#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2011 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο ξύλο δεν έπαιξαν στο υπουργικό συμβούλιο!



Ένα ακόμη σημάδι πλήρους διάλυσης της κυβέρνησης του ενός μηνός, αποτέλεσε το σημερινό υπουργικό συμβούλιο στο οποίο μόνο... ξύλο που δεν έπαιξαν οι υπουργοί κάτω από τον... άφωνο Παπαδήμο. Αν και τις προηγούμενες ημέρες τα «παπαγαλάκια» έκαναν λόγο για ηχηρή παρέμβαση του πρωθυπουργού, αυτό έμεινε στα λόγια και το μόνο που ακούγονταν στο υπουργικό ήταν φωνές κι αλληλοκατηγορίες.

Βασική αιτία της έντονης αντιπαράθεσης κορυφαίων υπουργών ήταν το φιάσκο της εργασιακής εφεδρείας. Οκτώ μήνες το κοσκίνιζαν και φτάσαμε δέκα μέρες πριν το τέλος του χρόνου να έχουμε μια απίστευτη κατάσταση που μόνο γέλιο προκαλούν. Από τα περίπου 10.000 διαπιστωτικά έγγραφα απομάκρυνσης δημοσίων υπαλλήλων, μόλις 1.000 έχουν ενταχθεί σε εργασιακή εφεδρεία και οι υπόλοιποι έχουν φύγει με σύνταξη.Ενώ η τρόικα είχε απαιτήσει 30.000 αποχωρήσεις από το δημόσιο, τίποτε δεν έχει γίνει λόγω ανικανότητας της κυβέρνησης.

Αυτό ήταν αρκετό για μια οξύτατη επίθεση κατά του υπευθύνου για την εφεδρεία, Δ. Ρέππα, ο οποίος δέχθηκε τις επικρίσεις του Ευ. Βενιζέλου ο οποίος χαρακτήρισε την απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων «μαϊμού». O Ρέππας δεν έμεινε έτσι αλλά βρήκε την ευκαιρία να επιτεθεί στον Γ. Ραγκούση για την αποτυχημένη, όπως είπε, απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων. Λοβέρδος, Διαμαντοπούλου (Τρόικα ΠΑΣΟΚ) και Βορίδης δεν έχασαν κι αυτοί την ευκαιρία να επιτεθούν στο Ρέππα για την εφεδρεία, ξεχνώντας προφανώς ότι είναι οι βασικοί υπουργοί, μαζί με τον Βενιζέλο που αρνούνται να στείλουν στοιχεία για την εργασιακή εφεδρεία αλλά και για την συγχώνευση και κατάργηση οργανισμών, ένα ακόμη φιάσκο εν εξελίξει.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι πρωταγωνιστές της διάλυσης της κυβέρνησης είναι οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ, λόγω της εσωκομματικής διαμάχης για την... καρέκλα στο κόμμα. Αν όμως οι ίδιοι οι Πασόκοι που πίεζαν για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας, την σαμποτάρουν μ' αυτό τον τρόπο, καλό είναι να πάνε σπίτι τους. Την ώρα που η πατρίδα κινδυνεύει οι πράσινοι υπουργοί παίζουν το γνωστό παιχνίδι με τις μουσικές καρέκλες.

Βαρύτατες είναι οι ευθύνες και του κ. Παπαδήμου που αφήνει ανεξέλεγκτους τους υπουργούς του χωρίς να κάνει απολύτως τίποτε. Πάντως, ο κ. Παπαδήμος  αποχώρησε εμφανώς ενοχλημένος και εκνευρισμένος από την… κατάντια του κυβερνητικού σχήματος

«Δεν θα καταθέσουμε εύκολα τα όπλα» μας είπε κορυφαίο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ μετά το πέρας του Υπουργικού συμβουλίου, δείχνοντας έτσι το κλίμα που επικρατεί στην κυβέρνηση και επιβεβαιώνοντας την αδιαφορία τους για την ομαλή λειτουργία της κυβέρνησης.

Η μόνη λύση μοιάζει να είναι ο… ανασχηματισμός της κυβέρνησης μόλις 30 μέρες μετά την συγκρότησή της! Ο «λα(γ)ος» Καρατζαφέρης έσπευσε ήδη να το προτείνει και να γίνει θέμα στα μήντια για την προετοιμασία της κοινής γνώμης.

Η ουσία είναι ότι οι τρεις ομάδες του ΠΑΣΟΚ χτυπούν η μία την άλλη και συμμαχεί η μία εναντίον της άλλης χωρίς αρχές και χωρίς ηθική.

Ύστερα από όλα αυτά τίποτε δεν αποκλείεται. Από το να προχωρήσει ο Παπαδήμος σε ανασχηματισμό μέχρι να υπάρξουν παραιτήσεις που θα οδηγήσουν σε ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 15/12/2011 22:03:43

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Λάρισας, κ. Χρήστος Ζώης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Μετά τα όσα έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια του σημερινού Υπουργικού Συμβουλίου σε σχέση με το θέμα της εφεδρείας των δημοσίων υπαλλήλων, είναι πλέον προφανής η ανάγκη να προσέλθει αμέσως ο κ. Ρέππας στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής και να ενημερώσει υπεύθυνα τα μέλη της.
    Υπενθυμίζω ότι σε εκκρεμότητα είναι σχετικό αίτημά μας που έχει υποβληθεί από τις 28/09/2011.
    Είναι αυτονόητο ότι η Βουλή δικαιούται και πρέπει να γνωρίζει κάθε τι σχετικό σε πρώτο πρόσωπο και όχι από διαρροές και “πληροφορίες”».

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 15/12/2011 22:36:43

    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΕΙ

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/12/2011 22:38:05

    Ναι και θα λυθει το προβλημα ! Θα κανουν ντα τον Ρεππα τον πιο πρασινοαιματο απο το στρατοπεδο του ΓΑΠ!Βρε βγειτε εξω και καταγγειλτε στο κοσμο και τα ΜΜΕ
    -Τον στρατο των συμβουλων που εχουν μαζεψει 50 τοσοι υπουργοι
    -Τις προσληψεις που εχουν κανει και ειναι διπλασιες απο αυτες που ειχαν δικαιωμα βασει του νομου{1.600 πηραν μονο τον Οκτωβριο βασει της ιστοσελιδας του Υπουργειου του Ρεππα}
    -Στους οργανισμους και τις ΔΕΚΟ κανουν παρτυ με τις προσληψεις {μεσω εργολαβων !!} και τις υπερωριες .
    -Χιλιαδες οικογενειες δεν εχουν ουτε εναν εργαζομενο αναμεσα τους {ο Ρομπολης της ΓΣΕΕ περιμενει 1.500.000 ανεργους το 2012!}
    -Τα συσσιτια επανερχονται σε στυλ κατοχης .
    -Τα λουκετα μαυρισαν δρομους και γειτονιες .
    -Τα παρκα γεμισαν αστεγους
    -Η απορροφητικοτητα των κοινοτικων πορων κτυπαει κοκκινο.
    -Τα golden boys των τραπεζων χαιρονται τα bonus των χρεωστασιων και δεν μιλα κανενας !
    -Το δημοσιο χρωστα σε ιδιωτες 6,5 δισ και απο την αλλη μερια τους παει φυλακη με χειροπεδες !
    -Οι Κουτρουμανιδες και Λοβερδοι σκοπευουν σε νεες περικοπες συνταξεων και φαρμακευτικων δαπανων !
    -Τα ασφαλιστικα ταμεια με δικη τους ευθυνη κατρακυλουν στην αβυσσο της απωλειας των αποθεματικων μεσω του κουρεματος θεωρωντας τα ιδιωτικο τομεα {ακουσον - ακουσον } και οχι ΝΠΔΔ οπως ειχε παραδεχθει και στο παρελθον ο πολυς διοικητης της ΤτΕ κ Προβοπουλος .
    Ορατοτης μηδεν κ Ζωη ! Παρτε ως παραδειγμα το κατηγορω του Εμιλ Ζολα και φτιαχτε εναν καταλογο καταγγελιων που θα σφυροκοπα καθε λεπτο ,καθε ωρα ,καθε μερα το ΠΑΣΟΚΙΚΟ κατεστημενο εχοντας μπροστα σας ενα πραγμα ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΣΗ ΣΑΣ {Θυμηθειτε τα ουρλιαχτα τους επι κυβερνησεων ΚΚ } Τιποτα αλλο !

    -

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ραβινος 15/12/2011 22:39:33

      ΘΕΣΗ ΣΑΣ

  4. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 16/12/2011 00:37:26

    Πάντως ο αριθμός των πασοκικών προσλήψεων είναι απίστευτος.Με διαγωνισμούς της πλάκας,χωρίς ΑΣΕΠ...οι τύποι είναι αδίστακτοι.

    Ποιος κανόνας 1/10 και παραμύθια για προσλήψεις και πράσινα άλογα.Πιθανώς να ισχύει μόνο για πανελλαδικές εξετάσεις και ΑΣΕΠ που είναι αξιοκρατικά...

    Ενδεικτικά αναφέρω ότι για ΕΠΟΠ στις Ένοπλες δυνάμεις,Λιμενικό Σώμα...ακόμα και στην Πυροσβεστική και την Αστυνομία που έχουν μπει σε Πανελλαδικές Εξετάσεις εδώ και χρόνια, τώρα βάζουν κόσμο με διαγωνισμούς (ήμαρτον)...

    Μιλάμε κοντά στις 10.000 άτομα για Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας.

    Πώς να μην κάνουν συσσίτια στο Στράτευμα μετά όταν φτάνει ο μισθός στα 800 ευρώ μέσο όρο.

    Αυτά γιατί δεν τα καταγγέλλει κανένας?

  5. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 16/12/2011 01:55:21

    Η εργασιακή εφδρεία να ξεκινήσει από το υπουργικό συμβούλιο.
    Να πάνε πρώτα αυτοί στα σπίτια τους ως κομμάτι του δημοσίου (και μάλιστα της δημόσιας διοίκησης) γιατί:
    1. Είναι πολύ μεγάλο (50 υπουργοι + σύμβουλοι)
    2. Είναι αναποτελεσματικο
    3. Έχει πολύ μεγάλο μισθολογικό κόστος
    4. Δρα ενάντια στο δημόσιο συμφέρον
    5. Κανείς δεν θα στεναχωρηθεί , τουναντίον θα προκαλέσει έκρηξη χαράς......

  6. Jimakos avatar
    Jimakos 16/12/2011 02:33:49

    Ολα αυτά συμβαίνουν και θα συνεχίσουν να συμβαίνουν, γιατί δεν υπάρχει Δημόσια Διοίκηση στην Ελλάδα.

  7. k avatar
    k 16/12/2011 02:55:35

    ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ?

  8. restart avatar
    restart 16/12/2011 05:59:09

    δε φτανει που ειναι πολλοι και αχρηστοι
    ειναι και του περασμενου αιωνα
    50 νοματαιοι και ουτε ενα λαπτοπ

    θα μου πεις τωρα τι ψαχνεις
    και ο αλλος που το ειχε στο fb εμπαινε για chαt

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 16/12/2011 06:11:00

    Δεν ξεκινούν την εφεδρεία οι ίδιοι;;; Να πάνε ΤΏΡΑ στα σπίτια τους.

  10. Κωστάκης avatar
    Κωστάκης 16/12/2011 09:51:41

    Η μονη λυση ειναι εκλογες το συντομοτερο δυνατο...να παρουν ποδι οι δοσιλογοι της τροικας και ολοι οι τρωγλοδυτες πολιτικοι .....επαναδιαπραγματευση των μετρων εαν κ εφοσον πρεπει να επιβληθουν....Αυτοδυναμια Σαμαρα κ κοινωνικη πολιτικη....Ειναι η τελευταια μας ευκαιρια....

  11. ioannis33 avatar