13/11/2009 01:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντ. Μπακογιάννη: Πλαίσιο αρχών για τη ΝΔ του αύριο



«Είμαι μια κοπέλα με αρχές»

Ασθμαίνουσα πλέον, με φανερό εκνευρισμό που τείνει σε πανικό, η κ. Ντόρα Μπακογιάννη σύρεται από τις εξελίξεις.

 Ήθελε κλειστό συνέδριο, αποδέχτηκε  ανοιχτή ψηφοφορία.

 Ήθελε να επιβάλει σαν τετελεσμένο το αποτέλεσμα, προβαλλόμενη σαν «αδιαφιλονίκητο φαβορί», την «πνίγει» το διαρκώς ογκούμενο ρεύμα υπέρ του Αντώνη Σαμαρά.

 Ήθελε την «εκ των άνω» μεθόδευση με την ιδιοτελή σύμπραξη ξεπερασμένων πολιτικών κοτζαμπάσηδων, αντιμετωπίζει τη κοχλάζουσα επιθυμία της βάσης να εκφρασθεί.

 Ήθελε να αποκτήσει ως οικογενειακό έπαθλο το κόμμα της ΝΔ, σαρώνεται από την «Νέα Μεταπολίτευση» που αποδομεί την οικογενειοκρατία. 

 Ήδη οι δημοσκοπήσεις και αυτών των διαπλεκόμενων, φιλικών της, ΜΜΕ την εμφανίζουν δεύτερη και καταϊδρωμένη.

 Στην ύστατη απόπειρα να εμφανισθεί πολιτικά συντονισμένη με τις απαιτήσεις της κοινωνίας ακολουθεί, και πάλι, τα «βήματα Σαμαρά».

 

 Μετά τη «διακήρυξη για ένα αστικό πολιτικό κόμμα αρχών» που έδωσαν στην δημοσιότητα Σαμαράς & Αβραμόπουλος, η κα Μπακογιάννη ανέθεσε στους επικοινωνιολόγους της να συνθέσουν μια έκθεση πολιτικών ιδεών.

 Την ονόμασε «πλαίσιο αρχών» και είναι άξια να βαθμολογηθεί μόνο απ’ τον Πινόκιο.

 Αυτός όμως κοκκίνιζε από ντροπή όταν μεγάλωνε η μύτη του.

Η κα Μπακογιάννη είναι ανερυθρίαστη.

 Γιατί ποιος με την πολιτεία της θα διακήρυττε χωρίς να κοκκινίσει ότι «Πιστεύουμε στην Ελλάδα που ενθαρρύνει τη δημιουργία και όχι τον παρασιτισμό» (Σημείο 3) ;

Βοά η Θεσσαλία για τις Νηές.
Για το πακέτο «Μεσογειακοί Αγώνες» που προωθήθηκε από τον σύζυγο της κ. Ισίδωρο Κούβελο.
Για εκτάσεις που αγοράστηκαν πριν την ανάληψη των αγώνων.
Για σχέδια για γκολφ και υπεραξίες από εκμετάλλευση γης.

Για την ανάμειξη του αδελφού της νύφης της, του κ. Καμπουρίδη, δεξί χέρι του George Soros.

Μέχρι πρότινος ο ΑΝΤ1 ξεσπάθωνε για το «Βατοπαίδι της Μαγνησίας».

 Ποιος θα διακήρυττε χωρίς να κοκκινίσει ότι «Θέλουμε εξωτερική πολιτική που υπερασπίζεται αποφασιστικά … τα δίκαια της πατρίδας μας» (Σημείο 1) όταν οι τουρκικές εφημερίδες κραυγάζουν εν χορώ «θέλουμε τη Ντόρα αρχηγό»; 

 Ποιος θα διακήρυττε χωρίς να κοκκινίσει ότι «Πιστεύουμε στο κράτος που καταπολεμά τα καρτέλ και τα μονοπώλια» (Σημείο 7) όταν η οικογένειά της δεν πλήρωνε τα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικών συσκευών στην Siemens ;

 Ποιος θα διακήρυττε χωρίς να κοκκινίσει ότι «Θα πολεμήσουμε τη διαφθορά, την αδιαφάνεια και τις πελατειακές σχέσεις» (Σημείο 2) όταν έχει ομολογήσει δημόσια πως διευκόλυνε τη διαφυγή Καραβέλα για «να μην προκαλέσει πρόβλημα στο ΠΑΣΟΚ»; 

 Η κα Μπακογιάννη απευθύνεται σε αφελείς.

Και αμνήμονες.

 Οι Μητσοτάκηδες φαίνεται έχουν το ελάττωμα αυτό οικογενειακά : κι ο πατέρας της πίστευε ότι οι Έλληνες «σε 10 χρόνια θα έχουν ξεχάσει τη Μακεδονία».

Οι συντάκτες του «πλαισίου» εξάντλησαν το Copy-Paste και τις πρακτικές του πολιτικού marketing. 

 Το «πλαίσιο αρχών» έχει σούπα για όλους :

- «…κοινωνική αλληλεγγύη και ισχυρό κοινωνικό κράτος», για τους αδυνάμους (Σημείο 4)
- «πιστεύουμε στις αστείρευτες ικανότητες της νέας γενιάς», για τη νεολαία (Σημείο 9)
- «προτεραιότητά μας είναι η ενίσχυση της αστυνόμευσης», για τους νοικοκυραίους (Σημείο 10) - και εκδήλωση της οικογενειακής συμπάθειας προς τον νεοσερίφη κ. Χρυσοχοΐδη
- «στηρίζουμε τις «πράσινες» επενδύσεις», για τους οικολόγους (Σημείο 12) 
- «πιστεύουμε στην απελευθέρωση των δυνατοτήτων της υπαίθρου. Το αθηνοκεντρικό μοντέλο πέθανε», για τους κατοίκους της επαρχίας (Σημείο 13).

«Το κατάστημα διανυκτερεύει - σερβίρονται σούπες όλων των ειδών», όπως γράφουν και τα πατσατζίδικα.

 Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/11/2009 01:45:00

    Προφήτη, πες τη Δρακουλίνα να μου πιάσει ένα ντουζλαμά, με έξτρα σκόρδο. Αλλιώς δεν χωνεύεται με τίποτις η κυρία.

    • karpidis avatar
      karpidis @ Strange Attractor 13/11/2009 19:52:51

      Άκρως πολιτικό βλέπω το σχόλιο... Βλέποντας τις διαμάχες στο διαδίκτυο μεταξύ ΠΑΣΟΚ στις εσωτερικές εκλογές και στη ΝΔ βλέπω πως το δεξιό κόμμα δεν μπορεί να κρατήσει ένα επίπεδο. Και το αστείο είναι πως δεν είδα κανέναν να λέει τίποτα για τον ατσούρμπαλο Σαμαρά αλλά μόνο για τη κόρη του Δράκουλα :). Αναρωτιέμαι αν θα γίνει πολιτική κουβέντα.

  2. Aris M. avatar
    Aris M. 13/11/2009 02:00:32

    Ετσι αντιλαμβάνεται η κ.Μπακογιάννη το μέλλον της ΝΔ και της χώρας???Με γενικόλογα bulletpoints????

  3. Υ. avatar
    Υ. 13/11/2009 02:11:09

    Το καλύτερο για τη χώνευση, ποδαράκια στεγνά, με πολύ λεμόνι αγαπητέ ατράκτορα.
    Η ψηλή δεν χωνεύεται με υγρές τροφές.

  4. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 02:23:37

    από τις 25 Οκτωβρίου η κυρία Μπακογιάννη έχει δημοσιοποιήσει τις ακόλουθες προτάσεις της για τις αλλαγές στην ΝΔ.
    Αυτές είναι :

    "1. Θέσπιση συγκεκριμένου χρόνου θητείας(4ετής θητεία) του Προέδρου του κόμματος.
    2. Καθιέρωση καταστατικού πάγιου αναλογικού εκλογικού συστήματος, με σταυροδοσία 30%, για την εκλογή όλων των αιρετών οργάνων του κόμματος
    3. Ενίσχυση του ρόλου των μελών του κόμματος με :
    α) Καθιέρωση προκριματικών εκλογών για την ανάδειξη των υποψηφίων βουλευτών.
    β) Θεσμοθέτηση συγκεκριμένων διαδικασιών για την ανάδειξη των εκπροσώπων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση
    γ) Θέσπιση εσωκομματικών δημοψηφισμάτων για τοπικά θέματα
    4. Αναδιάρθρωση της σύνθεσης του Συνεδρίου και της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος. Η πλειοψηφία των συνέδρων του κόμματος θα είναι πλέον εκλεγμένη από τα μέλη της ΝΔ.
    5. Θέσπιση αιρετού Συμβουλίου Δεοντολογίας, το οποίο θα εκλέγεται από την Κεντρική Επιτροπή του κόμματος.
    6. Ενίσχυση των κανόνων διαφάνειας για την διαφύλαξη του κύρους και της αξιοπιστίας της παράταξης με :
    α) Ονομαστικοποίηση και δημοσιοποίηση όλων των εσόδων και εξόδων του κόμματος. Τα στοιχεία θα αναρτώνται στο Διαδίκτυο ώστε να είναι ανοιχτά σε δημόσιο έλεγχο ανά πάσα στιγμή.
    β) Καθιέρωση ελέγχου πόθεν έσχες και μεταβολής περιουσιακών στοιχείων για στελέχη του κόμματος από ένα επίπεδο και πάνω. Ο έλεγχος θα γίνεται από ανεξάρτητο ελεγκτικό οίκο, ώστε να διασφαλίζεται πλήρης διαφάνεια και αντικειμενικότητα στη διαδικασία.
    7. Αναβάθμιση του ρόλου της περιφερειακής κομματικής οργάνωσης."

    Παρακαλώ να γράψετε αν τις εγκρίνετε-επικροτείτε και αν πρέπει να τις συζητήσει ή ακόμα να τις υιοθετήσει ο κύριος Σαμαράς αν εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ.....τις ανάλογες προτάσεις που έχει ο κύριος Σαμαράς για το κόμμα,ασφαλώς και πρέπει να τις συζητήσει η κυρία Μπακογιάννη αν εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ - και γιατί όχι, να τις υιοθετήσει κιόλας-.
    Καλές οι εκθέσεις ιδεών(και των δύο κυριοτέρων υποψηφίων) και οι διακηρύξεις αρχών,αλλά ήρθε η ώρα να ακούσουμε συγκεκριμένες προτάσεις για την κοινωνία,την χώρα και το κόμμα...να ακούσουμε συγκεκριμένες και στοχευμένες πολιτικές, ακόμα και αλλαγές.......

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ fatfat 13/11/2009 04:44:32

      Όλες αυτές τις προτάσεις και άλλες τόσες και πιο δημοκρατικές ο Σαμαράς έχει δεσμευθεί ότι θα μπούν προς ψήφιση στο συνέδριο αφού εκλεγεί. Η διαφορά του Σαμαρά με τη Ντόρα είναι ότι η Ντόρα θέλει (όπως πάντα) να περάσει τις δικές τις προτάσεις, ενώ ο Σαμαράς μιλάει για προτάσεις ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ. Άρα κατά το Σαμαρά τα ίδια τα μέλη του κόμματος θα προτείνουν και θα αποφασίσουν πως θέλουν το κόμμα τους. Τι πιο ανοιχτό και καθαρό απο αυτο?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fatfat 13/11/2009 08:29:40

      οι προτάσεις περιορίζονται από την αξιοπιστία του προτείνοντα

  5. Fofi avatar
    Fofi 13/11/2009 02:25:44

    O Samaras tha kerdisei. H ND tha diaspastei. I Dora tha ftiaxei diko tis koma, kedroo me merikous bouleftes apo to pasok. To kedroo koma tis Doras tha einai rithmistis olwn twn eklogikwn anametrisewn kai olwn twn newn kybernisewn synergasias. Etsi i elliniki masoniki elite tha diafylaksei ta symferoda tis gia ta epomena xronia.

    • Papagalo M avatar
      Papagalo M @ Fofi 13/11/2009 15:02:04

      Good one... If this is true, ND is doomed...

    • Οδυσσέας avatar
      Οδυσσέας @ Fofi 13/11/2009 16:20:30

      Αν η Ντόρα φύγει από τη ΝΔ και φτιάξει κόμμα, δε θα βρίσκει ούτε τη δική της ψήφο στην κάλπη...
      Η μόνη λογική λύση είναι να μείνει, πριονίζοντας την ηγεσία. Αλλά μπορεί να μιλήσει το ακατανίκητο DNA της αποστασίας...

      • AMKO avatar
        AMKO @ Οδυσσέας 13/11/2009 19:27:16

        Αποστάτης ήταν ο Σαμαράς που έφυγε από το κόμμα του και πήγε στο Δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ για να γράψει ιστορία. Ο Μητσοτάκης δεν ήταν ποτέ αποστάτης και αυτό είναι προβοκάτσια του λαοπλάνου Παπανδρέου. Αν θέλετε να υιοθετήσετε λαϊκίστικες εκφράσεις ενός παπατζή μπράβο σας αλλά θα πρέπει να ξέρετε πως ουδέποτε ο Μητσοτάκης έφυγε από την Ένωση κέντρου, για να πάει στην ΕΔΑ πχ, αλλά παρέμεινε εκεί και έδωσε τη μάχη του σύμφωνα με την εντολή του λαού. Ο Γ. Παπανδρέου αποστάτησε θέλοντας να καλύψει το γίο του Ανδρέα, για την υπόθεση "Ασπίδα".

  6. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 02:31:16

    @ factorx.....αν ήθελες να λέγεσαι αξιόπιστος θα έπρεπε να αναρτήσεις όλο το πλαίσιο αρχών της κυρίας Μπακογιάννη, και όχι να αναρτήσεις γενικόλογες εκφράσεις-θέσεις συνοδευόμενες με τα πικρόχολα(για να μην πω εμπαθή) σχόλιά σου.....το έχουμε καταλάβει ότι είσαι με τον κύριο Σαμαρά και ότι δεν πας με τίποτα την κυρία Μπακογιάννη και την οικογενειά της....δικαίωμά σου.....αλλά μόνο κακό κάνεις με αυτή την στάση σου στον κύριο Σαμαρά και την υποψηφιότητά του....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fatfat 13/11/2009 08:30:18

      και όσο γράφεις, τόσο μεγαλώνει η μύτη του Πινίκοο στην φωτό

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 13/11/2009 08:30:50

        συγγνώμη, Πινόκιο

    • Swell avatar
      Swell @ fatfat 13/11/2009 09:26:30

      Nα αναρτήσει όμως ΟΛΟ το πλαίσιο αρχών της κυρίας αυτής. Που οι αρχές της στην εξωτερική πολιτική, δικαίως της προσέθεσαν το middle name Μπους.

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 13/11/2009 13:11:04

      ΦΑΤ ΦΑΤ ξεκολλα!! ....ειναι γνωμη σου αλλα απο οτι φαινεται το μεγαλυτερο ποσοστο των ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ γιατι αυτο ειμαστε δεν συμφωνει μαζι σου ....και δημοσκοπικα.

  7. Υ. avatar
    Υ. 13/11/2009 02:33:25

    Αυτό το “νοικοκυραίους” στο σημείο 10, είναι κλεμμένο, και από σχόλια του ΑΝΤΙ, όρος που πρώτα οριοθετήθηκε, από ΚΚ1.
    Η κυρία ακολουθεί το ρητό, “τα αγαθά, copies (όχι κόποις) κτώνται”

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Υ. 13/11/2009 07:31:28

      Άλλωστε, η "οικογενειακή συμπάθεια προς το νεοσερίφη" έχει και λόγο που υφίσταται. Έτσι δεν είναι, Αλεξία;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Αυριανιστής 13/11/2009 09:18:23

        "Τό'πιασες" Αυριανιστή

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Υ. 13/11/2009 08:47:56

      Γεια σου φίλε Υ. Σε ψάχνω. Πως πάει ο αγώνας πάνω;
      Το φαγοπότι που γράφεις σε άλλο post είναι διαπιστωμένο ή απλώς φήμες; Τους θυμάμαι όλους αυτούς από την ΟΝΝΕΔ.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Kώστας Θ. 13/11/2009 10:10:24

        Καλημέρα Κώστα
        Παίζω εκτός έδρας για λίγες μέρες. Ο αγώνας συνεχίζεται, έως της δικαίωσης ο χρόνος επέλθει.
        Διαχειρίστηκαν πολλά κονδύλια του ΕΣΟΑΒ που γράφω. Λογαριασμούς τράπεζας δεν είδα, πλην όμως ακούστηκαν διάφορα.
        Τα παλιά σου συντρόφια, εξελίχθηκαν σε νομενκλατούρηδες κρατικοδίαιτοι.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Υ. 13/11/2009 10:46:53

      Επειδή η ψηλή μιλάει κωδικοποιημένα, η αναφορά της στους “νοικοκυραίους”, ήταν στη πραγματικότητα για τους “αρουραίους”, που υπάρχουν στο ευρύτερο και στενότερο περιβάλλον της.
      Πολλά τα τρωκτικά που κυκλοφορούν. Στις 29, η φάκα θα ενεργοποιηθεί!

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Υ. 13/11/2009 11:14:18

        Χα χα! Μόλις το’πες! φάκα..

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 13/11/2009 11:41:51

          Και κάτι άλλο φίλε Υ. Δε γινόταν να ήταν κάποιος τότε στην ΟΝΝΕΔ και να μην τους έβρισκε μπροστά τους,ήθελε- δεν ήθελε.΄Ηλεγχαν τα πάντα! Τα γνωστά..
          Εγώ προϋπήρχα αυτών. Μπήκα στην ΟΝΝΕΔ επί Μιχαλολιάκου. Τότε που έπεφτε ξύλο στους δρόμους. Με το που πήρε η Ντόρα την ΟΝΝΕΔ εμφανίστηκε αυτή η παρεϊτσα.

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 13/11/2009 11:46:46

          ...στην οποία εντάχθηκαν τελικά και αυτοί που γράφεις

  8. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 02:39:12

    @ Aris M....γιατί η διακήρυξη των κυρίων Σαμαρά και Αβραμόπουλου δεν ήταν μια καλή έκθεση ιδεών?
    Παραπάνω έχω ένα σχόλιο με τις προτάσεις της κυρίας Μπακογιάννη για τις αλλαγές στο κόμμα......σίγουρα εκπλήσσεσαι που διαβάζεις συγκεκριμένες προτάσεις της κυρίας Μπακογιάννη,αλλά το ότι δεν εμφανίζονται εδώ μέσα οι πολιτικές προτάσεις της κυρίας Μπακογιάννη,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ,ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ!!!!!
    Ας συζητήσουμε λοιπόν επί συγκεκριμένων προτάσεων και των 3 υποψηφίων - ή έστω των 2 κυριότερων υποψηφίων- που θα μας τις γνωστοποιήσουν και που θα αφορούν την κοινωνία και το κόμμα....αρκετά μας μίλησαν γενικόλογα....ας μιλήσουν πιο συγκεκριμένα για τις θέσεις τους και τις απόψεις τους......

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ fatfat 13/11/2009 03:31:01

      καλα, ειναι δυνατον να πιστευεις οτι θελει εσωκομματικη δημοκρατια το προσωπο που θελησε να ΜΗΝ γινουν εκλογες απο τη βαση;

      Και που πετυχε να μην ανοιξει η ΝΔ στους φιλους του κομματος, δηλαδη σε δυναμει (δυναμει) μελος του λαου;

      ΔΕΝ βλεπεις οτι ειναι σταχτη στα ματια μας;


      Και, με το δευτερο πληθυντικο, εννοω πολιτες ανενταχτους, ζυμωμενους ιδεολογικα μακρυα απο τη Νεα Δημοκρατια, που ομως δεν θελουμε ενα ακομα κομμα παραδομενο γυμνο στα διαπλοκη.

      Θες τη γνωμημου; θα προτιμουσα ενα τελειως νεο κομμα,αλλα δεν εχω την καταστροφικη ιδεολογια οτι το νεο θα ξεκινησει αφου διαλυθουν τα παντα. Μπορει να ερθει στον καιρο του.

      Εννοεις ακομα να πιστευεις οτι ολα αυτα που κανει η κ. Μητσοτακη δεν ειναι κινηση αντιπερισπασμου για την ολη αυταρχικη συμπεριφορα της,την περιφρονηση της για τη βαση, τη μαζη που εδωσε για να ΜΗΝ ανοιξει η ΝΔ στην κοινωνια, και την στηριξη της στους μηχανισμους;


      Σε προσκαλω να μου απαντησεις.

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ fatfat 13/11/2009 04:49:56

      "Δεσμευόμαστε οι υπουργοί να κρίνονται για τις ευθύνες τους όπως και όλοι οι άλλοι Έλληνες, καθώς είναι αδιανόητο να ισχύουν άλλα για τους πολιτικούς και άλλα για τους πολίτες. Δεν μπορούν οι πολιτικοί να απολαμβάνουν ατιμωρησίας και ασυλίας."
      Καλα μας δουλεύει???Τόσο πολύ πια υποτιμά την νοημοσύνη μας....????

  9. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 13/11/2009 03:07:03

    ΕΡΩΤΗΣΗ
    ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Ο ΠΡΩΗΝ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΤΟΥ
    ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;;;;

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ EUROTSOPANHS 13/11/2009 10:08:01

      Αδιάφορο...

      • crunch avatar
        crunch @ Poisonous 13/11/2009 16:24:13

        Αυτό πήγαινε πες το κατά Λακωνία μεριά..

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ EUROTSOPANHS 13/11/2009 18:51:18

      Να υποστηριζει με ποιον τρόπο? Να κανει δηλωση στηριξης? Πολυ χλωμο το βλέπω.

  10. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 13/11/2009 03:36:27

    «πιστεύουμε στην απελευθέρωση των δυνατοτήτων της υπαίθρου. Το αθηνοκεντρικό μοντέλο πέθανε»,

    ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! Για αυτο ΟΛΗ η οικογενεια Μητσοτακη πολιτικα μετακομισε στην Αθήνα; Απο την Ευρυτανια και απο την Κρητη;

    Ή μηπως σκεφτονται να γυρισουν πισω για να δωσουν το καλο παραδειγμα;

    ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ!

    ναι,ξερω, συνηθως γραφω πιο σοβαρα. Αλλα, δεν κρατιεμαι οταν τα βλεπω...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Giorgos_T 13/11/2009 06:16:27

      γιατί δεν ανοίγουν διαφημιστική εταιρία στην Ευρυτανία; Αποκέντρωση τώρα και βοήθεια στο τοπικό στοιχείο. Να πάει και η μαμά.

      • Swell avatar
        Swell @ archaeopteryx 13/11/2009 09:33:00

        Και ταβέρνα, θα σημειώσει μεγάλη επιτυχία με τις συνταγές της μαμάς Μαρίκας. Και θα έχει στους τοίχους τις φωτό όλων των προέδρων και πρωθυπουργών που τις δοκίμασαν.

  11. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 13/11/2009 07:30:32

    H Ushaia, στην Γη του Πυρος την περιμενει με ανοιχτες αγκαλες...

    Ψαχνουν για ηγετη...Βρε ουστ!!!

    By the way που λενε και οι δικοι της...Ο Κυριακος τα ξαναβρηκε με την Μαρεβα...Σας πηγε να, ε? Η Deutsche Bank ειναι παντα στην Γενευη....

  12. kanis avatar
    kanis 13/11/2009 08:08:46

    Εφυγε από τούτη τη ζωή η Αλίκη Καραμανλή!
    Η αγάπη μας ας την συντροφεύει.

  13. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 13/11/2009 08:33:35

    ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΠΡΟΦΗΤΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΤΗ ΝΔ(ΚΥΡΙΩΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ(ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ-ΠΧ ΝΔ)ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΒΑΡΟΝΩΝ(ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΠΟ "ΕΚΛΕΚΤΟΡΕΣ"ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ).ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΑΝΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ "ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΟΙ".

    • effie B. avatar
      effie B. @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 13/11/2009 08:44:14

      Ακριβως οπως το λες! Ξεκινησε απο το Πασοκ με εκλογες απο τη βαση και περασε στη ΝΔ, με τη διαφορα οτι στο Πασοκ το επεβαλλε η κορυφη ενω στη ΝΔ το επεβαλλε η βαση κοντρα στην κορυφη!! Η δυναμη της βασης φαινεται οτι αναζωπυρωνεται, δεν μπορει να παρακαμφει και μοιραια και ωριμα πλεον περναμε στη "Νεα Μεταπολυτευση" του Αντωνη Σαμαρα.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 13/11/2009 09:40:08

      Αδύναμε Κακέ εδώ είμαι πάντα αλλά αφού με καλωσορίζεις "καλώς σάς βρήκα".
      Η Ευρώπη περνά γενικά κρίση αντιπροσώπευσης, στην Αμερική από χρόνια η δυνατότητα των πολιτών να επηρεάζουν τις πολιτικές εξελίξεις δεν υφίσταται γι' αυτό δεν ψηφίζουν.
      Οι ελίτ έχουν αυτονομηθεί και η βάση της κοινωνίας παρακολουθεί ανίσχυρη και οργισμένη. Αν δεν βρεθεί ένα νέο "κοινωνικό συμβόλαιο" ή θα ξεσπάσουν κοινωνικές συγκρούσεις ή θα κατρακυλήσουμε σε καθεστώτα μεσαιωνικής φεουδαρχίας, από την οποία δεν απέχουμε και πολύ.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/11/2009 09:23:30

    Η Ντορα εχει προτεινει προεδρο με 4ετη θητεια ενω ταχθηκε υπερ της εκλογης απο τη βαση το 1997 οταν ολοι οι αλλοι το απερριψαν.
    Δεν καταλαβαινω ομως τη δυσφορια μερικων για τις σχεσεις με το Χρυσοχοιδη που ειναι αποτοκος της υποθεσης 17Ν.
    Για τη ΝΔ η 17Ν επρεπε να ειναι ΘΕΣΗ ΑΡΧΗΣ.Ειναι αδιανοητο οτι υπαρχουν βουλευτες του κομματος που πηγαινουν σε εκπομπες του Τριανταφυλλοπουλου οπου υμνουνται οι τρομοκρατες.Μπορειτε να φαντασθειτε αριστερους να συμμετεχουν σε συζητησεις οπου δικαιολογειται η δολοφονια Λαμπρακη;
    Μετα ας μη παραπονουμεθα οτι η ΝΔ εχει καταντησει ασπονδυλο.Οταν δεν τιθεται ως πρωτο ζητημα η διακοπη καθε σχεσης με απολογητες δολοφονων νεοδημοκρατων τι περιμενουμε;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ψυχραιμια 13/11/2009 09:32:18

      ψυχραιμία, μην μπερδεύεις τις θέσεις αρχών που οφείλουν να υπάρχουν για θέματα δημόσιας τάξης & ασφάλειας με την συμπάθεια της οικογένειας Μητσοτάκη προς τον Γκολνσταιν, διότι η δεύτερη έχει άλλη βάση.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Προφήτης 13/11/2009 09:54:07

        Δεν εχει σημασια.Οι πολιτικες σχεσεις διαπλεκονται με τις προσωπικες πολλες φορες.
        Η ουσια ειναι οτι ειναι αδιανοητο νεοδημοκρατης να ειναι κατα του ΧΡ.επειδη συνελαβε τη 17Ν και επειδη συνεργασθηκε με αμερικανικες αρχες για το σκοπο αυτο.Μπορει να ειναι κατα του Χρ.για αλλους λογους (ανοχη αναρχικων,γενικες θεσεις ΠΑΣΟΚ κλπ) αλλα οχι γιααυτο.
        Το ζητημα αυτο ειναι κεντρικο γιατι εχει σχεση με την αποιδεολογικοποιηση που ολοι περιγραφουν ως αιτια δεινων.
        Για να μην υπαρχει αποιδελογικοποιηση πρεπει η 17Ν να αντιμετωπισθει ως αυτο που ειναι και ιδεολογικα.Ουτε ειναι δυνατον η πρωτη φορα απο το 1974 που συμμετεχει πρωθυπουργος της Ελλαδος σε εκδηλωση καταδικης του κομμουνισμου να ειναι τωρα με το ΓΑΠ που πηγε στο Βερολινο για το Τειχος και ολοι εμεις να υποψιαζομαστε οτι αν ηταν ακομη ο ΚΚ θα τη σνομπαρε.
        Η ιδεολογια εχει και ορισμενες συνεπειες λογων και πραξεων.

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ ψυχραιμια 13/11/2009 11:04:35

      Συμφωνώ απόλυτα τα περί ΝΔ-τρομοκρατίας. Προσυπογράφω.

      Μόνο μία ερώτηση στο άλλο θέμα. Αφού όντως τάχθηκε υπέρ της εκλογής από τη βάση το 1997, και αφού αυτό μας το λέει δύο φορές την ημέρα, πρωί και βράδυ, σαν χάπι, γιατί τότε αρχικά διαφώνησε με την εκλογή από τη βάση στη δική της εκλογή φέτος; γιατί προέτασσε το καταστατικό, ότι δεν είναι κουρελόχαρτο, και ότι "δεν θα παίξω τις κουμπάρες" (με τα νέα μέλη και τους φίλους); Γιατί δηλαδή ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΕ από τις συνθήκες να δεχθεί κάτι που είναι δήθεν δική της παλιά θέση και αρχή;;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ περαστικός 13/11/2009 11:18:37

        Η ειλικρινης απαντηση ειναι οτι αρχικα αρνηθηκε γιατι ειχε σιγουρη την εκλογη απο το συνεδριο.Ωστοσο πολυ γρηγορα δεχθηκε και νομιζω οτι μερικοι δισταγμοι δε μετρανε οσο η πληρης αρνηση αλλων οταν ειχαν το συνεδριο και επεβαλαν αυτο που ηθελαν.
        Για τους φιλους διαφωνω και τωρα.Το ευρημα αυτο του ΠΑΣΟΚ διαλυει την καθε ιδεολογικη συνοχη των κομματων και πιθανον να το ευνοει αφου το ιδιο ειναι στο κεντρο του συστηματος και συνηθιζει να μαζευει απο αριστερα και δεξια εχοντας αλλαξει μαλιστα βασικες ιδεολογικες αρχες του οταν ξεκινησε.
        Σε ενα κανονικο δημοκρατικο κομμα η εκλογη πρεπει να γινεται οπως τωρα απο τα μελη του κομματος και οχι ασχετους.Αν ολοι οι πολιτες ψηφιζουν για την εκλογη αρχηγων ολων των κομματων τοτε δεν θα υπαρχουν διαφορετικα κομματα.
        Το οτι αυτη ειναι η σωστη αποψη φαινεται απο το οτι τη στηριξε και ο Σαμαρας που δηλωνει οτι πρεπει η ΝΔ να εχει διακριτη ιδεολογια ενω ηταν εμπνευση Αβραμοπουλου που ειναι ο κατ εξοχην πολυσυλλεκτικος που μαζευει απο παντου.

        • περαστικός avatar
          περαστικός @ ψυχραιμια 13/11/2009 11:43:06

          Κι εγώ διαφωνώ για τους φίλους. Είναι γελοίο να ψηφίζει ο κάθε "περαστικός". Και μπράβο για την ειλικρινή απάντηση γιατί ξέρω ότι την υποστηρίζεις. Είναι όλοι πολιτικοί λοιπόν. Έτσι ελπίζω να μην υιοθετείς ούτε τις καταγγελίες του στρατοπέδου Ντόρας για "ανίερη συμμαχία με Αβραμόπουλο". Όπως κάθε στέλεχος, έτσι κι αυτός διάλεξε και πήρε. Πού το πρόβλημα, δεν το καταλαβαίνω.

  15. Μιχαήλ Ψελλός avatar
    Μιχαήλ Ψελλός 13/11/2009 10:03:54

    Παρακαλώ ρίξτε μια ματιά στις δηλώσεις Μπακογιάννη στο

    macedonia-greece.blogspot.com/2009/11/blog-post_12.html

    όπου η κα τ.ΥΠΕΞ -κατά τη διάρκεια συνέντευξής της σε σκοπιανό ΜΜΕ- μοιράζει (ναί, ακριβώς αυτό)τη Μακεδονία στην Ελλάδα , την Βουλγαρία (!) και τη ΦΥΡΟΜ!

  16. Αναξαγόρας avatar
    Αναξαγόρας 13/11/2009 10:11:03

    αγαπητέ factor θα περίμενα υψηλοτέρου επιπέδου κριτική από εσένα...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αναξαγόρας 13/11/2009 10:49:18

      Κάναμε ο,τι μπορούσαμε, δεν πήγαινε ψηλότερα

      • Αναξαγόρας avatar
        Αναξαγόρας @ Factorx 13/11/2009 12:32:37

        αδικείς τον εαυτό σου

  17. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 13/11/2009 10:22:25

    Yπάρχει και αυτός με το ηρωϊκό αρχαιοελληνικό όνομα. Κατάλαβες...
    Και γι΄αυτόν άκουγα διάφορα.
    Οι ίδιοι άνθρωποι 20 χρόνια!

  18. Υ. avatar
    Υ. 13/11/2009 10:29:29

    Για πέστα και πέστους με το όνομά τους. Ότι μαθαίνω είναι από την τοπική, πολιτική και κοινωνική πιάτσα. Ουδέποτε είχα, κάποια σχέση με δαύτους. Δε ταιριάζουν τα χνότα μας.

  19. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 13/11/2009 10:36:51

    Aντώνη Σαμαρά,
    Βάλε ακόμη λίγη δύναμη, έτσι ώστε να λάβει "σάρκα και οστά" το κατά Λουκάν ρηθέν:
    «Αμαρτίαις γονέων παιδεύουσι τέκνα»….
    Δεν ανήκω στην Ν.Δ, αλλά θα νοιώσω μεγάλη ευχαρίστηση να φαντάζουμε (έστω) ζώντα τον αυλόδουλο και δολοπλόκο αποστάτη του 65 Κ.Μητσοτάκη, να πίνει «άσπρο πάτο» το πικρό ποτήρι της «κατραπακιάς» στην πρώτο- θυγατέρα του Ντόρα (Θεοδώρα) την 30/11/2009..αργά - αργά στης νύχτας τη σιγαλιά….
    «Πρέπει να πάρουν τα όνειρα εκδίκηση»… που λέει και ο στίχος το μεγάλου μας Ελύτη…

  20. gb avatar
    gb 13/11/2009 10:43:39

    ελεος πια με την ανύπαρκτη.
    Παράγινε το κακό με τα τζάκια
    Απο παντού αβάντα και βγαίνει και μιλάει για πόλεμο εναντίων της.
    Μας κοροιδεύει στα ίσα.
    Αρνείτε να αποδεχτεί ότι δεν είναι τα συμφέροντα και τα ΜΜΕ που δεν την θέλουν.Απεναντίας.
    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΝΔ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ.

  21. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/11/2009 10:55:35

    Κάθε μέρα που περνάει, όλο κ περισσότερο πείθομαι για τον ύποπτο Μητσοτακοποιημένο πολιτικό ρόλο του Καρατζαφέρη!
    Ένας ανεξάρτητος παρατηρητής, θα μπορούσε πολύ εύκολα να καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα, μόνο κ μόνο αναλύοντας απλά τις πολιτικές του κινήσεις.
    Τι είδαμε λοιπόν από τον σημερινό αρχηγό του… δεξιοπατριωτικού κόμματος του ΛΑΟΣ, από την ίδρυσή του μέχρι σήμερα;
    Ο φόβος για την απομητσοτακοποίηση του κόμματος, οδήγησε τον αρχηγό της Αγίας Οικογένειας –σαν άλλον Οδυσσέα!!!- στην σύλληψη και την εφαρμογή ενός πονηρού σχεδίου –το οποίο είχε και την σύμφωνη γνώμη του σκιώδη πρωθυπουργού της χώρας μας , του Λαμπράκη- που θα έβαζε φρένο στις επιδιώξεις του Καραμανλή: το σχέδιο ΣΑΛΩΜΗ.
    Το σχέδιο αυτό, προέβλεπε την δημιουργία ενός καθαρού δεξιόστροφου κόμματος, μέσα από τη Ν.Δ. κ την εγκατάστασή του στα δεξιά της πατριωτικής συνείδησης των ψηφοφόρων της, με ΜΟΝΑΔΙΚΟ σκοπό το ΠΡΙΟΝΙΣΜΑ των εκλογικών ποσοστών του Κώστα Καραμανλή κ την ολοκληρωτική αποδόμηση του Καραμανλισμού, που θα οδηγούσε σε λίγα χρόνια στην άνοδο της ηγεσίας της Ν.Δ. της κόρης του Μητσοτάκη.

    Στην περίπτωση που αυτό θα γινόταν εφικτό, το δεξιόστροφο αυτό κόμμα, δεν θα είχε άλλο ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ κ θα …επέστρεφε ξανά στη μητέρα Ντόρα για το καλό της …παράταξης!
    Αρχηγός της επιχείρησης αυτής, επιλέχτηκε από τον ίδιο τον Μητσοτάκη, το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ του παιδί, ο μαθητής του Καρατζαφέρης!Εδώ να σας θυμίσω απλά ότι την ώρα που ο Σαμαράς έριχνε τον Μητσοτάκη εξαιτίας του ονόματος των Σκοπίων το 1993, ο …’Μακεδονομάχος’ Καρατζαφέρης πολιτευόταν με τη Ν.Δ. κ κατηγορούσε τον Σαμαρά με την συμπεριφορά του ως ….προδότη!
    Έτσι μια ωραία ημέρα, βγήκε το περιβόητο άρθρο περί …ΣΑΛΩΜΗΣ στο ΒΗΜΑ του ΛΑΜΠΡΑΚΗ…. Μια ξεδιάντροπη επίθεση του Γ.Καρατζαφέρη προς τον Άρη, τότε εκπρόσωπο Τύπου Ν.Δ. κ εκ δεξιών του Καραμανλή.

    Με αφορμή την κόντρα που ξέσπασε, ο κύριος Καρατζαφέρης δημιούργησε το δικό του κόμμα, το ΛΑΟΣ….

    Στην συνέχεια όμως, ο Μητσοτάκης δεν τον άφησε αβοήθητο…Απλά θυμηθείτε τις νομαρχιακές εκλογές του 2002 κ την κόντρα του Καρατζαφέρη με τον υποψήφιο της Ν.Δ. στην υπερνομαρχία Αθηνών,Τζανετάκο...
    Από που πήρε εκείνο το υπερβολικό ποσοστό ο Καρατζαφέρης;
    Μα φυσικά έβαλε το χεράκι του ο Επίτιμος!Για άλλοθι, έτσι για να ρίχνει στάχτη στα μάτια των ψηφοφόρων του, τα βάζει ΑΡΑΙΑ κ που ο Καρατζαφέρης με την Ντόρα κ τον Μητσοτάκη….Ο βασικός όμως στόχος του, παραμένει ένας και κύριος: το πριόνισμα Καραμανλή και άνοδος της Ντόρας στη θέση της προέδρου της Ν.Δ.!!!
    Γι αυτό κ τον είδαμε προχθές στη βουλή, να επιτίθεται με σφοδρότητα στον μέχρι χθές υπαρχηγό του Καραμανλή, τον Θόδωρο Ρουσόπουλο…
    Ο μόνος τελικά που βγαίνει χαμένος από αυτή τη μεθόδευση του Μητσοτάκη, δεν είναι άλλος από τον ΑΓΝΟ νοικοκύρη δεξιό ψηφοφόρο της παράταξης, που παρασύρεταi από τον ΔΗΘΕΝ πατριωτικό λόγο του Καρατζαφέρη και τον ψηφίζει!
    Ψηφίζοντας Καρατζαφέρη ο απογοητευμένος ΔΕΞΙΟΣ, σπρώχνει όλο κ πιο κοντά τη Ντόρα στην καρέκλα της αρχηγού της Ν.Δ.!Γιατί δυστηχως ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

  22. AM avatar
    AM 13/11/2009 11:23:49

    Γνώμη μου είναι ότι το μόνο λάθος είναι η οικογενειοκρατία... Αυτό είναι όλο και φταίνε εκεί. Η ίδια αξίζει χωρίς τα βαρίδια που φέραν Μαγνησίες, ξεφτίλες με λεμονοστίφτες, γελοία κοσμικά στα περιοδικά κλπ.

  23. Rozalia avatar
    Rozalia 13/11/2009 12:55:10

    Να δούμε τον άνθρωπο και όχι το περιβάλλον του. Η Ντόρα αποτελεί ένα κεφάλαιο σε ένα κόμμα που δεν έχει πολλά υπέρ του τελευταίως. Ας μείνουμε μακριά από την πόλωση με αναφορά στα σκάνδαλα που μας κοστίσαν τόσο και να σκεφτούμε την επόμενη μέρα.

    • AΜ avatar
      @ Rozalia 13/11/2009 19:56:20

      Το περιβάλλον είναι ο άνθρωπος. Τα παραπάνω πληγώνουν την δική της εικόνα με τις κακές επιλογές συγγενών της. Οι συγκεκριμένοι είναι πολύ κοντά της κι έπρεπε να μην προκαλέσουν έτσι.

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/11/2009 13:31:35

    Ρε παιδια, η Βαγγελοκουνέλα ζει? Που χάθηκε αυτή η ψηχή? Τον κατάπιε η Γη όπως τον Δρακουμέλ?

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/11/2009 13:32:07

      Συγγνώμη, ψυχή εννοώ.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/11/2009 16:17:41

      ..βρε εχει δουλεια το παιδι ειπαμε..ετοιμαζει την κασα να πεσουν ολοι τους μεσα να ησυχασουμε!!

  25. Υ. avatar
    Υ. 13/11/2009 13:39:00

    Γειά σου φατφατ. Σε βλέπω ανανεωμένο σήμερα. Η κρυάδα του +5% για Σαμαρά, δεν φαίνεται να σε πτοεί. Έτσι σε θέλω.

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 13/11/2009 16:05:21

      Υ πρεπει να του αναγνωρισουμε τον πρότερο εντιμο βιο...δηλ οτι ειναι νεοδημοκρατης.

      Παντως συντορφε στην θεσσαλονικη ο ΣΑΜΑΡΑΣ παει ....μιοντας!! pardon my french!!

  26. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 13/11/2009 13:46:22

    Oλοι μπορουμε να πουμε ψεμματα.
    Ομως θα νοιωσουμε αβολα,
    θα κομπιασουνε λιγο...
    ή θα δαγκωθουμε...
    ή απλως... θα κανουμε ενα μορφασμο.
    Και ο ΚΚ που ελεγε συστηματικα ψεμματα, εχοντας συναισθηση της προσπαθειας εξαπατησης συμπληρωνε και ενα "αυτη ειναι η πραγματικοτητα", με υφος ..., σαν ...μορφασμο.
    Με τους Μητσοτακηδες το πραγμα ειναι αλλιως...
    Και ο Ψηλος, και η Ψηλη, ειναι μοναδικες περιπτωσεις πολιτικων.
    Μπορουν - αβιαστα - να κανουν το ασπρο ...μαυρο.
    Να πουν οποιοδηποτε ψεμμα χωρις τον παραμικρο ενδοιασμο.
    Χωρις την παραμικρη εκφραση που να δηλωνει την ψυχικη ενταση του ψευδομενου.
    ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΠΑ...

  27. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 14:00:07

    @Υ.....1)σε αντίθεση με ότι πιστεύουν κάποιοι για εμένα εδώ μέσα, δεν έχω να κερδίσω τίποτα αν εκλεγεί είτε η κυρία Μπακογιάννη είτε ο κύριος Σαμαράς...το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ενότητα του κόμματος...δεν κρύβω ότι επιθυμώ να καταθέσουν και οι 2 κυριότεροι υποψήφιοι συγκεκριμένες προτάσεις και για το κόμμα και την κοινωνία, για τις οποίες να υπάρξει και μια πολιτισμένη συζήτηση....και ο νέος πρόεδρος να συζητήσει-να υιοθετήσει τις σοβαρές προτάσεις του έτερου υποψηφίου....
    2) η συγκεκριμένη δημοσκόπηση που εμφανίζει διαφορά 5% υπέρ του κυρίου Σαμαρά, δεν ξεκαθαρίζει αν οι 970 ερωτηθέντες είναι απλοί ψηφοφόροι της ΝΔ ή μέλη της ΝΔ που θα ψηφίσουν στις εσωκομματικές εκλογές ή ψηφοφόροι γενικά όλων των κομμάτων(οπότε οι ερωτηθέντες ψηφοφόροι της ΝΔ θα είναι κάτω από 400 άτομα και το δείγμα είναι πολύ μικρό).
    3)η συγκεκριμένη δημοσκόπηση που εμφανίζει διαφορά 5% υπέρ του κυρίου Σαμαρά, δείχνει ότι οι ψηφοφόροι του κυρίου Ψωμιάδη στρέφονται στο μεγαλύτερο μέρος τους στην κυρία Μπακογιάννη στον δεύτερο γύρο...αυτό πρέπει να προβληματίσει ιδιαίτερα την πλευρά του κύριου Σαμαρά....

    • kostas nikolaou avatar
      kostas nikolaou @ fatfat 13/11/2009 15:18:53

      μ'αρεσει που δεν κοπτεσαι κατα τα αλλα για την κυρια μητσοτακη.. η δυναμικη ΣΑΜΑΡΑ ειναι τετοια που σε λιγες μερες θα μπει στο θεματολογιο μπλογκς και φορουμ το ενδεχομενο να μην υπαρξει ΚΑΝ δευτερος γυρος.Για μια πλευρα που ειχε κανει προκρατηση πρωτο τραπεζι πιστα και ειχε ετοιμες και τις λουλουδουδες,δεν ειναι και οτι καλυτερο να μενει σπιτι της με το φασκομηλο στο ενα χερι και το τηλεφωνο στο αλλο μπας και ακουσει καλα νεα...
      Δεν ξερω τι θα κανουν οι ψηφοφοροι του κυριου Ψωμιαδη.Με ενδιαφερει κυριως,τι κανουμε ΕΜΕΙΣ. και αυτο που με ευχαριστηση βλεπω ειναι οτι αυξανομαστε με γεωμετρικη προοδο την στιγμη που στα στρατοπεδα της θοδωρας,λοχαγοι τυπου ΚΑΜΜΕΝΟΥ(δηλωμενος μητσοτακικος) αποσυρουν υπογραφες και την κανουν διακριτικα για να μην πανε αντιθετα στο λαικο ρευμα... και εν αποστρατεια στρατηγοι,παιζουν μπαρμπουτι με την υπομονη και τα νευρα μας σπερνοντας χαμηλοφωνα φημες διασπασης.
      οι ωρες και οι μερες που ακολουθουν ειναι κρισιμες.φατριες και φαρες ενωμενες θα παιξουν οτι χαρτι διαθετουν προκειμενου να δειξουν οτι μετρανε και καθοριζουν καταστασεις μεσα στο κομμα... θα τους αφησουμε;
      Αυτη η αναμετρηση δεν ειναι αναμεσα στον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ και την θοδωρα κουβελου.Ειναι μαχη ΔΙΚΗ ΜΑΣ κοντρα σε τζακια συμφεροντα και οικοτροφους του νεποτισμου που βλεπουν το κομμα ως προοιμιο κονομας και μαζωχτης.Ειναι η σειρα μας να μιλησουμε με την φωνη και τις ΠΡΑΞΕΙΣ μας. να καταδικασουμε οσους πιστεψαν οτι η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειναι τσιφλικι να το οριζουν κατα πως τους κανει κεφι. να ξαποστειλουμε γιους,κορες,εγγονους,αδερφοξαδερφους,νυφες,γκομενες,σπιτια και παραγκες ΜΑΚΡΥΑ απο αυτην εδω την παραταξη.
      να βαλουμε ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ στην οικογενειοκρατια.
      Να κρινουμε ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ και οχι με τα ματια πουλημενων κοντυλοφορων,την υπουργο εξωτερικων ,τελευταια πραξη της οποιας ηταν οι απευθειας πτησεις Αθηνα-κατεχομενα.την χηρα-κακομοιρα που πανω στο φερετρο του αδικοχαμενου παυλου μπακογιαννη εχτισε την πολιτικη της καριερα,την μαμακα που εκανε τον κωστακη της συμβουλο υπουργειο και τον ετοιμαζει και για βουλευτη ευρυτανιας...
      δεν θελουμε ομως ψηφο αντιρρησης η τιμωριας.. θα ηταν σαν να δινουμε αξια σε κατι το οποιο απλα μπορουμε να το ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ. θελουμε ψηφο ΕΝΟΤΗΤΑΣ με συμπνοια,δυναμισμο και ανανεωση στην πορεια προς την ΝΙΚΗ. ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ να ειμαστε μερος,αλλα οι διαμορφωτες των εξελιξεων. Θελουμε τους βουλευτες και τους πολιτευτες μας ΥΠΗΡΕΤΕΣ της λαικης βουλησης καιΟΧΙ παρατρεχαμενους γραφειων.θελουμε η φωνη μας να ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΥΝΑΤΑ και να μετραει.
      Θελουμε ο προεδρος να λογοδωτει ΜΟΝΟ σ'ΕΜΑΣ την ΒΑΣΗ και οχι σε siemens,τουρκους της θρακης και τζακια της κρητης.
      ΘΕΛΟΥΜΕ,ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.ειμαστε,περισσοτεροι,ειμαστε καλυτεροι ,ειμαστε αποφασισμενοι.
      ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΛΑΙΚΗ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 29 ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΗ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ.
      ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

      • loretta avatar
        loretta @ kostas nikolaou 13/11/2009 18:50:32

        Προσυπογράφω!! αψογος!

  28. Kalesanos avatar
    Kalesanos 13/11/2009 15:31:34

    ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ.Η ΚΥΡΙΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΘΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ.

  29. varnava avatar
    varnava 13/11/2009 15:55:35

    Σήμερα ο Σαμαράς έρχεται απλά να αποτελειώσει αυτό που άρχισε το 1993. Την πλήρη διάλυση της Νέας Δημοκρατίας. Με φερέφωνα ταχα μου έγκριτους δημοσιογράφους και τις "πηγές" τους, αλλά και ένα μεγάλο από ότι φαίνεται σύνολο εντεταλμένων που κάθε μέρα κατηγορούν τη Ντόρα, επειδή απλά είναι η Ντόρα και όχι για πραγματικούς λόγους, προσπαθεί να δημιουργήσει κλίμα και να πολώσει. Το μόνο που καταφέρνει όμως είναι να προκαλεί ακόμα περισσότερο το νεοδημοκρατικό αίσθημα. Γιατί οι νεοδημοκράτες θα ψηφίσουν στις 29 Νοεμβρίου και με κρίση και με μνήμη...

    • kostas nikolaou avatar
      kostas nikolaou @ varnava 13/11/2009 16:03:42

      μνημη νεοδημοκρατικη .ΠΙΣΤΟΙ στις αρχες του ιδρυτη μας Κ Καραμανλη και του ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ της παραταξης μας Ε.Αβερωφ που οταν ο κυριος 1,08% του κομματος των νεοφιλελευθερων εμπεινε ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ στο κομμα για να γινει λιγο αργοτερα προεδρος,εκεινος ξεπουλουσε την προσωπικη του ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ για να κρατηθει η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ζωντανη.
      ΜΝΗΜΗ πανω απ'ολα ΕΘΝΙΚΗ κοντρα σε οποιους ελεγαν οτι οι ΚΥΠΡΙΟΙ αδελφοι μας κανουν τσαμπουκαδες οταν απεριψαν το σχεδιο ΑΝΑΝ και στους ΙΔΙΟΥ κι απαραλλαχτους που δηλωναν οτι "αυτο το ονομα σε δεκα χρονια το πολυ δεν θα το θυμαται κανεις" ΕΛΑ ομως που για ΚΑΚΗ τους τυχη ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ
      ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

    • loretta avatar
      loretta @ varnava 13/11/2009 16:06:24

      +5'2% Ο ΣΑΜΑΡΑΣ...

      παμ παραακατ.!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ varnava 13/11/2009 16:08:29

      Νομίζω ότι τα φερέφωνα, τους πελάτες, τα υπόγεια και τα μέσα τα έχει άλλος. Ο Σαμαράς έχει, πως να το πω... λαϊκή υποστήριξη;

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ varnava 13/11/2009 16:22:03

      Ακου μια στιγμη την αποψη ενος ανενταχτου πολιτη, που εχει χρονια πολιτικης ζωης πισω του.

      Εγω δεν ανηκω στη Νεα Δημοκρατια

      Ουτε ειμαι επαγγελματιας Σαμαρικος

      Σε ρωτω λοιπον:

      τα κομματα ανηκουν στους πολιτες ή οι πολίτες στα κόμματα;

      Γιατι ηταν υποχρεωμένος ο Σαμαράς να μείνει στη Νεα Δημοκρατία;

      Αύριο, αν η Μπιρμπίλη φυγει απο το ΠΑΣΟΚ επειδη αυτο δεν θα ειναι συνεπες στην περιβαλλοντικη του πολιτική θα ειναι αποστατρια;

      και, εαν υπο αλλες συνθηκες ξαναγυρισει, θα ειναι καιροσκοπος;

      Γιατι ολοι οι οπαδοι της κ. Μητσοτακη σκεφτεστε τοσο απολυτα;

      γιατι ειστε τοσο δογματικοι;

      Δειχνει σεβασμο στη δημοκρατια η κ. Μητσοτακη οταν το 1997 λεει "θελω εκλογες απο τη βαση" και το 2009 λεει "δεν θελω".

      Σε σεβεται εσενα η κ . Μητσοτακη; Δεν σε προσβαλει ως πολιτη να τσαλακωνει την ψηφο σου;

      δεν σε προσβαλει ως γυναικα και ισως μητερα το οτι τα παιδια σου ΠΟΤΕ δεν θα γινουν αρχηγοι με αυτη την απολυτη οικογενειοκρατια - διαπλοκη; Η μητερα μου ειναι Δεξια αλλα, νεα κοπελα τοτε, ψηφισε με το μωρο στην αγκαλια Δημοκρατια το 1974, λεγοντας, "τα μωρα μου θελω να μπορουν να ανεβουν δικαια οσο τους αξιζει και οχι οσο θελει το συστημα".

      Αυτά τα απονευρωμένα, απο ιδεολογικοποιημένα κόμματα, ανηκουν στους πολιτες, πρεπει να ειναι ανοιχτα στους πολιτες,

      ΩΣΤΕ σε αλληλεπιδρση με την κοινωνια να αποκτησουν ξανα ιδεολογια

      Αλλα η κ. Μητσοτακη απαγορευει στον πολυ λαο να ψηφισει, απαγορευει να μπολιαστει το γερικο σαρκιο της ΝΔ με ιδεες και ιδανικα

      Γιατι απο αυτο ζει, απο γερασμενα συστηματα καιν νοοτροπιες και συμβιβασμους

      και για αυτο θα χασει

      εκτος αν ο Νικητας, θυμουμενος τα κοπλα της δεκαετιας του 80 φερει πολλα, πολλα λεωφορεια με βουβα προβατα απο καθε γωνια της Ελλαδας και ιδιως απο τα κεφαλοχωρια της κ. Μητσοτακη.

      Εγραφα για νοθεια προχθες - και αυτο με τα λεωφορεια μια νοθεια ειναι

      (Τις παρανομες ελληνοποιησεις, ο Μητσοτακης τις ξεκινησε)


      Αν ομως το κολπο χασει και βγει η Ντορα, που ετσι κι αλλοιως εχει κατι αμυδρες νομιμες ελπιδες...,

      μαζι με την Ντορα τοτε θα πανε και οι Νικητες, στον πατο των εκλογων, μια κι εξω

      Υ.Γ.: ο περιγυρος της λεει οτι αν βγει ο σαμαρας η ΝΔ θα διασπαστει. Τι θα γινει ομως αν βγει Η νΤΟΡΑ, δεν μας το λεει. Ουτε τι θα παθει η ΝΔ.

      ιδιως στις εκλογες, οπου αυτο το εκατομυριακι ΔΕΝ θα παει στη ΝΔ, να εισαι σιγουρη

      Υ.Γ. 2: Πολλοι θα παμε να ψηφισουμε, ακομα και εαν χρειαστει να γραφτουμε. Κι ας φυγουμε την αλλη μερα αν χρειαστει

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Giorgos_T 13/11/2009 17:29:40

        Tο ΥΓ2 του Giorgos είναι όλα τα λεφτά. Κι απ΄ότι καταλαβαίνω δεν είναι ο μόνος με αυτή τη νοοτροπία
        "Θέλω μια ΝΔ αλά καρτ. Αν βγεί αρχηγός αυτός που θέλω , εντάξει δεν πειράζει και που γράφτηκα. Αν δεν βγει....την έκανα"
        Με συγχωρείτε αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ένα κόμμα με τέτοιου είδους "μέλη", που δεν εχουν διάθεση ακόμα και ως μειοψηφία να αγωνισθούν μέσα από τις γραμμές ενός κόμματος για να γίνουν ... πλειοψηφία, απλά είναι τελειωμένο
        Ή θεωρείς ότι ένα κόμμα σε εκφράζει (σε ένα μεγάλο ποσοστό γιατί 100% δεν γίνεται) και παλεύεις μέσα σε αυτό για τις ιδέες του και τις ιδέες σου-οπότε συμμετέχεις και στην εκλογή του αρχηγού του (και συνεχίζεις να παλεύεις αν δεν βγει αρχηγός της αρεσκείας σου) ή αλλιώς κάθεσαι σπίτι σου ή ψάχνεις γι άλλο κόμμα.

        • ΑΡΗΣ Θ avatar
          ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 14/11/2009 09:48:01

          Eπώνυμος
          Κατ αρχήν δεν έχω κανένα λόγο να είμαι ΚΡΥΦΤΟ- ντοράκι" ή "ΚΡΥΦΤΟ-σαμαράκι". Οσο κι αν σ΄ ενοχλεί δεν έχω αποφασίσει αν και ποιον θα ψηφίσω. Κατά τη γνώμη μου και οι δύο επιλογές είναι για διαφορετικούς λόγους προβληματικές, αλλά τι να κάνουμε.... αυτές είναι.Ομολογώ ότι εχω πρόβλημα να αποφασίσω . Οταν διαβάζω πχ εσένα και τον "Ψυχραιμία " αισθάνομαι πιο κοντά στη Μπακογιάννη. Οταν ακούω Μαρκόπουλο και Γιακουμάτο γίνομαι ...Σαμαρικός.Αυτά για να καταλάβεις πόσο ΄μεγάλο ρόλο παίζει το ΠΩΣ υποστηρίζει κανείς μια επιλογή.
          Αν και το προσβλητικό στυλάκι που μου απευθύνεσαι δεν είναι καλή προυπόθεση έστω για να προσπαθήσεις να καταλάβεις θα το.... παλέψω
          Λοιπόν εμένα πάνω από όλα με ενδιαφέρουν οι ιδέες ΜΟΥ. Σε ένα μεγάλο ποσοστό (100% δεν γίνεται) τις ιδέες μου εκφράζει η ΝΔ, άρα με ενδιαφέρει και η ύπαρξη και η ενότητα και η λειτουργία της όπως με ενδιαφέρει αν η ΝΔ πχ σήμερα με εκφράζει κατά 80% να προσπαθήσω ώστε αύριο να με εκφράζει κατά 81%. Αυτό σημαίνει ότι με οποιονδήποτε αρχηγό εγώ ήμουν και θα είμαι στο χώρο της ΝΔ και θα συνεχίζω να πολεμάω στα μέτρα των μικρών δυστυχώς δυνατοτύητων μου τα (κατά την άποψη μου) στραβά της. Εσύ και ο Giorgos απ΄ότι καταλαβαίνω χωρίς αρχηγό της αρεσκείας σας δεν θα είστε με τη ΝΔ θα είστε απέναντι. Κακώς κατά τη γνώμη μου αλλά αυτό είναι δικό σας θέμα.
          Αυτά επί της ουσίας για το πως καταλαβαίνω εγώ τη συμμετοχή σε ένα κόμμα. Και σίγουρα δεν είμαι αυτός που θέλω ένα κόμμα " όπως να΄ναι".
          Με ρωτάς γιατί δεν τοποθετούμαι στην "τοποθέτηση του Μητσοτακέικου δια του Καρατζαφέρη ότι η ΝΔ θα διασπαστεί αν δε βγει η Ντόρα"
          1 Γράφω για τα όσα γράφονται στο blog και δεν είδα κάποιος να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο
          2 Δεν έχω πρόβλημα να τοποθετούμε σε υπερβολές οπαδών της Μπακογιάννη (αν πρόσεξες την απάντηση μου στον Pavlos)
          3 Δεν γνωρίζω τι θα κάνει η Μπακογιάννη αν χάσει.Εκτιμώ ότι με βαριά καρδιά θα μείνει. Αν διασπάσει πάντως δεν θα είμαι μαζί της.

          Βλέπω ότι και πάλι σε ενοχλεί η "δήθεν αντικειμενικότητα " μου. Τι να κάνουμε Επώνυμε?
          Υπάρχουν κι ανθρωποι που δεν είναι ευκολόπιστοι , αμφιβάλλουν, αρνούνται να συμπεριφερθούν σαν οπαδοί, δεν μπορούν να σκεφθούν απλώς με όρους "άσπρο-μαύρο" κι έχουν άποψη όχι αντικειμενική (αντικειμενική άποψη δεν νομίζω πως υπάρχει) αλλά σίγουρα όχι "δηθεν"

          ΥΓ Λυπάμαι για τη καθυστερημένη απάντηση μου. Αν δεν την διαβάσεις είναι σίγουρο ότι θα μου την ...ξαναπέσεις κι έτσι ούτως ή άλλως θα τα ξαναπούμε. Δεν με ενοχλεί η διαφωνία. Το πολύ επιθετικό στυλάκι και το ότι μου αποδίδεις ανύπαρκτες προθεσεις με χαλάει λιγάκι αλλά......

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ΑΡΗΣ Θ 14/11/2009 10:00:32

          Δεν με ενοχλεί το ότι δεν έχεις αποφασίσει ούτε το να ψηφίσεις Ντόρα. Με ενοχλεί το να είναι εμφανές ότι είσαι ντοράκι και να μας το παίζεις εδώ αντικειμενικός και "δεν έχω αποφασίσει". Πιστεύω δηλαδή ότι μας λες ψέματα.

          Πιστεύω επίσης ότι επιδιώκεις να επηρεάσεις το λόγο που εκφέρουμε εδώ μέσα ορισμένοι με κουβέντες του τύπου "είμαι αναποφάσιστος και το τι θα ψηφίσω θα εξαρτηθεί από τη συμπεριφορά σου". Αυτό αποτελεί έμμεση εκβιαστική προσπάθεια ελέγχου του τι γράφεται εδώ πέρα, προτάσσοντας το δήθεν "καρότο" του "εξαρτάται από εσάς το με ποιον θα πάω". Αυτά είναι κόλπα που τα κάναμε στην εφηβεία μας φιλαράκι και είναι φτηνά να τα πουλάς σε ενήλικες.

          Τέλος, δεν το είπε μόνον ο Καρατζαφέρης, δεν το είπε μόνον ο Μητσοτάκης στον Πάγκαλο (όσο και αν το διαψεύδουν εκ των υστέρων), αλλά μας το λέει και η ίδια όταν λέει ότι "μπορεί να εγγυηθεί καλύτερα την ενότητα της ΝΔ". Πράγμα που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι με αυτήν αρχηγό δεν θα διασπαστεί η ΝΔ, ενώ με το Σαμαρά αρχηγό θα διασπαστεί. Αλλά ποιος θα κάνει τη διάσπαση τότε, ο... αρχηγός Σαμαράς; Μας το λέει δηλαδή και η ίδια ότι πάει για διάσπαση αν δεν εκλεγεί.

          Συνεπώς, άσε τον επηρεασμό των ψηφοφόρων, άσε τον επηρεασμό της ελεύθερης επιλογής μας να μην ξαναδούμε τη ΝΔ ούτε στο ψηφοδέλτιο του παραβάν του εκλογικού τμήματος, αν βγει αρχηγός η Ντόρα, και κοίτα να συμμαζέψεις την εκλεκτή σου από τις αυτοκαταστροφικές αυτές δηλώσεις και διαρροές που αν τις συνεχίσει ούτε με 30% δεν σώζεται στην εκλογή.

          Σε όλη την απάντησή σου κάνεις ότι δεν κατάλαβες τι σου είπα, αλλά όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν πολύ καλά τι σου είπα, έννοια σου.

        • ΑΡΗΣ Θ avatar
          ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 14/11/2009 14:20:30

          Επώνυμος
          Σε ένα πράγμα έχεις απόλυτο δίκιο. Προσπαθώ να επηρεάσω. Νομίζω ότι είναι θεμιτό , εξ άλλου το ίδιο κάνεις κι εσύ και οποιοσδήποτε εδώ μέσα.
          Το θέμα είναι ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΩ? Αφού σου επαναλαμβάνω, κι ας μη με πιστεύεις, ότι δεν έχω αποφασίσει αν και ποιον θα ψηφίσω θα ήταν απολύτως ανευ νοήματος να στηρίξω τη μία ή την άλλη πλευρά. Σου επαναλαμβάνω ότι ούτως ή άλλως είναι δύο προβληματικές επιλογές με περιορισμένες ιδεολογικές διαφορές μεταξύ τους(γι αυτό και θα απογοητευθείς αν γίνει ο Σαμαράς πρωθυπουργός) και επειδή εμένα με ενδιαφέρει το αύριο της ΝΔ και των ιδεών που εκπροσωπεί ΠΡΟΣΠΑΘΩ (στο μετρο των δυνατοτητων μου) ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ώστε να υπάρχει συζήτηση, προβληματισμός, επιχειρήματα και όχι απλώς κραυγές προσβολές και εξυπνακίστικες ατάκες και να μην "σκοτώνονται " άνθρωποι που αύριο πρέπει και θα είναι δίπλα-δίπλα.
          Kατά τα λοιπά:
          1 Για το θέμα του τι είπε ο Καρατζαφέρης, ο Πάγκαλος και ο Μητσοτάκης για τη διάσπαση τι μου τα λες? Τοποθετήθηκα ξεκάθαρα. Αν η Μπακογιάννη πάει σε διάσπαση εγώ θα είμαι στη ΝΔ (εσύ αντίθετα αν δεν βγει αρχηγός ο Σαμαράς θα την ...κάνεις γι αλλού)
          2 Προσωπικα θα είμαι ευτυχής αν ο ΟΠΟΙΟΣ αρχηγός βγει επικρατήσει με 80-20
          3 Αυτά που γράφεις "να αφήσω τον επηρεασμό των ψηφοφόρων και της ελεύθερης επιλογής τους" σημαίνει ότι πρέπει να το βουλώσω? Ή να λέω αυτά που θέλεις να ακούσεις και όπως θέλεις να τα ακούσεις? Λυπάμαι δεν μπορώ να σου κάνω την χάρη.
          Και τέλος μια και "μου ΄σουρες" τόσα (χωρίς εγώ οπως βλέπεις να σε ακολουθήσω) επίτρεψε μου μια απορία: Αναρωτήθηκες ποτέ σου μήπως αυτή η επιθετικότητα σε εμποδίζει να καταλάβεις με επάρκεια το τι υποστηρίζουν οι άλλοι?

    • kanis avatar
      kanis @ varnava 13/11/2009 16:23:34

      varnava

      Λες "που κάθε μέρα κατηγορούν τη Ντόρα, επειδή απλά είναι η Ντόρα"..

      Η οποία, λέω κι εγώ, είναι η Ντόρα η κόρη του Μητσοτάκη , που αν δεν ήταν η κόρη του Μητσοτάκη, θα ήταν απλά μία ακόμη Θοδώρα, όπως τόσες άλλες στην επικράτεια. Κάποιες, βέβαια, άλλες Θοδώρες, έχουν να μας δείξουν και κανα πτυχίο και καμμιά διατριβή!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ varnava 13/11/2009 16:54:30

      Βαφτισες τους σαμαρικούς "σύνολο εντεταλμένων". Δεν μπορείς να χωνέψεις την πίστη του κόσμου στον Σαμαρά και την απέχθεια προς την Ντόρα. Δεν πειράζει. Εμείς σε προετοιμάζουμε για το θα βγάλει η κάλπη.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ varnava 13/11/2009 16:54:47

      Βαφτισες τους σαμαρικούς "σύνολο εντεταλμένων". Δεν μπορείς να χωνέψεις την πίστη του κόσμου στον Σαμαρά και την απέχθεια προς την Ντόρα. Δεν πειράζει. Εμείς σε προετοιμάζουμε για το τι θα βγάλει η κάλπη.

  30. fani avatar
    fani 13/11/2009 16:13:37

    Προκαλεί εντύπωση στον καθένα ότι πολλοί μπαίνουν στη μπλογκόσφαιρα, δηλαδή δήθεν στο δημόσιο χώρο, δηλαδή στη δημόσια σφαίρα της κοινωνικής μας ζωής και γίνονται οι εκπρόσωποι της αλήθειας, της αρετής, της τιμιότητας και της πανσοφίας. Πώς αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καταφέρει, αφού είναι τόσο δυναμικοί και γνώστες των πάντων, να εμφανιστούν στα μίντια να πουν τις ρηξικέλευθες απόψεις τους, πώς δεν έχουν καταφέρει να είναι συγγραφείς και σπουδαίοι φιλόσοφοι στην νεοελληνική κοινωνία. Μήπως είναι κάποιοι, οι όποιοι είναι πολύ γνωστοί, αλλά δεν θέλουν να φθαρούν από πολιτικές, ιδεολογικές και δημοσιογραφικές αντιπαραθέσεις, και έτσι εκβιάζουν γνωστούς πολιτικούς; Τι είδους πολιτικές αντιπαραθέσεις είναι αυτές; Όποιοι γνωρίζουν ποιο είναι το καλό αυτού του τόπου, και θεωρού ότι όλοι οι άλλοι είναι διεφθαρμένοι και ανίκανοι, ας βγάλουν τη κουκούλα της ανωνυμίας και ας αντιπαρατεθούν στα ίσια με πολιτικά, κοινωνικά και ιδεολογικά επιχειρήματα. Δεν χρειαζόμαστε ανθρώπους, που να υποκαθιστούν τη δικαιοσύνη. Δεν χρειαζόμαστε ανθρώπους που να υποκαθιστούν τους πολιτικούς αγώνες. Δεν χρειαζόμαστε ανθρώπους που να ροκανίζουν κάθε μαχόμενο πολιτικό. Αυτοί όλοι οι δήθεναγωνιστές ας εμφανιστούν μπροστά μας να διεκδικήσουν τη ψήφο του λαού, για να γελάσουμε, να κλάψουμε, να θρηνήσουμε και να ελπίσουμε όλοι μαζί.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ fani 13/11/2009 18:17:10

      Εμφανιστηκαν Φανή,

      Αφου δεν θες ανωνυμια, ακου την δικη μου ιστορια, που ειναι μια απο πολλες και προσφατη, το 2009.

      εμφανιστηκαν που λες παιδια με αγωνιστικη διαθεση, στο πανεπιστημιο

      αλλά φάγαν λάσπη από το κομμάτι εκείνο της νεολαιας της ΝΔ για το οποιο γραφω ενα post παρακατω

      και απο τα οργια και τα ορνια που ΚΑΙ η ΝΔ στηριζει στο Πανεπιστημιο

      Εμφανιστηκαν στη δουλεια, δουλεια που επεβλεπες ανθρωπινες ζωες οχι χαρτουρα, αλλα οι νεοδημοκρατες τοπικοι διαπλεκομενοι τους απειλησαν, εκβιασαν και συκοφαντησαν - για να τους λυγισουν και να κανουν κακο σε ανθρωπους- και οταν δεν το εκαναν τους πολεμησαν και σε επιπεδο μισθου

      εμφανιστηκαν στα Πανεπιστημια αλλα βρηκαν τον γαλαζιο και πρασινο ΕΣΜΟ της διαπλοκης να τους καιει τα χρονια που ηταν στο Πανεπιστημιο και εξω απο την Ελλαδα

      Αν θες να μαθεις για κοσμο που μιλαει χωρις κουκουλα, πηγαινε σε καμμια περιβαλλοντικη οργανωση απο αυτες που εφτυσε η ΝΔ επι 5 χρονια και τωρα μπαινουν στην σφιχτη αγκαλια των εργολαβων του ΠΑΣΟΚ.

      Αν θες να μαθεις για κοσμο που μιλαει χωρις κουκουλα, αναρωτησου γιατι οι Γιατροι Χωρις Συνορα βγαζουν αφρους οταν ακουν για τη Νεα Δημοκρατια

      Αν θες να μαθεις για κοσμο που μιλαει χωρις κουκουλα, πηγαινε στο Εργοστασιο Λιπασματων της Δυτικης ΘεσαΛλονικης κια στη Ναυπηγοεπισκευαστικη Ζωνη Περαματος και στο Θριασιο Πεδιο και ρωτας τους γιατι εκει πηρε 25% η ΝΔ στις εκλογες.

      Αν τελος δεν σου αρεσει η κουκουλα, γραψε το ονομα και το επωνυμο σου σε αυτη τη στηλη με τα στοιχεια σου και εγω θα σου γραψω με ονομα και επωνυμο πως λειτουργησε η γαλαζια διαπλοκη σε ενα πολυ ευαισθητο χωρο σε καποια γωνια της ελλαδας, εφοσον το ANTIWEB μου το επιτρεψει.

      χαρη κανουμε στη Νεα Δημοκρατια που την βοηθαμε και δεν το κανουμε για την Νεα Δημοκρατια, αλλα με την ελπιδα να ανανεωθει αυτη πρωτη ως πολιτικο σχημα τωρα που ο κοσμος εχει μια μικρη ευκαιρια και κατοπιν τα αλλα κομματα.

      Μπας και κρατηθουν λιγο τα μποδικα σε αυτον τοπο

      Αυτο τον ΕΣΜΟ (ξερουν τη λεξη;) της διαπλοκης που τωρα στηριζει με νυχια και δοντια κυριως την κ. Μητσοτακη θελουμε να πισωγυρισουμε λιγο καταρχην. Εξ ου και η οργη μου μαζι της.

  31. Pavlos avatar
    Pavlos 13/11/2009 16:27:42

    Όποιος είναι πραγματικός νεοδημοκράτης και έχει στηρίξει την παράταξη στις δύσκολες στιγμές θα ψηφίσει Ντόρα...

    Οι ψιλοαδιάφοροι του ΚΕΠ και της ΠΟΛΑ που μετά τους ένδοξους αγώνες αποφάσισαν να γίνουν Νέα Δημοκρατία άρχισαν και ανακαλύπτουν κάθε λογής επιχείρημα προσπαθώντας να πείσουν ότι δεν είναι ελέφαντες...

    Μόδα είναι θα σας περάσει

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Pavlos 13/11/2009 16:40:28

      "Όποιος είναι πραγματικός νεοδημοκράτης και έχει στηρίξει την παράταξη στις δύσκολες στιγμές θα ψηφίσει Ντόρα…"

      εννοεις να φανταστω τα πολλα αβουλα, ασπονδυλα, στρατιωτακια της ΔΑΠ, με τις πορνικες αφισσες και την παρωδια πολιτικου λογου, που μας χαρισε αξεχαστες στιγμες αφθαστου γελιου στο Πανπειστημιο

      αυτους που γεννιουνται και πεθαινουν νεοδημοκρατες, τα παιδια των καθηγητων μου στην καταγαλανη σχολη μου στο πανεπιστημιο που τα μεταγγραφαν οι μπαμπαδες στους απο την ανατολικη ευρωπη και την εσπερια,

      οσους δινουν ορκο αφοσιωσης στο ενα ή το αλλο κομμα για να εισπαραξουν τους διορισμους και τα ρουσφετια που εριξαν το δημοσιο σε αποδιοργανωση και την ελλαδα στην αβυσσο

      γιατι οι υπολοιποι της παραταξης σου, που εχουν σιχαθει αυτα τα υποκειμενα και τις αγκυλωσεις τους, δεν πηγαν να ψηφισουν καν στις εκλογες - δωρο στην κ. Μπακογιαννη, που αυτη τις ζητησε και πιεσε να γινουν

      ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

      ή πηγαν με βαρια καρδια και ετσι γλιτωσε η ΝΔ το 25%

      Για να μην μιλησω για ολους εμας, τους δυναμει ψηφοφορους της ΝΔ, που μας υποτιμας και μας προσβαλλεις διοτι προτιμουμε τον σαμαρα χωρις να αναμασουμε την καραμελα του ακροδεξιου που πηγαν να του κολλησουν καποιι ακροδεξιοι, με την ανοχη της κ. Μητσοτακη, ακομα και οταν ηταν Υπουργος της ΝΔ το 1992.

      να την εχετε και να τη χαιρεστε

    • kanis avatar
      kanis @ Pavlos 13/11/2009 16:45:26

      Δύσκολες στιγμές η ΝΔ περνούσε, όταν αναιτιολόγητα αυτοκτονούσε ο Τσαλικίδης, ή όταν σάλταρε από το μπαλκόνι ο Ζαχόπουλος, ή όταν καιγόταν η Ηλεία και το πανελλήνιο γενικότερα...!
      Ολοι εκείνοι που σταθήκανε ακλόνητοι εκείνες τις μέρες κι αναζητούσαν τους αληθινούς ενόχους, όλοι αυτοί λοιπόν, στηρίζουν Σαμαρά!

      Οι άλλοι των ενδόξων απανταχού γενομένων αγωνιστικών δεξιώσεων, μπορούνε να πάνε κι εκδρομή στις 29 Νοεμβρίου!

    • emily avatar
      emily @ Pavlos 13/11/2009 16:50:28

      Aν όμως δεν μας περάσει(η μόδα) και βγει ο Σαμαράς τι θα κάνει η Ντόρα και οι υποστηριστές της?Θα κάνουν μπάχαλο τη ΝΔ όπως απειλούν διάφοροι Κρητικοί bloggers?

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Pavlos 13/11/2009 17:48:17

      Οποιος είναι πραγματικός Νεοδημοκράτης μπορεί να ψηφίσει Μπακογιάννη, Σαμαρά ή Ψωμιάδη ή και να ρίξει άκυρο. Το αν και πόσο Νεοδημοκράτης είναι κρίνεται από τη ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ μέχρι τότε και ακόμα περισσότερο από τη στάση του από τις 30 Νοεμβρίου και μετά.

  32. stelios avatar
    stelios 13/11/2009 16:59:20

    H να παν στην Ουρουγουαη,να κυνηγησουν τον αναιδη διπλωματικο υπαλληλο που τολμησε να στειλει το τηλεγραφημα για τον Καραβελα ο αθλιος.
    Ευτυχως η Ντορα προλαβε και το εξαφανισε,οπως και τους χαζοβιοληδες που δεν το καταπιαν με τον φακελο μολις εφτασε.
    Δυσυχως ομως δεν υπαρχει Δικαοσυνη στον τοπο,και τα σατανικα παιδια του Καραβελα καταφεραν να αποφυλακιστουν.

  33. stelios avatar
    stelios 13/11/2009 17:37:58

    Mη θυμηθω και τα υπολοιπα και μου ανεβει και το αιμα στο κεφαλι,
    οπως τις κοτσανες της για την αντιπυραυλικη ασπιδα στην Πολωνια και την επιθεση του Σακασβιλι στην Ρωσια,τη στιγμη που ακομη και οι Εβραιοι που τους εξωθησαν το ειχανε βουλωσει σφυριζοντας αδιαφορα μπροστα στην παρανοια.

  34. Pavlos avatar
    Pavlos 13/11/2009 17:53:51

    Δηλαδή το άνοιγμα του κόμματος που προτείνει ο Σαμαράς θα είναι προς την Πολιτική Άνοιξη και το ΚΕΠ...???

    Είναι εντυπωσιακή η περιχαράκωση των ανθρώπων πίσω από την πολιτική ιδεολογία του ΟΦΑ (όπου φυσάει ο άνεμος...)

    • loretta avatar
      loretta @ Pavlos 13/11/2009 18:07:40

      οχι ειναι προς το οπου φυσαει ο ανεμος κατα την θεοδωρα..!!
      θα τους ψαχνει με το ντουφεκι τους ψηφοφορους ....αν (μακρια απο μας και φτου φτου σκορδα) κατσει στην καρεκλα.

  35. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 13/11/2009 17:54:43

    Δηλαδή, εσύ φίλε anonymous, αυτοθεωρείσαι ενημερωμένος;
    Εάν αυτά κατάλαβες ότι έγιναν εκείνη την εποχή, εγώ τώρα τί να σου πώ;
    Δεν θέλω να σε προσβάλλω, απλά σου λέω ότι δεν έχεις ιδέα και σταματώ εκεί.

  36. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 13/11/2009 18:06:02

    Σοβαρά? Θυμάσαι,εσύ ο ενημερωμένος, ότι λίγες μέρες πριν ο Κόκκαλης ρίξει τον Μητσοτάκη, πήρε το ΞΥΣΤΟ μέσω Δούκα?
    Ουφ,μας κουράσατε..

    http://www.antinews.gr/?p=20096

  37. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 13/11/2009 18:22:11

    Διαβασε τα σχολιο μου στον Pavlos μερικες παραγραφους παρακατω ως απαντηση

    για το τι ειναι κομμα και το τι ειναι κοινωνια

  38. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 13/11/2009 18:23:29

    Οχι. Το άνοιγμα θα γίνει προς το νέο κόμμα που θά κάνει η Ντόρα από την ντροπή της.

  39. stelios avatar
    stelios 13/11/2009 18:31:18

    Mαζι με τα μουλικα της δευτερης και τριτης γεννιας πολιτικων,που αποτελουν επαναληψη των γονιων και θειων τους,αλλα σε εκδοχη φαρσας...

  40. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 13/11/2009 18:34:28

    Τι θα κάνουν? Για λέγε..

  41. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/11/2009 18:37:42

    Θέλησα να κρατηθώ για λίγο καιρό έξω από την "αρρώστια" του μπλόγκινγκ, αλλά μου είναι αδύνατον όταν βλέπω αυτή την αρρωστημένη νοοτροπία.

    Μάθε λοιπόν κρυφοντοράκι Άρη Θ., που μας το παίζεις και δήθεν αδέσμευτος και ανεξάρτητος, ότι αυτή ακριβώς η νοοτροπία είναι που σας έφερε ως κόμμα στο 33,5% και που θα σας πάει ακόμη παρακάτω αν βγει η εκλεκτή σας, Ντόρα.

    Ακούει λέει, δεν θέλει τέτοια μέλη!

    Έχεις καταλάβει τι έχει συμβεί; Έχεις καταλάβει τι λες τώρα; Έχεις καταλάβει τι εκπροσωπεί ο ένας και τι ο άλλος;

    Η μία εκπροσωπεί τη σαπίλα, αυτή που διώχνει άτομα σαν το Γιώργο_Τ και εμένα από τη ΝΔ, ενώ ο άλλος εκπροσωπεί την καθαρότητα του πολιτικού κόσμους.

    Η μία εκπροσωπεί όλα αυτά που ο ίδιος Γιώργος_Τ περιγράφει παρακάτω σε άλλο ποστ και που όλη η Ελλάδα γνωρίζει, εκτός από τη ΝΔ του σήμερα, ο άλλος εκπροσωπεί την ελπίδα να ανατραπούν όλα αυτά. Να μην είναι πια η ΝΔ αυτή η σαπίλα που μας διώχνει.

    Αυτός είναι ο λόγος που εμένα μπορεί ο Σαμαρά να με κάνει ΝΔ (όπως και τον Γιώργο_Τ και ένα σωρό άλλους ανθρώπους), ενώ η Ντόρα όχι μόνον δεν θα μας κάνει ΝΔ, αλλά δεν θα μας προσφέρει κανέναν λόγο για να ψηφίσουμε ένα κόμμα με αυτήν αρχηγό.

    Εσείς δεν μας θέλετε. Προτιμάτε πρόβατα τα οποία θα ακολουθήσουν την αόριστη έννοια "ΝΔ", ανεξαρτήτως αν έχει για αρχηγό την υπαρχηγό μιας φαμίλιας του οργανωμένου εγκλήματος (αυτό είναι ο Μητσοτάκης, να το πούμε ανοιχτά) ή έναν πολιτικό που είναι κανονικός πολιτικός, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται (αν δεν είναι, εδώ είμαστε να τον κάνουμε πέρα κι αυτόν).

    Ε, δεν θα σας περάσει. Δεν είναι η Ελλάδα δική σας, ιδιοκτησία μιας φαμίλιας, που θέλει πρόβατα μέσα σε ένα από τα δύο κόμματα εξουσίας που να τους ακολουθούν στη συνέχιση της αποδοτικότατης, για αυτούς, αιμορραγίας των δυνάμεων του έθνους.

    Είναι κυνικότατη η ομολογία σου ότι η ΝΔ στο όνομα μιας δήθεν ενότητας (που καθόλου δεν εννοεί η κα. Μπακογιάννη, όπως αποδείχθηκε απο τις διαρροές των ημερών αυτών) μας θέλει στη ΝΔ όπως να 'ναι.

    Γιατί να το κάνει αυτό ο απλός πολίτης; Εγώ ή ο Γιώργος_Τ; Για να λυμαίνονται αυτή τη χώρα με τη δική μας στήριξη;

    Και αφού σε "ενοχλεί" τόσο πολύ η τοποθέτηση του Γιώργου_Τ, γιατί δεν τοποθετήσει για την όμοια, αλλά πολύ χειρότερο πλαίσιο, τοποθέτηση του Μητσοτακέικου δια Καρατζαφέρη και Επίτιμου ότι "αν εκλεγεί ο Σαμαράς, η ΝΔ θα διασπαστεί";

    Στο κάτω-κάτω, ο Γιώργος_Τ και εγώ κάνουμε χρήση του δικαιώματος της επιλογής, ως πολίτες.

    Η Ντόρα ποιου δικαιώματος κάνει χρήση; Αυτού που της δίνει η κληρονομική δημοκρατία;

    Νομίζω ότι μόλις έριξες τη μάσκα του πραγματικού σου ρόλου, δήθεν "αντικειμενικέ", Άρη Θ.

    Όχι ότι δεν την είχες ξαναρίξει, αλλά τώρα είναι πιο προφανές παρά ποτέ.

  42. Υ. avatar
    Υ. 13/11/2009 18:41:07

    Βρε Βαρβάρα, σύνελθε επιτέλους κοπέλα μου. Σε ήξερα για ένα καλό και συνετό κορίτσι. Τι κατηγορίες και πράσινα άλογα. Γεγονότα αναφέρονται εδώ μέσα. Γεγονότα ακριβή και πλήρως τεκμηριωμένα. Με ημερομηνίες, ονόματα και διευθύνσεις. Δηλαδή να μην ειπωθεί η αλήθεια? Να μείνει η αλήθεια στο σκοτάδι και το ψέμα στο φως? Εσύ που ξέρω ότι είσαι μια καλή, τακτικά εκκλησιαζόμενη χριστιανή, με τι κουράγιο θα πας τη Κυριακή να φιλήσεις το χέρι του παπά? Τς τς τς. Δεν το περίμενα από σένα.

    Δεν πειράζει όμως. Εμείς πάλι σε αγαπάμε, και στις 30 θα σε καλέσουμε να γιορτάσουμε μαζί, τη νέα σελίδα της παράταξής μας, με πρόεδρο τον Σαμαρά!

  43. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/11/2009 22:51:09

    Ο Σαμαρας ειναι ενωτικος, σοβαρος, ηρεμη δυναμη που ερχεται να συσπειρωσει. Η Οσια Κορη εχει τρικυμια εν κρανιω. Βριζει, μπουρδολογει και προκαλει οταν λεει πως την πολεμουν τα συμφεροντα. Αυτος που αισθανεται νικητης, δεν βριζει, δεν καταγγελει. Ο αρνητισμος που βγαζουν οι ομιλιες της κυρα Μητσοτακαινας θα της στοιχισουν πολυ στο τέλος. Όπως και οι τυποι που την στηριζουν (χειροτεροι όλων Γιακουματος-Σκυλακάκης-Βατοπεδινος Κιλτίδης, κλπ).

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/11/2009 22:53:51

      φταιω εγω μετα που τον αποκαλεσα ΚΙΛΤΙ ΔΟΥΛΑ?

  44. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 13/11/2009 23:13:26

    Η κυρία Μπακογιάννη ούτε κρύφτηκε ποτέ από την πρώτη γραμμή του κόμματος ούτε αρνήθηκε ποτέ να πάρει θέση. Δεν είπε πολλά ψέματα είπε πολλές αλήθειες - γι'αυτό κάποιοι την μισούν με τέτοια ένταση. Αυτούς που πρέπει να φοβάστε είναι αυτούς που ακούτε να λαϊκίζουν επικίνδυνα, αυτούς που καρφώνουν πισώπλατα τους πολιτικούς τους ευεργέτες, αυτούς που κρύβονται στα φωλιά τους όταν βλέπουν τα σκούρα.

    Πού ήταν ο κύριος Σαμαράς όλο αυτό το προεκλογικό διάστημα? Έδωσε καμιά μάχη για τη ΝΔ? Όχι, μα γιατί να κόψει από το πολιτικό του κεφάλαιο όταν ήταν σαφές ότι η ήττα πλησίαζε? Όντας μέλος του υπουργικού συμβουλίου που μας έφερε στα πρόθυρα καταστροφής καθόταν σπίτι του και έτριβε τα χέρια του όταν η Ντόρα ήταν έξω στα παράθυρα και πάσχιζε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα! ΝΑΤΟΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΜΑΣ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ! ΑΦΑΝΤΟΣ και τελικά ΑΦΘΑΡΤΟΣ όταν ανήκε στην ίδια κυβέρνηση με την κυρία Μπακογιάννη (με μεγαλύτερη ατομική αποτυχία ως υπουργός κατά γενική ομολογία)! Αν έπρεπε να ποντάρω λοιπόν στο ποιός είναι μεγαλύτερος ψεύτης θα έβαζα τα λέφτα μου στον Αντωνάκη...

    Τέλος είναι σαφές ότι το ΠΑΣΟΚ θέλει ΣΑΜΑΡΑ - ο μέσος πασοκος τρίβει τα χέρια του με κάθε εμφάνιση του αγαπημένου σας πρώην ΠΟΛΑΝίτη! Το λένε οι δημοσκοπήσεις, το λένε οι ίδιοι οι άνθρωποι. ΘΕΛΟΥΜΕ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ! Όταν η άλλη πλευρά με ιαχές ζητά τον Αντωνάκη για πρόεδρο κάτι λέει για το ποιόν βλέπει ως πιο επικίνδυνο αντίπαλο. ΠΑΡΤΙ θα κάνουν στην Ιπποκράτους αν στις 29 του μήνα βγει ο φιλαράκος σας - γι'αυτό μην έχετε καμία αμφιβολία!

    Και τέλος μην ξεχνάτε ότι το κόμμα δεν ανήκει σε κανέναν, ανήκει στους ανθρώπους του. Και πάρα πολλοί από αυτούς έχουν δηλώσει ότι σε περίπτωση που δεν βγει η Ντόρα θα πάρουν τα μπογαλάκια τους και σ'αλλη παραλία. Τη στάση αυτή δεν τη συμμερίζομαι αλλά δεν τηρώ τακτική στρουθοκάμηλου (μέσα το κεφάλι και πρόβλημα γιοκ) αλλά προσπαθώ να υποστηρίξω το μόνο πρόσωπο που μπορεί να κρατήσει το κόμμα ενωμένο, να κάνει το κόμμα ξανα δυνατό και να διευρύνει τη λαϊκη μας απήχηση για μια μελλοντική κυβέρνηση ΝΔ με αρχές και όραμα.

    Κάντε μια προσπάθεια να βάλετε το μυαλό σας να δουλέψει και φτάνει πια αυτός ο αμετροεπής παροξισμός! Κακό μας κάνετε και όταν λέω μας εννοώ στην κοινή μας παράταξη, στην κοινή μας χώρα...

    • Παλιός avatar
      Παλιός @ ainsley hayes 13/11/2009 23:19:41

      Αν πιστεύετε ότι η Μπακογιάννη μπορεί να ενώσει το κόμμα απλά βρίσκεστε εκτός πραγματικότητας. Πρόκειται δε για ένα πρόσωπο εξαιρετικά απωθητικό στην πλειοψηφία των Ελλήνων, νεοδημοκρατών και μη.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Παλιός 13/11/2009 23:38:36

        Σε αυτο γενικα συμφωνω αλλα θεωρω οτι οφειλεται στην κυριαρχια του εθνολαικισμου στην Ελλαδα.
        Παρ ολα αυτα απο τη στιγμη που μπαινουμε σε μεγαλη οικονομικη κριση και η ανεργια θα ανεβει ολα μπορει να συμβουν.Αλλωστε σταδιακα η εικονα ενος προσωπου αλλαζει -και παραδειγμα ειναι ο ΓΑΠ -αναλογα με τις συνθηκες.
        Ωστοσο δεν μπορουμε να παμε μπροστα αν δεν αντιμετωπισουμε τις λαικιστικες προκαταληψεις κατα μετωπο-φυσικα ο καθενας εχει το δικαιωμα της γνωμης του.

        • Παλιός avatar
          Παλιός @ ψυχραιμια 13/11/2009 23:48:12

          Οφείλεται και στα έργα και τις ημέρες της ίδιας αν και γενικά συμφωνώ με όσα γράφετε για τον εθνολαϊκισμό. Η αλλαγή της εικόνας των προσώπων ισχύει και για τον Σαμαρά.

          Η προσωπική μου επιλογή είναι υπέρ του Σαμαρά γιατί από ένα ευρύτερο προσωπικό κύκλο, νεοδημοκρατών και μη, συμπεραίνω ότι έχει σαφώς περισσότερες προοπτικές να καταστήσει τη Ν.Δ. ξανά πλειοψηφικό κόμμα. Λυπάμαι αλλά στα μάτια μου, η Μπακογιάννη συμβολίζει τη φθορά και τη διαιώνιση κάθε είδους κατεστημένου.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 13/11/2009 23:55:17

          ΔΕν μπορω παρα να σεβαστω τη γνωμη σας .Η δικη μου ειναι οτι με το Σαμαρα η ΝΔ θα προσελκυσει ολα τα υπολειμματα και τα θραυσματα του ανδρεοπαπανδρεικου ψευδοπατριωτικου ΠΑΣΟΚ που τωρα ειναι αστεγα και αυτο θα αλλαξει τη φυσιογνωμια της στο δημαγωγικοτερο.
          Επειδη ο καθενας μας βαζει και προσωπικα κριτηρια πρεπει να ομολογησω οτι εμενα περισσοτερο και απο την αντιπολιτευση με πειραζει να με κοροιδευουν οι πασοκοι με τα επιχειρηματα που τους ειρωνευομουν εγω οταν βυθιζαν το Χορα,εδιωχναν τις βασεις και αλλα τραγελαφικα.

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ Παλιός 13/11/2009 23:47:23

        Πολυ σωστα.
        Σκεψου πως τη συμπαθουν λιγοτεροι απο οσοι τον ...Παλαιοκωστα.
        Δεν εχει τοση σημασια αν ...τα παιρνεις και πως...
        Ειναι και θεμα ...φατσας και ... ρατσας.

  45. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 13/11/2009 23:29:51

    Διαφωνώ κάθετα. Οι σκεπτόμενοι κεντρώοι ψηφοφόροι δεν αντέχουν τον Αντώνη Σαμαρά γιατί φλερτάρει ξεκάθαρα με την δήθεν 'πατριωτική' δεξιά. Δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα το παρελθόν του αλλά φοβούνται έναν πρόεδρο αξιωματικής αντιπολίτευσης που πηγαίνει το debate απ'το κέντρο στη δεξιά. Είναι σαφές ότι η Ντόρα έχει πιο έντονο cross-over appeal στο κέντρο. Ο Σαμαράς έχει απήχηση στη λαϊκή δεξιά. Το θέμα είναι ποια είναι η ΝΔ που θέλουμε για το μέλλον. Εγώ θέλω μια ΝΔ που να κοιτάζει μπροστά ιδεολογικά όχι σε μια ΝΔ χαμένη σε κλειστοφοβικές τάσεις του παρελθόντος. Οι περισσότεροι εδώ ή δεν φαίνεται να συμμερίζονται αυτό το όραμα για την Ελλάδα ή απλά δεν έχουν καταλάβει τί εστί Αντώνης Σαμαράς για το μέλλον της παράταξης...

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ainsley hayes 13/11/2009 23:37:25

      Η τελευταία δημοσκόπηση δείχνει ότι ο Σαμαράς έχει μεγαλύτερη απήχηση από τη Ντόρα στην κοινωνία γενικά. Οι κεντρώοι ακούνε το όνομα Μητσοτάκης και κάνουν το σταυρό τους.
      Τις κλειστοφοβικες τάσεις μόνο οι φανατικοί οπαδοί της Ντόρας τις βλέπουν γιατί όλοι εμείς δεν βλέπουμε τίποτε. Εκτός αν εννοείς κλειστοφοβική τάση το όχι στο Σχέδιο Ανάν και τον ειλικρινή αγώνα για το όνομα της Μακεδονίας.

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/11/2009 23:50:15

    Το σχεδιο Αναν το ετοιμασε ο Σημιτης με τον Κληριδη και το σερβιραν στη ΝΔ για να το περασει.Θεωρω τη σταση Καραμανλη στο συγεκριμενο ζητημα (επιφυλακτικο ΝΑΙ αλλα αρνηση καθε πιεσης στη Κυπρο) την καλυτερη.Την τελικη αποφαση την εχουν οι Κυπριοι και οχι εμεις.Απο κει και περα διαφορα προσωπα εχουν απλως το δικαιωμα γνωμης.
    Ειλικρινης αγωνας για το ονομα δεν υπηρξε αλλα εμπλοκη σε μη εφικτες καταστασεις.Στρατηγικη μονο τωρα ειχαμε.
    Εχω ξαναγραψει οτι ο Σαμαρας εριξε την κυβερνηση για δυο λογους
    1) Οχι συνθετη ονομασια-σημερα ειναι η θεση της ΝΔ και της κυβερνησης Καραμανλη που συμμετειχε.
    2) Οχι πωληση ΟΤΕ -πουληθηκε τωρα απο την κυβερνηση που συμμετειχε.
    Αρα ιστορικα δεν δικαιωθηκε οπως και να το δει κανεις.
    Εκεινο που δικαιωθηκε ηταν το ΠΑΣΟΚ που κατορθωσε ευρισκομενο στη εξουσια να εκσυγχρονισθει ενω τωρα με τυχον αναληψη της ηγεσιας απο Σαμαρα θα ολοκληρωθει η παρασταση της αντιστροφης ρολων των δυο κομματων,το ΠΑΣΟΚ θα γινει το συγχρονο κομμα και η ΝΔ το οπισθοδρομικο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 14/11/2009 00:27:25

      Ιστορικά δικαιώθηκε, επειδή η αντίθεση στη σύνθετη ονομασία παραμένει μέχρι και σήμερα η γνώμη του ελληνικού λαού. Αν νοθεύτηκε η γνώμη του Σαμαρά σήμερα, αυτό δεν αλλάζει την ιστορική δικαίωση της παλιάς του γνώμης. Και ούτε ξέρουμε αν δεν πρόκειται και για κάποιου είδους ελιγμό που είπε "συζητούμε σύνθετο όνομα".

      Δικαιώθηκε και η θέση του για μη πώληση του ΟΤΕ, διότι με το προηγούμενο καθεστώς (πριν ρίξει ο πανέξυπνος Αλογοσκούφης το ποσοστό του Δημοσίου κάτω από το 33%) και πήρε ένα σωρό λεφτά το Δημόσιο (πολύ περισσότερα από όσα θα έπαιρνε με το σχέδιο Μητσοτάκη), και είχε και το μάντζμεντ.

      Το πόσο σημαντικό είναι να έχει το Δημόσιο το μάνατζμεντ στο Οργανισμό που έχει όλες τις τηλεπικοινωνιακές υποδομές της χώρας φαίνεται από το ότι αν θελήσει σήμερα η γερμανική κυβέρνηση που ελέγχει τον ΟΤΕ, να κατεβάσει έναν διακόπτη, τότε όλοι εμείς δεν θα ξανανεβάσουμε ποτέ ούτε ένα σχόλιο εδώ στο antinews ή οπουδήποτε αλλού. Ούτε να μιλήσουμε τηλεφωνικώς, ούτε να χρησιμοποιήσουμε κινητά.

      Γιορτάζουμε στις 28 Οκτωβρίου τη συμβολή μας στο Β΄ Π.Π. Αλήθεια, αν τότε οι τηλεπικοινωνίες της χώρας ήταν γερμανικές (Αλογοσκούφης) ή ιαπωνικές (Μητσοτάκης), θα μπορούσαμε να συμμετάσχουμε στο Β΄ Π.Π. στο πλευρό των συμμάχων; Ή θα έπρεπε να υποταχθούμε στο τελεσίγραφο του Μουσολίνι.

      Και αν τότε είχαν μία φορά σημασία οι τηλεπικοινωνίες, πόσο περισσότερη έχουν σήμερα;

      Δικαιώθηκε λοιπόν η πολιτική του Σαμαρά, αλλά μόνον στο λαό, όχι στον πολιτικό κόσμο. Δυστυχώς.

  47. ainsley hayes avatar
    ainsley hayes 13/11/2009 23:50:28

    Ποιόν ειλικρινή αγώνα, συγγνώμη δηλαδή!!? Θα τρελαθούμε εντελώς? Ο Αντωνάκης τα έκανε καλλιγραφία τη περίοδο 90-92 στο ΥΠΕΞ, άλλαξε 30 διαφορετικές στάσεις επί του θέματος και μας άφησε κληρονομιά αυτό το μπουρδέλο που ακούει στο όνομα Σκοπιανό.

    Και όσο για το σχέδιο Ανάν δεν είναι απλό θέμα το Κυπριακό - η εξωτερική πολιτική είναι από τους πιο δύσκολους τομείς της δημόσιας δίοικησης και η απλουστευτικές σας στάσεις δεν βοηθούν στην κατανόηση του προβλήματος ούτε σε μια επικοδομητική κρίτικη των πιθανών λύσεων.

    Το ότι οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ προτιμούν τον Σαμαρά είναι σαφές στις δημοσκοπήσεις και γι'αυτο φαίνεται ο Αντωνάκης να έχει απήχηση στο κέντρο, για κανέναν άλλον λόγο. Μην είστε αφελείς - το ότι το ΠΑΣΟΚ θέλει Σαμαρά αρχηγό είναι ενδεικτικό του ποιον θεωρούν πιο εύκολο αντίπαλο και όσο νωρίτερα το καταλάβετε τόσο πιο σύντομα θα είμαστε ξανά κόμμα εξουσίας...

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ainsley hayes 14/11/2009 00:20:44

      Την Ντόρα ο Γιωργάκης θα την καθαρίσει με την Siemens. Kαι επαναλαμβάνω ότι οι περισσότεροι πασόκοι δε θέλουν να ακούνε το όνομα Μητσοτάκης. Εκτός αυτού την θεωρούνε νεοφιλελεύθερη και θα κρατάνε αποστάσεις.
      Για το Μακεδονικό είναι γνωστό ότι ο Σαμαράς εφήρμοζε (δεν χάραξε) την πολιτική της κυβέρνησης και του Συμβουλίου Πολιτικών Αρχηγών. Ο Μητσοτάκης ήταν αυτός που την σαμπόταρε εκθέτοντας τον Υπουργό του. Το είχε παραδεχθεί και ο ίδιος ο Μητσοτάκης στον Παπαχελά.
      "Ηθελα να κλείσω το ζήτημα εκείνη τη στιγμή" Προσωπική πολιτική ήθελε να κάνει, στα κρυφά. Δες το στο youtube.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ainsley hayes 14/11/2009 00:32:07

      Αν προσέξεις, οι Πασόκοι απαντούν θετικά στο Σαμαρά και στο "ποιον επιθυμείτε" και στο "ποιον θεωρείτε καταλληλότερο". Μήπως λοιπόν σημαίνει ακριβώς το αντίθετο; Μήπως σημαίνει διείσδυση του Σαμαρά στο ΠΑΣΟΚ;

      Αν κάνεις μια κουβέντα με οποιονδήποτε φίλο σου από το ΠΑΣΟΚ θα το διαπιστώσεις. Ρώτα τον με ποιον αρχηγό θα ψήφιζε ποιο εύκολα ΝΔ. Μετά έλα να μας πεις με ειλικρίνεια.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ainsley hayes 14/11/2009 03:59:24

      Οι βουλημικοί της εξουσίας θα ψηφίσουν Ντόρα,
      Οι εραστές της ηγεμονίας Σαμαρά.

  48. Παλιός avatar
    Παλιός 13/11/2009 23:57:20

    Η ανάλυσή σας είναι εντελώς λανθασμένη, ειδικά στην παράμετρο της προτίμησης των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ αν και η υπεροχή του Σαμαρά είναι σαφής στους ψηφοφόρους όλων των κομμάτων αλλά και σε αυτούς που δεν ψήφισαν ή προτίμησαν την αποχή/λευκό. Έτσι λοιπόν έλεγαν όλοι και το 2007 όταν οι Νεοδημοκράτες προτιμούσαν τον Παπανδρέου. Τι έγινε τελικά όμως. Το 2009 10% των νεοδημοκρατών του 2007 ψήφισαν ΠΑΣΟΚ. Μην θεωρείτε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ανειλικρινείς ή τόσο φανατισμένοι για να απαντάνε με δόλο.

  49. Παλιός avatar
    Παλιός 14/11/2009 00:02:56

    Αγαπητέ Ψυχραιμία, δώστε τουλάχιστον στον Σαμαρά το δικαίωμα στην αμφιβολία. Σε τελική ανάλυση ως κόμμα περάσαμε και από τη δεσποτεία της οικογένειας Μητσοτάκη. Πολλές φορές τα πράγματα άποδεικνύονται διαφορετικά απ΄'ότι αρχικά φαίνονται.

    Νομίζω, ωστόσο, ότι το ζητούμενο δεν είναι η προσέλευση επιμέρους ομάδων με βάση όρους του παρελθόντος. Το θέμα είναι να μπορέσεις να κάνεις να σε εμπιστευτούν, κάτι που η Μπακογιάννη δεν μπορεί να το πετύχει για μια σειρά από λόγους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Παλιός 14/11/2009 00:13:57

      Το δινω.Εγω θα παραμεινω στη ΝΔ και με Σαμαρα.Απλως οταν πεταει εθνικιστικες κορωνες θα το βουλωνω και δεν θα τις επαναλαμβανω απεναντι στους πασοκους.Η αυτολογοκρισια αυτη θα ειναι και η τιμωρια μου.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ ψυχραιμια 14/11/2009 00:33:34

        Ποιά εθνικιστική κορώνα άκουσες? Την αγάπη για την πατρίδα? Και είναι κακό αυτό? Γίναμε σαν τον Μπίστη και δεν το καταλάβαμε?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κώστας Θ. 14/11/2009 00:42:14

          Οχι βεβαια.Αλλα η αγαπη αυτη δεν πρεπει να παρασυρει σε ανεδαφικες επιλογες που να δικαιολογουνται με συναισθηματα οπως το "δακρυ του εθναρχη¨και παρομοια που στοιχιζουν.
          Τωρα αν εχει αλλαξει κατι και κινειται σε λογικα πλαισια τοσο το καλυτερο.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κώστας Θ. 14/11/2009 00:45:07

          Τι το "ανεδαφικό" έχει το "δάκρυ του εθνάρχη";

          Και τι το "ανεδαφικό" έχει το να μην θέλουμε να εκχωρήσουμε κανένα κομμάτι της εθνικής μας ταυτότητας;

          Ο Μητσοτάκης τότε ήθελε να ξεπουλήσει το θέμα του ονόματος για να κάνει πετρελαϊκές δουλειές με κάτι συνεταιράκια του. Τι το "ανεδαφικό" και "εθνικιστικό" έχει το να θέλεις να πολεμήσεις εναντίον μιας τέτοιας επιλογής;

  50. fatfat avatar
    fatfat 14/11/2009 14:27:00

    @ Κώστας Θ.....το σκάνδαλο της SIEMENS δεν πρόκειται ούτε να το ακουμπήσει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ...γιατί ΠΑΣΟΚ κυρίως αγγίζει(περίοδος 1997-2004)....σχετικά 1.000.000 μάρκα και Τσουκάτος, λογαριασμός ROCO(ψευδώνυμο)κτλ....

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ fatfat 14/11/2009 15:23:16

      Nαι αλλά ο Γιώργάκης θεωρεί τον ευατό του και τους στενούς του συνεργάτες του καθαρούς. Και δεν νοιάζεται για τον Τσουκάτο και τους σημιτικούς. Μία ακόμα ευκαρία να διώξει ότι απέμεινε από εκείνη την εποχή. Εάν χτυπήσει την Ντόρα θα έχει περισσότερο κέρδος παρά ζημιά.

  51. fatfat avatar
    fatfat 14/11/2009 14:30:34

    @ Επώνυμος...οι Ένοπλες Δυνάμεις έχουν εδώ και χρόνια δικά τους αυτόνομα τηλεπικοινωνιακά συστήματα.....σε καιρό πολέμου γίνονται αμέσως επιτάξεις και σημαντικές επιχειρήσεις τίθονται κάτω από αυστηρό στρατιωτικό έλεγχο....