Να διωχθεί η… αριστερή Χούντα
28/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να διωχθεί η… αριστερή Χούντα

Πρέπει με δημοκρατικές διαδικασίες να τσακίσουμε το αυγό του αριστερού φασισμού που απειλεί το μέλλον μας

Θα χρησιμοποιήσουμε έναν πασοκικό όρο, όμως, χαρακτηρίζει απόλυτα όλους εκείνους τους Έλληνες που πιστεύουν ότι πρέπει να σταματήσει ο κατήφορος που πήρε η χώρα η οποία κινδυνεύει με μια νέα… Μικρασιατική Καταστροφή με ευθύνη του κ. Τσίπρα.

«Ανένδοτος». Αυτό πρέπει να είναι πλέον το βασικό ζητούμενο όλων των υγιών δυνάμεων του τόπου. Ανένδοτος σε βάρος της κυβέρνησης μέχρι να ξεκουμπιστεί και να φύγει.

Το ευρωπαϊκό μέτωπο των πολιτικών δυνάμεων της Ελλάδας, μαζί με όλους εκείνους που πιστεύουν ότι η προκοπή, η αξία, το ταλέντο, η δημιουργία είναι πάνω από όλους τους μπαχαλάκηδες, τους τεμπέληδες, τους μέτριους, τους ανίκανους, τους ανεπάγγελτους.

Η χώρα δεν έχει άλλα περιθώρια από το να διώξει την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Με δημοκρατικό τρόπο πρέπει να βρεθεί η διέξοδος ώστε να οδηγηθεί η χώρα σε κάλπες με ένα και μόνο δίλημμα. Να διωχθεί η… αριστερή Χούντα.

Δεν έχει σημασία αν το δημοψήφισμα είναι συνταγματικό ή όχι. Ήδη φωνές στην αντιπολίτευση μιλούν για αντισυνταγματικότητα και για ένα δίλημμα που στερείται περιεχομένου αφού δεν υπάρχει κάποια συμφωνία. Οι επόμενες ημέρες θα είναι πολύ έντονες και θα γίνουν πραγματικά μάχες εντός και εκτός Βουλής για το αν προλαβαίνει η χώρα να κάνει ένα τέτοιο δημοψήφισμα που θα είναι νόμιμο αλλά και που θα αφήνει στους Έλληνες το περιθώριο να αποφασίσουν ελεύθερα και να ενημερωθούν πλήρως για το τι σημαίνει το «ναι» ή το «όχι».

Αυτό που έχει πλέον σημασία, ακόμη και μετά τις 5 Ιουλίου, είναι να φύγουν, να πέσουν το συντομότερο δυνατό. Ο Τσίπρας, ο Παππάς, ο Βαρουφάκης κι όλοι εκείνοι που προσβάλλουν τη χώρα δεν πρέπει να κυβερνούν. Μαζί τους φυσικά και ο Καμμένος με τους ψεκασμένους του. Είναι όλοι συνυπεύθυνοι στο έγκλημα που συντελείται κατά της χώρας.

Όταν θα φύγουν, όταν θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση, όταν κάποια στιγμή η χώρα θα έχει σταθεί στα πόδια της αφού πληρώσει βαρύ τίμημα, τότε θα έρθει η ώρα της «πλερωμής». Το Γουδή είναι πράγματι κοντά και θα πρέπει να το έχουν στο νου τους όλοι αυτοί που αποφάσισαν να παίξουν στα ζάρια το μέλλον της χώρας.

Το λόμπι της δραχμής με αρχηγό τον Τσίπρα και στηρίγματα τους επιχειρηματίες που έχουν ήδη βγάλει τα λεφτά τους στο εξωτερικό, κέρδισε τον πρώτο γύρο. Η προσφυγή σε δημοψήφισμα είναι νίκη για όσους θέλουν να χρεοκοπήσει η χώρα και να επιστρέψει στη δραχμή. Όμως δεν είναι οι τελικοί νικητές, δεν έχουν κερδίσει τον πόλεμο. Οι σοβαροί άνθρωποι αυτής τη χώρας θα πάρουν τη ρεβάνς.

Απαιτείται ψυχραιμία και σύνεση, δεν είναι η ώρα του εθνικού διχασμού, δεν αντέχει η Ελλάδα νέο εμφύλιο. Πρέπει με δημοκρατικές διαδικασίες να τσακίσουμε το αυγό του αριστερού φασισμού που απειλεί το μέλλον μας. Ούτε συγκρούσεις, ούτε πόλεμος στους δρόμους. Ανένδοτος μέσα στον λαό, να τον πείσουμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κίνδυνος θάνατος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 27/06/2015 08:40:42

    MATAIOΠΟΝΕΙΤΕ......ΑΝ ΕΛΠΙΖΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΑΟ....

    • Ελληνίδα avatar
      Ελληνίδα @ YPSIPYLH 27/06/2015 09:29:56

      Να πέσουν πριν προλαβουν οι λαθρομεταναστες να ψηφίζουν. ...γιατί μετά Ελλάδα τέλος. Μην κάνετε το λάθος και επικεντρωθείτε σε οικονομικά που εκεί το πάει η κυβέρνηση. Είναι εθνικό και μόνο το θεμα, θα μπούμε σε τρομερές περιπέτειες. Οι Ευρωπαίοι τα χουν χάσει μ αυτούς που στείλαμε να μας εκπροσωπησουν. Χωρίς καύσιμα και χρήμα είναι σαν να λέμε στους τρελούς του κόσμου να κοπιάσουν εδω και εμείς να κοιτάμε να χανεται η Ελλάδα και τα παιδιά μας. Οι κυβερνήσεις βγαίνουν για να ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ κι όχι να τζογάρουν με τις ζωές μας.

      • YPSIPYLH avatar
        YPSIPYLH @ Ελληνίδα 27/06/2015 10:29:49

        ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΠΑΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ελληνίδα 27/06/2015 10:47:32

        Έτσι ακριβώς είναι συνέλληνα! Για να δούμε μετά τις εκλογές που επέλεξε λιγότερο του 25% των εκλογέων τον Τσίπρα, το υπόλοιπο είναι Έλληνες;

  2. intruder avatar
    intruder 27/06/2015 09:11:48

    Α-Μην πέφτεις ρε φίλε από τον τρίτο όροφο... Β-Άσε ρε κινδυνολόγε! Α-Ρε φίλε,μην το κάνεις θα σπάσεις τα πόδια σου... Β-Γκούουουουουουπ!! Φύγε από δω ρε γκαντέμη! Είδες τι έκανες με την γκαντεμιά σου! Εσπασα τα πόδια μου...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ intruder 27/06/2015 09:43:16

      Δεν φταίει αυτός,αν τού 'λεγε ο άλλος οτι θα ψάχνουν τα κομμάτια του δεν θα πήδαγε...

  3. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 27/06/2015 09:20:39

    πιστεύω ότι ακόμα και όσοι έδωσαν απίστευτη πίστωση χρόνου στο ΣΥΡΙΖΑ, σήμερα θα εξαγριωθούν. έπαιξε με την απελπισία ανθρώπων. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα φτύσει αίμα στη κάλπη. Επίσης αισθάνομαι μεγένθυση της ακροδεξιάς από άνθρωπους που όντως πίστεψαν στο Τσίπρα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ουδέτερος 27/06/2015 09:41:46

      Οι γέροι και οι γριές πάντως-και είναι πολλοί- δεν θέλουν φόρους...

  4. Aggelis avatar
    Aggelis 27/06/2015 09:43:00

    Αποχή από το δημοψήφισμα.... Καμία δημοκρατική νομιμοποίηση σε φασιστικά μορφώματα.....

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Aggelis 27/06/2015 16:56:21

      Σωστό! Να διαφυλάξουμε τη δημοκρατία μας μακρυά από τα αυταρχικά δημοψηφίσματα.

    • geothe avatar
      geothe @ Aggelis 27/06/2015 18:38:38

      Κι εγώ τείνω να συμφωνήσω μαζί σας.

  5. GLAD avatar
    GLAD 27/06/2015 10:26:23

    Μαζικό μπουκοτάζ στο Δημοψήφισμα.

  6. tt avatar
    tt 27/06/2015 11:50:35

    Για θυμίστε μου λίγο την σειρά:
    -Δημοψήφισμα (πρώτο)
    -Απομάκρυνση από Ισραήλ - ΗΠΑ - Δύση.
    -Πολυτεχνείο-Ιωαννίδης
    -Εθνική τραγωδία, απώλεια εδαφών με αφορμή μουσουλμανική μειονότητα που ''μεγάλωσε εδώ, μαζί μας, είναι αδέρφια μας''.
    -Παράδοση εξουσίας
    -Δημοψήφισμα (δεύτερο).

    Καλά τα λέω; Άρα είμαστε ακόμα στην ΑΡΧΗ.
    ΠΡΟΣΔΕΘΕΙΤΕ. Ο εισαγγελέας του στρατοδικείου καταγράφει ήδη στοιχεία.

  7. Γιάννης με δύο νν avatar
    Γιάννης με δύο νν 27/06/2015 13:20:41

    Όσοι πίστευαν ή πιστεύουν ότι θα απαλλαγούμε εύκολα απ' αυτούς είναι βαθιά νυχτωμένοι. Από τη στιγμή που μας κατσικώθηκαν, γατζώθηκαν στην εξουσία και είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει! Θα ξεκουμπισθούν όταν θα τα έχουν κάνει όλα συντρίμια! Και θα αφήσουν πίσω τους ερείπια. Λίγη γνώση της Ιστορίας το αποδεικνύει: η Αριστερά παντού στον κόσμο, όπου πήρε την εξουσία δημιούργησε δυστυχία και έφυγε κακήν κακώς αφήνοντας πίσω ερείπια. Μόνη ίσως εξαίρεση η Κίνα, διότι ως ευφυής λαός οι κινέζοι, μπόρεσαν να μετεξελιχθούν από πορωμένους κομουνιστές σε κρατικούς καπιταλιστές.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Γιάννης με δύο νν 27/06/2015 13:40:30

      Σωστος Γιαννη με δυο νν (θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε) Χθες το βραδυ ο Γιανης με ενα ν πηγε να τρελανει τη Χουχλη με την επαρση του.....και σκεφτομουνα ποιον στειλαμε να διαπραγματευτει και ν αποφασισει για τις ζωες μας..... Μηπως ο Θεος μας κρουει καποιο κωδωνα για μας και τα παιδια μας; λιγο να σκεφτουμε τι εχει περασει το χωμα που παταμε, ισως αποφασισουμε για το καλο της πατριδας και οχι του τομαριου μας.

  8. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ avatar
    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ 27/06/2015 15:37:46

    Μεγαλύτερος φασισμός απο την ακροαριστερά δεν υπάρχει......δυστυχώς ο λαός ξεχνά τι σημαίνει αριστερα..

  9. tt avatar
    tt 27/06/2015 17:48:21

    ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ: 876.000 ΕΥΡΩ ΣΤΑΘΑΚΗΣ: 827.000
    ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ: 1.071.000
    ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ : 1.329.000
    ΒΑΛΑΒΑΝΗ : 909.000
    ΜΠΟΛΑΡΗ: 565.000
    ΖΕΡΔΕΛΗΣ: 528.000
    ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 520.000.
    Η Συνιστώσα JP MORGAN έχει μια βδομάδα να φέρει τα λεφτά της μέσα.

  10. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 27/06/2015 18:01:36

    Δεν πρέπει κανένας Έλληνας πατριώτης να αφήσει την κουμμουνιστική παρέα εκεί που θέλει να μας οδηγήσει...Όνειρο του κάθε κουμμουνιστή είναι να εκπληρωθεί το μεγάλο απωθημένο των γονιών τους που έχασαν τον εμφύλιο μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.