#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2013 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί φτάσαμε εδώ...



Ο Πρόεδρος των εργαζομένων στο ΜΕΤΡΟ, προσλήφθηκε εκεί σε ηλικία 50 ετών το 1999 προφανώς με.....ΑΣΕΠ!!!

Ξεκίνησε την καριέρα του ως στέλεχος της ΠΑΣΚΕ

Στις τελευταίες εκλογές ήταν υποψήφιος με την....ΑΝΤΑΡΣΥΑ!

Εκτός από το διορισμό στο Δημόσιο, αληθεύει ότι έχει και άδεια ΠΡΟΠΟ στο όνομά της κόρης του;

Για να μη ταλαιπωρούν τους πολίτες τέτοια μπουμπούκια, ας τολμήσει η κυβέρνηση να ψηφίσει ένα απλό άρθρο:

Οι αποφάσεις για την απεργία να λαμβάνονται από την απόλυτη πλειοψηφία των εργαζομένων σ' έναν οργανισμό.

Διαφορετικά είναι άκυρες.

Για να σταματήσουν να κάνουν κουμάντο στη ζωή μας οι οργανωμένες μειοψηφίες.

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LamprosM avatar
    LamprosM 24/01/2013 15:55:24

    αυατ να τα βλέπουν οι τυπαδες που στριμώχνονται διπλα του στς κάμερες για να παρουν λιγη απο την ...λαμψη του...!

  2. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 24/01/2013 16:00:30

    EXEI ADEIA PROPO KAI TI EGINE..............

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΝΙΚΟΣ 24/01/2013 16:17:49

      Γιατί εσύ μπορείς να πάρεις εύκολα άδεια ΠΡΟΠΟ;
      Για δοκίμασε.....

      • Vagelis2 avatar
        Vagelis2 @ Αδέξιος Δεξιός 24/01/2013 22:23:55

        Ποιός του την έδωσε?

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ ΝΙΚΟΣ 24/01/2013 16:48:21

      Πολλά "εγιναν" Νικο. Και εγώ με μια ακομα άδεια Προπο, ή με μια έξτρα δουλεια, σου κάνω όχι μονο τον επαναστάτη αλλά και Τσε Γκαβαρα γινομαι, ειδικά όταν πληρωνουν μονο οι άλλοι.

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ ΝΙΚΟΣ 24/01/2013 18:09:53

      ΟΙ θρασύδειλοι αγράμματοι λαμογιάρηδες σταμουλοκολάδες αν ήθελαν να κάνουν δουλειά τόσα χρόνια θα επόπτευαν καλύτερα τα ΜΜΕ από τους λαθρεπιβάτες και τις ρεμούλες στις προμήθειες .
      Αλλά ήταν στο κόλπο και εύκολα εξαγοράσιμοι από τους αποτυχημένους πολιτικάντηδες πούχαν αφεντικά.
      Αν τους ψάξεις έναν έναν τα περισσότερα είναι θρασύδειλα ρεμάλια αγράμματοι προοδευτικούρες , κοινώς ΧΑΧΟΛΙΑ....
      Υ.Γ. και όλοι τους βολεμένοι ....ραγιάδες γενίτσαροι.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/01/2013 16:02:52

    Απολύσεις μαζικές, η μόνη λύση. Στα χωράφια ζητάνε εργάτες, ας πάνε οι συνδικάλες που είναι ισλαμολάγνοι, να κάνουν παρέα με τα Πακιστανά στο μάζεμα του πορτοκαλιού....
    Πολλοί νέοι με προσόντα θα ήθελαν πολύ να εργαστούν στο μετρό.

    • maquis avatar
      maquis @ ΒΙΣ 25/01/2013 15:06:39

      Πολύ υποτιμητικό βλέπω θεωρείς το μάζεμα των πορτοκαλιών. Σε πληροφορώ ότι τα"πακιστανά" έχουν σχεδόν εκτοπιστεί απο τα "ρουμανά" φέτος που βγάζουν και 50ε μεροκάματο. Επίσης μετά απο άπειρα χρόνια άρχισαν να εμφανίζονται και κάποιοι δικοί μας. Οπότε είσαι ευπρόσδεκτος (φαγητό και μεταφορικά παρέχονται).

  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24/01/2013 16:07:10

    NΤΡΟΠΗ ΤΟΥ.

  5. viva avatar
    viva 24/01/2013 16:10:52

    ....δεν καταλαβα , τι εννοεις με ¨την απολυτη πλειοψηφια ?

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ viva 24/01/2013 16:17:08

      απόλυτη πλειοψηφία σημαίνει 50%+1

      • Christos avatar
        Christos @ Αδέξιος Δεξιός 24/01/2013 16:53:46

        Τώρα η σχετική πλειοψηφία τι ποσοστό απαιτεί;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Christos 24/01/2013 17:00:35

          Από όσους πάνε στη συνέλευση το 50% και ένας. Μπορεί με 20% να βγάλεις απόφαση δηλαδή.

          • Λιογκος avatar
            Λιογκος @ Γεώργιος Τ. 24/01/2013 17:18:42

            Όπως και στις βουλευτικές δηλαδή?

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ Λιογκος 24/01/2013 21:28:20

            Όχι όπως και στις βουλευτικές, σε εκείνες αν δεν πάει να ψηφίσει κανένας δεν βγαίνει κανένας. Για την απεργία αν δεν ψηφίσει κανένας, δεν γίνεται απεργία.

        • YannisT avatar
          YannisT @ Christos 24/01/2013 17:17:58

          Πολύ σωστή πρόταση να γίνει 50%+1 επί των μελών. Τώρα είναι πλειοψηφία επί των παρόντων μελών στην συνέλευση. Δηλαδή, μαζεύονται οι άπλυτοι παρέα και αποφασίζουν μονοι τους την ώρα που οι νοικοκυραίοι κοιτούν να κάνουν την δουλειά τους

      • diman avatar
        diman @ Αδέξιος Δεξιός 24/01/2013 16:59:34

        Αυτοί που κάνουν ότι κυβερνούν έχουν 50+1 ????

        • Αντεπαναστατης avatar
          Αντεπαναστατης @ diman 24/01/2013 21:07:34

          Αν οι συνδικαληστες θελουν επανασταση να την κανουν.Και να αναλαβουν το κοστος.
          Τσαμπα μαγκες τελος.

  6. IOANNIS avatar
    IOANNIS 24/01/2013 16:16:16

    Κύριε δεξιοτέχνη δεξιέ αυτές οι οργανωμένες μειοψηφίες πράττουν αυτό που δεν μπορούν να πράξουν χιλιάδες εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα γιατί από πάνω τους επικρέμεται ο φόβος της απόλυσης και οι εκβιασμοί, χιλιάδες μικροεπαγγελματίες που δεν έχουν δουλειά, απόροια των πολιτικών του μνημονίου.Και εσείς μείνετε προσηλωμένοι θιασώτες του κοινωνικού αυτοματισμού

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ IOANNIS 24/01/2013 17:12:19

      Ήρωες είναι αυτές οι οργανωμένες μειοψηφιες, Η-ΡΩ-ΕΣ!!...

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 24/01/2013 18:39:52

        αυτές οι οργανωμένες μειοψηφίες με τη φασιστική νοοτροπία επιβάλλουν τις απόψεις τους στην πλειοψηφία των πολιτών.
        Για αυτό δεν θέλουν πλειοψηφικούς κανόνες

        • freggata avatar
          freggata @ Αδέξιος Δεξιός 24/01/2013 21:55:07

          AKΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ 49%.........

          • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
            Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ freggata 24/01/2013 22:09:49

            Πόσο ήθελες να είναι? 95%? Τι είμαστε, θεοκρατικό καθεστώς των Ταλιμπάν?

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Αδέξιος Δεξιός 24/01/2013 22:25:45

          Ναι, αδέξιε δεξιέ, συμφωνώ.. ;)

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ IOANNIS 24/01/2013 21:33:03

      Αυτοί οι ''ήρωες'' λοιπόν, θα το έκαιγαν το λάβαρο της ...επανάστασης αν σήμερα ο κ. Α.Σαμαράς τους εξαιρούσε από το ενιαίο μισθολόγιο. Μη σας πω τώρα που έχουνε γραμμένους τους Ιδ.Υπαλλήλους, τους Ελ.Επαγγελματίες και τους λοιπούς δυστυχείς Έλληνες που δεν διέθεταν τη δική τους επιδέξια γλώσσα, ώστε να διοριστούν και σήμερα να απαιτούν για τον εαυτό τους προνόμια, με αλαζονεία και θράσος. Εγωϊσμός, υστεροβουλία, κουτοπονηριά, φτήνια, τζαμπαμαγκιά και χυδαιότητα κομματικών σημαιοφόρων.
      Κοινωνικός αυτοματισμός = η νέα τσικλόφουσκα των βολεμένων Δ.Υ, ώστε να σκιάζονται οι ριγμένοι στην πυρά υπόλοιποι Έλληνες, και να μην απαιτούν ΙΣΟΝΟΜΙΑ, μην τυχόν και χαρακτηρισθούν απ΄τους υποκριτές. Πάρτε το απόφαση σύντροφοι. Πρέπει με κάποιο τρόπο να προσγειωθείτε στην πραγματικότητα και να αποκτήσετε κοινωνική συνείδηση. Τα ψέματα κάπου εδώ, μάλλον τελειώνουν.

  7. takis400 avatar
    takis400 24/01/2013 16:16:50

    για τα μνημονια 1-2-3 αυτη η αδεια προπο φταιει,να πως φτασαμε ως εδω,σοβαρευτειτε λιγο γιατι θα μας ριξουν και θα ρωταμε γιατι

    • Τσιούνης Ηρακλής avatar
      Τσιούνης Ηρακλής @ takis400 24/01/2013 18:53:06

      Tα μνημόνια φταίνε, ή ότι η Ελλάδα έπαψε πλέον να παράγει; Τα μνημόνια είναι το αποτέλεσμα, δεν είναι το πρόβλημα. Δεν μπορείτε να το καταλάβετε, ότι άλλο αρρώστεια κι άλλο ο πυρετός. Ο πυρετός δείχνει ότι είσαι άρρωστος, δεν σού φταίει ο πυρετός όταν η χώρα χρωστάει σ' όλον τον κόσμο.

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ takis400 24/01/2013 19:23:14

      4.500.000 συνταξιουχοι
      1.500.000 ανεργοι
      1.000.000 δημοσιοι υπαλληλοι
      1.500.000 μαθητες,φοιτητες
      ------------------------------
      8.500.000 +1.000.000 εισοδηματιες=9.500.000
      γι αυτο φθασαμε στο μνημονιο.Τα αλλα ειναι λογια.

      • Vagelis2 avatar
        Vagelis2 @ yannis d. 24/01/2013 22:29:22

        Τότε που βρήκαν τα λαμόγια οι πολιτικοί και οι φίλοι τους οι "επιχειρηματίες όλο αυτό το χρήμα στις ελβετίες και στους φορολογικούς παραδείσους και στις οφσορ? Από τη σκληρή δουλειά τους? Δε μπορεί Κάποιοι εργάστηκαν και παρήχθηκε ο πλούτος, δε νομίζεις?

  8. fitsoulas avatar
    fitsoulas 24/01/2013 16:18:07

    Με απόλυτη πλειοψηφία, όπως και στις εθνικές εκλογές;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ fitsoulas 24/01/2013 17:06:28

      Συγκρίνεις το να μείνει μια χώρα ακυβέρνητη επειδή υπάρχει ένα 30-35% που δεν ενδιαφέρεται για την πολιτική ή δεν πιστεύει σε κάποιον άξιο, με το να διαλύεται η συγκοινωνία της πρωτεύουσας για 1 βδομάδα και να γίνεται κόλαση η ζωή 3 εκατομμυρίων πολιτών από μειοψηφείες; Αφού ούτε απεργία δεν κάνουν. Παίρνουν άδεια οι περισσότεροι για να καλύπτουν τους άλλους και να πληρώνονται. Διαφωνούν δηλαδή πολλοί με την απεργία.

  9. Χρήστος Χ. avatar
    Χρήστος Χ. 24/01/2013 16:19:29

    "Ο Πρόεδρος των εργαζομένων στο ΜΕΤΡΟ, προσλήφθηκε εκεί σε ηλικία 50 ετών το 1999 προφανώς με…..ΑΣΕΠ!!!"

    Μα κάλε το 2000 λειτούργησε το μετρό. Πότε θέλατε να προσληφθεί; Το 1996; Επίσης γιατί είναι ντροπή να τον προσλάβουν επειδή είναι 50 ετών; Οι 50αρηδες, δηλαδή, να μένουν άνεργοι; Με την ηλικία κρίνουμε ή με το εάν καλύπτει τα προσόντα της θέσης του;

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Χρήστος Χ. 24/01/2013 16:46:33

      ναι προφανώς μπήκε με ....τα αξιολογικά κριτήρια της ΠΑΣΚΕ!

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Χρήστος Χ. 24/01/2013 22:11:05

      Είσαι λάθος. Από το 1995-96 ξεκίνησε προσλήψεις το μετρό. Έχω φιλικό μου πρόσωπο που διορίστηκε από τα 18 μόλις αποφοίτησε από το λύκειο, καθότι λόγω φύλου δεν πήγε και στρατό. Κάνοντας πριν ένα μήνα συζήτηση μαζί της, μου έλεγε ότι παίρνει γύρω στα 2200 καθαρά και θα πέσει στα 1700 καθαρά με το ενιαίο μισθολόγιο. Μιλάμε για θέση διοικητικού υπαλλήλου με απολυτήριο λυκείου.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Θησειώτης 25/01/2013 12:58:11

        Ενας καθηγητής ΜΕ, ακόμα και με μεταπτυχιακό, παίρνει πολύ λιγότερα. Η αδελφή μου με 3 παιδιά και με μεταπτυχιακό δίπλωμα και με αρκετά χρόνια προϋπηρεσία παίρνει λίγο πιο πάνω από χιλιάρικο.
        Αφού είναι τόσο δυστυχισμένοι οι υπάλληλοι του μετρό, γιατί δεν τους αφήνει η κυβέρνηση ελεύθερους να βρουν μία άλλη δουλειά που θα εξασφαλίζει την ισόβια ευδαιμονία τους;

  10. Lilou avatar
    Lilou 24/01/2013 16:29:20

    για τις μαζικες προσληψεις παραμονες των εκλογων 2009 καμια κουβεντα αγαπητε αρθογραφε?

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Lilou 24/01/2013 16:45:46

      δε σταματάτε αυτό το παραμύθι με τις προεκλογικές προσλήψεις του 2009..

      • Vrennus avatar
        Vrennus @ Αδέξιος Δεξιός 24/01/2013 16:57:40

        Έχω μερικά ονόματα πρόχειρα να αναφέρω αλλά δεν θα το κάνω. Εμένα, οι άνθρωποι που θέλουν μια δουλειά δεν μου φταίνε σε τίποτε. Ας είναι και 50 χρονών πρώην ΠΑΣΚΕ-ίτες.

        • coik avatar
          coik @ Vrennus 24/01/2013 18:00:08

          Τελικά είμαι πολύ άτυχος. Τόσα χρόνια περιμένω να χτυπήσει το τηλέφωνο και να μου πούνε «κύριε .. είστε ο τυχερός της ημέρας, προσλαμβάνεστε στο Δημόσιο». Το ρημάδι δεν χτυπάει. Καλά, όσοι λένε ότι για τις προσλήψεις με μέσο στο Δημόσιο, φταίνε μόνο οι πολιτικοί είναι τελείως κουκουρουκου… για να μην πω τίποτα χειρότερο.

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ Lilou 24/01/2013 16:58:43

      Και να έγιναν μερικές προσλήψεις το 2009, τι έγινε; Δεν είναι πολλά τα χρόνια. Ενώ ο Σταματόπουλος έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, ως εργαζόμενος από το 1999. Είναι δέκα χρόνια παραπάνω!

      • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
        Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ fitsoulas 24/01/2013 22:11:39

        Έτσι!

  11. Karenin avatar
    Karenin 24/01/2013 16:37:51

    Μένει Κερατσίνι,
    δούλευε μαρμαράς,
    προσλήφθηκε στα 50,
    η κόρη του έχει άδεια προπό,
    Πασόκος και υπο΄ψηφιος με Ανταρσία....
    Αδέξιε, ευτυχώς δεν πάθαμε ακόμη όλοι εθνική παράκρουση.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ Karenin 24/01/2013 16:56:52

      Είναι κακό που μένει Κερατσίνι? Ίσως ότι είναι Γαύρος...

      • coik avatar
        coik @ Λιογκος 24/01/2013 18:51:41

        Δεν είναι κακό που μένει στο Κερατσίνι. Το κακό είναι ότι μας δουλεύει όλους. Όταν ήταν το ΠΑΣΟΚ στα πάνω του δήλωνε πρασινοφρουρός. Τώρα που είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, το παίζει ακροαριστερός, φτύνοντας εκεί που έγλυφε (ΠΑΣΟΚ). Όπου φυσάει ο άνεμος.
        Ξέρω πολλούς που μένουν στο Κερατσίνι, αλλά είναι αξιοπρεπείς και δεν ζητάνε από κανέναν να τους βολέψει.
        Έλεος πια με το ρουσφέτι.

  12. tnt avatar
    tnt 24/01/2013 16:39:31

    ιδιωτικοποιηση αμεσα...για να ξεβρωμισει λιγο ο τοπος..

    • θανασης avatar
      θανασης @ tnt 24/01/2013 17:50:02

      Οπα φίλε αυτο το "Να ξεβρωμίσει ο τόπος" είναι αλλουνού σύνθημα.Είπαμε αλλά όχι και έτσι..

    • Chris avatar
      Chris @ tnt 25/01/2013 09:56:50

      @ tnt
      Τα ΜΜΜ δεν μπορούν να ιδιωτικοποιηθούν. Έχουν υψηλό λειτουργικό κόστος. Τα εισιτήρια, για αυτό επιδοτούνται από το κράτος. Στο λέω εγώ, που είμαι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων και της γενικότερης νομοθετικής απορρύθμισης.

  13. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 24/01/2013 16:46:21

    Για να καταλαβω...

    Φτασαμε εως εδω επειδη προσεληφθη στα 50 ο εν λογω ή επειδη ειναι υποψηφιος με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ αλλα ο εργοδοτης του ειναι ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΔΗΜΑΡ ή μηπως επειδη η κορη του εχει ΠΡΟΠΟτζιδικο;

    • someone avatar
      someone @ Φοιτητης 24/01/2013 19:13:01

      οπως λεει και ο δεξιοτεχνης πρεπει να προσεχουμε τωρα που εχει και αδεια προπο γιατι δεν θα μπορεσουμε να χαρισουμε και τον ΟΠΑΠ

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Φοιτητης 24/01/2013 19:15:35

      Είσαι και ...Φοιτητής

      Φτάσαμε εδώ έξυπνε επειδή η λογική και οι πολιτικές που αναδείκνυαν και επιβράβευαν τέτοια πρόσωπα οδήγησαν τη χώρα στο γκρεμό.
      Γκέγκε;

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Αδέξιος Δεξιός 25/01/2013 03:39:26

        Ειστε οντως αδεξιος... στον λογο. Το αρθρο δεν γραφει αυτα που λετε. Λεει οτι φτασαμε εδω που φτασαμε επειδη προσεληφθη ενας 50αρης που ειναι διαφορετικης πολιτικης πεποιθησης απο τις κυβερνησεις και επειδη η κορη του εχει ΠΡΟΠΟτζιδικο. Πως θελατε να αντιδρασω;

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Φοιτητης 25/01/2013 08:08:38

          Κύριε φοιτητή, με όλο το θάρρος, τον χαζό παριστάνετε? Που ζείτε?

          Ο αρθρογράφος σας μιλάει για την "δικτατορία του προλεταριάτου" που "εγκαθίδρυσε" τον σοσιαληστρισμό της μάσας, της λούφας και της λαμογιάς στην Ελλάδα, με τα λεφτά τα δικά μου και τα δικά σου και μας φορτώθηκε στην πλάτη.

          Εγώ αυτούς δεν τους ξαναπληρώνω, ούτε τις ΜΚΟ τους, ούτε τις ΔΕΚΟ τους, ούτε την ΕΡΤ τους, ούτε δεν ξέρω κι εγώ τι τους...

          Τι έκανε μέχρι τότε -σου λέει ο αρθρογράφος- και διορίστηκε στα 50? Η ζωή ενός ανθρώπου ξεκινάει στα 30 (σήμερα), άντε στα 35.
          Αυτός σαν ΠΑΣΚΕ και τώρα ΑΝΤΑΡΣΥΑ (καλά ναι, καμιά γκόμενα θα κυνηγούσε εκεί!) κολλούσε αφίσες, φώναζε για το ΠΑΣΟΚ και ζούσε κι αυτός κι όλοι οι πρασινο-κοκκινο-φρουροι από τα Πακέτα Ντελόρ, τα Μεσογειακά Προγράμματα και τα Α', Β', Γ' ΚΠΣ!..
          Και τον διόρισαν στο Μετρό τσομπάνη, να φωνάζει στα πρόβατα τάχα για τα δικαιώματα τους κι αυτά -σαν πρόβατα- να τον ακολουθούν.

          Κατάλαβες τώρα? Αφού είσαι φοιτητής ακόμα, έχεις καιρό να καταλάβεις κι άλλα.
          Είναι λερωμένοι, φίλε μου, από όπου κι αν τους πιάσεις θα λερωθείς.

          Και οι άλλοι της αντιπέρα όχθης, πολλοί είναι κι αυτοί ελεεινοί! ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ μόνο για να βουτήξουν τόσα λεφτά που ήρθαν για τη χώρα μας και να τα κάνουν βίλες και λαμογιο-εταιρίες!

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ Αδέξιος Δεξιός 25/01/2013 10:24:31

        ότι οι πολιτικές αυτές εκφράστηκαν κατά κύριο λόγο από τα συνεταιράκια μας τους πασόκους παίζει ρόλο η να χαμε να λέγαμε? αυτά που λέγονται για την σύζυγο ντινόπουλου στο τραμ ισχύουν ή αθώος ο ντινόπουλος επειδή η σύζυγος δεν δουλεύει πλέον εκεί?

  14. LamprosM avatar
    LamprosM 24/01/2013 16:49:54

    Πτυχιο ανωτάτης Μαρμαρικής ειχε.
    Ειδικότητα μαρμαρας και βρεθηκε φυλακας συρμων. και δεν του αρέσουν τα 1600 που λεει οτι παιρνει

  15. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/01/2013 16:51:07

    Τι φρικιά είναι αυτά !!!
    Και εξασφαλισμένα φρικιά...
    (δεν εννοώ το εμφανισιακό, αλλά το γενικό στάïλ)

  16. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/01/2013 16:53:12

    Φτασαμε εως εδω επειδή είναι "εξασφαλισμένοι", αλλά αυτοί και κυρίως οι πάτρωνές τους, δεν δίνουν δεκάρα για τους μή εξασφαλισμένους για τους επισφαλείς.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Uncle Stgm 24/01/2013 18:53:02

      Μην με παρεξηγησεις, δεν τους υποστηριζω, ιδιως οταν εμαθα οτι παιρνουν αδειες οταν κανουν απεργιες για να πληρωνονται. Φανερωνουν πληρης υποκρισια. Αλλα ετσι δεν εχει μαθει να ζει ολος ο κοσμος σε ολο τον πλανητη; Τον σημερινο ανθρωπο δεν τον νοιαζει απλα να περναει αυτος καλα αλλα θελει ταυτοχρονα να υποφερουν οι γυρω του γιατι θελει να ειναι ο μοναδικος που περναει καλα και να νιωθει ξεχωριστος. Μας εφαγε η διαφοροποιηση και ο ανταγωνισμος... Και που να δεις τη συνεχεια. Το κινεζικο ρητο "ειθε να ζησεις σε ενδιαφερουσες εποχες" ειναι τελικα καταρα...

  17. Λιογκος avatar
    Λιογκος 24/01/2013 16:54:38

    Με αυτούς δεν συγκυβερνούμε τώρα? Αν σου πω ότι τον διόρισε ο Κουκουλοπουλος τι θα πεις?

  18. Μακεδών avatar
    Μακεδών 24/01/2013 16:56:40

    Φτασαμε ως εδω γιατι προφανως δοθηκε εντολη στον Τσιπρα να ριξει την κυβερνηση δημιουργωντας χαος στην χωρα με την υποστηριξη παρανομων και καταχρηστικων απεργιων,καταληψεων,αναρχικων,τρομοκρατων κλπ.
    Δεν γουσταρουν φαινεται οι Αμερικανοι την κυβερνηση και χρησιμοποιουν για ακομα μια φορα την πετυχημενη συνταγη της αραβικης (και οχι μονο) ανοιξης.
    Το ταξιδι του Τσιπρα στο USA μονο τυχαιο δεν ειναι!Ο νεος ΓΑΠ ανελαβε καθηκοντα και αρχιζει "δουλεια".
    Το εργο το εχουμε ξαναδει!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Μακεδών 24/01/2013 17:00:06

      Λάθος βολή.
      Πόσες φορές πρέπει να το πούμε: Τώρα οι "κακοί" που προκαλούν χάος και ρίχνουν τις καλές κυβερνήσεις, είναι οι Γερμανοί. Όχι οι Αμερικανοί.
      Ο ινστρούχτορας.

      • Μακεδών avatar
        Μακεδών @ Uncle Stgm 24/01/2013 17:26:58

        Ετσι ειναι!Το νεο συνθημα του ΣΥΡΙΖΑ (για λογαριασμο του οποιου γραφεις μερα-νυχτα σχολια) ειναι το:
        "ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ"

        Υ.Γ. 1: Το μεροκαματο να βγαινει
        Y.G. 2: Dont feed the (syriza) trolls

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ Μακεδών 24/01/2013 17:00:17

      Εμείς δεν φταίμε? Πολύ θέλει δηλαδή να γίνει του κουτρούλη ο γάμος? Τι έκανε η κυβέρνηση σαν αντίβαρο στα μέτρα? Όπως στρώνεις κοιμάσαι... μέχρι και τα παιδιά φορολόγησαν.

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Μακεδών 24/01/2013 17:10:18

      Και οι λογοι ειναι απλοι.Πιθανοτητα ανακυρηξης ΑΟΖ (θυμωνουν οι Τουρκοι) και πιθανοτητα πωλησης ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ στους Ρωσους (θυμωνει το State department) αρκουν για να κανουν οι Αμερικανοι την χωρα mpaxalo ακομα μια φορα!

  19. Antistar avatar
    Antistar 24/01/2013 16:57:13

    Αδέξιε Δεξιέ, όταν η Κυβέρνηση χάριζε το Ολυμπιακό Κέντρο Τύπου στο Λάτση, με τιμή πώλησης στο 1/3 των προσδοκώμενων ενοικίων, παρέλειψες να μας δώσεις την περιουσιακή κατάσταση του Λάτση, καθώς και αυτών που υπογράψανε το χάρισμα.
    Γιατί;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Antistar 24/01/2013 17:00:25

      Οι υπάλληλοι του μετρό ή τέλος πάντων οι συνδικαλιστές του, απεργούν για το αυθαίρετο του Λάτση; Που κολλάει αυτό;

    • Antistar avatar
      Antistar @ Antistar 24/01/2013 17:00:53

      Και όταν ο Υπουργός Ναυτιλίας αντί να φορολογήσει βαριά τους σκαφάτους, τους έβαλε "θαλάσσια διόδια" (sic), παρέλειψες να μας δώσεις την περιουσιακή κατάσταση του Υπουργού και των μελών της οικογένειάς του, και ιδίως, αυτών που βγήκαν οφελειμένοι.
      Γιατί; Δεν έκανε τότε στοχευμένες διαρροές το Κόμμα;

    • alex23 avatar
      alex23 @ Antistar 24/01/2013 19:41:12

      μπορει να το 'χαρισε' νοικιαζοντας το σχετικα φτηνα, αλλα δεν μας λεει κανεις ποιο θα ηταν το κοστος που θα πληρωνε το κρατος για να το συντηρει και να το νοικιαζει με το παλιο καθεστως...ο πολυ λαικισμος μας εφαγε...

  20. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/01/2013 16:59:22

    Να το παίξω και λίγο τρελός; Λέτε ότι ο πρόεδρος των εργαζομένων του μετρό είναι της ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Αν η κυβέρνηση απέλυε όλους όσους απεργούν και προσλάμβανε για 25 ευρώ την μέρα Πακιστανούς και Αφγανούς, θα του κακοφαινόταν του κυρίου ή όχι;

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Γιώργος 24/01/2013 17:01:05

      Για την ακριβεια ειναι της ΑΝΤΑΡ-CIA

    • ANTONIS avatar
      ANTONIS @ Γιώργος 25/01/2013 15:39:22

      ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!

  21. γιωργης avatar
    γιωργης 24/01/2013 17:05:38

    Επί πασοκ γαπ μας έκαναν σε δεκο που εργάζομαι μειώσεις 37% και δεν έγινε και καμία απεργία τώρα εμφανίστηκε και ο παναγόπουλος να υποστηρίξει. Οι συνδικαλες κάνουν κουμάντο λύνουν και δένουν και για αξιοκρατία ούτε λόγος να γίνεται. Τώρα τους χαλάνε την σουπα. Για να μην χάσουν τα προνόμια λίγοι την πληρώνει ολόκληρος λαός.

    • ANTONIS avatar
      ANTONIS @ γιωργης 25/01/2013 15:41:27

      ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΩΡΓΗ ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!

  22. GA avatar
    GA 24/01/2013 17:09:24

    ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΟ
    ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ 50ΑΡΗΔΕΣ? ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ Ο ΑΠΛΥΤΟΣ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 30 ΚΑΙ 35 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ? ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΠΟΔΙΕΣ ΦΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΣΕΠ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΡΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΣΕΠ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ. ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΚΑ. ΑΜΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΑΡΙΟ...

    • johnie xl avatar
      johnie xl @ GA 24/01/2013 17:47:37

      Όλα καλά(αν και διαφωνώ).Είναι οι απόψεις σου σεβαστές ,όπως και κάθε άλλου σχολιαστή.Αλλά η λέξη "άπλυτος" ή κάπου παραπάνω: "να πάει να κάνει παρέα με τα πακιστανά" δείχνουν κατα τη γνώμη μου νοσηρό μίσος.

  23. viva avatar
    viva 24/01/2013 17:09:36

    antistar 100%, κυριοι Δικαιοσυνη κ αξιοκρατια ! δεν γινεται να τα μεταφραζουμε οπως μας συμφερει.......η κυβερνηση δεν εχει την καλη πιστη....οταν ηδη εχει σπασει το ενιαιο μισθολογιο με τα δικα της παιδια ......αν το επαναφερει θα εχει το ΟΚ να προβει σε οσες επιταξεις θελει.......οι προσφατοι συμβουλοι στην ΕΡΤ πχ με μισθο 3-4 χιλιαρικακια ειναι στο ενιαιο ?

  24. η Dimi avatar
    η Dimi 24/01/2013 17:10:47

    Κατάθεση της αποζημίωσης στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και επίδοση απόλυσης με Δικαστικο Επιμελητή. Για να μπει οριστικό τέλος στη ταλαιπωρία των επιβατικού κοινού και στα καπετανάτα των αποφοίτων Δημοτικού των € 3000+ μηνιαίως.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 24/01/2013 21:11:09

      Λιόγκος, επιπλέον, από όλους τους «Πρίγκηπες» αυτούς, για κάθε ημέρα «απεργίας» τους, παρακράτηση € 60.00 (ευρώ εξήντα) και πίστωση με εισιτήρια των €0.70 και €1.40 αντίστοιχα, όλων των κατόχων κάρτας πολλαπλών διαδρομών ΜΜΜ. Οι περισσότεροι των οποίων, με μηνιαίο εισόδημα ± € 400/μήνα. Και οι οποίοι, λόγω των «απεργιών» των «Πριγκίπων» αυτών, υποχρεώθηκαν στην εκ νέου αγορά εισιτηρίων, στερώντας τις οικογένειές τους από τα βασικά και αφήνοντας τους λογαριασμούς τους απλήρωτους. Party is over pals !

  25. viva avatar
    viva 24/01/2013 17:12:29

    ....φτασαμε εδω γιατι δεν μας ενοιαζε η αξιοκρατια αλλα μονο αν ειναι ¨δικα μας¨παιδια (Πασοκ), διοριζαμε αποτυχημενους πολιτευτες ως διοικητες δεκο-νοσοκομειων....πραγμα που συνεχιζεται.....ετσι δεν ειναι ?

  26. yellow avatar
    yellow 24/01/2013 17:13:09

    .... Μα από ποιόν διορίστηκε...;

    • m.s avatar
      m.s @ yellow 24/01/2013 18:29:04

      ναι ναι !!!
      μπορούμε παρακαλώ να μάθουμε το όνομα του εθνοπατέρα που προίκισε το ελληνικό δημόσιο με αυτό το ξωθικό.

  27. Λιογκος avatar
    Λιογκος 24/01/2013 17:13:28

    Τα αυτονόητα λες αλλά κάποιοι είπαμε λειτουργούν με ένα επικίνδυνο μένος.

  28. Λιογκος avatar
    Λιογκος 24/01/2013 17:15:13

    Σοβαρέψου, 3000 ευρώ μηνιαίως?

    • dim avatar
      dim @ Λιογκος 24/01/2013 17:58:22

      Ναι φίλε μου, 3083 ευρώ μηνιαίως, για να ακριβολογούμε...

  29. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/01/2013 17:18:33

    Απόλυση θέλει και αυτός και τα υπόλοιπα ρουσφέτια. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός...

  30. chriss avatar
    chriss 24/01/2013 17:19:12

    μακαρι η τρόικα να σπασει τα μουτρα της απ΄αυτους
    μετα να δεις..

  31. aggelosview avatar
    aggelosview 24/01/2013 17:20:31

    Δημοσιεύτηκε στο indymedia από τους ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ πριν 3 μέρες. Όταν αποφάσιζαν συνέχιση των κινητοποιήσεων. Αυτά για το ποιοι αποφασίζουν.

    "Η σύσκεψη σε εξέλιξη. Η φωτό στάλθηκε με κινητό τώρα
    Μεγάλη σύσκεψη γίνεται τώρα στο αμαξοστάσιο των Σεπολίων ΜΕΤΡΟ. Στη σύσκεψη παρευρίσκονται εκατοντάδες εργαζόμενοι και συνδικαλιστές από πολλά σωματεία και συλλογικότητες.
    Ανάμεσα τους βρίσκεται πολυμελής αντιπροσωπεία συναγωνιστών του Κινήματος Δεν Πληρώνω.
    Η σύσκεψη γίνεται σε μια κρίσιμη στιγμή για τους εργαζόμενους στο Μετρό και γενικότερα όλους τους εργαζόμενους."

  32. Eθνικοφρων avatar
    Eθνικοφρων 24/01/2013 17:20:34

    και να πεις οτι αυτα που περιγραφει το αρθρο δεν τα εκανε και η ΝΔ

    • dim avatar
      dim @ Eθνικοφρων 24/01/2013 18:01:48

      1) Σε τι βαθμό τα έκανε όμως?
      2) Όποτε προσπαθούσε να περάσει κάτι καλό, ποιοί αντιδρούσανε ? Οι Πασόκοι και οι αριστεροί...
      3) Ο Σαμαράς που ήταν 13 χρόνια σπίτι του... τι σχέση έχει με όλα αυτα ???

      • greekfournaris avatar
        greekfournaris @ dim 24/01/2013 19:07:33

        ''Ο Σαμαράς που ήταν 13 χρόνια σπίτι του… τι σχέση έχει με όλα αυτα ???''

        ο Σαμαρας δεν ιδρυσε δικο του κομμα, προεδρος ενος προυπαρχοντος κομματος ειναι... τι επιχειρημα ειναι αυτό;

        Να ρθει σε λιγο και ο ραγκουσης να μας πει πως διαφοροποιηθηκε απο το μπενι τα 3 χρονια διακυβερνησης του και να μας ζητησει να του αποδωσουμε τα ευσημα!!!

  33. ιάκωβος avatar
    ιάκωβος 24/01/2013 17:28:52

    Κ ποιος σας είπε ότι η τρικολόρ κυβέρνηση δεν διορίζει κ σήμερα. Διαβάστε την ΠΥΣ 40 που παγώνει τους κανονικούς διορισμούς του ΑΣΕΠ κ εξαιρέι την ΕΡΤ, κ τα συνήθη κομματικά μαγαζιά. Καποιος μνημονιακός μέχρι το κοκκαλο συνδικαλισταράς διορισμένος με αντίστοιχο τρόπο δεν ενοχλεί? Δεν είδα κάποιο άρθρο για μνημονιακούς μάλλον δεν ενοχλούν αυτοι. Υπάρχουν απλοι ανευ βυσματος διοριστέοι απο διαγωνισμούς ασεπ του 2008 που είναι στην απ έξω. Κ για να μην παρεξηγηθώ δεν υποστηρίζω ότι το χρεοκοπημένο δημόσιο πρέπει να τους απορροφήσει, αλλά μη μου παριστάνετε τους θιγμένους από το ποιον του μουσάτου της εικόνας. Ήταν ο κανόνας στην μαφιοκρατία των τελευταιων 35 ετών
    Φορολογώντας ανάλγητα το σύμπαν η κυβέρνηση κατάφερε να χάσει κάθε έρισμα στους δοκιμαζόμενους συνανθρώπους μας. Απομένει το "τυχαίο" γεγονός

  34. GA avatar
    GA 24/01/2013 17:31:11

    Αριστε αριστερε antistar δεν καταλαβες οτι διοδια στη θαλασσα εβαλε για όλα τα σκαφη που μπαινουν στην Ελλάδα γιατι ολοι τα έπαιρναν απο την χώρα και άλλαζαν σημαία και έτσι η χωρα δεν εισέπρατε μία? Τι δεν καταλαβαίνετε εεπιτελους. Τόσο δυσκολο είναι? Εκτός και εάν είσαι σκαφάτος και σε θίγει το ζήτημα.Τώρα που κολλαει η περιουσική κατάσταση του καθε υπουργου δέν το καταλαβαίνω. Η μάλλον το καταλαβαίνω: Η μπάλα στην εξέδρα.

    • Ηρεμία avatar
      Ηρεμία @ GA 24/01/2013 17:53:33

      Αγαπητε GA, μαλλον δυσκολο να το καταλαβει κανεις που δεν γνωριζει το αντικειμενο. Αλλα μπας και το κατανοησουν επιτελους ενημερωνω οτι αυριο κιολας μπορω να πεταχτω στο Προξενειο της Μαλτας (πχ) και ν'αλλαξω σημαια σε 3 σκαφη τουλαχιστον. Μια ζωη να μεταφερουμε οτι βλακεια μας λενε...

      • m.s avatar
        m.s @ Ηρεμία 24/01/2013 22:06:40

        @ Ηρεμία
        άσε τη σημαία
        αόρατα αγαπητέ μπορείς να τα κάνεις; μόνο τα φουσκωτά stealth θα τη γλιτώσουν

  35. χρήστος avatar
    χρήστος 24/01/2013 17:42:42

    οι υπάλληλοι του μετρό νομίζουν ότι δουλεύουν σε ορυχείο!

  36. viva avatar
    viva 24/01/2013 17:56:54

    GA για αυτους που διοριστηκαν τωρα με ρουσφετι τι εχεις να πεις?

  37. Μάνος avatar
    Μάνος 24/01/2013 18:09:28

    Πληρώνονται ή δεν πληρώνονται τώρα που απεργούν;
    Ας απαντήσει υπεύθυνα κάποιος.

    Καμμία κατηγορία εργαζόμενου την σήμερον ημέρα δεν μπορεί να κάνει απεργία πάνω από 3 μέρες στην περίπτωση που δεν πληρώνονται.

    • NTUA avatar
      NTUA @ Μάνος 24/01/2013 19:28:52

      Ρε παιδιά, μην τρελαθούμε! Πληρώνονται, ή τους πληρώνουν; Να μην τους πληρώσουν!

  38. kosvag avatar
    kosvag 24/01/2013 18:27:26

    Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις!

  39. nemesis avatar
    nemesis 24/01/2013 18:54:33

    "Η Κυβέρνηση αποφάσισε να συγκρουστεί μετωπικά"... με την κοινωνία. Ο Σαμαράς ετοιμάζει την ηρωική του έξοδο!!!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ nemesis 24/01/2013 19:11:16

      μη φας, έχουμε γλαρόσουπα...

    • dim avatar
      dim @ nemesis 24/01/2013 19:18:34

      Ποια είναι η "κοινωνία"? Μερικές χιλιάδες βολεμένοι? "Κοινωνία" είναι και τα εκατομμύρια του ιδιωτικού τομέα, που είτε απολύονται, είτε ζουν καθημερινά με το φάσμα της απόλυσης, γιατί κάποιοι άλλοι απολάμβαναν επί δεκαετίες υψηλότατες αμοιβές που προέρχονταν όχι από τη παραγωγικότητα τους, αλλά από δανεικά... Και τα εκατομμύρια αυτά του ιδιωτικού τομέα λένε "Μπράβο στο Σαμαρά", επιτέλους να βρεθεί κάποιος σε αυτό το τόπο να συγκρουστεί με τις συντεχνίες και τους βολεμένους...

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ dim 25/01/2013 10:50:00

        για να μην τρελαθούμε τελείως
        δεν ξέρω κάποιον που να ξύπνησε κάποιο πρώι και να είπε '' παω να προσληφθώ στο δημόσιο'' . όλους αυτούς καποιοι τους βολεύανε ( 70% οι πασόκοι και 30% εμείς). Μπορεί κάποιος να ψάξει ποιος βόλεψε πχ αυτον τον συνδικαλισταρα του μετρό ή θα θυμώσουν πάλι οι πασόκοι και μπορεί να πέσει η κυβέρνηση, να μας κάνουν ντου οι τούρκοι, να μην έχουμε να φάμε και να μην υπάρχουν φάρμακα? αν είναι να μας συμβούν όλα αυτά τα δεινά ας αφήσουμε τους πασόκους και τα ''παιδιά τους'' να αλωνίζουν ελεύθερα

        • dim avatar
          dim @ Kostas nikolaou 25/01/2013 15:08:04

          Φυσικά και υπάρχουν ευθύνες για το παρελθόν... Το θέμα όμως τώρα είναι ότι ο Σαμαράς είναι αυτός που θέλει να τελειώνουμε οριστικά με τις πρακτικές και τα λάθη του παρελθόντος, και ο Σύριζα είναι αυτός που υποστηρίζει, ή ακόμα χειρότερα υποκινεί όλους αυτούς τους βολεμένους.... Είναι τυχαίο ότι όλοι οι συνδικαλιστάδες έχουν μετακομίσει στο Σύριζα (και το αδελφάκι του τον Ανταρσύα) ???

  40. Τιμορος avatar
    Τιμορος 24/01/2013 19:09:56

    Μπραβο Σαμαρα

  41. GA avatar
    GA 24/01/2013 19:20:30

    ΓΙΑ VIVA
    ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΥΘΑΡΣΩΣ:ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ? ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΡΑΤΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ "ΑΠΩΛΕΙΕΣ".ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΛΕΙΦΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!!!!!) ΟΤΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΕΛΑΒΑΝ ΤΕΛΟΣ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ? ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ? ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ. ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΥΡΙΟ ΘΕΛΩ 50 EURO ΓΙΑ ΤΑΞΙ. ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 30.ΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ? ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΟΥ ΔΙΨΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ... Ο ΚΑΘΕ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΟ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΡΜΕΝΟ ΠΡΟΠΑΤΖΙΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΟΥ.

  42. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΥΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΥΤΟΣ 24/01/2013 19:24:03

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΕΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΡΩΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ΔΙΟΡΙΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑ!!!!!! Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΥΠΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΦΡΑΠΕ!!!!!!

  43. MCMLII avatar
    MCMLII 24/01/2013 19:35:59

    Από τον σημερινό τύπο: Αυτόφωρο ζητά για τους απεργούς του μετρό η εισαγγελέας. Απειλούνται με συλλήψεις για παραβίαση δικαστικής απόφασης.

    Ορθή η εισαγγελεύς. Αλλά την προηγούμενη φορά που κάποιος υπουργός τής παρούσας κυβέρνησης έκανε το ίδιο, και παρότρυνε και τρίτους προς αυτό, μάλλον η κυρία θα έλειπε σε χειμερινές διακοπές...

  44. alex23 avatar
    alex23 24/01/2013 19:44:01

    ξεχασε τι ειχε πει ο ρεστης για το συριζα και κατι ψελισματα περι φορολογησης των εφοπλιστων..

    Ρέστης: "Βεβαίως να με φορολογήσει ο Τσίπρας... Αν με βρει...»

  45. alex23 avatar
    alex23 24/01/2013 19:48:09

    το ενδεχομενο μια ομαδα απο αυτους, οχι απαραιτητα γιατι το ηθελε αλλα ισως και γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη αφου εμεινε με την χειροβομβιδα της χρεωκοπιας στο χερι, αποφασισε να διορθωσει οσο μπορει την κατασταση, την στιγμη που ο ελληνικος λαος δεν τιμωρει αλλα επιβραβευει τους πολιτικαντηδες με την ψηφο του σε καθε εκλογη, δεν πρεπει να το λαβουμε υποψη και να τους βοηθησουμε για να δουμε τελικα και αν μπορει να αλλαξει κατι σε αυτον τον τοπο ?

  46. GA avatar
    GA 24/01/2013 19:49:52

    ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ! Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΜΟΥΛΟΚΟΛΛΑΔΩΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ! Ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΥΣΤΟΣ Ο ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ Ο ΣΤΑΜΟΥΛΟΣ.ΤΥΧΑΙΟ????? ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ(ΣΤΑΜ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΑΜ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ)

    • kapoios avatar
      kapoios @ GA 24/01/2013 21:57:07

      Ναι, επίσης έχουν τον ίδιο ωροσκόπο ...

  47. geo avatar
    geo 24/01/2013 19:54:49

    φτανει πια η υποκρισια!!τη λογικη αυτη και τις πολιτικες αυτες δεν τις επεβαλε ο λαος αλλα το πελατειακο πολιτικο συστημα.Ευεργετηθεντες μπορει να ειναι,οχι ομως δημιουργοι,μην τρελαθουμε...Γιατι τους κατηγορουμε τωρα αυτους που εμεις αναδειξαμε?επειδη διεκδικουν μια αξιοπρεπη ζωη?

    Εκτος κι αν εσεις βλεπετε να αλλαζει κατι σ'αυτο το θεμα...γιατι αν κρινω απο τις προσληψεις στη βουλη, τοποθετησεις στη δημοσια διοικηση κλπ δεν εχει αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

  48. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/01/2013 20:09:09

    Ἡ Λιάνα εἶσαι;

  49. GA avatar
    GA 24/01/2013 20:16:21

    GIA TO(H)N ΗΡΕΜΙΑ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΗΜΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.

    • Ηρεμία avatar
      Ηρεμία @ GA 25/01/2013 13:11:45

      Επιτελους! Πληρωσαμε καμποσα Ευρω(!) τους Τουρκους οταν περασαμε απεναντι με ιστιοπλοικο... Μην κραξετε, δεν ξαναπαμε

  50. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 24/01/2013 20:41:25

    Όταν ξυπνήσεις θα είναι αργά πια.... αυτοί τα υποανθρωποειδή υποκείμενα έχουν ξεσκίσει τη Ελλάδα. Ότι, όποιος δεν συμφωνεί μαζί τους είναι αυτομάτως φασιστικό, φασίστας.
    Κρίμα...

  51. Eθνικοφρων avatar
    Eθνικοφρων 24/01/2013 20:42:42

    1) σε οτι βαθμο και να τα εκανε, τα εκανε

    2) ε ναι 20+ χρονια κυβερνησε στην μεταπολιτευση η ΝΔ , οι πασοκοι και οι αριστεροι φταινε οταν ηταν κυβερνηση η ΝΔ

    3) ο Σαμαρας κυβερναει με ενα κομμα και μια κυβερνηση η οποια ειναι κατα 2/3 (μην πω και μεγαλυτερο ποσοστο)ιδια με την κυβερνηση Καραμανλη η οποια απετυχε

    δεν προηλθε απο παρθενογενεση

    • dim avatar
      dim @ Eθνικοφρων 24/01/2013 22:09:27

      Καταρχάς η ΝΔ κυβέρνησε 16 χρόνια από το 1974 έως και το 2011...Για δες που ήταν το χρέος το 1981... Άρα αφαιρούμε τα πρώτα 7 χρόνια, μένουν 9... Τα 3,5 του Μητσοτάκη και τα 5,5 του Καραμανλή... Δε λέω ότι δεν έχουν ευθύνη, αλλά πάντως 1990-1993 ο Μητσοτάκης κυβέρνησε με 151 βουλευτές, λόγω εσκεμμένης αλλαγής του εκλογικού νόμου από το ΠΑΣΟΚ που έβλεπε οτι θα χάσει τις εκλογές, και όλο το βαθύ ΠΑΣΟΚ και η Αριστερά ήταν απέναντι του σε κάθε μεταρρύθμιση που πήγαινε να κάνει... Το ίδιο και ο Καραμαλής, το 2007-2009 είχε 152 με Μανώληδες και Σία να είναι στα κάγκελα, και όταν ζήτησε εθνική συναίνεση όλοι (πλην Καρατζαφέρη για να είμαστε δίκαιοι, αλλά ποιος μπορεί να στηριχθεί στον ΟΦΑ) του γύρισαν τη πλάτη, αφού ο ΓΑΠ είχε το σχέδιο για εκλογές το Μάρτιο λόγω ΠτΔ με το άχαστο σύνθημα "λεφτά υπάρχουν"…

      Τώρα για το Σαμαρά, αν εσύ θεωρείς ότι έχει ευθύνη κάποιος που από το 1995 έως το 2009 ήταν εκτός κεντρική πολιτικής σκηνής, και τώρα δείχνει αποφασισμένος να συγκρουστεί με τις πρακτικές του παρελθόντος και τους βολεμένους, τι να πω… Όσο για τη κυβέρνηση, τα 2/3 που λες είναι εκτός πραγματικότητας… Από τη κυβέρνηση Καραμανλή, το πολύ να υπάρχουν 4-5 άτομα (Αβραμόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Στυλιανίδης… και κανα-δυο που ίσως μου ξεφεύγουν τώρα)

      • ANTONIS avatar
        ANTONIS @ dim 25/01/2013 15:48:14

        ΚΆΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ "ΟΧΙ" ΣΕ ΟΛΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ γιώργου παπανδρέου. ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΘΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ, ΑΠΟ ΤΟΤΕ, ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ;

  52. Σοφία avatar
    Σοφία 24/01/2013 20:48:38

    Απολυσεις τωρα.

  53. κεντρωος ακτιβιστης avatar
    κεντρωος ακτιβιστης 24/01/2013 21:10:25

    μαγκες δεν υπαρχουν λεφτα δυστηχως ,μερικοι νομιζουν οτι με απεργιες θα γεννηθουν δια μαγειας λεφτα,πρεπει να ζησουμε ετσι μερικα χρονια και ας ελπισουμε τοι συντοα θα αντιστραφει το κλιμα.Δικη μου αποψη ειναι ας στηριξουμε τον σαμαρα να δουμε τι αποτελεσματα θα φερει....αν μη τι αλλο δειχνει αρκετα σοβαρος

  54. sam530 avatar
    sam530 24/01/2013 21:18:54

    βρε βρε να και το αρθρο 4 του Α.Π.
    και σ'ανωτερα , παντα τετοια

  55. ML avatar
    ML 24/01/2013 21:25:52

    "Για να σταματήσουν να κάνουν κουμάντο στη ζωή μας οι οργανωμένες μειοψηφίες".

    Θα έλεγα με πολύ λύπη, μάλλον οι ''οργανωμένες συμμορίες''.

  56. panais avatar
    panais 24/01/2013 21:26:08

    Aυτό που λέτε για την απολυτη πλειοψηφία στο θέμα των άπεργιών είναι πολύ σωστό!!

    Εξάλου και οι κυνερνήσεις τα τελευταία 50 χρόνια με την απολύτη πλειοψηφία του 50+1 % αποφάσιζαν τις τύχες μας !!

  57. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/01/2013 22:13:07

    Λετε να δουμε και ξαβρακωματα οπως επι εποχης Κολλα;Αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους που ξιφουλκουν τωρα κατα των απεργων ειχαν υποστηριξει την κυβερνηση της ΝΔ τοτε.

  58. Μ.Λ. avatar
    Μ.Λ. 24/01/2013 22:13:18

    Ας φαγωθούμε μεταξύ μας βρε παιδιά, αντί να τα βάλουμε με αυτούς που πραγματικά φταίνε. Και δεν εννοώ τους κάθε λογής συνδικαλιστές! Κοιτάξτε τα μεγάλα ψάρια.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Μ.Λ. 25/01/2013 11:00:55

      Μ.Λ. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  59. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 24/01/2013 22:16:51

    Το ξαναγράφω αλλη μια φορά !!!
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ειναι εδώ , ενωμένο δυνατό , το κοινό του είναι εδώ (50%) , βολεμένο , είναι παντού , εδώ, εκεί , και αλλού , πηγαινοέρχεται σε κόμματα , αλλά είναι εδώ ο Νεοέλληνας του πασοκ , Ο συνδικαλιστής , ο νομάρχης , ο δήμαρχος , ο παράγοντας , ο πρόεδρος !!!

  60. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 24/01/2013 22:17:35

    Αφού το λες εσύ..

  61. dim avatar
    dim 24/01/2013 22:17:47

    Με τη δική σου λογική και ο Τσίπρας είναι αρχηγός τώρα του κόμματος του οποιου ο πρώην αρχηγός και μέντορας του, που τον έβαλε στην θέση του αρχηγού, λέει ότι πρέπει να επιστρέψουμε στη δραχμή, άρα ότι και να μας λέει τώρα, έχει ήδη κριθεί, εξαιτίας του παρελθόντος του κόμματος αυτού... Είναι λογική αυτή?

    ΥΓ. Το παράδειγμα είναι για να σου δείξω ότι ο κάθε ηγέτης βάζει τη δική του σφραγίδα σε ένα κόμμα... Βέβαια εγώ πιστεύω ότι κατα βάθος ο Τσίπρας θέλει τη δραχμή, απλά δε το λέει για να μη χάσει ψήφους, και μετά θα μας οδηγήσει εκεί, φορτώνοντας τα στους κακούς ξένους, και στους προηγούμενους που δεν άφησαν περιθώρια και τώρα η δραχμή ήταν μονόδρομος κλπ κλπ κλπ...

  62. viva avatar
    viva 24/01/2013 22:23:52

    GA ο Σταικουρας δεν διορισε την γυναικα του στη ΒΟΥΛΗ ?

    • someone avatar
      someone @ viva 24/01/2013 23:39:10

      παλιο αλλα μετα το σταματοπουλο που διοριστηκε το 99 ο ΛΟΡΔΟΣ ΒΥΡΩΝ τη κορη του στη βουλη

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ viva 25/01/2013 13:49:17

      Οχι η γυναίκα του Σταικούρα δεν διορίστηκε στη Βουλή. Επιστημονική συνεργάτιδα του Ευρωβουλευτή Τσουκαλά είναι , αφού παραιτήθηκε από ιδιωτική τράπεζα.
      Ο δε Σαμαράς απαγόρεψε μετά την υπόθεση Πολύδωρα τον διορισμό συγγενών, προσπάθει να περικόψει τα προνόμια των υπαλλήλων της Βουλής και όλοι θυμόμαστε που τους σιγοντάρησε ο Σύριζα όταν ήρθε η τροπολογία.
      Τα συριζαίικα μούσια βλάπτουν.

  63. Dimitris avatar
    Dimitris 24/01/2013 22:34:08

    Σαμαρά μην κάνεις πίσω. Ξεδόντιασε τις βολεμένες συντεχνίες των 3.000 ευρώ το μήνα που μας ήπιαν το αίμα.

    • Vagelis2 avatar
      Vagelis2 @ Dimitris 24/01/2013 22:40:07

      Πες τα χρυσοστομε! Τρώγαν τα 1000 στην Ελλάδα, το παίζαν προλεταριάτο, δεν φορολογούνταν, (ως γνωστόν οι μισθοί των ΔΥ είναι αφορολόγητοι), δεν πληρώναν ΦΠΑ, και τα υπόλοιπα τα βγάζαν στην Ελβετία και στα Κέυμαν. Ποιανών να είναι άραγε όλα αυτά τα δις στο εξωτερικό? Των σιχαμένων δημοσίων υπαλλήλων φυσικά.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Vagelis2 25/01/2013 11:25:22

        Χα χα χα ξεχασες και τα μεγαλα θαλασσοδανεια που τα πληρωνε ο λαος.......Βαγγελη2
        Επειδη υποψιαζομαι οτι εχουν να βγουν πολλα ακομα στη φορα και οτι πολλα πουλακια στο εγγυς μελλον θα κελαηδισουν, κρατηθειτε λιγο μερικοι.....οι μεγαλες εκπληξεις δεν αργουν και μην τρωγομαστε μεταξυ μας.
        Οσο για τις συντεχνιακες απεργιες απο χθες το βραδυ μεχρι τωρα ενα πραγμα μου εκανε εντυπωση που αποτυπωνεται για πρωτη φορα φανερα στα ΜΜΕ και μαλιστα με εκπληξη.Οι περισσοτεροι ερωτηθεντες στο δρομο, ακομα και ταλαιπωρημενοι ηλικιωμενοι - ειναι οι συνηθεις που τα "χωνουν"-,ειπαν οτι καλα κανουν οι εργαζομενοι και προασπιζουν τα συμφεροντα τους εκει που τους εφτασαν. Πρωτοφανες.Νεες καινοφανεις αντιδρασεις του λαου; Εγω θυμαμαι παλιοτερα ολοι καταδικαζαν τετοιου ειδους απεργιες και ταλαιπωριες .Φαινεται οταν ο ΓΑΠ ελεγε να υπαρχει ενας εργαζομενος τουλαχιστον σε καθε σπιτι ηξερε πολυ καλα που παει το πραγμα. Τελος να πω οτι δεν επικροτω καθολου απεργιες που πληρωνονται με οποιοδηποτε τερτιπι και οτι πολλες φορες μια κυβερνηση ειναι υποχρεωμενη να διαφυλαξει τη στοιχειωδη κοινωνικη λειτουργια με οποιοδηποτε κοστος.

  64. panais avatar
    panais 24/01/2013 22:35:09

    Aμ ...η Ανθή Σαλαγκουδη η κόρη του βουλευτή της ΝΔ που διοριστηκε στην ΕΡΤ με 3.500 μικτά

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ panais 24/01/2013 22:45:19

      Και η Βούλα Κεχαγιά από τα ΝΕΑ, ομοίως

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ panais 24/01/2013 22:46:07

      Όσα παίρνουν όλοι οι απεργοί συνδικαλιστές του Μετρό δλδ.? Όχι αστεία!

      Συμψηφισμούς εσείς, συμψηφισμούς κι εμείς, άντε να δούμε..

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ panais 27/01/2013 20:31:57

      Aίσχος ! Εντελώς ακατάλληλη, κρύα και με κάκιστη άρθρωση !
      Επιτρέπεται κάποιος πού η δουλειά του στηρίζεται στον λόγο να έχει ελάττωμα στην άρθρωση ; Αυτό το "ρ" με τρελλαίνει...
      Αλλά όταν έχεις μέσο..και μουγγό θα προσλάβουν

  65. kostas avatar
    kostas 24/01/2013 22:39:50

    Ισχύς εν τη ενώσει ή Διαίρει και Βασίλευε....

    Ακούω πολλούς να λένε "...οι βολεμένοι, οι τεμπέληδες, οι συντεχνίες, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι έτσι, οι αλλιώς, που θέλουν και απεργίες τώρα...ενώ εμείς πεινάμε, εμείς με τα 300 ευρώ, εμείς οι άνεργοι εμείς έτσι, εμείς κοκορέτσι...". Εδώ να συμφωνήσουνε! Υπάρχουν τάξεις που είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα. Μέχρις εδώ καλά.

    Δεν θα έπρεπε όμως όλοι αυτοί που εύκολα πέφτουν στην παγίδα του "διαίρει" να είναι οι μπροστάρηδες και να πρωτοστατούν στις κινητοποιήσεις? Μάλλον ναι. Θα έπρεπε ήδη να είναι στο δρόμο και να διεκδικούν το αυτονόητο. Το δικαίωμα των ίδιων αλλά και των διπλανών τους για μία αξιοπρεπή ζωή...

    Η πραγματικότητα όμως δείχνει άλλα. Σε αυτό βέβαια υπάρχει εξήγηση: λίγο ο παλιός εκφυλισμένος κομματικός συνδικαλισμός, λίγο ο φόβος, λίγο η παραίτηση, λίγο η μοιρολατρία, λίγο τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης και τα "ενοχικά" σύνδρομα που μας πλασάρουν, λίγο απ' όλα αυτά ή και όλα μαζί είναι αρκετά για να καθίσει κανείς αναπαυτικά στην καρεκλίτσα της μιζέριας του και να του κακοφαίνεται που κάποιοι άλλοι προσπαθούν να διεκδικήσουν αυτά που οι ίδιοι δεν τολμούν.

    ...και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά στην αγέλη των προβάτων, οι λύκοι ετοιμάζουνε μασκέ πάρτι μέσα στο μαντρί!

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ kostas 25/01/2013 00:58:40

      Τα είπες ολα τόσα απλά... αλλά μην είναι αργά?

  66. bueno avatar
    bueno 24/01/2013 23:10:00

    ερώτηση .
    Η κυβέρνηση που πέρνει αποφάσεις έχει την απόλυτη πλειοψηφία στην Βουλή ;

    50+1% ...
    Απλά ρωτάω τους φωστήρες , δεν διαφωνώ !
    Ίσα , ίσα που ένα δημοψήφισμα για το μνημόνιο θα ήταν ιδανικό πλέον.

    • Vagelis2 avatar
      Vagelis2 @ bueno 24/01/2013 23:13:36

      Δε θέλουμε δημοψήφισμα, ο λαός (το υγιές και ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ κομμάτι) είναι με τον Αντώνη Σαμαρά και την τρικομματική του κυβέρνηση χωρίς σκέψη.

      • ANTONIS avatar
        ANTONIS @ Vagelis2 25/01/2013 15:51:58

        ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!

        • ANTONIS avatar
          ANTONIS @ ANTONIS 25/01/2013 15:54:49

          ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ Vagelis2.ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ bueno 24/01/2013 23:13:55

      Καλώς τον Jeffrey. Που χάθηκες, βρε ψυχή?

  67. kostas avatar
    kostas 24/01/2013 23:23:20

    Κλασικό παράδειγμα της θεωρίας της εξαρτημένης Μάθησης του Pavlov.

    Ερέθισμα 1->Μνημόνιο, Αντίδραση ->Σαμαράς.
    Δυό χρόνια πρίν...
    Ερέθισμα ->ΑντιΜνημόνιο, Αντίδραση->Σαμαράς.

    Είναι μετά να μην τρελλαθεί ο κόσμος!

  68. DIMX avatar
    DIMX 24/01/2013 23:25:21

    ¨το σκεπτομενο κομματι ειναι με το Σαμαρα χωρις σκεψη ", φοβερη ατακα φιλε μου να την στειλεις στη Συγγρου για τον προεκλογικο αγωνα που θα αρχισει πολυ συντομα.

  69. billi smart avatar
    billi smart 25/01/2013 00:10:40

    το φαντασμα του τζημερου μας κατατρεχει......δεξιος συνασπισμος χωρις φιλελευθερη πτερυγα δεν υπαρχει....οοοοοολοι εξωωωωωωωωωω!!!!!!οσοι θελουν να δουλεψουν ευπροσδεκτοι....

  70. Lilou avatar
    Lilou 25/01/2013 00:24:42

    Ο κος Στυλιανιδης απο τη μερα προκυρηξης των εκλογων του 2009 διορισε 300+ στο Μετρο, πλειονοτητα των οποιων ηταν κατοικοι Ροδοπης. Υπαρχουν επισημες εκθεσεις για αυτα τα νουμερα. Δεν ειναι θεμα προπαγανδας.

    Ολοι λοιπον εχουν βαλει το χερακι τους για το εκτρωμα των διορισμενων/βολεμενων που καταδυναστευει τη χωρα μας δεκαετιες τωρα.
    Κι ο 50ρης νυν 64ης Τσε Γκεβαρα της φακης φταιει και αυτοι που επιβραβευονται με το να ειναι υπουργοι ακομη.

    Οταν το παρουμε χαμπαρι οτι η καταντια μας ξεπερνα κομματα δεξιες κι αριστερες συνισταμενες κι απλα οφειλεται στο πελατειακο πολιτικο συστημα ισως τοτε να υπαρξει μια ελπιδα στη χωρα... ισως..

    • billi smart avatar
      billi smart @ Lilou 25/01/2013 00:29:43

      ++++++++++++

  71. someone avatar
    someone 25/01/2013 00:28:35

    γιατι στο υπουργειο πολιτισμου επι σαμαρα στο μουσειο της ακροπολης ολος ο νομος μεσσηνιας

  72. fitsoulas avatar
    fitsoulas 25/01/2013 00:30:23

    Τέλος πάντων, το αστείο έχει παραγίνει. Ας κάνουμε επιτέλους αυτή την εξεταστική για το πώς φτάσαμε στο μνημόνιο και ας εξετάσουμε και τον Σταματόπουλο, όχι μόνο τον Παπανδρέου και τον Παπακωνσταντίνου!

  73. Nik avatar
    Nik 25/01/2013 00:37:26

    Ας πήρε τη δουλειά με ότι μέσον ήθελε. Το ότι ΔΕΝ μπορεί να αρθρώσει λέξη δεν σας κεντρίζει το ενδιαφέρον; Πως μπορεί άνθρωπος με αυτή την εξώφθαλμη αδυναμία στον επικοινωνία να πείσει συναδέλφους του να τον εκλέξουν; Τι τους είπε και τι κατάλαβαν ότι τους είπε;

    Τον άκουγα να βγάζει άναρθρες κραυγές στο ραδιόφωνο, κολλημένος μέσα σε ταξί για ΜΙΑ ώρα προχθές. Τέσσερα άτομα κανείς μας δεν κατάλαβε γρι.

    Δεν είναι ο μόνος συνδικαλιστής που είναι ακατανόητος. Λίγο πολύ όλοι μιλούν με ξύλινη γλώσσα περί αγώνων και αίματος κλπ, αλλά μερικοί έχουν πρόβλημα εκφοράς λόγου. Αλλο τρανό παράδειγμα ένας ηγέτης των αγροτών. Δεν μιλά ελληνικά ο άνθρωπος, πως επικοινώνησε με το κοινό του και τον ψήφισαν;

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Nik 25/01/2013 13:51:17

      Πρόβλημα εκφοράς λόγου δείχνει πάντα πρόβλημα στη σκέψη του ανθρώπου, δεν γνωρίζει ούτε και ο ίδιος τι θέλει να πει και τι πρέπει να πει, γι αυτο χρησιμοποιεί κατά κορον τσιτάτα. Έτσι για την πλάκα, αν σε όλους αυτούς που χρησιμοποιούν τη φράση " μου θυμίζουν άλλες εποχές" τεθεί το ερώτημα ποιές εποχές σου θυμίζουν, πόσοι θα απαντήσουν;

  74. ΔΥ του ενιαίου avatar
    ΔΥ του ενιαίου 25/01/2013 08:11:43

    Σωστή η παρατήρηση ο αγράμματος πρώην μαρμαράς δεν γνωρίζει καλά να ομιλεί για να πείσει, όμως δεν χρειάζεται να μιλήσει απλώς σαν ρουσφετοδιορισμένο κομματόσκυλο τους λέει πως θα διατηρήσει τα προνόμια της συντεχνίας εναντίον του Ελληνικού λαού αγνοώντας ότι η επιχείρησή του είναι ελλειμματική.
    Απορώ για την απουσία της Διοίκησης του ΜΕΤΡΟ και ΤΡΑΜ και ΗΛΠΑΠ τι κάνουν για να παρέχουν υπηρεσίες οι εταιρείες τους, έχουν τεράστιες ευθύνες ΔΕΝ το γνωρίζουν; Eπίσης οι διοικήσεις όταν υπογράφουν τις ευνοιοκρατικές προσλήψεις, όταν πληρώνουν απεργούς και όταν ΔΕΝ εισπράττουν εισιτήριο τότε θα έπρεπε να τους έχει καλέσει ο εισαγγελέας.
    Οσον αφορά τις μικρές μειοψηφίες κομματικά καθοδηγούμενων συνδικαλιστών Ταλιμπάν θα πρέπει και το Δημόσιο όταν είναι εργοδότης να εφαρμόζει τον νόμο και να τους απολύει ΑΜΕΣΩΣ όταν κάνουν παράνομες απεργίες.
    Τώρα για την απόφαση για απεργία θα πρέπει να αλλάξει αμέσως ο νόμος και να αποφασίζουν με πραγματική ψηφοφορία το 50 + 1 των εργαζομένων σε μία επιχείρηση και όχι των παρόντων σε μία συγκέντρωση ενός σωματείου (για να θυμίσουμε την έννοια της Δημοκρατίας στους λάτρεις της κόκκινης δικτατορίας (ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΣΥΡΙΖΑ).
    Στο ΜΕΤΡΟ της Μόσχας επί Στάλιν πότε έγινε απεργία, παρά το γεγονός πως οι μισθοί τους ήταν της πείνας;
    Άμεση απόλυση όσων δεν επιθυμούν να εργασθούν με το ενιαίο και πρόσληψη στην θέση τους ανέργων πτυχιούχων που έχουν όρεξη για εργασία.
    Το δημόσιο συμφέρον είναι πάνω απο το ιδιωτικό σε οποιαδήποτε οργανωμένο κράτος!!
    Για το δημόσιο συμφέρον προσφερόμαστε να εργαστούμε στο ΜΕΤΡΟ με μετάθεση / απόσπαση απο άλλους οργανισμούς του Δημοσίου!!

  75. Λιογκος avatar
    Λιογκος 25/01/2013 10:08:33

    Ενιαίο = Σοβιετία είτε το θέλετε είτε όχι!

  76. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 25/01/2013 10:48:52

    Aυτοί που τους διόρισαν ας τους απολύσουν τώρα. Και μετά εμείς θα τους απολύσουμε όλους μαζί για να μην το ξανακάνουν...

  77. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/01/2013 12:53:21

    Παρακαλώ πολύ, όποιος νομίζει ότι, αν του παρουσιαζόταν ο Σταματόπουλος, με την εμφάνιση που έχει και με τον λόγο (;) που εκφέρει (;), θα τον έβαζε στη δούλεψή του, θα του ανέθετε την οποιαδήποτε δουλειά, το τονίζω, την οποιαδήποτε, να σηκώσει το χέρι του...

  78. Ρηνα avatar
    Ρηνα 25/01/2013 12:54:28

    Μολις τωρα μετεδωσε η ΝΕΤ οτι βρεθηκαν 200.000 ευρω αδικαιολογητα στο λογαριασμο του πρωθυπουργου της Σλοβενιας.....
    Σχολια: για τετοια....ψιλα και το κανουν θεμα; δεν παιρνουν παραδειγμα απο εμας που τα δις γινανε στραγαλια και στρογγυλοκαθησαν σε λογ/σμους πολιτικων και κεφαλαιουχων; και πως το μυριστηκαν; ψαχνονται οι λοσ/σμοι;
    Ετσι προχωρουν οι χωρες εναντι της διαφθορας.Αξιοποιουν λιστες , οδηγουν το κεφαλαιο οχι στην ανεξελεγκτη ...μασα αλλα στην ελεγχομενη αναπτυξη και βγαινουν στις αγορες οπως η Πορτογαλια.
    Εμεις εδω ως αξιοι της μοιρας μας, ανακυκλωνουμε τη φαγωμαρα μας και την ανικανοτητα μας, προς τερψη , σχολιασμο και δικαιωση της Ευρωπης.......

  79. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/01/2013 13:08:40

    Στην ωραία αλπική Σλοβενία έχουν μόνον καλό μπάσκετ, σκί και σνόουμπορντ.
    Δεν ξέρουν να παίζουν βόλλευ (με USB-στικάκια).

  80. Nik avatar
    Nik 25/01/2013 13:25:51

    Με την σύγχρονη τεχνολογία επικοινωνίας είναι δυνατή η ψηφοφορία μέσω κινητου τηλεφώνου, άρα δεν υπάρχει το τεχνικό πρόβλημα της απαρτίας κλπ. και μπορούν να συμμετέχουν ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι σε μια απόφαση για απεργία και όχι μόνο το 20%. Για να δούμε ποιος "δημοκράτης" θα το προτείνει αντί να ορμά επικουρούμενος από το 10% των μελών ενός συνδικάτου.

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Nik 25/01/2013 13:56:05

      Αν εφαρμοστεί αυτό θα μπούμε σε επικύνδυνα μονοπάτια... Φαντάσου τώρα να σκευτούν μετά από αυτό τα ισοζύγια, να ζητήσουν και λόγο σε σημαντικότερες αποφάσεις όπως δημοψηφίσματα κτλ, μεσω της τεχνολογίας και ήδη υπαρχόντων , αδιάβλητων υποδομών (πχ το δικτυο των πρακτορείων προ πο.)

  81. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 25/01/2013 13:38:48

    Προεκλογικό video του κόμματος ΑΝΤΑΡΣΥΑ.
    Μιλάει ο υποψήφιος του Κόμματος Σταματόπουλος.
    Στο 3:22 δηλώσεις του από διαδήλωση-απεργία του προηγούμενου χειμώνα:
    "Επιμένουμε στην απεργία διαρκείας. Απλά να κατεβάσουμε τα ρολά , να μην ξανανοίξουμε τίποτα. Κανένα μέσο μαζικής μεταφοράς να μη λειτουργήσει...Βιώνουμε πάλι τη Χούντα της επταετίας. ...Υπάρχουνε οι Γερμανοί για μένα και οι γερμανοτσολιάδες. Ή με τους Γερμανούς και τους Γερμανοτσολιάδες ή με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ"...!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=V7wjjiU3y1w&playnext=1&list=PL432113F7E036A37C&feature=results_main

    Να κατεβάσουμε τα ρολά, γερμανοτσολιάδες, να μην ξανανοίξει τίποτα...
    Πρόκειται περί κοινού φασίστα: οι αντιπαλοί του είναι κατ'αυτόν γερμανοτσολιάδες και θα τους αντιμετωπίσει με απεργία διαρκείας κλείνοντας τα μέσα μαζικής μεταφοράς στα οποία διορίστηκε, θα κατεβάσει τα ρολά.
    Και αυτόν τον φασίστα στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ και διοργανώνει σήμερα και πορεία.
    Σαμαρά, ξερίζωσε την καρδιά του Δράκου.

  82. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 25/01/2013 13:53:31

    Και μονο που τους βλεπω τους απλυτους, μαλιαδες, μπαφοαριστερους στην φωτο ανακατευομαι.

  83. viva avatar
    viva 25/01/2013 16:29:49

    ΒΙΣ συμφωνω, αλλα νομιζεις οτι θα επαιρνε καποιον απο τους υπουργους ?

  84. Ρηνα avatar
    Ρηνα 25/01/2013 18:20:27

    Kαι γω αλλα μαλλον να το συνηθισεις γιατι ο Αlex τωρα παιρνει υπερατλαντικες οδηγιες. Περασε ολη τη Λατινικη για ξεκαρφωμα και κατεληξε τωρα να παρακολουθησει το σεμιναριο.Το αλλο το παιντι τα ταχτοποιουσε πιο ευκολα, επαιζε στα δαχτυλα τη γλωσσα, ηξερε απο τεχνολογια και ειχε...μαμα.
    Σε τουτον φαινεται επρεπε να τα πουν face to face για να ειναι σιγουροι.....
    Ετσι ειναι οι επενδυσεις, πονταρεις παντου κι οπου κατσει.Πρεπει να υπαρχουν εναλλακτικες. Οσο για το ντοπιο ποπολο ριχτου εκει μερικα αποπροσανατολιστικα οτιδηποτε, ναχει να πορευεται.....

  85. Φελίζα avatar
    Φελίζα 25/01/2013 21:31:55

    Και η Ρέτσα Σταματίνα, προερχόμενη από το ΠΑΣΟΚ και υποψήφια βουλευτής στην Εύβοια με την ΝΔ, ομοίως.....

  86. dim avatar