#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2010 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί θα γίνουν πρόωρες εκλογές




Οι παλιοί καλοί καπεταναίοι διαφεντεύανε στις θάλασσες γιατί παρατηρούσαν προσεκτικά τα σημάδια του καιρού και προέβλεπαν τις δυσκολίες που θα ακολουθήσουν. Αργότερα το ίδιο έκαναν και στις παγκόσμιες αγορές και κατάφεραν να διαφεντέψουν και την παγκόσμια ναυτιλία.

Εξωστρεφείς, ευέλικτοι και δεινοί διαπραγματευτές μαζευόντουσαν στις καλές εποχές και αναπτύσσονταν στις δύσκολες όταν οι άλλοι ψαχνόντουσαν.

Η ελληνική κυβέρνηση σήμερα όμως δεν έχει καπετάνιο. Εδώ που τα λέμε δεν έχει ούτε καν αξιωματικούς. Ούτε τα σημάδια των καιρών είδαν, ούτε τις δυσκολίες προέβλεψαν ούτε διαπραγματεύτηκαν και ούτε τη συγκυρία του ότι πρώτοι μπήκαμε στη διαδικασία του μηχανισμού στήριξης κατάφεραν να εκμεταλλευτούν, έστω την τελευταία στιγμή αποκομίζοντας κάποια οφέλη που οι επόμενοι όπως η Ιρλανδία και πιθανόν η Πορτογαλία δεν θα μπορούν να έχουν.

Και όλα αυτά γιατί τα πάντα έγιναν χωρίς σχέδιο και με μόνο σκοπό να ικανοποιηθούν συγκεκριμένα συμφέροντα των οποίων ο στόχος είναι η αναδιανομή της πίτας στην χώρα.

Αυτοί τους στήριξαν και περίμεναν συγκεκριμένα αποτελέσματα που όμως δεν ήρθαν. Ενδεικτικά θα αναφέρουμε την απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας και το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων καθώς επίσης και μια σειρά από άλλα διαρθρωτικά μέτρα.  Που ναι μεν πρέπει να γίνουν αλλά και με συγκεκριμένες προδιαγραφές για να ικανοποιήσουν τους εντολοδόχους.

Μετά τις τελευταίες παλινδρομήσεις του ΓΑΠ έγινε αντιληπτό ότι η κυβέρνηση αυτή δεν μπορεί να καταφέρει μόνη της και  χρειάζεται ενίσχυση και από άλλους πρόθυμους συνεταίρους. Γι’ αυτό ενισχύθηκε ο Καρατζαφέρης, προωθείται η αποστασία του κόμματος της κόρης του μπαμπά της, ετοιμάζεται ο Δημαράς και οργανώθηκε ο Κουβέλης.

Να θεωρείται επίσης ως δεδομένο και το άλλο σενάριο: Σύμφωνα με το οποίο ο Γ. Παπανδρέου θα πάει ούτως ή άλλς σε εκλογές επειδή δεν θέλει να χρεωθεί μόνον αυτός και το ΠΑΣΟΚ την πτώχευση και την επιδείνωση της κατάστασης.

Στην πρώτη λοιπόν ευκαιρία που οριοθετείται την προσεχή άνοιξη και σίγουρα πριν λήξει η προθεσμία του εκλογικού νόμου για τη λίστα, θα χρησιμοποιήσουν την ανεπάρκεια του πιο ανέφικτου προϋπολογισμού που είδαμε ποτέ, για να προκηρύξουν εκλογές.

Η παρέα των προθύμων θα είναι έτοιμη τότε να ενισχύσει την παραπαίουσα παρέα του ΓΑΠ, όπου με καραμέλα τη συναίνεση για τη σωτηρία της χώρας θα προσπαθήσουν να αντέξουν μερικούς μήνες σαν κυβέρνηση εθνικής ενότητας για να φέρουν σε πέρας τις εντολές των αλλοδαπών και ντόπιων αφεντικών τους.

‎Το σύστημα βρυχάται. Κανείς δεν είπε ότι θα έπεφτε χωρίς να αντιδράσει. Κάτι τέτοιο ήταν αναμενόμενο. Η τελευταία πράξη του έργου μόλις ξεκίνησε. Εμείς θα μείνουμε σταθερά απέναντι.

Χαμογελάμε  όμως στη θέα των θλιβερών μαριονεττών που τους κινούν τα νήματα και αυτοί χορεύουν. Ψωροπερήφανα τσιράκια μιας ξιπασμένης εξουσίας που παραπαίει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 26/11/2010 19:30:30

    Γιατι ο Πάγκαλος τα έβαλε σήμερα με τα ΜΜΕ;
    Να τι είπε στο συνέδριο του ΑΚΕΛ:
    "Εν πάσει περιπτώσει, σωστό είναι να είμαστε όλοι υπεύθυνοι. Στις τελευταίες δημοτικές εκλογές το ΠΑΣΟΚ έχασε πάρα πολλές ψήφους. Περίπου 1.000.000 ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ δεν... προσήλθαν στις κάλπες, ενώ ένα μικρό μέρος ψήφισε άλλο κόμμα. Έχασε όμως και η αντιπολίτευση πολλές ψή-φους, έχασε το πολιτικό σύστημα, παραπάνω από 1,5 εκατομμύριο πολίτες που δεν προσήλθαν να ψηφίσουν. Κι αυτό δεν είναι καλό, οδηγεί σε λύσεις που θα γίνει προσπάθεια να επιβληθούν, έξω από τις δημοκρατικές, ανοιχτές πολιτικές διαδικασίες, από ομάδες συμφερόντων που ελέγχουν τα ΜΜΕ..."
    χα χα χααααα

  2. blue nile avatar
    blue nile 26/11/2010 19:34:43

    Μετά κατηγορείτε το χοντρό.
    Με ποιον άλλον θα ρίχναμε τέτοιο γέλιο?

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 26/11/2010 19:36:44

    Γίνουν, δεν γίνουν εκλογές, η τρόικα και το μνημόνιο θα παραμείνουν εδώ.
    Οπως έδειξε και η πρόσφατη εκλογική αναμέτρηση και η συμπεριφορά του εκλογικού σώματος, η λύση δεν πρόκειται να έρθει μέσω εκλογών, τουλάχιστον την δεδομένη χρονική στιγμή.

  4. blue nile avatar
    blue nile 26/11/2010 19:41:52

    Δε νομίζω.
    Αν είναι ακόμα νωρίς για τη ΝΔ να πάρει αυτοδυναμία θα γίνει η περίφημη ΠΑΣΟΚ & εξαπτέρυγα corporation που δεν θα κρατήσει πάνω από τετράμηνο.
    Και μετά ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ !!!
    Το πολυαναμενόμενο απο'μας ραντεβού του με την ιστορία...

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 26/11/2010 20:25:16

    Η τροικα μπορει να παει στα τσακιδια πολυ γρηγορα μεσα σε 2 χρονια, οπως εγινε και στην Τουρκια με την πολιτικη του Ερντογαν. Αυτο προσπαθει να κανει ο Σαμαρας!!

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ Kostas D 26/11/2010 20:33:37

      Μα καλά τόσο στραβοί είμαστε εμείς και δεν βλέπουμε νά έχει τέτοιες προθέσεις ο Σαμαράς ? Δε μου λες Κώστα και για την Παπαρήγα πιστεύεις ότι είναι στην ατζέντα της αυτά που λέει να γίνουν ?

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 26/11/2010 20:34:18

    Να μου το θυμηθείτε! Οτι με το που αλλαξει η κυβέρνηση κι ερθει ο Σαμαρας στην εξουσια, ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε μεγαλο μερος του πληθυσμου θα αλλαξει η ψυχολογια ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!! Κι αυτο θα ειναι πολυ σημαντικο και ενα
    πρωτο βημα να αρχισει να κινειται η οικονομια.. Θα θελησει ο κοσμος να βγει να ξοδεψει εστω και λιγο, θα βγει να παει σ'εστιατοριο για φαγητο εστω και ελαχιστες φορες. Ολα αυτα τα "Απο λιγο" θα κινησουν καπως την οικονομια, θα ειναι ένα πρωτο βημα πολυ σημαντικο μετα απο τόση "παράλυση" που εφερε
    το πασοκ/γαπ/τροικα.. Ο κοσμος θα αρχισει να ελπιζει και κάπως να αναπνεει..
    (Μιας και ο Σαμαρας ειναι υπευθυνος ηγετης που ΕΜΠΝΕΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ στον κοσμο, κι οχι απροβλεπτος που κανει ψυχολογικο πολεμο οπως ο Γαπ...αλλα κι ο αντικαταστατης του, ο διεστραμενος ραγκουσης..)

  7. Kostas D avatar
    Kostas D 26/11/2010 20:36:30

    ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ Ο ΛΑΟΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΚΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!!! (οπως εγινε στην Ιρλανδια) πριν να ειναι αργα και για τα ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...!!!!!!

  8. ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ avatar
    ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ 26/11/2010 20:41:31

    Δυστυχώς η σημερινή Κυβέρνηση (και εδώ θα διαφωνήσω) έχει καπετάνιο με εμπειρία στα κανώ και όχι στις ανοιχτές θάλασσες, καπετάνιο διαπιστευμένο και με την ρότα χαραγμένη με συγκεκριμένη υπερατλαντική πορεία και Δεύτερο που δεν είναι στην Γέφυρα αλλά έχει ρόλο έρματος στα σκοτεινότερα κομματικά αμπάρια του κρατικού, παρ'όλα αυτά, σκάφους

  9. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 26/11/2010 20:46:18

    Έφα ο factorx: Και όλα αυτά γιατί τα πάντα έγιναν χωρίς σχέδιο και με μόνο σκοπό να ικανοποιηθούν συγκεκριμένα συμφέροντα των οποίων ο στόχος είναι η αναδιανομή της πίτας στην χώρα.

    Έγιναν με σχέδιο για να ικανοποιηθούν όλοι όσοι θέλουν να βάλουν πόδι στα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδος. Σήμερα άλλωστε ο γαπ είπε στη βουλή, απαντώντας σε ερώτηση του καρατζαφέρη, ότι δεν θα γίνει συνεκμετάλλευση στο Αιγαίο.

  10. Στέφανος Αγιάσογλου avatar
    Στέφανος Αγιάσογλου 26/11/2010 20:50:17

    Φάκτορα ο Πάγκαλος δε λέει τίποτα στη τύχη. Είναι ο βασικότερος καταλύτης της συμφωνίας των προθύμων. Άλλωστε και η ίδια η πολιτική του ιστορία, αν έτσι μπορεί να αναφερθεί κανείς στα πεπραγμένα του, τον προδίδει.

  11. original avatar
    original 26/11/2010 20:57:35

    Συγγνώμη ρε Ακροβολιστή, ΑΛΛΑ έχουν κάνει τίποτα απο αυτά που είπαν για να πιστέψουμε και αυτο?????? Τον ψήφηΣΑ, τον πίστεΨΑ. Πέρυσι, γιατί φέτος έφαγε μαύρο απο εμένα. Είμαι σίγουρος οτι οι μισοί σύμβουλοι που έχει είναι ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ. Οι μεγαλύτεροι ψέυτες... Κοιτάνε να τα λένε την σωστή στιγμή με τον σωστό τρόπο ώστε να μην αντιδρούμε αλλά να τα δεχόμαστε... Αφού θα χρεοκοπήσουμε και το ξέρει και αυτός. Μας κρατάει όμως να δανειστούμε απο το καλό ΔΝΤ για να μας τα πάρουν όλα μετα.

  12. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 26/11/2010 21:36:09

    κανείς δεν θέλει τώρα κοντά εκλογές.
    Προσωπικά πιστεύω πως αν γίνουν πρόωρες εκλογές, θα είναι μετά τον Σεπτέμβριο του 2011.

  13. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 26/11/2010 22:12:22

    Δεν θα γίνουν πρόωρες εκλογές γιατί έτσι όπως τα έκανε το δίδυμο της συμφοράς Παπ-Παπ (Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου) και μας έβγαλαν από τις αγορές, οι επόμενες δόσεις είναι αναγκαίες, τόσο για εμάς, όσο και για την ΕΕ.

  14. BlueSky avatar
    BlueSky 26/11/2010 23:56:03

    Να γίνουν εθνικές εκλογές επιτέλους να εξοστρακίσουμε τα λαμόγια και τα εξαπτερυγά αυτών, που ρήμαξαν με τον πιο ειδεχθή τρόπο, την πιο περήφανη χώρα του πλανήτη.

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/11/2010 23:59:47

    Σημερα θα γινουν γνωστα απορρητα εγγραφα του υπ εξ των ΗΠΑ που εχουν διαρρευσει σε ιντερνετικο ιστοτοπο.Αφορουν την περιοδο 2006-09 και υπαρχουν σελιδες και για την Ελλαδα.Αναμενουμε με ενδιαφερον τις αποκαλυψεις...

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/11/2010 00:02:32

      Ο ιστοτοπος ειναι ο wikileaks.

  16. john avatar
    john 27/11/2010 00:28:29

    http://taxalia.blogspot.com/2010/11/blog-post_3230.html

  17. Κωστας Ρ. avatar
    Κωστας Ρ. 27/11/2010 18:17:48

    Διαβάζετε όσα δημοσιεύετε;Οι εικασίες σας , που προβάλλονται ως βεβαιότητες είναι κινδυνώδεις, χωρίς τεκμηρίωση.Μιλάτε για το σκοτεινό σχέδιο, που έχει εξυφανθεί για τη διάλυση της πατρίδας μας, με μια ευκολία , λες και μασάτε τσίχλα...Πολύ "βέβαιους" σας βρίσκω.

  18. Aris avatar
    Aris 28/11/2010 00:07:44

    Να 'σαι καλά! Μας έκανες την καρδιά... περιβόλι. Διότι όπως τα περιγράφεις η υπάρχουσα κατάσταση δύσκολα ανατρέπεται και θα διαρκέσει για πολύ ακόμα...