#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2010 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια μικρή νίκη, αλλά νίκη



Η κατάργηση της προστασίας των εργαζομένων θα κριθεί στους δρόμους γύρω από τη Βουλή, κι όχι μέσα σ' αυτή

Η αναδίπλωση της κυβέρνησης στα εργασιακά  έχει και μια πλευρά που δεν πρέπει να περάσει αξιοπρόσεκτη.

Το Μνημόνιο επιτρέπει στην κυβέρνηση να περνά πολύ δύσκολες αποφάσεις με Προεδρικά Διατάγματα, ωστόσο, η άτακτη υποχώρηση του πρωθυπουργού δημιουργεί ένα προηγούμενο που θα πρέπει να το λάβει σοβαρά υπόψη η κυβέρνηση. Αν δηλαδή στο άμεσο μέλλον η κυβέρνηση επιχειρήσει να περάσει κάποιο άλλο Προεδρικό Διάταγμα με μέτρα που θα αφορούν τον ελληνικό λαό, θα κάνει πραξικόπημα διότι υπάρχει το προηγούμενο του εργασιακού.

Με ποιο τρόπο θα μπορέσει να δικαιολογήσει ο Γ. Παπανδρέου μια μελλοντική προσπάθεια να παρακαμφθεί η Βουλή για θέματα που αφορούν στο Μνημόνιο;

Από την άποψη αυτή πρόκειται για μια μικρή, αλλά την πρώτη, νίκη κατά της Τρόικας και της κυβέρνησης.

Από την άλλη, όμως, το μπαλάκι των αποφάσεων περνά στους βουλευτές οι οποίοι -κυρίως οι κυβερνητικοί βουλευτές- θα πρέπει να σταθούν ενώπιον του ελληνικού λαού και να δώσουν ή όχι την ψήφο τους για το εργασιακό Μεσαίωνα. Επίσης, η συζήτηση στη Βουλή θα ξεγυμνώσει τα όποια επιχειρήματα έχει ο Α. Λοβέρδος για θέματα όπως η μείωση των αποζημιώσεων και η αύξηση των απολύσεων.

Θα έχει επίσης ενδιαφέρον να δούμε τη στάση της “ανεξάρτητης” Ντόρας Μπακογιάννη. Θα ψηφίσει αυτές τις ρυθμίσεις και μετά με τι μούτρα θα ανακοινώσει... φιλελεύθερο κόμμα που θα στέκεται στο πλευρό του λαού.

Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ήδη έχουν πιάσει... στασίδι στα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις και προσπαθούν να δικαιολογηθούν για την ψήφο που θα δώσουν. Λένε, π.χ. Ότι εφόσον ψηφίσαμε το Μνημόνιο στο οποίο αναφέρονται αναλυτικά όλες οι αλλαγές, γιατί να μην ψηφίσουμε και το εργασιακό – ασφαλιστικό;

Αυτό φυσικά δεν είναι επιχείρημα αφενός διότι τα μέτρα Λοβέρδου είναι σκληρότερα απ' ότι ζητά η Τρόικα και αφετέρου η εξειδίκευση των μέτρων του Μνημονίου δείχνουν ότι πολλά από αυτά προσκρούουν στο Σύνταγμα και το διεθνές δίκαιο, όπως π.χ. οι χαμηλές αμοιβές των νέων ή η κατάργηση της διαιτησίας ή των συλλογικών συμβάσεων εργασίας.

Εν κατακλείδι, αν νομίζει η κυβέρνηση ότι θα βρεθούν 150+1 βουλευτές που θα νομιμοποιήσουν το αίσχος, γελιέται.

Η κατάργηση της προστασίας των εργαζομένων θα κριθεί στους δρόμους γύρω από τη Βουλή, κι όχι μέσα σ' αυτή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/06/2010 17:36:13

    Εύγε Φάκτορ!
    Για να καταλύσουμε το μνημόνιο και να γκρεμίσουμε τους δοσίλογους φορείς που υποστηρίζουν την υποδούλωση της χώρας θα χρειαστεί μεγάλος αγώνας.

    • Κ.Τ. avatar
      Κ.Τ. @ αλλενάκι 22/06/2010 17:48:23

      Και συγκροτημενες αντιπροτασεις απο τον Σαμαρα και γρηγορα και ουχι .... συγκρατημενες.

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ αλλενάκι 22/06/2010 20:33:34

      υπάρχει κάπου το μνημόνιο να το διαβάσουμε και εμείς που θα βγούμε στους δρόμους; ή ότι θέλουν να περάσουν λένε ότι είναι γραμμένο στο μνημόνιο; αυτοί οι βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο το είχαν διαβάσει πριν το ψηφίσουν;

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 17:50:21

    Κανω προβλεψη.
    Η στάση της “ανεξάρτητης” Ντόρας Μπακογιάννη: Θα ψηφίσει αυτές τις ρυθμίσεις για το καλο μας!!!!! και μετά θα ανακοινώσει… φιλελεύθερο κόμμα που θα στέκεται στο πλευρό του λαού με το γνωστο παντα σε ολους μας χαμογελο της!!!

    Αγωνας οργανωμενος χρειαζεται και μακρια απο διαφορους καιροσκοπους, κερδοσκοπους,κουκουλοφορους και αλλα ευγενη επαγγελματα.

    • DOC avatar
      DOC @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 17:52:26

      Όπου πάει,εμείς τομάτες κι αυγά κλουβίτες!

      • αναγνώστρια avatar
        αναγνώστρια @ DOC 22/06/2010 20:35:21

        λάθος, ο ΓΑΠ είπε ότι θα τους κυνηγάμε με πέτρες. Ίσως ήταν το μόνο σωστό που είπε από την ημέρα που έγινε πρωθυπουργός

  3. Greg avatar
    Greg 22/06/2010 17:52:48

    Οι πασόκοι βουλευτές χλώμιασαν μ'αυτήν την εξέλιξη την οποία απεύχονταν μετά βδελυγμίας. Είχαν φτιάξει το παραμύθι για τους ψηφοφόρους τους:"Αν έφερναν αυτό το πράγμα στην Βουλή θα το καταψήφιζα με χέρια και με πόδια".

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Greg 22/06/2010 17:57:44

      καλα κρασια τον αυγουστο...τους πιστευες;
      ετσι φωναζουν για να σηκωνουν σκονη και να νομιζουν οτι κατι κανουν.

  4. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 22/06/2010 17:57:05

    Δεν ξέρω από που προκύπτει η αισιοδοξία ότι δεν θα βρεθούν οι 151. Κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθούν και θα το ψηφίσουν... διαφωνώντας! Το γνωστό ΠΑΣΟΚικό παραμυθάκι: "Είναι εκτός των ιδεολογικών πλαισίων μας ..., αλλά η κακιά η τρόικα....μπλα,μπλα"
    Αλλοίμονο στις Δημοκρατίες που η προστασία των εργαζομένων κρίνεται στους δρόμους.
    Επί της ουσίας: Μήπως στις συγκεκριμένες συνθήκες τουλάχιστον χρειαζόμαστε μια πιο ευέλικτη αγορά εργασίας από την υπάρχουσα? Θα έλεγα ΝΑΙ!

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ firiki2010.wordpress.com 22/06/2010 20:37:42

      εύχομαι αυτή την φορά να βάλουν μυαλό και αυτοί από το ΛΑ.Ο.Σ και μην πει ο Βορίδης ότι το κάνει για το καλό των παιδιών του.

  5. Orestios avatar
    Orestios 22/06/2010 18:07:39

    Το Λοβέρδο παραδέχθηκε ότι πειραματίζεται? Τί είναι τούτοι ρε? Ταμαχιάρηδες?

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/06/2010 18:16:47

    οι βουλευτές του πασοκ δεν είναι μόνο βουλευτές του πασοκ, εκπροσωπούν τον ελληνικό λαό.
    η ηγετική ομάδα της κυβέρνησης υποστηρίζει ότι όλα γίνονται για να σωθεί η χώρα, δλδη, πως θα σωθεί η χώρα όταν το σύνολο του ελληνικού λαού υποστηρίζει ότι οι επιλογές τους είναι κοινωνικά επιζήμιες;
    τι είναι αυτό που βλέπει η ηγετική ομάδα της κυβέρνησης και δεν μπορούμε να το δούμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι!

    αν δεν μπορούν να το εξηγήσουν πειστικά οφείλουν να οδηγήσουν άμεσα τη χώρα σε εκλογές,
    και αυτό επειδή οι βουλευτές του πασοκ όπως και οι υπόλοιποι από ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ o βουνίσιος 22/06/2010 18:19:40

      Εκείνοι βλέπουν μπροστά! Είναι μπροστά από την εποχή τους!
      Εμείς είμαστε αφελείς μουζίκοι!

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 18:28:46

    χατζηνικολαου ωρυομενος!!! βαλτε τον υπουργο με υφυπουργο την Κατια να λυσουν τα προβληματα ολα!!!
    την κυρα Κατια και να την φτυσεις δεν θα καταλάβει τιποτα.
    Τα μετρα λεει μας αφορουν ολους...και εσας κυρια μου;
    αντε να δουλεψεις καποιους αλλους!!! αξιος ο μισθός σου. αρκετα..!!!

  8. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/06/2010 18:29:39

    το 1997 Σπράος στην Έκθεση του για το Ασφαλιστικό προέβλεπε ότι το σύστημα των Κοινωνικών Ασφαλίσεων θα καταρρεύσει το 2005. Διανύουμε ήδη το 2010 και όλα είναι στη θέση τους…
    Μόνο πράξεις και παραλείψεις δημιούργησαν κάποια προβλήματα!

    Ακόμη και από την πλευρά των αριθμών να τα δούμε οι συντάξεις- εφαπαξ και τα συναφή αποτελούν πάνω από το 13% του ΑΕΠ
    η συρρίκνωση τους δεν θα μειώσει το αεπ και κατ επέκταση θα αυξήσει το δημόσιο χρέος;
    πως θα πληρωθούν οι συνταξιούχοι χωρίς εργαζομένους και χωρίς εισφορές;

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ o βουνίσιος 22/06/2010 20:41:51

      το 1997 ο Σπράος είχε ήδη δει τον Σημίτη να παίζει τα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων στο χρηματηστήριο και είχε προβλέψει και τα δομημένα ομόλογα του Καραμανλή Γι αυτό το είπε

  9. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 18:29:47

    Φάκτορα, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω.
    Το πιθανότερο είναι να υποκύψουν παραπάνω από 151.Εδώ υπάρχουν απειλές αναστολής του προγράμματος στήριξης.
    Αν η προστασία των εργαζομένων κρίνεται στους δρόμους, τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά με την δημοκρατία που έχουμε(;)...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 18:33:30

      Ο Κυριάκος Μητσοτάκης σήμερα το είπε καθαρά: δεν είναι ώρα για εκλογές, η κυβέρνηση πρέπει να κάνει το πρόγραμμά της και να φθάσει στην τετραετία.
      Επομένως το Πασόκ μπορεί να ελπίζει βάσιμα ότι και διαρροές να έχει στην ψηφοφορία θα αναπληρώσει από τους ομοϊδεάτες του νεοφιλελεύθερους της αντιπολίτευσης, μείζονος και ελάσσονος.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ αλλενάκι 22/06/2010 18:36:21

        Να περιμένετε δημοσκοπήσεις το ΣΚ. Ποσοστά: εκλογές 32% όχι εκλογές 49%...περίπου.REAL NEWS, ΠΡΏΤΟ ΘΕΜΑ , ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, ΕΘΝΟΣ, ΒΗΜΑ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 22/06/2010 23:59:12

        Της "ελάσσονος" μου άρεσε περισσότερο!

        Φαντάζεστε Κουβέλη, Ψαριανό, Τσούκαλη και Λεβέντη να τραγουδάνε... "να γεμίσεις μ' ένα ΝΑΙ, γαλανέ μας ουρανέ";

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 18:35:41

      Δικιο εχεις!!! Τα ΜΜΕ ειναι μαζι τους..δεν εχουν κανενα προβλημα να μας ισοπεδωσουν, αυτοι δεν εχουν να χασουν κατι..εμεις ομως;
      Να αγωνιστουμε για το καλο της πατριδας αλλα οχι μονομερως
      αυτοι τα θελουν ολα δικα τους και εμας σκυφτους,υποζυγια

  10. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/06/2010 18:33:27

    Bράχος
    αυτό είναι το ζήτημα
    η αναστολής του προγράμματος στήριξης,,,

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ o βουνίσιος 22/06/2010 18:37:47

      Να σας γνωρίσω ότι εκβιασμοί σε ελεύθερους ανθρώπους, κανονικά, είναι ανέκδοτο.

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/06/2010 18:33:28

    Bράχος
    αυτό είναι το ζήτημα
    η αναστολής του προγράμματος στήριξης,,,

  12. tiramola avatar
    tiramola 22/06/2010 18:50:03

    @αλλενακι
    Επειδή μέσα από τα γραπτά σου αναδεικνύεις ένα πάθος για την πατρίδα(και καλά κάνεις)θα περίμενα αφού ζητάς κατάργηση του μνημονίου και απεγκλωβισμό της χώρας από το ΔΝΤ (όπως και εγώ)να μου περιγράψεις αν θέλεις πως φαντάζεσαι την επόμενη μέρα χωρίς τις όντως αιματηρές για τους πολίτες δόσεις από το μηχανισμό.
    Όπως ίσως να έχεις διαβάσει, εγώ σε μία τέτοια περίπτωση έχω προτείνει και είμαι έτοιμος για την υπέρβαση, εθνικοποιήσεις τραπεζών , δημιουργία κοινωνικής τράπεζας, αναβίωση συναιτεριστικού κινήματος, αυτοοργάνωση τοπικών κοινωνιών ακόμα και κοινωνικοποίησεις εταιρειών και εν τέλει πλήρη απεγκλωβισμό από το άθλιο οικονομικό μοντέλο "ανάπτυξης" μέσω δανεισμού.
    Και φυσικά δεν αφορά μόνο εσένα αλλά και τους φωνακλάδες οπαδούς του Σαμαρά...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 22/06/2010 18:52:25

      Μήπως είσαι μενσεβίκος;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 22/06/2010 18:55:33

        Μπολσεβίκος δεν είναι ούτε ο Κολοζώφ πλέον...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 22/06/2010 18:56:31

        Ο ΓΑΠ τι είναι? Λικβινταριστής?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 22/06/2010 19:14:18

      Δε νομιζω οτι εχει καποιο προβλημα με ολα αυτα η αλλενακι αφου ειναι αριστερη.Εκει που θα τα χαλασετε ειναι στους αγαπημενους σου λαθρομεταναστες οπου εχει απορριψει τη πολυπολιτισμικη κατηχηση.
      Οσο για τους φωνακλαδες οπαδους ετσι οπως μπερδευτηκαν τα πραγματα μην αποκλειεις τιποτα.
      Εγω φυσικα ειμαι αλλη περιπτωση.Δεν πιστευω στο σοσιαλισμο.
      Ωστοσο θεωρω οτι το ζητημα ευρω ή δραχμη ειναι καθαρα τεχνικο και πρεπει να υπερξει μελετη αξιοπιστη για να ξερουμε το καλυτερο.
      Παντως το γεγονος οτι ΟΛΕΣ οι αλλες ευρωπαικες χωρες που δεν ειναι πλουσιες θελουν το ευρω και προβαλλει η Ελλαδα μονο ως χωρα ΑΜΕΑ με κανει να κλινω οτι το προβλημα ειναι στην Αθηνα και οχι στις Βρυξελλες.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 22/06/2010 19:17:04

        Εγραφα μαζι και μετα ειδα την απαντηση της.Νομιζω οτι επεσα μεσα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 22/06/2010 19:20:00

        Ψυχραιμία άργησες, τι νόμισες, μήπως και δεν απαντήσω;
        Τον Tiramola τον εκτιμώ, ασχέτως του ότι δε συμφωνώ με τα ρευστά του σύνορα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 22/06/2010 19:23:12

        Και για το ευρώ, άδικα κοπανιέστε, δεν είναι στο χέρι μας να αποφασίσουμε, μα ούτε και θα μας διώξουν καν, θα αποχωρήσουν οι ισχυροί του ευρωπαϊκού κέντρου, τι στο καλό, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν ορισμένοι?
        Υποτίμηση δεν ισχύει και τώρα στην ουσία?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 22/06/2010 19:27:14

        Και δε νομίζω ότι είμαι τόσο αριστερή Ψυχραιμία, απλά αν υπήρχε ευνομία θα λειτουργουσα εξισου καλά και στα δύο συστήματα, στην ονομαστική τους κατάσταση φυσικά, διότι για την εφαρμοσμένη τους ισχύει το εξής: μου τά έλεγαν για το σοσιαλισμό, αλλά τον καπιταλισμό τον είδαμε, κάπως έτσι.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/06/2010 19:08:03

    Tiramola: για εθνικοποιήσεις τραπεζων - όσων αξίζουν και δεν είναι για τα μπάζα - και επανεθνικοποιησεις εταιρειών ηλεκτρισμού, οτε, υδάτων, τρένων, λιμανιών, όσων γενικά διαχειρίζονται τον εθνικό πλούτο δλδ., υγείας, παιδείας, εγώ συμφωνώ και το έχω γράψει και εδώ.

    Αν μου λύσεις το πρόβλημα του κρατικοσυνδικαλισμού στα παραπάνω συμφωνώ δύο φορές.

    Αν λύσεις και το πρόβλημα της μη τιμωρίας της υγιούς επιχειρηματικότητας - διότι υπάρχει και αυτή - με φορολογία στο 40% που αναγκάζει τις επιχειρήσεις να κλείνουν ή να φεύγουν στη Σερβία συμφωνώ τρεις φορές, με την προϋπόθεση ότι θα διατηρηθεί ένα αξιοπρεπές για διαβίωση κατώτατο αφορολόγητο, συμφωνώ τρεις φορές.

    Αν λύσεις και το πρόβλημα της ευνομίας για ΟΛΟΥΣ συμφωνώ μαζί σου τέσσερις φορές.

    Κανένα πρόβλημα τέλος δεν έχω με την προσφορά κοινωνικής εργασίας στο κοινωνικό σύνολο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 22/06/2010 19:12:01

      Αν τέλος δεχθείς και αυστηρούς ελέγχους στα σύνορα και αποκλεισμό εισόδου άλλων λαθρομεταναστών ώσπου να ξεκαθαρίσει το τοπίο πόσοι κυκλοφορουν εδώ μέσα ανεξέλεγκτα και να αρχίσουν να παίρνουν την άγουσα για τις χώρες τους, θα ήμασταν τέλεια.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ αλλενάκι 22/06/2010 19:24:52

      Μετά την εθνικοποίηση θα γίνουμε Βενεζουέλα. Δεν γίνονται αυτά.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ αλλενάκι 22/06/2010 20:13:09

      @αλλενάκι

      Μερικές σκέψεις περί υγιούς επιχειρηματικότητας.

      Η υγιής επιχειρηματικότητα, ότι σημαίνει αυτό, πρέπει να γίνει και να είναι το αγαπημένο παιδί της κοινωνίας και της πολιτείας. Ιδίως η μικρο-επιχείρηση.

      Η πολιτεία πρέπει να εργαστεί ώστε να δημιουργηθούν όσο το δυνατόν περισσότερες (χιλιάδες επί χιλιάδων) μικρές επιχειρήσεις βασισμένες σε πρωτότυπα επιχειρηματικά σχέδια και να στηριχθούν οι υπάρχουσες. Η μικρή επιχείρηση και η μικρή ιδιοκτησία ήταν, είναι και θα παραμείνει το ακλόνητο βάθρο της δημοκρατίας. Και της οικονομικής και κοινωνικής προόδου. Των υγιών δημοσιονομικών εσόδων. Η εθνική ραχοκοκαλιά.

      Να μια πρόταση (στο γνωστό μου ύφος βέβαια, δεν μπορώ να αλλάξω μυαλά τώρα): Να θεσμοθετηθεί η συγκρότηση, σύσταση και λειτουργία, μίας ΚΛΗΡΩΤΗΣ, εννοείται, επιτροπής, από ικανό αριθμό πολιτών που θα κληρώνονται ΤΥΧΑΙΑ, και θα είναι διαφορετικοί κάθε φορά (τρίμηνο, δίμηνο, μήνα;)
      η οποία θα δέχεται και θα εξετάζει επιχειρηματικά πλάνα που θα της υποβάλλουν επίδοξοι συνέλληνες επιχειρηματίες. Με την βοήθεια ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΝ, χωρίς όμως λόγο στην τελική απόφαση, οι πολίτες αυτοί θα αποφασίζουν ποια από τα επιχειρηματικά αυτά πλάνα θα χρηματοδοτηθούν εν μέρει ή στο σύνολό τους από το κράτος. (Αλλες παρόμοιες και τυχαίες επιτροπές θα ελέγχουν περιοδικά την εκτέλεση των σχεδίων. Οχι τράπεζες, ΕΟΜΕΧ, εφοριακοί και υπάλληλοι της ΕΕ ή της πολιτείας. Πολίτες κληρωτοί. Το μεγάλο όπλο κατα της διαφθοράς. Το ΥΠΕΡΟΠΛΟ.)

      Εχουμε ως χώρα (φτου να μη βασκαθούμε γιατί είμαστε πολύ ωραίοι και έξυπνοι) καταπληκτικούς ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ που έχουν κατοχυρώσει έναν σοβαρό αριθμό από ΠΑΤΕΝΤΕΣ που για "μικροποσά" δεν υλοποιούνται.

      Εισάγουμε εμπορεύματα και υλικά (πχ μελάνια εκτυπωτών κι απορρυπαντικά και πινέζες και μικρές ηλεκτρικές συσκευές) τα οποία είναι απίστευτα εύκολο να παράξουμε οι ίδιοι ως χώρα.

      Μία από τις πρώτες μέριμνες μιας πολιτείας, που έχει τα μυαλά στο κεφάλι της, θα πρέπει να είναι λοιπόν η στήριξη με κάθε τρόπο και μέσο, της μικρής και μικρομεσαίας επιχείρησης και η δημιουργία νέων τέτοιων επιχειρήσεων. Με διαφανή τρόπο και όχι με τον τρόπο που χειρίστηκαν τις ευρωπαϊκές επιδοτήσεις φυσικά. Κι αυτό μόνο μια δημοκρατική επιτροπή ΚΛΗΡΩΤΩΝ πολιτών μπορεί να το διασφαλίσει.

      Οσο για τις μεγάλες και με τα μεγάλα κέρδη. Χμμμ έχω κι εδώ μια πρόταση (λολ): Μία ΚΛΗΡΩΤΗ (πάλι) επιτροπή που θα ελέγχει τα κέρδη τους και τα υπερβάλλοντα κέρδη θα αποφασίζει να τα διαθέτει ως "χορηγία" σε διάφορους σκοπούς και οργανισμούς. Από τον εφοδιασμό μιας στρατιωτικής μονάδας, την συντήρηση ενός πολεμικού πλοίου, τους μισθούς του τάδε δημόσιου νοσοκομείου για ένα τρίμηνο, την ασφαλτόστρωση ενός δρόμου, την ανακαίνιση πάρκου, σχολείου, κλπ κλπ. Φαντασία και δημοκρατία χρειάζεται. Και εννοείται ότι ο χορηγός θα μπορεί και να το καυχιέται (να το διαφημίζει) ότι δηλαδή συμβάλλει (πραγματικά και όχι εικονικά όπως τώρα) στο κοινό όφελος. Και θα μπορεί επίσης να σιτίζεται και τιμητικά στο "πρυτανείο". Και το όνομά του θα καταγράφεται μαζί με τα ονόματα των εθνικών ευεργετών.

      Η μέγιστη χαρά και επιδίωξη για τον άνθρωπο πρέπει να ξαναγίνει η απόδοση τιμής από την πατρίδα προς τα άξια τέκνα της. Κι όχι το τραπέζι του κάθε τηλε-αστέρα.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ αλλενάκι 22/06/2010 20:48:27

      μην ξεχνάτε και την επαναφορά της Ολυμπιακής στο κράτος που την έχει ενοικιάσει (και όχι πουλήσει) για 25 έτη. Με διευθυντές που δεν θα κλέβουν 1 εκ € /ημέρα. Τους γνώριζε ο Ωνάσης και δεν χάρισε την εταιρία αλλά είχα παραχωρήσει μόνο την διαχείρισή της.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 23/06/2010 08:22:25

      Θραξ, για τη μικρή επιχείρηση θα σου απαντήσω προς το παρόν. Για να ανθίσει πάλι η μικρή επιχείρηση θα πρέπει να κάνουμε μέτωπο να ανακαταλάβουμε την αγορά της χώρας από τους Κινέζους που την έχουν καταλάβει.
      Και εξηγούμαι: εφόσον έχουμε δώσει το λιμάνι στους Κινέζους ανοίγοντάς τους την πύλη εισόδου των εμπορευμάτων τους προς την Ευρώπη θα έπρεπε να απαιτήσουμε να μην κυκλοφορεί κανένα κινεζικό προϊόν στην ελληνική αγορά.

      Οι Κινέζοι κατασπάραξαν τη μικρή ελληνική βιοτεχνική, μεταποιητική, κατασκευαστική επιχείρηση και παραγωγή.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 22/06/2010 19:16:06

    Ας μην λησμονουμε οτι και ο Αννιβας ειχε νικησει τους Ρωμαιους σε ΟΛΕΣ τις μαχες αλλα εχασε τον πολεμο.

    Δεν ξερω ποσοι παρακολουθησατε την ομιλια του ΓΚΑΠ στην Νεα Υορκη αλλα ο ανθρωπος συνεχισε τις υβρεις για την Ελλαδα και τους Ελληνες. καθε που κανω το λαθος συγχιζομαι. Τοσο πια μισει την Ελλαδα; Τι στο διαολο, δεν θα το συνετισει κανεις αυτο το ανδρεικελο; Βεβαια οι γκαιμπελοδιαυλοι μιλουσαν για την "στιβαρη παρουσια του πρωθυπουργου" στην σοσιαληστικη διεθνη.

  15. neotera avatar
    neotera 22/06/2010 20:42:07

    Ορισμένα που δεν συζητάμε προδίδουν χαμηλότερα επίπεδα πολιτισμού. Γιατί κανένας δεν απαιτεί το δημόσιο χρήμα σε ορισμένες τουλάχιστονν περιπτώσεις να μην τζογάρεται στις αγορές.

    Φερειπείν τι σημασία έχει τι ...καλά προβλέπει το ασφαλιστικό, όταν δεν απάγορεύεται ρητώς να ξαναγίνουν "να" τα αποθεματικά ? Κι εφόσον είναι έτσι γιατί να μην είναι προαιρετική η ασφάλιση. Το ασφαλιστικό δεν έχει διάσταση ατομικά δικαιώματα?
    Επίσης διάσταση ατομικών δικαιωμάτων δεν έχει το φορολογικό. Μπορούν όλες οι διατάξεις και οι βασικότερες να αλλάζουν κάθε φορά που θα καπνίσει στον εκάστοτε υπουργό οικονομικών ? Η το εκλογικό δεν θα πρέπει να θεσμοθετηθούν και ως προς το εκλογικό σύστημα πέντε σταθερά πράματα ? Οι γυφτοπασόκοι και γενικώς όλα τα πολιτικά ενεργούμενα σε αποστολή λικβινταρισμού της χώρας τους διαλύουν κάθε θεσμό κάθε συνήθεια προκειμένου να μη λειτουργεί τίποτα χωρίς το μαύρο χρήμα και τη διαμεσολάβηση από τους επιτήδειους πράκτωρες-εισπράκτωρες. Χωρίς θεσμούς σταθερούς πάμε στο διάολο είτε αριστεροστροφοι είναι είτε δεξιόστροφοι, είτε ένα εύλογο μείγμα των δύο που είναι το πολιτικώς λογικότερο.

  16. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 22/06/2010 21:04:42

    @neotera

    Εγώ συμφωνώ με όλα αυτά. Και τα βρίσκω πολύ σωστά.

    Κακό, κάκιστο το ΠαΣοΚ. Αλλά την χώρα κυβέρνησαν και άλλες παρατάξεις. Και καμμία δεν πήρε μέτρα προς τις κατευθύνσεις που και οι δύο μας συμφωνούμε ότι είναι σωστές.

    Κι ο λόγος φαντάζομαι είναι ότι τα κόμματα, και μάλλον όλα τα κόμματα συμφωνούν σε αυτό, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ όταν ασκούν την εξουσία. ΚΑΝΕΝΑΝ. Ιδίως εμάς, τους πολίτες, δεν μας θέλουν καθόλου "μες τα ποδάρια" τους.

    Αλλά φυσικά δεν θέλουν και ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ στην άσκηση της εξουσίας τους, ούτε από τους νόμους και το σύνταγμα.

    Γι' αυτό έχουμε δει, μπροστά στα μάτια μας, ουκ ολίγες φορές, και κυβερνητικές παραβιάσεις νόμων και καραμπινάτες παραβιάσεις του συντάγματος. Μεταξύ μας τώρα, τις βλέπουμε κάθε μέρα επί 35 χρόνια. Αν δεις μόνο και λογαριάσεις τι και τι εγγυάται το Σύνταγμα στον έλληνα πολίτη και τον άνθρωπο και τι του παρέχουν οι κυβερνήσεις του.

    Είμαστε μία Προσχηματική "Δημοκρατία".

    Θραξ Αναρμόδιος

  17. panos avatar
    panos 22/06/2010 21:08:21

    ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΑΔΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΒΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2004-09,ΝΑ ΤΟΥ ΘΥΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...:

    "Ο ΣΤΑΥΕΡΟΣ ΝΤΑΙΔΑΣ (ΠΡΩΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΩΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΝΑΤ 1974-1981 ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΧΡΗΜΑ 300 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΚΑΤ. ΔΟΛΑΡΙΩΝ - ΤΟΚΙΣΜΕΝΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 19%. - ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΝΑΤ ΚΑΙ ΑΟΠΠΠΟ ΤΟ 1982 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΗΚΕ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ...."

    (ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ELNAVI, ΙΟΥΝΙΟΣ 2010, ΣΕΛ. 118)

    ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.......

    • panos avatar
      panos @ panos 22/06/2010 21:09:26

      ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΤΑΙΦΑΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ

  18. victoria avatar
    victoria 22/06/2010 21:42:03

    Εγώ να ρωτήσω κάτι αφελώς; Επειδή έχω βαρεθεί αυτήν την κοροϊδία που μας παίζουν τι γράφει και τι δεν γράφει το μνημόνιο, γιατί η ΝΔ δεν το κωδικοποιεί τελοσπάντων, γιατί δεν βγαίνει ο Σαμαράς να πει τι ξεπερνά το μνημόνιο από αυτά που λένε μια και καλή, και να δείξει τη δική του οπτική, τη διαπραγμάτευση που θα έκανε εκείνος κλπ, να κλείσουν τα στόματα και να δείξει στον κόσμο αυτό που λέμε ότι πάντα υπάρχει εναλλακτική αν -υποτίθεται- είσαι ακόμα κράτος;
    Θα μου πείτε βέβαια εμείς δεν συμφωνούμε καν με το μνημόνιο, ναι, αλλά εδώ που φτάσαμε δεν είναι δυνατό να μην ελέγχονται για αυτά που κάνουν. Και που πάνε να κάνουν. Μπορεί να το έχει ήδη κάνει και να μην είμαι ενημερωμένη, απλώς το λέω γιατί το ακούω συνέχεια.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ victoria 22/06/2010 22:34:57

      ...γιατί και οι 300 είναι μέλη της λέσχης, και οι 300 είναι "υπέροχοι".

  19. tiramola avatar
    tiramola 23/06/2010 08:26:54

    Αλλενάκι με κάλυψες
    21:08

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ tiramola 23/06/2010 08:41:36

      Tiramola, είναι καλό που διαπιστώνουμε προσέγγιση αυτές τις κρίσιμες στιγμές, έστω ως ζύμωση.