#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2013 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με νόμο θα βάζουν πλέον χέρι στις καταθέσεις



Τελικά όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και ο Ντάισελμπλουμ λειτούργησε σαν λαγός όταν έλεγε ότι το μοντέλο της Κύπρου θα έχει κι αλλού εφαρμογή. Σειρά πήρε τώρα η εκπρόσωπος του Μισέλ Μπαρνιέ, του Ευρωπαίου επιτρόπου αρμόδιου για τις κανονιστικές ρυθμίσεις στον χρηματοπιστωτικό τομέα, ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ επιβεβαίωσε την πρόθεση των Βρυξελλών για ένα νέο μοντέλο στο οποίο θα συμμετέχουν οι καταθέτες πάνω από 100.000 ευρώ στη διάσωση των προβληματικών τραπεζών.

Όπως αποκάλυψε, ένα νέο σχέδιο νόμου της ΕΕ προβλέπει πως είναι δυνατό να επιβάλλεται στους μεγάλους ανασφάλιστους καταθέτες να συμμετέχουν σε μελλοντικές διασώσεις τραπεζών, δεν θα πλήττονται όμως οι αποταμιευτές με λιγότερα από 100.000 ευρώ στην τράπεζα.

"Δεν είναι επ' ουδενί δυνατό να συμμετέχουν στη διάσωση καταθέτες ποσών κάτω των 100.000 ευρώ, είτε τώρα είτε στο μέλλον", δήλωσε η εκπρόσωπος του Μισέλ Μπαρνιέ, Σαντάλ Χιούζ.

Τόνισε ότι "στην πρόταση της Επιτροπής, η οποία συζητείται, δεν αποκλείεται καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ να μπορούν να γίνονται εργαλεία για να χρησιμοποιούνται σε διασώσεις εκ των ένδον. Είναι μια δυνατότητα", πρόσθεσε.

Όταν κλήθηκε να σχολιάσει την τοποθέτηση του Γ. Ντάισελμπλουμ, η Σαντάλ Χιουζ, τόνισε ότι η περίπτωση της Κύπρου είναι μοναδική, η κατάσταση της ειδική και δεν συνιστά ιδανικό μοντέλο που μπορεί να επαναληφθεί.

"Δεν λέμε ότι είναι ένα μοντέλο διότι δεν πρέπει να ξαναβρεθούμε σε τέτοια κατάσταση στο μέλλον", υπογράμμισε η Σ. Χιουζ.

Σύμφωνα με την ίδια εκπρόσωπο, πρέπει να εκσυγχρονιστεί και η κοινοτική οδηγία για την εγγύηση καταθέσεων για κάτω των 100.000 ευρώ.

Επομένως, είναι ξεκάθαρο πλέον ότι θα μπει κι επισήμως χέρι στις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος για το τι θα συμβεί και για τα μικρότερα ποσά.

Οι κινήσεις αυτές επιτείνουν την ανησυχία των καταθετών σε όλη την Ευρώπη οι οποίοι βλέπουν να αντιμετωπίζονται σαν επενδυτές κι όχι αποταμιευτές και θα είναι υποχρεωμένοι να μπαίνουν κι αυτοί σε ένα σχέδιο διάσωσης των τραπεζών που εμπιστεύονται τις καταθέσεις τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νιόβη avatar
    Νιόβη 26/03/2013 16:19:05

    Και που ᾽σαι ακόμα...!

    • ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ avatar
      ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ @ Νιόβη 26/03/2013 23:25:54

      Ποιός θα τόλεγε οτι ο κουμουνισμός θαρχόταν απο τη γερμανία και την ΕΕ?
      Η ανατολική Γερμανία παίρνει την εκδίκηση της.

  2. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 26/03/2013 16:24:04

    Να κάνω μια ερώτηση εγώ που είμαι άσχετος από οικονομικά?Το ζητούμενο όλα αυτά τα χρόνια δεν ήταν να βρεθεί ένας τρόπος να την πληρώσουν οι τράπεζες που εν πολλοίς αυτές ευθύνονται για την κρίση?

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Μπαμπης 26/03/2013 21:09:14

      Οι τραπεζίτες χρηματοδοτούν τα κόμματα, τους πολιτικούς και τις πολυεθνικές.
      Ποιος λες θα χάσει;
      Μόνο ένας Ρούζβελτ έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει μια πολιτεία ανεξάρτητη από τις αγορές.

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Γεωργία 26/03/2013 21:11:38

        Kαί ἕνας Κέννεντυ πῆγε νά τό κάνει ἀλλά τόν ἔφαγαν νωρίς...

  3. Νιόβη avatar
    Νιόβη 26/03/2013 16:25:55

    Οι Τράπεζες (οι διοικήσεις και οι μέτοχοι), όχι ο βλάκας που πάει κι ακουμπάει τα λεφτά του εκεί. :)

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Νιόβη 26/03/2013 16:33:12

      Του βλάκα, όμως, θα του τα κουρεύουν από ᾽δω και στο εξής αν πέσει έξω η Τράπεζα. Τα εκατομμύρια που παίρνουν οι διοικητές των Τραπεζών όταν αποχωρούν από το τιμόνι, ακόμα κι αν έχουν ρίξει έξω το καράβι, θα τα κουρέψει κανείς; Ή ακόμα αντιμετωπίζονται ως αποζημιώσεις θέσης ευθύνης υψηλού ρίσκου; :)

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Νιόβη 26/03/2013 16:48:03

        ...τότε οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας,
        θα έπρεπε να είναι οι πλέον υψηλόμισθοι!

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ νεφέλη 26/03/2013 16:51:51

          Αχ, πείτε το ψέμματα...!

      • Tasos avatar
        Tasos @ Νιόβη 26/03/2013 18:10:28

        Αυτό πάλι είναι εξοργιστικό, λές και η ευθύνη για το ρίσκο αφορά τους ίδιους.
        Δηλαδή να σε πληρώνουν χοντρά για να πάρεις ρίσκο για άλλους και με εγγύηση ότι αν πετύχεις θα πάρεις μπόνους, αν αποτύχεις θα σε σώσει το κράτος.

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Tasos 26/03/2013 20:58:52

          Όχι, αγαπητέ μου, ούτε καν έτσι. Τις αποζημιώσεις των εκατομμυρίων τις παίρνουν έτσι κι αλλιώς, είτε ως παραιτηθέντες είτε ως «φευγάτοι». Είναι ρήτρα στο συμβόλαιο.

      • *Mara* avatar
        *Mara* @ Νιόβη 26/03/2013 18:27:36

        Οι τραπεζίτες σκέφτονται απλά... απλούστατα...
        Στα κέρδη εμείς..., στις ζημιές και στην χασούρα εσείς...

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Νιόβη 26/03/2013 18:48:31

      @ Νιόβη: Το παραμύθι με τους μετόχους πρέπει να σταματήσει. Γιατί να πληρώνει μόνο ο μικρομέτοχος που έχει π.χ 1000 μετοχές αξίας μηδαμινής και να μην πληρώσει ο καταθέτης του 1 εκ. ευρώ; Λογικότατο είναι να επιμεριστεί και σ΄αυτόν ένα μέρος του κόστους διάσωσης.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ μεταρρυθμιστής 26/03/2013 20:33:07

        Και το παραμύθι με τους αποταμιευτές που δεν είναι φορολογούμενοι όσο είναι καταθέτες, αλλά δεν είναι καταθέτες και είναι επενδυτές, αλλά θα ξαναγίνουν φορολογούμενοι από αύριο πρέπει να σταματήσει. Ας το πουν καθαρά: Κύριοι, τελειώσατε. Από αύριο ό,τι θεωρούμε υπερβολικό και με οποιοδήποτε κριτήριο θα το παίρνουμε κι αν σας αρέσει. Δεν είμαστε πρόβατα, επιτέλους.

    • ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ avatar
      ΑΙΑΣ ΤΕΛΑΜΩΝΙΟΣ @ Νιόβη 26/03/2013 23:32:51

      Δεν ξέρω πολλούς βλάκες που έχουν πάνω απο 100 χιλ στην Τράπεζα.'Όσοι βλάκες ξέρω , με τον εαυτό μου μαζί , έχουν δεν έχουν 100 ευρώ στην τράπεζα.
      Και μη μου πεί κανένας για τον συνταξιούχο και το μεροκαματιάρη , γιατί επίσης δεν ξέρω κανένα μεροκαματιάρη που να έχει καβάντζα 100 χιλ .
      Τους υπόλοιπους όχι μόνο να τους τα κουρέψουν , αλλά να τους τα ξυρίσουν.
      Ως τώρα κλάιγαμε για τους φτωχούς που πληρώνουν την πτώχευση των τραπεζών .Τώρα κλαίμε για τους πλούσιους που τους πίνουν το αίμα ποι τράπεζες?οι οποίοι πιο πρίν είχαν πιεί το αίμα των εργαζομένων?ελεος υποκριτές.
      Με την αντιπολίτευση είμαι πάντα , αλλά όχι και να κλάψω για το Δάκη Ιωάννου, και τους φίλους του

  4. Tassos avatar
    Tassos 26/03/2013 16:31:12

    Ας σπαν τα διαθέσιμά τους σε κατοσταχίλιαρα. Αλλά οι φορολογικοί παράδεισοι και οι τόκοι 6% τύπου Κύπρου τελείωσαν.

  5. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 26/03/2013 16:37:59

    η επόμενη λογική ερώτηση είναι τι διάολο έχουν στο μυαλό τους όταν παραβιάζουν το ιερό άβατο του καπιταλισμού που είναι οι καταθέσεις?δεν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για κάτι που φαντάζει τόσο εξόφθαλμα λάθος?ευχαριστώ για την απάντηση και το χαμόγελο που σχεδόν το έχουμε ξεχάσει.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Μπαμπης 26/03/2013 16:43:48

      Η προσωπική μου άποψη (άλλοι φίλοι εδώ μπορεί να σας δώσουν άλλη εξήγηση) είναι ότι φτωχοποιούν την Ευρώπη και μετατρέπουν τους λαούς της σε εργάτες. Ο μόνος τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι απογυμνώσεις τον άνθρωπο από την ιδιοκτησία του και τις χώρες από τον πλούτο τους. :) Η Γερμανία με τη μεγαλομανία της και τα ατελείωτα όνειρά της για ηγεμονία στην Ευρώπη είναι ο χρήσιμος ηλίθιος που θα φέρει σε πέρας το σχέδιο. Φυσικά, υπάρχει αντίλογος. Αν περιηγηθείτε στο αντινιούζ, θα βρείτε πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και υπέρ και κατά αυτής της γνώμης.

      Ακόμα ένα χαμόγελο. :)

      • anideos avatar
        anideos @ Νιόβη 27/03/2013 02:40:52

        ''είναι ότι φτωχοποιούν την Ευρώπη και μετατρέπουν τους λαούς της σε εργάτες''
        Γιατι τωρα τι ειναι;
        Ειναι οι λαοι της Ευρωπης Αφεντικα;
        Κι αν ναι ποιανου;

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ anideos 27/03/2013 11:21:59

          Αφεντικά δεν είναι, όμως οι πολίτες είχαν ορισμένα θεσμοθετημένα δικαιώματα και χάρη σ᾽ αυτά διατηρούσαν μια κάποια ανεξαρτησία και αξιοπρέπεια. Αν τα δικαιώματα αυτά καταργηθούν κι αν πολίτες και εθνικά κράτη χάσουν τις περιουσίες και τον πλούτο τους... ήδη βλέπω ανθρώπους που μέχρι εχθές είχαν τις δικές τους δουλειές να παρακαλούν για μεροκάματο, οπουδήποτε και οποτεδήποτε. Χώρια η ακίνητη περιουσία που βγαίνει προς πώληση κάθε μέρα.

    • καπιταλιστης avatar
      καπιταλιστης @ Μπαμπης 26/03/2013 18:51:12

      Το ιερο αβατο του καπιταλισμου δεν ειναι οι καταθεσεις αλλα το κερδος.

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 26/03/2013 17:04:53

    Άρχισαν να βαράνε τα νταούλια και στο κέντρο της ΕΕ.
    Ο υπουργός εξωτερικών του Λουξεμβούργου Jean Asselborn μόλις έκανε σκληρές δηλώσεις:
    "Η Γερμανία δεν έχει δικαίωμα να ασχολείται με το επιχειρηματικό μοντέλο άλλων χωρών της ΕΕ. Δεν επειτρέπεται, με πρόσχημα χρηματοπιστωτικά ζητήματα, να στραγγαλίζονται άλλες χώρες".
    " Δεν επιτρέπεται, η Γερμανία, η Γαλλία και η Βρετανία να λένε: Χρειαζόμαστε χρηματοπιστωτικές θέσεις σ' αυτές τις 3 χώρες, και στις άλλες να εξαφανισθούν".
    "Δεν θα δανείζονται πάντα με χαμηλά επιτόκια στην Γερμανία. Να το βάλουν καλά στο μυαλό τους".
    "Υπεύθυνες είναι οι 3 μεγαλες χώρες. Ξέρουμε τη στάση της Βρετανίας. Αλλά επίσης, ξέρουμε πόσο σημαντική είναι η Ευρώπη για την Γερμανία και την Γαλλία".
    Ο Λουξεμβούργιος αισθάνεται ότι Γάλλοι και Γερμανοί τον έκαναν σάντουιτς. Τώρα ανοίγει άλλο μέτωπο, μικροί εναντίον μεγάλων.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Uncle Stgm 26/03/2013 20:34:27

      Αργά το θυμήθηκαν κι αυτοί, αγαπητέ Θείε. Στο Eurogroup γλωσσοδέτη είχαν να τα πουν;

      • cynthia avatar
        cynthia @ Νιόβη 26/03/2013 21:04:33

        @Νιόβη...και πως τους λύνεται ο γλωσσοδέτης ( έστω και επι μέρους , αγαπητή Νιόβη, όταν απομακρύνονται από τις θέσεις ευθύνης !
        http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231241053

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ cynthia 26/03/2013 21:37:35

          Το διάβασα, αγαπητή cynthia. Μισά τα λέει κι αυτός και αργοπορημένα. :) Αν έρθει η σειρά του Λουξεμβούργου, μπορεί να τα πει πιο ωμά.

      • Queen For The Black Side avatar
        Queen For The Black Side @ Νιόβη 26/03/2013 21:28:20

        Δεν υπάρχει αλληλεγγύη. Μόνο συμφέρον. Τώρα τους ''πονάει'', τώρα το θυμήθηκαν. Δεν πειράζει όμως, αρκεί να δρομολογηθούν εξελίξεις.

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Queen For The Black Side 26/03/2013 21:46:24

          Σίγουρα δεν είναι από αλληλεγγύη, δεν τίθεται καν θέμα. Αλλά τα ᾽χω πάρει τώρα, αγαπητή Βασίλισσα. :) Πρώτα κάνουν όλοι τις πάπιες κι αφήνουν μια χώρα στο έλεος του διασυρμού και της καταστροφής και μετά βγαίνουν και κάνουν σκληρές δηλώσεις; Δεν μπορεί να κατάλαβαν τώρα τι πάει να παιχτεί και με τους ίδιους και να μην το ψυλλιάζονταν μια βδομάδα πριν. Αν είναι έτσι, είναι επικίνδυνα ηλίθιοι. Αλλά γιατί την ηλιθιότητά τους να την πληρώσω εγώ κι εσείς και 500 εκ. Ευρωπαίοι (της ΕΕ);

          • αιρετικός avatar
            αιρετικός @ Νιόβη 26/03/2013 22:48:29

            Απολύτως ορθή! Αυτοί οι... επικίνδυνοι ηλίθιοι πολιτικοί κυβερνούν...Αλλά δυστυχώς κυβερνούν στο όνομα των λαών τους αλλά και ημών, σε μία "Ενωμένη Ευρώπη"...Στο χέρι των λαών τους και καθενός μας είναι να τους τιμωρήσουμε, κάνοντας χρήση κάθε -ευτυχώς υπαρκτού- δημοκρατικού μας δικαιώματος ευρωπαϊκά εγγυημένου και μη εισέτι "κουρεμένου" ...

          • Queen For The Black Side avatar
            Queen For The Black Side @ Νιόβη 27/03/2013 00:43:15

            Τι να περιμένει αγαπητή Νιόβη κανείς από τιποτένια ανθρωπάρια; Καιρός να εξαφανίσουμε τους ανίκανους, τους τυχοδιώκτες, τους καιροσκόπους, τους ανήθικους και τους αδίστακτους, που οπλίζουμε κατά καιρούς με εξουσία, για να στραφεί η πανουργία τους τελικά εναντίον μας και να μας καταστρέφει.

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 26/03/2013 17:11:40

    Μπορει να ηρθε και η ωρα του καπιταλισμου οπως πριν μερικα χρονια του κομμουνισμου. Μπορει τα νηματα να τα κινουν αλλοι ....ισμοι που μαλλον ετοιμαζονται να κανουν θορυβωδως την εμφανιση τους...

    • Geros avatar
      Geros @ Ρηνα 26/03/2013 20:20:24

      Όσο ζω ακούω για το τέλος του καπιταλισμού , αυτός ο άτιμος όμως όλο τελειώνει και όλο εδώ είναι.
      Από την άλλη πολλά χρόνια άκουγα για την νομοτελειακή τελική επικράτηση του κομμουνισμού και ένα πρωί αυτός μας τελείωσε!
      Έχω μια θεωρία γιατί συνέβη αυτό , ο κομμουνισμός ως ένα σύστημα φτιαγμένο από ανθρώπους έχει μια ημερομηνία λήξης λόγω του πεπερασμένου της ανθρώπινης διάνοιας.
      Ο καπιταλισμός από την άλλη δεν είναι ένα σύστημα δημιουργημένο από ανθρώπους (δημιούργησε κανείς τον καπιταλισμό?), είναι απλά ο τρόπος που λειτουργούν τα πράγματα αν τα αφήσεις μόνα τους. Άρα δεν έχει ημερομηνία λήξης.

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Geros 26/03/2013 21:28:20

        Γηράσκεις αεί διδάσκων...

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Σχετικά Ασχετος 27/03/2013 15:29:06

          Γηρασκει και διδασκει αλλα χωρις να διδασκεται. Συγχεει δε και ανακατευει τα παλιοτερα μοντελλα με τον καπιταλισμο.

          • Geros avatar
            Geros @ Zugzwang 27/03/2013 16:38:26

            Μας το κάνεις αυτό λιανά δάσκαλε? Αν μου βάζεις κάτω από την βάση τουλάχιστον εξήγησε μου που έσφαλα.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Geros 27/03/2013 21:35:27

            Εγω επεσα πιο κατω. Εγραψα μοντελο με δυο λαμδα.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Ρηνα 26/03/2013 21:11:38

      Το τέλος του χρηματοπιστωτικού καπιταλισμού ζούμε.
      Ο καπιταλισμός, ο κρατικός μάλιστα, ζει μια χαρά στην Κίνα, στην Ρωσία κλπ.

  8. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 26/03/2013 17:11:47

    Ερώτηση: Προτιμάτε οι αναδιαρθρώσεις τραπεζών να γίνονται με έξοδα του κράτους και των φορολογουμένων (όπως γινόταν έως τώρα) ή των μετόχων, ομολογιούχων και μεγαλοκαταθετών τους (όπως θα γίνεται εφεξής);
    Ερώτηση δεύτερη: Γιατί κλαίτε για τους άνω των 100.000 ευρώ καταθέτες, όταν όλοι γνωρίζουν ότι στην πραγματικότητα είναι ραντιέρηδες;

    • παπαδοπουλος ηλίας avatar
      παπαδοπουλος ηλίας @ Διαφωνών 26/03/2013 17:27:36

      οι καταθέτες σε απλούς και όψεως λογαριασμούς,δεν είναι επενδυτές.΄
      Με βάση την νομοθεσία που έχουν περάσει,δήθεν γιά πάταξη της φοροδιαφυγής,όλες οι πράξεις μιάς επιχήρησης περνούν μέσα απο τραπεζικούς λογαριασμούς,μισθοί,ΦΠΑ,φόροι,πληρωμές προμηθευτών κλπ.έχεται σκεφτεί, όλοι εσείς που έχεται κατουριθεί από την χαρά σας γιά όσα έπαθαν οι Κύπριοι,πόσα χρήματα χάνουν μεγάλες τουριστικές ή εμπορικές ή βιομηχανικές εταιρείες στην Κύπρο?Πώς θα μπορέσουν να λειτουργήσουν όλοι αυτοί από αύριο?

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Διαφωνών 26/03/2013 17:33:56

      Δηλαδή, αν ένας απλός άνθρωπος πουλήσει το σπιτάκι του και βάλει τα λεφτά του σε μια τράπεζα, μαζί με ένα εφάπαξ, φερ' ειπείν, είναι ραντιέρης Διαφωνούντα ; Δεν νομιζω.
      Και πως θα διακρίνεις αυτόν τον τύπο ανθρώπου, που μπορεί να έχει καταθέσεις άνω των 100.000, όπως το παράδειγμα που έγραψα,
      αλλά που δεν είναι ραντιέρης, και
      που η μόνη ωφέλεια που αποκομίζει από το τραπεζικό σύστημα είναι η ασφάλεια φύλαξης των χρημάτων του ;

      • kosvag avatar
        kosvag @ roadrunner 26/03/2013 19:00:13

        πρόταση: να τα μοιράσει: λίγα στην τράπεζα σε ονόματα αυτού-συζύγου-παιδιών, κάποια σε τράπεζες τρίτων χωρών, κάποια στο σεντούκι, κάποια χτισμένα στο σπίτι στο χωριό, α!!! μπορεί να κάνει δουλειά αυτός ή τα παιδιά του στην χώρα μας ή σε τρίτη χώρα.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Διαφωνών 26/03/2013 17:36:59

      Το ότι όλοι οι καταθέτες των λογαριασμών από 100.000 Ευρώ και πάνω είναι «ραντιέρηδες» είναι αφορισμός. Αλλά, ας πούμε ότι είναι. Γιατί να μην είναι και των 50.000; Μικρότεροι ραντιέρηδες, αλλά...καθείς με τις δυνάμεις του. Δεν είναι το ποσό. Το ποσό αύριο μπορεί να αλλάξει. Είναι η κίνηση, η οποία κίνηση και οι επιπτώσεις της έχουν πλέον αναλυθεί επαρκώς από Έλληνες και ξένους, ειδικούς και μη.

      Αυτό, πάλι, που ο καταθέτης διαχωρίζεται από τον φορολογούμενο, δεν το έχω καταλάβει. Δηλαδή, οι Κύπριοι καταθέτες δεν είναι και φορολογούμενοι στην Κύπρο;

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ Διαφωνών 26/03/2013 17:39:18

      Ένας που έχει 100000 ή 110000 ή και 150000 δεν είναι απαραίτητα ραντιέρης. Μπορεί να είναι συνταξιούχος με εφάπαξ για παράδειγμα. Να μου έλεγες για στον που έχει μερικά εκατομμύρια μάλιστα.

    • tpe avatar
      tpe @ Διαφωνών 26/03/2013 18:10:51

      Απίστευτα επιπόλαιη προσέγγιση. Δηλαδή, μία εταιρεία που έχει σε μία τράπεζα (πχ) 120.000 το μετοχικό της κεφάλαιο ας πούμε, είναι ραντιέρης;
      Κάποιος που πούλησε το σπίτι του κι έβαλε τα λεφτά στην τράπεζα είναι απατεώνας; Κάποιος που κέρδισε το ΛΟΤΤΟ;
      Κάποιος που δούλεψε 40 χρόνια κι αποταμίευσε, τι είναι;

      Είναι απίστευτο το πόσο εύκολα βγάζουμε συμπεράσματα σε αυτή τη χώρα.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Διαφωνών 26/03/2013 18:12:04

      Οι σωτηρία των τραπεζών να γίνεται από την ΕΚΤ και μόνο. Τα τραπεζικά χρέη να ανήκουν στις τράπεζες και όχι στα κράτη.
      Ευρωπαϊκή τραπεζική ενοποίηση δε συμφωνήσανε πέρυσι? Ας την εφαρμόσουν!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Διαφωνών 26/03/2013 19:16:35

      Ἐγῶ πάντως δέν κλαίω γιά τά δικά μου,θά τά σπάσω σέ καμμιά 15αριά 100άρια...

      • Queen For The Black Side avatar
        Queen For The Black Side @ Κυθήριος Τ. 26/03/2013 21:32:16

        :-) Εγώ το έχω ήδη κάνει αυτό. Σιγά μην περίμενα τον Σόϊμπλε.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Διαφωνών 26/03/2013 19:23:49

      "Οποιος έχει το καρπούζι, έχει και το μαχαίρι"..
      "Μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες"...
      ή, απλούστερα,
      όποιος θέτει κανονισμούς, περιορισμούς, αποφάσεις λειτουργίας κλπ
      οφείλει να λαμβάνει και το κόστος της αναδιάρθρωσης!

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Διαφωνών 26/03/2013 21:15:38

      Μάθε τι σημαίνει ραντιέρης:
      Ραντιέρης σύμφωνα με τον Max Weber είναι ο εισοδηματίας, ο έμπορος και ο ελεύθερος επαγγελματίας.
      Ραντιέρης σύμφωνα με τον Paul Krugman, είναι οι πάσης φύσεως εισοδηματίες, αυτοί που κερδίζουν πολλά χρήματα και οι οποίοι σήμερα προστατεύονται από κάθε ζημία, την οποία καλούνται να πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι.

      Φτάσαμε στο σημείο ο αποταμιευτής να θεωρείται επενδυτής. Αυτή είναι μνημονιακή λογική.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Γεωργία 26/03/2013 21:50:26

        Αγαπητή Γεωργία, ο όρος έχει αποκτήσει και αρνητική σημασία, αυτή του τοκογλύφου, αυτού που κερδίζει σε βάρος άλλων. Στα νέα σύγχρονα Ελληνικά. :) Δεν χρησιμοποιείται τελείως άτοπα.

    • McRakis avatar
      McRakis @ Διαφωνών 27/03/2013 19:57:36

      ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗ ΤΡΟΙΚΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΤΛ? ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ.

  9. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 26/03/2013 17:23:06

    ''Η θεωρία του κομμουνισμού μπορεί να συνοψισθεί σε μια πρόταση: κατάργηση της ιδιωτικής περιουσίας.'' Καρλ Μαρξ

    Μήπως ο καπιταλισμός χάθηκε στ΄αδιέξοδά του και αποφάσισε να κομμουνιστοποιηθεί; Ζούμε ιστορικές στιγμές!!!

  10. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 26/03/2013 17:24:16

    @Διαφωνών,
    Δεν είναο το κρίσιμο ζήτημα εάν ένας ιδιώτης καταθέτης των 100.000 και άνω κουρευτεί.
    Ομως σε τέτοιους μεγάλους λογαριασμούς κουρεύονται καταθέσεις επιχειρήσεων και καταρρέουν επιχειρήσεις με όλα τα δραματικά συνακόλουθα.
    Επίσης πολλοί ογαριασμοί ανοίγουν και από εκεί διακινούνται και ανακυκλώνονται χρήματα σε διάφορες κατευθύνσεις (όχι παράνομες όπως κάποιοι μπορεί να φαντάζονται).
    Οταν φθάσουμε σε σημείο, μία επιχείρηση να μεην εμπιστεύεται να έχει λογαριασμούς για να κινείται σε μία Τράπεζα, τότε το σύστημα κλονίζεται εκ θεμελίων.
    Και στην Κύπρο ειδικά το πιο ολέθριο σημείο του κουρέματος είναι το κούρεμα λογαριασμών επιχειρήσεων που δεν θα έχουν να πληρώσουν υπαλλήλους, να πληρώσουν υποχρεώσεις όπως φόρους, ΦΠΑ κλπ και σε αυτό το σημείο οι συνέπειες α είναι ολέθριες και θα γονατίσει η καθημερινή Κυπριακή οικονομία.

  11. cp avatar
    cp 26/03/2013 17:26:53

    Μα όταν λέμε κατάθεση δεν ενοούμε μόνο μαύρο χρήμα. Με την ίδια λογική πρέπει να δημεύουν και τα ακίνητα κάποιας αξίας !
    Κάτι που δεν λέγεται ακόμη είναι ότι 100 χιλ είναι ένα χαμηλό ποσόν για κεφάλαιο κίνησης πολλών μεσαίων επιχειρήσεων !
    Μπήκαμε σε αχαρτογράφητα ύδατα !

  12. Tonia G. avatar
    Tonia G. 26/03/2013 17:28:32

    Στα Πανεπιστήμια της Δύσης (ελεύθερη αγορά) μαθαίναμε έως σήμερα ότι οι αποταμιευτές/καταθέτες είναι οι πυλώνες της Οικονομίας των δημοκρατικών/ελεύθερων χωρών, σε μια σχέση Πίστης, δηλαδή εμπιστοσύνης. Οι αποταμιευτές τροφοδοτούν δηλαδή την οικονομία με Κεφάλαιο έτσι ώστε οι Τράπεζες να χρηματοδοτούν την Οικονομία-επιχειρήσεις.

    Επί Κομμουνισμού δεν υπήρχε αποταμίευση, κανείς δεν δικαιούτο να έχει περισσότερο χρήμα από όσο του παρείχε το Κράτος προς επιβίωση, οι Τράπεζες ελέγχονταν άμεσα από το Δημόσιο και η επιχειρηματικότητα ήταν αυστηρά κρατική υπόθεση.

    Εμείς σε ποιας θεωρίας Τραπεζικό σύστημα βαίνουμε;

  13. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 26/03/2013 17:50:53

    α) το ότι οι 100.000 αποτελούν ένα συμβατικό όριο είναι σωστό. Αλλά κάποιο έπρεπε να μπεί και το 100.000 ταιριάζει αρκετά στην ευρωπαική πραγματικότητα.
    β) ο καταθέτης διαχωρίζεται από τον φορολογουμενο μόνο ως προς τη διάσωση της τράπεζας που ο πρώτος έχει βάλει τα χρήματα του. Ως προς το bail-in δηλαδη, που είναι άδικο να επωμιστεί ο φορολογούμενος ή πολύ περισσότερο το κράτος.
    Απάντησα επί της ουσίας.

    • Καθαρός ουρανός avatar
      Καθαρός ουρανός @ Διαφωνών 26/03/2013 18:19:58

      Εστω οτι πούλησα ένα σπίτι που είχα (πατρικό) διοτι μετα νεα μετρα δεν μπορουσα να το συντηρησω και πηρα 100.000 ευρω. Μαζι με με κατι οικονομιες 30 χρονων εχω 120.000 € Τι ειμαι;;;; Μεγαλοκαταθετης...ραντιερης;;;( ακου λεξη ραντιερης!!)Που να τα βαλω αν οχι στην τραπεζα;;;; Στην κατσαρολα ή καπου αλλου;;;
      Πιστευω δε οτι εσεις δεν εχετε ευρω στην ακρη ή θεωρειτε οτι οποιος εχει ενα κομποδεμα ειναι απατεων τοκογλυφος!!! Και εις αλλα με υγεια!!!!

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Καθαρός ουρανός 26/03/2013 19:25:55

        Ἄν τά βάλετε στήν κατσαρόλα θά εἶστε master chef,ἄν τά βάλετε κάπου ἀλλοῦ θά εἶστε ὑποψήφιος γιά τή λίστα Lagarde..

        • *Mara* avatar
          *Mara* @ Κυθήριος Τ. 26/03/2013 20:53:51

          Άν τα βάλει όμως εδώ
          http://patrinaki.blogspot.gr/2013/03/blog-post_18.html

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ *Mara* 26/03/2013 22:18:27

            Χαχαχα!

            Την τροφοδοσία δεν βλέπω όμως. Προφανώς, τα ράβεις άπαξ και μετά κάνεις μόνο αναλήψεις. Λογικό. Ποιός καταθέτει πια;

          • Κυθήριος Τ. avatar
            Κυθήριος Τ. @ *Mara* 26/03/2013 22:18:31

            Ἤ καί ἐδῶ: http://www.xaxa.gr/2011/10/26/%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b5%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%bb%ce%bf%ce%ba%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%b9%ce%bd%ce%ad%cf%82-%cf%86%cf%89%cf%84%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%af%ce%b5%cf%82-55/asteies-kalokairines-fotografies_xaxa-gr-30/

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ Κυθήριος Τ. 26/03/2013 22:44:15

            Τώρα, ειλικρινά, δεν πρέπει κι αυτός να θεωρηθεί «επενδυτής»; Εδώ που έχουμε φτάσει, λογικό το βλέπω.

          • Κυθήριος Τ. avatar
            Κυθήριος Τ. @ Νιόβη 26/03/2013 22:52:59

            Χα χα,ἐπενδυτής σέ ἐταιρίες ἀποφράξεων...

          • Καθαρός ουρανός avatar
            Καθαρός ουρανός @ Κυθήριος Τ. 26/03/2013 22:50:08

            !!!!!!!!!!!!!!!!!

          • Queen For The Black Side avatar
            Queen For The Black Side @ *Mara* 27/03/2013 01:04:56

            @ Μάρα : Καταπληκτικό! Αλλά ποιός θα φυλάει το ανατομικό όταν λείπουμε; :-)

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Κυθήριος Τ. 26/03/2013 21:58:17

          Δίλημμα, μεγάλο δίλημμα. :)

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Καθαρός ουρανός 26/03/2013 19:46:15

        Παντως η Θεια που τα εβαζε στη Τραπεζα καθε Δευτερα και τα απεσυρε καθε Παρασκευη, στη Κυπρο, τα εσωσε τελικα!
        Μαλλον θα ειχε συμβαση με τους κλεφτες της γειτονιας της για week end...

        • Καθαρός ουρανός avatar
          Καθαρός ουρανός @ Ρηνα 26/03/2013 22:02:18

          Ρηνα δεν παίζεσαι!!!! Έγραψες!!!!

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Διαφωνών 26/03/2013 18:21:08

      Παρ᾽ όλα αυτά, ο καταθέτης δεν παύει να είναι ταυτόχρονα και φορολογούμενος. Η διάκριση είναι λογικοφανής, αλλά είναι παραπλανητική. Διότι παραλείπει να αναφέρει ότι αυτός που τώρα θεωρείται μόνο καταθέτης (σε αντιδιαστολή με τον φορολογούμενο) θα ξαναγίνει φορολογούμενος αύριο στα γκισέ της Εφορίας και οι υποχρεώσεις του στο κράτος θα παραμείνουν ακέραιες και θα απαιτηθούν στο ακέραιο. Δεν θα τον απαλλάξει κανείς από αυτή την υποχρέωση επειδή για λίγο ξεχάστηκε και η δεύτερή του ιδιότητα, ούτε βέβαια επειδή έχασε το 40% των καταθέσεών του και σώθηκε η Τράπεζα. Αν δε είναι επιχείρηση και χάνει το 40% του κεφαλαίου της και αναγκαστεί να απολύσει υπαλλήλους, σίγουρα πληρώνουν και οι φορολογούμενοι-μη καταθέτες τη διάσωση της Τράπεζας.

      Αλλά θα υπήρχε κι άλλη λύση: η εκκαθάριση των περιουσιακών στοιχείων διοικητών, υψηλόβαθμων στελεχών και μετόχων (που είναι οι μόνοι υπεύθυνοι για την ορθή ή κακή λειτουργία των Τραπεζών τους). Όταν πέφτει έξω η επιχείρηση, τον λογαριασμό τον πληρώνει ο ιδιοκτήτης, όχι ο πελάτης. Και πρέπει να αποζημιώσει και τον πελάτη, όχι να του τα παίρνει κι από πάνω. :)

  14. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 26/03/2013 17:59:32

    ”Η θεωρία του κομμουνισμού μπορεί να συνοψισθεί σε μια πρόταση: κατάργηση της ιδιωτικής περιουσίας.” Καρλ Μαρξ
    Μήπως ο καπιταλισμός χάθηκε στ΄αδιέξοδά του και αποφάσισε να κομμουνιστοποιηθεί; Ζούμε ιστορικές στιγμές!!!

  15. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 26/03/2013 18:04:09

    Δεν θα επρεπε να μας εκπλησσει. Η ΕΕ συνεχιζει τον δρομο του πραγματικου οικονομικου φιλελευθερισμου και οχι του γιαλαντζη που εχουν ΗΠΑ, Αγγλια και λοιπες χωρες. Μετα το πιο φιλελευθερο επιτευγμα ολων των εποχων, ενα νομισμα που καμια χωρα που το χρησιμοποιει δεν μπορει να το ελεγξει (προτιμουν το ρημα "χειραγωγησει") παρα μονο οι αγοραπωλητες συναλλαγματος (αρα αυτοι θετουν τελικα την αξια μισθων, τιμων, φορων, κτλ), μετα την προσπαθεια προσαρμογης ολοκληρων οικονομιων στην αξια του νομισματος αυτου, μετα το κουρεμα χρεους που δεν μπορουσε να εξυπηρετηθει (το ελληνικο), μετα την γυρα απορρυθμισης των αγορων εργασιας πρωτα στις χωρες του Νοτου και συντομα του Βορρα (Γαλλια, Φινλανδια, Βελγιο, κτλ), συνεχιζεται η εφαρμογη των πραγματικων φιλελευθερων πολιτικων και στις τραπεζες. Η φιλελευθερη ιδεολογια λεει οτι ο καταθετης ειναι ταυτοχρονα και επενδυτης και η αποδοση που απολαμβανει (τοκοι) αντικατοπτριζει και τον κινδυνο που αναλαμβανει, οπως κανεις οποιοσδηποτε επενδυτης. Αν η τραπεζα πεσει εξω, εισαι εσυ υπευθυνος αν χαθουν τα λεφτα σου, αφου η αορατη χειρα θα (και πρεπει να) σε τιμωρησει ως κακο επενδυτη. Η απευθειας ανακεφαλαιοποιηση απο τον ESM ωστε να μην μπαινει στη μεση το κρατος ειναι επισης φιλελευθερο μετρο. Το οριο των 100χιλ. ειναι γαρνιτουρα σοσιαλφιλελευθερισμου, ξεκαρφωμα οτι υπαρχει μια προστασια απο το κρατος. Δεν μπορω να πω τι αισθανομαι, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι επιλεκτικος φιλελευθερισμος οπως κανουν οι υπολοιπες χωρες. Ειναι pure (neo?)liberalism με μια σταγονα socialiberalism για τους "μικρο"καταθετες.

    • euagelos avatar
      euagelos @ Φοιτητης 26/03/2013 19:43:17

      Ο νεοφιλελευθερισμός όμως δεν προϋποθέτει κανενός είδους διάσωση επιχείρησης. Ούτε τραπεζών. Το κράτος αναλαμβάνει μόνο το στρατό για να διαφυλάσσει τις συνθήκες για την λειτουργία της ελεύθερης αγοράς. Δεν έχει συμμετοχή στην οικονομική δραστηριότητα ή σε υπηρεσίες κοινής ωφέλειας ή σε παιδεία, υγεία κλπ. Δε βάζει φόρους γι'αυτά. Ούτε βάζει φόρους για να διασώζει επιλεκτικά επιχειρήσεις. Αυτοί τώρα παρεμβαίνουν στα πάντα και διασώζουν ή πλήττουν αναλόγως των συμφερόντων τους. Αυτό δεν είναι νεοφιλελευθερισμός. Είναι ας πούμε "σοσιαλισμός των πλουσίων" όπου οι ελίτ βοηθούν τους φίλους τους και ξαναμοιράζουν την τράπουλα για να διατηρούνται στην επιφάνεια συγκεκριμένοι. Ή αν δεχτούμε ότι είναι γερμανικό εφεύρημα, πρόκειται για τη μετεξέλιξη του εθνικοσοσιαλισμού.
      Ψυχραιμία όμως... ακόμα βρισκόμαστε στη μέση παγκόσμιας καπιταλιστικής κρίσης. Δεν περάσαμε απέναντι για να φανεί ποιο μοντέλο θα εφαρμοστεί. Προς το παρόν βρισκόμαστε στη φάση καταστροφής κεφαλαίου και συρρίκνωσης. Πόλεμο δηλαδή ο οποίος μέχρι τώρα γίνεται με οικονομικά μέσα. Φυσικά δεν πρόκειται να προκύψει κάτι καλό για τους τηλεθεατές.

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ euagelos 26/03/2013 20:47:52

        Μα, ποιος σας ειπε οτι σε μια ομοσπονδοποιημενη Ευρωπη θα υπαρχει Υγεια, Παιδεια, κτλ χρηματοδοτουμενα απο φορους; Λεω οτι σιγα-σιγα στρωνεται το χαλι, θα ερθει και η σειρα αυτων που αναφερατε.

      • Geros avatar
        Geros @ euagelos 26/03/2013 21:57:12

        Δεν είναι έτσι , ο νεοφιλελευθερισμός δεν λέει πουθενά ότι το κράτος αναλαμβάνει μόνο τον στρατό. Και παιδεία χρηματοδοτεί και υγεία και κοινωνικό κράτος προβλέπει.

        Νομίζω ότι αν θέλεις να μάθεις τι λέει η κάθε οικονομική θεωρία πρέπει να διαβάσεις και αυτούς που την ανέπτυξαν και την διαμόρφωσαν , όχι μόνο τι λένε για αυτή αυτοί που την πολεμούν και την δαιμονοποιούν.
        Πριν κάμποσο καιρό ένας σχολιαστής για να μου αποδείξει ότι ο νεοφιλελευθερισμός δεν είναι αυτό που λέω εγώ μου παρέθεσε κείμενο για τον νεοφιλελευθερισμό μιας αριστερής οργάνωσης ονόματι Εμιλιάνο Ζαπάτα. Δεν λέω να μην διαβάσεις τι λένε και αυτοί , χρήσιμο είναι και αυτό , αλλά δεν μπορεί κανείς να διαμορφώσει άποψη μόνο από αυτό. Έτσι δεν είναι?

        • euagelos avatar
          euagelos @ Geros 27/03/2013 00:27:57

          Τι να πω τώρα... σταχυολογώ μόνο 3 σειρές από το βιβλίο του Μιλτον Φρήντμαν "Capitalism and Freedom" και αφήνω τις σκέψεις για τους αναγνώστες:
          "... it would be highly desirable to impose the costs directly on the parents. This would eliminate the governmental machinery now required to collect tax funds from all residents during the whole of their lives and then pay it back mostly to the same people during the period when their children are in school."

          Με τον παραπάνω τρόπο χρηματοδοτεί την παιδεία ο νεοφιλελευθερισμός. Ξεφορτώνεται (eliminate) τους φόρους και βάζει τους γονείς να χρηματοδοτούν την εκπαίδευση των παιδίων τους. (Αυτούς που έχουν λεφτά προφανώς).
          Ευτυχώς αγαπητέ έχω διαβάσει και αυτούς που την ανέπτυξαν και την διαμόρφωσαν τη θεωρία και προσπαθούν να την κάνουν πράξη από τη Χιλη του Πινοσέτ μέχρι τις μέρες μας.
          Το βιβλίο υπάρχει εδώ:
          http://www.amazon.com/Capitalism-Freedom-Anniversary-Milton-Friedman/dp/0226264211?tag=vglnk-c212-20

          Δυστυχώς δεν έχω την εληνική έκδοση:
          http://www.ebooks.gr/book/%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B1-351572

          Καλή διασκέδαση!

          • Geros avatar
            Geros @ euagelos 27/03/2013 02:03:01

            Νομίζω ότι δεν κάνατε αυτό που σας είπα , δεν διαβάσατε το Capitalism and freedom , απλά ψάξατε και βρήκατε τρεις γραμμές που δίνουν την εντύπωση που εσείς θέλετε.
            Αυτό είναι πολύ φτηνό κόλπο αγαπητέ , εγώ νόμιζα ότι θέλετε να κάνετε διάλογο και όχι να δημιουργήσετε εντυπώσεις. Σε ποιον άραγε? Νομίζετε ότι υπάρχουν πολλοί που παρακολουθούν αυτή μας την συζήτηση? Μάλλον μόνο εγώ και εσείς , οπότε επειδή εγώ έχω διαβάσει το Capitalism and Freedom και δεν μπορείτε να με κοροϊδέψετε αυτόν που κοροϊδεύετε είναι τον εαυτό σας.
            Αν διαβάζατε όλο το κεφάλαιο θα βλέπατε ότι ο συγγραφέας αναφέρει σε πολλά σημεία την ανάγκη για χρηματοδότηση ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ των μαθητών που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα. Δεν πιστεύει στην δωρεάν παιδιά για όλους αλλά στην δωρεάν παιδεία αυτών που δεν μπορούν να την πληρώσουν , πράγμα πολύ πιο δίκαιο από αυτό που γίνεται σήμερα. Προτείνει ένα σύστημα στο οποίο οι πλούσιοι πληρώνουν την μόρφωση των φτωχών και όχι το αντίθετο που συμβαίνει σήμερα.

            Όσο αφορά την καραμέλα περί Χιλής έχω βαρεθεί να απαντάω , όμως ας σας τα ξαναπώ. Δεν έκαναν οι νεοφιλελεύθεροι κανένα πραξικόπημα στην Χιλή , απλά έτυχε ο δικτάτορας της να έχει σε εκτίμηση κάποιους συγκεκριμένους οικονομολόγους. Οι φιλελεύθερες πολιτικές που εφαρμόστηκαν εκεί ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ , η οικονομία της Χιλής είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή.
            Η αριστερά από την άλλη έχει επιβάλει δεκάδες δικτατορίες ανά τον κόσμο που είχαν όλες τεράστια αποτυχία όσο αφορά την οικονομία.

  16. Tasos avatar
    Tasos 26/03/2013 18:08:52

    Εγώ ακόμα έχω στα αυτιά την επιμονή του εκπροσώπου της Alpha χτες που κάθε τόσο επέμενε ότι το όριο των 100χιλ απλά υπάρχει για να σώζονται οι μικρότερες καταθέσεις ΜΟΝΟ όταν πρόκειται για κατάρρευση τράπεζας έξω από συστημικό πρόβλημα. Αυτό σημαίνει ότι η νομοθεσία για την οποία μιλάμε ουσιαστικά αφορά κουρέματα σε "καιρό ειρήνης" (τραπεζικό). Σε συστημική κατάρρευση καμία εγγύηση δεν υπάρχει. Το πότε έχουμε μεμωνομένη περίπτωση κατάρρευσης και πότε συστημικό πρόβλημα είναι και λίγο θέμα οπτικής γωνίας, υποκειμενικό, οπότε στη πράξη το όριο των 100χιλ μπορεί να πάει και χαμηλότερα αν οι καταθέσεις οι από πάνω δε φτάνουν.

  17. victoria (true) avatar
    victoria (true) 26/03/2013 18:10:03

    Νομίζω πως είναι για να μας κάνει να ασιθανθούμε καλύτερα όσοι έχουμε ..κάτω από 100,000.

    Είδατε προβλήματα που έχουν οι πιο πάνω??
    Πού να τα πας τα λεφτά?
    Άντε διάβαζε πού να επενδύσεις, γιατί θα σε εξετάσει ο Σόιμπλε που τάχα μου τα έστειλες και δεν ήξερες ποιος διοικεί την τράπεζά σου και σε ποιο ranking είναι στον ΟΟΣΑ για το ξέπλυμα, άστε ταλαιπωρία!

    • tpe avatar
      tpe @ victoria (true) 26/03/2013 18:12:07

      Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν κι οι εταιρείες που ασχολούνται μόνο με αυτό.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ tpe 26/03/2013 21:05:17

        Αγαπητέ tpe ήταν σαρκαστικό το σχόλιο.

  18. aris. aold avatar
    aris. aold 26/03/2013 18:27:19

    Μετά από αυτές τις ανακοινώσεις υπάρχει περίπτωση να μείνουν καταθέτες πάνω από 100.000 ευρώ στην Ελλάδα;;;

    Τον επόμενο μήνα θα μείνει σοβαρός καταθέτης στην Ελλάδα;;

    Το ελληνικό τραπεζικό σύστημα από ποιους θα στηριχθεί από τα γερόντια;;

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/03/2013 18:36:50

    "Οι καταθέτες άνω των 100.000 είναι ραντιέρηδες." Δεν μας λες κι εμάς αν η τετραμελής οικογένεια ενός τέτοιου "ραντιέρη" μπορεί να ζήσει με τους ετήσιους τόκους μιας κατάθεσης 101.000 ευρώ; Υπενθύμιση: κεφάλαιο 100.000 ευρώ είναι 34.000.000 δραχμές. Ούτε η αξία ενός τριαριού εικοσαετίας στη Νέα Σμύρνη δηλαδή.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Αυριανιστής 26/03/2013 20:59:18

      Άν βρείς τώρα αγοραστή να δώσει 100.000 για το τριάρι, θα φορέσω μπικίνι και γουνάκι στους ώμους και θα βγώ τσάρκα στη Συγγρού...

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Uncle Stgm 26/03/2013 22:00:21

        Τι χρώμα (το γουνάκι); Επειδή θα είναι κοντά στο πρόσωπο, θα πρέπει να αναδεικνύει τα μάτια σας. :)

  20. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 26/03/2013 18:37:24

    Τα πάντα ρει,μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν.
    Ηράκλειτος

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/03/2013 18:39:44

    Με άλλα λόγια: Προτιμήστε τις μεγάλες τράπεζες των χωρών με "χρηστά" οικονομικά και γενικότερα ήθη (εν αις πρωτεύει η κοιτίς των Γότθων, η χώρα της τσιγγούνας θείας Μέρκελ και του μπαρμπα Σώυμπλε του τζαναμπέτη).
    Εχεις πουλήσει ένα κληρονομικό σπίτι και εισέπραξες πάνω από 100.000 ευρώ και μένεις στην Ελλάδα; Έχεις εταιρεία και έχεις ένα ποσό στην τράπεζα για τις ανάγκες της; Εχεις χρόνια αποταμιεύσεις που ξεπερνούν τις 100.000 ευρώ (μαζί με κάτι κληρονομιέες μέσα);
    Δύο λύσεις έχεις μπροστά σου, αν δεν θες μια ωραία στιγμή ο νεοσοβιετισμός να στα αρπάξει: 1. Να τα κάνεις χρυσές λίρες και να τα θάψεις στον κήπο του σπιτιού ή στη γλάστρα με το γιασεμί, 2. Να τα στείλεις στις ασφαλείς, ηθικές και τίμιες χώρες του Βορρά που εγγυώνται την ασφάλειά τους....
    Η Ενωμένη Ευρώπη σας εύχεται το καλώς ορίσατε στο χρυσό κλουβί της, πτωχοί, άσωτοι και πονηρούληδες Νότιοι....

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ ΒΙΣ 26/03/2013 20:21:12

      Ola einai rouleta shmera.
      Το τραπεζικο συστημα της Ευρωζωνης ειναι πλεον αναξιοπιστο στο συνολο του.
      Να κρυψεις χρυσο η αλλες αξιες σπιτι σου; Κινδυνευεις απο τους ληστες.
      Η ατμοσφαιρα στην Ευρωπη θυμιζει την ατμοσφαιρα της εποχης που προηγηθηκε της διαλυσης της Σοβιετικης Ενωσης. Τα μελη του Πολιτμπυρο επαιρναν τοτε αλλοπροσαλλες αποφασεις, οπως κανουν σημερα οι Ευρωπαιοι ιθυνοντες. Το συστημα δεν τραβουσε τοτε αλλο, οπως και σημερα δεν τραβαει αλλο στην Ευρωζωνη με το Ευρω του οποιου η αρχιτεκτονικη laisse à désirer.

  22. fox42 avatar
    fox42 26/03/2013 18:46:18

    "Αγαθόν ού το μη αδικείν, αλλά το μηδέν θέλειν"
    Δημόκριτος

  23. GreekInLux avatar
    GreekInLux 26/03/2013 19:03:37

    Αρχικώς να σημειωθεί ότι με τα σημερινά στοιχεία όποιος διαθέτει κατάθεση πάνω από 100.000,00€ θεωρείται "μεγαλοκαταθέτης" εφόσον οι εγγυήσεις αφορούν τις καταθέσεις μέχρι αυτό το ποσό. Με τα σημερινά δεδομένα αυτό δεν ισχύει μόνο για τα φυσικά πρόσωπα αλλά και για τα νομικά. Δηλαδή λογαριασμοί εταιρειών που αφορούν μισθοδοσίες , λογαριασμοί ταμείων κλπ είναι πιθανών στον αέρα... δεν είναι τόσο απλή η προσέγγιση του θέματος. Θα καλείται δηλαδή ο καθένας, χωρίς να έχει τις κατάλληλες γνώσεις να ελέγξει πόσο φερέγγυα είναι η τράπεζα που έχει καταθέσει τα χρήματά του. Χαοτικό! Επιπλέον ο μέτοχος ή ο ομολογιούχος όσο μικρός ή μεγάλος κι αν είναι, αγοράζει εν γνώση του ένα επενδυτικό προϊόν. Ως τέτοιο λογίζεται η μετοχή ή το ομόλογο και ως επενδυτικό προϊόν έχει ένα κάποιο ρίσκο. Ο καταθέτης που απλά τοποθετεί τα χρήματά του σ' ένα λογαριασμό και που παίρνει ένα μηδαμινό επιτόκιο το οποίο σε πολλές χώρες δεν ξεπερνά το 0,5% για έναν απλό αποταμιευτικό λογαριασμό και το κάνει συνειδητά μη θέλοντας να ρισκάρει, γιατί θα πρέπει να είναι μέσα στην αμφιβολία και την αβεβαιότητα;

  24. akenaton avatar
    akenaton 26/03/2013 19:03:46

    Σαφώς και είστε μεγαλοκαταθέτης! Τι είστε; Ο Φραγκίσκος της Ασσίζης;

    • Καθαρός ουρανός avatar
      Καθαρός ουρανός @ akenaton 26/03/2013 20:31:07

      Πως να εκλάβω την απάντηση σας;;; Ως πληροφορία ή ειρωνεία;;; Αλήθεια μήπως ήταν η είναι καλύτερο να τα φάω στα μπουζούκια;;; Εσείς αγαπητέ μου που φυλάσσετε τους κόπους σας;;; Διακρίνω μια χαιρεκακία στην απάντησή σας. Και εν τέλει πόσες φορές θα φορολογηθώ για το ίδιο εισόδημα;;;

      • Queen For The Black Side avatar
        Queen For The Black Side @ Καθαρός ουρανός 26/03/2013 21:36:08

        α) Να τα ράψετε στο στρώμα. β) Να τα στείλετε στη Μέρκελ να σας τα φυλάξει. γ) να τα φάτε πριν σας τα φάνε; :-)

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Queen For The Black Side 26/03/2013 21:56:37

          δ) να τα βάλετε στο σεντούκι, ε) να τα θάψετε στον κήπο (κλειδώστε τον σκύλο, μόνο, κάπου μακριά, διότι ήδη ένας σκύλος ξέθαψε σκάβοντας θαμμένα «τούβλα» και τα έκανε κομματάκια), στ) να τα φάτε στα μπουζούκια, όπως πολύ σωστά προείπατε, ζ) να τα χτίσετε στον τοίχο... Εδώ τελειώνουν οι προτάσεις μου. :)

        • Καθαρός ουρανός avatar
          Καθαρός ουρανός @ Queen For The Black Side 26/03/2013 21:57:31

          Queen For The Black Side ξέρεις τι βλέπω;; Όποιος είχε την τύχη ή την ατυχία να αποταμιεύει χρήματα για κάποιους λόγους, να θεωρείται στο εξής επενδύτης-τοκογλύφος- απατεώνας. ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!! Άλλοι άρπαζαν τις μίζες, άλλοι θα την πληρώσουν!!! Διαβάζεις κατ εδώ για αυτό το ζήτημα απο τους αρθρογράφους ;;; Οχι!!
          Και κάτι άλλο: ο καταθέτης δεν είναι φορολογούμενος;; Αύριο με τα από ένα υποτιθέμενο κούρεμα καταθέσεων, η εφορία θα κουρέψει τα χρέη μου;;;;

          • Queen For The Black Side avatar
            Queen For The Black Side @ Καθαρός ουρανός 27/03/2013 00:58:39

            Αφού αγαπητέ Καθαρέ Ουρανέ οι ''δικοί μας'', είναι ανίκανοι ή απρόθυμοι να συλλάβουν τους φοροδιαφεύγοντες, φοροκλέπτοντες (γνωστούς, φίλους, συγγενείς, σπόνσορες), θα συνεχίσουν την αφαίμαξη των γνωστών και ακάλυπτων υποζυγίων. Λουκούμι θα τους κάτσει! Γενικά τώρα, η Νέα Τάξη είναι εδώ, κάθε μέρα εδραιώνεται κι απλώνει τα πλοκάμια της σε ολόκληρο το φάσμα της κοινωνικοπολιτικοοικονομικής ζωής. Ποιό είναι το αντίδοτο στον πλήρη έλεγχο και την μεθοδευμένη μας υποδούλωση; Κάποιου είδους σύγχρονη επανάσταση των κοινωνιών, όταν και αν αυτές κατορθώσουν να απεγκλωβιστούν απ΄τα υλιστικά δεσμά των πολλαπλών τους εξαρτήσεων με το υπάρχον εδραιωμένο σύστημα. Ζήσε Μάη μου, να φας τριφύλλι
            :-). Γι αυτό σας λέω, φάτε τα πριν σας τα φάνε.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Queen For The Black Side 27/03/2013 15:32:46

            Wraio !!!

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Καθαρός ουρανός 26/03/2013 21:52:03

        Όσες κριθεί απαραίτητο για το...ξεπουπούλιασμά σας; :)

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Καθαρός ουρανός 27/03/2013 03:11:44

        Δυστυχώς, το γεγονός ότι μπορεί να ξεπατωθήκατε στη δουλειά για να αποταμιεύσετε ένα ποσό, για να βοηθήσετε ίσως και τα παιδιά σας, υπό τις παρούσες συνθήκες, είναι ψιλά γράμματα για τους θιασώτες της οικονομικής αποθηρίωσης.
        Τα έλεγε ο Σεφέρης :"Οταν αρχίσει να κινείται η βλακεία, ποιός μπορεί να τη σταματήσει;"

  25. mara avatar
    mara 26/03/2013 19:05:21

    O καταθέτης του 1.000.000 και παραπάνω έχει και έγκαιρη εσωτερική πληροφόρηση. Μην τρέφουμε αυταπάτες.

  26. roadrunner avatar
    roadrunner 26/03/2013 19:08:55

    Και ο ραντιέρης μπορεί να το κάνει αυτό όμως...
    Πως θα τους ξεχωρίσεις ;

  27. akenaton avatar
    akenaton 26/03/2013 19:09:02

    Προς όλους τους έκπληκτους: Ποτέ και σε καμιά τράπεζα δεν ήταν εγγυημένες οι καταθέσεις για απεριόριστο ποσόν. Αν δε σπάσει ο διάολος το ποδάρι και χρεοκοπήσει καμιά τράπεζα στα Καυμάν ή στο Λουξεμβούργο ή στην Ελβετία, εκεί να δείτε κούρεμα! Με την ψιλή. Όσο πιο "σκιερά" πας τα λεφτά, τόσο πιο εκτεθημένα είναι πια σε χρεοκοπία. Αυτόι είναι το μήνυμα της περίπτωσης Κύπρου και είμαι βέβαιος πως θα ακολουθήσουν κι άλλοι τραπεζικοί παράδεισοι. Μην ξεχνάτε το μεγάλο ... κουλούρι που πήραν οι καταθέτες των Ισλανδικών τραπεζών και δεν άνοιξε ούτε μύτη. Προχθές δε, χρεοκόπησε μια Ολλανδική και κούρεψε τους "επενδυτές" του "κώκου" με την ψιλή. Ακούσατε κανένα κιχ;;; Άλλο ο καπιταλισμός κι άλλο το Καζίνο φίλτατοι.

    • Καθαρός ουρανός avatar
      Καθαρός ουρανός @ akenaton 26/03/2013 20:35:57

      Δηλαδή μας πληρωνουν μεσω τραπεζας και εμεις την ειδαμε καζινο!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ akenaton 26/03/2013 21:29:04

      Ναί akenaton,ὅποιος ὅμως δέν ''ἐπενδύει'' σέ Τράπεζα,ἀλλά ἀπλῶς φυλάει τίς οἰκονομίες του,πῶς λέγεται τό Καζίνο τότε;

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ akenaton 26/03/2013 22:52:13

      Η Ολλανδία δεν κούρεψε τις καταθέσεις της τράπεζας( SNS Reaal ) αλλά τους μετόχους και τους ομολογιούχους.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Γεωργία 27/03/2013 01:11:18

        Αυτό λέω: "επενδυτές". Νομίζω ήταν επενδυτική τράπεζα ετούτη......

        • Γεωργία avatar
          Γεωργία @ akenaton 27/03/2013 09:29:02

          Ήταν ένας χρηματοπιστωτικός όμιλος, αποτελούμενος από την SMS Bank και τον ασφαλιστικό οργανισμό REAAL.
          Οι Ολλανδοί, δηλαδή ο Υπουργός Οικονομικών της και τωρινός πρόεδρος του Eurogroup, έσωσε τις καταθέσεις ανεξαρτήτου ύψους.
          Έκανε δηλαδή το αυτονόητο.
          Τώρα τι άλλαξε όταν έγινε πρόεδρος του eurogroup, ας «ρωτήσουμε» προς Βερολίνο μεριά.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ akenaton 27/03/2013 11:36:03

      Αγαπητέ akenaton, στην Ισλανδία δεν θα μπορούσε να ανοίξει μύτη διότι, αφού η χώρα πτώχευσε, 1) οι Ισλανδοί οδήγησαν την κυβέρνηση σε παραίτηση, 2) απαίτησαν την απόρριψη του νόμου που πρότεινε την εξόφληση της Ολλανδίας και Μ. Βρετανίας, οι οποίες ζητούσαν πίσω τα χρήματα με τα οποία είχαν αποζημιώσει τους Βρετανούς και Ολλανδούς καταθέτες στην Ισλανδία (χρήματα που θα πλήρωναν οι Ισλανδοί πολίτες για 15 χρόνια αν θυμάμαι καλά), 3) απαίτησαν τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος, στο οποίο απάντησαν με ένα σαρωτικό ποσοστό ΟΧΙ στην αποπληρωμή των οφειλών, 4) εκδόθηκαν εντάλματα σύλληψης και διεθνή σήματα από την Interpol για όσους είχαν προλάβει να διαφύγουν, 5) ξανάγραψαν το Σύνταγμα, όλοι οι Ισλανδοί πολίτες, 6) αυτοί που θα οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη θα αναγκαστούν και τα παιδιά τους να πουλήσουν για να αποζημιώσουν τη χώρα.

      Δύσκολο να ανοίξει μύτη έτσι. :)

  28. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 26/03/2013 19:53:14

    1. Τα χρέη των Ελληνικών τραπεζών από το κούρεμα του PSI προήλθε από τα κρατικά ομόλογα που αγόραζαν για να πληρώνει το Ελλ. Κράτος τις δαπάνες του, όπως:
    -μισθοί,
    -συντάξεις,
    -εξοπλιστικά,
    -μίζες,
    -τον Άκη,
    -την siemens,
    -τους κλεπτο-λαμογιο-επιχειρηματίες του κ@#$λου,
    -τα ρουσφέτια των 3000€ των ΔΕΚΟ,
    -την βίλα στην Εκάλη,
    -τον Κουτσόγιωργα,
    -τον ψεύτικο ΦΠΑ των λαμογιο-αγροτών,
    -τα ρουσφέτια των ΟΤΑ,
    -τα τρωκτικά των νοσοκομείων και τους λαμογιο-προμηθευτές τους,
    -τα χρήματα των Πανεπιστημίων "τα παίρνω και λογαριασμό δεν δίνω"
    -όλους τους μικρο-λαμογιο επιχειρηματίες ακόμη και της γειτονιάς που δήλωναν 6000€ το χρόνο εφορία
    κ.λ.π.
    (την βίλα στην Εκάλη και τον Κουτσόγιωργα τα 'βαλα έτσι γιατί είμαι ρομαντικός, όχι ότι δεν είναι κι αυτά!)

    Τις τράπεζες δεν τις πολυσυμπαθώ, το' χω ξαναπεί. Αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

    Πάντως η Κύπρος έγινε το "κακό παράδειγμα" του άτακτου παιδιού: Μετά την αταξία έρχεται η τιμωρία.
    Εμείς ήμασταν "καλά παιδιά", δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχούμε ιδιαίτερα.

    Καταλαβαίνετε πιστεύω το ύφος μου, μην εξηγώ πάλι τα αυτονόητα.

    Το συμπέρασμα είναι ένα:
    Να σταθούμε στα πόδια μας όσο πιο γρήγορα μπορούμε, χρησιμοποιώντας τα λεφτά που μας δίνουν και ξεμπερδεύοντας μια ώρα αρχύτερα. Όλα τ' άλλα είναι λαϊκισμοί και δημαγωγίες για τους αφελείς.

    Και αυτός ο Νταϊσελμπλουμ -πως τον λένε- είναι κλασικός δυσκοίλιος Βορειοευρωπαίος:
    Αν κάνεις κάτι κακό σε μαλώνει και σε τιμωρεί για να μην το ξανακάνεις.
    Μην φοβόμαστε κι αυτούς, ρε παιδιά, εμείς έχουμε βάλει πλώρη για τα καλύτερα (μακάρι)!

    • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
      Θόδωρος 17.06.2012 @ Θόδωρος 17.06.2012 26/03/2013 20:49:44

      2. Σχετικά με τα αναφερόμενα στο άρθρο βγαίνει ίσως και το εξής συμπέρασμα:

      Ένα μήνυμα προς τους μεγαλοκαταθέτες είναι "μην τα κρατάτε στην τράπεζα και δη στις επισφαλείς". Τοποθετήστε τα αλλού. Που?
      Ίσως το δούμε από τις διαφημίσεις.
      Άλλοι τρόποι επένδυσης, κινητικότητα στο ρευστό, όχι ακίνητα στις τράπεζες.

      Ίδωμεν..

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Θόδωρος 17.06.2012 26/03/2013 21:08:15

        Κάντε τα κοσμήματα να τα σκοτώνετε μετά ένα-ένα στα πάσης φύσεως χρυσοαγοραστήρια που μαζεύουν και τον χρυσό της Ελλάδας, κομμάτι-κομμάτι. :)

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Νιόβη 26/03/2013 21:09:32

          Για να μην υπάρχει παρεξήγηση: δεν απευθυνόμουν σ᾽εσάς ειρωνικά, απλά βρήκα ευκαιρία κάτω από το σχόλιό σας να καταθέσω επενδυτική πρόταση.

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ Νιόβη 26/03/2013 21:36:58

            No offence taken, αγαπητή Νιόβη.

            Πιο πολύ το real estate σκεφτόμουν εγώ όταν το έγραφα πριν.
            Άλλωστε ο κυρ Σπύρος μόνο το real estate κράτησε μετά το επικερδέστατο deal που έκανε και απαλλάχτηκε απο τα βάρη.

            Μπορεί κάτι να ξέρει..

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ Θόδωρος 17.06.2012 26/03/2013 22:03:16

            Ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι πάντα χρειάζεται. :)

  29. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 26/03/2013 19:54:59

    Το κούρεμα στην Κύπρο μας έδωσε ένα μάθημα:
    Το τραπεζικό σύστημα μπορεί να δημιουργήσει έλλειμμα. Το έλλειμμα θα προέλθει από τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια. Τον τελευταίο όμως λόγο τον έχει πάντα η τράπεζα η οποία μπορεί να γλιτώσει τη χασούρα παίρνοντας τη διαφορά από τους καταθέτες. Θα μου πεί κάποιος "Μα τί φταίει ο καταθέτης εάν ο δανειολήπτης δεν είναι συνεπής;" Και θα του πώ εγώ ότι ο τραπεζίτης είναι ο ενδιάμεσος μεταξύ καταθετών και δανειοληπτών. Λόγω αυτής της υπηρεσίας που παρέχει πληρώνεται με τη διαφορά του επιτοκίου. Εάν τον ρίξει ο ένας τότε ο τραπεζίτης θα ρίξει τον άλλο. Υπάρχει βέβαια η εγγύηση των 100 χιλ. από την Ε.Ε. Επιπλέον δίδαγμα είναι ότι πρέπει να είσαι επιφυλακτικός με τις υψηλές αποδόσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι όλα τα ρηξίματα βασίστηκαν στη θεωρία του μεγάλου κέρδους με λίγο κόπο. Σας θυμίζω τη ΣΟΕ του Τροχανά, το χρηματιστήριο, τα φωτοβολταϊκά κ.α Έτσι και στην Κύπρο έπαιρναν 10% γιατί ... είναι μάγκες. Αφού ήταν μάγκες όταν τα έπαιρναν ας γίνουν και λίγο κορόϊδα τώρα για να πληρώσουν. Έτσι είναι το ρίσκο. Εξάλλου ο παίζων χάνει και ο πίνων μεθά...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Δεξιόχειρας 26/03/2013 21:01:54

      Και η εποπτεία της Κεντρικής Τράπεζας που ακριβώς βρίσκεται;
      Και η ευθύνη των τραπεζικών στελεχών που αξιολογούν τον εκάστοτε δανειστή, που βρίσκεται;
      Και ο εσωτερικός έλεγχος των τραπεζών, που βρίσκεται;
      Και η ευθύνη των διαχειριστών της ρευστότητας των τραπεζών, που βρίσκεται;
      Διότι όλα τα άλλα τα βρήκατε.
      Κατά τα άλλα, οι καταθέτες είναι υπεύθυνοι να γνωρίζουν αυτά που η Κεντρική τράπεζα είτε δεν γνώριζε είτε τα απέκρυβε, οπότε ας πρόσεχαν.
      Το έλλειμμα σε μία τράπεζα δεν δημιουργείτε από την μία στιγμή στην άλλη.

      • Γεωργία avatar
        Γεωργία @ anonymous 26/03/2013 22:53:45

        deregulation όπως λένε οι νεοφιλελεύθεροι και οι τροικανοί, με πρώτη απ'ολους την ΕΚΤ.

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ anonymous 27/03/2013 10:07:37

        Εσύ περίμενε να πληρώσει τη χασούρα η ΕΚΤ, οι μέτοχοι των τραπεζών, τα ανώτερα τραπεζικά στελέχη και όλοι οι υπόλοιποι που περιγράφεις. Εγώ θα σου έλεγα ότι εάν δεν προστατευθείς από μόνος σου δεν πρόκειται να σε προστατεύσει κανένας. Στο σχόλιό μου κάνω κάποιες διαπιστώσεις που λειτουργούν ως διδάγματα για το μέλλον και δεν αναζητώ ευθύνες. Νομίζω ότι παρεξήγησες τα γραφόμενά μου. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Δεξιόχειρας 27/03/2013 10:12:05

      Κι αν ο δανειοληπτης ειναι μεγαλο ονομα και τραβαει τη ρευστοτητα μιας Τραπεζας χωρις να επενδυει; απλα μεταφερει χρημα στους λογ/σμους του που μαλιστα δεν ειναι και δικο του. Οταν θα κοκκινισει, τα λεφτα θα εχουν κανει φτερα και οι εγγυησεις θα αποδειχτουν φουμαρα...Πρωτη φορα θα συμβει;Τοτε θα τα ριξουν στους μικροκαταθετες η θα βουλιαξει η Τραπεζα με οτι αυτο συνεπαγεται για τη χωρα. Κατα τα αλλα οι "επιτροποι" επιτροπευουν φαινεται με τον συνηθη Ελληνικο τροπο.

  30. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/03/2013 20:11:20

    Ο καθαρός καπιταλισμός υπαγορεύει οι τράπεζες να αφήνονται να χρεοκοπούν. Σαφώς και τότε τα κεφάλαια άνω των 100.000 ευρώ (στην Ευρώπη) 200.000 USD (στην Αμερική) ΔΕΝ είναι εξασφαλισμένα. Πάντα ίσχυε αυτό, κάποιοι ανακαλύπτουν τον τροχό τώρα. Καμιά σχέση δεν έχει αν θεωρούνται οι καταθέτες επενδυτές ή όχι, φαληρίζει η τράπεζα, χάνεις τα λεφτά σου.
    Αν μια τράπεζα θεωρηθεί από το κράτος too big to fail μπορεί να διασωθεί εφόσον το κράτος έχει αυτή τη δυνατότητα. Συνήθως στην περίπτωση αυτή η τράπεζα κρατικοποιείται και οι μέτοχοι παραμερίζονται. Και συνήθως η κυβέρνηση δέχεται κριτική διότι ξοδεύει χρήματα φορολογουμένων και πιθανόν χρεοκοπεί η ίδια όπως στην Ιρλανδία, με συνέπεια ύφεση και λιτότητα.
    Εννοείται ότι σε συστημικό πρόβλημα, τα πάντα είναι στον αέρα, ποιος θα αποζημιώσει αν και το κράτος είναι χρεοκοπημένο;
    Τώρα το να λέγεται ότι μόνο οι μέτοχοι θα πληρώσουν το μάρμαρο σε περίπτωση τραπεζικής χρεοκοπίας, είναι μπούρδες. Τα δεκάδες δις που θα λείπουν για να δοθούν στους καταθέτες, θα τα πάρουν από μετόχους και στελέχη; Έλεος.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ MAYRO XABIARI 26/03/2013 20:18:50

      250.000 USD

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ MAYRO XABIARI 26/03/2013 20:43:24

      Ας ξεκινήσουν από κει τουλάχιστον, από διευθύνοντες συμβούλους και λοιπούς. Αν δεν φτάσουν, δεν έφτασαν. Αυτοί έριξαν το μαγαζί έξω, θα μείνουν στο απυρόβλητο;

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Νιόβη 26/03/2013 20:59:01

        Όχι βέβαια, αν δεν διασωθεί η τράπεζα, οι μέτοχοι και τα στελέχη θα χάσουν την επιχείρηση και την εργασία τους αντίστοιχα. Αν διασωθεί, οι μέτοχοι θα χάσουν την ιδιοκτησία τους αφού θα κρατικοποιηθεί. Δήμευση περιουσίας τους, εννοείται, δεν προβλέπεται σε μια δημοκρατία και ειδικά για τους μετόχους σε ΑΕ είναι και χαζό. Τώρα για τα στελέχη, αν προκύψουν ευθύνες ποινικές, τότε η μπάλα στα δικαστήρια, ποινικά και αστικά.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ MAYRO XABIARI 26/03/2013 22:34:01

      Λαική+ Κύπρου έχουν σήμερα μαζι μετοχική αξία 600 εκατ. ευρώ - τίποτα, άν σκεφθείς ότι "απο μέσα" λείπουν γύρω στα 16 δις.
      Θα πάρουν 5 και κάτι δις απο τις καταθέσεις (το bail in) σύν 10 που θα βάλει ο ΕSM, χρεώνοντας στο Κυπριακό Δημόσιο.
      Είναι και τα 9-2 = 7 δις που άντλησε η Λαική απο τον ELA (τα 2 δις αντιστοιχούν στα υποκαταστήματα στην Ελλάδα και τα χρεώνεται η Πειραιώς ως "αντίτιμο" εξαγοράς). Προς το παρόν "παγώνουν" τα 7 δις, αλλά τα χρεώνουν στην Κύπρου, που θα συνεχίσει να τα χρωστά στον Ντράγκι. "Θα δούν αργότερα" τι θα κάνουν (έχει ο Θεός...)
      Στήνουν σκηνικό με τραπουλόχαρτα ή έτσι μου φαίνεται;

  31. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 26/03/2013 20:26:38

    Η απόφαση για bail in στο πακέτο διάσωσης των κυπριακών τραπεζών είναι άκρως διδακτική και για το μέλλον της Ευρωζώνης:
    1) Η ζημιά περιορίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις προβληματικές τράπεζες
    2) Το όριο διασφάλισης καταθέσεων είναι οι 100.000 ευρώ
    3) Η ζημιά επιμερίζεται στους μετόχους και μεγαλοκαταθέτες
    4) Παύει το κάθε κράτος να αποτελεί (και σωστά) ''σωτήρα'' του τραπεζικού συστήματος
    Η κυρίαρχη κριτική που ακούγεται σε αυτήν την απόφαση είναι ότι θέτει σε κίνδυνο το "ιερό δισκοπότηρο'' του καπιταλιστικού συστήματος, δηλαδή τις καταθέσεις και οδηγούμαστε σε κομμουντικές πρακτικές αντιμετώπισης τραπεζικών προβλημάτων. Ουδέν ανακριβέστερο!! Η -καθαρά- φιλελεύθερη προσέγγιση επιτάσσει την κατάρρευση μιας τράπεζας που αντιμετωπίζει προβλήματα δανειακής ανατροφοδότησης και το χάσιμο του συνόλου των καταθέσεων ως επακόλουθο της επένδυσης σε αυτήν και όχι την ενεργοποίηση του δανειστή-μετόχου υστάτης καταφυγής, δηλαδή του κράτους, καθώς κάθε μεγαλομέτοχος άλλης τράπεζας μετά θα αναλάμβανε τεράστια ρίσκα με στόχο την υπέρμετρη αύξηση της κερδοφορίας του στο μέλλον με την ασφάλεια της κρατικής ''σωτηριάς''.

    Συνέβη κάτι τέτοιο στην κυπριακή περίπτωση;
    Η απάντηση είναι ΟΧΙ. Η λύση που επελέγη δεν έχει τα κλασικά χαρακτηριστικά σωτηριών που μας διδάσκει η ιστορία αντιμετώπισης τραπεζικών κρίσεων. Ούτε το κράτος έσωσε τις τράπεζες διασφαλίζοντας τις καταθέσεις, ούτε οι προβληματικές τράπεζες κατέρρευσαν και χάθηκε το σύνολο των καταθέσεων. Επομένως,είναι αστείο το επιχείρημα που τίθεται στο δημόσιο διάλογο ότι οι καταθέσεις είναι διασφαλισμένες στον καπιταλισμό. Άλλωστε το όριο που έθεσαν όλες οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις από την κατάρρευση της LB και μετά ήταν οι 100.000 και όχι το σύνολο των καταθέσεων.

    Τελικά τι καινούριο έχει η απόφαση του eurogroup;
    Για πρώτη φορά το κόστος διάσωσης μεταφέρεται στους μεγαλοκατάθετες (ανω των 100.000 ευρώ). Οι τελευταίοι πληρώνουν το κόστος της επένδυσής τους σε πολύ υψηλά επιτόκια καταθέσεων.

    Αφού πληρώνουν οι "ριψοκίνσυνοι έχοντες'' η απόφαση του eurogroup έχει κομμουνιστικά χαρακτηρηστικά;
    ΟΧΙ. Κομμουνιστικά χαρακτηριστικά θα είχε αν οι τράπεζες εντάσσονταν σε μια λογική εθνικοποίησης και συνολικής αλλαγής της ιδιοκτησίας των μέσων παραγωγής ενός κλάδου, στην συγκεκριμένη περίπτωση των τραπεζών. Οι υγιείς τράπεζες (Ελληνική Τράπεζα, εκατοντάδες συνεργατικές τράπεζες) αποφεύγουν το κούρεμα στο σύνολο των καταθέσεων, άρα η ζημιά αφορά τις προβληματικές τράπεζες.

    Αν δεν έχει φιλελεύθερα ή κομμουνιστικά χαρακτηριστικά τότε τι είδους διάσωση ήταν αυτή;
    Την χαρακτηρίζω με αδόκιμο τρόπο ως ''νέα σοσιαλδημοκρατική'' αντίληψη διάσωσης χωρίς τη συμμετοχή του Κράτους. Η ζημιά μεταφέρεται στους μετόχους(δεν απεγκλωβίζονται από τη μετοχική σύνθεση των προβληματικών τραπεζών, μόνο μειώνεται το ποσοστό τους εξαιτίας της διάθεσης νέων μετοχών ως αντάλλαγμα του κουρέματος στους μεγαλοκαταθέτες) και στους άνω των 100.000 ευρώ καταθέτες και όχι στους μικροκατάθετες και τους φορολογούμενους μέσω μιας κρατικής διάσωσης.Περισσότερη δικαιοσύνη,όριο προστασίας καταθέσεων,όχι κατάρρευση τραπεζών και του συνόλου των καταθέσεων, όχι μεταφορά της διάσωσης στις πλάτες των φορολογούμενων που δεν είχαν ή δεν επέλεξαν να καταθέσουν τα χρήματά τους στις προβληματικές τράπεζες.

    Οι δηλώσεις Ντάισελμπλουμ τι στόχο είχαν;
    Τη διαπίστωση της αντίδρασης των αγορών σε μια τέτοια γενική προοπτική για τις τράπεζες με προβλήματα. Επιπρόσθετα, εξυπηρετεί τα συμφερόντα των βορείων ''ενάρετων'' χωρών όπου κάθε αναστάτωση/αβεβαιότητα/πολιτική αστάθεια/εξέγερση σε ''προβληματική'' χώρα αυξάνει τα κέρδη τους (χαμηλότερα επιτόκια δανεισμού,αύξηση εξαγωγών μέσω πτώσης τής τιμής του ευρώ, εισροή καταθέσεων στα πιο ''ασφαλή'' τραπεζικά τους συστήματα).

    Οι χώρες του Νότου πότε θα συμμαχήσουν;
    Ποτέ!!!! Ο λόγος είναι απλός, κάθε αντίσταση στους ''ισχυρούς'' της ευρωζώνης χτυπά πρώτα αυτές μέσω ανόδου των spreads και εκροής καταθέσεων προς άλλες κατευθύνσεις λόγω αβεβαιότητας αγορών και καταθετών. Χαρακτηριστική περίπτωση είναι το ''ξύλο'' που έφαγε η Κύπρος από Ισπανία και Γαλλία στο πρώτο eurogroup, γιατί κάθε καθυστέρηση λήψης απόφασης (ακόμα και κάκιστης) για την Κύπρο θα δημιουργούσε προβλήματα σε αυτές.

    Μπορείς να αντισταθείς εντός ευρώ στη Γερμανία κ.α.;
    ΟΧΙ, γιατί με το που θα το αποπειραθείς να το κάνεις θα σταματήσει ο ELA ως μέτρο πίεσης, οι πολίτες θα σπεύδουν στις τράπεζες να σηκώσουν μετρητά με ανυπολόγιστο κόστος για τη μετέπειτα πορεία, χώρες εκτός ΕΕ δεν διακινδυνεύουν να σε δανείσουν αν δεν σε ''γδύσουν'', οι χώρες του Νότου θα είναι εχθρικές γιατί θα δέχονται πιέσεις από τις αγορές και εκροή καταθέσεων λόγω φόβου domino, οι δυνατές χώρες της ευρωζώνης θα αυξάνουν τα κέρδη τους και θα σε πιέζουν γιατί αν υποχωρήσουν σε σένα θα υποχωρήσουν και αλλού, και μετά από 4-5 μέρες θα σκύψεις το κεφάλι ταπεινωμένος και θα δεχτείς χειρότερους όρους δανειοδότησης από ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ καθώς θα απειλείσαι με πλήρη κατάρρευση.

    Τότε αν δε μπορούμε να αντισταθούμε ποιές είναι οι εναλλακτικές μας;
    1) Ριζοσπαστικές μεταρρυθμίσεις στο κράτος και την οικονομία (εντός ευρώ και πλαισίου δημοσιονομικής προσαρμογής μνημονιών) με στόχο την προσέλκυση ΞΑΕ, τη δημιουργία νέου παραγωγικού μοντέλου με εξωστρεφή χαρακτηριστικά και τη μείωση της ανεργίας εντός της αφάλειας του ELA για τις ανακεφαλαιοποιημένες τράπεζές μας.
    2) Την επιστροφή σε ένα υποτιμημένο εθνικό νόμισμα (όχι ως ένα ανευ ισχύος διαπραγμευτικό όπλο εντός ευρώ αλλά ως ένα ρεαλιστικό σχέδιο αποχώρησης από την ευρωζώνη και αύξησης της ανταγωνιστικότητας μέσω υποτίμησης προϋπολογίζοντας όλες τις επώδυνες καταστάσεις που θα επιφέρει αυτή η η μετάβαση)

    • akenaton avatar
      akenaton @ Συριζαλβανία του Χότζα 27/03/2013 01:16:16

      Σας βρίσκω σωστό αγαπητέ Χότζα!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Συριζαλβανία του Χότζα 27/03/2013 12:39:11

      Τα είπατε όλα.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Συριζαλβανία του Χότζα 27/03/2013 15:14:23

      Χότζα
      Μπραβο! Πολυ πετυχημενη ωραιοποιηση της ληστειας! Αλλα δεν υπαρχουν πια αφελεις. Και οι τελευταιοι που ειχαν μεινει ξυπνησαν και αυτοι με τα γεγονοτα της Κυπρου. Και βλεπουν τωρα εντρομοι την φουρτουνα που ερχεται. Και οποιος νομιζει οτι ειναι ατρωτος γιατι εχει κανει "εξυπνες" "τοποθετησεις" των περιουσιακων του στοιχειων, ειναι γελασμενος. Μηδενα προ το τελους μακαριζε.

  32. Γεωργία avatar
    Γεωργία 26/03/2013 21:16:06

    Σωστός!!!

  33. Νιόβη avatar
    Νιόβη 26/03/2013 21:18:34

    Να σας ρωτήσω κάτι: ο καταθέτης σε μια τράπεζα-πλυντήριο θεωρείται εξ ορισμού «επενδυτής» και μάλιστα απατεώνας. Εξ αυτού του λόγου φέρει ευθύνες για την οικονομική κατάσταση της Τράπεζας και αποτελεί και ηθική δικαίωση στα μάτια των υπολοίπων το κούρεμα των καταθέσεών του (αυτό τεκμαίρεται από την επιχειρηματολογία των προηγούμενων μηνών). Έτσι, χωρίς να έχει συμμετάσχει σε αποφάσεις για τις δραστηριότητες της Τράπεζας, αλλά μόνο και μόνο επειδή είχε τα χρήματά του εκεί.

    Η ιδιοκτησία και τα μεγαλοστελέχη που έπαιρναν τις αποφάσεις και με τη βούλησή τους έγινε η Τράπεζα πλυντήριο των ανήθικων χρημάτων...γιατί να προστατεύονται; Τι πάει να πει δεν προβλέπεται δήμευση των περιουσιών τους; :) Να προβλεφθεί πάραυτα από την ΕΕ, όπως έγινε και για τους κακούς «επενδυτές». Ακόμα δεν το έχουν κάνει και θέλουν να τους λέμε και ηθικούς;

    Εννοείται, δεν τα βάζω μαζί σας. I am making a point here, that is all.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Νιόβη 26/03/2013 22:08:45

      Συνήθως οι τράπεζες ανήκουν σε χιλιάδες μετόχους, εννοείται ότι αν εγώ έχω στα χέρια μου μερικές μετοχές μιας τράπεζας Α.Ε. δεν μπορώ να θεωρηθώ υπεύθυνος για τη χρεοκοπία της. Άλλωστε αυτό το νόημα δεν έχει η ΑΕ;
      Όσο για τη συζήτηση που γίνεται στα "κανάλια" για καταθέτες και επενδυτές είναι παραπλανητική κατά τη γνώμη μου και άστοχη. Δεν τίθεται θέμα ηθικής δικαίωσης αλλά πραγματικότητας. Αν αγοράσω αυτοκίνητο και η αυτοκινητοβιομηχανία κλείσει την επόμενη μέρα, έχω μείνει χωρίς εγγύηση, σέρβις, ανταλλακτικά κλπ. Αν αγοράσω ασφάλεια και η ασφαλιστική φαληρίσει, καλύπτομαι μόνο μέχρι το όριο εγγύησης όπως και στις τράπεζες. Αν πληρώσω τον μηχανικό να μου βγάλει την άδεια και αυτός φαληρίσει, θα πάρω ότι μείνει από την εκκαθάριση. Δεν ξέρω αν είναι πετυχημένα τα παραδείγματα αλλά καταλαβαίνετε το νόημα. Όταν εμπιστεύεσαι τις καταθέσεις σου σε μια τράπεζα, ξέρεις ότι εγγύηση έχεις μόνο για τις πρώτες 100.000 ευρώ. Παλιότερα ούτε αυτό δεν υπήρχε. Νόμιζα ότι ήταν ευρέως γνωστό αυτό.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ MAYRO XABIARI 26/03/2013 22:40:47

        Μα, δεν νομίζω ότι όλη αυτή η κατακραυγή είναι απότοκο άγνοιας. Είναι η σημειολογία της πράξης, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε. Είναι η πράξη η ίδια και, κυρίως, η επιχειρηματολογία που προηγήθηκε και ακολούθησε. Και λέω κι εγώ, τώρα, ότι αν το πρόβλημά μας είναι ηθικό, οι πρώτοι που πρέπει να κουρευτούν και μεταφορικά και με την ψιλή είναι οι διευθύνοντες σύμβουλοι, οι διοικητές και οι τριγύρω, όσοι έπαιρναν αποφάσεις και ψήφιζαν στα διοικητικά συμβούλια και στις γενικές συνελεύσεις. Κι αυτοί να κόψουν το λαιμό τους να σώσουν τα μαγαζιά τους. Δεν το προσπερνάω έτσι απλά ότι δεν τίθεται θέμα για τα δικά τους περιουσιακά στοιχεία.

        Στην Ισλανδία, πάντως, τα εντάλματα σύλληψης εκδόθηκαν άρον-άρον, λίγο πριν ή αμέσως μετά το κανόνι.

        • Νιόβη avatar
          Νιόβη @ Νιόβη 26/03/2013 22:55:55

          Μάλλον, ηθικό και πρακτικό συνάμα. Αν όποιος εισπράττει τόκο έχει μερίδιο στη χασούρα γιατί είχε κέρδος, ο άλλος που έχει κερδίσει πολύ περισσότερα από τις δραστηριότητες της Τράπεζας (αμοιβές, μπόνους και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) και τη φουντάρισε κιόλας, θα μείνει κύριος;

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Νιόβη 27/03/2013 12:36:41

          Η συζήτηση περί "τιμωρίας" των "ενόχων" είναι άλλη, κανένα πρόβλημα, να τιμωρηθούν. Πάντως αυτό δε θα αλλάξει το γεγονός ότι σε μια χρεοκοπημένη τράπεζα, οι καταθέσεις πάνω των 100.000 θα κουτσουρευτούν και δεν έχει να κάνει με ηθική ή ερμηνεία αν πρόκειται για επενδυτές οι καταθέτες, αλλά με την αδήριτη πραγματικότητα.

          • Νιόβη avatar
            Νιόβη @ MAYRO XABIARI 27/03/2013 12:48:07

            Το κακό, αγαπητό Χαβιάρι, είναι ότι αν δεν ερμηνευτεί επαρκώς η αδήριτη πραγματικότητα, κι αν δεν γίνει προσπάθεια να αλλάξει, έχει την τάση να χειροτερεύει.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Νιόβη 26/03/2013 23:13:21

      Απολυτα σωστη Νιοβη για τα μεγαλοστελεχη.
      Να ελεγχθουν οι ιδιοι και να ελεγχθει και που δινουν δανεια ιδιως σε περιοδους λιτοτητος και τι γινονται αυτα τα δανεια. Πανε σε επενδυση η φευγουν αυτουσια εξω;Και το να δημευτουν οι περιουσιες τους δεν επαρκει, φυλακη πρεπει να πανε επι εσχατη προδοσια....

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Ρηνα 27/03/2013 10:53:05

        Συμφωνώ, αγαπητή Ρήνα, πίσω από τα σίδερα να σαπίσουν. Αλλά, όχι δωρεάν. :) Πρώτα πρέπει να συμβάλουν κι αυτή στη...σωτηρία έμπρακτα.

  34. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 26/03/2013 21:26:04

    Αγαπητοί φίλοι χωρίς να είμαι ειδικός , με μονες τις γνωσεις οικονομικών που έλαβα όταν ήμουν φοιτητής πολιτικών επιστημών , διατυπώνω μια απορία. Μετά τα γεγονότα αυτά και όσα απειλούνται ποιός θα θελήσει πιά να επενδύσει σε ευρωπαϊκή Τράπεζα ;

    • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
      Θόδωρος 17.06.2012 @ Νικηφόρος Ουρανός 26/03/2013 22:34:01

      Να επιχειρήσω να σας απαντήσω με έναν απλουστευμένο (και ίσως όχι τόσο επιτυχημένο) αλλά παραστατικό -πιστεύω- παραλληλισμό:

      Πως ήτανε οι πρώτες μέρες στο ΚΕΝ όταν παρουσιαστήκαμε στον ΕΣ και πως ήτανε μετά από π.χ. 3-4 μήνες? Πως ήμασταν "ψάρακες" και πως όταν "παλιώσαμε"?

      Ε, τώρα ήμαστε "ψάρακες" αλλά ως γνήσιοι απόγονοι του Οδυσσέα προσαρμοζόμαστε γρήγορα και θα ανταπεξέλθουμε.

      Τα πάντα γίνονται για να δυναμώσουν κι άλλο οι ήδη ισχυρές τράπεζες. Όχι τα λιμά που χαντακώνονται ή "προς παραδειγματισμόν".

      Θα βγουν -αρχίζω να πιστεύω- πιο δυνατές και αλλαγμένες, ίσως ως υπερ-οργανισμοί με πληθώρα υπηρεσιών. Υποθέτω πάντα απ' αυτά που βλέπω και κρίνω.
      Ζούμε την φάση της μετάλαξης του οικονομικού χρηματ/κου status.
      Βαρύγδουπη δήλωση αλλά έτσι τη νιώθω.

      Πάντως μην ανησυχείτε γι' αυτές!..

  35. Σπορέας avatar
    Σπορέας 26/03/2013 22:09:39

    Μάγκες το συμπέρασμα είναι απλό !
    Όσοι έχετε, ετοιμάστε καβάντζες και αφήστε ψίχουλα μέσα στις τράπεζες μόνο για να μένουν ανοιχτοί οι λογαριασμοί.
    Όσοι δεν έχουμε, μπορούμε να ονειρευτούμε που θα φτιάχναμε την καβάντζα αν είχαμε...

  36. Φρέσκα Κουλούρια avatar
    Φρέσκα Κουλούρια 26/03/2013 22:43:24

    Οφείλω να ομολογήσω κύριε αρθρογράφε πως δεν σας λείπει το χιούμορ.
    Γιατί περί ανέκδοτου πρόκειται πλέον για το 90% των Ελλήνων υπηκόων της Μέρκελ (παλιότερα είχαμε τον Γλύξμπουργκ, γερμανός και αυτός, σόι πάει το βασίλειο βλέπετε) το να μιλάμε για καταθέσεις επειδή όχι καταθέσεις δεν έχουν αλλά χρωστάνε και της Μιχαλούς.
    Οπότε "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος".
    Αν τώρα αναφέρεστε στις καταθέσεις του 10% των υπηκόων τότε ποσώς μας ενδιαφέρει το θέμα.
    Όποιος έχει από 100.000 € και πάνω καταθέσεις νομίζω πως θα τα καταφέρει να επιβιώσει και δεν θα βγεί στην επαιτεία ακόμα και αν του κουρέψουν το 50% απ' τις καταθέσεις του.

    Μπαίνει βέβαια το αμείλικτο ερώτημα:
    ποιός μεγαλοκαταθέτης θα κάτσει να πιαστεί κώτσος και να του κουρέψουν τα λεφτά του;
    Αν ήμουν μεγαλοκαταθέτης μετά από το νέο κυπριακό θα είχα πάψει ήδη να είμαι όχι μόνον μεγαλοκαταθέτης αλλά ακόμα και μικροκαταθέτης.
    Δεν ξέρω τι θα είχα γίνει, καταθέτης όμως δεν θα παρέμενα με τίποτε.

  37. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 26/03/2013 22:49:57

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ........ΝΑΖΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ ΛΑΘΟΣ. ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΟΠΟΥ Ο ΝΟΤΟΣ ΕΙΧΕ.........ΑΣΤΕΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ(ΒΛΕΠΕ ΓΑΠ Κ.Λ.Π.) ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΝΑΖΙ ΕΧΟΥΝ 1 ΤΡΙΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΟΤΙΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΝΕ, ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.......ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΙΣΟΠΕΔΩΘΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ. ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΝΑΖΙ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Σαρακατσανος 26/03/2013 23:10:59

      Ὅλα σωστά,ἀλλά δέν βρῆκαν τήν εὐκαιρία νά τά κάνουν,ἐπέβαλλαν τέτοιους πολιτικούς ὥς ὑποχείρια γιά νά τά κάνουν...

  38. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 27/03/2013 03:45:17

    To 2008 o Πόλσον ούτε διανοείται να αγγίξει καταθέσεις. Προφανώς δεν ήταν καπιταλιστής αυτός, κάποιοι να τον διαδάξουν( και αυτόν).
    Λίγα χρόνια αργότερα η Ευρώπη φτιάχνει τον ESM απαντώντας στην Κρίση και ακριβώς επειδή πρόκειται περί ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΩΝ ο απίθανος Νταίσελμπλουμ βάζει τον ΕSM στον πάγο εισάγωντας καινά δαιμόνια( και γιατί μέχρι 100.000; Να το πάμε στις 50.000 ή στις 200.000, να παίξουμε καλά την κολοκυθιά στην Ευρώπη της Γελοιότητας).
    Τί ήταν σωστό οι προηγούμενες λύσεις ή το νέο δόγμα Νταισελμπλουμ; Και τα δύο δε γίνεται.
    Στο μεταξύ Ολάντ και Ραχόι αντετιτίθενται αργά κάπως με τον πρώτο να δηλώνει "Αμετάκλητη αρχή η εγγύηση των τραπεζικών καταθέσεων" ( ένα μάθημα και σε αυτόν από τους υπερασπιστές του νέου δόγματος) και ας ελπίσουμε πως το νέο δόγμα θα αποτελέσει την αρχή του τέλους της Ευρώπης των Τσαρλατάνων για να επικρατήσουν σοβαρότερες απόψεις που ίσως σώσουν την χαμένη τιμή της αληθινής Ευρώπης.
    Απαραίτητη προυπόθεση η γερμανική ηγεσία να εξηγήσει στον καταδημαγωγημένο λαό της πως το ευρώ τους συμφέρει και πως για να το διατηρήσουν θα πληρώσουν.

  39. euagelos avatar
    euagelos 27/03/2013 07:52:50

    Μάλιστα... τότε δεν θα θεωρούνταν "καλό" το σκανδιναυικό κράτος με την υψηλή φορολογία και το 60% δημόσιο τομέα αλλά το χιλιανό του Πινοσέτ.
    Φυσικά και δεν έκαναν οι νεοφιλελεύθεροι τη δικτατορία στη Χιλή. Οικονομολόγοι ήταν. Τους κάλεσε ο Πινοσέτ για τεχνική βοήθεια. Από τότε μεγάλες μερίδες του πληθυσμού, όχι παιδεία δεν έχουν, αλλά έχουν πει το νερό νεράκι, το πούλησαν κι αυτό για να "εξυγειάνουν" την ΕΥΔΑΠ τους. Η επιτυχία ξέρεις δεν είναι και τόσο αντικειμενικό πράγμα. Όταν οι Αμερικάνοι μιλούσαν για επιτυχία στη Χιλή, ο λαός αναπολούσε τον Αλιέντε. Αναλόγως με το στρατόπεδο βλέπει κανείς και την επιτυχία.

    • Geros avatar
      Geros @ euagelos 27/03/2013 15:02:29

      Αχ αυτό το Σκανδιναβικό μοντέλο τι μας έχει κάνει! Κάνει εδώ και δεκαετίες μερικούς όπως εσύ να συγκρίνουν μήλα με πορτοκάλια και να βγάζουν λάθος συμπεράσματα.

      Οι Σκανδιναβικές χώρες αγαπητέ έχουν συσσώρευση κεφαλαίου αιώνες τώρα, έχουν τεράστιους φυσικούς πόρους ανά κάτοικο , έχουν δημιουργήσει τεράστια ανάπτυξη με ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕΣ κυβερνήσεις παλαιότερα και κυρίως ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΟΙ. Το ξέρω πως το τελευταίο ακούγεται άσχημα αλλά έτσι είναι , άλλη πειθαρχία , άλλη αίσθηση κοινωνικής ευθύνης και άλλη εργασιακή ηθική έχουν οι Σκανδιναβοί και άλλη οι Έλληνες. Είχαν πει κάποτε στον Friedman ότι η Σκανδιναβία δεν έχει φτώχεια και αυτός είχε απαντήσει "ούτε στην Αμερική οι Σκανδιναβοί έχουν φτώχεια". Εννοούσε ακριβώς αυτό , οι Σκανδιναβικής καταγωγής Αμερικανοί έχουν υψηλότερα εισοδήματα και πολύ μικρότερα ποσοστά φτώχειας από τον Αμερικανικό μέσο όρο.
      Σε τελική ανάλυση αγαπητέ αν αυτό το σύστημα δουλεύει για αυτούς ας το κρατήσουν , το θέμα είναι : δουλεύει για εμάς? Για μένα ένας λαός σαν τους Έλληνες δεν έχει καμία ελπίδα ανάπτυξης με κρατικιστικό μοντέλο (αν και αυτά που λέτε για 60% δημοσίους υπαλλήλους είναι υπερβολές και παρανοήσεις , ούτε 60% έχουν αλλά ούτε και αυτό το όντως μεγάλο ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων που έχουν έχει σχέση με το Ελληνικό δημόσιο).

      Τέλος αυτά που λέτε για την Χιλή είναι ιστορίες για μπαμπούλες για να τρώνε τα Τσιπράκια το φαγάκι τους. Αν πάτε εκεί θα δείτε ότι και νερό έχουν και παιδεία έχουν και τα χαμηλότερα ποσοστά κατοίκων κάτω από τα όρια της φτώχειας σε όλη την λατινική Αμερική έχουν (για να τους συγκρίνουμε με ομοίους τους και όχι όπως εσείς με Σκανδιναβούς και .... εξωγήινους).

  40. Γεωργία avatar
    Γεωργία 27/03/2013 09:20:27

    Δεν νομίζω ο Κρούγκμαν να το υποστήριξε διαβάζοντας ....νέα ελληνικά;

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Γεωργία 27/03/2013 10:14:15

      Ο Κρούγκμαν χρησιμοποιεί τον όρο με την αρχική του σημασία, όπως ακριβώς λέτε εσείς. Ο Διαφωνών τον χρησιμοποιεί με την καινούρια αρνητική σημασία του (η οποία απαντάται στην πολύ νέα ελληνική αργκό και μόνο εξ όσων γνωρίζω).

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Νιόβη 27/03/2013 10:42:51

        Όχι, πάλι λάθος. Η αρχική ερμηνεία του Weber τοποθετεί τον ραντιέρη στην προνομιούχα τάξη των ιδιοκτητών (οι εισοδηματίες, μεγάλοι επιχειρηματίες, κλπ., μιας και κατά τον Weber μόνο οι έχοντες ιδιοκτησία μπορούν να «επιχειρούν» - αν θυμάμαι καλά). Ο Krugman το πάει ένα βήμα παραπέρα και υποστηρίζει ότι τα συμφέροντα των ραντιέρηδων (εισοδηματίες και μεγαλοεπιχειρηματίες) καλούνται να τα πληρώσουν οι υπόλοιποι όταν αυτά κινδυνεύουν. Δεν είναι τελείως λάθος. :) Στην Ελλάδα, έχει χρησιμοποιηθεί αρνητικά με αυτή την έννοια, ότι δηλαδή τα συμφέροντα των προνομιούχων τα πληρώνουν οι μικροί. Αλλά, στην Ελληνική αργκό ο όρος έχει τεντωθεί λίγο παραπάνω (φταίνε κι οι πολιτικοί που τον έχουν χρησιμοποιήσει με πολύ αρνητικές συνυποδηλώσεις): από εκεί που σήμαινε τον έχοντα ιδιοκτησία και εισόδημα εξ αυτής (είτε μέσω εργασίας και επιχειρηματικότητας είτε μέσω της παραγωγής εισοδήματος παθητικά (με τη μορφή ενοικίου, ας πούμε)), έφτασε να σημαίνει τον απατεώνα που ζει εις βάρος των άλλων.

  41. Γεωργία avatar
    Γεωργία 27/03/2013 09:24:07

    Καμιά επιτυχία δεν είχαν. Και η Χιλή σώθηκε στην μεγάλη κρίση του 81, επειδή δεν είχε πουλήσει σε ιδιώτες τα ορυχεία χαλκού της.

  42. Miltos avatar
    Miltos 27/03/2013 10:12:22

    Δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που γράφουν κάποιοι για μεγαλοκαταθέτες, ραντιέρηδες κτλ. .
    Συγγνώμη δηλαδή αλλά το κράτος δεν μας ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ όλους να διακινούμε όλα τα λεφτά μέσω τραπεζών; Δεν μας σπρώχνουν να έχουμε όλα λεφτά στην τράπεζα;
    Δηλαδή αν κάποιος πρέπει να πληρώσει π.χ. 5.000 ευρώ φόρο (με τα νέα μέτρα το εισόδημα με φόρο 5.000 δεν είναι και τόσο υψηλό) μπορεί να πάει στην τράπεζα με μετρητά και να πληρώσει; ΟΧΙ, δεν τα δέχονται. Πρέπει να είναι με επιταγή (δηλαδή από άλλη τράπεζα) ή από λογαριασμό κτλ.

    Αν δεν μπορούν να εγγυηθούν αυτά τα λεφτά που είναι στην τράπεζα τότε σε τι διαφέρει αυτό από το χρηματιστήριο του 1998-1999 όπου η κυβέρνηση Σημίτη έκανε προπαγάνδα υπέρ του να παίξεις τα λεφτά σου εκεί;
    Α όχι ξέχασα: Διαφέρει σε ένα βασικό σημείο: Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχεις τα λεφτά στην τράπεζα, δεν σε παροτρύνουν απλά. Αν πληρώνεις με μετρητά σε θεωρούν εγκληματία. Δήθεν για λόγους φοροδιαφυγής. Τρίχες κατσαρές: Αποδεικνύεται ότι το κάνουν για να μπορούν να στα πάρουν όποτε θέλουν από την τράπεζα.

    Αρα και κερατάς και δαρμένος: Και σε υποχρεώνουν να έχεις τα λεφτά στην τράπεζα και θα στα κουρέψουν δια νόμου. Μην ξεχνάτε ότι και μέχρι 100.000 (προς το παρόν - αύριο το όριο μπορεί να πάει π.χ. στα 10.000, αφού με νόμο αποφασίζουν μέσα σε μια νύχτα) είναι"εγγυημένες" οι καταθέσεις μέχρι το 2015. Μετά έχει ο Θεός (εμείς πάλι όχι).
    Να μίλαγε κανείς για φόρο ΕΠΙ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ίσως να μπορούσα να το καταλάβω. Αλλά "φόρος" επί του κεφαλαίου που προέρχεται από ήδη φορολογημένα ποσά;
    Οπως έγραψαν και αρκετοί παραπάνω αυτό είναι ένα νέο είδος "μετασοβιετικού κομμουνισμού". Εχει ψυχολογικά κατάλοιπα η Μέρκελ από τότε που ζούσε στην Αν. Γερμανία.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Miltos 27/03/2013 11:56:48

      +10000000000

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Miltos 27/03/2013 19:16:19

      Μίλτο, σωστά τα λες, αλλά οι άνθρωποι που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις είναι εκτός πραγματικότητας. Ζουν στον κόσμο τους, και φυσικά κάνουν τα πάντα για να σώσουν τις εθνικές τους οικονομίες, μιας και το ευρώ τελειώνει. Καλύτερα, το ευρώ τελειώνει στην Νότια Ευρώπη.

  43. perastikos avatar
    perastikos 27/03/2013 10:46:20

    Σε λίγο όλοι θα λένε λίρα και πάλι λίρα, δραχμη και πάλι δραχμή, λιρέτα και πάλι λιρετα!

  44. Ρηνα avatar
    Ρηνα 27/03/2013 11:47:45

    Νομιζετε οτι θα βρεθουμε στην ιδια κατασταση που ειμασταν οταν μπηκαμε στο ευρω; Αφου το πληρωσαμε πανακριβα θα ξαναπληρωσουμε πανακριβα και το να βγουμε....

  45. Zugzwang avatar
    Zugzwang 27/03/2013 16:27:44

    ΣHMEPA
    Νικολα Σαρκοζι: χανεται πλεον η εμπιστοσυνη στην Ευρωπη!

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Zugzwang 27/03/2013 20:40:57

      Ποιά εμπιστοσύνη; Ποιά Ευρώπη; Ποιό(ς) Σαρκοζί;

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Νιόβη 27/03/2013 21:44:59

        Σωστα!

  46. Zame avatar
    Zame 27/03/2013 21:18:27

    και οσο θυμάμαι πού μας λέγαμε πώς έρθουν οι κομμουνιστές και θα μας πάρουν τα σπίτια..δουλειες.. ακομα & τα χρήματα των καταθεσεων..

    Αλλα οταν η κλοπή βαφτίζεται ανερυθρίαστα παροχή..
    χτυπήσαμε ταβάνι και χάσαμε και τις αισθήσεις μας..
    από την ξετσίπωτη ορμή των μεταπτυχιακών απατεώνων..

    Μήπως να το ξανασκεφτούν αν χρειάζεται να προωθούν επιστήμες και επιστήμονες ..
    πού ορίζονται να υπηρετούν την ολιγαρχία και μάλιστα στην μη φιλική εκδοχή της..?