«Μην κλάψετε για μένα, δε θέλω ούτε δάκρυ»
17/11/2014 19:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μην κλάψετε για μένα, δε θέλω ούτε δάκρυ»

Καλό ταξίδι Βασίλη, καλή αντάμωση. Εκεί που θα ξανακάνουμε τα ρεπορτάζ που τσακίζουν κόκαλα και θα ξαναγράψουμε τα άρθρα που ήταν γροθιά στο στομάχι της εξουσίας.

Ήταν μια φωνή που όλοι ακούγαμε σήμερα μέσα στη σιωπή του Πρώτου Νεκροταφείου. Ήταν η φωνή του αγαπημένου μας Βασίλη Ζήση, της ψυχής του antinews, του «captain my captain» για πολλούς από εμάς που βρεθήκαμε για να του πούμε το τελευταίο αντίο. Μας φώναζε από κάπου εκεί ψηλά ότι η ζωή συνεχίζεται, ότι είναι μαζί μας, ότι μας αγγίζει η αύρα του και ότι δε θέλει δάκρυα.

Ο Βασίλης τιμήθηκε όπως ακριβώς έζησε. Λιτά, απέριττα, χωρίς οιμωγές αλλά με έναν βουβό πόνο και με ένα μεγάλο ερώτημα: «Γιατί τόσο νωρίς»;

Ήταν όλοι εκεί, όλοι όσοι γνώρισαν, έζησαν και αγάπησαν τον Φάκτορα. Ήταν οι συγγενείς, οι αγαπημένοι του φίλοι, οι σύντροφοί του στους αγώνες που έδωσε από το δικό του μετερίζι για μια καλύτερη Ελλάδα. Για να γεννηθούν και να μορφωθούν καλύτεροι Έλληνες.

Για άλλη μια φορά ο Βασίλης μας ένωσε. Όπως έκανε κάθε φορά που είχε γενέθλια ή όταν πίστεψε ότι είχε ξεγελάσει το θάνατο. Μας μάζευε να πιούμε ένα ποτό στην υγεία του, να τα πούμε, να οργιστούμε, να γεννήσουμε ιδέες. Έτσι, και σήμερα. Με το θάνατό του, με την κηδεία του μας μάζεψε -τι ειρωνία – για να τον αποχαιρετίσουμε

[photo_1]

Ήταν εκεί ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς, φίλος του Βασίλη για 30 χρόνια. Τον τίμησε όπως άξιζε σε έναν σπουδαίο άνδρα.

Όλοι οι άλλοι μια παρέα. Ο Χρύσανθος Λαζαρίδης, ο Γιάννης Μιχελάκης, ο Σίμος Κεδίκογλου, ο Πάνος Παναγιωτόπουλος, η Σοφία Βούλτεψη, ο Νικήτας Κακλαμάνης, ο Δημήτρης Σιούφας, ο Κώστας Μπούρας, ο Γιώργος Μουρούτης, ο Φαήλος Κρανιδιώτης. Και όλοι οι αγαπημένοι του φίλοι και συναγωνιστές μέσα από το antinews. Γιατί ο Βασίλης είχε το προνόμιο να κάνει πολλούς και καλούς φίλους.

«Έζησε» σαν ωραίος Έλληνας. Έφυγε όρθιος σαν άνδρας με όλη τη σημασία της λέξης. Θα τον θυμόμαστε πάντα να μας βάζει τις φωνές και στη συνέχεια να γελά μ' εκείνο το πηγαίο γέλιο του καθαρού ανθρώπου που δεν είχε τίποτε να φοβηθεί και κανέναν.

Ο Βασίλης έζησε μόλις 60 χρόνια αλλά άφησε βαθιά το αποτύπωμά του στην Ελλάδα, στη δημοσιογραφία, στην καρδιά μας. Και άφησε το antinews ένα μοναδικό κληροδότημα για ανθρώπους με κοινές ανησυχίες.

Καλό ταξίδι Βασίλη, καλή αντάμωση. Εκεί που θα ξανακάνουμε τα ρεπορτάζ που τσακίζουν κόκαλα και θα ξαναγράψουμε τα άρθρα που ήταν γροθιά στο στομάχι της εξουσίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/11/2014 19:47:48

    Στο καλό ...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/11/2014 19:58:13

    Καλό ταξίδι Φάκτορα...

  3. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 17/11/2014 20:05:43

    Άντε ρε Φάκτορα, ο Θεός να σε αναπαύσει! Καλή ξεκούραση και καλή αντάμωση...

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/11/2014 20:24:54

    Καλό ταξίδι, Φάκτορα. Ο Θεός να σε αναπαύσει.

  5. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 17/11/2014 20:31:16

    Μιά εκδρομή
    https://www.youtube.com/watch?v=UnU1pPMWyFE Μια εκδρομή είναι η ζωή μου
    Με μαγική διαδρομή
    Έγιναν φίλοι μου και οι εχθροί μου
    Και τραγουδάμε με μια φωνή

    Εμένα και ο θάνατος
    Μου φαίνεται γιορτή
    Ένα λαχείο ειν' η ζωή
    Ας είναι κι αμορτί
    Λουλούδια για το χάροντα
    Μπουζούκι και κιθάρα
    Κι ένα ανοιχτό περίπτερο
    Να πάρουμε τσιγάρα

    Μια εκδρομή είναι η ζωή μου
    Που θα τελειώσει κάποτε
    Μα έπαιξα, γέλασα
    Με την ψυχή μου
    Και δεν κουράστηκα
    Δεν έπληξα ποτέ

    Εμένα και ο θάνατος
    Μου φαίνεται γιορτή
    Ένα λαχείο ειν' η ζωή
    Ας είναι κι αμορτί
    Λουλούδια για το χάροντα
    Μπουζούκι και κιθάρα
    Κι ένα ανοιχτό περίπτερο
    Να πάρουμε τσιγάρα

    Λουλούδια για το χάροντα
    Μπουζούκι και κιθάρα
    Κι ένα ανοιχτό περίπτερο
    Να πάρουμε τσιγάρα Στίχοι: Γιάννης Μηλιώκας
    Μουσική: Γιάννης Μηλιώκας
    Πρώτη εκτέλεση: Δημήτρης Μητροπάνος

  6. 40doctor avatar
    40doctor 17/11/2014 20:56:33

    Θερμά συλλυπητήρια.

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 17/11/2014 21:07:10

    Φάκτορα, το πέρασμά σου από τη ζωή ταρακούνησε για τα καλά την εφησυχασμένη συνείδηση πολλών, υποψιασμένων και ανυποψίαστων! Καλό Παράδεισο να έχεις!

  8. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 17/11/2014 21:08:49

    Καλοτάξιδος και πάλι θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του.

  9. man8os avatar
    man8os 17/11/2014 21:19:11

    Φακτορα, ο Θεος να αναπαυσει την ψυχη σου

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/11/2014 21:19:29

    Για κατευόδιο στείλε σύντροφους πιστούς μ' άν σου ζητώ πάρα πολλά,ας έρθει κι ένας. Δε θέλω Κύριε να πεθάνω σαν αυτούς, που δεν αγάπησε κανένας.

  11. Ερμιόνη avatar
    Ερμιόνη 17/11/2014 21:21:00

    Τα δάκρυα δεν αρμόζουν σε ανθρώπους σαν τον Φάκτορα. Για κάποιους η ψυχή τους ταξίδεψε χωρίς επιστροφή μαζί τους. Πάγωσαν, κέρωσαν κι ας μην κοκκίνησαν πνιγμένοι στα δάκρυα....

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/11/2014 21:21:04

    Πάντοτε ήθελα να τον γνωρίσω από κοντά, πάντα νόμιζα ότι είχα όλο το χρόνο μπροστά μου, τι κρίμα! Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι αναφέρθηκε ονομαστικά σ΄αυτόν κολακευτικά, ο Β. Μαρκεζίνης, παρουσιάζοντας τα τελευταία βιβλία του στην Αίγλη του Ζαππείου!

  13. popolaros avatar
    popolaros 17/11/2014 21:36:24

    Καλό ταξίδι Φάκτορα...

  14. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 17/11/2014 22:23:07

    Ο Φάκτορας έφυγε, αλλά οι αρχές και οι ιδέες του είναι εδώ, στο ΑΝΤΙΝΕWS... Καλό ταξίδι...

  15. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 17/11/2014 22:30:08

    Καλό κατευόδιο... Η μαχητική και δημοκρατική ελληνική δημοσιογραφία καταγράφει μία δυσαναπλήρωτη απώλεια...

  16. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 17/11/2014 22:46:09

    Καλό παράδεισο.

  17. Μανώλης Μενεγάκης avatar
    Μανώλης Μενεγάκης 17/11/2014 23:12:38

    Ευχαριστώ τον Βασίλη Ζήση για το βήμα που μου έδωσε κατά καιρούς μέσα από το antinews. Η ευκαιρία αυτή με βοήθησε να αντιληφθώ πολλά για την πολιτική και κοινωνική πραγματικότητα και να αναθεωρήσω απόψεις που είχαν στοιχεία απολυτότητας ή αφέλειας. Το πνευματικό του παιδί το antinews πρέπει να συνεχίσει ακάθεκτο γιατί συμβάλλει στην ελευθερία της πολιτικής σκέψης. Καλή δύναμη και υπομονή στους οικείους του. Ο Θεός να τον αναπαύσει. Μ.Μ.

  18. Νιόβη avatar
    Νιόβη 17/11/2014 23:45:57

    Καλή ανάπαυση στην ψυχή που περνά απέναντι και να 'ναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει το σώμα που μένει πίσω. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια και στους φίλους.

  19. blue nile avatar
    blue nile 18/11/2014 00:53:03

    ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΙΟΥΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗ. ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

  20. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/11/2014 01:53:38

    Αντίο Φάκτορα. Σ' ευχαριστούμε.

  21. ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. ΤΣΑΝΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. ΤΣΑΝΑΣ 18/11/2014 02:38:28

    Θερμά συλλυπητήρια

  22. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/11/2014 02:46:49

    Λυπάμαι που δε γνώρισα τον άνθρωπο από κοντά... Ειρήνη ας έχει.

  23. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 18/11/2014 03:11:02

    Καλό ταξίδι Φάκτορα...

  24. ??a? pa???? ?????µ?? avatar
    ??a? pa???? ?????µ?? 18/11/2014 06:19:46

    Αιωνια του η μνημη. Παρολο οτι ειχα κατα καιρους διαφωνησει μαζι του στις λεπτομερειες, αναγνωριζω οτι η δημοσιογραφικη του συνδρομη ηταν ιδιαιτερα σημαντικη, οπωσδηποτε θετικη, και μοναδικη σε συγκριση με τον υπολοιπο δημοσιογραφικο κοσμο. Τα συλυπητηρια μου στους συγκενεις και φιλους του. Δρ. Αθανασιος Παπαδοπουλος, Προεδρος ΝΟΔΕ Καναδα Κοινως, Αγροφυλακας.

  25. Stormy Night avatar
    Stormy Night 18/11/2014 15:13:44

    Δεν συμφωνούσα στα περισσότερα, αλλά και μόνο η δημιουργία αυτού του βήματος επικοινωνίας των ''αντιθέτων'', είναι πραγματικά πολύτιμο έργο του. Καλό ταξίδι Factorx.

  26. Βουστροφηδόν avatar
    Βουστροφηδόν 19/11/2014 09:09:42

    Καλό παράδεισο, πεισματάρη Βασίλη Ζήση.

  27. Contessa Lara, Zürich avatar
    Contessa Lara, Zürich 19/11/2014 13:33:10

    Καλό ταξίδι αγαπητέ μας Φάκτορα και η σκέψη μας πάντα θα είναι κοντά σου. Πολλά τα ευχαριστώ για την πολύχρονη φιλοξενία στη διαδικτυακή σελίδα, που με βοήθησε πολύ να ανακάμψω τις όποιες γλωσσικές δυσκολίες, που ο χρόνος μου είχε επιφορτώσει.

  28. Γιαγιά avatar
    Γιαγιά 21/11/2014 17:48:58

    Βαρύτατη απώλεια και πολύ πρόωρη. Κουράγιο κα δύναμη στους αγαπημένους του και σ΄εκείνον καλό παράδεισο.