#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2013 16:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέος φόρος στα ακίνητα. Μη μας περνάτε για κορόιδα. Είναι μόνιμο χαράτσι



Τον μόνιμο φόρο που θα πληρώνουν από του χρόνου όλοι οι ιδιοκτήτες ακινήτων, έδωσε σε δημόσια διαβούλευση το υπουργείο Οικονομικών.

Παρά το γεγονός ότι ο ενιαίος φόρος ακινήτων (ΕΝΦΑ) αντικαθιστά το χαράτσι της ΔΕΗ και τον ΦΑΠ και παρ' ότι το υπουργείο λέει ότι θα είναι κατά μέσο όρο 16% χαμηλότερος, η ουσία είναι ότι από εδώ και στο εξής η περιουσία μας θα φορολογείται. Κι όχι μόνο τα σπίτια μας αλλά για πρώτη φορά και τα χωραφάκια ή οι κήποι στο χωριό.

Ένα ακόμη σημαντικό και ταυτόχρονα τραγικό που πρέπει να τονιστεί για να μην... μας περνάνε και για κορόιδα είναι ότι ο νέος φόρος θα επιβληθεί πάνω σε ανύπαρκτες αξίες. Δηλαδή, με δεδομένο ότι οι αξίες των ακινήτων έχουν καταρρεύσει, η επιβολή ενός φόρου με βάση την αντικειμενική τιμή του που είναι κατά πολύ υψηλότερη από την εμπορική ουσιαστικά είναι κλοπή.

Εκατομμύρια ιδιοκτήτες έχουν σήμερα περιουσίες που στα χαρτιά της εφορίας κοστίζουν 1 και 2 φορές πάνω και πάνω σ' αυτές τις αξίες θα επιβληθεί ο νέος φόρος.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργείου:

Ο νέος φόρος ακινήτων είναι μεσοσταθμικά μειωμένος κατά 16% σε σχέση με τον προηγούμενο φόρο. Όμως, δεν πρόκειται για φόρο περιουσίας, αλλά για φόρο που επιβάλλεται ανά ακίνητο, αντικαθιστά το ΕΕΤΗΔΕ και τον ΦΑΠ, έχει προοδευτικότητα, βοηθά την φορολογική Διοίκηση καθώς ξέρει ακριβώς το φόρο που θα εισπράξει σε αντίθεση με το φόρο περιουσίας που αλλάζει ανάλογα με το ιδιοκτησιακό καθεστώς και επιβάλλεται ανεξαρτήτως του είδους του προσώπου : είτε είναι φυσικό είτε νομικό, είτε νομική οντότητα.
Επίσης, είναι χαμηλότερος από τον προηγούμενο φόρο, ενώ για τους αγρότες όπου για πρώτη φορά πληρώνουν, προκύπτει ένα ελάχιστο κόστος. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 90% των αγροτεμαχίων βρίσκεται μέσα στις 3 πρώτες ζώνες όπου η τιμή διαμορφώνεται στα 1,5 έως 2,25 ευρώ ανά στρέμμα.
Αντίθετα, απαλλάσσονται από το φόρο ή πληρώνουν με μεγάλη έκπτωση οι οικονομικά ασθενέστερες τάξεις. Συγκεκριμένες ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (άνεργοι, άτομα με αναπηρία, πολύτεκνοι και φτωχά νοικοκυριά) με οικονομική αδυναμία, είτε εξαιρούνται είτε έχουν πολύ σημαντικές ελαφρύνσεις. Δεν πρόκειται να πληρώσουν πολίτες που αντικειμενικά δεν μπορούν.
Η Κυβέρνηση κατανοεί πλήρως την κοινωνία και τα όριά της και σε καμία περίπτωση δε θα υπέβαλε σε περαιτέρω δυσκολίες τους Έλληνες που έχουν ήδη πληγεί από την κρίση.

Κύρια χαρακτηριστικά του ενιαίου φόρου ακινήτων

Κατηγορίες Ακινήτων:

Κτίρια

Ακολουθήθηκε το μοντέλο ΕΕΤΑ (πρώην ΕΕΤΗΔΕ)

Έχει όμως πολλές περισσότερες φορολογικές ζώνες (20) σε σχέση με το ΕΕΤΗΔΕ.

Η διαφορά ΕΕΤΗΔΕ –ΕΝΦΑ είναι κατά μ.ο. -16%. Η διαφορά ξεκινά από μείον 10 και φθάνει στο μείον 29% χαμηλότερα από τον προηγούμενο φόρο.

Στις 5 πρώτες ζώνες βρίσκεται το 85% των κτηρίων.

Ο φόρος αυξομειώνεται ανάλογα με συντελεστές παλαιότητας, ορόφου (αυξάνεται από τον 2ο όροφο και πάνω) και προσόψεως.

Οι μονοκατοικίες θα έχουν συντελεστή 1,03 και θα προσμετράται η ηλικία τους.

Προσοχή: μόλις το 0.6% των μονοκατοικιών θα πληρώσει μεγαλύτερο φόρο σε σχέση με τον προηγούμενο.

Σε πολλές περιπτώσεις, κυρίως όταν πρόκειται για οικοδομές της τελευταίας 10ετίας, επειδή η ΔΕΗ υπολόγιζε κύριους και βοηθητικούς χώρους ενιαία, και τώρα αυτό διαχωρίζεται, θα προκύπτει χαμηλότερος φόρος.

Γήπεδα εντός σχεδίου (αστικά οικόπεδα)

Υπολογίζεται η τιμή του οικοπέδου όπως υπολογίζεται και τώρα

25 οι φορολογικές ζώνες από 20ευρ/στρ – 30.000 ευρ/στρ

Τα ¾ των οικοπέδων βρίσκονται σε ζώνες που πληρώνουν μέχρι 250 ευρ/στρ

Συνήθως οι εκτάσεις στα αστικά οικόπεδα δεν είναι μεγάλες και πολλές φορές οι συνδικαιούχοι μοιράζονται τον φόρο.

Η όποια φορολογία μένει για αστικό οικόπεδο στο οποίο υπάρχει κτίσμα είναι -25%.

Νομικό πρόσωπο : ο Φόρος πλέον εκπίπτει ως δαπάνη και άρα αυτό που καταβάλλεται είναι μειωμένο κατά 26%

Σε αγροτεμάχια που έχουν μέσα κτίριο, μπορεί να χαρακτηριστεί ως βοηθητικό κτίριο και να πληρώνει 10%

Γήπεδα εκτός σχεδίου (αγροτεμάχια)

Το 90% των μην αστικών οικοπέδων βρίσκεται μέσα στις 3 πρώτες ζώνες όπου η τιμή διαμορφώνεται στα 1,5 έως 2,25 ευρώ ανά στρέμμα.

Θα υπάρχουν 10 ζώνες

Θα προσμετράται και ο συντελεστής τοποθεσίας, αλλά και ο συντελεστής χρήσης ( μονοετής καλλιέργεια 1, ελαιώνας 2, πολυετής καλλιέργεια: 2,5)

Βοηθητικός χώρος σε αγροτεμάχιο : φόρος 10%

Τα μαντριά θα πληρώνουν κανονικό φόρο

Ποιοι δεν απαλλάσσονται και ουσιαστικά για πρώτη φορά φορολογούνται

Κόμματα

Συνδικαλιστικές οργανώσεις

Κτίρια Νοσοκομείων που αξιοποιούνται εμπορικά

Ακίνητα και εκτάσεις επιταγμένες από το στρατό

Τράπεζα της Ελλάδος

Ανώνυμες εταιρείες του Δημοσίου

Απαλλαγές

Ευπαθείς ομάδες

50% έκπτωση στο φόρο για νοικοκυριά με χαμηλό εισόδημα (7.000 + 1000 για κάθε παιδί)

100% απαλλαγή για νοικοκυριά με χαμηλό εισόδημα και 3 ή περισσότερα παιδιά (δηλαδή: έως 11.000)

Νομικά πρόσωπα

Αναβολή της πληρωμής του φόρου αν έχει χαμηλό τζίρο (δηλαδή όταν ο τζίρος δεν υπερβαίνει το δεκαπλάσιο του φόρου

Αναβολή της πληρωμής του φόρου αν έχει υποστεί 30% μείωση σε σχέση με το προηγούμενο έτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TFEL avatar
    TFEL 23/10/2013 17:17:25

    Νομίζω οτι στις ευρωεκογές θα σαρώσουμε.

  2. foros1 avatar
    foros1 23/10/2013 17:26:05

    νεος φορος πανω σε ανυπαρκτες αξιες, προθεση καταπατησης θεμελιωμενων δικαιωματων συνταξιοδοτησης, συνεχεις επιβαρυνσεις στην υγεια....
    αυτα ειναι τα "οχι νεα μετρα";
    δεν βλεπουμε την ωρα να ερθουν οι επομενες εκλογες...

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/10/2013 18:04:00

    Δεν μπορώ να το καταλάβω, μου είναι αδιανόητο, πως μπορεί να φορολογείται ένα ακίνητο που ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ!!!!!

    • Panx Romana avatar
      Panx Romana @ Γιώργος Αχαιός 23/10/2013 19:26:02

      Είναι πολύ απλό αγαπητέ μου. Έχουμε σοσιαλιστική κυβέρνηση και είμαστε μέλος μιας οικονομικής ένωσης που ολισθαίνει προς το σοσιαλισμό. Σοσιαλισμός είναι η κλοπή της ατομικής ιδιοκτησίας και η μετατροπή της σε συλλογική.

      • Σπορέας avatar
        Σπορέας @ Panx Romana 23/10/2013 20:54:10

        Άλλαξε οπτική γωνία και ίσως δεις το δάσος πίσω από το δέντρο.
        Οι τράπεζες, που εκεί θα καταλήξει η ατομική ιδιοκτησία, δεν ανήκουν στο σύνολο.
        Τα διάφορα "κοράκια", που εκεί θα καταλήξει η ατομική ιδιοκτησία, δεν ανήκουν στο σύνολο.
        Σε νεοφεουδαρχία φέρνει παρά σε σοσιαλισμό.

        • Panx Romana avatar
          Panx Romana @ Σπορέας 23/10/2013 22:07:51

          Δεν έχεις άδικο. Σε τράπεζες και κοράκια θα καταλήξει η ατομική ιδιοκτησία. Μέχρι να φτάσει εκεί όμως, θα συλλέγεται από το ληστρικό κράτος στο όνομα του "συλλογικού καλού", για την εξυπηρέτηση του "συλλογικού χρέους". Αν αυτό είναι σοσιαλισμός ή νεοφεουδαρχία ίσως να έχει μικρή σημασία αφού το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

      • deldio avatar
        deldio @ Panx Romana 24/10/2013 00:36:08

        Σοβιετία αγαπητέ. Σοβιετία. Λίγο ακόμη και το "άβατο" της ατομικής ιδιοκτησίας θα καταργηθεί. Παίρνουν εκδίκηση τα κουμμούνια!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ deldio 24/10/2013 07:39:59

          Τα αποτελεσματα της εμμονης να εχει η Ελλαδα το ιδιο νομισμα με τη Γερμανια.

  4. Hawk avatar
    Hawk 23/10/2013 18:13:26

    Τώρα ο φόρος στα ακίνητα μέχρι και το κοτέτσι, αύριο θάρθει το κούρεμα των καταθέσεων, μεθαύριο θα βάλουν χεράκι και στην περιουσία της εκκλησίας, μετά θα ετοιμαστεί και το περιουσιολόγιο και θα φορολογούνται και τα βρακιά μας, πάμε καλά, βγαίνουμε σιγά - σιγά από την κρίση.

  5. Neutral Observer avatar
    Neutral Observer 23/10/2013 18:13:35

    Αν η κυβέρνηση δεν καταργήσει τα προνόμια (πρόωρες συντάξεις, ενιαίο μισθολόγιο κλπ.)
    Αν δεν ισχύσει η πλήρη κατάργηση των προνομίων των δημοσίων υπαλλήλων και εξομοίωση τους με τους ιδιωτικούς σε όλα (μισθολόγιο, σύνταξη, περίθαλψη, επιδόματα, άδειες εγκυμοσύνης γυναικών του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα κλπ).
    Αν η κυβέρνηση δεν απολύσει δημοσίους υπαλλήλους και επιμείνει στη υπερφορολόγηση του απλού αγωνιζόμενου Έλληνα και της ιδιωτικής περιουσίας του, θα βρει όλη την κοινωνία μπροστά της.
    Αργά η γρήγορα. Και δεν τους σώζει κανένας τσίπρας και κανένας καψής…

    • Valantis avatar
      Valantis @ Neutral Observer 23/10/2013 19:17:31

      ΣΩΣΤΟΣ!!!
      Εκεί είναι όλο το κουμπί!

    • Έλεος !!! avatar
      Έλεος !!! @ Neutral Observer 23/10/2013 19:22:00

      Συγνώμη αλλά από ποιον πλανήτη κατεβήκατε ??????
      γιατί αν λάβω σοβαρά τα γραφόμενα σας, θα πρέπει να λείπατε σε ένα παράλληλο σύμπαν για αρκετό χρονικό διάστημα

      • Valantis avatar
        Valantis @ Έλεος !!! 23/10/2013 19:55:20

        Ζούμε στο σύμπαν όπου σε μία χώρα ενός πλανήτη, δέκα εκατομμύρια κόσμος μπήκε σε μνημόνια για να εξασφαλιστεί το ένα...

  6. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 23/10/2013 18:31:14

    ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ
    ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ
    "ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ -ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ!!!!!!!!"

  7. elmatador avatar
    elmatador 23/10/2013 19:32:55

    Και να θυμηθεί κανείς ότι ο Ανδρέας αντικατέστησε τον Μ.Δρετάκη από υπ.οικονομικών,επειδή ο υπουργός σκέφθηκε την φορολογία ακινήτων.Το ότι κάνουν εκπτώσεις κ.λ.π είναι μάλλον για γέλια και για κλάματα μαζί.Η περιουσία δεν εφορολογείτο πριν και τώρα φορολογείται-(εφορολογείτο μόνο κατά τις μεταβιβάσεις της με κάποια κριτήρια)τι μας λένε τώρα για τούτο και το άλλο είναι άγρια χαράτσια που εγγιζουν τα όρια της δήμευσης, τελεία και παύλα.Αλλά πως θα πληρωθούν οι 300 της βουλής και τα δικά τους παιδιά τους στη βουλή.Έπρεπε να φροντίσουν από πολύ παλιά, οι Σημίτης,Τσοβόλας,Παπαντωνίου,Αλογοσκούφηδες,και Παπαθανασίου, να μαζεύουν τους φόρους από τους "Λάκηδες",Σεραφίμηδες,και όλα τα λαμόγια που τρώγαν και ζούσαν σε βάρος των υπολοίπων,και όχι να δανείζονται για να πληρώνουν,στρατό,εκπαίδευση,Δημόσια τάξη,εφορίεςκ.λ.π.Όταν ερχόταν οι ορδές των λαθρομεταναστών να φυλανε τασύνορα.Όταν ασφάλειζαν και έδειναν σύνταξη στα πλήθη των επαναπατριζομένων, έπρεπε να σκεφθούν από που θα έβρισκαν τις δαπάνεςΕπρεπε να έχουν εγκαταστήσει μηχανοργάνωση σε όλες τις λειτουργίες του Κράτους και της αυτοδιοίκησης για να μη συμβαίνουν και τα τραγελαφικά των τελευταίων ημερών,έπρεπε,έπρεπε,έπρεπε, αλλά ποιός να τα κάνει αυτά, ποιός?.Εδώ δεν ξέρανε ποσους δημόσιους υπαλλήλους έχει το κράτος,που και σε ποιόν πληρώνει συντάξεις.Είναι γενικώς ανίκανοι,και έχουν βρεί την ακίνητη περιουσία να την χαρατσώσουν.Αν νομίζουν ότι με δηλήματα θα ξαναπάρουν τις εκλογές πλανώνται πλάνην οικτρά.Ας γίνει της διάλυσης,δεν είναι κατάσταση, κάθε τόσο και λιγάκι, πότε με τις επικουρικές,πότε με τις κύριες καιτο εφ'άπαξ, να μη ξέρουμε τι μας ξημερώνει.Οι κυβερνώντες ως φαίνεται δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα,και τούτο αποδεικνύεται καθ'εκάστην ημέρα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ elmatador 23/10/2013 19:50:49

      Εχεις (δυστυχως) μεγαλο δικιο....

  8. Valantis avatar
    Valantis 23/10/2013 19:33:56

    Καταρχάς το σύστημα "αντικειμενική-εμπορική" (το οποίο προσφέρεται καθαρά και μόνο για ξέπλυμα μαύρου χρήματος και τίποτε παραπέρα!) πρέπει να καταργηθεί άμεσα (παγκόσμια πρωτοτυπία, γελάει ο κόσμος).
    Δεν ισχύει σε καμία πολιτισμένη χώρα πλην μόνο στα "αλισβερίσια" των Βαλκανίων π.χ. στο Κόσσοβο, στην Αλβανία και σε κάποιες περιοχές της Ρουμανίας...

    Στις πολιτισμένες χώρες ισχύει:
    Η πραγματική τιμή πώλησης μπαίνει στο συμβόλαιο και εκατέρωθεν πληρώνεται φόρος επί αυτής.

    Στην Ελλάδα ισχύει:
    Η αντικειμενική αξία μπαίνει στο συμβόλαιο, αυτά τα χρήματα πληρώνονται άσπρα, επί αυτού του ποσού πληρώνεται φόρος και η διαφορά μεταξύ αντικειμενικής και εμπορικής πληρώνεται "ντούκου".
    Τουλάχιστον αυτό ίσχυε προ κρίσης.
    Αν έχουν αλλάξει κι έχουν αλλάξει χέρια βαλίτσες και δεσμίδες μέσα στα συμβολαιογραφικά γραφεία στην Ελλάδα (αν και μερικοί πλήρωναν και τα μαύρα μέσω τραπέζης, αυτό θα πει θράσος)...

    Τότε δεν ενοχλούσαν κανέναν οι μεγάλες διαφορές αντικειμενικής κι εμπορικής, φυσικά γιατί η εμπορική ήταν μεγαλύτερη της αντικειμενικής.
    Τώρα που η εμπορική έπεσε χαμηλότερα από την αντικειμενική, τώρα "ξαφνιάστηκαν" όλοι με τα μέτρα της κυβέρνησης...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Valantis 23/10/2013 22:38:16

      Δεν ήταν θέμα αν ενοχλούμασταν ή όχι. Προσωπικά ενοχλούμουν πολύ με την κατάσταση αυτή, στην οποία αθέλητα συμμετείχα όταν είχα αγοράσει διαμέρισμα, με δάνειο.... Αλλά αυτό το καθεστώς, με τα μαύρα χρήματα να καλύπτουν τη διαφορά εμπορικής-αντικειμενικής μας είχε επιβληθεί, από τη στιγμή που ο κατασκευαστής ή ο ιδιοκτήτης έλεγε ¨πωλείται στην τιμή Χ", αλλά η Εφορεία έδινε πάντοτε τιμή "Χ μείον Ψ". Το ίδιο το κράτος κάλυπτε την αθλιότητα (δηλαδή την παραγωγή της φούσκας ακινήτων), μέσω των συμβολαιογράφων, που σου έλεγαν "τώρα εγώ δεν βλέπω, δώστε τα επιπλέον χρήματα και μετρείστε τα..."....Για να μην πούμε για τις τράπεζες, που ήταν επίσης ενήμερες. Αν εσύ ζητούσες να αγοράσεις στην τιμή της Εφορείας, απλά θα γελούσε ο πωλητής και θα σου έλεγε "sorry φίλε, τότε μην ψάχνεις για 100 τ.μ., ψάξε για 30"....

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 23/10/2013 19:45:35

    Η κλεπτοκρατία δεν μπορεί αλλοιώς να κρατηθεί στην εξουσία. Τελικά η ένωση αποδεικνύεται θανατηφόρα για το Ελλαδιστάν της κλεπτοκρατίας-όχι γιατί η ένωση είναι από τη φύση της "κακή" αλλά λόγω των εγγενών -δομικών, λειτουργικών και άλλων διαστροφών της Ελλαδικής κοινωνίας και οικονομίας.

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/10/2013 19:48:04

    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    Οι ΠΡΑΓΜΑΤΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ αξιες των ακινητων, στο 80% των περιοχων της χωρας εχουν πεσει περιπου 40%, συγκριτικα με τις τιμες του 2007.
    Μπορει ο ΕΝΦΑ να ειναι καπως δικαιοτερος απ το (ληστρικο) χαρατσι της ΔΕΗ, αλλα και παλι φορολογει Αξιες που (στις περισσοτερες των περιπτωσεων) δεν υπαρχουν.

    Οι τελευταιες αλλαγες με τις μικρες μειωσεις στα κτηρια στις περιοχες χαμηλης εμπορικης Αξιας (1050-1750 Ευρω, αντικειμενικη), και καποιες μικρες αυξησεις στις υψηλης εμπορικης αξιας περιοχες, ηταν προς τη σωστη κατευθυνση. Αλλα υπαρχει ακομα παρα πολυς δρομος μεχρι να εχουμε μια ΔΙΚΑΙΗ φορολογηση των ακινητων.

    Καταρχην οι φορολογικες κλιμακες του ΕΝΦΑ βασιζονται στις ως τωρα υπαρχουσες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ, οι οποιες ειναι ΔΙΠΛΑ εσφαλμενες. Γιατι ειναι υπερβολικες και αδικες.
    Υπερβολικες, γιατι οι τωρινες αγοραπωλησιες ακινητων γινονται σε τιμες τουλαχιστον 35% χαμηλοτερες.
    Αδικες γιατι πχ : οι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ σε πολλες αστικες περιοχες στις Πρωτευουσες των νομών της χωρας, ειναι πιο υψηλες απ τις ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ!

    ΕΞΑΙΡΕΣΗ αποτελουν καποιες ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ Περιοχες, που συνηθως βρισκονται μερικα χιλιομετρα εκτος πολεων, οπου οι Αντικειμενικες Αξιες ειναι πιο χαμηλες απ τις Εμπορικες Αξιες.
    Εκει τα ακινητα αποδιδουν μεγαλα μισθωματα στους ιδιοκτητες τους. Ενω τα αντιστοιχα αστικα ακινητα, αποδισουν ελαχιστα στους ιδιοκτητες τους, ειδικα αν δεν βρισκονται στο κεντρο του αστικου ιστου.
    Επισης πρεπει να φορολογηθουν στη πραγματικη τους υψηλη αξια, διαφορα μικρα τουριστικα νησια, που εχουν πολυ μεγαλη τουριστικη προσελευση, αρα και πολυ υψηλή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εμπορικη αξια. Και εκει, οι τωρινες αντικειμενικες ειναι πολυ χαμηλες!

    Αρα: δειτε ξανα, αμεσα, τις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, μειωστε τις εκει που πρεπει πχ στις γειτονιες των Επαρχικων πολεων.
    ΕΚΤΟΣ ολιγων πολεων που εχουν ΠΟΛΥ μεγαλα ΑΕΙ και ΤΕΙ, οπου ο αριθμος των φοιτητων υπερβαινει ή πλησιαζει τις 10.000 ΣΥΝΟΛΙΚΑ (πχ Ιωαννινα, Πατρα, Ηρακλειο, Ρεθυμνο, Κομοτηνη, Λαρισα και οριακα 3-4 ακομα ), αρα ΕΚΕΙ υπαρχει συνεχης μισθωση των ακινητων.
    Στις υπολοιπες πολεις της περιφερειας, οπου οι φοιτητες ειναι λιγοτεροι απο 5 με 6000 (εως λιγες εκατονταδες), ουσιαστικα οι τιμες ειναι σκοτωμενες.
    Και ΑΝ τα αστικα ακινητα δεν βρισκονται στο κεντρο της πολης ωστε να εχουν σοβαρη εμπορικη αξια, τοτε εχουν καταντησει να ειναι βαρος για τον ιδιοκτητη, λογω της υπερφορολογησης .

    Στις Λαικες περιοχες της Αττικης (ειδικα οπου δεν θα παει το Μετρό, κι οπου δεν υπαρχει κοντα ΑΕΙ ή ΤΕΙ), και εκει τα ακινητα εχουν ελαχιστη αξια, λογω της δυσκολης προσβασιμοτητας, της αυξησης της Λαθρομεταναστευσης, της εγκληματικοτητας.
    Οποτε αν καποιος θελει να πουλησει, δεν βρισκει παρα μονο ψίχουλα, ενω αν θελει να ενοικιασει τοτε ή δεν βρισκει τιποτα, ή θα βρει αστεια ποσά που δεν καλυπτουν ουτε την Εφορια.
    Και σε ολα αυτα, πρεπει να προσθεσουμε ζημιες, και απληρωτες μισθωσεις. Τοτε η κατασταση για τον ιδιοκτητη γινεται τραγικη.
    Και αυτο ειναι αδικο για ανθρωπους που δουλεψαν μια ζωη, κι αντι να βγαλουν τα λεφτα τους στο εξωτερικο, τα επενδυσαν σε: μικρο-μεσαια εως μεσαια ακινητη περιουσια.

    Αρα: σιγουρα η Κυβερνηση, αν το δει σοβαρα, μπορει να βελτιωσει αμεσα το ΕΝΦΑ.
    Αλλα αυτο πρεπει να γινει οχι τοσο αλλαζοντας τους φορολογικους συντελεστες (αυτοι απο 20, θα μπορουσαν να γινουν 25), αλλα αλλαζοντας προς τα κατω (κυριως) αλλα ΚΑΙ προς τα πανω, τις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ σε πολλες περιοχες.
    Αφου ειναι (ακομα και τωρα) οι αντικειμενικες αξιες, αυτες που καθοριζουν σε ποιο φορολογικο συντελεστη θα παει καποιο ακινητο. Για τα ΚΛΕΙΣΤΑ ακινητα, θα μπορουσε, μονο για το διαστημα που ειναι ακατοικητα, να υπαρχει μια μικρη μειωση φορου. Αλλα αυτο θα πρεπει να διασταυρωνεται απ τις καταναλωσεις ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ, ωστε να μην το εκμεταλευτουν καποιοι.

    ΑΝ η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ φτιαξει ενα δικαιο φορολογικο για τα ακινητα σε ΟΛΗ την Ελλαδα, τοτε θα εχει πολυ μεγαλο πολιτικο ωφελος!!
    Αλλα πρεπει να γινουν αλλαγες που να αντανακλουν τη πραγματικη εικονα της κτηματαγορας, κι οχι αυτη που υπηρχε πριν αρκετα χρονια.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Αυτα προς το παρον...

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 23/10/2013 19:50:18

    Ολα στο βωμο του ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.....Υπερφορολογηση των παντων για να συντηρουμε ενα ΣΠΑΤΑΛΟ ΚΡΑΤΟΣ, ενα ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ που μοιραζει λεφτα ετσι για πλακα, επιδοματα και στη....κουτση μαρια, συνταξη στους αντιστασιακους μας της σοβιετιας, και ακουμε και τον....Κυρ. Μητσοτακη που θα κανει λεει προσληψεις για να....καπαρωσει τη θεσουλα στην Α ΑΘΗΝΑΣ. Πιστευω στις ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ θα πεσει πολυ πλακα,αλλωστε τετοια αντιμετωπιση χρειαζετε. Τεσσερα χρονια ξεκλιρισματος και βαφτιζουμε το ψαρι-κρεας. Εν το μεταξυ οι πρωην-πρωην ΝΟΜΑΡΧΕΣ- ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΡΧΕΣ- ΔΗΜΑΡΧΟΙ κ.λ.π. που βρεθηκαν ξαφνικα με πολλα....μηδενικα σε λογαριασμους, ΑΠΑΛΑΧΤΗΚΑΝ πολλοι ΜΕ ΑΠΟΛΑΧΤΙΚΟ ΒΟΥΛΕΥΜΑ.....ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ και μην σας εκπληξει αν.....οι ΦΑΣΙΣΤΕΣ παρουν για πλακα ενα 20% στις ευρωεκλογες.

    • deldio avatar
      deldio @ Σαρακατσανος 24/10/2013 00:41:06

      Ποιό "σπάταλο και πελατειακό κράτος", "επιδόματα" μας λες ρε μεγάλε; Πού βρίσκεσαι ακόμη εσύ; Γι' αυτό νομίζεις ότι σε υπερφορολογούν και σου κόβουν μισθούς, συντάξεις και δικαιώματα; Γι' αυτό η τρόικα συγκυβερνά μαζί με τους εφοπλιστές και τους τραπεζίτες και τα κόμματά τους και συναποφασίζουν τον αφανισμό σου; Πού είσαι "νυχτωμένος" εσύ;

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ deldio 25/10/2013 02:56:56

        Τουλάχιστον, αυτά λέει (και) ο νέος προϋπολογισμός. Εσύ τι λες;

  12. Σ Μ avatar
    Σ Μ 23/10/2013 19:51:19

    Καλά, περίμενε. Ἔχει νὰ πέσει πολὺ γέλιο.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Σ Μ 23/10/2013 20:31:22

      Δέν τό ξέρεις; Μετά τό κλάμα ἔρχεται τό γέλιο.Καί τ' ἀνάποδο...

      • Σ Μ avatar
        Σ Μ @ Κυθήριος 23/10/2013 22:48:23

        Κοινωνικὸς φιλελευθερισμός; Ἀντικοινωνικὸς σοσιαλισμός. Ὅλοι οἱ φόροι τοῦ σοσιαλισμοῦ, ἀλλὰ χωρὶς τὶς κοινωνικὲς παροχές του.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Σ Μ 24/10/2013 00:08:46

          Ἠ,ἀνθρωπιστικός σοσιαλισμός,ἤτοι κοινωνική ἐλεημοσύνη ἤ παροχές δι' ἐπιδομάτων.

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/10/2013 19:54:45

    Υπαρχουν εκατομμυρια ανθρωποι που δεν ειχαν κανενα ωφελος απ αυτα που (σωστα) αναφερεις. Αυτοι οι ανθρωποι δεν χρωστανε σε τιποτα να πληρωνουν τα κερατιατικα του καθε απατεωνα, με τα τωρινα χαρατσια στα ακινητα..

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/10/2013 20:05:30

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο διασκεδάζω, όταν βλέπω τα μούτρα των δεξιών συγγενών μου, κάθε φορά που έρχεται η βεβαίωση του ΦΑΠ και το χαράτσι στον λογαριασμό της ΔΕΗ.
    Χρόνια ολόκληρα, ζούσαν με τη φοβία ότι θα έρθουν οι κομμουνιστές και θα τους φορολογήσουν την περιουσία τους με δυσβάσταχτους φόρους και μ αυτόν τον τρόπο θα τους πάρουν τα σπίτια.
    Τώρα, ο εφιάλτης τους γίνεται πραγματικότητα από μια καθαρόαιμη δεξιά κυβέρνηση!!
    Πολύ το διασκεδάζω.
    Και τους το δείχνω εντελώς απροσχημάτιστα!!

    • Valantis avatar
      Valantis @ εναςάσχετος 23/10/2013 22:31:15

      Τουλάχιστον τώρα ζούνε οι ίδιοι μέσα σε αυτά τα σπίτια για τα οποία πληρώνουν χαράτσια.
      Επί Κομμουνισμού θα ζούσαν μέσα σε αυτά οι εκλεκτοί "του κόμματος" και οι υπόλοιποι σε καλύβες...

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Valantis 23/10/2013 23:28:51

        Κάνεις μεγάλο λάθος.
        Σιγά μην καταδέχονταν "οι εκλεκτοί του κόμματος", να ζήσουν σε διαμερίσματα των 100 τετραγωνικών στην Ν.Ιωνία ή στο Περιστέρι.
        Αυτοί θα ζούσαν σε επαύλεις στη Κηφισιά, στην Εκάλη, στη Γλυφάδα και στην Ηρώδου του Αττικού.
        .....όπως και τώρα άλλωστε!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ εναςάσχετος 24/10/2013 17:32:32

          Ψέμματα;

      • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
        ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Valantis 23/10/2013 23:44:20

        Με καθησυχασατε τωρα!

  15. Petronius avatar
    Petronius 23/10/2013 20:09:14

    Είναι δυνατό ο Σαμαράς να ζηλεύει τα ποσοστά του Μπένι; Όλα είναι δυνατά, καταπώς φαίνεται.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Petronius 24/10/2013 15:23:31

      Μάλλον και οι δυό τους ζηλεύουν τον ΓΑΠ που περιφέρεται ανά την υφήλιο ως καθηγητής και δίνει διαλέξεις για το πως να αποφύγουν την χρεοκοπία. Δεν ξέρεις του καθενός τα αποθημένα!!

      • Petronius avatar
        Petronius @ Hawk 24/10/2013 23:44:09

        Ειδικά για τον Μπένι το σενάριο που λες δεν παίζει: τα αγγλικά του είναι για κλάματα.

  16. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/10/2013 20:25:19

    Αλλη μια νίκη...
    Σαν να κουραστήκαμε να κυβερναμε ή μου φαίνεται;Πως να το ''συμμαζεψουμε'' αυτό τώρα στο περιβάλλον μας;Θα γελάνε συναδερφοι και φίλοι

  17. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/10/2013 20:33:22

    Τά γυφτοτσάντηρα,μιά πού εἶναι καί τό θέμα τῶν ἡμερῶν οἱ γυφτοπούλες,θά τά πιάσει ὁ νέος φόρος;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Κυθήριος 23/10/2013 21:26:22

      Μόνο αν τακτοποιηθούν ως αυθαίρετα.

  18. βασιλης avatar
    βασιλης 23/10/2013 21:00:06

    O ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται

  19. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 23/10/2013 21:02:16

    Home owners, land owners, and owners of any kind of real property pay PROPERTY TAXES in the USA. Property taxes are paid all over the world!

    • Petronius avatar
      Petronius @ Φωτεινή 23/10/2013 21:58:41

      Φωτεινή, μη μας φωτίζεις τόσο, θα πάθουμε σκοτοδίνη. (Σε πολλές χώρες, οι property taxes είναι τόσο 'εξουθενωτικοί' για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού όσο τα δημοτικά τέλη ή η πρώην εισφορά υπέρ της...ΕΡΤ.)

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Petronius 24/10/2013 01:10:15

        Petronius,

        ". . .όσο τα δημοτικά τέλη ή η πρώην εισφορά υπέρ της…ΕΡΤ.)"

        Σοῦ προτείνω τότε ν᾿ ἀγοράσης σπίτι στήν Washington
        DC ἤ S. Fransisco CA! ῾Ο φόροι σου θά εἶναι ὅπως τούς περιγράφεις. :D

        • Petronius avatar
          Petronius @ Φωτεινή 24/10/2013 12:26:09

          Στο πρώτο σου σχόλιο μιλούσες για property taxes που επιβάλλονται all over the world. Τώρα μας λες ότι εννοούσες ΜΟΝΟ τους property taxes που ισχύουν στην Washington DC ή στο San Francisco CA (αν εννοούσες μόνο αυτό, βέβαια, η σύγκριση με την Ελλάδα θα ήταν απλώς κωμική). Τέλος πάντων, αποφάσισε πρώτα τι εννοεί ο φωτεινός νους σου, και μετά ξαναγράψε μας.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Φωτεινή 23/10/2013 22:15:14

      Nai
      Gia na mazevei to goverment lefta gia na kanei polemous overseas!!

    • George avatar
      George @ Φωτεινή 23/10/2013 22:33:02

      Local authorities tax based on dwelling's market values by any chance? With rebates in place? Makes a difference.

    • Σ Μ avatar
      Σ Μ @ Φωτεινή 23/10/2013 22:54:16

      Καλά, δὲν νομίζω νὰ συζητᾶμε κἂν τὴ σύγκριση τῆς φορολογίας σὲ Ἀμερικὴ καὶ Ἑλλάδα, εἶναι ἀστεῖο καὶ μόνο ποὺ τίθεται τὸ ζήτημα. Πόσῳ μᾶλλον ἅμα βάλουμε μέσα καὶ τὸν παράγοντα τῶν προσφερόμενων παροχῶν.

    • αύρα avatar
      αύρα @ Φωτεινή 24/10/2013 00:24:51

      @Φωτεινή
      ΟΚ να πληρώνονται φόροι για τα ακίνητα ...αλλά με κάποιο μέτρο!
      Η φορολογία ακινήτων επί Κώστα Καραμανλή ήταν εξορθολογισμένη.
      Επί ΓΑΠ ξαφνικά τετραπλασιάστηκε κι όταν συνέλαβε και το "χαράτσι" ο Βενιζέλος (παράλληλα με τον φόρο ακινήτων)... εκεί πλέον πιάσαμε τα κάγκελα... με φόρους ακινήτων να ξεπερνάνε τα ετήσια εισοδήματα των οικογενειών.
      Παράλληλα, με όλη αυτή την φορολαίλαπα η αγορά των ακινήτων έχει βαλτώσει.... Πως να πουλήσεις, ακόμη κι αν θες, για να πληρώσεις τους φόρους. Ακόμη και τα ενοίκια εξευτελίζουν κάθε έννοια επένδυσης σε ακίνητα.
      Τώρα, αν το νέο φορολογικό για τα ακίνητα είναι στα πλαίσια των τελευταίων πεπατημένων ... ε, τότε καλύτερα να μας πουν ανοιχτά,
      ότι η ακίνητη περιουσία στην χώρα μας δημεύεται κι απαγορεύεται δια νόμου.. φοροχαρατσικού!

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ αύρα 24/10/2013 11:45:12

        Μάλλον έχεις "κοντή" μνήμη. Το 2004 προεκλογικά ο Κ.Κ έλεγε μεταξύ άλλων ότι θα καταργήσει τον φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας που ίσχυε μέχρι τότε. Πράγματι όταν πήρε την εξουσία όχι μόνο τον κατάργησε αλλά τον αντικατέστησε από άλλον που φορολογούσε σχεδόν κάθε περιουσία. Σαφώς επιβάρυνε λιγότερο από πριν την μεγάλη αλλά πλέον επιβάρυνε και την μικρή. Κάπου εκεί έχει τις ρίζες της η φορολόγηση της περιουσίας.

        • αύρα avatar
          αύρα @ Ηλίας 24/10/2013 14:28:34

          Η σχιζοφρενική υπερφορολόγηση των ακινήτων επί ΓΑΠ και Βενιζέλου κατέστρεψε την αγορά ακινήτων και τη μεσαία τάξη...
          κι όχι η εξορθολογισμένη φορολογία του ΚΚ.
          Ο φόρος στα ακίνητα είναι το αναγκαίο συνεπακόλουθο της ιδιοκτησίας!

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ Ηλίας 24/10/2013 17:22:18

          ΤΟ ΕΤΑΚ του Κ. Καραμανλη ηταν αρκετα δικαιο. Δεν ηταν τελειο, αλλα ηταν αρκετα δικαιο και λογικο.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Φωτεινή 24/10/2013 08:24:40

      Φωτεινή μου, εκατομμύρια μύγες τρώνε "κακά" over the world, οπότε να φάμε κι εμείς! Ε;!
      Η μόνιμη επωδός των συγγενών μου εις το US of A και το Canada είναι ότι πληρώνουν για τα σπίτια και την περιουσία και όλα όσα λες κι εσύ.
      Καλή μου κοπέλα και αγαπημένοι μου συγγενείς, κανείς δεν σας ζήτησε να πάτε σε μια ξένη χώρα. Ή για να το θέσω διαφορετικότερα, πήγατε ξέροντας τα Δικαιώματα αλλά και τις Υποχρεώσεις σ' αυτήν την χώρα.
      Έζησα 12 χρόνια στο Λονδίνο της Μεγάλης(!) Βρετανίας κι έφτασα να πληρώνω council tax στο, αν έχετε Θεό, S. Tottenham 1.280 Βρετανικές Λίρες τον χρόνο.
      Έτσι τα βρήκα κι έτσι έπραττα.
      Δεν μου άρεσε, τα μάζεψα κι έφυγα!
      Εδώ είναι Ελλάδα και έχει χυθεί πολύ αίμα για να ζήσουμε σε αυτόν τον τόπο.
      Ο ένας παππούς άφησε το κάτι τις του στην Αλβανία τον Ιανουάριο του '41, ό άλλος νόμιζε ότι πολεμούσε ενάντια στην "Μοναρχία" και ότι θα έφτιαχνε τον κόσμο.
      Αυτά λοιπόν που αφήσανε με το αίμα τους και τους αγώνες τους οι παππούδες μου δεν θα τα πατσίσω με χρέγια των ΠΑΣΟΚοσκυλαίων και ΝεοΔημοκρατών μιμητών, ούτε με τον τον ανδρέα και τα "δωράκια" των υπουργών του.
      Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος ο οποίος σκέπτομαι έτσι!
      (δυστυχώς για τους πολιτικάντηδες)

  20. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 23/10/2013 21:10:07

    Μην ανησυχείτε, θα ενταθούν τα συσσίτια του ΣΚΑΙ...ένα πιάτο φαγητό δις ημερεσίως είναι εξασφαλισμένο...θα υπάρχουν και ρεπορτάζ στην TV με τους κυβερνώντες να χτυπάνε στον ώμο τους ευτυχισμένους άστεγους-άνεργους-άφραγκους και να τους υπόσχονται ότι το φαγητό τους θα βελτιωθεί σύντομα έτι περαιτέρω...

  21. Mixalis avatar
    Mixalis 23/10/2013 21:26:08

    Εμενα προσωπικα και σας μιλαω ειλικρινα δεν με νοιαζει καθολου.Ας ερθουν να τα παρουν,2 σπιτια μισα μισα με τον αδερφο μου εχω και δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν μια απο εμας...διοτι με την υπεραναπτυξη που εχουμε στην δουλεια μας (ελευθεροι επαγελματιες) δεν ξερουμε τι να πρωτοπληρωσουμε.Πραγματικα απορω πως ελπιζουν σε εσοδα που κατα την γνωμη μου δεν προκειται ποτε να λαβουν....και βεβαια αναμενω τις εκλογες οποτε αυτες ερθουν,δεν σκαω.Και εγω κ ολη μου η οικογενεια καθως και οι περισοτεροι απο τον κυκλο μου πιστεψαμε στον ΑΣ.....ΠΑΠΑΛΑ ΟΜΩΣ

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/10/2013 22:28:52

    Οι αντικειμενικές αξίες έχουν καταβαραθρωθεί. Τα δάνεια στις τράπεζες για ακίνητα δεν κουρεύονται, ενώ την ίδια στιγμή η πραγματική αξία των ακινήτων δεν έχει καμία σχέση ούτε με την τιμή που ίσχυε όταν συνήφθη το δάνειο, ούτε με την αντικειμενική πλέον...Το θέμα δεν είναι να πουλήσεις το οικόπεδο ή το παλιοχώραφο για να απαλλαγείς από ένα άχθος (αφού πλέον σου τρώει λεφτά λόγω φόρου), το θέμα είναι ότι δεν πουλιέται.
    Εκτός και αν είναι τίποτα παραθαλάσσιο χτήμα σε καμία πλαγιά με φρύγανα, οπότε εκεί υπάρχει πεδίο δόξης λαμπρό για επίδοξους καρχαρίες που θέλουν να αγοράσουν μεγάλες εκτάσεις-φιλέτα για μαιζονέτες σε τουρίστες.
    Είναι πάντως γεγονός ότι δεξιό κόμμα που πάει να τα βάλει με την ιδιωτική περιουσία, έχει υπογράψει τη θανατική του καταδίκη....

  23. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 23/10/2013 23:54:06

    Υπομονή η πραγματική ελευθερία έρχεται όταν έχεις χάσει τα πάντα, τότε δεν φοβασε άλλο πια.

  24. tk avatar
    tk 24/10/2013 00:07:16

    Αυτό ήταν το κονταροχτύπημα με τους εισβολείς-τροικανούς; Σα δεν ντρέπονται λέω γω που μας έχουν τρελάνει στο ψέμα και στην κοροιδία. Αίσχος!
    Έχουν μετά το θράσσος και βγάζουν λόγους περι Δημοκρατίας....
    Οι άνθρωποι αυτοί είναι καρα-επικίνδυνοι, όλοι τους, θα πάρουν αυτό που τους αξίζει στο τέλος, και το τέλος δεν είναι μακριά.

  25. Μπόρα avatar
    Μπόρα 24/10/2013 00:33:15

    Καλό! Και σωστό!!!
    Δυστυχέστατα...

  26. Μπόρα avatar
    Μπόρα 24/10/2013 00:52:19

    ΜΝΗΜΟΝΙΟ = ΕΦΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ

    Τα πάντα όλα γι' αυτό γίνονται, από το 2009 κι εντεύθεν.

    Μην ξεχνάτε ότι, η Ελλάς είναι το ΜΟΝΟ κράτος της Ευρώπης που προήλθε από Επανάσταση (=> μοίρασε τις εκτάσεις/περιουσίες που απελευθέρωσε στους πολίτες του), και δεν είναι εξέλιξη της Φεουδαρχίας.

    ΟΜΩΣ, κάποιος που έχει ΙΔΙΟ_ΚΤΗΣΙΑ (= "ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι του") είναι πιο ανεξάρτητο πολιτικά άτομο από κάποιον που δεν έχει. Και δεν είναι εποχές, τώρα, για ανεξαρτησίες, ελευθερίες και άλλες φαιδρές δημοκρατικές αξίες...

    Κατανοητόν;

  27. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/10/2013 00:53:45

    I shouldn't want to buy a house in California no matter what the rebate! Differs from state to state.

    • George avatar
      George @ Φωτεινή 24/10/2013 12:30:14

      Greece has 5 property taxes, 3 local (ΤΑΠ,ΔΤ, ΔΦ) and 2 national ones, plus huge sales stamps. None is based on fair market value. Therefore has no real estate market nomore. Without it, an economy is bound to collapse as biggest investment made in the country is not saleable. All the difference in the world between a heavy tax and a lunatic one. Commies gone wild playing seek and destroy....

  28. Μπόρα avatar
    Μπόρα 24/10/2013 00:55:55

    @Σ Μ το σχόλιο

  29. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/10/2013 01:01:47

    Συμφωνῶ, αὔρα. Πρέπει ἡ φορολογία ἀκινήτων νά γίνη πιό δίκαια καί ἐξορθολογισμένη. Αὐτό πού μοῦ κάνει ἐντύπωση εἶναι ὅτι δέν θέλομε νά πληρώνωμε καθόλου γιά τήν ἀκίνητη περιουσία μας, ἤ μήπως κάνω λάθος;;;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φωτεινή 24/10/2013 17:32:07

      Απόλυτα σωστή η Φωτεινή. Και μάλιστα ειδικά στα αγροτεμάχια, με τόσο χαμηλό συντελεστή, θα είναι η πρώτη φορά που όλοι θα πληρώσουν στην Ελλάδα έστω και λίγα. Δε στέκει ένα διαμέρισμα 35ετίας που είναι πρώτη κατοικία για χαμηλοσυνταξιούχους να χρεώνεται με 300-400Ε χαράτσι μέσω ΔΕΗ και οι αγρότες που ζουν δεκαετίες από το χωράφι τους, άρα βγάζει κάτι κι αυτό, να μην έχουν πληρώσει φόρους ΠΟΤΕ! Έστω 50Ε. Θέλω λοιπόν να δω πρωτα παραδείγματα για το που θα πάει ο φόρος για την πρώτη περίπτωση που είναι η σφόδρα αδικημένη 2 χρόνια τώρα. Αν πέσει 15-20% θα είναι ανεκτό πλέον.

  30. CHRIS avatar
    CHRIS 24/10/2013 01:05:29

    "Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"

    Νίκος Καζαντζάκης

  31. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 24/10/2013 01:54:15

    Ξεχασατε τους εβραιους . Μαλλον αυτοι φταινε :=)

  32. αύρα avatar
    αύρα 24/10/2013 02:13:07

    Το σωστό είναι να πληρώσουν όλοι...
    αλλά αναλογικότερα και συνεπώς λιγότερα.

    Εξυπακούεται, ότι όσοι έχουν στην κατοχή τους ερειπωμένα χωριά ολόκληρα και πλαγιές βουνών .... δεν θα πρέπει να εξαιρεθούν, επειδή το νομικό πρόσωπο που τα έχουν γραμμένα, βλ.ίδρυμα, θα πρέπει να φοροαπαλλαγεί επειδή δεν έχει τα αντίστοιχα κέρδη.... !!!!
    Αν είχε κέρδη ...γιατί να το είχαν το ίδρυμα!!!!

  33. Tasos avatar
    Tasos 24/10/2013 03:57:49

    Και γιατί πρέπει να πληρώνουμε για πάντα για την ακίνητη περιουσία που δε παράγει πλούτο (πχ απλά μένεις μέσα)? Πληρώνεις άπαξ για να το φτιάξεις, ή για να στο μεταβιβάσουν και τέρμα. Επειδή έγινε καθεστώς είναι και ηθικό? Σε πιο ηθικό υπόβαθρο στέκει να πληρώνει για πάντα φόρο κάποιος που πχ έφτιαξε μόνος του ένα σπίτι σε ένα χωριό. Πλήρωσε το χωράφι, πλήρωσε τα υλικά, πλήρωσε τους μαστόρους, τη ΔΕΗ, τις άδειες και μπήκε μέσα. Ε εκεί δε πρέπει να τελειώνει η αφαίμαξη?

  34. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/10/2013 05:32:36

    Η τελευταια φραση, τα λεει ΟΛΑ. Μακαρι να παρουν εγκαιρα το μνμ αυτοι που πρεπει...

  35. old visitor avatar
    old visitor 24/10/2013 08:48:35

    Τα λόγια είναι περιττά, όπως λέει και το άσμα.

    Πρόκειται περί δήμευσης της ακίνητης περιουσίας κανονικά και με τη βούλα!
    Και ειδικά όταν θα φορολογούν το ακίνητο αγροτεμάχιο!, ενώ παράλληλα μιλάνε για ανάπτυξη του πρωτογενούς τομέα....

    Υ.Γ
    Δεν θα είχαμε νέα μέτρα υποτίθεται;
    Διαπιστώνει κάθε άνθρωπος μια πρωτοφανή υπερσοβιετική φορολόγηση

  36. George avatar
    George 24/10/2013 11:11:12

    Σοσιαλιστικό όμως?

  37. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 24/10/2013 12:02:48

    Υπαρχει ένα "ζητηματάκι" το οποίο πρέπει να διερευνηθεί στην όλη ιστορία του ΕΝΦΑ, ΑΝΦΑ, ΑΦΑ, και ξερω γω τι: η βάση υπολογισμού του φόρου είναι η αξία του ακινητου, όπως αυτή υπολογίζεται σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 41 του νόμου 1249/1982, ήτοι του νόμου που πρωτοεισήγαγε στην ελληνικη ζωή το συστημα των αντικειμενικών αξιών! Το 1990 που λέτε, προσετέθη εδάφιον δεύτερον στο εν λόγω άρθρο (με το νομο 1882/1990, παραγραφος 18 αρθρου 14) που ορίζει ότι :"οι κατα το προηγούμενο εδάφιο ΤΙΜΕΣ αναπροσαρμόζονται ΤΟ ΒΡΑΔΥΤΕΡΟΝ ΑΝΑ ΔΙΕΤΙΑ, με τις κατά την παρ.2 του παρόντος αποφάσεις του Υπουργού των Οικονομικών" Καλό, ε;;

    Τί σημαίνει τωρα πρακτικά αυτό, το οποίο ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΟΥΔΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕ: σημαίνει ότι α) υπάρχει σοβαρότατος λόγος για μια αναφορά κατα όλων όσων διετέλεσαν ΥΠΟΙΚ από το 2009 κι εντεύθεν (2009 γιατί τελευταία αναπροσαρμογή έλαβε χώρα το 2007!) ενώπιον του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, για το ΚΑΤΑΦΑΝΕΣ αδίκημα της ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ, το οποίον στην περίπτωση των Υπουργών είναι ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ και β) υπάρχει σαφής αιτιολογία για να καταπέσει το νομοθέτημα αυτό ή όποιο άλλο που βασίζεται σε αντικειμενικές αξίες πέραν της διετίας, στο Συμβούλιο της Επικρατείας!!
    Προσωπικώς, σκέφτομαι και τα δυο!
    Με εκτίμηση

    • makis Stefanatos avatar
      makis Stefanatos @ anarcholiberal 24/10/2013 13:26:24

      Υποκλίνομαι!!!

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ anarcholiberal 24/10/2013 17:41:20

      "Προσωπικώς, σκέφτομαι και τα δυο!"

      Οταν συντάξεις τήν αναφορά σου, βγάλτην στό διαδίκτυο, θά συνυπογράψω.

      Δέν πάει άλλο.

    • Petronius avatar
      Petronius @ anarcholiberal 24/10/2013 20:13:30

      Μακάρι να το κάνεις!

  38. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/10/2013 12:10:57

    Το 2002 ο εκπροσωπος τυπου αυτου του κομματος ειχε πει "και κομμουνιστες θα γινουμε για τον λαο". Τελικα αργησαν 11 χρονια αλλα εγιναν. ("Θα ερθουν οι κομμουνιστες και θα....")

  39. πΔπ avatar
    πΔπ 24/10/2013 12:35:12

    Μα, ο κύριος "μη ευθύνης Υπουργών" συγκυβερνά σήμερα!
    Θες να ρίξεις την Κυβέρνηση;!
    Θέλεις;!
    Μπα σε καλό σου!!!

  40. DJ avatar
    DJ 24/10/2013 13:04:17

    I could also write to you in Greek but I would be clearer if I write in English.
    I am French living in Greece since 2006 and I had the objective to buy land, build a house and start a company to make biological products.
    I bought the land and the house, and as you know, the crisis has made it impossible to develop any business. Until this is over, I keep my capital for future investments. However, this new tax is just eating up slowly ALL the capital that is required to start my business.
    With my wife, I have 50% of the house (182m2) and the oikopedo (8600m2- full of olives and vines like a agrotemaxio). I pay this year 750 euros the 'xaratsi' but no FAP because the value of the house+land = 202 000 euros. I have 50% hence 101 000 euros.
    Now with the new tax, the house will be taxed 600 and the land 1612 euros, hence total = 2212 euros. I don't have this money for a land that is used only for olives ans wine production.

    We are located in a small oikoismo 'Kamenitsa, Achaias'. It is full of olive trees and agricultural fields, mainly owned by farmers. This oikoismos has a superficy of 800 m around the church, meaning 2 000 000 m2 (2 million). The area is rated at 17 euros/m2, therefore with the new law, 0,25 coefficient.

    2 000 000 x 0,25 = 500 000 euros for the oikoismos Kamenitsa, populated with 60 inhabitants. Are we that worth and rich in the 'eparxia' to afford this for one year.

    According to the new law, 1000 m2 at 17 euros/m2 (value=17000) will be taxed 250 Euros, but a field at 50 euros/m2 (value=50000) will be taxed 300 euros !

    Something is wrong here, value 3 times higher and you pay only 50 euros extra.

    What about building that are for 'storage'? Are they taxed in the same way?

    There are more examples in this law that are just so injust and anticonstitutional. For example, Greeks living abroad cannot benefit of the tax discount, can they?

    A person with less than 7000 euros/year (and possibly 1 million euro in the bank) but living in rich area can be tax deducted, but a person with no income but with a field bigger than 500 m2, will be taxed on everything, although they CANNOT afford it. Fair ? I don't think so.

    I can say now that I LOVE the 'xaratsi', now that Nea Dimocratia and Pasok want to ruin further the people.

  41. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 24/10/2013 15:06:57

    Ήμουν δεξιός για 40 χρόνια δεν ψήφισα καμιά φορά κανένα άλλο κόμμα
    συνειδησιακά ιδεολογικά ψυχολογικά στήριζα κάθε προσπάθεια της παράταξης ακόμη και τα σκληρά χρόνια της δεκαετίας του 80 . Σήμερα δυστυχώς αισθάνομαι ότι προδόθηκα από το κόμμα μου. Ανήκω στη μεσαία αστική τάξη και βλέπω ότι το κόμμα μου πάει να καταστρέψει εμένα και όλους αυτούς που το στήριζαν τόσα και τόσα χρόνια. Ο κ Σαμαράς ψηφίστηκε ως επαναστάτης ...και δυστυχώς αποδείχθηκε μικρός για να σηκώσει το βάρος αυτής της παράταξης.

  42. christof avatar
    christof 24/10/2013 15:19:28

    Ευτυχως που ψηφισαμε ΝΔ και τον οικονομολογο Σαμαρα .Ευτυχως που εχουμε φιλελευθερη κυβερνηση που θα μειωσει τους φορους Ευτυχως που η ΝΔ ειναι μελος του Ευρωπαικου λαικου κομματος που ειναι υπερ της ιδιοκτησιας.Ευτυχως.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ christof 24/10/2013 17:17:46

      Τι να πει κανεις. Ολοι περιμεναμε, οτι στα ακινητα θα επιβαλονταν ενας φορος οπως ηταν το ΕΤΑΚ επι Κ.Καραμανλη, ισως περιπου 40% περισσοτερο (λογω της μεγαλης αναγκης για εσοδα). Με ενα δικαιο αφορολογητο περιπου 150.000 και χαμηλους αρχικους φορολογικους συντελεστες για τις επομενες 300.000-400.000, δηλαδη τη μεσαια ακινητη περιουσια.

      Τελικα μας προεκυψε ενας φορος περιπου 4-5 φορες μεγαλυτερος απ το τοτε ΕΤΑΚ, και δεν ξερουμε απο που θα τα βρουμε. Με τις αντικειμενικες να μενουν ιδιες, ενω οι πραγματικες τιμες εχουν πεσει στο μισο (ισως και ακομη πιο κατω). Και να μας λενε οτι μας κανουν και χαρη, που δεν αυξανουν κι αλλο τις αντικειμενικες.
      Σοβαρευτειτε και σταματηστε το δουλεμα, γιατι η παλι στη Χ.Α βλεπω να πηγαινουν οι Δεξιοι ψηφοι. Οι εντυπωσεις και τα δικαστικα σοου, δεν γεμιζουν το πορτοφολι κανενος απλου Ελληνα πολιτη.

  43. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 24/10/2013 15:41:57

    Μετά την άμεση (ομόλογα μικροομολογιούχων) και έμεση (φορολαίλαπα) δήμευση της κινητής περιουσίας, έπεται τώρα και η αντίστοιχη της ακίνητης μέσω του εκτρώματος του νόμου περί φορολόγησης ακινήτων, ενώ σύντομα η επιδρομή θα ολοκληρωθεί με άρπαγμα των καταθέσεων (βλέπε Κύπρος). Νομίζω ότι ο John Dillinger και ο Pablo Escobar φαντάζουν αγγελούδια μπροστά τους...

  44. ΑΜ Παπαιωαννου avatar
    ΑΜ Παπαιωαννου 24/10/2013 18:45:24

    αυτά είναι τα αποτελέσματα της δογματικής πολιτικής 'ευρώ παση θυσία' που ακόμα και αν ισχύει ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν διαφημίζεται....

  45. νικος avatar
    νικος 24/10/2013 18:52:15

    ''7) Αντικατάσταση του χαρατσιού από νέο διευρυμένο ΕΤΑΚ, υποφερτό για όλους.'' ενα απο τα 18 σημεια του αντωνη σαμαρα. ο νεος νομος για τα ακινητα δεν ειναι ενα υποφερτο διευρυμενο ΕΤΑΚ ,αλλα ξεσκισμα του πολιτη αυτης της χωρας.μας κοροιδεψες και μας εξαπατησες σαμαρα και θα το πληρωσεις.

  46. PA avatar
    PA 25/10/2013 13:41:37

    Η επιβολή φόρων επί της ιδιοκτησίας χωρίς εισοδηματικά κριτήρια οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στη δήμευση (έμμεση ή άμεση) των περιουσιών όσων λόγω αρνητικής συγκυρίας δεν είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν. Είναι συνεπώς αντισυνταγματική αλλά και παράνομη για τον επιπλέον λόγο (που αναφέρεται σε σχόλιο άλλου χρήστη) ότι βασίζεται σε αντικειμενικές αξίες που έχουν να αναπροσαρμοσθούν από το 2007 και δεν έχουν καμιά σχέση με τη σημερινή πραγματικότητα.
    Για όλους αυτούς τους λόγους το προτεινόμενο νομοθέτημα είναι επιεικώς απαράδεκτο και θα πρέπει να καταψηφισθεί από οποιονδήποτε βουλευτή (ειδικά της ΝΔ) σέβεται τον εαυτό του και το συνταγματική νομιμότητα.