#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2013 19:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να ξεμπερδεύουμε με τους χαρτογιακάδες της Τρόικα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγρότης avatar
    Αγρότης 18/10/2013 21:41:56

    Τώρα αυτό το "Μας χρωστάνε εν ολίγοις, δεν τους χρωστάμε εμείς." από που προκύπτει;

    • Υποψιασμένη avatar
      Υποψιασμένη @ Αγρότης 18/10/2013 21:51:43

      Από πού προκύπτει ε; Από περιγραφές σαν αυτήν που ακολουθεί και περιγράφει μιά εφιαλτική πραγματικότητα, προϊόν της μαζικής φτωχοποίησης, της μιζέριας και της εξαθλίωσης στην οποία μας καταδίκασαν τα μνημόνιά τους. Όχι οτι δεν είμαστε υπεύθυνοι, αφού τους επιτρέψαμε να μας ποδοπατήσουν :
      ''Η κυρία Μαρίνα εδώ και 19 χρόνια είναι μητέρα στα Χωριά SOS. Εκείνη ζει την ιστορία από την άλλη πλευρά. «Το καινούργιο παιδάκι το φέρνει στο σπίτι μας η μαμά του», λέει. «Του δείχνει το κρεβάτι του, του δείχνει το δωμάτιό του, του δείχνει εμένα. Και μετά, «σ” αγαπάω» λέει, και φεύγει. Και το παιδάκι μένει στην πόρτα». Το ακούω στη φωνή της.
      Στέκονται και κοιτάζουν.....
      Η κυρία Μαρίνα κάνει προσπάθεια για να συνεχίσει. «Κανένα τους δεν φωνάζει», λέει. «Στέκονται στην πόρτα και κοιτάζουν μέχρι να χαθεί η μαμά τους. Αν είναι αδελφάκια, δύο ή πιο πολλά, εκείνο το βράδυ δεν μπορείς να τα χωρίσεις. Τα βάζεις το καθένα στο κρεβάτι του και δέκα λεπτά μετά γίνονται ένα κουβάρι, μαζεύονται όλα μαζί ξανά, να αγγίζουν το ένα το άλλο».
      Κανονικά, τα Χωριά SOS δεν δέχονται παιδιά που η οικογένειά τους είναι απλώς φτωχή. Γι” αυτές τις οικογένειες υπάρχει πρόγραμμα στήριξης στο σπίτι. Αλλά η απόλυτη φτώχεια δεν πάει σχεδόν ποτέ μόνη της. «Ηρθε ένα κοριτσάκι εδώ και νόμιζα πως έχει πρόβλημα. Τριών χρόνων, δεν ήξερε ούτε 15 λέξεις», λέει η κοινωνική λειτουργός. «Το είδαν οι γιατροί και είπαν πως η υγεία του είναι μια χαρά. Ο μπαμπάς του στις λαϊκές, η μαμά του τυφλή, το είχαν εγκαταλείψει το παιδί. Οταν δεν σου μιλάει κανείς, πώς να μάθεις λέξεις;». Η φτώχεια οδηγεί στην παραμέληση, ακόμα και στην κακοποίηση. Κάποιοι άνθρωποι, πριν φτάσει το παιδί τους εκεί, διαλέγουν την άλλη λύση. Οσο ακραία κι αν φαίνεται σ” εμάς.
      «Εβγαινα απ” το Χωριό να πάρω γάλα για τα δικά μου τα παιδιά», λέει η κυρία Μαρίνα. «Στην κεντρική πύλη ήταν μια γυναίκα μ” ένα κοριτσάκι. Δεν ήξερε ότι εγώ είμαι μητέρα SOS, δεν με είδε καν. Κρατούσε το παιδί της όρθια και του μιλούσε. «Μη νομίζεις πως η μαμά δεν σ” αγαπάει. Σε λατρεύει η μαμά, αλλά δεν έχει να σου δώσει φαγητό. Αυτοί οι καλοί άνθρωποι εδώ…». Νόμιζε πως θα μπει μέσα, θα βρει κάποιον να αφήσει το παιδάκι και θα φύγει». Η κυρία Μαρίνα κρατάει με το χέρι της το μέτωπό της. Οσα χρόνια κι αν είσαι εδώ, μερικά πράγματα δεν τα συνηθίζεις ποτέ. «Το κρατούσε απ” το χέρι», λέει. «Κι αυτό δεν μιλούσε. Μόνο είχε σηκώσει το κεφαλάκι του και την κοίταζε. Δεν ξέρω τι έγινε μετά. Εφυγα. Είχα να πάρω γάλα στα δικά μου τα παιδιά»...''
      Κατάλαβες τώρα;

      • Valter avatar
        Valter @ Υποψιασμένη 19/10/2013 09:48:37

        Βρε Υποψεκασμένη βγες καμία βόλτα , έχει ωραίο καιρό.
        Όλη μέρα μέσα να βλέπεις Τατιάνα?

        • Υποψιασμένη avatar
          Υποψιασμένη @ Valter 19/10/2013 17:54:29

          Δεν είμαστε όλες σαν τη σύζυγο και τις κόρες σας, τις κολλημένες στο Μπρούσκο, και στις επαναλήψεις των τούρκικων σήριαλς. Βγείτε καλύτερα εσείς και προσπαθείστε να αλλάξετε και ....συναναστροφές. [Αν και κατά τον .....Αγά πάει πάντα και το φτωχικό ..πεσκέσι :-) ]. Σας συμπονώ.....

          • Valter avatar
            Valter @ Υποψιασμένη 19/10/2013 18:14:34

            Μάλλον δεν έχεις παιδιά, δεν βλέπουν τα παιδιά Τούρκικα βρε συ! Όλη μέρα internet είναι...
            Δεν λέω ότι είναι καλό αλλά από την Τατιάνα καλύτερο είναι , ξεκόλλα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αγρότης 18/10/2013 23:17:26

      Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ δικαιολογία ειδικά οι ευρωπαίοι. Ήξεραν ότι δεν ήμασταν έτοιμοι να μπούμε στην ΟΝΕ και έκαναν τα στραβά μάτια. Εμένα μου βρωμάει η υπόθεση πως ήθελαν να μας εγκλωβίσουν και μετά με τέτοιες συμφωνίες να φτάσουμε να μη μπορούμε να ξεφύγουμε από τη μέγγενη και να τους ταΐζουμε τσάμπα ενέργεια για δανεικά στα χαρτιά. Και ειδικά η Γερμανία με την κρίση στο νότο, έχει βγάλει πολλά δις. Καιρός είναι να αποδείξει ότι δεν είναι νεό ράιχ. Αλλιώς, απλά δεν αξίζει να υπάρχει ένωση με τέτοια κράτη-κερδοσκόπους.

      • tak avatar
        tak @ Γεώργιος Τ. 19/10/2013 12:04:49

        Η φωνή σου, φωνή της λογικής!

      • Αγρότης avatar
        Αγρότης @ Γεώργιος Τ. 19/10/2013 15:42:56

        Λογικά και σωστά όσα λες, αλλά....
        Όσον αφορά την είσοδό μας στην ΟΝΕ είναι...παλιά ξινά σταφύλια.Οι ευθύνες στον Σιμήτη , τον Χριστοδουλάκη και άλλους σοσιαληστές... Είμαστε στην ΟΝΕ και έτσι θα πορευτούμε ως την διάλυσή της.
        Από την άλλη, εκ των πραγμάτων ο οικονομικός κυρίαρχος η Γερμανία δεν είναι σε θέση να οικοδομήσει μία αυτοκρατορία ενός 4ου απολυταρχικού Ράιχ, δημιουργώντας αδιέξοδα στην σημερινή Ευρώπη.
        Οι Έλληνες θεωρούν μεν ότι, ελευθερία είναι το να μην έχει κανείς κάποιον πάνω από το κεφάλι του, αλλά δεν είναι καθόλου πρόθυμοι να επαναστατήσουν, να αγωνισθούν ή να θυσιάσουν οτιδήποτε, για να το επιτύχουν. Όσον αφορά δε τη σημερινή τους κατάσταση, άστο καλύτερα...
        Ποιος Έλληνας πολιτικός έχει το θάρρος, την ενέργεια ή την αυτοπεποίθηση, για να προσπαθήσει για κάτι καλύτερο που εννοείται ότι ως Ελλην γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλο ότι, «θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία». ΠΟΙΟΣ;

  2. partyman avatar
    partyman 18/10/2013 22:30:54

    αυτά να τα πείς στον Σαμαρά και στον Βενιζέλο..
    εξάλλου τόσα χρόνια τους ψήφιζες, φέρεις και εσύ ευθύνη..

    • Υποψιασμένη avatar
      Υποψιασμένη @ partyman 19/10/2013 09:33:38

      Σ΄εμένα απευθύνεστε κ. Παρτάκια;
      Μα πόσο επιπόλαιος μπορεί να είσαστε πια!
      Λάθος πόρτα χτυπήσατε πάλι......

  3. fch avatar
    fch 18/10/2013 23:13:10

    γιατι τετοια ανησυχια?...τι μας ζητουν?...δεν τα εχουμε υπογραει και συμφωνησει?...τσαμπουκαδες τυπου ΣΥΡΙΖΑ τωρα θα το "παιξουμε"?...και η "απειλη" με εκλογες που εμεις λεμε(?) οτι ειναι καταστροφη για την χωρα τι νεου τυπου λαικιστικο εφευρημα ειναι παλι?...ποιος θα μας (σας) πιστευσει?

    • dim avatar
      dim @ fch 19/10/2013 02:00:33

      Ο Τσίριζα έκανε τσαμπουκάδες με μερικά δις πρωτογενές έλλειμμα (που σημαίνει δεν μας έφθαναν τα λεφτά ούτε για μισθούς και συντάξεις), και με τις τράπεζες μετέωρες (που θα σήμαινε παράλυση όλης της επιχειρηματικής δραστηριότητας)...

      Τώρα έχουμε και πρωτογενές πλεόνασμα, και τις τράπεζες ανακεφαλαιοποιημένες.. Αυτό εννοούσε ο Σαμαράς όταν έλεγε σχεδόν βουρκωμένος στην κοινοβουλευτική ομάδα εκείνη τη νύχτα "Εμπιστευτείτε με, δεν έγινα ξαφνικά μνημονιακός... Να τραβήξω τη πατρίδα μας ένα βήμα πίσω από το γκρεμό θέλω τώρα... Να μείνουμε όρθιοι, ώστε όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν, εμείς να είμαστε ακόμα ζωντανοί και να είμαστε εκεί όταν η Ευρώπη θα αλλάξει"... Και αυτή η ώρα ηρθε τώρα... Η Ευρώπη θα αλλάξει... Και αν δεν αλλάξει, κακό του κεφαλιού της, διότι εμείς τώρα πια είμαστε θωρακισμένοι...

      Και για να στο πάω κι ένα βήμα παραπέρα... Τώρα η αντίθεση με το Σύριζα δεν θα είναι στη βάση μνημόνιο – αντιμνημόνιο (το μνημόνιο τελειώνει, σε λίγους μήνες είναι παρελθόν)... Το θέμα είναι αν θέλουμε μεταρρυθμίσεις, ή αν θέλουμε να διατηρήσουμε αυτό το σπάταλο και αναποτελεσματικό κράτος... Ο Σύριζα έχει μαζέψει όλους τους συνδικαλιστές, όλο το βαθύ ΠΑΣΟΚ, όλους τους βολεμένους και λέει όχι σε όλα... Ο μόνος δρόμος για να πάμε σα χώρα μπροστά είναι να μειώσουμε και να αναδιαρθώσουμε το δημόσιο (ναι λοιπόν σε κλείσιμο άχρηστων οργανισμών, ναι στη κινητικότητα, ναι στις μεταρρυθμίσεις), και να απενοχοποιήσουμε την επιχειρηματικότητα και να δώσουμε κίνητρα στην ιδιωτική πρωτοβουλία...

      Ας στηρίξουμε επομένως όλοι το Σαμαρά, το Στουρνάρα, το Μιχελάκη, τον Άδωνι, τον Κυριάκο και όλους όσους θέλουν να τρέξουν τα πράγματα, να δούμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα επιτέλους προκοπή... Διότι αυτό που είχαμε πριν το 2009 δεν ήταν ωραίο... Τι να το κάνω να έχω εγώ σα γενιά 7% ανεργία, και συντάξεις 3000 ευρώ, και 1 εκατ. ΔΥ με μέση αμοιβή 1500 το μήνα, όταν (θα έπρεπε να) ξέρω ότι από τη στιγμή που δεν έχω μια παραγωγική και ανταγωνιστική οικονομία, τότε με μαθηματική ακρίβεια, αυτά που τώρα εγώ απολαμβάνω, θα κληθούν να τα πληρώσουν τα παιδιά μου... Και να που ήρθε η ώρα να τα πληρώσει η νέα γενιά... Ας μη συνεχίζουμε επομένως το ίδιο λάθος... Σύριζα και νοοτροπίες κρατικοδίαιτες ας τις βάλουμε όλοι μαζί στο περιθώριο...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ dim 19/10/2013 17:31:59

        Σωστός. Αλλά θέλει σκέψη καθαρή που λείπει σε πολλούς λόγω συναισθήματος για να βγάλει άκρη κάποιος με τόσα που λέγονται και γράφονται 3 χρόνια τώρα.

  4. rally monkey avatar
    rally monkey 19/10/2013 01:40:53

    Κατα μία άλλη εκδοχή οι δανειστές (στο ανωτερο επίπεδο και οχι σε επιπεδο χαρτογιακάδων τρόικας) απαιτούν το εξής απλο => 'να βγαίνουν τα νούμερα'.

    Μεχρις στιγμής τα νουμερα (ψίλο)έβγαιναν και ο λόγος ήταν ο'τι απλά έστιψαν μισθωτούς και συνταξιούχους - σε σημείο που δεν πάει άλλο.

    Το ερώτημα όμως παραμένει για το άν εχει πληρώσει έστω.. 1ένας απο τους γνωστους-άγνωστους με τα εκατομύρια ευρώ που 'ξέχασαν να τα δηλώσουν' ή καποιος απο αυτούς που τα έβγαλαν αδήλωτα στην Ελβετία ή αγόρασαν το ακίνητο στο Λονδίνο..
    Τίποτα δεν έγινε - προσπαθούν να τα λύσουν όλα 'μεσω Θεοχάρη'
    αλλά δεν γίνεται έτσι..
    ένα 'σπασιμο' με την Τρόικα τώρα θα ήταν πάρα πολύ ύποπτη εξέλιξη.

    Μ'αλλα λόγια η κυβέρνηση Σαμαρά εχει ακόμη δουλειά και καποια ηθικά γραμμάτια που οφείλει να εξοφλήσει στο εσωτερικό πριν επιχειρήσει οποιοδήποτε 'ηρωικό σπάσιμο' με την Τροικα ...

  5. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 19/10/2013 01:47:41

    Πολὺ ἀργὰ γιὰ δάκρυα. Ἐν Ἅδῃ οὐκ ἔστι μετάνοια.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Νίκος Δραγασιώτης 19/10/2013 12:06:04

      Και λοιπόν;

  6. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/10/2013 02:06:45

    Ο Σαμαράς το επόμενο εξάμηνο θα είναι Πρόεδρος του Συμβουλίου της Ε.Ε. Με την ψήφο του ελληνικού λαού. Θα κάνει αυτό που πρέπει.

  7. blue nile avatar
    blue nile 19/10/2013 04:12:45

    Μπορεί να βρισκόμαστε σε τραγική θέση αφενός λόγω οικονομικού αδιεξόδου και αφετέρου λόγω του ότι δεν μπορούμε να βγούμε μόνοι μας από την μαύρη τρύπα (επειδή δεν έχουμε εθνικό νόμισμα για να μπορέσουμε να υποτιμήσουμε και να ανακάμψουμε) και περιμένουμε από τους εταίρους να αλλάξουν την εφαρμοζόμενη πολιτική.
    Τους ίδιους εταίρους που μας έχουν χαντακώσει με τις τραγικές επιλογές τους που εμείς βέβαια αποδεχτήκαμε.
    Όμως δεν πρέπει να πάμε άκλαυτοι ακόμα και αν αποφασίσουν να μας χαντακώσουν.
    Μπορούμε να κάνουμε και εμείς τα δικά μας επειδή έχουμε έστω και λίγες δυνατότητες.
    Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι παρά την αντίθετη φιλολογία μια έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα σημάνει και το τέλος της ευρωζώνης.
    Ο Ντράγκι το ξεκαθάρισε και μίλησε για convertibility risk όπως αποκάλεσε κομψά τον κίνδυνο θανάτωσης του ευρώ.
    Η διάλυση της ευρωζώνης όμως επιφέρει αυτομάτως και το τέλος της ΕΕ λόγω των σχέσεων που έχουν αναπτυχθεί μεταξύ τους.
    Οι Ευρωπαίοι ηγέτες το ξέρουν αυτό πια...Μέχρι και η Μέρκελ το έχει κατανοήσει.
    Απλά δεν το παραδέχονται γιατί αν το κάνουν θα χάσουν πολλούς πόντους στην διαπραγμάτευση.
    Οπότε στυλώνουμε τα ποδάρια και απαιτούμε λύση του Ελληνικού προβλήματος με τρόπο που δεν εξαθλιώνει τη χώρα.
    Είναι δε απαραίτητο το να μπλοκάρουμε με βέτο κάθε απόφαση.
    Μετά αν θέλουν οι ευρωκράτες μπορούν να κόψουν την χρηματοδότηση των Ελληνικών τραπεζών μέσω ELA και να μας οδηγήσουν έτσι σε αναγκαστική επιστροφή στη δραχμή.
    Αν τολμούν ας το κάνουν και ας πάρουν το κρίμα στο λαιμό τους για τη διάλυση του για πάνω από μισό αιώνα κοινού Ευρωπαικού οράματος. Που αν το κάνουν σημαίνει ότι το είχαν στο βάθος του μυαλού τους να το κάνουν αργότερα.
    Οπότε εμείς αλλάζουμε απλά την χρονική σειρά και ξεμπροστιάζουμε τους διάφορους Άκερμαν και Βάιντμαν που θέλουν να διαλύσουν την ευρωζώνη ώστε οι τράπεζες τους να παραμείνουν ανέπαφες .
    Αν δεν το κάνουν όμως, αν δεν πετάξουν την Ελλάδα έξω τότε μπαίνουμε γερά στη διαπραγμάτευση.
    Και απαιτούμε την ελπίδα.
    1) Μορατόριουμ αποπληρωμών μέχρι να εμφανιστεί η ανάπτυξη όπου τότε θα ξεπληρώνουμε τα χρέη με προσυμφωνημένο ποσοστό της ανάπτυξης χωρίς τις επισκέψεις της τρόικας , μακρυά από απειλές και εκβιασμούς.
    2) Ενεργοποίηση της ΕΤΕΠ για να χρηματοδοτήσει παραγωγικές επενδύσεις.

    Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.
    Πράγματι.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ blue nile 19/10/2013 12:08:49

      Τεκμηριωμένη και σοβαρή άποψη blue nile... Σχόλιο με συμπεράσματα και προτάσεις... Σημαντική βοήθεια σε όσους ψάχνουν πραγματικά και σοβαρά στοιχεία...

      • Β.Κ.Σιάπκα avatar
        Β.Κ.Σιάπκα @ tasos1 19/10/2013 17:05:45

        Για την προσδοκώμενη ανάπτυξη πρέπει να γίνουν ΟΛΕΣ οι αναγκαίες μεταρυθμίσεις ξεκινώντας από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα των νηπιαγωγείων... Θέλουμε τουλάχιστον 10 χρόνα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ blue nile 19/10/2013 17:34:05

      Έτσι είναι.

  8. νικος π. avatar
    νικος π. 19/10/2013 10:24:27

    δωσε θαρρος στο χωριατη να σ'ανεβει στο κρεββατι ,τρια χρονια τωρα συνεχως υποχωρουμε και συμφωνουμε ,ειναι απολυτως φυσικο αυτο που συμβαινει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ νικος π. 19/10/2013 17:35:06

      Επειδή το θάρρος όταν υπερβαίνει τα όρια γίνεται θράσος, καιρός να τους κόψουμε το βήχα...

  9. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 19/10/2013 19:34:47

    Δεν είναι απαραίτητο να υποθέσουμε οτι έχετε ...μικρά παιδιά. Ηλικιωμένος, κολλημένος και εμπαθής εμφανίζεστε. Άρα και τα ....αποτελέσματά σας όπως και η συνοδοιπόρος σας η έρμη, τηλεορασόπληκτοι θα είναι οικογενειακώς, όπως κι εσείς. Εξ ιδίων κρίνετε άλλωστε τα αλλότρια. Είναι εμφανές. Σας συμπονώ λέμεεεεεε.......Άντε τη μασελίτσα και παραπέρα τώρα. :-P

    • Valter avatar
      Valter @ Υποψιασμένη 20/10/2013 10:53:48

      Το να προσβάλεις κριμένη πίσω από τα χίλια ψευδώνυμα που χρησιμοποιείς εδώ μέσα προφανώς είναι η μόνη απόλαυση που έχεις στην ζωή οπότε δεν μου κάνει καρδιά να στην στερήσω.
      Δεν είναι πρόβλημα , αν εσένα σε ευχαριστεί ως τρόπος να περνάς το Σαββατόβραδο σου εμένα μου περισσεύει. Και οι μοναχικοί άνθρωποι κάπως πρέπει να περνάνε τα βράδια τους.

      Από που ως που με έβγαλες χούφταλο όμως? Είναι μέσα στην γενικότερη σου ικανότητα να φτιάχνεις σενάρια και να τα πιστεύεις?

      Οφείλω να πω ότι σε παρεξήγησα πριν , είπες ότι είμαι κολλημένος στο μπρούσκο και νόμιζα ότι εννοούσες το κρασί , σειρά είναι?
      Την βλέπεις?
      Τι ρωτάω? Φυσικά την βλέπεις .

  10. George avatar
    George 20/10/2013 02:32:01

    Τελικά είναι ανίκανοι και άχρηστοι ως τεχνοκράτες και τους ρίξαμε στα σκυλιά ή επιμένουν σε αυτά που συμφωνήσαμε αλλά εμείς δεν τα βλέπουμε ως ρεαλιστικά πιά και ζητάμε άλλο πλαίσιο συμφωνίας? Αν είναι το πρώτο αρκεί να στείλουμε το xls μας με τα σωστά νούμερα πιό πάνω και θα τους ρίξουν αυτοί στα λιοντάρια, αν το δεύτερο τζάμπα τους βρίζουμε και τους στείλαμε τον Ρεξ και τους φίλους του. Πρέπει να μιλήσουμε με τα αφεντικά τους. Δεν φταίει ο αγγελιοφόρος για το μήνυμα.

  11. tpe avatar
    tpe 20/10/2013 17:36:02

    Όταν θα εφαρμοστεί το ενιαίο μισθολόγιο σε όλους, όταν θα απολυθούν 2000 υπάλληλοι κι όχι συμβασιούχοι, όταν θα αποκρατικοποιήσουμε ΣΩΣΤΑ μία επιχείρηση, όταν, όταν, όταν...

    Ομολογώ πως έχω χάσει πολλά επεισόδια από το σήριαλ και δεν κατάλαβα γιατί τα "πήραν" στο κρανίο οι δικοί μας, αλλά η αλήθεια ΠΟΝΑΕΙ όλους μας. Κι αυτή η αλήθεια είναι πως πραγματικά οι γονείς δίνουν τα παιδιά τους στα χωριά SOS. Κι η αλήθεια είναι πως "σύμβουλοι" κυκλοφορούν με Porsche, έστω και δική τους. Κι η αλήθεια είναι πως έχουμε τουλάχιστον 28% ανεργία. Κι η αλήθεια είναι πως τουλάχιστον οι μισοί εργαζόμενοι δεν πληρώνονται στην ώρα τους.

    Ενώ από την άλλη πλευρά, τα ΕΛΤΑ πχ, ΔΕΝ έχουν ενταχθεί στο ενιαίο μισθολόγιο, σχεδόν 3 χρόνια μετά την εφαρμογή του...
    Οι υπάλληλοι που "καθάρισαν" το δήμαρχό τους, ακόμα και σήμερα πληρώνονται το 50% του μισθού τους...

    Αυτά είναι αλήθειες... Κι οι διαρθρωτικές αλλαγές ΔΕΝ κοστίζουν.