#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μοναδικός στόχος του κόμματος Καμμένου είναι να μην κυβερνήσει η ΝΔ



Δεν θα αργήσει η στιγμή που όλοι θα βρεθούμε ενώπιον των ευθυνών μας. Οι πολιτικοί, οι πολιτευτές, τα κομματικά μέλη, οι ψηφοφόροι. Όσοι πίστευαν ότι το ΠΑΣΟΚ θα καταρρεύσει υπό το βάρος μιας καταστροφικής διετίας έχουν ήδη αναθεωρήσει. Το πανίσχυρο «σύστημα ΠΑΣΟΚ» είναι εδώ και θα παίξει τα ρέστα του για να επιβιώσει.

Συνοδοιπόροι σε αυτή τη μάχη τα καθεστωτικά ΜΜΕ. Αποθεώνουν υπουργούς γιατί βρήκαν το θάρρος να κόψουν τα μαϊμού προνοιακά επιδόματα, ύστερα από δύο χρόνια λεηλασίας μισθών και συντάξεων. Η εκλογική τους πελατεία άλλωστε, ήταν αυτή που απολάμβανε τέτοια προνόμια. Ο Βενιζέλος ως Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, γνωρίζει ημέρες δόξας. Οι διθύραμβοι για τις ικανότητες του δεν έχουν τελειωμό.

Οι προσπάθειες αυτές του αναβαπτίσματος του Προέδρου και της λήθης διευκολύνονται απεριόριστα από το απανταχού παρόν "σύστημα ΠΑΣΟΚ"  Το ΠΑΣΟΚ έχει πειθαρχία, έχει συνεκτικό ιστό και ένα πυρήνα κοινωνικό που θα στηρίζει πάντα την όποιο ηγεσία και όλες τις επιλογές.

Για να καταπολεμηθεί λοιπόν αυτό το "σύστημα ΠΑΣΟΚ" θέλει αγώνα, θέλει δύναμη, θέλει ισχυρή ηγεσία, θέλει πάνω απ΄ όλα ακλόνητη κοινοβουλευτική πλειοψηφία.

Πολιτικές κινήσεις προσωπικού χαρακτήρα δεν έχουν  καμία τύχη απέναντι στο ΠΑΣΟΚ. Έχουν όμως τη «χρυσόσκονη»: είναι κατά του Μνημονίου.

Συγγνώμη κύριοι, ποιος είναι υπέρ; Δύο χρόνια αναλύουμε τις δυσμενέστατες επιπτώσεις της συνταγής της τρόικας στην ελληνική οικονομία. Όλα αυτά είναι πλέον ύλη για τον ιστορικό του μέλλοντος και πιθανόν και μίας (υψηλού κύρους) εξεταστικής επιτροπής.

Το ζήτημα τώρα είναι πως φεύγουμε από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα, πως στέλνουμε στο αεροδρόμιο  με εισιτήριο άνευ επιστροφής όλους τους ανθύπατους του ΔΝΤ και της Τρόικας. Οι «ελληναράδες» ποτέ δεν έσωσαν την Πατρίδα. Την τελευταία φορά που μας «έσωσαν», έδωσαν τη μισή Κύπρο στους Τούρκους.

Τώρα, άλλοι υπερπατριώτες επιχειρούν να υποκλέψουν την ψήφο του λαού, δίνοντας μαθήματα «ανεξαρτησίας» και  ανέξοδου «πατριωτισμού» σε αφελείς.  Αν επιτύχει το εγχείρημα τους , το μόνο που καταφέρουν θα είναι  να διασώσουν το «σύστημα ΠΑΣΟΚ» και να καθυστερήσουν την ανάκαμψη της χώρας.

Αλήθεια, τί πραγματικά πρεσβεύει και τι επιτυγχάνει η παρουσία του “κόμματος Καμμένου”;

- Ο πολιτικός του λόγος είναι στεγνά καταγγελτικός. Δανεισμένος από το ρητορικό οπλοστάσιο της Αριστεράς, της οποίας συνιστά θλιβερό κακέκτυπο.  Άλλωστε, δεν κρύβει την πρόθεσή του να συνεργαστεί με τον Τσίπρα και την Αριστερά.

- Διαιωνίζει με λαϊκίστικες μεγαλοστομίες τις ψευδαισθήσεις για εύκολες λύσεις, συνεχίζοντας την καταστροφική τακτική του ΠΑΣΟΚ που μας οδήγησε στο χείλος του γκρεμού.

- Δεν παρουσιάζει καμία ρεαλιστική και υπεύθυνη πρόταση εξόδου από την κρίση.

- Κάνει χρήση της πιο κενής πατριδοκαπηλίας για να καρπωθεί τη δικαιολογημένη αγανάκτηση των πολιτών από το πλήγμα που δέχθηκε η εθνική μας αξιοπρέπεια από την πολιτική της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.

- Ο τίτλος του κόμματός του “Ανεξάρτητοι Έλληνες” είναι ύβρις προς την τεράστια πλειοψηφία των Ελλήνων, που δεν θα τον ψηφίσουν, καθώς τους θεωρεί εξ αντιδιαστολής... εξαρτημένους!

Επιχειρώντας να στερήσει την αυτοδυναμία από τη ΝΔ έρχεται αρωγός στις απέλπιδες προσπάθειες του ΠΑΣΟΚ να διασωθεί από τη δίκαιη τιμωρία. Τελικά προσφέρει «σωσίβιο» σε αυτούς που δήθεν πολεμά.

Ο ελληνικός λαός, όμως, δεν θα παραπλανηθεί. Απέναντι στις «σειρήνες» του λαϊκισμού και του καιροσκοπισμού θα επιλέξει με ευθύνη τη σίγουρη λύση για το αύριο. Οι προσπάθειες όσων και με όποιο προσωπείο σχεδιάζουν να στερήσουν από τη ΝΔ την αυτοδυναμία θα πέσουν στο κενό..

Στις πιο κρίσιμες εκλογές της μεταπολίτευσης, με το πολιτικό σύστημα ημιθανές και κατεστραμμένο, κάποιοι προτείνουν τη γελοιοποίηση του, την εξερεύνηση νέων πεδίων γραφικότητας.

Ο κυρίαρχος λαός θα αποφασίσει. Όχι με τους όρους και τα κάλπικα δίπολα που του προτείνουν. Τι σημαίνει "Μνημόνιο- Αντιμνημόνιο"; Το ΚΚΕ, ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ΛΑΟΣ στον ίδιο «κουβά»;

Το πραγματικό δίλημμα είναι λοιπόν "αυτοδυναμία ή διαιώνιση της Τρόικας και του Μνημονίου";

Μία και ενιαία ευθύνη ή ο κατακερματισμός της;

Συνολικό σχέδιο, ή ασπιρίνες στην ετοιμοθάνατη κοινωνία, μετά από ανατολίτικα παζάρια;

Σε τελική ανάλυση, σοβαρότητα ή γραφικότητα;

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vagkalf avatar
    vagkalf 26/03/2012 12:08:15

    Η ΝΔ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΙΓΟΝΤΑΡΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ....ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ...ΟΣΟ ΘΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΤΑ ΤΟΣΟ ΘΑ ΦΘΕΙΡΕΤΑΙ ...ΒΑΛΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΛΕΕΙ...Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ....

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ vagkalf 27/03/2012 03:27:35

      Πάντως κουτόχορτο τρώει κάποιος (δεν αναφέρομαι σ' εσένα). Θα το γράψω στα γαλλικά, για να το καταλάβει: idiot utile.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/03/2012 12:08:50

    Mεγάλος Οδυσσέας πιά....

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 26/03/2012 13:04:26

      Είδες τι κάνει το ΝΟΥΝΟΥ? Μεγαλώνει τα παιδιά!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/03/2012 13:23:27

        Nου + Νου!

        • Μ.Ο. avatar
          Μ.Ο. @ Κώστας Ροδινός 26/03/2012 16:38:00

          Κώστα σε ευχαριστώ για τη γενναιοδωρία των σχολίων σου.
          Γιάννο, σε βρίσκω ντεφορμέ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Μ.Ο. 26/03/2012 17:40:36

            Είναι που η ομάδα παίζει απλήρωτη και μετά βίας μπαίνουμε στα πλέη-οφ. Άσε που κάποιος μεγάλος παίχτης έχει κλείσει μεταγραφή στην Πρέμιερ Λήγκ, τώρα μετά το Πάσχα και δεν έχει το μυαλό του στην ομάδα!

          • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
            Δ.Φ. (ανιδεος) @ Μ.Ο. 26/03/2012 23:30:15

            Εγω θα σταθω στο κομματι που για μενα ειναι ολο το ζουμι της πολλυ ευστοχης αναρτησης, εδω:
            ''- Ο πολιτικός του λόγος είναι στεγνά καταγγελτικός. Δανεισμένος από το ρητορικό οπλοστάσιο της Αριστεράς, της οποίας συνιστά θλιβερό κακέκτυπο. Άλλωστε, δεν κρύβει την πρόθεσή του να συνεργαστεί με τον Τσίπρα και την Αριστερά.''
            Η γνωμη μου για τον Καμμενο εχει επιρεαστει παρα πολλυ απο τη σταση του κατα την καταθεση του Σωκρατη Κοκκαλη στην εξεταστηκη για τη Ζιμενς.
            Εκει ο ''δεν μασαω τα λογια μου'' Πανος Καμμενος εκανε την παπια.
            Οχι βεβαια πως οι αλλοι ηταν καλυτεροι, αλλα ας τους κρινουν εκεινοι που τους ψηφισανε.
            Ο Καμμενος μεχρι τωρα ειναι μονο καταγγελειες που μαλλον ειναι αβασημες. Δεν μπορω ακομα να ξεχωρισω αν ειναι Καιροσκοπος η απλα ακριαος λα'ι'κιστης, παντως η ολη του σταση δειχνει ατομο που δεν αξιζει να του δεινει κανεις σημασια. Ελπιζω ο θεος της Ελλαδας να δωσει στους πολιτες της λιγη φωτηση πριν την καλπη.

          • teomanduca avatar
            teomanduca @ Δ.Φ. (ανιδεος) 27/03/2012 14:51:22

            Εμένα μου έδωσε φώτιση πάντως, έχω ήδη πείσει 20 άτομα να ψηφίσουν Καμμένο και ελπίζω από ότι συζητάω με κάποιους να φτάσω στους 100 λίγο πριν τις εκλογές. Στην βουλή στέλνεις ανθρώπους να σε εκπροσωπούν που ΄'δαγκώνουν'' δεν στέλνεις yes man και προδότες. Δεν βάζεις να σε εκπροσωπούν αρνιά σε μαντρί. Από αρνιά χορτάσαμε τόσα χρόνια ας ψηφίσουμε και κάνα λύκο.

          • juliet avatar
            juliet @ teomanduca 27/03/2012 15:09:27

            στους 50 κερδίζεις βόλτα με το ελικόπτερο πάνω από τη θάλασσα και ένα αρνί
            στους 100 2ώρη βόλτα και 2 αρνία ...κοίτα μη το πάρουνε είδηση οι υπόλοιποι γιατί θα γίνουν λύκοι και θα σε φάνε .

          • Mara avatar
            Mara @ teomanduca 27/03/2012 15:10:48

            Ώπα... ώπα... κάνε λίγο κράτει, γιατί σε βλέπω μέχρι την Κυριακή των εκλογών, να σε κυνηγάνε και οι 20 (έ... συγγνώμη και οι 100).
            Άκου που σου λέω.... κάνε κράτει...
            Θα με θυμηθείς...

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 27/03/2012 16:24:41

            Μένω .....στο δεν είμαι από τους δυσαρεστημένους από τη Ν.Δ, είσαι από εκείνους τους γυρολόγους που ότι πάρουν και ο νέος δίνει κάτι .
            Αν έλεγες ότι ήσουνα πασοκος θα έλεγα δεν πειράζει ,τά χρόνια πλύση εγκεφάλου δεν μπορεί ο μαύρος να ξεφύγει, αλλά αυτό .....και να σου δίνουμε σημασία αξία σου δίνουμε.-

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 27/03/2012 20:32:05

            Oχι ,όταν ήτανε ο Μητσό δεν ψήφισα ,θεωρούσα ότι είναι ανήθικο να έχουμε αρχηγό έναν που κατηγορήθηκε για συνεργασία με τους Γερμανούς.Και ο Σαμαράς πολεμήθηκε ,γιατί ήτανε ο πρώτος που μίλησε για εθνικά θέματα.Δεν θέλω να σε πείσω είναι δικαιωμά σου,αλλά αν κάτσεις και σκεφτείς ότι ο κ.Καμμένος π.χ φώναζε μέχρι ο έρμος ο Καραμανλής να του δώσει καρέκλα ,τον έκανε υφυπουργό στο Ναυτιλίας και έκανε μόκο.Εχετε ένα ελάττωμα ,ξεχνάτε παλληκάρια, και αυτό δεν είναι καλό.
            Παρτε παράδειγμα ένας βγήκε και είπε ΄΄λεφτα υπάρχουν '' και ψηφίσατε.Είπατε για τον Μουσουρούλη ,ο οποίος πριν γίνει βουλευτής ήτανε υπαλληλος των Βρυξελλών ,εσείς τον ψηφίσατε,αν δεν σας αρέσει άλλον.Ο Καμμένος θα σας λύσει τα θέματα.Απέναντι δεν είναι τα παράλια της φίλης Τουρκίας ; με το κόττερο θα σας πάει βόλτα.Ξυπνάτε ,μονιάστε ,αφήστε τις διχόνοιες και απαιτείστε να ζείτε σαν άνθρωποι .Δεν έχω έλθει στο νησί σας ,λένε ότι είναι πλούσιο άρα μιλάτε εκ του ασφαλούς ,έχετε τις επιλογές σας,Εμείς δεν έχουμε επιλογές ,η επιλογή μας είναι η σωτηρία της Ελλάδας και αυτός αυτή τη στιγμή είναι ο Σαμαράς ,αν αποτύχει ,ΑΠΟΤΥΧΑΜΕ ΟΛΟΙ.Ξέρετε τι σημαίνει αυτό;Σκεφτείτε το.

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 28/03/2012 19:16:54

            T'ώρα ήλθα από επαρχία και το βραδάκι μα την ησυχία μου θα σου απαντήσω όσο μπορώ.Να σου πω βέβαια ότι δεν είμαι κομματόσκυλο,θέλω την ανωνυμία και μετά φεύγω ,κατάλαβες τι εννοω.

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 28/03/2012 22:12:52

            ΜΑΣΤΙΧΑ,
            αυτή τη στιγμή μιλάς γι΄ανεργία .Ολη η Ελλάδα μαστίζεται από αυτή τη γάγραινα .΄Σήμερα ρώτησα έναν Πατρινό ,κάνει συντηρήσεις ασανσερ και μου είπε ότι αυτή τη στιγμή από πέρσι η αγορά έπεσε 80%,ξέρεις τι σημαίνει;χρέη παντού.Αν υποθέσουμε ότι δεν έχουμε αυτοδυναμία ξέρεις τι θα γίνει; πάλι τά ίδια ,πάλι θα στέκεσαι σ΄ενα κομματικό γραφείο και θα παρακαλάς.Αν υπάρξει αυτοδυναμία ,όχι βέβαια του πασοκ,αν αυτό επιθυμείς ...τότε τι να σου πω ..δεν χρειάζονται εκλογές θα σέρνεσαι και εσύ όπως όλοι μας και θα βλέπουμε τον φούσκα ν΄αραδιάζει τις χρωματιστές του μπαρούφες.
            Ο Σαμαράς μπορεί να σου προσφέρει την κάθαρση που ζητάμε όλοι.Εκεί ποντάρουμε στην τιμωρία ,κάποιοι πρέπει να πληρώσουν ,να ματώσουν ,να φτύσουν αίμα,να έλθει η κάθαρση γι΄όλους τους αθώους που τίναξαν τά μυαλά τους και που άφησαν παιδάκια απροστάτευτα.Οι βουλευτές είναι η προσωποποίηση της κοινωνίας μας.Αν δεν αλλάξετε εσείς ,εμείς , αν δεν σταθούμε στα πόδια μας με παραγωγική εργασία ανεξάρτητη από την λερναία που λέγεται δημόσιο πάντα θα στέκεσαι στη σειρά ,θα σου ποδοπατούν την αξιοπρέπεια για επιβίωση ,δικαίωμα όλων των ανθρώπων.
            Ο βουλευτής δεν είναι θεός είναι ένα εκπρόσωπος της κοινωνίας ,αν λοιπόν δεχόμαστε τα πάντα σημαίνει ότι είμαστε το ίδιο ,δηλ.κλέφτες αμφότεροι.Θέλουμε να καταθέτει πόθεν έσχες μόλις αναλάβει και να αποδίδει απολογισμό σε περιτωση αύξησης της περιουσίας του.Αυτό ο Σαμαράς το είπε.Τα λάθη είναι όλων μας ,δεν έχουμε άλλη επιλογή.Και αν μας γελάσει ,εγώ που τον πιστεύω ,ε τι να σου πω...δεν θα πω ,δεν θέλω να το πιστέψω ,γιατί είναι ΕΛΛΗΝΑΣ.Και για μένα μη νομίζεις ότι είναι εύκολα τα πράγματα...η μιά εκτός,η άλλη 3-4 μέρες τη βδομάδα να δουλεύει,του ανδρα μου του χρωστάνε ..τα έξοδα τρέχουν .

          • Panos 1962 avatar
            Panos 1962 @ teomanduca 28/03/2012 19:59:06

            Λυκο ψηφισαμε το 2009...... Παλι τα ιδια ? Και σε τι διαφερει η λαικιστικη πολιτικη του "Παμε" ΓΑΠ απο αυτην του "Φατε τους" ΝΟΥΝΟΥ-Καμμενου? Οχι αλλοι Λυκοι...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κώστας Ροδινός 18/04/2012 13:03:21

      ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

  3. k. avatar
    k. 26/03/2012 12:17:13

    "..Απέναντι στις «σειρήνες» του λαϊκισμού και του καιροσκοπισμού θα επιλέξει με ευθύνη τη σίγουρη λύση για το αύριο. "
    Αυτή η ατάκα είναι πασπαρτού τελικά

  4. Bohemian avatar
    Bohemian 26/03/2012 12:19:06

    Ας μη βλέπουμε παντού φαντάσματα, η δημιουργία νέων κομμάτων και οι προσωπικές φιλοδοξίες βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι της δημοκρατίας.

    • JKAL avatar
      JKAL @ Bohemian 26/03/2012 12:26:35

      Η ιστορία της παράταξης έχει πάμπολλα παραδείγματα.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Bohemian 26/03/2012 12:40:11

      Καλώς τη Ντορίτα. Από το 2009 έχουμε να σε δούμε

  5. Tassos avatar
    Tassos 26/03/2012 12:20:03

    Στην Μακεδονία που έχουμε χορτάσει από Μακεδονομάχους νοτίων προαστίων των Αθηνών παίζει και να πάρει 0,3 %

    • νικος avatar
      νικος @ Tassos 26/03/2012 12:42:23

      που εκανες το γκαλοπ ρε μεγαλε στο σπιτι σου; γιατι και εμεις στην Μακεδονια ζουμε και στην Θεσσαλονικη και αλλα βλεπουμε.

      • Tassos avatar
        Tassos @ νικος 26/03/2012 13:15:17

        Πες 2 πολιτευτές που θα κατεβάσει. Μπορείς?

        • νικος avatar
          νικος @ Tassos 26/03/2012 14:03:52

          δεν καταλαβα θελεις να σου που ολους αυτους που κεβηκαν με τα αλλα κομματα και μας εφτασαν εδω που μας εφτασαν ? και η Θεσσαλονικη και η Μακεδονια εχει ατομα που αξιζουν πολλα σε σχεση με αυτους που μεχρι τωρα στελναμε στη βουλη.

          • loretta avatar
            loretta @ νικος 26/03/2012 19:02:43

            o Τασσος εχει δικιο...δεν εχει μεγαλο ρευμα εδω στην πολη...για πες μου δηλ εσυ σε τι ελπιζει στον αηδονοπουλο??

          • MIXAHΛ avatar
            MIXAHΛ @ loretta 13/04/2012 12:17:35

            LORETTA...........EXEI ΡΕΥΜΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΒΑΡΔΑΡΙ !!!!!!!!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tassos 26/03/2012 17:37:09

      Στο Μητσοτακέικο πάντως έφερε πολύ κλάμα... και φέρνει! Για αυτό και μόνο τον πάω. Πέρα από τα σοβαρά.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Γεώργιος Τ. 26/03/2012 18:02:45

        Σωωωωωωωωωωπα!
        Εναντίον του Μητσοτακέϊκου..
        Γι΄αυτό και μόνον το πας... Πέρα από τα σοβαρά..
        Τί να πεί κανείς. Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
        Και μετά περάστε από το ταμειίον.
        Γεώργιε Τ., μπράβο, ευθυμήσαμε.

  6. KA avatar
    KA 26/03/2012 12:23:12

    Μικρέ Οδυσσέα,

    Δεν θα σταθώ στο κυρίως μήνυμα του άρθρου σου, για το ρόλο του κόμματος Καμμένου. Σε κάποια που γράφεις - για το "σύστημα ΠΑΣΟΚ, και τις τελευταίες του επιδόσεις - έχεις απόλυτο δίκιο. Σε άλλα, που χρεώνεις στον Καμμένο και το κόμμα του, μξπορεί να συμφωνώ, να διαφωνώ ή να είμαι σκεπτικός.

    Εκεί που είσαι (όπως πιστεύω) λάθος, είναι στη φράση "Οι «ελληναράδες» ποτέ δεν έσωσαν την Πατρίδα. Την τελευταία φορά που μας «έσωσαν», έδωσαν τη μισή Κύπρο στους Τούρκους.".

    Οι "ελληναράδες", ήταν η αγαπημένη φράση του θλιβερού, τρισαθλιου "εκσυγχρονιστικού" μπλοκ, όταν επιχειρούσε να αντιμετωπίσει τις αντιδράσεις της κοινωνίας για τις θλιβερές αποτυχίες του στην εξωτερική πολιτική και τα εθνικά θέματα. Και με τη φράση αυτή, επιχειρούσαν να βάλουν στο ίδιο σακκί (άλλη αθλιότητα αυτή!) την ακροδεξιά, τον Καραμπελιά, τη Χρυσή Αυγή και το Δίκτυο 21. Δεν μπορεί, κάτι θα θυμούνται οι άνθρωποι του antineews.

    Όσο για τους "ελληναράδες" που παρέδωσαν τη μισή Κύπρο, για να γράφεις κάτι τέτοιο, ή δεν έχεις ιδέα για το τι έγινε τότε ή δεν καταλαβαίνεις τι έγραψες. Πόσο "ελληναράς" μπορεί να είναι ένας δικτάτορας που (όπως ξέρουμε πια με σχετική σιγουριά!) εμπιστεύθηκε κάποιον (ή κάποιους) μικρους ή μεσαίους πράκτορες της CIA για να κάνει ένα πραξικόπημα και να αφήσει τη μεγαλόνησο ανυπεράσπιστη στον Αττίλα, δεν μπορώ να το κατανοήσω! Το ηλίθιο ενεργούμενο της CIA, δεν μπορείς να τον βαφτίσεις "ελληναρά", για να πείς κάτι για την επικαιρότητα. Τα ίδια ("υπερπατριώτες"! και "ελληναράδες!) έλεγε κι ο ΣΗμίτης όταν έδωσε τον Οτζαλάν.

    Κατά σύμπτωση τα ίδια έλεγε κι ο Γιωργάκης (ΓΑΠ), την εποχή της υπαγωγής στο ΔΝΤ. Τολμώ την πρόβλεψη πως θα αποδειχθεί κι αυτός με τη σειρά του ένας ηλίθιος που πίστεψε τους επαγγελματίες αμερικανούς συμβούλους του πως το ΔΝΤ θα έσωζε την ΕΛλάδα (όπως ο Ιωαννίδης πέισθηκε πως ανατρέπονταις τον Μακάριο, θα ένωνε την Κύπρο με την Ελλάδα).

    "Ελληναράδες" νομίζω λοιπόν, δεν υπήρξαν. Πράκτορες όμως ναι. Και το 1974 και το 2009. Γι' αυτό, λίγη βπροσοχή δεν βλάπτει.

    • pinokio avatar
      pinokio @ KA 26/03/2012 15:51:29

      Επισης η Μερκελ στο BBC δηλωσε οτι δεν υπηρχε περιπτωση η Ελλαδα να βγει απο την ευρωζωνη διοτι θα επακολουθουσε ντομινο, επειδη οι αγορες θα εθεταν το ερωτημα "ποιος ειναι ο επομενος για εξοδο απο την ευρωζωνη".
      Με βαση το παραπανω μηπως καποιοι που συμφωνησαν στο μνημονιο 2 δεν τα μετρησαν καλα τα πραγματα?

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ KA 26/03/2012 16:48:17

      Είναι προφανές ότι χρησιμοποιώ τον όρο για όλους τους πατριδοκάπηλους και ότι δεν ενστερνίζομαι τις απόψεις όλων όσων τον έχουν χρησιμοποιήσει..

    • juliet avatar
      juliet @ KA 26/03/2012 18:06:06

      ΚΑ
      ΟΙ ''Ελληνάρες'' δεν εδάκρυσαν όταν έφτασαν τα κυκλάμινα από το σκλαβωμένο Μπέλλα-Πάις στο Δημοτικό και Γυμνάσιο του Στροβόλου και τα πήρε στα χέρια του ο επιθεωρητής Γεττίμης πατέρας αγνοούμενου .Οταν πήρε τη δέσμη τυλιγμένα σε μαντήλι γαλανόλευκο με το χώμα της ρίζας σφραγισμένο επάνω.....
      Γιατί ; τι φταίει σε τούτο το λαό ;

      • KA avatar
        KA @ juliet 26/03/2012 19:45:20

        Δεν ξέρω juliet, δεν ξέρω τι πήγε τόσο στραβά ....
        Σε καταλαβαίνω όμως. Το ίδιο ερώτημα έχω κι εγώ. Έζησα πλήρως τη μεταπολίτευση και δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε τόσο πολύ στραβά ....

        • juliet avatar
          juliet @ KA 26/03/2012 20:14:30

          KA.
          Τέτοια τρέλλα είχα που μάζευα αποκόμματα εφημερίδων ...θα σου αντιγράψω αυτό που πραγματικά λατρεύω,μια παράγραφο.....
          Τα μάτια τρέχουν.Θέλουν όλοι να τ΄αγγίξουν .Το γραφείο έπαφε να υπάρχει.Ξεπετάχτηκε ξαφνικά ανάμεσα στα τρεμάμενα χέρια τ΄απλωμένα ,η λαγιά του Μπέλλα-Πάις με τους ίσκιους του Αββαείου να κινούνται στους ήχους του Πενταδάκτυλου ,να ανακατεύονται με τους λυγμούς κι΄η Κερηνιώτικη θάλασσα να παφλάζει στους διαδρόμους.Η άνοιξη της σκλαβωμένης γης πικρή κι ωραία.Καθάρισε το παιδικό μήνυμα......
          Εν μέρει ξέρω τι πήγε στραβά.Δεν μπορεί να δώσεις ελευθερίες σ΄ανθρώπους που μέχρι χθες ήτανε καταπιεσμένοι.Αν πάρουν εξουσία δεν ξέρεις πως θα λειτουργήσουν.Γέμισαν τα μυαλά τους αέρα και η τσέπη τους φράγκα για να ικανοποιήσουν ότι μέχριεκείνη τη στιγμη θεωρούσαν όνειρο απατηλό.Τα δώσανε δεν κοπίασε κανένας ,τους δώσανε πτυχία μαιμού ,τους μπάσανε σε σαλόνια δεν τους έκαναν ανθρώπους αλλά στολισμένες μαΐμούδες .Υπήρχαν οι εξαιρέσεις οι οποίες άστο.....θέλει πολύ συζήτηση και έχει πόνο.Χάρηκα που καταλαβαινόμαστε....

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 26/03/2012 20:16:24

            η πλαγιά ....

  7. spiros avatar
    spiros 26/03/2012 12:30:03

    Πόσο δίκαιο έχεις! Ποιός ακούεις; Ποιός βλέπει; Σήμερα άκουσα ότι "έρευνα" του Χατζηνικολάου .... ο Λαός θέλει συγκυβέρνηση των αντιμνημονιακών . Με ποιό τρόπο; Άγνωστο. Αυθαίρετες ερμηνείες στατιστικής επιστήμης τοθοθετώντας ερωτήσεις όπως επιθυμούμε τις απαντήσεις. Είναι το ίδιο με την ευφεύρεση ο καταλληλότερος. Ένοιες προσδιορισμένες χωρίς κριτήρια βασισμένες μόνο στα ακούσματα και των αντιδράσεων . Πολλάκις παρορμητικά. Όλη η προσπάθεια γίνεται να καλύψουν την φθορά του ΠΑΣΟΚ και τα τεμαχίδια του υπόλοιπου πολιτικού κόσμου. Ουδείς αναφέρει τίποτε άλλο εκτός από το άθροισμα των δύο μεγάλων κομμάτων. Ουδείς αναφέρεται στις συνεργασίες όλων αυτών . Ποιός με Ποιόν μπορεί να συνεργαστεί; Αυτές τια αλήθειες δεν τολμούν να τις αναφέρουν .

    • mastihas avatar
      mastihas @ spiros 26/03/2012 14:09:08

      τοθοθετώντας ερωτήσεις όπως επιθυμούμε τις απαντήσεις. συμφωνω. μα αυτο δεν γινεται παντα; μονο ο Χατζηνικολαου και η παρεα του το κανει; οι αλλες δημοσκοπησεις απο κομματα δεν σπρωχνονται; γιατι δεν κανουμε λιγο την αυτοκριτικη μας;

  8. mastihas avatar
    mastihas 26/03/2012 12:34:02

    αν κ. Αντώνη Σαμαρά βρεις καποια μερα εξω απο την πορτα σου μια αδιευκρινιστη κολλωδη ουσια, τοτε να ξερεις οτι μπαινοντας στο γραφειο πατησες τον Αδωνι.

    γιατι το σβηνετε ρε παιδια; αν ηταν ακομα στο ΛΑΟΣ δεν θα σας πειραζε...

  9. giorgos avatar
    giorgos 26/03/2012 12:42:02

    οι ατακες του καμμενου και των κλωνων του ειναι τοσο ηλιθιες που ξεπερνουν κι αυτες του καρατζαφερη και του αστρατευτου κολαουζου του.

    • mastihas avatar
      mastihas @ giorgos 26/03/2012 12:50:06

      μα δεν εχει καμια σχεση με τον Καμμενο η ατακα αυτη. απλα εχει πλακα γι αυτο την εβαλα. και κομματοσκυλο σαν κι εσενα δεν θα γινω κανενος. ουτε του Καμμενου ουτε οποιονδηποτε αυτοεπονομαζομενου σωτηρα. ξαναλεω. αν ηταν ακομα στο ΛΑΟΣ δεν θα σε πειραζε. ξαφνικα αλλαξε παραταξη και εγινε σωστος και στον θιξαμε.

    • mastihas avatar
      mastihas @ giorgos 26/03/2012 12:52:24

      ουτε Καρατζαφερης ειμαι. κωλοτουμπας δεν γινομαι. πρεπει παντως να ειμαι σε καποιο κομμα ε; εχεις πολυ γελιο.

      • mastihas avatar
        mastihas @ mastihas 26/03/2012 12:55:47

        παντως αν ηταν ακομα στο ΛΑΟΣ θα γελουσες κι εσυ μαζι μου. παραδεξου το.

        • juliet avatar
          juliet @ mastihas 26/03/2012 13:34:22

          Μαστίχα Χίου είπατε είσαστε;;;;;

          • mastihas avatar
            mastihas @ juliet 26/03/2012 14:06:43

            ναι juliet ειμαι απο Χίο. τι το κακο βρισκεις σε αυτο;

          • marios avatar
            marios @ mastihas 26/03/2012 14:45:55

            Δεν θάπρεπε να είστε δυό δυό;

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ marios 26/03/2012 15:51:27

            Ο δεύτερος Χιώτης είμαι εγώ ,συγνώμη που άργησα!

            Αλλα ο άλλος πατριώτης εκτός απο μαστίχα φαίνεται να πίνει και πολύ Τέτερη 5ρι! (ξέρει αυτός!)

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ mastihas 26/03/2012 14:46:40

            Πάντως, mastiha, για να είμαστε ειλικρινείς, μέχρι τώρα δεν έχουμε συναντήσει στο κατώφλι κανενός, ούτε στο δρόμο, κάποια κολλώδη ουσία, που να κολλάει τόσο ενοχλητικά, παρά ..... μαστίχα!!
            Τί τόθελες αυτό και το πέταξες ;;;

          • juliet avatar
            juliet @ Παύλος 26/03/2012 15:30:02

            Παύλο,είσαι θεός....χαχαχα,εγώ επιβεβαίωσα την προέλευση και εσύ την κατάληξη....
            Μαριε ,οι Χιώτες πάνε δυό -δυό ...:)

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Παύλος 26/03/2012 22:18:07

            Επειδή δεν είναι πάντα και τόσο εύλολο να παρακολουθεί κάποιος τα πάντα, θα σου συνιστούσα να διερευνήσεις τα δρώμενα, ώστε να συνετιστείς:
            Αν δέχτηκε ο Άδωνις όλον αυτό τον καιρό, 100 επικρίσεις, 97% ήταν από τη σαπίλα των αναρχο-αθεο-μισελλήνων ! Το 2,5% από καθαρούς ΠΑΣΟΚΟΥΣ και το υπόλοιπο από χζοχαρούμενους Δεξιούς ! Πες μου ένα λόγο, δός μου μια ευκαιρία, να μην σε κατατάξω στους τελευταίους !

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ mastihas 26/03/2012 15:25:32

          Καλά, μιλάμε mastiha είσαι μεγάλος "Αστειάτορας".
          Που τα βρίσκεις βρε παιδί μου.
          Το αστειάκι δικό σου;
          Άλλο ίδιο ξέρεις ή είναι το μοναδικό σου;

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 26/03/2012 15:34:46

            Μασημένο ήτανε .....και είπε να το φτύσει,εξ ου και βρέθηκε πατημένο στο σωστή θέση.....

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ juliet 26/03/2012 16:06:39

            Αγαπητή Juliet,
            Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για την καλοσύνη σου, αλλά θάθελα να σου πω κι' αυτό : τα τελευταία 4-5 χρόνια έχω μιλήσει στο τηλ. αρκετές φορές με το Άδωνι και κυριολεκτικά έχουμε..... .."σφαχτεί" !!! (και καταλαβαίνεις κάθε πότε έπαιρνα σειρά να μιλήσω). Κάθε φορά , όμως , μου έλεγε στο τέλος: " παρ' όλα αυτά φίλτατε Παύλο, χαίρομαι να ξαναμιλήσουνε όποτε θέλεις και ας ξανατσακωθούμε. μου αρέσει να συζητώ με ατιπάλους, αρκεί να είναι σκεπτόμενοι και κόσμιοι ". Και εγώ επέμενα, διότι έβλεπα έναν πνευματικό άνθρωπο, καλλιεργημένο όσο πολύ λίγοι για την ηλικία του, αλλά ακραιφνή και παρορμητικό σε βαθμό που να παρασύρεται σε εκδηλώσεις , που τον αδικούν.
            Πώς λοιπόν, να μην ενοχληθώ όταν βλέπω κάποιον , που μπορεί και να είναι πολύ ανώτερός μου, εκφράζεται όμως με τρόπο που προσπαθεί να μου αποδείξει ότι ειναι απλώς ....τσίχλα και μάλιστα ελαφρώς μεταχειρισμένη, σε καλή κατάσταση;;;;

          • juliet avatar
            juliet @ Παύλος 26/03/2012 17:32:25

            Παύλο μου ,το ανώτερος είναι σχετικό....και την τσίχλα μεταχειρισμένη έστω και ελαφρώς δεν την θέλει κανένας .....(πολλές φορές ο ανώτερος απέχει από την ανωτερότητα).

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Παύλος 26/03/2012 19:21:43

            Το δύσκολο αγαπητή Juliet ξέρεις ποιό είναι;;;
            Το να μπορεί ο γράφων να γράφει έτσι, ώστε να απέχει ο "κατώτερος" από την (πραγματική) κατωτερότητα!!

          • juliet avatar
            juliet @ Παύλος 26/03/2012 19:37:14

            Παύλο,
            γιατί νομίζω ότι τον κάναμε τσιχλόφουσκα;χιχιχι

          • mastihas avatar
            mastihas @ Παύλος 27/03/2012 09:26:07

            Παυλο δηλαδη οποιος διαφωνει με τον Αδωνι ειναι αναρχικος, ανθελληνας, αθεος, δεξιος ή Πασοκος; μηπως οποιος διαφωνει μαζι σου ειναι και χαζος; τετοιους αφορισμους κανει και το ΚΚΕ τοσα χρονια. αυτους που κατηγορεις και με το δικιο σου. αυτοι οι διαχωρισμοι που κανεις προερχονται απο το δογμα του σοκ. μαθε οτι υπαρχουν και Ελληνες που δεν ανηκουν σε κανενα πολιτικο κομμα. ειναι το 40% της αποχης. το μεγαλυτερο ποσοστο απο καθε κομμα και περισσοτεροι απο ολα τα κομματοσκυλα μαζι. αυτο το 40% του πληθυσμου για σενα ειναι ασχετο, ανικανο, ανηθικο, ανθελληνες, σαπιο και οτι εσυ χαρακτηρισες. το 40% ειναι ο κοσμος που δεν εμπιστευεται τα κομματα. ειναι κοσμος χωρις προσωπικες βλεψεις για δημοσια αξιωματα. ειναι κοσμος που δεν κουναει το σημαιακι της φλογας, ή του ηλιου ή του δρεπανιου γιατι δεν φιλαει κατουρημενες ποδιες για μια θεση στο δημοσιο. το να σου πω ποιος ειμαι δεν θα εχει κανενα λογο απο τη στιγμη που ανωνυμα δεν θα εχει καμια αξια. σου λεω με ηπιο τροπο οτι εισαι υπερβολικος και ξερολας οταν καποιος διαφωνει μαζι σου. να το κοιταξεις.

          • juliet avatar
            juliet @ Παύλος 27/03/2012 09:37:31

            Kύριε Μαστίχα ,
            δεν ξέρω αν ο Παύλος είναι του δημοσίου αλλά εσάς σας κόβω για πολυ ανέμελο τύπο ,ούτε τόνους δεν καταδέχεστε να βάλετε στις λεξούλες , αλλά ξέχασα είσαστε το 40% των ελευθέρων και ωραίων αυτής της Πατρίδας!Και μετά λέτε ότι δεν γίνετε πολιτική συζήτηση ,κύριε Μαστίχα μας ,χωρίς τόνους είναι άτονος και άχρωμος ο λόγος. Σκέψου να έπρεπε να βάλεις και πνεύματα,οξείες ...κ.λ.π.
            Καλημέρα σας.

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Παύλος 28/03/2012 00:10:52

            Factor-x , συγνώμην, αν κάποιες φορές ξεφεύγουμε από την ουσία , που είναι ο αγώνας, αλλά πιστεύω πως κατανοείς ότι είναι .......ανθρώπινο, το να βγάζεις την ψυχή σου , όταν σε πυρπολεί η πρόκληση !
            Πώς να απαντήσεις σε κάποιον, (που μπορεί να έχει αγνές προθέσεις) εξτρατεύοντα κατά τις ιδεολογίας σου, με γνώμωνα την ταπεινή του ....ιδιωτέλεια ; ! ! ! ! ! ! !

        • loretta avatar
          loretta @ mastihas 26/03/2012 19:07:25

          MASTIXAS καμια συγγενεια με τον τιραμολα?? απο ελαστικης αποψεως το λεω!!

          • mastihas avatar
            mastihas @ loretta 27/03/2012 11:17:58

            loretta βαζε τονους σε παρακαλω θα γινεις στοχος οπως κι εγω. δεν μπορεις να κανεις πολιτικη συζητηση χωρις τονους και χωρις να ανηκεις σε καποιο κομμα εδω μεσα.

          • juliet avatar
            juliet @ mastihas 27/03/2012 14:50:32

            χαχαχαχα,έχω μαφιόζικη ρίζα .Δεν είμαι λάτρης της καθαρεύουρας ένεκα ριζοσπαστικών καταβολών .Σε κάλυψα.

  10. Carlos avatar
    Carlos 26/03/2012 12:42:34

    Το πραγματικό δίλημμα είναι λοιπόν “αυτοδυναμία ή διαιώνιση της Τρόικας και του Μνημονίου”;
    --------------------------------------------------

    Αυτό πρέπει να βρεθεί τρόπος να διατυπωθεί κάπως διαφορετικά. Δυστυχώς στον πολυ κόσμο έχει περάσει ότι αφού η ΝΔ ψήφισε το 2ο μνημόνιο η αυτοδυναμία της σημαίνει διαιώνηση της ίδιας πολιτικής που υπαγορεύει η τρόικα, νέα μέτρα τον Ιούλιο, κλπ.

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/03/2012 12:44:17

    πολύ καλό το άρθρο.
    Είναι πλέον κατανοητό, ότι το ¨σύστημα¨ ψυχορραγεί, αλλά πριν από το τέλος του ¨παίζει τα ρέστα¨του. Εμφανίζει στο πολιτικό σκηνικό ¨κάθε καρυδιάς καρύδι¨.
    άκρα αριστερά αντιμνημονιακή(ΑΝΤΑΡΣΥΑ),
    άκρα αριστερά αντιμνημονιακή(ΚΚΕ),
    αριστερά αντιμνημονιακή με ολίγην ευρωπαϊκή προοπτική (ΣΥΡΙΖΑ),
    Πασόκ μνημονιακό,
    Πασόκ αντιμνημονιακό (κόμμα Κατσέλη),
    άλλο Πασοκ αντιμνημονιακό - μνημονιακό (θολούρα του Κουβέλη),
    δεξιά (δήθεν μνημονιακή),
    λιγότερο άκρα δεξιά ,αντιμνημονιακή με ολίγην ¨υπευθυνότητα¨ (ΛΑΟΣ),
    άκρα δεξιά (Χρυσή αυγή)
    άλλη δεξιά αντιμνημονιακή με ολίγην αριστεροσύνη (κόμμα Καμμένου),
    κόμμα Μπακογάννη (το κόμμα του τίποτα),
    κόμμα άρμα πολιτών (δεν ξέρει που να πατήσει και που να σταθεί).
    Σ΄αυτό το πολύχρωμο παζάρι, πρέπει ο κάθε λογής ψηφοφόρος ν΄αναζητήσει τον εαυτό του.
    Στο τέλος και αν τα πράγματα πάνε ¨ καλά¨ για το παμπόνηρο ¨σύστημα¨ και δεν υπάρξει αυτοδυναμία της ΝΔ του Σαμαρά, το όλον εκλογικό αποτέλεσμα θα μπει στο μπλέντερ, για να μας ¨κυβερνήσει¨ ο αχταρμάς που θα είναι (πιστεύουν) του χεριού τους.
    Έτσι για άλλη μια φορά η καθοδηγούμενη ψήφος διαμαρτυρίας ή αγανάκτησης θα μετατραπεί σε ψήφο εμπιστοσύνης του ¨συστήματος¨.

    • Σ.Κ avatar
      Σ.Κ @ Απλή σκέψη 26/03/2012 13:13:12

      Δηλαδή, η ΝΔ είναι εκτός συστήματος; Είσαι σοβαρός;

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Σ.Κ 26/03/2012 13:25:40

        ναι!
        Δεν βλέπεις τα γνωστά ΜΜΕ να προβάλλουν συνεχώς και αδιαλείπτως οτιδήποτε που θέλει να αναχαιτίσει την αυτοδυναμία Σαμαρά;
        Λες να ήταν στο σύστημα και να δεχόταν τέτοιο πόλεμο;
        Λες να ήταν στο σύστημα παλιότερα και ο Καραμανλής, όταν καιγόταν η Ηλεία και τον επόμενο χρόνο η Αθήνα;

    • brandus avatar
      brandus @ Απλή σκέψη 26/03/2012 16:17:37

      Αυτά που γράφεις δεν είναι απλή σκέψη. Προς σενάριο προχωρημένης πολιτικής φαντασίας μοιάζει.

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ brandus 26/03/2012 17:38:54

        ποια είναι σενάρια ¨πολιτικής¨φαντασίας;
        Τα κόμματα και κομματίδια που εμφανίστηκαν ήδη;
        ή το μετεκλογικό σκηνικό; Δεν καταλαβαίνω που έχεις αντίρρηση;
        Μπορείς εσύ να προβλέψεις πως θα είμαστε, σε περίπτωση που όλα αυτά τα κομματίδια πάρουν από ένα ποσοσστό του 3-5%; Ποιός θα σε κυβερνήσει; Μήπως κάποιος Παπαδήμος πάλι; Αυτό θέλουμε; Γιατί αν το θέλουμε ας το ξακαθαρίσουμε από τώρα.

  12. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 26/03/2012 12:45:54

    Μάλιστα!
    Πρωτα διαγράφεις τα αντιμνημονιακά σκουλήκια και μετά τα καταγγέλεις κιόλας που δεν πήγαν σπίτι τους ζητώντας συγγνώμη επειδη δεν άλλαξαν θέση.
    Η άσκηση πολιτικής ευτυχώς στις δημοκρατίες είναι πιο σύνθετη διαδικασία

  13. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 26/03/2012 12:47:06

    Σωστό απλό λιτό άρθρο.

    Αλλά o τίτλος του βγαλμένος από αγαπημένα σε όλους μας σενάρια συνομωσίας.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Χαζούλης 26/03/2012 13:09:48

      Γιατί εσύ τι βλέπεις Χαζούλη; Αγνές προθέσεις διακυβέρνησης από την κ. Κουντουρά;

      • Χαζούλης avatar
        Χαζούλης @ Kennan 26/03/2012 13:32:26

        Απλά βλέπω γραφικά ανθρωπάκια που κοιτάζοντας τον καθρέφτη έχουν την ψευδαίσθηση της εικόνας του Κολοκοτρώνη.

        "Καμμένοι" και ραμμένοι στα μέτρα του πασοκ θα μου πεις. Σωστό. Αλλά δεν βλέπω σχέδιο πίσω από αυτό.

        Στο μέλλον που θα ικετεύουν για την καρέκλα από τον Αντώνη, όλα θα έχουν ξεχαστεί.

        • Ανδρεας avatar
          Ανδρεας @ Χαζούλης 28/03/2012 11:54:52

          Ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται. Το παρον ισχυει και για ολους εσας..

  14. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 26/03/2012 13:07:39

    Πριν από λίγο στον REAL FM 97.8


    Ν. Χατζηνικολάου :Ακούγοντας το πρωί τον Π. Καμμένο να μιλά για τον κ. Γεωργιάδη είπε ότι «δεν κάνει καλλιτεχνικό ρεπορτάζ». Θεώρησα σωστό να έχουμε και την απάντηση του κ. Γεωργιάδη.

    Α. Γεωργιάδης: Μου κάνει εντύπωση πως άνθρωπος που θέλει να φτιάξει ένα κόμμα που δείχνει ότι πηγαίνει καλά στις δημοσκοπήσεις και θέλει να κυβερνήσει κιόλας, αντί να απαντά σε πολιτικά επιχειρήματα επιτίθεται στη γυναίκα μου.
    Εγώ ως υφυπουργός ναυτιλίας καλώ τον κ. Καμμένο να μας πει πόσο πλήρωσε ο Έλληνας φορολογούμενος για να πηγαίνει από νησί σε νησί ο κ. Καμμένος με ελικόπτερο. Σε ένα καλοκαίρι 450 χιλιάρικα είναι πολύ κακό.
    Καλώ τον κ. Καμμένο εδώ και 3 εβδομάδες να συζητήσουμε και δεν δέχεται. Αν δεν θέλει ο ίδιος ως Πρόεδρος ας μου στείλει τον κ. Ζώη ή τον κ. Κουίκ.Να μας πει ο κ. Καμμένος, για δύο χρόνια έλεγε ότι τα CDS του Ελληνικού χρέους ήταν 1 τρις. Μα τα CDS πληρώθηκαν και βγήκαν στο σύνολο 1,8. Άρα δεν βγαίνουν τα νούμερα.
    Σήμερα το πρωί στη ΝΕΤ είπε ότι οι καταθέσεις σε Ελληνικές τράπεζες το 2009 ήταν 600 δις. Αν μπείτε στο site της ΤτΕ ήταν 240 δις.
    Αυτά που λένε για το Αγγλικό δίκαιο δεν ισχύει. Δεν μπορούν να μας κατασχέσουν απολύτως τίποτα γιατί η εκτέλεση οποίας εκτελεστέας αποφάσεως γίνεται βάσει του Ελληνικού Δικαίου.Ακριβώς επειδή φοβόντουσαν την καταστροφή τους οι ευρωπαίοι έδωσαν το μεγαλύτερο πακέτο όλων των εποχών

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αυτόνομος 27/03/2012 00:15:17

      Δεν περίμενα ότι θα το πώ αυτό αλλά συμφωνώ με τον Γεωργιάδη.
      Ο Καμμένος σκόπιμα θολώνει τα νερά. Αυτά που λέει είναι σκοπίμως διογκωμένα στα πρότυπα του αριστερού μηδενισμού

  15. Mara avatar
    Mara 26/03/2012 13:12:37

    Ξεπερνάει σε λαϊκισμό ακόμα και τον Καρατζαφέρη.
    Το πρωί στη ΝΕΤ είπε ότι, την μία μέρα ρώτησε τoν Σαμαρά, "δεν πιστεύω να ψηφίσεις την δανειακή" και του είπε "πώς με κόβεις... είναι δυνατόν να την ψηφίσω?" και την άλλη μέρα την ψήφισε, και έπεσε από τα σύννεφα.... δεν το πίστευε...
    Και φυσικά την γνωστή κασσέτα..., με ένα σωρό ανακρίβειες και λύσεις στο τσεπάκι...
    Ερωτηθείς άν θα συνεργαστεί με την Ν.Δ. έαν και εφόσον χρειαστεί, είπε κατηγορηματικά ΟΧΙ.
    Αντιθέτως με τον Ζώη, που όταν ρωτήθηκε από τον Χατζηνικολάου στο Real fm και αναφερόμενος αποκλειστικά και μόνο στον εαυτό του, άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο συνεργασίας.

    Ωστόσο η πραγματικότητα δεν αλλάζει.
    Όπως ο Καραμανλής είχε σφήνα στα πλευρά του ένα Καρατζαφέρη, έτσι και ο Σαμαράς έχει σφήνα ένα Καμμένο.
    Πάντως ο Σαμαράς εάν θέλει μπορεί εύκολα να τον εξουδετερώσει...
    Έχει και αυτός τους άσσους... του, που άν τους χρησιμοποιήσει.... κλάφτε τον, τον mr Ανεξάρτητο....

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Mara 26/03/2012 17:14:07

      ..ήδη το τύπωσα με μελάνι ανεξίτηλο ....πλαστικό , βουλοκέρι ...και το φυλάω στο πηγάδι....

      • juliet avatar
        juliet @ Φελίζα 26/03/2012 17:41:08

        Φελίζα
        χαιρετώ ,το πηγάδι έχει νερό ;και μου αρέσει και ο πατσάς .....τα λέμε.

      • loretta avatar
        loretta @ Φελίζα 26/03/2012 19:14:58

        Ετσιιιιιι!!

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Mara 26/03/2012 17:26:37

      Μακριά νυχτωμένος είστε κύριε! Αυτά που λέτε ούτε εξωπραγματικά δεν είναι! Ακόμα παραπέρα είναι και πολύ πιο πέρα! Και υποβολιμαία ασφαλώς Φελίζα...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Mara 26/03/2012 17:45:17

      Στον κόσμο σου... Όνειρα γλυκά και ατελέυτητα. Επειδή όταν ξυπνήσεις θα πικραθείς πολύ για όσα δεις...

    • Mara avatar
      Mara @ Mara 26/03/2012 18:17:17

      Eσύ χαρακτηρίζεις τον Σαμαρά ανύπαρκτο και μπαίνεις σκοπίμως... στην λογική των συγκρίσεων.
      Λοιπόν για να τελειώνουμε μιά και καλή...
      Ο Καραμανλής αποφάσισε να παραιτηθεί από πρόεδρος της Ν.Δ. μόνος του.
      Δεν τον έδιωξε κανένας και ούτε θα τολμούσε βέβαια κανένας να θέσει θέμα ηγεσίας.
      Μπορεί τυπικά σήμερα να είναι ένας απλός βουλευτής, αλλά η βαρύτητα που έχει στην Ν.Δ. και στον κόσμο της, είναι εξόχως σημαντική.
      Ο αποδεδειγμένα πατριώτης και έντιμος λοιπόν Καραμανλής, σήμερα στηρίζει με όλες του τις δυνάμεις τον Σαμαρά προς λύπη βέβαια πολλών.... και προφανώς ανήκεις σε αυτούς.....
      Σας αρέσει δεν σας αρέσει ούτε την Ντορίτσα στηρίζει, αλλά ούτε και τον Κατακαϋμμένο.
      Συστήνω να μην εκτίθεστε άλλο.... γιατί με όλα αυτά που διακινείτε στο τέλος θα τον αναγκάσετε να μιλήσει και να δώ μετά που θα τρυποχωθείτε.....

    • loretta avatar
      loretta @ Mara 26/03/2012 19:12:46

      Πάντως ο Σαμαράς εάν θέλει μπορεί εύκολα να τον εξουδετερώσει…
      Έχει και αυτός τους άσσους… του, που άν τους χρησιμοποιήσει…. κλάφτε τον, τον mr Ανεξάρτητο…

      ΜΑRA
      Η τελευταια προταση σου ειναι ειναι ολα τα" λεφτα.."..!!! και μαλλον εκει θα καταληξουμε!!

      • Mara avatar
        Mara @ loretta 26/03/2012 22:27:55

        loretta,

        Άχ! και να΄ξερες πως περιμένω τις εξελίξεις....

  16. Καχύποπτος avatar
    Καχύποπτος 26/03/2012 13:13:24

    O Καμμένος είναι το Ανάχωμα για να μην πάνε αλλού οι Δυσαρεστημένοι οπαδοί της Νέας Δημοκρατίας . Θα τους μαζέψει και αν χρειαστεί αργότερα θα τους επαναφέρει στο κόμμα .
    Παλαιά το ανάχωμα ήταν ο Καρατζαφέρης , αλλά το χαρτί αυτό το κάψανε χάριν των επιλογών του Συστήματος ????
    Τον ίδιο ρόλο παίζει και ο Κουβέλλης με την Κεντροαριστερά και τους οπαδούς του ΠΑΣΟΚ???
    ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ..... ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΜΕΡΙΑ ?????

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Καχύποπτος 26/03/2012 18:15:10

      Ναι να μην πάνε στην Ανταρκτική.
      Γιαυτό να ψηφίσουν Καμμένο.
      Σας τελειώσαν οι φρέσκιες ιδέες ή θες να
      μας κάνεις να γελάσουμε μέχρι δακρύων;

      Ο τίτλος του άρθρου τα λέει όλα. Μάλιστα, δεν
      χρειαζόταν ούτε καν η ανάπτυξή του.
      Κύριε Μικρέ Οδυσσέα είσαι μεγάλος.

  17. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 26/03/2012 13:15:19

    Γιατί τόση απαισιοδοξία;
    Πρώτο κόμμα το ΚΚΕ για μια αριστερή συγκυβέρνηση εξαμήνου.
    Οι συνθήκες είναι ιδανικές.
    Λεφτά, δανεικά, υπάρχουν.
    Ότι ήταν να μας βρεί, μας βρήκε. Λίγος Μεντρέκας θα πειράξει;
    Το κακό είναι ότι η Παπαρήγα δεν τσιμπάει με τίποτα. Για να δούμε το βράδυ ο Παπαχελάς θα κάνει τίποτα;
    Ένα εξαμηνάκι με καλοκαιρινή διάθεση, σεξουαλική απελευθέρωση και δίαιτα κομψότητας.
    Από Οκτώβρη τα λέμε!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Dexi Extrem 26/03/2012 21:56:11

      πλάκα-πλάκα, την ώρα που εσύ έγραφες το σχόλιο, εγώ έτυχε να ακούσω το σενάριο αριστερής συγκυβέρνησης (που όμως δεν περιλαμβάνει Παπαρήγα) σε ... σοβαρή συζήτηση ταχυφαγάδικου, κοντά στο Σύνταγμα: ψάχνονται για λύσεις, απελπισμένα!

  18. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 26/03/2012 13:19:53

    Μεγάλο κόλπο ,ψηφίζεις Καμένο και βγάζεις Βενιζέλο Πρωθυπουργό ,ποιός νοσηρός εγκέφαλος το σκέφθηκε;

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Αντάμ Παπαντάμ 26/03/2012 13:38:06

      Ο Καμμένος πάντως έχει και ένα πλεονέκτημα που δεν μπορούμε να το αμφισβητήσουμε.
      Δεν έχει πρόγραμμα !
      Οπότε αποκλείεται να κριθεί,και να τιμωρηθεί, για κάτι που υποσχέθηκε
      και δεν τήρησε.
      Οι υπόλοιποι όμως με τις προγραμματικές τους δηλώσεις,είναι εκτεθειμένοι.
      Υπάρχει και ο κίνδυνος να σπάσουν και κανα κόκαλο με τα «αεροπλανικά τους»,και να τους έχουνε με γύψο κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου.
      Αλλά υπάρχουν αρκετοί με «μαλάκυνση»που θα τους βγάλουν για άλλη
      μια φορά ασπροπρόσωπους !

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 26/03/2012 17:16:47

        Μακεδόνα ....μην μιλάς για πρόγραμμα .....μην μιλάς για πρόγραμμα.....

        • loretta avatar
          loretta @ Φελίζα 26/03/2012 19:20:34

          Φελιζα...ακου να δεις τρελλα...στην θεσσαλονικη 3 ατομα που γνωριζω προσωπικα και ηταν σε τοπικες της ΝΔ....πηγαν στις ντοριτας...και τωρα ξαφνικα στηριζουν οπου σταθουν και οπου βρεθουν Καμμενο!!

          Αντε πες μου τωρα εσυ...!!

          • juliet avatar
            juliet @ loretta 26/03/2012 19:47:04

            Οποιος πίνει δεν ξέρει τι πίνει...αρκεί να πίνει.

  19. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 13:20:21

    To πρόβλημα της ΝΔ δεν είναι ο Καμμένος ,είναι η ανυπαρξία λύσεως στο "Ελληνικό πρόβλημα".Εξ ου και ο υπερ του δέοντος πολυκομματισμός.Λόγω συστημικού λάθους του Ευρώ αλλά και λανθασμένων χειρισμών φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.Περισσότερο παίζουν όμως τώρα οι διαθέσεις της ευρωπαικής ελίτ παρά οι χειρισμοί της εκάστοτε ελληνικής κυβέρνησης.Το πολιτικό αυτό κενό δημιουργεί χαλαρότητα ανασφάλεια και οργή . Ο λαός θέλει μια ηγεσία και ένα πλαίσιο για να κινηθεί ,ακόμη και ακραίο !Είναι δευτερεύον-αλλά σημαντικό- το ποιός είναι στο τιμόνι ! Το να έρχονται μέτρα ως κύματα θαλάσσης ,τα οποία δημιουργούν μεγαλύτερα κενά χωρίς να υπάρχει μια εξέλιξη προς τα εμπρός δημιουργούν την βεβαιότητα οτι η πρώην "θωρακισμένη " Ελλάς μεταπίπτει σε επίπεδο Βουλγαρίας.Επομένως το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκέφτεται ο Σαμαράς είναι οι άλλοι .Δουλειά και μυαλό χρειάζεται ...............

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΧΠ 26/03/2012 18:20:41

      Το πρόβλημα της ΝΔ είμαστε εμείς οι χαζονεοδημοκράτες. Το 2009 μας έκατσε στον καναπέ ένας γιωργάκης και έτσι βγήκε πρωθυπουργός και σήμερα προσπαθεί ένας μπούλης να μας πεί ότι κάνει θεάρεστο έργο για τη σωτηρία της χώρας, με το να μαζεύει τα ρετάλια της ΝΔ.
      Ευχαριστώ δεν θα πάρω....

  20. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 26/03/2012 13:22:49

    Είασαι εμπαθής και άδικος με τον Καμμένο .Ασχοληθείται με τον ψεύτη Βενιζέλο
    και με την αηδία που ζήσαμε με τα φράγματα στην παρέλαση, την οποία ανεχθηκε η ΝΔ και θα το πληρώσει αυτό διότι θύμωσαν και αυτοί που προσπαθούσαν να κρατήσουν την ηρεμία τους και θα αντιδράσουν ανάλογα.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΠΕΛΙΑΣ 26/03/2012 13:44:05

      Εμπαθής και άδικος με τον Καμμένο;
      Μάλλον επιεικής είναι!
      Αντί για τις αερολογίες με τις οποίες κοροϊδεύει τον κόσμο, αν ο Καμμένος είχε ένα δράμι φιλότιμο, έπρεπε να κάνει το αυτονόητο.
      Να παραδώσει την έδρα στο κόμμα με τη σημαία του οποίου βγήκε βουλευτής.
      Ας τολμήσει να το κάνει για να δούμε αν εννοεί αυτά που λέει.
      Ο Αδωνις και ο Βορίδης είχαν τη γενναιότητα να παραιτηθούν, ο δήθεν ανεξάρτητος γιατι δεν το κάνει;
      Μήπως χρειάζεται τη Βουλευτική ασυλία;

      • felix74 avatar
        felix74 @ Αδέξιος Δεξιός 26/03/2012 14:01:17

        Και βεβαια χρειαζεται την βουλευτικη ασυλια.Τοσες αγωγες εκκρεμουν εναντιον του.

        Βεβαια ειναι κατα της βουλευτικης ασυλιας οπως επανειλλημενως λεει αλλα αυτο δεν εχει καμια απολυτως σημασια.Μαλλον θα εννοει τους υπολοιπους 299!!!

        • noldor avatar
          noldor @ felix74 26/03/2012 15:03:50

          Από τον Τσουκάτο αν δεν κάνω λάθος, την οικογένεια Παπ, τους νέους μας φίλους δηλ.

      • ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
        ΜΠΑΜΠΗΣ @ Αδέξιος Δεξιός 26/03/2012 16:51:27

        ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΥΜΙΚΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΑΡΑ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ .
        ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΧΑΧΟΛΟΠΑΣΤΟΚΩΝ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΧΑΧΟΛΟΝΟΥΔΟΥΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ.

        Ο ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΙΔΙΟΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

        • loretta avatar
          loretta @ ΜΠΑΜΠΗΣ 26/03/2012 19:32:42

          μαλιστα δηλ ο Καμμενος ..ειναι.....ΞΕΒΟΛΕΜΕΝΟΣ!!

          αυτο και αν δεν ειναι!!! ΕΛΕΟΣ

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΠΕΛΙΑΣ 26/03/2012 13:49:55

      Αυτοί που θα χάσουν την ηρεμία τους θα σχίσουν καμιά κάλτσα (τα άλλα ακρίβυναν).
      Είναι κι αυτός ένας τρόπος αντίδρασης,σε κάθε περίπτωση πιο κόσμιος από τη ρήψη γιαουρτιών !
      Πολιτισμένες αντιδράσεις,μη χαλάσει και καμιά χωρίστρα..

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΠΕΛΙΑΣ 26/03/2012 17:27:12

      και για τις σιδερόφραχτες παρελάσεις η ΝΔ φταίει; έλεος ρε συ Πελία!

  21. franc avatar
    franc 26/03/2012 13:28:45

    Μικρέ Οδυσσέα kαλημέρα ,
    Πολύ ορθά λες:
    "Το ζήτημα τώρα είναι πως φεύγουμε από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα, πως στέλνουμε στο αεροδρόμιο με εισιτήριο άνευ επιστροφής όλους τους ανθύπατους του ΔΝΤ και της Τρόικας."
    Συμφωνεί σ' αυτή την έντονα διατυπωμένη διαπίστωση ο Αντώνης Σαμαράς?
    Αν ναι, ας βγεί και ας το δηλώσει ξεκάθαρα για να μην εκτιθέμεθα και εμείς οι ταλαίπωροι ψηφοφόροι του. Διότι αν πάρουμε ακόμα και την αυτοδυναμία με 160 βουλευτές, και η Μέρκελ μας πεί φέρτε άλλα 12 δίς για το 2012 ή αλλοιώς βγαίνετε εκουσίως απο το Ευρώ, μήπως για λόγους στρατηγηκής αναγκαστούμε να της πούμε πάλι ΝΑΙ? Και αναβάλλουμε την αναχώρησή τους όπως κάνουμε συνέχεια με τις εκλογές?

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ franc 27/03/2012 00:02:55

      Θέλει ο Σαμαράς και θέλουμε να φύγει η τρόικα. Συντεταγμένα.
      Για εμάς, όχι για αυτούς.

      Μικρέ Οδυσσέα μας εκφράζεις. Χαιρετώ σε!

  22. avanti avatar
    avanti 26/03/2012 13:30:41

    Συμφωνώ απολύτως με το άρθρο, ο Καμμένος το μόνο που κάνει είναι να προσφέρει " υψηλές " υπηρεσίες στο ΠΑΣΟΚ, σε βαθμό που αρκετοί αναρωτιούνται τι να συμβαίνει και τι να σημαίνει η ίδρυση τους κόμματος αυτού. Δεν έχει να μου πει τίποτα, απολύτως , καμμένοι & κομμένοι. Το αντιμνημόνιο δεν είναι ούτε ιδεολογία ούτε αρχές, ούτε πρόγραμμα. Στο εμπόριο αυτές οι κινήσεις λέγονται " αρπαχτές " στην πολιτική?

  23. Ηλίας avatar
    Ηλίας 26/03/2012 13:32:37

    Έχοντας αποφασίσει εδώ και λίγο καιρό να ψηφίσω τον Καμμένο στις εκλογές θα θελα να πληροφορήσω τον συγγραφέα του άρθρου ότι πραγματικά δεν προκειται να πεισει κανεναν να αλλάξει την ψήφο του. Δεν ξέρω μάλιστα αν προσφέρει και προς τον πραγματικο σκοπο του που ειναι η συσπειρωση των ψηφοφορων της νδ.
    Δε θα μπω σε αναλυσεις ιδεολογικου χαρακτηρα.
    Απλα μια παρατηρηση ή μια διαπιστωση καλυτερα: Εκλογικά και πολιτικά το κίνημα του Καμμένου ευνοεί την πιθανότητα της κυβερνησης νδ πιο πολύ από οτιδήποτε άλλο. Αναφερομαι φυσικα σε μετεκλογικη συνεργασια της νδ με τον Καμμένο. Τα κουκια βγαινουν μια χαρα και φανταζομαι ολοι εδω μεσα προτιμουμε μια συνεργασια νδ-ανεξ.ελλ. παρα νδ-πασοκ. 'Η κάνω λάθος;
    Ας χαμηλώσει τους τόνους η νδ. Η ενταση σε αυτην την περιοδο ευνοει τον Καμενο και οχι τη νδ. Άλλωστε κοινος εχθρος ειναι το πασοκ και ΚΑΝΕΙΣ άλλος.

    • factorx avatar
      factorx @ Ηλίας 26/03/2012 13:53:02

      Φοβερή λογική ρε Ηλία, σε παραδέχομαι. Προτείνω σε όλους να κάνουμε από ένα κόμμα.Να διασπάσουμε τη ΝΔ από δεξιά, από αριστερά, από πάνω, από κάτω και από όπου τέλος πάντων θέλει ο καθένας για να μαζεύουμε ψήφους.
      Και επειδή, Ηλία μου, ψαρεύεται στα θολά νερά σε πληροφορώ ότι όχι δεν είναι κόλπο του Σαμαρά η κίνηση Καμμένου

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Ηλίας 26/03/2012 13:56:47

      Με τη Παπαρήγα να συνεργαστεί. Τον Φώτη και τον Αλέξη. Έτσι κάνουν οι πατριώτες αντιμνημονιακοί. Ενώνουν τις διάννοιες και αθροίζουν IQ 13.

    • Mara avatar
      Mara @ Ηλίας 26/03/2012 14:06:21

      Αυτά αγαπητέ Ηλία, τα διακινείτε... πολύ καιρό.
      Είναι το γνωστό παλιό κόλπο που χρησιμοποιούσε και ο Καρατζαφέρης το πάλαι.. ποτέ.
      "Ψηφίστε με, για να βάλω πλάτη άν χρειαστεί.. ο Καραμανλής".
      Σε ποιόν έβαλε την πλάτη... και μπήκαμε στο ΔΝΤ, το είδαμε...

      Φαντάζομαι λοιπόν για να το αναφέρεις και εσύ, το πιστεύεις πραγματικά ή θέλεις να το πιστεύεις γιατί μέσα σου αμφιταλαντεύεσαι....
      Εάν ισχύει το πρώτο, λυπάμαι γιατί το πάθημα με τον Καρατζαφέρη δεν σου έγινε μάθημα.
      Εάν ισχύει το δεύτερο, πάρε δρόμο.... τρέχοντας, την έχεις πατήσει...

    • felix74 avatar
      felix74 @ Ηλίας 26/03/2012 14:08:33

      Δηλαδη Ηλια μας λες οτι δεν πιστευεις τον καμμενο που λεει οτι μετεκλογικα δεν υπαρχει περιπτωση να συνεργαστει με τη νδ ε?

      Τοτε γιατι ψηφιζεις εναν ψευτη?

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Ηλίας 26/03/2012 14:48:45

      Πρώτα από όλα δεν διακινώ τίποτα. Ούτε σενάρια ούτε φήμες. Τη άποψη μου εκφράζω.
      Φακτορα: Δεν υποννοώ ότι είναι κόλπο του Σαμαρά. Απεναντίας. Είναι εκτίμηση μου και μόνο. Σε κάθε περίπτωση έχουμε δει πολλά χειρότερα τα τελευταία 2.5 χρόνια έτσι δεν είναι;
      Δεξί εξτρεμ: Κάνε μια μαντεψιά πόσο iq αθροίζει ο Σαμαράς με τον Βενιζέλο μαζί. Αυτό σου έχουν για κύριο πιάτο.
      Μάρα: Δε διακινώ τίποτα. Είμαι πεπεισμένος ότι η νδ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πάρει αυτοδυναμία. Αν το σκεφτείς λιγάκι χωρίς παρωπίδες θα δεις ότι έχω δίκιο.
      Φελιξ: Μιλώντας για ψεύδη.."Εγώ στο λάθος δεν συναινώ", "Ζήτησα την παραίτησή του, όχι να συγκυβερνήσουμε." "Εκλογές 19 Φεβρουαρίου - δεν υπογράφω δήλωση". Θες κι άλλα;

      • Mara avatar
        Mara @ Ηλίας 26/03/2012 16:39:15

        Hλία, εντάξει...
        Με αυτά τα "επιχειρήματα" που γράφεις, είμαι σίγουρη ότι την πρώτη εβδομάδα μετά την προκήρυξη των εκλογών, θα έχεις λακίσει.... από το κόμμα που νομίζεις ότι σε εκφράζει τώρα. (όπως και άλλοι πολλοί βέβαια)

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Ηλίας 26/03/2012 18:20:45

        Ηλία, στο πρώτο σχόλιο που έγραψες το πρωί σε είδα με συμπάθεια και δεν σου κρίβω ότι λίγο μου κακοφάνηκε όταν σου απάντησαν κάπως επιθετικά, αφού κατά την άποψή μου,φαινόσουν αφελής , αλλά όχι κακόπιστος !
        Έλα όμως που απεδείχθη πολύ πιο έμπειρος ο Φάκτωρας !!!
        Με την φράση σου : "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πάρει αυτοδυναμία", έδειξες ότι είσαι εντελώς ...γκαγκά !

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ Παύλος 26/03/2012 20:38:50

          Με την φράση μου ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πάρει αυτοδυναμια η νδ, προσπαθω να βάλω στο ξερο κεφάλι ορισμενων οτι αυτοδυναμη νδ σημαινει ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ που ψηφισε η νδ και που αν δεν το καταλάβατε ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΝΔ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Συμπραξη με αλλο κόμμα [πλην πασοκ] σημαινει οτι θα αναγκαστει να αναθεωρησει στην πραξη και αναγκαστικα αυτα για τα οποια εχει ΔΕΣΜΕΥΘΕΙ ΜΕ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ [αν ξεχασατε μερικοι] και τα οποια οδηγουν τη χωρα στον αφανισμο.

          • Δήμος avatar
            Δήμος @ Ηλίας 27/03/2012 03:33:03

            Έστω ότι ισχύει θεωρητικά αυτό που γράφεις σαν σκεπτικό, Ηλία. Πρακτικά, θα υπάρχει και δεύτερο κόμμα που έχει υπερψηφίσει το Μνημόνιο ή έχει ταχθεί υπέρ της τήρησης του προγράμματος. Αυτό το κόμμα δεν θα είναι οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, άρα πάμε σε άτοπο.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/03/2012 13:42:57

    Ετερόκλητες δυνάμεις προωθούν τα ανακαινισμένα και νέα "αντιμνημονιακά" διαμερίσματα της πολυκατοικίας, η καθεμία για διαφορετικούς σκοπούς:
    Τo ΠΑΣΟΚ ελπίζοντας (ματαίως νομίζω), να έλθει πρώτο κόμμα στις εκλογές. Ή δεύτερο με όσο γίνεται μικρή διαφορά (αυτό κυρίως παίζει).
    Οι συγκλίνοντες δραχμολιγούρηδες και ευρωσκεπτικιστές πάσης αποχρώσεως ("δεξιοί", "κεντρώοι" και "αριστεροί"), για προφανείς, "αγνά" ιδεολογικούς (ή ιδεοληπτικούς) λόγους.
    Οι "χρεωκοπιστές" πάσης αποχρώσεως (κυρίως εκ των ΜΜΕ), επίσης για προφανείς, αλλά καθόλου "αγνά" ιδεολογικούς λόγους.
    Άλλοι πολιτικοί σχηματισμοί, ανεξαρτήτως άν το παίζουν "αντιμνημονιακοί", "μνημονιακοί" ή ότι είναι ανάμεσά τους, επειδή νομίζουν ότι η μεγάλη διασπορά ψήφων σε νέα κόμματα θα τους δώσει πλεονέκτημα (π.χ. είσοδο σε μελλοντική κυβέρνηση συνασπισμού, άν π.χ. το άθροισμα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δεν επαρκεί).
    Το παιχνίδι γίνεται πολύπλοκο, με πολλούς παράγοντες. Αλλά φοβερά τυχοδιωκτικό, μακριά από πολιτικές αρχών.
    Ο Μ.Ο. έχει κατά βάση δίκιο στη διαπίστωσή του. Ωστόσο, δεν είναι τόσο πολύ ζήτημα κόμματος Καμμένου. Το ζήτημα αφορά κυρίως τις "πλευρικές στηρίξεις" του, το ποιοί και πώς. Και πιό πολύ το γιατί.
    Υπάρχει και κάτι άλλο που αφορά δυνάμεις εσωτερικές της ΝΔ: Όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες.

  25. petros avatar
    petros 26/03/2012 13:46:32

    Η ΝΔ συνεχίζει να είναι εκτός τόπου και χρόνου.
    Το πρόβλημά των Ελλήνων είναι ο Βενιζέλος, οι έκτακτες εισφορές και τα χαράτσια του, τα οποία η συγκυβερνούσα ΝΔ τα ανέχθηκε, αφήνοντας ανεξέλεγκτο ακόμα και σήμερα. Και φυσικά οι φήμες ότι θα κάνει συγκυβέρνηση με τον Βενιζέλο και τους διαπλεκόμενους εκδότες, ακόμα κι αν πάρει αυτοδυναμία, κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά. Αφού διέγραψε τόσο κόσμο, τώρα γιατί τους θέλει πίσω ; Γιατί τώρα τους κατηγορεί που κατεβαίνουν στις εκλογές ; Αυτή δεν τους έδιωξε ;

    • tak avatar
      tak @ petros 26/03/2012 14:24:57

      Εσείς κ. Πέτρο μας;

  26. felix74 avatar
    felix74 26/03/2012 13:49:46

    Πολυς λογος για το τιποτα.Μηδενικα τυπου Καμμενου,μολις ανοιξει η προεκλογικη συζητηση,θα ισοπεδωθουν σε λιγα 24ωρα.Μεχρι τωρα παιζει μπαλα μονος του οταν μιλαει.Λεει τις σαχλαμαρες του σε κανεναν φιλο του δημοσιογραφο,παντα χωρις αντιλογο,και νομιζει οτι παραγει πολιτικη.Αλλα οταν βρεθει σε κανενα πανελ και τον περιλαβουν τα αρπαχτικα τοτε θα πει τον δεσποτη Παναγιωτη.Και για τα CDs θα μιλησει που ενω ελεγε για 600δις τελικα ο θησαυρος ηταν 1,9δις,και για την απωλεια εθνικης κυριαρχιας θα μιλησει ενω εχει ψηφισει τη συνθηκη της λισαβωνας και για τοσα αλλα που τωρα κανει το παγωνι.

    Υπομονη και με τον καμμενο στο τελος θα κλαιμε απο τα γελια.

    • mastihas avatar
      mastihas @ felix74 26/03/2012 14:25:38

      αν ηταν πρωθυπουργος να βγαινει ο πιο εξυπνος και αυτος με τον καλυτερο πολιτικο λογο τοτε για εξηγησε μου ο ΓΑΠ πως βγηκε; Ελλαδα ειμαστε. οτι μας λενε οι αλλοι ψηφιζουμε. και με μια ψηφο καθε 4 χρονια λεμε οτι την ευθυνη μας την καναμε.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ felix74 26/03/2012 17:00:24

      Γιατί, τώρα δε βγάζει γέλιο;

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tasos1 26/03/2012 18:22:04

        Ιδίως με τα Καμμένα Βούρλα.

  27. franc avatar
    franc 26/03/2012 14:05:00

    Aλήθεια ο Σαμαράς ,
    έχει δηλώσει κάπου, ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ Η ΧΩΡΑ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΗ?
    Μήπως έχει δηλώσει οτι η ΝΔ ανεξαρτήτως εκλογικού αποτελέσματος, ακόμα κι αν αυτό σημάνει την εκούσια έξοδό μας απο το Ευρώ, αυτή τη φορά δεν θα ξαναψηφίσει NAI σε νέες περικοπές μισθών και συντάξεων?
    Aν δεν μας δώσει αυτές τις διαβεβαιώσεις προεκλογικά, ώστε να τις ακούσει και η Μέρκελ, θα τον εμπιστευτούμε και θα τον ψηφίσουμε?

    • mastihas avatar
      mastihas @ franc 26/03/2012 14:27:40

      franc γιατι περιμενεις καποιος να σου υποσχεθει προεκλογικα κατι και να τον ψηφισεις οταν σε περιοδο συγκυβερνησης σου εδειξε ακριβως το τι στηριζει; αυτη η λογικη του θα δεν μας εφερε εδω;

      • franc avatar
        franc @ mastihas 26/03/2012 15:47:39

        Φίλε μαστίχα ,
        Προφανώς και το ερώτημά μου είναι ρητορικό.
        Και οι αμφιβολίες μου παραμένουν και πολαπλασιάζονται γιατί στην ανάρτηση που με παραπέμπει ο Φάκτορας, δυστυχώς βρίσκω μόνο Πασοκικού τύπου διατυπώσεις που με κάνουν περισσότερο καχύποπτο 'οπως:
        Σαμαράς:
        "Το ΠΑΣΟΚ θέλει συγκυβέρνηση. Και θέλει συγκυβέρνηση για να σωθεί το ίδιο, όχι για να σωθεί η χώρα. Εγώ θέλω εθνική συνεννόηση. Συνεννόηση με όλους που είναι αναγκαία."
        Δηλαδή αν μετά τις εκλογές το ΠΑΣΟΚ έρθει δεύτερο και δεχτεί τον Σαμαρά ως Πρωθυπουργό και αποδεχτεί ΟΧΙ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ αλλά Εθνική Συνενόηση ώστε να μην βγεί η χώρα απο το Ευρώ, ο Σαμαράς δεν θα έχει πρόβλημα να συνεργαστεί μαζί του δίνοντάς του ίσως και ορισμένα υπουργεία ώστε να είναι και εκείνο υπόλογο στον Ελληνικό λαό. Μάλιστα το ΠΑΣΟΚ θα μπορούσε να μην ζητήσει καν υπουργεία, απλώς στη βουλή να στηρίζει τον Σαμαρά σε κάθε μέτρο που θα απαιτεί η Τρόικα με στόχο να επιτευχθούν οι στόχοι του Μνημονίου ΙΙ που συνυπέγραψαν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

        Πουθενα δεν βρίσκω να λέει ο Σαμαράς αυτό που οφείλει ήτοι: " ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΝΔ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΕΦ' ΕΞΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΟΙΝΙΚΑ ΥΠΟΔΙΚΟ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ".
        Αν μάλιστα έχουν από κοινού και 18Ο βουλευτές, ας ετοιμαζόμαστε σύσσωμοι να αποχαιρετήσουμε την Αλεξάνδρεια αναφωνώντας το πανάρχαιο: MANA ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ.
        Αλλα και πάλι τον "άμαχο πληθυσμό" τι θα τον κάνουμε?

    • bird avatar
      bird @ franc 26/03/2012 15:26:11

      Η Μέρκελ ακούει και βλέπει και καταλαβαίνει μια χαρά. Βλέπει το συντονισμό του Ευρωπαϊκού νότου και δεν της αρέσει. Εμείς το βλέπουμε ποια πολιτική σχεδιάζεται; Καταλαβαίνουμε ότι μας συμφέρει;Καταλαβαίνουμε οτι για να πραγματοποιηθούν αυτές οι συνεργασίες και οι άλλες με τη Ρωσία-Κύπρο-Ισραήλ χρειάζεται ισχυρός και αξιόπιστος συνομιλητής;

      • franc avatar
        franc @ bird 26/03/2012 20:05:50

        Αγαπητέ bird,
        Eiναι προφανές οτι στον συντονισμό του Ευρωπαικού Νότου πρωτεύοντα ρόλο θα παίξει ο Ολλάντ ο οποίος είναι καθαρά αντιμνημονιακός, πιστεύει και το δήλωσε ξεκάθαρα οτι θα απαιτήσει το Ευρωομόλογο και την χαλάρωση της δημοσιονομικής αυστηρότητας. Η πολιτική του για να περιλάβει και εμάς, θα πρέπει να υποστηριχθεί άμμεσα ή έμμεσα (όπως το κάνει ο Ραχόι πετυχαίνοντας να μην τηρήσει το στόχο που δεν μπορεί στο έλλειμα) από όλους τους ηγέτες του Νότου. Μάλιστα οι ηγέτες του Νότου για να είναι αξιόπιστοι και ισχυροί συνομιλητές οφείλουν εκτός απο μια πλειοψηφία στη βουλή να έχουν και μια ισχυρή αντιμνημονιακή συμμαχία στον λαό, ώστε να ανατραπεί η μνημονιακή πολιτική της Μέρκελ. Εχοντας μια τέτοια συμμαχία θα μπορεί να διαπραγματευτεί απο ισχυρότερη θέση με τη Ρωσία-Κύπρο-Ισραήλ κλπ. Δεν μας αρκεί πλέον να έχουμε τον ισχυρό ηγέτη, διότι μάθαμε, αφού επανειλημμένα το πάθαμε, οτι ο ισχυρός μονοκομματικός ηγέτης στην Ελλάδα, πάντα αποβαίνει εις βάρος του λαού, είτε από ανικανότητα να αντιμετωπίσει μόνος καταστάσεις που τον υπερβαίνουν, έιτε απο δολιότητα για να εξυπηρετήσει ξένα συμφέροντα ελλείψει ελέγχου.
        Αγαπητή svetlana,
        Σε καμμία από τις ομιλίες που αναφέρεις δεν έγινε η ξεκάθαρη δήλωση την οποία προσωπικά θεωρώ οτι μας οφείλει ο Σαμαράς άν θέλει να τον ψηφίσουμε. Αλλωστε εμείς τον πληρώνουμε πλουσιοπάροχα για να μας υπηρετεί και όχι εμείς αυτόν.
        Οσον αφορά την παρατήρησή σου για μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς πολιτικούς, συμφωνώ ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ οφείλουν να είναι ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ, επειδή όλα τα μνημόνια είναι λάθος συνταγή που δηλητηριάζει την πατρίδα μας και την οδηγεί σε όλο και βαθύτερη ύφεση μέχρι τον τελικό θάνατο. (Α. Σαμαράς). Τό να μην πιστεύουμε (και να το λέμε και στη Μέρκελ) στα μνημόνια δεν σημαίνει ο,τι δεν τηρούμε την υπογραφή μας, αλλά αντιθέτως ζητάμε την ανατροπή του μνημονίου και της Μέρκελ απο τους συμπατριώτες της όπως αυτή ζητάει απο τους Γάλλους να μην ψηφίσουν τον Ολλάντ, για να μην αναγκαστούμε να αθετήσουμε την υπογραφή μας προκειμένου να σώσουμε το Εθνος που είναι υπεράνω υπογραφών πολιτικών και κομμάτων. Καί μάλιστα υπογραφών που μπήκαν με το πιστόλι στον κρόταφο από ανθρώπους που δεν διάβασαν κάν αυτό που υπέγραψαν κατά δημόσια ομολογία τους...

        • bird avatar
          bird @ franc 26/03/2012 23:50:02

          Άρα πρέπει ένας από τους ηγέτες του νότου (από τη μεριά της Ελλάδας δλδ) να είναι ο Σαμαράς.

          Ήταν ο μοναδικός που μιλούσε στο ΕΛΚ κόντρα στη Μέρκελ για την αποτυχία της πολιτικής λιτότητας. Είναι αυτονόητο για μένα να επιλέξουμε να κυβερνήσει ένας πολιτικός που θέλει να βάλει την Ελλάδα στην ομάδα των χωρών του Νότου, ώστε να πιέζουν για το θέμα της ανάπτυξης. Μπορεί να παίξει αυτόν το ρόλο, γιατί από τη μια επιβεβαιώθηκε σε όσα είπε και αυτό το ξέρουν οι Ευρωπαίοι και από την άλλη έδωσε δείγματα αξιόπιστου Ευρωπαίου πολιτικού.

          Δεν είναι ούτε ο Βενιζέλος που εφάρμοσε 2 χρόνια το μνημόνιο και δεν έκανε ποτέ θέμα να αλλάξει ούτε σημείο στίξης, αλλά δεν είναι και ένας πολιτικός αρχηγός ανεύθυνος εντελώς τύπου Καμμένου (παράδειγμα φέρνω μιας και είναι και το θέμα του άρθρου, υπάρχουν και άλλοι) που παριστάνει τον ανήξερο για τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει η Ελλάδα.

          Συμφωνώ ότι πρέπει να έχει συμμαχία με το λαό. Εγώ θα έλεγα ότι η συμμαχία με το λαό πρέπει να βασίζεται στην αλήθεια για το τώρα και στο όραμα για το μέλλον. Είπε οτι θα αποκαταστήσει χαμηλοσυνταξιούχους και πολύτεκνους. Αυτό μπορεί και αυτό να πει. Τίποτα περισσότερο, αν αυτή είναι η αλήθεια. Έχει πει θυσίες κάναμε και θα κάνουμε, αλλά να βλέπουμε αποτέλεσμα. Έχει πει ότι η κυβέρνησή του δε θα είναι μια κυβέρνηση που θα αυξήσει το κατα κεφαλήν εισόδημα. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε. Είναι άλλη η αποστολή της κυβέρνησης Σαμαρά: "να βγάλει τον τόπο από τη λάσπη".

          Για να "βγάλει τον τόπο από τη λάσπη" χρειάζεται να αποτυπωθεί στην κάλπη η στήριξη του κόσμου. Το χρειάζεται στο εσωτερικό της χώρας και στο εξωτερικό. Δε γίνεται να ζητάμε τις μεγάλες ανατροπές από αδύναμες κυβερνήσεις. Επίσης, 2 χρόνια είχαμε μια κυβέρνηση η οποία δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να εκπροσωπήσει τον ελληνικό λαό. Περάσαμε τα πανδεινα για να φύγει ο Παπανδρέου και με το ζόρι γίνονται εκλογές. Αυτήν την ευκαιρία των εκλογών θα την πετάξουμε στα σκουπίδια; Τώρα είναι η ευκαιρία να αποκτήσουμε κυβέρνηση που θα έχει μια φωνή και θα μας εκπροσωπεί στην Ευρώπη και στο εξωτερικό, αλλιώς θα παίζουμε σπασμένο τηλέφωνο.

    • svetlana avatar
      svetlana @ franc 26/03/2012 17:22:10

      Ομιλία στη Κοινοβουλευτική Ομάδα, Ομιλία στη Πολιτική Επιτροπή, Συνέντευξη στον ΑΝΤ1... Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνει ο Σαμαράς, να κόψει τις φλέβες του? Γιατί δηλαδή ο Σαμαράς πρέπει να επιβεβαιώνεται συνέχεια και οι υπόλοιποι "πολιτικοί αρχηγοί" λέγοντας μια μπαρούφα θεωρούνται "διάνοιες"?
      Και σε τελευταία ανάλυση, γιατί πρέπει να υπάρχουν μνημονιακοί και αντιμνημονιακοί υποστηρικτές? Όλοι είναι υποχρεωμένοι να σεβαστούν την υπογραφή της Ελλάδας στις διεθνείς συμφωνίες... (Δεξιοί, Αριστεροί, Κεντρώοι) ας είναι καλά ο ΓΑΠ και ο Παπακωνσταντίνου...
      Το παραδέχθηκε ο Ζώης σήμερα στο RealFM, το παραδέχεται ο Κουβέλης, και ας κατεβάζει τις αναρτήσεις μετά στο ιστολόγιο της ΔΗΜΑΡ... Το παραδέχεται το ΚΚΕ, κρατώντας μια υποτονική στάση... Όλοι το "δέχονται" απλώς πιστεύουν ότι απευθύνονται σε πρόβατα που θα τους υφαρπάξουν τη ψήφο.... (ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..., ας είναι καλό ο ΓΑΠ)

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ svetlana 26/03/2012 23:20:31

        +1000

  28. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 14:08:59

    Δεν θα διαφωνούσε κανένας με τον "Θείο" ,εάν η μνημονιακή πολιτική ήταν επιτυχημένη ,παρά τις περικοπές κτλ ,και εάν η Ευρώπη , η τρόικα , η πολιτική ελίτ της χώρας είχαν μια μακρόπνοη πολιτική εξέλιξης της πατρίδας μας προς ένα λαμπρό μέλλον.Μόνο κάτι γκρίνιες.Απλά τρώμε γκολ συνεχώς και κάτι πρέπει να γίνει....Η βαριά αποτυχία δημιουργεί το πρόβλημα και η έλλειψη προοπτικής. Αυτό είναι το πρόβλημα προ ή μετά των εκλογών! Μην ξεχνούμε ότι επί χούντας ,όταν ο παττακός χάρισε τα χρέη η Κρήτη βούλιαξε.Μετά το Κυπριακό ακούστηκαν τα δημοκρατικά Σταύρωσων Σταύρωσων .Τα γκολάκια μετρούν πόσα βάζεις και πόσα δέχεσαι........

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΧΠ 26/03/2012 14:27:57

      H μνημονιακή πολιτική δεν είναι επιτυχημένη. Δεν αντιλέγω, το αντίθετο.
      Ωστόσο:
      1. Τα γκολάκια τα τρώγαμε ως χώρα διαρκώς εδώ και 30 χρόνια, με τη φούσκα της "ανάπτυξης" χωρίς παραγωγή, αλλά μόνον με δανεικά για κατανάλωση.
      2. Ο ένοχος για την λανθασμένη μνημονιακή πολιτική στον καιρό της κρίσης (όπως εφαρμόζεται όχι μόνον στην Ελλάδα) είναι κυρίως το Ευρωπαικό Λαικό Κόμμα. Αντίθετα, ορθολογική διαχείριση της κρισης φαίνεται πώς έγινε από τον Ομπάμα και τον Γκόρντον Μπράουν. Αλήθεια όμως , ποιά η άποψη των εδώ "δεξιών αντιμνημονιακών" για τις πολιτικές Ομπάμα και Γκόρντον Μπράουν;
      3. Ως κατακλείδα: Τι προτείνουν ως θετική ρεαλιστική εναλλακτική λύση στην αποτυχημένη μνημονιακή πολιτική και οικονομική αντιμετώπιση της κρίσης; Με ποιούς πολιτικούς συσχετισμούς; Το λεγόμενο "επαχθές χρέος"; Δηλαδή, σε συμφωνία με ΚΚΕ και ένα τμήμα του ΣΥΡΙΖΑ, χρεωκοπία κόντρα στην ΕΕ;
      Ακόμη χειρότερο από το γεγονός ότι οι μη κατέχοντες πολίτες υποφέρουν, είναι ότι κάποιοι πολιτικοί χώροι επιχειρούν να κερδοσκοπήσουν πολιτικά από αυτό. Με προσχηματικά επιχειρήματα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΧΠ 26/03/2012 14:42:23

      Μια λανθασμένη οικονομική ή άλλη πολιτική, διορθώνεται συνήθως μόνον με αλλαγή πολιτικών συσχετισμών. Όμως με αλλαγή εκεί που παίρνονται οι αποφάσεις. Όχι αλλού.
      Και για το συγκεκριμένο ζήτημα, οι αποφάσεις δεν παίρνονται στην Αθήνα. Αυτό έπρεπε να το είχαμε καταλάβει τουλάχιστον από το έτος 2000. Ή έστω, όταν δανειζόμασταν από τις "αγορές" μέχρι και 100 δις Ευρώ το χρόνο για να τονώσουμε ...την εγχώρια κατανάλωση.
      Τώρα το Ελληνικό Δημόσιο χρέος έχει μετατοπισθεί σε μεγάλο βαθμό από τους ιδιώτες πιστωτές στο ευρύτερο (Ευρωπαικό) Δημόσιο. Και τα λοιπά, σε βάθος 30ετίας. Δεν θα βρούμε "Παττακούς" να μας χαρίσουν τα χρέη. Και δεν είμαστε Αργεντινή για να το κάνουμε μόνοι μας.

      • franc avatar
        franc @ Ο Θείος 26/03/2012 16:27:41

        Aγαπητέ Θείε απαισιόδοξο σε βλέπω. Δεν παύεις όμως να είσαι ατόφιος Ρεαλιστής και αυτό μου αρέσει.
        Παρατηρείς εύστοχα λοιπόν:
        1.Ο ένοχος για την λανθασμένη μνημονιακή πολιτική στον καιρό της κρίσης (όπως εφαρμόζεται όχι μόνον στην Ελλάδα) είναι κυρίως το Ευρωπαικό Λαικό Κόμμα.
        2.Μια λανθασμένη οικονομική ή άλλη πολιτική, διορθώνεται συνήθως μόνον με αλλαγή πολιτικών συσχετισμών. Όμως με αλλαγή εκεί που παίρνονται οι αποφάσεις.

        Eπομένως αυτές οι καίριες παρατηρήσεις σου μας υποδεικνύουν και την μόνη οδό ελπίδας προς την νίκη, δεδομένου ότι δεν αρκεί να ξεκινάς με τον σωστό στρατό, αλλα θα πρέπει στη μάχη να φανείς ισχυρότερος και απο τον αντίπαλο ώστε ακόμα κι αν δεν τον νικήσεις να τον στρέψεις αλλού απομακρύνοντάς τον...Συνδυάζοντας τις δυό σου παρατηρήσεις καταλήγουμε στο Συμπέρασμα:
        ¨Πρέπει να στραφούμε σε μια Ευρωπαική Συμμαχία η οποία θα αποδέχεται την πολιτική Ομπάμα-Μπράουν. "
        Aρα να ψηφίσουμε κόμμα που αν δεν έχει "ελληνική " λύση στο πρόβλημα, να είναι τουλάχιστον έτοιμο για αυτού του είδους την Ευρωπαική λύση απο κοινού με τα Ευρωπαικά κόμματα που αποδέχονται την πολιτική Ομπάμα-Μπράουν και που όπως φαίνεται θα είναι πλειοψηφία στην ΕΕ μέχρι τέλους του έτους. Επομένως πρέπει να αποκλείσουμε κάθετα όσους δηλώνουν ανοιχτά ή εξ ανάγκης υποταγή στη Μέρκελ.

  29. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 26/03/2012 14:10:26

    Ο Καμμένος που είπε όχι στο μνημόνιο 2 είναι πατριώτης.
    Ο Καραμανλής που είπε ναι είναι προδότης;
    Αλήθεια, επειδή δε θυμάμαι καλά, όταν το γνωστό σύστημα των νταβατζήδων σε συμπαιγνία με γνωστές πρεσβείες ξεφτέλιζε καθημερινά τον Καραμανλή-σε προσωπικό , οικογενειακό και πολιτικό επίπεδο- ο πατριώτης Καμμένος με τον καταγγελτικό του λόγο που ακριβώς αρμένιζε;

    • avanti avatar
      avanti @ ΓΙΑΝΝΑ 26/03/2012 14:25:51

      Τώρα είναι η καλή η ώρα να αναδειχτεί, έγινε αρχηγός κόμματος και θα καταλήξει ..... Ντόρα!

  30. factorx avatar
    factorx 26/03/2012 14:17:51

    Σαμαράς: αυτοδυναμία ή ακυβερνησία και αστάθεια
    http://www.antinews.gr/2012/03/22/153043/

  31. barman avatar
    barman 26/03/2012 14:19:45

    Η ΝΔ θα είναι το μοναδικό κόμμα στο κόσμο που θα της αλλάξει αρχηγό και όνομα, χωρίς τις διαδικασίες του καταστατικού της ο λαός με την ψήφο του στις επόμενες εκλογές.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ barman 26/03/2012 15:03:36

      Ώπα ρε barman, την πήραμε την Πόλη και ακόμα δεν τόπαν οι ειδήσεις;;;

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ barman 26/03/2012 17:48:46

      μπάρμαν εσυ σίγουρα κάτι πίνεις και (καλά κάνεις) και δεν μας δίνεις!

      • barman avatar
        barman @ GreekInLux 26/03/2012 19:22:43

        Ρε Παύλο ειδήσεις δε βλέπω στη τηλεόραση λόγω της νυχτερινής δουλειάς μου. Δεν ξέρω εάν πήραμε τη Πόλη αλλά προσπαθάτε και σείς ρε παιδιά να κρατήσουμε τουλάχιστον τα κεκτημένα και για την Πόλη βλέπουμε αργότερα.
        LUX οι δουλειές δεν πάνε καλά, ο κόσμος που μπαίνει στο μαγαζί όλο και λιγότερος αλλά ο χρόνος που μιλάω με πελάτες αρκετός για καταλάβω τις τάσεις για το αποτέλεσμα των ερχομένων εκλογών.(Βάστα και θα δείς.Μην εκπλαγείς αν η αυτοδυναμία πάει στους Ανεξάρτητους Ελληνες). Όσο για το αν πίνω κάτι, ναι τιμάω το εθνικό ποτό των Ελλήνων και εγώ και κάπου κάπου και καμιά μπυρίτσα αλλά δεν έχει να κάνει, όλοι αυτά δεν πίνουμε?

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ barman 26/03/2012 19:36:44

          Αν εννοείς το κρασάκι - ή το τσιπουράκι- barman, θα ήταν χαρά μου να πίναμε κανένα ποτηράκι παρεΐτσα και να τα λέγαμε καλύτερα και εν πολλοίς, γιατί όσο κι' αν διαφωνούμε, τουλάχιστον εγώ διακρίνω μια λεβεντιά στο χαρακτήρα σου!

        • loretta avatar
          loretta @ barman 26/03/2012 19:47:16

          ..μαλιστα για πες μας λοιπον φιλε ΒΑRMAN...εσυ που βλεπεις να εχει και αυτοδυναμια ο Καμμενος....ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ??? ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΊΝΕΙ??

          και δεν εχω πιει ακομα...!!

          • barman avatar
            barman @ loretta 26/03/2012 20:25:17

            loretta και εγώ δεν έχω πιεί ακόμα.
            Γερά-γερά το βράδυ είναι κοντά!!!
            Λοιπόν χωρίς πλάκα, ο Καμμένος σε ποιό κόμμα ήταν?Δεν μπορεί να υοθετήσει το 100% του προγράμματος της ΝΔ και όσα πρέσβευε πριν τις υπογραφές του Σαμαρά προς την τρόικα?Θα κατηγορηθεί για αντιγραφή προγράμματος?Ε και?Αυτό που με χαλάει λίγο είναι είναι κανα δυό που μάζεψε στις λίστες υποψηφίων εδώ στη Χαλκίδα, αλλά ο κόσμος γνωρίζει και θα το ρυθμίσει.
            Παύλο μετά χαράς αν είσαι κοντά στη Χαλκίδα πετάξου για ποτάκι να τα πούμε από κοντά.Πάρε το mail από τον φάκτορα να σου πω το μαγαζί που είναι.

          • loretta avatar
            loretta @ barman 26/03/2012 22:43:29

            Δεν στεκει σε καμια λογικη να υιοθετησει το προγραμμα της νεας δημοκρατιας αγαπητε φιλε καθοτι Δηλωνει οπου σταθει και οπου βρεθει οτι ειναι απεναντι σε οτι λεει η Νεα Δημοκρατια...σε αλλη περιπτωση Ολοι αυτοι ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΟΥΝ θα ψηφισουνε εναν αλλο πολιτικο απατεωνα τυπου ΓΑΠ και τυπου λεφτα υπαρχουν....Απλα για την καρεκλα...και τοτε ΤΖΑΜΠΑ η αντιδραση /αντισταση που ισχυριζεται οτι προβαλει κατα των πατριδοκαπηλων,τζαμπα οι ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΕΣ , λαϊκίστικες του κορωνες!!

            Ας το τολμησει λοιπον! εδω θαμαστε να γελαμε ασταματητα.
            Ακομα σε συντευξεις που του παιρνουν δεν μπορει να δωσει απαντησεις με λογικη και επιχειρηματα...!! Αερα πατερα..ιδιος ο καρατζαφερης εχει γινει.

  32. bird avatar
    bird 26/03/2012 14:24:54

    Η περίπτωση Καμμένου κανονικά είναι ανάξια λόγου.
    Το πρόβλημα της Ελλάδας εφόσον μπήκε στο μηχανισμό και μετά ήταν ότι είχε μια κυβέρνηση η οποία αδυνατούσε ή δεν ήθελε να δουλεύει υπερ των ελληνικών θέσεων. Η Ελλάδα δεν είχε φωνή.
    Αν θέλει ο κόσμος να συνεχιστεί η ίδια κατάσταση ας μη δώσει ψήφο αυτοδυναμίας στο Σαμαρά. Θα φτιάξει μια κυβέρνηση αδύναμη που ο ένας θα τραβάει από τη μια και ο άλλος από την άλλη. Ξεκάθαρη φωνή δε θα αποκτήσουμε.

  33. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/03/2012 14:46:03

    Έξω από τα δόντια, ο Καμμένος ευελπιστεί να πάρει τη θέση του Καρατζαφέρη στη νέα βουλή αφού ο ΛΑΟΣ απ' ό,τι φαίνεται πολύ πιθανόν να μην πιάσει το όριο του 3%.

    Ψαρεύει σε θολά νερά.

    Χρησιμοποιεί λαϊκίστικα επιχειρήματα στοχεύοντας στο ακροατήριο ΜΟΝΟ της ΝΔ. Το 99,99% των υποψηφίων ψηφοφόρων του Καμμένου προέρχονται από τη ΝΔ ή έχουν ψηφίσει ΝΔ πάνω από μια φορά ή είναι απ' αυτούς που δεν πήγαν να ψηφίσουν τον Καραμανλή το 2008 και γι' αυτό είναι εν μέρει ηθικοί αυτουργοί της ολέθριας έλευσης του εσμού των Γ. Παπανδρεόυ - "λεφτά υπάρχουν", Γ.Παπακωνσταντίνου - "Τιτανικός", και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων - "μαζί τα φάγαμε".

    Ο Καμμένος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εκλεγεί. Όσοι γνωρίζουν αλληθωρίζοντες προς Καμμένου μεριά να τους λένε τα επιχειρήματα του άρθρου, και αν αυτοί δεν πείθονται να προτείνουν λευκό. Χίλιες φορές καλύτερα λευκό παρά Καμμένο - που δίνει το "αδελφικό" χτύπημα στο κόμμα που τον έκανε αυτό που είναι.

    Επίσης, να μας πει που βρήκε τα χρήματα και ιδρύει κόμμα. Μόνο για να πληρώσεις τα παράβολα που χρειάζονται και να κάνεις την γραφειοκρατική εργασία χρειάζεσαι δεκάδες εκατομμύρια ευρώ. Πού τα βρήκε; Μήπως από διάφορα συμφέροντα τα οποία κατά τ' άλλα στηλιτεύει;

    Να απαντήσει επίσης αν η στάση ευνοεί το ΠΑΣΟΚ ή όχι; Ξεκάθαρα. Ναί ή όχι.

    Τέλος, όσοι από τους πιθανούς υποστηρικτές του Καμμένου αλλά και οι άνευ στέγης υποστηρικτές του ΔΗΣΥ που ίσως πάνε σ' αυτόν αν η Μπακογιάννη - όπως όλα δείχνουν - δεν κατέβει στις εκλογές (για να μην υποστεί βαριά ήττα) ας μην παρασύρονται από κουβέντες καφενείου του τύπου "και ο Σαμαράς την κρίσιμη στιγμή έκανε την ΠολΑν και έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη". είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση: Ο Μητσοτάκης είχε ήδη εκλεγεί, ήταν ήδη κυβέρνηση, είχε διάφορες ευκαιρίες να αλλάξει κάποια πράγματα, δεν το έκανε, σε κάποιες περιπτώσεις όπως στο θέμα των Σκοπίων ήρθε σε αντίθεση με τα διαχρονικά συμφέροντα της ελληνικής Μακεδονίας και ο κατεξοχήν αρμόδιος υπουργός εξωτερικών του, ο Α. Σαμαράς διαφώνησε και π α ρ α ι τ ή θ η κ ε. Δεν περίμενε να τον διαγράψουν όπως ο κύριος Καμμένος, για να το παίζει ήρωας μετά! Στην σημερινή συγκυρία έχουμε 2 χρόνια ξεπουλήματος της αξιοπρέπειας της χώρας από το ΠΑΣΟΚ και το διαπλεκόμενο σύστημά του το οποίο από με τα λόγια ο Καμμένος πολεμά και με τις πράξεις του παίζει το παιχνίδι τους γιατί προσπαθεί να μην αφήσει τη ΝΔ να γίνει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

    Όμως, αυτά δεν θα περάσουν. Εδώ θα είμαστε και θα το δούν όλοι. Και κυρίως οι απαράδεκτοι σπεκουλαδόροι παράγοντες των ΜΜΕ με τις εταιρείες δημοανασκολοπήσεως.

    Συγγνώμη για τον εκνευρισμό.

    • svetlana avatar
      svetlana @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/03/2012 17:29:30

      Ν΄αγιάσει το "στόμα" σου Μανώλη Μ.
      Και για να υπερθεματίσω, όταν αναζήτησα μέσω Google, στοιχεία για τον Καμμένο ανακάλυψα ότι όλες οι αναρτήσεις για το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου αναφορικά με τον Πάνο έχουν σβηστεί... όπως και αυτά που αναφέρονταν στην εμπλοκή που είχε με το "συνδικάτο του εγκλήματος - Βλαστός". Ποιος και γιατί το έχει κάνει αυτό? Συμβαίνει κάτι?

  34. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 26/03/2012 15:00:39

    Εξαιρετικό άρθρο ΜΟ. Για τον κίνδυνο του Καμμένου τα έχω γράψει προ πολλού, όταν ακόμα έκανε χαριτωμένα τσαλιμάκια στον Σαμαρά και οι περισσότεροι του έλεγαν μπράβο πατριωτάρα που μπροστά στην Ελλάδα δεν λογαριάζεις ούτε κόμματα ούτε αρχηγούς. Τελικά αποδείχθηκε ότι ο τυπικότερος εκπρόσωπος της κομμουνιστοδεξιάς στη χώρα είχε κατά νου όχι απλώς να κάνει δικό του κόμμα και να γίνει κύριος πρόεδρος αλλά και να εκβιάσει μια μη αυτοδύναμη ΝΔ σε μετεκλογική συνεργασία, κοινώς θέλει ο Πάνος να κυβερνήσει και η χαρά δεν τον αφήνει. Έτσι λοιπόν δεν έφταναν όλα τα άλλα στον Σαμαρά τώρα πρέπει να σκεφτεί και για αυτήν την καρικατούρα του ροδαλού επαναστάτη, του γραφικού βαλκάνιου προγάστορος Τσε. Μέχρι τις εκλογές απαιτείται πολλή δουλειά ακόμα, τεράστια σοβαρότητα και εγρήγορση• και ελπίζω τα παθήματα να έχουν γίνει μαθήματα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Τιγράνης 27/03/2012 00:29:48

      Το γαλάζιο ΚΚΕ που λέμε εδώ και καιρό.

  35. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 15:02:17

    Για την φούσκα των 30 ετών φταίει βέβαια και η ΕΕ ! Επιδοτήσεις ,άφθονο δανεικό χρήμα...... Δίνονταν επιδοτήσεις να καταστρέφονται τα καίκια για να γίνουν οι ψαράδες εικονικοί εφοπλιστές ,να ξεριζώνονται τα αμπέλια και τα καπνά. Να καταστρέφεται η βιομηχανία και η βιοτεχνία προς χάρην των εισαγωγών.Να μπαινοβγαίνουν τα κεφάλαια ελεύθερα , απλά για να κερδοσκοπήσουν.Για να ρουφούν τα κόμματα ,οι πολιτικοί ,οι διανοούμενοι σπαρταριστό ευρωπαικό χρήμα και απέραντες μίζες.....Αυτούς δεν τους άγγιξε όμως το μνημόνιο ,αγγιξε τον παραγωγικό ιστό της χώρας.Αυτό είναι το πρόβλημα.Ούτε πρόκειται να φυσικά με αυτή την πολιτική να παράγουμε περισσότερο ,το αντίθετο ! Η Αμερική έχοντας άλλο μοντέλο ,όπως και άλλες μικρές δυτικές χώρες (Νορβηγία, Ελβετία κτλ) ,δεν έχει την ελληνική παθογένεια , διότι δεν έχει το σύνδρομο του "πλούσιου μπαμπά" . Περιέργες αριστερές λύσεις και ατοπήματα χτυπούν συναγερμό αυτόματα και όχι μετά από 10-20-30 χρόνια . Αλλωστε και η γραφειοκρατία των Βρυξελλών δεν είναι διεφθαρμένη? Ο Ράιχμπαχ γιατί θα φέρει ως νέος μάγος χρήμα συγκεκριμένες κατασκευαστικές εταιρείες ,που συμμετέχουν στο Μεγκα φαγοπότι? Οσο για την λύση όλων αυτών των θεμάτων ,εμείς πελάτες είμαστε ,οι παχυλά αμειβόμενοι πολιτικοί ας προτείνουν και κάτι επιτυχημένο ! ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ !!!

    • GreekinEurope avatar
      GreekinEurope @ ΧΠ 26/03/2012 15:15:06

      Οι επιδοτήσεις "φαγώθηκαν" γιατί τις διαχειρ'ιστηκαν οι Ελληνες Κυβερνώντες και οι περί αυτών!
      Τώρα ήρθε η Task Force για να επιβλέψει τι γίνεται....
      Δυστυχώς χρειαζόμασταν την Task Force 30 χρόνια πρίν για να μην γίνει το φαγοπότι που έγινε και κατέστρεψε την χώρα....
      Και μην πεί κανείς για απώλεια εθνικής ανεξαρτησίας γιατί δεν θεωρω με κανέναν τρόπο ως "εθνική ανεξαρτησία" την διαχείριση των χρημάτων από Ελληνες πολιτικούς που στόχο έχουν τα στενά συντεχνιακά και πολιτικά τους συμφέροντα! Προτιμώ ξένυς πολιτικούς που έχουν συνιθήσει σε ορθό και ηθικό πολιτικό κλίμα από τους Ελληνες που είναι εξ'ορισμού εμ το μυαλό στις μεθοδεύσεις και κάθε είδους αποκλίσεις...

  36. Παύλος avatar
    Παύλος 26/03/2012 15:36:50

    Αγαπητέ Μικρέ (Μεγάλε) Οδυσσέα,
    Διάβασα το άρθρο σου με προσοχή και όσο καλύτερα μπορούσα τα σχόλια των αξιότιμων σχολιαστών του Antinews.
    Συμφωνώ εν πολλοίς - και σε συγχαίρω- με τα πλείστα εκ των γραφομένων σου.
    Όμως πραγματικά θλίβομαι με τους ημετέρους ..."ομφαλοσκόπους", γιατί τόσο εύκολα παραδόθηκαν , για μιά ακόμα φορά στις ορέξεις του ..."Συστήματος ΠΑΣΟΚ" !!!!!
    Την ώρα που τελείωνα την ανάγνωση των σχολίων, άκουγα στις ειδήσεις της ΝΕΤ, την είδηση: Το ΠΑΣΟΚ υπό τον κ. Βενιζέλο, κατεβαίνει στις εκλογές με κεντρικό σύνθημα: " ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΕΛΛΑΔΑ" !
    Ποιοί ;;;;;
    Αυτοί, που δέσμευσαν την Ελλάδα με τα πιό επαίσχυντα δεσμά ( μετά τη Τουρκοκρατία) !
    Ναι , οι ίδιοι !!!
    Ποιοί ;;;
    Αυτοί, που δεύσμευσαν την ψυχή της γενιάς μας -και ποιός ξέρει πόσων γενιών ακόμη- με τον δηλητηριώδη εκμαυλισμό της μάσας και του "ωχαδαλφισμού" !!!
    Ναι , οι ίδιοι !!!!
    Και οι δικοί μας , που αγαπάνε την πατρίδα τί κάνουν ;;;;;

    -Χτενίζονται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Παύλος 26/03/2012 17:12:29

      Παύλο σε αυχαριστώ. Όσο για την "αυτοδύναμη Ελλάδα" μείνε ...συντονισμένος στο σάιτ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Παύλος 26/03/2012 22:25:31

      Παύλο, γιατί τόση πίκρα? υπάρχει και χαρούμενος τρόπος να βλέπεις τα πράγματα: το ΠΑΣΟΚ μόνο αντιγράφει, τρία χρόνια τώρα, σε κακέκτυπα, όσες από τις θέσεις-προτάσεις-ατάκες της ΝΔ διαπιστώνει ότι έχουν απήχηση. Λες όμως να ξεχνάει ο κόσμος ποιός τις είπε πρώτος? Και μάλιστα με ουσία και περιεχόμενο, όχι χωρίς να ξέρει τι σημαίνουν?

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ δρόμος 26/03/2012 22:45:38

        Αμάν, αγαπητέ δρόμε!
        Ευχαριστώ πολύ βεβαίως, που προσπαθείς να μου.... απαλύνεις την πίκρα, αλλά έχεις καμιά αμφιβολία ότι ξεχνάει ο κόσμος ;;;;;
        Και για να το προχωρήσω λίγο, έχεις καμιά αμφιβολία ότι ο κόσμος άγεται και φέρεται από λαοπλάνους ;;;;

        Και για να το βαρύνω λίγο, έχεις καμιά αμφιβολία ότι η μεγαλύτερη ατιμία που διαπράττεται από τους πολιτικούς μας εν γένει, είναι η γνωστή φράση: " ο λαός έχει ΚΑΙ γνώση ΚΑΙ κρίση" ;;;;;;;

        Και για να μην μονολογώ :
        Τί από όλα είχε ο λαός, όταν όταν μέσα σε αλλαλαγμούς ψήφιζε "ΓΑΠ(Μ -)ΤΑΛΕΦΤΑΥΠΑΡΧΟΥΝ" ;;;

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Παύλος 27/03/2012 10:33:23

          χμ...ναι, μπορεί πολύ καλά να λείπει η γνώση (προς όφελος της καναλικής παραπληροφόρησης), αλλά κρίση ο κόσμος έχει! μην συγκρίνεις το "λεφτά υπάρχουν", η αφέλεια δεν οφειλότανε σε παραπλάνηση, αλλά σε (μάταιη, φευ) ελπίδα!

  37. ENIALIOS avatar
    ENIALIOS 26/03/2012 16:07:03

    ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΝΑ ΠΙΕΙ ΚΑΦΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΤΑΡΗ.
    ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΓΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΤΟΥ Β ΓΥΡΟΥ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΝΕΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ...
    ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ - ΑΦΕΛΕΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ.
    ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ..ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ.
    ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΟΡΤΩΣΑΝ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΑΠΑΤΡΙ ΑΘΕΟ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟ.
    ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΠΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.
    ΟΧΙ ΦΟΡΤΩΜΑ ΑΛΛΩΝ ..ΜΠΟΥΤΑΡΔΩΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

    • romeo avatar
      romeo @ ENIALIOS 26/03/2012 17:20:26

      Η εκλογή "Μπουτάρη", είναι στίγμα για όσους τον φόρτωσαν στη Θεσσαλονίκη, ένα στίγμα που μάλλον θα αργήσει να καθαριστεί. Κρίμα όμως και κρίμα δυο φορές ακόμα, για όσους συνέργησαν ή επέτρεψαν να συμβεί...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ romeo 26/03/2012 18:06:31

        Το "κρίμα" είναι πολύ ελαφρύ. Αίσχος τους!!!

  38. ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. 26/03/2012 16:27:44

    Τα κουκιά δεν βγαίνουν, έκθεση του Δ.Ν.Τ. επισημαίνει ότι ακόμα και με 100% επιτυχία στο P.S.I. υπάρχει χρηματοδοτικό έλλειμμα 67 δισ.(βλέπε χρεολύσια ετών 2012-13). Αυτά θα βρεθούν με μεσοπρόθεσμο δανεισμό (έντοκα ομόλογα 3μηνης και 6άμηνης διάρκειας με τοκογλυφικά επιτόκια κοντά στο 5%), και ακόμα περισσότερο με νέα εισπρακτικά μέτρα!
    Να σε τι συμφώνησαν οι μνημονιακοί Αντώνης Βενιζέλος και Σια, και γιατί οι Ευρωπαίοι εταίροι μας έδωσαν πράσινο φώς για γρήγορες εκλογές, μετά με πάνω από το 50 % του πληθυσμού κάτω από το όριο της φτώχειας θα ήταν αδύνατον να εξασφαλίσουν αυτοδυναμία οι υπάλληλοι τους.
    Με τους αριστερούς μας χωρίζει άβυσσος, αλλά ακόμα και μέσα σε αυτούς τους χώρους υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί πατριώτες που θέλουν το καλό της Ελλάδας. Ας εξασφαλίσουμε πρώτα όλοι μαζί ότι θα υπάρχει Ελλάδα και αύριο, και ότι θα σταματήσουμε τις εκατόμβες νεκρών από την εφαρμογή του μνημονίου, και μετά ας διαφωνούμε πολιτικά μέχρι την δευτέρα παρουσία!
    Καλά κάνει ο Καμένος και απευθύνει προτάσεις για συνεργασία στον Σύριζα στην Ανταρσία ή σε όποιον άλλον αριστερό ή δεξιό δηλώνει κατά του μνημονίου. Έτσι τουλάχιστον μετεκλογικά θα είμαι πιό σίγουρος ότι δεν θα συνταχθεί με τους ΑντωνοΒενιζέλους για ενάμιση υπουργείο όπως ο Καρατζαφέρης!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. 26/03/2012 16:36:19

      Πείτε μας πόσα θα ήταν τα χρεολύσια χωρίς το κούρεμα πρώτον.
      Και δεύτερον τι προτείνετε

      • ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. avatar
        ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. @ Μ.Ο. 26/03/2012 17:28:00

        Αγαπητέ Μ.Ο. το θέμα δεν είναι το τί προτείνω εγώ, το θέμα είναι πως αντιλαμβανόμαστε όλοι εμείς την πραγματικότητα. Τα τοκοχρεολύσια έτσι ή αλλιώς δεν θα μπορούσαν να πληρωθούν από τα τακτικά έσοδα του προϋπολογισμού. Το θέμα είναι ότι όταν ένας λαός έχει ξεχρεώσει 3 ή 4 φορές το κεφάλαιο που είχε αρχικώς δανειστεί και εξακολουθεί να δανείζεται για να αποπληρώσει τόκους εις το διηνεκές, κόβοντας παράλληλα ζωτικούς πόρους από την παιδεία, την υγεία, την ασφάλεια (κοινωνική και εθνική), τότε κατά πόσο είναι νόμιμο να συνεχίσει να το κάνει αυτό πρός όφελος των δανειστών του και εις βάρος των παιδιών του, παραιτούμενος ταυτόχρονα από την εθνική του κυριαρχία;

  39. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 26/03/2012 16:38:27

    Εξακολουθείτε να θεωρείτε τους ψηφοφορους (σας) δεδομενους και σε μαντρι. Κατι σαν ΚΚΕ light δηλαδη...
    Δεν εχετε αντιληφθει οτι η εποχή που το πόπολο θεωρουσε τα κομματα ως αυτοσκοπό πέρασε ανεπιστρεπτί;

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Theoprovlitos 26/03/2012 16:50:43

      Κάπως άυχο το σχόλιο. Περιμένουμε να μας υποδείξετε ένα πολιτικό σκηνικό χωρίς κόμματα

    • avanti avatar
      avanti @ Theoprovlitos 26/03/2012 17:02:35

      Μπα μην το λες, ξέρεις πόσοι ακόμη συνωστίζονται και όσο θα πλησιάζουμε στις εκλογές θα αυξάνονται? Εσένα το ότι πήγαν τόσοι να ψηφίσουν τον Βενιζέλο (έστω κι αν φούσκωσαν τους αριθμούς) δεν σου λέει κάτι? Μήπως ήθελαν να πουν , να εδώ είμαστε κι εμείς, συνεχίζουμε να σας στηρίζουμε..... με τις όποιες αντιπαροχές προσδοκούν!!

      • juliets avatar
        juliets @ avanti 26/03/2012 17:46:15

        avanti,
        καραγκιόζη μπερντε είχανε στήσει .Σήμερα έμαθα ότι ψηφίζε 3-4 το ίδιο άτομο και στην καταμέτρηση βρήκαν ψηφοδέλτια πάρα πολλά με μούτζες .Δεν πείθουν ούτε τους ίδιους ,αν δεν τους υποστήριζαν τα μπουρδελομάγαζα των ΜΜΕ ,πάτο θα είχανε πιάσει.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ avanti 26/03/2012 18:07:55

        Το Μπένι τον ψήφισαν το πολύ 100.000. Όποιος το θεωρεί μεγάλο ποσοστό για τα 7.000.000 ψηφοφόρων, να επανέλθει στην Γ δημοτικού που μαθαίνουν διαίρεση...

  40. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 16:44:14

    Σοβαρά "Μιχαλη Τ" πιστεύεις ότι έκαναν λάθος 67 δις ........Σώπα ........Καλά δεν είδες ότι ότι είπαν έγινε? Οτι δανειζόμαστε από τις αγορές με spreads όσο τα Γερμανικά?Κάτι ηλίθιοι έλεγαν ότι θα βγούμε το 2020 και έκαναν λάθος........
    Αφού οι σύμβουλοι των σεβαστών πολιτικών παίρνουν άνω των 10.000€ τον μήνα,έχουν σπουδάσει στα καλύτερα πανεπιστήμια ,είναι δυνατόν να κάνουν λάθος? Αδύνατον ..........Εσύ είσαι λάθος...........

    • ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. avatar
      ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. @ ΧΠ 26/03/2012 17:14:13

      Εννοείται ότι εγώ είμαι λάθος και αυτοί σωστοί!
      Έτσι είναι φίλε μου τόσα πτυχία δεν γίνεται να κάνουν λάθος ακόμα και όταν κάνουν λάθος. Ο γιαλός είναι στραβός, αυτοί καλά αρμενίζουν!
      Τώρα το ότι η Leeman είχε την υψηλότερη δυνατή αξιολόγηση πριν την καταστροφή και το ότι τόσοι φουκαράδες τους πίστεψαν και επένδυσαν σε ομόλογα επειδή ήταν η επένδυση με το χαμηλότερο ρίσκο, μάλλον σημαίνει οτι αυτοί δεν κατάλαβαν καλά τι έλεγαν οι αλάθητοι.

      • Ioustinianos avatar
        Ioustinianos @ ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. 26/03/2012 19:09:36

        Σας παρακαλώ και τους δύο...
        Σταματήστε να γράφετε για την πραγματικότητα....
        Σήμερα ασχολούμαστε με τον Καμμένο...
        Αύριο με τον Βενιζέλο και την "αυτοδύναμη Ελλάδα" του....
        Μεθαύριο θα προκηρυχθούν εκλογές, άρα μπήκαμε στην προεκλογική περίοδο, στην οποία ως γνωστόν δεν ασχολούμαστε με την πραγματικότητα.
        Μετά τις 06 Μαΐου ξανά η πραγματικότητα παρακαλώ...

  41. rofos1959 avatar
    rofos1959 26/03/2012 16:50:24

    Δε φταίει ο Καμένος.Μέτρα ανακούφισης για τον λαό δεν υπάρχουν για να τον
    συνεγείρει.

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ rofos1959 26/03/2012 16:58:30

      Μην υποτιμάτε το λαό

  42. tak avatar
    tak 26/03/2012 16:57:32

    Μιχάλη, δεν δεσμεύθηκε ποτέ σε κανέναν ο Αντώνης Σαμαράς. Πάντα έλεγε πως θα κάνει τις αλλαγές που πρέπει στο μνημόνιο και μάλιστα το επανέλαβε δύο βορές στις υποτιθέμενες επιστολές, που στην ουσία ανακοινώσεις ήταν. Ακόμα ο ίδιος ζήτησε ο Μιχάλης και ο οποιοσδήποτε Μιχάλης προβληματίζεται, να του έχουν εμπιστοσύνη και ακόμα ζήτησε να τον κρίνουμε σε τρεις μήνες από τη στιγμή που θα αναλάβει την εξουσία...
    Δεσμεύτηκε ποικιλοτρόπως. Δεν είναι δα και ο άνθρωπος που ... πεθαίνει για την εξουσία, πατριώτης είναι, που θέλει να βοηθήσει τη χώρα...

  43. Rob avatar
    Rob 26/03/2012 17:05:42

    Η προεκλογική περίοδος έχει ουσιαστικά αρχίσει αν και η ακριβής ημερομηνία των εκλογών δεν έχει ακόμη οριστεί. Αλήθεια γιατί? Ποιος είναι ο (ουσιαστικός) λόγος που αυτό καθυστερεί? Στις πρώτες μέρες της κυβέρνησης Παπαδήμου αλλά και στη συνέχεια, η ΝΔ επέμενε και με σθένος μάλιστα για εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου. Αυτή η εμμονή μάλλον έδειχνε αδυναμία πρόβλεψης της έντασης της προσπάθειας που είχε επιφορτιστεί η κυβέρνηση Παπαδήμου αλλά και μια αδυναμία επαρκούς προσδιορισμού της διάρκειας του έργου της κυβέρνησης που και η ΝΔ στήριζε. Ποιος στ’ αλήθεια πίστευε ότι η διεξαγωγή της ανταλλαγής ομολόγων και η υπογραφή της δανειακής σύμβασης θα ήταν εύκολες και σύντομες διαδικασίες και προπαντός δίχως να απαιτηθούν σκληρότατα μέτρα? Ή ότι οι δανειστές θα δεχόταν να υπογράψουν για τη νέα χρηματοδότηση έτσι απλά και θα δεχόταν «επαναδιαπραγμάτευση» αυτών που υπέγραψαν και αποδέχτηκαν κατόπιν εκλογών?
    Το πρώτο μνημόνιο ήταν ο μπούσουλας για ό,τι θα επακολουθούσε σχετικά με το δεύτερο. Και ο έχων μάτια (ανοιχτά) βλέπει.

    Η διαδικασία «διαπραγμάτευσης» μετέτρεψε τις κόκκινες γραμμές σε ροζ…και στο τέλος σε άσπρο, δηλ. σε τίποτα…Το αποτέλεσμα ήταν η ψήφιση του δεύτερου μνημονίου που είναι δεδομένο ότι θα έχει καταστρεπτικές κοινωνικές συνέπειες. Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί η ΝΔ, αφού και στήριζε την κυβέρνηση, απέτυχε να ενεργήσει ώστε η διαπραγμάτευση με την τρόικα και τους δανειστές να μην οδηγήσει στην υιοθέτηση επαχθέστατων οικονομικών μέτρων για την συντριπτική πλειοψηφία του λαού? Τι την εμπόδισε να πει ένα ξεκάθαρο όχι στις παράλογες απαιτήσεις, να διακόψει τις διαπραγματεύσεις για να διεξαχθούν εκλογές και μετά εάν σχημάτιζε αυτοδύναμη κυβέρνηση (και που θα είχε πολλές πιθανότητες να το επιτύχει) να επαναδιαπραγματευόταν από θέση ισχύος με την τρόικα για το συμφέρον του λαού? Αυτό βέβαια απαιτούσε πυγμή και πραγματική θέληση, δεν θα πραγματοποιούνταν με ανέξοδες λεκτικές κορώνες. Δείτε τα δημοσιεύματα για εμπιστευτική έκθεση του IIF που υπολόγιζε κόστος 1 τρισεκατομμυρίου ευρώ στην παγκόσμια οικονομία από μια άτακτη ελληνική χρεοκοπία.

    Η παρουσίαση των προγραμμάτων των κομμάτων είθισται να γίνεται εντός ολίγων ημερών άμα την προκήρυξη των εθνικών εκλογών. Ας περιμένουμε να ακούσουμε τι συγκριμένο έχουν να προτείνουν και επί τη βάσει αυτών θα κρίνουμε ποιο από αυτά θα ψηφίσουμε. Πάντως οι ευθύνες του δικομματισμού για την οικτρή κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα δεν προβλέπω να μην συνυπολογιστούν από το εκλογικό σώμα την ώρα της ψήφου.

  44. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 26/03/2012 17:24:48

    -Οι εκλογές για Πρόεδρο του “κινήματος Καμμένου” πότε έγιναν;
    -Ο Πάνος δήλωνε ότι ο Πρόεδρος θα εκλεγεί από τον λαό, ποιός κέρδισε;
    -Από ποιό όργανο του κινήματος βρέθηκε ο Πάνος “προεδρεύων”;
    -Τα ονόματα και τα βιογραφικά των υποψηφίων βουλευτών του κινήματος, για ποιόν λόγο βρέθηκαν για να εξετασθούν, στα χέρια του Πάνου και όχι στο αρμόδιο όργανο του κινήματος;
    -Αληθεύει ότι ο Καμμένος, μετά τα παράπονα των οπάδων του για τους διαγραμμένους βουλευές που μάζεψε στο κίνημα, τους είπε ότι τους θέλει μόνο για να συμπληρώσει τους 10 και να κάνει κοινοβουλευτική ομάδα;
    Σαν πολύ δημοκρατία δεν μαζεύτηκε σε αυτό το κίνημα.

    • loretta avatar
      loretta @ dikefalosaitos 26/03/2012 19:54:48

      και πουσαι ακομα...!! θα ακουσουμε πολλλλα μεχρι τις εκλογες..!! διοτι αγαπητε κομμα αντιδρασης ποτε δεν ειχε μελλον!!

  45. juliet avatar
    juliet 26/03/2012 17:25:01

    Πάλι τα ίδια ..θέλω να δεσμευτεί ,θέλω να ξέρω,θέλω να είμαι σίγουρος.Πάντα ένα ΘΕΛΩ,μιά ΔΕΣΜΕΥΣΗ....έτσι φτάσαμε εδώ.Με το θέλω του καθενός μας και με την φιλαυτιά μας.
    Στον κυρ-Λουκά είπες τι θέλεις να δεσμευτεί.Οι άλλοι σου υπόσχονται ,μάλλον τόσα χρόνια το χαΐδευμα των αυτιών εγινε συνήθεια .

    • tak avatar
      tak @ juliet 26/03/2012 17:30:11

      Παραμύθι θέλει ο κόσμος γλυκιά μου... "Λεφτά υπάρχουν" και ... καθαρίζεις! Και τους στέλνεις όλους άπατα και εκεί στον πάτο, ζητάνε δεσμεύσεις από το Σαμαρά! Μέγας είσαι Κύριε...

    • avanti avatar
      avanti @ juliet 26/03/2012 17:41:25

      Πέστα βρε Juliet, λες και έχει δεσμευτεί κάποιος άλλος και έχουν ακούσει τίποτα σοβαρό ή αληθοφανές. Ολοι άρες μάρες κουταμάρες. Η ληστοσυμμαχία της ΕΕ, το ένα, το άλλο και προτάσεις για την διακυβέρνηση της χώρας και έξοδο από την κρίση από κανέναν. Δώσε στο λαό μας γιωργάκηδες και τσίπρες και πάρτου την ψυχή. Λες και όσοι θα ψηφίσουν Σαμαρά χαίρονται για τα μνημόνια, λες και δεν έχουν αντιληφθεί και τους κινδύνους και τα ρίσκα.

      • juliet avatar
        juliet @ avanti 26/03/2012 17:49:36

        Χαιρετώ ,αν και σου έγραψα πιο πάνω .Εμείς που παίζαμε καραγκίοζη κάτι ξέρουμε και απο Γιώργηδες ,Νιόνιους και παράγκες .......

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ juliet 26/03/2012 17:57:14

      Απ'αυτή τη συνήθεια, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Και δεν το καταλαβαίνουμε κιόλας.

  46. giorgos avatar
    giorgos 26/03/2012 17:30:07

    ρε μαστιχα κι ολοι οι αλλοι ασπονδυλοι δεξιοι που τρεχετε ολη μερα απο μπλογκ σε μπλογκ να υμνειτε τον κολλοσο της πολιτικης καμμενο δε σας ενοχλει ηθελα να ξερα η ρητορικη του αρχηγου σας που μιμειτε τη ρητορικη νεοσταλινικων παραφρονων ηγετων της λατινικης αμερικης, τυπου τσαβες μοραλλες και κορεα.τι ιδεολογικο αχταρμα κουβαλατε στο μυαλο σας?

    • Γιαγκούλας avatar
      Γιαγκούλας @ giorgos 27/03/2012 12:40:46

      Από πού και ως πού, αγαπητέ giorgos, οι Τσάβες, Μοράλες και Κορέα είναι νεοσταλινικοί παράφρονες; Επειδή το λένε στο Αμέρικα, που είδαν να χάνουν χρήματα οι πολυεθνικές τους, που υπερκεταλλεύονταν επί δεκαετίες τον πλούτο των χωρών τους ;
      Μακάρι να είχαμε αναδείξει κι εμείς τέτοιους ηγέτες και όχι ¨συνετούς¨ = πολιτικές φιλιππινέζες.
      Τους ¨σώφρονες¨ τους δοκίμασαν οι λατινοαμερικάνοι χρόνια (όταν δεν είχαν αιμοσταγείς χούντες) και αποδείχθηκαν καλοί υπηρέτες των αμερικάνων και των εταιριών τους, ενώ ο κόσμος πεινούσε.
      Δοκίμασαν διάφορους Μένεμ, Ντε Λα Ρούα κλπ., που τους οδήγησαν στην εξαθλίωση, με το ΔΝΤ απαραίτητο.
      Και ευκαιρίας δοθείσης: φτηνά καύσιμα από τη Βενεζουέλα, εδώ και τώρα.
      Εκτός εάν προτιμά κανείς να πληρώνει πάνω από 2 ευρώ το λίτρο την αμόλυβδη και επίσης πανάκριβα το πετρέλαιο, με μισθούς και συντάξεις 300,400 ή 500 ευρώ.

  47. juliet avatar
    juliet 26/03/2012 17:35:38

    Και εσύ λες παραμύθια;λέω ....

    • tak avatar
      tak @ juliet 26/03/2012 17:39:22

      Εγώ την αλήθεια λαλώ... Εν παντί τόπω και χρόνω.

      • juliet avatar
        juliet @ tak 26/03/2012 17:52:20

        σε πιστεύω .

  48. GreekInLux avatar
    GreekInLux 26/03/2012 17:36:09

    κάτσε εσύ και περίμενε το "τσέκι" των 110 δισ. από τη τιτλοποίηση των κοιτασμάτων νότια της Κρήτης "ανεξάρτητε έλληνα". Τώρα που τα πιάσαμε τα λεφτά απ' τους "κουτόφραγκους" είναι εύκολο για το παιδοβούβαλο με το πλούσιο μπαμπά να πετάει εξυπνακίστικα και πιασάρικα motto στα social media που χάφτουν "μπάμπηδες" σαν και του λόγου σου.

    Υστερόγραφο: είναι προτιμούμε και όχι προτιμούμαι

  49. juliet avatar
    juliet 26/03/2012 17:37:31

    M.O
    Mικρέ ,μεγάλωσες το είπε και ο κύριος Ροδινός .Τέλειος.

  50. alex23 avatar
    alex23 26/03/2012 17:43:25

    ο κ. καμμενος βλεποντας καποια στιγμη οτι επιασε πολιτικο ταβανι η πολιτικη του διαδρομη,προσπαθησε να ξεχωρισει παριστανοντας τον δον κιχωτη που πολεμα και καταγγελει τους ανεμομυλους.

    αυτο δεν ηταν δυσκολο μιας και το ανευρο των πολιτικων στελεχων της νδ και ο πετυχημενος ψυχολογικος πολεμος της αριστερας, αφηναν παντοτε χωρο σε λαικιστικα στοιχεια να αποκτησουν κοινο (καρατζαφερης,ψωμιαδης)

    παγιδευμενος ομως στην ρητορια του και μην εχοντας την ευελιξια(ικανοτητα για κολοτουμπα) που ειχαν οι αλλοι, επεσε θυμα του φουσκωματος που του εκαναν αριστεροι κυκλοι και μπλογκς και πιστεψε οτι μπορει να αναπληρωσει για το συστημα τον ρολο του κ.καρατζαφερη, που μετα απο το μνημονιο 1+2 φαινεται πως εχει χασει την χρησιμοτητα του και δεν κινδυνευει να μην εκλεγει, ποσο μαλλον να ανακοψει τον κ. σαμαρα απο μονος του

    τωρα, χωρις να εχει πολιτικο σχεδιο και σαν μονο προσον οτι ισως να μπορει να κοψει την αυτοδυναμια της νδ προτου ο κοσμος αρχισει να καταλαβαινει τι πρεσβευει, παλευει για την προσωπικη του πολιτικη επιβιωση και τραβαει στο αρμα του οσους πιστευουν οτι ειτε λογω κακων δημοσκοπικων αποτελεσματων δεν θα εβγαιναν βουλευτες, ειτε παγιδευτηκαν απο ανοησια τους στην ιδια ρητορια και δεν μπορεσαν να κανουν πισω χωρις να γελοιοποιηθουν, ειτε με το σκεπτικο οτι κανοντας μια 'σταση' σε συγγενικο σχηματισμο θα μπορουν να διαπραγματευτουν μελλοντικα την επιστροφη τους και να αποκτησουν ρολο, οπως εχει συμβει πολλακις στο παρελθον (κακως κατα την γνωμη μου) στην νδ

  51. xp avatar
    xp 26/03/2012 17:44:53

    Τα κουκια δεν βγαίνουν ! Το ότι το 2009 διαβάζαμε ολοι Αρλεκιν ,δεν λέει τίποτε...
    Η εποχή του εν λευκώ τελείωσε !Να αποδείξει ό κάθε πολιτικός την αξία του και το πρόγραμμα του. Και μετά να τσεπώσει την αμοιβή του.......(Αν δεν κάνω λάθος όλοι οι πρώην πρωθυπουργοί & πρόεδροι της βουλής έχουν πολυτελέστατα γραφεία με δεκάδες υπαλλήλους και αστυνομικούς ,ο καθένας !) Πρώτα δουλειά , μετά χειροκρότημα και παραδάκι...

  52. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 26/03/2012 17:45:31

    Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΝΔ

    Ιδού τι γράφει το parapolitika που έχει αναλάβει την προβολή του Καμμένου στο Διαδίκτυο ενώ παράλληλα το στηρίζουν διάφοροι της ... Συγγρου:

    "Μπορεί να άλλαξε κόμμα, αλλά δεν αλλάζει... συνήθειες. Ο λόγος για τον γνωστό γκαφατζή Χρήστο Ζώη, ο οποίος πριν από μερικές ώρες επανήλθε με νέο... χτύπημα. Ο προσχωρήσας στους «Ανεξάρτητους Έλληνες» πρώην υφυπουργός, αγνοώντας παντελώς την γραμμή Καμμένου, δήλωσε πως ο νέος πολιτικός φορέας θα πρέπει να είναι... ανοικτός στο ενδεχόμενο μετεκλογικής συνεργασίας με την ΝΔ. Συγκεκριμένα, μιλώντας στον real fm, τόνισε: «Μια δύναμη η οποία υπεύθυνα πρέπει να απευθυνθεί στους συμπατριώτες μας προεκλογικά και να ζητήσει ψήφο θετική, οφείλει να ξέρει και τι είναι έτοιμη να ζητήσει από τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου. Εγώ προσωπικά - και δεν αναφέρομαι σε κάτι το οποίο λένε οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες" - λέω ότι θα έμπαινα στον πειρασμό να δοκιμάσω τις αντοχές και τον πατριωτισμό των κομμάτων τα οποία θα μου ζητούσαν την ψήφο εμπιστοσύνης».

    Λίγο αργότερα ο Πάνος Καμμένος επιχείρησε να διορθώσει την... ανορθογραφία του βουλευτή Λάρισας, επισημαίνοντας πως «ο κ. Ζώης στη συνέντευξή του, εννοούσε συνεργασίες με αντιμνημονιακούς βουλευτές»...

    Τι είπατε; Ακόμα δεν αρχίσαμε;

  53. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 26/03/2012 17:50:59

    ΤΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΤΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟΥ;

    Νέα ερωτήματα πολιτικής ηθικής και αρμοδιότητας του ΣΔΟΕ προκαλεί η απάντηση του Πάνου Καμμένου σε ρεπορτάζ της «δημοκρατίας» (φύλλο Παρασκευής), που αποκάλυπτε ότι πετούσε με ιδιωτικό ελικόπτερο, αξίας 500.000 ευρώ, το οποίο ελεγχόταν από εταιρία offshore στην Κύπρο.

    Η «δ» είχε αναφερθεί στη βρετανική εταιρία Heli Air, υπό τον Ελληνοκύπριο John Michalakis, που απέκτησε το ελικόπτερο στις 4 Μαΐου 2006, ενώ στις 6 Νοεμβρίου 2006 το μεταβίβασε στην κυπριακή εταιρία FLY FREEDOM HOLDINGS LTD. Το ελικόπτερο στάθμευε στην Αερολέσχη Δεκέλειας, χρησιμοποιήθηκε από τον κ. Καμμένο και παρέμεινε στην κυριότητα της offshore ως τις 5 Νοεμβρίου 2008, οπότε μεταπωλήθηκε σε τρίτο πρόσωπο.


    - Στο... facebook

    Σε απάντησή του, που αναρτήθηκε και στο facebook μαζί με αντίγραφο μισθωτηρίου συμβολαίου με την κυπριακή FLY 4U HOLDINGS LTD, ο επικεφαλής των Ανεξάρτητων Ελλήνων υποστηρίζει ότι «μέχρι σήμερα για τη λάσπη χρησιμοποιούσαν τους ανεμιστήρες. Τώρα οι λασπολόγοι χρησιμοποιούν τους έλικες των ελικοπτέρων. Η ιστοσελίδα της Λέσχης Δεκέλειας το ελικόπτερο το αναφέρει ως ένα από τα ενταγμένα στο δυναμικό της. Είναι ένα από τα ελικόπτερα, νηολογίου ΥΠΑ, που χρησιμοποιούνται για την εκπαίδευση πιλότων, όπως έκανα και εγώ».

    Ο κ. Καμμένος προσθέτει ότι «όλες οι πτήσεις είναι καταγεγραμμένες στην ΥΠΑ και υπάρχει ενοικιαστήριο συμβόλαιο και αποδεικτικό πληρωμής. Στις 5-6-2006, το ελικόπτερο ενοικιάστηκε για 100 ώρες πτήσης προς 20.000 ευρώ + ΦΠΑ, που πληρώθηκαν από τον τραπεζικό μου λογαριασμό». Στην απάντησή του, ο βουλευτής καταλήγει ότι «όπως προβλέπουν οι διαδικασίες, λόγω αυτού του συμβολαίου και, κυρίως για να χρεωθεί κάποιος την ευθύνη της ασφάλειας, οι μετοχές της εταιρίας μεταβιβάστηκαν προσωρινά στην εταιρία FLY FREEDOM, με εγγυητή τον πατέρα μου Ηλία Καμμένο, που έκανε και χρήση του μέσου. Αυτονόητο είναι ότι με το τέλος των ωρών πτήσης ελικόπτερο και μετοχές της εταιρίας γύρισαν πίσω στους ενοικιαστές-ιδιοκτήτες».


    - Η δευτερολογία της «δ»

    1. Απορούμε πού είναι η «λάσπη» και οι «λασπολόγοι»! Ενώ η «δ» έγραψε, μετριοπαθώς, για ελικόπτερο «που φέρεται ότι χρησιμοποιούσε» ο κ. Καμμένος και ανήκε σε μία offshore, ο ίδιος παραδέχεται ότι είχε υπογράψει σύμβαση με την offshore FLY 4U και ότι ο πατέρας του συνδέεται με την, επίσης offshore, FLY FREEDOM. Πιθανόν νόμιμο, αλλά όχι ηθικό για έναν πολιτικό να συναλλάσσεται όχι μόνον με μία, αλλά με ΔΥΟ εξωχώριες εταιρίες!

    2. Το μισθωτήριο, που κατέθεσε ο κ. Καμμένος, αναφέρει ότι η FLY 4U έχει στις 5 Ιουνίου 2006 στην κυριότητά της το επίμαχο ελικόπτερο. Διαψεύδεται όμως από τα στοιχεία της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας της Βρετανίας (που περιφρόνησε ο κ. Καμμένος, αν και τα έχει ήδη αποκαλύψει η «δ») και τα οποία δείχνουν ότι η κυριότητα ανήκε για ένα εξάμηνο (4 Μαΐου - 6 Νοεμβρίου 2006) στη βρετανική Heli Air και όχι σε κάποια κυπριακή εταιρία. Πρόκειται για γνωστό τέχνασμα φοροαποφυγής, ώστε τα ελικόπτερο να χαρακτηριστεί «μεταχειρισμένο» και να καταβληθούν μικρότεροι φόροι εισοδήματος και ΦΠΑ.

    3. Παρουσιάζοντας δύο offshore με παρεμφερή ονόματα, ο κ. Καμμένος περιπλέκει (ελπίζουμε όχι σκόπιμα) την κατάσταση. Στην πραγματικότητα, το ελικόπτερο δεν ανήκε ποτέ στη FLY 4U, αλλά στη FLY FREEDOM από τον Νοέμβριο του 2006 ως τον Νοέμβριο του 2008. Ο κ. Καμμένος υπέγραψε μισθωτήριο με μία offshore στην οποία δεν ανήκε ποτέ το ελικόπτερο, ενώ η δεύτερη (με το παρεμφερές όνομα) το απέκτησε πέντε μήνες αργότερα.

    4. Ολως τυχαίως, η FLY 4U ιδρύθηκε την 1/6/2006 (τέσσερις ημέρες προ του συμβολαίου μίσθωσης και με αρ. μητρώου 177591), ενώ η FLY FREEDOM (αρ. μητρώου 174964) στις 12 Απριλίου 2006, δηλαδή προτού καν το ελικόπτερο φτάσει από το εργοστάσιο των ΗΠΑ στη βρετανική Heli Air. Οταν ο κ. Καμμένος μετέβη στη Λευκωσία και υπέγραψε το συμφωνητικό, τα γνώριζε όλα αυτά; Αν ναι, είναι συνυπεύθυνος. Αν όχι, προφανώς ανέλαβε τον κίνδυνο συνδιαλλαγής με δύο περίεργες offshore.

    5. Για τις 20.000 ευρώ, που δηλώνει ότι πλήρωσε για εκπαίδευση ο κ. Καμμένος, όπως και για τα έξοδα καυσίμων, στάθμευσης, συντήρησης κ.λπ., ποιος εξέδωσε τιμολόγιο και ποιος πλήρωσε φόρο εισοδήματος και ΦΠΑ; Η Αερολέσχη Δεκέλειας, οι offshore ή κανείς; Μίσθωναν κι άλλα πρόσωπα (και ποια) το συγκεκριμένο ελικόπτερο; Ποιος εξέδιδε τιμολόγια και εισέπραττε τα μισθώματα;

    6. Ο ισχυρισμός του κ. Καμμένου περί μεταβίβασης μετοχών, για λόγους ασφάλισης και εγγύησης, δεν έχει καμία σχέση με τον Κώδικα Αεροπορικού Δικαίου της Ελλάδας (1988) και με τον Νόμο περί Πολιτικής Αεροπορίας της Κύπρου (2002). Κάτι παρόμοιο ισχύει μόνο σε περιπτώσεις εκμετάλλευσης αεροσκάφους από ενυπόθηκο δανειστή…

    7. Το ουσιώδες ερώτημα είναι απλό: Ποιος ο λόγος των τριγωνικών συναλλαγών μεταξύ Βρετανίας, Ελλάδας και Κύπρου και των παιγνίων με δύο offshore για μια «απλή» εκπαίδευση αναψυχής;

    http://www.dimokratianews.gr/content/6122/

    • tan avatar
      tan @ αναγνωστης 27/03/2012 13:52:48

      Ρε πανέξυπνοι της "Δ" από πότε θεωρείται μια ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ και μια ΚΥΠΡΙΑΚΗ (αμφότερα μέλη της ΕΕ και η Κύπρος μέλος της ευροζώνης) εταιρία off-shore?????

  54. dipas avatar
    dipas 26/03/2012 17:56:01

    Η πολιτική έχει πολλές οπτικές.
    Μία από αυτές λέει ότι ο Σαμαράς έδωσε χείρα βοηθείας στο διαλυμένο Πασόκ και το έσωσε με τη συγκυβέρνηση από τα τάρταρα..
    Άλλη οπτική λέει ότι μετεκλογικά δεν κυβερνάς χωρίς το σύστημα Πασόκ κι έτσι τους σώζεις και σε βοηθούν(;) να κυβερνήσεις μαζί τους..
    Τρίτη οπτική λέει ότι ένας Καμένος με 10% σε μια τέτοια συγκυρία αποφασίζει για πολλά και βολεύει τον Σαμαρά διότι περνά τις εθνικές γραμμές δήθεν λόγω ανάγκης συνασπισμού αυτοδυναμίας, κι έτσι είναι όλοι οι δεξιοί ευχαριστημένοι!!!
    Τέταρτη οπτική λέει ότι ο Σαμαράς με τον Καμένο μετεκλογικά να τον "εκβιάζει" γυρνάει το μνημόνιο τούμπα στους Γερμανούς και ξεφορτώνεται τελειωτικά το Πασόκ.
    Πέμπτη οπτική λέει ότι Ντόρα και Καρατζαφέρ "τελειώνουν πολιτικά" και δίνουν τους φίλους τους στον Καμένο της ευθυγνωμίας..
    Έκτη οπτική λέει ότι η Δεξιά έχει μια μεγάλη ευκαιρία να πατάξει το Πασοκοκαθεστώς ολοσχερώς και ανεπιστρεπτί, δίνοντας βήμα σε όλους τους άλλους συμμάχους πλην των Γερμανών του μνημονίου. Έτσι η προκαταρκτική εκδήλωση ενδιαφέροντος προς Ρωσία, Ισραήλ και ΗΠΑ γίνεται γεγονός και η Γερμανία με την Τουρκία πάνε στα αζήτητα ξανά μετά από..70 χρόνια περίπου!
    Όλοι ξέρουνε ότι σε αυτές τις στιγμές η παρτίδα καίει και δεν χωρούν κόκκινες γαρμμές τύπου Στάλιν και ΚΚΕ..
    Τώρα χρειάζεται η ενωτική πορεία που όμως μπορεί να φαίνεται και διασπαστική εκ πρώτης όψεως!!!
    Είδωμεν το αποτέλεσμα φίλοι μου, πάντως οι φίλοι ποτέ δεν χωρίζουν έτσι κάποια συμμαχία..έχει η φάβα.. και σίγουρα όχι "δημοκρατική"..!!!

    • hitman avatar
      hitman @ dipas 26/03/2012 18:09:02

      Εμεις παντως εδω εχουμε αλλο θεμα(Β Ελλαδα).Σημερα το ακουσα σε συζητηση και κοντεψε να μου ερθει εγκεφαλικο.
      Εαν η ΝΔ εχει ποσοστα λιγοτερα απο αυτα που πηραμε στις τελευταιες εκλογες τοτε τιθεται θεμα ηγεσιας για την επομενη μερα!!!
      Ποσο loosers μπορει να ειμαστε ενα μηνα πριν τις εκλογες να συζυταμε για την επομενη μερα.Ελεος τοσο πια χαζοι ειμαστε?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ hitman 26/03/2012 23:40:00

        Απάντησες μόνος σου hitman, και σε ελληνικά και σε αγγλικά..loosers και χαζοί...

    • θρακομακεδονας avatar
      θρακομακεδονας @ dipas 26/03/2012 23:52:29

      Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι...

  55. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/03/2012 18:04:57

    Και ο Πούτιν ανέλαβε να κυβερνήσει με ΔΝΤ στο κεφάλι του και με το χρήμα της Κίνας που τους έριξε στα μούτρα τους έδιωξε και έκανε κουμάντο στη χώρα του. Με τα κοιτάσματα που έχει η Πατρίδα μας, νομίζετε πως ένας Έλληνας ηγέτης δεν μπορεί να κάνει τα ίδια με το ρευστό της Ρωσίας που ότι ώρα θέλουμε το έχουμε;

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ Γεώργιος Τ. 26/03/2012 22:39:35

      Η σκανδαλολογία δεν εναι πολιτικο επιχειρημα. Ειναι το όπλο της διαπλοκής για την χειραγωγηση της κοινης γνωμης και τη διαμόρφωση του πολιτικου αποτελεσματος. Αυτο άλλωστε εγινε εις βαρος της ΝΔ και του Καραμανλή. Η υιοθετηση της εις βαρος του Καμμενου δικαιωνει την εγκληματικη πολιτικη των διαπλεκομενων και του ΠΑΣΟΚ εις βαρος της ΝΔ. Το Κομμα του Καμμενου πρέπει να κριθεί για τις θεσεις του και τις προτάσεις του που είανι ανυπαρκτες και όπου υπάρχουν κινουνται μεταξυ της συνωμοσιολογίας και του παραλογισμού, μεταξυ της άναρθρης κραυγής και ψευτοπαλικαρισμού, μεταξυ της δημαγωγίας και της παραπολιτικης τερατολογίας. Το πραγματικο πρόβλημα βρισκεται στο γεγονός ότι κομματα "διαμαρτυρίας" χωρις λογικες προτάσεις, χωρις ενα επιχειρημα που να ακουμπά την πραγματικότητα, αοριστολογώντας και λαικίζοντας διεμβολίζουν το πολιτικο σύστημα με τόση ευκολία. Μια εκ των απαντησεων ειναι ότι κάναμε τη σκανδαλολογια πολιτικο επιχείρημα και πανω της κτιζονται πολιτικες καριέρες. Ηττηθηκε η λογικη προεγγιση από τον εντυπωσιασμο και τον εφήμερο συναισθηματισμό. Εντυπωσεις της στιγμης που κατασκευασαν τα ΜΜΕ παραγουν, αν μας τις περάσουν και τις αποδεχτουμε, αποτελεσματα για μια τετραετια. Και δεν εχουμε δυστυχως ανεξάντλητες τετραετίες.
      Η ΝΔ δεν εχει αναγκη τη σκανδαλολογία όσο την πιστη και την υποστήριξη των θεσεων της και του ιδεολογικού της πλεονεκτηματος που εχει ιστορικά δικαιωθεί στο πολιτικο, κοινωνικό και οικονομικό πεδίο. Η πολιτική τερατολογία και η ασυναρτησία δειχνουν τα όρια κιι την επικινδυνότητα των κομματων διαμαρτυρίας όπως του Καμμενου.
      Η ΝΔ εχει, στη σημερινη κριση, μεγαλυτερη απο πότε ευθυνη να ηγηθεί της προσπαθειας για τη σωτηρια της χώρας και να μην υποκυψει στην ευκολια του λαικισμού. Κυριο όπλο της ειναι η σοβαρότητα και η συνέπεια στις πολιτικες και ιδεολογικες της αρχες.
      Στο τέλος τέλος όσο και να προσπαθησει δεν θα της αναγνωρίσει ο λαός το δικαιωμα της απερισκεπτης φλυαριας των κομματων διαμαρτυρίας. Αν, όμως, της το αναγνωρισεί θα πάψει να ειναι η ΝΔ και θα γινειένα ακομη κομμα διαμαρτυρίας όπου η πολιτικη ασκειται με κριτηριο την πολιτικη επιβίωση των στελεχών τους και όχι την πατριδα και την κοινωνια.
      Το σκανδαλο όσο σημαντικο και να ειναι δεν πρέπει να υποκαταστησει την πολιτικη και το πολιτικο επιχειρημα.

  56. ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. 26/03/2012 18:05:00

    Αγαπητέ Τακ ειλικρινά θα ήθελα να πιστέψω το Σαμαρά ότι έχει δεσμευτεί να εφαρμόσει το μνημόνιο με τις απαραίτητες αλλαγές που θα οδηγήσουν σε ανακοπή της ύφεσης και ανάπτυξη.
    Αν και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν τέτοια μέτρα, καλόπιστα θα τον πίστευα εάν δεν είχαν προηγηθεί τα Ζάππειο 1 & 2, και δεν ήταν ο ίδιος που σε διάγγελμα του έλεγε ότι η συμφωνία της 27ής Οκτωβρίου μετά από 10 χρόνια θα μας φέρει στο ίδιο σημείο που είμασταν το 2009 (βλέπε χρέος 120,05 % του Α.Ε.Π.) και μετά δέχθηκε συγκυβέρνηση υπό τον τραπεζίτη Λουκά και υπέγραψε ότι θα εφαρμόσει το αυτό πρόγραμμα και μετά τις εκλογές. Σημειωτέον ότι σύμφωνα με νεότερες μελέτες μετά την πιστή εφαρμογή του προγράμματος το 2020 το χρέος θα είναι 162% του Α.Ε.Π.(μελέτη του Δ.Ν.Τ. όχι δικιά μου ποταπή εκτίμηση), αλλά εμείς για έναν περίεργο λόγο θα μπορούμε να δανειζόμαστε από τις αγορές. Τι μπορεί να αλλάξει σε 3 μήνες κυβέρνηση Σαμαρα; Μοιάζει παρεμφερές με το λεφτά υπάρχουν.

  57. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 26/03/2012 18:30:15

    Ρε παιδιά, δηλαδή για να ενοικιάσω ένα ελικόπτερο, πρέπει να μπω εγγυητής στην εταιρεία από την οποία το ενοικιάζω;
    Πω πω σφίξαν οι κ...λοι :)

    • alex23 avatar
      alex23 @ dikefalosaitos 26/03/2012 18:47:39

      μην ειμαστε κακοι..στην προσπαθεια του να δει πως κανουν τα κολπα με τις offshore στο πασοκ, εκανε και αυτος μια δοκιμαστικη πτηση για καθαρα "εκπαιδευτικους" λογους..

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ alex23 26/03/2012 20:29:10

        Αχ Πάνο μουυυυυυ, τι τα ήθελες τα ελικόπτερα Πάνο μουυυυυυυυυυυ, και σου το' λεγα θα το φας το κεφάλι σου Πάνο μουυυυυυ, πάρε δίπλωμα σου φώναζα, ξέρω' γω μου' λεγες, βάλε κράνος σου'λεγα, ξέρω 'γω μου 'λεγες, μην μπλέκεις με off shore σου ΄λεγα, ξέρω 'γω μου 'λεγες Πάνο μουυυυυυυ

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 26/03/2012 20:41:37

          dikefalisaite,
          το μουυυυυυυυυ .....δεν μουυυυυυυυ αρέσει!

  58. Βας-Βας. avatar
    Βας-Βας. 26/03/2012 18:34:27

    Ψάξτε λιγάκι το ελικόπτερο που από μία περίεργη οφ-σορ πέρασε στην κυριότητα της οικογενείας Καμένου και αμέσως σε άλλη οφ-σορ της Κύπρου!

  59. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 18:43:17

    Οι γερμανοί κερδίζουν από την κρίση πολλαπλά ! Και από την διαφορά των τόκων αλλά και από το μαλακό ευρώ.Δείτε το βίντεο της γερμανικής τηλεόρασης , το οποίο έχει και ρεπορτάζ με δύο εργοστάσια της ίδιας γερμανικής εταιρείας το ένα από τα οποία βρίσκεται στην Γερμανία (Οι εργαζόμενοι παίρνουν αυξήσεις) ,το δε άλλο στην Ελλάδα( Οι εργαζόμενοι υφίστανταιν μειώσεις ,φοβούνται το κλείσιμο).Μετά ας μιλήσουμε για διαστημόπλοια! Γειά σου Ευρώπη των λαών!!!
    http://www.newsbomb.gr/chrhma/story/123667/oi-germanoi-kerdizoyn-para-polla-apo-tin-ellada

  60. ΚΑΤΕΡΙΝΑ-40 ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΣΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ-40 ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΣΑ 26/03/2012 19:31:49

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΔΙΑΛΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΨΕΥΤΟΓΚΑΛΟΠ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΥΡΙΟ ΑΝΤΩΝΗ . ΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΘΑ ΜΑΣ ΡΙΞΕΙ ΠΡΩΤΟΥΣ ΤΟ ΠΑ(ΣΟΚ).
    ΕΚΛΟΓΕΣ Α-ΜΕ-ΣΑ

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ ΚΑΤΕΡΙΝΑ-40 ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΣΑ 27/03/2012 17:50:36

      Ε μα αυτή η παράταξη μια ζωή απο το εαυτό της παιδεύετε... Μη ασχολείστε υπερβολικά με τον καμμενο γιατί κινδυνεύουμε να παρουμε ποσοστά καμμενου.

  61. xp avatar
    xp 26/03/2012 20:05:23

    Συμφωνώ με την Κατερίνα! Αν ένας που δεν είναι ΝΔ δει τα δύο κόμματα,παρατηρεί: Ενα τύπο που μιλά ,ωραία και το παίζει σούπερ-μάνατζερ.Εναν άλλον που αλλάζει θέση , δεν λέει κάτι διαφορετικό στην αδιέξοδη πολιτική και δεν μπορεί να έχει αυτή την στιγμή την εικόνα του μάνατζερ . Το να αγαπάς την παράταξη ,δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχεις σκεπτικισμό ,ίσα-ίσα το αντίθετο!

  62. KA avatar
    KA 26/03/2012 20:45:49

    Ωραίο κείμενο. Σε ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά, είναι βαθύ το ερώτημα και επώδυνο, πολύ επώδυνο.

    Αν βρείς χρόνο, διάβασε ένα κείμενο "στεγνό" και πεζό, αν συγκριθεί με αυτό που παρέθεσες. Μου άρεσε όταν το διάβασα, νομίζω πως είναι σε μεγάλο βαθμό αλήθεια. Ιδιαίτερα η προ-τελευταία παράγραφος, ίσως δίνει μία απάντηση τι πήγε τόσο στραβά.

    http://www.istorikathemata.com/2011/07/1974.html

    Να είσαι καλά. Πάντα χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να κρατάνε μέσα στην καρδιά τους τον πόνο και τα αισθήματα εκείνου του καλοκαιριού, που θα μας καθορίζει για πολλά χρόνια.

    • juliet avatar
      juliet @ KA 26/03/2012 21:46:40

      ΚΑ
      είχα ένα βιβλίο για τον Μακάριο και έκαναν στο σχολείο τα παιδιά μια έκθεση και το πήραν να το πάνε και μου το έκλεψαν.Αν μπορέσω θα το τυπώσω αυτό που μου έστειλες ,τα φυλάω για τα παιδιά κάποια να γνωρίζουν την ιστορία όσο γίνεται.Ισως έπαιξε ρόλο ότι προέρχομαι από πολιτικούς πρόσφυγες κάτω από σκληρές συνθήκες .Χάρηκα ειλικρινά .

    • Γιώργος Τρεβής avatar
      Γιώργος Τρεβής @ KA 27/03/2012 00:17:49

      Εκπληκτικό το κείμενο στο οποίο παραπέμπεις.
      Απόλυτα αληθινό.
      Και η ουσία είναι ότι αν έβγαινε κάποιος και πρόκρινε την κάθαρση ως πρωταρχικό του στόχο για μετά τις εκλογές, θα κέρδιζε ΑΝΕΤΑ την αυτοδυναμία.
      Δυστυχώς όμως, αντί να κάνουν σημαία τους την κάθαρση, βγάζουν non paper για τον Καμμένο. Και τα παίρνουν κάποιοι και τα προάγουν και τα ‘φουσκώνουν’ .
      Δεν θα χρειαζόταν οι θεωρίες για τον όποιο Καμμένο, αν η ΝΔ ήταν σε θέση να υποσχεθεί υπεύθυνα και αξιόπιστα στον Έλληνα πολίτη ότι θα επιδιώξει την κάθαρση για την προδοσία του 2009.

  63. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 26/03/2012 20:51:26

    Και τι να κάνω juliet μουυυυυυυυ :)

  64. tasos1 avatar
    tasos1 26/03/2012 20:51:41

    Γιαδικιάρογλου, λες την καημένη πατρίδα να μας την κάνουν ... καμμένη παρτίδα;

  65. mastihas avatar
    mastihas 26/03/2012 20:56:27

    τη συναντας στην τηλεοραση που εμφανιζεται σαν τηλεπερσονα καθε 3 και λιγο. μαθε να κανεις πολιτικη συζητηση συγχωριανε. σου θιξαμε τον ηγετη;

  66. tak avatar
    tak 26/03/2012 20:56:29

    Άντε λοιπόν που έφτασε και αυτουνού η ώρα
    πρώτα θα γίνει ... αρχηγός και ύστερα σαν ... Ντόρα!

  67. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/03/2012 20:56:31

    Κορίτσια ...αγόρια σε ποιόν τα σούρνουμε?
    Φάκτορα ....έβαλες το χεράκι σου!!!

    • Μara avatar
      Μara @ Φελίζα 26/03/2012 22:21:24

      Φελίζα,
      Τα σούρνουμε σε έναν επαγγελματία προβοκάτορα, που έκανε μιά βολτίτσα από εδώ και προφανώς έφαγε κλωτσιά....

      • loretta avatar
        loretta @ Μara 26/03/2012 22:27:55

        τι να κανεις...που ξερεις τα γραφουν τα διαβαζουν...μπορει στο τελος να καταλαβουν και τι λενε!!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Μara 26/03/2012 22:34:07

        Mara προφανές! Θεωρώ ότι δεν υπήρχε λόγος ....αλλά ο καλός μας factorx ξέρει!

        • Mara avatar
          Mara @ Φελίζα 26/03/2012 22:41:58

          Φελίζα,

          Καλός, δεν λέω, άλλα τον έχω και άχτι μερικές φορές, που μου σβήνει τα ωραία μου σχολιάκια...!!!

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 26/03/2012 22:45:49

            Από αγάπη .....μη σου βγεί κακό όνομα.Προσπαθεί οι δεξιές να είναι παράδειγμα προς μίμηση.....

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ juliet 26/03/2012 22:58:18

            Ναι juliet, και Mara,
            Mπορώ να πω ότι ανακουφίζομαι, γιατί νόμιζα ότι το παθαίνω μόνο εγώ. Από τότε όμως που συνετίστηκα και αποφεύγω τις πολύ οξύαιχμες φράσεις,δεν το ξαναέπαθα. Άρα, κάτι ξέρει !

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 26/03/2012 23:06:48

            Εγώ θέλω να μου βγεί.... αλλά που τέτοια τύχη?
            Χα χα!

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 26/03/2012 23:19:38

            Καλέ μου Παύλο,

            Εγώ δεν συνετίζομαι... χι χι!
            Γι΄αυτό αρπάζω και τις διαγραφές...΄
            (μη νομίζεις... αρπάζει και αυτός τα "γαλλικά" του πρός στιγμήν...), Αλλά κατά τα άλλα, είμαστε μιά ωραία ατμόσφαιρα... χα χα!

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 26/03/2012 23:21:40

            Παύλο ....παλιά μου τέχνη κόσκινο.....
            Ας όψεται ο ΜΟ ....που έκαμψε τις αντιστάσεις μας

  68. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/03/2012 21:05:26

    Κορίτσια ...με τους καιροσκόπους ...υπάρχει ένα θέμα . Τι να πω?
    Όπου φάμε καλύτερα?
    Όπου έχουν καλύτερη καρέκλα?
    Μάλλον ..όπου τους παίρνει .
    Έχω και εγώ παραδείγματα υπαλλήλων πολιτικών γραφείων ...ξέρετε από αυτούς με πτυχίο στο τάζομεν και τρώγομεν.... και πολύ έχω στενοχωρηθεί.

    • juliet avatar
      juliet @ Φελίζα 26/03/2012 21:21:35

      Τη σήμερον ημέρα ξέρεις τι είναι να έχεις αναπαυτική καρέκλα -εμένα εξαίρεσέ με,τρέχω- να είσαι σε πολιτικό γραφείο ,να χαιρετάς τον βολευτή ...... να είσαι στην ελιτ των αξιότιμων συμπολιτών μας .Και είπαμε εμείς οι λαΐκοί τύποι τρώμε και πατσά με λεμόνι και μας αρέσει και το μανούρι χωριστά όμως ,και γεννηθήκαμε και χωρίς χολή !και δεν στενοχωρούμε τους άλλους !και είμαστε και με κοιλιακούς γιατί τρώμε λίγο και προσέχουμε και το στυλ μας.Συμπέρασμα, γκρινιάζεις αδικα Φελίζα μουυυυυυυυ,μου το κόλησε ο Δίκεφαλος.
      Κάποτε με κοίταγε μιά,λέω τι κοτάει και μου λέει και εγώ είχα ωραία μάτια αλλά από τις στενοχώριες χαλάσανε.Μη μου στενοχωριέσαι λοιπόν χαλάνε τα μάτια και το δέρμα.

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ juliet 26/03/2012 21:39:02

        Juliet, προσέχω και αντέχω.
        ΥΓ.Δες λίγο πιο πάνω

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 26/03/2012 21:56:05

          Είδα ..είδα ,άσε που ο Δαναός θα μας εκαιδεύσει να τρώμε χωρίς να τρώμε.Ακου να μας καλεί ...εδώ κοντά ,δίπλα στη Σαλονίκη.Τι εννοείς δίπλα ,στην Ερέτρια ;έχω στα Πλακάκια .

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Φελίζα 26/03/2012 22:07:32

          Δεν περνάς την γέφυρα του Λήλαντα?

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 26/03/2012 22:16:42

          Kατάλαβα....

  69. juliet avatar
    juliet 26/03/2012 21:06:19

    Στο λιμάνι του Περαία...γι΄αυτό φώναζε ήθελε θάλασσα.

  70. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/03/2012 21:09:32

    Juliet ..δεν σε πιστεύω ...τρώς πατσά?
    ....εγώ μανούρι. Διακοπές λοιπόν στην Βόρια Ελλάδα - αν μας έχει μείνει κανένα ψιλό ως τότε- περνάς ..από Εύβοια - ξέρεις κοντά στο σπίτι σου - και φύγαμε!

  71. P.TZ avatar
    P.TZ 26/03/2012 21:20:21

    Και γιατί δεν το σκέφτεστε διαφορετικά ρε παιδιά??Να υπάρχει συνενόηση Σαμαρά-Καμένου???????????Κόβει ψήφουτς από τον Καρατζαφέρη και μετά τα βρίσκουν.Τόσο απίθανο είναι????????????

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ P.TZ 27/03/2012 00:43:50

      Ναι. Γιατί πώς θα βρούν κοινό τόπο να συνεργαστούν οι τάχα μου τάχα μου σούπερ ντούπερ πατριώτες του Καμένου με τη ΝΔ. Ο Καμμένος δεν πρέπει να εκλεγεί. Αυτός είναι ο στόχος

  72. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 21:21:59

    Εδώ ένας καλόγερος είναι κολλητός με Πούτιν και πρ.Κάρολο ! Αν θέλουμε μπορούμε !Αν πιεζόμεθα και υποχωρούμε θα γίνουμε γιουσουφάκια.Και δεν ενοώ να γίνουμε Κάστρο ,Παπαδόπουλος (εκ Κύπρου) είναι το υπόδειγμα!Και λεφτά και ΕΕ για την Κύπρο και όχι Ανάν!

  73. Παύλος avatar
    Παύλος 26/03/2012 21:38:24

    Και ποιός σου είπε εσένα ότι.... "σημαίνει ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ" ;;;
    Το είπαμε τόσες φορές , ας το επαναλάβουμε μιά ακόμη, γιατί μερικών το μυαλό ειναι τόσο ...."χλωρό", που βρίσκουν εύφορο έδαφος να θάλλουν τόσα πολλά αγκάθια και τσουκνίδες, ώστε να καταπνίγεται η ορθοκρισία :
    Ο Σαμαράς ψήφισε το minimum των εκβιαστικών απαιτήσεων, που η ΓΑΠώνητη τρόΐκα του επέβαλε, όταν βρέθηκε ένα βήμα μπρος από τον κρεμό!
    ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΒΕΒΑΙΩΣ, ...ΟΥΔΑΜΩΣ ΕΚΩΝ !!!
    Και εκεί έκανε μια ..."κωλοτούμπα" προς τα πίσω!
    Τί κριμα που δεν έκανε ένα ...αξιοπρεπές βήμα προς τα εμπρός, όπως κάθε αξιοπρεπής τάχα αντιμνημονιακός θα έκανε, για να ικανοποιήσει κάποιους "χλωρόμυαλους" και κάποια καμμένα μυαλά !!!!;;;!!!

  74. Παύλος avatar
    Παύλος 26/03/2012 21:46:54

    Ευχαριστώ από καρδιάς barman. Είμαι βέβαια μακρυά (Δυτική Ελλάδα), αλλά ίσως το καλοκαίρι, γιατί έρχομαι εκεί κοντά (Δήλεσι).

  75. S.P. avatar
    S.P. 26/03/2012 21:47:50

    Με την Ρωσία να πάμε; Ώχ προκόψαμε. Έχουν μπέσα οι Ρώσοι; Ανεγνώρισαν τα Σκόπια με το ψευώνυμο που χρησιμοποιούν τον πρώτο μήνα της ανακηρύξεως τους. Ενώ οι Αμερικανοί το 14 έτος.
    Τι κρίμα που ακούω για Ρωσία και για Κίνα , ότι τάχα θα μας βοηθήσουν αυτές οι χώρες, με προθήκη δημοκρατίας η μία , με απροκάλυπτη δικτατορία η δεύτερη.
    Κρίμα υπάρχει άγνοια γεωπολιτικής και γεωστρατηγικής.

  76. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 21:54:25

    Ο Τάσσος Παπαδόπουλος τα είχε καλά με όλους και κυρίως με την συνείδηση του.
    Κανείς δεν λέει να γίνουμε αποικία της Ρωσίας ή της Κίνας ,αλλά η πολιτική μας πρέπει να είναι πειστική και πιεστική προς όλους.Ο Κοτζιάς επιτυχημένος στο υπουργελιο εξωτερικών αυτό λέει ,ότι κόψαμε την συνήθεια της διαπραγμάτευσης...

  77. Παύλος avatar
    Παύλος 26/03/2012 21:58:33

    Μάθε να βάζεις τόνους συμπέθερε, αν θέλεις να γραφτώ στο φροντιστήριο πολιτικής συζήτησης , που θα μου κάνεις !

    Τώρα, να ζητήσω και σημεία στίξης ;;; Έ, ας μην είμαι και τόσο απαιτητικός !

  78. μακεδων avatar
    μακεδων 26/03/2012 22:12:38

    ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΤΟΥ 2012 ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΠΑΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΣΤΗ ΔΕΘ ΑΠΟΘΕΩΝΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΕΛΕΓΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑΝΟΥΣΤΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΩΣ Ο ΥΠΕΡΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΕΝΔΟΤΟ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Ο ΔΕΞΙΟΣ - ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ - ΚΕΝΤΡΩΟΣ ΠΑΝΟΣ ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ ΘΑ ΜΑ ΠΕΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ (ΙΣΡΑΗΛ , ΚΥΠΡΟΣ , ΡΩΣΙΑ , ΙΣΠΑΝΙΑ ,ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ) ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΤΥΡΟΠΙΤΑΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΥΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΘΑ ΤΟ ΞΕΣΚΕΠΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ????? ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΜΑ

  79. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 26/03/2012 22:26:23

    Θεωρείτε τον Καμμένο αστείο, πολιτικά ανύπαρκτο , ηθικά αμφισβητούμενο, ότι δεν εκφράζει τίποτα κλπ. Δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ του. Δεν συμφωνώ σε πολλά μαζί του και δεν έχω τη διάθεση. Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω: φανταστείτε να ήταν σοβαρός, πολιτικά υπαρκτός, ηθικά άμεμπτος, να εξέφραζε κάτι. Πόσα σχόλια θα του αφιερώνατε τότε? Πόσο θα έπαιρνε στις δημοσκοπήσεις? Η κ. Θεοδώρα, που, για να μην ξεχνιόμαστε, την ψήφισε το 40% περίπου των νδ/τών, ήταν εξ αρχής κάτω του 3% - και όσο πάει χειρότερα. Ο Καμμένος, ένα μεσαίο στέλεχος (έχοντας διατελέσει μόνο υφυπουργός) παίρνει 7%. Γιατί? Διότι δεν το παίρνει αυτός -ως πρόσωπο εννοώ! Το έγραψα ξανά, κάνετε λάθος όσοι εστιάζετε στο πρόσωπο Καμμένος. Το ποσοστό που παίρνει (κυριότατα από κεντροδεξιούς) δεν το παίρνει επειδή είναι αυτός που είναι, ούτε γιατί έχει συνεπάρει το λαό, ούτε γιατί όλοι συμφωνούν με όλα όσα λέει κλπ. Πολύ απλά, δίνει διέξοδο σε όσους διαφωνούν με την υποστήριξη του μνημονίου 2 -εφόσον η ΝΔ φαίνεται να μην τους θέλει.
    Αν ο Α.Σ. (τον οποίον, παρεμπιπτόντως, υποστήριξα την εποχή της σύγκρουσής του με τον Μητσοτάκη, ακολούθησα στη συνέχεια, ψήφισα στις εσωκομματικές, υποστήριξα, με πάθος μπορώ να πω, μέχρι πριν δυο μήνες, πίστεψα γενικά ...) απλώς "ανεχόταν" όσους θεώρησαν ότι έκανε λάθος με την επιλογή της υποστήριξης του μνημονίου 2, ο Καμμένος σήμερα δεν θα υπήρχε.
    Όμως, κατά τη γνώμη μου, με τη διαγραφή των 21 από το κόμμα, είναι σαν να είπε στους κεντροδεξιούς που θεωρούν κρίσιμο λάθος την επιλογή του αυτή, ψηφίστε ΝΔ μόνο αν συμφωνείτε και σεις με την ("αναγκαστική" έστω) υποστήριξη του μνημονίου 2. Αν όχι, λυπάμαι, οι δρόμοι μας χωρίζουν, δεν έχετε θέση στο κόμμα.
    Επανέρχομαι, με αυτήν την αφορμή, σε κάτι που επίσης ξαναέγραψα: στο μέγα θέμα της συνεργασίας ή μη με το ΠΑΣΟΚ σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας, ναι μεν ο ίδιος ο Α.Σ. το απέκλεισε ρητά, πλην όμως ανέχθηκε και συνεχίζει να ανέχεται τον κ. Αβραμόπουλο και άλλους (Σπηλιωτόπουλο, Μητσοτάκη κλπ.) που "παίζουν" με ένα τέτοιο ενδεχόμενο, με άλλη διατύπωση (συνεννόηση κλπ.).

  80. loretta avatar
    loretta 26/03/2012 22:30:34

    Συντομα φιλτατη mara...!! Εξαλλου αυτου του ειδους οι φουσκες οταν σκανε κανουν κροτο...και αφηνουν μονον...αερα!!

  81. GO avatar
    GO 26/03/2012 22:31:55

    Αυτό που ξέρω είναι ότι στους δύσκολους καιρού; που ζούμε, εάν μια τράπεζα είχε στον ίδιο δρόμο τρία καταστήματα, προκειμένου να επιτύχει οικονομίες κλίμακος, θα τα συγχώνευε σε ένα.
    Η μεγάλη μας παράταξη έχει, στη Συγγρού, ένα κεντρικό και δύο υποκαταστήματα.
    Άλλος πιο λίγο, άλλος πιο πολύ είμαστε όλοι μας για κλάματα.

  82. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/03/2012 22:32:17

    Αυτό που καταλαβαίνω, απ' ό,τι βλέπω κι ακούω, είναι ότι οι δεξιοί σιγοντάρουν το πασόκ 30 χρόνια τώρα..μας αρέσει ο Καμμένος, η Ντόρα, ο Λαός κλπ..οι δεξιοί είναι οι σκεπτόμενοι, οι τιμωροί, οι έξυπνοι...μ' αυτά και μ' αυτά θα ξαναφάμε στον σβέρκο το πασόκ για άλλα 3ο χρόνια..μη διαμαρτυρόμαστε λοιπόν..κι όσοι προτιμούν να ψηφίσουν ο,τιδήποτε άλλο (εξαιρώ το ΚΚΕ και τη Χρυσή Αυγή ως τα άκρα του συστήματος ) να μην ξανανοίξουν το στόμα τους να διαμαρτυρηθούν για τα σοσιαλιστικά εγκλήματα..

  83. Aggelos avatar
    Aggelos 26/03/2012 22:50:29

    με κανενα δεν παμε,,
    απλα παιρνουμε απο τον καθενα οτι μας συμφερει

    οπως γερμανοι και τοσοι αλλοι ευρωπαιοι συνεργαζονται με τους Ρωσους ετσι μπορουμε και μεις..

  84. ΧΠ avatar
    ΧΠ 26/03/2012 23:39:17

    Καβαλιώτη με εκφράζεις , απόλυτα ! Η ασθένεια του ανθρωπου που κατακτά την όποια εξουσία είναι η καμαρίλα , η αυλοκολακεία ,η αίσθηση της υπερ-δύναμης

  85. Κωνσταντῖνος Ρούμογλου avatar
    Κωνσταντῖνος Ρούμογλου 27/03/2012 00:14:51

    Ἡ δεύτερη, ποὺ ἦταν καὶ ἡ μεγαλύτερη, εἰσβολὴ τῶν Τούρκων στὴν Κύπρο ἔγινε κατὰ τὴν πρωθυπουργία τοῦ Κ. Καραμανλή.

    Θὰ ἀνοίξῃ ἐπὶ τέλους ὁ φάκελος τῆς Κύπρου; Ἐπὶ Καραμανλὴ τοῦ β', ἡ Κυπριακὴ Βουλὴ δὲν τῆς ἐπετράπη νὰ ἔχει πρόσβασῃ στὰ ἀρχεία τῆς Ἑλληικῆς Βουλῆς σχετικὰ μὲ τὸν Φάκελο τῆς Κύπρου.

    Ὅποιος μᾶς τὸ ὑποσχεθεῖ θὰ τὸν ψήφισω.

    Ὲπαναλαμβάνω: Ἔχει κάποιος σκοπὸ νὰ ἀνοίξῃ τὸν φάκελο τῆς Κύπρου;

    • juliet avatar
      juliet @ Κωνσταντῖνος Ρούμογλου 27/03/2012 08:33:40

      Κωνσταντίνος Ρούμογλου
      κύριε ,καλημέρα
      είδα το σχόλιό σας και με πόνεσε .Πριν από τρία χρόνια είδα τον Παττακό ,μου είπε ότι αν ήτανε αθώοι ....θα έκαναν σημαία ότι έφταιγαν εκείνοι για το ξεπούλημα της Κύπρου.Αθώους εννοεί τους πολιτικούς της Ελλάδας .Ολοι φταίνε ....έχω καταλάβει ότι σε τούτη τη χώρα πάντα θα υπάρχουν Εφιάλτες .Ο φάκελλος αν ποτέ ανοίξει ,καίει πολλούς .Η ευθύνη όμως είναι και στους Κυπραίους πολιτικούς όχι μόνο στους Ελλήνες .Αν κοιτάξε πιο πάνω ,τυχαία αναφέραμε την Κύπρο και ένας καλός φίλος έχει μια διεύθυνση ,διαβάστε τη αξίζει τον κόπο.Κύριε ,οι πολιτικοί αυτής της χώρας διαπρέπουν με το να χωρίζουν τους Ελληνες .Η ιστορία διδάσκει ....αλλά πρέπει να την πεις και να μην την παραποίησεις.Δεν είναι μόνο για να λένε από που καταγόμαστε αλλά τι διορθώνω από τα λάθη των προηγούμενων και προχωράω μπροστά.Το πίσω συμφέρει πάντα αυτούς που θέλουν να εγκλωβίσουν .Καλή σας μέρα.

    • Mara avatar
      Mara @ Κωνσταντῖνος Ρούμογλου 27/03/2012 08:42:26

      Τώρα να ανοίξει?
      Τώρα που πεθάνανε όλοι?
      Με ποιές μαρτυρίες?
      Έτσι και αλλιώς αυτή η προδοσία έχει πολλά ονοματεπώνυμα... και είναι γνωστά...
      Θέλεις και λεπτομέρειες?

      • juliet avatar
        juliet @ Mara 27/03/2012 08:56:51

        Μara,
        οχι και όλοι ο Μητσο ζει να μας πει την μαρτυρία του.Η Πατρίδα πονάει ,αλλά να επαναλαμβάνεται;αφού τους αποβλακώσουν τους χωρίζουν και ετσι επιβιώνουν .
        Kαλημέρα!

        • Mara avatar
          Mara @ juliet 27/03/2012 09:04:33

          Το θέμα καίει πολλούς... οπότε?
          Τί να λέμε τώρα...

          Καλή σου μέρα!

  86. RYaN avatar
    RYaN 27/03/2012 00:37:14

    Τον ακούσατε το Σκανδαλίδη απόψε?
    Το ΠΑΣΟΚ θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης στη ΝΔ ακόμα κι αν δε συγκυβερνήσει μαζί της. Ψήφο ανοχής το ονόμασε.... :)

  87. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 27/03/2012 01:20:39

    "Το ζήτημα τώρα είναι πως φεύγουμε από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα, πως στέλνουμε στο αεροδρόμιο με εισιτήριο άνευ επιστροφής όλους τους ανθύπατους του ΔΝΤ και της Τρόικας".
    Μικρέ Οδυσσέα, αν εννοείς ότι "θα φύγουμε από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα" με μια κυβέρνηση που θα αποτελείται από ...υιό Ψυχάρη και ... νεοφιλελεύθερους φθαρμένους υπουργούς, όπως ο Αβραμόπουλος, ο Χατζηδάκης, ο Δένδιας και ο (ξαναζεσταμένος) Δούκας, τότε ή είσαι εκτός πραγματικότητας ή είσαι εκτός πραγματικότητας! Διάλεξε...ένα από τα δύο!

    ΥΓ: Προσπαθώ να φανταστώ τον ... υιό Ψυχάρη και τον Αβραμόπουλο να πετάνε έξω με τις κλοτσιές τον Τόμσεν και τον Τράα μετά από αυτά που έγραψες!Και μού΄ρχεται αυθόρμητα να γελάσω σαν ν' άκουσα ανέκδοτο!!!!!

  88. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 27/03/2012 01:26:21

    "Το ζήτημα τώρα είναι πως φεύγουμε από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα, πως στέλνουμε στο αεροδρόμιο με εισιτήριο άνευ επιστροφής όλους τους ανθύπατους του ΔΝΤ και της Τρόικας"!
    Φίλε μικρέ Οδυσσέα, αν εννοείς ότι μια κυβέρνηση με ... υιό Ψυχάρη, φθαρμένους νεοφιλελεύθερους υπουργούς, όπως ο Αβραμόπουλος, ο Χατζηδάκης, ο Δένδιας, ο (ξαναζεσταμένος) Δούκας, και τους Βορίδη και Μπουμπούκο θα διώξει την τρόικα, τότε ή είσαι εκτός πραγματικότητας ή είσαι εκτός πραγματικότητας! Διάλεξε ... ένα από τα δύο!

    ΥΓ: Μετά από αυτά που έγραψες, προσπαθώ να φανταστώ τον υιό Ψυχάρη και τον Αβραμόπουλο να διώχνουν με τις κλωτσιές τον Τόμσεν και τον Τράα και μού 'ρχεται αυθόρμητα να γελάσω σαν ν΄άκουσα ανέκδοτο!!!!



    Αγαπητέ μικρέ Οδυσσέα, αν νομίζεις ότι μια κυβέρνηση

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Πέτρος Π. 27/03/2012 01:29:33

      Όλοι αυτοί δουλεύουν για να βγει κυβέρνηση Σαμαρά. Τι δεν κατάλαβες; Νομίζεις ότι θα έχουν το πάνω χέρι; χα χα χααα

  89. svetlana avatar
    svetlana 27/03/2012 01:36:08

    Ο Καμμένος, το παιδί του λαού, ο κακόμοιρος, το φτωχόπαιδο... που δεν έχει στον ήλιο μοίρα... που θα χτηπήσει το σύστημα και θα βασιλέψει στα μαρμαρένια αλώνια... Αν βγεί όμως, θα ήθελα να δω την επόμενη μέρα τι θα γίνει... Μη ξεχνάτε να γεμίσετε τις πλατείες πάλι με "αγανακτησμένους".... Άντε βρε να πάρουμε και την Πόλη και μετά ποιος μας σταματά... Ο Μεγαλέξανδρος μας έδειξε το δρόμο.... Μπροστάρης βέβαια ο Καμένος με τα ελικόπτερα και τα κέρδη από το χρηματηστήριο... και με τους φίλους του από το "συνδυκάτο του εγκλήματος''.
    Εξ΄άλλου πως το έλεγε ο Μακιαβέλι "Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ"!!!
    ΥΓ. Για εσάς τους φίλους του όμως, ψάξτε το λίγο....

  90. The Don avatar
    The Don 27/03/2012 01:50:59

    Παιδιά, ο Καμμένος αρέσει, δεν αρέσει, εκφράζει την υπαρκτή ανάγκη του κόσμου να εκφράσει την οργή του. Θεωρώ ότι θα πάρει πολλές ψήφους απογοητευμένων δεξιών αλλά και πολλών νέων. Οπότε η ΝΔ θα πρέπει να βρει τρόπους να προσεγγίσει τις δύο αυτές κατηγορίες. Κατά τη γνώμη μου το ισχυρότερο επιχείρημα είναι το μέτρον άριστον. Και ο Καμμένος το έχει χάσει προ πολλού.

  91. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 27/03/2012 11:16:55

    ΕΓΩ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΟΛΟΙ: ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ.

  92. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 27/03/2012 15:40:43

    «Σε τελική ανάλυση, σοβαρότητα ή γραφικότητα;» , ρωτάς αγαπητέ Μικρέ Οδυσσέα. Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Στο χωριό μου το λένε σκέτο «υπονόμευση»!
    Τώρα δε, που αποκαλύφθηκε και το αλισβερίσι του «ανεξάρτητου» με τους αυτονομιστές της Κρήτης, η σούπα ήρθε κι έδεσε!
    Δες αυτό, για να δεις ποιά "ανεξαρτησία" επικαλούνται!
    http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=3370

  93. Trulli avatar
    Trulli 27/03/2012 16:52:42

    Πάντως όσο και να θέλει κάποιος να κάνει πολιτική συζήτηση εδώ μέσα, πάντα θα ξεπηδάνε κάτι ξινισμένα σχόλια από κάτι ξινισμένα παληκάρια που το'χουν κάνει στέκι εδώ μέσα και τη λένε σε όποιον εκφράσει διαφορετική άποψη με περισσή ειρωνία.
    Ξέρουν αυτοί.. μη λέμε και ονόματα..

    Το τί είναι ο Καμμένος θα το δούμε μετά τις εκλογές. Τώρα είναι εύκολα τα λόγια από όλες τις πλευρές. Σεβαστή η άποψη του γράφοντος, έχει μια δόση ρεαλισμού αλλά είναι αρκετά υποκειμενική.

  94. νικος avatar
    νικος 27/03/2012 17:37:50

    σας παρακολουθω ολους με ιδιαιτερη προσοχη...ολοι μιλατε για τη δημοκρατια μας ενω την ιδια ωρα συζητατε για το ενδεχομενο η' μη αυτοδυναμιας....δηλ αν με 30-35 το πολυ 40% το πρωτο κομμα βγει αυτοδυναμο...αυτη ειναι δημοκρατια...και αφου ολοι αυτοι ειναι τοσο δημοκρατες,γιατι επιβαλλουν κομματικη πειθαρχια(τεραστια δημοκρατικη πραξη)...επισης γιατι για να γινεις βουλευτης θα πρεπει,ειτε να εχεις βαρυ ονομα,ειτε να εχεις πατερα βουλευτη,ειτε να εχεις κανει συνδικαλισμο,ειτε απλα να εχεις πολλα χρηματα;η λεξη κομμα απο μονη της "κομματιαζει"το κοσμο...και αυτο βλεπω οχι εδω μονο αλλα παντου...ολοι στο ιδιο στρατοπεδο ειμαστε παιδια....

  95. Γιάννης avatar
    Γιάννης 27/03/2012 19:47:58

    Ακόμα και αν ισχύει ο ισχυρισμός του τίτλου δεν είναι κακό. Η Ελλάδα δεν θα άντεχε και δεύτερο ΓΑΠ.

  96. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 28/03/2012 11:13:38

    Στόχος του Καμμένου είναι να μην κυβερνήσει η ΝΔ,να έρθουν στην εξουσία οι κομμουνιστές και οι Νεφελίμ.
    Είναι άνθρωπος του Σόρος και γραφικός (το είπε και ο Σπύρος-Άδωνις)