Μυστικός συντροφικός δείπνος
25/11/2014 06:10
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστικός συντροφικός δείπνος

Ο Πάνος Σκουρλέτης γύρισε το κλειδί στο παλιό καλό μαύρο Trabant, το εργαλείο της Κεντρικής Επιτροπής για τις διακριτικές αποστολές. Ο δίχρονος δικύλινδρος κινητήρας βρυχήθηκε σαν παλιό Sachs μπατίρι τσαντάκια του ’80, βγάζοντας ντουμάνι από γαλάζιο καπνό και λίγες τούφες μαύρο. Ο Πάνος άναψε ένα μαύρο Davidoff με τον παλιό ρουμάνικο αναπτήρα, που είχε σκαλισμένα δεξιά αριστερά τα κεφάλια του Νικολάϊ και της Έλενας Τσαουσέσκου κι έβαλε πρώτη. Ο αναπτήρας ήταν δώρο μιας ρομά συντρόφισσας από την Τιμισοάρα. Είχαν ζήσει καυτές στιγμές κάτω από την λάμπα των 30 Watt στην μικρή σοφίτα της, συζητώντας για το ρουμανικό θαύμα, το τραχιάς ποιότητας αλληλέγγυο χαρτί για την «Αυγή» και την ιστορική επίσκεψη του Μπάμπη Δρακόπουλου μαζί με τον Χρύσανθο στην Βόρεια Κορέα.

Έβαλε σιγανά μια παλιά κασέτα TDK με Μποφίλιου και Στάθη Δρογώση για να ατσαλώσει το φρόνημα.

Κατεβαίνοντας την Κηφισίας, μπορεί να τον προσπερνούσαν κι οι ψηλομύτες οικολόγοι ποδηλάτες, όμως όσο πατούσε το γκάζι, αυτό το αμάξι χιλιόμετρο το χιλιόμετρο τον μεταμόρφωνε. Αυτή η ξινίλα στην έκφραση του, σαν να τον στενεύουν μονίμως τα παπούτσια του ή να του μυρίζουν οι ιδέες του, σιγά – σιγά αντικαταστάθηκε από ένα αληθινό νοσταλγικό χαμόγελο. Οδηγούσε μια κιβωτό του υπαρκτού σοσιαλισμού, χωρίς δισκόφρενα, χωρίς αερόσακους, ανέπνεε καμένα λάδια αλλά αυτή η προλεταριακή αμεσότητα, που κινδύνευε να την χάσει στην Εκάλη και στα σύγχρονα στιβαρά καπιταλιστικά αυτοκίνητα, τον γοήτευε.

Έκανε τον γύρο της Ομόνοιας, κατέβηκε την Πειραιώς κι έστριψε παράνομα στην Κουμουνδούρου. Πέρασε μπροστά από τα γραφεία και συνέχισε στην Ευριπίδου. Παρκάρισε με σβηστά φώτα απέναντι από το μπριζολάδικο του Τέλη και περίμενε σιγοψυθιρίζοντας ένα σουξεδάκι της Μποφίλιου. Κοίταξε με διεθνιστική τρυφερότητα δυο νιγηριανές πουτάνες κι ένα αλβανό σαλεπιτζή που πέρασαν και τότε άκουσε το παπί που αγκομαχούσε στην ανηφόρα.

Ο Νίκος Παπάς φορούσε για ξεκάρφωμα παντόφλες, πακιστανικό σαλβάρι κι ένα κράνος διασταύρωση Adrianne του Α’ ΠΠ με τραγιάσκα, σαν αυτά με το γείσο που φοράνε οι κινέζοι της πλατείας, που κουβαλάνε δώδεκα μεγάλα χαρτοκιβώτια ρούχα με ένα σκούτερ. Σταμάτησε, τσεκάρισε ανήσυχος τα πέριξ κι ο Αλέξης κατέβηκε βιαστικά. Κάτω από το λατρεμένο του σακάκι Burberrys και το κόκκινο πουκάμισο είχε σηκωμένη την κουκούλα από το παλιό του φούτερ. Πρέπει να είσαι κάγκουρας για να φοράς το φούτερ μέσα από το πουκάμισο αλλά ήταν συμβολικό γι’ απόψε. Ήταν ο θώρακας του απέναντι στους πειρασμούς του Κεφαλαίου. Το φορούσε τότε, στις καταλήψεις στην Γκράβα, όταν μοίρασε ακριβοδίκαια τις τυρόπιτες του κυλικείου στα παιδιά. Φαινόταν, είδε από τότε τον θαυμασμό στα μάτια της Περιστέρας, πως ήταν γεννημένος Άη Γιώργης του Μνημονίου. Το είχε.

Μπήκε στο Trabant προσπαθώντας 4 φορές να κλείσει την πόρτα του συνοδηγού. Μάταια. Βρέθηκε να την κρατάει σε όλη την διαδρομή μέχρι την Αλωπεκής στο Κολωνάκι κοιτώντας με απορία την παράξενη έκφραση του Πάνου. Τόσες φορές είπε στον Λαφαζάνη να συμφωνήσουν να το πουλήσουν το παρτάλι, να πάρουν έστω ένα μικρό γιαπωνέζικο, σαν του Φώτη, αλλά ο Παναγιώτης ήταν ανένδοτος.

Ο Νίκος μπήκε προπομπός με το παπί. Ήξερε τα κόλπα στην περιοχή μετά από τόσα ραντεβού με τους μπουρζουάδες. Κόντευε να χαλάσει το στομάχι του με τόσους εσπρέσο, χωρίς την μαλακτική επίδραση του παλιού καλού φραπόγαλου από το Φλοράλ.

Στις γωνίες της Αλωπεκής ήταν ακροβολισμένοι σύντροφοι.

Στην μία ήταν ο Φίλης, έκανε πως διάβαζε «Αυγή», όμως μόνο έμπειρο μάτι θα διέκρινε τις δυο μικρές τρύπες στο ύψος του τίτλου, που του επέτρεπαν να βλέπει γύρω του μέσα από την εφημερίδα. Παλιά τακτική αντπαρακολούθησης που ακολουθούν οι σύντροφοι ΑΝΕΛ. Στην άλλη γωνία ο Κουράκης με την Γαϊτάνη παρίσταναν το ερωτευμένο ζευγάρι ανταλάσσοντας παθιασμένα φιλιά. Ο Τάσος, για να φτιάξει πειστικό κλίμα, στα ενδιάμεσα της απήγγειλε ψιθυριστά τις «Δαχτυλομπογιές» από το «Ιερωτικόν» του:

«Εγώ σκυφτός -καθώς μπρούμυτα-
δαχτυλοαφώ το σώμα της στη μαύρη κάμαρη

Λευκό μπαστούνι ο φαλλός μου
χτυπάει την πόρτα του
αμετάκλητου

Τυφλώνομαι από το φως του

Ορώ»

Μια καλοντυμένη ένοικος της διπλανής πολυκατοικίας πλησίασε τον Πάνο, του χτύπησε το τζάμι και φορτικά του προσέφερε τζάμπα μια ασπρόμαυρη τηλεόραση και κάτι παλιοσίδερα. Ο Πάνος τσαντισμένος δυνάμωσε την Mποφίλιου στο παλιό pioneer κι έκλεισε το τζάμι.

Ο Αλέξης, βγήκε διακριτικά κι ανήσυχος αλλά ο Κουράκης δίνοντας ένα αργεντίνικο φιλί στην Γαϊτάνη του έγνεψε με τα μάτια πάνω από τον πλαγιασμένο ξυρισμένο κρόταφο της συντρόφισσας πως όλα οκ. Τότε ο Φίλης άρχισε να σφυρίζει την «Καλίνκα» χορεύοντας καζατσόκ. Ήταν το δικό του διακριτικό καθησυχαστικό σύνθημα.

Ο Αλέξης πήρε βαθιές αναπνοές και χτύπησε συνθηματικά την πόρτα του Salon de bricolage ρίχνοντας πίσω την κουκούλα του παλιού καλού καταληψία.

Η Γιάννα, ο Παναγιώτης, η Μαριάννα κι ο Πάρης τον περίμεναν σε ένα μοναστηριακό δρύινο τραπέζι, στολισμένο διακριτικά με ασημένια κηροπήγια, λίγα κόκκινα γαρύφαλλα, σαν αυτά που είχε πάει στον τάφο της Κόκκινης Ρόζας και λευκές λινές πετσέτες, με κεντημένο το προφίλ του Μαδούρο με κόκκινη κλωστή.

Το κλίμα ήταν θερμό, σαν αξύριστη μασχάλη συντρόφισσας σε κινητοποιήσεις τον Ιούλιο και οικείο, αφού τα είχαν πει και στην Βουλή, όταν ο Νίκος τους σερβίρισε Earl Grey και μπισκότα βουτύρου από το λαϊκό West End του Λονδίνου. Μάταια έψαξε ο Πάντζας στο ελληνικό West End, στο Περιστέρι, αλλά τελικά την παρτίδα έσωσε ο Τσακαλώτος. Είχε κάβα.

Η σιδηρά κυρία μιλούσε μητρικά στον Αλέξη για το πεπρωμένο που την καλεί στον αγώνα κατά των δανειστών, όταν ήρθαν τα ορεκτικά, μαζί με ένα φίνο λευκό της Γάνδης, σοδιάς 1978, όταν η συντρόφισσα χαλυβούργαινα είχε unibrow.

Η Γιάννα, για να χαλαρώσει λίγο το κλίμα έπιασε το μάγουλο του Αλέξη με τα καλοδουλεμένα από τόσο personal δάχτυλα - τανάλιες και του έδωσε ένα μικρό τρυφερό μπατσάκι, λίγο πιο δυνατό από το πρέπον, καθώς εκείνος ρουφούσε ατσούμπαλα την αχινοσαλάτα με το λιλιπούτειο ασημένιο κουταλάκι. Τα ζουμιά πιτσίλισαν το κόκκινο πουκάμισο δώρο του Τσάβες, που φορούσε πάνω από το καταληψιακό φούτερ και κάτω από το σακάκι burberrys και μια υποψία σάρκας αχινού εκσφενδονίστηκε από τα σουφρωμένα χείλη του κατευθείαν απέναντι, στο ημίνεκρο τεντωμένο μάγουλο της Μαριάννας. Το botox, προερχόμενο από στρατιωτικό δηλητήριο, που νεκρώνει τους μύες, δεν επέτρεψε ούτε τόσο δα τρεμούλιασμα. Ο αχινός κατρακύλησε στο μάγουλο - λόφο της Ιβοζίμα, σκάλωσε λίγο σε μια αστοχία του κολαγόνου στην άκρη του στόματος κι έσταξε αδίστακτα πάνω στην αριστερή της γόβα, φτιαγμένη από δέρμα παρθένου αρμαδίλου.΄Ηταν μια μικρή στιγμή αμηχανίας μεταξύ συντρόφων, από την οποία τους λύτρωσε ο Παναγιώτης: «Μαμά, είσαι πιο δυνατή κι απ’ τη Ζωή»...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/11/2014 09:38:08

    Αγαπητέ Φαήλο, κάθε μέρα μας εκπλήττεις και περισσότερο! Λυρικότατο!

  2. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 25/11/2014 10:01:30

    Ευφάνταστη διασκευή ενός ευφάνταστου αλλά διαψευσθέντος -με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο- από όλους τους εμπλεκόμενους, "ρεπορτάζ" του ειδησεογραφικού site "iefimerida". Θυμίζει έντονα τις καταπληκτικές διασκευές-αποδόσεις μυθιστορημάτων του Γιάννη Μαρή, από τον Γιώργο Μαρίνο, στη μπουάτ "Ρήγας", στα 1970 - 1971. Γελάγαμε μέχρις δακρύων.

  3. Geros avatar
    Geros 25/11/2014 11:37:06

    Πολύ καλό , έχετε ταλέντο στην σάτιρα και πολύ καλές ατάκες. Αλλά κρασί από την Γάνδη? Νομίζω ότι η Γάνδη δεν είναι οινοπαραγωγός περιοχή και ότι ακόμα και να ήταν ένα λευκό από το 1978 θα ήταν για πέταμα μιας και τα λευκά κρασιά δεν επιδέχονται παλαίωσης.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Geros 25/11/2014 13:09:13

      Έχει και λίγο σουρεαλισμό το κείμενο. Γιατί, χορεύει ο Φίλης καζατσόκ;

      • karenin avatar
        karenin @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/11/2014 14:04:52

        Αυτά έχει ο κόκορας κρασάτος, όλο εμπνευσεις... Ολα τα λεφτα τα παλιοσίδερα με την ασπρομαυρη, στον "γύφτο" Σκουρλέτη.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Geros 25/11/2014 15:05:21

      Συμφωνώ για το λευκό της Γάνδης, όπως τα λέτε είναι. Αλλά μπροστά στο μεγαλειώδες υπόλοιπο άρθρο το προσπερνάμε πανεύκολα, το 'Το κλίμα ήταν θερμό, σαν αξύριστη μασχάλη συντρόφισσας σε κινητοποιήσεις τον Ιούλιο' δεν υπάρχει, κλαίω.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Geros 25/11/2014 19:42:07

      Γερο Εχει 50 χιλιομετρα πιο κατω στην σταφυλοπεριοχη του Overijse. Pωτησε το τοπικο Lidl να στο επιβεβαιωσει.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Zugzwang 25/11/2014 19:56:02

        Καλά ρε π...η μου, πόσοι οινολόγοι με διαβάζουν;!;!

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 12:42:14

    Πίσω από την σπαρταριστή, σαρκαστική αυτή εξιστόρηση και τη φαντασιακή παράθεση των υποθετικών γεγονότων ετούτου του άνευ σασπένς σεναρίου ….ζηλιάρικης φαντασίας, εγώ διακρίνω εμφανώς τη γλυκόπικρη απογοήτευση και την πικρόχολη αυτοδιάψευση του πικραμένου πλην τίμιου …εργατόπαιδου, του ανεβασμένου τα σκαλιά της επαγγελματικής καταξίωσης με τον ιδρώτα, τη μαγκιά και με τη λεβεντιά του!!!! Πως του ήρθαν έτσι ανάποδα όμως τώρα τα πράγματα; Αυτός δεν ήταν που την εμπιστεύτηκε, που την εξυπηρέτησε, που της παρείχε διευκολύνσεις παντός είδους, ακροβατώντας μόνιμα ανάμεσα νομίμου - ηθικού και των αντίθετών τους; Δεν σκέφτηκε ούτε αξιοπρέπεια, ούτε αρχές, ούτε και ….ιδέες. Αυτά αποτελούσαν τροχοπέδη της ραγδαίας του εξέλιξης, στην σκληροτράχηλη πολιτικάντικη αρένα! Χρειαζότανε άμεσα γενναιόδωρους σπόνσορες κι άπληστους νταβατζήδες μηντιάρχες, είχε ανάγκη άμεση της υποστήριξης, της ανοχής των ντόπιων τσιφλικάδων, πάντα στη βάση του αμοιβαίου συμφέροντος και βέβαια σταθερά με στόχο αποκλειστικά, τη σωτηρία της …πατρίδας! Τα πάντα της προσέφερε ο παραπλανημένος αφελής, με αντάλλαγμα τη στήριξή του στην εξουσία! Φευ όμως, δε διδάχτηκε απ΄ την Ιστορία κι από τα πλείστα τραγικά παραδείγματα του παρελθόντος! Αυτή η πρώην τροτέζα νυν παντοδύναμη και ψηλομύτα γκόμενα η Μπουρζουαζία, αυτή η αχρεία, που τυφλά ο βλάκας εμπιστεύτηκε, υπήρξε πάντοτε αδηφάγος και σκληρόκαρδη και άπιστη κι αγνώμων…. Πάντα θα πέφτει πρόθυμα στα πόδια του επόμενου πολλά υποσχόμενου …εραστή (της εξουσίας), και θα προσφέρεται ύπουλα, και υποκριτικά και καταχθόνια, αποσκοπώντας στη διαιώνιση της εξασφαλισμένης παντοκρατορίας της. Αλλάζει ….εραστές σαν τα Gucci της και στρέφει με άνεση την εύνοια και την προτίμησή της, προς όποιον θεωρήσει … μισοέτοιμο να κάτσει στο …θρόνο. Εν ανάγκη, για να διευκολύνει λίγο τις εξελίξεις, τον σπρώχνει εκείνη με …τρυφερότητα, ώσπου αυτός να χάσει λίγο την ισορροπία του και να πέσει πίσω απαλά, στη κόκκινη βελούδινη, την πολυθρόνα! Το σκήπτρο του το δίνει …αργότερα, άμα φανεί αρκούντως …συνεργάσιμος. Δεν ωφελεί ο κλαυσίγελος λοιπόν. Ας πρόσεχε ο αφελής πικραμένος, ο προδομένος και … απατημένος. Τη Λερναία Ύδρα δε γίνεται άνευ κόστους να την ταϊζεις, ούτε και να την εμπιστεύεσαι. Της κόβεις επιμόνως τα κεφάλια κάθε μέρα που φυτρώνουν κι έτσι κερδίζεις την εμπιστοσύνη των ….υπηκόων που ονειρεύεσαι να διοικήσεις. Είναι μονόδρομος αυτή η επιλογή εάν στοχεύεις στη διάρκεια, κι όποιος διαλέγει άκριτα τον …εύκολο το δρόμο της γλυκιάς αποπλάνησης, της διαφθοράς και της ψυχικής του ''εκπόρνευσης'', έρχεται η ώρα (απ΄τα μνημόνια και πέρα ο χρόνος θα΄ναι αμείλικτος) που το πληρώνει πανάκριβα, γιατί τα χάνει ΟΛΑ! ΤΗΕ ΕΝD ……

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 14:57:17

      Πρέπει να είσαι δυστυχισμένος. Ούτε το χιούμορ δεν μπορείς να απολαύσεις χωρίς ξινίλα. Στεναχωριέμαι για σένα...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/11/2014 15:16:37

        :-) Είσαστε πολύ μεγάλη καρδιά βέβαια, είναι γνωστό αυτό, αλλά don't cry for me ...... Tι σας πείραξε αλήθεια τόσο; Το οτι διαισθάνθηκα την υποβόσκουσα απογοήτευση, ή το οτι την επισήμανα; Μα είναι τόσο εμφανής.... Ησυχάστε όμως. Δεν είπα πως δεν ήτανε αστεία η περιγραφή σας. Μπορώ να διακρίνω τη ...σοβαρότητα κάτω από την αστειότητα, χωρίς να χάνω την ικανότητα να χαμογελάω. Το κωμικό και το τραγικό, ενυπάρχουν σχεδόν σε κάθε προσέγγιση. Δεν αντέχετε ούτε έναν κόκκο αλήθειας αγαπητέ, χωρίς να επιτεθείτε (όπως το συνηθίζετε) σε ...ανεμόμυλους; Κρίμα.....

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 15:56:00

          Ρε φίλε, έχεις πρόβλημα.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/11/2014 16:10:40

            :-) Πιστέψτε με αγαπητέ, μονάχα κάποιο οικονομικό, όπως σχεδόν πλέον όλοι, λόγω των ευφάνταστων κι αβάσταχτα αναπτυξιογενών μνημονίων..... Μόλις όλα αυτά λήξουν, φύγουν, ή τα σκίσουμε τέλος πάντων που θα πάει; Όλοι μετά, ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ!!

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 22:18:57

            ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ!! Σιγουρα....Μακαρι να μας λεγατε και προς τα που..... Γερμανια, Αυστραλια, Αμερικη... Παντου περιμενουν εργατικους τυπους, ειδικα δε οσους εχοθν τασεις να σκιζουν.....την γατα ( μνημονια )

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Vassilis 26/11/2014 01:04:51

            :-) Είπαμε..... Σουρεαλιστικό το άρθρο, σουρεαλιστικά και τα σχόλια!

  5. iconology2009 avatar
    iconology2009 25/11/2014 13:07:20

    Έπος! Το έπος του πολιτικού χρυσοθήρα. Υ.Γ. Το διέψευσαν λέει όλοι οι πρωταγωνιστές το περιγραφόμενο γεγονός, λες και τα πριβέ κλαμπ δεν υπάρχουν παρά ακριβώς για να διαψεύδουν γεγονότα. Ακόμη και αν ο λεγάμενος δεν πήγε σ'αυτό το ραντεβού οι συνέπειες αυτού του απραγματοποίητου αυτού ραντεβού είναι εδώ. Γιατί θα έδινε χείρα επικοινωνιακής σωτηρίας ο Τσίπρας στη Μαντάμ αν όχι γιατί πραγματικά ή όχι αδιάφορο έχει συναντηθεί μαζί της και με ό,τι εκπροσωπεί αυτή η εμβληματική περσόνα σ'αυτό που είναι και το απόλυτα ουσιώδες μιας τέτοιας συνάντησης: τις ιδέες και το ήθος των ιδεών συνδυαστικά και των δύο αυτών καιροσκόπων.

  6. Wolf avatar
    Wolf 25/11/2014 14:10:49

    Αφού διαψεύδονται α

  7. maria avatar
    maria 25/11/2014 14:41:00

    Να είσαι καλά Φαήλο. Αλλαξα συκώτι απ' το γέλιο. Ο λόγος σου και τα γραπτά σου είναι όαση.

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/11/2014 14:54:25

    Χα, χα, χα! μπα σε καλό σου, θα μας πεθάνεις από ΟΤΓ (οξύ τερματικό γέλωτα). Πάω στοίχημα όμως, Φαήλε, ότι κρυφοκαπνίζουν κοχίμπα, φορούν (φωτιά) και μπούρμπερυ, πουκάμισο Οκσφορντ, παπούτσια Σαλβατόρε Φεραγκάμο ή πράδα, το ουϊσκυ είναι το 100 χρόνων του Ιωάννου του περιπατητή, και οι μετοχές στην Γκολτνμαν-Σακς, και το φαγητή γαλλικό με εκείνη την σάτσα που σκτοώνει ελέφαντα με αθηροσκληρωση. Υπενθυμίζω πως οι "προλετάριοι" επαναστάτες Λένιν, Τροτσκυ κοκ δεν ήταν "εργατιά", στο όνομα της οποία κατεβάζουν τον Ιωάννη τον περιπατητή αλλα αστότατοι αστοί, γραφιάδες. Αυτό τα λέει όλα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Αργεάδης 25/11/2014 14:58:59

      Μα εντελώς! Αν δεν είχε η αστική τάξη προβληματικά τέκνα, η αριστερά δεν θα είχε ηγεσία....

  9. MAD avatar
    MAD 25/11/2014 15:29:05

    Πολύ καλό. Φανταστείτε το σε ταινία στυλ Sin city, ασπρόμαυρη, με μόνο χρώμα το κόκκινο πουκάμισο του Αλέξη

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ MAD 25/11/2014 16:54:25

      Καλή ιδέα.

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/11/2014 16:23:01

    Πολύ ωραίο Φαήλο! Χοντρό γέλιο. Πάντα ένα πρακτόρικο αργεντίνικο φιλί ζεσταίνει τις ψυχές μας...

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 25/11/2014 16:49:20

    Ξεκαρδιστικό... διαβάζεις και βλέπεις τους ήρωες της ιστορίας σαν σε φίλμ... (αλλά πολλές άγνωστες λέξεις... Trabant ... unibrow... Sachs... )

    • Πάρης ο όμορφος avatar
      Πάρης ο όμορφος @ roadrunner 25/11/2014 17:05:45

      http://www.youtube.com/watch?v=oF4phDLfGF4 ΤRΑΒΑΝΤ http://en.wikipedia.org/wiki/Unibrow Unibrow http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2832961/ Sachs

      • Πάρης ο όμορφος avatar
        Πάρης ο όμορφος @ Πάρης ο όμορφος 25/11/2014 17:09:21

        http://www.offexploring.com/debatk/albums/berlin/9024594 Τravant πιο ...πανοραμικό!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Πάρης ο όμορφος 25/11/2014 17:18:29

        Φοβερά μοντελάκια ... ακόμη γελάω ... καλοσύνη σας Πάρη που βάλατε τα links

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 25/11/2014 20:16:56

          Οι γνωστοί "βαρεμένοι", οι Άγγλοι, έχουν μεγάλο σύλλογο ιδιοκτητών Trabant, όπως βεβαίως έχουν και ανδρική Side Saddle Riding Assosiation, ήτοι Ένωση Ανδρών που ιππεύουν στο πλάϊ, δηλαδή με τον παλαιό γυναικείο τρόπο...

          • Απονενοημένος Διάβημας avatar
            Απονενοημένος Διάβημας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/11/2014 20:22:40

            Αν μιλούσαμε για τους Σκωτσέζους ,θα είχε λογική το side riding!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/11/2014 20:39:52

            Eίναι και το Wartburg,το ίδιο καθαρόαιμο...

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κυθήριος 25/11/2014 23:38:28

            To Wartburg ήταν για τη νομενκλατούρα. Χλίδα.

  12. Naruto avatar
    Naruto 25/11/2014 17:39:59

    Φαήλο μου έφτιαξες το βράδυ . Μόνο που τώρα το σύνθημα της αριςτερας άλλαξε και έγινε <<Φερέ Καβάλι και βίλα στην Εκάλη >>

  13. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/11/2014 17:49:59

    Κορυφαίο! Μας έσκασες στο γέλιο αδερφέ! Και για όσους πιστεύουν τις διαψεύσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να παραδεχθούν τέτοια συνάντηση έτσι κι αλλιώς. Επομένως 50-50 να έγινε...

  14. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 25/11/2014 18:42:39

    Χαχαχαχα !!!! Είσαι σε μεγάλη φόρμα , τελευταία ....!!! Κασέτες TDK , botox από στρατιωτικό δηλητήριο .... !! Που πας και τα βρίσκεις ;;!! Συνέχισε έτσι ! Σαρκασμός και χιούμορ σε δυνατές στιγμές !!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Diamond Angel 25/11/2014 20:13:05

      Μα δεν είναι εφεύρημα. Το botox είναι όντως στρατιωτικό δηλητήριο.

  15. FRESH (again) avatar
    FRESH (again) 25/11/2014 19:18:51

    '' ..μαμά είσαι πιο δυνατή και από τη Ζωή...." δεν έχω άντερα από το γέλιο.

  16. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 25/11/2014 20:38:31

    Υπάρχει μια μικρή ανακρίβεια που πρέπει να τη διορθώσουμε: Η Γιάννα δεν περίμενε, αλλά ήρθε τελευταία. Καθυστέρησε ,γιατί δεν εύρισκε βενζινάδικο με αντλία με τρόμπα για βενζίνη με λάδι , για να γεμίσει το Wartburg.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Απονενοημένος Διάβημας 25/11/2014 22:16:54

      +100000

  17. treful avatar
    treful 26/11/2014 11:00:15

    Έγραψες ένα έπος απλά...Σου υποκλίνομαι!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ treful 26/11/2014 16:02:07

      Σας μερσώ αλλά υπερβολές. Τι είμαι εγώ μπροστά στον Σήφη Πολυμίλη, ας πούμε; Ένα τίποτις.

      • teogorge avatar
        teogorge @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/11/2014 18:34:08

        Αγαπητέ Φαήλε μάς εχεις κάνει όλους στήν οικογένεια να ξεραθούμε στό γέλιο,σ΄ευχαριστώ πολύ.

  18. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 26/11/2014 16:48:51

    Μπράβο φίλε!Η ουσία κάτω από το σουρεάλ χιούμορ σπάει κόκκαλα,το ευχαριστήθηκα σα να διάβαζα Μπορίς Βιαν.

  19. Μάρξανδρος avatar
    Μάρξανδρος 26/11/2014 22:17:37

    Απίθανο κείμενο! Να είσαι καλά :)

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μάρξανδρος 27/11/2014 00:26:29

      Ευχαριστώ. Το κατά δύναμιν.

  20. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/11/2014 01:46:45

    Πέρασα το λάπτοπ να δεί το χρονογράφημά σου ένας φίλος μου. Έφερνε, νωχελικά ημιανακεκλιμένος, ένα κουραμπιεδάκι Υπάτης στο στόμα, όταν διάβασε τις πρώτες αράδες... Τρία τέταρτα της ώρας αργότερα, ο γιατρός βγήκε από τα Επείγοντα και περιχαρής μας ανακοίνωσε ότι θα ζήσει. "Εισρόφηση άχνης από το ακατάσχετο γέλιο" είπε... "Παρά τρίχα!". Υ.Γ. Μου χρωστάς ένα λάπτοπ: Η υπόλοιπη άχνη χώθηκε μέσα στο πληκτρολόγιο και, δεν ξέρεις τι κάνει στα ηλεκτρονικά...

  21. Σενετάκης Εμμανουήλ avatar
    Σενετάκης Εμμανουήλ 27/11/2014 20:19:48

    Συγχαρητήρια Φαήλο , ανεπανάληπτο. Οσο το διάβαζα έσκαγα στα γέλια. Οταν όμως τέλειωσα με έπιασε μιά κατάθληψη άλλο πράμα. Γιατί θυμήθηκα το 1981 με τα παιδιά του σοσιαλισμού με τα μουστάκια τα γένια και τα ξιβάγκο που θα έφερναν την Αλλαγή στην έρμη Ελλάδα. Λίγα χρόνια αργότερα αυτά τα "απίθανα" παιδιά κυκλοφορούσαν με ακριβά κοστούμια,αυτοκίνητα , κάπνιζαν πούρα των 10 ευρώ το τεμάχιο, άνοιγαν σαμπάνιες στα "πολιτιστικά κέντρα" κατά Γιαννόπουλο και κατσικώθηκαν σε βίλες στα Βόρεια προάστεια. Μέχρι που φθάσαμε στον εθνικό μας μιζαδώρο Ακη στην Αεροπαγήτου. Ετσι λεηλάτισαν την Ελλάδα και έτσι βρεθήκαμε στα σημερινά μας χάλια. Είναι να μην μελαγχολείς όταν βλέπεις ότι υπάρχει κίνδυνος να ζήσουμε ξανά το ίδιο δράμα και πάλι εξ αριστερών ? Οσο για την Κυρία με το μακιγιάζ αν ήξερες αγαπητέ Φαήλο όσα ξέρουμε απο το πέρασμα της στην Θεσσαλονίκη εκείνα τα χρόνια θα έγραφες ολόκληρες νουβέλες και σίγουρα θα έπερνες και βραβείο με την κλίση που έχεις. Μια συμβουλή, μην ασχολείστε με την κυρία γιατί δεν αξίζει μία, πίστεψε με.