#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να κάνουμε εμείς αναδιάρθρωση του χρέους με δικούς μας όρους






του Κώστα Ροδινού



Έχουμε επισημάνει, κατ’ επανάληψη εδώ στο Antinews, oτι το μνημόνιο δεν ήταν λύση.

Ήταν παγίδα.

Δεν εξυπηρετούσε τα συμφέροντα της χώρας, αλλά τον δανειστών της.

Εσχάτως, όλο και περισσότεροι, αρχίζουν να συνειδητοποιούν, ότι η Ελλάδα βρίσκεται σ’  ένα φαύλο κύκλο. Γι αυτό και άνοιξε η συζήτηση για μερική τροποποίηση των όρων του μνημονίου.

 

Δεν αρκεί η τροποποίηση του μνημονίου

Όμως, για να ανασάνει η  οικονομίας μας, δεν αρκεί η τροποποίηση του μνημονίου.

Επιβάλλεται η  έξοδος μας από το μνημόνιο.

Και επιβάλλεται η έξοδος γιατί το μνημόνιο, πέραν των άλλων δεινών που ήδη αντιλαμβανόμαστε όλοι, γιγαντώνει το μεγαλύτερο των προβλημάτων μας,  το δημόσιο χρέος.

 

Έχουν περάσει 16 μήνες διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ και τα πράγματα όχι μόνο δεν βελτιώνονται αλλά και χειροτερεύουν!

Παράδειγμα τα spreads  δανεισμού. Από τις 140 μονάδες βάσης έχουν πλέον σκαλώσει στις 950 μβ.

Παρά τις μεγαλοστομίες της Κυβέρνησης, οι διεθνείς αγορές δεν δείχνουν καμία εμπιστοσύνη στους χειρισμούς της!

Ούτε και στην πολιτική της!

Γιατί αν πίστευαν ότι το μνημόνιο αποδίδει, τα spreads θα είχαν ήδη αποκλιμακωθεί και δεν θα μας απειλούσαν με νέες υποβαθμίσεις.

 

Η Κυβέρνηση  βρίσκεται εγκλωβισμένη  και επειδή δεν ξέρει τι να κάνει, έχει παραιτηθεί από κάθε πρωτοβουλία.

Μοιρολατρικά, περιμένει να αποφασίσουν οι άλλοι για την τύχη μας.

Και όταν αποφασίζουν τρίτοι για εσένα, το κάνουν με βάση τα δικά τους συμφέροντα και όχι τα δικά σου.

Δεν είναι βέβαιο, λοιπόν, ότι οι πολύ-αναμενόμενες αποφάσεις θα είναι για το καλό μας.

 

Να πάρουμε μια πρωτοβουλία επιτέλους…

Μήπως, λοιπόν, ήρθε καιρός ως χώρα να αναλάβουμε εμείς την πρωτοβουλία των κινήσεων;

Να κάνουμε κάτι για τη χώρα μας.

Αντί να μας αιφνιδιάζουν οι αγορές, να τις αιφνιδιάσουμε εμείς;

Τι θέλω να πω:

Eνα μεγάλο μέρος του ελληνικού δημοσίου χρέους, το έχουν στα χέρια τους ελληνικές τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία, υπό  την μορφή ομολόγων του ελληνικού δημοσίου.

 

Δεν θ’ αναφέρω αριθμούς. Είναι γνωστοί και για τους σκοπούς αυτού του άρθρου, δεν έχουν ουσιαστικό νόημα.

 

Η πρότασή μου, συνοπτικά, έχει ως εξής:

Γιατί η κυβέρνηση δεν αποφασίζει, με δική της  πρωτοβουλία, να προχωρήσει σε μερική αναδιάρθρωση του δημοσίου χρέους;

Τι θα μπορούσε να γίνει;



Βήμα πρώτο:

Η  ελληνική κυβέρνηση προσκαλεί   πρώτα τα ασφαλιστικά ταμεία, τις διοικήσεις  των οποίων διορίζει και να τους κάνει μια πρόταση, η οποία μπορεί στο τέλος να αποβεί και εξαιρετικά συμφέρουσα.

Τι θα περιλαμβάνει η πρόταση:

Την αντικατάσταση των ομολόγων  που ήδη κατέχουν τα ταμεία με νέα ομόλογα, ίσης ονομαστικής  αξίας, αλλά μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας.

Ας πούμε 30 έως 50 χρόνια.

Και με τριετή  περίοδο χάριτος!

 

Ερώτηση: «Τι λόγο θα έχουν τα ταμεία να δεχθούν την πρόταση αυτή;»

 

Απάντηση: Αρκετούς!



Πρώτον, γλιτώνουν  από το ενδεχόμενο ενός πιθανού «κουρέματος». Κούρεμα που, ανάλογα με το ύψος του, μπορεί να  οδηγήσει στην κατάρρευση των ταμείων.



Δεύτερον, η κυβέρνηση αντί να παζαρεύει την περιουσία του δημοσίου εδώ και εκεί, μπορεί να εκχωρήσει στα ταμεία, με μακροχρόνιες συμβάσεις, ακίνητη περιουσία του δημοσίου την οποία θα εκμεταλλεύονται και με τα έσοδα της εκμετάλλευσης θα διαγράφεται αυτομάτως μέρος του δημοσίου χρέους.

 

Για τη διασφάλιση της διαφάνειας, οι διαδικασίες αυτές θα επιβλέπονται από την Τράπεζα της Ελλάδος, η οποία θα έχει και την ευθύνη.



Βήμα δεύτερον:

Μετά τη συμφωνία με τα  ταμεία, και αφού το δημόσιο θα έχει αναδιαρθρώσει φιλικά ένα μέρος του χρέους του,  καλεί  τις ελληνικές τράπεζες. Η αρχή γίνεται  από τις ελεγχόμενες από το κράτος.

Τους υποβάλλει την ίδια πρόταση, με τους ίδιους όρους!

 

Βήμα τρίτον:

Τελευταίες καλεί τις ιδιωτικές τράπεζες. Ιδια πρόταση, ενδεχομένως χωρίς εμπράγματες εγγυήσεις γιατί οι τράπεζες την τελευταία τριετία επιζούν χάρις στο δημόσιο!

Θα αρνηθούν;

Με τόσες εγγυήσεις του δημοσίου, σιγά να μην τολμήσουν να αρνηθούν!

 

Με τον τρόπο αυτό, η χώρα θα έχει αναδιαρθρώσει χωρίς αναταράξεις ένα σεβαστό κομμάτι  του συνολικού της χρέους!

Να δείτε τότε πως αλλάζει το κλίμα στις αγορές!

 

Ο αντίλογος…

Ποιος είναι ο αντίλογος στην πρόταση αυτή;

Αν γίνει γνωστή η πρωτοβουλία, τα spreads  θα ξεφύγουν!

Μα ούτως ή άλλως η χώρα και τώρα είναι εκτός αγορών!

Θα μπορούσε ενδεχομένως αυτή η αναδιάρθρωση να γίνει σε συνεργασία με  την τρόικα;

Ναι,  αλλά  ποιος τους εμπιστεύεται ότι δεν θα διαρρεύσουν την  ιδέα; Οι κερδοσκόποι έχουν πρόσβαση παντού!

 

Και το τελευταίο ερώτημα: Ένα τέτοιο σχέδιο προϋποθέτει μεθοδικότητα, λεπτούς χειρισμούς και εμπιστευτικότητα.

Μπορεί να το φέρει σε πέρας η Κυβέρνηση Παπανδρέου;

Αν κρίνουμε από τον τρόπο που χειρίστηκαν την συγχώνευση της Εθνικής με την ALPHA, η απάντηση περιττεύει…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ 04/03/2011 18:04:46

    Ε ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.
    ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΙΣΛΑΝΔΟΙ.
    ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΦΑΠΕΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ.
    ΟΤΑΝ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ.
    ΑΣ ΤΟΥΣ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΗΜΑ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΒΑΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΡΑΓΚΟ.
    ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟ;Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ Ο ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΣ Η ΑΝΤΩΝΗΣ Ο ΕΠΙΜΗΚΥΝΤΗΣ;
    ΟΣΟ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 20%.
    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ.

    • omen avatar
      omen @ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ 04/03/2011 21:12:59

      Σωστά τα λες.

  2. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 04/03/2011 18:13:37

    κ. Ροδινέ
    μην δίνετε ιδέες γιατί θα τις ...κάψουν!!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2011 18:16:41

    Ετσι μπράβο

    Το κούρεμα είναι αναπόφευκτο, there is no free lunch
    Principal amount, grace period, ονομαστικό επιτόκιο, ληκτότης, όλα παίζουν, αλλά τα HP12C είναι αμείλικτα.

    Το μυστικό είναι να έχουμε ΕΜΕΙΣ την πρωτοβουλία.

    Το δις ιζ πάρτα είναι αρχική διαπραγματευτική θέση. Δεν έχω τώρα, έλα όταν έχω, έλα να συζητήσουμε πότε θα έχω. Bankruptcies Restructuring and Workouts 101. Υπάρχει και οδηγός για αρχάριους, πρέπει να τον βρώ, κάπου στα σχόλια είναι.

    Το κούρεμα είναι δεδομένο.

  4. kiki avatar
    kiki 04/03/2011 18:17:43

    Η προταση πολυ καλη, να την προτεινετε και στην ΝΔ, που παλι μιλησε για αλλο μνημονιο.
    Επισης μια αλλη προταση επι προσθετως με την δικη σας, Ελεγχος Λογιστικου Χρεους, κινηση Σακοραφα, να δουμε επιτελους τι χρωσταμε που χρωσταμε και αν τα χρωσταμε.

  5. Kostas Anentaxos avatar
    Kostas Anentaxos 04/03/2011 18:19:24

    Αυτη η προταση που θετεις δεν λεει απολυτως τιποτα και δεν λυνει προβληματα
    Χωρις haircut δεν λυνεται το προβλημα , ειναι απλη αριθμητικη δεν χρειαζεται να ειναι κανεις οικονομολογος για το καταλαβει

    Τα πραγματα ειναι απλα

    Λογιστικος ελεγχος χρεους
    Κατοπιν αρνησης ως παρανομο
    Αποκει και περα μπορουμε να θεσουμε την συζητηση το αν συμφερει η εξοδος μας απο την ευρωζωνη η οχι
    Φυσικα ολοι πλεον συμφωνουν οτι το ποοσοστο που πρεπει να κοπει ειναι τουλαχιστον 50% , στην αργεντινη εκοψαν 70% και στον ισημερινο το μηδενησαν ως παρανομο


    Πολλοι οικονομολογοι εκφραζονται πλεον ανοιχτα υπερ αυτου του , δεδεομενου οτι η εξοδος απο το ευρω εχει το χαρακτηρα της αναπτυξης μακροπροθεσμα
    Ανταγωνιστικες εξαγωγες , ελεγχος κεφαλιων ( αποτροπη κερδοσκοπικων παιχνιδιων cds ) , και τελος εθνικοποιηση τραπεζων που μπορει να επιφερει ενα τεραστιο ιδιωτικο haircut με την εγγυηση του κρατους

    http://www.youtube.com/watch?v=RpuEjMnc49c&feature=related


    Οτι ακριβως εγινε στην ισλανδια και δεν εχασε απολυτως κανεις και τωρα δανειζωνται και με χαμηλο επιτοκιο αλλα μπηκαν και σε ρυθμους αναπτυξης


    Τελος το υπαρχον πολιτικο συστημα εφτασε στο τελος του , γιατι ειναι μερος του προβληματος , ειδαμε χθες πως ψηφιζουν ακομα ντροπολογιες δωρα στο ΔΟΛ οταν δεν εχουν οι αστυνομικοι εξοπλισμο για να κανουν περιπολειες

    Ολα τα παραπανω θα τα κανει μια λαικη κυβερνηση , ισως προσωπικοτητων απαλλαγαμενη απο κομματα και συμφεροντα , το σημερινο πολιτικο συστημα εκανε το κυκλο του

    • dimitris avatar
      dimitris @ Kostas Anentaxos 05/03/2011 08:26:27

      Τα λες πολυ σωστα.

      Το χρεος ειναι παρανομο, η αληθεια τους ποναει και πρωτα απ ολους τους γερμαναραδες που αμεσως μετα τον πολεμο και αφου ειχαν διαλυσει τη χωρα μας ξεκινησαν τα σκανδαλα της ΖΗΜΕΝΣ - 1958

      Που βρισκονται ομως προσωπικοτητες απαλαγμενες απο τα κομματα??

      Εγω πιστευω μακρια απο την Ελλαδα διωγμενοι απο τα λαμογια με μηδενικη διαθεση να γυρισουν πισω.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2011 18:19:24

    Και, Κώστα, μου, συγγνώμη, δεν γίνεται με σαλαμοποίηση. Package deal, take it or leave it ειδεμή δις ιζ πάρτα. Φυσικά ΕΜΕΙΣ δίνουμε προτεραιότητες και όχι οι πιστωτές. Και, μπρρρρ που το λέω, κάνουμε ειδική μεταχείριση στις δικές ΜΑΣ τράπεζες.

    Κάπου έχει αναρτηθεί το "101", πρέπει να το βρώ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 04/03/2011 19:58:30

      Αρχαίε,
      πρέπει να ξεκινήσεις απο κάπου που μπορείς να ελέγξεις το παιχνίδι για να έχει γρήγορα απτά αποτελέσματα και να στείλεις μήνυμα οτι σοβαρολογείς και είσαι αποφασισμένος.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 22:52:55

        Θα την βρω την ανάρτηση. Σοβαρολογείς και είσαι αποφασισμένος με την πραγματική απειλή στάσης εξυπηρέτησης εξωτερικών υποχρεώσεων . Αφού ούτως ή άλλως εκεί θα πάει...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 23:33:52

        Κάτι θυμόμουν

        h++p://www.antinews.gr/2010/04/30/42955/ 30-4-2010
        h++p://www.antinews.gr/2010/05/10/44867/ 10-5-2010

        υπάρχει άλλο ένα νομίζω...

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 04/03/2011 18:23:52

    Εχω ξαναγράψει πως η διαχείριση του εξωτερικού χρέους και του ελλείμματος είναι πρώτα πολιτικό θέμα και μετά οικονομικό.
    Οταν αφήνεις τον τοκογλύφο να σου καθορίζει όχι μόνο τις δόσεις και τα επιτόκια, αλλά και το πως και το πόσο θα δουλεύεις, το τι θα ξοδεύεις και το τι θα τρως, έχει χαθεί το παιχνίδι μαζί με την παρτίδα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κάποιος 04/03/2011 19:59:03

      Ολα είναι πρωτίστως .....πολιτικά.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 20:43:17

        Αρα επιβάλλονται πρώτα πολιτικές λύσεις και μετά λογιστικές.
        Εμεις έχουμε μπλέξει δυστυχώς με τους λογιστάκους.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Κάποιος 04/03/2011 20:59:21

          Και όχι μόνο...

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/03/2011 18:24:52

    Aπο το σχεδιο μου αρεσει η εκχωρηση στα ταμεια δημοσιας περιουσιας ως εγγυηση για την αναδιαρθρωση - ή καλυτερα να την πουμε σουπερ επιμηκυνση - των ομολογων που εχουν.Κανεις δεν θα διαμαρτυρηθει για την εκχωρηση ή ενεχυριαση περιουσιας στα ταμεια.

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2011 18:26:04

    Με αυτή τη λογική το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα που κατέχει αυτή τη στιγμή περίπου το 30% του ελληνικού χρέους.
    Μια άλλη πολιτική λύση θα ήταν για μια τριετία η Ελλάδα και η Ιρλανδία, κατ εξαίρεση, να δανείζονται απευθείας, με πολιτική απόφαση, από την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα το σύνολο των δανειακών τους υποχρεώσεων με 1%

  10. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 04/03/2011 18:26:10

    κ. Ροδινέ, η μεταπολιτευτική πανώλη του πολιτικού μας συστήματος που λέγεται ΠΑΣΟΚ δεν έχει σχέση με όλα αυτά που πολύ εύστοχα αναφέρετε στο άρθρο σας. Πρέπει να ξεκουμπιστούν από προσώπου πολιτικής (τουλάχιστον!) και μετά μία αυτοδύναμη κυβέρνηση Σαμαρά να ασχοληθεί. Ας γυρίσουμε δηλαδή στο 1955 και ας ελπίσουμε ο Σαμαράς να έχει ήδη τα μαθηματά του από τον ιδρυτή του κόμματος που τώρα ηγείται.

  11. pikras57 avatar
    pikras57 04/03/2011 18:35:57

    "Δεύτερον, η κυβέρνηση αντί να παζαρεύει την περιουσία του δημοσίου εδώ και εκεί, μπορεί να εκχωρήσει στα ταμεία, με μακροχρόνιες συμβάσεις, ακίνητη περιουσία του δημοσίου την οποία θα εκμεταλλεύονται και με τα έσοδα της εκμετάλλευσης θα διαγράφεται αυτομάτως μέρος του δημοσίου χρέους."

    KP
    Mπορούν τα Ταμεία να εκμεταλλευτούν δημόσια περιουσία;
    Τι είδους, με ποιά τεχνογνωσία;
    ..εκτός αν πρόκειται για μίσθωση ακινήτων..
    Πως σκεφτεσαι να περπατάει?????

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ pikras57 04/03/2011 20:01:04

      Η Τράπεζα της Ελλάδος, μπορεί να κάνει μια ευέλικτη επιτροπή ειδικών και να αναλάβει την ευθύνη.
      Αυτό σκέφτομαι πρόχειρα, αλλά είμαι βέβαιος οτι θα υπάρχουν και άλλες ιδέες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 23:50:59

        Δεν υπάρχουν επιτροπές ειδικών, και τους πραγματικά ειδικούς, δηλαδή τους "τύπου Felix Rohatyn" δεν τους τολμαέι κανείς. Διάβασε τα δύο κομμάτια, δώσε τα και σε κανέναν που μπορεί να ενδιαφέρεται στην ΝΔ, νομίζω είναι ο μπούσουλας.

        Όσο για την Τράπεζα της Ελλάδος... Δεν έχει τ. Felix Rohatyn εκεί...

  12. kosmopoulou kostantina avatar
    kosmopoulou kostantina 04/03/2011 18:37:19

    Πάρα πολύ σωστό άρθρο. Λύσεις ψάχνουμε και φτάνουν οι άδειες υποσχέσεις. Μία άλλη πρόταση από το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2300.aspx

    "Κατά την άποψη μας, με δεδομένο το ότι η ανάπτυξη δεν φαίνεται πια εφικτή, υπό τις σημερινές παγκόσμιες συνθήκες (υπερχρέωση της δύσης, κοινωνικές αναταραχές στις αναπτυσσόμενες οικονομίες, πετρέλαιο, αυξήσεις τιμών κλπ), η λύση του προβλήματος της Ελλάδας δεν είναι άλλη, από την «εκδίωξη» του ΔΝΤ και την αποπληρωμή του συνολικού δημοσίου χρέους της σε 40 ισόποσες ετήσιες δόσεις, με επιτόκιο ίσο με αυτό που δανείζονται οι τράπεζες – με το βασικό της ΕΚΤ (1%)."

  13. spiros avatar
    spiros 04/03/2011 18:51:45

    Κώστα κατήντησες ο "συνήθης ύποπτος" . Ενδιαφέρουσα πρόταση. Η δε τακτική καλή. Με την λάθος ονομασία της ΝΔ περί μνημονίου κλπ ο κόσμος είναι επιφυλακτικός. Ας τροποποιήσει την ορολογία.

  14. The Don avatar
    The Don 04/03/2011 18:58:06

    Ωραια ολα αυτα, αλλα τα ταμεια που περιμενουν την πληρωμη των ομολογων για να πληρωσουν συνταξεις, πως θα πληρωσουν αν δωθει 3ετης περιοδος χαριτος? θα πρεπει παλι να τα καλυψει το δημοσιο, προφανως με νεα δανεικα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ The Don 04/03/2011 20:03:29

      Τα ταμεία ας κυττάξουν πρώτα να αξιοποιήσουν την περιουσία που έχουν.
      Εχω, όμως την εντύπωση οτι η τριετία δεν θα έχει επιπτώσεις.
      Ομως, αυτό είναι κάτι που μπορεί να αντιμετωπιστεί με πολλούς τρόπους.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 19:09:42

    ποια κυβερνηση να κανει οσα λες Κωστα μου??? αυτη του ΓΑΠ ?? με τον τοτο βρισκεις ακρη??

    Συμφωνω σε ολα, με ηγετη αυτον που θα τολμησει..! κ εμεις μαζι του.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 20:04:27

      ΠΠ,
      μου βάζεις δύσκολα, αν και επιχείρησα να απαντήσω προκαταβολικά επειδή περίμενα οτι κάποιος θα κάνει την ερώτηση.

  16. Apollonios avatar
    Apollonios 04/03/2011 19:20:18

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, χαίρομαι που -έστω και τώρα- άλλαξες άποψη επι του θέματος.
    Όταν πριν πριν 6-7 μήνες έγραφα εδώ μέσα τα ίδιαπερίπου πράγματα, αντιμετωπίσθηκα από κάποιους σχεδόν ως ...πράκτορας των κερδοσκόπων και με αποκαλέσανε "κουφιοκεφαλάκη" και άλλα διόλου κολακευτικά.
    Τρόποι ήπιας αναδιάρθρωσης υπάρχουν αρκετοί και αποτελεσματικοί, ειδικά αν υπήρχε συμφωνία σε υψηλό επίπεδο της Ε.Ε. και με χρησιμοποίηση της Ε.Κ.Τ.
    Η αναδιάρθρωση με δική μας και μόνο πρωτοβουλία, θα έπρεπε να είναι το πραγματικό "όπλο στο τραπέζι" των διαπραγματεύσεων, όμως δεν το χρησιμοποιήσαμε παρότι ήταν πανίσχυρο όπλο. Ακόμη δεν είναι αργά όμως, ακόμη και γι'αυτό.
    Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει τέτοια διάθεση από το ελληνικό πολιτικό σύστημα (ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) για λόγους που μόνο να υποθέσω μπορώ, αλλά μπορώ.
    Αναδιάρθρωση Η Μνημόνιο λοιπόν, δεν υπάρχει άλλη λύση. Όποιος αρνείται την αναδιάρθρωση, μοιραία είναι υπέρ του μνημονίου ακόμη κι αν δεν το παραδέχεται ευθέως...

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 19:24:34

    ειμαστε κατα ΓΑΠ στη μεση του τουνελ...
    δηλαδη αχνο φως μπροστα, αχνο φως πισω...
    και το λουκανικο εχει 2 ακρες..! βολευεται κοσμος και κοσμακης...
    Η πισω ακρη του τουνελ ποτε αρχισε? εννοει το παιντι μετα το Μνημονιο?? τι εννοει?
    Η μπροστινη τρυπα ειναι πολυ μακρια.. εχει πρεσβειοπια το ΓΑΠ... και ο σωληνα γλιστραει.. εχει λαδια.

    τα ποντικια τη βρισκουν την ακρη. μπρος-πισω βγαινουν.. το ΓΑΠ ??

    Αρχισαν τα οργανααα το μπουζουκι εργαζεται... the markets will be nevous.. lol

    ΠΠ

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 19:29:25

    Πανω στα 4 αλογα θα γυρισει το ΓΑΠ στις 26 του μηνα..
    ταισμενα, ποτισμενα, χτενισμενα.. πειθαρχημενα.
    Θα τα καβαλησει και τα 4 μαζι... στοιχημα?? εχουμε ν ακουσουμε πρασινιες.. θα τρεχουν απ τα παντζακια μας...
    Τρισεεεεε αυξησε επιτοκια Απριλιο να πεσει το Ευρω... ακριβαινουν τα λογια...
    Σπρεντ.. Ελλαδα 900 ! Ποτε βγαινουμε για τα 1.2 Δις 6μηνα?? next week??

    ΠΠ

  19. Brankaleon avatar
    Brankaleon 04/03/2011 19:29:32

    Τώρα που τα μπακίρια, ήδη έκαναν φτερά στα εξωτερικά μια επιβολή στους δανειστές μας, είναι ανέφικτη από την πλευρά μας.
    Εκτός και αν, το εισιτήριο για την μεταφορά της βαλίτσας, πρέπει να κοπεί για πιο μακρυά.
    Το ζήτημα είναι μήπως το διαρρεύσουν και εκτιναχτούν τα σπρέντ;
    Μια άλλη λογική και ένας άλλος δρόμος, αναγκαστικά θα βρεθεί εκτός τρόϊκας και λοιπών "διασωστών" μας.
    Κάτι σαν να λέγαμε, ότι κάνουμε θα το κάνουμε στην ψύχρα και προς ορισμένες διευθύνσεις.
    Άλλωστε ρήτρα του μνημονίου είναι, ότι δεν μπορούμε να στραφούμε σε τρίτους.
    Μέχρι στιγμής τα υπογεγραμμένα τονίζουν απεριφράστως ότι χέρι, έχει δικαίωμα να βάζει μόνον η Τρόϊξ.
    Ο.έ.δ.

  20. Misha avatar
    Misha 04/03/2011 19:39:00

    ΚΑΜΜΙΑ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ δεν θα γινει αποδεκτή από την κατοχική ληστοσυμμορία που μας κυβερνά.
    Το έχει αποδείξει πολλάκις ο επικεφαλής της, από τις αποκαλυφθείσες προσφάτως , εν κρυπτώ και παραβύστω , συνομιλίες με τον Σρός Καν , μέχρι το κόλπο με τους Μαροκινούς.
    Ο ΓΑΠ ήρθε με σκοπό και εμμονή να ξεπουλήσει τη χώρα στους μηχανισμούς της εξαθλιωτικής παγκοσμιοποίησης του Σόρος και των ΜΚΟ του.
    Όπως έγραψε ο Ελκυστής , είμαστε ποντίκια σε εργαστήριο ψυχολογικών και οικονομικοπολιτικών πειραμάτων.
    Σε λιγο, όπως πάμε , θα παρακαλάμε να βρεθεί ένας έλληνας Ερντογάν ή Πούτιν ή αν ζορίσουν τα πράγματα περισσότερο, ένας Νασράλα ή Χομεϊνί.

    Με αυτό το αληταριάτο, δεν ξεμπλέκουμε εύκολα...
    Ανάθεμα την ΕΟΚ, το νόμισμα και τις συνθήκες της...

    • Brankaleon avatar
      Brankaleon @ Misha 04/03/2011 19:47:30

      Οπωσδήποτε αγαπητέ μου, ...
      Ότι είναι να γίνει, θα γίνει χωρίς αυτούς τους Gauleitter.
      Αυτοί, γι' αυτό εγκατεστάθησαν στον σβέρκο μας.
      Μέσα, από τραινάρισμα, μέσα από χαοτικότητα, να διασώσουν τους μηχανισμούς τους, για το επερχόμενο αύριο.
      Επίτειδες, τα έριξαν όλα χύμα πάνω στο τραπέζι, για να μην μπορούμε να βρούμε άκρη.
      Τις δικές τους όμως άκρες, αγαπητέ αυτοί τις κρατούν γερά στο χέρι.
      Το ζητούμενο είναι πώς μπορεί να σπάσει το servis των.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 19:41:37

    τι σημανει "τρικυμια εν ποτηριω" ?? - Χυτηρης.
    γ@μω την τυχη μου μεσα... τι λενε??? φταρνιστηκε ο Μπενυ στο ποτηρι με το νερο ??

    ΠΠ

  22. Tasos avatar
    Tasos 04/03/2011 20:03:27

    Ας πείσει λοιπόν τον κόσμο ο Σαμαράς ότι έχει λύση, η οποία είναι προς το συμφέρον της Χώρας και όχι των Δανειστών της και ότι ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ.

    Θα πάρει 50%

    Δεν βλέπω την Πολιτική Βούληση πάντως...

    • Misha avatar
      Misha @ Tasos 04/03/2011 20:34:36

      ++++++

      To περιμένουμε, το παρακαλάμε , πιέζουμε προς αυτή την κατεύθυνση εδώ και πολύ καιρό...
      Πώς να πείς όμως τα αναγκαία ΟΧΙ που θα έπρεπε να προκύπτουν από το αρχικό ΟΧΙ στο κατοχικό μνημονιο, όταν έχεις να χειριστείς ισορροπίες με Κούληδες και Άρηδες , Μπάρμπυ και Μαριέττες ; Και με Γιούνκερ και Βαν Ρομπούι να σου λένε τέρμα τα εθνικά κράτη;
      Κάτι μεγάλο θα σκάσει , δεν ξέρω προς ποια κατεύθυνση και θα ήταν τύχη για τον τόπο να έχει ένας Κίρχνερ ή εναν Ερντογάν στο τιμόνι...

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 20:16:11

    NEO..
    O ΔΕΣΜΗΕ περνα στα χερια της ΔΕΗ.. δηλαδη η ΔΕΗ θα ελεγχει και τον ανταγωνισμο και τα δικτυα !!!! αχχααχ ποιος ?? ο πολυς ο Φωτοπουλος ο Δανειζομενος !!! ποιος?? αυτος που εβαλε χερι στη Μπιρμπιλω...

    Ο Φωτοπουλος θα κρατα στο χερι ολους τους διακοπτες... αχχαχααα
    Το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω δικτυωμενο δυνατο...!!! θα φαμε πολυ ξυλο. πολυ !!!

    Δανεια και Διακοπτες ολα στο Φωτοπουλο.. τον πελατη του ΠΑΣΟΚ... κουφααααλεςςςς

    ΠΠ

  24. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/03/2011 20:28:45

    Σπύρο,
    τι εννοείς με το "συνήθης υποπτος";

  25. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/03/2011 20:29:54

    Ποιά γνώμη άλλαξα!
    Πάντα εναντίον του μνημονίου ήμουν!

    • Misha avatar
      Misha @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 20:41:05

      Κώστα αυτό που λέει, σωστά κατά την ταπεινή μου γνωμη, ο Απολλώνιος είναι πως απ΄το μνημόνιο δεν βγαίνουμε παρεκτός αν ελαττωθεί δραματικά με κάποιο τρόπο το υπερογκο «χρεος», το οποίο είναι αδύνατο να εξωφληθεί ακόμα κι αν μας πουλήσουν όλους σκλάβους...

      Συνεπώς όσοι λένε πως θα τηρήσουμε το μνημόνιο μέχρι να βγούμε από αυτό , κυνηγούν την ώρα τους, καθώς το μνημόνιο προβλέπει ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ εγκλωβισμό μας στο σπιράλ θανάτου...

      Με κάποιο τρόπο πρέπει να αρνηθούμε το μνημόνιο και τμημα ή όλο το χρέος .Μακάρι αυτό να γινει με ήπιο τρόπο , γιατί η βία που φαντάζει η πιο κοντινή εξέλιξη δεν είναι αυτό που θέλουμε...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Misha 04/03/2011 20:44:04

        Misha,
        Εχω γράψει δεκάδες άρθρα εναντίον του μνημονίου, από την πρώτη μέρα.
        Δεν μπορώ να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα σε κάθε άρθρο

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 20:53:04

          Είσουν όμως κατά της αναδιάρθρωσης, γιαυτό και έγραψα τα παραπάνω. Χαίρομαι που όλο και περισσότεροι καταλαβαίνουν ότι χωρίς αναδιάρθρωση δεν υπάρχει λύση του "γόρδιου δεσμού" του χρέους κι ότι θα είμαστε καταδικασμένοι σε μνημόνια με τελική κατάληξη την εξαθλίωσή μας και το ξεπούλημα του εθνικού μας πλούτου (ίσως και των εθνικών μας δικαίων ακόμη, ίσως και περισσότερα...). Διαφορετικές πολιτικές ΕΝΤΟΣ του μνημονίου και χωρίς haircut και αναδιάρθρωση που ευαγγελίζεται π.χ η ΝΔ, είναι ανεπαρκείς και καταδικασμένες.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Apollonios 04/03/2011 21:01:40

            Και παραμένω εναντίον της αναδιάρθρωσης που θέλουν να μας επιβάλλουν οι Γερμανοί...

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 23:22:07

            Αναδιάρθρωση που θα μας επιβληθεί (γιατί εκεί οδεύουμε δυστυχώς) θα είναι με σκληρότατα εις βάρος μας ανταλλάγματα, γιαυτό όσο πιό γρήγορα το κάνουμε με δική μας πρωτοβουλία και σκληρή διαπραγμάτευση, τόσο το καλύτερο.
            Όσο δανειζόμαστε από την Τρόϊκα (δια του Μνημονίου) και το διαπραγματεύσιμο ομολογιακό μας χρέος αντικαθίσταται έτσι σταδιακά από το ΕΝΥΠΟΘΗΚΟ μνημονιακό χρέος, τόσο το χειρότερο για την εθνική μας περιουσία κι εμάς τους ίδιους βέβαια... Και η διαπραγματευτική μας ισχυς έτσι μειώνεται κι αυτή συνεχώς μέχρι να εκμηδενιστεί.

  26. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 04/03/2011 20:31:06

    Όλος αυτός ο προβληματισμός για να διασωθεί η μισθοδοσία ενός αντιπαραγωγικού, αναχρονιστικού και μιζαδόρικου Δημοσίου, πραγματική τροχοπέδη στην ανάπτυξη της χώρας.
    Οι 700.000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα δεν μας πτοούν.
    Εδώ και τώρα απολύσεις 200.000 Δ.Υ με ασφαλιστικές δικλείδες να μην απολυθεί ο μοναδικός εργαζόμενος σε κάποιο ζευγάρι.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/03/2011 20:32:56

      ΣΟΝ ΠΕΝ
      άλλο θέμα αυτό

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 21:59:21

        Κ.Ρ
        Ακούγεται σωστή η πρότασή σου αλλά στην παρτίδα υπάρχουν και ζητήματα και επιδιώξεις που αγνοούμε.
        Προσωπικώς έχω μείνει με μια άλλη απορία.
        Γιατί βγάλαμε έξω από τα σενάρια το δανεισμό από Κίνα που κάποια στιγμή έπαιξε.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/03/2011 23:25:56

          ΣΟΝ ΠΕΝ
          η δική μου η γνώμη είναι οτι δεν πρέπει να αφήνουμε κανέναν έξω, αν η πρόταση είναι συμφέρουσα για μάς.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/03/2011 23:27:06

      Αυτό ούτε το ΔΝΤ δεν θα τολμούσε να μας το επιβάλει, παρότι είναι στη λογική του εντελώς, και στη λογική του μνημονιου που καταστρέφει την οικονομία μας καθημερινά.
      Η μείωση των Δ.Υ. μπορεί και πρέπει να γίνει, αλλά ΣΤΑΔΙΑΚΑ με τις συνταξιοδοτήσεις και ΚΑΘΟΛΟΥ προσλήψεις για αρκετά χρόνια.
      200.000 επιπλέον άνεργοι αύριο, θα είναι η ταφόπλακα της Ελλάδας, δεν το καταλαβαίνεις αυτό?

  27. ierofantis avatar
    ierofantis 04/03/2011 20:51:10

    Καλησπέρα κ. Ροδινέ.

    Η ιδέα δεν είναι άσχημη, όπως δεν είναι κακή και η ιδέα του Αρχαιοπτέρυγα, που συνοψίζεται στη φράση "this is parta".

    Ωστόσο επιτρέψτε μου να πω ότι το πρόβλημα της Ελλάδας, όσο περνάει ο καιρός, αντιλαμβάνομια ότι δεν είναι οικονομικό αλλά κυρίως πολιτικό.

    Διότι ότι ¨κούρεμα" και να κάνουμε, ότι αναδιάρθρωση ή επιμήκυνση και να επιτύχουμε, δηλαδή ότι δυνατότητες οικονομικής διευθέτησης του προβλήματος και να βάλουμε στο τραπέζι της κουβέντας με τους εταίρους μας, το πρόβλημα θα παραμένει εκεί.

    Τί θέλετε; Κούρεμα 35 - 50 %; Το χρέος θα παραμείνει υψηλό, οι αγορές και οι κάτοχοι ομολόγων θα μας εξαφανίσουν οικονομικά από το χάρτη της διεθνούς αγοράς και μετά από αυτό, θα εξακολουθούμε απομονωμένοι και εκτός διεθνών χρηματαγορών να βολοδέρνουμε στα 200 δις χρέος περίπου, δηλαδή πάλι όσο το ΑΕΠ.

    Επιμήκυνση; Για πόσο; Για 10 χρόνια; Ε, ταμειακά θα έχουμε μια εξομάλυνση των δόσεων αποπληρωμής, αλλά το συνολικό κόστος δανεισμού θα είναι μεγαλύτερο στο τέλος της δεκαετίας, αφού οι εκτοκιστική περίοδος θα είναι μεγαλύτερη, ενώ τίποτα δεν μας εξασφαλίζει ότι τα μέτρα ανάπτυξης, όταν και όπως παρθούν ποτέ αυτά, θα επιφέρουν ρυθμούς ανάπτυξης πάνω από 3-4 % που θα επιτρέψουν στοιχειώδη εξυπηρέτηση του δανεισμού.

    Ευρωομόλογο με χρηματοδότηση από το Ευρωπαικό Ταμείο Συνοχής θέλετε; Για τι ποσό; Για 100 δις; Ε, έναντι του ποσού το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για να αγοραστούν σημερινά υποτιμημένα ομόλογα αξίας 140 δις, ώστε ονομαστικά το χρέος να πέσει κατά 140 δις, θα εξακολουθούμε να χρωστούμε τα 100 δις, τα οποία πήραμε δάνειο για να επαναγοράσουμε ομόλογά μας και το οποίο δεν θα δοθεί στο αγελαδοκούρεμα (δηλαδή χωρίς εξασφαλίσεις), αλλά με όρους μνημονίου, μόνο που αυτή τη φορά αντί να έχουμε το ΔΝΤ στην εικόνα, κουμάντο θα κάνουν μόνο οι ευρωπαίοι. Έτσι θα καταλήξουμε να χρωστάμε από το Μνημόνιο 110 δις και από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα επαναγοράς ομολόγων άλλα 100 δις, τα οποία και τα δύο αυτά ποσά θα είναι ενυπόθηκα, με άλλα λόγια θα έχουμε κυριολεκτικά υποθηκεύσει το σύνολο της χώρας στους δανειστές.

    Η λύση είναι πολιτική διότι παγκοσμίως διεξάγεται πόλεμος. Και η Ελλάδα δεν έχει την πολυτέλεια να είναι και με τον Χωροφύλαξ και με τον Αστυφύλαξ. Πρέπει να διαλέξει στρατόπεδο. Το στρατόπεδο του ΔΝΤ και της εισόδου του Αμερικανικού οικονομικού βραχίονα στην Ευρώπη, είναι οφθαλμοφανές ότι πολεμιέται από τους Ευρωπαίους. Η Ευρώπη μέσα από τις κρίσεις και τις παλινωδίες της, έχει μόνο ένα δρόμο αν θέλει να συνεχίσει να αποτελεί υπολογίσιμη παγκόσμια οικονομική δύναμη και εκκολαπτόμενη παγκόσμια πολιτική και, στο μέλλον, στρατιωτική Ένωση. Πρέπει να χειραφετηθεί από τον σφιχτό αναγκαλισμό της με την Αμερική, να αναπτύξει ισχυρή οικονομία και να βελτιώσει τους δημογραφικούς της δείκτες, να διερύνει τους ορίζοντές της προς παραδοσιακές Ευρωπαϊκές χώρες που για δεκαετίες βρίσκονταν εκτός των πλάνων της διεύρυνσης (αναφέρομαι στη Ρωσική Ομοσπονδία) και να καθορίσει ένα μίνιμουν παραδεκτών κανόνων συμπεριφοράς στο οικονομικό της γίγνεσθαι που θα επιτρέψουν ισόρροπες κατανομές κονδυλίων και ενεργειακή ασφάλεια.

    Δυστυχώς στον οικονομικό πόλεμο που έχει ξεσπάσει, δεν υπάρχουν πολυτέλειες για πολλές κουβέντες και οι κινήσεις δεν περιλαμβάνουν αβρότητες και ευγένειες. Το ότι οι Γερμανοί σέρνουν τον ευρωπαϊκό χορό της μάχης κατά του δολαρίου είναι πασιφανές. Οι άλλοι ακολοθούν, διότι καίτοι καταλαβαίνουν ότι οι Γεrμανοί είναι αυτοί που επιβάλλουν την ατζέντα, οι χρονική συγκυρία δεν αφήνει πολλές ευκαιρίες ανοικτές για ζυμώσεις.

    Μέσα σε αυτό τον ορυμαγδό, ο δικός μας Πνευματικός Ηγέτης, αποφάσισε να εκβιάσει πριν μερικούς μήνες με το ΔΝΤ. Οι Γερμανοί όχι μόνο δεν μάσησαν αλλά μας φόρεσαν τον στενότερο κορσέ που μπορούσαν να μας βάλλουν. Δείτε τους Ιρλανδούς. Τους έχει λοιδωρήσει κανείς; Τους έχει προσβάλει κανεις με έλλειμα κάτι παραπάνω από 32 %; Τους έχει αρνηθεί κανείς να ελπίζουν και να διαπραγματεύονται σθεναρά βελτίωση των όρων της οικονομικής τους διάσωσης; Όχι. Και αυτό νομίζω γίνεται διότι οι Ιρλανδοί από την πρώτη στιγμή ήταν προασνατολισμένοι σε Ευρωπαϊκή λύση για το πρόβλημά τους. Δεν ήθελαν ΔΝΤ. Τους επιβλήθηκε, ως συνέπεια της δικής μας ανοησίας, να το βάλουμε από την πισω πόρτα, στα τεκταινόμενα της Ευρώπης.

    Η Ελλάδα πρέπει πολιτικά να πάρει το πράσινο φως από την Ευρώπη να χαλαρώσει τα μέτρα και με στοχευμένες κινήσεις και πολιτικές να επιτύχει μίγμα όλων των ανωτέρω λύσεων οικονομικής χαλάρωσης, αλλά και συνάμα ανάπτυξης της οικονομίας της. Πρέπει επίσης η χώρα μας να επιδείξει ότι επιθυμεί πραγματικά να ενταχθεί όχι μόνο ονομαστικά αλλά και ουσιαστικά στον πυρήνα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι ειλικρινής με τους εταίρους της και ειδικά με τους ισχυρότερους εξ αυτών, αν θέλει να ελπίζει σε ουσιαστική αλληλεγγύη.

    Τα ανωτέρω συνοψίζονται στην εξής φράση. Δεν νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι θα άφηναν την χώρα να καταρρεύσει, αν αντί για Τιτανικούς και όπλα στο τραπέζι και ΔΝΤ, ο Πρωθυπουργός της χώρας είχε επιλέξει τότε καθαρή, ευρωπαϊκή, μακροπρόθεσμη και ουσιαστική λύση για το οικονομικό της πρόβλημα. Πρόβλημα που μέχρι τότε, ήταν αντιμετωπίσιμο.

    Αλήθεια, έχετε αναρωτηθεί πως είναι δυνατόν μέσα σε έξι μήνες να οδηγηθεί μια χώρα στον απόλυτο εξεφτελισμό και την οικονομική ένδεια, ενώ μέχρι πριν τον Οκτώβριο του 2009, χρηματοδοτούνταν άνετα και χωρίς υπόνοιες για το χρέος της ή την οικονομική της κατάσταση;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ierofantis 04/03/2011 21:03:18

      Η Ρωσική Ομοσπονδία δεν θέλει να μπει στην ΕΕ και καλά κάνει. Θέλουν οι Ρώσοι δερβέναγα στο κεφάλι τους να τους εγκαλούν για το κάθε τι κάθε τρεις και λίγο;
      Κατά τη γνώμη μου, η ΕΕ δεν θα γίνει ποτέ ενιαία πολιτική και στρατιωτική δύναμη. Και το λέω, όταν τη δεκαετία του '90 και αργότερα πίστευα με θέρμη στην ιδέα της ευρωπαϊκής ενοποίησης και εξακολουθώ να αγαπώ την Ευρώπη με την έννοια του espace culturel, "πολιτισμικού χώρου".
      Μήπως τελικά οι δαιμόνιοι Άγγλοι βρεθούν οι εξυπνότεροι όλων, αφού είναι με το ένα πόδι μέσα στην ΕΕ και με το άλλο έξω;

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΒΙΣ 04/03/2011 21:17:42

        Το ζήτημα δεν είναι αν τώρα θέλεί ή όχι. Το ζήτημα είναι ότι νομοτελειακά αυτό θα συμβεί διότι και οι δύο πλευρές έχουν πολύ περισσότερα συμφέροντα που τους ενώνουν και λιγότερα πλέον που τους χωρίζουν.

        Οι Ρώσοι έχουν χάσει μια δεκαπενταετία τεχνολογικής εξέλιξης. Σε αυτό μπορούν να τους βοηθήσουν οι Ευρωπαίοι με μεταφορά τεχνογνωσίας. Το αντάλλαγμα, οι ανεξάντλητες πηγές ενέργειας και η σταδιακή προσπάθεια απεξάρτησης από τα ελεγχόμενα από τους Αμερικανούς κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου.

        Πρόσφατα η ΕΕ έθεσε τον South Stream, ρωσικής σχεδίασης και τροφοδοσίας αγωγό φυσικόύ αερίου στα ευρωπαικά ενεργειακά προγράμματα υψηλής σπουδαιότητας με πρόθεση όχι μόνο να εγκρίνει την κατασκευή αλλά να χρηματοδοτήσει κιόλας το σχέδιο...

        Κάτι κινείται προς την κατεύθυνση της σύγκλησης των δύο αυτών μεγάλων παικτών και ίσως πιο πολλά και πιο έντονα δούμε στο μέλλον.

        Όσο για το αν η Ευρώπη θα γίνει ποτέ μεγάλη δύναμη πολιτικά και στρατιωτικά, συμφωνώ ότι σήμερα απέχει πολύ από αυτό τον στόχο. Όπως είπα παραπάνω, πρέπει να χειραφετηθεί. Η χειραφέτηση θα επιτευχθεί όχι μόνο με οικονομικά μέσα αλλά σταδιακά με την εισδοχή στους ευρωπαικούς μηχανισμούς της ίδιας της Ρωσίας. Αλλιώς θα διαλυθεί. Έναν τόσο μεγάλο οργανισμό, για να τον διατηρήσεις ακμαίο και ισχυρό πρέπει να του δίνεις ένα τεράστιο όραμα το οποίο πρέπει να επιδιώξει. Μία οικονομική πολιτική και στρατιωτική συνομοσπονδία κρατών με έκταση από την Πορτογαλία μέχρι την Ιαπωνία, με 600 εκ πληθυσμό, και 10.000 πυρηνικές κεφαλές, είναι αυτό το όραμα και έ, όσο νά 'ναι, ως μέγεθος, το λαμβάνεις υπόψη σου...

        Οι Άγγλοι, παίζουν το παιχνίδι τους καλά τώρα και τους ευνοούν οι συνθήκες. Σύντομα όμως θα σφίξουν τα πράγματα και είτε θα καταλήξουν στην περιφέρεια των χωρών που χωρίς ευρώ δεν θα κινηθούν στην πολιτική και στρατιωτική ολοκλήρωση, είτε θα αποχωρήσουν από την όλη διαδικασία και επισήμως θα ενταχθούν ώς προκεχωρημένη βάση των ξαδερφιών τους, στον ευρωπαϊκό χώρο.

        • Misha avatar
          Misha @ ierofantis 04/03/2011 22:53:33

          Ierofantis

          Oι ρώσοι δεν έχουν χάσει τίποτα στον τεχνολογικό τομέα.Και ό,τι θέλουν να πάρουν το παίρνουν με την κατασκοπεία τους και την συνεργασία με την Κίνα , τους δασκαλους του κλόπυ πέηστ.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 04/03/2011 23:15:47

            Ε, εντάξει ρε Misha, μην υπερβάλλεις...

            Η Ρωσία δεν είναι οι εικόνες που βλέπουμε από τις ανταποκρίσεις από την Αγία Πετρούπολη, το Ερμιτάζ και τη Κόκκινη Πλατεία της Μόσχας...

            Αν πας λίγο παραμέσα ή παρακάτω, άστα.

            Στοιχειώδεις ανάγκες υποδομών λείπουν. Βιομηχανίες ρημάζουν. Οι πόλεις πλην των βιτρινών της χώρας, είναι υπανάπτυκτες και κατασκευαστικά εκτρώματα. Έχει δρόμο και εξέλιξη η Ρωσία μπροστά της...

            Όσο για το κλόπυ πέιστ...

            Η καλύτερη μέθοδος να το αποφύγεις, είναι να μην θέσεις αυτά που θεωρείς κρίσιμα βιομηχανικά και τεχνολογικά σου επιτεύγματα, στο τραπέζι των πολιτικών συζητήσεων. Και νομίζω ότι η Ευρώπη, και κυρίως οι Γερμανοί τα κορυφαία τεχνολογικά μυστικά τους τα κρατούν αυστηρά εμπιστευτικά. Και δεν μιλώ για τις απομιμήσεις Φερράρι ή Μερσεντές...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ierofantis 05/03/2011 01:21:25

          Η καθυστέρηση στην τεχνολογική εξέλιξη μπορεί να αναπληρωθεί.
          Το ζήτημα βρίσκεται αλλού.
          Η Ρωσία έχει μία "ελεγχόμενη δημοκρατία", για τους δικούς της λόγους και με βάση τη δική της παράδοση. Μεταξύ της απόλυτης ελευθερίας και της συνοχής του κράτους, επιλέγουν το δεύτερο, συνειδητά. Δεν τους ψέγω. Σκέψου τώρα μία Ρωσία εντός Ε.Ε., όπου η κάθε ΜΚΟ θα εγκαλεί την κυβέρνηση για καταπάτηση δικαιωμάτων των μουσουλμάνων της Μόσχας, αν τυχόν γίνονται μερικοί έλεγχοι παραπάνω. Θα ήταν ανόητη η Ρωσία να εκχωρήσει μεγάλο τμήμα της εθνικής της κυριαρχίας σε μία γραφειοκρατία των Βρυξελλών. Μία ειδική σχέση με την ΕΕ θα την συνέφερε πολύ περισσότερο.
          Μην κοιτάς που η Τουρκία λέει ότι δεν θέλει την ειδική σχέση και θέλει πλήρη ένταξη. Η Τουρκία δεν πιστεύω ότι επιθυμεί την πλήρη ένταξη και, αν κάποιοι το επιθυμούν, είναι επειδή βασίζονται στη δημογραφική της ακμή. Ενδεχομενως να μπαίνει και ο παράγοντας "ισλαμικός ιεραποστολικός ζήλος". Η Ρωσία δημογραφικά αντιμετωπίζει πρόβλημα και αυτό της στοιχίζει σε αυτοπεποίθηση.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 05/03/2011 01:26:29

            Εδώ ολόκληρη Γαλλία υπέστη εξευτελισμό ότι δήθεν παραβιάζει τα δικαιώματα των Τσιγγάνων (Ρομά στη γλώσσα τους), επειδή τους είπε ότι σας δίνω ένα χαρτζηλίκι και σας στέλνω από κει που ήρθατε, γιατί εδώ δεν ήρθατε για δουλειά (και καλά έκανε). Δηλαδή, αυτό που γνωρίζουμε όλοι, το είπε ανοιχτά ο Σαρκοζύ και τον έβγαλαν παρ' ολίγο Χίτλερ! Λες και δεν έχει στη Γαλλία γύφτους και τους χρειάζονταν και εισαγόμενοι (δεν είναι σαν και εμάς τους φιλεύσπλαχνους που εισάγουμε και αλβανόγυφτους με τη σέσουλα, δόξα νά΄ χει ο γιαραμπής).
            Φαντάζεσαι τη Ρωσία να δεχόταν παρόμοιο εξευτελισμό από κάποια μαντάμ γραφειοκράτισσα των Βρυξελλών;
            Θα ήταν αυτοκτονικό για τη Ρωσία να μπει στην ΕΕ.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΒΙΣ 05/03/2011 15:59:44

            Μολονότι σήμερα μπορεί να φαντάζει αυτοκτονικό για τη Ρωσία να εισέλθει στην Ευρώπη, εξακολουθώ να εκτιμώ ότι στρατηγικά, στο μέλλον, θα είναι αυτοσκοπός. Όχι μόνο όμως για τους Ρώσους. Αλλά και τους λοιπούς Ευρωπαίους.

            Και αν νομίζεις αγαπητέ φίλε ότι ο χρόνος αυτός θα είναι τίποτα αστρικά έτη φωτός, να θυμίσω σε όλους μας ότι πριν 20 χρόνια μόλις, υπήρχε Σοβιετία και Ανατολικό Μπλόκ...

            Αν σου έλεγαν το 1990 ότι εντός 20 ετών θα έβλεπες να κατέρρεε η Σοβιετική Ρωσία, να εισέρχονταν οι πρώην ανατολικές χώρες στην Ευρώπη, να διασπώνταν η Γιουγκοσλαβία, να έπεφταν οι Δίδυμοι Πύργοι, να γινόνταν 2 πόλεμοι στο Ιράκ και ένας στο Αφγανιστάν, να έπεφταν οι τύραννοι της Μ. Ανατολής από εξεγέρσεις κλπ, θα νόμιζες αυτός που σου τα λέει αυτά είναι εξωγήινος...

            Θέλω να πώ ότι ο χρόνος είναι σχετικός και πολλά που σήμερα μας φαντάζουν αδύνατα και μάλιστα μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε σχετικά, εντούτοις καταρρίπτονται εν ριπή οφθαλμού, μέσα στην αλληλουχία των γεγονότων...

            Ίδομεν.

          • Misha avatar
            Misha @ ierofantis 05/03/2011 17:32:48

            Ιεροφάντη , το επομενο μόρφωμα που θα διαλυθεί θα είναι η ΕΕ..
            Τό πότε θα γίνει επαφίεται στις βουλές των αμερικάνων που ελέγχουν τις «διεθνείς αγορές».

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 05/03/2011 20:13:30

            Δηλαδή Misha, φίλε μου, τους Αμερικανούς τους έχεις σίγουρους να είναι σε ενιαία κρατική μορφή τα επόμενα είκοσι χρόνια...;

          • victoria avatar
            victoria @ ierofantis 08/03/2011 13:03:11

            Αγαπητέ ιεροφάντη, συμφωνώ απόλυτα με τα περί ευρωπαϊκής λύσης και ευκαιρίας που χάθηκε. Τώρα θα είναι πολύ δύσκολο να ξαναφτιαχτεί αυτή η περίφημη εταιρική σχέση (ΕΕ), εξ ου και ο λόγος για τη δική μας αναδιάρθρωση χωρίς ΕΕ κλπ. Αν δεν μας δουν σοβαρούς, λογικό είναι να μη μας εμπιστεύονται, πέρα από τα παιχνίδια που παράλληλα παίζονται από τα οικονομικά συμφέροντα.
            Στο μόνο που διαφωνώ κι εγώ είναι η εκτίμηση περί Ρωσίας, αυτοί δεν είναι ούτε στον ΟΟΣΑ, ούτε στο Διεθνή Οργανισμό Ενέργειας πχ, αλλά παιχνίδι κάνουν μια χαρά και όλοι τους φοβούνται και τους σέβονται. Δεν έχουν λόγο να μπουν. Αυτός είναι ο λόγος που η σχέση μας με τη Ρωσία ήταν ακόμα ένα ατού μας εντός ΕΕ, αν ξέραμε να το χρησιμοποιήσουμε. Αλλά ο Γαπ ήθελε να πάει διαμεσολαβητής στην Αίγυπτο, είχε άλλες δουλειές ο άνθρωπος.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ierofantis 04/03/2011 21:11:12

      "Ωστόσο επιτρέψτε μου να πω ότι το πρόβλημα της Ελλάδας, όσο περνάει ο καιρός, αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι οικονομικό αλλά κυρίως πολιτικό."

      Join the club!
      Η Ελλάδα δεν χρειάζεται στο τιμόνι της, ούτε λογιστάκους, ούτε διαχειριστές, ούτε μεσάζοντες.
      Ικανούς πολιτικούς άνδρες χρειάζεται, που να αποβλέπουν προς το κοινό καλό και όχι μόνο προς κομματικά ή προσωπικά όφελη.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κάποιος 04/03/2011 21:28:58

        Σύμφωνοι (είδες, συμφωνούμε και κάπου, χα, χα, χα).

        Απλώς στο σκεπτικό σου προσθέτω με την τοποθέτησή μου, ότι χρειάζεται πέραν τον ηγέτη και ικανή πολιτική και όχι τόσο οικονομική, στήριξή του και αλληλεγγύη και από τους εταίρους μας.

        Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη και το πρόβλημά μας είναι αντιμετωπίσιμο με συνδυασμό δικών μας δυνάμεων και δικτύου προστασίας που μπορεί να απλώσουν οι ισχυροί παίκτες της Ευρώπης προς ένα βαλλόμενο μέλος της. Απλώς και το μέλος της πρέπει να δείξει στη Ευρώπη ότι δεν είναι Αμερικανόδουλο...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 04/03/2011 21:15:44

      Ιεροφάντη,
      συμφωνώ με όσα γράφεις μέχρι κεραίας.

    • omen avatar
      omen @ ierofantis 04/03/2011 21:27:54

      Πολύ σωστή αποψη.

      Δεν μπορεί να θέλουν οι Γερμαναράδες να μας έχουν στο μαντρί.. για να έχουν αυτοί ισχυρό ευρώ..

      Πρέπει να βάλουν πλάτες και να μας αφήσουν να κάνουμε αυτό που ιστορικά πάντα κάναμε από αρχαιοτάτων χρόνων!!

      Business με την ανατολή και Ρωσία για λογαριασμό της Ευρώπης.. Τετοιες business τις κατέχουμε καλά..

      Αλλές business ατλαντικού - ολλανδικού τύπου που να ισοπεδώμενουμε χώρες για να βγάλουμε πετρέλαιο ούτε τις κατέχουμε, ούτε θελουμε να τις κατέχουμε αρα δεν είναι δυνατόν να είμαστε ανταγωνιστικοί όσο είμαστε προσκολλημένοι στο άρμα των Δυτικών σκοταδιστων...

      Την επόμενη φορά που ο Σαμαράς ώς πρωθυπουργός θα επανεκκινήσει τον Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη να φροντίσει η Μέρκελ να σκεφτεί μεγαλόπνοα για την Ευρώπη της και να βάλει πλάτες..!! Να μην μας ξανακάψουν την Ελλάδα πρακτοράκια που μπαινοβγαίνουν από την Αμερικάνικη Πρεσβεία...

      Εκεί θα φανούν οι Γερμανοί αν είναι ηγέτες της Ευρώπης ή φοβισμένα ανθρωπάκια υπο την σκιά των αγγλοσαξόνων...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ omen 04/03/2011 21:45:47

        Να βάλω και μια άλλη παράμετρο.

        Έχετε σκεφτεί γιατί οι Γερμανοί θέλουν ισχυρό ευρώ Γιατί να θέλουν ισχυρό ευρώ ενώ με ένα πιο αποδυναμωμένο ευρώ μια χαρά εξυπηρετουνται οι εξαγωγικοί στόχοι της Γερμανίας

        Προσωπικά πιστεύω ότι οι Γερμανοί θέλουν το ευρώ ισχυρό διότι το παιχνίδι παίζεται στο πιο νόμισμα μελλοντικά θα αποτελέσει το παγκόσμιο ποταμιευτικό νόμισμα και το νόμισμα στο οποίο θα κλείνονται τα ενεργειακά συμβόλαια.

        Το παιχνίδι είναι μεγαλύτερο και νομίζω ξεφεύγει από την σωτηρία ή μη της Ψωροκώσταινας, η οποία και να καταλήξει ημιθανής κάπου μεταξύ Βαλκανίων και Μέσης Ανατολής, πολύ που νοιάζει τους Γερμανούς. Το παιχνίδι παίζεται στα νομίσματα και στην ενέργεια και εκεί όπως ορθά παρατηρείς η χώρα μας και διαύλους επικοινωνίας έχει με τα Βορειοανατολικά της και θέση στρατηγική κατέχει και πεδία ανεξερεύνητα με υδρογονάνθρακες στον οικονομικό της χώρο μπορεί να παρέχει στην Ευρώπη.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 04/03/2011 21:49:30

          Το επιχείρημα έχει ισχυρή λογική βάση.
          Και αν η σκέψη αυτή είναι στο στάδιο της εφαρμογής, τότε εξηγούνται αρκετά πολιτικά γεγονότα των τελευταίων ετών.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 22:10:58

            Θα σου πω ένα παράδειγμα.

            Αν η Ελλάδα δεν το πολυ - ψίριζε το πράγμα και ήδη εδώ και μια δεκαπενταετία όχι μόνο είχε δεσμευτεί πολιτικά για την αγορά των Eurofighter (προϊόν της ευρωπαϊκής κοινοπραξίας EADS - Γερμανία, Αγγλία, Ιταλία και Ισπανία, αν δεν απατώμαι) αλλά είχε προχωρήσει και σε αγορά και συμμετοχή βιομηχανική στο πρόγραμμα, θα κουβεντιάζαμε τώρα;

            Να πω για τις Ευρωπαικές εταιρίες πετρελαιοειδών; Total, ENI, Statoil κλπ. δεν θα μπορούσαν να πάρουν συμβόλαια ερευνών και εξόρυξης για τα πετρέλαια στον Ελλαδικό χώρο με απείρως καλύτερους όρους για εμάς και με υψηλό μέρισμα από την τελική από το να μας τα πάρουν κοψοχρονιά η Exxon και η Texaco; Πιστεύεις ότι ακόμα θα κουβεντιάζαμε για ελληνοτουρκικά προβλήματα, λαθρομετανάστευση, και ΑΟΖ;

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ierofantis 05/03/2011 01:14:42

          Μην έχεις τόση εμπιστοσύνη στις ικανότητες πρόβλεψης και την διορατικότητα της Γερμανίας.
          Ιστορικά, αν το δεις, όλες οι προβλέψεις της Γερμανίας, εννοώ ως μεγάλη δύναμη, πήγαν στράφι.
          Δες τον 1ο Παγκόσμιο Πόλεμο, τι έπαθε.
          Στην Αφρική μπηκε τελευταία από τις ευρωπαϊκές αποικιοκρατικές δυνάμεις και έφυγε πρώτη, μετά τον 1ο Παγκόσμιο!
          Η ήττα της στον 1ο Παγκόσμιο οδήγησε στην άνοδο του ναζισμού και στις μωροφιλοδοξίες του Χίτλερ, που δεν του έφτανε ούτε η προσάρτηση της Αυστρίας, ούτε η κατάποση της Τσεχοσλοβακίας, με τις ευλογίες των Άγγλων και ήθελε και το άνοιγμα προς τα ανατολικά. Και μετά δεν του έφτανε ούτε η μοιρασιά της Πολωνίας και ήθελε και τη Ρωσία! Και ας μην πούμε ότι "ο Χίτλερ ήταν Χίτλερ", διότι ο Χίτλερ δεν ήταν μόνος του. Ο Χίτλερ ήταν μία ακραία έκφραση προϋπάρχουσας γερμανικής νοοτροπίας και μία ακραία έκφραση της έλλειψης διορατικότητας μεγάλης δύναμης που διακατέχει τη Γερμανία, διαχρονικά. Σε αντίθεση με την Αγγλία. Ο αντναζιστής γερμανός συνθέτης Καρλ Αμαντέους Χάρτμανν είχε πει το 1947 ότι η ναζιστική νοοτροπία είναι βαθιά ριζωμένη στη Γερμανία ("το πνεύμα των Ναζί εξακολουθεί να ανθεί σε εμάς").
          Για τον λόγο αυτό, δεν εμπιστεύομαι καθόλου τις προβλέψεις και τους μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς των Γερμανών. Διακατέχονται όχι μόνο από υπεροψία (αυτό μπορεί κανείς να το καταλογίσει και στους Άγγλους), αλλά και από ακαμψία (αντίθετα από τους Άγγλους).

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΒΙΣ 05/03/2011 15:30:15

            Δεν αντιλέγω φίλε ΒΙΣ. Όντως η Γερμανία έχει μια κακή συνήθεια να ρίχνει την καρδάρα με το γάλα λίγο πριν γεμίσει.

            Η μόνη ελπίδα που έχω είναι ότι οι Γερμανοί δεν παίζουν μόνοι τους και, μολονότι είναι πολλές φορές παρορμητικοί και αλαζόνες, πρέπει για λόγους τήρησης του κλίματος αλληλεγγύησης στην Ε.Ε. να νερώνουν που και που το κρασί τους.

    • drider avatar
      drider @ ierofantis 05/03/2011 00:49:02

      Συμφωνώ με την ανάλυση εκτός του ακόλουθου σημείου:

      Μήπως μακροπρόθεσμα οι Γερμανοί έχουν πολλά περισσότερα να χάσουν από την επιλογή τους να μην "μασήσουν" στον εκβιασμό της κυβέρνησης περί ΔΝΤ; Και το θέτω αυτό σαν ερώτημα, γιατί αν αναγνωρίζανε τότε ότι η ελληνική κυβέρνηση λειτουργούσε υπό κράτος πανικού άρα σπασμωδικά και τακτικιστικά, αυτοί όφειλαν καταρχήν για τα δικά τους συμφέροντα να κινηθούν στρατηγικά στις κατευθύνσεις που ανέλυσες.

      Αλλά φαίνεται ότι ακόμα και τώρα οι Γερμανοί διακατέχονται από σύνδρομα του παρελθόντος, δεν μπόρεσαν (δεν ήθελαν) να προχωρήσουν αποφασιστικά σε κινήσεις που θα μπορούσαν να ερμηνευθούν ως "επιθετικές" ή "ρηξικέλευθες":

      1) Ανάληψη πρωτοβουλιών για να κάνουν εφικτή την έγκαιρη προσφορά αμιγώς ευρωπαϊκής βοήθειας στην Ελλάδα ξεπερνώντας τα "κενά" και τις "απαγορεύσεις" της συνθήκη του Μάαστριχ. Έστω και αν αυτό δημιουργούσε τριβές με τους άλλους εταίρους ως προς το ποιός έχει την "πρωτοκαθεδρία".

      2) Ετοιμότητα ανάληψης σημαντικού μέρους του κόστους διάσωσης της Ελλάδας ακόμα και αν αυτό συνεπαγόταν ότι σε ένα βαθμό θα ζημιώνονταν και οι τράπεζες τους (όχι όμως μακροπρόθεσμα).

      Εγώ ξέρω ότι αυτός που ήθελε να αναλωθεί στο γράμμα του νόμου (συνθήκη του Μάαστριχ με πολλά "κενά" και "απροσδιοριστίες" στην προκειμένη περίπτωση) είναι ευθυνόφοβος. Αυτός που θέλει να κάνει ομελέτα αλλά χωρίς να σπάσει αυγά δεν μπορεί να είναι ηγέτης.

      Δυστυχώς όσο η Ευρώπη αναλώνεται σε ασκήσεις επί χάρτου, προτείνοντας καινούργιους κανόνες και δείκτες σύγκλισης, οι οποίοι θα αποσκοπούν στο να κάνουν πιο στενό τον οικονομικό "κορσέ" που θα φορούν όλα τα κράτη της ευρωζώνης, τόσο θα χάνει "έδαφος" σε ένα παιγνίδι που δεν την ευνοεί. Και το έλλειμα ικανών ηγεσιών πανευρωπαϊκά θα μεταφράζεται με τρομακτική συνέπεια σε διαρκή οικονομικά ελλείματα - με ή χωρίς εξωτερικούς συμβούλους τύπου ΔΝΤ.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ drider 05/03/2011 15:34:00

        Νομίζω ότι δεν αντέδρασαν τρόπον τινά "προστατευτικά" για την Ελλάδα, διότι κάπου ψιλιάστηκαν τότε, ότι η η ελληνική κυβέρνηση δεν λειτουργούσε υπό κράτος πανικού, άρα σπασμωδικά και τακτικιστικά, αλλά υπό συγκεκριμένο σχέδιο υπαγωγής της χώρας στον Ατλαντικό εταίρο και τα όργανα άσκησης οικονομικού ελέγχου που διαθέτει...

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/03/2011 20:56:40

    Είναι δεδομένο ότι θα γίνει ένα είδος κουρέματος, δεν μιλάνε τυχαία γι' αυτό τόσοι οικονομολόγοι, αλλά και άνθρωποι της αγοράς.
    Το ζήτημα είναι οι συνέπειες του κουρέματος. Εδώ που φτάσαμε, θα πρέπει καθαρά να γνωρίζουμε για την κάθε προτεινόμενη "λύση" (γιατί λύση χωρίς εισαγωγικά, καθαρή, δεν υπάρχει) ποιες θα είναι οι συνέπειες. Και εννοώ συνέπειες για μισθωτούς και καταθέτες. Εκεί χωλαίνουμε.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΒΙΣ 04/03/2011 21:39:20

      Εάν κουρέψουμε χωρίς να πάρει μπρός η μηχανή της οικονομίας και δεν αρχίσει να αναπτύσσεται ξανά οι χώρα, με άλλα λόγια, αν κουρέψουμε σε συνθήκες απόλυτης ύφεσης, νομίζω ότι ούτε για καταθέσεις ούτε για αξιοπρεπείς μισθούς μπορούμε να μιλάμε.

      Το χρέος το αντιπαλεύεις είτε με θεραπείες σοκ (κούρεμα, επιμήκυνση κλπ) είτε με ανάπτυξη και μεσοπρόθεσμη χαλάρωση της πιστωτικής ασφυξίας για να ξεκινήσεις να λειτουργείς. Αν ομαλοποιήσεις τις χρηματοοικονομικές σου ροές (πχ διερύνεις τη φοροδοτική σου βάση, ελαφρύνεις τα βάρη στις επιχιερήσεις και στα φυσικά πρόσωπα, υιοθετήσεις πολιτικές έντασης οικονομίας και επιτέλους γίνεις παραγωγικός, δηλαδή παράγεις κάτι αξιόλογο made in Greece) και παράλληλα στηριχθείς οικονομικά από εταίρους που όχι μόνο βλέπουν στα χαρτιά ότι κάτι κάνεις αλλά και ουσιαστικά, σε λίγα χρόνια αυτό που σήμερα φαντάζει βουνό, θα το εξυπηρετείς απείρως ευκολότερα και γιατί όχι, με την πάροδο των ετών, αρχίσεις και το μειώνεις υγειώς και μόνιμα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ierofantis 04/03/2011 21:41:47

        Ierofanti,
        σε βρίσκω σε εξαιρετική φόρμα απόψε!
        Δε προλαβαίνω να διαβάζω τα σχόλιά σου!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 21:52:15

          Με πιάνουν ώρες ώρες οι εξάψεις μου...

          Αλλά μάλλον αλλού οφείλεται η έξαψη...

          Η κουβεντα είναι καλοί και οι συνομιλητές ευγενείς και αξιόλογοι...

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ ierofantis 08/03/2011 00:25:22

            Euxaristoume gia ta kala sou logia,kai antapodidoume tis
            filofroniseis!

  29. omen avatar
    omen 04/03/2011 21:15:53

    Είναι ωραίο να γράφονται τέτοιες απόψεις και επιτέλους πρέπει να μιλάμε με μαχητικές προτάσεις.!

    Γιατί γκώσαμε από cool ιδεοληψίες..

    Πολύ φοβάμαι ωστοσο ότι το Ελληνικό Δημόσιο είναι πολύ αργοκίνητο και ανίκανο για να εφαρμόσει τέτοιο σχέδιο που περιγράφεις. Αν μπορούσε να κάνει αυτα που περιγράφεις ήδη δεν θα είχαμε πτωχεύσει. Που να βρεί αντανακλαστικά ξαφνικά για τέτοιου μεγέθους σχέδιο?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ omen 04/03/2011 21:42:43

      Omen,
      Για να ξεπεράσουμε την κρίση πρέπει πρώτα-πρώτα να ξεπεράσουμε τον κακό μας εαυτό.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ omen 04/03/2011 21:59:48

      Γιατί το αποκλείεις; Το σχέδιο δεν είναι απαραίτητο ότι θα εκπονηθεί και θα υλοποιηθεί στο σύνολό τους μόνο από την όποια ελληνική κυβέρνηση. Θα πρέπει να είναι κατά τη γνώμη μου συνολικό και να περιλαμβάνει δύο πυλώνες.

      Ο πρώτος πυλώνας θα αφορά στενά τα της Ελλάδας. Εκεί, η ελληνική κυβέρνηση με το πράσινο φώς των εταίρων θα μπορέσει καταρχήν να πάρει μέτρα που να ξανανάψουν τη μίζα στην μηχανή της οικονομίας μας.

      Στον δεύτερο πυλώνα θα παίξουν οι εταίροι. Πχ με μια έκτακτη χρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Ταμείο, Ελλάδα και Ιρλανδία αποπληρώνουν πρόωρα τα ποσά που έχουν λάβει ήδη από ΔΝΤ και καταρχήν φεύγει ο αμερικανικός παράγοντας από την εικόνα. Δεύτερο μέτρο, ιδρύεται Ευρωπαικός Οίκος Αξιολόγησης ώστε η Ευρώπη να μην άγεται και φέρεται από Moodys, Fitch & S&P. Φαντάσου οι Οίκος αυτός να ξεκινήσει να αξιολογεί τα Αμερικανικά Ομόλογα σε δολάριο, που ως γνωστό είναι λίγο - πολύ νόμισμα του αέρα καθώς η αξία του δεν προσδιορίζεται με τα διαθέσιμα των ΗΠΑ αλλά με τα futures των πετρελαϊκών συμβολαίων.... Χε, χε, χε θα γελάσει και το παρδάλό κατσίκι.

      Η λύση δεν θα είναι εύκολη. Δεν θα περάσουμε αβροχοις ποσί. Αλλά από τον οικονομικό στραγγαλισμό χωρίς ελπίδα, τουλάχιστον αυτό μοιάζει πιο αξιοπρεπές και κυρίως τελέσφορο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ierofantis 04/03/2011 22:03:43

        Αυτό με τον Ευρωπαϊκό Οίκο Αξιολόγησης έχω βαρεθει να το ακούω, αλλά δεν βλέπω κανέναν να το τολμάει ακόμα.
        Θα έχει πλάκα πάντως!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 22:15:09

          Δεν είναι εύκολο. Διότι δεν έχουν όλες οι ευρωπαικές χώρε ςτο Ευρώ. Επομένως αν υιοθετηθεί μόνο από τις χώρες του Ευρώ, θα είναι άκομψο ο Οίκος αυτός να αξιολογεί (πιθανώς αρνητικά) οικονομίες ευρωπαικές που έχουν όμως νόμισμα διαφορετικό το Ευρώ.

          Ο Οίκος αυτός θα κατασκευαστεί όταν ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι, κοινώς είτε όταν όλες οι χώρες της Ε.Ε ενταχθούν στο Ευρώ είτε όταν οι χώρες του Ευρώ αποτελέσουν την "πραγματικη οικονομική, πολιτική και στρατιωτική Ένωση" και οι άλλες απλώς αφεθούν στην περιφέρεια. Είναι αυτό που υποστηρίζω, ποιο δηλαδή στρατόπεδο θα επιλέξουμε...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 04/03/2011 23:10:21

            Δεν αμφιβάλλω. Σ' αυτό βοηθάει και η συνεχής απαξίωση των γνωστών....οίκων!
            Μη ξεχνάς μια βδομάδα πριν την πτώχευσή της η Lehman Bros, είχε αξιολογηθεί με trple A!!!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 23:17:53

            Και για να γίνεται αυτό στο πεδίο της αξιολόγησης ιδιωτικού χρέους, φαντάσου τί γίνεται στο επίπεδο αξιολόγησης πιστοληπτικής ικανότητας κρατών και των ομολόγων τους...

  30. farmakotriftis avatar
    farmakotriftis 04/03/2011 21:30:10

    τα ασφαλιστικα ταμεια θα αξιοποιησουν ακινητη περιουσια του δημοσιου που θα τους εκχωρηθει.....χα χα χα.......η ψυχοθεραπεια του antinews καλα κρατει!

  31. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/03/2011 22:17:06

    Εξαρτάται με ποιά πλευρά θα πήγαινε το αντίπαλο δέος...
    Αυτό δε σημαίνει οτι διαφωνώ με την πρότασή σου.
    Το πρόβλημα είναι οτι η Ελλάδα ποτε δεν υιοθέτησε την πράξη μια πολυδιάστατη εξώτερική πολιτική.
    Πάντα σε κάποιο άρμα ήταν δεμένη.
    Και το τραγικό είναι, επειδή μας θεωρούσαν δεδομένους, ούτε απ' την πρόσδεση κερδίζαμε!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 22:22:10

      Κώστα, την πρόσδεση δεν την γλιτώνουμε. Είμαστε πολύ μικροί για να το παίζουμε Ισραήλ...

      Μπορούμε όμως κάλλιστα να προσδεθούμε στο άρμα της Ευρώπης (πρόσδεση που δεν είναι δα και τόσο δραματική ή δουλοπρεπής) και παράλληλα, λοξοκοιτώντας πότε βόρεια και πότε ανατολικά, να προσφέρουμε καλές υπηρεσίες στο άρμα στο οποίο είμαστε προσδεδεμένοι και κυρίως συμμέτοχοι και συναποφασίζοντες.

  32. Έρεβος avatar
    Έρεβος 04/03/2011 22:44:22

    Αγαπητέ Κώστα ωραία ακούγεται η ιδέα αλλά το πρόβλημα φαίνεται να είναι χοντρικά το "where is the money".

    Εν ολίγοις αυτό που έχουν και τα ταμεία και οι τράπεζές μας είναι junk bonds ή σκέτα junk.

    Παίρνουμε λοιπόν και λέμε στα ταμεία και τις τράπεζες ότι σου δίνουμε δημόσια γη για επένδυση και μας χαρίζεις για ένα διάστημα ένα χ ποσοστό των junks που κατέχεις.

    Και που θα βρούν λεφτα τα σε διεθνές επίπεδο χρεωμένα ταμεία και οι τράπεζες για να κάνουν την οποιαδήποτε επένδυση; Και πες ότι βρήκαν, π.χ. από Κίνα, Ρωσία ή αραβικές χώρες, τι χρήμα θα κινηθεί για να αποδώσουν αυτές οι επενδύσεις όταν η αγορά έχει παραλύσει;

    Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχει σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας, το οποίο σε συνδυασμό με την έλλειψη ανταγωνιστικότητας της οικονομίας μας μας εχουν φέρει σε απελπιστική θέση.

    Δυστυχώς η τρόικα has the money και μας κρατάει από τους όρχεις σφικτά.

    Αυτό που πρέπει να κάνει η επόμενη κυβέρνηση είναι να καταστήσει σαφές ότι ό,τι χρεός και να έχουμε δημόσια γη δεν εκχωρείται ό,τι και να έχει υπογραφεί μέχρι τώρα. Εν ολίγοις η λογική του "τρελλού".

    Η τρόικα έχει βάλει στο μάτι τη δημόσια ΚΑΙ την ΙΔΙΩΤΙΚΗ περιουσία των ελλήνων. Γνωρίζει ότι δεν υπάρχει άλλο χρήμα να πάρει από εμάς εκτός από το κλεμμένο στην Ελβετία που ουδείς φαίνεται να το ψάχνει.

    Εαν καταστεί λοιπόν απολύτως σαφές ότι εθνική περιουσία δεν εκχωρείται, που να χτυπίεται ο Στρος Καν, αλλάζει και η διαπραγματευτική μας θέση. Τι θα κάνουν δηλαδή οι Γερμανοί θα βάλουν τους Τούρκους ή τους Αλβανούς να μας κάνουν πόλεμο. Σιγά μην τους βάλουν, αλλά και να τους βάλουν καλώς να μας έρθουν.

    Να δεις που τότε και ευνοικά για εμας κουρέματα θα μας προτείνουν και τα spreads θα πέσουν και θα μπούμε σιγά-σιγά στις αγορές αφού θα είναι η μόνη συμφέρουσα κίνηση για να μην χάσουν τα λεφτά του και αυτοί.

    Η θέση μας δυστυχώς πλέον απαιτεί πρωθυπουργό θαρραλέο και διαπραγματευτή ο οποίος θα εμπνεύσει εμπιστοσύνη και στους ξένους αλλά και στους έλληνες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 04/03/2011 22:53:03

      Αγαπητέ φίλε,
      η νέα παγίδα που επιχειρούν να μας στήσουν, αν δεν το έχουμε συμφωνήσει ήδη, είναι να αποκτήσει εμπράγματες εγγυήσεις το σύνολον του χρέους.
      Αυτή τη στιγμή τέτοιες εγγυήσεις έχει μόνο το δάνειο της τρόϊκας.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 23:13:22

        Μόνον η λογική του τρελλού μας έχει απομείνει.

        Ήτοι:
        "Αγαπητή" τρόικα, ασχέτως του τι έχουν υπογράψει οι προκάτοχοί μας, εαν βρείτε άλλο ρευστό στην επικράτεια μας, χωρίς να θιχτούν ιδιαιτέρως οι τομείς της άμυνάς, της υγείας και της παιδείας μας, πάρτε το, δικό σας. Αλλά να ξέρετε ένα, δημόσια ή ιδιωτική περιουσία ΔΕΝ εκχωρούμε, κάντε Ο,ΤΙ θέλετε. Καθήστε να διαπραγματευτούμε το χρέος μας και βάλτε μας σιγά-σιγά στις αγορές αλλιώς θα τα χάσετε όλα.

        Παράλληλα έμπειροι νομικοί μπορούν να ψάξουν τα μνημόνια και με "νομικίστικα" να βγάλουν κάπου παράνομες και καταχραστικες τις συμβάσεις έτσι ώστε να έχουμε και κάποιο τυπικό νομικό πάτημα.

        Η λογική του "τρελλού". ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση στο πρόβλημά μας.
        Είμαστε σε θέση ρουα ματ όσον αφορά τις συμβατικές προσεγγίσεις λύσης του προβλήματος.

        Με προσπάθεια εξεύρεσης λύσης στο πρόβλημα μας με συμβατικές πολιτικο-οικονομικές μεθόδους δεν γίνεται τίποτε, είμαστε σε "lose-lose" situation.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 04/03/2011 23:30:57

        Και όμως ...

        Αν ακολουθήσεις τη λογική του Ερέβους, ένα failed state που ακολουθεί την λογική του τρελού σε σχέση με τα ενυπόθηκα στο σύνολό τους, δάνειά του, είναι απείρως πιο επικίνδυνο κοκταίλ για τους δανειστές (δηλαδή τα άλλα κράτη) από ότι να είχε πχ επενδυτές ή τράπεζες ως δανειστές.

        Διότι άν παίξεις την λογική του τρελού σε ενυπόθηκο δάνειο, απλώς τραβάς στον πάτο και τον δανειστή χωρίς πολλά - πολλά...

        Ελπίζω ότι δεν θα γίνει κυρίως γιατί ελπίζω ότι και οι Ετρωπαίοι δεν είναι τόσο ηλίθιοι...

  33. Άργος avatar
    Άργος 04/03/2011 22:49:09

    Για μένα, που δεν σκαμπάζω οικονομικά, η ερώτηση είναι απλούστατη: ΕΝΤΟΣ ή ΕΚΤΟΣ Ευρώπης;

    Αν "εντός", κάνουμε ό,τι μας λένε, (αφού τους εμπιστευόμαστε, in the very first place).

    Αν "εκτός", παίρνουμε την ευθύνη και κάνουμε ό,τι γουστάρουμε, (οπότε και δραχμές, τσαμπουκάδες, κουρέματα εν χρω, και πάει λέγοντας).

    Δεν γίνεται και να είμαστε στην ΕΕ και να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Επιλογή είναι. Πιστεύεις ότι κερδίζεις περισσότερα από όσα χάνεις και λες 'ναι'. Πιστεύεις το αντίθετο και λες 'όχι'. Δεν είναι, δηλαδή, αποκλειστικά 100% κέρδος ή 100 % χασούρα η κάθε επιλογή. Μπορεί να είναι ακόμη και 51 - 49% η σχέση θετικών και αρνητικών.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Άργος 04/03/2011 23:25:17

      Εντός.

      Αρκεί οι Ευρωπαίοι να αφήσουν τα χοντρά ζοριλίκια και εμείς τις αμερικανιές και τις ταρζανιές...

      • victoria avatar
        victoria @ ierofantis 08/03/2011 13:09:03

        Αγαπητέ ιεροφάντη, τα είπες όλα.
        Ζητώ ταπεινά την άδεια να χρησιμοποιώ τη φράση σου!

  34. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 04/03/2011 23:05:42

    Η κινεζική κεντρική τράπεζα, με λιτή ανακοίνωσή της την τετάρτη (ανάρτηση μόνο στα κινέζικα ), δήλωσε, ότι όλες οι εμπορικές της πράξεις στο μέλλον με το εξωτερικό, θα γίνονται με το εθνικό της νόμισμα ( Yuan ) και όχι με δολλάρια. Επεγαργασθείτε το λίγο και θα καταλάβετε, πόσο θα μας βοηθήσει.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Ιαπετός 04/03/2011 23:24:10

      Μάλιστα, να μια αξιόλογη είδηση. Ιαπετέ, έχεις ακούσει αν η Ισοτιμία του γουάν διατηρήθηκε η ίδια; Εξακολουθεί το γουάν να τηρείται τεχνητά υποτιμημένο έναντι του δολαρίου; Αν ναι, το πράγμα χοντραίνει ...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Ιαπετός 04/03/2011 23:51:57

      Πολλοί το έχουν επεξεργαστεί αλλά πόσο θα κρατήσει...

  35. ierofantis avatar
    ierofantis 04/03/2011 23:52:04

    Αγαπητοί φίλοι, σας ευχαριστώ για τον γόνιμο διάλογο και την ανταλλαγή σκέψεων.

    Καλή συνέχεια από τον ... ierofantis...

  36. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 05/03/2011 00:08:56

    Ηοικονομία της Κίνας, στρέφει την πλάτη της στο δολάριο.

    Ο κόσμος του συναλάγματος, βρίσκεται αντιμέτωπος με μια επανάσταση: Η Κίνα θέλει, η επιχειρηματική δραστηριότητα με το εξωτερικό να μην γίνεται πιά με δολάρια – Γεγονός, πού θα έχει τεράστιες συνέπειες.

    Ενεργές δημόσιες σχέσεις, δέν τίς έχει ανάγκη η Κίνα. Ως εκ τούτου, ακόμη και θεμελιώδεις αλλαγές στην πολιτική της, σπάνια ανακοινώνονται με τυμπανοκρουσίες στόν Τύπο. Μάλλον παρεμπιπτόντως αναφέρονται. Αυτό συνέβη την Τετάρτη, αυτή την εβδομάδα, όταν η κεντρική τράπεζα στην ιστοσελίδα της, σε μια μακροσκελή δήλωσή της - και μόνο στα κινέζικα – πέρασε μιά είδηση, η οποία πιθανώς θα αναδιατάξει ριζικά τόν κόσμο των συναλλαγών.

    Και παρόμοια θα συμβεί, όταν σε λίγες μέρες, το Λαικό Κογκρέσο συνέλθει, γιά να εγκρίνει μεταρρυθμίσεις, που επαναδιατάξουν ριζικά την οικονομία. Την Τετάρτη, ανακοινώθηκε, ότι οι Κινέζοι εισαγωγείς και εξαγωγείς, μέσα στο τρέχον έτος, θα αποκτήσουν την ευκαιρία, να διακανονίζουν τις συναλλαγές τους με τους αλλοδαπούς εταίρους του, στο γιουάν. "Η ζήτηση της αγοράς για διασυνοριακή χρήση του γιουάν αυξάνεται", αναφέρθηκε ξερά από την κεντρική τράπεζα.

    ....Περισσότερο δέ: Η κεντρική τράπεζα ανακοίνωσε, ότι θα προσεγγίσει ενεργά τίς χώρες, που θέλουν να χρησιμοποιήσουν το γουάν, ως μελλοντικό αποθεματικό νόμισμα. Οι βραχυπρόθεσμες συνέπειες είναι σαφείς: «Όλα αυτά που ενισχύουν τις επιχειρηματικές δράσεις και την ροή του εμπορίου σε γιουάν, θα συμβάλουν στην περαιτέρω ανατίμηση του», δήλωσε ο Wee-Khoon Chong της Societe Generale. Ωστόσο, οι μεσοπρόθεσμες συνέπειες είναι πολύ πιο σημαντικές. Επειδή το δολάριο θα χάσει, ως εμπορικό και ως αποθεματικό νόμισμα την πρωτοκαθεδρία, - με όλες τίς παρελκόμενες συνέπειες. Μέχρι στιγμής, η κεντρική τράπεζα των ΗΠΑ μπορεί να καθορίζει, λόγω της θέσης του δολαρίου, de facto την νομισματική πολιτική σε όλο τον κόσμο.

    ... «Οι επενδυτές φαίνεται να έχουν αγνοήσει το γεγονός, ότι η κυβέρνηση θέλει να προωθήσει αυτές τις βιομηχανίες με μιά σημαντική αύξηση των κονδυλίων για την έρευνα και την ανάπτυξη», δήλωσε ο Darby. Αν επιτύχουν αυτές οι επενδύσεις, θα απαλλαγεί η Κίνα τα επόμενα χρόνια, όχι μόνο απο την εξάρτησή της από το δολάριο, αλλά και στον τομέα της τεχνολογίας θα πάρει το προβάδισμα έναντι των Ηνωμένων Πολιτειών. Αυτό δεν θα ήταν τίποτα λιγότερο, από μια επανάσταση για την παγκόσμια οικονομία. Αλλά ποτέ φυσικά, δεν θα το χαρακτήριζε έτσι το Πεκίνο.
    Die Welt-online

  37. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 05/03/2011 00:13:59

    Είναι ελεύθερη μετάφραση, αλλά απόλυτα πιστή στο νόημα του κειμένου. Συγνώμη για τα μικρολάθη.

  38. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 05/03/2011 00:39:19

    Η συζήτηση καλά κρατεί και δεν προλαβαίνω να παρακολουθήσω δυστυχώς.

    Θα προσθέσω ότι η συμπεριφορά των δανειστών μας μου θυμίζει τους κλασσικούς τοκογλύφους που στην πραγματικότητα δε θέλουν να ξεχρεώνεις εύκολα το χρέος σου για να προστίθονται διαρκώς νέοι τόκοι. Στην περίπτωση τη δική μας αυτή τη στιγμή οι δανειστές εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα περιθώρια κερδοφορίας σε βάρος μας δίχως να κινδυνεύουν να απωλέσουν τα δανεικά στο σύνολο. Το ίδιο και το ΔΝΤ το οποίο διαφέρει μόνο από τους λοιπούς δανειστές στο ότι είναι κατασκευασμένο για τέτοιες περιστάσεις έχοντας εξασφαλίσει τα ρίσκα και αναλαμβάνει την πρωτοβουλία διανεισμού εφόσον μπορεί να διαθέσει ρευστό σε ποσότητες. Πέραν τούτου το συμφέρον του δε διαφέρει από τις αγορές. Μεγάλη αποτυχία λοιπόν διότι οι ευκαιρίες ανάκαμψης περιορίζονται από την κερδοφόρα προέλαση των τρίτων άνευ όρων από μας.
    Σίγουρα η λύτρωση από αυτή τη σισύφεια προσπάθεια θα απαιτούσε κάτι ριζοσπαστικό από πλευράς μας...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ αποκατάσταση 05/03/2011 01:24:24

      Ο επόμενος ηγέτης της Ελλάδας πρέπει να είναι έτοιμος να πει το ΟΧΙ όπως το είπε και ο Μεταξάς το '40.

      Πρακτικά δεν υπάρχει διαφορά. Τότε μπήκαν να πάρουν τη χώρα με τα κανόνια και τα τανκς. Σήμερα πάνε να την πάρουν με τα δανεικά και τους τόκους.

      Οι Γερμανοί και οι άλλοι καλά εφαγαν και καλά ήπιαν. Δεν έχασαν τίποτα από την Ελλάδα, ίσα-ισα έβγαλαν και κέρδος. Και δεν πρόκειται να σταματήσουν προτού μας ρουφήξουν ακόμα και το μεδούλι από τα κόκκαλα.

      Αρκετά, ως εδώ. Περιουσία, να την ξεχάσουν.
      Ή μας βοηθούν να ανακάμψουμε ούτως ώστε να έχουν και αυτοί σε βαθος χρόνου ευκαιρία να βγάλουν κάποια χρηματα ή τέλος η "συνεργασία". Και να πάνε να κουρευτούν. Αν θέλουν για να πάρουν την Ελλάδα θα πρέπει πάλι να έχουν 10000 νεκρούς όπως το '40. Για μερικά κωλόχαρτα συμβάσεις πάντως δεν πρόκειται να τους τη δώσουμε.

  39. A.M. avatar
    A.M. 05/03/2011 01:34:02

    Μας έχουν υποβάλλει ως λαό και ως χώρα σε ένα μαζικό shock (με "h" ..αλά Ντόρα)
    Παραμιλάμε και δεν ξέρουμε που πάν τα τέσσερα ομάδικώς
    Και γι αυτό δεν αντιδράμε σε όσα μας επιβάλλουν.

    Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως ένα shock ξεπερνιέται με ένα ακόμα μεγαλύτερο shock
    Ποιό θα είναι αυτό; δεν το γνωρίζω.
    Ο ελληνικός λαός πάντως για να ξυπνήσει χρειάζεται ένα άγριο, μεγάλο και αιφνιδιαστικό shock απ την ανάποδη, αντίθετο αυτού του shock που έχει υποστεί σήμερα.

    Οι λογικές επιλογές και οι προτάσεις δεν θα οδηγήσουν σε λύση επειδή οι δανειστές δεν θα επιτρέψουν την λύση. Μας έχωσαν για τα καλά μέσα και τώρα θέλουν να μας πάρουν και τα σώβρακα κυριολεκτικά!

    Εδώ χρειάζεται όχι κάποιος καλός αντίπαλος στην παρτίδα σκάκι που μας έχουν βάλει αλλά ένας που θα πιάσει το τραπέζι και θα το γυρίσει ανάποδα μαζί με σκακιέρα στρατιωτάκια αλογάκια πύργους αξ/κούς βασίλισσες και βασιληάδες .. ακόμα και τον αντίπαλο! όλοι να φάνε φούντο.

    Και μετά.. αφού ηρεμήσει ο παίχτης.. νέα παρτίδα απ την αρχή.. απ το μηδέν...

    Μόνο έτσι.
    Εδώ που φτάσαμε λογικές λύσεις δεν υπάρχουν.
    Μας έχουν στριμώξει άγρια και δεν μπορούμε με τους γνωστούς και λογικούς τρόπους να γλυτώσουμε.

    Χρειαζόμαστε τον τρελλό που θα γυρίσει το τραπέζι ανάποδα.. και όποιον πάρει ο χάρος που λέει και ο λαός.

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ A.M. 05/03/2011 15:29:38

      Α.Μ
      έχεις κάποιον στο μυαλό σου για αυτον τόν ρόλο?

  40. Kostas Anentaxos avatar
    Kostas Anentaxos 05/03/2011 01:48:10

    Ierofanti ειπες

    Εάν κουρέψουμε χωρίς να πάρει μπρός η μηχανή της οικονομίας και δεν αρχίσει να αναπτύσσεται ξανά οι χώρα, με άλλα λόγια, αν κουρέψουμε σε συνθήκες απόλυτης ύφεσης, νομίζω ότι ούτε για καταθέσεις ούτε για αξιοπρεπείς μισθούς μπορούμε να μιλάμε.

    Το χρέος το αντιπαλεύεις είτε με θεραπείες σοκ (κούρεμα, επιμήκυνση κλπ) είτε με ανάπτυξη και μεσοπρόθεσμη χαλάρωση της πιστωτικής ασφυξίας για να ξεκινήσεις να λειτουργείς. Αν ομαλοποιήσεις τις χρηματοοικονομικές σου ροές (πχ διερύνεις τη φοροδοτική σου βάση, ελαφρύνεις τα βάρη στις επιχιερήσεις και στα φυσικά πρόσωπα, υιοθετήσεις πολιτικές έντασης οικονομίας και επιτέλους γίνεις παραγωγικός, δηλαδή παράγεις κάτι αξιόλογο made in Greece) και παράλληλα στηριχθείς οικονομικά από εταίρους που όχι μόνο βλέπουν στα χαρτιά ότι κάτι κάνεις αλλά και ουσιαστικά, σε λίγα χρόνια αυτό που σήμερα φαντάζει βουνό, θα το εξυπηρετείς απείρως ευκολότερα και γιατί όχι, με την πάροδο των ετών, αρχίσεις και το μειώνεις υγειώς και μόνιμα

    Απαντηση

    Αυτο μπορει να γινει με ευρω , δηλαδη ακομα και με κουρεμα να καθυστερησης λιγο αλλα να το ξαναβρεις μπροστα σου το προβλημα

    Η αναπτυξη υπαρχει μονο με εθνικο νομισμα

    α) εχεις το νομισματικο ελεγχο ροης της οικονομιας σου

    β) εχεις περιορισμους κεφαλαιων ωστε να αποτρεπεις τα κερδοσκοπικα παιχνιδια των cds , αυτα τα αεριτζιδικα χρηματοπιστωτικα παραγωγα μας εφαγαν
    Ελευθερη αγορα σου λεει που στην ουσια ειναι μια αναρχια που καταστρεφει την πραγματικη οικονομια , οπως εγινε με μας το 2009 (τ3 - τ10)

    γ) εχεις μια δημοσια κεντρικη τραπεζα ωστε να ασκεις ανεξαρτητη νομσιματικη πολιτικη στο εγχωριο τραπεζικο συστημα (σημερα ειναι ιδιωτικη και υποκαταστημα της ΕΚΤ)

    δ) ανταγωνιστικες εξαγωγες κρατωντας το εθνικο σου νομισμα σε μια αναλογια ωστε σταθμιζεις το εμπορικο ισοζυγιο εισαγωγων και εξαγωνων
    Ουτε υπερτιμημενο , ουτε υποτιμημενο μια χρυση τομη , επιβαλλεις και δασμολογικη πολιτικη και παρεμβατισμο στις τιμες οπου χρειαζεται
    Τα ιδια αλλωστε κανουνε οι πιο ανεπτυγμενες οικονομιες του κοσμου (κινα , ηπα , ιαπωνια , ρωσια κλπ)

    ε)φυσικα θα προσελκυσεις νεους επενδυτες σε σχεση με την ευρωζωνη , διοτι νομισμα θα ειναι κατω του ευρω
    Αναρωτηθηκατε γιατι προτωνται αλλες χωρες εκτος εε για επενδυσεις , γιατι εχουν φτηνο νομισμα = φτηνο κοστος , χωρις ωσοστο να εχουν μισθους πεινας στην χωρα τους με βασει την αγοραστικη αξια τους

    Εμεις παλια με την δραχμη , ειχαμε φτηνο κοστος για τους ξενους 1 δολλαριο = 400 δραχ - 1 μαρκο = 200 δρχ , χωρις ωστοσο δεν λιμοκτουσαμε με τους μισθους που μας εδιναν , αφου η αγοραστικη μας δυναμη ειχε πολλαπλασια αξια απο οτι σημερα , ειδικοτερα τη περιοδο 90 -2000
    Με λιγα λογια ειχαμε προσαρμοσει τις τιμες στην εγχωρια αγορα ωστε να μην πανε στα υψη , οπως γινεται σημερα , λογου χαριν τα σουπερ μαρκετ πουλανε με κερδη 1560% σε καποιες περιπτωσεις
    Τα κερδη των επιχειρησεων δεν ξεπερναγανε το 30 με 40% ,

    Τι γραφουνε οι οικονομολογοι της πλακας , περι εσωτερικης υποτιμησης με ευρω , θα φερει αναπτυξη κλπ

    Τι παραδειγμα εχουν επ αυτου ?
    Κανενα

    Ποιοι κανονες πραγματικης οικονομιας υπαγορευουν τετοια σεναρια?
    Δεν υπαρχουν

    Καιρος να σπασουν τα ταμπου , οπως ειπε και ο σοιμπλε και να δουμε την δραχμη με αλλο ματι , ειναι η μοναδικη λυση στο προβλημα μας

    Και τελος τα παραδειγματα χρεωκοπημενων οικονομιων που ανεκαμψαν στηριχθηκαν αποκλειστικα στο εθνικο τους νομισμα (ισλανδια)

    Η αργεντινη σαφως παει καλυτερα απο το 2001 και απο τοτε που αποσυνδεσε την δολλαριποιηση της οικονομιας της και στηριχθηκε στο πεσο , ομοιως και ο ισημερινος

    Η ευρωζωνη σαν ενωση εχει αποτυχει παταγωδως , απορω γιατι πολυς κοσμος πανευρωπαικα εξακολουθει να πιστευει οτι αυτη η ενωση εχει μελλον , ισως γιατι ειναι παραπληροφορημενος
    Το πινακακι ειναι χαρακτηριστικο ..

    http://www.antinews.gr/2010/12/08/75111/

    • popolaros avatar
      popolaros @ Kostas Anentaxos 05/03/2011 07:52:15

      Θα ήμουν άδικος αν έλεγα ότι έχεις άδικο.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Kostas Anentaxos 05/03/2011 15:49:41

      Ανένταχτε Κώστα, μολονότι και εγώ είμαι θιασώτης της ιδέας της δραχμής για πολλούς λόγους (μερικούς ανέφερες και εσύ), νομίζω ότι αυτό θα είναι ή θα πρέπει να είναι το τελευταίο καταφύγιο.

      Βλέπεις, η δραχμή έχει πολλά καλά, αλλά σε αφήνει έκθετο σε σφοδρές συναλλαγματικές διακυμάνσεις, ενώ η ισοτιμία του νομίσματός σου μπορεί εύκολα να γίνει βορά στα νύχια κάποιων σπεκουλαδόρων πολύ πιο εύκολα από ότι το Ευρώ.

      Τη δραχμή την βλέπω μόνο ως καταφύγιο ανάγκης μετά από μια δραματική διάσπαση ή κατάρρευση της Ευρωζώνης και εκεί τα πράγματα θα είναι πολύ σκούρα. Η δραχμή προυποθέτει καταρχήν μια στοιχειώδη δυναμική παραγωγής προκειμένου να στηριχθεί η εσωτερική και όπως λες, προστατευόμενη οικονομία. Δυστυχώς οι ανοησίες της τελευταίας τουλάχιστον εικοσαετίας μας έχουν αφήσει χωρίς αξιόλογη βιομηχανική παραγωγή και το χειρότερο χωρίς αυτάρκεια τροφίμων. Όλα εισαγόμενα. Μήν κοιτάς την Αργεντινή που διατροφικά και σε είδη πρώτης ανάγκης ήταν απολύτως αυτάρκης. Εμείς δυστυχώς ακόμα και τις φακές τις εισάγουμε από την Τουρκία.

      Εκτιμώ ότι η εσπευσμένη και σπασμωδική εισαγωγή της δραχμής θα επιφέρει πολύ περισσότερα δεινά και κυρίως πείνα παρά επιτυχίες στην οικονομία μας.

      Δραχμή θα έβλεπα μόνο ως πολιτική απόφαση εξόδου εν γένει της Ελλάδας από της γεωπολιτικές και οικονομικές δομές της Ευρώπης ή της Ευρωζώνης και εφόσον για κάποια χρόνια, συναλλασσόμενοι με ευρώ επιτυγχάναμε καταρχήν σταθεροποίηση των δημοσίων οικονομικών με τη βοήθεια των εταίρων μας και μικρή αλλά διατηρούμενη ανάπτυξη με την συναλλαγματική ασφάλεια που προσφέρει το κοινό νόμισμα. Αλλά και πάλι είναι δύσκολο τότε να πάρεις απόφαση να εγκαταλείψεις έναν οικονομικό και πολιτικό σχηματισμό, ιδιαίτερα όταν έχεις αργά αλλά σταθερά, βρει ένα βηματισμό.

  41. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 05/03/2011 09:41:29

    "... όταν χρωστάς σε σέβονται..."

    Απόσταγμα ! Πού'σαι Μεγάλε Προφήτη Ανδρέα...

  42. kakofonix avatar
    kakofonix 05/03/2011 10:37:54

    Τα σέβη μου αγαπητέ Κώστα,

    Η πρόταση είναι γενικά σωστή, αλλά δεν απαντάει στο βασικό πρόβλημα:

    Οποιοδήποτε κούρεμα των ομολόγων που κατέχουν ελληνικές τράπεζες, θα τις οδηγήσει ταχύτατα (άμεσα) σε οριστιική κατάρρευση.

    Στην περίπτωση αυτή το κράτος, θα πρέπει να επιλέξει ανάμεσα:

    1. Στην κρατικοποίηση των τραπεζών, πράγμα που θα εκτοξεύσει το χρέος στο 200% του ΑΕΠ και θα σημάνει την οριστική χρεοκοπία
    2. Στην οριστική απώλεια των καταθέσεων, που θα σημάνει μια πολιτική αστάθεια διαρκείας με άγνωστα αποτελέσματα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kakofonix 05/03/2011 16:43:33

      Kakofonix.
      είπαμε μια ιδέα συζητάμε!
      Το ζήτημα για μένα είναι οτι η χώρα πρέπει να αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες για να βάλει σε μια τάξη τα πράγματα και να ΄ξεφύγει από το μνημόνιο.
      Οσο αφήνουμε τους άλλους να αποφασίζουν για μάς, τόσο βαθύτερα θα μπαίνουμε στην κρίση.

  43. andronikos avatar
    andronikos 05/03/2011 10:42:47

    1....ΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ?
    κυριε ροδινε η κυβερνηση κανει οτι μπορει ....τιποτε
    εκτελει το σχεδιο που τισ εχουν δωσει ευλαβικα κ μας οδηγει μεθοδικα εκει που ηθελαν απο την αρχη οι φιλοι της εξ αμερικης!
    2......ΝΑ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΝΧΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    και τι θα λυσει? μια προσωρινη ανασα και μετα τι?
    πως θα αποπληρωσουμε ενα δανειο 320+120+... δις
    3.ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΡΑΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
    απο το 2000-2010 τους εχουμε δωσει 380 δις σε τοκους(καμμενος)
    απο τα 320 δις μονο το 5% ειναι κεφαλαιο τα αλλα τοκοι
    ΑΜΕΣΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΑΝΩ ΤΟΥ 60%
    ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ειδικα της τραπεζας ΕΛΛΑΔΟΣ
    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ επισημη αγαπημενη ΔΡΑΧΜΗ ΜΑΣ
    υψηλη φορολογιση στα ΞΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ που θα ερθουν μεσα στο χαμο να αγορασουν την ελλαδα παρα τιμης
    ....

    για να παρει μπροστα αυτος ο τοπος θελει βηματα μπροστα κ οχι αλλες αναβολες αν τολμαει καποιος να μας παει μπροστα ειμαστε μαζι του
    ΑΥΤΗ Η ΜΙΖΕΡΙΑ Η ΑΤΟΛΜΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ....
    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΤΟΛΜΟΙ Κ ΑΝΑΞΙΟΙ Κ ΑΣ ΠΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ
    ΑΜΕΣΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κ ροδινε

  44. giorgos avatar
    giorgos 05/03/2011 11:45:47

    ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ : malesinablog.blogspot.com

  45. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 05/03/2011 11:46:46

    Επιτέλους, ας αρχίσουν να πέφτουν ιδέες στο τραπέζι, πέρα από το μνημόνιο.
    Ήδη στο blog μου (πατήστε πάνω στο όνομά μου) διεξάγεται σχετική ψηφοφορία με διάφορες προτάσεις.
    Όπως θα παρατηρήσετε, από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, ο ελληνικός λαός είναι πολύ πιο μπροστά και πιο τολμηρός από την ψοφοδεή πολιτική του ελίτ.

  46. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 05/03/2011 12:52:04

    Μέχρι να διώξουμε το μνημόνιο ας διώξουμε τις πολυεθνικές:

    Πατριωτικό Μέτωπο
    Νίκης 33, 10557, Σύνταγμα, Αθήνα
    Τηλ. 2103311642, Φαξ: 2103311652
    Τηλ. Εκπροσώπου: 6980292626
    www.pamet.gr, pametopo@gmail.com

    Αθήνα, 4 Μαρτίου 2011

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Στην τελική ευθεία το Ανταλλακτήριο Αγροτικών Προϊόντων στο κέντρο της Αθήνας. Αγρότες: Δηλώστε συμμετοχή. Ελεύθεροι bloggers: Διαδώστε την προσπάθεια την καλή. ΜΜΕ της περιφέρειας: Γνωστοποιείστε το στους αγρότες. Εμπρός να τους δείξουμε ότι μπορούμε να διαχειριστούμε το σπίτι μας, την Ελλάδα μας, στις δύσκολες εποχές που βιώνουμε.

    Στην τελική φάση της οργάνωσής του βρίσκεται το Ανταλλακτήριο Αγροτικών Προϊόντων, που εδώ και καιρό προετοιμάζει το Πατριωτικό Μέτωπο, με στόχο να φέρει σε άμεση επαφή, χωρίς μεσάζοντες και «προστάτες», τους Έλληνες αγρότες με τους Έλληνες καταναλωτές, σε τιμές χωραφιού.

    Έχει ήδη βρεθεί ο χώρος στο κέντρο της Αθήνας, ενώ αυτές τις μέρες θα τοποθετηθούν τα ράφια και τα άλλα υποστηρικτικά της οργάνωσής του συστήματα, για την άμεση επαφή του Έλληνα αγρότη, με τον Αθηναίο καταναλωτή και την όσο καλύτερη γίνεται εξυπηρέτησή του.

    Βρισκόμαστε σε μια πάρα πολύ λεπτή φάση όπου η συνεργασία όλων των Ελλήνων Πατριωτών, είναι απαραίτητη. Για τον λόγο αυτό, το Κίνημα ξεκαθαρίζει:

    Η διαχείριση του χώρου, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΜ. Θα βασίζεται στην αυτοοργάνωση, έτσι όπως εξ’ άλλου θα έπρεπε, για ένα Κίνημα βαθύτατα δημοκρατικό, όπως το Πατριωτικό Μέτωπο. Η Επιτροπή Διαχείρισης του Ανταλλακτηρίου, θα είναι μικτή, από τους ίδιους τους αγρότες και από την ομάδα εθελοντών που ήδη διαμορφώνεται και η οποία είναι ανοιχτή σε όποιον επιθυμεί να βοηθήσει.
    Ο χώρος διατίθεται τουλάχιστον για την πιλοτική του φάση ΔΩΡΕΑΝ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ. Η μοναδική υποχρέωση που έχουν οι αγρότες, είναι να μεταφέρουν τα προϊόντα τους, να τα τοποθετούν στα ράφια του ανταλλακτηρίου και να τα διαθέτουν στο κοινό.
    Στο ανταλλακτήριο, μπορούν να συμμετέχουν ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ όπου θα πωλούν ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. Αποκλείονται όσοι διακινούν προϊόντα άλλων αγροτών όπως και «παραγωγοί λαϊκών αγορών».
    Στην πρώτη αυτή φάση, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΨΥΓΕΙΑ. (Νωπά, γαλακτοκομικά κλπ). Θα διακινηθούν (μέχρι την επόμενη φάση κατά την οποία το ανταλλακτήριο θα εξοπλισθεί με τους προβλεπόμενους υγειονομικούς χώρους), μόνο προϊόντα που δεν χρειάζονται συντήρηση, όπως φασόλια, λάδια, ελιές, ρύζια, κρασιά, τσίπουρα κλπ.
    Το Πατριωτικό Μέτωπο σε αυτήν την φάση:

    Καλεί τους Έλληνες αγρότες να δηλώσουν συμμετοχή στο Ανταλλακτήριο, υποβάλλοντας τα στοιχεία και τα προϊόντα τους στο Πατριωτικό Μέτωπο στην σελίδα http://www.pamet.gr/ContactForm.html ή στέλνοντας email στο pametopo@gmail.com, φάξ στο 2103311652 ή ακόμη επικοινωνώντας με τα τηλέφωνα 2103311642 και 6980292626.
    Παρακαλεί τους ανεξάρτητους Έλληνες bloggers, να διαδώσουν το μήνυμα, δεδομένου ότι τα φερέφωνα του ΔΝΤ μεγάλα ΜΜΕ, θα συνεχίσουν την ομερτά που έχουν επιβάλλει στο ΠΑΜ. Το διαδίκτυο και οι ανεξάρτητες Πατριωτικές φωνές του, μπορούν να συμβάλλουν τα μέγιστα, στο σπάσιμο του αποκλεισμού των πατριωτικών κινήσεων που έχουν επιβάλλει τα μεγαλοκάναλα των μεγαλοεργολάβων.
    Θερμοπαρακαλεί τα τοπικά και περιφερειακά ΜΜΕ και τον Τύπο, που λειτουργούν και απευθύνονται σε αγροτικές κυρίως περιοχές της χώρας, να προωθήσουν την υπόθεση του Ανταλλακτηρίου. Θα βοηθήσουν έτσι τους αγρότες μας να καταλάβουν πως κάποια στιγμή, θα πρέπει και αυτοί να συμμετέχουν στον αγώνα για να ξεπεραστούν τα εμπόδια των μεσαζόντων που κατακλέβουν σε τιμές εξευτελιστικές τα προϊόντα τους.
    Τέλος, καλεί όλον τον ελληνικό λαό να καταλάβει, πως ή προσπάθεια αυτή του Ανταλλακτηρίου, είναι ότι πιο φρόνιμο μπορεί να πράξουμε όλοι μαζί, για να προετοιμαστούμε για την καταιγίδα που μας ετοιμάζουν οι νεοταξίτες και οι τοκογλύφοι που κυβερνούν τη χώρα. Αν το πιλοτικό αυτό σχέδιο πετύχει, τότε μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο στάδιο της πλήρους ανάπτυξης Ανταλλακτηρίων σε όλη τη χώρα και σε πολλαπλά πεδία διάθεσης της πρωτογενούς παραγωγής αλλά και της μεταποίησης, κατευθείαν από την πρωτογενή παραγωγή και χωρίς αισχροκέρδεια, στον Έλληνα καταναλωτή. Παράλληλα, θα αποδείξουμε πως δεν χρειαζόμαστε διεθνείς «προστάτες», που με τα πολυκαταστήματά τους, ελέγχουν την τσέπη μας και φυσικά κατευθύνουν και τις καταναλωτικές μας επιλογές σε εισαγόμενα προϊόντα, αμφιβόλου ποιότητας και σε απαράδεκτες τιμές.
    Κεντρικός μας στόχος, να μην πεινάσει κανείς, στις δύσκολες εποχές που έρχονται. Παράλληλα, να προχωρήσουμε επιτέλους σε αυτό που από το 1957 για παράδειγμα δρομολόγησαν οι Ολλανδοί, με το κεντρικό σύστημα διαχείρισης των αγροτικών τους προϊόντων. Με συνέπεια, να ελέγχουν με τα χαμηλής ποιότητας προϊόντα τους, τις αγορές της Βόρειας και Κεντρικής Ευρώπης.

    Κανείς μας δεν πείθεται από τα παραμύθια του Σκανδαλίδη, για «δημοπρατήρια» και άλλα «πράσινα άλογα» του νεοταξικού, ακροδεξιού ΠΑΣΟΚ. Η «συμβολαιακή γεωργία» που ετοιμάζουν οι εκφραστές της παγκόσμιας διακυβέρνησης του ΓΑΠ, θα είναι το τελειωτικό χτύπημα στον ήδη εξαθλιωμένο Έλληνα αγρότη και στον έλεγχο της εθνικής, πρωτογενούς παραγωγής. Απαντάμε τώρα, απαντάμε σήμερα στους νεοταξίτες. Με επιστροφή στην κοινωνία της αλληλεγγύης και της αξιοπρέπειας.

    Ούτε δεξιά, ούτε αριστερά: Πατριωτικά.

    www.pamet.gr

  47. zame avatar
    zame 05/03/2011 13:18:18

    συσπείρωση & διεξοδική μελέτη.. γύρω από την πρωτοβουλία που ξεκίνησε..
    και παρουσιάστηκε χθες στην ΕΣΗΕΑ η πρωτοβουλία για την συγκρότηση Επιτροπής Λογιστικού Ελέγχου
    http://www.topontiki.gr/article/14449

  48. Γιώργος Αντωνίου avatar
    Γιώργος Αντωνίου 05/03/2011 13:45:48

    Δεν πρεπει να πλήρωσουμε ουτε δραχμη παραπάνω.
    Οι απατεώνες με τα πανάκριβα κουστούμια που παριστάνουν την κυβέρνηση απλως να αρπάζουν οσα πιο πολλά μπορούν πριν την σκασουν απο την πισω πορτα με τη δικαιολόγια των ταραχών η / και εμφύλιου που ηθελημένα και απροκάλυπτα προκαλούν στην χωρα.

    Πρεπει να κλείσουμε τα σύνορα, να βάλουμε 70 - 80% φορους στις εισαγωγές για να προστατέψουμε τις δουλειές και τους ανθρώπους μας, να εκδώσουμε δικο μας χρήμα, να φτιάξουμε εργα που θα αναθερμάνουν την οικονομία μας. Έχουμε τα παντα εδω δεν χρειαζόμαστε φτηνα πλαστικά σκουπίδια απο την Κινα. Τα είδαμε και τα μάθαμε τα καλα των Ευρωπαίων. Δεν κάνουνε για μας. Εμεις είμαστε Έλληνες και θα τα βγάλουμε περα μονοι μας.

    Αν δεν κάνουμε κατι τωρα, αύριο θα ειναι πολυ αργα.
    Μην περιμένετε απο πολιτικούς και "χαρισματικούς ηγέτες" ειναι ολοι πουλημένοι.

  49. Kostas Anentaxos avatar
    Kostas Anentaxos 05/03/2011 16:36:31

    Kakofonix

    Με επιστροφη στην δραχμη δεν εκτινασεσται κανενα χρεος στα 200% , απο κει θα ειμαστε σε θεση να ζητησουμε πανω του 70% κουρεμα οπως εκανε η αργεντινη ως παρανομο
    Απεναντιας στο ευρω ειναι πολυ δυσκολο να μας αφησουν να κανουμε haircut , διοτι θα δημιουργηθει προηγουμενο με ολες τις υποψηφιες χρεωκοπημενες χωρες και τοτε οι ισχυροι θα ειναι αναγκασμενοι να χαρισουν (τρις ευρω)

    Εθνικοποιηση τραπεζων με haircut ιδιωτικου χρεους (σεισαχθεια) στα προτυπα της νεας ισοτημιας δραχμης η και με εγγυηση των καταθεσεων μενωντας σε συναλλαγμα
    Η ισλανδια αλλωστε ειναι προσφατο παραδειγμα και δειχνει το δρομο

    http://citypress-gr.blogspot.com/2010/12/blog-post_3201.html

    Το προβλημα ειναι πρωτιστως πολιτικο και για την ελλαδα χρειαζεται νεο συνταγμα και αναθεωρηση στη δομη πολιτευματος ωστε να προκυψουν υγεις δυναμεις στο να προβουν στα ανωθεν

    Ο πετρος χασαπης στο blog του εχει καλες λυσεις μια απο αυτες , το πολιτευμα της προεδρικης δημοκρατιας

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Kostas Anentaxos 05/03/2011 20:20:32

      Το πολίτευμα δεν είναι πρόβλημα.

      Δεν σώζουμε τίποτα από την μεταβολή της Πρωθυπουργοκεντρικής Προεδρευομένης Δημοκρατίας, στην Προεδροκεντρική Προεδρική Δημοκρατία.

      Αυτό που χρειάζεται είναι κατά την άποψή μου, σαφής διάκριση των τριών εξουσιών (Εκτελεστική - Νομοθετική - Δικαστική), ενίσχυση του ρόλου του Κοινοβουλίου στην Νομοθετική πρωτοβουλία και στον έλεγχο της Κυβέρνησης, αποσύνδεση του ρόλου του Υπουργού από την ιδιότητα του Βουλευτή, Ανεξάρτητη, Αυτόνομη και πλήρως Αυτοδιοικούμενη Δικαστική εξουσία, έλεγχος εκτέλεσης προϋπολογισμών από μικτές επιτροπές Βουλευτών - Δικαστικών και άλλα μέτρα ισχυροποίησης της υφιστάμενης δομής του πολιτεύματός μας.