#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστική οργάνωση "Μαλαματένιο Σούρουπο"



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Το Αλαφουζέϊκο παίζει δραχμούλα, ΣΥΡΙΖΑ και ξερό ψωμί. Ο Alexis γουστάρει Αλέξη. Τι τους ενώνει άραγε;

Ο Δασκαλόπουλος κοντρολάρει την μπάλα με την δυο νούμερα μεγαλύτερη σιαγόνα του και κάνει πάσα στις συνιστώσες. Τύποις για τους μισθούς, στην πράξη εκλογική αβάντα.

Μόνη η μονοπύθμενη δημοσιεύει δημοσκοπήσεις, που δίνουν στον αρχηγό του μπαρμπα Θωμά 30% και μια πίτσα δώρο.

Αταίριαστοι έρωτες. Τι τους ενώνει;

Πασόκοι συνδικαλιστές, συνιστώσες, τρόφιμοι της ιρανικής πρεσβείας, η κομπανία του Άκη, οι μονοπύθμενοι νταραβεριτζήδες, ο κυρ Μπάμπης ο Μνημονιακός, η Κατσέλη κι ο …ΣΕΒ! Ποιος το γράφει αυτό το έργο, παίδες;

Μια δραχμούλα η βιολέτα…

Κι άμα γίνει η στραβή, τι θα κάνουμε, αδέρφια; Άμα βγουν η «Ρόζα», ο Λαφαζάνης κι ο Ρούντυ με τα χωνιά; Τι θα κάνουμε ο Μικρός Οδυσσέας, το Αλλενάκι, ο Προφήτης, ο Φάκτορας, ο  Strange, o  Δαναός, η Μάρα, η Ιουλιέττα, η ταπεινότης μου, όλα τα παλιοτόμαρα του μαχόμενου πατριωτισμού;

Που θα πάμε, όταν θα βγουν παγανιά με το Λάντα η Δούρου κι ο Στρατούλης με τις μαύρες καμπαρντίνες και το κόκκινο αστέρι; Αν ο Αλέξης πάρει την εξουσία, την ώρα που τα ΜΑΤ θ’ αφήνουν τα ματσούκια και θ’ αρχίζουν το κοπανέλι και την σταυροβελονιά ντυμένοι πιερότοι, την ώρα που ο Μπαλάφας θα κάνει τα κανόνια αλέτρια, πρέπει να βρούμε διέξοδο. Πριν μας μπαγλαρώσει το Μαύρο Μπλοκ κι ο Μηλιός.

Έχω λύση. Την μόνη λύση. Θα μπούμε στην βαθιά παρανομία. Θα φτιάξουμε μυστική οργάνωση αλλά μην το μαρτυρήσετε: το Μαλαματένιο Σούρουπο. Γίνεται κι ωραίο ρεμπέτικο. Για να κάνουμε ρελάνς στην Χρυσή Αυγή, με τον δημοκρατικό πατριωτισμό μας. Σάμπως υπάρχει άλλος;

Θα μαζευόμαστε κρυφά σε υπόγεια, όπου θα απαγγέλλουμε Ελύτη, Παλαμά και θα λέμε αμαρτωλά ανέκδοτα για την Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Στα μωρά θα διαβάζουμε Τατσόπουλο για να τα παίρνει αμέσως ο ύπνος, μην κλάψουν και μας προδώσουν.

Ο Μικρός Ο. θα το παίζει χαζοχαρούμενος νεοφιλελεύθερος ντιντής, για να κυκλοφοράει ελεύθερα και να μεταφέρει τα σημειώματα και τις πολυγραφημένες προκηρύξεις. Στη ζούλα θα βλέπει και τη Σκάρλετ, που θα είναι ο σύνδεσμος μας με το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2012 16:41:38

    Θα σε περάσουν λαϊκό δικαστήριο οι συριζαίοι, Φαήλε, με ενόρκους κάποιους Αφγανούς και Τσετσένους, και λαϊκό επίτροπο τον Στρατούλη.
    Να δω τον Ροδινό στο κλαρί, και τον Δαναό να κάνει δήλωση μετάνοιας, και να τραγουδάει τα αντάρτικα του Πάνου Τζαβέλα, και να κλείσω τα μάτια μου.

  2. WY avatar
    WY 02/06/2012 16:48:42

    Kακομελέτα(!!!!!!) Φαήλο κι...................... έρχεται!!!!!
    Νά οργανωθούμε ρέ παιδιά!!!!

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 02/06/2012 16:49:34

    ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ ΛΟΓΙΑ: Φαήλο σου αφιερώνω ένα βίντεο για να δούμε όλοι μας ποιά είναι η χαμένη μας Ελλάδα. Δείτε το παιδιά. Οι εικόνες του βίντεο θα σας συγκινήσουν: http://www.youtube.com/watch?v=2cy4qVgiznI

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/06/2012 16:57:55

    θα μας .....ο ΣΥΡΙΖΑ έτσι λενε στα μέρη μου,άν βγουν θα δούνε μετα πόσο γρήγορα γυρνάει ο τροχός

  5. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 16:58:38

    Xαιρετώ ,
    η καλύτερη κρυψώνα είναι αυτή που δεν υποψιάζονται.Μου λέτε ν' αρχίσω να χαιρετώ τον επαναστάτη Στρατούλη όσες φορές θα τον συναντώ στο δρόμο στα Βριλλήσια;Ο μόνος που δεν χρειάζεται προστασία είναι ο Δαναός,έβγαλε εισιτήριο για την ζούγκλα .......
    Και μόνο Παλαμά ...εκτός αν Φαήλο μου,ζητήσεις την άδεια και την πάρεις ....ωραίο παιδί είσαι,από την Ιουλίττα.

    • romeo avatar
      romeo @ juliet 02/06/2012 19:19:12

      http://www.youtube.com/watch?v=mItbtzirJyA&feature=related

      • juliet avatar
        juliet @ romeo 02/06/2012 20:00:34

        romeo,
        ................χαχαχαχαχα,έδεσε το βύσινο!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ juliet 03/06/2012 10:57:35

      !!!!

  6. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 02/06/2012 17:00:20

    Παρακινωντας 2 απολιτικ συναδελφους 20αρηδες να σταυρωσουν Φαηλο, επειδη ψηφηζουν Νικαιο-Κορυδαλλο, αφου εγω ψηφιζω Α' Αθ, πηρα την απαντηση οτι ο ενας θα ψηφισει Τζουλια (Βεργη) και ο αλλος Οικολογους. Πως περιμενετε να μην ειναι αυτες οι περιοχες στον αποπατο του βαρελιου?

    • camel avatar
      camel @ 3V4NG3L05 02/06/2012 18:38:15

      Στον αποπατο του βαρελιου ειναι οι περιοχες που εχουν φοροφυγαδες κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες σουργελα βαψομαλλιαδες και πλεριους ντιντηδες. Τετοια ατομα κατα πλειοψηφια υπαρχουν εκει που εσκισε το κομμα του Βαλλιανατου Μανου Τσιμερου. Πανω απο το Μαρουσι και περα στα νοτια

  7. man8os avatar
    man8os 02/06/2012 17:01:12

    Δυσοιονα τα πραγματα λοιπον... Για να δουμε...
    ΥΓ: εμενα με ξεχασατε!!!

    • juliet avatar
      juliet @ man8os 02/06/2012 17:03:31

      Δεν σε ξέχασε ...δείγμα εθνικόφρονων ήτανε!

      • man8os avatar
        man8os @ juliet 02/06/2012 17:07:26

        ΑΑΑ ενταξει τοτε!!
        Δεν κραταω μουτρα.
        χαχα

      • Mara avatar
        Mara @ juliet 02/06/2012 19:49:25

        Καλά.... εσύ Ιουλία στο στοιχείο σου έ...???
        Είδες κληρονομικό χάρισμα όμως?
        Προφητική ήμουν όταν σε έλεγα Μάτα....

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ man8os 02/06/2012 18:06:59

      Και δεν χαίρεσαι;;;;
      Δε λες καλύτερα;;;;;
      Γλυτώνεις και το.....μπαγλάρωμα !

      • juliet avatar
        juliet @ Παύλος 02/06/2012 20:02:43

        Παύλο μου,
        δεν γλυτώσεις ούτε εσύ ....το μπαγλάρωμα...η Μάρα και εγώ ίσως.
        :)

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/06/2012 17:02:20

    Λογικα θα μας λυπηθει ο Θεος και δεν θα το ζησουμε κι αυτο το Δραμα. Ειναι παντως οριακα τα πραγμα. Ισως παιχτει σε μερικες χιλιαδες ψηφους. Τι αλλο να πει κανεις. Τα ''Ζακια'' (συντομογραφια για το Συριζακια) βγαζουν υποθετικες μετρησεις στις οποιες ειναι 2,5% μπροστα. Αρχιζαν να ταζουν και διορισμους στο δημοσιο. Ελεος πια, τι αλλο....

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2012 17:02:41

    Στο λαοδικείο ο Δαναός και στήσιμο στον τοίχο!
    Θα του βάλω και ένα γαρύφαλο στο στόμα, μιας και είναι ρομαντικός.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 02/06/2012 17:26:24

      Ο Δαναός, καθότι σπάνιο το είδος του, θα φυγαδευθεί σε τόπους μακρινούς. Το υποβρύχιο είναι έτοιμο. Όλα είναι έτοιμα! Και θα ξανάρθει, σαν τον Καραμανλή ένα πράμα.
      Μου επιτρέπετε να εισέλθω στην οργάνωση φαντάζομαι, ως υπασπιστής του.
      Πάντως, το να διαθέτεις κουράγιο σημαίνει να πηγαίνεις από ήττα σε ήττα με τον ίδιο ενθουσιασμό. Γιατί τό το κουράγιο είναι ίσως το πιο μεγάλο χάρισμα που μπορεί να διαθέτουν οι άνθρωποι καθώς εγγυάται όλα τα άλλα.
      Τάδε έφη ο κύριος Τσώρτσιλ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2012 17:50:55

        Τον Δαναό θα τον αναλάβει ο Κουράκης, και μένα η Δούρου!
        Τον Ροδινό ο ίδιος ο Τσε Παπάρα.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Strange Attractor 02/06/2012 17:55:42

          Έχει στυλ όμως!!!!

        • Σχετικά Ασχετος avatar
          Σχετικά Ασχετος @ Strange Attractor 02/06/2012 18:07:14

          Κουφαλίτσα,γουστάρεις να σε πατάει με τις 12ποντες γόβες........

  10. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/06/2012 17:23:54

    Φυγαδεύω σαμαρικοὺς στὸ Βερολίνο, ἐν ἀνάγκῃ...

    • juliet avatar
      juliet @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 02/06/2012 17:48:18

      Ντορικούς;;;;;
      :) :)

      • tak avatar
        tak @ juliet 02/06/2012 19:29:26

        Κάποια πράγματα δεν πωλούνται! Χαρίζονται! Αλλά θα πρέπει ο λήπτης να το θέλει πολύ!

        • juliet avatar
          juliet @ tak 02/06/2012 19:40:04

          Πολύ...πολύ .....;

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 02/06/2012 17:30:29

    Έτοιμος ο ύμνος μας:
    ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΟ ΣΟΥΡΟΥΠΟ

    Κλεισμένοι σε παγίδες
    Μπροστά από ΄ναν πάγκο
    Το σύνθημα θ’αλλάζει συνεχώς
    Τετράγωνες σφραγίδες
    Το σήμα ένα φράγκο
    Συνωμοσία χάους δίχως φως

    Μαλαματένιο σούρουπο για νά ’μπεις θα υπογράψεις
    Δυο δίφραγκα η εγγραφή κι αμπέχονο θα ράψεις



    Θα έχουμε το νου μας
    Αφού θα ορκιστούμε
    Πιστή υποταγή μας στη δραχμή

    Στο βάθος του μυαλού μας
    Θα ψάχνουμε να βρούμε
    Μια Σκάρλετ του ακόντιου αιχμή

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 02/06/2012 17:40:54

      :) :)
      Τη μουσική ποιός θα γράψει;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ juliet 02/06/2012 17:46:58

        Τραγουδιέται στο ρυθμό του Μακαρόνια με Κιμά του ΣΑΚΗ!!!!!

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 02/06/2012 17:42:26

    Ο Φαίλτωρ την έχει έτοιμη!!!

  13. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 02/06/2012 17:58:01

    Με τη βαρκούλα μου μπορώ να σας φυγαδεύσω μέχρι τη Μακρόνησο.Τα Γιούρα πέφτουν μακριά και θα σας στοιχίσει παραπάνω.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2012 18:00:30

    Άντε να βγούμε στο κλαρί,
    Αδέλφια μου Σαμαρικοί.
    Να πιάσουμε τα όρη,
    Να πάμε στο Βραχώρι!
    Μας κυνηγάνε δαίμονες,
    Και θέλουμε μια πρόζα,
    Η Ντόρα απ τα πίσω μας,
    Κι από μπροστά η Ρόζα…
    Ο Πάντζας με το ΔΗΚΚΙ του, Μαοϊκοί και άλλοι,
    Και ο Στρατούλης με σπαθιά μου παίρνει το κεφάλι.
    Όμως εγώ βρε φίλοι μου, τους δίνω μια κατάρα,
    Νάχουν για πάντα αρχηγό τον θρύλο Τσε Παπάρα!

    • Α avatar
      Α @ Strange Attractor 02/06/2012 18:05:44

      Άψογος!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 02/06/2012 18:08:14

      Ο Τσε Παπάρας είναι και γιατρός!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 02/06/2012 18:09:10

      Αχός βαρύς ακούεται, πολλά τουφέκια πέφτουν.
      Μήνα σε γάμο ρήχνονται, μήνα σε χαροκόπι;
      Ουδέ σε γάμο ρήχνονται ουδέ σε χαροκόπι,
      ο Αλέξης κάνει πόλεμο με το Στρατούλη αντάμα...

      Δραχμή 'ς το χέρι νάρπαξε, και του Μπαλάφα κράζει.
      «Σκλάβοι Φράγκων μη ζήσωμε, παιδιά μ', μαζί μου ελάτε».
      Και τα φυσέκια ανάψανε, κι' όλα φωτιά γενήκαν.

      • Μηχανικός avatar
        Μηχανικός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2012 18:13:52

        !!!!!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Strange Attractor 02/06/2012 18:13:59

      Πολύ καλό, αλλά το Βρχώρι πώς το είδες;;;;;;
      Σε πληροφορώ ότι είναι ....Παπαροφωλιά !!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Παύλος 02/06/2012 19:02:06

        Σήμερα το επισκέφτηκε ο Τσε Παπάρα.

  15. Δαναός avatar
    Δαναός 02/06/2012 18:15:46

    Να και τα δημοτικά μας τραγούδια εξ Αγγλετέρας ερχόμενα!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 02/06/2012 18:23:22

      Στη δημοτική μας παράδοση συναντάμε πολλά υπερβατικά στοιχεία. Π.χ στην παραλογή «Του Δημοσίου υπαλλήλου» βλέπουμε ότι το αρχοντόπουλο Αλέξης έταξε στον υπάλληλο διάφορα (βλέπε τις χτεσινές ανακοινώσεις). Η σκληρή μοίρα όμως δεν τα φέρνει πάντοτε όπως τα θέλουμε κι έτσι ο υπάλληλος καταρριέται μετά από λίγο το αρχοντόπουλο:

      "Ανάθεμα σε, Αλέξη μου, και μυριανάθεμά σε,
      οπού αύξηση δε μούδωκες, ούτε την κόρη’μ πήρες!
      Το τάξιμο που μού ταξες, πότε θα μου το κάμης;
      Τον ουρανό βαλες κριτή και τους αγιούς μαρτύρους,
      αν τύχη πίκρα γη χαρά να μου τη διορίσεις!"

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2012 18:26:08

        Αντιλαλούν τα σήμαντρα, οι φυλακές στενάζουν,
        τα όρνια πήραν τα βουνά, κι` οι λύκοι αναστενάζουν.
        Μαύρο κακό σαν σύννεφο, επλάκωσεν την χώρα…
        Ο Τσίπρας πήρε το σπαθί, κι από κοντά κι η Ντόρα.
        Σαμαροφύλακες και άπιστοι, του αντινιούζ κοθώνια,
        ο Τσίπρας κάνει πόλεμο, μη βγείτε στα μπαλκόνια…
        Με τον Στρατούλη δίπλα του, και την Κωνσταντοπούλου,
        άπλετο αίμα θα χυθεί, και θα γελά κι η Δούρου…
        Κι ο Καπετάν Κουράκης ο αψύς, τον Δαναό θα ψάχνει,
        να τον περάσει από σπαθί, την δίψα του να γιάνει…
        Όμως κουράγιο αδέρφια μου, κι η χώρα δεν πεθαίνει,
        ο Τσίπρας θέλει Αφγανούς, και ο Κουράκης χτένι…

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 02/06/2012 18:37:46

          Στης Βαυαρίας τα βουνά, στης Έσσης τα λαγκάδια,
          που κει συνδυό δεν περπατούν, συντρείς δεν κουβεντιάζουν,
          παρά πενήντα κ' εκατό, και πάλε φόβο νέχουν,
          ο Αλέξης πάει μοναχός πεζός κι' αρματωμένος,
          με τετραπίθαμο σπαθί, με τρεις οργυαίς κοντάρι...

          Πατεί και σειέται το βουνό, κράζει κι' αχάν οι λόγγοι,
          κ' εκράταγε 'ς τον ώμο του δέντρο ξεριζωμένο,
          και απάνου 'ς τις συνιστώσες του θεριά είχε κρεμασμένα.

          Πιάνει καλεί τους φίλους του κι' όλους τους αντρειωμένους,
          νά ρθη ο Μηλιός κι' ο Κουρουμπλής, νά ρθη κι' ο Λαφαζάνης.
          νά ρθη κι' ο Τατσόπουλος, που τρέμει η γη κι' ο κόσμος.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2012 18:40:23

            Τώρα τι θέλετε να περάσω σε δεκαπεντασύλλαβο;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 02/06/2012 19:00:41

            Μαλαματένιο σούρουπο, ποτέ να μη νυχτώνει
            Ο Τσίπρας μπήκε στη Βουλή, και όλα τα σκοτώνει.
            Ποια δάνεια, και ποια στρατά, και ποια αστυνομία…
            Θα βασιλεύουν οι Αφγανοί, θα υπάρχει νηνεμία.
            Κι όλοι εσείς με τα λεφτά, χωμένα στα σεντούκια,
            Θα ζείτε τώρα μια χαρά, και τρώγοντας … παλούκια.

          • tak avatar
            tak @ Δαναός 02/06/2012 20:50:49

            Εσύ πήγες να δεις το ματς! Οι "γαύροι" έμειναν στις σελίδες του Antinews, προς αποφυγή καρδιακών επεισοδίων!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 02/06/2012 19:05:36

      Περισσότερο πιο ξένοι!

      Τώρα που καήκαν όλα και περίσσεψε η στάχτη,
      τι θα βρουν να ξανακάψουν, πού θα βγάλουνε το άχτι;
      Ποια θα βρουν δικαιολογία να πετάξουνε ατάκα
      εις τον χάσκοντα μονίμως «αξιόλογο» μαλάκα;
      Που ακούει τα μαντάτα και θ’ ακούσει οσονούπω
      του σπιτιού του, που θα σπάνε, τον απαίσιο το γδούπο;
      Που αντί να βάλει γνώση και τα μέτρα του να λάβει
      και τον κάθε ταραξία αυθωρεί να «μεταλάβει»,
      κάθεται με σταυρωμένα ως ηλίθιος τα χέρια,
      και νομίζει τις μολότοφ σαν «αθώα» περιστέρια;
      Ξύπνα «άλογο», κουνήσου, και τα λόγια κάνε πράξη,
      ο «αγάς» σου δίχως λόγο και αιτία θα σε σφάξει…
      Κι όταν από τις μολότοφ, θα περάσει στο μαχαίρι
      ούτε που θα καταλάβεις, όμως το «παιδί» θα ξέρει,
      πως εσύ του ‘χεις χαρίσεις, της κρεμάλας το σχοινί σου
      να κρεμάσει όταν μπορέσει την ασάλευτη ζωή σου!
      Τέλος πάντων, πρόβλημά σου, μα η απορία μένει
      πώς γενήκαμε απ’ τους ξένους περισσότερο πιο ξένοι!
      Κι αν παλεύω και ζητάω για το αίτιο μια άκρη
      Βλέπω μόνο μια αιτία: Του κροκόδειλου το δάκρυ

      tak

  16. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 18:41:12

    12 οι συνιστώσες ..όχι οι πόντοι του τακουνιού,δεν θα μπορεί να τρέξει και ο Δαναός είναι του κυνηγητού.

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2012 18:46:38

    Για να σε δούμε!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/06/2012 19:13:32

      Σαρανταπέντε αρχηγοί καθείς μια συνιστώσα
      τον Τσίπρα βάλανε μπροστά νάναι η μαμά η κλώσα
      Κι αυτός νομίζει έγινε κόκορας στο κοτέτσι
      και περπατάει καμαρωτός με ροζ φορώντας φέσι.
      Αναστενάζει ο Τάσος μας κι ο καπετάν Κουράκης
      Ωρέ πως την πατήσαμε φωνάζει ο Δραγασάκης
      Εμείς τον θέλαμε αρχηγό που τα βουνά θα πάρει
      Μ'απ'τας Ευρώπας πιάνεται κι εμείς απ'το πα@@ρι
      Κλάψτε καημένα μου βουνά
      κλάψτε κι εσείς λαγκάδια
      ο Τσίπρας τρώει αστακό
      κι ο κόσμος παξιμάδια!!!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Δαναός 02/06/2012 20:39:24

        Επικο δημιουργημα φιλε ''Δ''. Εχω μεινει αφωνος. Περιγραφει με γλαφυροτητα του μελλον μας, με Αλεξ Τσάιπρας στο τιμονι ..

  18. roadrunner avatar
    roadrunner 02/06/2012 18:52:05

    Ο νους μου ευθύς εθόλωσε, κι ο λογισμός εχάθη,
    σαν σκέφτηκα του ελληνικού λαού, τα απανωτά τα λάθη.
    Μα ξάφνου, αχτίδα φώτισε το θλιβερό το σκότος,
    μαλαματένιο σούρουπο είναι ο μόνος τρόπος.

    Κι αν είν’ της μοίρας το γραφτό, η πρώτη να’ ναι η Ελλάδα,
    Που δεξιοί στο αντάρτικο σκαρώνουν μαντινάδα,
    Να τους εσυγχωρήσετε, γιατί είναι καλοκαίρι,
    Μαλαματένιο σούρουπο, ελπίδας φέρνει αγέρι.

    Μόνο μην λησμονήσετε τους νέους στην παρέα,
    Και ‘μεις σας υποσχόμαστε, φερόμαστε γενναία.
    Θα ανιστορούμε τα παλιά, και τη δημοκρατία,
    Σχέδια θα κάνουμε μαζί για την ελευθερία.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/06/2012 18:55:56

    αγαπητέ Φαήλε, σου εύχομαι να εκλεγείς και να μην επεκταθώ περαιτέρω... τα καμπανάκια είχαν χτυπήσει και τώρα μάλιστα αντί να σου μειώσουν τη πίεση, την αύξησαν, και για να ακριβολογώ, τη διπλασίασαν!...

    ε λοιπόν φρόντισε να ανταποδώσεις τη γυριστή με πολύ δυνατό χτύπημα που να τους έρθει ο ουρανός σφοντύλι! διότι πραγματικά αυτό που έγινε στη Β' Πειραιώς ήταν άνω ποταμών...

    εκτός εάν θέλουν να σε έχουν απέναντί τους... που δεν το νομίζω... και τι είν' το μάλαμα τι το χρυσάφι... ίδιο μέταλλο (ωραίος ο τίτλος της ανάρτησης...)

    άλλωστε, ο πραγματικός πατριώτης προσφέρει από όλα τα διαθέσιμα μετερίζια...

    :)

  20. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 02/06/2012 19:07:55

    Οι τουρκοι τον εθελουνε, και σκοπιανοι τον πεθυμουνε
    για να αποκτησουν ακοπα αυτα που λαχταρουνε
    οι μεν το Αιγαιο θελουνε ,δωρακι και τη Θρακη
    οι δε τ'ονομα θελουνε και αγαλματενιο Αλεξανδρο καβαλα σ'αγριο ατι

    το εμαθαν και οι Αφγανοι , και Αλγερινοι και Συροι
    οτι χαρτια θα πορουνε ολοι τους γοργα στο πιτς φυτιλι

    το εμαθαν και οι Αλβανοι και περα ως την Καυκασια
    οτι χωρις οπλα θα ναι πια η ελληνικη η αστυνομια
    και πηραν και τα καλασνικοφ και αψηφησανε τους νομους
    και το γιορτασαν αλλη μια φορα στης Καισαριανης τους δρομους
    και αλλα δυο Ελληνοπουλα χαθηκαν απο μαφια αλλοδαπη
    αλλα οι αριστεροι δεν νοιαστηκαν αφου δεν ηταν της σαριας οπαδοι...

    • juliet avatar
      juliet @ Σικελιανος 02/06/2012 19:43:18

      Τέλειο!!!!!!!!!!!!!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Σικελιανος 02/06/2012 19:47:41

      Σικελιανέ Σικελιανέ μη γράφεις τέτοιες λέξεις
      γιατί σε παρακολουθεί κι εσένα ο Αλέξης!!!

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ Δαναός 02/06/2012 20:07:27

        Μην ανησυχεις Δαναε.. εχω και αλεξη-σφαιρο και αλεξη-κεραυνο....

  21. Γιλαννης Φαίλτωρ avatar
    Γιλαννης Φαίλτωρ 02/06/2012 19:21:17

    Εύγε δάσκαλε. Τώρα μπορώ να πάω να εργαστώ πλήρης πατριωτισμού!

  22. Δαναός avatar
    Δαναός 02/06/2012 19:26:45

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 02/06/2012 19:40:38

      Όλα για σένα δάσκαλε... Και τούτα και τα άλλα,
      σε νοιώθω -και εμπνέομαι- σαν μιας βροχής ψιχάλα,
      που ήρθε στην αναβροχιά γλυκά να με δροσίσει
      και στην αγκάλη της Κλειούς, να με ξαναγυρίσει!

    • juliet avatar
      juliet @ Δαναός 02/06/2012 19:41:46

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • tak avatar
        tak @ juliet 02/06/2012 19:46:15

        Μη ζηλεύεις Ιουλιέτα και μη σκύβεις το κεφάλι
        Κάθε λόγος σου μου φέρνει άνω - κάτω το κεφάλι.
        Την Κλειώ την αγαπάω, πάντοτε την αγαπούσα...
        Γιατί είναι - σκασμένη- της ποιήσεως η Μούσα!

  23. Mara avatar
    Mara 02/06/2012 19:40:23

    Χριστός και Παναγία!!!!
    Βρέ...πού ήταν κρυμμένες τέτοιες ταλεντάρες τόσο καιρό?????
    Μιλάμε για... "στίχοι...." ΄όχι αστεία.....

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Mara 02/06/2012 19:43:32

      Mara είσαι σχετικά καινούρια! Έχασες ποιητικές βραδιές!

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 02/06/2012 19:46:24

        Και αυτή τραγουδιάρα αρκεί να έχει έμπνευση!

      • Mara avatar
        Mara @ Δαναός 02/06/2012 20:06:51

        Αμ... δεν είμαι καινούρια (σχόλια από το ΄09)
        Απλά απουσίαζα... για κανα 1,5 χρόνο.
        Όντως έχασα από ότι φαίνεται μαγικές βραδιές.....

        • juliet avatar
          juliet @ Mara 02/06/2012 20:15:51

          Hτανε κομμένη ένεκα κακής διαγωγής.
          :)

          • tak avatar
            tak @ juliet 02/06/2012 20:38:53

            Μη θυμώνεις Ιουλιέτα και μη σκύβεις το κεφάλι
            κάθε λέξη σου μου κάνει, άνω - κάτω το κεφάλι
            Την Κλειώ την αγαπάω! Πάντοτε την αγαπούσα,
            γιατί είναι -η σκασμένη- της ποιήσεως η Μούσα!

          • tak avatar
            tak @ tak 02/06/2012 21:05:02

            Μη θυμώνεις Ιουλιέτα και να μη σε πιάνει ζάλη...

            [Από κεκτημένη ταχύτητα έγινε το λάθος!]

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 02/06/2012 20:21:09

        Εμένα με έχει επικηρύξει ο Γλέτσος για τον ύμνο που του αφιέρωσα κάποτε!

        • juliet avatar
          juliet @ Strange Attractor 02/06/2012 20:23:50

          Μόνο γι'αυτό...... είσαι ο καταλληλότερος για την μυστική οργάνωση ,έχεις και μια επικήρυξη στο κάτω -κάτω.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ juliet 02/06/2012 20:36:35

            Ο Ροδινός που είναι;
            Άκουσε για μαλαματένια σούρουπα, και τό`ριξε στις Μαλαματίνες;

    • juliet avatar
      juliet @ Mara 02/06/2012 19:44:51

      Mara,
      τώρα μιλάνε ....ή μάλλον άδουν οι Ανδρες!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ juliet 02/06/2012 19:54:08

        E, όχι μόνο άντρες...

      • Mara avatar
        Mara @ juliet 02/06/2012 20:10:39

        Ιουλία, στιχουργοί πολλοί και εξαιρετικοί... αλλά το ....όφωνο δικό μου. Δεν το δίνω με τίποτα....

        • juliet avatar
          juliet @ Mara 02/06/2012 20:19:11

          Eγώ στο χορό....λάστιχο.Aρα το συγκρότημα πλήρες ...
          Φαήλο, τελικά το άρθρο έπιασε τόπο ....βρήκες καλλιτέχνες.... .
          :)

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 02/06/2012 21:11:21

            Μάτα... Το κορίτσι λάστιχο, σήμερα στην γειτονιά σας.... χα χα!
            Ε... να βγάλουμε και καμμιά... τσιπροδραχμή....

  24. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 02/06/2012 19:44:47

    Μιας και το ''γυρισαμε'' στην ποιηση...

    ... που στα μισα της σκεψης χαθηκε
    λεξεις αδεσποτες σε λογο που ναυαγησε
    λαβυρινθος της ενοχης
    διχως σταλια ευθυνης....

  25. TAKHS avatar
    TAKHS 02/06/2012 20:01:07

    Μην ανησυχειτε ρε παιδια και αυτη η νικη θα ειναι του λαου.

  26. panos avatar
    panos 02/06/2012 20:16:52

    Σου ευχομαι να βγεις και μετα θα εχουμε ολο το χρονο να καθαρισουμε τα του οικου μας απο τους ντιντιδες και φλωρους. Τωρα προεχει να σωθει η χωρα.

  27. tak avatar
    tak 02/06/2012 20:35:43

    ΚΑΙ ΔΥΟ … ΑΥΓΑ ΜΕΛΑΤΑ
    *
    Τα κόμματα; Αόμματα,
    με σκόνες κι αποκόμματα
    και άχρηστα, γεμάτα,
    επιλογές εκτρώματα,
    καρφώματα – σταυρώματα,
    βρωμιές, παναθεμάτα,
    ξεθωριασμένα χρώματα,
    μιζέρια και προσκόμματα,
    Και δυο … αυγά μελάτα!
    tak

  28. Mara avatar
    Mara 02/06/2012 21:05:49

    ...είσαι και μαρτυριάρικο....
    Εγώ βρέ κακή διαγωγή??? Ποτέ....
    Ο στριμμένος... όμως με μπουζούριασε....
    γιατί... είναι στριμμένος χα χα!

  29. tak avatar
    tak 02/06/2012 21:08:28

    Η διόρθωση παραπάνω...

  30. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 02/06/2012 21:14:29

    Δηλαδή συμφωνείς και εσύ ότι ο Μπαλάφας του ΣΥΝ είναι ο Μπαλάφας που καταζητούνταν για τρομοκρατία;
    Επειδή είμαι αριστερός που προσπαθώ να μη ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ, θα σας συμβούλευα να μαζευτείτε λίγο γιατί δεν ξέρετε τι κακό κάνετε στο κόμμα σας με την εμπαθή ασχετοσύνη σας. Έχετε φτάσει ένα κόμμα του 4.5% στα πρόθυρα της αυτοδυναμίας.

  31. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 21:19:29

    χαχαχα...τον Δαναό; ή την Κλειώ;ο ένας είναι βασιλιάς(εδώ της Χαλκιδικής)και η άλλη Mούσα και εγώ ....άντε διαβολάκι!
    :)

  32. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 21:23:27

    Τόσος ιδρώτας και τόση προπόνηση θα τα ξαργυρώσετε σε τσιπροφράγκα; ντροπή σου να μου λες τέτοια ,αλλά ...αντε για το θίασο όλα .
    :) :) :)

  33. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 21:27:09

    Ο Ροδινός μάλλον δημόσιες σχέσεις κάνει για το καλό μας .....σου λέει με τέτοια παρέα θα τις χρειαστώ!

  34. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 21:30:39

    Συγνώμη,και είσαι και Επτανήσια!!!!τα σέβη μου!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ juliet 02/06/2012 22:19:00

      Μακεδόνισσα, με αγάπη στην Κρήτη...ανταποδίδω juliet

  35. Mara avatar
    Mara 02/06/2012 21:30:49

    Ο Ροδινός είνα ο "κατάσκοπος με τα χίλια... πρόσωπα" μάλλον βρίσκεται σε ειδική αποστολή....

    • juliet avatar
      juliet @ Mara 02/06/2012 21:40:23

      Επιθεωρεί τα κελία ...για το Δαναό το κελί του Κοσκωτά ,του Παράξενου δίπλα στον Ακη ...κλπ
      Μάρα ,δίπλα στη Βίκυ εσύ ή εγώ ;

      • Mara avatar
        Mara @ juliet 02/06/2012 22:04:22

        .εκ περιτροπής... για να είμαστε δίκαιες.
        Ε... να μην χτενίζω και εγώ τα μακριά μου μαλλάκια με χτένα Hermes...????

      • Mara avatar
        Mara @ juliet 02/06/2012 22:30:37

        ....εκ περιτροπής...
        Δίκαια πράγματα.
        Εεε... να μην χτενίζω και εγώ τα μαλλάκια μου με χτένα Hermes???

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 02/06/2012 23:11:11

        Οι κτένες δεν δανείζονται ...κόποις κτώνται.
        :)

  36. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/06/2012 21:31:45

    Juliet εμενα δεν θα με βρουν ποτε, θα ερχομαι καμουφλαρηζμενος κατω θα αφησω μακρια μαλλια και θα μενω απλητος για μηνες απο αυτο και μονο θα περνω απαρατηρητος.............λες να κολλησω ψυρες;;;;;;;;

    • juliet avatar
      juliet @ Διηνεκης 02/06/2012 22:08:57

      Mπα στους καθαρούς πάμε οι ψείρες .....καμουφλαρισμένος Δαναός ;

  37. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 21:37:01

    Φαήλο ,τούτη η οργάνωση μόνο μυστική δεν είναι .....μάλλον, φανερή οργάνωση ''ποιτικός οίστρος''εμπνευστής το παιδί με το 12 καλάμια!

  38. M.O. avatar
    M.O. 02/06/2012 21:43:18

    Δεν θέλω ηττοπάθειες. Τα "κόκκινα θαύματα" τελειώνουν στο μπάσκετ

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ M.O. 02/06/2012 22:03:10

      Καλο !!!!!!!!!!!

  39. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/06/2012 21:44:36

    Eγω σου εχω λυση τι να κανετε : να φτιαξετε την ΟΝΝΕΔ της δεκαετιας του 80.
    Και τοτε υπηρχε και πασοκρατια και τρομοκρατια και 17Ν και οτι θες.
    Αλλα υπηρχε και ιδεολογικη αντιπαραθεση μεχρις εσχατων.Η αντιπαραθεση ομως δεν μπορει να γινει μονο ως προς τον πατριωτισμο.Η οικονομια μετραει πανω απ ολα και η ΟΝΝΕΔ της δεκαετιας του 80 ηταν πανω απ ολα ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ και αντισοσιαλιστικη - αντικομμουνιστικη.Αυτο δημιουργησε τη γαλαζια γενια της εποχης εκεινης.
    Ευκαιριες ο Τσιπρας με τον κρατισμο του θα δωσει πολλες.

  40. juliet avatar
    juliet 02/06/2012 21:47:56

    Tα ράματα πότε αρχίζουν; τα γαλάζια στις κόκκινες τρύπες.

    • tak avatar
      tak @ juliet 02/06/2012 21:55:43

      Του ύπνου μου του μυστικού, ονείρατα βαραίνουν
      μου κόβουν την αναπνοή, με λιώνουν, με παθαίνουν!
      Κι αυτή σε γη, σε μια άλλη γη, που δε μπορώ να φτάσω,
      πικρή η αλήθεια γίνεται... Πριν χάσω, θα ξεχάσω!

      • juliet avatar
        juliet @ tak 02/06/2012 21:59:58

        Ποτέ δεν ξέρεις αν θα χάσεις.......
        :)

  41. cobalt avatar
    cobalt 02/06/2012 21:52:05

    Αραπιάς άτι, Γάλλου νους, βόλι Τουρκιάς, τοπ' Άγγλου!
    Πέλαγο μέγ', αλίμονο, βαρεί το καλυβάκι·
    Διονύσιος Σολωμός, Οι Ελεύθεροι Πολιορκημένοι, σχ. Γ' ΙΙ

    Για να σώσουμε τη χώρα, χέρι-χέρι με τη Ντόρα
    απ' τη μιάν αμαρτία στην άλλη
    ποιά δικαιολογία νά βρουμε πάλι;
    Ίσως να πούμε ήταν δύσκολα στα φόρα

    που μαζεύονται οι λίγοι και μας δίκασαν οι "ολίγοι"
    και πέσαν όλοι να πειστώ πως οι επτά πληγές του Φαραώ
    θα γινόντουσαν μιά μέρα πως θα γινόμασταν κολίγοι
    ίσως και την ίδια μέρα που θα γευόμουν το πρώτο παγωτό

    ...Αλλά, κανείς δεν άκουε τον αχό που έβγαινε απ' τα βάθια;
    Κι από της γης τα σωθικά και φώναζε πως όλ' αυτά
    τά χουμε ξαναζήσει,
    τότε που πάλι γονατίσαμε και μνημόνια συμφωνήσαμε,
    για δυο φελούκες με κουπιά και τις ευλογίες του Πάπα;

    και τότες μόνοι μείναμε και τώρα μόνοι μένουν
    όσοι στούς δρόμους περπατούν και βαριανασαίνουν,
    οι προδομένοι, οι χαζοί, αυτοί που δεν τολμάνε
    να το δεχτούν πως οι τυφλοί δεν ξέρουνε που πάνε

    αλλά το ξέρουν να οδηγούν και να μας διαφεντεύουν
    να μας ζητάν υπομονή και κάρβουνα στη μηχανής
    που θα μας κάνει έναν κυμά για όσους παραμονεύουν
    πότε του κόσμου αυτή η γωνιά θα μοιάζει χώρα αχανής

    χιλιόμετρα ορθάνοιχτο σεντούκι με πετράδια
    έτοιμα να σκορπιστούν μ' αντάλλαγμα δυό χάδια
    μιάς παλακίδας άρρωστης και λίγο κουρασμένης
    μιάς κόρης αδιαφόρετης, χλωμής και πάντα ξένης

    Αλλά για να γυρίσουμε για λίγο στα δικά μας
    για μιά και τελευταία φορά, όταν πεθαίνει κάτι
    που ήταν κακό και δύστροπο απο το γέννημά του
    τα παίρνει όλα του μαζί: δικά του, άδικά του.

    Και τώρα για να μην έχετε καμιά δικαιολογία το θέατρο τελειώνεται εκεί που εξεκίνα
    Από τη μία Αριστεροί να βυσσοδομούνε κι απο την άλλη Δεξιοί συναγερμό καλούνε,
    όμως για δες τι γίνεται που εκείνοι δεν το βλέπουν

    γένηκε αμπάρι το βουνό, στα έγκατα μιάς κιβωτού με ήλιο ξεχασμένο
    σε θάλασσα που ξαγρυπνά τον πιό αντριωμένο
    και σαν ποντίκια θα πνιγούν γιατί πιά δε χωρούνε,
    πως το καράβι έτοιμο, να, θάβεται στα βάθη της θαλάσσης
    και οι ναύτες για να λυτρωθούν τα περιττά πετούνε

    Μα το καράβι δε βυθά, ποτέ του δεν βυθάει
    έχει φωνές που τραγουδούν και άλλες που φωνάζουν
    έχει και τους κοιμώμενους και τους αλαφιασμένους
    έχει και των μανάδων μας τ' άγρυπνα μοιρολόγια.


    Πέρασε η αγαθή μέρα μαζί με τις ευκαιρίες της και μπήκαμε στο βασίλειο των πειρασμών,
    το μόνο που μένει πιά είναι να κρατηθούμε απ' τα χέρια στο κατάστρωμα και στ' όνομα
    όσων έχουμε ιερά να κάνουμε αυτό που νομίζει ο καθένας για καλύτερο για να βγούμε απο την άλλη μεριά στεγνοί. Ας έχουμε μέσα στα δόντια μας μιάν ευχή κι έναν ύμνο κι αν δεν μπορούμε να θυμηθούμε κανένα, τόσο καιρό στα σκοτάδια και στο θόρυβο, ας λέμε απο μέσα μας "Κουράγιο κυρά Δέσποινα και μήν πολυδακρύζεις"
    και ξέρει εκείνη. Να, ετοιμαστείτε

    μπαίνουμε σε καιρό.

    Απο την ποιητική μου συλλογή "Τρείς λαλούν και δυό χορεύουν"
    που θα βρείτε στα περίπτερα του κέντρου πίσω απο τα περιοδικά με τα DVD.
    Εκδόσεις "Φέξε μου και γλύστρισα"

  42. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 02/06/2012 21:53:01

    !!!!!!!!!!!

  43. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 02/06/2012 21:56:04

    Προσεξε την γιατι ειναι λιγο νευρικια.
    Εχει κακοπερασει μαλλον !

  44. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/06/2012 21:57:37

    Α, Μάρα μου, στο μικρόφωνο είμαι και εγώ!!! Να μοιράσουμε το ρεπερτόριο....!!

    • juliet avatar
      juliet @ Diamond Angel 02/06/2012 22:04:40

      Δυό οι φωνές ...καλώς τη στη παρέα ....πάει το άρθρο του Φαήλου το ξυρίσαμε σύριζα..

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ juliet 02/06/2012 22:21:28

        !!!!!!!!!

    • Mara avatar
      Mara @ Diamond Angel 02/06/2012 22:13:25

      Αααα.... Διαμαντένιε, εγώ το είπα πρώτη...
      Αλλά...χαλάλι θα κάνουμε ντουέτο...
      Θα το παίζουμε αδελφές Μπρόγιερ για ξεκάρφωμα....

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Mara 02/06/2012 22:20:15

        Xα,χα,χα!!!!!!! Και στα χορευτικά η Juliet!!!!! Μωρέ θα σκίσουμε !!!!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Diamond Angel 02/06/2012 22:25:24

          Βρε Διαμαντένιε τι να πω
          και σ'είχα σε εκτίμηση
          αλλά το ξέχασα αγαπάς
          κι εσύ πολύ την..ποίηση!

          • juliet avatar
            juliet @ Δαναός 02/06/2012 22:30:24

            Δηλ. τι μας λες ...ότι εμας ....καλά....ποτέ δεν ξέρεις πόσο χρήσιμοι μπορεί να σου φανούμε.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 02/06/2012 22:31:47

            Εσύ Ιουλία είσαι της οργάνωσης.Τελεία!

        • juliet avatar
          juliet @ Diamond Angel 02/06/2012 22:25:49

          Tα τσιπροφράγκα ποιος θα μαζέψει; γιατί να βγάλουμε και τα πρώτα μας ..λεφτά ,και μετά θα φωνάζουμε ''λεφτά υπάρχουν''.

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 02/06/2012 22:29:24

            ...εγώ εγώ... στο ντέφι ανάποδα...

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Diamond Angel 02/06/2012 22:33:03

          Δεν παίζεστε ....
          Στην κονόμα κορίτσια το μυαλό σας?

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 02/06/2012 22:45:43

            Τραγούδια της αντίστασης ....αντιστεκόμαστε .
            :)

          • Mara avatar
            Mara @ Φελίζα 02/06/2012 23:27:30

            ...για την επιβίωση βρέ Φελίζα, αλλά... πρωτίστως για την οργάνωση....
            Εσύ την πάπια???
            Για βρές ρόλο... γρήγορα...

      • juliet avatar
        juliet @ Mara 02/06/2012 22:22:47

        Εγώ που έχω απορία ,
        Μάρα την Ερρικα ή τη Μαργαρίτα θα κάνεις;

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ juliet 02/06/2012 22:38:14

          Θα περάσουμε οντισιόν και θ'αποφασίσουμε!!

        • Mara avatar
          Mara @ juliet 02/06/2012 22:38:25

          Ε... βρέ Ιουλία, την Μαργαρίτα λόγω ύψους.

  45. Φελίζα avatar
    Φελίζα 02/06/2012 21:59:37

    "Μαλαματένιο Σούρουπο" ...αυτό δεν είναι μυστική οργάνωση ...είναι κίνημα!

    • juliet avatar
      juliet @ Φελίζα 02/06/2012 22:02:10

      Φελίζα,
      οργανωμένο κίνημα.....
      :)

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φελίζα 03/06/2012 02:30:47

      Εμ τι; Μπρίκια κολλάμε ή πεταλώνουμε πασχαλίτσες; Ή έχουμε ιδέες ή δεν έχουμε!

  46. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 02/06/2012 22:02:41

    Χάσαμε την άλλη συνήγορο την σγουρομάλλα που υπερασπιζόταν τους μπαχαλάκηδες. Μάλλον ο Σύριζα της ερχόταν δεξιό κόμμα.

    Τελικά οι δικηγόροι περιφέρουν ένα μεγάλο τίποτα και η άποψη διαμορφώνεται με την θέση αυτού που πληρώνει (ο εκάστοτε πελάτης).

  47. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2012 22:03:45

    Και τι πετύχαμε με αυτό; Μια ζωή ή αντιπολίτευση ήμασταν ή παράλυτη κυβέρνηση.

    Το μάθημα το έχει διδάξει ο Αντρέας το 1981. Παίρνεις την εξουσία και αμέσως διαλύεις το μηχανισμό του αντιπάλου.
    1) Απολύεις από το δημόσιο
    2) Εντοπίζεις τις οικονομικές τους δραστηριότητες και τους μπλοκάρεις.
    3) Κόβεις τις χρηματοδοτήσεις και τη ροή του χρήματος προς αυτούς.

    Η ΝΔ ούτε τα έχει μελετήσει, ούτε σχέδιο έχει, ούτε μπορεί να τα εφαρμόσει. Τι να την κάνεις λοιπόν την ΟΝΝΕΔ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ anonymous 02/06/2012 22:57:02

      H αναρτηση αφορουσε την αντιπολιτευση.Για κυβερνηση ασφαλως και ξερουν τι πρεπει να κανουν αλλα ειχαν το κομπλεξ μηπως ταραξουν την "εθνικη ενοτητα" και τους πουν κακους.
      Στοχος μετα και μια πιθανη κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορει να ειναι παρα η αναβιωση του κρατους της Δεξιας,καθαρα και ξαστερα.Τερμα οι ανοησιες.
      Εγω θα ηξερα τι να κανω και πιστευω και αλλοι.Δεν ξερω αν η ηγεσια το θελει.

  48. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 02/06/2012 22:05:03

    Φαηλε , εμπνεεις παντα !!!!!
    Το μεγαλυτερό σου χαρισμα !!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 03/06/2012 02:31:23

      Σας μερσώ, που λέει κι ο Ζήκος.

  49. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/06/2012 22:06:11

    H Nεα Δημοκρατια εχει κανει πολλα λαθη και θα κανει και αλλα.Εχει πολλους στενοκεφαλους και αποτυχημενους πολιτικους και ενα μονο πλεονεκτημα : ειναι το μονο μεγαλο κομμα που δεν αυτοπροσδιοριζεται ως σοσιαλιστικο.
    Και επειδη ο καπιταλισμος ειναι αηττητος αργα ή γρηγορα οσες εκλογες και να χασει οι αντιπαλοι θα ελθουν στις θεσεις της.Αρκει να μεινει σταθερη.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ψυχραιμια 03/06/2012 00:51:57

      Αήττητος ο καπιταλισμός; Ας γελάσω! Χαχαχχαχα! Η Ισπανία που καταρρέει τι είναι; Η Ιαπωνία με 1000% χρέος ως προς το ΑΕΠ της; Οι ΗΠΑ που εκτυπώνουν νόμισμα κενό περιεχομένου για να χρηματοδοτούν αυθαίρετα το χρέος τους; Φίλε μου, πάμε ταχύτατα για κραχ παγκοσμίου βεληνεκούς με το πρώτο γαϊτανάκι να το σέρνει η χώρα μας. Και τότε θα δεις πόσο αποτυχημένα είναι όλα τα οικονομικά συστήματα για έναν πολύ απλό λόγο: είναι ανήθικος ο καπιταλισμός και αυταρχικός ο κομμουνισμός. Το ένα κάνει φτωχούς για να πλουτίζουν κάποιοι περισσότερο και το άλλο τρομοκρατεί για να επιβιώσουν ζώντας πλούσια τα στελέχη της ηγεσίας και οι γύρω τους ενώ ψωμολυσσάει ο λαός. Υπάρχει καλό σε αυτά; Κοίτα λίγο από Πούτιν που συνδυάζει τα καλύτερα σημεία των δύο συστημάτων και προσπαθεί να μειώσει τα ελαττώματά τους. Επειδή νοιάζεται το λαό. Αυτό λείπει (προς το παρόν) από την Ελλάδα μας: Κυβερνήτης με αγάπη στο λαό και την Πατρίδα!

  50. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/06/2012 22:09:10

    Βαριά τα βήματα κι αργά
    Σ' ερημωμένους δρόμους
    Παίζουν το φως κι η καταχνιά
    Τους κλέφτες κι αστυνόμους

    Μ' αυτός αγέρωχος μπροστά
    Κρύβει στον κόρφο του σφιχτά
    Ένα του Ελύτη ποίημα
    Το πατρικό το μνήμα
    Και το βαφτιστικό σταυρό

    Βαριά τα βήματα κι αργά
    Μα ο λογισμός του σφαίρα
    Τρία χτυπήματα κοφτά
    Αφού σωπάσει η μέρα

    Μα πριν προλάβει να φανεί
    την πόρτα μας να τη διαβεί
    Ένα λεφούσι ξένικο
    Ένα πηλίκιο ψεύτικο
    Και η μαχαιριά στην πλάτη

    Βαριά τα βήματα κι αργά
    Μες στην πατρίδα μόνος
    Αδέρφια φίλοι πια ψηλά
    Τους συναντάει συντόμως

    Τρέχει το αίμα του βροχή
    Χρυσάφι δίχως αμοιβή
    Τα μάτια κλείνει
    Γροθιά ξεσφίγγει
    Μαλαματένιο σούρουπο μιας νιας ψυχής

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 02/06/2012 22:49:40

      Kαλώς τον και τον μικρό της παρέας ...με τα μεγάλα λόγια τα σοφά!

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 02/06/2012 22:59:32

        Kάνε το στίχο δυνατό
        σαν αστραπή που καίει
        και κλείσε μέσα σου
        ότι η καρδία σου λέει.
        Χώρίς συγκίνηση
        δε ζει ο στίχος
        μοιάζει κουφάρι χωρίς ψυχή.
        Χίλια φτιασίδια σ'άσχημο
        στήθος
        να ξεγελάσει τον εραστή,
        Μα εδώ γυμνώνουμε
        τα κρύα στήθη
        στον ήλιο να ζεστάνουμε
        και να δείξουμε την αλήθεια.

  51. Kyriakos avatar
    Kyriakos 02/06/2012 22:49:25

    Αγαπητέ Φαήλο. Συνάδελφος απο Ρόδο. Δεν μπορώ να ακολουθήσω τον αντισυμβατικό σου λόγο, όμως μπορώ να ομονοήσω την απόλυτη ορθότητα του περιεχομένου του. ΜΟ(Α)ΝΟ(Σ) υπάρχει μια παράλειψη.

  52. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/06/2012 22:59:12

    Ε, να λοιπόν, που εκ των ενόντων διεξάγονται οι πρώτοι Διαδικτυακοί Δραματικοί Αγώνες του Antinews. Το πρώτο βραβείο θα είναι πρώτο τραπέζι σε βραδιά αφγανικής μουσικής στο Στέκι Μεταναστών με την Δούρου. Δεύτερο βραβείο σινεμά και δείπνο με την Ζωή Κωνσταντοπούλου. Τρίτο βραβείο και τα δυο παραπάνω συν τετ α τετ συζήτηση με τον μπαρμπα Θωμά γι' ανταλλαγή απόψεων για την ψαλίδα, την περμανάντ και την κόνιδα.

    • juliet avatar
      juliet @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/06/2012 23:03:11

      Φαήλο
      ο τίτλος φταίει....εμείς ακολουθήσαμε από περιέργεια τα 12 μονοπάτια και είδες που καταλήξαμε ...στο πάρκο να γράφουμε ποιήματα.
      :)

      • cobalt avatar
        cobalt @ juliet 02/06/2012 23:06:54

        Όπου θα γράφουμε Χάι-κού,
        ταϊζοντας τις πάπιες
        στα σιωπηλα

    • anonymous avatar
      anonymous @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 01:12:47

      Η Δούρου μένει στο Αιγάλεω, μην τη χτυπάς μπορεί να σε ψηφίσει!

    • m.s avatar
      m.s @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 09:52:03

      για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες δώρο μια αφίσα του Μάο και DVD με ομιλίες του Φιντέλ.

  53. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/06/2012 23:02:04

    Ο κύκλος των χαβαλετζήδων ποιητών...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/06/2012 23:53:32

      Βρε καλώς τον! Η Θεία έμπνευση!Carpe Diem!

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Δαναός 03/06/2012 00:00:31

        Δαναέ. Η ώρα είναι περασμένη. Θά σέ μαλώσω. Τά χαπάκια σου καί ύπνο.
        ΥΓ: Όνειρα γλυκά καί όχι σκανδαλιάρικα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 00:06:28

      Μας κυνηγάνε δαίμονες,
      Και θέλουμε μια πρόζα,
      Η Ντόρα απ τα πίσω μας,
      Κι από μπροστά η Ρόζα…

  54. cobalt avatar
    cobalt 02/06/2012 23:30:16

    Εγώ πάντως λέω αντί για οργάνωση να στήσουμε μια Μπουάτ, θα 'ναι και της μοδός οσονούπω, και με ανοιχτά μικρόφωνα να απαγγέλλουμε ποιήματα, τίγκα στο συμβολισμό, για να μην καταλαβαίνει η περίπολος των λάθρο που θα περνάει απ' έξω προστατεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα.
    Θα φτιάξουμε και κώδικες για να καταλαβαινόμαστε

    Αλλά βλέπω τη Μούσα να μου γνέφει...

    Ω σέξι, σέξι Αλέξη που τα κορίτσια σε ψηφίζουν με μανία
    εσύ που ανέβασες το Σύριζα στα ιστία
    σαν άλλος πειρατής Τζάκ Σπάρο
    πέτυχες δυο τρυγόνια μ' ένα σμπάρο

    Η μαντάμ Μέρκελ απο κεί
    σε κοιτάει και της φεύγει το γυαλί
    όλα τα κορίτσια πολύ σε ποθούνε
    μικρά, μεγάλα και τ' ομολογούνε

    Αλλά έλα σέξι, σέξι Αλέξη
    κάνε κυβέρνηση μόλις θα φέξει
    κι ενώ τα κορίτσια θα σε ψηφίσουνε
    όλοι θα θέλουν να σε

    Φτού! Έφυγε η Μούσα και δεν μπορώ να βρώ ομοιοκαταληξία

    • Factorx avatar
      Factorx @ cobalt 02/06/2012 23:50:22

      Μέσα, να γνωρίσουμε και συναγωνίστριες...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Factorx 03/06/2012 00:01:03

        Οι συναγωνίστριες για τους νέους...

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δαναός 03/06/2012 00:08:54

          Για τους νέους είπα εννοώντας εσένα αγαλματένιε!!!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 03/06/2012 00:10:59

            Τον Δαναό το χούφταλο, πούναι καλό κοπέλι,
            ο Τσίπρας θέλει να τον δει... απάνω σε τσιγκέλι!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Strange Attractor 03/06/2012 00:20:48

            Αμ δεν κατάλαβε καλά
            του στέλνω μαντολάτο
            κι άμα δεν ξέρει να του πουν
            τη στάση... τσιγκελάτο!!!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 03/06/2012 00:23:40

            Είσαι μπερμπάντης φοβερός, κι είσαι κι ωραίος άνδρας.
            Και θα στην πέσει Αφγανός, με άρωμα λεβάντας!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 03/06/2012 00:40:16

            Δυο μπούργκες θα σου δώσουνε σχέδια του Ασλάνη
            κι έτσι μ'αυτές θα τυλιχτείς μάτι να μη σε πιάνει
            Χωρίς να σε γνωρίσουνε αργά θα μπεις το βράδυ
            στης Σκάρλετ το δωμάτιο να τη ζητήσεις χάδι...

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δαναός 03/06/2012 02:37:27

            Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!
            Δαναέ μ' έπνιξες, μου βγήκε το νερό από τη μύτη!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/06/2012 11:12:12

            Απλές πρακτικές συμβουλές κατά την ανάγνωση σχολίων στο Αντινέα:
            1. Δεν πίνουμε υγρά
            2. Δεν έχουμε το λάπτοπ στα πόδια μας
            3. Δεν βρισκόμαστε σε δημόσιο ή επαγγελματικό χώρο, εάν δεν έχουμε τουλάχιστον μια εκτενή οικειότητα με τους παρευρισκόμενους
            4. Δε χειριζόμαστε βαριά μηχανήματα (αν και θα 'θελα να δω πως θα μπορούσε κάποιος να το συνδυάσει).
            Ο Δαναός καραδοκεί στα σχόλια....

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ TopGunZ 04/06/2012 19:27:43

            Χα χα!
            Εμπρός μαλαματένιοι μου (σαν τη ντενεκεδούπολη μου ακούστηκε αυτό!)

          • m.s avatar
            m.s @ Δαναός 04/06/2012 00:17:52

            όλοι ευρηματικοί και εύστοχοι, αλλά Δαναέ είσαι το κάτι άλλο !!!!!
            χαχαχαχαχα να είσαι καλά!!!!!!

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Δαναός 03/06/2012 00:13:48

            Δαναέ μήν μασάς.
            Εσύ τήν μουσική.
            Εγώ τό μαγαζί.

      • cobalt avatar
        cobalt @ Factorx 03/06/2012 00:05:51

        Φάκτορα σε βλέπω ινστρούχτορα σε μιά αίθουσα γεμάτη νέες, έτοιμες για αγώνα.
        Τα παράθυρα κλειστά λόγω του συνωμοτικού της υπόθεσης, στενά πουκάμισα, μαζεμένα μαλλιά, σταγόνες ιδρώτα να κυλάνε στον λαιμό τους και να φτάνουν στη λακουβίτσα εκεί πάνω από το στέρνο, να στέκονται για λίγο πριν συνεχίσουν την πορεία τους νοτίζοντας τα

        ζέστη δεν κάνει ρε παιδιά απόψε;

        • Factorx avatar
          Factorx @ cobalt 03/06/2012 01:06:45

          είσαι πολύ πίσω...τρε μπανάλ που θα έλεγε και ο Ολαντ στον τσίπρα

  55. kas avatar
    kas 02/06/2012 23:34:14

    χαχαχαχα γειά σου Srange τυπάρα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kas 02/06/2012 23:45:40

      Εκεί όπως κοιμόμουνα ξυπνάω ιδρωμένος.
      Είδα εφιάλτη τρομερό, κι αισθάνθηκα χαμένος.
      Πακιστανοί και Αφγανοί, Τσετσένοι και Κινέζοι,
      με δέρνανε, με πήδαγαν, και με φωνάζαν Ντέζι!
      Τέλος πάντων μετανιώνω, και δηλώνω ευθαρσώς,
      πως στις επόμενες εκλογές, θε να ψηφίσω αλλιώς.
      Και το φωνάζω δυνατά, Τσίπρα θε να ψηφίσω…
      Κι άμα τον δω τον Δαναό, στα δυο θα τον σκίσω.
      Τέτοιο χουνέρι πούπαθα, κανείς να μη το πάθει.
      και όσα έζησα παιδιά, κανείς να μη τα μάθει.
      Για αυτό λοιπόν σας χαιρετώ και πάω Ουζουμπούρου…
      Με τον Κουράκη τον ψηλό, και την γλυκιά την Δούρου!

      ΥΓ-Όλο το βράδυ ψήφιζα, και έβγαινε ο Σύριζα!
      Κι απ το πολύ μου το κακό, σαν γουρουνάκι τσίριζα….

      • kitsos avatar
        kitsos @ Strange Attractor 03/06/2012 08:13:45

        Ναχα μαιμου να ψειριζα
        μουστακι για να ξυριζα
        και αν κοβομουν συριζα
        παρα πολυ θα τσιριζα.

        • juliet avatar
          juliet @ kitsos 03/06/2012 08:36:37

          Αυτό είναι σκέτη ...ρίζα
          και λέμε να την ξεριζώσουμε σύριζα
          :)

  56. stamoschios avatar
    stamoschios 02/06/2012 23:34:19

    Εμάς τους ακραιφνείς θα μας στείλουν προφανώς στα κρεματόρια οι άπλυτοι.

  57. kas avatar
    kas 02/06/2012 23:54:03

    Υπάρχει συγκρατημένη απαισιοδοξία....και καλώς υπάρχει.

    Παρόλα αυτά...αν γίνει η στραβή η επερχόμενη δυναστεία θα είναι μικρή.
    Ακολουθούν άλλα πράματα.

    Προσευχή χρειάζεται και προετοιμασία για κάθε τι κακό που πιθανά θα έλθει.
    Τρόφιμα, φάρμακα και προμήθειες καλό είναι να γίνουν.

    Αμα βγούν αυτοδύναμοι, τότε εκ των πραγμάτων θα δημιουργηθεί το αληθινό πατριωτικό μέτωπο πέρα από κατεστημένες απόψεις. Τελειωμένο αυτό.

    Αν κάνουν "αριστερή" ή "κεντροαριστερή" κυβέρνηση...το αυτό.

    Αν γίνει οικουμενική καλό είναι να υποστηριχθεί από όλους...ξεπερνόντας έστω και για σεκόντε...τον ''αλληλοσπαραγμό''.

    Σε κάθε περίπτωση ο Θεός να μας φυλάει.

  58. marios avatar
    marios 02/06/2012 23:55:38

    Έλληνες, κλείστε μέσα στην καρδιά σας τον Σύριζα, και θα αισθανθείτε κάθε είδους αηδία.

    • cobalt avatar
      cobalt @ marios 03/06/2012 00:07:53

      Ενώ εδώ γράφουμε ποιήματα, εσύ ζωγράφισες.

  59. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 03/06/2012 00:12:35

    Αυτοί, γιατί να πρέπει να φυγαδευτούν; Ακόμα και όταν βρίσκονται στον πάτο της θάλασσας, χωρίς αναπνευστήρα, βρίσκουν τρόπο να βγαίνουν στον αφρό! Τώρα ειδικά που τέθηκαν και πάνω από τη "δικαιοσύνη"; Αυτούς μην τους κλαις, αγαπητή Juliet, έχουν πάντα τον τρόπο τους! Το επέδειξε περίτρανα η ιστορία!

    • juliet avatar
      juliet @ Aφροδίτη 03/06/2012 07:10:10

      Αφροδίτη μου,
      καλημέρα.....το είπες βγαίνουν στον αφρό.....ΟΙ ΦΕΛΛΟΙ!
      Σήμερα για να επιπλέυσεις τέτοιος πρέπει νάσα αλλιώς είσαι ο δυστυχισμένος να μη πω και ''καπελωμένος'' από τα καπέλλα από φελλό.

  60. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 03/06/2012 00:33:01

    Ποιά ήταν η προηγούμενη φορά που "αποδείχθηκα άσχετος";
    Ο "βαγκούκος" μπερδεύει (είτε από ασχετοσύνη είτε από κουτοπονηριά) δύο άτομα εντελώς άσχετα μεταξύ τους, για όποιον παρακολουθεί έστω και από μακρυά την επικαιρότητα και θέλει να γράφει και σε σοβαρό σάϊτ. Ο WY που το παίζει και ενημερωμένος δεν λέει τίποτα επ' αυτού (άσχετος ή πονηρούλης;) και επαυξάνει γράφοντας για τον Γ. Σερίφη (!).
    ¨Εχουμε δηλαδή: Γιάννης Μπαλάφας του ΣΥΝ (μάλιστα από την κεντροδεξιά τάση του), Γιώργος Μπαλάφας, Γιάννης Σερίφης, Μαζοκόπος και ίσως Αβραάμ Λεσπέρογλου, Κάρλος και πάει λέγοντας ...
    Καταλαβαίνεις μήπως τώρα ή το θες πιο λιανά;

  61. Navoyxodonosor avatar
    Navoyxodonosor 03/06/2012 00:40:07

    Μετά από τόσα σχόλια είναι κανείς να μην ετοιμάζει τα "κονσερβοκούτια"?
    Ώστε θέλετε αναβίωση του κράτους της δεξιάς πουλάκια μου ε??
    Ο φαυλος δεν είναι βουλευτής η Δούρου και η Κωνσταντοπούλου είναι, γι αυτό ρουφάτε το αυγό σας τώρα, και για την χώνεψη ξύδι.

    ΥΓ: Το ότι δεν αντέχεται να βγουν τα σχόλια μου είναι φαίνεται στην δημοκρατικότητα και το DNA της πατριδοκάπηλίστικης αντίληψης που διαθέτεται!!
    ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Navoyxodonosor 03/06/2012 00:55:46

      Το μίσος για την Ελλάδα και τους Έλληνες πότε και πως το αποκτήσατε εσείς πρακτοράκια της δραχμής; Θα μας το εξηγήσετε ποτέ αυτό; Ποιοι σας έκαναν τόσο καλή πλύση εγκεφάλου που κατάργησαν την κριτική σας σκέψη και κολλήσατε τόσο με την παράνοια που νομίζετε για θρησκεία σας;

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Γεώργιος Τ. 03/06/2012 01:07:23

        Ο άνθρωπος είναι υπερπατριώτης!!!
        Έτσι λύνει καί τό λαθρομεταναστευτικό!!!
        Τί νά πρωτοθαυμάσει κανείς;
        Εύγε Καρατσίπρα.

        «Ένα μικτό νόμισμα -την ευρωδραχμή- έχει ως plan Β ο Γ Καρατζαφέρης για περίπτωση ανάγκης. Όπως εξηγεί στο Πρώτο Θέμα ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ θα «είναι ένα νόμισμα περιορισμένου χρόνου», δυο ετών, για να βγει η χώρα από την οικονομική καχεξία που βρίσκεται.

        «Αν πάμε στην ευρωδραχμή στην ευρωδραχμή οι εργαζόμενοι λαθρομετανάστες δεν θα μπορούν να βγάζουν χρήματα στο εξωτερικό» σημειώνει ο κ. Καρατζαφέρης και συμπληρώνει ότι το επίσημο νόμισμα της χώρας θα είναι το ευρώ, πως η ισοτιμία θα είναι ένα προς ένα ενώ οι αμοιβές στο εσωτερικό και οι συναλλαγές στο εσωτερικό θα γίνονται με την ευρωδραχμή.

        Eίναι ένα σχέδιο που συζητείται ευρέως, ως "ενδιάμεσο νόμισμα" μέχρις ότου η χώρα βγει από την στενωπό που την έχει οδηγήσει το "σκληρό" ευρώ, αλλά και χωρίς να εγακταλείψει την ευρωζώνη.

        Τμήμα ειδήσεων defncenet.gr

    • anonymous avatar
      anonymous @ Navoyxodonosor 03/06/2012 01:09:43

      αν ήξερες να γράφεις σωστά τις καταλήξεις των ρημάτων θα ήταν καλά κι ακόμη καλύτερα θα ήταν αν είχαν ειρμό αυτά που γράφεις.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ anonymous 03/06/2012 01:47:08

        Τά παράπονά σου στό defncenet.gr
        Δέν φταίει ο αγγελιοφόρος.
        Η ευγένεια έναντι τών αμαθών (όπως εγώ) είναι δείκτης αρχοντιάς.
        Ευχαριστώ γιά τό θερμό σου σχόλιο.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Ιαπετός 03/06/2012 10:16:16

          Δεν πήγαινε σε εσένα στο Navoyxodonosor πήγαινε.

    • cobalt avatar
      cobalt @ Navoyxodonosor 03/06/2012 01:25:37

      Αφού τό 'χεις το σουρεάλ, χάθηκε ο κόσμος να βάλεις ένα δεκαπεντασύλλαβο κάπου; Έναν ιαμβικό;
      Η πρόζα δεν σου πάει.

      Όσο για τα λαμαρινάκια που λές.. Αν -ΑΝ- φτιάξετε κυβέρνηση -έτσι θα τη λέτε, στην πραγματικότητα θα είναι ένα ατελείωτο stand-up comedy- οι περισσότεροι θα έχουν κονσερβοκούτια: σαρδέλες, φασολάκια γίγαντες, καλαμαράκια. Σαν πίνακας του Γουόρχωλ ένα πράμα. Πώς θα ζήσουν;
      Μήπως να πείς στον Alex να κρατικοποιήσει και το Βασιλόπουλο;

      Κάποιοι άλλοι όμως, θα στηριζόμαστε σε πιο πρωτόγονα μέσα, όπως Κυνήγι.. ξέρεις, με τις άλλες τις λαμαρίνες, τις μακριές,
      αυτές που κάνουν μπαμ.

      • cobalt avatar
        cobalt @ cobalt 03/06/2012 18:15:53

        Η πρόζα του είπα, η πρέζα διάβασε, προσβλήθηκε, φώναξε "εμένα δε μου πάει, ρε;" κι έφυγε.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Navoyxodonosor 03/06/2012 02:41:28

      Του κλασσικού κι ο Ναβουχοδονόσωρ...

    • m.s avatar
      m.s @ Navoyxodonosor 03/06/2012 10:14:30

      @ Navoyxodonosor
      και εκεί που έχω φτιάξει τη διάθεσή σου με το χιούμορ το ταλέντο και τα στιχάκια των σχολιαστών έρχεσαι και με προσγειώνεις σε μια πολιτική που εκφράζεται με χοντράδες

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Navoyxodonosor 03/06/2012 12:12:32

      Πρώτα θα ζητήσετε συγνώμη οι Συριζαίοι ( ηγεσία και οπαδοί) για την εμετική σας στήριξη στο αμερικανόπνευστο Σχέδιο Ανάν και μετά θα έχετε ηθικό δικαίωμα να μιλάτε.
      Συγνώμη. Από τον Κυπριακό Ελληνισμό πρώτα και από μας μετά.
      Συγνώμη που είσαστε τόσο YESMEN. Και επειδή ο Τσίπρας κάνει ως συνήθως το παπί, την συγνώμη πρώτοι εσείς θα την ζητήσετε, οι φανατίλες οπαδοί του.
      Πάμε. Αργά και καθαρά, Ναβουχοδονόσορα:
      Σ-Υ-Γ-Ν-Ω-Μ-Η.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Κώστας ΜΠ 03/06/2012 12:25:08

        Ασ'τον Κώστα, την έκανε από χθες με ελαφρά...

        • Κώστας ΜΠ avatar
          Κώστας ΜΠ @ Δαναός 03/06/2012 12:55:08

          Κρίμα ,κρίμα...
          Και είναι τόσο ωραίο να έρχονται φρέσκοι συριζολεγεωνάριοι. Αλλά τους αρχίζουν οι διάφοροι Οβελίξ στις γρήγορες και λακάνε.
          Αυτά κάνετε...

  62. Factorx avatar
    Factorx 03/06/2012 00:43:41

    Σε αφήνω για να δουν όλοι και πόσο καταλαβαίνεις και το επίπεδο της αντιπαράθεσης

  63. flou avatar
    flou 03/06/2012 00:50:21

    Ρίγος με πιάνει με το nick σου! Τρελαίνομαι για Navoyxodonosores, προφέσορες, κομπρέσορες και άλλα πετεινά του ουρανού!!! Και του κάμπου βεβαίως! Με εγκεφαλογράφημα ευθεία γραμμή!!!

    • romeo avatar
      romeo @ flou 03/06/2012 10:49:10

      Καλημέρα!

  64. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/06/2012 00:54:55

    Αλλού τά κακαρίσματα κι αλλού γεννάν οι κότες.
    Λαγός τήν Φτέρη έσειε, κακό τού κεφαλιού μας.
    Δέν είναι μόνος του ο Τσίπρας.
    Ο άνθρωπος πού έφερε τόν Παπαδήμο συνεπικουρεί τόν Τσίπρα.
    Τίποτα δέν είναι τυχαίο.
    Έτσι τού είπαν οι φίλοι του νά κάνει, έτσι κάνει.
    Ο Λαγός τού Τσίπρα.

    «Είναι το σχέδιο επιστροφής σε εθνικό νόμισμα ή το σχέδιο "ενδιάμεσου νομίσματος" στο οποίο αναφέρηκε σήμερα ο Γ.Καρατζαφέρης; Σε οποιαδήποτε περίπτωση αυτό που αποκαλύπτει σήμερα το defencenet.gr και το οποίο έχει μελετηθεί από τους οικονομικούς υπευθύνους τουλάχιστον τριών κομμάτων δείχνει ότι υπάρχει σοβαρή προεργασία για οικειοθελή έξοδο από το ευρώ (έχουμα ξαναπεί ότι δεν προβλέπεται αποβολή χωρίς ελληνική βούληση) σε περίπτωση που πάψει η χρηματοδότηση από το εξωτερικό μετά τις εκλογές της 17ης Ιουνίου και η χώρα χρειαστεί χρήμα για να κινηθεί.

    Ιδιαίτερα σημαντικό το ότι οι καταθέσεις σε ευρώ στις τράπεζες δεν θα μετατραπούν σε εθνικό νόμισμαι, αλλά θα χαρακτηριστούν "ξένο συνάλλαγμα".

    Το σχέδιο θα εφαρμοστεί στην περίπτωση που σταματήσει η αναχρηματοδότηση των δανείων και η πάψει να υπάρχει ο χαρακτήρας της "εξυπηρετούμενης χρεοκοπίας" που επιβλήθηκε στις 12 Μαρτίου με την ολική χρεοκοπία της χώρας.

    Ας δούμε τα βασικά σημεία του:

    1. Εθνικοποίηση της Εθνικής Τράπεζας. Οι μέτοχοι της θα αποζημιωθούν με νέα ομόλογα του Δημοσίου

    2. Επιστρέφεται ο χρυσός και τα συναλλαγματικά αποθέματα πίσω στη χώρα (βρίσκονται σε διάφορα θησαυροφυλάκια του Βελγίου της Βρετανίας κλπ)

    3. Η ισοτιμία με το ευρώ καθορίζεται 1/1και μέχρι να σταθεροποιηθεί η οικονομία (3-5 χρόνια) διατηρείται αυτή η ισοτιμία κλειδωμένη αλλά και μετά χωρίς απαραίτητα υποτίμηση..

    4. Oλες οι καταθέσεις θα παραμείνουν σε ευρώ και θα αποτελούν καταθέσεις σε συνάλλαγμα..

    5. Οι συναλλαγές στο εσωτερικό θα γίνονται μόνο σε δραχμές. Οι πληρωμές συντάξεων -μισθών- αγοραπωλησίας ακινήτων αποπληρωμής δανείων- αγορά αγαθών και υπηρεσιών μόνο σε δραχμές..

    6. Θα απαγορευτεί η ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων για να αποφευχθεί μαζική εξαγωγή καταθέσεων στο εξωτερικό..

    7. Θα απαγορευτεί η εξαγωγή στο εξωτερικό των νέων δραχμών για να μη γίνουν αντικείμενο υποτιμητικής κερδοσκοπίας..

    8. Η πληρωμή των υποχρεώσεων ιδιωτών και επιχειρήσεων στο εξωτερικό πχ η πληρωμή στα εισαγώμενα αγαθά θα γίνεται με συνάλλαγμα είτε απο αυτό που διαθέτουν οι ενδιαφερόμενοι στο λογαριασμό τους είτε με την μετατροπή δραχμών σε ευρώ-δολλάρια όπως ίσχυε πρίν την είσοδο μας στο κοινό νόμισμα..

    Τα παραπάνω θεωρούν ότι θα μπορέσουν να αποκαταστήσουν εν μέρει την νομισματική ηρεμία, καθώς υπολογίζουν ότι τα συναλλαγματικά αποθέματα απο τον τουρισμό την ναυτιλία τις εξαγωγές αγαθών και υπηρεσιών και τα εμβάσματα των Ελλήνων του εξωτερικού καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος των εξωτερικών υποχρεώσεων μας.

    Αν χρειασθεί ένα μέρος θα καλυφθεί απο εξωτερικό δανεισμό ( Ρωσία -Κίνα) σε περίπτωση που κατά την μεταβατική περίοδο υπάρξει μικρή έλλειψη συναλλάγματος. Βέβαια τόσο η Ρωσία, όσο και Κίνα θα ζητήσου άμεσα κάποια ανταλλάγματα: Η πρώτη ενεργοποίηση της αμυντικής συμφωνίας διακρατικής συνεργασίας και προνομιακά συμβόλαια στα ενεργειακά πεδία νότια της Κρήτης και η δεύτερη λιμάνια και χώρους λογιστικής υποστήριξης.

    Αυτή η επιστροφή στο εθνικό νόμισμα θα πρέπει να συνοδεύεται απο ένα εξίσου δεύτερο μεγάλο σχέδιο αειφόρου ανάπτυξης της οικονομίας με επενδύσεις στη βιομηχανική, βιοτεχνική γεωργική παραγωγή.

    Θα χρειαστεί εφαρμογή τέτοιου σχεδίου; Θα εξαρτηθεί από πολλά. Μπορεί να είναι αποτελεσματικό; Εξαρτάται από τον τρόπο εκτέλεσής του και από τις ικανότητες και την φιλοπατρία αυτώ που θα κληθούν να το εκτελέσουν...»

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

  65. Δρομολογητής avatar
    Δρομολογητής 03/06/2012 01:08:32

    Αναλαμβάνω να σας εκπαιδεύσω στο αντάρτικο των πόλεων και στις επιχειρήσεις κατοικημενων τόπων. Ο Φαήλος και ο Π.Ζ ξέρουν τι εννοώ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δρομολογητής 03/06/2012 11:06:54

      "Αγών εντός κατωκημένων τόπων", λέγεται το κεφάλαιο στον Ανορθόδοξο Πόλεμο. Έχω κάνει ως άσκηση "εκκαθάριση οικίας", ξέρεις, όπου ο ένας κλωτσάει την πόρτα κι εσύ μπουκάρεις αλληλοκαλυπτόμενος. Καλού - κακού ρίχνεις πριν και δυο αμυντικές μέσα, να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο, ε;

      • man8os avatar
        man8os @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 11:24:08

        χαχαχα ελεος
        οχι αλλο καρβουνο

  66. anonymous avatar
    anonymous 03/06/2012 01:27:35

    To 4,5% έφτασε στα όρια της αυτοδυναμίας διότι μαζεύτηκε εκεί όλο το σάπιο σύστημα ΠΑΣΟΚ προσπαθώντας να περισώσει ότι μπορεί.
    Επίσης τα ποσοστά του Σύριζα μετά τις εκλογές, καταδεικνύουν ότι το σύστημα ΠΑΣΟΚ ήταν ένα συνονθύλευμα προερχόμενων από το Σύριζα και την αριστερά γενικότερα, οι οποίοι είχαν στεγαστεί στο ΠΑΣΟΚ για να κλέβουν χρησιμοποιώντας ως προκάλυμμα την ιδεολογία. ΌΟΟΟλοι αυτοί επέστρεψαν στο κόμμα που τους γέννησε προσδοκώντας να αναβαπτιστούν στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ.

    Ως προς τα οικονομικά μόνο μια παρατήρηση. Το βασικό έγκλημα που διέπραξαν δεν ήταν οι κλοπές. Ήταν ότι εφήρμοσαν την ανάπηρη ιδεολογία τους στην οικονομία και δημιούργησαν μια οικονομία κατακερματισμένη, με πολλές μικρές επιχειρήσεις, βασικά αυτοαπασχολούμενους, οι οποίες δεν έχουν το κρίσιμο μέγεθος για να εξάγουν και να τρέξουν την οικονομία. Δηλ. δεν έκλεβαν μόνο αλλά αποδόμησαν πλήρως τα πάντα.

  67. cobalt avatar
    cobalt 03/06/2012 01:32:46

    Κι ο Τσίπρας θα καταλάβαινε νομίζεις..
    Μερβεγιέ θα τού 'λεγε και θα καθάριζε, δίνοντάς του τη καταλογάρα με τα αιτήματα της κατάληψης..

    Αφού το πράγμα αυτό με τη γλώσσα δεν το σηκώνει, γιατί τώρα γίνεσαι κακός και χτυπάς κάτω απο τη μέση;

  68. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/06/2012 02:00:20

    Δηλαδη εννοεις οτι η Ρωσια δεν εχει καπιταλισμο τωρα;
    Δεν εχω προβλημα να κοιταξω.Αλλωστε η ΝΔ ηταν προσκεκλημενη στο συνεδριο του κομματος του "Ενωμενη Ρωσια" που ειναι ενα κεντροδεξιο κομμα οπως η ΝΔ,αν και αρκετα πιο δεξιο ειναι η αληθεια.

  69. Νικολάκης avatar
    Νικολάκης 03/06/2012 02:06:14

    Μπορείς στα καλιαρντά?

  70. PayneK avatar
    PayneK 03/06/2012 02:08:57

    Μάλλον ανήκετε σε κάποια συνιστώσα τάση του φιλοσοφικού ρεαλισμού..
    εκτός και αν είστε απλά ρομαντικός!

  71. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 02:22:44

    Φίλε Χρήστο, ευχαριστώ πολύ.
    Εξαιρετικός ο Γαργανουράκης αλλά κι ο Χαλκιάς, αδερφέ, τι φωνή! Και σεμνός άνθρωπος, όχι σαν όλα αυτά τα πλαστικά άφωνα φλώρια, που νομίζεις ότι νιαουρίζουν ένα ατέλειωτο ΄"τραγούδι" σε διάφορες παραλλαγές καιο δεν ξεχωρίζεις ποιος είναι ποιός ή ποιά.

    • tak avatar
      tak @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 11:02:15

      Τον ξέρεις το Λάκη; Αν όχι, να τον γνωρίσεις! Εξαίρετος άνθρωπος! Παρόλο που δε θα πάρεις ψήφο από εκεί... Εκτός αν είναι φίλος σου... Κάτι σαν ο Μανώλης, του προέδρου...

  72. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 02:27:26

    Δεν πτοούμαι. Είχε κι ενδιαφέρον.Έμαθα πως γίνονταν εκλογές το 1950! Σαν ζωντανό ντοκυμαντέρ.

  73. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 02:33:10

    Θα καλέσω μάρτυρες υπεράσπισης μου τον Άρη, τον Μίλτο και τ' άλλα παιδιά.

  74. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 02:44:15

    Μπααα, το Αιγάλεω είναι Β' Αθηνών, όχι Β' Πειραιώς. Θα μου την φάει ο Άδωνις. Την ψήφο.

  75. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/06/2012 02:45:07

    Το ΄πιασα το υπονοούμενο...

  76. dimis avatar
    dimis 03/06/2012 08:31:32

    Χριστός και Παναγία…..ο τύπος είναι έτοιμος να ανοίξει στρατόπεδα εθνικής διαπαιδαγώγησης

  77. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/06/2012 13:21:42

    Το Αλαφουζέϊκο δεν γουστάρει ΣΥΡΙΖΑ.
    Απλώς έχει και plan B.
    Στοιχειώδες.
    Δυστυχώς γι αυτά και για την χώρα, τα πρώην 2 "μεγάλα" κόμματα δεν είχαν και δεν έχουν.
    Μεγάλη απερισκεψία. Φαίνεται εδώ και 9 μήνες, τουλάχιστον.
    Θα δούμε τι θα βγάλει η αυτοκαταστροφική πρόωρη εκλογομανία της ΝΔ και ο καιροσκοπισμός του ΠΑΣΟΚ, που αποδείχθηκε παρατεταμένη εγκυμοσύνη.
    Ελπίζω όχι νεκρό "βρέφος".

  78. Οργανωτης avatar
    Οργανωτης 03/06/2012 15:07:54

    Εαν ενα κομμα με πανσπερμια κοινωνικων ακροατων μεταπηδαει αιφνης απο το 5% (γιατι αυτο ειναι το ποσοστο του ΣΥΡΙΖΑ) στο 30% και ετοιμαζεται να κυβερνησει , αυτο που θα γινει δεν ειναι η καταστροφη του κοσμου αλλα η εξαφανιση αυτου που εσυ πριν ξεκινησεις για τα καλα την κυβιστηση μαζι με τον αρχηγο σου και τ'αλλα καλοπαιδα καταδικαζες.
    Ειμαστε αντιθετοι φιλε , αλλα αυτο δεν μου κλεινει τα ματια.
    Ελειψε χρονια η τιμιοτητα κι η ντομπροσυνη απ' αυτο το πολιτικο συστημα που υπηρετεις τωρα, και ισως σε καποιους ειχες δωσει δειγματα οτι δεν τελειωσαν ολα.
    Ομως , φευ, τους απογοητευσες.
    Δεν φταινε αυτοι λοιπον.
    "Ψυχη βαθεια " λοιπον συντροφοι γιατι θα μας χρειαστει στην παρανομια..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Οργανωτης 03/06/2012 15:41:26

      Ευχομαι καλή επιτυχία στην "κυβέρνηση του βουνού".

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Οργανωτης 03/06/2012 17:51:41

      κάποιοι βιάζονται πολύ...βιάζονται να δώσουν στο Σύριζα ένα +13% προκειμένου να δημιουργηθούν οι συνθήκες για να βρεθούν στο φυσικό τους περιβάλλον, που δεν είναι άλλο...από το απόλυτο Μπάχαλο.

  79. ΔΗΜΗΤΡΑ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΑ 03/06/2012 17:26:32

    ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΦΑΗΛΟ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ? ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΤΟΧΗ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΥΛΗΔΕΣ. ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ ή ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ή ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΑΡΜΑ ΤΗΣ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ ΘΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ή ΤΗΝ ΒΟΛΕΨΗ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΟΛΟΥΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΡΧΙΚΑ Ο ΦΑΗΛΟΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ, ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ!!!!

    • flou avatar
      flou @ ΔΗΜΗΤΡΑ 03/06/2012 18:35:15

      Το ότι είσαι ψεκασμένη φαίνεται.Μην το φωνάζεις λοιπόν!

      • juliet avatar
        juliet @ flou 03/06/2012 18:38:20

        ....μια κατσαριδούλα η μικρή Τερέζα ......και τέζα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΔΗΜΗΤΡΑ 03/06/2012 19:12:01

      Δεν ξέρω τι παίρνεις αλλά πάντως έχει λήξει.

  80. tasos1 avatar
    tasos1 03/06/2012 18:50:53

    Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Είναι αλήθεια ότι το Δημόσιο χρωστά πολλά στους φαρμακοποιούς, στους γιατρούς, στα εργαστήρια, στις ιδιωτικές κλινικές, στους εργαζομένους, στο νοσηλευτικό προσωπικό, στους προμηθευτές των νοσοκομείων και στον ΕΟΠΥΥ.

    Όμως, οι άρρωστοι, οι ηλικιωμένοι δεν επιτρέπεται να ταλαιπωρούνται άλλο.

    Οφείλουμε να βάλουμε πάνω από όλα την υγεία των Ελλήνων πολιτών και ιδίως εκείνων που στερούνται οικονομικής δυνατότητας.

    Ήρθα σε επικοινωνία με τον Πρωθυπουργό και τον παρότρυνα να βρεθούν με οποιοδήποτε τρόπο χρήματα, ώστε να εξασφαλιστεί η χορήγηση φαρμάκων στους ασφαλισμένους και ιδιαίτερα στους βαριά και χρόνια πάσχοντες.

    Καλώ τους φαρμακοποιούς και τους προμηθευτές υγείας να δείξουν ευαισθησία και κατανόηση και να μην στερήσουν από τους πολίτες, που δεν φταίνε σε τίποτα, την παροχή φαρμάκων και υπηρεσιών Υγείας στον κρίσιμο χρόνο που διανύουμε.

    Η χρηματοδότηση του συστήματος Υγείας αποτελεί πρώτη προτεραιότητα, γιατί η Υγεία αποτελεί το υπέρτατο αγαθό για κάθε Ελληνίδα και Έλληνα.

    Η Νέα Δημοκρατία θα το προασπίσει».

  81. chiurlo avatar
    chiurlo 09/06/2012 15:41:02

    "Το Αλαφουζέϊκο παίζει δραχμούλα, ΣΥΡΙΖΑ και ξερό ψωμί. Ο Alexis γουστάρει Αλέξη. Τι τους ενώνει άραγε;"

    Καλά έχεις ακούσει Σκάι τώρα τελευταία ή πρέπει οπωσδήποτε το μεγάλο κεφάλαιο να καταδιώκει τη "φτωχή αλλά τίμια Δεξιά";
    Στο λινκ
    http://papadimitriou.skai.gr/ μπορείς να πάρεις μια πρέφα των απόψεων που παίζουν στο Σκάι. Διαφορετικά, δευτέρα με παρασκευή 9 με 10.30 το πρωί.

    Πάντως, αν και γραμμένο με χιούμορ, το διήγημα πολιτικής φαντασίας σου θυμίζει κάτι από δεκαετία του '50.

  82. tak avatar
    tak 15/06/2012 13:26:38

    Προς Δαναό!

    Η σιωπή σου με φοβίζει
    η απουσία σου; Χαμός
    και στο κακό ο νους γυρίζει!
    Πίσω βαθύ και μπρος γκρεμός!