#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο πολιτικό κόμμα θα εκφράσει το Φίλιον, το Ντα Κάπο, την Εκάλη και τη Γλυφάδα

 

Νέα Γελάδα

Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

 Είχαμε μέρες να τα πούμε με τον Μούργο αλλά προχθές με το ψοφόκρυο πέρασα μια βόλτα.

«Ρε συ», μου λέει, «την είδες τη μαντάμ; Αυτή είναι καινούργια πολιτική στάση. Δεν κάνει εσωκομματική αντιπολίτευση, κάνει μούτρα. Να δεις που θα τεντώσει το μικρό της δαχτυλάκι και θα ζητήσει απ’ το Αφεντικό να μανίσουνε. Είδες Κεντρική Επιτροπή; Τι ζοχάδα ήταν αυτή, ρε φίλε! Όλο γύρναγε να δει ποιοί χειροκροτάγανε. Δεν μπορεί ρε το κορίτσι, δεν μπορεί, έχει θολώσει το μάτι της, δεν γελάει το χειλάκι της πια! Πίκρα, μαυρίλα και γκαντεμιά. Ξυπνάει κάθε πρωί και ρωτάει τον Ισίδωρο, αν είναι αλήθεια. Πω πω, μάγκα μου, πάντως δεν θα ήθελα να ‘μαι στη θέση του με τίποτα. Κάλλιο να τραβάω έλκηθρο στο Βόρειο Πόλο!

Άκουσες κι εσύ ότι θέλει να κάνει κόμμα; Α, εγώ συμφωνώ, καθαρά πράγματα. Νέα Γελάδα, άκουσα ή κάτι τέτοιο. Θα την αρμέγει το πρωί το Πολιτικό Γραφείο εκ περιτροπής και θα φτιάχνουνε κρητική γραβιέρα και τουλουμοτύρι. Μια ο Σκυλακάκης και μια ο Σίμος θα πηγαίνουν με την τσανάκα κι η μαντάμ θα κρατάει το καπίστρι.

 Εγώ πάντως λέω την διακήρυξη να την βγάλουν στα γερμανικά. Ε, δίνει ένα κύρος, μια σοβαρότητα, ρε παιδί μου. Θυμάσαι τα αποσπάσματα της συνέντευξης, δηλώσεων, ή ότι στο κέρατο ήταν, του Μητσοτάκη στα γερμανικά, που ‘παιζε προεκλογικά στο ραδιόφωνο ο Τράγκας; Μιλάμε, σου ‘ρχόταν να σταθείς προσοχή ή να τρέξεις για νουνού και μακαρόνια. Ξανάρθανε! Εγώ κάθε φορά έμπαινα στο σκυλόσπιτο μου και δεν έβγαινα. Έτρεμα. Κάτι κόπροι συνάδελφοι που τα λέμε στο πάρκο μου ‘χουν πει φοβερές ιστορίες για γιουβέτσια με τον Αζώρ και τον Φλοξ στη σούβλα, τότε, την πρώτη φορά. Ε, έχουνε και μια εκτίμηση στη γερμανική τεχνολογία ως οικογένεια όσο να ‘ναι και δικαίως. Άλλο πράγμα.

Αναρωτιέμαι για την ιδεολογική πλατφόρμα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα ενώσει το Φίλιον, το Ντα Κάπο, την Εκάλη και τη Γλυφάδα. Θα ‘ναι να πούμε το κόμμα των πεκινουά, των μαλτίζ, των ¨κομμένων» λαμπραντόρ και των ανερχόμενων. Ε, ξέρεις, φιογκάκια, φρουφρού κι αρώματα, μαζί με κάτι τσομπανόσκυλα επαρχιωτάκια, που ψωνίζουν στο Καρούζο κι όλο λένε ναι.   

Εγώ πάντως στεναχωριέμαι με την κοπέλα, αλλά φταίει κι αυτή. Είπε «απλός στρατιώτης», της λέει και τ’ Αφεντικό: Πάμε κοριτσάρα μου στη Γερμανία, να μου κάνεις και την τσιτσερόνε, να με περπατήσεις, εσύ που το σπρεχάρεις το γερμανικό φαρσί κι έχει και τα κονέ με τους φρίτσηδες; Αυτή σταύρωσε τα χέρια, πήγε στη γωνία και κοίταγε στο τοίχο. Πόναγε το αυτί της, λέει. Το ‘παθε στην απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα. Ε, 60% ήταν αυτό. Την «άκουσε» στερεοφωνικά που λένε, πώς να μην πάθει το τύμπανο; Της ξαναλέει, έλα κοριτσάρα μου να σε κάνω Τομεάρχη Παιδείας και Πολιτισμού; Μπαααα, είπε, προτιμώ γερμανικό νούμερο στον όρχο οχημάτων. Της λέει με συνέντευξη «σε θέλω στην πρώτη γραμμή» κι άκου ρε φίλε τι είπε: «δεν σχολιάζω δηλώσεις άλλων»! Οι «άλλοι» είναι το Αφεντικό και κοίτα, είναι και δικό της Αφεντικό, ε!

Ε, όπως σε βλέπω και με βλέπεις, δεν θα περπατήσει το πράγμα, θα πάρει των ομματιών της, θα πιάσουνε με τον Κασσίμη και τον Αρούλη την Έλσα, ο ένας από δεξιά κι η άλλη από πιο δεξιά, θα την σηκώσουν αρασέ και θα πάνε να βρούνε τον Καρατζαφέρη, που ‘χει ξεροσταλιάσει στην οπισθοφυλακή και θα φτιάξουνε την Νέα Γελάδα που θα βλέπει τα τρένα να περνάνε. Λοιπόν, κοίτα, θα πω του Αφεντικού να μεσολαβήσει για να νοικιάσουνε φτηνά τα γραφεία της Πανδρόσου, νομίζω είναι ξενοίκιαστα. Ξέρει κι ο Νικήτας τα κατατόπια…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 31/01/2010 07:36:12

    The soonest, the best!

  2. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 31/01/2010 07:42:28

    Γελάδα,απλάδα,βελάδα,μαρμελάδα,αλιάδα,ζαλάδα,λεμονάδα,σουμάδα,βυσσινάδα,πορτοκαλάδα,στρωματσάδα,καροτσάδα,κατσάδα,περατζάδα....αλλά ποτέ Ελλάδα.

  3. hypo avatar
    hypo 31/01/2010 08:44:17

    Ναι, είδαμε και την αντιπολίτευση του Σαμαρά. Τρίχες....

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ hypo 31/01/2010 08:59:41

      Είδες αυτό που θέλεις να δεις και αυτό που σου σερβίρουν τα κανάλια και το καταπίνεις απνευστί. Η αλήθεια είναι αλλού. Και αν η μεγαλοκοπέλα θέλει να έχει πολιτικό ανάστημα θα πρέπει να παίξει δημοκρατικά. Δηλαδή εφόσον έτσι απεφάσισε η πλειοψηφία (Σαμαρά) πρέπει να ευπειθήσει. Αλλιώς , δεν πιστεύει στη δημοκρατία , αλλά είναι το κοριτσάκι που κατεβάζει τα μούτρα και τρέχει στον μπαμπά του όταν δεν το παίζουνε.

      ΄Ηδη αγαπητέ έχει χάσει πόντους, στην κοινή γνώμη- κι όταν λέω κοινή γνώμη δεν μιλώ για Σίμο και Ελσα και λοιπούς συγγενείς. Αυτοί εκστασιάζονται μόλις βλέπουν το σαρδόνιο χαμόγελο . Αν είχε πολιτικό ένστικτο η κα Κούβελου-Μητσοτάκη θα έπρεπε αλλιώς να φερθεί. Τώρα είναι αργά. Τα πείσματα και τα μούτρα είναι για τα παιδάκια κι όχι για ένα άτομο της πολιτικής. Αλλά πού να ξέρει η Οικογένεια από αυτά. Αυτοί μόνον όταν έρχονται τα μεσάνυχτα εργάζονται. Στο ημίφως. Γι΄αυτό ποτέ δεν έγιναν αρχηγοί. Κι ο Μητσοτάκης "ήταν μια κάποια λύση" που λέει και ο ποιητής.

  4. ΝΜ avatar
    ΝΜ 31/01/2010 09:35:38

    πλάκα κάνετε ρε παιδιά; με το σαμαρά η ΝΔ έχει χαμηλότερα ποσοστά από τον Οκτώβριο. και μην αρχίσετε τις θεωρίες περί ισραήλ - αμερικάνων - γερμανών κλπ κλπ που πειράζουν τις δημοσκοπήσεις και οτι δήθεν ο κόσμος τρώει κουτόχορτο και του σερβίρουν ότι θέλουν και τα πιστεύει. γελοιότητες.

    είναι πλέον σαφές ότι ο σαμαράς - όπως και ο ΓΑΠ - δεν είχαν σχέδιο. όταν θα έχει φτάσει το κόμμα στο 10% θα μάθει απο τα λάθη του. για εμας τους οπαδούς όμως θα έιναι αργά.

    δεν αμφιβάλω ότι αρκετοί συμπολίτες μας τον ψήφισαν για αρχηγό. τον ψήφισαν όμως για να κάνει κάτι. όχι απλά για να ανακυκλώσει τη νεότερη γεννιά τζακιών.

    τέλος, καλό θα ήταν να εκφέρουν γνώμη για τα τεκταινόμενα στη ΝΔ τα μέλη και οι φίλοι. απο τη ΝΔ ως το Δ21 λείπει ενα Ν και ενα 21.

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ ΝΜ 31/01/2010 10:11:44

      ΝΜ... Να Μην ψαρώνεις φίλτατε κ απλά θυμήσου τις δημοσκοπήσεις (εδώ γελάνε) λίγο πριν την ανάδειξη νέου αρχηγού στο πασοκ (κ εδώ γελάνε) δλδ 20% ο συνασπιροζ κ τις δημοσκοπήσεις (γέλιο δις) ειδικά στις αρχές της κούρσας της διαδοχής του μπούλη

      όχι απλά κατευθυνόμενες...μη σου πω κ τηλεκατευθυνόμενες ένεκα της αποστάσεως των ρυθμιστών από το σημείο τέλεσης των γεγονότων

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 31/01/2010 10:23:34

      αγαπητέ Λάκωνα, έχεις απόλυτο δίκιο. απλά θέλω να πιστεύω ότι οι συμπολίτες μας δεν είναι τόσο χόρτα. ούτε θέλω να πιστεύω σε συνομωσίες. αναγκάζομαι να πιστέψω ότι κάτι δεν προχωράει όπως πρέπει. πίστωση χρόνουν ΝΑΙ, αλλά να βλέπουμε αποτέλεσμα, όχι πειραματισμούς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΜ 31/01/2010 10:56:26

      E, συγγνώμη, το ΝΜ σημαίνει "Ντόρα Μητσοτάκη";

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 31/01/2010 11:04:59

      ε, συγγνώμη, παλιότερα έκανες πιο εύστοχα σχόλια.

      φυσικά επι της ουσίας μηδέν. όπως πάντα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΜ 31/01/2010 11:22:40

      Ε, δηλαδή για εξήγησε μου εσύ ευστόχως τι σημαίνει η εξυπνάδα περί Δ21 και ΝΔ και τι λείπει μπρος πίσω;
      Λες ότι είσαι οπαδός και δεν λες λέξη για την στάση της κυρίας. Σου φαίνεται ότι λειτουργεί ως "απλός στρατιώτης";
      Με τις δημοσκοπήσεις γελάσαμε πολύ τον Νοέμβριο. Εγώ στην κοινωνία άλλα μηνύματα παίρνω για την πορεία του Αντώνη.
      Από που είναι "σαφές" ότι δεν έχει σχέδιο; Μήπως ακριβώς επειδή ΕΧΕΙ πονάνε κάποιοι;
      Έχουμε Συνέδριο μπροστά, αναδιοργάνωση και μετά θα κρίνουμε τα αποτελέσματα.

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 31/01/2010 11:33:42

      χαίρομαι κατ΄αρχάς που έγινες μέλος του κόμματος και έχεις και συνέδριο μπροστά σου κλπ. καλά να περάσετε σας εύχομαι. συνέδριο έχουμε τέλη ιουνίου. τώρα είναι τέλος ιανουαρίου. το βρίσκεις λογικό να μιλάμε για μετά απο 5 μήνες; σίγουρα σε 2 τετραετίες θα έχουμε σιχαθεί το τζέφρυ και θα εκλεγεί άλλος πρωθυπουργός, έιναι λογική αυτή τώρα;

      σχετικά με το Δ21 και τη ΝΔ δεν επιχείρησα να κάνω κάποιο λογοπάιγνιο απλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι κάποιοι (και ελπίζω μην είσαι ενας απο αυτούς) μπορεί να έχει άποψη για όλα. σε έχω συνδέσει (ατυχώς ίσως) με το Δ21 και τις τότε θέσεις, με τις οποίες εν πολλοίς συμφωνώ.

      επι της ουσίας και για να μη χάσουμε την ηλιόλουστη κυριακή μας: τι εννοείς έχει σχέδιο; πως το αντιλαμβάνεσαι; οι υπόλοιποι γιατί δεν το βλέπουμε; με κάθε ειλικρίνια και σεβασμό προς τα πρόσωπα, με τον τωρινό ΓΓ και ΓΔ του κόμματος θα προχωρήσουμε; δεν έπρεπε να αλλάξουν; πολιτικός χρόνος ΔΕΝ υπάρχει. και για να τελειώνω, τη ντόρα την έκρινε ο λαος που δεν την εξέλεξε. αν μιλάει αν δε μιλάει πια, δε με απασχολεί. άλλος είναι ο πρόεδρος. και δε μιλάει.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΝΜ 31/01/2010 14:20:01

      ΝΜ μια χαρά μιλάει ο Αντώνης! Που είδες ότι δε μιλάει; Πως αντιλαμβάνεσαι εσύ την ομιλία;

      Μόνο κλίμα ξέρουμε να δημιουργούμε και από ουσία 0. Πες μας τι εννοείς ή πες ακριβώς αυτό που θέλεις.

      Ενα έχω να σου πώ!

      ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΗΞΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 31/01/2010 15:17:04

      @ ενας τυχαίος

      με το να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι κάτι κινείται, δε σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό συμβαίνει.

      δεν είπα κάτι άλλο απο το αυτονόητο: το κόμμα χωλαίνει, δεν τραβάει η ομάδα, ο εχθρός είναι έξω, όχι μέσα.

      στο τέλος, ο καθένας κρίνεται (στην πολιτική) εκ του αποτελέσματος. να δούμε στις δημοτικές τι θα κάνουμε. και αν όπως λέτε εσείς η μητσοτάκαινα δεν έχει δύναμη, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, δε μπορεί να επιρεάσει το αποτέλεσμα αρνητικά, άρα χαζο-δικαιολογίες μας κάνανε, μας δείξανε να μην ακούσω.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ ΝΜ 31/01/2010 16:58:54

      Πως θα νικήσει η ΝΔ; Με Μαντούβαλο στον Πειραιά; Τον άνθρωπο κοπριά; Αυτή είναι η κάθαρση; Πως να ρίξω στην κάλπη το ψηφοδέλτιο της Β' Αθηνών με αυτά τα ονόματα που διαβάζω μέσα;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΜ 31/01/2010 21:58:12

      ΝΜ
      Είμαι 17 χρόνια μαζί του και φυσικά και γράφτηκα αφού εδώ και χρόνια την ψήφιζα και την στήριζα όπως και ο Αντώνης κι όλοι που είμαστε μαζί του από παλιά, ΠΡΙΝ γυρίσει και χωρίς ανταλλάγματα με πολιτική μας απόφαση και πρωτοβουλία φυσικά του Αντώνη.
      Ήμουνα και είμαι ΔΙΚΤΥΟ 21, πιο πολύ δεν γίνεται, αφού είμαι και πρόεδρος του ΔΣ. Ο δε λόγος και οι θέσεις μας, διατυπωμένες με τεράστια συμβολή του Χρύσανθου και άλλων καλών φίλων, πιστεύω πως είναι εδώ και χρόνια ότι πιο συγκροτημένο υπάρχει στον πατριωτικό χώρο, χωρίς τις συνήθεις "αρρώστιες" και δεν βάλαμε νερό στο κρασί μας.
      Άποψη έχω γι' αυτά που ξέρω και γι' αυτά που δεν ξέρω διατυπώνω απορίες.
      Εσένα δεν σε ικανοποιεί απ' ότι κατάλαβα η στάση του Αντώνη και μέσα σε ούτε δύο μήνες συμπεραίνεις ότι τελικά αργότερα θα φτάσουμε στο 10%;
      Θεωρείς δε αξιόπιστες τις δημοσκοπήσεις του συστήματος που, αφού ζαλίστηκε από την κατραπακιά της 29/11, τώρα ξαναρχίζει να κινείται υπονομευτικά εμφανίζοντας δήθεν κάμψη κλπ.
      Ναι έχει σχέδιο. Κινείται ενωτικά, διατυπώνει προσεκτικά τεκμηριωμένες θέσεις, δεν κάνει "πατριωτική γυμναστική" συρόμενος πίσω από την "μητσοτακική οπισθοφυλακή" τον Καρατζαφέρη και σωστά κάνει. Και στο λέει αυτό κάποιος που λόγω των σκληρών θέσεων του έχει ακούσει μύρια όσα από το σκυλολόϊ της φάρας και της καθεστωτικής "ψευδοαριστεράς" και θα τα ήθελε ΟΛΑ ΤΩΡΑ.
      Δουλεύει με αυτούς που έχει, μάλλιασε η γλώσσα μου, ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΗΤΕΙΑ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΜΑΣ, κανένα στέλεχος δεν πρέπει να έχει άλλοθι ότι αποκλείστηκε, κυνηγήθηκε κλπ.
      Είναι υποχρεωμένος να κινείται προσεκτικά και με υπευθυνότητα. Κάποιοι θα τρίβανε τα χέρια τους αν προκαλούσε ο ίδιος προβλήματα με κινήσεις σπασμωδικές και λαϊκίστικες. Να το πω απλά,δεν πρέπει να κουνήσει την βάρκα περισσότερο απ' όσο πρέπει.
      Θεωρώ, όπως και πολλοί άλλοι ότι κινείται στην σωστή κατεύθυνση, ότι θα αναδιοργανώσει το κόμμα και θα επιταχύνει όλους τους ρυθμούς και κυρίως, μην το ξεχνάμε, ο Αντώνης ΠΙΣΤΕΥΕΙ αυτά που λέει και θα τα κάνει.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/01/2010 09:44:35

    Η πιο περιεκτική διατύπωση που υπήρξε τελευταία είναι του ΝΤΑΝΤΟΝ :

    "Η νέα κυβέρνηση «εθνικής» σωτηρίας του καπιταλισμού που ονειρεύτηκε ο κ. Κ. Μητσοτάκης είναι παράλληλα και η διαπαραταξιακή «πολυπολιτισμική» φράξια του ελληνικού καπιταλισμού που αδιαφορεί για την εξαθλίωση των Ελλήνων εργαζομένων (η «εσωτερική αγορά» άλλωστε ήταν πάντα μικρή για την κοσμοπολίτικη ελληνική αστική τάξη που γεννήθηκε εξ – αρχής εκτός Ελλάδος , στις Παροικίες ) για να μπορεί να επενδύει και να κερδίζει στα Βαλκάνια και να εκτελεί χρέη «παγκόσμιου διαμετακομιστικού εμπορίου» , με το εφοπλιστικό κεφάλαιο , κερδίζοντας από τις «αναθέσεις» και την στρατιωτική προστασία των ιμπεριαλιστών συμμάχων της".
    antinews(.)gr/?p=29820&cpage=1#comment-377763

    Αυτή ακριβώς η εκπροσώπηση του ελληνικού καπιταλισμού (*) είναι ο οριζόντιος πολιτικός άξονας Μητσοτάκη-Σημίτη-πάσης φύσεως εκσυγχρονιστικών καθαρμάτων, στο πολιτικό πεδίο, και ο άξονας των πάσης φύσεως ακαδημαϊκών καθαρμάτων που αναθεωρούν την ελληνική ιστορία και αποδομούν την ελληνική ταυτότητα, στο μορφωτικό πεδίο.

    (*) "καπιταλισμό" ο Θεός να τον κάνει. Κάτι απόγονοι δωσιλόγων και μαυραγοριτών, κρατικοδίαιτοι πλιατσικολόγοι και "νέα τζάκια" ελέω πολιτικής προσκόλλησης - ποιος θυμάται τον Αθανασούλη;
    Σοβαροί επιχειρηματίες, σαν τον Ελευθέριο Μουζάκη ,ούτε 5.

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ Προφήτης 31/01/2010 12:22:28

      Έδωσες τον πληρέστερο ορισμό του ελληνικού καπιταλισμού, μέσα σε τρεις σειρές. Εύγε!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2010 09:47:41

    Θα τρην εκφρασω.Παρ οτι δεν ψηφισα Σαμαρα δεν βιαζομαι να κρινω.Ειναι κανονας οτι μια νεα κυβερνηση τους πρωτους μηνες δεν χανει αλλα κερδιζει εδαφος απο την προηγουμενη χαμενη.Το 2004 η ΝΔ κερδισε με 4 μοναδες τις εκλογες,με 9 μοναδες τις ευρωεκλογες και στις δημοσκοπησεις ηταν ολο το χρονο στο 50%.H φθορα αρχιζει αργοτερα.Συνεπως εγω απο τις δημοσκοπησεις θα κρινω τη νεα ηγεσια απο το φθινοπωρο και μετα.
    Ωστοσο εχω ενστασεις επι της πολιτικης.Η αντιπολιτευση ειναι υποτονικη στα οικονομικα θεματα που καινε τον κοσμο.Στροφη προς τα δεξια σε επιπεδο λογου δεν υπαρχει οπως φοβοντουσαν πολλοι αλλα δεν υπαρχει και δυναμικη αντιπολιτευση,βγαινει μια ανακοινωση καθε εβδομαδα.Δεν υπαρχει υπερασπιση του εργου της ΝΔ και αυτο ηδη δημιουργει τετελεσμενα.Η κατασταση διαμορφωνεται ως εξης : Αν αποφευχθει η χρεωκοπια μας εσωσε το ΠΑΣΟΚ,αν χρεωκοπησουμε φταιει η ΝΔ.Αυτο βεβαιως αποκλειει νικη στις εκλογες ανεξαρτητως τι θα εχει γινει αφου δεν υπαρχει καθημερινη αντικρουση της προπαγανδας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 31/01/2010 10:10:33

      Εκτος φυσικα αν οπως θελουν αρκετοι δεν ειναι στοχος η νικη στις εκλογες αλλα η παραμονη στην ηγεσια της ΝΔ μετα την επανεκλογη Παπανδρεου.

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ψυχραιμια 31/01/2010 10:21:28

      @ ψυχραιμία

      γεγονός κατέγραφε το κόμμα ποσοστά πάνω απο 50% σχεδόν σε όλη την πρώτη τετραετία. μην ξεχνάμε όμως ότι υπήρχε πανίσχυρο κοινωνικό ρεύμα που στήριζε τον ΚΚ και επίσης τα γεγονότα της εποχής (ολυμπιάδα κλπ) δημιουργούσαν μια δυναμική. καταλήγω λοιπόν συμπεραίνοντας ότι ο ΚΚ ήταν πανίσχυρος.

      το 2010 όμως το παιντί έχει εκλεγεί απλά γιατί τα παρατήσαμε εμείς, η οικονομία είναι σε μάρυο χάλι και γενικά η περιρέουσα ατμόσφαιρα είναι αρνητική για την κυβέρνηση.

      άρα η ΝΔ θα έπρεπε ήδη να καλύπτει έδαφος, αλλά στην περίπτωσή μας έχουμε επιλογές που παραπέμπουν σε Β Εθνική και πρόεδρο που δεν πείθει σε πλατύ μαζικό επίπεδο. άρα κάτι δε γίνεται καλά. τείνω να πιστέψω οτι ο σαμαράς εξελέγει γιατι τη θοδώρα τη λέγανε μητσοτάκη και ακόμα δεν πιστεύει την τύχη του και το πως βρέθηκε εκεί. ελπίζω να το συνειδοτοποίησει πριν να είναι αργά. δεν είμαστε παράταξη διαμαρτυρίας ή ακραίων θέσεων. είμαστε κόμμα πολυτασικό που πρέπει να έχει προοπτική κυβερνησιμότητας.

      σεβαστές οι πόψεις των ανοιξιάτικων φίλων, αλλά εδω είναι α' εθνική δε σηκώνει παιχνίδια. στην καρέκλα του τωρινού προέδρου έχουν κάτσει παπάγοι, καραμνλήδες και ράλληδες.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ψυχραιμια 31/01/2010 14:33:14

      ψυχραιμια & NM να σας υπενθυμίσω κάτι!

      Τα πράγματ έχουν αλλάξει!

      Ερμηνεύετε τη καθημερινότητα με παλιά δεδομένα και παλιά στοιχεία!

      Εδώ κάνανε προθωπουργό τον Γιωργό και εσεις ασχολείστε με πλοβλέψεις και γκρίνιες!

      Αθάνατη Ελλάδα......και μετά ψάχνετε οι ΝΔημοκράτες να βρείτε γιατί το ΠΑΣΟΚ λεηλατεί τη χώρα...........ΚΡΙΜΑ!

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 31/01/2010 09:58:31

    Σημερινη δηλωση του εκπροσωπου της ΑΛΗΤ Πρετεντερη (Pretender)επι τη ευκαιρια μεταπηδησης του στα ΝΕΑ, ετσι για να μην ξεχναμε.

    "...Στη χώρα μας επικρατεί συνήθως η αντίληψη ότι η δημοσιογραφία είναι κάτι ανάμεσα σε αντιεξουσιαστική διαδικασία και σε άσκηση εκπροσώπησης του «λαού» ή του «πολίτη». Δεν το πίστεψα ποτέ. Ο δημοσιογράφος, κατά την άποψή μου, δεν είναι ούτε κοινωνικός αγωνιστής, ούτε κομματικός πολιτευτής, αλλά ένας επαγγελματίας ΑΠΑΤΡΙΣ!!!!!, άφιλος, ακομμάτιστος και, στο μέτρο του δυνατού, ανεπηρέαστος...".

    Να λοιπον που υπαρχουν αντικειμενικοι δημοσιογραφοι. Ουφ ανεπνευσα...Αχαχαχαχαχαχαχαχα.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Νίκος 31/01/2010 15:51:10

      Oπότε αφού ο σωστός δημοσιογράφος κατά τον κύριο Πρετεντέρη μοιάζει με ένα άδειο κέλυφος, πώς επιλέγει τα γεγονότα που θα παρουσιάσει και πώς επιλέγει τον τρόπο παρουσίασής τους; Επιπλέον, ανάλογα με τις παραπάνω επιλογές ο αναγνώστης συχνά θα σχηματίσει για κάποιο κόμμα ή κάποια χώρα ή κάποιο πρόσωπο, κ.ά., μια θετική ή αρνητική εικόνα. Αυτό δεν τον ενδιαφέρει; Δεν τον ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα της δουλειάς του; Αν όχι, τότε μάλλον δεν είναι και πολύ υπεύθυνος. Αν ναι, θα ήθελα να μάθω πώς αξιολογεί αυτά τα αποτελέσματα ώστε να ρυθμίζει ανάλογα τη δουλειά του, αφού δε συμπαθεί oύτε αντιπαθεί και δε νοιάζεται για τίποτα. Άσε που, επειδή ο άνθρωπος δεν καταλήγει σε κάποια στάση ζωής ρίχνοντας ζάρια, για να πεις 'δεν πιστεύω σε τίποτα' (άπατρις, κ.λ.π.) πρέπει ήδη να έχεις κάποιες ιδέες στις οποίες πιστεύεις και οι οποίες σε οδήγησαν σε αυτή τη στάση. Εκτός αν είσαι ρομπότ, που διαβαίνει τον κόσμο χωρίς να προσλαμβάνει και να εσωτερικεύει τίποτα. Άρα φαίνεται πως προσπαθεί να κοροϊδέψει με αυτά που είπε τους αφελείς αλλά στην πραγματικότητα δείχνει τι τον ενδιαφέρει πραγματικά.

  8. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 31/01/2010 10:47:52

    Χθες δημοσίευσα στο blog Liberal Greek την παρακάτω ανοικτή επιστολή προς τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά, σχετική με τη συζήτηση που αναπτύσσεται παραπάνω:

    "Αγαπητέ Αντώνη,

    Πέρασαν ακριβώς δύο μήνες από την αξέχαστη εκείνη Κυριακή της 29ης Νοεμβρίου όταν πάνω από 800.000 Νεοδημοκράτες κάθε ηλικίας και φύλου περίμεναν καρτερικά επί ώρες για να ψηφίσουν τον νέο Πρόεδρό τους. Για να ψηφίσουν με πάθος πρωτόγνωρο και υπομονή αξιοθαύμαστη, ειδικά για τα άτομα προχωρημένης ηλικίας, εκείνον που θα έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο κόμμα και γενικότερα στο γηρασμένο μεταπολιτευτικό πολιτικό μας σύστημα. Και παρά τη λυσσαλέα αντίδραση των ΜΜΕ αλλά και πολλών ανωτάτων στελεχών του κόμματος κατάφεραν εκείνο που κάποιους μήνες πριν φάνταζε σαν δονκιχωτικός μύθος. Έδωσαν με μεγάλη πλειοψηφία, πολύ μεγαλύτερη κατά τη γνώμη μου από αυτή που ανακοινώθηκε, την δυνατότητα σε σένα να κάνεις πράξη τα
    όσα οράματα τους μετέδωσες στην προεκλογική εκστρατεία.

    Δεν ξέρω αν το αντιλήφθηκες Αντώνη αλλά στις 29 του Νοέμβρη δεν έγινε μια ψηφοφορία, έγινε μια ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ! Το όραμα και η εντολή αυτής της Επανάστασης ήταν και είναι μία. Γενική ΑΝΑΤΡΟΠΗ προς οτιδήποτε το παλιό. Προς οτιδήποτε μας πλήγωσε, μας πόνεσε, μας ντρόπιασε.
    Ακόμη και εγώ, ένας διαχρονικά παλιός σου φίλος, δεν μπορούσα να φανταστώ πως η λαϊκή ορμή είχε τόση δύναμη που ισοπέδωσε στο περασμά της και ιστορικά γεγονότα που πλήγωσαν πολλούς και σένα και τη δύναμη της πανίσχυρης οικογενειοκρατίας και το καλοστημένο εδώ και χρόνια οικοδόμημα της προσυμφωνημένης διαδοχής.
    Όλα τα παραπάνω προσδίδουν στους ώμους σου μια τεράστια ευθύνη για να ανταποκριθείς στις προσδοκίες εκείνων.
    Δεν πρέπει να ξεχνάς πως καμία Επανάσταση στην ιστορία δεν πέτυχε χωρίς να χυθεί σταγόνα αίμα. Αυτό δεν είνα προτροπή για αιματοχυσία, είναι απλώς μια υπόμνηση ότι εδώ έχουμε να διαχειριστούμε μια Επανάσταση.
    Δεν χρωστάς σε κανέναν παρά μόνο σε όλους εμάς και κυρίως στο εαυτό σου.
    Ούτε σε πρώην αρχηγούς, ούτε σε συνυποψηφίους, ούτε σε κανέναν γαλάζιο σημαιοφόρο.
    To καινούργιο, το άφθαρτο θα έρθει από καινούργιους, από άφθαρτους και όχι από την ανακύκλωση φθαρμένων υλικών. Αυτό ζητήθηκε απ' τους επαναστάτες κι η εντολή αυτή είναι. Αρα για σένα και για μας, ο οποιοσδήποτε τυχόν συμβιβασμός είναι μια πράξη ενάντια στη βούληση εκείνων που σε ψήφισαν.

    Πέρασαν μόλις δυο μήνες. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν παραγνωρίζει πως αυτό τον πρώτο καιρό ο ρόλος του Αρχηγού της ΝΔ ταυτίζεται και με αυτόν του ακροβάτη. Έτσι απαιτούν τα γεγονότα και οι συνθήκες και αυτό είναι κατανοητό. Κάποτε όμως αυτή η περίοδος θα πρέπει να τελειώσει και να πορευτούμε όλοι μαζί στο δρόμο που
    έδειξε η ψήφος της 29 του Νοέμβρη. Δεν χρειάζονται μαθηματικοί υπολογισμοί. Οι πλειοψηφίες ούτε συγκολλούνται, ούτε αθροίζονται περιστασιακά ούτε είναι δεδομένες ούτε ακολουθούν συνταγές. Οι πλειοψηφίες δημιουργούνται και διατηρούνται όταν εμπνέονται. Μια Κυριακή κάποιου Νοέμβρη του 2009 η θεωρία αυτή αποδείχτηκε πως είναι πέρα για πέρα σωστή.

    Αγαπητέ Αντώνη,

    Σε Σένα έλαχε ο κλήρος και η τιμή να σηκώσεις τη σημαία αυτής της Επανάστασης. Οι ψηφοφόροι της ΝΔ , το επαναλαμβάνω, δεν ψήφισαν, επαναστάτησαν. Μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό και κυρίως μην τους απογοητεύσεις.
    Μια από τις αιτίες που μας οδήγησαν στο -10% ονομάζεται άγνοια του πολιτικού χρόνου. Η προηγούμενη κυβέρνηση στην πολιτική εξίσωση δεν συμπεριέλαβε και τον παράγοντα χρόνο. Δεν έχει σημασία μόνο τι κάνεις αλλά κυρίως πότε το κάνεις. Είμαι σίγουρος ότι εσύ γνωρίζεις άριστα την επιστήμη και των μαθηματικών και των πολιτικών παραμέτρων.
    Είπα και λίγα και πολλά αλλά έτσι σοφός που έγινες με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες τα παραπάνω τι σημαίνουν.

    Με αγάπη και εκτίμηση

    Καππαδόκης "

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Καππαδόκης 31/01/2010 17:40:22

      Πράγματι ο λαός της ΝΔ επαναστάτησε και ξύπνησε. Δεν ανέχεται πλέον φατρίες, Αγίες Οικογένειες, κλπ. Η ηγεσία Σαμαρά ως νέα που είναι, περνάει τις παιδικές ασθένειες που κάθε νέα ηγεσία αντιμετωπίζει. Μέσα στους επόμενους 5-6 μήνες πρέπει να ελέγξει πλήρως το κόμμα και μέχρι αρχές Σεπτέμβρη να έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες αλλαγές. Ο Αντώνης είναι προσεκτικός με τα 5,5 χρόνια της κυβέρνησης Καραμανλή. Δεν μπορούμε να μηδενίζουμε τα πάντα. Ό,τι καλό έγινε πρέπει να το υπερασπιζόμαστε. Αλλά και να αποκηρρύσουμε Βατοπέδια, ομόλογα, Ρουσοπουλιάδες και άλλα που πλήγωσαν και θύμωσαν τον Ελληνικό λαό. Η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση. Όσο για την κυρία Ντόρα, έχουν γνώση οι φύλακες. Αφού ξεδοντιαστεί ο Μητσοτακισμός και γίνει ακίνδυνος, η κυρία σε λίγο καιρό θα καταλάβει πως δεν εκπροσωπεί παρά τον εαυτό της μέσα στο κόμμα. Το 39,7% που πήρε στις 29 Νοεμβρίου δεν το κρατάει δεμένο πίσω της.

  9. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 31/01/2010 10:50:54

    Φαήλο τι κάνεις;

    Να προσέχεις το Μούργο. Δαγκώνει αυτός.

  10. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 31/01/2010 11:36:55

    Αμήν και ποτε να κάνει την γερμανοτραφή γελάδα της να ξεμπερδεύουμε, να πάρει μαζί της και το συρφετό.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2010 11:40:29

    Διαβάζω την ανάρτηση, διαβάζω και α σχόλια και δεν φεύγω από μα σχέση που έχει κολλήσει στο κεφάλι μου ότι υπάρχει πλήρης αναντιστοιχία μεταξύ ιδεολογιών και εκτελεστικής ικανότητας. Ή ότι τα συμφέροντα που φτιάχνουν τις διάφορες ιδεολογίες έχουν χάσει τον μπούσουλα και επομένως ενώ ξέρουν τι θέλουν, δεν ξέρουν ούτε πως να το σερβίρυον ούτε πως να το πετύχουν. Ή ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως πολιτική: Ο ένας σερβίρει πράσινες πα_άρες, που με ύφεση και δημοσιονομική κρίση δεν του βγαίνουν, ο άλλος ψάχνει την ισορροπία της χαμένης αστικής τάξης, και εμείς κοιτάμε μέσα από θολούρες να καταλάβουμε τι γίνεται. Και (νομίζουμε ότι) βλέπουμε μόνο το συμπέρασμα: Ζούμε καλύτερα από ότι μας παίνει γιατι οι τσιφλικάδες μας έφαγαν τα λεφτά και άφησαν τον λογαριασμό απλήρωτο. Αλλά, πάλι, πολλά μένουν ανεξήγητα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 31/01/2010 11:53:02

      Mα εσυ ο ίδιος έχεις δώσει μια εναλλακτική: η "χαμένη αστική τάξη" που αυτή τη στιγμή δεν οριοθετείται καθαρά, να διδαχθεί από την εμπειρία ακτιβισμού της αριστεράς [οξύμωρο το σχήμα, ναι] για να δημιουργηθεί η πολυπόθητη -για πολλούς σχολιαστές αντιλαμβάνομαι- ΚΙΝΗΜΑΤΙΚΗ κατάσταση που είναι το ζητούμενο για ανατροπές.

  12. artemis avatar
    artemis 31/01/2010 11:46:32

    μια χαρα εκφραζονται μεσω του σαμαρα και του τζεφρυ και το Φίλιον και το dacapo και το κολωνακι και η γλυφαδα.

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2010 11:49:45

    Αρθρο στο Βημα επι του θεματος.
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=6&artId=289821&dt=31/01/2010

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/01/2010 12:05:13

    Ωπα, η Λώρη Κέζα, αυτό το ακατανόητης ελληνικότητας όνομα - ή ψευδώνυμο;
    Μιλάνε ανοιχτά πλέον για νέο κόμμα.
    Το ωραιότερο : "δεν κληροδοτούνται πολιτικά πεπραγμένα".

    Ευτυχώς, παιδιά, με τέτοια μυαλά που έχουν, θα γλυτώσουμε από τα επόμενα μητσοτακόπουλα.

    Δεν κρύβω τη βαθειά απέχθεια για τις δυναστικού τύπου κοινωνικοπολιτικές διαδικασίες. Και το μεγαλύτερο ανάθεμα ήταν ο γιος της Ντόρας, ένα τσουτσέκι, να "αναλαμβάνει" με απονομή χειρισμό κρισιμοτάτων εξωτερικών θεμάτων της χώρας, στο Μακεδονικό.
    Κατ' αντιστοιχία με τον Κοκό το 65.

    Ευτυχώς, λέω πάλι, με την νέα αποστασία που θα χρεωθεί το μητσοτακέϊκο, το μίσος εναντίον τους θα φθάσει στο απόγειο, και τα κ...παιδα δεν πρόκειται να γίνουν ούτε νομάρχες.

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ Προφήτης 31/01/2010 12:29:49

      Μπροστά στον οποίο υιό της Ντόρας, πρέσβεις σε ηλικία 55-65 ετών στέκονταν σαν σκυλάκια, προκειμένου να πάρουν καμιά θεσούλα στις Βρυξέλλες ή το Λονδίνο. Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί, αλλά υπάρχει τεράστιος αριθμός στρατευμένων παντός είδους καλοθελητών, που θα σταθούν στο Μητσοτακέϊκο μέχρι τέλους. Ας μην ξεχνάμε, ότι όσοι στάθηκαν στην Αγία Οικογένεια ανταμείφθηκαν με το παραπάνω και συνεχώς: θεσούλες σε κανάλια, δημόσιους Οργανισμούς, τράπεζες, Βουλή, πολιτικά γραφεία. Και αυτοί οι βολεμένοι λειτουργούν σαν Ταλιμπάν: θα σταθούν μέχρι στερνής ρανίδος στην Οικογένεια.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2010 12:34:05

    Ειμαστε σε εποχη μεταβασης και κανεις δε ξερει πως θα ειναι τα δεδομενα σε 2-3 χρονια.Ας μη ξεχναμε οτι θα υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες πολιτογραφημενοι νεοι ψηφοφοροι.Δεν ειναι ολοι εργατες πια.Οι πετυχημενοι μεταναστες θα θελουν και αυτοι ενα φιλελευθερο κομμα να τους εκφρασει.
    Απο την αλλη μερια κομμα που ψηφιζεται μονο απο ντοπιους δεν θα εχει ελπιδες εξουσιας.
    Βρισκομαστε μπροστα σε μια μεγαλη αλλαγη.Οσοι εχουν διαβασει την ιστορια του εθνικου διχασμου ξερουν οτι οι βασιλοφρονες ηταν πλειοψηφια στην κυριως Ελλαδα.Η αλλαγη των συσχετισμων εγινε με τα εκατομμυρια των προσφυγων που ησαν ολοι βενιζελικοι.Σημερα με τη ψηφο των μεταναστων η διαφορα κεντροαριστερας - κεντροδεξιας θα διευρυνθει και αλλο.
    Αρα ειναι πιθανο να προκυψει ενα καντρωο κομμα αναμεσα στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 31/01/2010 12:50:14

    Ο Καππαδόκης,τά είπε όλα!

  17. Aristeroteros avatar
    Aristeroteros 31/01/2010 13:05:07

    Ενδιαφέρουσες ιστορίες με το Δ21 ακούγονται τελευταίως. Πάντως ο κειμενικός πυρήνας είναι εδώ με τον αρχηγό Αντώνη. Και πρωτοστατεί αρθρογραφώντας σε όλους τους τύπους για διάφορα κοινά και σε ποικίλους συνδυασμούς. Η ιστορία του antinews και του δημιουργού του πλέον χωρίζεται σε πριν και μετά. Ποιά εποχή είναι καλύτερη; Ανάλογα από που το θωρείς... το σίγουρο είναι ότι δεν είναι πια αντι- ... Από Δευτέρα θα γράφει και ο Γρηγόρης εδώ;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Aristeroteros 31/01/2010 13:44:46

      are you talking to me; Ξέρω πονάει, αλλά μην το δείχνεις κιόλας στον κόσμο. Δεν κάνει. Αφου το ξέρεις οτι η ιστορία μας χωρίζεται με το 1992, πριν και μετά. Πριν γλυφατε επιμελώς το Αντι επειδή - δυστυχώς, mea culpa, σας πηγε στο Μαξίμου με το σκανδαλο Κοσκωτά και Λούβαρη (ο μόνος διαπλεκόμενος συνεργατης πρωθυπουργου που πηγε ποτε φυλακή χάρη εμου του ιδίου). Μετά παίρνατε τηλέφωνο στις εφημερίδες και όπου πήγαινα να δουλεψω και λέγατε "ή εμείς ή αυτός". Προσπαθήσατε να με εξαφανίσατε και το καταφέρατε για ένα διάστημα. Που είστε όμως τώρα εσεις και που το antinews;;;; Χα χα χαααα. Φιλάκια, κουράγιο

  18. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 31/01/2010 13:20:35

    Είμαι σε πλήρη αδυναμία να καταλάβω γιατί κάποιοι περίμεναν ότι με την εκλογή Σαμαρά θα έπρεπε να είχε αρχίσει η αντίσροφη μέτρηση για το ΠΑΣΟΚ και το ψαλίδισμα της διαφοράς από τη ΝΔ.
    Η κυβέρνηση εξελέγη πριν 4 μήνες σε μία ομολογημένη και από τη ΝΔ δύσκολη κατάσταση.Ο Σαμαράς είναι αρχηγός μόλις δυο μήνες και τα περιθώρια αντιπαράθεσης με την κυβέρνηση είναι περιορισμένα (Βλέπετε υπάρχει για τα πάντα η "εύλογη" απάντηση:' ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΧΘΕΣ ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ?") Είναι πολύ νωρίς για κρίσεις.
    Εξαιρετικά πάντως εύστοχος (για μια ακόμη φορά) ο "ψυχραιμία":"Αν σωθούμε μας έσωσε το ΠΑΣΟΚ,αν χρεωκοπήσουμε φταίει η ΝΔ" Αντε να πείσεις εσύ μετά ότι θα μπορούσαμε να είχαμε "σωθεί"- γιατί θα "σωθούμε"- πολύ γρηγορότερα, με μικρότερο κόστος και κυρίως βάζοντας καλύτερες βάσεις για το μέλλον.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ ΑΡΗΣ Θ 31/01/2010 14:19:46

      Δεν ξέρω αν θα σωθούμε..... όπως λες ή αν χρειάζεται τελικά και να σωθούμε, πάντως όντως δεν πρόκειται να πείσει μιά κυβέρνηση που έφυγε τρέχοντας (αυτή η εντύπωση είναι σαφής στον κόσμο) ότι αν τάχα είχε την εξουσια θα τα κατάφερνε καλύτερα.... με τίποτα... και με όποιον και να έχει αρχηγό.... το πρόβλημα είναι τα στελέχη και δεν φαίνεται κανείς αξιόλογος στον οριζοντα, αν εξωτερική πολιτική κάνει ο αβραμόπουλος τι να πω

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΑΡΗΣ Θ 31/01/2010 14:41:46

      Ουτε θα σωθούμε, ούτε θα χρεοκωπήσουμε!

      Είμαστε πολλά χρόνια καταδικασμένοι και προ πολλού χρεωκοπημένοι!

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 31/01/2010 16:05:34

      @ skeptiki
      Oντως είναι δύσκολο να πείσεις τώρα ότι θα τα κατάφερνες καλύτρα.Αυτό όμως καθόλου δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλύτερος δρόμος από αυτόν που πήραμε. Είναι αυτός που δεν κατάφερε να βαδίσει η ΝΔ και δεν θέλει ούτως ή άλλως να βαδίσει το ΠΑΣΟΚ.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΑΡΗΣ Θ 31/01/2010 17:23:02

      Μου αρέσει που καποιοι μιλανε για τομεαρχες Β ΕΘΝΙΚΗΣ απο Σαμαρά στη ΝΔ. Δηλαδή η Α Εθνική ποιά θα ήταν? Ο Σιούφας, Ο Πάκης, ο Μειμαράκης, ο Αλογοσκούφης και ο Σουφλιάς?Υπάρχει άλλος?Μπρρρρ..Αυτό το κόμμα θέλει χτίσιμο από την αρχή και πλήρη ΑΝΑΝΕΩΣΗ στο έμψυχο δυναμικό του. Ο χρόνος δεν είναι απεριόροστος. Τον Σεπτέμβρη η ΝΔ πρέπει να έχει μεταμορφωθεί σε ανοιχτό κόμμα αρχών, με φρέσκα πρόσωπα και ιδέες. Η σαπίλα, η μούχλα και η διαφθορά πρέπει να έχουν ξεπεραστεί.

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΑΡΗΣ Θ 31/01/2010 18:39:27

      @ ΓΙΑΝΝΗΣ

      φαντάσου παλτά που είναι οι τωρινοί, που ήταν υφυπουργοί σε αυτους που ανέφερες. Δ' ερασιτεχνικό μιλάμε, ΠΑΟ ρούφ και Ηρακλάρα Αθηνών

  19. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 31/01/2010 13:31:45

    Μεταπολιτευτικώς διαπιστώνουμε τό εξής, ότι κάθε επόμενος αρχηγός είναι χειρότερος τού προηγουμένου. Άς ελπίσουμε ότι θά γίνει τό θαύμα καί θά υπάρξει ανατροπή τού κανόνος.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ορθολογιστής 31/01/2010 14:41:21

      Λές;

  20. karenin avatar
    karenin 31/01/2010 13:48:07

    Mετά το φιάσκο Χαττζηκωστή, επρεπε στο τέλος του άρθρου να υπαρχει
    επισήμανση, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΙΚΑΣΙΕΣ.

    • Factorx avatar
      Factorx @ karenin 31/01/2010 14:09:46

      Σοβαρα; Αφου εσυ ξερεςι καλύτερα πές μας αγιατι η αστυνομία της Κύπρου αφήνει τώρα ελεύθερους οσους έπιασε ως υπόπτους;

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ karenin 31/01/2010 15:21:46

      @ factorx

      έναν άφησε που του είχαν δανειστεί το κράνος. τα αδέρφια και οι μεταφορείς μέσα είναι, και ο εκτελεστής καταζητείται.

      δες και κανένα ΡΙΚ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 31/01/2010 21:30:01

      Φαντάζομαι, απατημένε σύζυγε, ότι εσύ ξέρεις όλες τις απαντήσεις κι είσαι πολύ σίγουρος για όλα. Π.χ. που βρήκε η μανταμίτσα 4-5 εκατομμυριάκια για την αιφνιδιαστική αγορά του 20%. Είσαι σίγουρος ότι κανείς δεν την ενεθάρρυνε και κανείς δεν είχε πολιτική ατζέντα, κανείς τρίτος, εντός ή εκτός Κύπρου, δεν ενδιαφερόταν για αλλαγή πολιτικής του Συγκροτήματος "ΔΙΑΣ". Είσαι σίγουρος ότι αποκλείεται κάποιοι να είναι χρήσιμοι ηλίθιοι.Είσαι προφανώς απολύτως σίγουρος ότι το γεγονός πως η κυρία δούλευε στο Plus TV, συμφερόντων του ΑΚΕΛ, κι αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτε, π.χ, για τα φρονήματα της ως προς το Σχέδιο κλπ. Μπορεί. Πάντως εικασίες εξακολουθεί και κάνει μεγάλο ποσοστό των Κυπρίων, προφανώς γιατί δεν είναι ενημερωμένοι όσο εσύ και οι ομόφρονες σου. Κι ακόμη οι βεβηλωτές των τάφων είναι ασύλληπτοι. Προφανώς είναι κι αυτό εθνικιστική πλεκτάνη ή αναστήθηκε ο Τάσσος, την κοπάνησε για να μην βλέπει την ξεφτίλα του ¨Εθνικού Κέντρου" και πήγε κι έκαψε και τις σημαίες στον τάφο του Σπύρου Κυπριανού.
      Ο Μούργος πάντως δεν κάνει ποτέ εικασίες. Έχει πληροφόρηση και μύτη.

    • nobody avatar
      nobody @ karenin 01/02/2010 01:49:01

      @ Φαηλος: the truth is out there

      Ο υπολοιπος κοσμος προχωρα μπροστα, εσυ, και τα φιλαρακια σου, κλεισμενοι στο μικροκοσμο της Ελληνικης Πολιτικης Σκηνης, σε μια χωρας που παραγει μηδενικη προστι8εμενη αξια, αλλα γεωμετρικα αυξανομενο πλη8ωρισμο συνομοσιολογιας, επαγγελματικου πατριωτισμου ζειτε το ονειρο σας

      Οταν ξυπνησεις, διαβασε τα start-ups του Ισραηλινου ΚΡΑΤΟΥΣ για το 2009 και κανε τις συγκρισεις

    • Βελισσάριος avatar
      Βελισσάριος @ karenin 01/02/2010 14:08:54

      Και φυσικά, το ισραηλινό κράτος δεν είναι ένα σκληρά εθνοκεντρικό κράτος. Και την ισχύ του και την ανάπτυξή του δεν την έχει επιτύχει στο πλαίσιο μια φανατικά πατριωτικής κοινωνίας (την ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ανάπτυξη, όχι τη ραντιέρικη).

      Κιαφού, ορθότατα, κάνεις αναφορά στα ισραηλινά startups, για κάνε και μια μικρή έρευνα σχετικά με το το εστι Mamram, και τι σχέση έχει με τα ισραηλινά startups - και μετά ξαναπες για τον "επαγγελματικό πατριωτισμό". (Αλήθεια, πως διακρίνεται από τον ερασιτεχνικό; )

      (Για να μη οδηγηθείς σε λανθασμένα συμεπράσματα: η Mamram δεν είναι καμία "θεωρία συνομωσίας"¨- είναι αντικείμενο μελέτης του Industrial Performance Center του MIT.)

  21. karenin avatar
    karenin 31/01/2010 14:16:04

    Τον Φ.Κ, ενοούσα, όχι το μπλογκ.

  22. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 31/01/2010 18:48:27

    Ας αφήσουν όλοι τις εξυπνάδες για da capo, φίλιον και λοιπά. Ο Σαμαράς που γεννήθηκε και που συχνάζει;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 31/01/2010 21:35:33

      Ναι γεννήθηκε στους κόλπους μιας οικογένειας με τεράστια εθνική προσφορά (Μπενάκηδες, Δέλτα και βάλε και τον φοβερό άνθρωπο και γιατρό πατέρα του με λαϊκή καταγωγή) και πάντως δεν συχνάζει εκεί που λες και κυρίως ΔΕΝ έχει τίποτα κοινό ιδεολογικά, πολιτικά και ως νοοτροπία με αυτούς που ξημεροβραδιάζονται εκεί.

    • Σον.Πεν avatar
      Σον.Πεν @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 20:15:46

      Τσιμουδιά για το Φαήλο. Ο Φαήλος έρχεται από τα παλιά,από τα...καλούπια πατριωτών πού τα έσπασαν και δε βγαίνουν άλλοι.
      Δε σας λέει τίποτα που υπογράφει με το όνομά του?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 23:26:14

      Που σαι ρε Σων! Το Σκοτεινό Ποτάμι, ωραία ταινία. Τώρα φλώρεψες λίγο.

  23. trochalos avatar
    trochalos 31/01/2010 19:20:27

    Φαήλο καλησπέρα
    Μπράβο γεία τα σχολιά σου.Πιστεύω ότι ο Αντώνης είναι πολύ καλός σαν αρχηγός.Ειναι λίγος ο καιρός που ανέλαβε τα ινία του κόματος και βλέπουμε,αν θέλουμε,το πως οργανώνει την ΝΔ και την ετοιμάζει για το συνέδριο.Μετά το συνέδριο θα μπουν πολλά πράγματα στην θέση τους.¨Ηδη η μεγάλη ήττα του 10,5% αρχίζει και ξεχνιέται και όλοι βλέπουν ότι κάτι καινούργιο γίνετε.Σε λίγο αυτό το κάτι θα γίνει αντιλητό και από τους αντιπάλους.Στα αντιπολιτευτικά του καθήκοντα είναι πάρα πολύ καλός,φέρνει ένα καινούργιο πολιτικό πολιτισμό που για μερικούς φαίνεται σαν αδυναμία.Ελπίζω ότι σε λίγο καιρό το έργο του θα είναι πιό φανερό και
    μερικοί που είναι από την άλλη πλευρά θα πρέπει να σκεφτουν πολύ για να μείνουν στην ΝΔ,αν δεν συνταχθούν μαζί του.

  24. ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΗΣ avatar
    ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΗΣ 31/01/2010 20:02:48

    Διάδωσέ στο face book,email φίλων,σε όλα τα blogs.

    ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΣΟΦΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΦΙΛΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΤΗΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗ!
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ
    ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ:

    "Εχει κανείς την εντύπωση ότι με υπογραφές και διαμαρτυρίες θα μας ακούσουν;
    Όλοι αυτοί είναι τόσο φασίστες και ύπουλοι που ο Χίτλερ και ο Στάλιν φαντάζουν μπροστά τους αρχάγγελοι!
    Μια είναι η λύση.
    Το χρήμα! Και δεν εννοώ να τους λαδώσουμε. Όχι. Αλλά να αναγκάσουμε αυτούς που μπορούν ώστε να τους πιέσουν για να σκοτώσουν το έκτρωμά τους.
    Και δεν είναι άλλοι από τους τραπεζίτες.
    Διάβασα στα σχόλια σε κάποιο blog, δεν θυμάμαι, ίσως και εδώ, που έλεγε κάποιος να αποσύρουμε τις καταθέσεις μας από τις τράπεζες, ώστε ν' αναγκαστούν κι αυτοί ν' αποσύρουν το κατάπτυστο νομοσχέδιο.
    Ήταν η καλύτερη ιδέα που έχω ακούσει μέχρι σήμερα και εγώ το έκανα ήδη.
    Προσκαλώ και άλλους να το κάνουν διότι είναι η μόνη λύση, ειδικά αυτή τη στιγμή που η κυβέρνηση χρειάζεται και το τελευταίο ευρώ. Χωρίς "ευρώπουλα" δεν μπορούν να κάνουν τίποτα!
    Κάντε το όλοι και θα δείτε ότι σε 15 - 20 ημέρες όχι μόνο δεν θα υπάρxει το έκτρωμά τους αλλά θα έχουν απελάσει και τον τελευταίο παράνομο λαθρομετανάστη. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ."

    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΤΟΥ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ: ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ ΡΕ ΕΕΕ - ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ...!!!

    Ο ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΗΣ

    • Soustom avatar
      Soustom @ ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΗΣ 31/01/2010 22:04:55

      Συμφωνώ με τήν αιτία τού Θυμού σου,αλλά να σε ρωτήσω:
      Κάτω από τό στρώμα ή στήν ντουλάπα θά τά κρύβεις;
      Ποιές είναι οι άλλες πορτοκαλιές πού λές για να καταλάβω....

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΗΣ 31/01/2010 22:13:59

      απαπαπαπα! θα χάσουμε το 0,25% επιτόκιο!

  25. karenin avatar
    karenin 31/01/2010 23:49:59

    Φ.Κ, πάλι παραποιείς στοιχεία στην προσπάθεια να συνδεσεις την κυρία με το ΑΚΕΛ, ενώ γνωρίζεις τις στενές σχεσεις του συγκροτήματος με την
    οικογένεια Παπαδόπουλου, και τα ρεπορταζ απο Κύπρο επιμένουν ότι μάλλον απο εκεί πήρε τις μετοχές. Υπομονη και ιδωμεν.
    Τωρα για να είνα πιο πλήρης το πολιτικό προφίλ του Α.Σαμαρά, πρέπει να συμπληρώσουμε και αυτά.
    Μεγάλωσε σε καθαρά μεγαλοαστικό περιβάλλον, μακριά απο κάθε είδους βιοποριστικά προβλήματα. Σπούδασε σε αυτά ακριβώς τα σχολεία που οι μεγαλοαστοί ετοιμάζουν τους γόνους για τα ανώτατα αξιώματα, καιέγινε βουλευτής στα 26. Σαν υπουργος εξωτερικών, σε μια περίοδο τεραστιων γεωπολιτικων αλλαγων, αποδειχθηκε εθνοκεντρικός και κοντόφθαλμος. Μοναδική κληρονομιά απο τότε το Μακεδονικό. Στο πολιτικό επιχείρημα με την ΠΟΛΛΑΝ, πάτωσε και το μαγαζί έκλεισε γρήγορα. Ξαναγύρισε στην θαλπωρή αγκαλιά του κόματος, και έμεινε στην σκιά της οικογένειας ως το τέλος του 2009/
    Εκλέχθηκε αρχηγός της Ν.Δ, όταν η πατριωτική δεξιά αντέδρασε με δυναμικό τρόπο στην προσπάθεια της οικογένειας να ξαναπάρει το κόμμα. Εκτοτε μάλλον έχει απογοητεύσει τους οπαδούς του που τον περίμεναν πιο δυναμικό. Για το οικονομικό τσουνάμι που κτυπά την χώρα, καμία μα καμια πρόταση δεν είχε να κανει. Εκτος την συναινεση
    προς την κυβέρνηση, χωρίς να διευκρινιζει, σε τι ακριβως συναινεί.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 01/02/2010 00:29:49

      Τα 'χεις μπερδέψει λίγο τα εν Κύπρω, απατημένε σύζυγε. Ίσως την ξέρεις απ' το χάρτη ή να πήγες πενταήμερη με το Λύκειο. Εγώ έχω πάει καμμιά εκατοστή φορές κι όσο και να "τραγουδάς" ο κόσμος κάτω, δικαίως, είναι πολύ καχύποπτος.
      Ναι, ο Αντώνης μεγάλωσε σε αστικό περιβάλλον, πραγματικής εθνικής αστικής τάξης με ατελείωτη προσφορά στην Πατρίδα. Η ευημερία της οικογένειας είχε δημιουργηθεί στο ελεύθερο εμπόριο, κυρίως στο εξωτερικό κι όχι με κρατική "επιχορήγηση". Σίγουρα δεν κατάγεται από δοσίλογους και μαυραγορίτες, ούτε η οικογένεια του τα κονόμησε από μίζες, δημόσια έργα, προμήθειες όπλων, ούτε από "φίλους" επιχειρηματίες. Από τις λίγες οικογένειες που έδωσαν στην Πατρίδα ΠΟΛΛΑ και πήραν ελάχιστα.
      Έχεις δίκιο, έχει λαμπρές σπουδές πίσω του και διάβαζε και διαβάζει πολύ σε αντίθεση με τα διάφορα εδάφους - εδάφους που κυκλοφορούν στην πολιτική πιάτσα.
      Δεν σε κόβω για οπαδό μας, μάλλον για Νέα Γελάδα σε βλέπω οσονούπω, οπότε για το αν μας έχει απογοητεύσει άσε να ξέρουμε καλύτερα, όπως και για την κληρονομιά του, την οποία τίμησε μαζικά ο λαός, μαυρίζοντας τις νερόβρασυες νεοφιλελεύθερες τρίχες και την υπνοπαιδεία της επιλογής του λαθεστώτος της παρακμής.
      Φαίνεται ότι στην συζήτηση για τον προϋπολογισμό εσύ έβλεπες παλιά βίντεο της Ντόρας και δεν άκουσες το πως έκανε κλύσμα με αμμοχάλικο στους εκνευρισμένους Πασόκους, οπότε που να πάρεις χαμπάρι τις σαφείς θέσεις του για την οικονομία.
      Ξαναβάλε στο βίντεο τις "δημοσκοπήσεις" της εβδομάδας πριν την νίλα που πάθατε και μείνε εκεί γιατί παρακάτω ΠΟΝΑΤΕ.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ karenin 01/02/2010 13:48:02

      Κυριε Κρανιδιωτη ειμαι πιστος αναγνωστης σας και φανατικος οπαδος του Αντωνη Σαμαρα.Υπηρξαμε ακομα και συνοδοιποροι/συναγωνιστες στην 2α ΜΑΛ,αν και δεν σας θυμαμαι στις ημερομηνιες που αναφερατε σε καποια ποστ εδω.Αναγνωριζω τους αγωνες και τις προσπαθειες σας,αλλα θα μου επιτρεψετε να πω οτι,καλο θα ηταν να ειμαστε πιο ηπιοι στις εκφρασεις μας,και σαφως πιο ευγενικοι οταν αντικρουουμε καποιες αποψεις.Δεν ειναι καλο να καλουμε οποιους δεν συμφωνουν μαζι μας"απατημενους συζυγους"-πως το ξερετε?-και σαφως δεν ταιριαζουν στο υφος σας εκφρασεις περι"κλυσματος με αμμοχαλικο".Οποιον και εαν υποστηριζει ο Καρενιν ειναι δικαιωμα του.Αλλωστε δεν με αφορα το προσωπο του.Εμενα ο δικος σας τροπος με ενδιαφερει.Εσεις ειστε το προσωπο,η ενα απο τα προσωπα της ΝΔ,και του Αντωνη Σαμαρα.Ξερετε η ΝΔ ειναι ενας μεγαλος πολιτικος σχηματισμος που χωραει και εχει αναγκη να χωρεσει πολλους.Γιατι εαν δεν χωρεσει και δεν καλοσωρισει πολλους,λυπαμαι που το λεω αλλα φοβαμαι πως θα καταντησουμε καποιοι λιγοι να γραφουμε σχολια και να μιλαμε μεταξυ μας,περιπου οπως ειχε καταντησει η ΠΟΛΑΝ(Θα θυμαστε φανταζομαι).Επισης η ΝΔ ειναι ενα φιλελευθερο πλουραλιστικο κομμα,οπου μας αρεσει δεν μας αρεσει θα ακουγονται και αποψεις διαφορετικες απο τις δικες μας.Μεσα σε πλαισια αυτες οι γνωμες και οι αποψεις,αλλα θα ακουγονται,η θα γραφονται.Οποτε πιστευω οτι πριν απο ολα θα πρεπει να συμφωνησουμε οτι Α)Ο οποιοσδηποτε εχει αντιθετη απο την δικη μας αποψη δεν ειναι απαραιτητα απατημενος συζυγος. Β)Στις εσωκομματικες εκλογες κανενας δεν εκανε σε κανεναν κλυσμα με αμμοχαλικο.Εκλογες δημοκρατικοτατες ειχαμε και οχι ντερμπι χουλιγκανων.Ευχαριστω για τον χρονο,καλη εβδομαδα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 01/02/2010 18:14:38

      Eastrader,
      Αν ήσουν από 8/1/91 ως 16/12/91 στην 2α ΜΑΛ θα με θυμόσουν, ιδίως αν σε είχα περάσει ΠΕΝ μετά το Μάρτιο.
      Αν σου αρέσει η κλασσική ρώσικη λογοτεχνία, τότε θα ήξερες ότι ο Καρένιν είναι ο σύζυγος της Άννα Καρένινα, τον οποίο εκείνη απατούσε μ' εκείονον τον επιπόλαιο αξιωματικό του Ιππικού. Είναι προφανές λοιπόν ότι αστειεύομαι με το ψευδώνυμο, όπως π.χ. αποκαλούσα τον Τιραμόλα "παράξενο λαστιχένιο αγόρι". Που να ξέρω ποιός είναι ο εδώ "Καρένιν", ούτε αν είναι άντρας δεν ξέρω.
      Στο σχόλιο λέω:
      "Φαίνεται ότι στην συζήτηση για τον προϋπολογισμό εσύ έβλεπες παλιά βίντεο της Ντόρας και δεν άκουσες το πως έκανε κλύσμα με αμμοχάλικο στους εκνευρισμένους Πασόκους, οπότε που να πάρεις χαμπάρι τις σαφείς θέσεις του για την οικονομία".
      Είναι λοιπόν σαφές ότι αναφέρομαι στο ΠΑΣΟΚ κι όχι στους ενδοκομματικούς, οπότε το σχόλιο σου βασίζεται σε εσφαλμένη προϋπόθεση. Τώρα, αν θέλεις να είμαι ευγενικός και με τον ΓΑΠ, το Δρούτσα κλπ, δεν θα μπορέσω.
      Οι πληροφορίες για δημιουργία νέου κόμματος κυκλοφόρησαν πανελλαδικά (ΘΕΜΑ) και δεν άκουσα καμμία διάψευση. Αν είναι αλήθεια, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ, αλλά και δικαίωμα μου/μας να βγάλουμε τα σωστά συμπεράσματα περί του προσώπου και των πρακτικών του.
      Η ήδη τρεις (3) φορές αρνητική έως απαξιωτική ("δεν σχολιάζω δηλώσεις άλλων")συμπεριφορά της κυρίας στις ενωτικές χειρονομίες του έκλεγμένου Προέδρου του κόμματος δεν μου αφήνουν πολλά περιθώρια για ευγένειες και ρεβεράντζες. Πολύ περισσότερο όταν ορισμένοι, εντελώς παράλογα και κάποιοι και κακόπιστα, γκρινιάζουν, μόλις δυο μήνες μετά ότι "δεν πάει καλά" και άλλοι είναι σε αγρανάπαυση, ενώ η διαπλοκή ανασκουμπώνει τα μανίκια της.
      Νυν και αεί θα λέω τα πράγματα με τ' όνομα τους, όπως εγώ τα αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον και σίγουρα η αφέλεια δεν με χαρακτηρίζει.
      Φιλικά και αν ήσουν κομμάντο, όπως λες,πολύ φιλικότερα!

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ karenin 01/02/2010 19:18:39

      Κε Κρανιδιωτη Προφανως καταλαβα λαθος τις ημερομηνιες.Εγω ειμαι καπως παλαιοτερος στην 2α ΜΑΛ.Ειμαι σειρα 86Δ,το διπλωμα αλεξιπτωτιστη ειναι στην διαθεση σας.Παντως απ οτι θυμαμαι ΠΕΝ περναγαμε στο Πευκο και οχι στην ΜΑΛ.Μετα την καταταξη ακολουθουσαν τα ΠΕΝ και μετα τα ΛΥΒ.Τελος παντων δεν θα κολλησουμε εκει τωρα.Σχετικα με το κλυσμα εχεις δικιο στο ποια προσωπα απευθυνοταν,οχι ομως και στην λογικη της χρησης τετοιων εκφρασεων.Οι Κυριοι του Πασοκ ειναι κομματικοι ανταγωνιστες.Δεν ειναι εχθροι.Ειναι rivals και οχι enemies.Φανταζεσtε εναν πολιτικο λογο οπως εσεις τον εννοειτε?Ειμαστε πολιτισμενη χωρα με πολιτισμενους ανθρωπους,και σε καμμια περιπτωση δεν θα κανουμε την πολιτικη αρενα.Εαν αρχισουμε να μιλαμε στο στυλ "κυττα τι κλυσμα τους εκανε ο αρχηγος μας"τοτε τι διαφορα θα εχουμε απο τον χουλιγκανο που λεει"πως σας γ...σε ετσι η ομαδαρα μας"?Κι επειτα αυτο που γραψατε για τους φιλους/οπαδους της Ντορας ειναι λιγο?Τι θα πει πονανε?Ποιοι ειναι αυτοι που πονανε?Θα πρεπει να ξερετε οτι μιλατε με καποιον που γραφτηκε στην ΜΑΚΚΙ Ν Λιοσιων το 1982,(στην διαθεση σας και η αποδειξη εγγραφης μου),τοτε που εδω στα Δυτικα ολα τα εσκιαζε η φοβερα και τα πλακωνε η σκλαβια.Πολλοι λοιπον απο τους τοτε συντροφους που μαζι περασαμε ξενυχτια και φαγαμε ξυλο ψηφισαν την Ντορα.Εγω δηλαδη πρεπει να τους πω να το βουλωσουν?Μηπως να τους διαγραψω και απο φιλους?Να καναμε και τιποτα Ντορικα η Σαμαρικα καφενεια?Κι ενταξει η Κα Ντορα απαντα απαξιωτικα,οι οπαδοι της απαντουν και αυτοι απαξιωτικα?Δηλαδη με το που θα μιλανε εμεις θα τους σπρωχνουμε στην εξοδο?Κε Κρανιδιωτη ζουμε σε εποχες που θα πρεπει να ξεχαστουν τα λαθη του παρελθοντος,και επειδη ειστε νεος στην ΝΔ θα πρεπει να σας πω οτι οσοι χρονια τωρα προσπαθουμε για αυτο το κομμα δεν θελουμε επ'ουδενι να γυρισουμε πισω.Σιγουρα δεν ειστε αφελης οπως ειπατε,δεν ειμαι σιγουρος ομως εαν η εμπειρια της ΠΟΛΑΝ σας εκανε σοφοτερο.Οπωσδηποτε να λετε τα πραγματα οπως εσεις τα αντιλαμβανεστε,προσεξτε ομως γιατι και οι αλλοι το ιδιο κανουν,και οπως γνωριζεται η αντιληψη ειναι υποκειμενικη.Να σας θυμισω τελειωνοντας οτι στην πολιτικη πρεπει να επικρατει η λογικη.Οταν στην πολιτικη καποιος λειτουργει με το θυμικο τοτε η διαφορα μεταξυ ΝΔ κυβερνησης και ΠΟΛΑΝ ειναι πολλυ πολλυ μικροτερη απο οσο μπορειτε να φανταστειτε.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ karenin 01/02/2010 20:24:00

      @ Eastrader @ Φ.Κ.

      Δεν συνηθίζω ευτυχώς -πλέον- να κρίνω μεμονωμένα άτομα, αλλά να παίρνω απρόσκλητα το θάρρος να παραινώ, εφόσον αναφέρομαι σε πρόσωπα. Κάθε πλευράς, όπως έκανα και στο σχόλιο μου για το αναρτηθέν προηγουμένως άρθρο της Αυγής, σε άλλη σημερινή σελίδα του Αντί.

      Ο ουσιαστικά συναινετικός πολιτικός λόγος αλλά και η έυστοχη, ρητορεία, αποκαλύποτουν την πραγματικότητα και διασπούν την προπαγάνδα. Αυτό επισημαίνει νομίζω ο Eastrader.

      Ο θόρυβος και οι υπερβολικές εκφράσεις, με σωματικές αναφορές, δημιουργούν εντάσεις που συγκαλύπτουν την πραγματικότητα που μπορούν να αναδείξουν αλλοιώς και δεν παράγουν αποτελεσματική μεθοδολογία αλλαγής των συνειδήσεων και συνολικής εκτίμησης της πραγματικότητας.

      Εαν το ρητορικό ταλέντο και το πλήρες πάθους (με την δισυπόστατη έννοια) ορμέφυτο απεκδυθούν την βρίθουσα σωματικών υπαινιγμών θορυβώδη φρασεολογία (διότι υπαρχει και αποδομητικά έυστοχη και αυστηρή ποιοτική ρητορεία σε συγκεκριμένες περιστάσεις) και διοχετευθούν σε μια, γεμάτη παραδείγματα, απλή και καθάρια δημοτική γλώσσα (όπως αυτή η άμεση, ειλικρινέστατη και εξαιρετική του eastrader εν προκειμένω), θα συνδυαστούν κατά τρόπο αποφασιστικά δημιουργικότερο και για ένα ευρύ κοινό.

      Συνοδοιπόροι μας, Φ.Κ., το γράφω με την ουδέτερη και αμερόληπτη διάθεση ενός εξωτερικού παρατηρητή, είναι όσοι μας λένε την αλήθεια.

    • Σαψάλης avatar
      Σαψάλης @ karenin 01/02/2010 20:28:36

      Μας έχετε κουζουλάνει με τις πολεμικές σας εμπειρίες ρε κομάντα τουρκοφάγοι. Και ο Χατζηνικολάου πήγε στρατό αλλά δεν κάνει έτσι. Σε λίγο θα ποστάρετε και τα πέϊ μπούκ σας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ karenin 01/02/2010 20:32:49

      Προσυπογράφω το σχόλιό σου Giorgos_T. Μπορεί να λειτουργήσει ως ένα φίλτρο ποιότητας του λόγου όλων μας, χωρίς να αναφέρομαι ειδικότερα στο γράψιμο του Φαήλου, για το οποίο αν θέλω να είμαι δίκαιη έχει σαφή στροφή προς την κατεύθυνση την οποία περιγράφεις.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ karenin 01/02/2010 20:57:15

      @ αλλενάκι

      Ευχαριστώ πραγματικά

      Επείδή η πραγματικότητα είναι σε κομμάτια, έχω πάρει αυτή την απόφαση, να αναζητώ την κατα το δυνατόν πληρέστερη σύνθεση. Αυτό διαυγάζει και τις επείγουσες αποφάσεις και δράσεις μου σιγά -σιγά.

      Χαίρομαι να βλέπω την συ-μεταμόρφωση της γραφής -όλων μας (άρα και τη δική μου και του Φ.Κ.) όπως είπες και έδειξες- γιατί οι καιροί θέτουν ριζικά το πρόταγμα της διαπαραταξιακής και διαπροσωπικής βασικά σύνθεσης.

      Δεν μιλώ για συμβιβασμό αλλά για διύλιση της πραγματικότητας.

      Ο τόπος μας έχει ανάγκη τους πάντες μας, ακόμα και με τα περασμένα ανθρώπινα πάθη και λάθη μας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 02/02/2010 00:22:18

      Eastrader,

      Τότε (1991) μόλις παίρνανε το πτυχίο της ΣΧΑΛ, περνούσαν ΠΕΝ μέσα στη 2α ΜΑΛ, πριν άλλοι μείνουν κι άλλοι πάνε στην 1η ΜΑΛ. Αυτά για την ιστορία, μεταξύ μας, γιατί θα θυμώσουν μερικοί/ές πάλι.
      Ο "Καρένιν", επειδή, δεν είναι η πρώτη φορά που μιλάμε, σίγουρα ΔΕΝ είναι νεοδημοκράτης, ούτε "ντορικός", ούτε "σαμαρικός" ή ότι άλλο. Αν αναζητήσεις σχόλια του εν γένει, είναι σαφές. Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα αλλά όταν κάποιος έχει κακεντρεχές ύφος απαντώ αναλόγως.
      Σίγουρα είναι αναγκαία μια διευκρίνιση λοιπόν: υπάρχει ένα είδος, ομάδα ανθρώπων (εκσυγχρονιστές του ΠΑΣΟΚ, συνασπιστές, αριστεριστές, απάτριδες ενοχικοί δεξιοί, που ψηφίσανε και Σημίτη κάποτε κλπ) που η εκλογή του Αντώνη τους ενόχλησε πολύ και τον οποίο λοιδορούσαν ή και έβριζαν χοντρά επί μακρόν, δίνοντας τα ρέστα τους τον Νοέμβριο. Αναφέρομαι ΚΥΡΙΩΣ σε αυτούς, διότι αυτοί είναι το καρκίνωμα της χώρας. Έχω δε γράψει αναλυτικά, τους λόγους για τους οποίους το ΠΑΣΟΚ προτιμούσε τη Ντόρα, όπως παραστατικά μου τους ανέλυσε και υψηλόβαθμο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ.
      Αναφέρομαι επίσης στους επιφανείς "απλούς στρατιώτες", που συμπεριφέρονται ως "βύσματα" κι υποψήφιοι αυτόμολοι.
      Αυτό μπορεί να μην αρέσει αλλά σίγουρα είναι μια πραγματικότητα, στην οποία δεν μπορώ να αναφέρομαι με το σεις και με το σας.
      Υπάρχει ο πρώτος κύκλος, οι εξαρτημένοι, οι "μισθοφόροι", οι αδίστακτοι. Υπάρχει ο δευτερος κύκλος των εχόντων κάποιο συμφέρον εν γένει, σύνηθες εν Ελλάδι, και υπάρχει και ο τεράστιος κύκλος των απλών ανθρώπων, που την στήριξαν διότι θεωρούν ότι "ο Παπανδρέου θέλει τον/την Μητσοτάκη του", διότι την θεωρούν ικανότερη, γιατί προτιμούν γυναίκα, γιατί οτιδήποτε. ΔΕΝ αναφέρομαι ποτέ στους δύο τελευταίους κύκλους ανθρώπων, που έκαναν την ελεύθερη επιλογή τους και σίγουρα ακούγοντας π.χ. σήμερα τον Αντώνη στην Βουλή, αυτοί οι πολλοί που ψήφισαν Ντ. δεν αισθάνθηκαν ότι οι ίδιοι έπαθαν καμμία "νίλα" κι αντίθετα θα νοιωσαν περήφανοι για τον Αρχηγό τους κι ας μην τον ψήφισαν στις 29/11.
      Υπερασπίστηκα από δω κατ' επανάληψη τις ενωτικές επιλογές του Προέδρου απέναντι σε αγριεμένους φίλους "σαμαρικούς" που θέλανε Νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου.
      Νομίζουν όμως μερικοί/μερικές ότι θα παίξουν το παιχνίδι του "σε υπονομεύω και κάθομαι στο κλαρί σαν το γύπα και περιμένω" και όποιοι το βλέπουμε θα σφυρίζουμε κλέφτικα;
      Είμαι ένας ταπεινός ψηφοφόρος και απλός φίλος του Μούργου, αυτό που βλέπω στηλιτεύω. Δεν μπερδεύω την ενότητα με την ανοχή στην διασπαστική δράση. Εδώ είμαστε και θα δεις πόσο δίκιο έχω με αυτά που θα γίνουν, αυτά που κάποιο/ιες σχεδιάζουν και θα προσβάλλουν κι εσένα τον "παλιό" κι εμένα τον "νέο" και κυρίως την προοπτική επανόδου στην εξουσία χωρίς το έρμα και τα λάθη του παρελθόντος. Γράψτο, και τότε θα ξαναμιλήσουμε και βάζω στοίχημα ότι η οργή σου θα είναι μεγαλύτερη από την δική μου λοιδορία ή ειρωνεία απέναντι στην πολιτική αυτοκτονία που θα περάσει από μια ιμιτασιόν "μικροαποστασία"...
      Μπορεί κάποιοι να προτιμούν το τσαχπίνικο ύφος του ντερμπεντέρη του μπουκαλορίχτη ή τις υπεροπτικές κολωνακιώτικες κακίες της Όλγας. Εγώ γράφω αλλιώς και δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους.
      Επειδή δε όλο αναφέρεσαι υπαινικτικώς απαξιωτικά στην ιστορική εμπειρία της Πολιτικής Άνοιξης θα σου πω ότι ήταν το όχημα για να έρθουν στη Νέα Δημοκρατία πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι από το Κέντρο, το ΑΛΗΘΙΝΟ Κέντρο και την Αριστερά, που το κόμμα ούτε στον ύπνο του δεν θα τους έβλεπε. Θα 'μασταν δε τυχεροί αν είχαμε ακόμη κοντά μας ακέραιους ανθρώπους σαν τον ευπατρίδη Μανώλη Καλαμίδα η τον σπουδαίο αληθινό προοδευτικό Ανδρέα Λεντάκη.
      Η λογική μου και όχι το θυμικό μου μου λένε ότι τα "μούτρα" δεν είναι πολιτική στάση. Η λογική μου μου λέει ότι όποιος δεν σέβεται την απόφαση της πλειοψηφίας, στα λόγια λέει άλλα και στην πράξη κινείται παρασκηνιακά για να διασπάσει, τότε ΑΥΤΟΣ/Η προσβάλλει εσένα και τους φίλους σου που τρώγατε ξύλο.
      Θα ήθελα πολύ, φίλε μου, κι εγώ δεν αμφισβητώ τις περγαμηνές σου, να ξεχαστούν τα λάθη του παρελθόντος, αρκεί κάποιοι να σταματήσουν να τα κάνουν και να μην μας περνάνε για ηλίθιους.
      Και φυσικά τα σχόλια μου ΔΕΝ αφορούν το πλήθος των ανθρώπων που έκαναν άλλη από μένα επιλογή. Πιστεύω δε ότι κι οι ίδιοι ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ με αυτή την ΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ στάση.

  26. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 09:13:03

    Αγαπητέ Φαήλο, έχεις πάθος για τις ιδέες σου και πραγματικά σε πάω, άσχετα αν διαφωνώ σε αρκετές από τις απόψεις σου. Παράκληση να μην είσαι τόσο προκλητικός, μιας και είσαι και καινούργιο μέλος στη ΝΔ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 13:04:29

      Μπορεί να 'χεις δίκιο και προσπαθώ αλλά το μοντέλο είναι έτσι απ' το εργοστάσιο. Το' χω πει άλλωστε ότι η πολιτική ορθότητα είναι η σύφιλη του δημόσιου λόγου και δεν δίνω δεκάρα για το σαβουάρ βιβρ των "επαγγελματιών " της πολιτικής. Προσπαθώ να είμαι τουλάχιστον δίκαιος αλλά παραμένω ασεβής απέναντι στα κεκτημένα των τζακιών, και τα παγωμένα ανεγκέφαλα χαμόγελα της κολινός.

  27. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 13:09:13

    Φαήλο, συμφωνώ ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάποιος το ύφος της γραφής του, αλλά απευθύνεσαι και σε ανθρώπους, νεοδημοκράτες που ψήφισαν την Μπακογιάννη. Όταν γράφεις ότι ΠΟΝΑΤΕ, ΠΑΘΑΤΕ ΝΙΛΑ δεν απευθύνεσαι ΜΌΝΟ σε όργανα και υπαλλήλους της Μπακογιάννη. Στο κάτω κάτω την ψήφισαν 300.000 άτομα, που δεν είναι όλοι Ευρυτάνες, Κρητικοί και εξαρτημένοι από τον μηχανισμό της.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 18:52:21

      Είναι αυτονόητο ότι δεν αναφέρομαι στην βάση. Πέραν του στενού κύκλου των εξαρτημένων, πιστεύω ότι οι απλοί ψηφοφόροι της δεν εγκρίνουν τα "μούτρα", την άρνηση όποιας θέσης της προτείνεται και σίγουρα δεν θα εγκρίνουν τυχόν νέα Αποστασία. Έχω φίλους που την στήριξαν, π.χ. δικηγόρους συνδικαλιστές και δυο βουλευτές, που είναι έξω φρενών με την στάση της.
      Ο Αντώνης με τις επιλογές του (π.χ. τομεάρχες) απέδειξε ότι εννοεί το ενωτικό πνεύμα που διακήρυττε το βράδυ της 29/11 στη Ρηγίλλης. Η κυρία όμως φαίνεται ότι ΑΡΝΕΙΤΑΙ να αποδεχθεί το αποτέλεσμα και ίσως κάποιοι την ενθαρρύνουν στην πολιτική αυτοχειρία αλλά εγώ τι να πω; ΔΕν τα πάω καλά με την ψυχολογία.

    • Σον.Πεν avatar
      Σον.Πεν @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 01/02/2010 20:42:35

      Καλά!!! Σοβαρολογείς ότι ενα blog δεν αντέχει το ύφος της γραφής του Φαήλου? Πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι?
      Αυτή είναι η αμεσότητα των blog. H δυνατότητα να μιλάς όπως στην παρέα.Υβρεις ο χριστιανός δεν ανέφερε.

  28. ΝΜ avatar
    ΝΜ 01/02/2010 14:50:58

    αγαπητέ Φαήλο μιας και αναφέρεσαι στο "Δια" και με διάθεση χιούμορ απο μέρους μου μάλλον βλέπεις πολλά σήριαλ του Τσιάκκα. Σχετικά με το CNC TV Plus, ποιόν να επηρεάσει βρε καλέ μου άνθρωπε; 1% θεαματικότητα έχει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΜ 01/02/2010 18:31:20

      ΝΜ
      ΔΕν είπα αυτό. Άλλος κακόπιστα είπε ότι ίσχυριζόμαστε ότι πίσω απ' τοπ φόνο είναι το ...ΑΚΕΛ. Το ΑΚΕΛ δεν πήρε τα όπλα τότε που έπρεπε, σιγά μην έκανε και δολοφονίες και μάλιστα τώρα.
      Εγώ δε είχα γράψει στις Προεδρικές εκλογές και άρθρο γιατί ήταν προτιμότερος ο Χριστόφιας από τον Κασσουλίδη του μεταλλαγμένου Συναγερμού (κούνια που με κούναγε).
      Όλοι δε ξεχνάτε ότι η βάση του ΑΚΕΛ γύρισε ΠΙΣΩ την εισήγηση του Πολιτικού Γραφείου για το ΝΑΙ και είπε ΟΧΙ! Σημαιοφόρος δε του ΟΧΙ ήταν και η ΧΑΡΑΥΓΗ. Η δε συντρπτική πλειοψηφία της βάσης και του ΑΚΕΛ ψήφισε μαζικά, δαγκωτό, ΟΧΙ. Ο Χριστόφιας σήμερα προσπαθεί να επιβάλλει στην βάση την δική του μειοψηφική άποψη. Είναι δε φίλοι με τον Κωστή (η Κύπρος είναι δυο πιθαμές τόπος).
      Όσοι, και είναι πολλοί, στην Κύπρο πιστεύουν ακόμη ότι δεν είναι όλη η αλήθεια αυτό που βλέπουμε, μιλούν για παρέμβαση κέντρων ΕΞΩ από την Κύπρο (Άγγλοι, Τούρκοι κλπ) κι όχι φυσικά για το ΑΚΕΛ ή για τον εσμό των ορφανών των υπηρεσιών και των δολαρίων , που αφού για μήνες μετά το δημοψήφισμα κρύφτηκαν, μετά ξαναβγήκαν σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή και έκαναν σαν τη μύγα ξέρεις τι.
      Αναρωτιόμαστε απλά πράγματα: π.χ. που βρήκε μερικά εκατομμύρια και έκανε επιθετική εξαγορά του 20% και κανείς δεν έσπρωξε σε αυτό, κανείς εκτός Κύπρου με πολιτική ατζέντα την αλλαγή θέσης του συγκροτήματος; Το που δούλευε (PLUS TV) πήγαινε στις απόψεις της (ε, αν έχει, ξέρω γω, βαμμένη ξανθιά είναι), που θα διευκόλυνε να γίνει "χρήσιμη ηλίθια".
      Αλλά όλα αυτά θα λυθούν κι αν στο τέλος φταίνε οι γκόμενες, τί να πω; Εγώ πάντα θα παίρνω το ρίσκο γιατί το θηλυκό κομμάτι του Έθνους είναι το καλύτερο.

  29. Nazgul avatar
    Nazgul 01/02/2010 18:46:15

    κ. Κρανιδιώτη καλησπέρα,

    Καταρχήν θα ήθελα να σας πω ότι εκτιμώ ιδιαίτερα την διαύγεια των απόψεων σας και τον χειμαρώδη λόγο σας,όμως να σας υπενθυμίσω ότι ουδείς αναμάρτητος και ιδιαίτερα όταν προέρχεται από τον κατεξοχήν χώρο της διαπλοκής,χώρο τον οποίο υπηρέτησα ως κληρωτός ναύτης (79Β - 37οΥ/ΚΤ) τους 15 από τους συνολικά 30 μήνες της θητείας μου ως προσωπική ασφάλεια του ΥΠΕΘΑ (μόνο εντός ΠΕΝΤΑΓΩΝΟΥ) το 1980.
    Μήπως γνωρίζετε ποιός έδωσε το υλικό στο περιοδικό ΑΝΤΙ για να βγάλει τον Σ.Κονοφάο (Α/ΓΕΝ) στην σέντρα για την εταιρεία ΒΑΣΙΛΚΟ ?
    Δυστυχώς οι αναμνήσεις μου από εκείνη την εποχή είναι δυσάρεστες με τα τεκταινόμενα στον όροφο που υπηρέτησα μεταξύ υποναυάρχων (Κονοφάος, Ντεγιάννης) πλοιάρχων (Παππάς, Λυμπέρης, Καραμήτσος) βουλευτών (Σαμαράς) και υπουργών (Αβέρωφ).
    Τέλος δεν θα ασχοληθώ με κακαοήθειες απλά θα σας πω ο Σαμαράς εκείνη την εποχή ήταν ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ και πραγματικά ελπίζω να φανεί αντάξιος της εμπιστοσύνης σας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Nazgul 02/02/2010 00:45:00

      Αγαπητέ, δεν έχω ιδέα γιατί πράγμα μιλάς. Το '80 ήμουν 15 χρονών...
      ΄Ηταν ο Αντώνης αγενέστατος στα 27 του; Δεν ξέρω, εδώ εγώ είμαι ασεβέστατος στα 45 μου!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Nazgul 02/02/2010 00:46:30

      Λάθος μέτρημα. 29 ήταν.

  30. ars longa,vita brevis avatar
    ars longa,vita brevis 01/02/2010 19:32:32

    @Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΗΤΕΙΑ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΜΑΣ

    Με όλο το σεβασμό,τι εννοείτε με την παραπάνω πρόταση?
    Τι τους χρειαζόμαστε τους κυρίους και κυρίες που μας πλήγωσαν (και όχι μόνο το μητσοτακέικο)αφού είμαστε στην αντιπολίτευση ,και μία μείωση του αριθμού τους δεν θα επηρέαζε σε τίποτα το "αντιπολιτευτικό έργο" .
    Αν διανύουν την τελευταία τους τετραετία στην Βουλή ας μην την συνεχίσουν εντός του κόμματος που με τις πράξεις & παραλείψεις τους το έφεραν στην πλήρη απαξίωση, οχι βάσει εκλογικού αποτελέσματος,αλλά στην καρδιά του πραγματικού νεοδημοκράτη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ars longa,vita brevis 02/02/2010 00:41:58

      Έχουν όλοι μια και μοναδική ευκαιρία για να μην επικαλούνται μετά άλλοθι.

  31. karenin avatar
    karenin 02/02/2010 00:47:31

    Φ.Κ. έχεις απόλυτο δίκιο απέχω πολύ απο το να είμαι Ντορικός. Οπότε η κριτική μέσω εμού δεν ήταν σίγουρα για τους ντορικούς όπως το εξέλαβε ο φίλος πιο πάνω.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 02/02/2010 13:04:25

      Είδες; Να μια φορά που συμφωνήσαμε.

  32. ars longa,vita brevis avatar
    ars longa,vita brevis 02/02/2010 09:15:07

    @ Φ.Μ.Κ τα ίδια λέτε και στον ΝΜ.
    Σε ποιόν θα επικαλεσθούν το άλλοθι???
    Σε αυτόν που δίνει το χρίσμα της υποψηφιότητας?
    Γιατι αν τους πετάξει έξω απο το ψηφοδέλτιο που θα πάνε να πούνε τα άλλοθι τους?ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΗ
    Περίμενα να διαβάσω κάποιο εύγλωττο επιχείρημα αντ'αυτού έλαβα απάντηση προκατ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ars longa,vita brevis 03/02/2010 18:05:50

      Έχω γράψει πολλές φορές ακαι αναλυτικά αυτό που συνόψισα με την παραπάνω φράση. Αυτό πιστεύω, Ποτέ δεν απαντώ προκάτ.

  33. istoriodifis avatar
    istoriodifis 02/02/2010 11:44:10

    Δύο μήνες μετά την εκλογή νέου αρχηγού στη Νέα Δημοκρατία καλό θα ήταν να εξετάσουμε με ψυχραιμία όσα δεδομένα έχουν προκύψει.

    1. Από τη μελέτη των αποτελεσμάτων της εκλογής της 29ης Νοεμβρίου που οδήγησε στην άνετη επικράτηση του Αντώνη Σαμαρά έναντι της Ντόρας Μπακογιάννη προκύπτει ότι το Κολωνάκι, η Εκάλη, η Κηφισιά, η Γλυφάδα, το Ψυχικό, η Φιλοθέη, η Βούλα, η Βουλιαγμένη κλπ. έδωσαν συντριπτική υπεροχή στο νυν πρόεδρο της ΝΔ με αναλογία ψήφων περίπου 65-35.Στους δύο κατοίκους των περιοχών αυτών που συμμετείχαν στη διαδικασία και ψήφισαν Σαμαρά αντιστοιχεί μόνο ένας που επέλεξε τη Ντόρα Μπακογιάννη. Ειδικά η Κηφισιά και η Εκάλη αποτέλεσαν εκλογικά προπύργια Σαμαρά στο Λεκανοπέδιο και η υπεροχή του εκεί είναι αρκετά μεγαλύτερη από ό,τι πχ στο Περιστέρι,στην Καισαριανή, στο Βύρωνα ή στο Μοσχάτο.Αποτέλεσμα που εξηγείται εύκολα αν αναλογιστούμε την καθαρόαιμα αστική καταγωγή του κυρίου Σαμαρά, τις σπουδές του και τους τόπους όπου διαχρονικά κατοικεί.Κατά συνέπεια ο τίτλος του άρθρου δεν απηχεί την πραγματικότητα.
    2. Στο δίμηνο παρουσίας Σαμαρά στη ηγεσία της ΝΔ παρατηρείται ευρεία αποδοχή/ανοχή από τη βάση της ΝΔ, χωρίς σχεδόν αντιδράσεις,αλλά και χωρίς μεγάλες προσδοκίες. Η αποδοχή ή/και ανοχή αυτή -προς το παρόν τουλάχιστον- δεν μετουσιώνεται σε ενθουσιασμό αντίστοιχο πχ αυτού που επικράτησε κατά την εκλογή Καραμανλή το 1997. Ο κύριος όγκος των οπαδών της ΝΔ είναι ακόμα παγωμένος από τη συντριπτική ήττα του Οκτωβρίου και είναι δύσκολο να "πάρει μπρος", χωρίς ευθύνη ούτε του Σαμαρά,ούτε της Μπακογιάννη.Εύκολα πολιτικοποιεί τα χιλιάδες μικρά και μεγάλα προσωπικά προβλήματα που αντιμετώπισε κατά τα 5,5 χρόνια διακυβέρνησης της χώρας από τη ΝΔ, ειδικά κατά τις απόπειρές του να έρθει σε επαφή με τους Υπουργούς και τους βουλευτές της. Μια βόλτα στις εκδηλώσεις αυτών των ημερών στις οργανώσεις του λεκανοπεδίου αρκεί νομίζω για τη διαπίστωση των όσων γράφονται παραπάνω.
    3. Κατά τις εσωκομματικές διαδικασίες που θα ακολουθήσουν σε ΝΔ και ΟΝΝΕΔ, αλλά και στις κοινοβουλευτικές διαδικασίες (εξεταστικές και ίσως προανακριτικές επιτροπές)του προσεχούς τετραμήνου θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό και το στοίχημα της "βάσης": αν, δηλαδή, ο κόσμος της ΝΔ που αισθάνεται παραγκωνισμένος ή ένιωσε ξεχασμένος θα έρθει όντως στο επίκεντρο των εξελίξεων και εάν η ΝΔ θα καθαρίσει μια και καλή με το πρόσφατο παρελθόν της. Αν, τελικά, επιτευχθεί συσπείρωση και ενθουσιασμός, με φυσιολογικό επακόλουθο την επαναπολιτικοποίηση-ιδεολογικοποίηση της ΝΔ, το στοίχημα θα έχει κερδηθεί και θέματα όπως αυτό που υπαινίσσεται το άρθρο θα μοιάζουν μακρινά. Εκεί, νομίζω, βρίσκεται το κλειδί της επιτυχίας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ istoriodifis 02/02/2010 13:06:40

      Θα μ' ενδιέφέρε πολύ να μου πεις την πηγή σου για την ανάλυση των κατά τόπους αποτελεσμάτων, γιατί έχω τελείως αντίθετη εικόνα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ istoriodifis 02/02/2010 15:00:32

      Εύστοχες οι επισημάνσεις σου ιστοριοδίφη. Νομίζω όμως ότι ο τίτλος αναφέρεται περισσότερο στο νεοπλουτισμό που συμβολίζεται μέσα από αυτές τις αναφορές. Οι καθαροί αστοί ψήφισαν Σαμαρά, οι νεόπλουτοι που φτιάχτηκαν από την αρπαγή του κρατικού πλούτου ψήφισαν Ντόρα. Όσοι δεν είναι ΠΑΣΟΚ, δηλαδή.

      Είναι παρήγορο όμως να βλέπεις του γνήσιους αστούς "παλαιόπλουτους", ας τους πούμε έτσι, να υπερτερούν αριθμητικά τόσο πολύ σε σχέση με τους παλαιόπλουτους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ istoriodifis 02/02/2010 18:31:32

      Εννοούσα βέβαια, να υπερτερούν αριθμητικά οι "παλαιόπλουτοι" σε σχέση με τους νεόπλουτους. Τυπογραφικόν.

  34. istoriodifis avatar
    istoriodifis 02/02/2010 14:51:06

    Όπως είναι γνωστό, ο Αντώνης Σαμαράς κυριάρχησε εκλογικά στο σύνολο των 47 Δήμων της Β΄ Αθήνας. Είναι, όμως, σαφές ότι η υπεροχή του ήταν πολύ σημαντικότερη στους Δήμους της πιο "αστικής" (να την ονομάσω πλούσια?) ζώνης των Βορείων Προαστίων, ενώ παρουσιάζεται συγκριτικά μειωμένη σε άλλους Δήμους της-περισσότερο λαϊκής- Νοτιοανατολικής Ζώνης (πχ Βύρωνας, Ζωγράφου, Καισαριανή, Μοσχάτο)ανερχόμενη μεταξύ 48-58% και είχε περίπου την ίδια δυναμική στη Δυτική Ζώνη (γύρω στο 60%).
    Τα τελικά ποσοστά σε ορισμένους Δήμους στους οποίους αναφερθήκα πιο πάνω είναι τα εξής:
    ΕΚΑΛΗ: Επί 1011 εγκύρων έλαβαν Σαμαράς 657- 65,1/Μπακογιάννη 322-31,8%
    ΚΗΦΙΣΙΑ: Επί 3383 εγκύρων έλαβαν Σαμαράς 2101-62,1/Μπακογιάννη 1145-33,8%
    Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ Επί 1187 εγκύρων έλαβαν Σαμαράς 739-62,3/Μπακογιάννη 384-32,4%
    (αντί πολλών δες: δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ-4/12/2009, στο άρθρο: "Δαγκωτό" Σαμαρά ψήφισαν τα Βόρεια, με αναλυτικότατο πίνακα )

    Αντίθετα στο ΜΟΣΧΑΤΟ, επί εγκύρων 1812, έλαβαν Σαμαράς: 885 - 48,8/ Μπακογιάννη: 804 - 44.4 (βλέπε πχ moschato-live.blogspot.com, στο άρθρο Κυριαρχία Σαμαρά στο Μοσχάτο.
    Ακόμα και το αποτέλεσμα του Περιστερίου είναι 2-5 μονάδες χαμηλότερο από το αντίστοιχο της Εκάλης και της Κηφισιάς (ο πρόεδρος της ΝΔ πήρε περίπου 60% στο Δήμο αυτό).
    Με βάση τα εκλογικά αυτά δεδομένα, που είναι ευρύτερα γνωστά στα κομματικά στελέχη, αλλά και διαθέσιμα στον οποιονδήποτε με προσεκτική έρευνα στα sites τοπικών εφημερίδων, υποστήριξα ότι ο τίτλος περί Εκάλης και Κηφισιάς δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Σαμαρά ψήφισαν οι άνθρωποι και στα Δυτικά, αλλά-κυρίως- στα Βόρεια!

  35. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 16:10:13

    Φαήλο, δεν βλέπω να απαντάς στα όσα τεκμηριωμένα αναφέρει ο istoriodifis. Ηρέμησε λίγο φίλε μου και μην διχάζεις τον κόσμο της ΝΔ. Είσαι καινούργιο μέλος και έχεις δηλώσει μάλιστα εδώ μέσα ότι στις εκλογές του Οκτώβρη ψήφισες ΑΚΥΡΟ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 18:12:00

      Συγκρίνετε τον Δήμο Περιστερίου, από τους ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ στη χώρα με τον Δήμο Κηφισιάς ή την Εκάλη ;!;! Για βάλτε λίγο τα νούμερα των κατοίκων και των ψηφισάντων να τα δούμε. Και, ε, ο Αντώνης σάρωσε ΚΑΙ στις λαϊκές συνοικίες ΚΑΙ στα Βόρεια. Πειράζει;
      Διχάζουν όσοι υποδύονται τους καλούς φαντάρους, ενώ ετοιμάζονται να γίνουν "τυφεκιοφόροι του εχθρού".
      Μπορεί το ότι είμαι καινούργιο μέλος να είναι καλύτερο...
      Τελικά μήπως είσαι νεο-φιλελεύθερος εκτός από ψευταράκος; Πότε "δήλωσα", και δεν το ξέρω, ότι δήθεν ψήφισα άκυρο τον Οκτώβρη;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 18:13:08

      Και σας παραπέμπω παραπάνω στον Επώνυμο. Τα 'πε με δυο φράσεις όλα.

  36. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 18:35:08

    Φαήλο, ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται. Ασε τον νεοφιλελευθερισμό και τα συναφή για άλλους. Στο κάτω κάτω η ψήφος είναι μυστική. Γράφεις βέβαια συνέχεια εδώ και λογικό είναι να ΞΕΧΝΑΣ τι λες. Δικαιωματικά ο φιλελευθερισμός εκφράζεται από τη ΝΔ,χάρη στη διεύρυνση που έκανε ο ιδρυτής της Κωνσταντίνος Καραμανλής. Συνεχίζεις να βάζεις ταμπέλες σε όσους διαφωνούν μαζί σου. Αλλά είπαμε, είσαι νέο μέλος στη ΝΔ και έχεις το ακαταλόγιστο.

  37. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 18:38:04

    Και το ότι ψήφισες άκυρο στις εθνικές εκλογές το διάβασα σε ένα σχόλιό σου εδώ μέσα. Ψάξε και θυμήσου το.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:06:11

      Να κάνεις ένα κρύο ντους να συνέλθεις ή να πας σε οφθαλίατρο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:07:01

      Οφθαλμίατρο. Με τα κουλά που διαβάζουμε...

  38. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 18:46:04

    Ο Επώνυμος είναι όλα τα λεφτά. Οι 'καλοί' πλούσιοι ψήφισαν Σαμαρά και οι 'κακοί' πλούσιοι - λαμόγια - πασοκτζήδες ψήφισαν Μπακογιάννη. Κορυφαίο και λογικό επιχείρημα, τι να απαντήσει κανείς; Και η ΝΔ Φαήλο δεν είναι στρατός για να κυριαρχεί η άποψη η δική σου και των ομοιδεατών σου. Αυτά προς το παρόν. ΥΓ.1 ΕΝΑΣ ΤΥΦΕΚΙΟΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ (ΤΟΥ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ; ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΙΣΜΟΥ; ΤΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΎ;)ΥΓ.2 Τελικά ποιος είναι ο εχθρός και ποιον εχθρεύεται;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:22:21

      Άμα ήταν στρατός, λεβέντη μου (λέμε τώρα), μερικοί - μερικοί θα ήταν Ι5 ή άντε Ι4 μόνιμα στα μαγειρεία.
      Και επειδή ΔΕΝ το 'χεις πάρει χαμπάρι, ναι οι απόψεις μας είναι πλειοψηφικές, κυριαρχούν. Ξέρεις, το 60% είναι μεγαλύτερο από το 30%. Άμα θες θα στο εξηγήσω με μήλα και πορτοκάλια.
      Κατανοώ βεβαίως την αδυναμία επαφής με την πραγματικότητα και ειλικρινά ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν αμπαλάραμε το κόμμα να το στείλουμε σο σπίτι της κοπέλας. Τρε μπανάλ οι εκλογές από τη βάση αλλά τί να κάνουμε...
      Εχθρός είναι τα λαμόγια ένθεν κακείθεν, οι μουτρωμένοι σημιτικοί που υποδύονται τους δεξιούς, η ψευδοαριστερά του Κολωνακίου, η "πολιτική ορθότητα" του ΓΑΠ και των διαπαραταξιακών τεμπελχανάδων απάτριδων γόνων και φυσικά οι ανώνυμοι και ψευδώνυμοι κουκουλοφόροι, εντός κι εκτός διαδικτύου.
      Προ των εθνικών εκλογών είχα γράψει,΄πάντα επωνύμως, άρθρο με τίτλο "ΤΟ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ", βρες το στο google, όπου εξηγούσα ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Θυμάσαι, τότε που η Ντόρα ήταν άρρωστη και απείχε του αγώνος στην πιο κρίσιμη φάση του... Ενώ ο Αντώνης,αν και υποψήφιος στη Μεσσηνία, μέχρι ομιλία στην Λαμία έκανε αγωνιζόμενος να μειωθεί η διαφορά.
      Αυτά τα ολίγα.

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 20:11:27

      Το διακύβευμα

      http://www.enkripto.com/2009/10/blog-post_05.html

  39. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/02/2010 19:01:42

    Όχι, δεν είπα ότι οι Πασοκτσήδες ψήφισαν Μπακογιάννη, είπα ότι οι κάτοικοι Εκάλης που δεν ψήφισαν Σαμαρά είτε θα ανήκουν στο ΠΑΣΟΚ είτε, αν ψήφισαν Μπακογιάννη, θα είναι νεόπλουτοι και όχι οι πραγματικοί, γνήσιοι αστοί.

    Ψάξτο λίγο και θα δεις ότι έτσι είναι.

  40. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:07:46

    Επώνυμε, αδυνατώ να ακολουθήσω τον συλλογισμό σου. Ο καθένας πετάει μια ατάκα, χωρίς να την στηρίζει με στοιχεία, και πιάσε το αβγό και κούρευτο. Η αστική τάξη δεν είναι αριστοκρατική, ώστε η ένταξη σ' αυτήν να απαιτεί μια καταγωγή αστική. Ο Ωνάσης, ο Λάτσης, ο Νιάρχος γεννήθηκαν μεγαλοαστοί; Όχι βέβαια, έγιναν μεγαλοαστοί....ΨΆΞΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:10:05

      Όταν έχεις φτιαχτεί το 1850 ή το 1910 ή το 1930, τότε σήμερα είσαι αστός. Όταν έχεις φτιαχτεί το 1980 ή το 1998-99, δεν είσαι. Τα εγγόνια σου θα είναι, αλλά εσύ ακόμη είσαι νεόπλουτος. Έτσι πάει.

  41. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:09:38

    Φαήλο, έκανα κρύο ντους. Και οι κουλαμάρες που πετάνε οι ομοϊδεάτες σου και εσύ...συνεχίζονται.

  42. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:20:34

    Φαήλο, σε εκφράζει ιδεολογικά η ΝΔ διαχρονικά; Παλαιότερα σε εξέφραζε μήπως η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ; Η είσαι προσωπικός οπαδός του Σαμαρά;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:24:26

      Εκδηλώσου λίγο ακόμη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:26:06

      Ξέχασες όμως να μου πεις για την προβοκατόρικη ΨΕΜΑΤΑΡΑ που αμόλησες.

  43. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:34:31

    ΨΕΜΑΤΑΡΑ δεν αμόλησα εγώ Φαήλο.Εξ άλλου για να ψηφίσεις στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ, δεν ήταν ανάγκη να την έχεις ψηφίσει στις βουλευτικές του Οκτώβρη. Να διαβάζεις καλύτερα όσα γράφεις εδώ. Τελικά τι ψήφισες;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:42:15

      Για βρες μου το σχόλιο που λες, ψευταράκο. Αυτό που κάνεις μπορεί να σε τυφλώσει.

  44. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:45:12

    Απάντησε στην ερώτηση και άσε τις βρισιές και τις εξυπνάδες, Φαήλο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 19:58:09

      Σου έχω απαντήσει΄αλλά είναι προφανές ότι κάνεις τον "κινέζο" και λες ενσυνείδητα ψέματα. Βρες το σχόλιο που λες, τρίψτο μου στα μούτρα.
      Είναι απλό.
      Ρε συ, μήπως είσαι ψηλός καράφλας με τικ στον ώμο; Γιατί τότε σίγουρα ΠΑΣΟΚ ψήφισες.
      Άειντε, σύντεκνε, έχουμε και δουλειές.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 20:06:50

      Ακόμη ψάχνεις, ε; Λοιπόν, κύριε Κώστα, πάω για φαγητό. Άμα το βρεις θα βάλω σκουλαρίκι και θα γραφτώ πρώτος - πρώτος στην Νέα Γελάδα. Αν φας κι εσύ, μην πλακωθείς στους ντολμάδες και στα ξεροτήγανα και σου 'ρθει κανας κόλπος.
      Πάντως με εντυπωσίασες. Στην ηλικία σου να γράφεις και σε μπλογκ. Χαρώ το σε μωρέ!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 20:40:30

      Ακόμη; Αχ, ρημάδα ακεραιότητα, κάπου εδώ σου 'πεσε. Άντε γεια!

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 21:09:18

      Φαήλο, δεν έχει νόημα να μπαίνεις σε συζητήσεις επί προσωπικού με ανώνυμους.Δεν βγάζεις άκρη.
      Κάποιοι δεν σέβονται ότι έχεις το θάρρος και βγαίνεις επώνυμα και το εκμεταλεύονται.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 21:28:39

      Φίλε Ποπολάρε,
      αυτό που δεν παίρνουν χαμπάρι είναι ότι ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ!
      Τί κακομοιριά! Για να ακυρώσω την άποψη σου, να σου γράφω ψέματα ότι έγραψες κάτι που δεν έγραψες.
      Επειδή ξαναδιαβάζω τον Ηρόδοτο, πάω, γιατί περιμένουμε τον Ξέρξη στην Άβυδο!

  45. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 23:48:52

    Φαήλο, εδώ είμαι δεν είμαι γέρος και ούτε από την Κρήτη. Ακόμα να απαντήσεις τι ψήφισες. Και την ακεραιότητά μου δεν την διαπραγματεύομαι. Είχα και δουλειές, δεν 8α ξεροσταλιάζομαι εδώ μέσα συνέχεια για να απαντήσεις μια ερώτηση.

  46. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 02/02/2010 23:51:30

    Και δεν είμαι ανώνυμος Φαήλο, όπως λέει ο Ποπολάρος. Αύριο θα είμαι στην Ευελπίδων στο κτίριο 6. Αν είσαι και συ εκεί γύρω, απάντησε, να πιούμε ένα καφέ να τα συζητήσουμε.

  47. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 00:00:24

    Είμαι από το 1993 μέλος στην ΟΝΝΕΔ και στη ΝΔ. Και για μένα αυτό είναι τίτλος τιμής και καμάρι μου Φαήλο. Ντολμάδες και ξεροτήγανα στην Αιτωλοακαρνανία που κατάγομαι δεν πολυτρώμε. Άντε κανένα κοντοσούβλι, κανένα κοκορέτσι και στα ντουζένια αγριογούρουνο.

  48. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 00:31:34

    Φαήλο, το '60 είναι μεγαλύτερο από το 30΄' είπες. 50 έλαβε ο Σαμαράς, 30 η Μπακογιάννη και 10 ο Ψωμιάδης. Μάθε αριθμητική αγόρι μου.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 09:35:29

      Ε, καλά, για 10 πόντους θα τα χαλάσουμε. Σημασία έχει να υπάρχει αίσθημα.

  49. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 00:34:23

    50-40-10...Επανορθώνω

  50. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 00:38:40

    Και ο Σαμαράς έκανε αγώνα στη Μεσσηνία για να πάρει την πρώτη θέση από τον Λαμπρόπουλο. Ι5 - Ι4 - Ι3. Ο Σαμαράς πόσους μήνες υπηρέτησε; Αυτό μπορείς να το απαντήσεις;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 01:01:30

      Φιλελεύθερε, μετά από όλα αυτά, ρίχνοντας αυτό το "αντεπιχείρημα" διεκδικείς και τον τίτλο της γελάδας που κλωτσάει την καρδάρα μόλις δώσει το γάλα της.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 09:33:34

      Κρυπτόμενος στην ανωνυμία οποιοσδήποτε μπορεί να παριστάνει τον φιλελεύθερο, τον νεοδημοκράτη ή και τον αστροναύτη και να προσπαθεί ματαίως να προσβάλει όλους εμάς που πράγματι ψηφίσαμε Ν.Δ. και στηρίζουμε τον Αντώνη.
      Όταν βρεις αυτό που δήθεν έγραψα, θα βρεις και την ανύπαρκτη ακεραιότητα σου. Μπορείς να γράφεις και ως "Θεοδώρα Τσίπρα", πάλι μέσα θα είσαι.
      Αν έλεγες, "συγγνώμη, μ...α είπα, έκανα λάθος", δεν θα 'τρεχε τίποτα. Σου λέω λοιπόν ευθέως ότι τα παντελόνια τα φοράς μόνο για το κρύο.

  51. Kώστας avatar
    Kώστας 03/02/2010 02:14:43

    H πορεία του Α. Σαμαρά είναι απόλυτα πετυχημένη, από τις 29/11 και εντεύθεν. Με μαεστρικό τρόπο διαφοροποιείται από την ασύλληπτη ελλαδεμπορία του Καρατζαφέρη και αρθρώνει διακριτό λόγο και κριτική απένατι σε μία κυβέρνηση που τα έχει όλα:νωπή λακή εντολή, κοινωνική αποδοχή, φιλικό τύπο. Με τον κατιμά που έχει η κοινοβουλευτική ομάδα είναι δύσκολη η εμφάνιση καινούριας γενιάς στελεχών. Οπότε παίζει με τα δεύτερα ο Αντώνης, μέχρι το συνέδριο, οπότε και θα πρέπει να αναδειχθεί μια καινούρια φουρνιά στελεχών που να διαφέρει από τους αποκρουστικούς "Γκρούεζες", που-για να μην ξεχνιόμαστε-μαζικά στήριξαν την κ. Μπακογιάννη κόντρα σε μια βάση που έβραζε.
    Μια χαρά τα πάει ο Αντώνης. Οσο για νέο "κόμμα νεοφιλελευθέρων":άντε, με το καλό, γιατί η ελληνική επιθεώρηση πάσχει χρόνια τώρα και χρειάζεται μια γερή ενίσχυση.

  52. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/02/2010 09:48:11

    Έγραφα μεταξύ άλλων στις 3-10-2010 στο άρθρο μου "ΤΟ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ":
    "Ο Κώστας Καραμανλής είναι ένας ήπιος άνθρωπος κι αυτό φάνηκε στα μαϊμού «Δεκεμβριανά». Ορθά επέλεξε την ήπια αντιμετώπιση για να αποφύγει τα άλλα θύματα που αδηφάγα περίμεναν οι τηλεοπτικές πουτάνες της ολιγαρχίας, έτοιμοι να βουτήξουν το παντεσπάνι τους στο αίμα της θεαματικότητας. Κι εγώ τότε ήθελα να τους τσακίσει, εάν με επιστράτευαν πρόθυμα θα το έκανα, όμως είχε δίκιο, τόσο πολιτικά όσο και βάσει των αρχών του πολιτισμού μας. Δεν τους έκανε την χάρη. Ο Καραμανλής στις μεγάλες πολιτικές ενήργησε ορθά. Υποστήριξε τον Τάσσο Παπαδόπουλο και τον Κυπριακό Ελληνισμό και οι Αγγλοτουρκοαμερικανοί και οι ημεδαποί δούλοι τους ψωνίσανε από σβέρκο. Στο Βουκουρέστι έγραψε Ιστορία. Δεν ήταν λόγια παχιά, ήταν η πρώτη φορά που αμερικανός Πρόεδρος ταπεινώθηκε στο ΝΑΤΟ. Η πολιτική του με την Ρωσία και οι συμφωνίες για την ενέργεια ήταν υψηλή πολιτική. Αυτά πληρώνει. Γι’ αυτό όμως θα τον στηρίξω, για τις τρεις μεγάλες πολιτικές του πράξεις που προανέφερα και γιατί είναι φανερή η εξωθεσμική προσπάθεια ανατροπής του ".

    Θυμηθείτε την στάση της κυρίας και των συν αυτή σε όλες τις παραπάνω μεγάλες πολιτικές. Ο λαός θυμόταν πολύ καλά στις 29/11 και θα θυμάται εσαεί.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/02/2010 09:48:34

      3-10-2009.

  53. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 12:15:43

    Συνεχίζεις Φαήλο να βρίζεις και να πετάς εξυπνάδες. Μην φας, έχει γλαρόσουπα.

  54. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 12:21:36

    Εξυπνάδες, βερμπαλισμοί, παντελόνια, ακεραιότητα, 'Θεοδώρα Τσίπρα'. Η φαντασία και η ανωμαλία της σκέψης σου ξεχειλίζει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 12:31:25

      Τσαντίστηκες, ε; Τς, τς, τς. Ρε "Φιλελεύθερε", είμαστε στη 2η μέρα κι ακόμη να βρεις το σχόλιο; Ούτε ακεραιότητα έχεις, ούτε παντελόνια φοράς, ούτε νεοδημοκράτης είσαι ή οτιδήποτε άλλο σοβαρό.
      Πριν λίγες μέρες ο σπουδαίος Θόδωρος Καλλιφατίδης είπε στο κανάλι της Βουλής ότι δύο είναι τα χειρότερα πράγματα: άντρας χωρίς φιλότιμο και γυναίκα χωρίς ντροπή. Εσύ ούτε το ένα, ούτε το άλλο έχεις, ότι κι αν είσαι. Εκτός αν είσαι κάπου ανάμεσα...

  55. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 12:24:45

    Factorx

    Η ανεκτικότητα έχει όρια. Την επόμενη φορά έχεις φύγει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 12:31:55

      Εμείς; Όλοι; Ω, μον ντιέ!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:00:01

      Ή βρες το ανύπαρκτο σχόλιο που επικαλέσθηκες ή ζήτα συγγνώμη για την ψιλοπροβοκάτσια που πήγες να κάνεις κι επιμένεις χωρίς τσίπα. Αλλιώς θα σου φέρομαι όπως αξίζει στις πράξεις σου.
      Τώρα πάω να συνεχίσω τον Ηρόδοτο, καθ' ότι μόλις τσακίσαμε τον Ξέρξη στο Αρτεμήσιο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:15:01

      Και κοίτα, παληκαρά μου, με δεδομένο ότι Φαήλος υπογράφει πάντοτε με ολόκληρο το όνομά του, θα κάνεις το εξής για να το βρεις (μπορούσες να το κάνεις από την αρχή για να μην εκτεθείς.

      Θα πας στο Google, θα βάλεις τις λέξεις "άκυρο", "Φαήλος" και "Κρανιδιώτης" και θα δώσεις μετά στη σύνθετη αναζήτηση ως ιστοσελίδα το antinews.gr. Θα σου βγουν πέντε αποτελέσματα όλα κι όλα, που δείχνουν ότι ΠΟΤΕ δεν είπε κάτι τέτοιο.

      Μπορείτε να ακολουθήσετε το ακόλουθο λινκ για επιβεβαίωση:

      http://www.google.com/search?as_q=%CE%AC%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%BF+%CE%A6%CE%B1%CE%AE%CE%BB%CE%BF%CF%82+%CE%9A%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82&hl=el&rls=com.microsoft%3Aen-US&num=10&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=antinews.gr&as_rights=&safe=images

      Συνεπώς, κατακυρώνεσαι στη συνείδηση του αναγνωστικού κοινού του antinews, ως κοινός ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:23:54

      Επώνυμε,
      Ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα της ψιλοπροβοκάτσιας και άσχετο αλλά σε ενημερώνω ότι ο Διηνέκης, ο Αλφεός, ο Μάρων και ο θεσπιεύς Διθύραμβος μόλις έπεσαν μαχόμενοι μαζί με τον Λεωνίδα. Γαμώτο !

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:27:05

      Τι εννοείς με όλους αυτούς που έπεσαν, δεν σε καταλαβαίνω.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:29:40

      Είπα παραπάνω, παράλληλα διαβάζω ξανά τον Ηρόδοτο κι είμαι αλλού!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:34:25

      Αααα, σωστός. Τους χαιρετισμούς μου στον Αλέξανδρο Α΄ της Μακεδονίας, μόλις φτάσεις στις Πλαταιές!

  56. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 12:56:25

    Γιατί να φύγω Factorx; Επειδή ο Φαήλος ζητάει να βρω ψύλλους στα άχυρα; Σχόλια τριών μηνών εδώ μέσα και απαιτεί να το βρω εγώ; Αφού λέει ότι ψήφισε ΝΔ, αν τα έχει καλά με την συνείδησή του, τι να πω εγώ;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:02:58

      Αν καταλάβα καλά, το nick σου προέρχεται από την απεγνωσμένη επιθυμία της Ντόρας να αποδείξει ότι ηγείται της λεγόμενης "φιλελεύθερης πτέρυγας", όπως διαρρέουν τα παπαγαλάκια της.

      Πέρα από εσάς τους υπαλλήλους της, έχει άλλα μέλη αυτή η η φιλελεύθερη πτέρυγα;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:15:28

      Επώνυμε,
      Το ερώτημα είναι τί ψήφισε η κοπέλα και ο μπαμπάκας της τον Οκτώβριο; Θυμάσαι πόσο συντετριμμένη ήταν στο Ζάππειο. Δάγκωνε τα χείλια της και σφιγγόταν γιατί ήταν έτοιμη ν' αρχίσει να χοροπηδάει σαν το Μούργο όταν καταλαβαίνει ότι θα τον πάνε βόλτα. Να, εδώ το 'χε το κόμμα, αλλά άτιμη κενωνία, πολύ μπαγάσας ο Λαός!

  57. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:14:41

    Ασε το όνομά μου, την Ντόρα, τα παπαγαλάκα επώνυμε και σχολίασε αν θες τις απόψεις μου. Ο φιλελευθερισμός δεν ανήκει σε καμία πτέρυγα, είναι βασικός πυλώνας της ιδεολογικής κατεύθυνσης της ΝΔ. Και όποιος έρχεται κόντρα στις ιδέες κάποιων εδώ μέσα είναι 'υπάλληλος'. Ωραία επιχειρήματα....Άκου εκεί υπάλληλος της Ντόρας..306.000 υπαλλήλους έχει η Ντόρα; Μπράβο της...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:19:17

      306.000 την ψήφισαν, λέμε τώρα, τόσο βγήκε το αποτέλεσμα για να μην τη στενοχωρήσουμε. Όμως για ρώτα αυτούς τι θα ψήφιζαν σήμερα.

      Δεν είστε ιδιοκτήτες τους και η μεγάλη τους πλειονότητα είναι ήδη ακραιφνείς σαμαρικοί (ειδικά όσοι επιζητούν μια θέση στον αυριανό ήλιο της κρατικής εξουσίας). Και επειδή φέρεστε με αυτό τον εξωφρενικό τρόπο, τον πραγματικά ενοχλητικό, που απλώς κάνει θόρυβο χωρίς να έχει να πει τίποτα, διώχνετε σιγά σιγά ακόμη και τους πρώην μητσοτακικούς, που αντιλαμβάνονται μέρα με τη μέρα ότι ο Σαμαράς είναι αυτός που εκφράζει όλα αυτά που εξέφρασε κάποτε ο Μητσοτάκης την περίοδο των μαχών κατά του παπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ, και μάλιστα με πολύ καλύτερο τρόπο.

      Ο Σαμαράς αποδεικνύει κάθε μέρα ότι είναι ο Μητσοτάκης που θα ήθελαν οι Μητσοτακικοί να είναι ο Μητσοτάκης, ο Καραμανλής που θα ήθελαν οι Καραμανλικοί να είναι ο Καραμανλής, και για εμάς τους ανένταχτους ο εθνικός ηγέτης που πάντοτε αναζητούσαμε. Πρώτα ο Θεός, να έρθει γρήγορα στην εξουσία, να το αποδείξει.

  58. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:22:13

    Γιατί να μην την στενοχωρήσετε; Εθνικός Ηγέτης είναι μεγάλη κουβέντα για οποιονδήπτε Επώνυμε. Ακόμα κι ο Βενιζέλος που είχε τα στοιχεία αυτά, δεν ήταν αποδεκτός από μεγάλη μερίδα του ελληνικού λαού.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:30:28

      Όχι και να τον συγκρίνουμε με το Βενιζέλο. Ο Βενιζελάκος, που χάρισε τη Βόρειο Ήπειρο στους Ιταλούς και την Ανατολική Θράκη στους Τούρκους χωρίς να ρίξει ούτε μια ντουφεκιά, ήταν όργανο των Γάλλων. Και οι τρεις "εθνάρχες" ήταν όργανα ξένων. Ο Βενιζέλος των Γάλλων, ο Μακάριος των Άγγλων και ο Καραμανλής των Αμερικανών (Κίσσινγκερ: "θα είναι πιο λογικός στο Κυπριακό", είπε στον Ιωαννίδη και του είπε να χαλάσει τη συμφωνία με τους πολιτικούς για πρωθυπουργό Κανελλόπουλο). Εδώ μιλάμε για κανονικό εθνικό ηγέτη. Αν είσαι καλοπροαίρετος, σύντομα θα το δεις.

  59. loretta avatar
    loretta 03/02/2010 13:26:36

    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕ

    μην το κουραζεις η Ντορα τελειωσε και το ξερετε πολυ καλα ..Οσο για τον ΙΟΥΝΙΟ θα το εισπραξει ακομα πιο ηχηρα...!

    Αν θελει να κανει κομμα ας το κανει ...η πορτα μπροστα της ειναι ας την ανοιξει να φυγει πριν την διωξουν οι συνθηκες.!!

  60. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/02/2010 13:28:14

    Μπα. Μετά το ξεβράκωμα που σου ΄κανε ο Επώνυμος παραπάνω, τι παραπάνω να σου κάνω. Με εντυπωσιάζει πάντως η αντοχή σας στην βροχή εκ σιέλου. Ρε ψευταράκο, δεν ψιλοβρέχει.

  61. loretta avatar
    loretta 03/02/2010 13:29:59

    α ξεχασα φευγοντας η θεοδωρα ας παρει μαζι της και τα λαμπρα παλλικαρια Κιλτιδη και Γιακουματο...την παρακαλουμε να μην τους ξεχασει..!!

  62. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 13:58:14

    Τα κόβετε τώρα τα σχόλια....ντροπή και κρίμα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 16:26:29

      είδες οτι τελικά είσαι νούμερο;

  63. ΑΜΝΙΜΟΝ avatar
    ΑΜΝΙΜΟΝ 03/02/2010 14:16:09

    Νομίζω ότι η συζήτηση έχει εκτραπεί σε προσωπική αντιπαράθεση που δεν ενδιαφέρει παρά ελάχιστους. Υποβάλλω θερμή παράκληση στους φίλους να σταματήσουν, γιατί η συζήτηση ξεκίνησε από αλλού και φαίνεται να καταλήγει αλλού- ή μάλλον να μην καταλήγει πουθενά.Ας μην δίνουμε σημασία σε τυφλούς φανατισμούς.

  64. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2010 14:25:30

    Συμφων απολύτως με τον φίλο εδώ. θα συνεχίσετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις ή θα σταματησω τον σχολιασμό σε αυτό το post;

  65. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 14:30:27

    Για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν. Καλημέρα σας...

  66. ΑΜΝΙΜΟΝ avatar
    ΑΜΝΙΜΟΝ 03/02/2010 14:39:09

    Ο Φαήλος και ο Φιλελεύθερος καλό είναι να συζητήσουν έξω από το post και να προσπαθήσουν να συνεννοηθούν. Και φυσικά να συνεχίσουν να εκφράζουν τις απόψεις τους, χωρίς, όμως, να "πλακώνονται" και να ανταλλάσσουν χαρακτηρισμούς. Επίσης, όλοι εμείς οι υπόλοιποι ας τοποθετηθούμε στο θέμα. Αυτό είναι το πιο σωστό.

  67. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 03/02/2010 16:41:40

    Λένε ότι όταν η σφίγγα είναι πληγωμένη είναι επικίνδυνη.
    Εγώ, ειδικά τις επικίνδυνες, τις πατάω με τη σαγιονάρα.

  68. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/02/2010 17:55:56

    Δεν είναι θέμα "προσωπικής αντιπαράθεσης".
    Μπορούμε να διαφωνήσουμε, να κριτικάρουμε, ενίοτε ν' αρπαχτούμε κλπ, ΟΧΙ όμως να λέω στον συνομιλητή μου ΨΕΜΑΤΑ ότι δήθεν έγραψε κάτι ανύπαρκτο για να ακυρώσω την άποψη του. Είναι σαν την ερώτηση του αμερικάνικου ανέκδοτου: "και, αλήθεια, πότε σταματήσατε να δέρνετε την γυναίκα σας;", όπου η συκοφαντία μπαίνει προβοκατόρικα μπροστά ως "δεδομένο".
    Εάν τα επιτρέψουμε αυτά κι εδώ μέσα, τότε χαιρετίσματα.
    Είπα στην αρχή: δείξε μου το υποτιθέμενο σχόλιο. Τίποτα, συνεχιζόταν το παραμύθι. Έχω πλήρως καλυφθεί από την αποκαλυπτική παρέμβαση του Επώνυμου με το εμπεριεχόμενο λινκ. Δεν με αφορά πλέον. Τέλος.
    Επώνυμε, ο Αμομφάρετος μόλις έριξε για ψήφο του τον βράχο.

  69. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 03/02/2010 18:53:06

    Πάντως ο ανωτέρω εμφανιζόμενος ως ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ασφαλώς και δεν εκφράζει τους φιλελεύθερους που βασικό τους γνώρισμα είναι ο σεβασμός και η ελευθερία γνώμης όλων.
    Οσο για την κυρία που εμφανίζεται ως εκφραστής των φιλελεύθερων, θα έπρεπε να ξέρει πως ένα άλλο γνώρισμα των φιλελεύθερων είναι η αποδοχή των όποιων δημοκρατικών αποτελεσμάτων που αυτή με τη στάση της αρνείται να αποδεχθεί.

    Αυτά από κάποιον που θεωρεί πως είναι φιλελεύθερος έστω και χωρίς κεφαλαία γραφή.

  70. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 19:15:09

    Καππαδόκη φυσικά και σέβομαι τις απόψεις των άλλων. Και φυσικά εκφράζω μόνο τον εαυτό μου.

  71. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:16:49

    Factorx...έχεις κόψει σχόλια παραπάνω που απαντούσα στην Λορέττα και στον Επώνυμο....και λέγε με νούμερο.

  72. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2010 20:22:16

    Στην ανάρτηση του Φαήλου «Τάγμα τυφεκιοφόρων ημιονηγών Κων/νος Μητσοτάκης»
    http://www.antinews.gr/?p=28230
    ο σχολιαστής «Τάνταλος», στις 19/12/2009, 14:15 έγραψε «…στις εθνικές εκλογές ψήφισα άκυρο και στις εσωκομματικές της ΝΔ Σαμαρά. Για να ξεκουμπιστούν τα σόγια και οι μεγάλες οικογένειες. Ξέρω άλλους 10 που δεν ψήφισαν ΝΔ και ψήφισαν Σαμαρά…».
    http://www.antinews.gr/?p=28230&cpage=1#comment-372095

    Ο Φιλελεύθερος ξεκίνησε από ‘δω
    http://www.antinews.gr/?p=32855&cpage=1#comment-392432
    καταλογίζοντας στο Φαήλο ότι ψήφισε άκυρο στις εθνικές εκλογές.

    Έχει συμβεί ένα από τα εξής :

    1. Ο Φιλελεύθερος θυμόταν από μνήμης την ανάρτηση και το σχόλιο και τού είχε εντυπωθεί λανθασμένα ότι είχε γίνει από τον ΦΜΚ, είτε
    έψαξε στο Google, όπου αν βάλεις αυτά που είπε ο Επώνυμος προκύπτει καταχώρηση που αναφέρει συνοπτικά την ανάρτηση και απόσπασμα από το σχόλιο του «Ταντάλου» και θεώρησε ότι το σχόλιο είχε γίνει από τον ΦΜΚ. Όντας καλόπιστος ψηφοφόρος της ΝΔ, από εύλογη «ιερή αγανάκτηση», έκρινε πως όφειλε να «εγκαλέσει» το Φαήλο «τι μάς λες, όταν δεν στήριξες το κόμμα στις εκλογές»

    2. Ο Φιλελεύθερος θυμόταν ή βρήκε τη συζήτηση που είχε γίνει, και το σχόλιο, και όντας Ντοράκι θέλησε να χτυπήσει το Φαήλο με τον καταλογισμό «προδοσίας» στη μάχη, κυρίως όμως, κατ’ επέκταση, το Σαμαρά ότι υποστηρίζεται ή περιβάλλεται από προδότες.

    Φιλελεύθερε,
    Το ζήτημα είναι αν πρόκειται για «εξ αμελείας» ή για «εκ προμελέτης».

    Στην πρώτη περίπτωση λες «έσφαλα», δεν είναι μειωτικό, όλοι κάνουμε λάθη, και μάλιστα θα σε ανεβάσει στην εκτίμηση των συν-σχολιαστών.
    Στην δεύτερη περίπτωση, πίσσα και πούπουλα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Προφήτης 03/02/2010 20:40:44

      "Φιλελεύθερε",
      Προσυπογράφω αυτά που λέει ο Προφήτης (με την ευκαιρία, "έγραψες" με τον Αυτοδημιούργητο Φιλέλληνα). Αν θυμόσουν λάθος και με μπέρδεψες με άλλον (τον Τάνταλο) που δικαίωμα του να ψήφισε ότι θέλει τον Οκτώβριο, τότε τζάμπα σε πήρα παραμάζωμα. Απλώς εγώ πριν πω κάτι τέτοιο για κάποιον, θα το τσεκάριζα οπωσδήποτε. Αν έλεγες, "έκανα λάθος", δεν θα 'ταν ντροπή. ΜΙα χαρά δεβ συζητούσαμε διαφωνώντας πριν ρίξεις τον "Σκουντ"; Άντε, αρκετά γιατί το παρακουράσαμε και δικαίως θα διαμαρτύρονται οι φίλοι εδώ μέσα.

  73. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:37:35

    Προφήτη, έχεις δίκιο...τώρα θυμήθηκα και είδα ακριβώς το κομμάτι αυτό...πράγματι μου είχε κάνει εντύπωση. Σίγουρα ισχύει το πρώτο από τα δύο που λες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:46:52

      Κι επειδή κι εγώ τσαντισμένος από την αδικία πήρα ατελείωτη φόρα, όποτε θες κερνάω τον καφέ που δεν ήπιαμε στο κτίριο 6.

  74. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:42:14

    Και επειδή στο σημείο αυτό αδίκησα τον Φαήλο, του ζητώ συγγνώμη. Αλλά πράγματι με πειράζει όταν άνθρωποι που δεν έχουν σχέση με τη ΝΔ, κομπάζαν ότι ψήφισαν στις εσωκομματικές και προτείναν διαγραφές, αποκλεισμούς κλπ.

  75. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:45:14

    Φαήλο, επειδή το άρθρο ήταν δικό σου και επειδή έχεις μια εμμονή με τον Μητσοτάκη (πράγμα στο οποίο διαφωνώ μαζί σου), μου είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση. Είναι δύσκολο να τσεκάρεις το internet και τα blog, γιατί παρόλο που γράφει ο καθένας, το μέσο αυτό μοιάζει περισσότερο με τον προφορικό λόγο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:55:45

      ΔΕν έχω εμμονή. ΈΧω άποψη και γνώση και κάνεις πάλι το ίδιο λάθος. ¨ηταν επιπόλαιο λάθος ΄σου αλλά νερό κιι αλάτι.
      Με τα κείμενα μου, εδώ στο antinews υπερασπίστηκα τις ενωτικές επιλογές του Αντώνη, αντέλεξα σε όσους θέλανε παλουκώματα και στηλίτευσα την ΜΗ ενωτική στάση της Ντ. σε όλες τις χειρονομίες του Προέδρου. Είπαμε, τα πριν σφουγγάρι αλλά αυτό δεν σημαίνει πως τα μετά θα διαλύσουν το κόμμα. Και μην μου λες για το ποιός έχει σχέση με το κόμμα. Ναι, δεν ήμουν γραμμένος, ούτε ήμουν ποτέ στην γραφειοκρατία του αλλά την ψηφίζω πολλά χρόνια τώρα γιατί με έπεισε ο Αντώνης γι' αυτό και γιατί αναγνώρισα και τις κορυφαίες πολιτικές επιλογές του Κ. Καραμανλή στα μεγάλα ζητήματα (Ανάν, Βουκουρέστι, Ρωσία, Ενέργεια), παρά τα λάθη του.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:57:51

      ϊδιο λάθος εννοώ τα περί αποκλεισμών και παλουκωμάτων.

  76. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:48:51

    Όχι τον καφέ θα τον κεράσω εγώ Φαήλο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 20:57:05

      ΟΚ. Να πάρουμε και τον Καρένιν μαζί που του 'χω κάνει τα νεύρα κρόσια με την "σύζυγο" που δεν έχει.

  77. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 21:01:47

    Μην αρχίσουμε πάλι...Όσο για τον Καραμανλή στο σχέδιο Ανάν, θυμάσαι πολύ καλά ότι σε όλες οι δημοσκοπήσεις η συντριπτική πλειοψηφία σε Ελλάδα και Κύπρο ήταν σε βάρος του σχεδίου. Κι ο Καραμανλής σύρθηκε από τις δημοσκοπήσεις και σ' αυτό το θέμα. Και ανήκω στη ΝΔ, χωρίς να με έχει πείσει κανένας. Μακριά από εμένα η προσωπολατρεία.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 23:50:19

      Το πείθομαι δεν σημαίνει προσωπολατρεία, σημαίνει συζητάω πολιτικά, σκέφτομαι κι αποφασίζω πολιτικά. Και έχω ισχυρές ενδείξεις ότι δεν "σύρθηκε". Ήταν ένας αριστοτεχνικός χειρισμός σε συνεννόηση με τον Τάσσο.

  78. ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ avatar
    ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 21:02:50

    Είναι συνάδελφος κι ο Καρένιν;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ 03/02/2010 23:47:22

      Δεν νομίζω. Λοιπόν, με βρίσκεις εύκολα (τηλέφωνα κλπο) απ' το ΔΣΑ ή τον τηλ. κατάλογο. Τα λέμε.

  79. Αχαιός avatar
    Αχαιός 06/02/2010 13:50:45

    Κύριε Κρανιδιώτη πιστεύτε ότι το θέμα είναι πολιτικό ή συνταγματικό ?
    Η άποψή μου είναι ότι το θέμα είναι συνταγματικό και απαιτείται συλλογή υπογραφών και προσφυγή στον Άρειο Πάγο. Ο σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν μπορεί να συνδεθεί μετην παροχή ιθαγένειας. Η δήλωση του κ.Σαμαρά ότι θα καταργήσει το νόμο όταν έρθει στη κυβέρνηση είναι στη πραγματικότητα ανοχή του νέου νόμου και όχι πραγματική πάλη εναντίον του. Και αυτό γιατί αν περάσει ο νόμος μετά από 4 χρόνια ( ή 8)θα είναι αργά.

    Θα ήθελα επίσης την άποψή σας για τα 15 εκ. eur που είχαν υπογραφεί από την προηγούμενη κυβέρνηση για τη δημιουργία ισλαμικού τέμενος στην Ελλάδα. Συμφωνείτε με αυτό ? Αν όχι θα το αναδείξετε ?

  80. Αχαιός avatar
    Αχαιός 06/02/2010 13:53:01

    Το θέμα της ιθαγένειας εννοώ, κατά λάθος δεν το ανέφερα..

  81. andy avatar
    andy 08/02/2010 02:20:20

    Φίλοι,αφού όλοι ανήκουμε στο ίδιο κόμμα,στηρίζουμε το νέο αρχηγό,εφόσον αυτός εκφράζει τα ιδανικά της παράταξης την οποία ψηφίζουμε.Μερικές επισημάνσεις θέλω να κάνω:
    1)Πέραν της κοινότοπης κατηγορίας περί μηχανισμών,306.000 άνθρωποι ψήφισαν Μπακογιάννη.Πόσοι από αυτούς ανήκουν στο μηχανισμό της ή είναι "δεδομένοι Κρητικοί ψηφοφόροι";Η πλειονότητα όσων ψήφισαν Μπακογιάννη,απλώς τη θεωρούσαν καταλληλότερη του Σαμαρά για την αρχηγία του κόμματος.Κι εγώ ψήφισα Μπακογιάννη,τόσο επειδή θεώρησα πιο επίκαιρη την προοπτική που παρουσίασε για τη ΝΔ όσο και διότι εκτιμώ την πολιτική διαδρομή της,αντίθετα με εκείνη του Σαμαρά.

    2)Άπαξ και η διαδικασία έγινε όσο δημοκρατικότερα μπορούσε να γίνει,και αρχηγός υπάρχει στο κόμμα,η σημερινή στάση της Μπακογιάννη είναι τουλάχιστον απογοητευτική.Δεν τιμά τη μέχρι τώρα πολιτική πορεία της και σαφώς δε βοηθά την παράταξη.Θεωρώ ότι στο τελείως παράλογο σενάριο που αποχωρεί από τη ΝΔ και ιδρύει κόμμα,θα ακολουθήσει ένα πολύ μοναχικό δρόμο,διότι οι Νεοδημοκράτες είτε είναι δεξιότεροι ή πιο κεντρώοι,είναι καχύποπτοι προς τα κόμματα διαμαρτυρίας και τυχόν κόμμα Ντόρας μόνο τέτοιο κόμμα μπορεί να είναι.
    3)Διαφωνώ με το σχόλιο του Κώστα περί απόλυτα επιτυχημένης πορείας του Σαμαρά μέχρι σήμερα.Εκτός του ότι υπάρχουν ήδη εσωκομματικές δυσαρέσκειες,και όχι μόνον από "πρωτοπαλλήκαρα" της Ντόρας,ας μου επιτραπεί να σχολιάσω την αντιπολιτευτική στάση Σαμαρά ως ιδιαίτερα χλιαρή.Άλλωστε,η επιτυχία του Σαμαρά δεν είναι θέμα απόψεων αλλά στατιστικών στοιχείων και μόνον όταν δούμε τη ΝΔ ίσα με το ΠΑΣΟΚ θα μπορούμε να μιλάμε για επιτυχία Σαμαρά και ανάκαμψη της κεντροδεξιάς.
    4)Τέλος,επειδή πολλές ακρότητες έχω διαβάσει παραπάνω,θέλω να πω ότι κανένας πολιτικός δεν είναι αγγελούδι.Δε θα μπορούσαν να διεκδικούν την αρχηγία σε κόμμα εξουσίας αν ήταν αγγελούδια.Η Ντόρα είναι "δρακουλιάρα" όπως λέτε παραπάνω,όμως κι ο Σαμαράς δεν είναι αθώα περιστερά.Κάθε κορυφαίος πολιτικός κοιτάει πρώτα το συμφέρον του και στο πλαίσιο αυτό,αν είχε πετύχει το πείραμα της ΠΟΛΑΝ,ο Σαμαράς ουδέποτε θα γύρναγε στη ΝΔ.Εξάλλου,χωρίς μηχανισμούς δε μπορεί να λειτουργήσει κανένα μεγάλο κόμμα αλλά,ανεξαρτήτως των μηχανισμών,ο κόσμος ήταν που έδωσε τη νίκη στο Σαμαρά και αυτό αρκεί.Να πάω λίγο παλαιότερα και να θυμήσω,αφού έγινε λόγος και για τον επίτιμο,ότι η εκλογή Μητσοτάκη στην ηγεσία του κόμματος έγινε με τη σκέψη "Χρειαζόμαστε ένα λαμόγιο να τα βάλει με τον Παπανδρέου".Και δεν κατάφερε να γίνει με την πρώτη πρωθυπουργός,παρά το 44.6% που πήρε,διότι το ΠΑΣΟΚ είχε ψηφίσει έναν άθλιο νόμο που θα προστάτευε τα συμφέροντά του για καιρό ακόμα.