#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2013 23:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναυάγησε και η νέα σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών για την ΕΡΤ



(Ανανεωμένο) Στην κόψη του ξυραφιού βρίσκεται πλέον η κυβέρνηση μετά την τορπίλη που έριξε ο Φ. Κουβέλης ο οποίος πιεζόμενος από τους βουλευτές του πήγε με μια ανέφικτη πρόταση στο Μαξίμου με σκοπό να οδηγήσει τις συζητήσεις σε ναυάγιο. Αν και από τις δηλώσεις του δε φάνηκε ότι θα φύγει η ΔΗΜΑΡ από την κυβέρνηση εκτιμάται ότι θα αποσύρει τους υπουργούς του από την κυβέρνηση και ίσως επιλέξει την ψήφο ανοχής.

Ο κ. Κουβέλης είπε:

«Στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών δεν προέκυψε ο κοινός πολιτικός τόπος στο ζήτημα της ΕΡΤ. Η αναδιοργάνωση της ΕΡΤ πρέπει να γίνει με την ΕΡΤ σε κίνηση και με παρόντες όλους τους εργαζομένους, θέση που επανέλαβα. Δεν πρόκειται για τυπικό διαδικαστικό ζήτημα, αφορά στην ουσία. Το μαύρο στην τηλεόραση και η βίαιη διακοπή των συχνοτήτων ήταν συγκεκριμένη πολιτική λογική. Για εμάς είναι ζήτημα δημοκρατικής νομιμότητας. Παρά τη διαταγή του προέδρου του ΣτΕ να ενεργοποιηθούν οι συχνότητες, η απόφαση αυτή δεν έτυχε εφαρμογής όπως όφειλε να πράξει η κυβέρνηση. Το μαύρο παραμένει στους τηλεοπτικούς δέκτες.

Δεν επήλθε συμφωνία. Η αποδοχή αυτής της πρότασης δεν θα άλλαζε την ουσία των πραγμάτων, που είναι ο εκσυγχρονισμός του δημόσιου ραδιοτηλεοπτικού φορέα.

Η ΔΗΜΑΡ δεν απομακρύνεται από τη μεταρρυθμιστική της πολιτική, μέσα στο ευρωπαϊκό πλαίσιο. Γι' αυτό λέμε ναι στη μεταρρύθμιση, αλλά όχι στην προσβολή της νομιμότητας. Η κυβέρνηση προχώρησε στην πράξη νομοθετικού περιεχομένου παρότι γνώριζε την αντίθεσή μας, ερήμην τεσσάρων υπουργών της ΔΗΜΑΡ και του ΠαΣοΚ. Αυτή είναι μια επιλογή άρνησης της συλλειτουργίας της κυβέρνησης.

Δεν είναι δική μας ευθύνη ότι δε βρέθηκε ο κοινός πολιτικός τόπος. Η ΝΔ δεν προσήλθε σε αυτή την κοινή βάση».

Στη συνέχεια συνεδρίασε η Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΔΗΜΑΡ, αλλά η συνεδρίαση διακόπηκε για αύριο το πρωϊ.

Την  ίδια ώρα στο Μαξίμου καλούνται υπουργοί.

Πάντως, ο Ευάγγελος Βενιζέλος άλλαξε ρότα και πήγε στο αντίθετο ρεύμα απ' ότι η ΔΗΜΑΡ, αδειάζοντας τον Φώτη Κουβέλη.

Βλέποντας προφανώς το ΠΑΣΟΚ ότι δε μπορεί να χρεωθεί τις πρόωρες εκλογές, έριξε το... μουτζούρη στον κ. Κουβέλη ο οποίος έπεσε στην παγίδα. Ο κ. Βενιζέλος εμφανίστηκε ως πόλος σταθερότητας και ουσιαστικά είπε ότι παραμένει στην κυβέρνηση ενώ κάλεσε τη ΔΗΜΑΡ να επιστρέψει.

Το ΠΑΣΟΚ όπως όλα δείχνουν μπορεί να έλθει σε συμφωνία με τη ΝΔ και να ψηφίσει υπέρ σε μια ψήφο εμπιστοσύνης αν και τα πάντα είναι στον αέρα. Άλλωστε, πολλοί εκτιμούν ότι οι δηλώσεις Βενιζέλου είχαν προεκλογικό χαρακτήρα.

Σε δήλωσή του πριν την έκτακτη συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ επισήμανε ότι η κατάσταση για τη χώρα, την οικονομία και τους πολίτες είναι ιδιαίτερα κρίσιμη. Χαρακτήρισε ατυχή την πρωτοβουλία του πρωθυπουργού να διακόψει τη λειτουργία της ΕΡΤ, παρά τη δεδηλωμένη αντίθεση του ΠΑΣΟΚ. "Ζητήσαμε να ανοίξει η δημόσια ραδιοτηλεόραση, όπως επιτάσσει και το ΣτΕ. Θέμα η αποκατάσταση της λειτουργίας των θεσμών.

Ταυτόχρονα έχει ανοίξει ζήτημα πολιτικής σταθερότητας στον τόπο μας, εν μέσω μεγάλης κρίσης.

Μέσα από τις πολύωρες διαπραγματεύσεις που είχαμε, θέσαμε το μείζον, την επαναλειτουργία της ΕΡΤ με το σύνολο του προσωπικού της.

Έχουν γίνει βήματα προσέγγισης και κινήσεις επανόρθωσης. Δεν είναι το 100%, αλλά ο πρωθυπουργός αποδέχεται την άμεση επαναλειτουργία όλων των συχνοτήτων, την επαναπρόσληψη 2.000 εργαζομένων και ειδική μέριμνα για τα μουσικά σύνολα.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι η διακυβέρνηση του τόπου. Έχουμε δεχθεί ως ΠΑΣΟΚ προσβολές, αλλαζονικές συμπεριφορές, αδικίες.

Δεν μας άκουσαν στις κρίσιμες στιγμές στη διαπραγμάτευση.

επικαιροποίηση της συμφωνίας για τη διακυβέρνηση του τόπου.

Χρειάζεται ορίζοντας τετραετίας και δεν υπάρχει μέσα έξω.

Θέλουμε η κυβέρνηση να συνεχίσει ως τρικομματική κυβέρνηση.

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν η προτεραιότητα της χώρας είναι οι πρόωρες εκλογές και η σταθερότητα της χώρας ή όχι.

Το ΠΑΣΟΚ δεν φοβάται τις εκλογές αλλά σέβεται τον πολίτη. Δεν θέλει ο κόσμος εκλογές. Θέλει μια κυβέρνηση σωστή, με προοδευτικά χαρακτηριστικά.

Είμαστε η δημοκρατική παράταξη και ξέρουμε να απαντάμε στα προβλήματα του πολίτη.

Το μήνυμα μας είναι καθαρό, σταθερότητας, ευθύνης για όλους".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 20/06/2013 22:35:39

    Ο Σαμαράς κάλεσε τους υπουργούς του στο Μαξίμου.

  2. inspired avatar
    inspired 20/06/2013 22:38:48

    Εκλογές εν μέσω τουριστικής περιόδου; Είμαστε με τα καλά μας; Θα δώσουμε τη χαριστική βολή στην οικονομία

  3. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 20/06/2013 22:40:50

    ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ.........PAX.............

  4. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 22:41:44

    Εκλογές να τελειώνουμε με τους τελειωμένους. Αν τους περάσει τώρα με την ΕΡΤ η ΝΔ τελείωσε δεν πρόκειται να περάσει τίποτα μελλοντικά και εμάς θα μας βρεί στην Χρυσή Αυγή.

    • Πασχάλης avatar
      Πασχάλης @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 22:42:52

      ++++++++++++++++++++++++++++

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 22:58:20

      Και εις ανώτερα ...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 23:12:11

      +1000000000

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 23:17:43

      Ανήκω σε οικογένεια δεξιών τουλάχιστον 4 γενιές πίσω. Δεν πήραμε ποτέ τίποτα από το δημόσιο ούτε κερδίσαμε κάτι. Ούτε από το μεταεμφυλιακό κράτος, ούτε από την Χούντα. Μείναμε στην ΝΔ τα πέτρινα χρόνια της οκταετίας όταν φτιάχνονταν περιουσίες με μία καρτούλα μέλους σε κλαδική, ανεχτήκαμε τον Έβερτ να μας βρίζει ("μην με λες δεξιό"), ανεχτήκαμε τα ρουσφέτια στους Πασόκους επί ΚΚ Β' γιατί εμείς είμαστε δεδομένοι και έπρεπε να βουλευτούν οι άλλοι, ανεχτήκαμε την ΝΔ να περιφρονεί τους νεκρούς του εθνικού στρατού, τους χωροφύλακες και τους σφαγμένους του Μελιγαλά γιατί έπρεπε να γίνει "συμφιλίωση" (πούντην ?), ανεχτήκαμε τον Λούλη και τον μεσαίο χώρο. Αν ο Σαμαράς δεν κλείσει την ΕΡΤ και άλλους 30-40 άχρηστους οργανισμούς γεμάτους αγριοπασόκους και αριστεροθολοκουλτουριάρηδες ΞΕΓΡΑΨΤΕ ΜΑΣ.

    • karasumi avatar
      karasumi @ Π. Ευθυμιάδης 21/06/2013 00:55:41

      Ε ναι, λογικό είναι να σας βρει στη Χρυσή Αυγή, αυτοί στηρίζουν την κυβέρνηση στο θέμα της ΕΡΤ. Όπως και σε όλες τις εκσυγχρονιστικές μεταρρυθμίσεις. Αφού δε μπορεί ο Σαμαράς θα το κάνει ο Μιχαλολιάκος.
      (μπορείτε να καθήσετε, δε θα τον ξανααναφέρω)

  5. καρ avatar
    καρ 20/06/2013 22:42:02

    Αν κάποιοι έχουν αποφασίσει υπέρ της επιλογής των εκλογών, δεν θα πάμε έτσι απλά, μία κι έξω... Πρέπει να "συρθούμε" σε εκλογές, πρέπει η πολιτική να ξεφτιλιστεί... και με πλήρη απαξίωσή της να πάμε στις επόμενες... και μεθεπόμενες... εκλογές.
    Ακόμα κι αν οι πολιτικοί αρχηγοί των μικρότερων κομμάτων σκέφτονται με όρους του εθνικού μας συμφέροντος, κανείς δεν αμφιβάλλει ότι ΔΕΝ έχουν τον πλήρη έλεγχο των κομμάτων τους. Οψόμεθα λοιπόν! Αντισώματα υπάρχουν για κάθε ιό και δούρειο ίππο! :-)

  6. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 20/06/2013 22:48:32

    Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση οι θλιβερές ανθελληνικές μειοψηφίες να επιβάλλουν την θέληση τους εις βάρος των δυνάμεων που μάχονται για την επιβίωση του Ελληνισμού και του αρχηγού τους Αντώνη Σαμαρά.
    Αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να "τσαλακωσούν" την μοναδική ελπίδα που υπάρχει και έγινε πλέον ολοφάνερα ορατή απο τον Ελληνικό λαό.
    Οι μάσκες έπεσαν...
    Ούτε βήμα πίσω!!!

  7. mid avatar
    mid 20/06/2013 22:51:17

    Εκλογές είναι τελικό πάμε για κυβέρνηση με πασοκ δήμαρ σύριζα και με ενεργό ρόλο της γιάννας αγγελοπούλου

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ mid 21/06/2013 00:17:53

      Ναί,κι ὁ ἄντρας της θά ρίξει μάνια νά κλείσει τήν τρύπα στόν ΕΟΠΥΥ...

      • Χαιρετώ! avatar
        Χαιρετώ! @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/06/2013 02:50:01

        Ωραίο αυτό "τα μάνια"!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Χαιρετώ! 21/06/2013 08:02:37

          Χαιρετῶ!

  8. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 22:52:04

    Την τύχη του Καρατζαφέρη θα έχει ο Κουβέλης!

    • zikos.fe avatar
      zikos.fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 22:54:13

      ο υπευθυνος αριστερος;;;!!!!!!! δεν νομιζω

    • 13 avatar
      13 @ Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 23:14:43

      Και ο Τσίπρας...

    • kotstak avatar
      kotstak @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 00:07:09

      Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει κάνει συμφωνία με τον ΣΥΡΙΖΑ;
      Θα εκπλαγείς εάν σε λίγο επανενωθούν;

  9. 3-1=0.fe avatar
    3-1=0.fe 20/06/2013 22:59:16

    Λετε να σφυριξει για εκλογες;

  10. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 20/06/2013 23:01:19

    Ο Κουβέλης αποδεικνύεται κατώτερος των περιστάσεων και ανάξιος της εμπιστοσύνης των ψηφοφόρων του. Δυστυχώς υποβιβάζει τη νοημοσύνη τους παίζοντας βρώμικο υπόγειο πολιτικό παιχνίδι άλλων. Ως αχυράνθρωπος θα κριθεί από την ιστορία, ως πολιτικός θα καταδικαστεί σύντομα από την ψήφο των Ελλήνων. Αυτοί πάντως που του υποδεικνύουν διαπράττουν εθνικό έγκλημα για τα μικροσυμφέροντά τους.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ MantisKalhas 20/06/2013 23:29:29

      Είχε μια ευκαιρία στη μίζερη ζωή του να ξεχωρίσει. Οταν είσαι ασήμαντος , δύσκολα καταλαβαίνεις τα σημαντικά ... Προ ημερών η '' Αφροδίτη '' εδώ, τον είχε χαρακτηρίσει '' αρουραίο ''. Εξαιρετικά εύστοχο !

  11. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 20/06/2013 23:03:22

    Όποιος εντός της Ν.Δ , υπουργός ή βουλευτής, τολμήσει να ρίξει τον Σαμαρά θα φάει όχι ντομάτες αλλά πέτρες. Αλίμονό σας τσογλάνια ....

  12. nikos avatar
    nikos 20/06/2013 23:05:31

    Βρέ το μπάρμπα Φώτη...είχε δεν είχε θα μας ξενυχτίσει πάλι!!!

  13. kapar13 avatar
    kapar13 20/06/2013 23:08:46

    Βλέπω τον Μπίστη να (ξανα)αλλάζει κόμμα...

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ kapar13 20/06/2013 23:38:45

      Αυτό είναι το πιο πετυχημένο σχόλιο εδώ.

    • dinos avatar
      dinos @ kapar13 20/06/2013 23:52:13

      Τον περιμενει το πασοκ

  14. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 20/06/2013 23:09:17

    ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΡΙΞΗ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ............ΜΕΣ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ. ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ..........

  15. airman avatar
    airman 20/06/2013 23:11:53

    Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η κακή του ώρα!
    Πλέον όποιος ''τα ΄χει'' ας το αποδείξει!
    Εκτός από αυτόν που το έχει ήδη αποδείξει!

  16. Ρηνα avatar
    Ρηνα 20/06/2013 23:14:16

    Ειμαστε αχρηστοι και οτι κι αν συμβει μπορει και να μας αξιζει.....
    Τα μικρα παιδια λυπαμαι μονο που δεν θα καταλαβαινουν γιατι θα υποφερουν.....

  17. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2013 23:15:34

    Αρκετά με τους διάφορους γελοίους , δυνατά για εκλογές , με ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ και ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ!

    Ας μην αφήνουμε στην Αριστερά το μονοπώλιο της εμφυλιοπολεμικής γλώσσας!

    Ποιός κέρδισε στον προηγούμενο εμφύλιο πρασινορόζ νούμερα?

  18. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/06/2013 23:22:04

    Ας εξηγήσει ο Σαμαράς σε Μέρκελ και λοιπούς πως για να γίνει σοβαρή δουλειά πρέπει να πάει σε εκλογές και να τελειώνει με τα πρασινορόζ συνεταιράκια. Δεν νομίζω να μη βρεθεί λύση για την επόμενη δόση.

    Αρκεί να πάμε ,επιτέλους, ΣΩΣΤΑ στις εκλογές ,όχι με Κολωνακιώτικες αβρότητες! Οταν κινδυνευεί η πατρίδα να χαθεί ,οι απέναντι δεν είναι πολιτικοί αντίπαλοι: Είναι ΕΧΘΡΟΙ!

    • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 21/06/2013 07:44:49

      Η Μέρκελ δε θέλει, εκλογές δεν έχει.
      Βάλε στο θηκάρι του το σκουριασμένο .....γιαταγάνι και άλλαξε πλευρό να μην πιαστείς. Παλαιοεμφυλιοπολεμικό απολίθωμα.

  19. airman avatar
    airman 20/06/2013 23:25:28

    Ο Μπενίτο μπήκε στη ''νεροτσουλήθρα''!
    Αδειάζει τον κυρ-Φώτη και το παίζει παράλληλα large!
    Λόγω της βουλιμίας του δεν μπορεί να αντισταθεί στη νομή της εξουσίας!
    Αυτός ο άνθρωπος βρέθηκε τελικά παίζει ένα ρόλο πολύ πιο σοβαρό από αυτόν που μπορεί να ''σηκώσει'', αλλά η συγκυρία ''τον πάει''!
    Βοήθειά μας!

    • 3-1=0.fe avatar
      3-1=0.fe @ airman 20/06/2013 23:47:12

      τον αδειασε ο σκανδαλιδης ομως γρηγορα απ οτι διαβασα

  20. Ρηνα avatar
    Ρηνα 20/06/2013 23:33:06

    Ε οσο το οτι να παει σε εκλογες τωρα το τελειωνει το ΠΑΣΟΚ, αυτο ειναι σε θεση να το καταλαβει......

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2013 23:33:58

    Δυστυχώς ο Κουβέλης , αν επιμείνει, είναι τελειωμένος!
    Κρίμα γιατί ήταν ο πιο σώφρων αριστερός πολιτικός.
    Το ερώτημα είναι όχι πιο είναι το πιο σωστό, αλλά το πιο είναι το σώφρον και ΕΦΙΚΤΟ!

    • mara M. avatar
      mara M. @ ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2013 23:42:22

      Σώφρων μπορεί να ήταν αριστερός δεν ήταν.

    • stamoschios avatar
      stamoschios @ ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2013 23:43:14

      Φίλτατε Ντίνε δεν υπάρχει "σώφρων αριστερός πολιτικός" αυτό αποτελεί σχήμα κατά ευφημισμόν.

      • mara M. avatar
        mara M. @ stamoschios 21/06/2013 00:11:35

        Μ'αυτά που γράφετε κάνετε κακό στην παράταξή σας εκτός κι αν αυτή δεν είναι η ΝΔ. Οι κυβερνήσεις είναι κυβερνήσεις όλου του λαού και απευθύνονται σε όλο το λαό, όποιος αποκαλεί μιάσματα τους μισούς σχεδόν Ελληνες στην πραγματικότητα είναι ένας πορωμένος φανατικός ανθέλληνας που το "παίζει" πατριώτης ενώ στην πραγματικότητα μισεί το λαό τής πατρίδας που προσποιείται ότι αγαπά.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΝΤΙΝΟΣ 20/06/2013 23:56:39

      NΤΙΝΟ αν είσαι γεννημένος μετά το ´90 ..το απόφθεγμα δικαιολογείται.

    • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΝΤΙΝΟΣ 21/06/2013 07:47:32

      ...Σώφρων δεν ξέρω, αλλά για να τον πεις ....αριστερό, πρέπει να κοιτάζεις από πολύ πολύ δεξιά.

  22. xrhstos avatar
    xrhstos 20/06/2013 23:36:59

    Ο Αντωνης Σαμαρας ειναι η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ αυτης της χωρας.Δεν υπαρχει εναλλακτικη.

  23. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/06/2013 23:41:20

    Τσαλιμάκια κάνει ὁ γερο-Φώτης,αὔριο εἶναι καινούργια μέρα,μέ ἕνα καφεδάκι πρωϊνό θά ἠρεμήσουν ὅλα...
    Δέν ἔχουμε καταλάβει ἀκόμη ὅτι καί γιά νά κάνουμε ἐκλογές πρέπει νά μᾶς ἀφήσουν ἄλλοι...

    • κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
      κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/06/2013 23:49:24

      Στηριξη στον σαμαρα τωρα!!!! Οι κομμουνιστες παντα προδοτες ηταν.

      • ναυτης avatar
        ναυτης @ κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 20/06/2013 23:58:13

        ο μπαρμπαφώτης κομμουνιστής?

        • κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
          κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. @ ναυτης 21/06/2013 00:00:23

          ναι κομμουνιστης

          • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
            Πολεμικός Ανταποκριτής @ κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 21/06/2013 07:48:23

            'Αντε βρε κουτοναυτάκο....

  24. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 20/06/2013 23:48:26

    Ο σκοπος του ΠΑΣΤΟΡΑ ειναι να συνεχισει η κυβερνηση αλλα με ..........αλλο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ. ΤΩΡΑ ΔΕΙΞΕ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΣΟΥ ΣΑΜΑΡΑ.

  25. maria p avatar
    maria p 20/06/2013 23:49:18

    Πριν κάποιες μέρες είχα γράψει ότι ο Κουβέλης ήταν εξαρχής πράκτορας του Τσίπρα για να κάνει κυβέρνηση με την "αντίπαλη πλευρά" και την κατάλληλη στιγμή να ρίξει την κυβέρνηση κλονίζοντας το αστικό καθεστώς της χώρας. Κάποιοι μου απάντησαν για σενάρια με νεράιδες και ξωτικά. Ας δούνε τώρα να γίνονται πραγματικότητα τα "σενάρια" με ορκ και γκόλουμ (τσίπρας,καμμένος,κουβέλης και το κακό συναπάντημα)

  26. κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
    κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 20/06/2013 23:55:50

    κυριες και κυριοι ειναι δυνατον να κανεις δεξια-φιλελευθερη πατριωτικη πολιτικη με κομμουνια{ΔΗΜΑΡ} στην κυβερνηση?

    • κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
      κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. @ κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 20/06/2013 23:59:44

      factor ξεχασες ενα σχολιο μου

      • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
        Πολεμικός Ανταποκριτής @ κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 21/06/2013 07:49:34

        Καμιά βαριά ανοησία θα ήτανε και αποφάσισε ο Φάκτωρ να μας προστατεύσει. Πολύ καλά έκανε

  27. dinos avatar
    dinos 20/06/2013 23:56:19

    Θα καθησει ο σαμαρας να εκβιαζεται ? γιατι και το πασοκ μονο να μεινει θα τον εκβιαζει σε καθε αποφαση...εμενα παντως με ανησυχει αυτο που ειπε ο μητσοτακης και η ξαφνικη εμφανιση της ντορας που ειπε οτι ο σαμαρας μας εκανε Ιραν.....καποιοι πριονιζουν καρεκλες

    • κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
      κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. @ dinos 20/06/2013 23:58:03

      ποτε δεν το ειπε η ντορα αυτο

      • 3-1=0.fe avatar
        3-1=0.fe @ κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 21/06/2013 00:07:03

        το ειπε ....

      • dinos avatar
        dinos @ κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 21/06/2013 00:27:19

        Δεν ειδες την συνεντευξη ? πως αβασανιστα λες ποτε δεν το ειπε ?

    • airman avatar
      airman @ dinos 21/06/2013 00:03:17

      Ντόρα ..... Ντόρα ..... Ντόρα .....
      Μια φορά κι έναν καιρό .....
      Ο Θεός είναι μεγάλος .....

  28. Γιαννης Ζ. avatar
    Γιαννης Ζ. 20/06/2013 23:59:27

    Μια ζωη προδοτες ηταν....καμμια εκπληξη....
    Το θεμα ομως ειναι οτι δεν συμφερουν οι εκλογες τωρα...θα εχουμε απεναντι ολη την Ευρωπη...αλλα ο Βενιζελος ως καιροσκοπος που ειναι (διοτι αδιαφορει για ολα τα αλλα...) θα στηριξει την κυβερνηση και θα παρει και μπονους μερικα ακομη υπουργεια...και δεν θα "παραγραψει" τον "φιλο" του τον Παπακωνσταντινου και τον Γιωργακη (ισως, ισως...)...Για σκεφθειτε τα ολα...!!

  29. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 21/06/2013 00:02:02

    Μια ΕΡΤ διαπλεκομενη , με πελατες πολιτικων , με υποδικους συνδικαλιστες και με μια μειοψηφια αξιων μεροκαματιαριδων ειναι κοντα στο να ριξει μια κυβερνηση εν μεσω τουρισμου, εν μεσω κρισης και εν μεσω επερχομενου εθνικου διχασμου. Ενας κυρ Φωτης που για να εξυπηρετησει τα σκουριασμενα μυαλα οδηγει μια χωρα σε ατακτη χρεοκοπια, σε σταση πληρωμων σε πιθανη νικη κομματος που υποσχεται αλλα δεν μπορει με υποσχεσεις να να εχει τυχη . Αυτο σαν αποτελεσμα θα εχει τον γιγαντισμο των ακρων ,, τον διχασμο και την εθνικη καταστροφη. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειμαστε σε αδιεξοδο. Και δυστυχως στην δημοκρατια υπαρχουν αδιεξοδα.

    • κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
      κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. @ Ρεαλιστης 21/06/2013 00:07:09

      Αν παμε σε εκλογες η ΝΔ αυτοδυναμη.

  30. kotstak avatar
    kotstak 21/06/2013 00:02:13

    Αποδεικνύεται ότι ο μοναδικός λόγος που μπήκε ο Κουβέλης στη κυβέρνηση, είναι για να βάζει "κόκκινες γραμμές" στις προσπάθειες του Σαμαρά να καθαρίσει την "κόπρο του Αυγεία".

    Εάν κάποιος στοιχημάτιζε, ότι ο Κουβέλης έχει κάνει υπογείως συμφωνία με τον ΣΥΡΙΖΑ και η στάση του αυτή είναι προσυμφωνημένη, δε θα αποδεχόμουν αυτό το στοίχημα.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ kotstak 21/06/2013 00:16:07

      Οταν πολεμας υπερ των ΣΟΒΙΕΤ και εναντιον της χωρας σου δεν εισαι πατριωτης. Ο λυκος και αν γερασε .......

  31. Νοσφεράτου avatar
    Νοσφεράτου 21/06/2013 00:07:22

    Η κυβέρνηση πρέπει να παραμείνει οπωσδήποτε για το καλό της χώρας, δίχως όμως εκβιασμούς. Ας πάει στο καλό η ΔΗΜΑΡ, και αν το ΠΑΣΟΚ επιχειρήσει να κάνει κανεναν τέτοιο εκβιασμό θα το στείλουμε κ αυτό στον πολιτικό αποτεφρωτήρα... Τέρμα τα αστεία.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νοσφεράτου 21/06/2013 00:12:56

      Ἔτσι!

  32. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 21/06/2013 00:14:31

    Το θεμα ειναι οτι σημερα δεν ειναι η λυση οι εκλογες. Σημερα λυση ειναι συναινεση. Πρεπει ολοι να αναλαβουν τις ευθυνες τους. Ολοι διορισαν, περισσοτερο βεβαια οι του ΠΑΣΟΚ, ολοι ηταν σε επιτροπες με επιδοματα, περισσοτερο οι αριστεροι ειχαν τον πρωτο λογο στα διαπλεκομενα συνδικατα με τους υποδικους ηγετες που προσπαθουν να κρατησουν τα προνομια εις βαρος των ατυχων ανεργων του ΙΤ , των αναξιοπαθουντων κλπ.

  33. airman avatar
    airman 21/06/2013 00:19:56

    Εκείνος ο εκπρόσωπος τύπου της ΔΗΜΑΡ να έχει κάποια σχέση άραγε .....

  34. Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς avatar
    Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 21/06/2013 00:21:27

    Η προστάτιδα Καγκελλάριος διέταξε κυβέρνηση έστω και με δύο κόμματα!
    μην ανησυχείτε όλα θα πάνε καλά.

    • CC avatar
      CC @ Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 21/06/2013 00:30:58

      Η κοινωνική, οικονομική και πολιτισμική κατάντια της Ελλάδας μας διατάζει να έχουμε κυβέρνηση. Αλλά, αυτά ήταν πάντοτε δύσκολες έννοιες για σας...

    • karasumi avatar
      karasumi @ Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 21/06/2013 00:56:40

      Ναι αλλά κι αυτή πήρε εντολές από τα Νεφελίμ.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 21/06/2013 02:49:37

      Αν δε σταματήσουν οι ψεκασμοί και δε βρεθούν οι υδατάνθρακες φίλε ''Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς'' άσπρη μέρα δε θα δει η Ελλάδα... Μόνη λύση Π. Καμμένος...

  35. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 21/06/2013 00:24:58

    Προεχει το ΕΘΝΟΣ κυριοι και εκλογες τωρα ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ για την οικονομια.Βεβαια τον ΠΑΣΤΟΡΑ προσωρινα θα τον πληρωσουμε λιγο ακριβα. Αλλωστε η πατριδα τους κουμουνιστες τους εχει κατα καιρους πληρωσει πολυ ΑΚΡΙΒΑ.

  36. panas avatar
    panas 21/06/2013 00:26:27

    Αν απομείνουν η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ μόνο στην εξουσία του τόπου χάνεται η αίσθηση που υπήρχε πως κάτι διαφορετικό μας κυβερνάει τώρα. Για συγκαλύψεις θα μιλούν μετά πάρα πολλοί κλπ... Και δεν θα έχουν και τόσο άδικο...
    Μη βλέπετε τα πράγματα με τα δικά σας παραμορφωτικά γυαλιά της μισαλλοδοξίας. Η πλειοψηφία των πολιτών έχει αποβάλει τον φανατισμό υπέρ ενός κόμματος... Μόνο κάτι ξεκουτιασμένοι γέροι έχουν κολλήσει στα μίση του εμφυλίου...

  37. airman avatar
    airman 21/06/2013 00:27:25

    Ο Μπένυ είναι αίλουρος παρά τη ''μεγαλοπρέπειά'' του! Δεν τον αδείαζεις εύκολα.
    Κι αυτοί μεταξύ τους έχουν πολλά! Τόσα χρόνια ''ζυμώνονταν'' και τα ''υλικά'' ήταν εν αφθονία! Ποιος ''κρατάει'' ποιον και πως ένας Θεός το ξέρει!

  38. Panagiotis avatar
    Panagiotis 21/06/2013 00:38:12

    Tι ειπε ο Σαμαρας , συμφωνησε λεει στην επαναπροσληψη 2000 απο τους εργαζομενους της ΕΡΤ ?????

    • dim avatar
      dim @ Panagiotis 21/06/2013 02:54:09

      Με τρίμηνη σύμβαση... (λεπτομέρεια θα μου πεις, για όσους θέλουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις...ε???)

  39. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/06/2013 00:40:12

    1 Οι υπουργοί της ΔΗΜΑΡ ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να λείψουν σε κανένα. Βαρίδια και τροχοπέδες ήταν
    2 Η - γενικώς και αορίστως - στήριξη της ΔΗΜΑΡ χρήσιμη ήταν αλλά με τα τόσα "ναι μεν αλλά...." το τελευταίο διάστημα ήταν "μη στήριξη"
    3 Ας κάνει η ΔΗΜΑΡ την "επανάσταση" της. Το πρώτο πρόβλημα που θα πρέπει να αντιμετωπίσει θα είναι από το εσωτερικό της. Το επόμενο πρόβλήμα της θα είναι η εξαφάνιση της από την Βουλή στις επόμενες -όποτε και αν γίνουν - εκλογές.
    4 Αν τυχόν ακολουθήσει και το ΠΑΣΟΚ θ΄ ανοίξει η πόρτα του τρελλοκομείου. Πιθανώτατα δεν θα ακολουθήσει παρά τις εσωκομματικές πιέσεις. Ισως και να βρεί έτσι αφορμή ανάκαμψης.

  40. Απορών avatar
    Απορών 21/06/2013 00:49:10

    Η όλη ιστορία μου κάνει για έναν εύσχημο τρόπο να αντικατασταθούν οι άκρως προβληματικοί Ρουπακιώτης (όχι για το αντιρατσιστικό αλλά για τη συντεχνιακή του αντίληψη) και ακόμη περισσότερο ο αποτυχημένος Μανιτάκης, χωρίς να φανεί ότι ο Κουβέλης συμφωνούσε και χωρίς να επωμιστεί την ευθύνη των επιλογών του.
    Είτε σε συνεννόηση είτε χωρίς συνεννόηση νομίζω πως αυτό κρύβεται πίσω από όλα αυτά και το γνώριζαν και οι 3 τους. Τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω γιατί τον Κουβέλη τον εκτιμούσα και με απογοήτευσε τελείως σύμφωνα με την "επίσημη" εκδοχή.

  41. karasumi avatar
    karasumi 21/06/2013 00:51:30

    Θα μας κάνουν να συμπαθήσουμε το Μπένι στο τέλος... ότι και να λένε κάποιοι, πολύ πιο υπεύθυνος από το Φώτη είναι. Φαινόταν ότι η ΔΗΜΑΡ θα τα γύριζε από το απόγευμα.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ karasumi 21/06/2013 02:50:37

      +1

    • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Πολεμικός Ανταποκριτής @ karasumi 21/06/2013 08:03:33

      ....Λατρέψτε τον λοιπόν. Είναι πιό δεξιός κι από εσάς,μέχρι να του συμφέρει να το παίξει και πάλι σοσιαλΗστής.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Πολεμικός Ανταποκριτής 21/06/2013 10:40:47

        Τι σου είναι αυτός ο Έλληνας, ένα γεια του λες και αυτός νομίζει ότι θα του κάτσεις κιόλας...

  42. Α avatar
    Α 21/06/2013 00:54:31

    καλύτερα να φύγει από την κυβέρνηση ο Κουβέλης, να πάρει μαζί του και τα ξουράφια του τους υπουργούς του. Έλαμψαν δια της απραξίας τους!
    Κάθε εμπόδιο σε καλό!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Α 21/06/2013 01:08:06

      E, όχι και απραξία !!! Πρώτης τάξεως σαμποτέρ υπήρξαν ! Στο καλό !

      • Π. Ευθυμιάδης avatar
        Π. Ευθυμιάδης @ firiki2010 21/06/2013 01:21:18

        Δεν μπορείς να πεις , εκείνος ο Υπουργός δικαιοσύνης έβγαζε απαλλακτικά ΠΔ (ληστες καταχραστές κλπ) να μην χάνουν τις δουλειές στο δημόσιο ή να μπορούν να διοριστούν. Τι είναι αυτοί , νοοτροπία φρικιών έχουν.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ Π. Ευθυμιάδης 21/06/2013 02:09:39

          Χμ , δεν είναι πάντως το καλύτερο του. Εχει κάνει κι άλλα τέρατα. Ενα από τα πιο κραυγάλεα: ήταν να συγχωνευθού 3 κατασκευαστικοί οργανισμοί του Δημοσίου (ΟΣΚ- ΘΕΜΙΣ κι άλλος ένας που δεν θυμάμαι και βαριέμαι νυχτιάτικα να ψάχνω) Ο κ Ρουπακιώτης κατάφερε να "συγχωνευθούν" πλην όμως να διατηρήσουν την αυτονομία τους και να δημιουργηθεί ένας τέταρτος οργανισμός που θα τους εποπτεύει!!!! Κορυφαίο;;;;;

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Α 21/06/2013 01:10:00

      Όλοι ίδιοι είναι τελικά στη ΔΗΜΑΡ , λειψοί....

  43. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 21/06/2013 00:58:09

    Αυτός ο θολωμένος (Κουβέλης) μας οδήγησε σε 2η εκλογική αναμέτρηση πέρυσι και πάλι τώρα πιθανόν να γίνει το ίδιο. Πόσο λίγοι είναι κάποιοι που μας παριστάνουν και τις σοβαρές αριστερές δυνάμεις.

  44. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 21/06/2013 01:04:07

    Πάντως, εκλογικά αυτό που έγινε δε συμφέρει τη ΝΔ. Γιατί οι ψήφοι του Κουβέλη δε θα έρχονταν ποτέ στη ΝΔ, τώρα όμως θα πάνε σε Συριζα και Πασοκ. Ενα 1-2% μπορεί να κρίνει και το αποτέλεσμα...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Γιάννης ο όμορφος 21/06/2013 01:16:22

      Το πολιτικό σκηνικό είναι τόσο ρευστό ώστε οι μετακινήσεις των ψηφοφόρων δεν είναι πια δεδομένες Και τέλος πάντων it takes two to tango. Aν ο κ Κουβέλης θέλει να χορέψει τον χορό του Ζαλόγγου δεν μπορείς να τον ακολουθήσεις.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Γιάννης ο όμορφος 21/06/2013 01:34:43

      Γιάννης ο όμορφος,

      Διπλάσιο τό ποσοστό πού θά ἐπιστρέψη στήν ΝΔ ἀπό ΧΑ, ya feel me??? :D

  45. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/06/2013 01:29:50

    Το πολιτικό σκηνικό είναι τόσο ρευστό και οι διαχωριστικές γραμμές τόσο καινούργιες που τυχόν μετακινήσεις ψηφοφόρων δεν είναι δεδομένες . Και τέλος πάντων it takes two to tango. Αν ο κ Κουβέλης θέλει να χορέψει τον χορό του Ζαλόγγου κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να τον ακολουθήσει ,ούτε καν η κοινοβουλευτική του ομάδα ούτε πολύ περισσότερο η χώρα. Και δεν είναι δυνατόν για να μην χάσει ο Κουβέλης ψήφους ο τόπος να υιοθετήσει την άποψη του για μεταρρυθμίσεις που θα γίνονται σε 2-3 ή 8 ... τέρμινα (κατόπιν προσεκτικά μελετημένου και μηδέποτε υλοποιούμενου σχεδίου)

  46. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 21/06/2013 04:17:36

    με τέτοιες αγάπες στον Βενιζέλο ???

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ EVANGELOS 21/06/2013 13:24:33

      Θέμα ἀγάπης ἤ ἀλέξη στήν ἐξουσία;; :D

  47. Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
    Πολεμικός Ανταποκριτής 21/06/2013 07:58:43

    Ο ....μπαλαντέρ είναι πάντοτε χρήσιμος είτε όταν βρίσκεται στα χέρια μας, είτε όταν βρίσκεται στα χέρια του αντιπάλου. Ένα χρονάκο τώρα, μια χαρά στήριξε όλα τα ζητηματάκια η αριστεράντζα συμφεροντολόγοι και τον αποθεώνατε. Μην τον βρίζετε τώρα που μετακινείται, δεν έχετε ηθικά το δικαίωμα.