#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2011 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια αδύναμη κυβέρνηση είναι επικίνδυνη όταν διαπραγματεύεται






του Κώστα Ροδινού

Το μεγαλύτερο ρίσκο, αυτή τη δεδομένη χρονική συγκυρία, είναι η συνέχιση της πολιτικής του μνημονίου και η παραμονή του κ. Παπανδρέου στην ηγεσία της χώρας.

Μετά τις αποκαλύψεις Στρος Καν, ο  πρωθυπουργός έχασε και τα όποια υπολείμματα αξιοπιστίας του είχαν απομείνει, γιατί εκτός από αφερέγγυος,  απεδείχθη και αδίστακτος.  Συνομιλούσε κρυφά από την Ε.Ε. με το ΔΝΤ, όταν ήξερε, (αν δεν ήξερε  όφειλε να γνωρίζει), τι συνεπάγονται οι πολιτικές του.

Aλήθεια, πόσοι άλλοι ήταν ενήμεροι για τις παρασκηνιακές συζητήσεις του κ. Παπανδρέου; Να υποθέσω βεβαίως οτι η ιστορία με  το Τ-10, δεν είχε καμιά σχέση με τις προθέσεις του πρωθυπουργού.

Είναι προφανές ότι ο κ. Παπανδρέου, κορόϊδευε απροκάλυπτα έναν ολόκληρο λαό, μοιράζοντας κολοβά επιδόματα και κάλπικες διαβεβαιώσεις. Μας ….κοίμιζε με ψεύτικα λόγια, ενώ μεθόδευε την  έλευση του ΔΝΤ.

Ετσι  άφησε, σκοπίμως, να περάσει ένα διάστημα πλήρους απραξίας,  προκειμένου να φτάσει η κατάσταση στο μη περαιτέρω.

Διέσυρε τη χώρα και υπονόμευσε την εθνική μας οικονομία   για να δικαιολογήσει την αθέτηση των  προεκλογικών  του υποσχέσεων.

Και στη συνέχεια, χωρίς καμιά διαπραγμάτευση (πώς να διαπραγματευτείς ότι έχεις συντελέσει στο διασυρμό σου;) αποδέχθηκε  ένα πρόγραμμα το οποίο ούτε με θαύμα μπορεί  να υλοποιηθεί! Και με άδηλο το έτος εξόδου! Εάν και εφ’ όσον!

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μας παρίστανε και τον σωτήρα!

Τον πατριώτη!

Ο απόλυτος πολιτικός αμοραλισμός.

Όμως η πολιτική του μνημονίου, για την οποία αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο κ. Παπανδρέου, κατέρρευσε.

Απομένει να εκφωνηθεί ο επικήδειος.

Τα οικονομικά στοιχεία του τελευταίου τριμήνου  είναι εφιαλτικά:

- το  ΑΕΠ υποχώρησε κατά 6,6%,

-η επίσημη ανεργία  τρέχει στο 12,4%,

-η οικοδομική δραστηριότητα έπαθε καθίζηση και βρίσκεται στο -30,6%

-ο πληθωρισμός  ανήλθε  στο 5,2%

-το δημόσιο χρέος το 2010 αυξήθηκε κατά 18 μονάδες του ΑΕΠ!

Και το μέλλον διαγράφεται ζοφερό.

Επιτέλους, ας βγεί ο Πρωθυπουργός να μας πει την αλήθεια!

Για να ξέρουμε τι μας περιμένει.

Να μην το μαθαίνουμε από τα ξένα πρακτορεία.

Δυστυχώς, τα   γεγονότα των  τελευταίων ημερών, δείχνουν ότι  ο κ. Παπανδρέου έχει χάσει το παιχνίδι.

Η κυβέρνησή, καθημερινώς διαψευδόμενη, αυτοαναιρείται!

Όταν δεν μπορεί να συντονίσει την κυβέρνησή του, πως  θα χειριστεί τα πολύπλοκα προβλήματα της χώρας;

Ποιος θα τον πάρει στα σοβαρά;

Οποιος θέλει, ασελγεί επί τους σώματος της πατρίδος  μας.

Μια ανίσχυρη κυβέρνηση δεν μπορεί να διαπραγματευτεί, ούτε να υπερασπιστεί  αποτελεσματικά τα συμφέροντα της χώρας.

Στην πολιτική κανένας δεν  έχει …συμβόλαιο με την επιτυχία.

Πολιτικοί άνδρες μεγαλύτερου βεληνεκούς του κ. Παπανδρέου, απέτυχαν παταγωδώς.

Δεν είναι κακό κανένας να παραδέχεται την ήττα του.

Κακό, είναι να επιμένει σε μια πολιτική που  οδηγεί την  κοινωνία, η οποία τον τίμησε με την εμπιστοσύνη της, στην απόγνωση. Νομίζει ότι έχει αυτό το δικαίωμα;

Ο κ. Παπανδρέου διαθέτει μεν  την δεδηλωμένη, αλλά πολύ φοβούμαι ότι έχει ήδη απωλέσει  την πολιτική, πολύ δε περισσότερο, την ηθική νομιμοποίηση να κυβερνά.

Τώρα διακινούν σενάρια ανασχηματισμού για να αλλάξουν την εικόνα.

Μα δεν …ανασχηματίστηκαν πριν λίγους  μήνες για να γίνουν….αποτελεσματικότεροι;

Κάτι, ψελλίζουν  και για πρόωρες εκλογές.

Εδώ που οδήγησαν τα πράγματα τα πάντα μπορεί να μας προκύψουν, ακόμα και από ένα τυχαίο γεγονός.

Ενας πολιτικός με συναίσθηση ευθύνης θα προσέφευγε στο λαό.

Να ζητήσει και την έγκρισή του για αυτά που προτείνει.

Ετσι θα ισχυροποιήσει και τη διαπραγματευτική θέση της χώρας έναντι των δανειστών μας.

Όμως, μέχρι να γίνει αυτό (γιατί το αναπόφευκτο δεν αποτρέπεται)  και επειδή ουδείς γνωρίζει, πλήν του ιδίου, τι δεσμεύσεις αναλαμβάνει  για τη χώρα ο κ. Παπανδρέου, μήπως πρέπει   το πλαίσιο της διαπραγμάτευσης  να αποφασιστεί σε μια σύσκεψη των  πολιτικών αρχηγών  υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 23/02/2011 07:25:13

    Ενας πολιτικός με συναίσθηση ευθύνης θα προσέφευγε στο λαό.Να ζητήσει και την έγκρισή του για αυτά που προτείνει.
    Τι ακριβώς προτείνει ο αγαπητός ΓΑΠ? Μήπως την ολοκληρωτική κατάργηση μισθών και συντάξεων? Γιατί απ'ότι βλέπουμε μάλλον γιά εκεί το πάει.
    Εγώ απ'αυτά που βλέπω τελευταία αρχίζω να πιστεύω ότι τον παγίδευσαν αυτοί που τον διόρισαν πρωθυπουργό. Μάλλον άλλες υποσχέσεις του είχαν δώσει και αλλιώς του είχαν περιγράψει τη συνέχεια. Άσχετος αυτός με τα οικονομικά τσίμπησε, και τώρα που βλέπει που πάει το καράβι είναι αργά.
    Είναι αδύνατον σήμερα πολιτικός να πιστεύει ότι λύνεται πρόβλημα τόσο μεγάλου χρέους με τέτοια παιδαριώδη μέτρα. Πρώτιστα γιατί με τέτοια μέτρα δεν πρόκειται ποτέ να έχεις ανάπτυξη.
    Ποιός έρχεται να επενδύσει σε χώρα όπου οι κάτοικοί της έχουν μόνο γιά τα απαραίτητα? Ποτέ και κανείς, εκτός ίσως από κάποιους αεριτζήδες που θέλουν να πάρουν τσάμπα περιοχές φιλέτα, η κερδοφόρες-προς το παρόν- ΔΕΚΟ, να τις εκμεταλευτούν 4-5 χρόνια και να τις επιστρέψουν διαλυμένες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ zackii 23/02/2011 09:53:23

      Ο,τι προτείνει τέλος πάντων!
      Γιατί στις εκλογές του 2009, δεν πήρε εντολή για αυτή την πολιτική.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 15:57:13

        Κυριε Ροδινε......πιστευω πως το παιχνιδι ηταν στημμενο απο τον παπανδρεου και δντ
        ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 2008....!! που ξεσπασε η κριση, ολοι θυμομαστε οτι
        απο τοτε ξεκινησε και ο ακομα πιο σκληρος πολεμος εναντια στον Καραμανλη....απο την ''εξεγερση" του δεκεμβριου κι επειτα......

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Kostas D 23/02/2011 16:55:15

          Τα Δεκεμβριανά του 2008 ήταν μια γενική πρόβα..

  2. juliet avatar
    juliet 23/02/2011 09:00:40

    κύριε Κώστα,καλή μέρα,σου παραθέτω τα λόγια του Αμλετ στον Οράτιο πριν απο τη μονομαχία με το Λαέρτη:"Αν γίνει τώρα δεν θα γίνει έπειτα,αν γίνει έπειτα δεν θα γίνει τώρα,αν δεν γίνει τώρα, όμως θα έλθει έπειτα.Το παν είναι να είσαι ΕΤΟΙΜΟΣ".Το"κουράγιο Ελληνες" του Φιλανδού έλεγε πολλά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 23/02/2011 09:54:27

      Θέλεις να πείς οτι το "πεπρωμένο φυγείν αδύνατον";

  3. effie B. avatar
    effie B. 23/02/2011 09:38:07

    Καλημερα Κωστα.
    Ο Ελληνικος λαος ξερει πλεον οτι το Μνημονιο δεν βγαινει. Καθε μερα, πιο αυτοκτονικη απο χθες, οδηγει τη χωρα στη χρεωκοπια και αυτους που υπεγραψαν σε πολιτικη αυτοχειρια. Το πολιτικο τους χαρακιρι λιγο ενδιαφερει. Αυτοι το επελεξαν αλλωστε!! Το θεμα ειναι να υπαρξει μια προταση βιωσιμης λυσης που σε εναν οριζοντα διετιας να δωσει πραγματικη ελπιδα. Οι επομενοι τρεις μηνες θα καθορισουν την πορεια της χωρας ως χωρα, και το βιωσιμο του σημερινου πολιτικου συστηματος! Δυστυχως η περιπετεια δεν θα ληξει ευκολα!!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ effie B. 23/02/2011 09:55:48

      Καλημέρα Effie,
      Δεν είμαι βέβαιος οτι ο ελληνικός λαός έχει συνειδητοποιήσει πλήρως τι τον περιμένει

  4. juliet avatar
    juliet 23/02/2011 10:39:55

    Θα σου απαντήσω με μια φράση του Προύστ"Οσοι πιστεύουν πως τα έργα τους θα επιζήσουν ,αποκτούν τη συνήθεια να τα τοποθετουν σε μιαν εποχή όπου οι ίδιοι θα είναι στάχτη".
    Είναι σε πανικό και γιαυτό γίνεται επικίνδυνος.Δε έχει πολιτική ευθυξία ,δεν αγαπά αυτή τη πατρίδα,δεν ενδιαφέρεται για τίποτε αλλό εκτός από τις δικές του business.Ξέρουμε ποιός είναι πίσω από τους τοκογλύφους της Πατρίδας μας;
    Ο Παγκάλος άλλαξε ρότα,γιατί;Πιστεύεις αλήθεια ,οτι αυτή τη στιγμή κυβερνά ο μεγάλος GAP;Δε νομίζω,είσαι έξυπνος.Θα τα ξαναπούμε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 23/02/2011 11:04:20

      Μην εκπλαγείς, αν δείς και τον Παπανδρέου να καταφέρεται εναντίον του ΔΝΤ και της Ε.Ε.!

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ juliet 23/02/2011 12:47:48

      Amlet,Proust Pagalos,Gap,ksexases to Mitropoulo,to Marinaki,
      to Nini.........
      Thelo na epistrepsei i Ioretta.
      I esto i Foteini....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Makedonas Thessalonikios 23/02/2011 12:52:11

        Που πήγε η Loretta;

  5. zackii avatar
    zackii 23/02/2011 10:57:32

    Φυσικά όχι!! Έχει κανείς τα κότσια να κάνει μιά εκπομπή με αναδρομές στις χώρες όπου επενέβη το ΔΝΤ, όπου θα δείχνει το τι συνέβη?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ zackii 23/02/2011 10:59:38

      Ποιός και που να κάνει εκπομπή;
      Μόλις τώρα άρχισαν να μας λένε οτι το μνημόνιο οδηγεί σε αδιέξοδο

      • effie B. avatar
        effie B. @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 11:54:10

        Κωστα,
        επιμενω οτι ο κοσμος ξερει οτι το Μνημονιο δεν βγαινει.
        Zackii, δεν χρειαζονται εκπομπες. Ο κοσμος το βλεπει καθημερινα στην τσεπη του!!!
        Αν εχει συνειδητοποιήσει τι ακριβως τον περιμενει, τις συνεπειες δηλ. του Μνημονιου, δεν το ξερω... Ισως περιμενει τον απο μηχανης θεο....

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ effie B. 23/02/2011 12:04:37

          Αγαπητη μου Effie,
          κατ' αρχήν το μνημόνιο σχεδιάστηκε για να μη ...βγαίνει.
          Ακόμα και ένας φοιτητής που έχει παρακολουθήσει το Eonomics 101 μπορούσε να το δεί αυτό!
          Δεν το ήξεραν οι οικονομικοί εγκέφαλοι που συμβουλεύουν τον πρωθυπουργό μας;
          Και γιατί στην Ιρλανδία έδωσαν 7 χρόνια και στην Ελλάδα 3;
          Οσον αφορά στο λαό.
          θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη.

          Στην αρχή τον έπεισαν οτι για όλα φταίει ο Καραμανλής.

          Στη συνέχεια άλλαξαν το τροπάριο λέγοντας πως ούτως ή άλλων έπρεπε να κάνουμε αυτα που λέει το μνημόνιο από μόνοι μας!

          Αργότερα, οτι δεν υπήρχε εναλλακτική ή καλύτερα πως η εναλλακτική ήταν η πτώχευση.

          Τώρα αρχίζουν να λένε οτι οδηγεί σε αδιεξοδο!

          Το είχα γράψει και παλαιότερα:
          το ελληνικό χρέος είναι ένα πολύ ελκυστικό πακέτο στην παγκόσμια χρηματοπιστωτική αγορά για όποιον το διαχειρίζεται!

          Θυμάσαι ποιοί προσφέρθηκαν να μας ....βοηθήσουν πρώτοι τον Δεκέβριο του 2009;

      • popolaros avatar
        popolaros @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 12:14:23

        Ο 'κόσμος' δυστυχώς δεν ξέρει την τύφλα του...μέχρι να του χτυπήσει το θείο giorgo την πόρτα ή την τσέπη καλύτερα.
        Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι το giorgo βάζει τάξη στις παθογένειες της χώρας...χαχαχα

  6. Έρεβος avatar
    Έρεβος 23/02/2011 11:14:39

    Δεν μπορούμε να περιμένουμε από τον ΓΑΠ τίποτε. 'Ενας άνθρωπος που στα εξήντα του λέει τόσο μεγάλα και κατα συρροη ψέμματα δεν αλλάζει. Θα το πάει το καράβι μέχρι να βουλιάξει αύτανδρο.

    Η χώρα χρεωκόπησε, πάει. Μην κοροιδευόμαστε. Η μόνη λύση να τον ρίξουν όσοι εναπομείναντες άντρες με ίχνη πατριωτισμού στο ΠΑΣΟΚ και μετα εκλογές άμεσα.

    Κατόπιν όποια κυβέρνηση βγει να είναι ισχυρή και κοινής αποδοχής. Ο μόνος που μπορεί να ηγηθεί μιας τέτοιας κυβέρνησης γιατί έχει λαικό έρεισμα είναι ο Σαμαρας.

    Πρωταρχικό μέλημα αυτής της κυβέρνησης θα είναι να πείσει τους ξένους ότι η μόνη βιώσιμη λύση για την Ελλάδα είναι να επαναπατριστεί μέρος από τα 600 δις διαφυγόντα στο εξωτερικό ελληνικά κεφάλαια που υπάρχουν.

    Πρέπει να βρεθεί φόρμουλα "συνεργασίας" με κίνητρα αμνηστίας σε περίπτωση παρανομιών, συμμετοχής σε καινούργιες επένδυσεις και έργα κ.ο.κ. Ή σε άλλη περίπτωση πρέπει να καταστεί σαφές στους έλληνες που έχουν αυτά τα κεφάλαια ότι χωρίς την ελλάδα αυτά τα χρήματα ποτε δεν θα τα έβγαζαν και ότι αν θέλουν ποτε να επαναδραστηριοποιηθούν στη χώρα θα πρέπει να βοηθήσουν στην αποπληρωμή του χρέους.

    Στην περίπτωση που δεν δεχθούν. Άνοιγμα κωδικών, ποθεν έσχες, δικαστήρια, δήμευση κεφαλαίων και περιουσιών, εντάλματα ιντερπολ κ.ο.κ.

    Το δεύτερο ίσως να είναι και καλύτερο για τη δημοκρατία γιατί αμέσως θα "καρφωθούν" και όλες οι συναλλαγες με κόμματα οπότε θα ξεβρωμίσει και όλο το κομματικό σύστημα της χώρας.

    Δεν υπάρχει άλλη οικονομική λύση, ας μην εθελοτυφλούμε πλεόν.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Έρεβος 23/02/2011 12:20:56

      Μια χώρα όπου το αυτονόητο φαντάζει αδύνατο έχει πάψει και να υπάρχει.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Έρεβος 23/02/2011 13:13:06

      Ειχα γραψει ενα αθρο πριν καιρο.. περι Εφιαλτων να γινουν Ηρωες..
      Εαν ολοι οσοι τα εχουν παρει απο Μιζενς και οχι μονο.. βγουν και δηλωσουν το ποσα απο ποιον και γιατι τα πηραν... θα εχουμε στοιχεια για αγωγες 500 Δις τις οποιες θα κερδισουμε !! Οι Εφιαλτες να γινουν Ηρωες..!! Να τους δωσουμε ασυλια - οχι φυλακη.. να γυρισουν οσα εχουν μεινει και να καταθεσουν τα παραπανω με καθε στοιχειο και λεπτομερεια... Ετσι θα τους κανουμε την τριπλα του Αιωνα !! απο πεθαμενοι θα αναστηθουμε και θα τους τα παρουμε !!! ασε που παγκοσμια θα αρχισουν αγωγες απο ανταγωνιστες οσων μας τα εχωσαν με αποδειξεις πλεον των δικων μας εισπακτορων.

      Ποιος εχει τα κοκοβια να το προτεινει δημοσια?? εκτος απο εμενα τον φτωχο και χαζο σχολιαστη???

      ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:15:37

        Π.Π.
        που το είχες γράψει αυτό το άρθρο;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 13:23:52

          εδω..

          ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:26:04

            ΠΠ,
            sorry, αλλά δεν το θυμάμαι.
            Αν το έχεις πρόχειρο, βάλτο να το διαβάσω.
            thanks.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 13:35:14

            Ο Εφιαλτης ειναι Ηρωας
            Ας σκεφτουμε out of the box Ελληνες ειμαστε και ο Πολυμηχανος Οδυσσεας μας εχει δειξει το δρομο..

            Τhen we take Berlin…

            Ηρθε η ωρα να δειξουμε εαν εχουμε ηρωες αναμεσα μας και θα εξηγησω τι εννοω.

            Εαν αποδειξουμε τη δωροδοκια πολιτικων/κρατικων υπαλληλων στην Ελλαδα η Μιζενς θα αποκλειστει απο διεθνεις διαγωνισμους παγκοσμιως και θα εχουμε το δικαιωμα να διακδικησουμε αποζημιωσεις.
            Ποναει κυρια Μερκελ και κ Σοιμπλε??

            Σημερα εχουμε Ηρωες στην Ελλαδα ? Εχουμε σιγουρα Εφιαλτες.

            Σημερα ειναι η ιστορικη ευκαιρια του καθε Εφιαλτη να γινει Ηρωας.

            Οσοι πολιτικοι τα πηραν απο τη Μιζενς να βγουν δωσουν καταθεση στον αρμοδιο εισαγγελεα ! Το Κρατος ( εμεις ) ΝΑ τους δωσει ασυλια – ομοφωνα ( δε θελουμε νεους πολιτικους Εφιαλτες) να τους δωσει και συνταξεις και να τους απαγορευσει την περετερω ενασχοληση τους με τα κοινα.

            Με δεδηλωμενη την δωροδοκια απο τον δωροδοκηθεντα Πολιτικο/Κρατικο στελεχος η Μιζενς καθεται στο σκαμνι ( και στο μεσαιο ) Παγκοσμιως, Συγχρονως κανουμε αγωγη στη Μιζενς και Διεκδικουμε αποζημιωση ως Χωρα/Κρατος απο δαυτους και η καθε Μερκελ και ο καθε Σοιμπλε θα παρακαλανε για αλληλεγγυη. Θα το σκεφτουμε… αγαπητοι..

            Εχουμε ρε Ηρωες?? βγειτε ρε και Ελληνες και παραδεχτειτε τη δωροδοκια σας για το καλο της Πατριδας πλεον και οχι της τσεπης σας. Ο Εφιαλτης ειναι Ηρωας εστω την τελευταια στιγμη, στην παραταση. Εμεις οι Ελληνες εχουμε νου και γνωση. Εχουμε μεγαλη καρδια και αγαπαμε την Πατριδα μας σε αντιθεση με δαυτους. Εμεις μπορουμε να αποδειξουμε στον Κοσμο οτι εχουμε τα γονιδια του Σωκρατη και του Λεωνιδα αλλα και του Εφιαλτη-Ηρωα.

            Κανω ανοικτη προταση σε ολα τα κομματα και τους δωροδοκηθεντες να το σκεφτουν και να βγουν εστω την τελευταια στιγμη να σωσουν την Πατριδα. Δε θελουμε τις Μιζες πισω. Θελουμε Ηρωες. Ναι θα γινουν Λαικοι Ηρωες και θα κανουν τη διαφορα. Εχουν τα κοτσια οι πολιτικοι μας να το δουν αλλιως ΣΗΜΕΡΑ ?? Να μην το εκμεταλλευθουν για μικροπολιτικους σκοπους? Εαν δεν εχουν αυτη τη δυναμη κ εξυπναδα δεν τους θελουμε. Ειναι η Μοναδικη μας ευκαιρια να τους ξαφνιασουμε με την εντιμοτητα μας.. να δω τι θα λενε μετα…

            Εαν διαδκικησουμε τις Πολεμικες αποζημιωσεις θα εχουν να πληρωνουν για 50 χρονια Δις Ευρω. Ποναει η αλληλεγγυη κ Σοιμπλε?

            Οσον αφορα στις Πολεμικες αποζημιωσεις απο Β’ΠΠ, ιδου η ροδος οδου και το πηδημα. Εαν καθομαστε να μας κανει ντααα ο καθε αλληλλεγυος Σοιμπλε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας. ΝΑ τον καταστησουμε εγγυο να θελει 3 καρεκλες να κυκλοφορησει.

            Δεν εχω τπτ αλλο να πω. Σκεφτειτε το οπως εγω.

            Ο Εφιαλτης ειναι Ηρωας εαν το αποφασισουμε εμεις.

            Φιλικα Συντροφικα και Εξυπνα αγανακτισμενος.

            ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:39:08

            Ενδιαφέρουσα πρόταση, αλλά ποιός ακούει...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:41:07

            Ποιος ΘΕΛΕΙ ν ακουσει Κωστα μου...
            Ολοι σκεφτονται τα ταμεια τους... και οχι τη Χωρα.

            ΠΠ

          • Έρεβος avatar
            Έρεβος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:59:33

            Η Ελλάδα μπορεί να εκβιάσει τη Γερμανία όσο ένα 10χρονο παιδάκι μπορεί να απειλήσει ότι θα δείρει τον Τάισον. Ιδίως δε τώρα που χρεωκοπήσαμε.

            Το follow the money είναι απλούστερο.
            Ανοίγουμε τα ταμεία των κομμάτων και ακολουθούμε το χρήμα. Όλα βρίσκονται. Τα "κρυμμένα", αυτά που είναι σε δευτερα βιβλία, σε τρίτα, αυτά που έγιναν μεζωνέτες και κότερα. Σε κάποια φάση που θα αρχίσουν να κελαηδάνε οι ταμείες θα γραφτεί νέα "Ιλιάδα"...

            Στη συνέχεια βρίσκουμε που βρίσκονται αυτά τα λεφτά σήμερα και τα παίρνουμε σε συνεργασία με Γερμανούς, Ελβετούς κλπ.

            Είναι σοβαρά κράτη δικαίου αυτά, αν τεκμηριώσεις αυτά που ζητάς θα τα πάρεις.

            Εκβιασμούς δε σηκώνουν. Ιδίως από αυτούς που σήμερα ταίζουν.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 14:05:47

            Η Μερκελ εχει τα στοιχεια της Μιζενς...και εκβιαζει το ΓΑΠ κ ολους μας... αμφιβαλλεις??

            ΠΠ

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:19:09

        Κάποια στιγμή σε αυτή τη χώρα πρέπει να ξεκινήσει η επανάσταση του αυτονόητου.

  7. popolaros avatar
    popolaros 23/02/2011 11:39:16

    +1000
    Ο άνθρωπος έχει ξεφτιλίσει διεθνώς την χώρα και είναι ο μόνος που δεν το έχει καταλάβει ακόμα.
    Εάν δεν φύγει χθες από την χώρα δεν αλλάζει τίποτα.
    Είναι επικίνδυνος.

    Λειτούργησε ύπουλα εναντίον της Ελλάδας,του ευρώ,της Ε.Ε. εξυπηρετώντας τα συμφέροντα των ατλαντιστών.
    Έστρεψε μια χώρα έντεχνα εναντίον της ατμομηχανής της Ευρώπης,την Γερμανία.
    Η Γερμανία ανάμεσα στα άλλα είναι γνωστή και για τα αντίποινα της.
    Δεν αφήνει τέτοιες φουστιές να πέσουν κάτω.
    Την νύφη θα την πληρώσουμε εμείς, ενώ ο ολίγιστος με την παρέα του θα διαδρομίζει κάπου στον ΟΗΕ.

    Από πέρσι τα λέγαμε εδώ.
    Χρησιμοποίησε την χώρα ως δούρειο ίππο για να χτυπήσει το ευρώ και την Γερμανία.
    Έτσι του είπαν να κάνει οι φίλοι του για χάρη του δολαρίου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ popolaros 23/02/2011 11:47:11

      popolare,
      Ποιός είπε οτι δεν το έχει καταλάβει;

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 23/02/2011 12:19:44

      Τον βλέπω μονίμως χαμογελαστό και με άγνοια κινδύνου.
      Θεωρεί ότι θα μπορεί να βγαίνει έξω άνετα, να κάνει ποδήλατο-κανό ελεύθερα.
      Αμφιβάλω εάν έχει την διανοητική ικανότητα να αντιληφθεί τις συνέπειες.

  8. dimos avatar
    dimos 23/02/2011 12:26:02

    μία ερώτηση - αν δεν είχαμε το μνημονιο, η Ελλάδα δεν θα σήκωνε από τις αγορές 100 δίς σε μια τριετία για την κάλυψη των αναγκών της ?? (πληρωμή τοκοχρεωλυσίων, κλπ). Η Πορτογαλία δανείζεται θεωρητικά στο 7.5% , εμείς είμαστε κλειδωμένοι στο 5%. Το πρόβλημα είναι ότι το βαθύ κομματικό κράτος που έχει χτιστεί την τελευταία 30 ετία πνέει τα λοίσθια και πονάει το σύστημα. ΚΑι εσείς- εκφραστές αυτής της χοάνης που ρούφηξε τα σωθικά των Ελλήνων- είστε. Αμεση πώληση -εκμετάλλευση όλων των κρατικών assets , μείωση των παροχών του κράτους , ανοιγμα των αγορών και επαγγελμάτων ,μπας και τα παιδιά μας ζήσουνε σε μια καλύτερη χώρα και όχι στη μπανανία της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ dimos 23/02/2011 12:35:21

      Η Ελλάδα τον Οκτώβριο του 2009, δανειζόταν με τα spreads στις 140 μονάδες.
      Το ερώτημα είναι γιατί κάποιοι με την αβελτηρία τους τα έφτασαν στις 1000.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 12:43:15

    Ο Σημιτης αφησε 185 Δις ο ΚΚ εβαλε πανω 100 ( μαζι μετα εξπολιστικα και τα του Δρακου που του εσκασαν 2004-2009 ).
    Σημερα τρεχουμε με 340 Δις με κουρεμενο και ξυρισμενο κοντρα το λαο.
    Ριχνουν και καλα το ελλειμα. 2014 θα ειμαστε στα 450 Δις και...
    Σε ποιες αγορες θα βγουμε? της Βομβαης? της Μομπασα? Ποιος θα σε δανεισει με λιγοτερα απο 12-13% με 450 Δις Χρεος?? Η Goldman Sachs ?? αχχαχαααα
    Ποιος?? Ο Κανταφης? Οι εμιρηδες?

    Ο Τζορτζ Χαλακ ο Δανειστης τι δουλεια εχει στην Αθηνα?? Ο φιλος της οικογενειας Παπανδρεου?? Επενδυει?? Πουλαει?? Αγοραζει??

    Ρε θα πατε που βαθεια μεσα λεμε...

    ΠΠ

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 13:00:22

      ΠΠ η Ελλάδα έχει πλέον χρεωκοπήσει. Και μάλιστα ...badly.
      Ο κοσμάκης δεν το έχει συνειδητοποιήσει αυτό.

      Παραπάνω περιγράφω τη μόνη λύση που διαρρηγνύει και τους δεσμούς της χώρας με το αμαρτωλό παρελθόν.

      Άλλες λύσεις είναι εξαιρετικά μακροχρόνιες. Περνάνε μέσα από την βημα-βημα τεχνολογική αναπτυξη της χώρας και τη δημιουργία υποδομών.

      Αυτά που λενε για τουρισμούς, ναυτιλίες είναι κουραφέξαλα.

      Δεν μπορει η χώρα να εξαρτάται εσαει από το αν ο γερμανός μεσήλιξ θέλει να κάνει ηλιοθεραπεία στην Ελλάδα ή στην Τουρκία. Πόσο θα έχει τα χρήματα να το κάνει άλλωστε.

      Ούτε φυσικά και από καποιους "περίεργους" καραβοκύρηδες που όσο περνάει ο καιρός οι περισσότεροι από αυτούς θα έχουν ξεκινήσει την καριέρα τους μεταφέρωντας "περίεργα" εμπορεύματα.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 12:45:07

    *Σημαντική αύξηση σημείωσε το ελληνικό δημόσιο χρέος στη διάρκεια του 2010, καθώς διογκώθηκε κατά 41,8 δισ. ευρώ ή κατά 18 μονάδες του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος (ΑΕΠ), λόγω των ελλειμμάτων του προϋπολογισμού του ευρύτερου δημόσιου τομέα αλλά και της αναθεώρησης του χρέους που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Eurostat. Σύμφωνα με τα στοιχεία του
    Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, στις 30 Σεπτεμβρίου το δημόσιο χρέος της χώρας αποτιμήθηκε σε 340,28 δισ. ευρώ, έναντι 298,52 δισ. ευρώ, που ήταν στο τέλος του 2009.

    ΠΠ

  11. dimos avatar
    dimos 23/02/2011 12:47:59

    δηλαδή θα έπρεπε να παραμυθιάζουμε όλο τον κόσμο και τους εαυτούς μας ότι το έλλειμμα μας είναι 6-7% (Καραμανλής γαρ...) για να έχουμε πρόσβαση στις διεθνείς αγορές...? Η διάλυση του Ελληνικού κράτους από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έφερε το έλλειμμα στο 15% - για αυτό ποιός φταίει κ. Ροδινέ οι ξένες τράπεζες ή οι πολιτικάντηδες που έχουν διαλύσει τη χώρα ?? Επιτέλους για την ταμπακιέρα στην Ελλάδα πότε θα μιλήσουμε -πότε θα πέσουν οι μάσκες ?

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ dimos 23/02/2011 12:52:12

      Για πρότεινε λοιπόν πιθανές λύσεις. Πρακτικά πράγματα δηλαδή.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ dimos 23/02/2011 12:57:25

      Δήμο,
      Ποιός παραμύθιαζε ποιόν ήθελα να ξέρω;
      Ο Προβόπουλος από τον Αύγουστο του 2009, είχε μιλήσει για την προοπτική διψήφιου ελλείμματος, αν δεν λαμβάνονταν μέτρα.
      Η Εκθεση του ήταν δημόσια.
      Και επι τέλους να σταματήσουμε αυτό το τροπάριο οτι εμείς οι έξυπνοι έλληνες κοροϊδεύαμε τους ...κουτόφραγκους!
      Είναι δυνατόν οι δανειστές μας να μην ήξεραν πόσα μας δάνεισαν;
      Ολοι ήξεραν!
      Προφανώς και οι ευθύνες είναι διαχρονικές, αλλά να επιμερίζουμε στον καθένα αυτό που του αναλογεί.

  12. DIMOS και η ρόδα avatar
    DIMOS και η ρόδα 23/02/2011 13:15:38

    οι δανειστές ήξεραν τα στοιχεία που επίσημα η Ελλάδα έδινε. Η ουσία έιναι φίλοι μου ότι η Ελλάδα δεν έκανε τίποτα τα τελευταία 20-30 χρόνια για να εκσυγχρονίσει πραγματικά την οικονομία της. Λοιπόν το τίμημα τώρα θα είναι ανεργία 20%, μείωση μισθών συντάξεων, διάλυση κοινωνικού κράτους και ο πέλεκυς θα είναι βαρύς για τους αδύνατους. Ο ΓΑΠ προφανώς εκτελώντας άνωθεν εντολή ξεσκέπασε σε χρόνο dt την ανυποληψία μας. Τώρα όλοι θα πληρώσουν : οι ξένοι θα φάνε -50% στο κεφάλαιο τους , οι ¨ελληνες θα επιστρέψουν σε βιοτικό επίπεδο 1975 και ο τροχός θα συνεχίσει να γυρίζει. Α το -50% στα ομόλογα δεν νομίζω να γίνει πριν μπούμε σε πλεόνασμα, δηλαδή το 2013-2014.

  13. ierofantis avatar
    ierofantis 23/02/2011 13:57:40

    Χαίρετε, κ. Ροδινέ και λοιποί σχολιαστές,

    Ο ΓΑΠ. με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, μετράει αντίστροφα στην εγχώρια πολιτική κονίστρα. Για όποιον έχει μάτια και αυτιά, είναι πασιφανές αυτό.

    Το ζήτημα είναι η εναλλακτική πρόταση.

    Και κατά τη γνώμη μου, αν ο Σαμαράς θέλει να είναι όχι μόνο η θεωρητική αλλά η πραγματική εναλλακτική πρόταση, πρέπει να μιλήσει τη γλώσσα της αλήθειας στο λαό. Όχι θεωρητικούρες. Πραγματικά νούμερα.

    Να εξηγήσει πλήρως που είμαστε, τί χρωστάμε, σε ποιους, πόσα, πως τα χρωστάμε και πού έχει σκοπό να μας πάει. αν κληθεί να κυβερνήσει. Με ποιους θα συγκρουστεί, με ποιους θα συμμαχήσει, ποιους θα κυνηγήσει και ποιους θα χρησιμοποιήσει για την αναστήλωση και αναδιοργάνωση αυτού του διαλυμένου κράτους. Πώς θα χειριστεί τα εθνικά θέματα, τί θα κάνει με τους λάθρο, με μετρήσιμες και απολύτως καθαρές πολιτικές, όχι ήξεις αφ' ήξεις.

    Θα πρέπει να δώσει όραμα για την επόμενη ημέρα, να μας εξηγήσει τα λάθη μας και τις παραλήψεις μας, να οδηγήσει τους υπαίτιους του εκτροχιασμού στο σκαμνί και να ζητήσει πίσω τα κλεμμένα και τα μιζαρισμένα χρήματα. Να μας αναλύσει ποιες θυσίες πρέπει να κάνουμε και γιατί, για πόσο χρόνο πρέπει να βάλουμε πλάτη και τί αποτελέσματα θα έχει αυτό στο άμεσο μέλλον. Να μας κάνει να νιώσουμε συμμέτοχοι στην σωτηρία της πατρίδας μας και μέτοχοι στο μέρισμα της ανάπτυξης που θα συμβεί με τη δική μας συμμετοχή και θυσίες.

    Να μας προσδώσει ξανά υπερηφάνια. Να ανακτήσουμε τη χαμένη αυτοπεποίθησή μας και το χαμόγελο στα χείλη μας. Να μας κάνει να πιστέψουμε σε ένα στόχο, σε ένα όραμα και να μας χαλυβδώσει το χαρακτήρα να βγάλουμε πέρα τις όποιες δυσκολίες. Ξέρουμε ότι σαν λαός έχουμε περάσει στην μακραίωνη ιστορία μας από χίλια μύρια όσα, και έχουμε σφυρηλατηθεί με το σφυρί και το αμόνι. Δεν κολώνουμε σε κάτι τέτοια. Απλά χρειαζόμαστε όραμα, στόχο και την Ιθάκη, για να κάνουμε το ταξίδι.

    Το τι θα κάνει ή δεν θα κάνει ο ΓΑΠ προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει. Το τί θα κάνει ή δεν θα κάνει ο Σαμαράς από τούδε και στο εξής όμως, με ενδιαφέρει και μάλιστα πολύ. Όπως χιλιάδες άλλοι στήθηκα προ 16 μηνών στην ουρά για να τον επιλέξω, ανταποκρινόμενος στο αδιόρατο αισθητήριο μου, όπως και πολλοί άλλοι. Πίστεψα ότι επιλέγω ηγέτη για τα δύσκολα και πλέον τον καλώ να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δεν θέλω να έχω ηγέτη - διαχειριστή ούετ ηγέτη που να κυβερνά επί ερειπίων. Θέλω ηγέτη που να ενώνει με το λόγο του, τους Έλληνες και να διατρανώνει τους εθνικούς πόθους και οράματα στους αλλοεθνείς. Δεν ξέρω αν ζητώ πολλά αλλά ξέρω ότι αυτό είναι για μένα ο ορισμός της ηγετικής φυσιογνωμίας ενός πολιτικού που τον διαχωρίζει από τους απλούς διαχειριστές της καθημερινότητάς μου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 14:18:51

      Ιεροφάντη,
      προσυπογράφω κάθε λέξη από όσα γράφεις.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 14:39:44

        Κώστα, έχεις καταλάβει ίσως ότι είμαι ερασιτέχνης μελετητής της Ιστορίας αυτού του Έθνους...

        Λοιπόν έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. Στα εύκολα τα κάνουμε σαλάτα. Στα δύσκολα τις περισσότερες φορές κάνουμε θαύματα. Λίγες φορές τρώμε ήττες τεράστιες. Όσες φορές όμως κάνουμε θαύματα, εκτός του λαού, ξεπετάγεται μέσα από τη μήτρα αυτού το έθνους ένας Λεωνίδας, Θεμιστοκλής, Παυσανίας, Κολοκωτρώνης ή Νικηταράς.

        Αυτό τον ρόλο μάλλον θα κληθεί να παίξει ο Αντώνης από τούδε και εξής. Τον θέλει; Τον μπορεί; Αντέχουν οι πλάτες του; Αν ναι, αν μας αποδείξει ότι έχει άντερα και γόνατα, ας ξέρει ότι οπίσω του θα στοιχηθούν εκατομμύρια άνθρωποι. Εκατομμύρια φωνές. Και μπορεί αυτός ο λαός, αυτό το Έθνος ιστορικά να ήταν πάντοτε ολιγάνθρωπο, πλην όμως η κραυγή του, όποτε την απελευθέρωσε από τα σωθικά του, ήταν αρκετή για να παγώσει το αίμα στις βλέβες πολυαριθμώτερων και ισχυρότερων.

        Αυτή τη δύναμη μας έκαναν να τη λησμονήσουμε.

        Καθήκον του Σαμαρά είναι να μας την ξαναθυμίσει...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 14:54:34

          Ιεροφάντη,
          Την ιστορία την κουβαλούν στις πλάτες τους ερασιτέχνες.

          Πολλοί δε εξ αυτών συμβάλλουν τα μέγιστα και στη διαμόρφωσή της.
          (Οι επαγγελματίες την εμπορεύονται.)
          Θέλω να ελπίζω οτι ο Σαμαράς θα αρθεί στο ύψος των περιστάσεων.

          • Έρεβος avatar
            Έρεβος @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 14:59:18

            Ο Σαμαράς τώρα οφείλει να προσέξει τις "σκύλες και τις χάρυβδες" που τυχόν θα θέλήσουν να ενισχύσουν το κόμμα με το αζημίωτο.

            Μόνον όταν δεν έχει βαρίδια στην πλάτη του θα μπορέσει να παράξει έργο όταν γίνει με το καλό κυβέρνηση.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 23/02/2011 15:03:44

            Επαθε και μάλλον έμαθε!

      • nostos avatar
        nostos @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 14:56:38

        +1000
        Ειναι στο χερι του Σαμαρα να αποδειξει αν ειναι απλα βερμπαλιστης που γραφει μια αριστη εκθεση λυκειου των 80's η ειναι πραγματικος ηγετης. Και ηγετης νομιζω οτι σημαινει οτι και ρηξεις θα κανει και με τον απλο εργατη θα συνομιλησει στη γλωσσα του τελευταιου, και θα ρισκαρει την προσωπικη του εξελιξη και πολιτικη η μη ακεραιοτητα.
        Δυστυχως ειμαι λιγο απαισιοδοξος γιατι πιστευω οτι αν καποιος ζει στα πλαισια της ''Βιβλιοθηκης'' ειναι δυσκολο να βγει εξω στον πραγματικο κοσμο . Ρωτα και τον κ. Κρανιδιωτη ποσο σχεση ειχαν οι επιτελεις με τα οκταημερα που αυτος συμμετειχε.
        Οσο για το χρεος και τα spreads , αναρωτιεμαι η Αγγλια που σχετιζομαι με χρεος υπερπολλαπλασιο της Ελλαδας θα επρεπε να εχει ουρες σε συσσιτια. Περιεργο δεν υπαρχουν. Τα spreads απλα εκφραζουν πιστη. Και οσο ευκολα απογειώθηκαν το ίδιο εύκολα προσγειώνονται... ο νοων νοείτω.

        • Έρεβος avatar
          Έρεβος @ nostos 23/02/2011 15:00:59

          Το χρέος της χώρας ως έχει πλέον είναι αδιαχείριστο όσο και να πάνε τα spreads.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 23/02/2011 16:27:34

            Η Ελλάδα δεν είναι η πιό υπερχρεωμένη χώρα της Ευρώπης.
            Απλά ήταν το πιο βολικό θύμα γιατί είχε έναν πρόθυμο πρωθυπουργό.

          • Έρεβος avatar
            Έρεβος @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 16:47:03

            Να συμπληρώσω: αδιαχείριστο μεσοβραχυπρόθεσμα.
            Με νουνεχή δανεισμό από τις αγορές, με οργανωμένες επενδύσεις σε υποδομές και ανάπτυξη μακροπρόθεσμα θα ορθοποδήσουμε.

            Αυτά όμως πρέπει να γίνουν τώρα και αφού βέβαια πρώτα έχουν ξεκουμπιστεί ο ΓΑΠ και η παρέα του.
            Κάθε μέρα που μένει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία τόσο το χρεός θα γίνεται όλο και πιο αδιαχείριστο.

            Κώστα πες στον Αντώνη "επίθεση" τώρα δεν πάει άλλο. Ντου από παντού! Ειρήσθω εν παρόδω ο Μιχελάκης πετάει! Με λίγη βοήθεια θα κάνει την "άμυνα" του ΠΑΣΟΚ σμπαράλια. Ούτε ο Αλεφαντος δεν θα τους σώζει...

            Αντιπολιτευτικός "αέρας" να μην μείνει σε κανέναν άλλον πλην της ΝΔ. Και μιλω για το ΛΑΟΣ το οποίο συστηματικά παίζει μπάλα στο έδαφος που αφήνει η ΝΔ. Τέρμα το νταβατζιλίκι του ΛΑΟΣ με το λαθρομεταναστευτικό. Το ΛΑΟΣ πρέπει να πάει στο 3% μέσα σε 2-3 μήνες το πολυ.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 23/02/2011 17:06:09

            Γράφε εσυ αυτά που θέλεις και μην ανησυχείς.
            Διαβάζει!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ ierofantis 23/02/2011 14:50:27

      Σωστά.

      Ένα από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνει η ΝΔ όταν γίνει κυβέρνηση είναι να κάνει την αρχή της αυτοκάθαρσης. Να ανοίξει τα ταμεία της και να κάνει "λογαριασμό". Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Τέλος οι τυχόν εκβιασμοί. Τέλος τα νόμιμα και μη ηθικά. Όλα και ηθικά και νόμιμα.

      Μετά θα ακολουθήσουν θέλωντας και μη και τα άλλα κόμματα. Και εκεί να δείτε το μεγάλο show. Η ΝΔ άλλωστε πάντα ήταν στο "ερασιτεχνικό" σε αυτά τα πράγματα, το ΠΑΣΟΚ έπαιζε ανέκαθεν "σουπερ-λίγκα"...

      Μόνο μέσω της αυτοκάθαρσης των κομμάτων θα έρθει και η κάθαρση της δημοκρατίας και της χώρας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 23/02/2011 16:07:45

      Θελει τσαμπυκα η εξουσια.. ειδικα οταν εισαι σε πολεμο.. Ο Λαος-στρατιωτες θελουν υψηλο ηθικο για να "πολεμησουν" και να "θυσιαστουν" και να θυσιασουν.

      με θυμιατα δυστυχως.. μονο το λιβανι θα μυρισουμε αντε και να την ακουσουμε λιγο.. θα ειμαστε ετοιμοι να μας παρουν τα σωβρακα. εγω ετσι το βλεπω.

      Τσαμπα καιει η λαμπα λεει ο λαος.

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 23/02/2011 16:41:09

      πουτ δε κοτ νταουν...

      ΠΠ

  14. DIMOS και η ρόδα avatar
    DIMOS και η ρόδα 23/02/2011 14:55:27

    Κύριοι το 1990 οι περισσότεροι από εσάς κόβατε το χέρι σας για τον Μητσοτάκη. Το 2004 όποιος έλεγε κάτι για τον Καραμανλή τον θεωρούσατε τουλάχιστον γραφικό. Το 2011 τοποθετείται τον Σαμαρά δίπλα σε ονόματα όπως Λεωνίδας , Κολοκοτρώνης, Θεμιστοκλής ,... ,!!!!. ΤΑ ίδια και με τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ με τα αντίστοιχα ονόματα από εκεί. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ , καταλάβετε ότι τα πολιτικά κόμματα εξουσίας δεν έχουν να κάνουν με τους αρχηγούς τους αλλά με το διεφθαρμένο δίχτυ εξουσίας των στελεχών τους οι οποίοι άνεργοι και άεργοι οι περισσότεροι για 4-8 χρόνια απλά περιμένουν τη σειρά τους για να βγάλουν τα σπασμένα. ΑΜΕΣΗ διάλυση των κομμάτων εξουσίας και των μηχανισμών τους και άμεση εκλογή των πιο ικανών σε κάθε δημόσιο μετερίζι για την διάσωση της Ελλάδας- φυσικά με ισοπεδωτική μείωση του δημοσίου σε κάθε τομέα , εκτός από άμυνα και υγεία.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ DIMOS και η ρόδα 23/02/2011 15:37:58

      Προσωπικά το τί έκανα το 1990 και το 2004, άσε να το ξέρω εγώ.

      Στην αστική κοινοβουλευτική δημοκρατία έχεις δύο επιλογές.

      Προσπαθείς να αλλάξεις τα κακώς κείμενα του συστήματος εκ των έσω.

      Ή προσπαθείς να κάνεις επανάσταση για ριζική αλλαγή συστήματος.

      Σε ότι με αφορά δεν διαβλέπω τον λόγο να κάνω επανάσταση του δεύτερου τύπου. Μπορώ όμως κάλλιστα να αγωνιστώ, λόγω και έργω, για το πρώτο σκέλος. Δεν μου φταίει το σύστημα με άλλα λόγια. Μου φταίνει οι λειτουργοί του συστήματος και οι άρρωστες παραφυάδες του. Σε αυτά μπορώ και χωρίς επανάσταση να συμβάλλω στη θεραπεία τους.

      Ο Σαμαράς δεν είναι βεβαίως ούτε Λεωνίδας ούτε Κολοκωτρώνης. Είναι όμως ένας πολιτικός που έχει περάσει από την πολιτική έρημο, χωρίς ευκαιρίες να αναπτύξει και να καλλιεργήσεις διαδρομίστικες νοοτροπίες και εξαρτήσεις με μεσάζοντες και τρωκτικά.

      Σε οτι με αφορά επίσης, τον πολιτικό προσπαθώ να τον ψυχολογήσω από τις κινήσεις του σώματός τους αλλά κυρίως από το βλέμμα του. Ξέρεις, το βλέμμα λέει πολλά, χωρίς καν να μιλήσει αυτός που βλέπεις. Όταν τον βλέπω λοιπόν στις δημόσιες τοποθετήσεις του, όσο προκατειλλημένος και αν είμαι, ε, αυτός ο άνθρωπος δεν μου βγάζει το απεχθές αίσθημα ότι έχω να κάνω με λαμόγιο της πολιτικής που έχει χτίσει καριέρα με υπόγειες διαδρομές και συμβιβασμούς, όπως πχ νιώθω όταν βλέπω τον Πρωτόπαπα ή τον Κουτρουμάνη... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

  15. DIMOS και η ρόδα avatar
    DIMOS και η ρόδα 23/02/2011 15:54:01

    Σε καταλαβαίνω και εύχομαι για το καλό των παιδιών μας να δικαιωθείς.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ DIMOS και η ρόδα 23/02/2011 16:14:56

      Φίλε μου, αν ούτε ο Αντώνης μας δικαιώσει, το επόμενο βήμα είναι αυτό που λέει ο άλλος καλός φίλος σχολιαστής, ο Πόρτα Πόρτα....

      Φωτιά και Τσεκούρι επί δικαίων και αδίκων και όποιον πάρει ο Χάρος...

      Ίδομεν.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 23/02/2011 16:49:21

        ξαναλεω... πουτ δε κοτ νταουν... οσο προλαβαινουμε.. στακ αμαν..

        ΠΠ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 17:16:28

          Έχεις απασφαλίσει, έτσι; χα, χα, χα..

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 23/02/2011 17:35:43

            εκφραζομαστε δημοσιως.. ετσι κανεις δεν μπορει να πει.. δεν ηξερα !!

            ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 17:38:40

            σωστός!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 17:49:07

            Ειναι δεδομενο οτι μας παρακολουθουν !!!!!...
            Ααααχ Κουυλααα

            ΠΠ

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ ierofantis 23/02/2011 16:51:41

        Αν ούτε ο Αντώνης μας δικαιώσει, κλάψτα βραστα, η Ελλάδα θα χτυπήσει έλλειμα κοντά στο τρις και αμέσως μετά θα έχει τα σύνορα που είχαμε το 1881...

  16. juliet avatar
    juliet 23/02/2011 16:48:46

    Ελπίζουμε οτι ο Αντώνης είναι το χάραμα της ανώνυμης μέρα.
    Τα γεγονότα στο Σύνταγμα σήμερα έδειξαν οτι αν χρειαστεί θα δούνε φωτιά και τσεκούρι.

  17. kakofonix avatar
    kakofonix 23/02/2011 17:37:37

    Καλησπέρα Κώστα και λοιποί συνπληκτρολόγοι,

    Αφού και ο Πάγκαλος ετοιμάζει ηρωική έξοδο, τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Θα έλεγα ότι στο σημερινό σου άρθρο έχεις αρκετό τακτ.

    Σημειολογικά θεωρώ βαρυσήμαντα τα λόγια του κ. Αντιπροέδρου και αναμένω εξελίξεις (μετά και τη χυλόπιτα Μέρκελ)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kakofonix 23/02/2011 17:40:30

      που είσαι ...Κοκοφοίνικα;
      Τι εννοείς αρκετό τάκτ;
      Πάλι με προβοκάρεις;
      Εξοδο ο ....Πάγκαλος;
      Θα προλάβει;
      Εκτός και αν τον ...φύγουν!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 17:41:17

        Ωχ, θα το δει ο Ιεροφάντης και θα νομίσει οτι του κάνω πλάκα!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 17:49:06

          Κώστα, άσε, σε μάθαμε...

          Είναι γνωστό ότι με τον Κακοφωνίξ - Κοκοφοίνικα, τις διπλές αυτές προσωπικότητες, επιδιώκεις την πνευματική και ψυχολογική μου καταστροφή.

          Δεν θα σε αφήσω αγαπητέ, δε θα σε αφήσω...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 17:53:13

            Δεν είναι στις προθέσεις μου!
            Ισα-ίσα τώρα που έμαθα οτι είσαι και λάτρης της ιστορίας, θα προσπαθήσω να κερδίσω την ....εύνοιά σου!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 17:57:35

            Έλα, αφού ξέρεις ότι σου έχω αδυναμία...

            Σε διαβάζω και σε σχολιάζω τακτικά, πάντα με ευγένεια και διάθεση συνεισφοράς...

            Η εκτίμηση και το σέβας λοιπόν είναι αμοιβαία αγαπητέ Κώστα.

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ ierofantis 24/02/2011 02:45:06

            An den epaizes stin Arianara de tha se gnorize kanenas!
            Tora egines firma,se sewetai o kosmos.
            Skeftomaste na se proothisoume.Apo tin alli ewdo-
            mada tha paizeis sto kentro.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ kakofonix 23/02/2011 17:46:13

      Δύσκολο να έχουμε εξελίξεις πριν την Σύνοδο Κορυφής. Εκτός και αν εκεί, τεθεί ζήτημα ουσιαστικής δέσμευσης της χώρας με το Σύμφωνο Ανταγωνιστικότητας (δηλαδή Ευρωπαϊκό Μνημόνιο), οπότε αναγκαστικά θα ζητηθεί πολιτική νομιμοποίηση. Δεν ξέρω αν το Μάρτη θα ληφθεί η πολιτική απόφαση και το μέτρο θα κυρωθεί εκ των υστέρων από τα εθνικά κοινοβούλια των κρατών - μελών ή με δημοψηφίσματα. Ενδεχομένως το Φθινόπωρο να είναι επίσης κρίσιμος χρόνος.

      Επίσης δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα διαλυτικά φαινόμενα μέσα στην κυβέρνηση τα οποία η δημοσιογραφική αλητεία των εξωνυμένων ΜΜΕ επιμελώς καλύπτει. Τα πράγματα μπορεί φίλε Κακοφωνίξ, να είναι πολύ χειρότερα από ότι φαίνεται.

      Επίσης βολεύει και τους δύο αρχηγούς των μεγάλων κομμάτων να κάνουν εκλογές με λίστα και για όσο χρόνο τους επιτρέπει το Σύνταγμα (νομίζω 18 μήνες μετά την τελευταία εκλογική αναμέτρηση).

      Πάντως, αν παρέλθει ο Μάρτης, δύσκολα θα καταφύγει σε εκλογές μέσα στο Πάσχα και ακόμη λιγότερο μέσα στο καλοκαίρι. Οπότε, κατόπιν ο ευθετότερος χρόνος, όπως είπα και ανωτέρω, φαντάζει το φθινόπωρο του 2011.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ ierofantis 23/02/2011 17:49:59

        Έχω την αίσθηση ότι η κυβέρνηση έχασε και αυτό το τρένο του επαχθούς συμφώνου ανταγωνιστικότητας. Οι δικές μου πληροφορίες επιμένουν ότι η συνάντηση είχε θερμοκρασίες Σιβηρίας και ότι οι Γερμανοί πλέον δηλώνουν ή κούρεμα ή δραχμή. Θέλω να πω ότι πιθανότατα έχουν ξεκόψει ακόμα και τη βοήθεια από το EFSF.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ kakofonix 23/02/2011 17:57:49

          Το κούρεμα εικάζω οτι θα έρθει κάποια στιγμή νομοτελειακά.
          Απλώς δεν έχουν ακόμα αποφασίσει το πότε, το πόσο και το πώς;
          Ολα δηλαδή!
          Εξακολουθώ να επιμένω οτι το πραγματικό καταφύγιο του Παπανδρέου είναι οι προεδρικές φλοδοξίες του Στρος Καν.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ kakofonix 23/02/2011 17:59:21

          Δεν ξέρω αν η επαναφορά σε δραχμή, σε βάθος χρόνου, είναι χειρότερη από το κούρεμα σε ευρώ, τώρα...!

          Τί άποψη έχετε οι υπόλοιποι;

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 23/02/2011 18:01:28

            Εκ πρώτης όψεως θεωρώ τη δραχμή ως την πιο σώφρων λύση. Διατηρώ όμως κάποιες αμφιβολίες, γιατί είναι λύση δυναμική, που απαιτεί συνέργειες, ομοψυχία και πολλά κιλά μύδια.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ kakofonix 23/02/2011 18:06:30

            Θα συμφωνήσω.

            Νομίζω ότι στην περίπτωση της δραχμής, θα πρέπει να ακολουθήσει όχι απλά κούρεμα, αλλά ξύρισμα με την ψιλή του χρέους πχ σε ποσοστό άνω του 60 %. Μη ξεχνάμε ότι το χρέος είναι σε ευρώ και μια επιστροφή σε δραχμή, με αναπόφευκτη την διολίσθηση ή υποτίμησή της, θα φέρει το χρέος σε νούμερα διαστημικά, από τα παγκόσμια, στα οποία είναι σήμερα. Εκεί νομίζω πάνε τα ... μύδια που αναφέρεις...!

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 23/02/2011 18:08:40

            Διορθώστε με αν λέω μαμακίες, αλλά έχω την εντύπωση πως για το εκτός μνημονίου χρέος υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής σε δραχμή ή ακόμα και η μηδενική αποπληρωμή.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 18:14:32

            δεν ξέρω αν ισχύει.
            Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι η διαφαινόμενη προσπάθεια να εντάξουν το εκτός μνημονίου χρέος σε κάποιο πλαίσιο, σαν το μνημόνιο, άν όχι σε ένα παρατεταμένο μνημόνιο,

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 23/02/2011 18:19:40

            Αυτή ήταν η επιδίωξη από την αρχή, εκεί και το ολίσθημα GAP. Υποσχέθηκε ''κάλυψη'' των δανείων με υποθήκες με αντάλλαγμα έναν χρόνο στην εξουσία.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 23/02/2011 18:21:55

            Κακοφωνίξ, το εκτός Μνημονίου δάνειο, είναι σε ευρώ, υπό την μορφή είτε ομολόγων είτε εντόκων γραμματίων του Δημοσίου. Θεωρητικά μπορεί το κράτος να το αρνηθεί όλο. Αλλά μετά θα πρέπει να έχει έτοιμες τις μηχανές στο Νομισματοκοπείο να δουλεύουν νυχθημερόν να κόβουν δραχμές για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις, να δημιουργήσει κρατική τράπεζα ή να κρατικοποιήσει κάποια ή κάποιες από τις υπάρχουσες για να κινηθεί η δραχμή, να δοθεί αμνηστεία στο κεφάλαιο που βρίσκεται έξω και ανήκει σε Έλληνες να επανεπενδυθεί και επανακατατεθεί στις ελληνικές τράπεζες και βεβαίως να δοθεί προτεραιότητα στον πρωτογενή τομέα για παραγωγή τροφίμων για να μη πεινάσουμε.

            Εκεί έρχεται το άλλο που είπες για συνέργειες και ομοψυχία...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 18:07:28

            Δραχμή;
            Μια προσομείωση που είδα ήταν καταστροφική.
            Το πρόβλημα είναι οτι οταν αρχίζεις και συζητάς ένα θέμα, μπορεί να αποκτησει τέτοια δυναμική και στο τέλος να επέλθει αν και το απεύχεσαι.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 18:15:16

            Κώστα, τις προσομοιώσεις και τα οικονομικά μοντέλα δεν τα πολυεμπιστεύομαι, διότι στηρίζονται εν πολλοίς, επί μη δυναμικών, συνήθως παραδοχών και παραμέτρων.

            Σκέψου ότι με το μοντέλο του Μνημονίου ήδη θα έπρεπε να είχαμε ανάπτυξη και τα έσοδα του κράτους να ήταν στο Θεό. Το αποτέλεσμα σήμερα μήπως διαψεύδει το μοντέλο;

            Και ξέρεις κάτι άλλο που με προβληματίζει; Όλοι, μα όλοι οι οικονομικοί αναλυτές που, όλως τυχαίως, παραλλήλως δουλεύουν ή αμοίβονται από μεγάλες πολυεθνικές τράπεζες και επενδυτικούς Οίκους, μιλάνε για καταστροφή της Ελλάδας αν πάει στη δραχμή. Όλοι οι πολιτικοί και οικονομικοί παράγοντες στις Βρυξέλλες λένε επίσης το ίδιο. Λες και δεν είμαστε τώρα στην κατατροφή και κόπτονται όλοι αυτοί για την αγαπημένη τους Ελλάδα και τα προβλήματά της.

            Κώστα, αυτά εμένα με κάνουν καχύποπτο. Ή μας αγαπάνε τόσο πολύ, ή τους πιάνει κρύος ιδρώτας μπας και κάνουμε καμιά αποκοτιά και βγούμε από το μαντρί και μαζί με μας, βγεί και κανας άλλος και διαλυθεί το Ευρωπαϊκό Μάρκο...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 18:20:20

            Ιεροφάντη,
            Το μνημόνιο το ήξεραν από την πρώτη μέρα οτι δεν μπορούσε να φέρει τα προσδοκώμενα!
            Μια παγίδα ήταν ή για να είμαι πιό διαλλακτικός μια λύση υπό το κράτος πανικού.
            Το μνημόνιο προϋποθέτει ρυθμούς ανάπτυξης κοντά στο 8%!
            Συμφώνησαν σε κάτι με στόχο να το αναθεωρήσουν αργότερα.
            Οσον αφορά στα μοντέλα έχεις δίκιο, αλλά αυτό που είδα εγώ ήταν κάτι διαφορετικό.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 18:43:41

            Kakofonix,
            ισχύει πάντα η διαχρονική ρήση του Κωνσταντίνου Καραμανλή: στην πολιτική υπάρχουν πράγμα που λέγονται και δεν γίνονται, αλλά και πράγματα που γίνονται, αλλά δεν λέγονται!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 23/02/2011 18:50:08

            Κώστα, αυτό που δεν έχω απαντήσει ακόμα στον ευατό μου είναι αν φοβόνταν τις αντιδράσεις ντόμιμο που λες, ή αν τις επιδίωκαν...

            Επίσης για τους Γερμανούς είναι προφανές ότι με την ύφεση που είχαν προ διετίας, βολεύονταν με ένα λιγότερο ισχυρό ευρώ. Τώρα όμως που έχουν ανάπτυξη και που κατά τη γνώμη μου μαίνεται παγκόσμιος οικονομικός - νομισματικός πόλεμος, η Γερμανία παίρνει θέση να υπερασπιστεί το Μάρκο... ε, συγνώμη, το Ευρώ και στον αγώνα αυτό ή θα πας μαζί της, με τους όρους της ή απλά θα γυρίσεις από εκεί που ήρθες, στη δραχμή και στα Βαλκάνια...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/02/2011 19:02:46

            Ιεροφάντη,
            To be or not to be?

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 23/02/2011 19:04:34

            To be, Κώστα μου, to be...

          • Έρεβος avatar
            Έρεβος @ ierofantis 23/02/2011 18:08:28

            Η λογική λέει κούρεμα, αρχή έργων υποδομής και ανάπτυξης, ενεργοποίηση της παραγωγής και του αγροτικού τομέα, γενικό συμμάζεμα εσόδων-εξόδων και μετά οπωσδήποτε δραχμή.

            Το ευρώ ούτως ή άλλως το πιο πιθανόν είναι να μην υπάρχει σε μερικά χρόνια λόγω του συνεχούς ευρωπαικού μαρασμού και της ανάπτυξης της Κινας.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 23/02/2011 18:15:56

            Η Κίνα πιθανότατα να θέλει το ευρώ για να κάνει τα συναλλαγματικά της παιχνίδια με το δολλάριο.

  18. kakofonix avatar
    kakofonix 23/02/2011 17:44:32

    Μη λες τέτοια, θα νομίζουν ότι είμαι βαλτός για να ανεβάσω τις αναγνωσιμότητές σου!!!

    Το αισθητήριό μου λέει ότι ο χοντρός είναι βαρόμετρο για το ΠΑΣΟΚ. Όταν αισθάνεται ισχυρός αμολάει τις γνωστές κοτσάνες και όταν έχει την ουρά στα σκέλια εξαφανίζεται.

    Η δήλωσή του περί αποχώρησης σημαίνει και την αποδοχή ότι όχι μόνο το ΠΑΣΟΚ θα χάσει την εξουσία, αλλά θα διαλυθεί κιόλας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kakofonix 23/02/2011 17:50:27

      Ο Πάγκαλος στις τελευταίες εκλογές κατρακύλισε.
      Με όλα αυτά που είπε, με τόσο κόσμο που προσέβαλε, ξέρει οτι στις προσεχείς εκλογές δύσκολα θα τα καταφέρει.
      Πιέζει μήπως και δραπετεύσει στο Επικρατείας.
      Συμφωνώ πάντως απολυτως μαζί σου οτι όντως αποτελεί βαρόμετρο για το ΠΑΣΟΚ.
      Μεγαλύτερη ζημιά έκανε πάντως η δήλωση για έλλειψη συντονισμού.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 17:52:12

        Και να σκεφτείς ότι είναι συντονιστής, ο μπαγάσας! Αυτοκριτική? Μάλλον θα εννοούσε τον Ραγκούση.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 17:47:51

    Εγω παρεσυρα το Θοδωρα να με διορισει.. ο Θοδωρας ηταν σε στιγμη αδυναμιας και με προσελαβε.. μαζι τα φαγαμε.. αυτος κυβερνουσε.. οχι εγω !!!
    εγω δεν μπορω να παραιτηθω.. ειμαι απλος πολιτης… ο Θοδωρας μπορει να παραιτηθει??

    Δηλωσε επισης ” υπαρχει ελλειψη συντονισμου στην κυβερνηση Παπανδρεου ” χαχαχαχαα δεν ειναι αυτος ο συντονιστης.. ειναι ο Ραγκουσης !!!??

    και ειπε παρακατω… “εχει επανελθει η αδρανεια των θεσμων” δηλαδη?? μπουρδελο ??!!! “αδρανεια μεταξυ των συναρμοδιων υπουργειων”… συναρμοδια μπουρδελα??!!!



    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 17:57:45

      οχι, συναρμόδια ταχυφαγία

  20. kakofonix avatar
    kakofonix 23/02/2011 18:24:33

    Μέχρι σήμερα τα μεγάλα κόμματα ουσιαστικά αρνούνται έστω να συζητήσουν μια τέτοια προοπτική. Όταν όλη η Ευρώπη βουίζει για τη δραχμή, θα έπρεπε ο Σαμαράς να έχει έτοιμο ένα σχέδιο, έστω και ως εναλλακτικό. Να ενημερωθεί και ο κόσμος σωστά και να μην ακούγονται βλακείες για ''Κούβα των Βαλκανίων'' και άλλα φαιδρά.

  21. ierofantis avatar
    ierofantis 23/02/2011 18:33:40

    Κώστα ήταν όντως μια πράξη υπό το κράτος πανικού ή μήπως ήταν μια σχεδιασμένη ενέργεια, όταν μπήκαν στη δημόσια κουβέντα οι Τιτανικοί και τα παγόβουνα;



    Και επειδή το Ευρώ είναι ένα μάρκο επί δύο, οι Γερμανοί τα έχουν πάρει και μας αλλάζουν τον αδόξαστο. Και αφού μας τον αλλάζουν σου λένε, καμμένοι είσαστε έτσι και αλλιώς, δεν μας αδειάζετε τη γωνιά να μείνουμε οι πολιτισμένοι στη Ευρώπη και εσείς, οι ιθαγενείς, τραβάτε στα Βαλκάνια που ανήκετε και γίνετε δορυφόρος της νεοθωμανικής Τουρκίας...

  22. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/02/2011 18:41:12

    Ιεροφάντη,
    Ηθελαν μια λύση άμεσα επειδή το πράγμα είχε ξεφύγει και φοβόταν για τις αντιδράσεις ντόμινο.
    Για το ρόλο του Παπανδρέου σ' όλα αυτά, υπάρχουν ακόμα αρκετά σημεία που δεν γνωρίζουμε.
    Η Γερμανία στην αρχή (μη ξεχνάς οτι πέρασε και μια ύφεση του -4%) δεν έβλεπε με κακό μάτι ένα υποτιμημένο ευρώ για να πάρει μπρός η μηχανή.

  23. kakofonix avatar
    kakofonix 23/02/2011 18:53:36

    Η κυβέρνηση υπό το βάρος των εξελίξεων, αποφασίζει να σκληρύνει τη στάση της και αποχωρεί από το ευρώ.

    Το νομισματοκοπείο δουλεύει στο φουλ.

    Εκδίδεται το προεδρικό διάταγμα και το επίσημο νόμισμα της χώρας είναι πλέον η δραχμή, με αρχική ισοτιμία 1 : 1 με το ευρώ.

    Όλες οι αξίες, οι τίτλοι, τα χρεόγραφα, οι καταθέσεις, τα δάνεια κλπ, μετατρέπονται σε δραχμές.

    Γρήγορα η ισοτιμία διολισθαίνει σε καθημερινή βάση και μέχρι να συνέλθει η αγορά από το σοκ και να ανοίξουν ξανά οι τράπεζες, ισορροπεί στο -50%.

    Ταυτόχρονα γίνεται αναστολή πληρωμής του κρατικού χρέους. Όλες οι δανειακές συμβάσεις ελέγχονται από επιτροπή του κοινοβουλίου και αποπληρώνονται μόνο τα μη απεχθή δάνεια σε δραχμές (με ισοτιμία προ της υποτίμησης, δηλαδή στην ονομαστική τους αξία).

    Οι ελληνικές τράπεζες αποπληρώνουν τα δάνειά τους στην ΕΚΤ σε ευρώ, αλλά εισπράττουν σε δραχμές. Καταρρέουν και κλείνουν.

    Τα ιδιωτικά δάνεια διαγράφονται και ακυρώνονται όλοι οι πλειστηριασμοί μετά τον 10.2008

    Ιδρύεται η Δημοκρατική Τράπεζα με μοναδικό μέτοχο το κράτος, η οποία αναπληρώνει το κενό.

    Οι μισθοί και οι συντάξεις πληρώνονται κανονικά (σε δραχμές) και δίδεται αύξηση 50% προκειμένου να καλυφθούν οι απώλειες από την υποτίμηση.

    Το πετρέλαιο ακριβαίνει. Τα αυτοκίνητα και οι ηλεκτρικές συσκευές είναι πράγματα απλησίαστα, όπως και κάθε τι εισαγώμενο.

    Η Δημοκρατική Τράπεζα χορηγεί ευνοϊκά δάνεια και ξεπετάγονται ανά την επικράτεια χιλιάδες μικρές επιχειρήσεις, που με φθηνά προϊόντα αναπληρώνουν το κενό των εισαγωγών. Η ανεργία εκμηδενίζεται.

    Τη θερινή περίοδο, η χώρα κατακλύζεται από τουρίστες λόγω της νέας ισοτιμίας.

    Η αγροτική ζωή παίρνει νέα πνοή και τα κορυφαία ελληνικά προϊόντα ξαναβρίσκουν το δρόμο προς τα ράφια των γερμανικών πολυκαταστημάτων.

    Αλυσσίδες ελληνικών delicatessen κάνουν την εμφάνισή τους σε κάθε ευρωπαϊκή μεγαλούπολη.

    Την ώρα που στην Ευρώπη μαίνεται οικονομικός εμφύλιος γύρω από τα ελλείμματα και το σύμφωνο ανταγωνιστικότητας, η Ελλάδα ζει την bell epoque της.

  24. ierofantis avatar
    ierofantis 23/02/2011 19:09:35

    Μολονότι η κουβέντα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων, πρέπει να λείψω για κανα δίωρο. Ελπίζω να σας βρω μετά.

    Καλή συνέχεια από τον ierofantis...