Μην ξεχνάτε αυτούς που αγρυπνούν κι απόψε
31/12/2014 20:15
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μην ξεχνάτε αυτούς που αγρυπνούν κι απόψε

Απόψε, όταν η πλειοψηφία θα είναι στην θαλπωρή του σπιτιού της ή τις μικρές ώρες αρκετοί, που θέλουν και μπορούν, θα διασκεδάζουν στα κέντρα, η Φρουρά της Πατρίδας, όπως πάντα θα αγρυπνά. Έστω για λίγο η σκέψη όλων μας θα πρέπει να είναι στους άνδρες και τις γυναίκες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, που θα ξαγρυπνούν στην γη, στην θάλασσα και στον αέρα, σε σκοπιές, περίπολα, εποπτεία, readiness και γέφυρες πλοίων, μέσα στο κρύο, στο χιόνι, στην τρικυμισμένη θάλασσα και στον δυνατό αέρα, σε περιπολικά, στα βουνά, στους δρόμους των πόλεων και των χωριών της Πατρίδας, με το βλέμμα άγρυπνο.

Άξιοι τιμής όλοι, οι διασώστες, οι γιατροί κι οι νοσηλευτές, όσοι απόψε θα σώζουν ζωές, θα απεγκλωβίζουν συνανθρώπους μας, θα φροντίζουν αρρώστους, θα αποκαθιστούν βλάβες στα δίκτυα, θα ανοίγουν δρόμους. Όμως ένα τόσο δα «κλικ» παραπάνω γι’ αυτούς που είναι ταγμένοι στην εξωτερική κι εσωτερική Φρουρά της Ελλάδας, οι μόνοι που, αν χρειαστεί, μπορούν να πεθάνουν για την αποστολή τους κι ενίοτε δυστυχώς πεθαίνουν ή τραυματίζονται, ώστε όλοι μας να κοιμόμαστε ήσυχοι στα κρεβάτια μας, να τρώμε και να πίνουμε με τους αγαπημένους μας.

Μια γουλιά στην υγειά τους και κατά το αρχαίο έθος του λαού μας άλλη μια στο ελληνικό χώμα, τιμητική σπονδή στην γη που υπερασπίζονται με δόξα, τιμή και αυταπάρνηση, στην μνήμη αυτών που έφυγαν στο καθήκον…

Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους, δύναμη κι ανάταση για την Πατρίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 31/12/2014 22:24:59

    Καλή δύναμη σε όλους όσους περιγράφεις αγαπητέ Φαήλο και μπράβο σου που το σκέφτηκες και το προτείνεις. Θα ήθελα να προσθέσω στις ομάδες εκείνων που αγρυπνούν για την ασφάλειά μας,κι εκείνους που δεν μπορούν να την απολαύσουν,ευρισκόμενοι σε κάποια δύσκολη κατάσταση,είτε στο νοσοκομείο,είτε στους δρόμους. Ας περισσέψει μια στάλα προσευχής και γι' αυτούς σήμερα...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 31/12/2014 22:50:10

      Εύγε και στους 2 σας Φαήλε και Κυθήριε! Ο Θεός μαζί τους και είθε στο νέο έτος να ηρεμήσουν τα πράγματα και οι ζωές κυρίως των πολύ δυσκολεμένων συνανθρώπων μας.

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 31/12/2014 23:34:24

    Μια σκέψη , ένας καλός λόγος , είναι πολύ σημαντικό γι' αυτούς ...Ακόμα περισσότερο , ένα όμορφο κείμενο που μας θυμίζει πως κάποιοι φροντίζουν για εμάς . Δύναμη να έχουν και ο Θεός μαζί τους ! Κυθήριε και Γεώργιε Τ , καλή χρονιά να έχετε , με υγεία και κάθε καλό ,για σας και τους δικούς σας !!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Diamond Angel 01/01/2015 01:11:31

      Αγαπητοί Δ.Άγγελε, Γεώργιε,καλή κι ευλογημένη χρονιά σ' εσάς και τους οικείους σας, καθώς και σε όλους τους φίλους σχολιαστές.

  3. MCA avatar
    MCA 01/01/2015 00:47:37

    Χρόνια πολλά! Καλή χρονιά!!

  4. δημης avatar
    δημης 01/01/2015 00:51:57

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .... -ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΛΙΔΑ -ΣΤΟΝ ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΚΥΡΙΕ ΦΑΗΛΟ.... ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΟΠΙΑ ΤΟΥ ΦΥΛΑΕΙ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 01/01/2015 01:07:33

    Ο Άγιος Βασίλειος από τη Μικρασία, Μητροπολίτης ήταν εκεί στην Καισαρεία. Άγιος μεγάλος, ταπεινός, ασκητικός, γενναίος, Καππαδοκίας καύχημα κι Ελλήνων ο σπουδαίος! Φορούσε ράσο για στολή κι είχε μακριά γενειάδα κι ευλογούσε τα παιδιά, σ΄ Ανατολή κι Ελλάδα. Δεν εφορούσε κόκκινα. Δεν είχε άσπρα γένια. Δεν εγελούσε τα παιδιά με “δώρα” και με τέτοια. Μόνο έφερνε ευωδιά, απ΄ του Θεού τα χέρια, κι η Λειτουργία έφτανε, ως αψηλά στ’ αστέρια! Πόσο αγαπούσε τους φτωχούς, τους γέρους, τα παιδάκια, που έστεκαν για να τον καρτερούν, με δάκρυα στα ματάκια! Κι όταν ερχόταν τι χαρά! Τι ευλογία πάλι! Ο Άγιος Βασίλειος, με του Χριστού τη Χάρη! “Βασιλειάδα” ονομάστηκε από τον ιστορικό Σωζόμενο (5ος αιών μ.Χ.), η ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ που κατασκεύασε ο Μέγας Βασίλειος, έξω από την Καισάρεια της Καππαδοκίας. Στο κτιριακό της συγκρότημα περιλαμβανόταν: - Μητροπολιτικός Ναός - Kατοικία του Επισκόπου - Kατοικίες των κληρικών, μοναχών και όσων διακονούσαν - Kατοικίες για το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό - Κτίρια εργαστηρίων και τεχνιτών - Ξενώνες για φιλοξενούμενους - Ξενώνες για φτωχούς - Νοσοκομείο - Λεπροκομείο και Νοσηλευτήριο λοιμωδών νοσημάτων - Γηροκομείο - Ορφανοτροφείο - Τεχνικές Σχολές για νέους Τα εγκαίνια της Βασιλειάδας έγιναν στις 5 Σεπτεμβρίου του 374 μ.Χ. Δυτικοί είπαν για τον Άγιο Βασίλειο: “Άστρο προορισμένο να φωτίσει το σύμπαν” ~Migne & Sevestre 1851 “Οι επιστολές του είναι από τα πιο σοφά έργα της ανθρωπότητας” ~Migne & Sevestre 1851 “Ποιός θα τολμούσε να συγκρίνει τον Δημοσθένη με τον Μέγα Βασίλειο;” ~Έρασμος “Δεύτερος μετά τον Μέγα Αθανάσιο στην υπεράσπιση της Ορθοδοξίας, Πατέρας του Ανατολικού μοναχισμού.” ~Johanes Quasten Έλληνες είπαν για τον Άγιο Βασίλειο: “Πυρσός όλης της οικουμένης” ~Γρηγόριος ο Θεολόγος “Γνήσιος εξηγητής και προφήτης του Αγίου Πνεύματος”, “Σκεύος της Αλήθειας.” ~Γρηγόριος Νύσσης Συγκλονιστική Μαρτυρία του Γρηγορίου Νύσσης για τον Άγιο και Μέγα Βασίλειο: “’Ήταν νύχτα, όταν έγινε μία θεία λάμψη (“έλλαμψη”) από Φως, την ώρα που (ο Βασίλειος) προσευχόταν στο σπίτι. Το Φως εκείνο ήταν άυλο (άκτιστο) και, με τη δύναμη του Θεού, πλημμύρισε (καταφώτισε) όλο το οίκημα, χωρίς να το ανάβει κάποιο εύφλεκτο υλικό!” “Άγιε του Θεού πρέσβευε υπέρ ημών, των παιδιών και των μαθητών ημών.” (Βασιλείου Δ. Χαρώνη, “Παιδαγωγική Ανθρωπολογία Μεγάλου Βασιλείου”, Αθήνα 2002) Επικίνδυνη ΠΛΑΣΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑ Ο Άγιος Βασίλειος κοιμήθηκε στις 31 Δεκεμβρίου του 378 μ.Χ. Η κηδεία του έγινε την 1η Ιανουαρίου, του 379, ημέρα που τον εορτάζουμε. ΣΤΗ ΔΥΣΗ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ ΣΤΙΣ 14 Ιουνίου … ημέρα που χειροτονήθηκε Επίσκοπος.. ΌΧΙ την 1η Ιανουαρίου! Τότε ποιός είναι αυτός ο κοκκινοφορεμένος που κατακλύζει τον Κόσμο παραμονές 1ης Ιανουαρίου; ΟΧΙ πάντως Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ!!! Άλλοι λένε πως λέγεται ΚΛΑΟΥΣ και προέρχεται από το Νικολάους – Κλάους, δηλαδή πρόκειται για τον “Άγιο Νικόλαο”, που πήγαινε κρυφά μέσα στη νύχτα χρήματα σε σπίτια φτωχών. Άλλοι λένε πως είναι ξωτικό (δηλαδή, δαιμόνιο).. Μήπως τελικά πρόκειται για ένα ανύπαρκτο ΕΙΔΩΛΟ; Και μαθαίνουμε και στα παιδιά μας να πιστεύουν.. Πλαστογραφώντας και πλαστοπροσωπώντας τη συγκλονιστική ζωή και προσωπικότητα του αληθινά Μεγάλου Αγίου Βασιλείου. Ουαί.. ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ η Dimi 01/01/2015 13:35:02

      Μπράβο σου που έβαλες το κείμενο αυτό στην μνήμη του πολύ Μεγάλου Βασιλείου του ουρανοφάντορος, Αρχιεπισκόπου Καππαδοκίας. Μακάρι να διαβάσουν όλοι τη ζωή του και τα έργα του. Προτείνω ανεπιφύλακτα το έργο του μακαρίτη πλέον Στυλ. Παπαδόπουλου "Ένας Μεγάλος Άγιος". Δεν έχει πολλά από τα γεγονότα που δείχνουν τη δύναμη που του είχε δώσει ο Θεός να θαυματουργεί ή τα οράματα που είχε δει και είναι γραμμένα αλλού αλλά δείχνει το μεγαλείο του ανδρός. Τον τρόπο που πρέπει να δουλεύουμε για να του μοιάσουμε έστω και λίγο, όπως αυτός έμοιασε στο Χριστό και του δόθηκε τόση Χάρη άνωθεν. Και να μάθουν όλοι στα μικρά παιδιά ποιος είναι πραγματικά ο Μέγας Βασίλειος. Αυτή η αηδία-κατασκεύασμα της κοκα-κόλα πρέπει να σταματήσει.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γεώργιος Τ. 01/01/2015 16:26:39

        Χρόνια Πολλά αγαπητέ Γεώργιε. Εμείς που γνωρίζουμε, μεταδίδουμε την αλήθεια. Όπως για παράδειγμα, στη μεθυσμένη Φιλανδία. Εκεί όπου ελλείψει ηλιοφάνειας οι αυτοκτονίες λόγω κατάθλιψης χτυπάνε κόκκινο βαθύ, γι αυτό και η νόμιμη κατανάλωση αλκοόλ επιτρέπεται μία φορά ετησίως και μόνο Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά. Τότε οι Φιλανδοί πίνουν μέχρις αναισθησίας και πολλοί απ’ αυτούς πεθαίνουν στους χιονισμένους δρόμους. Στη Φιλανδία λοιπόν και ειδικά στο αρκτικό χωριό santa στο Ροβανιέμι, ρεκόρ σπάνε οι πωλήσεις του κοκκινοφορεμένου “santa μετά της.. κυρίας santa”. Τέτοια κατάντια. O δε coca-cola santa φέτος, λίγο πριν τα Χριστούγεννα αποδήμησε εις Κύριον. Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για μία άκρατα κερδοφόρα και καλοστημένη απάτη η οποία εύκολο στόχο έχει τα μικρά παιδιά. Γι αυτό εμείς που γνωρίζουμε, σε κάθε περίπτωση αποφεύγουμε ν’ αποκαλούμε ένα ανύπαρκτο είδωλο “Άγιο” και μάλιστα “Άγιο και Μέγα Βασίλειο”, διότι βλασφημούμε και τα παιδιά παραπλανούμε. Και οι ευθύνες μας για τη διαμόρφωση της παιδικής ψυχής, είναι τεράστιες.

  6. ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ avatar
    ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ 01/01/2015 20:34:33

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΦΑΗΛΟ, ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. ΕΥΓΕ ΦΑΗΛΟ!ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ!

  7. naftis avatar
    naftis 01/01/2015 22:40:32

    τις καλύτερες ευχές σε αυτούς που η υπηρεσία τους όρισε να κάνουν .......ρεβεγιόν μοναξιάς και εργασίας. ΥΓ. δεν μπορώ να καταλάβω που κολλανε τα σχόλια για τους αγιοβασίληδες την καππαδοκία κλπ, στο μήνυμα του Φαήλου Κρανιδιώτη, ο οποίος μίλησε για τους ΕΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ την Πρωτοχρονιά και όχι για θεολογία. Ειλικρινά, επίτηδες το κάνουν??

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 01/01/2015 23:32:37

    Είσαι τεράστιος,μπράβο

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 02/01/2015 21:52:21

    Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος: Η Διαθήκη του για τον Ελληνισμό! Τα τελευταία συγκλονιστικά λόγια του, στις 31-12-2007 "Η κατάσταση δεν αλλάζει μαγικά και μηχανικά. Χρειάζονται να πολλαπλασιασθούν οι άνθρωποι που κάνουν Αντίσταση. Που παραμένουν πιστοί στις παραδόσεις μας, στις αξίες μας, στην ιστορία μας και στους αγώνες μας. Οι αναθεωρητές πολύ κακή συγκυρία επέλεξαν για να γκρεμίσουν από τις καρδιές των Ελλήνων τα κάστρα των θυσιών. Σταθείτε όλοι όρθιοι στις επάλξεις σας και μη ξεπουλήσετε τα πρωτοτόκια μας. Διδάξτε στα παιδιά σας την αλήθεια, όπως την εβίωσαν οι αείμνηστοι Πατέρες μας. Ο λαός μας ξέρει να υπερασπίζεται τα ιερά και τα όσιά του. Το έχει κατ' επανάληψιν αποδείξει. Και θα το αποδείξει και πάλι. Αντίσταση και Ανάκαμψη! Για να ξαναβρούμε ό,τι έχουμε χάσει, για να υπερασπισθούμε ό,τι κινδυνεύει." (πηγή: Aγιορείτικο Βήμα)