Με υπογραφή Αρβανιτόπουλου η ΝΔ πάει να αυτοκτονήσει στον Πειραιά
20/05/2014 05:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με υπογραφή Αρβανιτόπουλου η ΝΔ πάει να αυτοκτονήσει στον Πειραιά

Αποτυχημένος και υπονομευτής ταυτόχρονα ο υπουργός. Μέχρι πότε δηλαδή θα πρέπει να τον ανεχόμαστε όλοι; Άλλωστε, έχει ήδη μια θέση στην... καρδιά του Βαγγέλη Μαρινάκη, ας πάει να την διεκδικήσει

Αν κάναμε μια ερώτηση στους αγαπητούς αναγνώστες μας και ειδικά σε όσους προέρχονται από τον Πειραιά και τους λέγαμε: «Ποιος είναι ο πιο αποτυχημένος υπουργός;», ποιον άραγε θα επέλεγαν;

Αν και υπάρχουν αρκετοί στη λίστα, μακράν ο πιο αποτυχημένος στο αντικείμενό του είναι ο υπουργός Παιδείας, Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος. Τι να πρωτοθυμηθούμε από τη θητεία του στο κρίσιμο αυτό υπουργείο; Τη διαχείριση της κρίσης στα πανεπιστήμια; Που επί μήνες έγινε το απόλυτο μπάχαλο και η σχολική χρονιά είναι μια παρωδία; Το ότι επί μήνες έκαναν απεργίες οι διοικητικοί αλλά ο Αρβανιτόπουλος δεν τους έκοβε τον μισθό δήθεν γιατί δεν μπορούσε να παρέμβει στο αυτοδιοίκητο;

Μήπως για τους χειρισμούς του στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στα σχολεία; Που τα δημοτικά μετατράπηκαν σε πάρκινγκ παιδιών; Που δεν υπάρχουν ακόμη και σήμερα δάσκαλοι και καθηγητές; Που είναι δραματική η κατάσταση σε ότι αφορά την τάξη και την ασφάλεια καθώς έφυγαν οι σχολικοί φύλακες και πλέον φυλάνε... καραούλι οι γονείς;

Να μιλήσουμε για τη διαχείριση των προβλημάτων των εκπαιδευτικών; Για την αξιολόγηση που γίνεται στο πόδι και στου κασίδη το κεφάλι; Που κανείς δεν ξέρει ποιος θα αξιολογήσει ποιον αλλά όλα γίνονται για τα μάτια του κόσμου προκειμένου να έρθουν απολύσεις χωρίς διακρίσεις; Και που όλα αυτά ο κ. Αρβανιτόπουλος τα θυμήθηκε πριν τις εκλογές με αποτέλεσμα 180.000 εκπαιδευτικοί να είναι στα κάγκελα κατά της κυβέρνησης;

Κι όμως, για κάποιον περίεργο λόγο ο κ. Αρβανιτόπουλος μένει στη θέση του, είναι δηλαδή υπουργός, παίζει τα παιχνίδια του, έχει υψηλή προβολή και βρίσκεται σ’ αυτήν την κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας αν και παντελώς αποτυχημένος. Αλλά ας πούμε ότι η αποτυχία είναι μέσα στη ζωή. Εχουν και οι πολιτικοί τις... κακές τους στιγμές, αν και είναι άτοπο να είναι όλη η καριέρα σου στρωμένη με αποτυχίες.

Ο κ. Αρβανιτόπουλος δυστυχώς είναι πρωταγωνιστής της πιο επικίνδυνης στιγμής για τη Νέα Δημοκρατία. Βασικός στέλεχος του κόμματος κι όμως υπονομεύει ανοικτά την παράταξή του. Τουλάχιστον ο Νικήτας Κακλαμάνης είχε το θάρρος να βγει και να μιλήσει ανοικτά και να διαγραφεί φυσικά. Ο υπουργός Παιδείας γιατί παίζει παρασκηνιακά παιχνίδια με τη διαπλοκή στο λιμάνι; Αξίζει τον κόπο άραγε η θεσούλα στη Βουλή; Είναι δυνατόν η πολιτική επιβίωση να στηρίζεται στον πολιτικό τυχοδιωκτισμό;

Τον είδαμε προεκλογικά να αγκαλιάζεται με τον κ. Μώραλη και τον κ. Μαρινάκη αγνοώντας τον Β. Μιχαλολιάκο ή τουλάχιστον ας επέλεγε το fair play. Μάθαμε ότι μέσα από το υπουργείο Παιδείας στέλνονταν προσκλήσεις για το πάρτι του κ. Μαρινάκη. Κατέβηκε στο λιμάνι για να φωτογραφηθεί με τον εφοπλιστή και τον Κόκκαλη. Γιατί άραγε; Για να πετύχει την στήριξή τους όταν ξαναέρθουν οι εθνικές εκλογές; Τι περιμένει άραγε ο κ. Καθηγητής; Να τον ψηφίσει η Θύρα 7 για να επανεκλεγεί στο κοινοβούλιο;

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά τα παιχνίδια υπονομεύει και το ίδιο του το κόμμα. Λίγα 24ωρα πριν τις εκλογές δίνει στη εφημερίδα Νέα όλο το σχέδιο για τα λουκέτα που θα μπουν στα πανεπιστήμια με τη νέα χρονιά. Λαϊκό ανάγνωσμα στην επαρχία, το διαβάζει ο κόσμος και βρίζει τον Σαμαρά, την κυβέρνηση, το υπουργείο Παιδείας. Κι έτσι πάει να ψηφίσει. Τι πιστεύετε ότι θα ψηφίσει;

Με υπογραφή Αρβανιτόπουλου η ΝΔ πάει να αυτοκτονήσει στον Πειραιά.Μέχρι πότε δηλαδή θα πρέπει να τον ανεχόμαστε όλοι; Μέχρι πότε θα τον ανέχεται το πολιτικό σύστημα; Άλλωστε, έχει ήδη μια θέση στην... καρδιά του Βαγγέλη Μαρινάκη, ας πάει να την διεκδικήσει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 20/05/2014 06:33:15

    Μπα;! Θα γίνει ο Αρβανιτόπουλος, αποδιοπομπαίος τράγος τώρα; Εξ ονόματος του Αρβανιτόπουλου μιλούσε ο Κεδίκογλου χτες ή "άλλου" (και μάλιστα Διδύμου για τους ασχολούμενους με τα ζώδια);

    • αντώνης Κ. avatar
      αντώνης Κ. @ πΔπ 23/05/2014 11:30:14

      Μπα; Δίδυμος και ο Αρβανιτόπουλος; Τσεκαρισμένο;

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 20/05/2014 06:39:02

    Τι να πει κανεις .Ανυπαρκτος σαν Υπουργος τρομαρα του .Πραγματικος Υπουργος Παιδειας ειναι το alter ego του ο Αγγελος Λασκαρης .Απο την φατσα του φαινεται οτι περι αλλων τυρβαζει ο ανθρωπος .Τον περιγελουν οι παντες .Το εχω πει τοι μετα τις εκλογες ειναι ο,τι πρεπει να απει σπιτι του .Θα μου πειτε σιγα τα αυγα χαρη θα του κανει ο Σμαρας γι'αυτο φροντιζει απο τωρα τον προσεταιρισμο των ισχυρων πισω απο τον αχυρανθρωπο Μωραλη {Κοκκαλη,Μαρινακη κλπ}.Αμ ο αλλος αστερας ο Κεδικογλου τι δηλωση ''στηριξης '' ηταν αυτη που εκανε χθες το πρωι στο Μεγα για τον Μηχαλολιακο {ας μην την επαναλαβω γιατι ειναι για γελια και για κλαματα }.Μετα την διορθωσε βεβαια αλλα το κακο ειχε γινει .Με τουτα και με τ'αλλα δεν φταιει μονο ο Συριζα για το επικοινωνιακο χαλι της ΝΔ.Εδω βγηκε ο Συριζα και ζητα την ψηφο των ψηφοφορων της ΧΑ και η ΝΔ το παιζει κυριλε μην της προσαψουν κανενα ψεγαδι στο πρεστιζ της εαν κανει το ιδιο .

  3. gikon avatar
    gikon 20/05/2014 06:57:49

    Συγχαρητήρια για την άκρως πολιτική στάση σας, στο θέμα αυτό. Όμως, εκτός από τον Αρβανιτόπουλο, η χθεσινή εμφάνιση και οι σχετικές δηλώσεις του Κεδίκογλου (που αποκλείεται να δρα αυτόνομα) πρέπει επίσης να καταδικαστούν, στα ίσα, χωρίς περιστροφές. Η πολιτική μπέσα αποτελεί πια είδος υπό εξαφάνιση.

  4. Aegean times avatar
    Aegean times 20/05/2014 08:01:13

    Δύο τινά συμβαίνουν, είτε ο Αρβανιτόπουλος αμφισβητεί ευθέως τον Σαμαρά και τις επίσημες θέσεις της Κυβέρνησης είτε παίζει σε διπλό ταμπλό γιατί και ο Μαρινάκης είναι αρεστός στην ΝΔ αλλά απλώς δεν προωθείται επίσημα.... όπως και να έχει το πράγμα πολλοί Πειραιώτες μάλλον δεν θα πάμε να ψηφίσουμε και ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν.

  5. Satriani avatar
    Satriani 20/05/2014 08:06:10

    Αυτό το άρθρο στα ΝΕΑ στο οποίο αναφέρεστε ποιό είναι; Σύνδεσμος;

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/05/2014 08:08:12

    και να ήταν μόνο ο Πειραιάς...ήταν και η Θεσσαλονίκη, και, και.

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 20/05/2014 08:13:08

    Από πίσω και ο Πέτρος Κόκκαλης... Ο Αρβανιτόπουλος αποτελεί πλέον όνειδος για την Κεντροδεξιά. Ο άνθρωπος στερείται αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού.

  8. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 20/05/2014 08:19:29

    Υπουργός Παιδείας που συναλλάσσεται με επιχειρηματιες και ποδοσφαιρικές ομάδες, προκειμένου να εξασφαλίσει την εύνοια τους και την προφανώς οικονομική τους υποστήριξη .... Ενάντια στον Πρωθυπουργό και την κυβέρνηση που υπηρετεί ειναι πολυ λίγος ...ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ για να ειναι Υπουργός ΠΑΙΔΕΙΑΣ ....

  9. Ρηνα avatar
    Ρηνα 20/05/2014 08:21:02

    Mακραν ο χειροτερος Υπουργος Παιδειας....Οντως ειναι ευθυνη του οτι ολοι οι εκπαιδευτικοι ειναι στα καγκελα εναντιον της κυβερνησης.

  10. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 20/05/2014 08:32:11

    αυτο που αναπαραγεται απο χθες με τη δηλωση κεδικογλου για το μιχαλολιακο καταντησε αηδια για μωρα παιδια ,τι να βγει να πει αφου ο μιχαλολιακος εινια η επισημη υποψηφιοτητα του κομματος στο πειραια ο ιδιος ο Σαμαρας πηγε και τον στηριξε ηθελε διευκρινηση οτι τον στηριζει στο δευτερο γυρο ελεος πια .

    • gikon avatar
      gikon @ ΝΙΚΟΣ Π 20/05/2014 08:51:22

      Κεδίκογλου - Πειραιάς / 1η Αναφορά Ο κ. Κεδίκογλου μιλώντας στο Mega είπε: «Δεν στηρίζουμε υποψήφιους που ζητούν την ανατροπή της κυβέρνησης, στηρίζουμε τον κ. Σγουρό στην περιφέρεια Αττικής, και τον κ. Καμίνη στο δήμο Αθηναίων». Όταν ρωτήθηκε για τον Πειραιά είπε ότι εκεί κανείς δεν ζητά την ανατροπή της κυβέρνησης. «Ο κ. Μιχαλολιάκος ανήκει στη ΝΔ, αλλά κανείς δεν ζητά ψήφο ανατροπής της κυβέρνησης» είπε χαρακτηριστικά. Κεδίκογλου - Πειραιάς / 2η Αναφορά Αφού ξακαθάρισε σήμερα ότι η Νέα Δημοκρατία θα στηρίξει Γιώργο Καμίνη στην Αθήνα και Γιάννη Σγουρό στην Περιφέρεια Αττικής, ο Σίμος Κεδίκογλου εκλήθη να δώσει ξεκάθαρη απάντηση και για τον Πειραιά: Βασίλη Μιχαλολιάκο ή Γιάννη Μώραλη; «Είναι γνωστό ότι από τον α’ γύρο, η ΝΔ έχει εκφράσει τη συμπαράστασή της στον Β. Μιχαλολιάκο» δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σ. Κεδίκογλου, όπως μεταδίδει το ΑΠΕ. Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου για τον β' γύρο των δημοτικών εκλογών στον Πειραιά, ο κ. Κεδίκογλου δήλωσε χαρακτηριστικά ότι «δεν έχει αλλάξει τίποτα».

      • gikon avatar
        gikon @ gikon 20/05/2014 09:03:33

        Υ.Γ: Ρητή στήριξη σε Σγουρό, Καμίνη και στις δύο αναφορές και ίσες αποστάσεις από Μιχαλολιάκο - Μώραλη στην πρώτη αναφορά και συνειρμική, αναιμική συμπαράσταση, μετά τον θόρυβο, σε Μιχαλολιάκο, στη δεύτερη. Γραφή και ανάγνωση γνωρίζουμε.

        • Aegean times avatar
          Aegean times @ gikon 20/05/2014 09:46:28

          Η στήριξη σε Σγουρό & Καμίνη είναι η συνέχεια του και " το μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις Αντώνη ο Μπένι" ή κάνω λάθος?

          • neos2014 avatar
            neos2014 @ Aegean times 20/05/2014 10:50:59

            ΕΥΣΤΟΧΟ !!

          • Η άλυτη εξίσωση avatar
            Η άλυτη εξίσωση @ Aegean times 20/05/2014 11:52:37

            Την ''ανάγκην'' φιλοτιμίαν ποιούμεν, ακόμη μία φορά. Πολύ νερό μες στο κρασί απαιτούν οι συγκυβερνήσεις.

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Aegean times 20/05/2014 12:43:27

            ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗ ΧΩΡΑ ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΤΑΚΙ ΘΑ ΞΥΡΙΣΕΙΣ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ?

          • Aegean times avatar
            Aegean times @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/05/2014 13:33:23

            Ε, όχι να αποκαλούμε τον Μπένι όλη την χώρα, δεν νομίζεις ότι πάει πολύ? Μέχρι τώρα η ΝΔ το μόνο που έχει κάνει είναι να σώσει τους ανά την επικράτεια πασόκους!! Φτάνει πιά δεν φοράμε ακουστικά βαρηκοίας ούτε αλήθωροι είμαστε. Ούτε οι Βοργίες δεν είχαν μοιράσει τόσα συγχωροχάρτια.

          • Aegean times avatar
            Aegean times @ Aegean times 20/05/2014 13:50:50

            Και να πω και κάτι άλλο, αν οι πασόκοι θέλουν να ενταχθούν στην ΝΔ και ασπάζονται τα ιδεολογικά της πιστεύω, κανένα πρόβλημα, να δηλώσουν όμως δεξιοί και να πολεμήσουν από αυτό το μετερίζι, και να κλείσουν το μαγαζί, να βάλουν λουκέτο και να μην το παίζουν σε δύο ταμπλό ανάλογα με το πως τους συμφέρει. Είναι σποτ αυτό που έβγαλαν για τις ευρωεκλογές που διαχωρίζουν την θέση τους και παριστάνουν τον Γιάννη Αγιάννη των αδύναμων? Εφόσον συγκυβερνούν φέρουν και ακέραια την ευθύνη των όποιων αντιλαϊκών μέτρων. Αυτά δεν τα βλέπει η ΝΔ, μέχρι πότε θα κάνει τα στραβά μάτια στον αριβισμό & τσαρλατανισμό τους?

        • m.s avatar
          m.s @ gikon 20/05/2014 13:23:36

          @gikon έτσι είναι, όπως τα λες. Ειδικά δε, το '' κανείς δεν επιθυμεί ανατροπή του κυβερνητικού έργου'' είναι αστείο επιχείρημα. Δηλαδή εγώ θα είμαι οκ, αν ψηφίσω ΕΛΙΑ στις ευροεκλογές; Και αυτοί δεν επιθυμούν ανατροπή. Στον Πειραιά αυτό που γίνεται είναι προδοσία. Άμεση στήριξη στον Μιχαλολιάκο.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/05/2014 09:25:27

    O Aρβανιτόπουλος είναι και αυτός που αναθεώρησε το νόμο πλαίσιο που ψηφίσθηκε και με τις ψήφους της ΝΔ επί Διαμαντοπούλου και έβαζε αξιοκρατικά κριτήρια στις διοικήσεις των πανεπιστημίων με επιλογές διοικήσεων και πανεπιστημιακών εξωτερικού προς όφελος των τοπικών καθηγητών που νέμονται ανενόχλητα τα ΑΕΙ για δεκαετίες. Είναι από τους κλασικούς "συμβιβασμένους" δεξιούς της μεταπολίτευσης που τιμούν και σέβονται αγώνες κλπ τα υπόλοιπα τα ξέρετε.

  12. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 20/05/2014 10:00:53

    Καλά τώρα ανακαλύψαμε τον ρόλο του κυρίου? Δεν ξέρω κι εγώ πόσα σχόλια σας έγραψα στο παρελθόν που τόνιζα το εξής "πες μου ποιος είναι ο σύμβουλος, σου να σου πω ποιος είσαι" Ο υπουργός νομίζει πως θα πάρει ψήφος από το λιμάνι και ο σύμβουλος κλείνει μπίζνες εκατομμυρίων, έχει βλέπετε και μια κάποια εξειδίκευση στα της θαλάσσης(μαρίνες κτλπ.)

    • georgeM avatar
      georgeM @ Χμμμμ 20/05/2014 17:03:59

      αυτο ισχυει και για τον Σαμαρα που ειχε στενο συνεργατη - συμβουλο τον Μπραβακο??

  13. kkourk avatar
    kkourk 20/05/2014 10:51:11

    Δούρειος Ίππος

  14. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/05/2014 10:52:54

    Ο ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ" ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ,ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ,ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. Υ.Γ. ΠΡΩΗΝ ΕΝΘΕΡΜΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΤΟΥ.

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/05/2014 11:54:21

      κι εγω το ψηφισα και νοιωθω τελειως ανοητος ,ας προσεχα.

  15. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 20/05/2014 11:02:28

    Είναι απαράδεκτος.

  16. sofokles avatar
    sofokles 20/05/2014 11:03:24

    Συμφωνώ με το άρθρο. Πιστεύω πως οι επαφές μεταξύ υποψηφίων και υποστήριξη προσωπικών συμφερόντων δε θα μπορέσει ποτέ να σταματήσει. μόνο να περιοριστούν ίσως...

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/05/2014 11:36:30

    Αισθάνομαι ότι είμαι ένας υγιής οπαδός της ΝΔ. Όσο το δυνατόν αντικειμενικός και λάτρης της καθαρής αλήθειας. (Δύσκολος δρόμος όντως)! Δεν διστάζω να επισημαίνω λάθη και παραλήψεις του κόμματος μου, αλλά και να εκτιμώ και να επιχαίρω για κάθε τι το καλό! Δεν είμαι Πειραιώτης, αλλά είμαι άνθρωπος της ...πιάτσας και οσμίζομαι κάθε λαμογιά. Πιστεύω ότι η ΝΔ στην περίπτωση του Μιχαλολιάκου έκανε ανεπανόρθωτο σφάλμα, δεν γνωρίζω αν υπήρξε καλώς Δήμαρχος, αλλά γνωρίζω ότι είναι ένας γνήσιος Μανιάτης , με όλα τα προτερήματα και τα ελαττώματα! Ο Αρβανιτόπουλος καθώς έχει απολύτως αποδειχθεί, έχει βοηθήσει είτε αμέσως είτε εμμέσως και ποικιλοτρόπως τον συνδυασμό του... Μαρινάκη! Συνεπώς η ΝΔ δεν δεν θα πρέπει να τον στηρίξει με μιά κλισέ και ..στεγνή φράση, "Η ΝΔ στηρίζει Μιχαλολιάκο, τίποτα δεν έχει αλλάξει", αλλά εμπράκτως. Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν κάποιος άλλος Υπουργός, υποστήριζε αντί τον Σπηλιωτόπουλο στην Αθήνα, κάποιον αντίπαλο του; Ή ακόμα χειρότερα, αν ο ίδιος ο Αρβανιτόπουλος συμπεριφερόταν κατά τον ίδιο τρόπο υπέρ κάποιου άλλου υποψηφίου και όχι του Μαρινάκη!

    • astro avatar
      astro @ ΝΤΙΝΟΣ 20/05/2014 15:04:20

      Οπαδός και υγιής? Και αναρωτιέσαι που χάθηκε η λογική?

  18. Garfield avatar
    Garfield 20/05/2014 12:32:02

    Αν δεν απατώμαι, ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ κ. Αρβανιτόπουλος έχει και ένα προϊσταμενο που τυγχάνει να έχει την ιδιότητα του ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ, ο οποίος τον έχει ορίσει άλλωστε στο συγκεκριμένο πόστο. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν´ αγαπιόμαστε ...........

  19. vu avatar
    vu 20/05/2014 13:10:15

    να ειναι το μοναδικο αυτογκολ με αυτο τον παρτακια;; εχω πολλους γνωστους που αποκλειεται να ψηφισουν νεα δημοκρατια γιατι εχουν πεισθει οτι οι παραλιες γινανε δωρο σε ξενοδοχους ! αντε να τους πεισεις τωρα!!!

    • Azarias avatar
      Azarias @ vu 20/05/2014 13:20:59

      Κακώς το νομίζουν. Δεν έγιναν δώρο μόνο σε ξενοδόχους. Έγιναν δώρο και σε ιδιοκτήτες μπαρ, σε "επιχειρηματίες" με ξαπλώστρες, ομπρέλες και λοιπές ευαγείς κατηγορίες ελευθέρων επαγγελματιών.

  20. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 20/05/2014 13:23:34

    Γιάννη Μιχελάκης 25/02/2014 σε ραδιοφωνική εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου, «Θεωρώ ότι η επιλογή Σγουρού είναι ό,τι χειρότερο θα μπορούσε να συμβεί. Θεωρώ ότι είναι ένας κακός περιφερειάρχης, θεωρώ ότι δεν έχει πετύχει στο έργο του. Αντίθετα θεωρώ ότι υπάρχουν προβλήματα σοβαρά. Σίγουρα η περιφέρεια Αττικής χρειάζεται κάτι καλύτερο. Με το νέο ΕΣΠΑ, το 30% θα πάει στις περιφέρειες και στους μεγάλους δήμους. Ο κ. Σγουρός λειτούργησε ως περιφερειάρχης Αττικής, εκρίθη και βρέθηκε όχι μόνο αναποτελεσματικός, αλλά και αποτυχημένος». Χωρίς σχόλια !!

  21. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 20/05/2014 13:24:56

    Καλά την ανεπάρκεια Αρβανιτόπουλου την θυμηθήκαμε τώρα που "γέρνει" πρός Μώραλη?....Δηλαδή ο Παναγιωτόπουλος είναι επαρκής που (μέχρι στιγμής) δεν έχει ξεφουρνίσει κάποια ανοησία? Μάλλον στραβά αρμενίζουμε...

  22. Akakios avatar
    Akakios 20/05/2014 13:34:13

    Υπονοει κατι ο πολυ ευφυης και προσεκτικος συνταξας με την ρηση"εχει μια θεση στην ...καρδια του Βαγγελη...."?.Αυτο ακουγεται ...καπως (κεκλιμμενο=...κουνιστο).

  23. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/05/2014 13:47:10

    H παλαιοκομματικής κοπής , μικρόνοια του Αρβανιτόπουλου , εκθέτει αυτούς που τον εμπιστεύτηκαν και αποτελεί πρόκληση για την παράταξη . Τελειώνετε με δαύτον !

  24. Χρ.Δ avatar
    Χρ.Δ 20/05/2014 14:02:36

    Απαραδεκτη πολιτικη συμπεριφορα απο εναν που προιστατο,ως Γεν.Διευθυντης του,επι 10ετιας, του "Ινστιτουτου Δημοκρατιας Κων.Καραμανλη".Θα τριζουν τα κοκκαλα του Ιδρυτη της ΝΔ.

  25. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 20/05/2014 16:11:44

    Πρέπει να κατέβουν στον Πειραιά, έστω να δηλώσουν την παρουσία τους, πέντε-έξι πρόσωπα ΔΗΜΟΦΙΛΗ από την ΝΔ, (ας πούμε οι Βορίδης, Αβραμόπουλος, Ντινόπουλος, Μιχελάκης, Φαήλος κλπ). Κάθε μέρα κι από ένας. Και ει δυνατόν και ο Καραμανλής ο ίδιος. Το αυτό πρέπει να γίνει και στη Θεσσαλονίκη με υποστήριξη εκεί του Καλαφάτη. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος συσπείρωσης. Απλή παρουσία, χωρίς φαμφάρες και μεγάλα λόγια, μόνο για λόγους εικόνας. Δεν χάθηκε ο Πειραιάς ακόμα αλλά ούτε και η Θεσσαλονίκη.

    • δραχμοτρομος avatar
      δραχμοτρομος @ Βατάτζης 20/05/2014 17:04:08

      Aγαπητέ Βατάτζη, όσον αφορά τη Θεσσαλονίκη, να σου υπενθυμίσω ότι ο κ.Μπουτάρης είναι υποψήφιος χάρη σε τροπολογία που άλλαξε ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ το ασυμβίβαστο.Το ποιός κατέθεσε, και από ποιους ψηφίστηκε, η εν λόγω τροπολογία σε αφήνω να το μαντέψεις... Όσον αφορά τον κ.Αρβανιτόπουλο , τη συμπεριφορά του και την ανοχή που απολαμβάνει, να υπενθυμίσω τι παθαίνει όποιος επιχειρεί να πατά ταυτόχρονα σε δύο βάρκες ή όποιος επιθυμεί να κρατήσει δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη....

  26. easyrider avatar
    easyrider 20/05/2014 16:20:18

    Δεν είναι μόνο στο Πειραιά που κινδυνεύει να χάσει η ΝΔ. Παντού σφαλιάρες μαζεύει. Σας αποκήρυξε κι ο Καμίνης. Δηλώνει ανεξάρτητος και επιστρέφει το χρίσμα του τιτάνα Κεδίκογλου. Έχει βουίξει το διαδίκτυο και εσείς κοιμόσαστε. Καλά ξυπνητούρια.

  27. Fiscal avatar
    Fiscal 20/05/2014 16:44:44

    Τι κρίμα για τη Ν.Δ. που έχει υπουργό Παιδείας αυτόν τον άνθρωπο. Να τον διώξει ο Σαμαράς ΤΩΡΑ!

  28. fiscal avatar
    fiscal 20/05/2014 18:01:05

    Aπό τις καλύτερες αναρτήσεις του antinews και αρθογράφε ν΄αγιάσει η γραφίδα σου.Αλήθειες χωρίς καμία απόπειρα ωραιοποίησης. Εκεί στο Μαξίμου ακούνε;

  29. fragoraftis avatar
    fragoraftis 20/05/2014 18:52:10

    τον προειδοποιούμε όλοι όσοι γαλουχηθήκαμε στην θρυλική γαλάζια γενιά να μην εμφανιστεί σε κομματική εκδήλωση και ταυτόχρονα ζητούμε από τον πρωθυπουργό να τον απομακρύνει μετά τις εκλογές τον άχρηστο από την κυβέρνηση.

  30. Ήμαρτον!!! avatar
    Ήμαρτον!!! 20/05/2014 20:53:57

    Ο Μιχαλολιάκος δεν πρέπει να ψηφιστεί στον Πειραιά για λόγους κομματικού πατριωτισμού. Θα πρέπει να ψηφιστεί για λόγους ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. Για να μην πέσει πρώτα ο Πειραιάς και ο Βόλος και μετά σιγά σιγά όλη η Ελλάδα στα χέρια των χούλιγκαν, της νύχτας και της ¨παρέας των κατηγορουμένων¨ για τα στημένα παιχνίδια. Σε χέρια φουσκωτών. Σε αυτούς που έχουν τους συνδέσμους οπαδών ξέφραγο αμπέλι όπου συμβαίνουν κάθε είδους βρωμιές και τώρα φαίνεται γιατί. Όσοι σκέφτονται ξέρουν γιατί πρέπει να ψηφιστεί ο Μιχαλολιάκος, ακόμα κι αν είναι ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ ή ακόμα και ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Ακόμα και αν η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ έφαγε ψαράκι παρεά μαζί τους. Γιατί φάγανε μαζί; Έτυχε ....

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ Ήμαρτον!!! 20/05/2014 21:29:02

      +1.000.000

  31. Akakios avatar
    Akakios 20/05/2014 21:10:15

    Η Ν.Δ πουλησε τον Βασιλη Μιχαλολιακο ψυχρα!Τελεια και -.Μην κοροιδευομαστε.Δημαρχος και ιδιοκτητης του Πειραια ειναι ο Βαγγελης απο τοτε που σκεφτηκε αυτη την κινηση.Και θα ειναι ισοβια Δημαρχος!

  32. πρωτάρης avatar
    πρωτάρης 21/05/2014 08:22:33

    Τώρα θυμηθήκατε τον Αρβανιτόπουλο και τα αίσχη που έχει κάνει στην Παιδεία?Ως τώρα τα πάντα λειτουργούσαν άψογα, οι καθηγητές στη θέση τους , η αξιολόγηση προχωρούσε μια χαρά, ήταν γίγαντας. Ο μακράν χειρότερος υπουργός (ακόμη και απο το Χατζηδάκη)της ιστορίας. Αλλά γιατί δε γράφετε το λόγο που μένει βράχος στη θέση του? Λέγεται "Σαμαράς' αδελφός του πρωθυπουργού και πρόεδρος του κολλεγίου Αθηνών. Ο κος υπουργός περνάει κάθε εβδομάδα σε άσχετα νομοσχέδια(λαικές, μεσοπρόθεσμο) φωτογραφικούς νόμους ωστε να βοηθάει τον "αδερφό " να κάνει τη δουλίτσα του. Απλά τώρα ξέφυγε "λίγο' , αλλά δεν πειράζει τη δουλίτσα μας την κάνει

  33. The Wise Guy @btb42 Twitter avatar
    The Wise Guy @btb42 Twitter 22/05/2014 13:04:30

    Αρβανιτοπουλος, Βοριδης, Αδωνης, (Κυριακος) Μητσοτακης, Δενδιας. Θα βλεπει ο Καραμανλης απο τον ταφο την ΝΔ και θα τρεμουν τα κοκκαλα του με ολη την σαβουρα που μαζεψαν.

  34. jimis avatar
    jimis 22/05/2014 14:02:59

    Ο Αρβανιτόπουλος είναι ότι χειρότερο έχει περάσει από το χώρο της εκπαίδευσης. Ειδικά στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει ισοπεδώσει τα πάντα και όποιος μιλά αυτές τις μέρες με εκπαιδευτικούς, καταλαβαίνει ότι θα ψηφίσουν οτιδήποτε άλλο εκτός από Ν.Δ. Κυρίως με δική του ευθύνη, αφού οι δικές του ανοησίες φορτώνονται στην καμπούρα όλης της κυβέρνησης και του κόμματος.

  35. Ανέστης avatar
    Ανέστης 22/05/2014 23:02:16

    Είναι ακατανόητο να είναι ακόμη αυτός ο κύριος στη θέση του. Είναι δυνατόν ΥΠΟΥΡΓΟΣ της κυβέρνησης να υποσκάπτει ευθέως την επιλογή του κόμματος του;