#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 13:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με 152 το ΠΑΣΟΚ, ανεξαρτητοποιήθηκε η Αποστολάκη



Την ανεξαρτητοποίηση της, ανακοίνωσε πριν λίγο με επιστολή της προς τον πρόεδρο της Βουλής, η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μιλένα Αποστολάκη, εκφράζοντας τη διαφωνία της με το εξαγγελθέν δημοψήφισμα και τονίζοντας πως πρόκειται για μια «βαθιά διχαστική διαδικασία».

«Παραμένοντας συνεπής με τις αποψεις μου εκφράζω την κατηγορηματική διαφωνία μου με αυτήν την επιλογή της κυβέρνησης», αναφέρει χαρακτηριστικά.

Στη δισέλιδη επιστολή της, η κ. Αποστολάκη εξηγεί ότι αποφάσισε να διατηρήσει τη βουλευτική της έδρα, σημειώνοντας ότι «οι στιγμές είναι κρίσιμες» και πως «οι πολίτες έχουν ανάγκη να εκπροσωπούνται από τους βουλευτές που εξέλεξαν».

Με την ανεξαρτητοποίηση της κ. Αποστολάκη η δύναμη της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ μειώνεται στους 152 βουλευτές.

Κυβερνητική σύσκεψη συγκαλεί στις 6μμ ο Παπανδρέου.

Φήμες κάνουν λόγο και για άλλους βουλευτές του ΠαΣοΚ οι οποίοι μελετούν να προχωρήσουν σε ανεξαρτητοποίηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lichnee avatar
    Lichnee 01/11/2011 13:32:56

    Αρχισαν τα οργανα...

    • Αλέξανδρος avatar
      Αλέξανδρος @ Lichnee 01/11/2011 13:38:24

      KAI Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Αλέξανδρος 01/11/2011 13:48:43

        στα γρηγορα τωρα ο επομενος γιατι ο τριτος στη σειρα θα ειναι ο μοιραιος!!!
        Μπορει και η μοιραια!!

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ stanley@gr 01/11/2011 14:32:27

          ερχεται και η δευτερη!
          συντασει επιστολη παραιτησης και η Καιλη!!!

          Το μετωπο Βενιζελου ενεργοποιηθηκε!!

  2. κωστής avatar
    κωστής 01/11/2011 13:33:16

    ένα ένα τα ποντίκια εγκαταλείπουν το βυθιζόμενο πλοίο.

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/11/2011 13:34:32

    Οταν το πλοίο βουλιάζει, πρώτα φεύγουν τα ποντίκια...

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 01/11/2011 13:34:59

    Ενα αστέρι πέφτει πέφτει το κοιτώ στον ουρανό...

    Γιώργο μην ξεχάσεις να περάσεις μουράβια το κανό να είναι έτοιμο για το καλοκαίρι.

    • Quid avatar
      Quid @ Aris. A 01/11/2011 13:40:43

      Έχετε απόλυτο δίκιο!

  5. popolaros avatar
    popolaros 01/11/2011 13:35:17

    Άντε βρε πρασινοσκουφίτσες, μόνο οι γυναίκες φοράνε παντελόνια.
    Κανένας άντρας δεν υπάρχει να παραιτηθεί ή σκέφτονται τη κουτάλα.

    • Quid avatar
      Quid @ popolaros 01/11/2011 13:41:18

      Συγγνώμη, το "έχετε απόλυτο δίκιο" πήγαινε σε εσάς!

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 01/11/2011 13:35:17

    δεν της το χα...
    μπραβο.. του βενιζελου δεν ηταν αυτη?

    • Ernestoche avatar
      Ernestoche @ Aggelos 01/11/2011 14:03:23

      Ναι και ... πως το λέμε να δείς.... very closely - for a while.

  7. Σ.Θ.Κ avatar
    Σ.Θ.Κ 01/11/2011 13:35:34

    Αντε να πέσει να τελειώνουμε, μας εχουν πεθανει.

  8. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 01/11/2011 13:35:39

    Ξεβρωμίζουμε

  9. papaki avatar
    papaki 01/11/2011 13:36:28

    ανασταση παιδια. θα εχουμε εκλογες. απο το πεσιμο της χουντας πρεπει να ειχε να δει ο ελληνας τετοια χαρα.

  10. kakofonix avatar
    kakofonix 01/11/2011 13:36:44

    Θα τη βγάλει τη μέρα ο Γιωργάκης; Ειδοποιήστε γρήγορα τον Νικολάκη, το παιδί καταρρέει

  11. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 01/11/2011 13:40:18

    Τα ποντίκια ένα ένα πηδάνε από το καράβι...

    Άλλοι δύο μείνανε.Μέχρι το βράδυ θα έχουνε πέσει.

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  12. spiros avatar
    spiros 01/11/2011 13:41:31

    Δεν βγάζει εβδομάδα

  13. kp8 avatar
    kp8 01/11/2011 13:42:17

    Ελα ένας - ένας, έλα μπράβο !

  14. Nikolaos avatar
    Nikolaos 01/11/2011 13:43:44

    Μπράβο της βοηθάει τη χώρα. Μακάρι και άλλοι, κι' ας τους συγχαρούμε, χωρίς να τους συγχωρούμε.

    • tpe avatar
      tpe @ Nikolaos 01/11/2011 14:07:07

      Αν επιστρέψει και το πρόστιμο της Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για το διαζύγιό της, καλά θα πάμε.

    • καποιος avatar
      καποιος @ Nikolaos 01/11/2011 14:20:59

      ++

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Nikolaos 01/11/2011 14:39:09

      Eτσι ναι!!!!!!!!
      Οχι οτι τα ποντικια πηδανε,τι ακριβώς θέλαμε?Να δωσουν ψήφο εμπιστοσύνης και να τους λέγαμε προδότες?

  15. Pilot avatar
    Pilot 01/11/2011 13:44:35

    Δεν της το ειχα της Σιγγελιδινας !!!

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/11/2011 13:50:24

    Το καθεστώς φυλλοροεί. Για κάποιους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ η μόνη προσωπική, πια, διέξοδος είναι αυτό που έκανε η Αποστολάκη. Ίσως έτσι ορισμένοι από αυτούς να πιστεύουν ότι μπορεί να έχουν κάποιο πολιτικό μέλλον στη μετα-ΓΑΠ εποχή. (Τώρα θα μου πειτε ποιο είναι το μετά).
    Έχω, πάντως, την αίσθηση ότι ίσως δε χρειαστεί ούτε η παραίτηση του ΠτΔ, ούτε η ενδεχόμενη παραίτηση της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ.
    Η μέρα έχει δρόμο ακόμα...

  17. dima avatar
    dima 01/11/2011 13:59:00

    καλημερα και καλο μηνα,σας διαβαζω μηνες,μου αρεσουν οι αναλυσεις που κανετε,πρωτη φορα σας στελνω μυνημα για να θυμηθουμε ολοι μας οτι το συνθημα ξεκινησε απο την θεσ/νικη την 28 οκτωμβριου,εαν ο λαος της θες/νικης δενειχε βγει εξω στους δρομους δεν θα ειχε ξεκινησει το βουλιαγμα του πλοιου της ιστοριας του χουντικου πασοκ,ευχομαι ο λαος τωρα που επαθε να εμαθε κιολας και αν ψηφισει με μνημη και κριση.πατριωτες καλο βολι,η κυβερνηση του πασοκ πεφτει και ο λαος σωνεται απο αυτα που του ετοιμαζαν αυτοι οι κυριοι της κυβερνησης..

    • anonymous avatar
      anonymous @ dima 01/11/2011 14:11:48

      Καλώς ήρθες.

  18. mx avatar
    mx 01/11/2011 13:59:49

    ......sto elikoptero oloi kai grigora

  19. Ignoramus avatar
    Ignoramus 01/11/2011 14:00:06

    και η ευα καιλη μηπως;

  20. manos avatar
    manos 01/11/2011 14:01:05

    Ασχέτως της παραίτησής της, η τιμωρία θα έλθει.
    Ανήκει στο σύστημα της μάσας, έχει ευθύνες, και θα πληρώσει.

    • Johnnie avatar
      Johnnie @ manos 01/11/2011 14:06:30

      Να κλείσουν τα σύνορα επειγόντως!!

    • danaos avatar
      danaos @ manos 01/11/2011 15:05:42

      Ακριβώς mano!

  21. Ίωνας avatar
    Ίωνας 01/11/2011 14:01:11

    Πώς φαίνεται άραγε στους κυβερνητικούς, που μόλις εξαγγελθούν οι βουλευτικές εκλογές, όλος ο Λαός θα ξεχυθεί στους δρόμους πανηγυρίζοντας για την Λευτεριά του? Μέχρι και οι καμπάνες θα χτυπήσουν χαρμόσυνα...

  22. mx avatar
    mx 01/11/2011 14:02:04

    ......o kapsis ? o tsimas ? o papaxelas ? o papadimitriou ?

  23. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 01/11/2011 14:05:24

    Φαίνετε πως τελειώνουν. Αφού εξανέστη μέχρι και η Μιλένα...

    Μήπως και η αρώστεια του Βενιζέλου ήταν "διπλωματική"?

    Τελικά αμα σε καταραστεί ο Μητσοτάκης τελείωσες , πόσες ώρες έχουν περάσει απο χθές το βράδυ ,ουτε 24!!!

    Ισως μια εναλλακτική λύση διαφυγής του ΓΑΠ ,αν δεν του κάτσει το κόλπο με το δημοψήφισμα, είναι να φύγει "ηρωικά" σαν θύμα "αποστασίας" , όπως ο τρισμέγιστος παπούς του το 65! ( κι' εκείνος...απ'το Μητσοτάκη πήγε!!!)

    Αλλα δεν είναι ώρα για αστεία ,θέλει επαγρύπνηση ,το στριμωγμένο φίδι είναι διπλά επικίνδυνο.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/11/2011 14:09:00

      Xθες βγήκε ο Μητσοτάκης στην τηλεόραση μετά από καιρό και σήμερα γίνεται χαμός...

      • manos avatar
        manos @ Kώστας Θ. 01/11/2011 14:20:18

        Κώστα,

        :-) :-) :-)

  24. Οργή avatar
    Οργή 01/11/2011 14:05:53

    Η μέρα εγκυμονεί... Ελπίζω να είναι πολύδυμος η κύηση, τουλάχιστον τρίδυμος. Το πρώτο ήρθε στον κόσμο ώρα 13:35 και είναι κοριτσάκι!!!!
    Οι ωδίνες συνεχίζονται...
    Και το δεύτερο, μάλλον κοριτσάκι είναι, μελαχρινό και λίγο μπαγιάτικο, ζαρωμένο....

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/11/2011 14:06:36

    Ο καθένας μας μπορεί να το ερμηνεύει διαφορετικά. Εκλογές; Ναι.

    Αλλά ο πονοκοιλος σε συνδυασμό με την Μιλένα μάλλον Γερμανική πέμπτη φάλαγγα μου μοιάζουν. _έστηκε η Μιλένα για το ...δημοψήφισμα. Πολύσύλλαβη λέξη.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ archaeopteryx 01/11/2011 14:30:49

      Μπράβο Φάκτορα για την επισήμανση σου. Η κυρία Αποστολάκη έγινε πολιτικός επειδή η μαμά της εργαζόταν κάποτε σε ιδιαίτερα γραφεία υπουργών του ΠΑΣΟΚ ( ; ) , ή ¨με το σπαθί της¨ ; Σε ποιο ¨κλίμα¨ ανήκε το 2007 , στου Παπανδρέου ή του Βενιζέλου ;

      Σε κάθε περίπτωση , εκτός από εκείνη της δρομολόγησης μαύρων σεναρίων, κοντός ψαλμός - αλληλούια !

      • Kραντωρ avatar
        Kραντωρ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/11/2011 14:56:22

        H Μιλενα αρχισε την πολιτικη δραση της στο αρσακειο. Αγωνισθηκε να καταργηθη η μαθητικη ποδια. Προφανως, ηθελε, να επιδειξη τα σινιε συνολακια της. Για χαρι της το Δημοσιον και οι δημοσιοι οργανισμοι πλημυρισαν με οχηματα μαρκας CITROEN, ο δε Στρατος με τα υπεροχα, οντως, ΗUMMER. επιβαιωσις του ρηθεντος ...το καραβι συρθηκε στο βουνο...

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Kραντωρ 01/11/2011 15:06:20

          Επίσης ,στα νιάτα της ,υπήρξε στενή συνεργάτης του Α. Παπανδρέου...

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/11/2011 16:01:38

            εισαι απαιχτος Κραντωρ!
            και για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους η Μιλενα ηταν πολιτικη φιλη του Βενιζελου!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 01/11/2011 14:54:49

      Δεν έχει, άλλωστε, ανάγκη το βουλευτηλίκι. Το οροφοδιαμέρισμα στην Κουμπάρη, που άρπαξε από τον πρώην, μια χαρά εισόδημα αποδίδει.

  26. GIANNIS HALKIDIKH avatar
    GIANNIS HALKIDIKH 01/11/2011 14:09:41

    ANTE KAI ΚΑΛΑ ΣΑΡΑΝΤΑ!!!

  27. Avanti avatar
    Avanti 01/11/2011 14:10:55

    Δεν έχω ακούσει την θέση των τριών σωματοφυλάκων - Ραγκούση - Διαμαντοπούλου - Λοβέρδου και ανησυχώ!! Λέτε να έχουμε τίποτα εκπλήξεις και από αυτήν την πλευρά?? Δεν τους είδα χθες πουθενά ούτε στον Πρετεντέρη ούτε στον Χατζηνικολάου. Πολύ περίεργη σιωπή δεν νομίζετε ?

    • DIM avatar
      DIM @ Avanti 01/11/2011 15:11:35

      Θά γράφουν καμμία επιστολή.Σε λίγο θα σκάσουν μύτη να την ανακοινώσουν.

  28. spiros avatar
    spiros 01/11/2011 14:21:50

    Η Ακριβοπούλου μιλάει για άλλους δύο τουλάχιστον προς ανεξαρτοποίηση και αναμένονται μέχρι 10. Καλό.......

    • manos avatar
      manos @ spiros 01/11/2011 14:37:35

      Ακούγεται για την Καιλή και την Αντωνίου.

  29. ainte ainte avatar
    ainte ainte 01/11/2011 14:36:28

    Εκλογές;
    Αμέ, το καλοκαίρι με τις ντομάτες. Με κυβέρνηση "εθνικής" σωτηρίας δε συμβιβάζεστε;

  30. ad kan avatar
    ad kan 01/11/2011 14:37:52

    Χτυπήστε τις καμπάνες ο εξαποδώ φεύγει με ελικόπτερο.
    Καλούμε τον Εισαγγελέα Αρείου Πάγου να του απαγορεύσει την έξοδο από την χώρα.

  31. Bankaleon avatar
    Bankaleon 01/11/2011 14:40:04

    Άντε με το καλό και με το κανό.

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/11/2011 14:41:41

    Για όσους τυχόν το ξέχασαν: το εν λόγω "αλουμινόχαρτο", στην επεισοδιακή πρώτη συνεδρίαση της ΚΟ μετά τις εκλογές του 2007, έσκουζε "ρίξτε τον" (αναφερόμενη στον Παπανδρέου). Ε, λοιπόν, αποφάσισε τώρα να το κάνει πράξη η ίδια!

  33. Bankaleon avatar
    Bankaleon 01/11/2011 14:42:19

    Άντε στο "καλό" για να μπορείς ανέτως να παίζεις με το κανό.

  34. dima avatar
    dima 01/11/2011 14:44:21

    ενας ενας θα πηδαει απο το τρενο..μεχρι το βραδυ το τρενο θα εχει εκτροχιαστει..απλα να μην ξεχασουμε τους 154...και την κατσεληη μαζι) να τους στειλουμε σπιτι τους!!!!!!! κανεναν ψηφο στους προδοτες των δυο χρονων της εξαθλιωσης μας!!! ηρθε η ωρα να μιλησει ο λαος!!!

  35. βαγγελης θεοδωρουλακης avatar
    βαγγελης θεοδωρουλακης 01/11/2011 14:51:37

    μην πανηγυριζετε-ο δρομος ειναι μακρυς και το διακυβευμα για την νεα ταξη πραγματων ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!! Προσεχτε γιατι εν αναγκη θα βρεθει κανεις Καρατζαφερης, καμια Ντορα κανεις Κουβελης να δωσει χερι βοηθειας...

  36. asterix avatar
    asterix 01/11/2011 14:56:52

    Σκεφτείτε το ενδεχόμενο όμως οι βουλευτίνες-νοσοκόμες απλά να κάνουν τονωτικές ενέσεις στον "πασοκο ασθενή" προκειμένου να τον βγάλουν από το νοσοκομείο με το χάπι-κυβέρνηση εθνική σωτηρίας υποβασταζόμενο από τις γνωστές πατερίτσες! Άλλωστε το ΠΑΣΟΚ έχει παράδοση στο να θυσιάζει αρχηγούς-πρωθυπουργός προκειμένου να εξαγνίσει το όλον ΠΑΣΟΚ και να παραμείνει γαντζωμένο στην εξουσία!

    Πρέπει να γίνουν εκλογές, όχι να τους επιτρέψουμε να θριαμβολογήσουν, να εξαγνιστούν και να παραμείνουν με την απομάκρυνση του ΓΑΠ!

  37. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/11/2011 15:02:59

    Όπως λέει κι ο Αρχαίος λίγο παρακάτω, οι μεγάλοι παίκται φαίνεται ότι κάνουν τις κινήσεις στη σκακιέρα μετακινώντας καταλλήλως τα πιόνια τους. Συνήθως ο έχων περισσότερες εφεδρείες κερδίζει.
    Μετά το πέρας της παρτίδας τα κομμάτια θα τοποθετηθούν καταλλήλως για τον επόμενο αγώνα.

    Το μετά δεν αντέχεται να ακουστεί ξεκάθαρα...
    Απώθηση νομίζω ονομάζεται στην ψυχολογία...

    • danaos avatar
      danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/11/2011 15:11:10

      "Απώθηση νομίζω ονομάζεται στην ψυχολογία…" Έτσι. Ο λαός το λέει αλλιώς...

  38. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 01/11/2011 15:03:23

    Ούτε ψίλος στο κόρφο του GAP! Τώρα θα κοιμάμαι με αγωνία στο αν θα καταφέρει να πάρει ψήφο εμπιστοσύνης από τους δικούς του και μόνο! Ε ρε γλέντια! Ζούμε ιστορικές στιγμές φίλοι μου!!!

  39. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 01/11/2011 15:07:42

    Παιδιά τι γίνεται ;
    Θα φύγουμε καμιά φορά ;
    Ο πιλότος του ελικοπτέρου είμαι, έχω εδώ και 2 ώρες τις μηχανές στην προθέρμανση, να το σηκώσω το ρημάδι να τελειώνουμε ; Άντε μην βαρεθώ και φύγω και θα ψάχνεστε για μέσο διαφυγής...
    ------
    Η ώρα της πτώσης έφτασε για τους λεηλάτες της χώρας, δεν ξέρω όμως πόσο αργά είναι. Ελπίζω να σώσουμε όσα έχουν απομείνει και πρώτα απο όλα την αξιοπρέπειά μας.
    Βέβαια δεν μπορώ να πω πως με εκπλήσσει η όλη κατάσταση που διαμορφώνεται σήμερα αφού ήταν πολύ δύσκολο να φτάσουμε σε δημοψήφισμα. Γιατί τότε αν ερχόταν (λέμε τώρα) ένα "ΝΑΙ" θα μας λέγανε "συμφωνείτε με τα μέτρα" οπότε θα ήμασταν συνυπεύθυνοι, αν ερχόταν ένα "ΟΧΙ" πάλι θα ήμασταν συνυπεύθυνοι, και τέλος αν δεν υπήρχε μεγάλο συμμετοχή θα ήμασταν ανεύθυνοι ως λαός (σύμφωνα με τον ΓΑΠ).
    Καλή λευτεριά συνέλληνες...

  40. Orestios avatar
    Orestios 01/11/2011 15:15:26

    Ας ετοιμάζονται τα κελιά στο resort Κορυδαλλός

    • manos avatar
      manos @ Orestios 01/11/2011 15:40:51

      All inclusive είναι Ορέστιε?
      Γυμναστήριο θα έχει?
      Καλή λευτεριά φίλε.

  41. ΜΠ avatar
    ΜΠ 01/11/2011 15:21:31

    Θλιβερό θέαμα η Βάσω Παπανδρέου να προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμάζευτα.
    Μπράβο στη Μιλένα. Είναι νέος άνθρωπος και καταλαβαίνει ότι τα πράγματα δεν μπορεί να είναι όπως θέλει να τα σερβίρει ο ΓΑΠ διότι θα την κυνηγούν οι πράξεις της στο μέλλον. Πάντως οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε ότι είναι δυναμικές οι βουλευτίνες του ΠΑΣΟΚ και βάζουν μέχρι τώρα τα γυαλιά στους αρσενικούς της παρέας. Πρώτα η Λούκα, μετά η Μιλένα.

  42. αγανακτισμενος avatar
    αγανακτισμενος 01/11/2011 16:04:48

    makari an odigi8oume se ekloges na min parei kaneis autodynamia auto simenei katareusi tou sistimatos kai gennima enos neou

  43. Ρομαντικος avatar