Να μην βιαστεί κανείς να προδικάσει το αποτέλεσμα των εκλογών
21/08/2015 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μην βιαστεί κανείς να προδικάσει το αποτέλεσμα των εκλογών

Όποιος νομίζει ότι ο Τσίπρας έχει τις εκλογές «στο τσεπάκι του», διαπράττει μεγάλο σφάλμα

Όποιος νομίζει ότι ο Τσίπρας έχει τις εκλογές «στο τσεπάκι του», διαπράττει μεγάλο σφάλμα.

Σίγουρα αυτός ήταν ο πολιτικός υπολογισμός του ίδιου του Τσίπρα. Πιθανότατα αυτή να ήταν και η διάθεση του εκλογικού σώματος την προηγουμένη της προκήρυξης των εκλογών, την οποία ασφαλώς θα ανέγνωσε ο Τσίπρας και στις δημοσκοπήσεις που μετά βεβαιότητος παρήγγειλε προτού παραιτηθεί.

Όμως... υπάρχουν πολλά «όμως».

Καταρχάς ο Τσίπρας δεν θα διενεργήσει τις εκλογές ως πρωθυπουργός. Πρόεδρος θα αναλάβει η Πρόεδρος του Αρείου Πάγου, Βασιλική Θάνου. Δεν θα έχει το κύρος, ούτε και τις εξουσίες του πρωθυπουργού. Βέβαια, για πρώτη φορά στα χρονικά η απερχόμενη κυβέρνηση δεν διόρισε νέους Προέδρους ούτε στο Συμβούλιο της Επικρατείας ούτε στο Ελεγκτικό Συνέδριο αμέσως μετά την 30η Ιουνίου, όπερ σημαίνει ότι η κυβέρνηση έχει μεθοδεύσει να μην υπάρχει άλλη επιλογή για υπηρεσιακό πρωθυπουργό πλην της κυρίας Θάνου. Όσο όμως και εάν αυτό σημαίνει ότι ο Τσίπρας θεωρεί την κυρία Θάνου «δική του» (ασχέτως εάν πραγματικά είναι), τα περιθώρια πολιτικής δράσης ενός υπηρεσιακού πρωθυπουργού είναι περιορισμένα έως ανύπαρκτα. Η ουσία είναι ότι ο Τσίπρας δεν θα διεξαγάγει τις εκλογές ως πρωθυπουργός.

Δεύτερον: Ο Τσίπρας παραιτήθηκε! Όπως και να το κάνουμε, αυτό έχει τη σημειολογία του. Είναι η πρώτη φορά μεταπολιτευτικά που εκλεγμένος πρωθυπουργός (πλην των κυβερνήσεων ειδικού σκοπού και περιορισμένου χρόνου Τζανετάκη και Παπαδήμου) παραιτείται. Το κυριότερο: Η παραίτησή του, ενώ στην πραγματικότητα ήταν ο μόνος τρόπος που είχε για να προκαλέσει αμέσως εκλογές, εκλαμβάνεται σημειολογικά ευρύτατα ως αυτό που είναι: παραίτηση! Ως φυγή, ως δραπέτευση, ως ήττα, ως τέλος! Η ίδια η κίνηση της παραίτησης, λοιπόν, δημιουργεί απρόβλεπτη δυναμική περί το τελικό εκλογικό αποτέλεσμα.

Τρίτον: Όλοι αντιλαμβάνονταν ότι η ψήφος των εκλογών του Ιανουαρίου ήταν αρνητική ψήφος. Τώρα πού θα πάει η αρνητική ψήφος; Η παραίτηση του Σαμαρά, όσο και εάν πίκρανε αρχικά εμάς τους υποστηρικτές του, θα αποδειχθεί τώρα ότι αποτελούσε δηλητηριασμένο δώρο στον Τσίπρα. Ποιος ο λόγος σήμερα να μην ψηφίσει κάποιος ΝΔ; Επειδή εφήρμοσε Μνημόνιο;

Τέταρτον: Ο μόνος λόγος για να ψηφίσει κανείς σήμερα Τσίπρα είναι επειδή τάχατες «μόνον αυτός προσπάθησε». Δεν είναι αρκετός ως λόγος. Τον Ιανουάριο ο Τσίπρας διοικούσε ένα κόμμα που έσφυζε από ζωντάνια, έστω αν κινητήρια δύναμή του ήταν κάτι απίθανες ανοησίες του τύπου «να δικαιωθούν οι νεκροί της ΕΡΤ» (για όσους αναρωτιέστε ποιοι είναι οι «νεκροί της ΕΡΤ», είναι οι απολυμένοι της ΕΡΤ που έτυχε και απεβίωσαν από φυσικά αίτια μετά το κλείσιμο της ΕΡΤ. Τελέστηκε και τρισάγιο γι’ αυτούς πριν από την έναρξη της φιέστας επαναλειτουργίας!). Τώρα ποια θα είναι η κινητήρια δύναμή του; Η διατήρηση της εξουσίας και των προνομίων της; Πολύ λίγο ως κίνητρο για τις μάζες που πίστεψαν στον ΣΥΡΙΖΑ και που στην συντριπτική πλειοψηφία τους έμειναν εκτός νυμφώνος της εξουσίας – δεν είμαστε δα στο 1989 κατόπιν των εκατοντάδων χιλιάδων πασοκικών διορισμών. Δεν συνεγείρει πια τις μάζες ο τάχατες «μάγος της οικονομίας» Βαρουφάκης με τις αναλύσεις του, δεν υπάρχει πια η βενζίνη του Αντιμνημονίου στο κόμμα αυτό. Δεν είναι λοιπόν μόνον η Αριστερή Πλατφόρμα που φεύγει. Μαζί της φεύγει και όλη η κινητήρια δύναμη του ΣΥΡΙΖΑ. Για ποιο λόγο να κάνει σήμερα προεκλογική εκστρατεία το μέλος του ΣΥΡΙΖΑ που θα μείνει στον ΣΥΡΙΖΑ;

Πέμπτον: Υπάρχει αντιθέτως πολύ μεγαλύτερη δυναμική απέναντι από τον ΣΥΡΙΖΑ. Υπάρχει αντιπάθεια έως μίσος για τον Τσίπρα και τις μεθοδεύσεις του, την πονηριά του, τον αδίστακτο χαρακτήρα του, τα ψήγματα καθεστωτισμού και ολοκληρωτισμού που έστω και λίγο διεφάνηκαν κατά την επτάμηνη διακυβέρνησή του. Και η επιθυμία ενός μεγάλου και δυναμικού τμήματος της κοινωνίας να απαλλαγεί από τον Τσίπρα, μπορεί να εκφραστεί μόνον με έναν τρόπο: με ψήφο στη ΝΔ! Στο μόνο κόμμα εξουσίας που μπορεί να απειλήσει τον Τσίπρα και να του στερήσει όχι μόνον την αυτοδυναμία, αλλά και την εξουσία. Η πόλωση αυτή λογικά θα συμπιέσει το ΠΑΣΟΚ και το Ποτάμι. Αρκεί η ΝΔ να χειριστεί επιδέξια τα αντιδιλήμματα που θα τεθούν («ψηφίστε εμάς για να είμαστε εμείς οι κυβερνητικοί εταίροι του Τσίπρα») και να αποδείξει ότι το ζητούμενο είναι είτε να φύγει ο Τσίπρας βγαίνοντας δεύτερος (ή και παρακάτω), είτε να εξαναγκαστεί σε συγκυβέρνηση με τη ΝΔ, εάν βγει πρώτος, και όχι μόνον με Ποτάμι – ΠΑΣΟΚ (βέβαια ο Τσίπρας είπε ότι έτσι κι αλλιώς θα προτιμήσει τον Λαφαζάνη! Οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει αντιδίλημμα).

Έκτον: Η δυναμική αυτών των εκλογών είναι κάτι μεταξύ Σεπτεμβρίου 2007 και Μαΐου 2012. Το Σεπτέμβριο 2007, ένας «χαλαρός» Καραμανλής θεωρούσε ότι θα πάρει μια άνετη ανανέωση της εντολής, όμως η χαλαρότητα εκείνη του γύρισε μπούμερανγκ: Την επομένη των εκλογών εκείνων, που του έδωσαν ασταθή πλειοψηφία 152 εδρών, ξεκίνησε η αρχή του τέλους του. Τον δε Μάιο του 2012 οι πολίτες ψήφισαν κυριολεκτικά «ό,τι να ‘ναι», δίνοντας σε νέα κόμματα όπως στους ΑνΕλ μεγάλα ποσοστά (οι τελευταίοι πήραν 10,61% με ελάχιστο χρόνο δημόσιας παρουσίας) και καταβαραθρώνοντας τους έως τότε κυρίαρχους ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Κάτι παρόμοιο θα συμβεί και τώρα με τον ΣΥΡΙΖΑ. Θα δούμε πιθανότατα τον Λεβέντη και τον Γκλέτσο στη Βουλή. Θα δούμε ίσως και άγνωστους σχηματισμούς, διαμαρτυρίας ή χαβαλέ, να πριμοδοτούνται από αυτούς που θα πουν «’ντάξει, κι ο Τσίπρας μια από τα ίδια είναι, τι να ψηφίσουμε λοιπόν τώρα;». Αντιθέτως, η ΝΔ δεν θα πληγεί το ίδιο από την νοοτροπία αυτή, διότι όσοι την ψήφισαν τον Ιανουάριο φοβούμενοι τον Τσίπρα, πολύ απλά δικαιώθηκαν.

Γενικώς, από χθες ξεκίνησε μια διαφορετική δυναμική των πραγμάτων. Οι δημοσκοπήσεις δεν θα μπορέσουν να την εκφράσουν επαρκώς. Η πραγματικότητα είναι ότι ο Τσίπρας δεν έχει τίποτε διαφορετικό να πει πια από τα παλαιά κόμματα. Συν τοις άλλοις, δεν κατόρθωσε και δεν ήταν δυνατόν να κατορθώσει, να δημιουργήσει την πελατειακή βάση που δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ στην οκταετία 1981-1989, των γεμάτων ταμείων της δεξιάς που είχε κληρονομήσει τότε ο Ανδρέας. Θα τα καταφέρει τελικά να πάρει μια πρωτιά την οποία τη στιγμή της παραίτησής του νόμιζε για βέβαιη;

Το μόνο βέβαιο αυτή τη στιγμή είναι ότι τα δεδομένα και οι δυναμικές των εκλογών άλλαξαν από την πρώτη κιόλας στιγμή μετά την παραίτηση Τσίπρα. Και αν σκεφθούμε ότι το δημοψήφισμα ο Τσίπρας το έκανε για να βγει «ναι» και να έχει άλλοθι εφαρμογής του Μνημονίου, συμπεραίνουμε ότι δεν έχει ιδιαίτερες ικανότητες στην πρόβλεψη της συμπεριφοράς του εκλογικού σώματος.

Όλα είναι ανοικτά λοιπόν. Νυν υπέρ πάντων ο αγών!

Διογένης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Β avatar
    Μ.Β 21/08/2015 12:56:55

    Έτσι. Και ούτε να υιοθετούνται οι μαϊμουδένιες κατά παραγγελία δημοσκοπήσεις της συμφοράς, που σε όλα έπεσαν έξω μέχρι σήμερα. Μονάχα η κάλπες θα μας πούνε την αλήθεια.

    • Και τώρα τι; avatar
      Και τώρα τι; @ Μ.Β 21/08/2015 13:18:49

      Σωστά. Σε λίγο θα εμφανιστούν οι πληρωμένοι παπαγάλοι του Μαξίμου και θα παρουσιοάζουν τον αποτυχημένο, ως τάχα καλπάζοντα προς την ...αυτοδυναμία. Χαχαχαχαχα

  2. ΤΤ avatar
    ΤΤ 21/08/2015 13:57:20

    Όσο η ΝΔ. Είναι κυανός Σύριζα σε οικονομία, εισβολή, πακιστανοποίηση δεν θα δει φως.

  3. Jim Beam avatar
    Jim Beam 21/08/2015 14:08:29

    Ο Λαφαζανης θα κανει την σκληρότερη αντιπολίτευση στον Τσιπρα, λογικά θα καρπωθεί το μεγάλο κομμάτι των ψήφων της αντίδρασης ..,. Πάνω απο 12 %, ο Αλεξης θα μείνει γύρο απο το 20%, η ΝΔ στο 20%, με μεγάλη άνοδο του Ποταμιού και του ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ μικρή άνοδο, η ΧΑ σε άνοδο και ο Λεβέντης μέσα .... Η αποχή τεράστια

    • George N avatar
      George N @ Jim Beam 21/08/2015 16:31:57

      Άρα ντέρμπι για την πρώτη θέση? υ.γ. Μου άρεσε που ένας κομμουνιστής θα καρπωθεί τις ψήφους της αντίδρασης :-)

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ George N 21/08/2015 17:40:32

        Ολοι οι άνεργοι, πτωχευμένοι, αγανακτισμένοι οι σκληροί του 60 % του ΟΧΙ, όλοι οι προδομένοι απο τον Τσιπρα, όλοι όσοι δεν έχουν να χάσουν τίποτα θα πανε στον Λαφαζάνη και την Χρυσή Αυγή ! Οι περισσότεροι απο αυτούς τους ψηφοφόρους δεν έχουν σχέση με την Αριστερά και τους κομμουνιστές !!!

        • Eva avatar
          Eva @ Jim Beam 21/08/2015 19:46:51

          Οι ανεργοι θελουν δουλεια. Αυτοι που δεν εχουν να χασουν τιποτα δεν ειναι ουτε οι ανεργοι ουτε οι πτωχευμενοι.

          • George N avatar
            George N @ Eva 22/08/2015 01:59:51

            Αυτό για μένα είναι το κλειδί. Η ελπίδα ότι τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν. Όχι φρούδες όπως με το ΣΥΡΙΖΑ αλλά με συγκεκριμένα μέτρα ώστε μια επένδυση στην Ελλάδα να έχει νόημα. Από απλοποίηση διαδικασιών, έλεγχος και πιστοποίηση από ιδιωτικές ελεγκτικές εταιρείες κι όχι από το Δημόσιο, μέχρι πολύ μικρό φορολογικό συντελεστή. Δεν είναι κάτι καινοφανές. Η Thatcher ακριβώς εκεί είχε εστιαστεί το 1979 με την πολύ πετυχημένη προεκλογική εκστρατεία "Labour isn't working".

          • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
            ΝΙΚΟΣ Π. @ George N 22/08/2015 09:13:27

            Σαν τις ιδιωτικές ελεγκτικές εταιρείες στις ΗΠΑ που έλεγχαν την οικονομική κατάσταση της Leehman Brothers και μέχρι την παραμονή του σκασίματός της της έδιναν ΑΑΑ!!... Φαντάσου τον έλεγχο της επένδυσης στο Ελληνικό, να την αναλάβει η "Lamda Controls" με βσικό μέτοχο την Eurobank και έδρα στο Λιχτενστάιν. Φίλτατε George εδώ στην Ελλάδα σίγουρα ο έλεγχος των "επενδυτών" εδώ και 40 χρόνια ΟΥΔΕΠΟΤΕ έγινε απο το κράτος. Πάντα ο "έλεγχος" των νταβατζήδων γινόταν απο ιδιώτες ελεγκτές που τους πλήρωναν οι ίδιοι. Μήπως ξέρεις , αν υποθέσουμε οτι το κάνουμε κι εμείς αλλά Θάτσερ , ποιός και με ποιό τρόπο θα ελέγχει τις ιδιωτικές ελεγκτικές εταιρείες, οι οποίες προφανώς είτε θα ανήκουν σε νταβατζήδες, είτε θα λαδώνονται απ' αυτους , όπως πχ. η Siemens και η Hohtief?...

          • George N avatar
            George N @ ΝΙΚΟΣ Π. 23/08/2015 04:28:31

            Δεν ξέρω αν βλέπεις μια αντίφαση στην ομολογία ότι το Ελληνικό κράτος διαχρονικά απέτυχε να ελέγξει και στον φόβο ότι ιδιωτικές εταιρείες ελέγχου θα τα κάνουν πλακάκια με τους ελεγχόμενους. Η ουσιαστική διαφορά για μένα είναι ότι στην πρώτη περίπτωση έχεις έναν "νονό" ο οποίος στην απληστία του σκοτώνει τις επενδύσεις ενώ στην δεύτερη περίπτωση το περισσότερο που μπορεί να φοβάσαι είναι η μη τήρηση διατάξεων και κανονισμών. Μιλάμε για διαφορετικής τάξης μεγέθους προβλήματα.

  4. Χρονογράφημα avatar
    Χρονογράφημα 21/08/2015 15:46:35

    Συμφωνώ! Επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι το περίφημο "ηθικό πλεονέκτημα" βρίσκεται πλέον από την πλευρά της ΝΔ, κάτι που νομίζω ότι χειρίστηκε άψογα ο Β. Μεϊμαράκης στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου -με το ιδιάζον έστω ύφος του- όσο και στη σημερινή συνάντηση με την Πρόεδρο της Βουλής.

  5. giorgos avatar
    giorgos 21/08/2015 16:59:26

    οι εκλογικες δυναμικες τα τελευταια χρονια δημιουργουνται στη προεκλογικη περιοδο και κυριως την τελευταια βδομαδα.αν η νδ κανει εξυπνη και στοχευμενη εξτρατεια μπορει να χτυπησει την πρωτια η εστω να οδηγησει τον τσιπρα σε μια πυρρειο νικη .

  6. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 21/08/2015 17:52:59

    Κανείς δεν έχει τις εκλογές στο τσεπάκι τους. το πρόβλημα είναι ότι θα χρειαστεί να συνεργαστούν για την διακυβέρνηση της χώρας κι από ότι έχει φανεί ως τώρα αυτοί δεν μπορούν να συνεργαστούν ούτε με τον εαυτό τους. Ιστορία του Ανθρώπου

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/08/2015 20:32:07

    Μήπως και ειναι κι αυτό άλλο ένα σχέδιο Γ ; Να γίνει πάλι κυβέρνηση συνασπισμού αριστερών + αριστερών, σουτάροντας τον Καμμένο; Πάντως, θεωρώ ότι ο καλλίτερος τρόπος να φύγει διαπαντός το σύστημα "πρώτη φορα αριστερά" είναι να ξαναβγεί ο Τσίπρας. Κοινώς να πιεί το κώνειο μέχρι τον πάτο του ποτηριού.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/08/2015 22:05:31

      Δεν συμφωνώ καθόλου με το "καλύτερα να ξαναβγεί ο Τσίπρας". Είναι πολύ χειρότερα για τη χώρα από κάθε άποψη. Ας σκεφθούμε μόνον την εμπιστοσύνη και την επενδυτική άνοιξη που θα προκύψει την άλλη στιγμή, εάν υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί ορκιζόταν αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ. Ο Τσίπρας σκοπό έχει να φτιάξει καθεστώς. Η λογική "να αφήσουμε τα δύσκολα στον Τσίπρα" θα τον εξυπηρετεί δια πάντός, διότι θα κάνει την κατάσταση όλο και πιο δύσκολη και θα λέμε, με την ίδια λογική πάντα, "καλύτερα να τη διαχειρίζεται ο ίδιος". Η δε ολοκληρωτική καταστροφή που αυτή θα ξερρίζωνε δια παντός την αριστερά, είναι ένα σενάριο που μπορεί να μην υλοποιηθεί ποτέ - ούτε βέβαια πρέπει ή μπορούμε να το ευχόμαστε. Τέλος, ο Τσίπρας για να επιβιώνει ξέρει ότι πρέπει να ψηφίζει μνημονιακά νομοσχέδια. Αυτό δεν μπορεί να γίνει με τον Λαφαζάνη. Με τον Λαφαζάνη, όμως, θα ψηφίζει "αριστερά" νομοσχέδια για μεταναστευτικό, παιδεία και τόσα άλλα. Θα πετύχει το σκοπό του, αλλά σε συγκυβέρνηση με άλλους και με τον Λαφαζάνη για αριστερή καβάντζα σε "αριστερά" νομοσχέδια.

      • George N avatar
        George N @ Διογένης 22/08/2015 02:06:39

        ...και φυσικά τίποτα δεν αποκλείει σε 6 μήνες να κάνει άλλη μια στροφή 180 μοίρες και να "εξηγήσει" ότι προσπάθησε τον δρόμο του ευρώ αλλά δεν βγαίνει μια και η ΕΖ ζητάει όλο και περισσότερα μέτρα (δεδομένο μια και με την αλλοπρόσαλλη πολιτική του κανένα πρόγραμμα δεν βγαίνει). Και επομένως μαζί με τον σύντροφο Λαφαζάνη πάμε τώρα στη δραχμή.

        • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
          ΝΙΚΟΣ Π. @ George N 22/08/2015 09:30:05

          Μαζί με τον σύντροφο Λαφαζάνη θα πάμε τώρα στη δραχμή? Με κλειστες ΕΝΤΕΛΩΣ τις τράπεζες και τα ΑΤΜ να μή δίνουν ούτε 1 ευρώ και με ακυρωμένα απο την ΕΚΤ, ΟΛΑ τα ευρώ που υπάρχουν εντός Ελλάδος? Μήπως εννοείς φίλε George οτι ο Τσίπρας θα μας πάει σε αχρήματη οικονομία και κοινοβιακή ζωή αλλά δεκαετία του ΄60 όπου θα καλλιεργούμε ελεύθερα τα ευγενή "χόρτα" του Ξηρομέρου και των Ζωνιανών που είναι περιζήτητα στο Άμστερνταμ? Δεν λέω, θα ήταν μια κάποια λύσις για να ευτυχήσουμε επιτέλους ως λαός και να χαμογελάμε μονίμως στους δρόμους... Με πλήρη ανατροπή του παραγωγικού μοντέλλου που ήδη έχει αρχίσει να συντελείται μετά την ουσιαστική φορολογική απαγόρευση κάθε νόμιμης παραγωγικής διαδικασίας στον τόπο μας. Ηδη, για να αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα, διαθέτουμε πλέον εκατοντάδες "βιομηχάνους" με ατομικές καπνοβιομηχανίες παραγωγής τσιγάρων. Μόνο τα κορόιδα πληρώνουν πλέον φορολογούμενα τσιγάρα...Ο Ελληνικός λαός, πάντα όταν έχανε τον άνισο πόλεμο απο κάποιον ισχυρότερο αντίπαλο, άρχιζε το αντάρτικο, ή στην χειρότερη περίπτωση την υπόγεια αντίσταση και δολιοφθορά του αντιπάλου εκ των έσω...Γι αυτό λέμε οτι η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει και είναι απόλυτα αληθές.

          • George N avatar
            George N @ ΝΙΚΟΣ Π. 23/08/2015 04:52:08

            Απλά λέω ότι ο Τσίπρας λειτουργεί αποκλειστικά με γνώμονα το στενό του κομματικό συμφέρον. Προφανώς και δεν μπορείς να έχεις ιδιωτική οικονομία όταν θέλεις οι δημόσιες δαπάνες σου να ξεπεράσουν το 60% του ΑΕΠ (εκεί που τα άφησε η ΝΔ δηλαδή). Από κάποιο σημείο και πέρα μια και μπαίνει θέμα επιβίωσης το μόνο που επιζεί είναι η μαύρη οικονομία ενώ το κράτος στον πανικό του για έσοδα γίνεται όλο και πιο αυταρχικό. Η Σοβιετία μετά από διαδοχικές φάσεις που τα βάζει με διάφορους "εχθρούς το λαού", εσωτερικούς και εξωτερικούς, τα κακαρώνει. Κάπου εκεί είναι η Βενεζουέλα σήμερα ενώ εμείς είμαστε οι επόμενοι. Τιμή και δόξα στη Β. Κορέα που αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα :-)

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/08/2015 08:28:43

      Σχήμα λόγου ήταν , κάνω χρήση της θεωρίας των παιγνίων του παγωνιού τ.υποικ. Με τίποτα δεν πάει ο νούς μου και το χέρι μου στο να ψηφίσω τσιπρα.

  8. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 21/08/2015 23:43:51

    «Εν Σμύρνην τη 25 Αυγούστου 1922 Αγαπητέ φίλε καί αδελφέ κύριε Ελευθέριε Βενιζέλε,

    Επέστη η μεγάλη στιγμή της μεγάλης εκ μέρους σας χειρονομίας.

    Ο Ελληνισμός της Μικράς Ασίας, το Ελληνικόν Κράτος, αλλά καί σύμπαν το Ελληνικόν Έθνος, καταβαίνει πλέον εις τον Αδην από του οποίου καμμία πλέον δύναμις δεν θα δυνηθή να τό αναβιβάση καί το σώση.

    Της αφαντάστου ταύτης καταστροφής βεβαίως αίτιοι είναι οι πολιτικοί καί προσωπικοί Σας εχθροί, πλην καί Υμείς φέρετε μέγιστον της ευθύνης βάρος δια δύο πράξεις Σας:

    Πρώτον, διότι αποστείλατε εις Μικράν Ασίαν ως Ύπατον Αρμοστήν ένα τούτ' αυτό παράφρονα καί εγωϊστήν, φλύαρον, απερροφημένον εν τω αυτοθαυμασμό του καί καταφρονούντα καί υβρίζοντα καί δέροντα καί εξορίζοντα καί φυλακίζοντα όλα τά υγιή καί σώφρονα στοιχεία του τόπου, διότι εν τω φρενοκομείω του, βεβαίως δέν είχον τόπον.

    Και δεύτερον, διότι πριν αποπερατώσητε το έργον Σας και θέσητε την κορωνίδα καί το επιστέγασμα επί του αναγερθέντος αφαντάστως ωραίου καί μεγαλοπρεπούς δημιουργήματός Σας, της καταθέσεως των θεμελίων της περικλεεστάτης ποτέ Βυζαντινης μας Αυτοκρατορίας, είχατε την ατυχή καί ένοχον έμπνευσιν να διατάξητε εκλογάς κατ' αυτάς ακριβώς τας παραμονάς της εισόδου Σας εις Κωνσταντινούπολιν καί της καταλήψεως αυτής υπό του Ελληνικού Στρατού προς εκτέλεσιν των όρων της - οίμοι - δια παντός καταστραφείσης συνθήκης των Σεβρών.

    .....»

    Απόσπασμα της τελευταίας επιστολής του Χρυσοστόμου Σμύρνης ΣΣ. Όχι ότι ο Αλεξάκος -το μωρό μου!- συγκρίνεται με τον Ελ. Βενιζέλο. Ούτε κατά την ευθυμότατη σκέψη!.. Απλά χρειάζονται άντρες τώρα και όχι μωρά! Αλλά οι στιγμές και οι χρόνοι μοιάζουν.. Ας μην ειπωθεί και οι εθνικές καταστροφές.. Τι θα βγει απ' τις εκλογές, ανησυχώ..

  9. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 22/08/2015 00:02:46

    "- Τσικάρ! (βγάλ' το) λεν οι στρατιώτες, καί δείχνουν τα παλτά μας.

    Σιγανά μουρμουρητά. Σταθήκαμε.

    - Τσικάρ! (βγάλ' το) λεν οι στρατιώτες, καί δείχνουν τα παλτά μας.

    Δεν κατάλαβα, μα είδα τους άλλους δυο που πιάσαν να ξεντύνουνται. ’ρχισα κ' εγώ. «Τσικάρ! τσικάρ!» φώναζαν ολοένα οι στρατιώτες. Βγάλαμε σιωπηλοί τα σακάκια, ύστερα τα πανταλόνια, τα παπούτσια, τις κάλτσες. Σα μείναμε μοναχά με τη φανέλα καί το σώβρακο, μας σπρώξαν προς τις άσπρες σκιές που μουρμούριζαν παράμερα. Ήμουν χαμένος, δεν ήξερα τι ήμουν. Φωνάζω σιγά:

    - Αργύρη!... Αργύρη!...

    Μια φωνή, ένας μικρός θόρυβος. Ο Αργύρης, γυμνός κι αυτός, χιμά πάνω μου.

    - Ηλία!... Ηλία!... Βλέπεις, δε μας σκότωσαν! Βλέπεις...

    Αγκαλιαζούμαστε γι' αυτή την αναπάντεχη χαρά.

    - Θα ζήσουμε... θα ζήσουμε!... έλεγε δακρυσμένος.

    - Θα ζήσουμε, έλεγα κ' εγώ.

    ....

    Ανέλπιστα, μια μέρα δε μας βγάλανε για δουλειά.

    -Τι τρέχει; Και την άλλη τα ίδια.

    Δεν μπορούμε να το ξηγήσουμε. Τέλος το μαθαίνουμε: Θα 'ρχόταν μια επιτροπή, ένας Σπανιόλος λέει, Ντελλάρα τ' όνομα, να μας δει πώς τα πάμε.

    - Αλήθεια, μωρέ παιδιά μου; Ταυριά δεν είναι που έχουνε κει κάτου στην πατρίδα του;

    Ένα πρωί μας παίρνουν καμιά εξηνταριά σκλάβους για μια μικρή αγγαρεία. Είναι λίγο όξω απ' τη Μαγνησά. Δίπλα στις ράγιες του σιδηρόδρομου τελειώνει μια μεγάλη χαράδρα, ανάμεσα στο Σίπυλο. Τη λεν «Κιρτίκ-ντερέ». Μες σ' αυτή τη χαράδρα λογάριαζαν πως θα σκοτώθηκαν ίσαμε σαράντα χιλιάδες χριστιανοί απ' τη Σμύρνη κι απ' τη Μαγνησά, αρσενικοί καί θηλυκοί. Τις πρώτες μέρες της καταστροφής. Τα κορμιά λιώσανε το χειμώνα, καί το νερό της χαράδρας που κατέβαινε από ψηλά έσπρωξε τα κουφάρια προς τα κάτω. Έτσι φτάξανε ίσαμε το δρόμο, στις ράγιες.

    Ο Ντελλάρα σα θα 'ρχόταν θα φούμερνε ένα πούρο. Μες στο «βαγκόν-λι». Θα κοίταζε απ' το παραθυράκι όξω καί θ' αποθαύμαζε το τοπίον. Εκεί, άξαφνα, μπορούσε να προσέξει τα κουφάρια. Κεραμιδαριό η έκσταση! Λοιπόν η δουλειά μας όλη τη μέρα ήταν να σπρώξουμε τα κουφάρια, που ατάχτησαν, προς τα μέσα. Να μη φαίνουνται.

    Στην αρχή μας έκανε κακό να τα πιάνουμε με τα χέρια μας, αγκαλιές αγκαλιές, καί να τα κουβαλούμε. Μα σε λίγες ώρες οι πρώτες εντυπώσεις είχαν περάσει. Οι σκλάβοι κάναν κι αστεία.

    - Τι βαστάς; ρωτούσε ένας.

    Ο άλλος κοιτάζει την αγκαλιά του. Περπατά καί μετρά:

    - Δυo κεφάλια. Πέντε καλάμια. Έξι χτένια.

    -Αρσενικοί, για θηλυκοί;

    - Σαν αρσενικοί μοιάζουν.

    - Δεν ψούνισες καλά, σύντροφε!

    - Γιατί;

    Ο άλλος δείχνει θριαμβευτικά τη δική του αγκαλιά:

    - Κοίτα δω! Μια λεκάνη, δυο λεκάνες, τρεις λεκάνες! Και μοιάζει όλο γυναικείο πράμα....»

    Το νούμερο 31328 - ΗΛΙΑ ΒΕΝΕΖΗ της Ακαδημίας Αθηνών

  10. airman avatar
    airman 22/08/2015 18:39:06

    Η στάση κάποιος να παραιτείται επειδή δεν μπορεί να κυβερνήσει και την ίδια στιγμή να ζητάει από το λαό να του δωθεί εκ νέου η δυνατότητα να προσπαθήσει μετά από το επτάμηνο που προηγήθηκε, χρήζει άλλου είδους εκτίμησης. Το σκεπτικό κάποιου να προτείνει σύγκρουση με τους εταίρους/δανειστές/"τοκογλύφους" και λαϊκή εντολή για ακύρωση των μνημονίων, παρά το επτάμηνο που μόλις προηγήθηκε, επίσης πρέπει να τεθεί υπό εξέταση ειδικών. Το γεγονός όμως ότι αμφότεροι οι παραπάνω τολμούν να απεθύνονται στο λαό καλώντας τον να τους επιλέξει, σημαίνει ότι αυτός ο λαός (ή τουλάχιστον μεγάλο τμήμα του) έχει πείσει - αν όχι αποδείξει - πως αρέσκεται να ακούει και να ακολουθεί "φωνές". Όσο για τις εκπλήξεις της κάλπης που θα στηθεί 20/9, αυτές θα τις διαπιστώσουμε σε 29 μέρες από σήμερα. Για όσους αποτελέσουν εκπλήξεις και σίγουρα για ουκ ολίγους περί τη Συγγρού! Υ.Γ. Όποιος προβλέψει από τώρα ποιος θα βρίσκεται στη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης μόνο στην τύχη μπορεί να το αποδώσει παρά σε - λογικούς - συσχετισμούς!

  11. Ποδοσφαρικός avatar
    Ποδοσφαρικός 22/08/2015 23:58:40

    «Και αν σκεφθούμε ότι το δημοψήφισμα ο Τσίπρας το έκανε για να βγει «ναι»» λέει ο αρθογράφος. Ως προς αυτό δεν είμαι σίγουρος. Ίσως να νόμιζε ότι ο Σόιμπλε θα συγκινηθεί από τη «δημοκρατική έκφραση» του ελληνικού λαού. Ίσως από την άλλη με βάση τις ιδεοληψίες του να πίστευε ότι το να πετάξει το μπαλάκι στο λαό είναι το σωστό («άμεση δημοκρατία» το λένε). Ως πρώην(;) συνδικαλιστής των αμφιθεάτρων μπορεί να σκέφθηκε τι να κάνω, ας καταφύγουμε στη συνέλευση για να αποφασίσει. Από την άλλη αν πράγματι ήθελε να χάσει το δημοψήφισμα και τελικά το κέρδισε με 60%, αυτό λέει πολλά για τις ικανότητες των αντιπάλων του. Σκεφτείτε μια ποδοσφαιρική ομάδα που κατεβαίνει σε ένα αγώνα για να τον χάσει αλλά οι αντίπαλοι είναι τόσο άσχετοι που τελικά τον κερδίζει με διαφορά. Αν η αντιπολίτευση είναι τόσο απαξιωμένη ή ανίκανη που δεν μπορεί να κερδίσει κάποιον που θέλει να χάσει τότε χρειάζεται άμεση διάλυση και επανασύσταση εκ του μηδενός με νέα πρόσωπα και σχήματα.

  12. Λαέρτης avatar
    Λαέρτης 23/08/2015 03:32:41

    ο ελληνικός λαός οφείλει να απαντήσει σε 2 ερωτήματα Πότε ήταν καλύτερα, το προηγούμενο καλοκαίρι ή τώρα; ποιος σας έλεγε την αλήθεια στις προηγούμενες εκλογες και τι συνέβη τελικά ; αν τεθούν αυτά τα ερωτήματα στον ελληνικό λαό στην διάρκεια του μήνα και του δοθεί η προοπτική που μπορεί να δώσει μια αξιόπιστη κυβέρνηση και μόνο αυτή τότε χαλαρά η ΝΔ μπορεί να είναι αυτοδύναμη