Να μην μετατραπεί η ΝΔ σε... ουρά της αποτυχημένης συγκυβέρνησης…
05/08/2015 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μην μετατραπεί η ΝΔ σε... ουρά της αποτυχημένης συγκυβέρνησης…

Πιο υποτελής αντιπολίτευση δεν έχει υπάρξει

Ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης σε συνέντευξή του (την περασμένη Κυριακή) στην εφημερίδα RealNews η οποία ως γνωστόν έκανε τα πάντα για να έρθει στην εξουσία το κόμμα του Αντιπροέδρου, μας ενημέρωσε ότι η ελληνική οικονομία για εφέτος αναμένεται να παρουσιάσει ύφεση της τάξεως του 4% έως 5%!

Σε μια πρόταση ο Αντιπρόεδρος περιέγραψε την τραγωδία που βρήκε τη χώρα από την χειρότερη κυβέρνηση στη νεώτερη τουλάχιστον ιστορία της.

Ακόμα και όσοι διαθέτουν ασθενή μνήμη θα ενθυμούνται ότι τον Δεκέμβριο του 2014 το σύνολον των….θεσμών εκτιμούσε ότι στο τέλος του 2015 η ελληνική οικονομία θα σημείωνε ρυθμό ανάπτυξης της τάξεως του 2.5%

Όπως, η προηγούμενη κυβέρνηση Σαμαρά ήταν….μνημονιακή, υποτελής στους δανειστές και την ….εύρισκε ψηφίζοντας φόρους που ταλαιπωρούσαν τους πολίτες! Το έκανε έτσι από …εκδικητική διάθεση επειδή δεν ήξερε πώς να ….διαπραγματευτεί ούτε είχε τη φαντασία ενός….Βαρουφάκη να επεξεργαστεί σενάρια που θα …..τρομοκρατούσαν τους δανειστές!

Από την άλλη ο Υπουργός ….Παραγωγικής Ανασυγκρότησης Πάνος Σκουρλέτης εντελώς κυνικά μας αποκάλυψε, ότι ήξεραν πως δεν θα μπορούσαν να δώσουν την 13η σύνταξη, αλλά το έλεγαν, προφανώς επειδή αυτό τους έφερνε ψήφους.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι λένε εκείνοι οι …..αγανακτισμένοι της απ’ εδώ πλευράς που ψήφισαν μαζικά ΣΥΡΙΖΑ γιατί δεν μπορούσαν να πληρώσουν τον ΕΝΦΙΑ.

Την Δευτέρα, η συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου κατέγραψε ακόμα μια ….επιτυχία. Την μεγαλύτερη πτώση του Χρηματιστηρίου σε μια μέρα!

Από τον Σεπτέμβριο μια άλλη…κόκκινη γραμμή της συγκυβέρνησης εξασθενίζει σε….ρόζ. Οι συνταξιούχοι θα δουν τις συντάξεις της να μειώνονται, αναδρομικά μάλιστα, από τον Ιούλιο. Στον αέρα πήγαν οι …..μάχες που έδινε ο Στρατούλης! Εμεινε ν’ ανεμίζει και να τον χαιρετάει το ….μαντηλάκι του Κατρούγκαλου.

Τέλος, όσον αφορά στο ….ήθος της Αριστεράς, χάθηκε κάπου ανάμεσα στους ….βοστρύχους του φυγόστρατου Κορωνάκη στο πρόσωπο του οποίου εξευτελίζονται στρατός, αστυνομία και δικαιοσύνη.

Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τις αναφορές, τελειωμό δεν έχουν.

Θα περίμενε, λοιπόν, κανένας από μια κυβέρνηση που δεν άφησε τίποτα όρθιο, μόλις σε 6 μήνες διακυβέρνησης, και στηρίζεται στην ανοχή και τις ψήφους της αντιπολίτευσης, περισσότερη μετριοπάθεια. Λιγότερη αλαζονεία. Μεγαλύτερη διάθεση για συνεννόηση.

Όμως, φεύ! Το θράσος ξεχειλίζει. Η προκλητικότητα έχει γίνει στυλ. Οι ύβρεις συνήθεια. Η στρεψοδικία επάγγελμα.

Όμως, σε όλα τα πράγματα υπάρχει ένα όριο.

Η ΝΔ καλώς στηρίζει την ευρωπαϊκή προοπτική και τη σωτηρία της χώρας, αλλά δεν μπορεί να ανέχεται έναν, συστηματικά ψευδόμενο και ολίγιστο, πρωθυπουργό να προκαλεί.

Μια ΠτΒ να ζητάει τα ….ρέστα!

Υπουργούς και βουλευτές να χυδαιολογούν σε βάρος της.

Δεν μπορεί ο αποτυχημένος θίασος Τσίπρα-Καμμένου να ασκεί εξουσία με τις ψήφους των βουλευτών της Ν.Δ.

Δεν μπορεί να φορτώνεται η ΝΔ την τραγική αποτυχία της συγκυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.

Κατά τη γνώμη μου η στρατηγική της Ν.Δ. πρέπει να κινηθεί σε τρείς άξονες:

Πρώτον: να προβάλλει και να υπερασπιστεί το έργο της κυβέρνησης Σαμαρά. Παρά τα λάθη και τις παραλείψεις, η Ελλάδα που παρέδωσε ο πρώην πρωθυπουργός, ουδεμία σχέση έχει αυτήν που ….δημιούργησε μόλις σε 6 μήνες η «πρώτη φορά αριστερά» με …ολίγη από ….τη δεξιά του Καμμένου.

Δεύτερον: η στάση της στις σχετικές ψηφοφορίες να μη θεωρείται δεδομένη. Είναι παράλογο να προσφέρει άλλοθι σ’ έναν αποτυχημένο, αλλά αυθαδιάζοντα πρωθυπουργό, χωρίς όρους. Θα πρότεινα μάλιστα, ενδεικτικά, η ΝΔ να απέχει από τον πρώτο γύρο της ψηφοφορίας! Αφ΄ ενός μεν για να δείξει στους συγκυβερνήτες (τρομάρα τους!) ότι ηγούνται μιας κυβέρνησης μειοψηφίας, αφ΄ετέρου να φέρει προ των ευθυνών τους τζάμπα μάγκες της Αριστερής Πλατφόρμας που ….επαναστατούν εκ τους ασφαλούς!

Τρίτον: η ΝΔ έχει υποχρέωση να καταθέσει τις δικές της εναλλακτικές προτάσεις στην επερχόμενη φορολογική λαίλαπα που θα ξεκάνει τα νοικοκυριά και θα στραγγαλίσει την ελληνική οικονομία.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2015 13:30:39

    Συμφωνώ σε όλα αγαπητέ αρθρογράφε,το δεύτερο που προτείνεις μάλιστα επιβάλλεται να γίνει.Για το τρίτο μόνο έχω αμφιβολίες για το ότι θα μπορούσε να πετύχει κάτι η Αντιπολίτευση,διότι εδώ που μας έφτασαν,το παιχνίδι είναι μόνο στα χέρια της τρόϊκας των τεσσάρων.Ό,τι εκείνοι προτείνουν από δώ και πέρα,θα πρέπει πάση θυσία να εφαρμοστεί,οπότε ποιά η ελπίδα; Εκείνοι οι ζουρνάδες και τα νταούλια,πόσο τραγικά επίκαιρα είναι πιά...

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 05/08/2015 13:48:36

    ΔΥΝΑΤΑ, τὸ πρῶτο καί τό δεύτερο!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/08/2015 16:09:32

    Αυτοί που σέβονται και τιμούν τους αγώνες της αριστεράς σέβονται και τιμούν και τη "σκληρή διαπραγμάτευση" της αριστεράς.Έτσι πάνε αυτά τα πράγματα.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/08/2015 16:24:21

    "Από την άλλη ο Υπουργός ….Παραγωγικής Ανασυγκρότησης Πάνος Σκουρλέτης εντελώς κυνικά μας αποκάλυψε, ότι ήξεραν πως δεν θα μπορούσαν να δώσουν την 13η σύνταξη, αλλά το έλεγαν, προφανώς επειδή αυτό τους έφερνε ψήφους." Αυτή είναι παραδοχή πολιτικής εξαπάτησης και πρέπει να πάνε φυλακή οι αλήτες. Κατέστρεψαν την Πατρίδα μας για να γίνουν κυβέρνηση από απωθημένο του αριστερού κομπλεξισμού τους. Και είχαν ένα λαό που τους ψήφισε λόγω κολλήματος με τα μνημόνια που θα έσκιζαν και τώρα δήθεν δε το είπαν καν!

  5. δεξιος   αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 05/08/2015 16:39:57

    Ξερω οτι αυτο που θα γραψω θα σας πειραξει μερικους μερικους,αλλα η δημοκρατια επιτασσει την ελευθερη διακινηση ιδεων.Ναι εγινε ουρα η ΝΔ της αποτυχημενης κυβερνησης.Πως να μην γινει,οταν η ΙΕΡΗ ΑΓΕΛΑΔΑ της ΝΔ ''ονοματα δεν λεω΄΄ διατυμπανιζει επι λεξει''Εχει δυνατοτητες ο μικρος, δηλ. ο τσιπρας, και οτι τον θαυμαζει και τον σεβεται.Επισης ο μεταβατικος δηλωνει οτι ,καλλιτερα να μιλαει με αριστερους παρα με δεξιους φιλελευθερους.Και τελος οταν η εξαδελφη της ΙΕΡΗΣ ΑΓΕΛΑΔΟΣ,χαριεντιζεται καθε μερα στην Πλακα στον παιδικο σταθμο με την Περιστερα,συντρωγουν,τηλεφωνουν η μια στην αλλη και λενε τους ''''καυμους τους και τα βασανα τους'',αλλα και στα θεωρεια της βουλης κοντα κοντα,τι φιλια κι αυτη!!!!!!Η μηπως σας διαφευγει οτι υπηρξαν δυο συναντησεις κατ ιδιαν της ΙΕΡΗΣ ΑΓΕΛΑΔΟΣ με τον τσιπρα οπου ο πρωτος αλλαξε pumpers επειδη τον επισκεφθηκε ο δευτερος.Δεν ντρεπομαστε λοιπον και αναρωτιομαστε τον λογο της μετατροπης της ΝΔ σε ουρα.Ομως εχουν γνωσην οι φυλακες.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ δεξιος αγωνιστης 06/08/2015 11:35:43

      Αν η "Ιερή Αγελάδα" είναι αυτός που αφήνεται να εννοηθεί, τότε υπάρχει στην Ελλάδα πολύ σοβαρότερο πρόβλημα από όσο φαίνεται...

  6. ΓΒΚ avatar
    ΓΒΚ 05/08/2015 16:46:42

    Υπάρχει ένας που εφαρμόζει το πρώτο, υπονοεί το δεύτερο και προτείνει το τρίτο.

  7. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 05/08/2015 18:02:05

    Α.Δ. και οι 3 άξονες είναι σωστοί, αλλά μάλλον λίγοι τις διαβάζουν και τις ακούν. Γνωρίζει ο σοφός Λαός ότι το 2014 η χώρα με τα όποια και λάθη της κυβέρνησης Σαμαρά(δεν θέλω καν να αναφερθώ στον Βενιζέλο) είχε την ταχύτερη ανάπτυξη στην Ευρωζώνη, παρά την παραπλανητική αντιπολίτευση του συρφετού του σύριζα?? Το ζητούμενο είναι γιατί....αυτοκτόνησε η χώρα ενώ το 2015 θα έβγαινε στις Αγορές ή παίζεται κάτι πολύ μεγάλο και κρυφό ερήμην του σοφού μας Λαού. Η μόνη ελπίδα είναι πλέον μια οικουμενική κυβέρνηση ώστε να εξαλειφθεί η αβεβαιότητα και να σταματήσει η κατρακύλα της πραγματικής οικονομίας, όπου κανείς πλέον δεν ενδιαφέρεται ούτε από την κυβέρνηση του αριστερού θιάσου, αλλά ούτε από την αντιπολίτευση και συγκεκριμένα από την Ν.Δ. όπου αυτή η σιγή προκαλεί μεγάλα ερωτηματικά και δείχνει πλήρη αδιαφορία. Ενημερωτικά θέλω να θίξω ένα μεγάλο πρόβλημα των μικρομεσαίων- επαγγελματιών κ.λ.π. όπου η Ε.Ε.Τ. με νομοθετική ρύθμιση έδινε τη δυνατότητα για πληρωμή επιταγών- συν/κών κ.λ.π. για 30/9 λόγω κλειστών τραπεζών. Παρατηρείται πλήθος σφραγίσματος επιταγών από τις τράπεζες και μάλιστα η απάντηση των τραπεζών είναι ότι δεν έχουν το ΦΕΚ στα χέρια τους......Ο κύριος Μίχαλος και ο κύριος Κορκίδης γνωρίζουν το θέμα ή είναι σε διακοπές.....Θα περίμενα και μια απάντηση από την παράταξη της Ν.Δ. και μια διερεύνηση του θέματος, γιατί αν ισχύει αυτό που γίνεται σήμερα τότε θα....πεθάνει και το εναπομείναν υγιές κομμάτι της πραγματική οικονομίας.

  8. ΤΤ avatar
    ΤΤ 05/08/2015 20:04:57

    ΤΩΩΩΡΑ να μη γινει ουρά; Αν δεν ήθελε ευρω η κυβερνηση ας έπεφτε. Υπάρχουν και πιο σημαντικά πραγματα απο το ευρω, τα εκατομμύρια σουνιτών της Τασίας. Καλό θα ηταν να έπεφτε η ελληνοφοβικη ρατσιστική κυβερνηση, που βάζει Έλληνες, Αλβανούς και λοιπούς να δίνουν εξετάσεις, και για τους παράνομους ισλαμιστες τα πτυχία δώρο. Αν δεν ειναι αυτό ρατσισμός, τι ειναι;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΤΤ 05/08/2015 21:51:15

      Επίσης,ρατσισμός είναι να είσαι στην ουρά στον ΟΑΕΔ για 360 ευρώ την ώρα που ο μπροστινός σου Πακιστανός θα πάρει 580. Ρατσισμός είναι να πληρώνεις στο νοσοκομείο 25 ευρώ για εισαγωγή και 5 για εξέταση,την ώρα που ο πακιστανοαφγανοινδός δεν πληρώνει τίποτα. Ρατσισμός είναι να βάζει ο κάθε Αλβανός το παιδί του στους παιδικούς σταθμούς δωρεάν και το δικό σου να μην το δέχονται... Ρατσισμός είναι να βγάζει ο άλλος 50 ευρώ αφορολόγητα στα φανάρια και σένα να σου κρατά το 43% το Κράτος από το 20άρικο. Ρατσισμός είναι να κάνεις πορείες (λόγω ιδεολογίας) για τους πνιγμένους λαθρομετανάστες που χωρίς να τους καλέσει κανείς πήγαν να εισβάλλουν στη χώρα σου και όχι για τους συμπατριώτες σου που την ίδια ώρα αυτοκτονούν... Ρατσισμός είναι να αποκαλείς τον άλλο ρατσιστή και φασίστα,επειδή δεν μπόρεσες ποτέ να βρείς μιά λέξη που να περιγράφει την αγάπη του για την Πατρίδα σου που ποτέ δεν ένιωσες εσύ... Ρατσισμός είναι να διαμαρτύρεσαι για την ανεξέλεγκτη εισβολή χιλιάδων λαθρομεταναστών καθημερινά στη χώρα σου οι οποίοι νομιμοποιούνται,τους παρέχεται στέγη και τροφή,σου παίρνουν τις δουλειές την ώρα που εσύ είσαι άνεργος και πεινασμένος στο δρόμο...

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2015 22:36:40

        +++++++++++

  9. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 05/08/2015 22:55:08

    Αγαπητέ Κυθήριε, ρατσισμός επίσης είναι όταν ένας οικονομικά ανήμπορος, με πονόδοντο συνέλληνας, μάταια επί μήνες πασχίζει να βρει οδοντίατρο στην Οδοντιατρική Σχολή Αθηνών, για μία εξαγωγή. Επειδή, όπως τον ενημερώνουν, η Οδοντιατρική Σχολή Αθηνών, είναι fully booked μέχρι και το τέλος του 2016. Κι αυτό συμβαίνει επειδή, ο πονόδοντος από Ουζουμπούρου, σε κάθε περίπτωση, έχει προτεραιότητα να ανακουφιστεί. Και δεν τολμάμε καν να αναφερθούμε στο χάος που επικρατεί στα δημόσια θεραπευτήρια, στις περιπτώσεις ασύλου. Έτσι λοιπόν, ο ανήμπορος συνέλληνας γίνεται ξένος σε απόγνωση στην ίδια του τη χώρα. Με αποτέλεσμα, να γίνεται έρανος για να πληρωθεί με απόδειξη ο ιδιώτης οδοντίατρος, για την επείγουσα συγκεκριμένη ιατρική πράξη.

  10. ΖΟΡΜΠΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
    ΖΟΡΜΠΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ 06/08/2015 11:25:41

    Αγαπητέ κυθήριε , μπράβο σας πολύ καλό τό άρθρο σας ,αλλά νά μήν ξεχνάμε ,ότι εμείς τούς ψηφήσαμε καί αυτούς καί τούς προηγούμενους.Ένώ τούς βλέπαμε ,ότι δέν έκαναν τίποτα σωστό ψηφήζαμε τούς ίδιους ( πού προέρχονται ,είτε από τζάκια ,είτε από τεμπέληδες τής χώρας.-

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΖΟΡΜΠΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ 06/08/2015 20:29:20

      Έχετε απόλυτο δίκαιο.