#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2013 17:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί δεν έχουν απολυθεί ακόμα οι επίορκοι



Καραμπινάτο σκάνδαλο με τακτική… Μαυρογυαλούρου (για να μην πούμε κάτι χειρότερο) αποκαλύπτει σήμερα το antinews. Αφορά τον υπουργό Δικαιοσύνης, Αντώνη Ρουπακιώτη ο οποίος, σεμνά και ταπεινά, έβαζε την υπογραφή του για να απαλλάσσονται από τις καταδίκες τους δημόσιοι υπάλληλοι ώστε να μπορούν να προσληφθούν αργότερα στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.

Και καλά στον ιδιωτικό τομέα δεν έγινε και τίποτε. Άλλος πληρώνει και στο κάτω – κάτω ο ιδιώτης θα κρίνει αν ένας καταδικασμένος για σοβαρές υποθέσεις, του κάνει για τη δουλειά του.

Ωστόσο, πώς είναι δυνατόν ένας υπουργός να υπογράφει άρση των καταδικών προκειμένου να διεκδικήσουν θέσεις στο δημόσιο τομέα;

Την ίδια στιγμή που μιλάμε για απολύσεις στο Δημόσιο, που κινδυνεύει να πέσει η κυβέρνηση λόγω των απολύσεων στην ΕΡΤ και που ο κ. Μανιτάκης επί ένα χρόνο δε μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά του, ένας άλλος υπουργός προερχόμενος από τη ΔΗΜΑΡ σαμποτάρει την προσπάθεια που κάνει η κυβέρνηση. Για λόγους ψηφοθηρίας; Κρύβεται κάτι άλλο πίσω από αυτή την υπόθεση;

Πάντως, τα ΦΕΚ που έχει στη διάθεσή του το antinews δείχνουν ότι ο υπουργός Δικαιοσύνης υπέγραφε για να σβηστούν οι ποινές επίορκων υπαλλήλων ώστε να μπορέσουν να δουλέψουν σε άλλες θέσεις. Τα παραδείγματα που αναφέρουμε είναι χαρακτηριστικά:

Ο Κ.Γ. που είχε καταδικαστεί ερήμην στη Θεσσαλονίκη με φυλάκιση 30 ημερών μετατραπείσα σε χρηματική για υπεξαίρεση. Ο κ. Ρουπακιώτης υπέγραψε προκειμένου να αρθεί η ποινή του «προκειμένου να εργασθεί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ασφαλείας (Ι.Ε.Π.Υ.Α.) καθώς και στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα», όπως λέει το ΦΕΚ.
Ο Ν.Χ. που καταδικάστηκε από Στρατοδικείο σε 4 μήνες φυλάκιση με αναστολή για λιποταξία. Αίρεται η καταδίκη του «προκειμένου να μην αποτελεί κώλυμα, για την πρόσληψή του στη ΔΕΗ σε θέση κατηγορίας υποχρεωτικής εκπαίδευσης… καθώς επίσης και σε οποιαδήποτε θέση του Δημοσίου, ευρύτερου δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα».
Εντυπωσιακή η περίπτωση του Δ.Σ. για τον οποίο υπάρχουν όχι μία ή δύο αλλά 9 καταδίκες που αφορούν κλοπές, παράνομη οπλοφορία, λιποταξία, κλοπή πραγμάτων που ανήκουν σε στρατιωτικό, εγκατάλειψη φυλακής. Οι καταδίκες του αίρονται «προκειμένου να μην αποτελούν κώλυμα για τον διορισμό του ως εργάτη καθαριότητας στο δήμο Ξάνθης καθώς και στον ευρύτερο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Σε άλλη περίπτωση ο Δ.Χ. είχε καταδικαστεί σε 18 μήνες φυλάκιση για απόπειρα ληστείας και παράνομη οπλοφορία με ελαφρυντικά της μετ’ εφηβικής ηλικίας και του πρότερου έντιμου βίου. Αίρεται η καταδίκη του «προκειμένου να του χορηγηθεί άδεια εργασίας παροχής υπηρεσιών ασφαλείας καθώς και για το διορισμό του στο Δημόσιο.

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας απαντήσει το υπουργείο Δικαιοσύνης με ποιο τρόπο ο κ. Ρουπακιώτης έβαζε την υπογραφή του σε άρση καταδικών προκειμένου κάποιοι να διορίζονται στο δημόσιο; Μήπως ήταν «δικά του παιδιά» ή…παίζεται κάτι άλλο;

Αλλά το θέμα είναι πώς περιμένουμε να γίνει αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα όταν οι ίδιοι οι υπουργοί δεν συμμορφώνονται και δεν ακολουθούν μια υποχρεωτική κατεύθυνση προς την εξυγίανση;







ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 19/06/2013 17:40:35

    Για να ακούσω τώρα τι δικαιολογίες θα βρούνε οι "συνήθεις" συνσχολιαστές τώρα..

    Πρέπει να βάλουνε όλη την φαντασία και εφευρετικότητα τους αλλά να προσέξουν να μην πλησιάσουν τα όρια της γραφικότητας..

    • anideos avatar
      anideos @ Θόδωρος 17.06.2012 19/06/2013 17:55:09

      Να σου πω εγω τι θα πουνε.
      Φταιει ο Σαμαρας αυτος ειναι αρχηγος της κυβερνησης...

      • alkinoos avatar
        alkinoos @ anideos 19/06/2013 17:57:56

        Φίλε μου, είναι Προεδρικό διάταγμα. Δηλ. απευθείας συνεννόηση του Υπουργού Ρουπακιώτη με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Παπούλια. Καμιά σχέση ο Σαμαράς.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ anideos 19/06/2013 18:06:00

        Κατ' αρχήν (in principio), αυτό είναι σωστό. Ο πρωθυπουργός ελέγχει τους υπουργούς.

        Ο Ρουπακιώτης, αν είχε ίχνος ντροπής και φιλότιμου, όφειλε να είχε παραιτηθεί προ πολλού. Μόνον οι αποδράσεις από τις φυλακές επί των ημερών του, που πληρώνονται ακόμη με αίμα, φτάνουν. Αλλά αυτός, αντί να κοιτάξει αυτό το χάλι, μεριμνούσε για αντιρατσιστικούς νόμους, ώστε να μην μπορούμε να εκφράσουμε ούτε την αγανάκτησή μας για τα αλβανικά καθάρματα, που έχουν τον τελευταίο καιρό αιματοκυλήσει την χώρα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Θόδωρος 17.06.2012 19/06/2013 17:57:18

      Οἱ δικαιολογίες τῶν συνσχολιαστῶν σέ ἐνδιαφέρουν ἤ αὐτές πού θά βρεῖ καί θά ἀραδιάσει ὁ Ρουπακιώτης;...

      • Θόδωρος 17.06.2013 ? avatar
        Θόδωρος 17.06.2013 ? @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/06/2013 08:07:37

        Αγαπητέ Κυθήριε,
        αν δεν υπήρχαν συνσχολιαστές ή γενικά συμπατριώτες μας να δικαιολογούν τον κάθε Ρουπακιώτη, δεν θα υπήρχε ο κάθε Ρουπακιώτης!..
        Βεβαίως και μ' ενδιαφέρει τι θα πουν και πολύ περισσότερο μέχρι ποιου σημείου θα εξαντληθούν τα επιχειρήματα τους.
        Γιατί τα σαχλοεπιχειρήματα πάντα δηλώνουν ήττα.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Θόδωρος 17.06.2013 ? 20/06/2013 09:18:01

          Σεβαστή ἡ ἄποψή σου ἀγαπητέ Θεόδωρε,δέν θά διαφωνήσω,ἤθελα μόνο νά τονίσω τήν τραγικότητα τῆς πράξης ὁλόκληρου Ὑπουργοῦ,πού ὅ,τι καί νά εἰπωθεῖ ἀπό κεῖ καί πέρα ἀπό τόν ὁποιονδήποτε εἶναι ἐπουσιῶδες,ἄν δέν ὑπάρξει πειστική ἀπάντηση ἀπό ἐκεῖνον.
          Τήν καλημέρα μου.

          • Θόδωρος 17.06.2013 ? avatar
            Θόδωρος 17.06.2013 ? @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/06/2013 10:58:31

            Σωστό κι αυτό που λες, Κυθήριε, να τεθεί προ των ευθυνών του, δεν τον απαλλάσουμε..
            Εγώ θέλω να δείξω προς την κοινωνική πλευρά της υπόθεσης.

            Καλημέρα.

  2. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 19/06/2013 17:43:49

    Nα φανταστώ πως η ρήξη με τη ΔΗΜΑΡ είναι οριστική;

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 19/06/2013 17:57:45

    Αυτό ξεπερνάει κάθε όριο υποκρισίας ! Είναι παραλογισμός !
    Και επίσης: πρόκειται για συμπεριφορά Υπουργού που αντιτίθεται στο Δημόσιο συμφέρον.
    Κάποτε οι πολιτικές αποφάσεις που εξόφθαλμα βλάπτουν το δημόσιο συμφέρον,
    θα πρέπει να επιφέρουν και τις ανάλογες έννομες συνέπειες !

  4. τέστε avatar
    τέστε 19/06/2013 18:00:30

    Για άλλη μια φορά ,αυτή είναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
    Έτσι λειτουργεί το ΣΑΠΙΟ σύστημα .
    ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 19/06/2013 18:01:47

    Γι αυτό το Antinews.gr επάξια έχει τα Πρωτεία στον τομέα του.
    Ακόμα μία επιτυχία, σε μία σειρά επιτυχιών. Θερμά Συγχαρητήρια!

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/06/2013 18:07:55

    Μοῦ κάνει ἐντύπωση ὅτι,ἐκτός τῶν ἄλλων,σέ δύο περιπτώσεις στά παραδείγματα πού ἀναφέρονται,ἔχουν καταδικαστεῖ γιά λιποταξία!
    Ὥς γνωστόν,ὥς προϋπόθεση γιά πρόσληψη στό δημόσιο εἶναι ἡ ἐκπλήρωση τῶν στρατιωτικῶν ὑποχρεώσεων (μέ ὅποιον τρόπο ἐκπληρωθοῦν...).

  7. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 19/06/2013 18:08:11

    ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΜΩΡΕΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ

  8. Nik avatar
    Nik 19/06/2013 18:18:30

    Το κερασάκι είναι ο ληστής με άδεια για σεκιούριτι, και αυτό από τον πρώτην πρόεδρο του δικηγορικού συλλόγου.

    Ο άνθρωπος προφανώς δεν ξέρει τι σημαίνει δημόσια ΔΙΟΙΚΗΣΗ. Με τέτοια μυαλά θα πάμε πολύ μπροστά.

  9. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/06/2013 18:21:30

    Ας το συνειδητοποιήσουμε πως ο Ρουπακιώτης είναι περίπτωση ! Ενδεχομένως αρρωστημένη, ενδεχομένως γραφική αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να προσφέρει. Οχι σ΄ αυτή την κυβέρνηση, σε καμμία ! Με συμπεριφορά πριμαντόνας, με όλον αυτό τον θεατρινισμό όταν μιλάει, μ αυτόν τον νομικισμί (όχι νομική σκέψη) με τον οποίο αντιμετωπίζει τα πάντα και μ΄ αυτή την ακράδαντη πεποίθηση ότι αποτελεί μεγαλύτερο μέγεθος από το κόμμα το οποίο (υποτίθεται) εκπροσωπεί έπρεπε να είχε βρεθεί τρόπος να πάει σπίτι του. Για τον Κουβέλη βεβαίως είναι θέμα γοήτρου , αλλά νομίζω πως κι αυτός έχει αρχίσει να βλαστημάει την ώρα που τον πρότεινε για υπουργό.

  10. panas avatar
    panas 19/06/2013 18:27:40

    Ψηφοφόροι - ρουσφέτια της ΔΗΜΑΡ είναι όλοι αυτοί ή ρουσφέτια της τρικομματικής γενικότερα;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ panas 19/06/2013 18:32:47

      Το έγραψα και λίγο πιο πριν. Τα παιδιά είναι του “χώρου” (και δεν εννοώ της δημαρ φυσικά). Οι δυο από αυτούς 100%. Θεωρώ ότι μάλλον και οι άλλοι δυο θα είναι τα ίδια.

  11. aliosa avatar
    aliosa 19/06/2013 18:30:00

    Χε χε χε. Ετσι, να βγαίνουν τα απλυτα στην φορα...

  12. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 19/06/2013 18:30:26

    Τα παιδιά είναι του "χώρου" (και δεν εννοώ της δημαρ φυσικά).

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Θησειώτης 19/06/2013 18:40:21

      Σωστός.

  13. Μara(old) avatar
    Μara(old) 19/06/2013 18:30:53

    Τα βλέπεις Κυθήριε??? (...και πόσα ακόμα...)
    Είναι δυνατόν να συνεχιστεί έτσι... η κατάσταση???
    Θέλουμε δεν θέλουμε η μόνη λύση είναι οι εκλογές.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μara(old) 19/06/2013 18:39:35

      Ἔχεις δίκιο Mara μου,τό μετά ὅμως μέ ἀνησυχεῖ,ἀφοῦ δέν πρόκειται νά πάρουμε αὐτοδυναμία.Μέ ποιόν,-ούς τότε θά σχηματίσουμε κυβέρνηση;
      Μακάρι νά κάνω λάθος,καί οἱ ἐκλογές-ἄν γίνουν-νά λύσουν τέτοια θέματα...

      • αλέξανδρος παύλιος avatar
        αλέξανδρος παύλιος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/06/2013 19:00:23

        Απλή ερώτηση κρίσεως για όλους που χτυπανε τα τύμπανα του πολέμου.

        Εάν, λέω εάν, δεν γίνει το θαύμα ,αφού οι δημοσκοπήσεις στο 20% την έχουν τη ΝΔ, και δεν πάρουμε αυτοδυναμία με ποιόν θα κάνουμε κυβέρνηση?

        Η συζήτηση περί εκλογών και θριάμβων έχει καταντήσει μεταφυσική από ορισμένους.

        • Μara(old) avatar
          Μara(old) @ αλέξανδρος παύλιος 19/06/2013 20:34:01

          Αγαπητέ Αλέξανδρε πές μου σε παρακαλώ βλέπεις αυτή την κυβέρνηση έτσι όπως εξελίχθηκε η κατάσταση να μπορεί όχι μόνο πορευτεί, αλλά να σταθεί για πολύ καιρό ακόμα???
          Εκτός από εκλογές τί λύση προτείνεις???
          Κυβερνιέται ο τόπος με παιχνιδάκια... εντυπώσεων???

          • αλέξανδρος παύλιος avatar
            αλέξανδρος παύλιος @ Μara(old) 19/06/2013 22:20:24

            Αγαπητή Mara,

            Καλή η ερώτησή σου. Τι προτείνω: (1) πρώτα από όλα συνειδητοποίηση ότι αφού δεν έχουμε αυτοδυναμία και ούτε πρόκειται να αποκτήσουμε οι εκλογές δεν αποτελούν λύση.
            (2) Αυτό σημαίνει ότι δεν κάνουμε το πρόγραμμά μας, αλλά συμβιβασμό ανάμεσα σε τρία πολύ διαφορετικά κόμματα.

            Και επειδή ο συμβιβασμός ακούγεται άσχημα για να δούμε κάποια κοινά που μπορούν να προωθήσουν και οι τρεις:

            στην κρατική μηχανή, όπως σε όλα τα δυτικά κράτη δεν υπάρχουν κομματικά κριτήρια, αλλά μόνο αξιοκρατικά. Να δεις πότε θα πετάει το δημόσιο αν γίνει αυτό.

            Και επιπλέον, όποιος το κάνει αυτό θα τον έχουμε σαν τον Ελ. Βενιζέλο με εικόνισμα.

            Θέλεις και άλλο συμβιβασμό: φτιάξε οργανωτικά σχήματα στο δημόσιο, όπως υπαρχουν σε όλο το δυτικό κόσμο.

            Μόνο με οργάνωση και κατάλληλους ανθρώπους θα τρέξει το κράτος. Αλλιώς και να φέρει επενδύσεις ο Σαμαράς ποιος θα τις υλοποιήσει?

            Από αυτά δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως και μιλάω ξέροντας. Αντικαθιστώντας τον άσχετο πράσινο με τον άσχετο μπλε απλώς άλλαξες τη διακόσμησή σου, δεν έκανες μεταρρύθμιση.

            (3) Οι κατηγορίες ανάμεσα σε συνεταίρους το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν πολύ bad blood και δεν βοηθάνε να κρατιέται το κεφάλι καθαρό.

            Επομένως να κουλάρουμε λίγο, γιατί πρώτον δεν θα πάρουμε παραπάνω αν γίνουν εκλογές, και δεύτερον θα έχουμε βάλει σε περιπέτεια τη χώρα για να καταλήξουμε, με χειρότερες συνθήκες στο ίδιο που είμαστε τώρα: στην ανάγκη συμβιβασμού με το Μπίνυ και τον μπαρμπα Φώτη, όπως τους λένε ορισμένοι.

      • Μara(old) avatar
        Μara(old) @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/06/2013 19:01:25

        Άσε να προκυρηχθούν πρώτα οι εκλογές και τότε θα τα ξαναπούμε....
        Επιβάλλεται πλέον να γίνει το μεγάλο ξεκαθάρισμα.
        Η αρρωστήμενη αυτή κατάσταση δεν μπορεί να τραβήξει άλλο.
        Όποτε...???
        Θέλουμε δεν θέλουμε σε εκλογές θα οδηγηθούμε.
        Όσο πιό γρήγορα τόσο το καλύτερο.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/06/2013 19:10:20

        Γιατί πάντα να το σκεφτόμαστε εμείς;Ας σκεφτούν και οι άλλοι για μια φορά το συμφερον της χώρας και όχι της παράταξης τους.Αυτή τη στιγμή με νοιάζει μόνο να αυξηθεί το ποσοστό μου,τίποτε άλλο..

  14. Mak avatar
    Mak 19/06/2013 18:32:42

    Φαντάζομαι θα επικαλεστεί ανθρωπιστικούς λόγους...

    Εμείς που τελειώσαμε πανεπιστήμιο, φύγαμε οικονομικοί μετανάστες στο εξωτερικό γιατί δε βρίσκαμε δουλειά και δεν κλέψαμε όταν είχαμε σύμβαση στο δημόσιο (αυτές τις δύο 6μηνες που προλάβαμε να κάνουμε μετά το πτυχίο) ενώ εγκρίναμε (χωρίς ουσιαστικό έλεγχο από κάποιον ανώτερο...) κοινοτικές επιχορηγήσεις εκατομμυρίων ευρώ, προφανώς είμαστε ή μ.....ς ή σκυλιά. Σίγουρα όχι άνθρωποι...

  15. Εva avatar
    Εva 19/06/2013 18:41:41

    Πως θα πάει παραέξω όλο αυτό?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Εva 19/06/2013 19:49:58

      Πολύ καλή ἐρώτηση Eva...

  16. zikos.fe avatar
    zikos.fe 19/06/2013 18:54:22

    Κατι παιζεται εδω.Φυσικα δεν ειναι τυχαιο το αρθρο λιγο πριν την συναντηση.Ο κουβελης καλεσε ολα τα στελεχη στα γραφεια του κομματος.Μπορει να εχουμε καποιες εξελιξεις αποχωρησεις.

  17. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 19/06/2013 18:59:32

    Θα έπρεπε να είχε παραιτηθεί εδώ καιρό,όταν έφυγε η πρώτη σφαίρα απο τα καλάζνικοφ των δραπετών.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Μεγάλες στιγμές 19/06/2013 20:05:00

      "Αχαλίνων στομάτων ανόμου τ΄ αφροσύνας το τέλος δυστυχία."
      "Στα αχαλίνωτα στόματα, στην αμυαλοσύνη, ένα το τέρμα, η δυστυχία."
      ~Ευριπίδης

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ η Dimi 19/06/2013 20:19:52

        Καλησπέρα,
        δυστυχία μένει πίσω απο όπου περνάν αυτά τα καθάρματα

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Μεγάλες στιγμές 19/06/2013 20:33:10

          Καλησπέρα και σε σένα.
          Έτσι ακριβώς. Γι αυτό, η Ώρα της Ελληνικής Αφύπνισης, Τώρα!

  18. Πυθία avatar
    Πυθία 19/06/2013 19:12:47

    Προσπαθεί να ''σωθεί'' ο κυρ Φώτης, διά της ''φιλολαϊκής'' τάχα στάσης του, της ....αριστερής ευαισθησίας και της αντιστασιακής του επιλογής. Δυστυχώς γι αυτόν, οι περισσότεροι τον κατάλαβαν πια.

    • zikos.fe avatar
      zikos.fe @ Πυθία 19/06/2013 19:25:13

      Ποτε δεν καταλαβα γιατι ο φωτης μπηκε σ αυτην την περιπετεια.Την καταληξη(δεν θα ειναι τωρα θα εινα σε λιγο καιρο) την ξερανε και τα μικρα παιδια.
      Ο ιστορικος του μελοντος θα κρινει..........

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ zikos.fe 19/06/2013 20:54:25

        Μα ο μπαρμπαΦώτης αγαπητέ Φε, δεν δημιούργησε το συγκεκριμένο κομματίδιο-δεκανίκι για να λειτουργήσει γενικώς ως μπαλαντλέρ κι έτσι ν΄απολαμβάνει κάποιο μερίδιο εξουσίας; Στο 4-2-1 δεν είναι το 1 ο αδέκαστος ...αριστερός; Αν επιπροσθέτως συνυπολογίσουμε την έπαρση και την αμετροέπειά του που του επέτρεψαν να...οραματιστεί τον εαυτό του καθήμενο στο...θρόνο του Προέδρου της Δημοκρατίας, πόσους άλλους λόγους-κίνητρα θα πρέπει ν' ανακαλύψουμε; Η διαπλοκή, η σχέση, η σύμπραξη και η εξυπηρέτηση συμφερόντων δε, φυσικά και θεωρείται δεδομένη!

        • mara M. avatar
          mara M. @ Πυθία 19/06/2013 21:19:45

          Ετσι ακριβώς είναι! Απ'το μπάρμπα Φώτη δεν γλιτώνουμε όμως. Είτε δεξιά είτε αριστερά αυτοί θα είναι μέσα, οι άλλοι θ' αλλάζουν.

  19. Siegfried avatar
    Siegfried 19/06/2013 19:32:28

    Το δημόσιο συμφέρον εξυπηρετούσαν (ή τουλάχιστον έτσι έλεγαν) και όσοι έβαλαν την υπογραφή τους για το κουκούλωμα της Siemens και την αθώωση των πάντων. Και η ζημιά στο δημόσιο ταμείο, κύριε; Φυσικά οι αποφάσεις του υπουργού είναι απαράδεκτες, αλλά ωχριούν μπροστά στη ζημιά εκατομμυρίων ευρώ της άλλης περίπτωσης. Δυστυχώς, αυτού του επιπέδου φωστήρες ψηφίσαμε, αυτούς θα λουστούμε τώρα. Τα παράπονά σας στον εαυτό σας μέχρι τις επόμενες εκλογές.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Siegfried 19/06/2013 22:23:35

      Δεν είναι σοβαρό σε είδηση τέτοιας σπουδαιότητας που διαλύει κάθε υπόληψη που μπορεί να είχε κάποιος στο Ρουπακιώτη και που αποδομεί το πόσο έντιμοι είναι όσοι δεν έχουν κυβερνήσει και ειδικά οι αριστεροί, να βάζεις σε συζήτηση κάτι που ξέρουν όλοι μόνο για αποπροσανατολισμό. Επί του προκειμένου έχεις κάτι να σχολιάσεις;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Siegfried 19/06/2013 23:59:27

      Μια μικρούλα λέξη αρκεί, για να διαστρεβλώσει το νόημα !

      Έγραψα «δημόσιο συμφέρον», γράψατε «δημόσιο Ταμείο» Siegfried.
      Το δημόσιο συμφέρον δεν έχει μόνο οικονομικό και χρηματικό περιεχόμενο. Το δημόσιο συμφέρον είναι έννοια ευρύτερη, όπως σίγουρα γνωρίζετε.

      Πάμε τώρα στον Ρουπακιώτη. Ποιο δημόσιο συμφέρον εξυπηρετείται με τις απολύσεις επιόρκων;
      Πρώτον, οικονομικά οφέλη και τήρηση μνημονιακών όρων για μείωση δημόσιου τομέα.
      Δεύτερον, μέσω του παραδειγματισμού (απολύσεις), το ξερίζωμα όλων των «καρκινωμάτων» διαφθοράς στο δημόσιο, η εμπέδωση της ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ-ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ-ΙΣΟΤΗΤΑΣ-ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ, από τους ΔΥ και τους πολίτες.
      Το ΦΕΚ που υπογράφει, ελάχιστους μήνες πριν, ο Ρουπακιώτης και αίρει τα κωλύματα διορισμού κατάδικων, επιλεκτικά και ύπουλα, για «εκλεκτούς», είναι ευθεία βολή στη ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ-ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ-ΙΣΟΤΗΤΑ-ΙΣΟΝΟΜΙΑ, δηλαδή, είναι ευθεία βολή στο δημόσιο συμφέρον που το κράτος προσπαθεί, μέσω της παραδειγματικής απομάκρυνσης κατάδικων-επίορκων από τις δημόσιες υπηρεσίες. Δεν θα μπορούσε να βρει πιο εκφραστικό τρόπο (ίσως μόνο αν κρέμαγε στο υπουργείο του, πλακάτ «Το Δημόσιο ανήκει στους επίορκούς του»,), για να δημοσιοποιήσει και να υλοποιήσει, την αντίθετη με την κυβερνητική πολιτική, προσωπική ιδεολογία του, για υπεράσπιση και συντήρηση της διαφθοράς και των διεφθαρμένων στο Δημόσιο.

  20. Lichnee avatar
    Lichnee 19/06/2013 19:34:09

    Μα είναι απλό φίλε Κυθήριε.
    Δεν θεωρούν τη λιποταξία αδίκημα.Τι δεν καταλαβαίνεις;
    Για αυτούς είναι "κάτω τα έθνη και οι στρατοί" και βολεύουν τους ομοίους τους.Η ΡΗΜΑΔ είναι ο δούρειος ίππος των διεθνιστών.
    Είναι τυχαίο ότι μιλάμε για τον "αντιρατσιστικό" υπουργό;

  21. christof avatar
    christof 19/06/2013 19:44:00

    Βλεπω να τη κανουν με μικρα πηδηματακια οι Ροζαλιες της ΔΗΜΑΡ

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/06/2013 19:47:44

    Γιατρέ μου σωστό αὐτό πού λές,ἀλλά γιά μιά πρόσληψη στό Δημόσιο μεσολαβοῦν μιά δημοσίευση ΦΕΚ,ἕως καί ὀρκομωσία,κάπου,σέ κάποιον, δέν μπορεῖ νά ''σκαλώσει'' ἡ δουλειά;Δέν τά βλέπει αὐτά κανείς ἄλλος πέρα ἀπό τόν Ρουπακιώτη;

  23. theo1611 avatar
    theo1611 19/06/2013 20:00:41

    Η κατάντια μας, κατά τη γνώμη μου, είναι η σύννομη(?) έκδοση τέτοιων ατομικών αποφάσεων από Υπουργούς!

    Για να μην μιλήσουμε και για ατομικές αποφάσεις προσλήψεων!

    Και ο νοών νοείτω!

    ΥΓ: Από ατομικές αποφάσεις απολύσεων πως πάμε? Α παπαπα!!!!. Γι' αυτό και το μοντέλο προβλέπει καταργήσεις Οργανισμών ή Οργανωτικών Μονάδων, ώστε να αποφύγουμε τις πελατειακές απολύσεις, που δεν έχουμε ιδέα πως να τις κάνουμε, και να τις αντικαταστήσουμε με πελατειακές προσλήψεις που είναι το φόρτε μας!

  24. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/06/2013 20:16:58

    Αριστερός υπουργός δικαιοσύνης κάνει τη δουλειά του (και μάλιστα με υπερβάλλοντα ζήλο, ειδικά κατά αντιφρονούντων) μόνο με αριστερή ολοκληρωτική κυβέρνηση...Αλλά αν τον βάλεις σε δημοκρατική κυβέρνηση, θα διαλύσει τα πάντα. Εχθροί του οι νομοταγείς πολίτες....Aυτοί οι άνθρωποι κουβαλούν ακόμα τα συμπλέγματα της ήττας του Γράμμου...

  25. Σπορέας avatar
    Σπορέας 19/06/2013 20:31:42

    Μόνο ο Ρουπακιώτης υπογράφει εκεί ή φαρδιά πλατιά και ο "δανειστής" ?

  26. Δημητριος avatar
    Δημητριος 19/06/2013 20:36:37

    Συνεπης στις αριστερες αρχες του ειναι ο ανθρωπος

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δημητριος 19/06/2013 22:25:24

      Σωστό. Αρκεί να το συνηδητοποιήσει όλος ο λαός που πέφτει στην παγίδα των εύκολων λόγων και του λαϊκισμού χωρίς όρια.

  27. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/06/2013 22:54:56

    Στην ανάρτηση με τίτλο "Να γιατί δεν έχουν απολυθεί ακόμα οι επίορκοι" , το κείμενο πλεονάζει: Η φωτογραφία είναι αρκετή!

  28. critical avatar
    critical 20/06/2013 00:23:56

    Οι λαλίστατοι κατά τα άλλα Συριζέοι γι΄αυτά δε λένε τίποτα....
    Ούτε τα καταγγέλουν -ούτε διαμαρτύρονται ... Ή μήπως κάνω λάθος ;;;
    Καταλάβατε ;;;
    Φαντάζεστε άν πότε έρθουν στην εξουσία πώς '' αξιοκρατικά'' θα βολεύουν
    τους αφισοκολλητές τους....

  29. anideos avatar
    anideos 20/06/2013 05:12:12

    Εμεις δεν πρεπει να παμε σε εκλογες αγαπητε.
    Εχεις απολυτο δικαιο, αλλα δεν πρεπει να υποκηψουμε και στους ενδιασμους του Κουβελη, Μπενη.
    Αυτοι ειναι το παλιο, ο Σαμαρας, η ΝΔ του Σαμαρα πρεπει να δειξει οτι δεν ειναι μια ΝΔ απ' τα παλια...
    Πρεπει να δειξει οτι ειναι η νεα δυναμη του νεου και αισιοδοξου.

  30. anideos avatar
    anideos 20/06/2013 05:19:23

    Αγαπητε Αλκινοε εχεις δικιο με οσα λες.
    Ποσες φορες ομως δεν επεισε το ΠΑΣΟΚ και γενικα η αριστερα οτι ειχε δικιο λεγοντας/ κανοντας το αδικο;
    Επισκεπτη δεν αντιλεγω.
    ''Ο πρωθυπουργός ελέγχει τους υπουργούς.''
    Αυτο θα ειναι η δικαιολογια τους!!!
    Τιποτε περισοτερο τιποτε λιγοτερο.
    Ο Σαμαρας πρεπει να σπασει αυγα οπως εγραψε εδω πριν δυο μερες καποιος συνσχολιαστης.
    Πολεμος σε ολα τα μετωπα, διωξιμο των υπαλληλων της βουλης εδω και τωρα!!!!!!!!!!!
    Ειναι το ιδιο ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ με αυτους της ΕΡΤ...
    Αντωνη ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΟΛΑ!!!
    Κανεις λογηκος ανθρωπος δεν θα τολμησει να διαφωνησει...

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ anideos 20/06/2013 12:16:13

      >Πολεμος σε ολα τα μετωπα, διωξιμο των υπαλληλων της βουλης εδω και τωρα!!!!!!!!!!!<

      Αυτό είναι κάπως ... δύσκολο για ευνόητους λόγους. Εδώ προσπάθησαν δύο φορές να τους μειώσουν τον μισθό, να τους βάλουν στο κοινό μισθολόγιο με τους δημοσίους υπαλλήλους και θυμάσαι τι έγινε στην Βουλή.

  31. anideos avatar
    anideos 20/06/2013 05:30:57

    1 τρις μας χρωστανε οι Γερμανοι...
    Εμεις ποσα χρωσταμε στον εαυτο μας;;;;;;;;;!!!!!!!

  32. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/06/2013 06:16:13

    Παραιτησου ΑΜΕΣΑ. Απιθανε τυπε!

  33. η Dimi avatar
    η Dimi 20/06/2013 07:40:21

    «Το ν' αρχίσεις να σκέφτεσαι, σημαίνει ν’ αρχίσεις να κλείνεις δουλειές.» ~Αριστοτέλης Ωνάσης

    • anideos avatar
      anideos @ η Dimi 20/06/2013 11:47:48

      ''Θα μου κλεισεις το σπιτι μ' εχεις κανει αλητη'' »~
      Βασιλης Καρρας

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ anideos 20/06/2013 14:41:26

        "Και ύστερα λέμε γιατί δεν έρχεται η ανάπτυξη"
        http://www.antinews.gr/2013/01/23/200607/

  34. tak avatar
    tak 20/06/2013 08:10:35

    Όπως το ΠΑΣΟΚ του 1981, που το πρωινό της 19ης Οκτωβρίου, είχε αρχίσει τη λεηλασία του κράτους!
    Τέρατα και σημεία και οι πρωταγωνιστές, οι περισσότεροι, ζουν ακόμα!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ tak 20/06/2013 09:20:16

      ...ζοῦν καί βασιλεύουν ἀκόμα φίλε tak...

  35. αποριας το αναγνωσμα avatar
    αποριας το αναγνωσμα 20/06/2013 11:15:06

    Δυστυχως ... περα από αυτο υπαρχουν και νυν διοικησεις υποστηριζομενες απο τη ΝΔ που βαζουν στο ίδιο τσουβάλι θύμα και θύτη... γιατί απλά νομίζουν ότι θα περάσουν "αβρεχοι"... το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τα χιλιαρικα αποζημίωση που τσεπώνουν κάθε μήνα, για όσο καιρό τα τσεπώνουν και από εκεί και πέρα δεν τους απασχολει η διερευνηση καμίας υποθεσης...
    Υπάρχει όμως και η Θεία Δίκη.... η οποία μπορεί να μην χτυπήσει τους ίδιους αλλα τους απογόνους τους... τότε να τους δω όλους αυτους...

  36. IABERHS avatar
    IABERHS 20/06/2013 13:04:10

    Μα πρόκειται για Προεδρικό Διάταγμα Απονομής Χάριτος. Είναι δικαίωμα του εκάστοτε Προέδρου της Δημοκρατίας να απονέμει Χάρη. Η υπογραφή του εκάστοτε Υπουργού είναι απλά διακοσμητική. Οχι οτι δεν είναι προκλητικό το ζήτημα αλλά θα πρέπει να τεθεί στον ορθό αποδέκτη

  37. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 20/06/2013 20:52:43

    Αυτό το άρθρο δεν έπρεπε να είναι τωρινό άρθρο, αλλά δημόσια δήλωση του Πρωθυπουργού μήνες πριν, πριν δηλαδή αναγκαστεί σε οριζόντιο μέτρο, ξαφνικό κλείσιμο της ΕΡΤ και απόλυσης όλων ανεξαιρέτως με όλα τα ...συνεπακόλουθα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

  38. μακεδων avatar
    μακεδων 21/06/2013 00:15:02

    Ρουπακιώτης με την διευθύντρια του υπουργείου επίορκο και την καλύπτει νοθεύει απότελέσματα διαγωνισμού , θάβει δικαστικές αποφάσεις είναι αναφερόμενη η διευθύντρια στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου και ο υπουργός κοροιδεύει τους πολίτες . Μόλις φύγει η κόλα από την καρέκλα του που θα κρυφτεί . Απορώ πως κοιτάει τα εγγόνια του στα μάτια τι τους λέει οτι έκανε το χρέος απέναντι στην πατρίδα Κρίμα ........ Αντώνη Σαμαρά εφάρμοσε τον νόμο και πέταξε τον ρατσιστή κατά των Ελλήνων και τον φίλο των παρανόμων έξω από την κυβέρνηση ...

  39. thanasis avatar
    thanasis 21/06/2013 07:21:09

    Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος ας σταματήσουμε την πλάκα και να τον πάμε στο γιατρό γιατί αν ήταν γιατρός θα είχε φάει τσάμπα ανθρώπους. Το αριστεροπασοκικο σύστημα σε όλο του το μεγαλείο... Υποθέτω ότι όλοι αυτοί ψηφίζουν αριστερά.

  40. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 22/06/2013 11:00:04

    Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, με πλαστές προϋπηρεσίες έγιναν παράνομα υπάλληλοι αορίστου χρόνου εργολάβοι στα 60 τους; Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, απασχολούν σε διοικητικά δημοσιογράφους πτυχιούχους, την ώρα που έμπειρους δημοσιογράφους τους απολύουν από την ΕΡΤ κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, αυτοί είναι ομάδες της οικογενειοκρατίας και εμπροσθοφυλακή της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, το Υπουργείο έχει κάνει απογραφή, αλλά αυτά δεν τα βλέπει; Τα θεωρεί φυσιολογικά; Γνωρίζετε ότι, αυτοί και οι επίορκοι καλύπτονται από την οικογενειοκρατία, την συνδικαλιστική αλητεία, τις διοικήσεις που τους προσέλαβαν παράνομα, την διαπλοκή, το κράτος της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, τους έντιμους και ικανούς υπαλλήλους, που δεν έχουν πλάτες και στηρίξεις, τους έχουν στο «ψυγείο», τους κακομεταχειρίζονται, σκηνοθετούν κατηγορίες, τους χαρακτηρίζουν δήθεν ακατάλληλους κ.λπ., με σκοπό να τους απολύσουν με άθλια τεχνάσματα, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, γι’αυτό τα μαγειρεύουν οι επίορκες διοικήσεις με την ανοχή του τριτοκοσμικού διεφθαρμένου κράτους;
    Φυσικά και τα γνωρίζετε, αλλά δεν βγάζετε άκρη με την διαπλοκή που μας κατέστρεψε. Ο ίδιος ο κλέφτης ποτέ δεν θα βρει τον κλέφτη. Θα την πληρώσουν οι έντιμοι που χαλούν την πιάτσα της διαπλοκής, διότι γι’αυτούς είναι επικίνδυνοι! Έχουν αντιστρέψει την πυραμίδα της ηθικής και της λογικής. Το θέμα είναι απλό: Να απολύσουν τους αορίστου χρόνου που προσλήφθηκαν παράνομα τα 13 τελευταία χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες, τους επίορκους αρμόδιους που τους προσέλαβαν, την οικογενειοκρατία!! Ας αφήσουν επιτέλους τα μαγειρέματα ετών και την εκδούλευση!
    Τώρα επινόησαν να φύγουν οι πάνω από 50 ετών. Χαρακτηρίζοντάς τους «γερασμένους», ανθρώπους νέους, πτυχιούχους, με εμπειρία και μετά από επιτυχία τους σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Εμετικές επινοήσεις, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες τα τελευταία 13 χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή, τους κομματικούς στρατούς κ.λπ. Αθλιότητες του τριτοκοσμικού, κουτοπόνηρου και διεφθαρμένου κράτους, με υποβολείς τις επίορκες διοικήσεις, που έκαναν τις παράνομες προσλήψεις, με πλαστές προϋπηρεσίες και την συνδικαλιστή αλητεία. Αυτοί κατέστρεψαν την Χώρα μας και συνεχίζουν τα ίδια. Μέχρι σήμερα, και τι δεν έχουν επινοήσει για να σώσουν την στρατιά των παράνομων και τους υψηλά ιστάμενους-επίορκους, που έκαναν αυτές τις άθλιες προσλήψεις. Μιλιά δεν βγάζουν για το βρώμικο καθεστώς της οικογενειοκρατίας, που έχει κατακλύσει ΑΕΙ τα 13 τελευταία έτη. Συνεχίζουν απτόητοι «το έργο τους» πάνω από το πτώμα της Χώρας μας. Κανένας εισαγγελέας δεν ακούει;

    ΓΡΗΓΟΡΗΣ

  41. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/09/2013 15:45:28

    Απαντώντας στις απειλές και στο θράσος κάποιων αρμοδίων σχετικά με την προστασία της οικογενειοκρατίας και των παράνομα προσληφθέντων υπάλληλων αορίστου χρόνου σε ΑΕΙ, σας εκθέτω τα εξής:
    Ο Ελληνικός Λαός πρέπει να κάνει προσφυγή για τις παράνομες προσλήψεις στο προστατευόμενο ΑΕΙ, που εδρεύει στην Αθήνα (είναι κάποιο από τα μεγάλα).
    Καμιά απολύτως προστασία στο βρώμικο κατεστημένο. Να διωχθούν οι επίορκοι που έκαναν τις άθλιες προσλήψεις αορίστου χρόνου συγγενών, με πλαστές προϋπηρεσίες.
    Έμαθαν στην προστασία και απειλούν.
    Κύριοι της Κυβέρνησης, τροποποιώντας τον υπερψηφισμένο από την Βουλή Νόμο για τα ΑΕΙ, κρατήσατε τους πρυτάνεις και βλέπετε τα αποτελέσματα (τα οποία και, άλλωστε ήταν αναμενόμενα)!
    Στην προσφυγή που λένε ότι θα κάνουν, θα πουν ότι, έκαναν παράνομες προσλήψεις; Θα πουν για την διαπλεκόμενη οικογενειοκρατία κ.λπ.;
    Από τις άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα είναι, άραγε, «παιδιά ενός κατωτέρου Θεού»;
    Ποιοι είναι αυτοί, που δεν θα απαντήσουν στο σχετικό έγγραφο του Υπουργείου; Θα είναι πάντα καθεστώς; Είναι υπεράνω κάθε νομιμότητας; Κάνουν αντάρτικο;
    Να διωχθούν οι παράνομοι του άθλιου ΑΕΙ και να μπουν στην φυλακή μαζί με αυτούς που τους προσέλαβαν.
    Ο Ελληνικός Λαός δεινοπαθεί εξαιτίας τους. Τέρμα πια στις αθλιότητες.
    ΝΙΚΟΣ