Ντόρα: Η καλύτερη σύμμαχος του Τσίπρα
05/03/2015 17:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντόρα: Η καλύτερη σύμμαχος του Τσίπρα

Αλλά τι καλύτερο μπορεί να περιμένει κανείς από την κόρη του Μητσοτάκη;

Θέμα ηγεσίας στη Νέα Δημοκρατία, έθεσε η Ντόρα Μπακογιάννη κατά τη διάρκεια της κλειστής Κοινοβουλευτικής Ομάδας λέγοντας ότι όλοι οι πρόεδροι που έχασαν παραιτήθηκαν. Δεν έγινε γνωστό αν μετά το θέμα ηγεσίας κατέθεσε και υποψηφιότητα για να είναι η ίδια υποψήφια πρόεδρος σε ενδεχόμενες εκλογικές διαδικασίες στη ΝΔ.

Δεν περιμέναμε κάτι άλλο από την Ντόρα αν και οποιοσδήποτε άλλος να κινούσε τέτοιο θέμα θα μπορούσε να δικαιολογηθεί. Η κ. Μπακογιάννη δεν έχει αυτό το δικαίωμα. Παρείσακτος της ΝΔ ήταν όλα αυτά τα χρόνια, από τότε που ο Σαμαράς την «εξαφάνισε» πολιτικά, την ανάγκασε να φύγει και στη συνέχεια την ανάγκασε γονυπετής να επιστρέψει για να διασώσει την εκλογική της έδρα.

Όποιος κι αν ασκούσε κριτική θα είχε το δίκιο του. Η ΝΔ προέρχεται από μια δεινή ήττα και επομένως είναι θεμιτές οι αντιδράσεις και η αυτοκριτική. Η κυρία Ντόρα όμως δεν έχει αυτό το δικαίωμα. Το έχασε το 2009 όταν νόμιζε ότι θα κάνει περίπατο στο... κόμμα του πατέρα της. Και το έχασε στα 2,5 χρόνια που η Ελλάδα πνιγόταν και ο Σαμαράς την έσωζε ενώ η κόρη του Μητσοτάκη ήταν απούσα. Με ποιο δικαίωμα τώρα μπορεί να ζητά αλλαγή ηγεσίας; Και γιατί να το κάνει τώρα που η χώρα διαλύεται από την απίστευτη προχειρότητα με την οποία ο ΣΥΡΙΖΑ κυβερνά; Είναι η ώρα για τη ΝΔ να επιστρέψει στην εσωστρέφεια την ώρα που ο Τσίπρας παραπαίει; Κι εν πάση περιπτώσει, με τα όποια λάθη έκανε ο κ. Σαμαράς τώρα δεν δικαιώνεται από το αποτέλεσμα των διαπραγματεύσεων με τους μπαρουφάκηδες; Δεν δικαιώνεται για το μεταναστευτικό παρά τις όποιες αστοχίες όταν από την άλλη είναι ο Πανούσης και η κυρά Τασία;

Δεν δικαιώνεται για τις προσπάθειες που έκανε να σβήσει από το χάρτη της χώρας τον άθλιο κρατικοδίαιτο συνδικαλισμό τον οποίον αγκαλιάζει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ του Φωτόπουλου;

Δεν δικαιώθηκε που πήρε την καυτή πατάτα μιας χρεοκοπημένης χώρας και χάρη στις απίστευτες θυσίες του ελληνικού λαού την επανέφερε σε ορθό δρόμο, πριν τη διαλύσει η λαίλαπα της αριστεράς;

Ποιος λέει ότι έγιναν όλα καλά; Αντιθέτως, Απίστευτα λάθη συνέβησαν τα τελευταία χρόνια στη ΝΔ και την προηγούμενη κυβέρνηση. Λάθη που, ωστόσο, έγιναν και υπό το βάρος της χειρότερης κρίσης που πέρασε ποτέ το τόπος.

Κι έρχεται τώρα η Ντόρα να το παίξει η «φωνή της παράταξης»; Από που κι ως που οι Εφιάλτες πρέπει να ξαναζωντανέψουν στη ΝΔ; Όποιος θέλει να αμφισβητήσει την ηγεσία ας το κάνει, όχι όμως η Ντόρα. Δεν έχει δικαίωμα δια να ομιλεί. Και σίγουρα ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας, όταν έρθει η ώρα, δεν θα αφήσει και πάλι να πέσει στα χέρια του Μητσοτακέϊκου το κόμμα. Ας λύσει πρώτα τα προβλήματά του με την.. Siemens κι όχι μόνο και στη συνέχεια βλέπουμε. Η κ. Μπακογιάννη δεν ξέρουμε αν παίζει το παιχνίδι το δικό της ή κάποιου άλλου, εντός κι εκτός της οικογένειάς της. Γιατί σίγουρα παίζει παιχνίδια, οι Μητσοτάκηδες ποτέ δεν κάθονται ήσυχοι όταν κάποιος τους αμφισβητεί το ιδιοκτησιακό καθεστώς στο κόμμα. Το έκανε ο Σαμαράς το 2009, τώρα ήρθε η ώρα να του το ξεπληρώσει η Αγία Οικογένεια και ο... Ντον Κορλεόνε.

Η χώρα δεν έχει αυτή τη στιγμή ανάγκη από μια αξιωματική αντιπολίτευση που θα είναι πεδίο εσωκομματικών αντιπαραθέσεων. Με την οικονομία να είναι στην κόψη του ξυραφιού και τον κίνδυνο στάσης πληρωμών και εξόδου από το ευρώ να είναι πιο κοντά από ποτέ, το να βάζει μπουρλότο στη ΝΔ η κ. Ντόρα το μόνο που κάνει είναι να πλήττει και την ίδια την Ελλάδα. Αλλά τι καλύτερο μπορεί να περιμένει κανείς από την κόρη του Μητσοτάκη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fotini avatar
    Fotini 05/03/2015 17:30:26

    ᾿Ιδοῦ ἡ Ρόδος, ντόρα! Θέλεις κι᾿ ἄλλη ξευτῖλα ἀπό τήν βάση τῆς ΝΔ;; Δοκίμασε ἄν ἔχεις cohones!!!!!!!!!!!!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Fotini 05/03/2015 19:06:06

      Όταν θεωρείς ότι ο κόσμος σου χρωστάει επειδή είσαι κάτοχος ενός ονόματος , ο εγωϊσμός σου δεν μπορεί να δεχθεί , ότι η υπεροχή του άλλου στηρίζεται σε ικανότητες που εσύ δεν έχεις . Η προσωπική εμπάθεια είναι ότι σου μένει και οδηγεί τα βήματά σου . Τον σκορπιό πρέπει να τον πατάς , αλλιώς σου χύνει το δηλητήριό του . Προς γνώσιν για το μέλλον , Αντώνη ....

  2. Eva avatar
    Eva 05/03/2015 18:03:38

    Μονοψήφιο ποσοστό θα είχε η ΝΔ χωρίς τον Σαμαρά κι αυτό το ξέρουν όλοι.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 05/03/2015 18:15:23

    Το μονο εμποδιο για την ανευ ορων παραδοση της χωρας στον τσιπροσυμφερτο ειναι ο Σαμαρας και αυτο θελει η Ντορα να το εξαλειψει.Ας αρχισει λοιπον να μαζευει υπογραφες Βουλευτων κατα το καταστατικο {το 1/3 χρειαζεται καπου 26 υπογραφες } και μετα να δουμε ποσοι απο αυτους θα ξαναδουν εδρανο της Βουλης .Οπως και να'χει ο Σαμαρας καλα εκανε και το ξεκοψε μια και καλη .Περιμενουμε λοιπον το Ντορακι .

    • Fotini avatar
      Fotini @ Ραβινος 05/03/2015 19:58:52

      Τό σύστημα, Ραβίνε, θέλει ντόρα. Οὔτε μισό βῆμα πίσω, ΑΣ, εἴμαστε μαζί σου!

  4. das13 avatar
    das13 05/03/2015 18:45:04

    ΣΑΤΑΝΙΚΟ ΣΟΙ....

  5. Hunter avatar
    Hunter 05/03/2015 19:00:41

    Την Ντόρα να μην την νοιάζει τι γίνεται στη Νέα Δημοκρατία... Αυτή έχει κόμμα. Το ΔΗ.ΣΥ. Εκεί έπρεπε να είχε αφεθεί το 2012. Να κατέβαινε στις εκλογές, να μην έπαιρνε ούτε καν τα τρία... (τρία στα εκατό εννοώ μην παρεξηγηθούμε κιόλας) :)

  6. konkon avatar
    konkon 05/03/2015 19:14:21

    Μήπως ξέχασε η κυρία (προερχόμενη από το ΡΗΓΑ) πως το 1985 ο πατέρας της δεν παραιτήθηκε όταν έχασε τις εκλογές;; Αλλά όταν θα γίνει κάποτε η αλλαγή αρχηγού να γνωρίζει ότι εμείς η βάση της ΝΔ (χωρίς πυρσό) θα στηρίξουμε αυτόν που θα προέρχεται από τα σπλάχνα της παράταξης.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ konkon 05/03/2015 19:53:16

      Αν θυμάμαι καλά και ο Κώστας Καραμανλής δεν παραιτήθηκε όταν έχασε από τον Σημίτη το 2000. Και κέρδισε πανηγυρικά το 2004

      • giorgosalexpoli avatar
        giorgosalexpoli @ Σωκράτης 05/03/2015 20:14:30

        ΒΡΕ ΦΙΛΕ, ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΟΝΤΑΣ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΕ ΟΡΙΑΚΑ ΜΙΑ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ?

        • Σωκράτης avatar
          Σωκράτης @ giorgosalexpoli 05/03/2015 23:20:44

          Αγαπητέ giorgosalexpoli Δεν ισχυρίστηκα ότι έπρεπε να φύγει ο Κώστας Καραμανλής. Γιαυτό τόνισα ότι κέρδισε τις επόμενες εκλογές. Απλά φρέσκαρα τη μνήμη της κ Ντόρας Μητσοτάκη- Μπακογιάννη ότι δεν παραιτήθηκαν όλοι οι αρχηγοί ή πρωθυπουργοί που ηττήθηκαν σε εκλογές όπως ισχυρίσθηκε. Επιπλέον ο Αντώνης Σαμαράς πολύ γρήγορα άρχισε να διακιώνεται

          • Hunter avatar
            Hunter @ Σωκράτης 06/03/2015 01:04:46

            Κι ο πατέρας της Ντόρας δεν παραιτήθηκε όταν έχασε το '85 από τον Ανδρέα...

  7. Φρουρός avatar
    Φρουρός 05/03/2015 19:29:20

    Μεγάλο κόμπλεξ .... δεν γιατρεύεται.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Φρουρός 05/03/2015 20:01:09

      ᾿Ἐρωτα μου ἀγιάτρευτε, ἕνα πράγμα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Fotini 05/03/2015 20:22:45

        Και καημέ μου μεγάλε ....

  8. ΝΙΚ0ς Π avatar
    ΝΙΚ0ς Π 05/03/2015 19:45:56

    ΑΠ0 Τ0 2012 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Π0ΙΑ Η ΠΡ0ΣΦ0ΡΑ ΤΗΣ ΣΤΗ ΠΡ0ΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ;

  9. Ακης avatar
    Ακης 05/03/2015 20:04:09

    Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα, χαίρομαι για την παρέα μας και για την ανταλλαγή απόψεων. Είμαι σίγουρος οτι αυτο που μας ενώνει είναι η αγάπη για την πατρίδα και την παράταξη. Την κυρία Μητσοτάκη δεν θα την σχολιάσω γιατι δεν νομίζω οτι χρήζει ιδιαίτερης αναφοράς, πλέον κανείς δεν την παίρνει στα σοβαρά. Πιστευω οτι εντός του κόμματος πρέπει να γίνουν αλλαγές, τόσο σε πρόσωπα όσο και σε ρόλους.

  10. geothe avatar
    geothe 05/03/2015 21:06:09

    Νομίζω πως όλοι πρέπει να επικεντρωθούμε στις πράξεις αυτής της απίθανης "κυβέρνησης" και να μην αφήνουμε να κάνει αντιπολίτευση ο Λαφαζάνης. Ο λαός (ακόμη και αυτοί που έκαναν το έγκλημα να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ) βλέπουν προς τα δεξιά και προσεύχονται να μη γίνει η "στραβή". Αφήστε την κυρία Μπακογιάννη να κάνει κριτικές. Πραγματικά είναι η καλύτερη (ίσως και από τις ελάχιστες) πλέον συμμάχους του Τσίπρα.

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/03/2015 21:45:33

    Η Ντόρα εκτός από τον Τσίπρα,είναι σύμμαχος και της Χρυσής Αυγής...

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 05/03/2015 22:51:04

    Tα αλλεπάλληλα σοκ απογοήτευσης και ανησυχίας για το αύριο της πατρίδας, που προκαλεί ο σύριζα κλείνοντας 40ήμερο στη διακυβέρνηση (που λέει ο λόγος διακυβέρνηση), καθιστούν ανεδαφική, ανούσια, άκαιρη και επικίνδυνη για την Ελλάδα, κάθε τάση εσωστρέφειας στη ΝΔ. Όποιοι θέλουν τώρα τη ΝΔ σε εσωστρέφεια υπονομεύουν την πατρίδα, όχι μόνο το κόμμα.

  13. Ανυπομονος, Καναδας avatar
    Ανυπομονος, Καναδας 06/03/2015 05:11:19

    Λαθος ο τιτλος, λαθος και η ουσια του αρθρου. Η Ντορα ειναι η καλυτερη συμαχος του Σαμαρα! Οποια επιθυμια και να ειχα (και να ειχαμε) για συνεδριο και κριτικη προς τον Σαμαρα εξανεμισθηκε μολις ακουσα την ομιλια της κυριας. Δεν ξεχναμε με τι δημοκρατικοτητα διοικησε ο πατερας της (με την κορη του να διευθυνει το γραφειο του και να καθοδηγει το κυβερνητικο εργο). Δεν ξεχναμε και σε ποιανου το ονομα πηγαιναν οι επιταγες απο τις τοπικες οργανωσεις της ΝΔ του Καναδα οταν κυβερνουσε ο μπαμπας με την κορη..

  14. airman avatar
    airman 06/03/2015 06:50:11

    Όταν χρειαστεί να αλλάξει μπροστάρη η Νέα Δημοκρατία, θα γίνει με τη γνωστή διαδικασία. Και ας γνωρίζουν όσοι ζορίζονται ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι εν ενεργεία βουλευτής ούτε άνω των 50 ο επόμενος. Μέχρι τότε με ψυχή Αντώνη κράτα το τιμόνι!

  15. Νικήτας avatar
    Νικήτας 06/03/2015 12:13:46

    Στο πρόσωπο της Ντόρας εκφράζεται η κατεύθυνση που δεν πρέπει να πάρει η πολιτική ζωή απο δω και πέρα. Οι ανεπάγγελτοι πολιτικοί και οι γόνοι ακόμα χειρότερα πλεόν δεν δίνουν λύσεις αφού τα προβλήματα γείνανε πιά πρακτικά . Οι θεωρίες των σαλονιών και οι διορισμοί με τα λεφτά του κράτους , τα ρουσφέτια στους φίλους γνωστούς και συγγενείς τα κάνει η εποχή μας παρελθόν. Δεν υπάρχει τσάμπα χρήμα πιά και για να κυκλοφορήσει πρέπει να παραχθεί απο τους μάχιμους της οικονομίας . Αυτοί ξέρουν να παίζουν και απο την πολιτική ηγεσία θέλουν μονάχα μαέστρο . Αυτός για να είναι εκεί πρέπει να ξέρει μουσική , να έχει δουλέψει στην ζωή του και να έχει πετύχει . Αυτό είναι το νόημα της μεταβατικής εποχής μας και αν η νοοτροπία της δράσης δεν εμπεδωθεί και συνεχίσουμε να μιλάμε για κατεστημένους κρατικοδίαιτους και βολεμένους γόνους και τους έχουμε ξανά επικεφαλείς στα πόστα το κράτος θα πάει στον πάτο μιά ώρα αρχήτερα. Ο σύριζα εκ προιμίου έχει την νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου που έχει μάθει τα λεφτά να του τα φέρνουν και μονάχα απαιτεί . Φάνηκε κατά την αποψή μου με τους Αζέρους που τους ζητάνε ποσοστά και αυξημένες εισφορές και ότι άλλο φαντάζεται το μυαλό του παντελλώς ανεπάγγελτου λαφαζάνη χωρίς να θέλει να συμμετάσχει στο κόστος κατασκευής και στο ρίσκο. Εναργέστατο παράδειγμα δημοσιουπαλληλισμού. Οι νοοτροπίες λοιπόν του σύριζα και των γόνων τύπου ντόρας ενώνονται στον κρατισμό και στην άγνοια της αγοράς και παρά τις ταμπέλες και την γιαλατζί αντιπαράθεση κεφαλαιοκρατία - αριστερά είναι του ιδίου φυράματος. Ο μόνος που φοβούνται είναι ο Σαμαράς γιατί κάνει έργα και μπαίνει στο ρίνγκ να αγωνιστεί , με τα λάθη του αλλά είναι εκεί , και τώρα πλέον ο λαός βλέποντας τα ανωποταμικά της κυβερνήσεως δεν θα χάψει τόσο εύκολα το δόλωμα του προδότη και θα τον αναζητήσει στο πολύ κοντινό μέλλον. Η μυωπική τους λογική λοιπόν ενώνεται χωρίς να σκέφτεται κανείς την χώρα και πόσο διαολότερα μπορεί να την πάει η αντιπαράθεση και τα παιχνίδια εξουσίας. Κλείνω με την υπενθύμηση της στήριξης του δεξιού λαού στο πρόσωπο του Σαμαρά και της αλλαγής των ψηφοφόρων στο εγγύς μέλλον.

  16. apos avatar
    apos 08/03/2015 13:47:36

    Εκείνο το ρητό περί αχαριστίας και ευεργετηθέντων δεν αγγίζει φυσικά ποτέ το Μητσοτακέικο ! Ας μην την έβγαζε ο Σαμαράς από τα αζήτητα την κυρία να δούμε πως θα μπορούσε να θέτει τώρα θέματα ηγεσίας !! Κρατούσε όμως πισινή τον Κυριάκο για να δημιουργεί τα προβλήματα στην κατάλληλη στιγμή . Απο-μητσοτακοποίηση πλήρη εδώ και τώρα χρειάζεται (αν και έπρεπε να γίνει εδώ και πολλά χρόνια - θα είχε καθαρίσει ο χώρος της ΝΔ) , έστω και αργά .