#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2010 23:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπαρούφες της δεκαετίας του ’50 η οικονομική πολιτική Παπανδρέου – ΔΝΤ



Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για τη μαγική συνταγή που χρησιμοποιεί το ΔΝΤ σε κάθε χώρα που μπαίνει, επομένως και στην Ελλάδα. Η μαγική συνταγή συνίσταται στην υποτίμηση του νομίσματος η οποία εκ των πραγμάτων θα οδηγήσει σε μείωση των τιμών και έτσι η ανταγωνιστικότητα της οικονομίας θα αυξηθεί προκειμένου να υπάρξει ανάπτυξη.

Σε χώρες δε που δε μπορούν να κάνουν υποτίμηση του νομίσματος, όπως τώρα στην Ελλάδα, επιλέγεται η λεγόμενη εσωτερική υποτίμηση. Η εντολή της τρόικας στην κυβέρνηση ήταν αυτή ακριβώς: Κάντε μειώσεις στους μισθούς, να περιορισθεί το εργατικό κόστος ώστε να πέσουν και οι τιμές. Σε μια βιομηχανία π.χ. αν μειωθούν οι μισθοί των εργατών, θα μπορεί ο βιομήχανος να ρίξει τις τιμές ώστε ο εργάτης να αγοράσει τα προϊόντα σε χαμηλά επίπεδα και να κινηθεί η αγορά.

Αυτή λοιπόν την εσωτερική υποτίμηση επιχειρεί να περάσει στην ελληνική κοινωνία ο Γ. Παπανδρέου και η παρέα του, χωρίς μάλιστα να ακούει πιο λογικές φωνές και χωρίς να βλέπει παραδείγματα της αποτυχημένης συνταγής του ΔΝΤ.

Αλλωστε, στα της δεκαετίας του ’90 στην Αργεντινή το ίδιο πήγε να γίνει και τελικά βγήκε ο κόσμος με τις κατσαρόλες στο δρόμο.

Είναι επομένως η λεγόμενη εσωτερική υποτίμηση μια μπαρούφα της δεκαετίας του ’50 και του ’60 και ουδεμία σχέση έχει με τη σημερινή οικονομική πραγματικότητα. Διότι, έτσι όπως είναι στημένη η οικονομία σήμερα στην Ελλάδα, δε φταίει το εργατικό κόστος για την ύφεση στην οικονομία ή για τα προβλήματα που μπορεί να έχουν οι επιχειρήσεις. Και με το να μειώνεις τους μισθούς δε κάνεις τίποτε άλλο από το να γονατίζεις την κοινωνία και να σου γυρίζει μπούμερανγκ.

Ας μας απαντήσει η κυβέρνηση που μειώνει τους μισθούς σε δημόσιο και ΔΕΚΟ και παίρνει σειρά ο ιδιωτικός τομέας:

Πώς θα καλύψει το τεράστιο κενό στο εμπόριο; Δε θα λείψουν από την αγορά τα χρήματα που κόβονται από τους μισθωτούς; Δε θα κλείσουν κι άλλα μαγαζιά, επομένως θα αυξηθεί η ανεργία;
Οι απώλειες για τα ταμεία από τη μείωση των μισθών και κατ’ εξακολούθηση της μείωση των εισφορών είναι τεράστιες. Την ίδια στιγμή δηλαδή που η κυβέρνησης έφερε ένα σκληρότατο ασφαλιστικό νόμο για να «σώσει» δήθεν το σύστημα, με το να μειώνει το εργατικό κόστος ουσιαστικά σκάβει το λάκκο του ασφαλιστικού.
Αν πράγματι για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας αρκεί μόνο η μείωση του εργατικού κόστους, τότε γιατί στο… Ιράκ και το Πακιστάν που είναι χαμηλά οι μισθοί είναι και η ανταγωνιστικότητα στο ναδίρ.

Επομένως, είναι εύκολη λύση το να κόβουμε μισθούς αντί να πάμε σε άλλες μορφές αύξησης της ανταγωνιστικότητας και της ανάπτυξης.

Θέλεις επενδύσεις; Τότε μείωσε την πανάκριβη και πληρωμένη κάτω από το τραπέζι γραφειοκρατία σου. Μείωσε τους φόρους ώστε να φέρεις επενδυτές από το εξωτερικό, δώσε κατευθύνσεις για απορρόφηση του ΕΣΠΑ που λιμνάζει, βρές χρήματα για έργα, και μη μειώνεις το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων. Και φυσικά, κόψε μέρος από το τόσο σπάταλο κράτος.

Μόνο έτσι θα σωθούν οι μισθοί και θα πάρει μπροστά η ανάπτυξη. Με την εσωτερική υποτίμηση απλά φτάνεις πιο κοντά στη χρεοκοπία αφού από έναν φτωχό λαό μην περιμένεις ούτε δαπάνες αγορών, ούτε αισιοδοξία για το μέλλον, ούτε κίνητρο για να αγωνιστεί για κάτι μεγάλο.

Αυτοί που επιμένουν στην εσωτερική υποτίμηση το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν τα παιχνίδια των μεγάλων συμφερόντων που τόσα χρόνια «παντελόνιασαν» δισεκατομμύρια και τώρα καλούνται να βάλουν λίγα χρήματα στο οικοδόμημά τους αλλά αντιθέτως αρνούνται και προχωρούν σε μειώσεις προσωπικού. Ετσι και οι ίδιοι θα διατηρήσουν τη δύναμή τους και δε θα δώσουν λογαριασμό σε κανέναν..

Τι κάνει η κυβέρνηση; Κωφεύει και κερδίζει χρόνο. Δεν είναι όμως έτσι. Ο χρόνος μας μετράει αντίστροφα για τη χρεοκοπία μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kasut avatar
    Kasut 18/12/2010 00:00:45

    Δες ποσο κανει ενα οικοπεδο στην Σικινο η στην Λερο, τιμες Ζυριχης δηλαδη και θα καταλαβεις αν χρειαζομαστε υποτιμηση.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Kasut 18/12/2010 08:13:22

      etc...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kasut 18/12/2010 12:00:19

      Πού είναι πιο όμορφα, στη Σίκινο ή στη Ζυρίχη;

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Επώνυμος 18/12/2010 13:05:24

        Που πληρώνουν καλύτερα....
        Στην Σίκινο ή στην Ζυρίχη;;;

        • Kasut avatar
          Kasut @ παγωτατζής 18/12/2010 17:15:40

          Για διακοπες στην Σικινο, για μονιμη εγκατασταση στην Ζυριχη. Οι τιμες στην Ελλαδα δεν δικαιολογουνται με βαση οχι οικονομικο μοντελο, αλλα απο απλη εμπειρικη διαπιστωση και ενστικτο.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ Kasut 18/12/2010 17:46:16

            χμμ.... το ένστικτο του υποθαλάσσιου πλούτου ???

          • Kasut avatar
            Kasut @ δρόμος 18/12/2010 17:50:07

            Αυτο μενει να αποδειχθει. Αλλωστε κανεις δεν αγοραζει οικοπεδο στην Σικινο αν ξερει πως την αλλη μερα θα εχει θεα πετρελαιοποηγες.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Επώνυμος 19/12/2010 17:59:46

        Στη Σίκινο είναι πολυ πιο όμορφο τοπίο από τη Ζυρίχη. Ένα οικόπεδο σε επίγειο παράδεισο με θέα στο Αιγαίο καλώς και είναι ακριβότερο από ένα γεωτεμάχιο σε μία σκοτεινή τσιμεντούπουλη της Ελβετίας με υγρασία

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/12/2010 00:03:12

    H αποπνικτική πραγματικότητα, δημιούργημα, αποτέλεσμα της παρέμβασης στα εσωτερικά της Ελλάδας υπερεθνικών κέντρων που όπως όλα δείχνουν έχουν τον αποκλειστικό έλεγχο της ασκούμενης πολιτικής οδηγεί τη χώρα σε τεράστια πολιτικά και οικονομικοκοινωνικά αδιέξοδα αγνώστου τέλους και συνεπειών.
    Μάλιστα, δεν θα αποτελούσε υπερβολή ο ισχυρισμός ότι πολύ σύντομα θα είμαστε μια αποτυχημένη χώρα που δεν θα πρέπει να έχει, βουλή, κυβέρνηση και γνώμη στη διαμόρφωση του ευρωπαϊκού γίγνεσθαι.
    Το σενάριο αυτό δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα την στιγμή μάλιστα που όλα τα δεδομένα στοχοθετούν εμάς, δλδη τους πολίτες, ως κύριους υπαίτιους του αδιεξόδου.
    Την ίδια ώρα η κυβέρνηση της χώρας διακυρήτει ότι όσα κάνει είναι για τη σωτηρία της πατρίδας, πως όμως θα σωθεί η πατρίδα; όταν η κυβέρνηση έχει πάρει διαζύγιο από την αντιμετώπιση των καθημερινών προβλημάτων είναι ένα ερώτημα που από δω και πέρα νομίζω ότι πρέπει όλους μας να μας απασχολήσει σοβαρά.
    Αυτό όμως που είναι έντονα προφανές, ιδίως το τελευταίο διάστημα, είναι οι διεργασίες στο εσωτερικό του πασοκ αλλά και γενικότερα.
    Η περιρέουσα ατμόσφαιρα και οι εξελίξεις δείχνουν ότι έχουμε μπει σε μεταβατικό στάδιο με την κυβέρνηση να έχει αρχίσει να χάνει δυνάμεις, εξέλιξη που ίσως οδηγήσει σύντομα σε πολιτικές εξελίξεις.
    Στην παρούσα συγκυρία όμως έχει ιδιαίτερη σημασία να δούμε προσεκτικά τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο.
    Όλα δείχνουν ότι η συνεχιζόμενη αδυναμία της Ευρώπης να αντιμετωπίσει τα προβλήματα της κρίσης τους χρέους εμβαθύνει ολοένα και περισσότερο την παγκοσμιοποίηση.
    Η κρίση χρέους στην Ελλάδα εξ' αιτίας των «θορύβων» και της παρατεταμένης ολιγωρίας της ελληνικής κυβέρνησης έφερε την επίθεση από τις χρηματοπιστωτικές αγορές και στην ευρωζώνη το ΔΝΤ. Στη συνέχεια, τα προβλήματα που προέκυψαν εξ’ αιτίας της ιρλανδικής κρίσης έκαναν την Πορτογαλία να βρει καταφύγιο στην Κίνα και όπως όλα δείχνουν θα έχουμε παρόμοιες εξελίξεις με σημείο αναφοράς την σταδιακή de facto μετεξέλιξη του κόσμου σε μια G-20 οικονομία.
    Επιπλέον, η απόφαση για τροποποίηση της συνθήκης της Λισαβόνας, λίγους μόνο μήνες μετά την επίσημη ενεργοποίησή της θέτει υπό αμφισβήτηση την ενωμένη Ευρώπη με την μορφή που την είχαμε όλοι φανταστεί και ως γνωστό σε τέτοιες περιπτώσεις ο σχηματισμός και η επικράτηση ενός νέου σχήματος [στην προκειμένη περίπτωση G20] δημιουργείται και ευνοείται από την παρακμή του υπάρχοντος και την ικανότητα μιας άλλης κατάστασης να ενσωματώσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κοινωνίες του αρχικού σχήματος, εδώ, ΔΝΤ και Κίνα ενσωματώνουν τα προβλήματα της Ευρώπης δημιουργώντας νικητές και χαμένους.
    Την παραπάνω επιχειρηματολογία ενισχύει το γεγονός ότι:
    A. Η Ευρώπη δεν μπορεί να δώσει συστημική απάντηση στην κρίση του χρέους.
    Β. Τα κράτη- μέλη υπό αυτό το πλαίσιο δεν μπορούν να δώσουν δικές τους απαντήσεις στα αυξανόμενα προβλήματα που προκαλεί η κρίση του χρέους και η πολιτική σκληρής λιτότητας.
    Συμπερασματικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι, η Ευρωπαϊκή ένωση δεν ενδιαφέρεται πλέον για την συνοχή του οικονομικού της χώρου αλλά για την σύγκλισή της με τις χώρες του G20 προκειμένου να πετύχει ένα διαφορετικό φάσμα στόχων με βασικότερο τη δημιουργία χώρου για την ευκολότερη και ανεμπόδιστη μεταφορά κεφαλαίων αγνοώντας τη σχέση μεταξύ οικονομίας, πολιτικής και κοινωνίας.

    Υπό άλλες συνθήκες ίσως να μην μας ενδιέφεραν όλα αυτά, σήμερα όμως ο συνδυασμός όλων των παραπάνω και οι δημογραφικές εξελίξεις, [μείωση του ντόπιου πληθυσμού, μεγάλη αύξηση του πληθυσμού που φτάνει από την Ασία] μας βάζουν στην τροχιά του πουθενά και συνεπώς είναι απαραίτητο να προσεγγίσουμε την εγχώρια κρίση μέσα από μια διαφορετική οπτική γωνία .

    • neotera avatar
      neotera @ o βουνίσιος 18/12/2010 07:07:25

      Γιατί να λέμε ότι εμβαθύνει την παγκοσμιοποίηση κι όχι απλά φυγόκεντρες δυνάμεις δεν κατάλαβα ? Ως ιδεολογικό ζήτημα μ΄ακούγεται. Παγκοσμιοποίηση στα χάϊ της χρηματοοικονομικής Δεσποτείας, παγκοσμιοποίηση και στην αποσύνθεση ?

      Μήπως συμβαίνει αυτό που αντιλαμβάνεται ο κοινός νους εκ πρώτης όψεως, δηλαδή ακριβώς το αντίθετο της παγκοσμιοποίησης? Εκτός κι αν οι μηχανισμοί στήριξης νοούνται ως μόνιμη κατάσταση που μάλλον είναι πρόωρο και ιδίως παρακεκινδυνευμένο...

  3. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 18/12/2010 00:09:36

    Tι εμποδίζει αλήθεια την Ελλάδα να αγωνισθεί για τη διαγραφή μέρους των χρεών της (30-40%) όταν, αφενός μεν οι νέοι κάτοχοι των ομολόγων της τα έχουν αποκτήσει ήδη με έκπτωση (discount), ύψους έως και 30%, αφετέρου δε προέρχονται από τα τοκογλυφικά επιτόκια των προστατευομένων της BIS - καθώς επίσης από την εκτεταμένη διαφθορά, η οποία «συμβαδίζει» με την υπερβολική κερδοφορία (κερδοσκοπία) των πολυεθνικών θηρίων (Siemens κλπ);

    Πόσο μάλλον αφού «συνηγορούν», υπέρ της συμμετοχής των δανειστών σε ενδεχόμενες διαγραφές χρεών, οι ηγετικές δυνάμεις της ΕΕ, η Γερμανία και η Γαλλία, ενώ τυχόν χρεοκοπία της χώρας μας θα «πυροδοτούσε» μία ασφαλιστική βόμβα μεγατόνων; (πηγή: http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2246.aspx ).

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Panagiotis anagnostopoulos 18/12/2010 12:07:13

      Η απώλεια της αξιοπιστίας μας για τα επόμενα πενήντα χρόνια.

      Σε αντίθεση με την κοτσάνα που είπε ο Πάγκαλος, τα χρέη υπάρχουν για να εξοφλούνται. Αν εσένα τώρα σου φάνε 30-40% από τα λεφτά σου, πόσο εύκολα θα ξαναδανείσεις αυτόν που σου τα έφαγε;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Panagiotis anagnostopoulos 18/12/2010 17:14:12

      χρειαζεται οντως σοβαρος αγωνας για να φτασεις να παιζεις στην ιδια κατηγορια με την Ζιμπαμπουε, την Ουκρανια, την Βενεζουελα, την Νιγηρια και την Ακτη Ελεφαντοστου. (αν ηταν ομιλος μουντιαλ κανενα προβλημα .. επειδη ομως δεν ειναι διατηρω καποιες επιφυλαξεις)

      Μηπως αναρωτηθηκε κανεις (ειδικα αυτοι που γραφουν τις τεραστιες παπαρολογιες περι στασης πληρωμων κ.α) αν ηταν ετσι απλα γιατι δεν σπευδουν να το κανουν μια και εξω οσοι εχουν το προβλημα να τελειωνουν μια ωρα αρχιτερα...

      Και επειδη μιλας για 'διαγραφη μερους χρεων' - αυτος που εχει δανειστει δεν πρεπει να φαινεται ποτε προς τα εξω πως επιδιωκει διαγραφη - στρατηγικο λαθος και τον βγαζει αυτοματα εκτος παιχνιδιου.

      Για τον πολυ απλο λογο οτι το βασικο διακυβευμα δεν ειναι το λογιστικο κομματι αλλα τον αν θα εξακολουθουν οι πιστωτες σου να σε δανειζουν (και με τι ορους..) μετα απο εναν διακανονισμο (αυτο ειναι το κυριο θεμα και οι φωστηρες παπαρολογοι των haircut και των restructuring ειτε δεν το καταλαβαινουν ειτε το κρυβουν γιατι ταιριαζει στην ατζεντα τους για καταστροφη του υπαρχοντος κοινωνικου και οικονομικου ιστου).

  4. λαλακης avatar
    λαλακης 18/12/2010 00:11:23

    ΠΑΣΟΚΑΡΑ !!!!!!!!!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2010 00:12:55

    βουνίσιε...

    η τροχιά του πουθενά

    έγραψες.

  6. donaE avatar
    donaE 18/12/2010 00:13:33

    Σκοπος δεν ειναι να πεφτουν οι μισθοι μονο αλλα και οι τιμες των καταναλωτικων αγαθων.Με τοση παραοικονομια και εισαγωγες αυτο δεν γινεται.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ donaE 18/12/2010 00:14:58

      καλά... εσύ πού έχεις χαθεί;

      • donaE avatar
        donaE @ archaeopteryx 18/12/2010 00:38:57

        εδω ειμαι.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2010 00:14:16

    Τι επενδύσεις; Φαστ Τρακ; Έχουμε κανένα μέσο, ή πάμε μέσω open gov;

  8. ierofantis avatar
    ierofantis 18/12/2010 00:20:09

    Έχουμε χρεοκωπήσει από τον Μάιο. Τώρα είμαστε στήν εντατική, σε καταστολή και με αναπνευστήρα. Διατηρούμε τις αισθήσεις και πάνω στην παραζάλη απο τη νάρκωση ακούμε τους γιατρούς (ΔΝΤ, ΕΚΤ, ΕΕ) σε ιατρικό συμβούλιο να περιγράφουν την προτιμότερη θεραπεία...!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ierofantis 18/12/2010 09:41:14

      Τον τρόπο ευθανασίας φίλε μου. Τον τρόπο ευθανασίας αποφασίζουν.

  9. λαλακης avatar
    λαλακης 18/12/2010 00:21:07

    ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ λαλακης 18/12/2010 17:34:47

      κανο και ποδηλατο - σε δημοπρασια τωρα

  10. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/12/2010 00:26:04

    archaeopteryx,
    εκτός απο την τροχιά του πουθενά
    υπάρχει και το άλλο που λέει
    ότι,
    ο δρόμος του αύριο οδηγεί στη χώρα του ποτέ …

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ o βουνίσιος 18/12/2010 00:30:54

      απόψε, προτιμώ την τροχιά του πουθενά... Θα στην κλέψω κάποια στιγμή...

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ archaeopteryx 18/12/2010 23:23:48

        δεν είναι η τροχιά του πουθενά ....ε'ιναι η πορεία προς την άβυσο....ο πολιτικός και κοινωνικός νιρβάνας που σύμφωνα με ανατολικές θρησκείες οδηγεί στη απόλυτη εκμηδένιση του ατόμου ....εδώ της Ελλάδας.....

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2010 00:35:17

    Πολτικές εξελίξεις... Καλά θα κάνει η ΝΔ, αυτή την φορά να θέσει τα θέματα σύκα σύκα, σκάφη σκάφη. ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ και φωτιά και τσεκούρι στα κανάλια και τους παπαγάλους τους. Ας έχω εγώ χίλια άδικα. Να ερωτηθεί ο κόσμος τι θέλει. Επί των θεμάτων. ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΛΙΣΤΕΙΑ.

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 18/12/2010 00:57:15

      ++++

  12. man8os avatar
    man8os 18/12/2010 01:02:53

    Η ΝΔ πρεπει αμεσως μετα τις γιορτες να προχωρησει σε κινητοποιησεις, εστω και χλιαρες. Να καλεσει τον κοσμο σε συγκεντρωσεις κατα του μνημονιου και να ζητησει ενεργα αλλαγη πολιτικης. Ο χρονος τρεχει πολυ γρηγορα. Φοβαμαι οτι αν καθυστερησουμε θα χασουμε το τρενο. Δε θελει και πολυ ο κοσμος...
    Πρεπει να δωσουμε στον κοσμο διεξοδο. Πρεπει να παρακαμψουμε τα φθαρμενα ΜΜΕ. Να επικοινωνησουμε το μυνημα μας για αλλαγη οικονομικης πολιτικης, αποκατασταση των μεγαλυτερων αδικιων, για εξεταστικη και αποκαλυψη της αληθειας για το μνημονιο, για φυλακη των ενοχων, για εθνικη πολιτικη, αποκατασταση του εθνικου χαρακτηρα της παιδειας, για ελπιδα σε ολους τους τομεις της κοινονικης και οικονομικης ζωης.
    Αν δεν δρασουμε συντομα, θα μεινουμε στην ιστορια ως συνενοχοι στην καταστροφη.

  13. geopan avatar
    geopan 18/12/2010 01:12:27

    Απομαγνητοφωνημένο από το 1983 και την παράσταση “ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ”, στη Μπουάτ “ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ” στην Πλάκα.
    ————————————————————————————————————

    «Εδώ και δύο χρόνια έχει αρχίσει το μεγάλο κακό που θα μετατρέψει σιγά-σιγά τους Έλληνες σε λαό πιθήκων, σε λαό ψηφοφόρων, δημοσίων υπαλλήλων, καταναλωτών, κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, κομπιναδόρων και συνδικαλισταράδων…

    Σε είκοσι-τριάντα χρόνια από σήμερα Ανδρέας Παπανδρέου μπορεί να μην υπάρχει…

    Θα υπάρχει όμως μια Ελλάδα πτωχευμένη κι ένας λαός στα όρια της οικονομικής και της ηθικής εξαθλίωσης…»
    ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ
    αντιγραφή από
    ypotheto

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ geopan 18/12/2010 01:27:04

      geopan

      όταν φωνάζω εγώ για τις ορδές στο Δημόσιο με κατηγορούν οι άλλοι εδώ μέσα...

      Έχω πει πολλάκις:

      Αν εκδιωχθούν 400.000 δημόσιοι υπάλληλοι (που προσελήφθησαν ρουσφετολογικά και όλοι τους ξέρουμε) με συνοπτικές διαδικασίες, τότε (με μέσο όρο 4.000 Ευρώ μεικτά και 14 μισθούς) το κράτος γλιτώνει πάνω από 20 δις το χρόνο!!!!!!!!!!

      Από εκεί που να μεταναστεύσει ο μισός πληθυσμός της χώρας, ας μεταναστεύσουν 400.000 που φίλησαν κατουρημένες ποδιές και "τακτοποιήθηκαν" στο Δημόσιο...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ oxi ki etsi 18/12/2010 01:30:46

        Νομίζω είναι λιγάκι ισοπεδωτικό, οπως το θέτεις...!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ oxi ki etsi 18/12/2010 01:33:42

        και εμένα, η μύτη μου μού λέει ότι ΔΕΝ πρέπει να φαγωθούμε μεταξύ μας...

      • man8os avatar
        man8os @ oxi ki etsi 18/12/2010 01:36:55

        Δεν ειναι ωρα σε καιρο υφεσης να μιλαμε για ανεργους.

      • Misha avatar
        Misha @ oxi ki etsi 18/12/2010 09:49:22

        οxi ki etsi

        τι δουλειά κάνεις;
        τραπεζίτης ή επιχειρηματίας;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ oxi ki etsi 18/12/2010 18:03:23

        δεν χρειάζεται ν' απολυθεί κανείς. Αν εξομοιωθούν οι αποδοχές και το καθηκοντολόγιο θα φύγουν μόνοι τους.

  14. Misha avatar
    Misha 18/12/2010 01:36:36

    Aδέρφια μπαρουφες ξεμπαρούφες, με την πολιτική ΔΝΤ έγινε η πιο βιαιη μεταβολή εισοδημάτων από τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο , από εκείνον τον μαυρο χειμωνα 1941-42.
    Δεν έχουμε δει τιποτα ακόμα .Βγειτε ένα βραδυ βολτα στην πόλη (όχι μονοι γιατι κινδυνεύετε) να δειτε ποσες χιλιαδες άνθρωποι κοιμούνται έξω , μέσα σε χαρτοκούτια...
    Όπως είπε ένας ιστορικός , ελλείψει νέων ηπειρων προς αποικιοποίηση εφαρμόζεται από τις ευρωατλαντικές ηγεσίες η εσωτερική κολιγοποιηση, η μετατροπή μεγάλων τμημάτων του πληθυσμού σε νοτιοασιάτες παρίες.

    Λύση πλήν της εξέγερσης , της μαζικής ανυπακοής και αντιστασης δεν υπάρχει.

    • man8os avatar
      man8os @ Misha 18/12/2010 01:38:13

      Υπαρχει η αλλαγη πολιτικης. Και προς αυτη την κατευθηνση πρεπει να παμε. Κατα τα αλλα συμφωνω.

      • Misha avatar
        Misha @ man8os 18/12/2010 09:43:09

        αγαπητέ Μάνθο

        Δε βγαίνει πέρα η ιστορία.Όλα είναι προκαθορισμένα από τις ευρωσυνθηκες και την Λευκή Βιβλο.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Misha 18/12/2010 08:26:34

      Τα χαρτοκούτια και οι άστεγοι ήταν ανέκαθεν σήμα κατατεθέν πολλών δανειστών μας, επόμενο ήταν έπειτα από τις ορδές μπουζουκόβιων και φραπεδόβιων βολεμένων των προηγούμενων δεκαετιών να πάρουμε σειρά. Όσο για τους ασιάτες "κολίγους" ας φιλτράρουμε τη ματιά μας μέσα από το τι καλό μπορούμε να αντιγράψουμε από αυτούς μπας και τελικά καταλάβουμε τι είναι αυτό που μπορούμε να παράξουμε και να πουλήσουμε...κακά τα ψέματα το κλειδί βρίσκεται στην παραγωγή.

      • Misha avatar
        Misha @ Xrhstos Theocharis 18/12/2010 09:40:00

        όσα και να παράγεις δε θα μπορεσεις να συναγωνιστεις ποτε το 1 ευρω μερικάματο του κινέζου.
        Μην έχεις αυταπάτες.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Misha 18/12/2010 16:26:16

          Mήν απλοποιείς τόσο την έννοια τού κόστους, όπως και της παραγωγής.
          Ειναι έύκολα διαχειρίσιμο οιοδήποτε
          "πλεονέκτημα" τους,υπάρχουν τρόποι......αν υπάρχει και ή βούληση.

  15. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 18/12/2010 01:49:28

    Misha,

    η αναρχία που πρεσβεύεις (γιατί εκεί θα οδηγήσει η ανυπακοή που λες) δεν είναι λύση...

    Τη λύση πρέπει να δώσουν εκείνοι που έχουν "τα μέσα" να ξεριζώσουν το πολιτικό σύστημα, να στείλουν "διακοπές" στα νησιά το 70% των κρατικών λειτουργών και μάλιστα να το κάνουν έτσι ώστε οι υπόλοιποι "λειτουργοί" να κλάσουν μαλλί...

    Ο φόβος φυλάει τα έρημα...

    • Misha avatar
      Misha @ oxi ki etsi 18/12/2010 09:42:03

      Η ανυπακοή θα οδηγήσει σε ελευθερία όπως έγινε το 1821.
      Οι βλακείες για ξερονησια με Δ.Υ. δειχνουν άρρωστο μυαλό από τον ιο των τρελων ντορακιων.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Misha 18/12/2010 11:10:15

        ...μάλλον θα οδηγήσει στην οχλοκρατία.

        • Misha avatar
          Misha @ Γιώργος 18/12/2010 11:41:54

          γιατι όχι σε έναν Κίρχνερ;

          • oxi ki etsi avatar
            oxi ki etsi @ Misha 18/12/2010 15:44:17

            Misha,

            μην παραποιείς αυτά που έγραψα!

            Στα ξερονήσια δεν πρέπει να πάνε οι Δ.Υ αλλά οι κρατικοί λειτουργοί των τελευταίων 35 ετών...

            Κι όταν λέω κρατικούς λειτουργούς εννοώ υπουργούς, υφυπουργούς, γενικούς γραμματείς υποουργείων, αρχισυνδικαλιστές και τέτοιοι...

          • Misha avatar
            Misha @ oxi ki etsi 18/12/2010 17:35:54

            Να παει στη Μακρονησο και ο Μητσοτάκης;
            Και η Ντορα με τον Κούλη;
            Πως το αντεχει η καρδιά σου;

  16. περίεργος avatar
    περίεργος 18/12/2010 02:39:16

    Διαβάστε τώρα τη γερμανική έκδοση των FT. Η πιθανότητα ενιαίας οικονομικής πολιτικής στην ευρωζώνη κατά την εφημερίδα είναι αυτή τη στιγμή 35%. Η πιθανότητα να μας αφήσουν μόνους μας το 2013 να χρεωκοπήσουμε είναι 50%. Η πιθανότητα δημιουργίας σκληρού και μαλακού ευρώ (τι μαλακό δηλαδή- σούπα θα είναι) είναι ακόμα μικρότερη.

    Πιστεύω ότι δεν θα μας αφήσουν να πέσουμε. Μετά από μας ακολουθούν Ιταλία και Ισπανία. Μετά όμως τι θα κάνουν οι Γερμανοί - θα πουλάν στους Κινέζους;

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ - ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚΕΛ Η ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ. ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ (ΥΠΑΡΚΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 65% ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ FT) ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΕΡΟ ΣΤΟΜΑΧΙ (ΚΑΙ ΤΣΕΠΗ) Η ΜΕΡΚΕΛ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΗΡΩΙΔΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

    ΑΛΛΙΩΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 50.

  17. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 18/12/2010 02:46:30

    Η κρίση είναι καπιταλιστική το σύστημα δείχνει τα όρια του και τα δόντια του

    MISHA συμφωνούμε λύση εντός αυτού του συστήματος δεν υπάρχει πάνε γιά καταστροφή πλεονάζοντος κεφαλαίου λόγω υπερσυσσώρευσης και υπερπαραγωγής με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει .. "βαρβαρότητα"..όλα τα άλλα είναι γιά το διαίρει και βασίλευε ...

    • neotera avatar
      neotera @ KARBONAROS 18/12/2010 07:14:02

      Βεβαίως έτσι είναι, αλλά αυτό δημιουργεί πρόσφορες συνθήκες στην ελλάδα πρώτη να αποτινάξουμε το ζυγό και να έχουμε την πιο δυνατή πατρίδα μέσα σε 2-3 χρόνια αν το κάνουμε τώρα, πριν μας "χαλάσουν" πλήρως και αποφύγουμε τον πόλεμο...

  18. thanos avatar
    thanos 18/12/2010 09:22:34

    Η εσωτερική υποτίμηση και τα υπόλοιπα επικοινωνιακά τρικ του ΠΑΣΟΚ και του ΔΝΤ (πόσοι από εσάς γνωρίζουν τα ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ σε δημοσιογράφους που έκανε το ΔΝΤ όταν ήρθε στη χώρα) είναι κουραφέξαλα.
    Από την αρχή γνώριζαν οι του ΔΝΤ τι πρόκειται να συμβεί με την οικονομία, αφού όπου κ αν πηγαίνουν τα ίδια κάνουν. Γιγαντώνουν -ακόμη περισσότερο τους τραπεζίτες- ξεγυμνώνουν το λαό και τις οικονομίες και μετά περνούν στον εξαθλιωμένο λαό τις δικές τους πολιτικές. Το μετά να σας ανησυχεί. Το τι ξεπούλημα -εθνικά, πλουτοπαραγωγικές πηγές, ορθοδοξία μέσω κάρτας πολίτη του αρχιερέα της παγκοσμιοποίησης- έχει να πέσει αν δεν ξεσηκωθούμε (από καναπέδες, καρέκλες που λέει και ο τηλεπωλητής).

  19. salmonellas avatar
    salmonellas 18/12/2010 09:52:52

    Eνα απο τα αρνητικα του διαδικτυου ειναι και οτι προσφερεται για εκτονωση. Γραφει κανεις την αποψη του, οσο πιο εντονη τοσο πιο εκτονωτικη, και ελαφρωνει. Αυτο καθυστερει αλλες, πιο αποτελεσματικες μορφες διαφωνιας, με αποτελεσμα να παρατεινονται οι περιοδοι ανοητης η εγκληματικης διακυβερνησης. Αυτο στα υποψιν.

  20. Gia avatar
    Gia 18/12/2010 09:55:30

    Η μόνη πραγματικά βιώσιμη λύση είναι η διαγραφή χρεών, σε παγκόσμιο επίπεδο. Οι όποιες διαρθρωτικές αλλαγές πάντα γινόντουσαν και πάντα θα γίνονται. Το βασικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου δεν είναι το πόσο άσχημα λειτουργούμε στην Ελλάδα, αυτό με τον α η β τρόπο θα λυθεί (μείωση δημοσίου τομέα, από-κομματικοποιήση κοινωνίας κλπ, κλπ χιλιοειπωμένα). Όλες οι αλλαγές που τα διάφορα κόμματα η το ΔΝΤ ΕΕ κλπ, προωθούν, γεννιούνται μέσω της μιας και κυρίαρχης λογικής. Της ιερότητας του χρήματος και των ιδιοκτήτων του. Κάποιες φωνές τύπου Μερκελ μίλησαν για επιβάρυνση και των ιδιωτών (δηλαδή μεγαλο-επενδυτικών και λοιπών Τραπεζών που έχουν στα χέρια τους χρέος κρατών ) και που ουσιαστικά ελέγχουν τα κράτη πάνω από τις κυβερνήσεις τους. Αυτός ο φαύλος κύκλος της συνεχούς ανατροφοδότησης του χρέους με όλο και επαχθέστερούς όρους στην ουσία μεταφέρει την δύναμη από τους πολίτες χωρών στις Διεθνείς Τράπεζες. Αυτός ο μηχανισμός που εμάς μας τρομάζει πλέον είναι υπαρκτός σε όλες τις χώρες που έχουν καπιταλισμό εδώ και αιώνες και εξαθλιώνει το μεγαλύτερο μέρος του τρίτου κόσμου. Το δίλλημα που βλέπω εγώ είναι, αν θα χάσουν τις υπέρ-περιουσίες και συνεπώς τον έλεγχο και την εξουσία τους οι διάφοροι μεγαλομέτοχοι αυτών των οργανισμών, ή που συνεχώς θα χρωστάμε εμείς , τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας, σε κάποιους άγνωστους που έχουν το μονοπώλιο να κόβουν χαρτί από φωτοτυπικά μηχανήματα. Κάτι σαν το προπατορικό αμάρτημα δηλαδή, γεννιόμαστε χρεωμένοι , πεθαίνουμε χρεωμένοι και κληροδοτούμε και χρέος ( παρεμπίπτοντος συνεχώς αυξανόμενο)

    Αυτά…

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Gia 18/12/2010 10:29:27

      Διαγραφή χρεών σε παγκόσμιο επίπεδο......

      Μέχρι να γίνει αυτό, που δεν θαγίνει, η Ελλάδα θα έχει τελειώσει.

      Ζητούνται σοβαρές, γεναίες, ρεαλιστικές και ριζοσπαστικές λύσεις για έξοδο από το αδιέξοδο. Τις λύσεις αυτές οπωσδήποτε δεν μας τις δώσει η διεθνής κοινότητα και πολύ περισσότερο η Μέρκελ ο Σαρκοζύ και το ΔΝΤ.

      Ζητούνται λύσεις Ελληνικές.

      • Misha avatar
        Misha @ Αρματιστής 18/12/2010 10:47:34

        Αρματιστη, καλημέρα.

        ΔΕΝ βγαίνει αλλιώς.
        Χρειάζεται ένας ηγέτης που είναι έτοιμος μέσα σε ένα βράδυ να κλείσει τα σύνορα με βουλοκέρι, να επιβάλλει φορους σε όλα τα εισαγόμενα, να εθνικοποιησει τις τράπεζες και να διακηρύξει πως θεωρούμε το χρεος επαχθές και επικινδυνο για την Ελλάδα και γι αυτο ΔΕΝ το εξυπηρετούμε (υπάρχουν αρκετές εκδοχές ως προς την ένταση αυτής της τοποθέτησης).Κάνουμε τα ευρω, ευρωδραχμές και ξαναβρισκουμε τη ρότα μας.Δυσκολα μεν αλλά δεν υπάρχει άλλη προοπτική.
        Όσα γινονται τωρα ειναι απέλπιδα και αδιέξοδα, δε βγαζουν πουθενά.

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ Misha 18/12/2010 11:26:04

          Misha και σε σένα καλημέρα

          Συμφωνούμε απόλυτα. Μόνο αν οι Έλληνες σηκώσουν το ανάστημα τους, μόνο αν η Ελλάδα αποφασίσει να σταθεί στη διεθνή σκηνή σαν κυρίαρχο και σοβαρό κράτος που έχει λόγο, μόνο έτσι μπορούμε να σωθούμε.

          Ο δρόμος που προτείνεις και προτείνουν και πολλοί άλλοι εδώ, μπορεί να είναι δύσκολος, αλλά είναι ο μόνος που οδηγεί στη σωτηρία. Τους δύσκολους δρόμους όμως, μπορούν να τους χαράξουν μόνο οι ηγέτες που διαθέτουν βαριά αρχίδια.

          Δυστυχώς όμως φίλε μου, την πατρίδα μας την διοικούν επίορκοι και αυτοί που ακολουθούν δεν μου εμπνέουν καμιά αισιοδοξία.

          Ακόμη καθόμαστε και συζητάμε και βγάζουμε οιμωγές, χύνουμε δάκρυα και αναστενάζουμε αχ και βαχ, γιατί σφαλιάρισαν τον Χατζηδάκη. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Ή μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου.

          Και ηθελημένα αγνοούμε τις καρπαζιές που τρώνε εκατομμύρια συνάνθρωποί μας καθημερινά. Κλείνουμε τα μάτια στη καθημερινή βία απέναντι στους μισθωτούς και στους συνταξιούχους. Κάνουμε ότι δεν βλέπουμε ότι εξ αιτίας των πολιτικών που ακολούθησαν οι διάφοροι Χατζηδάκηδες, καταστρέφονται καθημερινά άνθρωποι και χάνεται η Ελλάδα.

          • Misha avatar
            Misha @ Αρματιστής 18/12/2010 11:54:59

            Υπερασπίζονται την κάστα τους, τα λεφτά και την ιδεολογία τους γι αυτο και μυξοκλαίνε.

            Κάθε μέρα αυτοκτονούν 3 και 4 άνθρωποι εξαιτίας χρεων αλλά αυτοι δεν γινονται ούτε υποσημείωση σε εφημεριδα.

      • Gia avatar
        Gia @ Αρματιστής 19/12/2010 00:37:50

        Συμφωνώ, το άμεσο πρόβλημα είναι τι κάνουμε τώρα. Η χώρα είναι εγκλωβισμένη λόγω ευρώ, δεν μπορεί να «κόψει» χρήμα, να υποτιμήσει το νόμισμα, να επιβάλει δασμούς στις εισαγωγές κλπ, κλπ… εργαλεία που νε μεν μειώνουν το εθνικό εισόδημα αλλά κρατούν την οικονομία ζωντανή. Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, η μόνη λύση που μας προσφέρθηκε ήταν αυτή που εφαρμόζεται. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η λύση αυτή αποσκοπεί μόνο στην εξυπηρέτηση των πιστωτών μας. Με λίγα λόγια το ΔΝΤ, η ΕΚΤ και η ΕΕ απλά προσπαθούν να περισώσουν ότι μπορούν πριν βγούμε και ανακοινώσουμε επίσημα το κανόνι. Είναι πιθανό λοιπόν να είναι προς το συμφέρον της χώρας να ανακοινώσουμε το κανόνι τώρα παρά όταν θα έχουμε χάσει πολύ περισσότερα. Πρέπει να σκεφτούμε πως θα απαλύνουμε τις συνέπειες και ακόμη καλύτερα πως θα ξανασηκωθούμε από το αναπόφευκτο κατά την άποψη μου χτύπημα. Η διαπραγμάτευση λοιπόν για την διαγραφή μέρους του χρέους είναι μια λύση που σκέφτομαι. Δεν είναι δυνατόν σήμερα να χρωστά ο κάθε φορολογούμενος 70.000 ευρώ, του χρόνου 100.000 και ούτε καθεξής. Αρά ας μελετήσουμε και ας απαλύνουμε τις συνέπειες της χρεοκοπίας τώρα παρά το 2013,14,15 που ίσως πλέον δεν θα είμαστε σε θέση να ξανασηκωθούμε.

  21. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 18/12/2010 10:25:08

    οι ανθρωποι ειναι εκτος πραγματικοτητας. μειωνοντας το εργατικο κοστος (????) θα αυξηθουν απλα τα κερδη των βιομηχανων εισαγωγεων. ειναι τοσο εκτος αγορας που δεν καταλαβαινουν οτι οι ελληνικοι αγορα δεν δουλευει συμφωνα με τις αρχες του ανταμς αλλα συμφωνα με τις αρχες του τραστ.

  22. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/12/2010 10:38:38

    Κατέβαινα χθες βράδυ, 1930, την Βουλιαγμένης.

    Από το ύψος του Αγίου Ιωάννη μέχρι και τη Δάφνη υπάρχει από πολύ παλιά μια μεγάλη και καλή αγορά από εμπορικά καταστήματα ένδυσης και υπόδησης, παρ’ όλο που η πυκνή κυκλοφορία, η έλλειψη χώρων στάθμευσης και τα στενά πεζοδρόμια, δημιουργούν σοβαρά προβλήματα. Λαϊκή αγορά με καλές τιμές.

    Χθες μολονότι ήταν Παρασκευή, παρατήρησα ότι υπήρχε ελάχιστος κόσμος που κυκλοφορούσε, τα μαγαζιά ήταν όλα άδεια από πελάτες και πολλά ενοικιαστήρια.

    Για την Ηλιουπόλεως ούτε συζήτηση. Από την Πυρκάλ μέχρι και το 1ο νεκροταφείο τουλάχιστον 30 μαγαζιά με ενοικιαστήρια.

  23. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/12/2010 10:55:00

    Μήπως είμαστε μια υποψήφια Newfoundland
    ……………………………………….
    Έτσι, π.χ., πριν από έναν μήνα και κάτι, ο Ντέιβιντ Χέιλ της Clobal Economics, με έδρα το Σικάγο και στενούς δεσμούς με τη Γουόλ Στριτ, ανακάλυπτε στους «Financial Times»(3.3) ότι η περίπτωση της Ελλάδας μοιάζει εκπληκτικά με αυτήν της... Newfoundland (σήμερα επαρχία του καναδά): «Μία παλιά ξεχασμένη ιστορία μπορεί να αποτελέσει πρότυπο για την Ελλάδα. Είναι εκείνη της Newfoundland και της πιο δραματικής αναδιάρθρωσης χρέους των τελευταίων 100ετών.

    Η Newfoundland έγινε ουσιαστικά ανεξάρτητη το 1855 ως αυτοδιοικούμενη αποικία της βρετανικής αυτοκρατορίας, αποκτώντας το καθεστώς της κτήσης το 1907. Δανείστηκε πολύ κατά τη διάρκεια του 1914-18 για να χρηματοδοτήσει τον ρόλο της στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο και εξακολούθησε να παρουσιάζει δημοσιονομικά ελλείμματα κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1920.

    Το 1933, οι τράπεζες του Καναδά απείλησαν ότι θα διακόψουν τον δανεισμό προς τη Newfoundland. Η Newfoundland στράφηκε προς το Λονδίνο για βοήθεια και η κυβέρνηση απέστειλε μια βασιλική επιτροπή για να μελετήσει το πρόβλημα. Μετά τρεις μήνες διερεύνησης και συλλογής εκτεταμένων μαρτυριών, πρότεινε μια ριζοσπαστική λύση. Ήθελε το Κοινοβούλιο της Newfoundland να ψηφίσει την κατάλυση του και να περάσει όλες τις εξουσίες σε έξι δημόσιους λειτουργούς, τρεις από την πρωτεύουσα Σεντ Τζον και τρεις από το Λονδίνο.

    Αντιμετωπίζοντας την ταπεινωτική προοπτική μιας πτώχευσης, το Κοινοβούλιο της Newfoundland συμφώνησε και κατέλυσε τη δημοκρατική διακυβέρνηση της χώρας. Μερικοί Εργατικοί βουλευτές στο Λονδίνο υποστήριξαν ότι η πτώχευση ήταν προτιμότερη , αλλά η δημοκρατία στις αρχές της δεκαετίας του 1930 είχε βγει εκτός μόδας και έτσι όλοι αποδέχτηκαν την επαναφορά του καθεστώτος της αποικιοκρατίας.

    Η Newfoundland παρέμεινε κάτω από τον έλεγχο της επιτροπής έως ότου ψήφισε να μετατραπεί η 10η επαρχία του Καναδά στα 1949.

    Από άρθρο που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «ΠΟΝΤΙΚΙ» με τίτλο

    «Απαλλοτριώστε τους Έλληνες»
    του Δημήτρη Καζάκη - Οικονομολόγου-αναλυτή

  24. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/12/2010 11:04:52

    Το «Όχι» του Τρικούπη

    Σ' ολόκληρη την ιστορία της χώρας πολύ δύσκολα θα βρεθεί πρωθυπουργός που τόσο εύκολα παρέδωσε την εθνική ανεξαρτησία και την κυριαρχία της χώρας του. Ακόμη και για τα προσχήματα οι εκάστοτε πρωθυπουργοί έθεταν ως θέμα αρχής την εθνική κυριαρχία. Μοναδική εξαίρεση οι κυβερνήσεις των δωσίλογων στην κατοχή. Σήμερα η χώρα τίθεται επίσημα υπό νέα κατοχή, υπό νέα διεύθυνση και ο επίσημος πρωθυπουργός της χώρας το μόνο που κάνει είναι όχι μόνο να την αναγνωρίζει, αλλά και να καλεί τον λαό να σκύψει το κεφάλι για να την αποδεχτεί.

    Σε άλλες εποχές η στάση αυτή θα ισοδυναμούσε με δωσιλογισμό, όχι όμως σήμερα όταν ένας τύποις σοσιαλιστής βιάζεται να παραδώσει το κουμάντο της χωρας στους γκαουλαιτερ της Ε. Ε. και του ΔΝΤ.

    Ανάλογο ιστορικό προηγούμενο, όπως είπαμε, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί. Για παράδειγμα, την εποχή της επίσημης χρεωκοπίας της χώρας με το γνωστό «Δυστυχώς, επτωχεύσαμεν» του Χ. Τρικούπη το 1893, οι διαπραγματεύσεις της τότε κυβέρνησης με τους ξένους κατόχους ομολόγων του ελληνικού χρέους διήρκεσαν σχεδόν τρία χρόνια και αφορούσαν τις εγγυήσεις που ζητούσαν οι δανειστές του κράτους.

    Ο Χ. Τρικούπης και η κυβέρνηση του, παρά το γεγονός ότι είχαν ενδώσει σε όλες τις απαιτήσεις των ξένων τοκογλύφων, έθεταν ως απαράβατο όρο να μην τεθεί θέμα «ελέγχου της διοίκησης της χωρας, της διαχείρισης των δημοσιονομικών ή ανάμειξης με οιονδήποτε άλλο τρόπο στην κυριαρχία ή την ανεξαρτησία της» (επιστολή Χ. Τρικούπη στις εν Λονδίνω επιτροπές ομολογιούχων, 12.2.1894).

    Οι ξένοι δανειστές απάντησαν (12.4.1894) ότι με τον όρο αυτό δεν υπήρχε καμιά εξασφάλιση ότι θα πάρουν τα λεφτά τους και ζήτησαν από την ελληνική κυβέρνηση να παραδώσει τη δημοσιονομική διαχείριση της χώρας σε ειδική επιτροπή που θα όριζαν οι ίδιοι για να είναι σίγουροι ότι θα πληρωθούν. Η κυβέρνηση Τρικούπη αρνήθηκε να υποκύψει και οι διαπραγματεύσεις δεν ευοδώθηκαν. Ήταν, βλέπετε, ανήκουστο, ακόμη και για την τότε κυβέρνηση, που είχε οδηγήσει τη μικρή ανήμπορη Ελλάδα στη χρεωκοπία, να παραδώσει οικειοθελώς τα κλειδιά της χώρας στους ξένους δανειστές.

    Βέβαια, οι διεθνείς τοκογλύφοι της εποχής είχαν έναν πολύ ισχυρό σύμμαχο με το μέρος τους. Το παλάτι, που κερδοσκοπούσε κι αυτό με τα ελληνικά ομόλογα. Έτσι, σε συνεργασία με τον τότε βασιλιά Γεώργιο Α', έστησαν τον ελληνοτουρκικό «πόλεμο-οπερέτα» του 1897. Με κύριο σκοπό τη συντριβή της Ελλάδας. Με τον τρόπο αυτό οι ξένοι τοκογλύφοι και οι μεγάλες δυνάμεις της εποχής πέτυχαν τελικά τον στόχο τους: την επιβολή του Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου το 1898.

    Ο Δημήτριος Ράλλης, ως τυπικός πρωθυπουργός ενός υποτελούς κράτους, εξέθετε τους επαχθέστατους όρους του διακανονισμού της Βρετανίας και της Γερμανίας με τον σουλτάνο ερήμην της ηττημένης Ελλάδας με την πολύ γνωστή κινδυνολογία: Αν τυχόν και απορριφθούν οι όροι, «ηθέλομεν καταλύσει το έργον των πατέρων ημών, το από το 1821 μέχρι σήμερον, και ηθέλομεν αναγκασθή να καταφύγωμεν εις τα όρη, όπως επαναρχίσωμεν τον αγώνα της ανεξαρτησίας. Τοιούτον αγώνα ουδέποτε θέλω συμβουλεύσει υμίν, υπό τους σημερινούς μάλιστα διεθνείς όρους».

    Ανέκαθεν η εθελοδουλία και η υποτέλεια, την ίδια στιγμή που ξεπουλούσε τοις μετρητοίς τη χώρα, γινόταν για να μη χαθούν το έθνος, ο ελληνισμός, η πατρίδα, ενώ έβρισκε τους «διεθνείς όρους» πάντα δυσμενείς. Δεν περιμένει κανείς να διαφέρει ο κ. Παπανδρέου.

    Από άρθρο που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «ΠΟΝΤΙΚΙ» με τίτλο

    «Απαλλοτριώστε τους Έλληνες»
    του Δημήτρη Καζάκη - Οικονομολόγου-αναλυτή

    • Misha avatar
      Misha @ Αρματιστής 18/12/2010 11:56:13

      Βαβαί , ουαί και αλοίμονο...

  25. Enzo avatar
    Enzo 18/12/2010 11:08:56

    μη μασατε ρε Ελληνες.
    ειναι ευλογημενη τουτη εδω η χωρα και θα την σκαπουλαρουμε στο τελος.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Enzo 18/12/2010 11:44:06

      «Η Ελλάς προώρισθαι να ζήσει και θα ζήσει» ~Xαρίλαος Τρικούπης

      • Misha avatar
        Misha @ η Dimi 18/12/2010 11:52:15

        Kαλή μου Dimi

        10 χρονια μετά η Ελλάς πήρε τη Μακεδονία και την Ήπειρο.
        20 χρονια μετά υπέστημεν την μεγαλύτερη καταστροφη της γνωστης μας ιστορίας.

        Θα ζήσει....ναι. Πού και πώς όμως;

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Misha 18/12/2010 12:13:06

          Eτσι όπως τό λες, μοιάζει να κερδίζουμε την Β.Ηπειρο και να χάνουμε την Θράκη,στα χρόνια πού έρχονται...
          Σίγουρα μιά πτώχευση φέρνει πάντα ανακαταξεις

        • Enzo avatar
          Enzo @ Misha 18/12/2010 12:20:34

          misha το βιντεακι σου με τον χατζηδακη τα λεει ολα.
          ο ανθρωπος ειναι νουμερο που πηγε και βγηκε εξω εκεινη την ωρα απο την βουλη.
          ουτε προβοκατσια ουτε τιποτα. απλος κοσμος. τελεια και παυλα.

          • Misha avatar
            Misha @ Enzo 18/12/2010 12:26:39

            Εντζο

            Τα έλεγα από την πρωτη στιγμη γιατί ημουν παραδίπλα (δυστυχως όχι αυτόπτης).
            Η σταση του δειχνει πως ζουνε στην κοσμάρα τους, τον γυάλινο κοσμο της πολυτέλειας, καμμία επαφη με την πραγματικότητα.

          • Enzo avatar
            Enzo @ Misha 18/12/2010 12:31:31

            προκλητικος απλα.ειναι στον κοσμος τους ολοι.

          • Αρματιστής avatar
            Αρματιστής @ Misha 18/12/2010 12:46:51

            Διάβασα ότι έβγαινε από του Καίσαρη... Αληθεύει;

            Όχι ότι απαγορεύεται, αλλά αν είναι αλήθεια, λίγη ευαισθησία δεν βλάπτει.

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ Misha 18/12/2010 17:19:35

            μα να μη γνωριζόμαστε! κι εγώ εκεί ήμουν και τα έγραψα ότι ο τύπος περνούσε με ύφος...σας έχω γραμμένους...πλέμπα!

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Misha 18/12/2010 13:18:48

          Μisha, το Που και το Πως η Ελλάς θα ζήσει, εξαρτάται Αμιγώς, από το Δικό μας ΣΠΕΥΔΕ... ΡΑΒΔΑΙΩΣ..

          • Enzo avatar
            Enzo @ η Dimi 18/12/2010 13:25:08

            η μπαλα ειναι στο γηπεδο του Σαμαρα τωρα. μπορει να οδηγησει τις εξελιξεις.
            αλλα πρεπει να το κανει γρηγορα διαφορετικα θα μετραει και γιαυτον ο χρονος αντιστροφα.
            διαλεχτε κοσμε

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Enzo 19/12/2010 01:39:13

            Entzo, ακριβώς επειδή η μπαλα ειναι τώρα, στο γήπεδο του κ. Σαμαρα, χρειάζονται κατά τη γνώμη μου, συνετή, ηγετική διαχείρηση της κρίσεως, χωρίς να προκληθεί συσπείρωση στην υπό διάλυση κυβερνητική ακυβερνησία..

  26. neotera avatar
    neotera 18/12/2010 12:01:39

    Ενα μόνον πράμα έχουν κοινο η Ελλάς με τη Νιουφάουντλαντ του Καναδά σήμερα. Ολα τ' άλλα διαφορετικά όπως το αντιλαμβάνεται κανείς από την ονομασία της. Εμείς είμαστε ο αρχαιότερος πολιτισμό της ευρώπης. Εχει λοιπόν καταπληκτική στρατηγική θέση σαν μπαλκόνι κοντυνότερη γη της αμερικάνικης ηπείρου προς την ευρώπη. Παλιά που τα θαλασσια ταξείδια ήταν δύσκολα από κεί ήλεγχε κανείς τις συγκοινωνίες. Η αεροπορική επικοινωνία εξάλειψε αυτή του τη σημασία της "πόρτα." στην αμερικανική ηπειρο. Υπήρξε γαλλικη αποικία πρώτα και σημαδεύτηκε από τους πολέμους για να αλλάξει χέρια. Πάντως και τώρα η Δημοκρατία δεν πείθει κανέναν όπως στις παραμονές του ΒΠΠ. Θα ειναι μέγιστο προνόμιο αν εμείς προχωρήσουμε σε εμβάθυνση της πολιτικής δημοκρατίας με την έξοδο από την Κατοχή ΔΝΤ αντί για κανένα καθεστως "συνταγματαρχών" να γελά ο πλανήτης πάλι μαζύ μας..

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ neotera 18/12/2010 12:18:15

      Πρώτα και κύρια κανένας δεν μιλάει για καθεστώς συνταγματαρχών. Και άλωστε τέλειωσαν οι μα..κες.

      Εμβάθυνση δημοκρατίας;! Πολύ σωστό. Ερωτήματα: Ποιοι θα την κάνουν, τι θα κάνουν και πως θα την κάνουν;

      Αν είναι να γίνει από τα ρετάλια της μεταπολίτευσης, με τους όρους που αυτά θα θελήσουν για να διαιωνήσουν την εξουσία τους ... ευχαριστώ ... αλλά δεν θα πάρω.

      Αν είναι να γίνει με τους όρους που θα αποφασίσει ο λαός..... μέσα. Πως θα γίνει αυτό; Και ασφαλώς μέσα από την εξέγερση του λαού..... και θέλω να επλίζω ότι ο λαός, οι ελεύθεροι πολίτες δεν θα αργήσουν να πάρουν τη κατάσταση στα χέρια τους.

  27. βαγόνι avatar
    βαγόνι 18/12/2010 12:10:05

    Εάν η χώρα "προώρισθαι" να ζήσει, τότε στους μήνες και
    τα χρόνια που έρχονται πρέπει να αναπηδήσουν μέσα
    απ'το λαό πραγματικές ηγεσίες και πρωτοπρίες,που θα
    τον συσπειρώσουν σε αρχές και πραγματιστικές διεξόδους!
    Δεν πιστεύω σε φωνές που καλούν,πρόχειρα και άσκεφτα,
    σε δήθεν εξεγέρσεις ...και μάλιστα υπό τα λάβαρα της......
    της Ιεραρχίας και του ΚΚΕ.
    Σαν να μήν έφτανε το πατατράκ του '46-'49....κάποιοι δεν
    στέκονται καλά !

    • Misha avatar
      Misha @ βαγόνι 18/12/2010 12:24:08

      Ποιο 1946-49;
      Πού να δεις τι συμφορές μας βρηκανε με εκείνο το αναθεματισμένο ΟΧΙ της 28ης /10/1940!!!
      Ενώ όσοι είπαν ΝΑΙ (Ολλανδιες, Δανίες,Τουρκίες κλπ) τη βγάλανε ζάχαρη.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Misha 18/12/2010 13:26:28

        Misha, να ζούνε και να γεύονται τη "Μαύρη" ζάχαρή τους, οι εν λόγω..

  28. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 18/12/2010 18:41:16

    Συγχωρήστε με, που θα επιχειρήσω να επαναφέρω την συζήτηση στο ανηρτημένο άρθρο.
    --Κατ' αρχήν, τα θεωρήματα της Οικονομολογίας είναι, όπως όλα τα θεωρήματα, διαχρονικά. Ούτε του '50, ούτε του '20. Ίσχυαν, υπό την αίρεση των ιδίων παραμέτρων, και θα ισχύουν στο διηνεκές. Ούτε "μπαρούφες" μπορεί να είναι, αφού αποδείχτηκαν, όχι μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά, επανηλλειμένως και όχι μόνο σε πτωχεύσεις. Μπαρούφες μπορεί να είναι οι λύσεις ΓΑΠ, επειδή σαν Έλληνας πολιτικός, στρώνει και την επιστημονική αλήθεια στην Προκρούστεια κλίνη των κομματικών (ή και προσωπικών, ευκαιρίας δοθείσης) συμφερόντων του -κι όποιον πάρει ο Χάρος.
    Εκεί που φτάσαμε η υποτίμηση είναι εκ των ουκ άνευ (αν κάποιος έξυπνος ξέρει άλλη, ταχύτερη, αλλά και εφαρμόσιμη και χρηματοδοτήσιμη λύση, ας την προτείνει). Μόνο που, αν το νόμισμα είναι δικό σου, η υποτίμηση απλώνεται παντού, δια νόμου, και επηρεάζει ΕΞΙΣΟΥ τους πάντες: την εργασία, τις υπηρεσίες, τα εγχώρια προϊόντα και τα κέρδη των επιχειρήσεων, επισύροντας τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κοινωνικές αντιδράσεις και επιτυγχάνοντας την ΜΕΓΙΣΤΗ ανάλογη ανταγωνιστικότητα, ενώ η "εσωτερική υποτίμηση", που, λόγω Ευρώ, επιχειρείται τώρα, είναι χονδροειδώς βάρβαρη: ενώ αποσκοπεί πρωτίστως στην μείωση των μισθών του Ιδιωτικού Τομέα και του Κόστους Χρήστη Κεφαλαιουχικού Εξοπλισμού, δεν έχει καμιά άμεση διακαιοδοσία επ' αυτών (δεν μπορεί το Κράτος να με ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ να μειώσω τους μισθούς των συνεργατών-υπαλλήλων μου -κάτι και κοινωνικά δύσκολο, ιδιαίτερα για Μικρομεσαίες επιχειρήσεις-, ούτε ελέγχει το κόστος συντηρήσεως του κεφαλαιουχικού εξοπλισμού μου). Έτσι προωθεί μια ΒΑΘΥΤΑΤΗ εξαθλίωση της Κοινωνίας, ώστε να γίνει εκβιαστικά αποδεκτή η μείωση των μισθών και του Κόστους Χρήστη, για να ανέβει η ανταγωνιστικότητα. Όμως έτσι, δεν θα φθηνήνει η αμοιβή του γιατρού, του δικηγόρου, των μη ελαστικών βασικών προϊόντων (εγχώριων κατά κανόνα) δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την αποδοχή των χαμηλών μισθών. Και δεν θα ενοχλήσει καθόλου τους "έχοντες και κατέχοντες" (έμεινε και μια ατάκα από τον ελάχιστο Σημίτη). Και πρέπει να είναι πολύ πιό μεγάλη η μείωση μισθών για να δώσει την ίδια ανταγωνιστικότητα, που θα έδινε μιά τυπική "εξωτερική" υποτίμηση, ceteris paribus (αναλλοιώτων των λοιπών παραμέτρων). Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΑΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΙΤΑΙ, ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΗ.
    Ας την σκεφτούν, λοιπόν, οι αυτοκτονικοί εραστές του Ευρώ.
    --Αν η φράση του εδαφίου για την Αργεντινή πήγαινε λίγο πιό πέρα θα κατέληγε: "... βγήκε ο κόσμος με τις κατσαρόλες στο δρόμο και, κυριολεκτικά, επέβαλε την "αποκόλληση" από το Δολλάριο και την επιστροφή στο εθνικό νόμισμα, έστω και υποτιμημένο. Και ανάσαναν, κάπως".
    -- Στα 1, 2 και 3, οι απαντήσεις είναι: Δυστυχώς, δεν γίνεται αλλοιώς, πιά, Δυστυχώς, δεν γίνεται αλλοιώς, πιά, και Δυστυχώς ναι, δεν αρκεί η μείωση μισθών, αντιστοίχως. ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ.
    --Γενικά, ΚΑΙ το άρθρο αυτό γράφτηκε από κάποιον, που νομίζει ότι το κράτος έχει την πολυτέλεια, ακόμη, να επενδύει, να φοροελαφρύνει, να επιδοτεί. Που εξοικειώθηκε τόσο με τις νεόκοπες έννοιες ώστε να προτείνει "κούρεμα". Την περίπτωση, ο βασιλιάς να είναι, ήδη, γυμνός, την σκεφτήκατε;
    (Μα, θα μου πεις, εδώ επιδοτούμε την αγορά αυτοκινήτων με μείωση φόρων κλπ. Εύχομαι να δω τον εμπνευστή αυτής της "αναπτυξιακής" διατάξεως στην φυλακή! -αν ποτέ υπάρξει έντιμη κυβέρνηση).
    --Η προτελευταία παράγραφος, για "τις επιχειρήσεις που οφείλουν να...κλπ" δείχνει ότι, ακόμα ζούμε στο παραμύθι της "αγαθοεργού κερδοσκοπίας".
    Ξυπνήστε, ανασκουμπωθείτε, απαιτείστε ρεαλιστικά και ευσταθή μέτρα. ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΙΔΙΑ.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΗΛΕΑΣ 19/12/2010 01:26:13

      Αμήν ! Ευλόγησον....διότι πάμπολλοι χωρίς να ξέρουν τήν οικονομική
      Α-Βήτα, συντάσουν και προτάσεις για τό καλό τής... Ελλάδας ,αλλά όχι των Ελλήνων!!!!!

  29. giorgos papadakis avatar
    giorgos papadakis 19/12/2010 00:48:51

    deite sto video pos lene simera ston elliniko lao AKRIVOS tis idies baroufes pou legane stin Xili to 1975 epi diktatora Pinoset:

    http://www.youtube.com/watch?v=hUtZMfyS0uk

    • Tem avatar
      Tem @ giorgos papadakis 19/12/2010 22:43:24

      Ο ΓΑΠ είναι ένας εκλεγμένος Δικτάτορας.