#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2010 11:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστικός διάλογος με την Τουρκία για το μοίρασμα του Αιγαίου



Την ύπαρξη μυστικού διαλόγου με την Τουρκία για το Αιγαίο με αντικείμενο το επιχειρησιακό (και επιχειρηματικό) μοίρασμα του Αιγαίου, αποκαλύπτουν σήμερα τα ΝΕΑ. Όπως προκύπτει από απόρρητο τηλεγράφηµα που παρουσιάζει η εφημερίδα η κυβέρνηση Παπανδρέου εμφανίζεται να συζητά “μείωση των ελληνικών αναχαιτίσεων στον διεθνή εναέριο χώρο µακριά από τις ελληνικές ακτές”(!) και να μην κάνουν αναχαιτίσεις “μεταξύ 6 και 10 μιλίων" (!!) - http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4600157

Η Άγκυρα δηλαδή πρότεινε μυστική διαπραγμάτευση για τη μείωση της έντασης στον αέρα και υπέβαλε προτάσεις που επιχειρούν να μετατρέψουν το Αιγαίο σε ουδέτερη ζώνη, όπου τα τουρκικά μαχητικά θα µπορούν να πετούν ανενόχλητα, την ώρα που έβγαζε τα πλοία “Τσεσµέ” και “Πίρι Ρέις” για έρευνες εντός της ελληνικής υφαλοκρηπίδας.

Όπως αποκαλύπτουν “ΤΑ ΝΕΑ”, ο Ταγίπ Ερντογάν κατά την επίσηµη επίσκεψή του στην Αθήνα (τον Μάιο) πρότεινε στον Γιώργο Παπανδρέου να υπάρξει παράλληλος δίαυλος διαλόγου για τη µείωση της έντασης και του κινδύνου πρόκλησης ατυχηµάτων στο Αιγαίο. Η πρόταση έγινε δεκτή από την ελληνική πλευρά και όπως προκύπτει από το σχετικό απόρρητο τηλεγράφηµα του ΥΠΕΞ στις 18 Ιουνίου, έναν µήνα µετά την επίσκεψη Ερντογάν στην Αθήνα, ο γενικός γραµµατέας του ΥΠΕΞ Ι. Αλέξιος Ζέππος και ο τούρκος ΥΦΥΠΕΞ και επικεφαλής των διερευνητών επαφών από την τουρκική πλευρά Φεριντούν Σινιρλίογλου, συναντήθηκαν για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη µε ατζέντα τα αεροναυτιλιακά θέµατα στο Αιγαίο. Ωστόσο, οι συνοµιλίες “πάγωσαν’ επ’ αόριστον µε εντολή του Έλληνα Πρωθυπουργού, καθώς εκτιµήθηκε ότι οι τουρκικές προτάσεις θίγουν κυριαρχικά δικαιώµατα και επιχειρούν να επιβάλουν καθεστώς συνδιαχείρισης στο Αιγαίο. Ως εκ τούτου, σύµφωνα µε πληροφορίες, τα αεροναυτιλιακά τελούν αυτήν τη στιγµή υπό καθεστώς ιδιότυπης εξαίρεσης από τις διερευνητικές επαφές».



Τι διαβάζουμε; Μια ακόμα προσπάθεια ηρωοποίησης του ΓΑΠ από το ασθμαίνον οικονομικά και πολιτικά συγκρότημα – παράλληλα με το ανεκδιήγητο «όχι σε νέα μέτρα» (http://www.antinews.gr/?p=67538).

Ποια είναι η πραγματικότητα; Ο ενδοτισμός του Γ. Παπανδρέου και η πολιτική εξευμενισμού της Τουρκίας που ακολουθεί πιστά οδήγησε στην αποστολή από την Τουρκία αυτού του προκλητικού  εγγράφου που αποκαλύπτουν, θέλοντας και μη, τα ΝΕΑ.

Αντί διαλόγου, ο κ. Παπανδρέου εισπράττει μόνον αδιαλλαξία και επεκτατισμό κι από πάνω παριστάνει και τον ήρωα. Όπως τότε που έγραψε στον Ερντογάν και εκείνος τον «έγραψε» κανονικά κάνοντάς τον να περιμένει την απάντηση τρεις μήνες.

Είναι ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου που εξέθρεψε την τουρκική προκλητικότητα (όπως καταγράφεται με τις αλλεπάλληλες παραβιάσεις στο Αιγαίο).

Έχουμε φτάσει σε τέτοια κατάσταση εθνικής ένδειας που ο Ερντογάν αλωνίζει ανενόχλητος στα ελληνικά ΜΜΕ και δίνει συνεντεύξεις (πχ ΣΚΑΙ) με τις οποίες ζητά να μην πετάνε τα ελληνικά αεροσκάφη πάνω από την ελληνική υφαλοκρηπίδα και κανείς δεν του απαντά ότι άλλο ο εναέριος χώρος και άλλο η υφαλοκρηπίδα (πέραν των άλλων).

Ο κ. Παπανδρέου και η κυβέρνησή του φροντίζουν μόνο το image τους την στιγμή που η Άγκυρα επιχειρεί να  µετατρέψει το Αιγαίο σε «ουδέτερη ζώνη» προκειμένου να πετύχει µια µορφή συνδιαχείρισης στο Αιγαίο και τα πετρέλαιά του, χωρίς να υποχωρεί ούτε έναν πόντο από τις επεκτατικές διεκδικήσεις της σε βάρος της Ελλάδας.

Τι άλλο πετυχαίνει ο κ. Παπανδρέου με την σημερινή δημοσίευση του τουρκικού εγγράφου; Να εμφανίζεται η Τουρκία διαλλακτική και η Ελλάδα αδιάλλακτη στη διεθνή σκηνή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Katsis avatar
    Katsis 21/10/2010 11:24:02

    Υπάρχει και σχεδιο για δυτική Θράκη στα σκαριά.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Katsis 21/10/2010 16:06:58

      Βάι βάι ορε γκιαούρηδες όλα θέλετε να τα ξέρετε μυστική διπλωματία ορε γιουναν.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Σοσιαληστής 21/10/2010 16:16:53

        τσουτσούν νταχτιρντί

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 21/10/2010 16:32:27

        τσαμπουκά πρασινοντολμά;

    • τουτατις avatar
      τουτατις @ Katsis 22/10/2010 10:00:08

      Τουλάχιστον αμα γίνουμε τούρκοι θα έχουμε και πολιτικούς με προσόντα, όχι κωστακογιαργακοαντωνάκηδες και λοιπούς.
      Πολύ ευχαρίστως να αλλαξοπιστήσουμε, αμα είναι για το συμφέρον μας.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ Katsis 22/10/2010 18:11:06

      Ποιά Θράκη; Για την Καβάλα και την Ξάνθη να λές!

      ΠΕΛΙΑΣ

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/10/2010 11:27:09

    Όπως το πάει ο Γκιόργκο, ο tiramola θα του κόψει την καλημέρα!

    Να το προσέξει αυτό...

    Γκαπισμός χωρίς Ελλάδα γίνεται.
    Γκαπισμός χωρίς tiramoles δεν γίνεται όμως...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ (A)θανάσης 21/10/2010 16:38:08

      O Τιραμόλα δεν προδίδει το σύντροφο τζέφρευ, άσε που έπιασε στασίδι στην Ιπποκράτους περιμένοντας το μέρισμα.

  3. Factorx avatar
    Factorx 21/10/2010 11:32:38

    «Ούτε γρατζουνιά (!!!!) σε ό,τι αφορά τα κυριαρχικά μας δικαιώματα», υπογράμμισε με έμφαση ο υπουργός Εξωτερικών Δ. Δρούτσας, με αφορμή δημοσίευμα της εφημερίδας «Τα Νέα» το οποίο κάνει λόγο για μυστικό δίαυλο διαλόγου για το Αιγαίο που επιχείρησε να ανοίξει η Τουρκία τον περασμένο Ιούνιο.

    «Από εκεί και πέρα είμαστε ανοιχτοί να βρούμε τρόπους συνεργασίας, ακόμα και να προσεγγίσουμε θέματα δύσκολα, είναι προς το συμφέρον μας, είναι προς το συμφέρον της Ελλάδας να κάνουμε το επόμενο βήμα, αλλά αυτό το πλαίσιο είναι ξεκάθαρο», συμπλήρωσε μιλώντας σε πρωινή ενημερωτική εκπομπή.

    Ο υπουργός επανέλαβε ότι οι θέσεις της Ελλάδας είναι σαφείς και ότι η ελληνική κυβέρνηση κινείται αυστηρά στο πλαίσιο του Διεθνούς Δικαίου, «κατοχυρώνοντας πλήρως τα κυριαρχικά μας δικαιώματα και την εδαφική μας ακεραιότητα».

    • nick avatar
      nick @ Factorx 21/10/2010 12:21:19

      Φάκτορα, κάτι ακούγεται ο ο ΓΑΠ έχει ως σύμβουλό του την κόρη του Τζεμ (ναι, αυτού με τον οποίο χόρευε τις ζεμπεκιές). Ψάξτο λίγο, αν ισχύει, είναι σημαντικό...

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ nick 21/10/2010 13:00:03

        Αλί, αλι και τρις αλι

        Αν ισχύει τέτοιο πράγμα μέσα σε όλα τα άλλα τι να πω.

      • nick avatar
        nick @ nick 21/10/2010 13:20:35

        Απ' ότι φαίνεται ισχύει...
        Μάλιστα η κόρη του Τζεμ είχε πάρει και συνέντευξη από τον ΓΑΠ το 2005. Για του λόγου το αληθές:
        h**p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=18632

        Δείτε και εδώ:
        h**p://dexiextrem.blogspot.com/2010/10/blog-post_5573.html
        Αναφέρει ότι είναι σύμβουλoς για "πράσινες επενδύσεις". Πάλι καλά. Θα μπορούσε να την έχει και σύμβουλο για την εξωτερική πολιτική...

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ nick 21/10/2010 16:41:00

        Είναι στην ΜΚΟ του Γιωργάκη για πράσινη συνδιαχείριση του Αιγαίου;

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ nick 21/10/2010 16:43:57

        του Αντρίκου όχι του Γιωργάκη λάθος.

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 12:04:50

    Η εκχώρηση τού Αιγαίου καί τής δυτ.Θράκης στή τουρκία,όπως ή οικονομική
    εκχώρηση τής Ελλάδος στούς υπόλοιπους συμμάχους μας,ισοδυναμεί μέ νέα
    Εθνική τραγωδία,όπως αυτή στή Σμύρνη,μέ αφορμή τήν αθώωση,μετά από 80 χρόνια
    τών 6 εκτελεσθέντων στό Γουδί.

    Επομένως,κατά δήλωση υπουργού,έρχεται νέο Γουδί,νέες εκτελέσεις γιά τήν οιονεί
    τών Ελλήνων,οικονομική υποτέλεια αυτών,τών παιδιών καί εγγονών,στούς τροικα-
    νούς.

    Τό σημερινό πολιτικό προσωπικό, αφού στηθεί στό τοίχο,στό νέο Γουδί,θά αθωωθεί
    μετά από θ0 περίπου χρόνια,μέ τά σύνορα τής Ελλάδος,λίγο κάτω από τή Λάρισσα.

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 20:37:58

      ποια λαρισα? πολυ λες. μεχρι το αυλακι μας βλεπω

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/10/2010 12:58:14

    MPRAVO GIORGOS

  6. apis22 avatar
    apis22 21/10/2010 13:13:37

    Στην φωτογραφία... γιατί δεν υπάρχει σταυρός στον ιστό της ελληνικής σημαίας;
    Φυσικά υπάρχει ημισέληνος στον ιστό της τουρκικής σημαίας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ apis22 21/10/2010 13:27:20

      Από τα τουρκομπαρόκ στοιχεία σε πολυθρόνες και στις γυαλιστερές κουρτίνες σε κοκκινο - χρυσο μάλλον πρόκειται για την επίσκεψη που είχε γίνει εκεί.

  7. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 13:28:29

    Τι ποσοστό πήρε το Πασοκ στα Δωδεκάνησα κ στη Θράκη;Αν δεν κάνω λάθος άνω του 50% σωστά;Αφού οι ακρίτες εκεί γουστάρουν τζέφρυ με τα χίλια ας μάθουν τουρκικά γιατί θα τους χρειαστούν.Τους ενοχλούσε ο Παυλίδης που κούναγε το δάχτυλο;Πάρτε γιωργάκη κ φάτε το κ....δάχτυλο.Ελπίζω στις εκλογές τους Νοεμβρίου να βάλουν μυαλό,αλλιώς το πουλάκι θα πετάξει για πάντα.Μέραμπαρ.....

    • victoria avatar
      victoria @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 13:41:28

      Βάλε κ Βόρειο Αιγαίο...
      Αλήθεια γιατί να 'ναι έτσι...? (πλην Θράκης, που κατανοώ γιατί, βλ άλλες προπαγάνδες)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ victoria 21/10/2010 15:33:47

        Ρε συ victoria το παστοκ τους έμαθε να σκέφτονται έτσι...τους περισσότερους ΈΛληνες.
        Μόνο "εσύ" υπάρχεις, κανένας άλλος.
        Λάτρεψε το κόμμα λοιπόν για να εξυπηρετήσει το κόμμα εσένα.
        Νομίζει ο κόσμος που τόσα χρόνια έλεγε "παιδάκι μου κοίτα ΕΣΥ να βολευτείς και άσε τους άλλους" ότι αυτή η νοοτροπία δεν τον επηρέασε!
        Νομίζει ότι εξακολουθεί να σκέφτεται υγιώς για την πατρίδα του την ώρα που ο μηχανισμός σκέψης και λειτουργίας είναι από αισχρός μέχρι προδοτικός!!

        Ακόμα και τώρα που μιλάμε...άνθρωποι έχασαν δουλειές και περιουσίες από την πολιτική του παστοκ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΝΕ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΠ!!!!

        Μιλάμε για να κλαις από τα νεύρα σου.
        Και τους λες ότι είναι μλκς, τους εξηγείς ΓΙΑΤΙ είναι μλκς, τους ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ κι αυτάτα γίδια εκεί..!!!...παστοκ...

        Ο Καρατζαφέρης έχει μαζέψει ένα σωρό φουκαράδες πατριώτες που δεν αντιλαμβάνονται το ψέμμα και θεωρούν ότι αυτός είναι ο μόνος σωτήρας του έθνους και όταν τους εξηγείς τι ρόλο παίζει και πως κάνει πλάτες ΑΝΟΙΧΤΑ στον ΓΑΠ σε λένε "απαπα όχι ο πρόεδρος δεν κάνει τέτοια"...!!!

        ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

        Τι να λέμε τώρα...
        Χίλιες κι άλλες τόσες θα το ξαναγράψω...

        ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!!!!

        Σιχαμερά αποκυήματα φαντασίας ανθρώπων χωρίς ψυχή...

        Φωλιές για όρνια και ύαινες που χρόοοοονια τώρα τρώνε τις σάρκες μας...!!

    • panagos avatar
      panagos @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 18:25:36

      Γιατί τώρα που πνίγηκε η Χίος και η Σάμος και η Ικαρία και άλλα νησιά, θα γίνει κάτι ;
      Μήπως τα κανάλια έκαναν απευθείας συνδέσεις, όπως έκαναν τότε με τις πυρκαγιές ; Νέκρα, σιωπή οι ξεφτίλες των ΜΜΕ.

      Αλλά, είναι όπως τα λες.Μήπως δεν θα ξαναψηφίσουν ΠΑΣΟΚ στα νησιά αυτά ; Δεν θα ξαναψηφίσουν ΠΑΣΟΚ στα Δωδεκάνησα και στη Κρήτη ; Οι πιο πολλοί δεν καταλαβαίνουν από οικονομικη κρίση, γιατί έχουν τον τουρισμό και την ναυτιλία, οπότε ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ και ψηφίζουν με κριτήρια ιδεολογικά, κομματικά. Δεν αλλάζουν. Αν του χρόνου, όμως, λόγω τιμών και φόρων χάσουν πολλούς Έλληνες τουρίστες, τότε θα καταλάβουν τι σημαίνει "κρίση" και ανεργία και απελπισία. Δυστυχώς. Και ούτε που νοιάζονται για τα εθνικά. Ο τουρισμός και το χρήμα έχει διαβρώσει πολλές συνειδήσεις.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 21/10/2010 13:42:18

    Το έχω πει επανειλλημένα και θα το ξαναΦΩΝΑΞΩ:
    Για την σοσιαλοληστ(ρ)ική κυβερνητική αλητ η Ελλάδα ειναι ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΩΡΑ. Πότε θα το αντιληφθούμε επί τέλους;

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/10/2010 13:43:42

    Από τις 674 στις 704 μ.β. σήμερα τα spreads, επειδή τους έκανε το μάγκα, γι αυτό...

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 21/10/2010 13:44:04

    "γιατί δεν υπάρχει σταυρός στον ιστό της ελληνικής σημαίας";

    Αχαχαχα! Καλο. Η απάντηση απλή, φίλε. Διότι δεν υπάρχει στις καρδιές των ΕλληνοΦΟΝΩΝ κυβερνητών του Ελλαδιστάν.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Νίκος 21/10/2010 19:38:56

      Αν δεν υπήρχε μόνο σε αυτούς που αναφέρεις μια χαρά θα ήταν.
      Δυστυχώς δεν υπάρχει στις καρδιές εκατοντάδων χιλιάδων μήν γράψω και εκατομμυρίων Ελλήνων εξ ού και η ανοχή σε τέτοια φαινόμενα.

      Για όσους ισχυρίζονται ακόμα ότι η Ελλάδα είναι Ορθόδοξη χώρα.
      Δεν είναι! και ας το πάρουμε χαμπάρι κάποτε.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 21/10/2010 13:46:53

    Και να προσεξτε καλά θα δείτε οτι ο σιτός της Ελληνικής σημαίας έχει στην κορυφή του ημισέληνο. προφανώς διπλά συμβολικό. Πρώτον για να μας δείξουν οτι μπορούν να μας "παλ...κ...νουν" και δευτερον διότι δεν μπορούσαν να φέρουν Ελληνικό ιστό μιας και τους λείπει -στην ψυχη εννοώ- ο σταυρός.

  12. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 21/10/2010 14:24:34

    Τώρα εγώ θα είμαι γραφικός αν συσχετίσω την ανάρτηση με την πρόσφατη αθώωση στην αναψηλάφιση της καταδικαστικής απόφασης των 6;

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Αρράκις الراقص 21/10/2010 15:27:59

      Ναί όλοι αυτοί,αφού εκτελεστούν,σύμφωνα μέ πολύ πρόσφατη δήλωση υπουργού,μετά από 80 χρόνια,θά αθωωθούν.

  13. nina avatar
    nina 21/10/2010 15:21:46

    @Αρράκις
    καθόλου γραφικός δεν θα είσαι.

    @μαύρος ιάκωβος
    τί ακριβώς λές φίλε μου? ανάμεσα στη σκύλα και στη χάρυβδη κακώς δεν διάλεξε ο κόσμος τη χάρυβδη? έλεος πιά έλεος τί ακούω η γυναίκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ nina 21/10/2010 15:47:40

      Κυρία μου διαβάστε καθαρά τι έχω γράψει κ θα το καταλάβετε.Οι συμπολίτες μας λοιπόν για να το κάνω πενηνταράκια στις συγκεκριμένες ευαίσθητες περιοχές υπερψήφισαν τον γιωργάκη σωστά;Σωστά,μήπως αγνοούσαν τα ζειμπέκικά του με τον Τζέμ,τις δηλώσεις του ''Ας παραχωρήσουμε μερικά στρέμματα γής αρκεί να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια'',τη συμφωνία του Ελσίνκι,την υποστήριξη του τζέφρυ στο σχέδιο Ανάν κ τόσα ανθελληνικά πεπραγμένα που διέπραξε ώς Υπεξ του Σημίτη;Ας δεχθώ οτι τα είχαν ξεχάσει κ τον ψήφισαν στις 4-10-2009.Σήμερα ύστερα απο έναν χρόνο Πασοκιστάν,οι ίδιοι πολίτες αν τον ξαναψηφίσουν είναι άξιοι της μοίρας τους κ εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να ρίξω ούτε ένα δάκρυ οτι κ να συμβεί μετά....Το καταλάβατε τώρα;Απλά πραγματάκια είναι.. Αν υποστηρίζει ο Ροδίτης,ο Σαμιώτης,ο Θρακιώτης την πολιτική του γιωργάκη στα εθνικά θέματα τον ψηφίζει κ αποδέχεται την συνδιοίκηση στο Αιγαίο κ την καντονιοποίηση της Θράκης.Αν του ρίξει μαύρο σημαίνει οτι δεν γουστάρει τέτοια σκηνικά.Αντιλαβού;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 16:18:31

        @ Μαυρος Ιακωβος

        Πολλοι Αιγαιοπελαγιτες προερχονται απο τη Μικρα Ασια και ως γνωστον οι Μικρασιατες ειναι βενιζελικοι επειδη για την καταστροφη εφταιγε η δεξια (ορα και αποφαση για τους 6) και αρα τωρα ψηφιζουν ΓΑΠ.Ετσι σκεφτονται και δεν προκειται να αλλαξει.
        Η ΝΔ εχει δυναμη στις περιοχες που ησαν ελληνικες απο το αρχικο ελληνικο κρατος (Κυκλαδες) και απο τη Νεα Ελλαδα στη Μακεδονια για μακεδονομαχικους λογους.
        Μη νομιζεις οτι ο κατοικος της π.χ. Σαμου πιστευει οτι ο ΓΑΠ ειναι κατι αλλο απο το Σοφουλη που την απελευθερωσε.
        Ουτε που εχουν καταλαβει οτι ειναι στη φαση της παγκοσμιας διακυβερνησης.Καποτε βεβαια θα το καταλαβουν.

      • Greco avatar
        Greco @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 17:53:43

        ρε ψυχραιμια ηπιες τιποτα?
        τι ειναι αυτα που λες?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 17:59:13

        Eαν δεις τα αποτελεσματα των εκλογωβν διαχρονικα θα δεις οτι η ΝΔ ειναι παντα ισχυροτερη στις Κυκλαδες απο το Αν.Αιγαιο και φυσικα στα ηπειρωτικα εδαφη η δυναμη ειναι στη Μακεδονια και την Πελοποννησο.
        Η εξηγηση που δινω ειναι ιστορικη.Αν εχεις αλλη να την ακουσουμε.

      • Greco avatar
        Greco @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 18:03:17

        "Μη νομιζεις οτι ο κατοικος της π.χ. Σαμου πιστευει οτι ο ΓΑΠ ειναι κατι αλλο απο το Σοφουλη που την απελευθερωσε"

        ελεος,ειπαμε καλη η παραδοση αλλα νομιζω υποτιμας πολυ τους
        "ιθαγενεις"

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Μαύρος Ιάκωβος 21/10/2010 18:15:25

        Ψυχραιμία,ο νεοέλληνας όταν πάει να ψηφίσει δεν σκέφτεται ούτε τον Βενιζέλο,ούτε την Μικρασιατική καταστροφή,ούτε τη δίκη των 6.Άσε που αρχίζω να πιστεύω οτι σιγά-σιγά δεν ξέρουν πολλά απο αυτά....Ψηφίζουν με γνώμονα το ψευτοατομικό συμφέρον,τρώνε ''παπά'' οτι λεφτά υπάρχουν,τα βράδια βλέπουν ειδήσεις στο μέγκα ή στο άλτερ κ μετά big brother κ ριάλιτι μαγειρικής.Νομίζω οτι έχει γίνει και στο παρελθόν εδώ μέσα αυτή η κουβέντα,σύμφωνα με ποιά κριτήρια ψηφίζει ο κόσμος.Εγώ προσπαθώ, όπως κ πολλοί ακόμα σ'αυτόν το φιλόξενο χώρο να τους φέρουμε προ των ευθυνών τους,αν το καταλάβουν έχει καλώς,αν όχι λυπάμαι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο

  14. Κρης avatar
    Κρης 21/10/2010 16:19:02

    Τουρκική διείσδυση στην αγορά τσιμέντου της Κρήτης
    21/10/10

    Τουρκικές τσιμεντοβιομηχανίες σχεδιάζουν να επενδύσουν στην Κρήτη. Όχι, φυσικά, για την κατασκευή βιομηχανίας παραγωγής τσιμέντου, αλλά για σταθμό εφοδιασμού του νησιού με τσιμέντο δικής τους παραγωγής, σε τιμές που υπολείπονται κατά πολύ αυτών που έχουν οι ελληνικές τσιμεντοβιομηχανίες, ώστε να αποσπάσουν υψηλά μερίδια.

    "Ήδη εισάγονται σημαντικές ποσότητες και δεν αποκλείεται το τουρκικό τσιμέντο να καταλαμβάνει ποσοστό κοντά στο 10% σε ορισμένες περιοχές του νησιού" αναφέρει ο Μαν. Μανωλούδης, διευθυντής προμηθειών της εταιρείας ετοίμου σκυροδέματος ΜΑΡΜΙ, η οποία εδρεύει στο Ηράκλειο και χρησιμοποιεί τουρκικό τσιμέντο.

    τα αποδέλοιπα
    http://www.goodnet.gr/index.php?id=13,42269,0,0,1,0

    @@@@

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Κρης 21/10/2010 19:49:59

      το τουρκικό τσιμέντο υάρχει στην αγορά εδώ και μερικά χρόνια....δεν είναι κάτι νέο....το σημαντικότερο για την προώθησή του είναι η χαμηλή τιμή του...αλλά το άλλο σημαντικό είναι ότι είναι κάπως κατώτερης ποιότητας ,λόγω μειωμένων στάνταρ στην τουρκία και πιό ελλαστικών κανόνων στην κατασκευή οπότε οι αγοραστές θα πρέπει να κοιτάξουν και τις αντοχές και όλες τις άλλες παραμέτρους (ασφάλεια κατασκευής π.χ.) εκτός απ΄την τιμή...ο έμπορος που το πουλάει φυσικά και θα σου πει ότι είναι "όπως όλα τα άλλα"........

  15. Tassos avatar
    Tassos 21/10/2010 16:23:47

    Πάντως ρε φάκτορα οι φωτο που βάζεις είναι καταπληκτικές και υψηλής αισθητικής. Μπράβο!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Tassos 21/10/2010 16:34:23

      Ασε τις βλέπει και ο Τιραμόλα και φτιάχνεται διαβάζοντας Δραγώνα και Νταβούντογλου.

  16. Gi0 avatar
    Gi0 21/10/2010 18:39:39

    Το σκεπτικο περι των εκλογικων ποσοστων στη Θρακη το ακουω συχνα κ δεν μπορω να πω οτι διαφωνω. Κρατω ομως μια επιφυλαξη καθως υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο μουσουλμανων ψηφοφορων οι οποιοι δεν εχω υπ οψιν μου πως κ γιατι κινηθηκαν στις τελευταιες βουλευτικες.Ξερει καποιος κατι παραπανω γι αυτη τη παραμετρο να μας ενημερωσει?

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 21/10/2010 19:14:58

    Πάντως η ηλιθιότητα είναι ενδημικη, όπως φαίνεται απο το άρθρο του ΒΗΜΑτος. Ιδού, λοιπόν, τι έγραψε το ΒΗΜΑ στις 20/10 του τρέχοντος έτους.

    Εδώ: http://www.strategyreport.gr/?p=4640

    Κάθε σχόλιο περιττεύει.

  18. kostasxan avatar
    kostasxan 21/10/2010 19:48:35

    Η ψήφος των μουσουλμάνων της Θράκης επηρεάζεται από δύο σημαντικούς παράγοντες, που ελέγχονται άμεσα και οι δύο από το Τουρκικό Προξενείο της Κομοτηνής. Θρησκεία και εργασία. Είναι γνωστό ότι γίνονται κηρύγματα υπέρ του τουρκισμού (και των συμφερόντων του) μέσα στα τζαμιά. Επίσης είναι γνωστό (όχι σε πολλούς αλλά μπορώ να σας διαβεβαιώσω μετά από συνάντηση που είχα -προ ετών- με τουρκόφιλο, τουρκόφρονα και φανατικό εθνικιστή μουσουλμάνο εργολάβο) ότι η οικοδομή αποτελεί πολύ σημαντικό τομέα εσόδων στα μουσουλμανικά νοικοκυριά, αλλά η οικοδομή ελέγχεται από τουρκόφρονες εργολάβους συνεργείων που πριμοδοτήθηκαν για να ελέγξουν τον συγκεκριμένο χώρο. Έτσι, εάν κάποιος μουσουλμάνος δεν υπακούει στις εντολές του εκάστοτε τούρκου προξένου, τότε εγκλωβίζεται οικονομικά (πάρα πολλές φορές και κοινωνικά) και οδηγείται στην οικονομική καταστροφή. Η πίεση-εκβιασμός είναι πολύ ισχυρός και φέρνει πάντα αποτελέσματα. Ακόμη και οι εργαζόμενοι μουσουλμάνοι σε συνεργεία καθαρισμού - αμμοβολής που εργάζονται στο εξωτερικό, πηγαίνουν π.χ. στην Ολλανδία ή την Γερμανία κυριολεκτικά συστημένοι σε συνεργεία που ελέγχονται εκεί από "γκρίζους λύκους" (δε νομίζω ότι χρειάζεστε πολλές πληροφορίες γύρω από αυτούς). Γνωρίζω πολλούς μουσουλμάνους - πομάκους, οικογενειάρχες, που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ επειδή έτσι τους διατάζουν. Οι "διαφυγές" που είχαν μέχρι σήμερα, ήταν καθαρά για λόγους σκοπιμότητας, επειδή δεν ήθελαν (και συνεχίζουν να μην θέλουν) να δημιουργήσουν εξόφθαλμο θέμα Θράκης. Προτιμούν να πιέζουν δικούς μας, αλλά ταυτόχρονα δείχνουν και τα "δόντια" τους με "ανεξάρτητες κινήσεις". Ο Καλλικράτης, όμως, δημιουργεί θέμα, κυρίως στατιστικό (και όχι σε πραγματικούς αριθμούς). Η εντολή, και αυτή τη φορά, είναι ψήφος στο ΠΑΣΟΚ σε επίπεδο περιφέρειας και ψήφο μόνο σε μουσουλμάνους σε όλους τους δήμους όλης της Θράκης, για να μπορούν να δημιουργήσουν μοχλούς πίεσης στους -έτσι κι αλλιώς- ελαστικούς και γενικότερα "ευάλωτους" χριστιανούς υποψήφιους. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, απλά ζητήστε και θα τις έχετε...

  19. A.M. avatar
    A.M. 21/10/2010 19:49:16

    @Μαύρος Ιάκωβος και λοιποί αναφερόμενοι περί ποσοστών σε κάποιες περιοχές.

    Μήπως σας διαφεύγει ότι η Ελλάδα είναι ΜΙΑ χώρα και όχι ένωση πόλεων όπως στην αρχαία Ελλάδα;

    Τι πάει να πεί «ψηφίζει η Σάμος πασοκ και η Κρήτη και η Θράκη» κλπ;
    Ας ψηφίζουν ότι γουστάρουν!
    Αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε ΚΑΝΕΝΑΝ! να εκχωρήσει ούτε χιλιοστό απ τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας. Σε ΚΑΝΕΝΑΝ!
    Ας ψηφίσουν οι Θρακιώτες τούρκο αν θέλουν.
    Και ας πάρουν οι τούρκοι υποψήφιοι 100% και οι Έλληνες 0%.
    Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι!

    Η Θράκη είναι Ελληνική, το Αιγαίο είναι Ελληνικό, η Ελλάδα δικαιούτε επέκταση των χωρικών της υδάτων στα 12 ν.μ. όμως ορίζει το διεθνές δίκαιο της θαλάσσης και όχι απλώς κανένας δεν έχει δικαίωμα να τα εκχωρήσει σε κανέναν αλλά ο κάθε Έλληνας έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να υπερασπιστεί τα εθνικά κεκτημένα με κάθε μέσον!
    Και εννοείται πως η κυβέρνηση που θα εκχωρήσει και το ελάχιστον δικαίωμα στην Τουρκία πρέπει να δικαστεί και να καταδικαστεί για εσχάτη προδοσία!

    Τα υπόλοιπα περί του τι ψηφίζουν οι διάφορες περιοχές της χώρας είναι - και συγγνώμη για την έκφραση - ανοησίες!

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ A.M. 21/10/2010 22:00:25

      Αν ψηφίσουν ρε φίλε ''Τούρκο'' στη Θράκη όπως λές 100%, ποιάς χώρας τα συμφέροντα θα εξυπηρετεί, της Ελλάδας ή της Τουρκίας;Διαβάζεις τι γράφεις ή τα πετάς έτσι;Το Πασοκ λέει κάνουμε διάλογο με την Τουρκία κ παραχωρούμε γή κ ύδωρ(κ αέρα εν προκειμένω) άρα οι πολίτες της Σάμου,της Κρήτης,της Ρόδου αν το ψηφίσουν σημαίνει οτι το αποδέχονται κ δεν έχουν πρόβλημα...Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε;

      • A.M. avatar
        A.M. @ Μαύρος Ιάκωβος 22/10/2010 06:26:33

        Τα συμφέροντα της Ελλάδος ΔΕΝ τα καθορίζει ένας νομός της χώρας ΟΥΤΕ το τι θα ψηφίσει αυτός ο νομός.
        Τα συμφέροντα της Ελλάδος τα καθορίζει η Ελλάδα συνολικά σαν χώρα.
        Και 100% να ψηφίσουν τούρκους υποψήφιους στην Θράκη αυτό ΔΕΝ δίνει κανένα απολύτως δικαίωμα στην Τουρκία επί της Θράκης και κανέναν απολύτως δικαίωμα ούτε και πρόφαση στην οποιαδήποτε Ελληνική κυβέρνηση να κάνει παραχωρήσεις και υποχωρήσεις στα εθνικά μας Θέματα στην Θράκη.

        Σαφές;

        Έχουμε τουρκόφωνους Έλληνες πολίτες σε μια περιοχή αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι αυτή η περιοχή θα εκχωρηθεί στους τούρκους ακόμα και αν όλοι στην περιοχή ψηφίζουν και σκέφτονται και αισθάνονται τούρκοι.

        Αν έτσι ήταν τα πράγματα θα πρέπει και οι Βορειοηπειρώτες να προσαρτηθούν στην Ελλάδα χτές!

        Άλλο το τι αισθάνεται ένας άνθρωπος και το τι ψηφίζει και εντελώς διαφορετικό πράγμα τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας.

        Και το ξαναγράφω μήπως και δεν έγινε κατανοητό:

        ΔΕΝ έχει καμμία σημασία τι κόμμα ψηφίζουν κάποιοι νομοί ή περιοχές της χώρας ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ της Ελλάδος έναντι της Τουρκίας.

        Αν η κυβέρνηση παραχωρήσει κυριαρχικά δικαιώματα είναι υπόλογη στον λαό και στην ιστορία και θα λογοδοτήσει γι αυτές τις παραχωρήσεις (τις οποίες εννοείται ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ και ποτε δεν πιστεύω ότι θα κάνει).

        Και λαός της Ελλάδος δεν είναι μόνο ο λαός της Θράκης, της Σάμου ή της Κρήτης που ψηφίζει πασοκ. Νομίζω είναι κατανοητό αυτό.

      • nomimos avatar
        nomimos @ Μαύρος Ιάκωβος 22/10/2010 17:12:47

        Διαβάζω: ".....Και 100% να ψηφίσουν τούρκους υποψήφιους στην Θράκη αυτό ΔΕΝ δίνει κανένα απολύτως δικαίωμα στην Τουρκία επί της Θράκης και κανέναν απολύτως δικαίωμα ούτε και πρόφαση στην οποιαδήποτε Ελληνική κυβέρνηση να κάνει παραχωρήσεις και υποχωρήσεις στα εθνικά μας Θέματα στην Θράκη.....Έχουμε τουρκόφωνους Έλληνες πολίτες σε μια περιοχή αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι αυτή η περιοχή θα εκχωρηθεί στους τούρκους ακόμα και αν όλοι στην περιοχή ψηφίζουν και σκέφτονται και αισθάνονται τούρκοι.
        ........Αν έτσι ήταν τα πράγματα θα πρέπει και οι Βορειοηπειρώτες να προσαρτηθούν στην Ελλάδα χτές!"

        Φίλε,
        Είναι αλήθεια ότι ο ΟΗΕ και τα διάφορα διεθνή όργανα μέχρι σήμερα δεν έχουν δώσει απ' ευθείας δικαίωμα σε μια άλλη χώρα, όταν ένα μέρος του πληθυσμου σε ένα κράτος αποφασίσει την αυτονομία χρησιμοποιώντας προβοκατόρικα επεισόδια και διεθνείς συγκυρίες... Όμως, αν εξαιρέσουμε την εκχώρηση ή την προσάρτηση σε άλλο κράτος, το παράδειγμα του Κοσόβου είναι εφιαλτικό, επειδή το Κόσοβο θα μπορούσε να αποτελέσει παράδειγμα για τη Θράκη μια μέρα. Και ναι μεν το Κόσοβο δεν προσαρτήθηκε από την Αλβανία, στην πράξη όμως το έχασε η Σερβία (και ήταν σημαντικότατο κομάτι της και ιστορικά ηπηγή δημιουγίας του σεβικού έθνους.

        Χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί εκμετάλλευση όλων των δυνατοτήτων διάχυσης του τοπικού πληθυσμού πανευρωπαϊκά ώστε να εκλείψει το συμπαγές του εχθρικού πληθυσμού - αν αυτό καταστεί ποτέ δυνατό -και η μείωση της έντασης και των προκλήσεων, παράλληλα με τον εντοπισμό των προβοκατόρικων ενεργειών στις οποίες δεν πρέπει να υπάρχει απάντηση. Πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί τρόπος μεθόδευσης αναστολής της λειτουργίας του Τουρκικού Προξενείου Κομοτινής έστω και αν αυτό σημάνει την εξαφάνιση ακόμα και του Οικουμενικού μας Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως.

  20. xforce avatar
    xforce 22/10/2010 15:12:53

    Το τσακαλι και ο καθυστερημενος πριγκηπας.

    Η συγκριση των εκλεγμενων ηγετων των δυο λαων
    δειχνει ξεκαθαρα
    πιοι ειναι αληθινοι μαγκες και πανεξυπνοι
    και πιοι θα ειναι
    παντα τελευταιοι, ηλιθιοι, ανικανοι και αρνια.

    αξιζουμε να μας τα παρουν ολα.
    ΤΕΛΟΣ

  21. nomimos avatar
    nomimos 22/10/2010 15:39:47

    Διάβασα παραπάνω: "..Έχουμε φτάσει σε τέτοια κατάσταση εθνικής ένδειας που ο Ερντογάν αλωνίζει ανενόχλητος στα ελληνικά ΜΜΕ και δίνει συνεντεύξεις (πχ ΣΚΑΙ) με τις οποίες ζητά να μην πετάνε τα ελληνικά αεροσκάφη πάνω από την ελληνική υφαλοκρηπίδα και κανείς δεν του απαντά ότι άλλο ο εναέριος χώρος και άλλο η υφαλοκρηπίδα (πέραν των άλλων)..."

    Υπάρχουν ορισμένες αλήθειες στις οποίες εθελοτυφλούμε. Τα χωρικά μας ύδατα είναι 6 ναυτικά μίλια, έτσι τα έχουμε δηλώσει, και αν τα επεκτείνουμε είναι άλλη ιστορία, όπως είναι και άλλη ιστορία το τί θα κάνουμε αν τα επεκτείνουμε τη στιγμή που σήμερα δεν ελέγχουμε ούτε τα 6 ν.μ. που δεν μπορούμε να ασκήσουμε έλεγχο στα πλοιάρια που μεταφέρουν λαθρομετανάστες. Βάλε επι πλέον και τι θα γίνεται αν η Τουρκία δεν δεχτεί την επέκταση και μας την παραβιάζει συνέχεια, όπως κάνει και τώρα με τον εναέριο χώρο μας των 12 ναυτικών μιλίων (έτσι τον έχουμε ορίσει) ενώ η Τουρκία δηλώνει ότι είναι παράνομη η επέκτασή τους πέραν των 6 ναυτικών μιλίων, αφού σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο ο εναέριος χώρος είναι όσο και η αιγιαλίτιδα ζώνη και τα επιχειρήματα "ναι αλλά μπορούσα να την είχα επεκτείνει μέχρι τα 12" είναι επιχειρήματα για καφενεία μόνο.

    Κατανοούμε το επιχείρημα "δεν μπορούμε να έχουμε μόνο 6 ναυτικά μίλια εναέριο χώρο, αφού από τα 6 ν.μ μακριά από τα νησιά τα τουρκικά αεροσκάφη μπορούν να τα φωτογραφίζουν ανετότατα". Όμως για να υπερασπιζόμαστε την απόσταση από 6 ν.μ. έως 12 ν. μ. που μας αμφισβητεί η Τουρκία χρειάζεται:

    - να βρισκόμαστε συνεχώς σε αερομαχίες αναχαίτισης, με τεράστια οικονομική ζημία, από καύσιμα/συντήρηση αεροσκαφών μας, βλάβες τους ακόμα και απώλειες αεροσκαφών και επιπλέον και απώλειες ζωών πιλότων μας.

    - ένα τέτοιο θερμό επεισόδειο, με το να ακουμπήσουν καταλάθος δύο αεροσκάφη και να καταριφθεί κατά λάθος το ένα, μπορεί να οδηγήσει σε πόλεμο (σκεφτείτε πόλεμο με την Ελλάδα κάτω από το μνημόνιο της Τρόικα και του ΔΝΤ).

    - Κανένα διεθνές δικαστήριο στο οποίο ενδεχομένως θα έφτανε η διένεξη Ελλάδας Τουρκίας για τον εναέριο χώρο δεν θα δικαίωνε την Ελλάδα, αφού το δίκαιο της θάλασσας ορίζει ότι όση έκταση έχει η αιγιαλίτιδα ζώνη τόση έχει και ο εθνικός εναέριος χώρος και τα άλλα είναι επιχειρήματα του καφενείου. Σκεφτείτε ένα ρωσικό/αμερικανικό αεροπλανοφόρο να πλέει στο διάστημα μεταξύ 6 και 10 ναυτικών μιλίων που είναι πλέον ανοιχτή θάλασσα και να μην μπορεί να απογειώσει αεροσκάφος ούτε κάν ένα ελικοπτεράκι επειδή ο αέρας που θα αναπνέουν θα ανήκει στον ελληνικό εναέριο χώρο.

    - Με τέτοια πρόοδο που έχει η τεχνολογία κατασκοπείας και αεροφωτογράφησης, σίγουρα ούτε τα 10 ναυτικά μίλια εναέριου χώρου που όρισε το 1939 ο Μεταξάς, θα μας αρκούν πλέον για να γλυτώνουμε από την κατασκοπεία των νησιών μας.

    - Δεν θα μπορούσαμε να διατηρούσαμε (που δεν συμφωνώ) τον εναέριο χώρο των 10 ναυτικών μιλίων και να διαμαρτυρόμαστε για την παραβίαση του χώρου μεταξύ 6 και 10 ναυτικών μιλίων μόνο με ρηματικές διακοινώνσεις και ποτέ πλέον με αερομαχίες αναχαίτισης;

  22. kostasxan avatar
    kostasxan 22/10/2010 16:16:02

    Ωραία. Μου άρεσε η ανάπτυξη της επιχειρηματολογίας της Άγκυρας. Ας έρθουμε λοιπόν στο δια ταύτα. Και ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.
    Ο Μεταξάς το 1939 όρισε τα 10 ναυτικά μίλια ως εθνικό εναέριο χώρο και η Τουρκία τα αποδέχτηκε. Σήμερα, όμως, η Τουρκία αλλάζει γνώμη και δεν τα αποδέχεται.
    Το Διεθνές Δίκαιο μας δίνει το δικαίωμα (αναφαίρετο και εκτελεστέο οποιαδήποτ στιγμή εκ μέρους μας) την επέκταση στα 12 ναυτικά μίλια. Όμως, η Τουρκία μας απειλεί με πόλεμο έχοντας ψηφίσει στη Βουλή της ως αιτία πολέμου (casus belli) το δικό μας δικαίωμα που απορρέει από το Διεθνές Δίκαιο.
    Σωστά; Και με το "θέλω" της Τουρκίας, εμείς οφείλουμε να υποχωρήσουμε από το δικαίωμά μας; Πού το είδατε αυτό; Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό; Δηλαδή ο γείτονας με τον οποίο χωρίσαμε τα οικόπεδά μας πριν από δεκαετίες, σήμερα έχει απαίτηση να πάρει από το οικόπεδο, καταπατώντας την προηγούμενη συμφωνία, έχει δίκιο κι εμείς, οι ιδιοκτήτες του οικοπέδου, έχουμε άδικο

    • nomimos avatar
      nomimos @ kostasxan 22/10/2010 16:34:32

      Πότε αποδέχτηκε η Τουρκία τα 10 ν. μ. του εναέριου χώρου της Ελλάδας; Επειδή το 1939 δεν έκανε αερομαχίες αναχαίτισης;

      Μη λέμε για το τι θα κάναμε αν επεκτείναμε την αιγιαλίτιδα ζώνη στα 10 ν.μ. Δεν τα επεκτείναμε. Για το "αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα .. " θα λέμε τώρα σε θέματα διεθνούς δικαίου ή διμερών σχ. με την Τουρκία;

      το παράδειγμα του οικοπέδου που έφερες δεν είναι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωση. Εκτός αν πούμε ότι το οικόπεδό μας είναι 6 μέτρα αλλά ο αέρας επεκτείνεται στα 10 μέτρα (εσύ έχεις το χώμα και εμείς τον αέρα) επειδή θα μπορούσαμε να είχαμε .... κλπ

      Είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάζουμε πιλότους και ενδεχομένως να φτάσουμε σε πόλεμο για την απόσταση από 6 έως 10 ναυτικά μίλια που διεκδικούμε (αμφίβολης χρησιμότητας για τον αιώνα μας με την τεχνολογία του)και στην οποία δεν θα δικαίωθούμε από κανένα διεθνές δικαστήριο, άρα και μετά τον πόλεμο θα πληρώνουμε αποζημιώσεις (πέραν του Μνημονίου και του ΔΝΤ);

  23. kostasxan avatar
    kostasxan 22/10/2010 16:22:18

    Είμαστε σοβαροί; Οπισθοχωρούμε για ποιόν λόγο; Για να κάνουμε οικονομία;
    Δεδομένου του διεθνούς δικαίου, αλλά και δεδομένου του υποθαλάσσιου πλούτου του Αιγαίου, με ποιά λογική καλούμαστε να οπισθοχωρήσουμε; Με την απειλή του πολέμου;
    Και άντε, οπισθοχωρούμε σήμερα. Μήπως κανείς έχει την ψευδαίσθηση ότι δεν θα μας αναγκάσουν να οπισθοχωρήσουμε και αύριο;
    Ας γίνουμε σοβαροί επιτέλους, σαν λαός.
    Δεν είναι δυνατόν, οι αδυναμίες λήψης αποφάσεων από τους πολιτικούς να μετακυλίνονται σε εμάς.
    Σαφέστατα το ζήτημα αυτό πρέπει να κλείσει. Οριστικά και αμετάκλητα. Πώς; Κάνοντας εφαρμογή των όσων το Διεθνές Δίκαιο ορίζει. Δηλαδή, επαναχάραξη στα 12 ναυτικά μίλια. Και για να το καταστήσουμε σαφές, η "επέκταση" αυτή δεν είναι δυνατόν να γίνει προς την ανατολή, δηλαδή προς την πλευρά της Τουρκίας, λόγω των πολύ μικρών αποστάσεων από τα τουρκικά παράλια. Η επέκταση θα γίνει προς την δύση, δηλαδή προς το Αιγαίο. Και δεν έχει να κάνει με αεροφωτογραφήσεις και άλλα "πονηρά". Είναι δικαίωμα και οφείλουμε να το εφαρμόσουμε και όχι να το χαρίσουμε στην Άγκυρα, η οποία κάλλιστα στη συνέχεια μπορεί να δημιουργεί τεχνητούς αποκλεισμούς των νησιών μας ή να εκμεταλλευθεί τα "διεθνή ύδατα" (γιατί έτσι θα είναι) όπως η ίδια επιθυμεί.
    Το να παραχωρείς δικαιώματα, αν μη τι άλλο, είναι ηλιθιότητα. Και επαναλαμβάνω, αν μη τι άλλο...

    • nomimos avatar
      nomimos @ kostasxan 22/10/2010 16:41:30

      Δηλαδή:

      Επεκτείνοντας την αιγιαλιτιδα ζώνη (την οποία ήδη δεν ελέγχουμε επαρκώς στους λαθρομετανάστες, εμπόρους ναρκωτικών και ληστές ενιαλίων αρχαιολογικών θησαυρών μας) από τα 6 ναυτικά μίλια στα 12, και κάνοντας το Αιγαίο ελληνική λίμνη, και προκαλώντας ελληνοτουρκική σύρραξη (τη στιγμή που είμαστε ήδη σχεδόν σε πτώχευση) λύνουμε το πρόβλημα ή το ανοίγουμε;

      Ποιά θα είναι η κατάσταση στο Αιγαίο μετά τη λήξη του πολέμου;

      Δεν υπάρχει εξάλλου κανένα προηγούμενο στο διεθνές δίκαιο της θάλασσας κράτους που να έχει διαμορφώσει τη θάλασσά του σε τόσα διαφορετικά σημεία αλλού 12, αλλού 6, αλλού 8, αλλού 11 1/2, αλλού 7 κλπ. Είμαστε τόσο μεγάλη περιφερειακή δύναμη για να επιβάλουμε τέτοιες αυθαίρετες λύσεις στο Αιγαίο; (Εδώ σε λίγο θα προστεθούν και τα Σκόπια στους δανειστές μας του ΔΝΤ)

  24. kostasxan avatar
    kostasxan 22/10/2010 17:03:02

    Επειδή βλέπω πως επιμένεις να παραμένεις στην στρέβλωση της ανικανότητας και μη εφαρμογής των δικαιωμάτων μας και αρέσκεσαι να επαναλαμβάνεις την τουρκική επιχειρηματολογία, θα σου πω το εξής:
    Η Τουρκία έχει κάνει επέκταση στα 12 ν.μ. στην Μαύρη Θάλασσα. Επίσης στη νότια πλευρά της στη Μεσόγειο. Κάνει προσπάθειες να κλέψει και από την δική μας ΑΟΖ. Εμείς δεν κάνουμε τίποτε. Εμείς δεν εφαρμόζουμε αυτό που δικαιούμαστε. Εμείς, με μία αδικαιολόγητη πολιτική υποχωρητικότητας παραδίδουμε χώρο.
    Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει μία ελληνοτουρκική σύρραξη εάν είναι για να υπερασπιστούμε δικό μας χώρο (Αρκεί να τον ανακηρύξουμε). Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω, πως αποδέχεσαι την Τουρκία ως μεγάλη περιφερειακή δύναμη. Επειδή την όρισε έτσι ο Ομπάμα; Και πού τις βλέπεις τις αυθαίρετες λύσεις στο Αιγαίο; Αυθαίρετο είναι να εφαρμόζεις όσα το Διεθνές Δίκαιο σου παρέχει; Και δεν είναι θέμα "αν η γιαγιά μου είχε καρούλια..." Το θέμα αυτό είναι σήμερα. Σήμερα μπορούμε να ανακοινώσουμε τις αποφάσεις μας. Αν σήμερα όμως υποχωρήσουμε, τότε δεν θα έχουμε ούτε δικαίωμα διαμαρτυρίας αύριο

    • nomimos avatar
      nomimos @ kostasxan 22/10/2010 17:19:56

      Δεν έχει καμία ομοιότητα η Μαύρη Θάλασσα με το Αιγαίο. Όσο και αν επεκταθεί η αιγιαλίτιδα ζώνη στη Μαύρη Θάλασσα δεν δυσκολεύει καμία άλλη χώρα. Το Αιγαίο είναι γεμάτο νησιά και νησάκια που το καθένα τους έχει δική του αιγιαλίτιδα ζώνη. Στο Αιγαίο τα 12 ν.μ. θα το μετέτρεπαν σε ελληνική λίμνη και θα τρέχαμε να καθορίσουμε διόδους αβλαβούς διέλευσης για το Ρωσικό και τον Αμερικάνικο στόλο χωρίς καμία διαβεβαίωση ότι θα τις δέχονταν. Δεν θα είχαμε τα κότσια να το επιβάλουμε και θα ταπεινωνόμασταν. Αν μάλιστα όπως λες καταφεύγαμε και σε πόλεμο, τότε το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο θα έτριβε τα χέρια του ...!

      Από υπερπατριωτισμούς είχαμε αρκετούς στην ιστορία μας. Δεν αρκεί η θριαμβολογία του Ιωαννίδη στις 20 Ιουλίου 1974 ότι θα πετύχαινε την ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα, μέσω των πολεμικώνε επιχειρήσεων;

  25. kostasxan avatar
    kostasxan 22/10/2010 17:03:55

    Τα Σκόπια θα προστεθούν στους δανειστές μας στο ΔΝΤ; Η υπερβολή στο μεγαλείο της!!!

    • nomimos avatar
      nomimos @ kostasxan 22/10/2010 17:22:29

      Κάποτε λέγαμε ότι είμαστε οικονομική δύναμη στα Βαλκάνια και τα Σκόπια θα απορροφηθούν από την οικονομία μας. Σαφώς είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση τα Σκόπια.

  26. kostasxan avatar
    kostasxan 22/10/2010 18:06:03

    Σοβαρά; Είναι υπερπατριωτισμός να υπερασπίζεσαι τα δίκαιά σου; και πού κολλάς τους χουντικούς; μιλάμε για σήμερα. Μιλάμε για το Αιγαίο. Και αυτό είναι δικό μας. Αν θέλεις να το χαρίσεις προφασιζόμενος το ΔΝΤ, τότε απλά πέταξε το ΔΝΤ έξω και καθάρισε το σπίτι σου (Αιγαίο). Πού έχουμε καταντήσει; Σε όλα υποχωρητικότητα; και με τι αιτιολογία;!!!

    • nomimos avatar
      nomimos @ kostasxan 22/10/2010 20:31:19

      Μου φαίνεται περίεργο που είμαι σε αντιπαράθεση μαζί σου, αφού λογικά είμαστε στην ίδια πλευρά.

      Μέχρι τώρα η Ελλάδα υποστήριζε ότι θέλει την εφαρμογή των αρχών και των διατάξεων του δικαίου της θάλασσας στο Αιγαίο και όχι την αντιπαράθεση για εδραίωση τετελεσμένων καταστάσεων.

      Με ό,τι υποστήριξα παραπάνω, νομίζω και εγώ ότι δεν υποστήριξα την παραίτηση από δικαιώματά μας, τα οποία έχουμε, απλά η διεκδίκηση των δικαίων μας που αναφέρονται στο μεταξύ των 6 και 10 ναυτικών μιλίων εναέριο χώρο να μη γίνεται με τρόπο που να μπορεί να προκαλέσει ζωές πιλότων μας ή ακόμα και πόλεμο που μάλλον θα είναι καταστροφή μας. Πολύ περισσότερο μάλιστα που αυτή τη στιγμή η αιγιαλίτιδα ζώνη μας είναι 6 ναυτικά μίλια και σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο της θάλασσας με τις προϋποθέσεις αυτές μόνο 6 ναυτικά μίλια εναέριος χώρος μας ανήκει και αυτό θα επαληθευτεί από διεθνή δικαστήρια στα οποία θα προσφύγουμε, ενδεχομένως μάλιστα και να υποχρεωθούμε σε τεράστιες αποζημιώσεις αν έχουμε οδηγηθεί σε πόλεμο (με βάση την μέχρι σημερα ισχύουσα επιχειρηματολογίας μας).

      Για την επέκταση των ορίων της αιγιαλίτιδας ζώνης από 6 σε 12 ναυτικά μίλια έχω αναπτύξει παραπάνω. Δεν μπορούμε την επεκτείνουμε πέραν αυτού που μπορούμε να υπερασπιστούμε και ήδη τώρα με τα 6 ν.μ. είναι ξέφραγο αμπέλι με τόσους δουλεμπόρους λαθρομεταναστών που μπαινοβγαίνουν. Με τα 12 ν.μ. θα μπαίνουν στην αιγιαλίτιδα ζώνη μας και θα γίνονται ευθύνη του Κράτους μας οι λαθρομετανάστες μόνο που θα κολυμπούν 1 1/2 μίλι όσο θα είναι η νέα γραμμή που θα ισχύει σύμφωνα με το δίκαιο της θάλασσας ανάμεσα σε χώρες όπου συμπίπτει το εύρος της αιγιαλίτιδας ζώνης.

      Χώρια τον πόλεμο που θα προκληθεί και θα τρίβει τα χέρια του το ΔΝΤ.