#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2009 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με τη Ντόρα των μηχανισμών και των γκάλοπ;

 

Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες μιας ισοπεδωτικής υποστήριξης της Ντόρας Μπακογιάννη-Μητσοτάκη από τους πάσης φύσεως μηχανισμούς. Παράδειγμα τα γκάλοπ που δημοσιεύουν εφημερίδες όπου έχουν ποσοστά κουμπάροι και πολιτικοί υποστηρικτές της Ντόρας Μπακογιάννη.

Με δεδομένο όμως ότι εμείς τελικά είμαστε αυτοί που θα αποφασίσουμε για το αν θα γίνει αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης και, σχεδόν νομοτελειακά, αύριο πρωθυπουργός (όσοι τουλάχιστον από εμάς αποφασίσουμε τελικά να πάμε να ψηφίσουμε δηλώνοντας Νεοδημοκράτες), αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν τελικά να «μασήσουμε» για μια ακόμη φορά ως λαός και να μας επιβάλουν οι κάθε είδους εχθροί μας (από νταβατζήδες μέχρι εθνικούς εχθρούς) αυτόν που χρειάζονται αυτοί και όχι αυτόν που χρειαζόμαστε εμείς.

Αυτό που βλέπουμε είναι στην πραγματικότητα μια επανάληψη της ιστορίας του ελληνικού κράτους από τότε που ιδρύθηκε μέχρι σήμερα. Πρώτα οι Φαναριώτες, μετά η δολοφονία Καποδίστρια, ο δοτός μονάρχης, οι γαλλικές λόγχες, ο υποκινημένος από τους Άγγλους εμφύλιος, η επιβολή Καραμανλή από το παλάτι, η προδοσία της Κύπρου από τους ξεπουλημένους πολιτικούς μας, η επιβολή Παπανδρέου του Α από το παλάτι, η αποπομπή του Παπανδρέου του Α από το παλάτι και τους Αμερικανούς, η αμερικανοκίνητη χούντα που ανέλαβε να "καθαρίσει" το Κυπριακό, ο Καραμανλής που θα ήταν "πιο λογικός" στο Κυπριακό, κατά τον Κίσινγκερ, ο Ανδρέας που εκφύλισε ένα ολόκληρο κίνημα εθνικής ανεξαρτησίας, ο Μητσοτάκης που έφτιαξε και εκμεταλλεύτηκε μηχανισμούς όσο κανένας άλλος, ο Σημίτης της διαπλοκής, ο Γιώργος και τώρα η Ντόρα. Και εμείς από κάτω να τους στηρίζουμε, να τους ψηφίζουμε, να τους χειροκροτούμε. Για να συνεχίσουν να εργάζονται εις βάρος μας, εις βάρος του συνόλου, για να συνεχίσουν να μας πίνουν το αίμα οι νταβατζήδες και τα τρωκτικά του κρατικού πλούτου, για να συνεχίσουμε να μην μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι ως έθνος.

Βλέπουμε σήμερα έναν Σαμαρά μακριά από μηχανισμούς. Έναν Σαμαρά που το νιώθεις ότι εννοεί αυτά που λέει, που δεν είναι ο βαριεστημένος Κωστάκης, δεν είναι ο υπονομευτής Μητσοτάκης. Θα τον ψηφίσουμε άραγε; Αναπτύσσεται αυτή τη στιγμή μια κρίσιμη μάζα σκεπτόμενων ανθρώπων που απεξαρτώνται σταδιακά από τους μηχανισμούς. Αυτή είναι η μεγάλη προσφορά του Ίντερνετ. Όμως ίσως ακόμη να είναι ένα-δυο χρόνια πίσω από αυτό που πρέπει. Ακόμη έχουν δύναμη ο Χατζηνικολάου και ο Πρετεντέρης.

Αν όμως ο Ομπάμα νίκησε χάρη στο Ίντερνετ, και νίκησε όχι όποιον κι όποιον αλλά την Κλίντον των μηχανισμών, κι ο Σαμαράς θα μπορούσε να νικήσει μέσω Ίντερνετ. Το Ίντερνετ είμαστε όλοι εμείς, όλοι εμείς που καταλάβαμε τι γίνεται και δεν θέλουμε τη Ντόρα Μητσοτάκη, την εκφυλιστική συνέχεια των μηχανισμών εις βάρος του ελληνικού κράτους.

Νομίζω ότι είναι καλό που πήγαν οι εσωκομματικές το Δεκέμβριο και είναι καλό που θα υπάρξουν δύο γύροι. Η Ντόρα έχει "πιστούς" που μπορεί να της δώσουν σχετική πλειοψηφία, αλλά πόσο εύκολο θα μπορέσει να κερδίσει απόλυτη πλειοψηφία, 50% συν ένα; Πόσο κάφροι πια θα φανούμε ώστε να της δώσουμε την εξουσία;

Δύο μήνες, ενάμιση μήνας, είναι πολύ, είναι μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι εξελίξεις είναι αναπάντεχα συμφέρουσες.

Σκεφθείτε μόνο: Θα μπορέσει ο οποιοσδήποτε να ξεπουλήσει το Σκοπιανό, το Κυπριακό, το Αιγαίο με το Σαμαρά αντιπολίτευση; Όχι μόνον δεν θα το κάνει, αλλά θα σπεύδει πρώτος να υιοθετεί πατριωτικότερες θέσεις και δράσεις για να μην μπορεί να του κάνει αντιπολίτευση ο Σαμαράς.

Δεν υπάρχει δίλημμα, υπάρχει μόνον η μάχη που πρέπει να δοθεί. Ο Σαμαράς ξεκινάει αναμφίβολα ως αουτσάιντερ, χρειαζόταν ακόμη ένα-δύο χρόνια για να καθιερωθεί στη συνείδηση του Νεοδημοκράτη ως διάδοχος Καραμανλή, αλλά η περίπτωση Ομπάμα δείχνει το δρόμο. Οι μηχανισμοί μπορούν να νικηθούν, αυτό που πραγματικά θέλει ο λαός μπορεί να υπερισχύσει. Αρκεί να το πιστέψουμε και να πολεμήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις γι' αυτό. Αξίζει τον κόπο.

 Επώνυμος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostas nikolaou avatar
    kostas nikolaou 18/10/2009 00:25:48

    poly kali topothetisi an kai ta peri variestimenou kwstaki den ta yiothetw,kata ta loipa me vriskei apolyta symfwno.elpizw tetoies prospatheies na pollaplasiastoun me gewmetriki proodo gia na antistathmisoun kai na katanikisoun tin xolera tis oikogeneiokratias kai tin sapia logiki koumparwn metrimenwn koukiwn kai mpakalovouleutiskwn pou thelontas na dwsoun tin kali martyria pros tin diekdikiti tis arxigias,mexri prin liges meres,diatympanizan oti den itan ortho i vasi(OLOI EMEIS DILADI) NA LAVOUME MEROS STIN EKLOGI TOU PROEDROU.anaforika dinw 2 onomata-giannopoulos-nakos -amfoteroi tagmenoi sto stratopedo tis doras,stin ekpompi proswpo me proswpo tou n.xatzhnikolaou stis 12-10-2009. para tous eyseveis pothous tis kyrias kouveloxiras mpakogianni thygateras mitsotaki- kai den symazeuetai,iVASI PSIFIZEI kai EXEI FWNI.
    EINAI i diki sou kai i diki mou fwni.EINAI i fwni olwn mas .einai i fwni tis allagis tis ananewsis kai tis elpidas. kai epitelous einai kairos na dwsoume FWNI STA ONEIRA MAS.
    ANTWNIS SAMARAS twra den pairnei alles anavoles.
    FILIKA,kostas nikolaou

    • xenitemenos21 avatar
      xenitemenos21 @ kostas nikolaou 18/10/2009 01:03:48

      Η απαντηση στον προβληματισμο σου Επωνυμε βρισκεται στο κειμενο απο τον Πολιτης Gr 5/2008 που παρεθεσε ο Lavazza στο ποστ "Ο Σαμαρας ηταν θυμα, η Ντορα εβλαψε τον πατερα της", οπως εχει γραψει ο στρατηγος συμβουλος του "καθαρματος του '65". Το κειμενο αυτο πρεπει να κυκλοφορησει σαν προκηρυξη σε εκατονταδες χιλιαδες αντιτυπα και χερι σε χερι να φτασει ως το τελευταιο ελληνικο σπιτι και στα μελη της Νεας Δημοκρατιας που θα εκλεξουν τον νεο αρχηγο του κομματος τους, για να μαθουν επιτελους ολοι τι κουμασια ειναι οι Μητσοτακηδες, ολοι και κυριως η γυναικα που εχει ξαναπαντρευτει και εξακολουθει να καπηλευεται το ονομα του Παυλου Μπακογιαννη.

      • crunch avatar
        crunch @ xenitemenos21 18/10/2009 02:28:17

        Με τη σημερινή νομοθεσία οι γυναίκες δεν παίρνουν το επώνυμο του άντρα τους όταν παντρεύονται.
        για να ξέρουμε τι λέμε δηλαδή..

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/10/2009 01:03:50

    Οι μηχανισμοί αντιμετωπίζονται μόνο με πλατύ αντι-κίνημα υποστήριξης.
    Θα έλεγα και με ποιοτική διαφοροποίηση, αλλά οι νδκράτες είναι τεμπέληδες.
    Θα αναζητήσουν στην ερχόμενη εκλογή περισσότερο ένα σίγουρο "όχημα" που θα τους πάει ξανά στην εξουσία παρά τον ποιοτικότερο υποψήφιο - τότε ο Σαμαράς θα έβγαινε χωρίς εκλογές.
    Δεν ισοπεδώνω τους εκλογείς, αλλά κατά πλειοψηφία αυτήν την εντύπωση μου έχουν δώσει σε συζητήσεις.

    Η πλευρά Σαμαρά πρέπει να προσδώσει σύντομα δυναμική στην υποψηφιότητα και να πάψει να ανέχεται να την εμφανίζουν αουτσαϊντερ.
    Ταυτόχρονα, όταν αντιμάχεσαι μηχανισμούς πρέπει να τους καταγγέλλεις ανοιχτά.
    Αλλά αυτό δεν συνηθίζεται στους κόλπους της Δεξιάς. Α, ρε Αριστερά με τις "σφαγές" σου.
    Αντώνη, προσοχή, δεν είναι παιγνίδι για καλά παιδιά.
    Και μην ξεχνάς ότι αν οι Αμερικάνοι κάνουν το 2 στα 2 μέσα σε ένα μήνα, Ελλάδα Over.

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ Προφήτης 18/10/2009 03:17:05

      Από το περιοδικό "Χύμα" (Απρίλιος 1999) της νεολαίας της Πολιτικής Άνοιξης:

      =======
      Στις 16 Δεκέμβρη 1992, οι Ευρωπαίοι με τους τρεις όρους του "Πακέτου Πινέιρο" δίνουν γη και ύδωρ στο Σαμαρά. Αυτές τις ώρες η Ελλάδα εκτός συνόρων θριαμβεύει, γίνεται μεγάλη όπως παλιά. Παπανδρέου και Πάγκαλος συγχαίρουν τον Σαμαρά. Η δημοτικότητά του αγγίζει το 85% των Ελλήνων (κρύψου Αβραμόπουλε). Ο Μητσοτάκης ανησυχεί.

      Την ημέρα παράδοσης του Υπουργείου, 6.000 Έλληνες έξω από το Υπουργείο Εξωτερικών διαδηλώνουν για τον Αντώνη τους. Ο Μητσοτάκης περνώντας μέσα από το πλήθος δείχνει να τα έχει χαμένα. Ένας Μεσσήνιος που έχει έρθει γι' αυτόν τον λόγο από την Καλαμάτα του φωνάζει, κουνώντας απειλητικά το χέρι: "Η Μακεδονία είναι Ελληνική, Μητσοτάκη την πούλησες κι αυτή" ... Οι Έλληνες δε χρειάζεται να ζητούν τα Ελγίνεια, αρκεί να αγοράσουν τη συλλογή αρχαίων της οικογένειας Μητσοτάκη!!!
      =======

      http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=75&smid=400&ArticleID=196

  3. fatfat avatar
    fatfat 18/10/2009 04:26:19

    1) επαναλαμβάνω ότι με τον κύριο Σαμαρά δεν έχω τίποτα προσωπικό και ότι περιμένω για να λάβω την τελική απόφασή μου,να δω τις κινήσεις του και να ακούσω τις πολιτικές του θέσεις – όπως βέβαια και των υπολοίπων υποψηφίων προέδρων.
    2) Δεν θα γράψω τίποτα για την κυρία Μπακογιάννη.....εξάλλου δεν χρειάζεται την δική μου υπεράσπιση ή υποστήριξη……εκπλήσσομαι μόνο από το γεγονός πως αρκετοί εδώ μέσα απαξιώνουν τελείως την κυρία Μπακογιάννη….δεν ξέρω αν η βάση της ΝΔ θα την εκλέξει για αρχηγό της, πάντως σίγουρα δεν την έχει απαξιώσει με τον ίδιο τρόπο όπως πολλοί εδώ μέσα….αμφισβητεί κανείς ότι ακόμα και αν δεν εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ, θα πάρει ένα σημαντικό ποσοστό ψήφων και ότι θα συνεχίσει να είναι στην ηγετική ομάδα της ΝΔ?
    3) Εκπλήσσομαι και από το γεγονός ότι κανείς σας δεν ασχολείται με την υποψηφιότητα του κυρίου Αβραμόπουλου……..προφανώς κανείς σας δεν τον θεωρεί σοβαρό διεκδικητή της αρχηγίας της ΝΔ….ή κάνω λάθος?
    4) Είμαι βέβαιος ότι ανεξαρτήτως του αποτελέσματος, οι υποψήφιοι για την προεδρία της ΝΔ που θα χάσουν, θα είναι στην ηγετική ομάδα της ΝΔ (εξαιρείται ο κύριος Ψωμιάδης).
    5)Επειδή βαρέθηκα την “καραμέλα” της “συνεχούς” υπονόμευσης του κυρίου Καραμανλή από την κυρία Μπακογιάννη, η οποία όπως υποστηρίζουν πολλοί εδώ μέσα, ” είναι έτοιμη να ξεπουλήσει τα πάντα, όπως ο πατέρας της”,ας θυμηθούμε κάποια πραγματικά γεγονότα……α) τον Ιούνιο του 1993 ο Αμερικανός υπουργός Εξωτερικών Γουόρεν Κρίστοφερ που βρισκόταν στην Αθήνα, για τη σύνοδο του ΝΑΤΟ, είχε προαναγγείλει την πτώση της κυβέρνησης Μητσοτάκη, κατά την ενημέρωση δημοσιογράφων, μιλώντας σαφώς για διεξαγωγή πρόωρων εκλογών το φθινόπωρο του 1993…….μερικούς μήνες μετά η κυβέρνηση Μητσοτάκη έπεσε……ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΡΙΣΤΟΦΕΡ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ? ΠΩΣ ΗΞΕΡΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΤΟΥ 1993 Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ? ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ? (και προσέξτε αντίφαση….αν ο κύριος Μητσοτάκης εξυπηρετούσε τα συμφέροντα των ΗΠΑ όπως συχνά του καταλογίζεται από διάφορους, γιατί οι Αμερικάνοι να ρισκάρουν να τον αντικαταστήσουν?)…..β) αν ο κύριος Καραμανλής πίστευε ότι η κυρία Μπακογιάννη τον υπονόμευε, το 2004 που ήταν παντοδύναμος και με νωπή λαική εντολή γιατί δεν θα την αποδυνάμωνε αρκετά ή θα την έβαζε στο περιθώριο?
    6) Ήθελα να ήξερα σε ποιο παράλληλο σύμπαν είχαν μαζευτεί 6.000 άνθρωποι κατά την παράδοση του υπουργείου από τον κύριο Σαμαρά, οι οποίοι κατά το δημοσίευμα του περιοδικού της νεολαίας της ΠΟΛ.ΑΝ μόνο που δεν λυντσάρησαν τον κύριο Μητσοτάκη.....εγώ πάντως θυμάμαι πολύ καλά τους προπηλακισμούς οπαδών και στελεχών της ΠΟΛ.ΑΝ από οπαδούς της ΝΔ μετά την προκήρυξη των εκλογών το φθινόπωρο του 1993......τους οποίους βέβαια και αμέσως καταδίκασα(δεν συμμετείχα ποτέ σε τέτοιου είδους επεισόδεια, ούτε τα εγκρίνω ή τα επιδοκιμάζω).
    7) Το παραπάνω άρθρο αναφέρει αυτολεξεί : "Πόσο κάφροι πια θα φανούμε ώστε να της δώσουμε την εξουσία;" (αναφέρεται στην κυρία Μπακογιάννη)..........δεν καταλαβαίνω γιατί ο συντάκτης του παραπάνω άρθρου θεωρεί ότι σε ενδεχόμενο υπερψήφισης της κυρίας Μπακογιάννη ως προέδρου της ΝΔ από την βάση της ΝΔ, τα μέλη και οι φίλοι της ΝΔ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΡΟΙ? Επειδή θα επιλέξουν κάτι διαφορετικό από αυτό που ο ίδιος ο συντάκτης θέλει προσωπικά? Μα στην δημοκρατία δεν ισχύει η αρχή της πλειοψηφίας? Και αυτή η αρχή δεν θα ισχύσει και για την εκλογή προέδρου της ΝΔ? Γιατί ο συντάκτης του παραπάνω άρθρου τολμά και αναφέρεται απαξιωτικά και μειωτικά για όσους ενδεχομένως ψηφίσουν την κυρία Μπακογιάννη? ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ? Η βάση της ΝΔ δεν θα ψηφίσει όποιον θέλει και κατά συνείδηση? Δεν είναι λοιπόν και πολύ δημοκρατικό να μιλάει απαξιωτικά για τα άτομα που ενδεχομένως θα ψηφίσουν κάτι διαφορετικό από τον ίδιο.
    Συμπερασματικά, θεωρώ ότι η άποψη του συντάκτη "ότι κάφροι είναι, όσοι δώσουν την εξουσία στην κυρία Μπακογιάννη" είναι μια επικίνδυνη και φασίζουσα αντίληψη, που δεν σέβεται την ενδεχόμενη διαφορετική άποψη - επιλογή των ψηφοφόρων της ΝΔ...και η αντίληψη αυτή είναι και προσβλητική για αυτούς που ενδεχομένως θα υποστηρίξουν και θα ψηφίσουν την κυρία Μπακογιάννη.
    Ο συντάκτης του άρθρου είναι ελεύθερος να υποστηρίξει και να ψηφίσει όποιον υποψήφιο επιθυμεί χωρίς να του προσδώσει κανένας, μειωτικούς και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.....ας αφήσει λοιπόν αυτό το δικαίωμα και στην βάση της ΝΔ.......
    8) Ο συντάκτης κάνει λόγο για "την εκφυλιστική συνέχεια των μηχανισμών εις βάρος του ελληνικού κράτους....".....δηλαδή αν υποθέσουμε ότι χάσει σε αυτές τις εκλογές η κυρία Μπακογιάννη, θα εξαφανιστούν όλοι οι μηχανισμοί αυτόματα? Ο νέος αρχηγός της ΝΔ που θα εκλεγεί σε αυτή την περίπτωση, δεν θα στηριχθεί σε κανέναν παρόμοιο μηχανισμό? - κάτι που θεωρώ ότι κάνουν όλοι οι αρχηγοί των κομμάτων ανεξαιρέτως, γιατί πρέπει να εδραιώσουν και να διευρύνουν την κυριαρχία τους.
    9) Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν πολιτικοί που δεν θέλουν μηχανισμούς - όποιος το δηλώσει ή το ισχυριστεί είναι ψεύτης....θεωρώ ότι υπάρχουν πολιτικοί που θέλουν μηχανισμούς, αλλά δεν μπορούν να αποκτήσουν - για διαφορετικούς λόγους ο καθένας........
    10) Δεν ξεχωρίζω τους Έλληνες σε προδότες και σε πατριώτες......αν κάποιος ξένος και άσχετος με την ελληνική πραγματικότητα διαβάσει το παραπάνω άρθρο, θα νομίσει ότι ο πρώτος πατριώτης πολιτικός από την ελληνική επανάσταση του 1821 μέχρι σήμερα είναι ο κύριος Σαμαράς......προς Θεού, δεν αμφισβητώ τον πατριωτισμό του κυρίου Σαμαρά...αμφισβητώ τον συντάκτη του άρθρου που συλλήβδην κατηγορεί τον πολιτικό κόσμο - τουλάχιστον των 50 τελευταίων ετών......εντάξει, θεμιτό είναι ο συντάκτης να υπερθεματίζει την υποψηφιότητα του κυρίου Σαμαρά, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να ακυρώνει όλους τους πολιτικούς και να ισοπεδώνει τα πάντα.......

    • tassos avatar
      tassos @ fatfat 18/10/2009 08:30:16

      Καλώς τα τα Ντοράκια σκάσανε μύτη. Όσο για τον Κρίστοφερ, ρώτα τον Αβραμόπουλο, το ξέρει καλά!!!!

      • Wulf avatar
        Wulf @ tassos 18/10/2009 15:02:25

        Αγαπητε zafzaf, συγνωμη fatfat, θα ηθελα να φεω στην προσοχή σου μερικά σημεία:
        1. Λογω του ότι έτυχε να βρισκομαι την ημερα που παρεδιδε ο κ. Σαμαράς στον "κ." Μητσοτάκη, το υπουργείο των Εξωτερικών, εκει -δηλαδή να παιρνώ από το σημείο- θα σου πω ως πιο ψυχραιμος παρατηρητης, ότι το περιστατικο με τον οπαδο του κου Σαμαρά που τα έψαλλε στον κο Μητσοτάκη, είναι πραγματικό, όπως είναι πραγματικο ότι ηταν εκει συγκεντρωμενοι πανω απο 6000 άνθρωποι.
        2. Πιστεύω ότι όλοι οι διεκδηκητές της προεδρίας στη ΝΔ είναι υπολογίσιμοι και σε ενα βαθμο άξια στελέχη, αρα δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα υποβιβασμου των υποψηφίων. Και εν πάση περιπτωση όποιο το κάνει αυτο, να υποβαθμιζει δηλαδη τις υποψηφιότητες κανει τεραστιο στρατηγικο λάθος.
        3.Πιστευεται αγαπητε φίλε οτι θα κάνει κατι διαφορετικο η κα Μπακογιάννη απο τον πατέρα της? Να σας θυμίσω μηπως οτι το ΄93, δεκα ημερες πριν τις εκλογες εδωσε με αναθεση το ξυστο στον κο Κοκκαλη, ο κος Μητσοτακης και μετα τις εκλογες ελεγε οτι τον εριξαν τα οικονομικα συμφεροντα. Να σας θυμισω οτι σαν υπουργος εξωτερικων ο Σαμαρας εεκανε εμπαργκο στα Σκοπια και απο πισω με ο κο Μητσοτακης με φιλους του μετεφεραν πετρελαιο στα Σκοπια, να σας θυμισω οτι οταν ο κος Σαμαρας επεστρεψε απο το Μααστριχτ -με την τεραστια επιτυχία που ειχε καταγράψει με τους τρεις ορους που περασε στους τοτε 12 της Ευρωπης- ο κος Μητσοτάκης μιλουσε, όπως ο κος Παγκαλος άλλωστε για τεραστια εθνικη επιτυχία. Να ερθω στην πιο προσφατη ιστορια και να σας θυμισω οτι, τη στιγμη που ο κος Καραμανλής διαπραγματευοταν με τον Πουτιν, για την ενεργιακη επάρκια της Ελλάδας και τον καθοριστικο στρατηγικο ρόλο που θα επαιζε η χωρα μας στον ενεργιακο χαρτη, με τα τεραστια οικονομικα και εργασιακά οφελη, η κα Μπακογιαννη εθετε θέμα αντιραυλικής ασπίδας -την οποια για κακη της τυχη ο Ομπαμα κατάργησε-, να σα θυμισω οτι οταν ο κος Καραμανλής έλεγε για το σχέδιο Αναν πρέπει να αποφασίσουν οι αδεφλοι μας Κύπριοι, η κα Μπακογιάννη έλεγε ΝΑΙ στο κατάπτυστο αυτό σχέδιο και ο μπαμπας της "γνωστό και μη εξαιρετεος" κος Μητσοτάκης έβριζε με τα χειρότερα λόγια τον αείμνηστο Τασο Παπαδόπουλο. Να σας θυμίσω την πρόσφατη ιστορία με τον Καραβέλα, που άφησε σκόπιμα να αποδράσει, το κόστος που είχε από αυτή την ιστορία η κυβέρνηση και η ΝΔ -ειδικά για ενα θέμα που όλοι φνωρίζουμε ότι αφορά αποκλειστικά και μόνο το ΠΑΣΟΚ και την οικογένεια Μητσοτάκη, η κα Μπακογιάννη το έκανε πρόβλημα ΝΔ-.

        Θα μείνω μόνο σε αυτά προς το παρόν αγαπητέ φίλε, για να δούμε ποιά είναι η συνεισφορά της αγίας οικογενειας στη χώρα, την παραταξη και την απελθουσα κυβέρνηση.

        Και αν μετα από όλα αυτα εσείς πιστεύεται ότι η κορη του Μητσοτάκη μπορεί ή επιτρέπεται να την αφήσουμε να διεκδικήσει την ηγεσία της κεντροδεξιάς παράταξης και πολυ περισσότερο να γίνει Πρόεδρος της ΝΔ, αληθινά πιστευω οτι πρέπει να επανεξετάσετε τη θέση σας αυτή.
        Αγαπητέ φίλε, ο παππούς μου έλεγε : "παιδί μου ο λύκος τομάρι αλλάζει όχι μυαλά".
        ΕΛπίζω όταν θα φτάσετε στην κάλπη να κάνετε το σωστό, μήπως και γλυτώσει -πια όχι η ΝΔ- η χώρα από εθνικού μειοδότες τύπου Μητσοτάκη και Ντόρας Μπακογιάννη-Κούβελου-Μητσοτάκη.

  4. mara avatar
    mara 18/10/2009 06:48:08

    Βεβαίως με νόμο του ΄83 οι γυναίκες κρατούν υποχρεωτικά το πατρικό τους όνομα, ο νόμος λέει ότι αν θέλεις για κοινωνικούς ή άλλους λόγους μπορείς να χρησιμοποιείς του συζύγου. (στην ταυτότητα δεν αλλάζει, μόνο με εισαγγελική παραγγελία μπορείς να το αλλάξεις). Αλλά μιλάμε για το πατρικό όνομα. Όχι του πρώην συζύγου. Η Ντόρα λοιπόν θα έπρεπε να λέγεται Μητσοτάκη ή αν ήθελε Κούβελου από την στιγμή που ξαναπαντρεύτηκε.
    Το Μπακογιάννη που κολλάει???

    Καλές όλες οι παραπάνω αναλύσεις, αλλά ότι γράφει δεν ξεγράφει.
    Το "... σε δέκα χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει..." ποιός το είπε???
    Την λυσσαλέα στήριξη το 2004 στο σχέδιο Ανάν, γυρνώντας από κανάλι σε κανάλι, ποιός την έκανε μαζί με την κόρη του???
    Όταν ο Τάσσος Παπαδόπουλος πάλευε με τα "θηρία" να μην περάσει το κατάπτυστο σχέδιο, ποιός έκανε δηλώσεις για τον συγχωρεμένο πρόεδρο ότι, "...είναι επικίνδυνος με την στάση που κρατάει και θα βάλει σε περιπέτειες Ελλάδα και Κύπρο..."???
    Γιατί για τους Κυπρίους, πατέρας και κόρη, είναι ανεπιθύμητα πρόσωπα???
    Διαβάστε δημοσιεύματα Κυπριακών εφημερίδων, όταν ανέλαβε η Ντόρα ΥΠΕΞ και θα καταλάβετε τί "εκτίμηση" είχαν στο πρόσωπο της.....
    Να πάμε και στο πιό πρόσφατο??? Υπόθεση Καραβέλα..... Την ακούς στο βίντεο να λέει ότι λέει, και φρικάρεις.
    Μετά το τελευταίο, θέλετε να μου πείτε ότι, η κυρία δεν έριξε την κυβέρνηση???
    Είναι δυνατόν η κυρία Μητσοτάκη μετά τα παραπάνω να μας πείσει ότι θα υπερασπιστεί τα εθνικά μας συμφέροντα???

    Μόνο ο Σαμαράς μπορεί να σηκώσει ψηλά τα Εθνικά Θέματα, γιατί αυτό ήταν εξ αρχής το στίγμα που έδωσε ως πολιτικός. Του πολιτικού, με το έντονο πατριωτικό προφίλ. Δεν άλλαξε ποτέ. Έτσι ήταν και έτσι έχει παραμείνει.
    Ο μόνος που μπορεί να συσπειρώσει τους δεξιούς ψηφοφόρους και να διαλύσει το ΛΑΟΣ.
    Αν βγεί όμως η κυρία. Ξεχάστε το... ο Καρατζαφέρης θα πιάσει ποσοστά που δεν τα περίμενε ούτε στα πιό τρελλά του όνειρα.
    Αυτό θέλουμε??? ή αυτό θέλουνε...???
    Να γίνει η δεξιά εκατό κομμάτια????

  5. eleftheros avatar
    eleftheros 18/10/2009 07:14:46

    Στις δημοκρατίες ο λαός είναι υπεύθυνος για τις τύχες του.
    Όσο ο λαός δεν είναι "υποψιασμένος", όπως αποδείχθηκε στις πρόσφατες εκλογές τόσο θα μας κατσικώνουν τις μαριονέτες τους τα μεγάλα συμφέροντα.
    Όταν οι νταβατζήδες που έχουν τα ΜΜΕ θέλουν Γιωργάκη, τότε φέρνουν Γιωργάκη.
    Όταν θέλουν Θοδωρούλα, φέρνουν Θοδωρούλα.
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!

  6. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 18/10/2009 07:49:39

    Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος. Βαριεστημένος ο Καραμανλής; Αν δεν πάλευε ο ΚΚ η ΝΔ όχι κυβέρνηση δεν θα ήταν 5 χρόνια αλλά ούτε αξιωματική αντιπολίτευση. Εκεί φτάσαμε λοιπόν να δεχόμαστε τις συκοφαντίες της διαπλοκής ασυζητητί.
    Δεν πειράζει κύριοι έρχονται τα καλύτερα

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/10/2009 08:47:11

    Ως εξωτερικός παρατηρητής των τεκταινομένων στη ΝΔ η ταπεινή μου άποψη είναι ότι οι δυο τους (Μπακογιάννη, Σαμαράς) έχουν ίσες πιθανότητες εκλογής (χωρίς να θίξω εδώ τα θέματα της εξωτερικής πολιτικής, θα αναφερθώ μόνο στις προσωπικότητες και στα ηγετικά τους χαρακτηριστικά).

    Αμφότεροι είναι ισχυρές προσωπικότητες, με αποκρυσταλλωμένες απόψεις, τις οποίες διατυπώνουν με σαφήνεια και ευφράδεια.
    Η μεν θεωρείται ότι ανήκει στο ρεαλιστικό στρατόπεδο, ο δε στο οραματικό και πατριωτικό.
    Φυσικά η κα Μπακογιάννη υπερτερεί στους μηχανισμούς. Αυτό - ασχέτως του αν μας αρέσει ή δεν μας αρέσει και ως πολίτες μας προβληματίζει τα μάλα - είναι στα υπέρ ενός ηγέτη, διότι υποδηλώνει μεθοδικότητα, οργανωτικότητα, στοχοπροσήλωση. Είναι στοιχεία εκ των ουκ άνευ.

    Ο κος Σαμαράς φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνει καλά σε θέματα μηχανισμών. Διαθέτει όμως άλλα στοιχεία, την ικανότητα να παρακινεί και -ίσως- να εμπνέει, αν έχω αξιολογήσει ορθά τις εδώ θερμές τοποθετησεις σχολιαστών. Στα μείον του κου Σαμαρά είναι το γεγονός ότι όλα αυτά τα χρόνια τήρησε χαμηλό προφίλ και δεν ακουγόταν πουθενά. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω γιατί είχε επιλέξει αυτη την τακτική.

    Όσο για το όνομά της κας Μπακογιάννη νομίζω ότι το διατήρησε ως φόρο τιμής στο σύζυγο. Έχει λεχθεί κατα κορον ότι δόμησε την πολιτική της σταδιοδρομία πάνω στη δολοφονία του Π. Μπακογιάννη. Ενδέχεται να είναι έτσι, ενδέχεται όμως και να μην είναι. Δεν φταίει αυτή που έκτοτε εκτοξεύτηκε στο επίκεντρο των γεγονότων και της πολιτικής ζωής.
    Ίσως τότε να συνειδητοποιήθηκε 100% πολιτικά. Αλλά και πως θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, όταν βίωσε αυτό το κορυφαίο και επικαθοριστικό γεγονός της πρόσφατης πολιτικής ιστορίας.

    Σε επίπεδο σημειολογίας -επικοινωνιακού statement- υπερτερεί νομίζω ο κος Σαμαράς, υστερεί η κα Μπακογιάννη, και ας διαθέτει μηχανισμό.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ αλλενάκι 18/10/2009 08:57:33

      Συμφωνώ σε ορισμένα αλλά να τονίσω ότι οι μηχανισμοί δε στήνονται ούτε διατηρούνται επί τόσα χρόνια με το σταυρό στο χέρι. Ιδίως ο συγκεκριμένος.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Θ. 18/10/2009 09:04:12

        Γράφω, "... μας προβληματίζει τα μάλα".

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 18/10/2009 09:19:34

      Φυσικα και εχει σχεση με τη δολοφονια του Παυλου Μπακογιαννη.Αλλα ουτε η δολοφονια ηταν τυχαια-η φιλελευθερη πτερυγα της ΝΔ ηταν ο κυριος στοχος της τρομοκρατιας.
      Το χαμηλο προφιλ Σαμαρα οφειλεται οτι δεν υπαρχει πειστικη απαντηση τι το πατριωτικο κερδηθηκε απο την ανατροπη της ΝΔ το 1993.Και δεν αναφερομαι σε κατηγοριες οτι υποκινηθηκε απο αλλους στο εσωτερικο ή το εξωτερικο τις οποιες απορριπτω.Κινητρο του ηταν το ζητημα των Σκοπιων και αποτελεσμα των ενεργειων του ηταν η ανοδος του ΠΑΣΟΚ και η υπογραφη της Ενδιαμεσης Συμφωνιας.Επειδη αυτο ειναι δυσκολο να το υπερασπισθει ακολουθησε χαμηλο προφιλ.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ ψυχραιμια 18/10/2009 09:36:48

        Αυτό με τη δολοφονία του Μπακογιάννη δεν το καταλαβαίνω και ειλικρινά εκπλήσσομαι. Ξέρεις κάτι συνγκεκριμένο να μας διαφωτίσεις?

      • fantomas avatar
        fantomas @ ψυχραιμια 18/10/2009 09:38:08

        ψυχραιμιαααα!!!

        ''δεν υπαρχει πειστικη απαντηση τι το πατριωτικο κερδηθηκε απο την ανατροπη της ΝΔ το 1993''

        Χωρις να θελω να παρω θεση..... δεν ειναι μονο το τι κερδιζεις ....... αλλα και το τι δεν χανεις!!!

        Ποτε μην εισαι απολυτος ειδικα εαν δεν εισαι απολυτος γνωστης ολων τον γεγονοτων!!!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ fantomas 18/10/2009 10:07:38

          Οι δολοφονιες ειχαν συγκεκριμενη στοχευση και τα εγραφαν στις προκηρυξεις τους και τα ειπε και ο Κουφοντινας στη δικη.
          Ο Μπακογιαννης ειχε το "αμαρτημα" οτι εργασθηκε για τη κυβερνηση συνασπισμου ΝΔ - ΣΥΝ και ειχε μια σειρα φιλελευθερες θεσεις οπως η αρση της μονιμοτητας των δημοσιων υπαλληλων,ιδιωτικοποιησεις κλπ αν και προερχομενος ο ιδιος απο αριστερη οικογενεια.
          Για το 1993 : εκεινο που μπορει να χανοταν τοτε ειναι να υπογραψουμε για συνθετη ονομασια,αυτο που τωρα επιδιωκουμε ολοι(και Η ΝΔ ολοκληρη) πλην του ΛΑΟΣ.
          Τελος θελω να πω παλι οτι πρεπει η αντιπαραθεση να μη ξεφυγει.

        • fantomas avatar
          fantomas @ fantomas 18/10/2009 11:03:19

          ψυχραιμια

          ''Για το 1993 : εκεινο που μπορει να χανοταν τοτε ειναι να υπογραψουμε για συνθετη ονομασια,αυτο που τωρα επιδιωκουμε ολοι(και Η ΝΔ ολοκληρη) πλην του ΛΑΟΣ.''

          Με βάζεις σε μια κουβέντα που δεν θέλω να μπω…… αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω συγκεκριμένα δυο πράγματα.
          1. Η ονομασία Σλαβομακεδονία είναι καλύτερη ή χειρότερη ονομασία σε σύγκριση με την ονομασία βόρεια Μακεδονία ?
          2. Μήπως θα έπρεπε ασχέτως κόστους κάποτε να είμαστε ως κράτος περισσότερο αξιοπρεπείς παρά πραγματιστές!!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ fantomas 18/10/2009 11:25:33

          α. Καλυτερη αλλα ανεφικτη και παντως δεν κερδηθηκε με την ανοδο του Ανδρεα.
          β. Μονο αν αξιζει το διακυβευμα π.χ. αλλο η παραχωρηση εδαφους και αλλο το αν θα ονομασθουν τα Σκοπια Νεα ή Βορεια Μακεδονια.

  8. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/10/2009 08:49:05

    Κ. Παναγιωταρέα, σταματήσε να αβαντάρετε τη φίλη σας την Ντόρα. Εχει καταντήσει αηδία! Δε σας πληρώνει η κρατική τηλεόραση, όλοι μας δηλαδή, για να προωθείτε τους κολλητούς σας!
    Τι στο διάολο, ούτε στη κρατική τηλεόραση επί εποχής Γιομπαζολιά τέτοια προπαγάνδα!

  9. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/10/2009 08:56:08

    Και δεν υπάρχει και μια Ρεζάν να τους...περιποιηθεί δεόντως με δυο μόνο λέξεις.

  10. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 09:16:17

    http://www.youtube.com/watch?v=ZwizVlmNsRw&feature=related

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/10/2009 10:15:35

    Οφείλω δύο απαντήσεις, τη μία για το "πόσο κάφροι είμααστε" και τη δεύτερη για το "βαριεστημένος Κωστάκης".

    Δεν αναφέρομαι ατομικα σε όσους θα ψηφίσουν Ντόρα. Ο λαός έχει ευθύνες ως σύνολο. Μπορεί να μην ανήκω σε αυτούς που έφεραν-ψήφισαν τον Ανδρέα το 1981, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήμουν μέρος του ίδιου λαού. Αν έγινε κάτι κακό τότε για τη χώρα, φταίω κι εγώ ως μέρος του λαού. Αν ψηφίσω τώρα εγώ Σαμαρά και μου βγει Ντόρα, φταίω κι εγώ, επειδή δεν μπόρεσα να κάνω πλειοψηφική την άποψή μου, αν η άποψή μου είναι η σωστή. Φταίω, στο βαθμό που μπορεί να φταίει ο ένας, στο βαθμό δηλαδή που κάποια συλλογικά χαρακτηριστικά διαμορφώνονται με ευθύνη και συμμετοχή όλων μας. Ένα τέτοιο χαρακτηριστικό είναι η σχετικά εύκολη υποταγή μας στους μηχανισμούς. Το ελληνικό χαζοφιλότιμο που μας δίνει τη δυνατότητα να δίνουμε πίστη και εξουσία σε διαπιστωμένα λαμόγια.

    Πιστεύω ότι αυτό είναι δομικό χαρακτηριστικό της δημοκρατίας μας. Υιοθετήσαμε δυτικού τύπου δημοκρατία σε ένα πολιτισμικο περιβάλλον που δεν ανέχεται, δεν χωνεύει σωστά την παροχή της υπέρμετρης εξουσίας, που ενυπάρχει στο δυτικού τύπου κράτος, σε συγκεκριμένους ανθρώπους που κυβερνούν - είτε αυτός είναι μονάρχης, είτε στρατιωτική δικτατορία, είτε εκλεγμένη κυβέρνηση. Αυτό είναι το πρόβλημά μας από καταβολής του ελληνικού κράτους και επειδή δεν το έχουμε επιλύσει, γι' αυτό δεν έχουμε πραγματική δημοκρατία, αν και έχουμε τώρα πια σταθερό κοινοβουλευτισμό. Γι' αυτό επικρατούν οι μηχανισμοί. Είτε αυτοί ήταν παλάτι, είτε αυτοί ήταν παρακράτος, είτε αυτοί είναι σήμερα νταβατζήδες και ΜΜΕ.

    Το "κάφρος" λοιπόν πηγαίνει στο σύνολο, άρα και σε εμένα, και όχι σε όποιον ατομικά πιστέψει ότι πρέπει να ψηφίσει Ντόρα, ότι είναι σωστό να ψηφίσει Ντόρα. Αν πάλι κάποιος ψηφίσει ή στηρίξει Ντόρα για να μπορέσει ο ίδιος ατομικά ή το σόι του να συνεχίσει απρόσκοπτα τη συμμετοχή του στην αρπαγή του δημόσιου πλούτου, τότε αυτός δεν είναι κάφρος, αλλά συνειδητός εγκληματίας. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όποιον στηρίξει οποιονδήποτε υποψήφιο με τέτοιου είδους "ελπίδες", ακόμη και το Σαμαρά. Κατεξοχήν όμως ισχύει για τη Ντόρα, γιατί αυτή προέρχεται από μηχανισμούς που ενεργούν κατ' αυτόν τον τρόπο.

    Ειπώθηκε κάτι για τους παλαιότερους και σημερινούς πολιτικούς και αν ήταν-είναι πατριώτες. Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι ελάχιστοι πατριώτες πολιτικοί παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια του ελεύθερου βίου του νεοελληνικού κράτους. Πρέπει να διαβάσουμε όλοι τη "νεοελληνική φαυλοκρατία" του Κοροβίνη για να κατανοήσουμε βαθύτερα τι σημαίνει σύγχρονο ελληνικό κράτος. Εγώ από όσους ξέρω ξεχωρίζω τον Καποδίστρια, το Μακρυγιάννη (αν θεωρηθεί πολιτικός), τον Τρικούπη, το Μεταξά, το Μαρκεζίνη. Πατριώτες όταν λέμε, εννοούμε το εξής: Να βάζουν το συμφέρον της χώρας πάνω από το δικό τους. Πιστεύω ότι ο Σαμαράς θα μπορούσε να ενταχθεί σε αυτή την αλυσίδα λίγων, ελάχιστων αριθμητικά πολιτικών που βάζουν το συμφέρον της χώρας πάνω από το δικό τους. Αν δεν είναι, τότε, τόσο το χειρότερο για όλους μας.

    Απάντησέ μου όμως εσύ, fatfat, αν πιστεύεις ότι υπήρξαν πολλοί πολιτικοί που να έβαλαν το ατομικό τους συμφέρον κάτω από της πατρίδας. Ούτε τον Βενιζέλο δεν κατατάσσω σε αυτούς.

    Βαριεστημένος Κωστάκης: Τώρα που ξαναδιαβάζω το κείμενο, ναι, ήταν λάθος η έκφραση. Πιο σωστή θα ήταν ίσως η έκφραση "βαρύς". Ο Κωστάκης ακολούθησε την τακτική "κυβερνήστε σωστά κι εγώ θα επιτηρώ αν κυβερνάτε σωστά". Λίγες ήταν οι ατομικές παρεμβάσεις του, κυρίως σε θέματα εξωτερικής πολιτικής. Εκεί που δεν υπήρχαν ατομικές του παρεμβάσεις, ήταν κυρίως τα θέματα της οικονομίας, που καίνε την καθημερινότητα. Εκεί υποστήκαμε την πολιτική Αλογοσκούφη, συνέχιση στην πραγματικότητα της πολιτικής Χριστοδουλάκη, και χάθηκαν χρυσές ευκαιρίες να μειώσουμε τα χρέη μας και τα ελλείμματά μας σε περιόδους χρυσών αγελάδων. Άφησε να γίνουν άφρονες ιδιωτικοποιήσεις, αφέθηκε γενικώς να τον κυβερνούν άλλοι. Αυτός παρενέβαινε σαν εξωτερικός τρίτος και όχι ως κυβερνήτης της χώρας, όταν κάποιος δημοσιογράφος του ξεμπρόστιαζε Υπουργούς.

    Όλα αυτά τα χρόνια ήταν η ατομική εντιμότητα Κωστάκη που κράτησε το κόμμα του ψηλά στις δημοσκοπήσεις, μέχρι τη ΔΕΘ του 2008, και τον κράτησε διαρκώς ως "καταλληλότερο" μέχρι πολύ κοντά στις εθνικές εκλογές 2009. Έμεινε αρκετά μακριά από μηχανισμούς, αν και όταν είδε τα δύσκολα τους δήλωσε υποταγή (εγκαίνια σε έργο του Άκτορα στο Ντουμπάι ή όπου ήταν, δεν θυμάμαι ακριβώς, και ανάκληση των όσων είπε κατά Σημίτη για "αρχιερέα της διαπλοκής"). Δεν έβαλε το συμφέρον της χώρας όμως πάνω από το δικό του συμφέρον. Ήταν πάρα πολλές οι φορές που δήλωνε υποταγή στους ξένους και, το κυριότερο, πάντοτε φρόντιζε να το κάνει μέσω Ντόρας (γι' αυτό τον εξυπηρετούσε η παραμονή της στο ΥΠΕΞ), ώστε να φαίνεται αυτός ο πατριώτης και αυτή η προδότρα. Άλλο που δεν ήθελε βέβαια η Ντόρα, να φαίνεται η "καλή" στους Αμερικανούς.

    Δεν θεωρώ προδότες όσους ψηφίσουν Ντόρα, ούτε πατριώτες όσους ψηφίσουν Σαμαρά. Και λαμόγια θα υπάρξουν αναμφισβήτητα δίπλα σε έναν αρχηγό ή πρωθυπουργό Σαμαρά, και πατριώτες θα πειστούν από τη Ντόρα και θα την ψηφίσουν. Θεωρώ όμως προδότρα τη Ντόρα και πατριώτη το Σαμαρά. Μέχρι αποδείξεως του εναντίου, και για τους δύο. Όμως αρκετές αποδείξεις μας έχουν προσφέρει και οι δύο μέχρι στιγμής. Είναι η προσωπική μου άποψη αυτή και ως τέτοια την καταθέτω σε όλους σας. Μην παρεξηγιέστε όσοι δεν συμφωνείτε.

  12. kanis avatar
    kanis 18/10/2009 10:25:32

    Αν ζούσε ο Μπακογιάννης, ποιός θα ήταν ο σημερινός ρόλος της Θεοδώρας Μητσοτάκη;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kanis 18/10/2009 10:31:07

      Μαλλον δεν θα ειχε αναμιχθει στην πολιτικη και ο Μπακογιαννης θα ηταν αρχηγος ή υποψηφιος αρχηγος της ΝΔ.

      • fantomas avatar
        fantomas @ ψυχραιμια 18/10/2009 11:04:27

        o.k.

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/10/2009 10:40:22

    Μπορεί να αποτύχεις επειδή δεν είσαι λαμόγιο και να πετύχεις επειδή είσαι λαμόγιο. Δεν είναι σωστό κριτήριο το πόσο πέτυχες. Εσύ, θα ήθελες να είσαι Κόκκαλης;

  14. mara avatar
    mara 18/10/2009 11:34:26

    Σιγά μην αφήνανε τον Σαμαρά να επιβιώσει πολιτικά. Σοβαρολογείς?
    Έναν πολιτικό με εθνικοπατριωτικό λόγο, με ποιότητα, μόρφωση και προσωπικότητα θα άφηνανε να έχει τα εθνικά θέματα σε πρώτη προτεραιότητα???
    Όσο για τον Καρατζαφέρη.... (κομμάτι του σύστηματος όσο δεν φαντάζεσαι...) τον αφήνουν να αλωνίζει με τις δήθεν πατριωτικές κορώνες, για να ταυτίζει ο κόσμος την εθνική έκφραση με την γραφικότητα - γελοιότητα.
    Ας θυμηθούμε λοιπόν και το παρελθόν του κ. Μητσοτάκη...
    Ο πρώην αρχηγός της Ν.Δ. είχε ιδρύσει και αυτός κόμμα. Το κόμμα των νεοφιλελευθέρων και κατάφερε να εκλέξει στις εκλογές του ΄77 δύο βουλευτές.
    Τον ευατό του και τον Παύλο Βαρδινογιάννη.
    Μετά τον περιμάζεψε... ο γέρος Καραμανλής κατόπιν πιέσεων των γερμανών φίλων του Μητσοτακέικου.
    Τότε πήγε λοιπόν και η κόρη του στη Ν.Δ. (όχι, επειδή κόπτεται ότι ήταν εξ αρχής στην παράταξη).
    Ο Σαμαράς όμως ήταν από μικρός στην νεολαία του κόμματος και το ΄77 ήταν ήδη βουλευτής.
    Πώς λοιπόν έγινε ο Μητσοτάκης αρχηγός???
    Κόντρα στο ξένο σώμα πήγε ο Σαμαράς, δεν πρόδωσε ούτε τις αξίες αλλά ούτε και την ιδεολογία της παράταξης. Την ιδεολογία του, την είχε απολέσει το κόμμα με την είσοδο της "αγίας οικογένειας".

  15. fatfat avatar
    fatfat 18/10/2009 11:39:03

    στις πρόσφατες εκλογές, η ΝΔ είχε διπλάσιες "διαρροές" προς το ΠΑΣΟΚ από ότι προς το ΛΑΟΣ.....και αυτοί οι ψηφοφόροι που τώρα στράφηκαν και ψήφισαν ΠΑΣΟΚ, δεν ήταν δεξιοί ψηφοφόροι.....αν μετά την εκλογή νέου προέδρου, η ΝΔ μετατοπιστεί προς τα δεξιά ή απορροφήσει μέρος ή όλο το ΛΑΟΣ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποκόψει τις γέφυρες με τους παλιούς της ψηφοφόρους που τώρα στράφηκαν προς το ΠΑΣΟΚ και που προφανώς ανήκουν σε αυτό που ονόμαζε ο κύριος Καραμανλής "μεσαίος χώρος"...δεν είναι τυχαίο ότι ο κύριος Καραμανλής μετά επιτάσεως απέκλειε κάθε συνεργασία με το ΛΑΟΣ...με άλλα λόγια αν η ΝΔ απορροφήσει μέρος του ΛΑΟΣ ή μετατοπιστεί πιο δεξιά, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να παραχωρήσει στο ΠΑΣΟΚ τον "μεσαίο χώρο", το οποίο στην περίπτωση αυτή αναμένεται να κυριαρχήσει πολιτικά για αρκετά χρόνια στο συγκεκριμένο πολυπληθές τμήμα της κοινωνίας....είναι γεγονός ότι πολλοί από το "καραμανλικό "στρατόπεδο δεν θέλουν πρόεδρο της ΝΔ την κυρία Μπακογιάννη.....όπως είναι γεγονός ότι πολλοί από το "μητσοτακικό" στρατόπεδο δεν θέλουν για πρόεδρο της ΝΔ τον κύριο Σαμαρά....στο έκτακτο συνέδριο επιβάλλεται αυτοί οι δύο διεκδητητές της αρχηγίας, να διατρανώσουν απερίφραστα και σε όλους τους τόνους, την ενότητα του κόμματος ανεξαρτήτως αποτελέσματος.....και ο νέος πρόεδρος της ΝΔ πρέπει να συμπεριφερθεί έντιμα στους υπόλοιπους προεδρικούς υποψηφίους....τυχόν αποκλεισμοί και απαξιωτικές συμπεριφορές θα έχουν το αντίθετο από το προσδοκώμενο αποτέλεσμα....

  16. mara avatar
    mara 18/10/2009 11:41:14

    Άντε! Να της αφιερώσω και μιά μαντινάδα...

    " Όποιος τα λόγια σου γροικά και τσ΄ όρκους σου πιστεύει,
    λαγούς στην θάλλασα ζητά και στο βουνό ψαρεύει..."

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝΤΩΝΗ!!! ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΜΟΝΗ...

  17. fatfat avatar
    fatfat 18/10/2009 11:55:01

    @ fantomas........ο όρος "Σλαβομακεδονία" σημαίνει το κομμάτι της γεωγραφικής Μακεδονίας όπου κατοικούν Σλάβοι.....έτσι θα αποκτούσαμε τακτικό πλεονέκτημα έναντι των Σκοπιανών και στο θέμα της εθνικής ταυτότητας, διότι δεν θα μπορούσαν οι Σκοπιανοί να αντικρούσουν πειστικά το επιχείρημα ότι πρόκειται περί Σλάβων που ήρθαν στα Βαλκάνια τον 6ο αιώνα μ.Χ....σήμερα οι Σκοπιανοί έχουν ξεσαλώσει......αυτοπροσδιορίζονται αυθαίρετα ως απευθείας απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων, οι οποίοι μάλιστα κατά την επιχειρηματολογία τους,αφομοίωσαν τους Σλάβους που ήρθαν στην περιοχή τους......πάντως θεωρώ το θέμα της εθνικής ταυτότητας των Σκοπιανών πιο σημαντικό από το όνομα του κρατιδίου τους.....τι να το κάνουμε αν καταφέρουμε να πάρουν έστω την ονομασία ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ και μείνουν προσηλωμένοι στις διεκδικήσεις εναντίον της χώρας μας και συνεχίσουν να αυτοπροσδιορίζονται αυθαίρετα ως απευθείας απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων....βέβαια αυτό δεν σημαίνει να δεχτούμε άκριτα και επιπόλαια όποια απαράδεκτη και προκλητική ονομασία θέλουν.....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ fatfat 18/10/2009 15:42:15

      Το ότι οι Σκοπιανοί έκαναν δεκτό το Σλαβομακεδονία είναι ένα καθαρό ψέμμα Μητσοτάκη. Ο ίδιος ο Γκλιγκόρωφ στο βιβλίο του (1995) το λέει επανειλημμένα και κατηγορηματικά. Αλλά και ο Πινέιρο, μιλά για Νέα Μακεδονία ότι είχαν κάνει δεκτό τα Σκόπια. Το Σλαβομακεδονία θα ήταν λύση στο ζήτημα της εθνικής τους ταυτότητας, γι' αυτό ακριβώς όμως δεν το κάνανε δεκτό, γιατί θέλανε να οικειοποιηθούν το Μέγα Αλέξανδρο.

      Ο Μητσοτάκης μετά έλεγε ότι το πέτυχε αλλά ήταν ψέμμα. Φυσικά.

  18. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 12:05:49

    @ fatfat ,
    Ειλικρινά πιστεύεις ότι, εάν εκλεγεί ο Σαμαράς, θα επιζήσει του εσωτερικού πολέμου που θα του κηρύξει ο μηχανισμός της Ντόρας;
    Εδώ ένας Καραμανλής τους σιχάθηκε και την έκανε γυριστή 'και άντε κόφτε τον λαιμό σας, τέτοιοι που΄είσαστε'

  19. fatfat avatar
    fatfat 18/10/2009 12:08:09

    άσχετο......δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας, ούτε τις ασπάζομαι γενικά......απλώς μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός,ότι τις χρονιές που συνεδρίασε η Λέσχη Μπίλντερμπεργκ στην Αθήνα (1993 και 2009) είχαμε 3-4 μήνες μετά πρόωρες εκλογές, με τις οποίες οι κεντροδεξιές κυβερνήσεις παρέδωσαν την εξουσία σε κεντροαριστερές κυβερνήσεις.....δεν συμφωνείτε ότι πρόκειται τουλάχιστον περί διαβολικής σύμπτωσης?????

  20. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 12:09:32

    giorgios says:
    ""Αληθεια εχω και μια αλλη απορια .Γιατι ο Σαμαρας δεν βοηθησε την ΝΔ το 2004.""
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ. ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ;;;;

  21. mara avatar
    mara 18/10/2009 13:43:38

    Γιατί να δεχτούμε το "Σλαβομακεδονία"??? Όταν η απόφαση της Ε.Ε. το ΄91 έλεγε ότι θα αναγνωρίσουμε τα Σκόπια ως κράτος αρκεί να μην περιέχει η ονομασία τους την λέξη Μακεδονία??? Αυτό το είχαμε ήδη κερδίσει. Ποιός έκανε λοιπόν μυστικές συνενοήσεις και με ποιούς, για να μπουρδοκλώσει τα πράγματα??? και προπάντων ΓΙΑΤΙ????????

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ mara 18/10/2009 14:52:57

      Η απάντησή σου εδώ:

      http://www.antibaro.gr/society/spurou_makedonia.php

      • Πονοκέφαλος avatar
        Πονοκέφαλος @ Πονοκέφαλος 18/10/2009 14:54:51

        Αν δεν λειτουργεί λόγω υπερφόρτωσης στον server:

        http://bit.ly/makedonia

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ mara 18/10/2009 15:39:31

      Στις 13 Απριλίου 1992, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής κάλεσε σε σύσκεψη το Συμβούλιο των Ελλήνων Πολιτικών Αρχηγών να πάρει θέση για την ονομασία και την αναγνώριση των Σκοπίων.

      Η απόφαση :«Η Ελλάδα θα αναγνωρίσει ανεξάρτητο κράτος των Σκοπίων μόνον εάν τηρηθούν και οι τρεις όροι που έθεσε η Ε.Ε(ΕΟΚ) στις 16 Δεκεμβρίου '91 με την αυτονόητη διευκρίνιση ότι στο όνομα του κράτους αυτού δεν θα υπάρχει η λέξη «Μακεδονία».

      Στις 27 Ιουνίου 1992 οι ηγέτες της Ε.Ε ψήφισαν ομόφωνα και συμφώνησαν με την Ελληνική θέση ότι θα αναγνωρίσουν τα Σκόπια ως ανεξάρτητο κράτος «μόνον εάν η ονομασία δεν περιέχει τη λέξη "Μακεδονία"».

      Στις 2 Οκτωβρίου 1992 ο τότε υποψήφιος για την Προεδρία των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής Κυβερνήτης Μπιλ Κλίντον έκανε επίσημη γραπτή δήλωση με την οποία στήριζε τις θέσεις της Ελλάδας και των ηγετών της Ε.Ε και τελείωνε ως εξής:…….. «Περί τα τέλη του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου η χρήση αυτού του ονόματος για το νότιο τμήμα της Γιουγκοσλαβίας χαρακτηρίστηκε από τον τότε υπουργό Εξωτερικών της χώρας μας «ως προκάλυμμα για επιθετικές ενέργειες εναντίον της Ελλάδας» ενώ θα μπορούσε, επίσης, να αποτελέσει και πάλι πηγή αποσταθεροποίησης και διαμάχης».

      Την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου του 1992 ο Μπιλ Κλίντον εκλέχτηκε Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής κερδίζοντας τις εκλογές από τον Πρόεδρο Τζορτζ Μπούς τον πρεσβύτερο.

      Λίγες μέρες μετά άρχισε ένας μαραθώνιος αγώνας της απερχόμενης κυβέρνησης Τζόρτζ Μπους να αναγνωριστούν τα Σκόπια ως «Δημοκρατία της Μακεδονίας».

      Έστειλε τον Υπουργό εξωτερικών των ΗΠΑ Lawrence Eagleburger στην Ευρώπη προκειμένου να πείσει τις Ευρωπαϊκές Κυβερνήσεις να αλλάξουν θέση που ομόφωνα είχαν πάρει στις 27 Ιουνίου 1992.

      Βλέπετε η οικογένεια Μπούς ήθελε να εκπληρώσει την υπόσχεση στους Σκοπιανούς των ΗΠΑ, οι οποίοι συνέβαλαν σημαντικά στις προεκλογικές προσπάθειες του πρεσβύτερου και οι οποίοι λίγα χρόνια μετά θα συμβάλανε και στον προεκλογικό αγώνα του Μπούς του νεότερου.

      Η ομογένεια των ΗΠΑ αντιδρά έντονα.

      Ο πρωθυπουργός μας κ. Μητσοτάκης όμως ,παρασκηνιακά συζητούσε ένα σύνθετο όνομα που θα ήταν κάπως παραδεκτό και θα είχε λιγότερο πολιτικό κόστος.

      Γιατί και για …ποιο λόγο; Η απόφαση της ΕΕ δεδομένη: «ΟΧΙ στη λέξη Μακεδονία».

      Η δημόσια γραπτή δήλωση του Μπιλ Κλίντον (που ως νικητής των εκλογών θα αναλάμβανε σε λίγο διάστημα) το ίδιο δεδομένη:«ΟΧΙ στη λέξη Μακεδονία».

      Παραθέτω δήλωση του τότε υπουργού Εξωτερικών της Ελλάδος Αντώνη Σαμαρά, στην εκπομπή «Οι φάκελοι» του Αλέξη Παπαχελά στο τηλεοπτικό κανάλι "MEGA" στις 16/11/2004 :«Εκείνη την στιγμή στη σύσκεψη αυτή (6 Μαρτίου) ενόψει του γεγονότος ότι εγώ έπρεπε σε τρεις ημέρες να πάω στις Βρυξέλες να συζητήσω με Μπέικερ και Υπουργούς των Εξωτερικών, ο Μητσοτάκης λέει ,παρουσία των άλλων, ότι το θέμα του ονόματος δεν το θεωρεί σημαντικό………Εγώ αντιδρώ….

      Πηγαίνω στο εξωτερικό και ποτέ δεν έχω αισθανθεί τόσο άσχημα . Δεν θα ήθελα ποτέ άλλος Έλληνας Υπουργός των Εξωτερικών να αισθανθεί το ίδιο άσχημα. Έγινα περίγελος.(……….)

      Με ρωτούσε ο κύριος Ντελόρ με υπονοούμενα, με ρωτούσε ο κύριος Πόστ του Λουξεμβούργου, με ρωτούσε ο Γκένσερ, με ρωτούσε ο κύριος Κόλλινς της Ιρλανδίας και μου λέγανε, καλά Αντώνη, εδώ μας λές άλλα και μαθαίνουμε από το …κέντρο …ότι άλλη είναι η γραμμή. Είχανε ήδη αρχίσει οι διαρροές ότι μην ακούτε τον Σαμαρά, αυτός έχει την θέση όνομα, ........εμάς δεν μας νοιάζει».

      Στις 22 Ιανουαρίου 1993, δύο μέρες μετά την ορκωμοσία του Μπίλ Κλίντον η κυβέρνηση των Σκοπίων έκανε επίσημη αίτηση στα Ηνωμένα Έθνη να αναγνωριστεί η χώρα τους ως «Δημοκρατία της Μακεδονίας».

      Δύο μέρες αργότερα στις 24 Ιανουαρίου 1993 τρεις χώρες της Ε.Ε η Αγγλία, η Γαλλία και η Ισπανία με τη σύμφωνη γνώμη της Ελληνικής κυβέρνησης πρότειναν αναγνώριση των Σκοπίων από τα Ηνωμένα Έθνη με την δήθεν συμβιβαστική ονομασία. «Πρώην-Γιουγκοσλαβική-Δημοκρατία-της Μακεδονίας» FYROM.

      Αυτό που παρέμεινε σε εκκρεμότητα ήταν η θέση του Μπιλ Κλίντον ο οποίος είχε δεσμευτεί επίσημα και γραπτώς στους Ελληνοαμερικανούς υποστηρικτές του : «ΟΧΙ στη λέξη Μακεδονία».

      Μέσω των μισθωτών αντιπροσώπων της Ελλάδος (paid lobbyists) στην Ουάσιγκτον κ.κ. « Manatos & Manatos» δημιουργείται μια «προσωρινή ειδική» επιτροπή με την ονομασία «Ad hoc American Hellenic Leadership Committee».

      Ποιοι μετείχαν στην επιτροπή ;…….Άγνωστο !!… , αλλά ζήτησαν από εκλεγμένους πολιτικούς, επιχειρηματίες και Δημοτικούς άρχοντες όλους επιφανείς Ελληνοαμερικανούς να συνυπογράψουν μια επιστολή που απευθυνόταν στον Πρόεδρο Κλίντον και του ζητούσε να υποστηρίξει την… «νέα θέση» της Ελληνικής Κυβέρνησης.

      Οι ομογενείς σαστισμένοι και δεχόμενοι πιέσεις από την Αθήνα τελικά υπογράφουν και κατ`αυτόν τον τρόπο ο Μπίλ Κλίντον δέχεται να συμφωνήσει με την ονομασία FYROM.

      Mε δεδομένα «ΟΧΙ στη λέξη Μακεδονία» απ`όλους, (Έλληνες και ξένους) ο κ. Μητσοτάκης κατέληξε στο ………«Πρώην-Γιουγκοσλαβική-Δημοκρατία-.......της Μακεδονίας» !!!!!!

      Και αυτή την ……επιλογή του (…..) την πληρώνουμε μέχρι σήμερα.

      Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια και κανείς δεν μπορεί να την παραχαράζει. (απόσπασμα από ιστολογιο Politis-GR)

      • xenitemenos21 avatar
        xenitemenos21 @ Lavazza 18/10/2009 18:52:00

        Αυτο το κειμενο πρεπει να γινει προκηρυξη σε εκατονταδες χιλιαδες αντιτυπα και χερι με χερι να φτασει σε ολα τα σπιτια για να καταλαβουν επιτελους ολοι τι μας περιμενει αν τα μελη της Νεας Δημοκρατιας κανουν το λαθος να εκλεξουν την Ντορα Μητσοτακη - Κουβελου, ολοκληρωνοντας ετσι το λαθος των Ελληνων στις εκλογες της 4ης Οκτωβριου -με πιανει συγκρυο οταν αναλογιζομαι μια τετοια πανωλεθρια για τον τοπο και για ολους μας, αριστερους, κεντρωους, δεξιους.

        • xenitemenos21 avatar
          xenitemenos21 @ xenitemenos21 18/10/2009 18:55:07

          Μιλαω για προκηρυξη γιατι δεν εχουν ολοι οι Ελληνες τη δυνατοτητα να ενημερωνονται απο το Αntinews.

  22. trellakias avatar
    trellakias 18/10/2009 14:39:04

    Υπάρχει και η περίπτωση για την ήττα των Αθηναίων απο τους Σπαρτιάτες και το Προπατορικό αμάρτημα, αλλά και τον Σαμαρά για την πτώση του 93. Αφήστε το παρελθόν και πάμε για το μέλλον και για αντιπολίτευση στον μέγιστο, πάνσοφο, Jefrey.

  23. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 18/10/2009 14:51:51

    Με βάση αυτή τη λογική, η Πετρούλα είναι επιτυχημένη στα ζητήματα του καιρού, ενώ εξειδικευμένοι μετεωρολόγοι όχι.

  24. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/10/2009 15:37:17

    Αν θυμάμαι καλά έιχε ύποστηρίξει ΝΔ ανοιχτά. Πιστέυων να γνωρίζεις ότι ήτανε ο Μητσοτάκης και η Ντόρα που βάζαν βέτο στην επιστροφή του στη ΝΔ. Ο ίδιος ήθελε όπως και ο Καραμανλής (κατά βάθος)

  25. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/10/2009 15:39:45

    Αν ζούσε τότε θα μας έλεγε ότι θα ξεχάσουμε την Πόλη σε 20 χρόνια και να μην χολοσκάμε!
    (οκ, πλάκα κάνουμε)

  26. Antonia avatar
    Antonia 18/10/2009 15:41:55

    Για εκείνους που δε γνωρίζουν από τους νόμους γιατί βέβαια είναι νέοι, έχω να βεβαιώσω ότι όσες γυναίκες παντρεύτηκαν μέχρι το 1982, έπαιρναν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το επώνυμο του συζύγου. Μάλιστα΄αμέσως μετά το γάμο στην αστυνομία, έκοβαν και ενα τετραγωνάκι της ταυτότητας προκειμένου να ακυρωθεί, και η νέα ταυτότητα η διαβατήριο έβγαιναν με το επώνυμο του συζύγου.
    Η Ντόρα Μπακογιάννη παντρεύτηκε τον αείμνηστο Παύλο στις 16 Δεκέμβρη του 1974 ....και φυσικά σαν κάθε γυναίκα πήρε το επώνυμο του άντρα της.Στη συνέχεια 26-09-1989 δολοφονήθηκε ο Παύλος, η Ντόρα πήγε στη θέση του στην Ευρυτανία, πολιτεύτηκε ως Θεοδώρα ( Ντόρα) χήρα Παύλου Μπακογιάννη.
    Είκοσι χρόνια μετά, σας ενόχλησε το επίθετο??
    Με λύπη διαπιστώνω, διαβάζοντας τις απόψεις σας εδώ στο blogg αυτό, ότι δεν έχασε τυχαία η Νέα Δημοκρατία. Με τόσο στενόμυαλους οπαδούς που εθελοτυφλούν και προσπαθούν να συνδέσουν αν και για τους Περσικούς πολέμους φταίει ο Μητσοτάκης και η κ.Μπακογιάννη, τι να περιμένει άραγε κανείς. Και κλέινοντας μια πληροφορία που ίσως φανεί χρήσιμη. Ο προ-προ-προ-προ-προ-προκλπ πάππος του Μητσοτάκη ήταν στενός συνομιλητής των Περσών.
    Αντε γειά χαρά σας.

    • donaE avatar
      donaE @ Antonia 18/10/2009 16:26:42

      Θα αστειευεσαι βεβαια.Μεχρι και οι καθηγητριες στα θηλεων της εποχης, ειχανε τα πατρικα τους ονοματα και καμαρωνανε κιολας.
      Και οταν ξαναπαντρευτηκε γιατι κρατησε του πρωτου συζυγου;
      Αστα Αντωνια ,χειραφετηση με ξενα ονοματα ολες εχουν.

      • Αδέσποτη avatar
        Αδέσποτη @ donaE 18/10/2009 18:21:29

        Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά δεν έχεις επιλογή όταν παντρεύεσαι μεταξύ του δικού σου επώνυμου ή του συζύγου. Υποχρεωτικά κρατάς το δικό σου.

        • mesaios daktylos avatar
          mesaios daktylos @ Αδέσποτη 18/10/2009 18:52:28

          ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ

        • ANTONIA avatar
          ANTONIA @ Αδέσποτη 19/10/2009 11:38:56

          όταν παντρεύτηκες μετά το 1982 και μέχρι σήμερα.
          Επιμένω ότι μέχρι και το 1982 ίσχυε υποχρεωτικά η κτήση του επιθέτου του συζύγου, εκτός και αν είχες διοριστεί στο δημόσιο πριν το γάμο.
          Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας.
          Ευχαριστώ

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Antonia 18/10/2009 16:27:39

      Κι όμως υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για ένα μυστικό ταξίδι του Ξέρξη στην Κνωσό..

      • ANTONIA avatar
        ANTONIA @ Κώστας Θ. 19/10/2009 11:35:57

        ναι Κώστα Θ. τις επιβεβαιώνω και προσθέτω ότι πέραν της Κνωσσού ο Ξέρξης εοισκέφθηκε και πάλι μυστικά την Κυδωνία, σημερινή Κνωσσό όπου συνωμότησε με τον προ στην 1 δισ πάππο του Μητσοτάκη.
        Ευτυχώς Κώστα που έχεις αυθεντικό χιούμορ γιατί μόνο για γέλια (ή αραγε για κλάμματα) είναι οι τοποθετήσεις ορισμένων εδώ μέσα.Εγώ νιώθω απογοήτευση για το επίπεδο και βέβαια αντιλαμβάνομαι γιατί κατακρημνίστηκε η ΝΔ.

        • Factorx avatar
          Factorx @ ANTONIA 19/10/2009 11:38:13

          ANTONIA μου όλοι δικαιούνται να έχουν τις απόψεις τους. Ακόμα και να στηρίζουν τον Μητσοτάκη. Αλλά αφού βρίσκεις τόσο χαμηλό το επίπεδό μας γιατί μπαίνεις στον κόπο και σχολείσαι μαζί μας;

        • ANTONIA avatar
          ANTONIA @ ANTONIA 19/10/2009 12:09:09

          ευχαριστώ που μου επιτρέπεις να έχω άποψη. Ειλικρινά με εκπλήσσεις Factorx!!!!
          Επιμένω ότι οφείλετε να βελτιώσετε το επίπεδο σας γιατί η λάσπη γίνεται μπούμερανγκ.
          Εγω θεωρώ ότι είμαι σκεπτόμενη πολίτης και γιαυτό θέλησα να τοποθετηθώ ακόμα κι΄αν θεωρώ χαμηλό το επίπεδο.
          Αν όμως σε ενοχλεί η αλήθεια,τότε θα φύγω. Ευχαριστώ πάντως για τη φιλοξενία, θα πρέπει να σας επιβάρυνα πολυ....

          • Factorx avatar
            Factorx @ ANTONIA 19/10/2009 12:14:15

            Πόσο ανόητος και κατευθυνόμενος μπορεί να είναι κάποιος για να λεει αυτά που γράφεις; Μπαίνεις εδω μεσα ελεύθερα, σχολιάζεις σου απαντάμε, αλλά επειδή προφανως δεν το αντέχεις γράφεις και την ηλιθιότητα: "αν δεν σας αρέσω να φύγω". Για να υπονοήσεις δηλαδή οτι λογοκρίνουμε. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ. Μείνε. Ελεύθερα. Διασκεδαζουμε πολύ με τους "σκεπτόμενους" όπως εσυ. Κανένα επιχερίημα έχεις. Με την ευκαιρία το επώνυμό στου λήγει σε ...ακη; Α, ρε αυτό το ατέλειωτο DNA της Αγίας Οικογένειας. Ολέ

          • ANTONIA avatar
            ANTONIA @ Factorx 19/10/2009 13:24:35

            Καλέ μου Factorx χαίρομαι που σε διασκεδάζω γιατί αποδεικνύεται ότι εκτός από άφθονη χολή στο βάθος κάτι σου έχει μείνει και από χούμορ.
            Ναι είμαι Χανιώτισσα και ειμαι υπερήφανη γιαυτό. Είμαι σκεπτόμενη και με πολλές βούλες. Τώρα αν εσύ με βάζεις σε εισαγωγικά, δικαίωμά σου,δεν με ξέρεις και μπορείς να υποθέτεις οτιδήποτε.
            Παρακαλώ επίσης να βάλεις μια επιγραφή σαν υπέρτιτλο στο blogg όπου θα αναγράφεις " απαγορεύεται η είσοσος σε ανεπιθύμητες Κρητικές".
            Αν το είχα δει δε θα έμπαινα.
            Αντε γεια και καλά μυαλά ( αλλά που να τα βρεις)

          • Factorx avatar
            Factorx @ ANTONIA 19/10/2009 13:33:44

            Δεν μπορώ να βάλω αυτό τον τίτλο γιατί πρώτον ορισμένοι εδώ μέσα είναι απο την Κρήτη και δεύτερον, προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι Κρητικές, εκτός απο εκείνες που μένουν στο Ακρωτήρι Χανίων. ¨Ολες τις άλλες τις αγαπάμε. Σε παρακαλώ όμως να μην επιβεβαιώνεις τους συμπατριώτες μου τους Ρεθυμνιώτες που έχουν να λένε για τους Χανιώτες. Με την ευκαιρία σε πληροφορώ οτι μας διαβάζουν άλλοι 497 συντοπίτες σου. Λες να είναι όλοι βρακοφόροι;

          • ANTONIA avatar
            ANTONIA @ Factorx 19/10/2009 15:50:30

            Καλέ μου Factorx χαίρομαι που εόσαι ειλικρινής και γράφεις ότι " δεν μπορώ να βάλω αυτό τον τίτλο" αντί να γράψεις δεν θέλω...
            Ας είναι για την ιστορία και μόνο σε πληροφορώ ότι μένω κι΄εγώ στο Ακρωτήρι, στο Βενιζελικό Ακρωτήρι!!!!
            Άρα δε μ΄αγαπάς.....
            Χαίρομαι ωστόσο που 497 Χανιώτες, είναι αναγνώστες σου.
            Ελπίζω να μη μένουν κι΄αυτοί στο Ακρωτήρι για να μη νιώσουν παρείσακτοι!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Antonia 18/10/2009 16:50:36

      Ποιος σου είπε ότι εδώ μέσα γράφουν Νεοδημοκράτες; Γράφουν ΚΑΙ Νεοδημοκράτες, αλλά με αυτούς (τους κομματικούς) κυρίως κάνουμε χιούμορ. Εδώ μέσα γράφουμε κυρίως ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.

      Το βέβαιο είναι ότι, αν την έλεγαν Μητσοτάκη, θα είχε λιγότερες πιθανότητες διεκδίκησης της αρχηγίας.

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/10/2009 15:53:52

    Αν ζούσαν τότε, είναι βέβαιο ότι αυτοί θα είχαν ανοίξει την Κερκόπορτα.

  28. asp avatar
    asp 18/10/2009 17:50:56

    Στο antinews δεν λετε με τιποτα να καταλαβετε το εξης:

    Ο κόσμος ΘΕΛΕΙ την Ντόρα κι αυτό φαίνεται από την επιτυχημένη πολιτική της πορεία.
    Η ΝΔ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ την Ντόρα, γιατί είναι η μόνη που έχει το προφίλ αρχηγού και δεν έθιξε ΠΟΤΕ την ενότητα και τη συνοχή της...

    Η Ντόρα είχε εκλεγει σε μονοεδρικη σε πολυάριθμες εκλογικες αναμετρησεις, εξελεγη Δημαρχος Αθηναίων και για τη θητεία της πηρε το βραβειο Best Mayor , εκλεγεται συνεχως πρωτη στην Α αθηνας , η πορεία της στο ΥΠΕΞ της χάρισε δυνατη υποψηφιοτητα για τη θέση του "Υπ. Εξωτερικών" της ΕΕ που προβλέπει η Συνθ. της Λισαβώνας, κατι το οποίο επισημαίνει η έγκριτη εφημεριδα Economist (http://www.economist.com/world/europe/displaystory.cfm?story_id=14121724).
    Ε και μη μου πείτε ότι και η αποδοχή του ξένου Τύπου και οι διεθνείς διακρίσεις είναι αποτέλεσμα των "μηχανισμών" που εσείς επικαλείσθε! Παραδεχθείτε ότι η Ντόρα είναι η πιο ΑΞΙΑ για τη θέση του αρχηγού της ΝΔ.

    ΥΓ:Εγώ, λοιπόν, θα επιλέξω να εμπιστευτώ τον Economist...

    • Factorx avatar
      Factorx @ asp 18/10/2009 17:55:29

      Μην ξεχνάς και τον Χριστοφοράκο με τον Καραβέλα και τα παιδιά τους. Κι αυτοί την εμπιστεύονται

    • donaE avatar
      donaE @ asp 18/10/2009 17:59:44

      Ξερουν καλυτερα οι ξενοι απο εσενα για το σπιτι σου;
      Αυτοι κοιτανε τι ταιριαζει στο δικο τους.
      Χαρα στη ΝΔ που σας εχει και αλιμονο μας.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ asp 18/10/2009 18:01:50

      Είναι φανερό ότι και οι ξένοι έχουν τις προτιμήσεις τους. Δεν είναι τυχαίο ότι την κατηγορούν ως μακρύ χέρι των ΗΠΑ. Εσύ τώρα μας επιβεβαιώνεις αυτές τις κατηγορίες.

      Δεν λέτε να καταλάβετε ένα πράγμα: Το antinews είμαστε όλοι εμείς. Μας αρέσει που είμαστε εδώ και εγώ προσωπικά ούτε ξέρω ποιος το έχει, ούτε με ενδιαφέρει. Ξέρω όμως ότι έχω ένα βήμα για να γράφω αυτά που σκέφτομαι και ανθρώπους για να συζητήσω τις σκέψεις μου και τις σκέψεις τους.

      Αν λοιπόν το antinews "δεν λέει να καταλάβει ότι ο κόσμος θέλει τη Ντόρα", τότε καλέ μου φίλε αυτό σημαίνει ότι ίσως ο κόσμος να μην θέλει τη Ντόρα. Τη Ντόρα τη θέλουν τα συμφέροντα, τα ελληνικά και τα ξένα συμφέροντα. Δεν τη θέλουμε όλοι οι υπόλοιποι. Θα το καταλάβετε σύντομα από το μαύρισμα που θα φάει σε μια διαδικασία που από την αρχή δεν ήθελε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ asp 18/10/2009 18:06:01

      best mayor? πόσο στοίχησε?

    • Αδέσποτη avatar
      Αδέσποτη @ asp 18/10/2009 18:27:08

      Δεν θα ξεχάσω την εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου για το πώς κέρδιζε τις εκλογικές αναμετρήσεις στην Ευρυτανία. Αν ξέραν ότι ήσουν ΠΑΣΟΚ σε πλήρωναν όχι για να ψηφίσεις ΝΔ αλλά για να τους καταθέσεις το εκλογικό βιβλιάριο. Φυσικά ήταν τυχερή που κατέβαινε στην Ευρυτανία γιατί με 2.000 διορισμούς η έδρα ήταν εξασφαλισμένη. Νομίζω σε μεγαλύτερο νομό θα είχε πρόβλημα να διορίσει τους μισούς.

      • asp avatar
        asp @ Αδέσποτη 18/10/2009 18:41:28

        Κατα τ'αλλα η Ντόρα έχει μηχανισμούς και τα ΜΜΕ με το μέρος της.

        Αποφασίστε επιτέλους! Τη μια μας λέτε ότι έχει παρει με το μερος της όλα τα ΜΜΕ και από την άλλη αναπαράγετε τα όσα της προσάπτουν!!Έλεος πια...

        "Δυστυχώς" δεν εχω παρακολουθήσει την εκπομπή του Τριανταφυλλοπουλου. Προτιμάω κατι που να εχει μεγαλυτερη σχεση με αυτο που λεμε δημοσιογραφικη δεοντολογια...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ asp 18/10/2009 18:56:35

          Τα αφεντικά των ΜΜΕ είναι με το μέρος της, για να συνεχίσουν να τρώνε. Ο Τριανταφυλλόπουλος είναι ανεξάρτητος. Η ουσία είναι ότι αυτά που είπε για τη μαζική εξαγορά ψήφων στην Ευρυτανία δεν διαψεύστηκαν ποτέ.

    • eleftheros avatar
      eleftheros @ asp 18/10/2009 19:01:52

      Μας περνάς για χαχόλους.
      θα σούλεγα τώρα τί πραγματικά σκέφτομαι αλλά σέβομαι τη φιλοξενία.

  29. st avatar
    st 18/10/2009 18:06:37

    H N.D. gia na paei mprosta xreiazetai MONO thn DORA!!! TELOS!

  30. asp avatar
    asp 18/10/2009 18:24:27

    @FactorX

    Θα ήθελα να σου θυμισω κατι που επρεπε ηδη να ξερεις: ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ (το οποίο ανατρέπεται μόνο όταν υπάρχουν αποδείξεις...απ'ό,τι θυμάμαι υπήρχαν μόνο για τον Τσουκάτο. Εκτός αν εσύ γνωρίζεις κάτι άλλο που θα μπορούσες να πεις στον Εισαγγελέα. Γιατί περιορίζεσαι στο antinews?...(εσύ και κάθε άλλος)

    @ Blimblomblim

    Αγαπητέ μου θα σε στεναχωρήσω...μάλλον είσαι μειοψηφία. Σε όλες τις δημοσκοπήσεις η Ντόρα βγαίνει πρώτη με διαφορά!! Ενδεικτικά: http://www.psifos.gr/jsp/el/popups/admin_results.jsp?form_id=3872, http://stavros-marinis.blogspot.com/
    Σεβαστή, όμως , και η δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη

    @archaeopteryx
    Το εκλαμβάνω ως ανέκδοτο...

    Αν σ' αυτή τη χώρα αναγνωρίζαμε έστω και τη μισή αξία κάποιων ανθρώπων θα είμασταν σε πολύ καλύτερη θέση...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ asp 18/10/2009 18:48:58

      Καλά, μην κάνετε ντε έτσι. Ευτυχώς που καταγράφηκε η απάτη με τα clickbots στις δικτυακές ψηφοφορίες. Το έγραψε κι εδώ το antinews και άλλα ανεξάρτητα μπλογκς. Δεν περιμέναμε βέβαια κάτι διαφορετικό από το Μητσοτακαίικο.

      Τα μέχρι στιγμής συμπεράσματά μου από όλα τα Ντοράκια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο είναι τα εξής:

      1. Το μόνο επιχείρημα που μας προσφέρουν για να ψηφίσουμε Ντόρα είναι "η ΝΔ θέλει τη Ντόρα, θα βγει η Ντόρα". Πάνε να φτιάξουν κλίμα.

      2. Όσοι επιχειρηματολογούμε, και είμαστε ευτυχώς αρκετοί, έχουμε ξετινάξει τα Ντοράκια σε ό,τι ψέμα και συκοφαντία έχει ειπωθεί μέχρι στιγμής.

      3. Η απάτη με τα clickbots στις διαδικτυακές ψηφοφορίες, αλλά και όλη η παραπάνω τακτική, αποδεικνύουν ότι η Ντόρα πάει μόνον να φτιάξει κλίμα του τύπου "θα βγει η Ντόρα" για να βγει έτσι.

      4. Είδαμε σήμερα στην Καθημερινή του Αλαφούζου Δένδια, Παπαθανασίου και Χατζηδάκη να έχουν "ιδεολογικό μανιφέστο". Άχρωμος και άοσμος χυλός. Δεν καταλαβαίνεις με την πρώτη με ποιον είναι. Αν όμως προσέξεις, θα δεις ότι δεν υπάρχει ούτε μια φορά η λέξη "πατρίδα", ούτε μια φορά η λέξη "έθνος". Οπότε, με ποιον να είναι άραγε;

      Ειδικά με το τελευταίο, δεν μπορώ να το πιστέψω. Ο Αλαφούζος που έδιωξε το Μητσοτάκη το 1993, τώρα να κάνει παιχνίδι υπέρ της Ντόρας.

      Φίλοι, αν θέλουμε να πάρουμε κάποτε την τύχη αυτού του κακομοιριασμένου τόπου στα χέρια μας, πρέπει να ξεφύγουμε από τον έλεγχο των μηχανισμών. Υπάρχουμε, και θα το αποδείξουμε στους μηχανισμούς. Δεν στηρίζουμε Σαμαρά επειδή είναι ωραίος, τον στηρίζουμε επειδή εκπροσωπεί πέντε πράγματα. Αυτά τα πέντε πράγματα εκπροσωπούν εμάς. Ο αγώνας αξίζει τον κόπο και μπορούμε να τον δώσουμε, μπορούμε να τον κερδίσουμε. Είναι αγώνας για εμάς τους ίδιους.

      Η Ντόρα προσπαθεί να πει "κέρδισα από τώρα". Ε, δεν κέρδισε. Αυτό θα το κάνουμε ξεκάθαρο σε όλους. Ο κόσμος ΔΕΝ τη θέλει. Ξέρει τι θέλει και έχει για πρώτη φορά την ευκαιρία να το εκφράσει.

      Επιτέλους, ας μας δώσουν ΕΝΑΝ θετικό λόγο για να ψηφίσουμε Ντόρα. Μέχρι στιγμής έχουμε ακούσει μόνον "δεν έφυγε από το κόμμα" και "θα κερδίσει την αρχηγία". Τίποτε άλλο ρε Ντοράκια δεν έχετε να μας πείτε; Μέχρι τις 6 Δεκεμβρίου υπάρχει πολύς καιρός. Πιστεύετε ότι δεν θα επικρατήσουν οι σκεπτόμενοι; Κάνετε σοβαρό λάθος αν το πιστεύετε.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ asp 18/10/2009 18:55:12

      Και κάτι ακόμα για το "τεκμήριο αθωώτητας". Δεν είναι δικαστήριο εδώ, κάνουμε πολιτική. Άμα το πάμε έτσι, ούτε ο Τσουκάτος καταδικάστηκε. Μας θυμίζετε εκείνο το αμίμητο "όποιος έχει στοιχεία να τα πάει στον εισαγγελέα".

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ Blimblomblim 18/10/2009 18:57:40

        Στον ...Ζαγοριανο.

      • asp avatar
        asp @ Blimblomblim 18/10/2009 19:09:11

        Μπα!!!!!!!!!!!! καλά σοβαρολογείς??? ποιος σου τις μαθε αυτες τις εξυπναδες?? Ακους εκει "δεν ειναι δικαστηριο εδω, κανουμε πολιτικη??"

        Μάθε λοιπόν: ζούμε σε ενα κράτος δικαίου, όπου πολίτες και Διοίκηση υπακούουν στους νόμους και στον ανώτατο νόμο του κράτους, το Σύνταγμα.

        Η πολιτική χωρίς νομικό έρεισμα είναι αερολογία!

        Σε λίγο θα μας πεις να καταργησουμε και τους νόμους, να πάψουμε να είμαστε μια ευνομούμεμη πολιτεία και να κάνουμε μόνο πολιτική...

        Τι άλλο θ' ακουσω σημερα...!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:17:53

          Καλά, άσε τα πολλά θαυμαστικά και πες κάτι για αυτό που είπα. Εσύ δεν ζητάς νομικό έρεισμα, ζητάς καταδίκη από δικαστήριο, που μόνον αυτή ανατρέπει το τεκμήριο αθωότητας.

          Δεν κοιτάς λίγο το βίντεο που έχει αναρτηθεί στο antinews και την ανάλυση; Είναι στο ποστ "Τελικά μόνον ο Καραμανλής θα σηκώσει το σταυρό της συντριβής;" Ξέρουμε ότι δεν θα την καταδικάσει κανένα ποινικό δικαστήριο, οπότε το μόνο που μας μένει είναι να την καταδικάσουμε εμείς με την ψήφο μας.

        • Αλεξάνδρα avatar
          Αλεξάνδρα @ asp 18/10/2009 20:11:20

          Γιατί τώρα αυτά μου φαίνονται σαν τις αερολογίες της Παπακώστα; Δωρεάν μαθήματα πολιτικής Αγωγής για νεάνιδες.

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ asp 22/10/2009 08:09:42

          Οκ, και τον Μπους ποτέ κανένα διεθνές ποινικό δικαστήριο δεν θα τον δικάσει ποτέ για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας που διέπραξε (και ως νομικός μπορώ να σου πω και ποιες διεθνείς συμβάσεις για το δίκαιο του πολέμου) παραβίασε, αυτό όμως δεν τον καθιστά λιγότερο εγκληματία. Η εφαρμογή του νόμου σε ένα σύστημα χρονοβόρο, διάτρητο, δυσκίνητο και αναξιόπιστο δεν απογυμνώνει την ανάγκη η πολιτική να είναι πάντοτε συνδεδεμένη με την έννοια της ηθικής, ανεξάρτητα από τις όποιες παρεμβάσεις της δικαιοσύνης. Και θέλω να σου θυμίσω ότι η μεγάλη κατρακύλα Καραμανλή ήρθε με τη ρήση του "ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό". Όσο για τις αναφορές σου υπέρ της κόρης του πιο διαπλεκόμενου πολιτικού σην ιστορία της μεταπολιτευτικής Ελλάδας, έχω να σου θυμίσω ότι αποτελεί τη μοναδική Ευρωπαία ΥΠΕΞ που τάχτηκε ανοιχτά υπέρ της εγκατάστασης αμερικανικής αντιπυραυλικής ασπίδας, προκαλώντας την έκπληξη των Ευρωπαίων συναδέλφων της και τη μήνι του Ρώσου ΥΠΕΞ, για να μην αναφέρω δεκάδες άλλες θέσεις της που ακριβώς αποδεικνύουν τις αιτίες για τις οποίες είναι τόσο δημοφιλής σε ξένα fora (σχέδιο Ανάν, μακεδονικό κ.λπ.). Σε ό,τι αφορά στην ελληνική πραγματικότητα, ούτε καν μπαίνω στον κόπο να θίξω ζητήματα όπως η εμπλοκή της στην υπόθεση Χριστοφοράκου, οι χοντρές μπίζνες του άντρα της στην πλάτη των Μεσογειακών του 2013 και άλλα ων ουκ έστι αριθμός). Αν περιμέναμε την καταδίκη από δικαστήρια για να επιχειρηματολογήσουμε υπέρ ή κατά της διαφθοράς ενός πολιτικού προσώπου, θα αναιρούσαμε αυτή την ίδια την ουσία της πολιτικής, που είναι η κρίση επί των πεπραγμένων και ο συνεχής έλεγχος των αποφάσεων και των επιλογών των πολιτικών, ανεξάρτητα από το τι κάνει η δικαιοσύνη. Ας ελπίσουμε μόνο ότι απολίτικα, ασπόνδυλα, άβουλα και ανόητα όντα όπως εσύ, δεν είναι πολλά στον αριθμό εντός της Ν.Δ. και ότι η πλειοψηφία των φίλων του κόμματος θα αρνηθεί να παραδώσει εκ νέου το κόμμα στην πιο διεφθαρμένη, υπογείως κινούμενη και με απολύτως ανθελληνικές μεθοδεύσεις, οικογένεια της μεταπολίτευσης.

  31. anagnostis avatar
    anagnostis 18/10/2009 18:44:33

    Μιας και κάποιοι αναφέρθηκαν στη θητεία της Ντόρας στο Δήμο Αθηναίων
    θυμήθηκα τότε που φεύγοντας από τον Δήμο για το υπουργείο Εξωτερικών, ήθελε να πάρει μαζί της στο νέο γραφείο της τον πρωτότυπο πίνακα της «Παναγίας» του Κωνσταντίνου Παρθένη. Τηρώντας την παράδοση του μητσοτακέϊκου προς τα έργα Τέχνης και τις αρχαιότητες. Αλλωστε έχουν μείνει αξέχαστες οι επίπονες και άοκνες προσπάθειες του πατέρα της να συγκεντρώνει αρχαία, προκειμένου, όπως έλεγε ο ίδιος, να τα σώσει από τους λαθρανασκαφείς.

  32. asp avatar
    asp 18/10/2009 19:01:21

    @ Blimblomblim

    Φίλε μου μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...!

    Δεν κατάλαβα???? Η εγγύηση της ενότητας , η επιτυχημένη πολιτική πορεία , οι ηγετικές ικανότητες , η διεθνής αναγνώριση είναι λίγα για να σε πείσουν???
    Δηλαδή και ποιον θα ψηφίσει ο λαός της ΝΔ? Τον Σαμαρά και τον Αβραμόπουλο που έφυγαν , ίδρυσαν νέο κόμμα και το φαλίρισαν? Γιατί να τους ψηφίσω?? Για να αποτύχουν 2η φορά???

    Δις εξαμαρτείν ουκ ανδρος σοφου...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:09:19

      1. Γιατί, με τους άλλους στο τιμόνι θα κινδυνεύσει η ενότητα; Εκτός αν εννοείτε ότι θα φύγετε από τη ΝΔ εσείς οι Μητσοτακικοί. Αν είναι έτσι, να προσπαθήσουμε κι άλλο για να μην βγει η Ντόρα.

      2. Επιτυχημένη πολιτική πορεία. Αν είσαι κόρη πρωθυπουργού είναι όλα απλά και εύκολα! Εδώ ο ΓΑΠ έγινε πρωθυπουργός!

      3. Ηγετικές ικανότητες. Πότε έγινε αυτό και δεν το μάθαμε; Αέρας κοπανιστός. Κάτι συγκεκριμένο.

      4. Διεθνής αναγνώριση. Είπαμε. Τα ξεπουλάμε όλα στους ξένους και φυσικά μετά μας υποστηρίζουν. Είναι ο άνθρωπός τους.

      Για τον Αβραμόπουλο που έφτιαξε κόμμα από στεγνό υπολογισμό δεν συζητάμε. Ο Σαμαράς το έφτιαξε για λόγους αρχής και άφησε μια βέβαιη πρωθυπουργία. Λάθος του, και το πληρώνουμε σήμερα όλοι, αλλά δικαιώθηκε για μια ακόμη φορά ο Αβέρωφ ότι "όποιος φεύγει από το μαντρί τον τρώει ο λύκος". Και ο Καρατζαφέρης θα αποτύχει, αργά ή γρήγορα. Όσο και αν τον στηρίζει το διεθνές σύστημα για να γίνεται το ακροδεξιό άλλοθι του συστήματος.

      • asp avatar
        asp @ Blimblomblim 18/10/2009 19:21:14

        1. Εγω θα υποστηριξω οποιονδηποτε εκλεγει τελικα! Απλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι η Ντόρα. Αλλά για να δούμε...αν ο Σαμαράς δεν εκλεγει λες να παρουν παλι τα μυαλα του αερα και ξαναφυγει για να αναστησει την Πολιτική Άνοιξη???

        2. Ακόμα χειρότερα: να έχεις ήδη κριθεί ως αρχηγός κόμματος και να εχεις αποτυχει..Αυτό τουλαχιστον το έχεις δει!!!Σωστά?

        3. Οι θέσεις ευθύνης που ανέλαβε ως Δημαρχος Αθηναίων και ως ΥΠΕΞ .

        4. όσα δεν τα φτάνει η αλεπού...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:32:36

          1. Δεν μας λες τι θα κάνει η Ντόρα όμως. Μιλάς για εσένα. Όσον αφορά εμένα, εγώ δεν θα ψηφίσω ποτέ ΝΔ όσο είναι η Ντόρα αρχηγός, αλλά επειδή δεν είμαι πια κομματικό στέλεχος, δεν θα θεωρηθώ διασπστής. Το θέμα είναι ακριβώς ότι με τη Ντόρα θα μείνει "ενωμένο" το κόμμα και θα φύγουν οι απλοί ψηφοφόροι. Θα γίνει ένα κόμμα του 25% η ΝΔ.

          Εσύ μιλούσες όμως για "εγγύηση ενότητας". Τι αλλάζει με τους άλλους; Πιστεύεις ότι ο Σαμαράς θα επανασυστήσει την "πολιτική άνοιξη"; Εγώ δεν το πιστεύω γιατί το έκανε και απέτυχε. Τι πρόβλημα υπάρχει τότε με την ενότητα του κόμματός σας; Άρες μάρες κουκουνάρες, σας είπαν από το επιτελείο της να λέτε ότι είναι "εγγυήτρια της ενότητας" και το αναπαράγετε. Χαλαρώστε.

          2. Ο Σαμαράς επιβίωσε πολιτικά την αποτυχία του κόμματός τους και σήμερα διεκδικεί με αξιώσεις την ηγεσία της ΝΔ. Το ότι η ΝΔ δεν έχει άλλον να αντιπαρατεθεί απέναντι στη Ντόρα Μητσοτάκη δείχνει την αξία του ανδρός.

          3. Ως δήμαρχος Αθηναίων πήγε απλώς για τη βέβαιη προβολή με τους Ολυμπιακούς. Για την πολιτεία της εκεί άλλου έχουν να πουν πολλά, εγώ ακούω μόνον, αλλά δεν ακούω καλά. Για τη θητεία της στο ΥΠΕΞ, ας θυμηθούμε μόνον το female Yorgos των Τούρκων.

          4. Ο Θουκυδίδς μας είπε να φοβόμαστε όταν οι εχθροί μας μας λένε καλά λόγια. Εξάλλου, τι είπε ο Economist; Ότι κάνει για υπουργός εξωτερικών της Ευρώπης; Διάδοχος για εκέινο το αμερικανάκι, το Σολάνα; Μα φυσικά! Έχει όλα τα προσόντα. Καμία αντίρρηση. Για πρωθυπουργός της Ελλάδας δεν κάνει.

        • asp avatar
          asp @ asp 18/10/2009 19:42:23

          @ Blimblomblim

          1. Πιστευω ότι και η Ντόρα το ίδιο θα κάνει...άλλωστε δεν εχει δειξει μεχρι στιγμης κατι αντιθετο. Ενω ο Σαμαράς έχει ταλεντο στη διασπαση .

          Μόνος σου παραδεχεσαι ότι απετυχε το κομμα του. Άρα για ποιο λογο να ηγηθεί της ΝΔ. Αφου απέδειξε οτι δεν κανει για αρχηγος κομματος.

          Μήπως ομως γι αυτο τον υποστηριζεις? Για να μην ξαναμπει ποτε η ΝΔ στη Βουλη??

          Καλα, ας μην τον δεχοταν παλι ο Καραμανλης στη ΝΔ και θα σου ελεγα ποιο θα ηταν το μεγεθος του ανδρος...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:58:14

          Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την ενότητα.

          Δεν είναι το ίδιο όταν είσαι επικεφαλής κόμματος εξουσίας και όταν κάνεις δικό σου κόμμα. Κι ο πατέρας της εκλεκτής σου, μόνος του πήρε 2% και δώδεκα χρόνια αργότερα, ως αρχηγός της ΝΔ, 47%.

          Θέλεις να μιλήσουμε τώρα για το πολιτικό μέλλον Μητσοτάκη και οικογένειας, αν δεν τον είχε περιμαζέψει το 1978 ο ΚΚ ο Α; Η ουσία είναι ότι 2007 ξαναβγήκε βουλευτής με τη ΝΔ και ήδη ο Σαμαράς είναι ο μόνος, ουσιαστικά, αντίπαλος πόλος του Μητσοτακαίικου. Αυτό δείχνει το μέγεθός του. Αν δεν τον δεχόταν η Ντόρα θα έβγαινε χωρίς αντίπαλο. Ευτυχώς όμως τον δέχτηκε. Ίσως έμμεσα διορθώσει το λάθος του θείου του.

        • asp avatar
          asp @ asp 18/10/2009 20:05:54

          ατυχές το παραδειγμα. ο μητσοτακης δεν γυρισε στο κομμα που ο ιδιος εγκατελειψε...

          Και βεβαια η Ντορα δεν εφυγε απο κανενα κομμα!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ asp 18/10/2009 20:15:53

          Είπαμε, είναι το μόνο σας επιχείρημα. Δεν έχετε άλλο. Κάτι θετικό.

  33. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 19:09:09

    @asp says:
    ""Δεν κατάλαβα????""
    ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΉΤΑΙ ΓΙΑΤΊ ΨΗΦΊΖΕΙΣ ΝΤΌΡΑ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
    ""Η εγγύηση της ενότητας ,""
    ΤΟ 75% ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΘΑ ΛΑΚΙΣΟΥΝ
    "" η επιτυχημένη πολιτική πορεία , οι ηγετικές ικανότητες , η διεθνής αναγνώριση είναι λίγα για να σε πείσουν???""
    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ. ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;;;;;

    • asp avatar
      asp @ mesaios daktylos 18/10/2009 19:15:55

      Αυτό σημαίνει έλλειψη επιχειρημάτων? οκ! αλλα θα μπορουσες να το πεις πιο ευεγενικα...Ανεβασε λιγο το επιπεδο και τοτε τα λεμε.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:19:15

        Τα δικά σας επιχειρήματα είναι, στο αντίστροφο. Με μια διαφορά: εδώ ισχύουν.

        • asp avatar
          asp @ Blimblomblim 18/10/2009 19:24:20

          μμμμ μάλλον θα πρέπει να διαβαζεις πιο προσεκτικα αυτα που εχω πει...
          ΥΓ: Wow ρεκορ απαντησης..καλα, μηπως ξερεις τι θα πω πριν εγκριθει το σχολιο μ??

          • Factorx avatar
            Factorx @ asp 18/10/2009 19:27:07

            Δηλαδή όταν στριμώχνεσαι αρχίζεις τα ...μητσοτακέικα; Δεν είσαι μέσα; Γιατί πετάς διάφορα οτι σε κόβουμε;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 19:40:52

          Τέσσερα λεπτά διαφορά με το δικό σου σχόλιο. Εσύ να διαβάζεις αυτά που γράφεις. Όλο "θα βγει η Ντόρα" είστε.

        • asp avatar
          asp @ Blimblomblim 18/10/2009 19:51:46

          πωπω τσατιλα...δεν χρειαζεται αγαπητε να συγχιζεσαι!

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ asp 18/10/2009 19:42:33

        @asp
        Ειναι το επίπεδο που είχαν οι μηχανισμοί της Μητσοτάκαινας και του Τίποτα,(λέγε με Βαρδαλάκης) όταν οι οργανωμένοι στη ΝΔ και συνδικαλιστες του Δ. Αθηναίων αρνήθηκαν να γίνουν μισθοφόροι και να προσχωρήσουν στον κομματικό της στρατό για την Μητσοτάκαινα και στο ΚΕΠ για τον Τίποτα.

  34. asp avatar
    asp 18/10/2009 19:28:15

    @ Blimblomblim

    Δηλαδη εσυ τι θα ηθελες ....να πεταει ο καθενας λασπη σε οποιον θελει και να τον στιγματιζει ετσι απλά??? Ναι πιστευω στο τεκμηριο αθωότητας και θα συνεχισω να το κανω. Όλα υπόλοιπα ειναι φαντασιωσεις...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:35:29

      Ποια λάσπη; Δες τι είπε η ίδια:

      http://www.antinews.gr/?p=18868

      • asp avatar
        asp @ Blimblomblim 18/10/2009 19:49:02

        Θα ηθελα να ακουσω ολοκληρη τη συνεντευξη αγαπητε... Αδικεις τη νοημοσυνη μου αν πιστευεις οτι θα βγαλω συμπερασματα με "κομματι" που επιμελώς έχει επιλεγει! Κρατάω όμως της φράση: "΄΄εδωσα αμέσως εντολή να φύγει το τηλεγράφημα..."

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ asp 18/10/2009 19:53:28

          "έδωσα εντολή να φύγει αμέσως το τηλεγράφημα...".

          Τι είπες ότι αδικώ;

        • asp avatar
          asp @ asp 18/10/2009 19:58:41

          factora, νομιζω ότι μαλλον καποιος άλλος εχει στριμωχθει εδω μεσα...!

  35. Τέα avatar
    Τέα 18/10/2009 19:33:33

    Επειδή τα πολλά λογια είναι φτώχεια:

    1. Πέρσυ τέτοιον καιρό ο Κωστάκης είχε τον Σαμαρά στο περίμενε. Και η Ντόρα εμφανιζόταν ως μεγαλόχαρη που τονβ εφήνει να μπεί στον επόμενο ανασχηματισμο.

    2. Τα γνωστά γκάλοπ εμφάνιζαν τον Σαμαρά λίγο πριν τους τελευταίους

    3. Στις συζητήσεις εδώ μέσα και αλλου πολύ λίγοι προέβλεπαν οτι θα παίξει την μπάλα που παίζει σήμερα

    5. Που είναι σήμερα ο Σαμαρας; Δεν λεω οτι θα νικήει τη Ντόρα σίγουρα. Είναι όμως ο βασικός αντίπαλός της όπως παραδέχεται και η ίδια;

    6. Πόσο μένει Προφήτη; Φτάνει ένας μήνας για την Μεγάλη Πορεία;

    ΥΓ. Ξέρετε γιατι θα κερδίσει στο τέλος ο Σαμαράς; Γιατί στο επιτελείο του έχει μουτζαχεντίν. Η Ντόρα έχει υποκτακτικούς της οικογένειας

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Τέα 18/10/2009 19:39:49

      Εδώ είμαστε μουτζαχεντίν εμείς που δεν είμαστε καν στο επιτελείο Σαμαρά. Δεν ήθελα να το γράψω αυτό έτσι, για να μην φανεί ότι πάω να δικαιώσω μόνος μου αυτά που γράφω, αλλά, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, με δεδομένο το πάθος που βλέπω μέσα μου, ένα πάθος πολιτικό που έχω να το νιώσω από τότε που στήριζα Μητσοτάκη κατά Σαμαρά το 1993 και που δεν περίμενα να μου ξαναέβγαινε ποτέ, νομίζω Τέα ότι, ναι, έχεις δίκιο. Αν εγώ παλεύω έτσι που ούτε έχω σχέση ούτε επαφή με το επιτελείο Σαμαρά, τότε θα υπάρξουν πολλοί άλλοι σαν κι εμένα και σαν όλους τους σκεπτόμενους που βλέπω εδώ μέσα και αλλού να πολεμήσουν για αυτήν την υπόθεση.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Τέα 19/10/2009 00:10:26

      Μέχρι τον Κόκκινο Ποταμό Τέα

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Τέα 19/10/2009 11:47:35

      Τέα συμφωνώ απόλυτα. Μουτζαχεντίν κι εγώ!
      Εκτός από τους υποτακτικούς της οικογένειας και τους υποτακτικούς των υποτακτικών δεν αποκλείω και ορισμένους καλοπροαίρετους νεοδημοκράτες που μάσησαν τα περί «προδοσίας» ή/και συμπαθούν την Ντόρα γενικά. Αυτοί μάλλον δεν έχουν σχέση με τον κομματικό μηχανισμό και δεν έχουν παρακολουθήσει την δράση των υποτακτικών που αναφέραμε.

  36. Αδέσποτη avatar
    Αδέσποτη 18/10/2009 19:38:12

    Αυτό το τσίρκο θέλουμε για το μέλλον μας; Μας πάει δεκαετίες πίσω. Και δεν έγινε ποτέ μία μήνυση για όσα ειπώθηκαν επώνυμα.

    http://www.evrytanika.gr/0221-0240/0224/politics.htm

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αδέσποτη 18/10/2009 19:41:11

      Η εχθροτητα του Τριανταφυλλοπουλου προς τη Ντορα ειναι ενας απο τους λογους που με προδιαθετουν ευνοικα απεναντι της.Αλλωστε ειναι και απολογητης της 17Νοεμβρη.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 19:46:56

        Με την ίδια λογική, δεν έπρεπε να ψηφίζεις Καραμανλή, αφού ήταν φιλικά διακείμενος προς τον Καραμανλή όλη την προηγούμενη περίοδο.

        Επί της ουσίας, έχεις να πει κάτι στις καταγγελίες Τριανταφυλλόπουλου;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 19:55:25

          Οχι,δεν ξερω την αληθεια.Και κατι αλλο-παραδεχθηκες οτι ηταν φιλικος στον Καραμανλη.Η δημιουργια πατριωτικου και χριστιανικου κομματος περιλαμβανει και σχεσεις με τον Τρ. που ηταν διωκτης της Εκκλησιας;
          Aυτη ειναι η συντηρητικη πλευρα της ΝΔ που μαχεται τους κακους φιλελευθερους και ανταμειψε τη στηριξη του Χριστοδουλου στην εκλογη της ΝΔ με διοχετευση στοιχειων στον Τρ. για να πληξουν την Εκκλησια για να γινει αρεστη στην αριστερα;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 20:01:07

          Μέσα σε όλες τις συκοφαντίες, βρήκαμε τώρα και ότι διοχέτευσε τις πληροφορίες κατά Χριστόδουλου η συντηρητική ΝΔ!

          Ποιος μίλησε για "δημιουργία πατριωτικού και χριστιανικού κόμματος"; Ποτέ δεν ήταν Καρατζαφέρης ο Σαμαράς, ποτέ δεν δέχθηκε να γίνει ακροδεξιό άλλοθι του συστήματος.

          Γράφε κι άλλα, γράφε κι άλλα. Να ξέρουμε τι θα ειπωθεί κατά Σαμαρά τις επόμενες ημέρες.

      • Αδέσποτη avatar
        Αδέσποτη @ ψυχραιμια 18/10/2009 19:48:55

        To παιχνίδι του Τριανταφυλλόπουλου με τον Πάχτα καταρρίφθηκε στο δικαστήριο όταν απαξιώθηκε η μάρτυρας κατηγορίας. Αυτό δεν πήγε στα δικαστήρια. Γιατί; Από μεγαλοψυχία;

  37. mara avatar
    mara 18/10/2009 20:08:09

    Θα απαντήσει επιτέλους κάποιος, γιατί ο Μητσοτάκης και η κόρη του το 2004 στηρίζανε με λύσσα το σχέδιο Ανάν?????????????????????????????
    Θα απαντήσει επιτέλους κάποιος, γιατί έβριζε ο Μητσοτάκης τον συγχωρεμένο Τάσσο Παπαδόπουλο, ως εξαιρετικά "επικίνδυνο" με την στάση του υπέρ του ΟΧΙ και ότι θα βάλει σε περιπέτειες Ελλάδα και Κύπρο?????????????????????????????

    Άντε γιατί από λόγια του αέρα χορτάσαμε!!!

  38. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 19/10/2009 09:53:39

    Να απαντήσω στον fatfat περί Warren Christopher και της δήλωσής του τον Ιούνιο του 1993, διότι αυτή η δήλωση διαστρεβλώθηκε και χρησιμοποιήθηκε προπαγανδιστικά από τον μηχανισμό Μητσοτάκη.

    Όπως σωστά λες, ο Κρίστοφερ βρισκόταν στην Αθήνα. Τη συγκεκριμένη δήλωση την έκανε λίγο μετά από συνάντησή του με τον ίδιο τον Μητσοτάκη. Επίσης, την δήλωση αυτή δεν την έκανε ως "προφητεία" ("Θα έχετε εκλογές"), αλλά εν τη ρύμη του λόγου του. Δηλαδή μιλούσε για κάτι άλλο και πρόσθεσε "εξάλλου, είναι πιθανό εσείς να έχετε εκλογές σε έξι μήνες".

    Επειδή όμως από τον Ιούνιο της δήλωσης μέχρι τον Σεπτέμβριο της πτώσης της κυβέρνησης εκδόθηκαν πολλά φύλλα εφημερίδων και επειδή οι δημοσιογράφοι ήταν και είναι πάντα δαιμόνιοι, δεν τους ξέφυγε η δήλωση ώστε να την ξεθάψουν μετά την πτώση της κυβέρνησης. Αντίθετα, αναρωτήθηκαν για ποιον λόγο έγινε από την πρώτη στιγμή.

    Και όλοι συνέτειναν στο ότι ο Μητσοτάκης προετοίμαζε πρόωρες εκλογές 6 μήνες πριν τη λήξη της τετραετίας (θυμίζω: 8 Απριλίου 1990 κέρδισε τις εκλογές, άρα πηγαίναμε για Μάρτιο 1994) με γνώμονα να αποφύγει μακρά προεκλογική περίοδο. Δηλαδή με το ίδιο επιχείρημα που πήγαμε και φέτος σε εκλογές. Αυτές οι επιβεβαιωμένες φήμες -από το περιβάλλον του τότε πρωθυπουργού- ήταν δεδομένα για εκείνη την εποχή, άσχετα που τελικά οι εξελίξεις πρόλαβαν την πρόωρη προσφυγή και η κυβέρνηση έπεσε λίγο νωρίτερα.

    Το σημαντικότερο στοιχείο όμως είναι ότι η δήλωση έγινε μετά από συνάντηση με τον Μητσοτάκη, οπότε κατά πάσα πιθανότητα να έγινε και παρουσία του! Γι' αυτό ας πάψει η προπαγάνδα.

    Αυτά.

  39. ANTONIA avatar
    ANTONIA 19/10/2009 10:47:03

    Θέλω να επιμείνω για την υποχρεωτική κτήση του επιθέτου του συζύγου πριν το 1982 και να απαντήσω στη Dona
    Οι καθηγήτριες στις οποίες αναφέρεστε προφανώς διορίστηκαν πριν παντρευτούν.
    Αν διορίζονταν μετά το γάμο είχαν το επώνυμο του συζύγου.
    Το πατρικό επίθετο μπορούσε να το λάβει όποια παντρεμμένη ήθελε μετά το 1982 που άλλαξε το νόμο το ΠΑΣΟΚ.
    Και δε νομίζω ότι αποτελεί ένδειξη χειραφέτησης το επίθετο που έχεις.
    Η χειραφέτηση είναι διαδρομή ζωής και εντέλει αποτέλεσμα. Ως προς το ταξίδι υου Ξέρξη στην Κνωσσό και μετά στην Κυδωνία ( σημερινά Χανιά) μπορώ να διαβεβαιώσω ότι επιβεβαιώνεται ιστορικά. Άρα οι συνομιλίες του προρορορορπρορπροπρο-πάαπου Μητσοτάκη με Ξέρξη πρέπει να θεωρούνται δεδομένες...

    • Aδέσποτη avatar
      Aδέσποτη @ ANTONIA 19/10/2009 21:36:05

      Νομίζω ότι πολύ το παιδέψαμε το επίθετο. Για γάμο πριν το 1982 συμφωνούμε. Η κ. Μπακογιάννη παντρεύτηκε πριν το 1982, δεν ήταν διορισμένη στο δημόσιο, οπότε πήρε υποχρεωτικά το επίθετο του άντρα της. Μετά το 1982 η γυναίκα δεν έχει επιλογή μεταξύ του δικού της επωνύμου (συνήθως το πατρικό) ή του άντρα της και είναι λάθος αυτό που γράφετε. Υποχρεωτικά εκ του νόμου κρατάει αυτό που έχει πριν το γάμο εκτός εάν πάει δικαστικώς. Επομένως η κ. Μπακογιάννη δεν είχε την επιλογή να γίνει κ. Κούβελου και παρέμεινε Μπακογιάννη.

  40. kanis avatar
    kanis 19/10/2009 13:43:06

    @Antonia: Δηλαδή, μέσω Ξέρξη απέκτησε και την συλλογή με τα αρχαία η οικογένεια Μητσοτάκη.

  41. Μελίντακας avatar
    Μελίντακας 19/10/2009 13:52:05

    Ωφου μωρε συντέκνισσα, Αντωνία και συ ιντα παθες κι ολο γκρινιάζεις.

    Μπαρεμ Ντορεμ κι ανησυχείς;

  42. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 07/11/2009 20:01:49

    SOSTOS O EPONYMOS SYMFONO APOLYTA, EIMAI MELOS TIS N.D. KAI THA PSHFISO SAMARA GIATI EINAI APO TOUS LIGOUS POLITIKOUS POU YPOSTIRIZEI MEXRI TELOS AYTO POU PISTEYEI SOSTO! ANTONH GERA GERA!!!