#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2011 11:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με αεροπλάνο ή με ελικόπτερο;




Η ώρα της Αλήθειας έφτασε: Το Μνημόνιο δεν βγαίνει!

Όχι μόνο θεωρητικά. Ούτε πρακτικά!

Κι αυτό δεν «μένει να φανεί» κάποια στιγμή, αργά η γρήγορα…

Ήδη φάνηκε! Πέραν πάσης αμφιβολίας.

Το λένε όλοι. Το φωνάζουν οι αγορές. Το ομολογούν και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Ακόμα και υπουργοί του…

Το φωνάζουν και οι αριθμοί.

Η ώρα της Αλήθειας έφτασε. Δεν είναι αύριο, μεθαύριο, σε λίγο…

Είναι τώρα!

 

Όλα τα άλλα σχέδια «δημοσιονομικής προσαρμογής», δηλαδή μείωσης των ελλειμμάτων του Δημοσίου, περιλαμβάνουν περικοπές ασφαλώς, αλλά προβλέπουν και στήριξη της οικονομίας για να αντέξει το σοκ των περικοπών.

Πώς γίνεται αυτό; Με υποτίμηση του νομίσματος!

Αυτό συνέβη πάντα και παντού! (με την μοναδική εξαίρεση της Εσθονίας, η οποία δεν έκανε υποτίμηση και …διαλύθηκε ως κοινωνία).

 

Εδώ υποτίμηση δεν έγινε, ούτε μπορούσε να γίνει, αφού είμαστε στο ευρώ.

Κι έτσι η οικονομία δεν είχε πουθενά να στηριχθεί και να «πάρει μπρος» μετά το σοκ. Κι αφού δεν μπορούσαμε να κάνουμε κανονική υποτίμηση, μας επέβαλαν «εσωτερική υποτίμηση». Για να βελτιώσουν την ανταγωνιστικότητά μας, λέει…

Όμως, αυτό υπήρξε «δεύτερη πλάνη χείρων της πρώτης».

Κι ολοκλήρωσε την καταστροφή!

Διότι η «εσωτερική υποτίμηση» σημαίνει μείωση μισθών και τιμών, ώστε να γίνουν πιο ανταγωνιστικά τα εγχώρια προϊόντα.

Αλλά αν πέσουν ταυτόχρονα μισθοί και τιμές, δυσκολεύει η είσπραξη εσόδων από το κράτος. Ακόμα κι αν δεν υπάρχει ύφεση, το δημόσιο εισπράττει – στην αρχή τουλάχιστον – λιγότερα.

Όμως, αυτό προσκρούει στον άλλο στόχο – τον πιο άμεσο και επιτακτικό: να μειωθεί το έλλειμμα! Που απαιτεί το κράτος να εισπράττει περισσότερα

Κι ύστερα – το πιο σημαντικό: εδώ δεν έγινε μείωση μισθών και τιμών.

Έγινε μείωση μισθών με ταυτόχρονη αύξηση τιμών (αφού αύξησαν τους έμμεσους φόρους, ΦΠΑ κλπ.).

Το αποτέλεσμα ήταν η αγοραστική δύναμη να πάθει καθίζηση, να πολλαπλασιαστούν τα λουκέτα και να εκτιναχθεί η ανεργία.

Τα δημόσια έσοδα χτυπήθηκαν ακόμα περισσότερο. Οι δημόσιες δαπάνες διογκώθηκαν από τα επιδόματα ανεργίας (άσε τα «διαφυγόντα έσοδα» από τα ασφαλιστικά ταμεία)…

Και το τελικό αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγει το έλλειμμα πιο πολύ.

* Αντί να μειώσουν το έλλειμμα ερημοποίησαν την Ελληνική Οικονομία.

* Αντί να εξυγιάνουν τα δημόσια Οικονομικά φτωχοποίησαν βίαια την Ελληνική Κοινωνία!

* Αντί η φετινή χρονιά, το 2011 - η δεύτερη του Μνημονίου - να είναι η χρονιά της «εξομάλυνσης» μετά το αρχικό σοκ, τώρα είναι που… ξεχαρβαλώθηκε το σύμπαν:

Μόνο στο πρώτο τρίμηνο του 2011, τα δημόσια έσοδα έχουν υστέρηση 16 ποσοστιαίων μονάδων! Και τους ζητάνε πρόσθετα περιοριστικά μέτρα. Επιπρόσθετα και πρόσθετα επί των προσθέτων...

Κι όλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά!

Ενώ οι κερδοσκόποι στις διεθνείς αγορές τους «πυροβολούν» κάθε μέρα.

Κι έφτασε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα κάποιου, μια ανώνυμη κακοήθεια, να ρίξει το Χρηματιστήριο. Σε τέτοιο χάλι φτάσαμε…

 

Συμπέρασμα, ο κ Παπανδρέου έχει τρείς επιλογές:

-- Να πάρει το αεροπλάνο της γραμμής και να φύγει, αφήνοντας πίσω την παραίτησή του. Δεν θα είναι πολύ «ηρωική έξοδος», αλλά τουλάχιστον δεν θα χρειαστεί να φύγει με… ελικόπτερο λίγο αργότερα και υπό πολύ πιο δραματικές συνθήκες.

--Δεύτερον, να πάει άμεσα σε εκλογές κάτι που θα ισοδυναμεί, βέβαια, με έμπρακτη ομολογία συνολικής αποτυχίας, οδηγώντας σε συντριβή του ΠΑΣΟΚ! Κι αφήστε τις δημοσκοπήσεις να λένε. Καμία δημοσκόπηση δεν ρωτά πως θα αντιδρούσε το κοινό, αν γίνονταν σήμερα εκλογές υπό τέτοιους όρους…

-- Τρίτον, να παραδεχθεί δημόσια την αποτυχία του, να ομολογήσει το λάθος του, να ζητήσει συγγνώμη και να δηλώσει ότι θα παραμείνει στην πολιτική τουλάχιστον για να βοηθήσει την επανόρθωση του δικού του σφάλματος.

Αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει την αρχή μιας ομαλής διαδοχής, χωρίς επιδείνωση της κρίσης, με προτεραιότητα την αλλαγή Πολιτικής και την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου. Με αποκλειστικό ζητούμενο να υπάρξει άμεσα Ανάκαμψη.

Κάτι τέτοιο θα δικαίωνε απόλυτα το Σαμαρά και θα τον έκανε κύριο του παιγνιδιού.

Ουσιαστικά θα αναλάμβανε τη διακυβέρνηση ο Σαμαράς, αλλά σε συνθήκες λιγότερο πολωτικές για τη χώρα και με ευρύτατη στήριξη από παντού.

Μόνο που τέτοιο θάρρος δεν φαίνεται να διαθέτει ο  Γιώργος Παπανδρέου.

Κι έτσι, για την ώρα, δεν κάνει τίποτε και εμμένει στην ίδια καταστροφική Πολιτική.

Το μόνο που φαίνεται να σκέφτεται είναι κάποιος κυβερνητικός ανασχηματισμός. Που θα του δώσει, όμως, ελάχιστο πρόσθετο χρόνο:

-- Γιατί αν διώξει τον Παπακωνσταντίνου, ουσιαστικά ομολογεί την αποτυχία της πολιτικής του.

-- Κι αν τον κρατήσει, δημιουργεί τεράστια απογοήτευση ακόμα και στους δικούς του…

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Και σ’ αυτό…



Ο κ. Παπανδρέου μάλλον δεν έχει καταλάβει σε τι αδιέξοδο βρίσκεται.      Πολύ πέρα από το προβλήματα που παρέλαβε.

Του το είπε άλλωστε, ο ίδιος ο Απόστολος Κακλαμάνης δημόσια:

Τα κάνατε χειρότερα…

Κάποτε κατηγορούσε τον Κώστα Καραμανλή ότι «δραπέτευσε».

Σε λίγο θα παρακαλά να έχει κι αυτός τη δυνατότητα να αποχωρήσει με παρόμοιο τρόπο.

Διότι ο κ. Παπανδρέου κινδυνεύει να φυγαδευτεί με πολύ χειρότερο τρόπο

ΝΖ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 22/04/2011 11:41:02

    Κατά την άποψη μας, εάν δεν περιορισθούν οι τόκοι και δεν διακανονισθεί το συνολικό δημόσιο χρέος, οι πιθανότητες επίλυσης του προβλήματος σήμερα είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Εάν η κυβέρνηση μας είχε ενεργοποιηθεί σωστά και έγκαιρα, καθώς επίσης εάν δεν είχαμε υποχρεωθεί στην «υφεσιακή» πολιτική του ΔΝΤ, η Ελλάδα θα είχε μεν δυσκολίες, αλλά δεν θα αντιμετώπιζε αδιέξοδα – πόσο μάλλον την απειλή της χρεοκοπίας. (πηγή http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2333.aspx ).

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 22/04/2011 11:43:57

    Με αεροπλάνο ή με ελικόπτερο? Σοβαρά μιλάτε? Με φάπες και γιαούρτια! Όλος ο συφερτός του.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ TopGunZ 22/04/2011 13:20:05

      Με χειροπέδες.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ TopGunZ 22/04/2011 23:50:04

      Στο Γουδί αγαπητέ, και αυτή τη φορά εν δικαίω και όχι εν αδίκω όπως το '22.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ ΑΡΚΑΣ 23/04/2011 20:58:10

        ΜΕ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ θα γκρεμοτσακιστει κι αυτος και η Εξωγηινη "κυβερνηση"-Συμμορια του , που τωρα επιτιθεται στην Ελλαδα.....
        Ηρθαν απο εναν περιεργο πλανητη απο αλλο γαλαξια..... τον "Πρασινο Πλανητη"(εκει που εχει και πρασινη αναπτυξη, πρασινα αλογα, ηλεκτρονικες καρτες του πολιτη, ηλεκτρονικα βιβλια, μεταλλαγμενα τροφιμα, ) .... ετσι λεγεται ψαξτε να δειτε που υπαρχει.....
        THEY CAME .....from OUTER SPACE.....!!!!!!

        Κι εκει θα επιστρεψουν με τις ΚΛΩΤΣΙΕΣ!!!!

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/04/2011 11:49:41

    "Με αεροπλάνο ή με ελικόπτερο;"
    Με τις κλωτσιές καλύτερα........

  4. Παναγος avatar
    Παναγος 22/04/2011 11:50:12

    Χρονια Πολλα NZ.
    ΟΥΤΕ ελικοπτερο ΟΥΤΕ να φυγει.

    ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΕΔΩ και να λογοδοτησει.
    Και δεν απαλλασσεται ΠΑΝΤΑ ο "πασα ενας" λογω βλακειας.

    Ανθρωπινα μπορουμε να επιδειξουμε λιγη κατανοηση.
    Ουτως η αλλως η θανατικη ποινη εχει καταργηθει.

    (κακως κατα την αποψη μου).

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/04/2011 12:02:16

    ο εγωισμος του ΓΑΠ και η μαμα, ποτε δε θα επιτρεψουν αποτυχια του ονοματος...!
    θα μεινει εδω, οπως ο Δρακος, θα μας πει οτι εγω πολεμησα για το καλο σας γιατι τα $$ τα εφαγε η ΝΔ... και εσεις δεν εκτιμησατε τις προσπαθειες του ΠΑΣΟΚ και εμου προσωπικα!! θα κατσει στην απ εξω και θα μας Πρασινιζει το ειναι μας μεχρι να τον πετυχουμε σε καμια βολτα με το κανω να του κανουμε πατητη !!

    ΠΠ

    • Ηφαιστίωνας avatar
      Ηφαιστίωνας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/04/2011 22:48:49

      ΠΠ, να κάνω μιά αφελή σκέψη; Μήπως αυτό ήθελε η κ. Τσάντ, να εξευτελίσει το όνομα, παίρνοντας έτσι την εκδίκησή της και έβαλε γι αυτό τον... "πανέξυπνο" γιο της;;

  6. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 22/04/2011 12:32:59

    Καλη Ανασταση για ολους
    Γενικως οι πολιτικοι στην ελλαδα δεν φευγουν
    γιατι υπαρχη νομοθετιμενη ατιμωρισια
    Αναγκαια η αλλαγη του νομου περι ΜΗ ευθυνης υπουργων

  7. fantomas avatar
    fantomas 22/04/2011 12:34:47

    καλο!!!

  8. an.vorinos avatar
    an.vorinos 22/04/2011 12:51:53

    Τo Πασοκ ειναι εδω, ειναι παντου ,εχει ακομη σοβαρο εργο να επιτελεση.Δεν ολοκληρωσε το καταστροφικο του εργο , που ειναι η πληρης διαλυση του ελληνικου κρατους που εστησαν οι νικητες Γραμμου και του Βιτσιου . Μη λησμονειτε το ακρονυμιο του. Πατερα Αναπαυσου Συνεχιζω Ολοκληρωτικη Καταστροφη=ΠΑΣΟΚ

  9. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 22/04/2011 13:12:14

    Aν αποδειχθεί ότι όλο αυτο ηταν οργανωμένο και προσχεδιασμενο δεν αρκεί η φυγή ή το γιαούρτωμα..
    Δικαστήριο και ποινές (όχι τύπου Μαντέλη 7000 με αναστολή αλλά τύπου συνταγματαρχών, δηλαδή ισόβια και κατασχεση περιουσιών)

  10. HΛΙΑΣ avatar
    HΛΙΑΣ 22/04/2011 13:23:16

    μπορούν απλά να μας αδειάσουν την γωνιά?

  11. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 22/04/2011 13:28:31

    Με μία φρεγάτα με την ημισέληνο θα ήταν εφικτό, παρακαλώ; Όχι για τίποτα άλλο, αλλά γιατί αφ’ ενός το παιδί είναι λάτρης του υγρού στοιχείου και αφ’ ετέρου δεν πιστεύω να εμπιστεύεται τους «αντιπαραγωγικούς»!

  12. dosilhthos avatar
    dosilhthos 22/04/2011 14:09:24

    μπλα...μπλα.μπλα... οσο ασχολουμαστε νε αναλυσεις ο τζεφρυ θα ζει και θα βασιλευει. μαζι με το συρφετο του.Αλλα δεν υπαρχει ηγετης να μας κατεβασει στο πεζοδρομιο. θυμαστε τον παππου του σημερινου πρωθυπουργο? με τον ανενδοτο? που αναγκασε τον καραμανλή να φυγει νυχτα στην Γαλλία?Οχτακοσιες χιλιαδες πηγαμε να ψηφισουμε την ηγεσία την ΝΔ.αντε Σαμαρα... παρε την σημαια και μπρος... και μεις μαζι σου...αλλα που... τον αφηνουν οι ντιντιδες? μονο φιλολογικές συζητησεις... αντι να αναρωτιόμαστε λοιπον..με ελικόπτερο η αεροπλανο... ας αναρωτηθούμε...[παρχει ηγετης? δυστυχως μονο με φωτια και μαχαιρι υπαρχει ελπιδα να ξεφυγουμε απο τον τιτανικο...

    • anonymous avatar
      anonymous @ dosilhthos 22/04/2011 20:19:02

      Αυτό τον ανένδοτο πληρώνουμε τώρα. Μας οδήγησε στη δικτατορία και το Κυπριακό, μετά τη δικτατορία ήταν φυσιολογικό να πάρει μέσω του ΠΑΣΟΚ τα ηνία η αριστερά και να μας χρεοκοπήσει.

  13. manos avatar
    manos 22/04/2011 14:26:07

    Καμμία πασοκική κυβέρνηση δεν παραδέχθηκε σφάλματα ή αποτυχίες.
    Από δω το φέρνανε από κει το πηγαίνανε, πάντα είχαν λάθος οι άλλοι.
    Πρέπει εμείς να τον διώξουμε, αλλιώς θα μας κάτσει στο σβέρκο μέχρι να πούμε το ψωμί ψωμάκι.
    Ενωμένοι ιδιωτικοι και δημόσιοι, αστυνομία και πολίτες, φορτηγατζήδες και αγρότες, κ.λ.π.
    Ας φύγει και μετά θα δούμε.
    Οσο για το αεροπλάνο ή ελικόπτερο, αυτό θα το αποφασίσουν οι πάτρονές του.
    Χρόνια Πολλά σε όλους και να έχετε πίστη.

  14. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 22/04/2011 14:27:36

    Μιας και πλησιαζει η μεταγραφικη περιοδος, συμφερει ανταλλαγη Γ.Α.Π. με Κανταφι χωρις Μαμα αλλα με προικα δυο πετρελαιοπηγες ?

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 22/04/2011 14:39:02

    Ας δείξουμε λίγο ιπποτισμό. Ας του επιτρέψουμε να φύγει με αξιοπρέπεια. Όχι και χειροπέδες. Με λυτά τα χέρια,στημένος στο εκτελεστικό απόσπασμα, αλλά χωρίς μαύρο μαντήλι στα μάτια. Να βλέπει την χαρά στα μάτια αυτών που θα τον πυροβολούν.

  16. nick avatar
    nick 22/04/2011 15:03:54

    Αν νομίζετε ότι οι ΠΑΣΟΚ θα σηκώσουν τα χέρια και θα φύγουν έτσι απλά, κάνετε πολύ μεγάλο λάθος.
    Μιλάμε για τον ορισμό του τέλειου νεοταξίτικου κόμματος-εργαλείου: φέρνει σε πέρας οποιαδήποτε αποστολή του αναθέσουν (ΔΝΤ), κάνει το άσπρο-μαύρο για πλάκα (ποιος δημιούργησε το χρέος?), δε λέει σχεδόν ποτέ την αλήθεια και έχει παράλληλα εκατομμύρια πιστούς (& εγκεφαλικά ανεπαρκείς) που είναι ικανοί να πανηγυρίσουν και για τη μεγαλύτερη αποτυχία, ικανοί να χαίρονται ακόμη κι αν τους κοροιδεύουνε στα μούτρα τους (λεφτά υπάρχουν), αν τους γονατίζουν οικονομικά, αν τους κλέβουνε (χρηματιστήριο).
    Αν αναλογιστεί κανείς και το αδιανόητο γαι δημοκρατικό πολίτευμα αβαντάρισμα από τα ΜΜΕ της διαπλοκής, ένα συμπέρασμα βγαίνει: Αυτό δεν είναι κόμμα, είναι η χαρά της νέας τάξης.
    Θέλει πολύ αγώνα γαι να πέσουνε. Το βέβαιο είναι ότι θα κάνουν τα πάντα για να μη πέσουνε.

    • Πάτερ avatar
      Πάτερ @ nick 22/04/2011 17:48:27

      Δεν έχω διαβάσει κάτι περισσότερο εύστοχο το τελευταίο διάστημα...

      • nick avatar
        nick @ Πάτερ 22/04/2011 19:45:08

        Να είσαι καλά φίλε μου, καλή Ανάσταση

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ nick 22/04/2011 19:02:25

      Nick, κατάφερες να συμπυκνώσεις τα πάντα, που χαρακτηρίζουν το καθεστώς ΠΑΣΟΚ, σε λίγες μόλις γραμμές. Μπράβο σου γι αυτό!
      Σε επιβεβαιώνει δε απόλυτα παρακάτω με το σχόλιο του, ο tiramola.
      Μου κάνει εντύπωση που θυμήθηκε το ζέπελιν και όχι το κανό! Ίσως κάτι να σημαίνει. Καλή Ανάσταση!

      • nick avatar
        nick @ Αφροδίτη 22/04/2011 19:44:38

        Αφροδίτη, Καλή Ανάσταση και καλή λευτεριά στην πατρίδα!

    • Striker avatar
      Striker @ nick 22/04/2011 19:36:00

      Έχεις δίκιο Nick, είναι αποφασισμένοι για όλα. Όμως χωρίς να αισιοδοξώ ιδιαίτερα βλέπω την ταχύτατη μεταστροφή και συνειδητοποίηση της κοινωνίας μετά το αρχικό σοκ που υπέστη. Η κάθε μέρα δουλεύει υπέρ της αλήθειας και ροκανίζει αυτούς που την αποκρύπτουν. Αυτό είναι και το νόημα του κειμένου, οτι δεν μπορούν άλλο να κρύβονται. Και ό,τι και να επιλέξουν για να ξεφύγουν από τη θέση που έχουν περιέλθει, όπως και αν το παρουσιάσουν, η αποτυχία τους θα αποκαλυφθεί οικτρά.
      Καλή Ανάσταση σε όλους!

      • nick avatar
        nick @ Striker 22/04/2011 19:58:22

        Εχεις απόλυτο δίκο. Κάθε μέρα που περνάει (για την ακρίβεια: κάθε ώρα που περνάει), όλο και περισσότεροι μεταστρέφονται και συνειδητοποιούν τι, πως και για ποιο λόγο συμβάνει. Γι' αυτό κάθε μέρα που παραμένουν στην εξουσία είναι όφελος για την πατρίδα (όσο κι αν αυτό ακούγεται παράξενο). Κάθε μέρα που περνάει απογυμνώνοννται, γελοιοποιούνται, αυτοδιαλύονται. Είναι μοναδική περίπτωση, αλλά αυτή τη φορά το γάντζωμα του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία πιθανότατα θα το οδηγήσει στη διάλυσή του. Επειδή όμως όλο το "σύστημα" τους στηρίζει μέχρι αηδίας, για να φτάσουμε εκεί χρειάζονται από όλους μας 3 απλά πράγματα: αγώνας, αγώνας, αγώνας.
        Καλή Ανάσταση!

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ nick 23/04/2011 01:31:17

      Έτσι, η εξουσία είναι γλυκιά και το καθήκον τους πάνω απ' όλα....

    • John avatar
      John @ nick 24/04/2011 00:00:13

      To petyxes file mou.

  17. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 22/04/2011 15:07:48

    Πόσο κακοί είστε τις Άγιες αυτές ημέρες;
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να τον αφήσουν σε μια χαβούζα να κάνει κανώ και δίπλα, μέσα στα βοθρολύματά τους να κολυμπάει ο Πάγκαλος, ο Καρχιμάκης και τα λοιπά συντρόφια τους;

  18. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 22/04/2011 15:44:46

    Εγώ θα του πρότεινα να την κάνει με κανό με την προϋπόθεση να περάσει από Κάβο Ντόρο με εννιάρι.

  19. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2011 15:49:22

    Ούτε ελικόπτερο, ούτε αεροπλάνο, ούτε ζέπελιν.
    Με τα πόδια και ο λαός θα τον αποθεώνει!
    tiramola speaking

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ tiramola 22/04/2011 18:44:15

      Θα τον αποθεώνει συμφωνώ, αλλά με τί και πώς;;

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Λιζα Αλεξίου 22/04/2011 21:46:47

        Με παπούτσια, που δεν σηκώνουν άλλη επισκευή στον τσαγκάρη. Τα γιαούρτια χρειάζονται και οι ντομάτες από τις λαϊκές δεν περισσεύουν πια!
        Καλή Ανάσταση!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ tiramola 22/04/2011 23:53:49

      Πάλι ληγμένα, χρονιάρες και άγιες ημέρες. Ήμαρτον, πρόσεχε λίγο βρε παιδί μου την υγεία σου!

  20. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/04/2011 15:57:54

    Καλό Πάσχα σε όλους!!!
    Κάποιες παρατηρήσεις.
    Τα ελληνικά ομόλογα αυτή τη στιγμή είναι είδη υποτιμημένα.
    Δλδ στα χαρτοφυλάκια των διαφόρων τραπεζών έχει γίνει είδη η λεγόμενη "απομείωση"...αυτά προβλέπονται από τα IFRS (International Financial Reporting
    Standards - Διεθνή Πρότυπα Χρηματοοικονομικής Πληροφόρησης )των τραπεζών (Κλαδικό Λογιστικό Σχέδιο Τραπεζών) .
    Τι είναι απομείωση : όσοι τηρούν IFRS έχουν ένα εργαλείο, μπορούν να κάνουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα αποτιμήσεις σύμφωνα με την εύλογη αξία ...και εδώ είναι το ωραίο...
    Σύμφωνα με τη θεωρία εύλογη αξία είναι : Το ποσό με το οποίο ένα στοιχείο ενεργητικού θα μπορούσε να ανταλλαγεί ή ένα στοιχείο παθητικού να διακανονισθεί, μεταξύ μερών που ενεργούν ενσυνείδητα και με τη θέλησή τους, στα πλαίσια μιας εύλογης και δίκαιης συναλλαγής.
    Όποτε όταν ένα στοιχείο του χαρτοφυλακίου χάνει από την αξία του απομειώνεται...και αυτή η απομείωση πηγαίνει στις ζημίες στα Αποτελέσματα Χρήσης των Τραπεζών...
    Πως γίνεται η αποτίμηση των ομολόγων?
    Πόλυ απλά ισχύει ο λόγος Δάνειο/Επιτόκιο Δανεισμού οπότε όπως μπορεί να συμπεράνει κάποιος όσο αυξάνεται το επιτόκιο δανεισμού (τα spreads) τόσο μειώνεται η αξία του εκάστοτε ομολόγου που έχει στο χαρτοφυλάκιο της τράπεζα.
    Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω ένα hair cut θα είναι ΚΑΙ προς το συμφέρον των δανειστών μας.
    Γιατί?
    Φανταστείτε, τα ελληνικά ομόλογα που έχουν χάσει το μεγαλύτερο μέρος της αξίας τους (έχουν χαρακτηριστεί ως junk) ίσως στο 60%-70%...ξαφνικά να προτείνει η Ελλάδα hair cut στο 20%...η αξία τους θα ανέβει, λογικό επακόλουθο, αύξηση κερδών για όσους έχουν τα συγκεκριμένα ομόλογα...αφού όπως είπα παραπάνω έχουν την δυνατότητα να κάνουν συνεχόμενες αποτιμήσεις!
    Παρακαλώ όποιος έχει γνώση επί του αντικειμένου να σχολιάσει την συγκεκριμένη σκέψη-πραγματικότητα για εμπλουτισμό των γνώσεων μας!

    ΥΓ: Το παραπάνω μπορεί να χαρακτηριστεί σαν αναδιάρθρωση με βάση τα IFRS.

  21. faaithonas avatar
    faaithonas 22/04/2011 16:29:06

    Ας εξετασει και το ενδεχόμενο κανό και ποδήλατο θα μας κοστισει λιγότερο .

    • tiramola avatar
      tiramola @ faaithonas 23/04/2011 01:45:46

      Ποσά λιγότερα από όσα έδωσε ο Σιούφας στους συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ?

  22. antanistimi avatar
    antanistimi 22/04/2011 16:46:51

    Καποιος φιλος αναφερει για το αν ειναι οργανωμενο και σχεδιασμενο.
    Απο ποιους,πως, σε ποιο βαθμο?Ποιοι ειναι στο κολπο,ποια η μεθοδος?
    Σε ποιο σημειο μας αφορα στην καθημερινοτητα?Τι θελουν τελικα να πετυχουν?
    Παραδειγμα 1.
    Μου κατεβασαν το πλαφον στην τραπεζα 70% απροειδοποιητα.Ειμαι πεντακαθαρος(ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ,ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΙΔΡΩΤΑ),επιταγες,δανεια,φορολογικη-ασφαλιστικη ενημεροτητα απ` οτι και αυτοι λενε εικονα αριστη.Σε ερωτηση γιατι, μου ειπαν ειναι εντολη για ολους και αν θελω να βρω εγγυητη για να συζητησουν καποια μικρη αυξηση.
    Παραδειγμα 2.
    Σε αλλη τραπεζα ειχαν παρει δανειο οι γονεις μου το οποιο επειδη πεθαναν το πληρωνω εγω απο το 2002.Δεν εχω καθυστερηση ειναι εξυπηρετουμενο κανονικα και πριν ενα μηνα ζητησα να μου μειωσουν την δοση στο μισο για ενα χρονο.Εστειλαν αιτηση και η απαντηση ηταν αρνητικη.Αρνηθηκαν με εντολες απο κατω να διευκολυνουν τη κατασταση ενω ειμαι συνεπεστατος και οπως ειπα πριν πεντακαθαρος.
    Παραδειγμα 3.
    Πηγα να ανοιξω πλαφον σε αλλη τραπεζα .Ειχε προηγηθει συζητηση με φιλο ο οποιος δεν μπορεσε να ανοιξει και με ''προκαλεσε'' πως ουτε σε μενα θα ανοιγαν.Ετσι πιο πολυ για να μας λυθει η απορια πηγα και πραγματι ενω τα οικονομικα μου στοιχεια και ο τραπεζικος μου καθρεπτης ηταν αψογα οπως μου ειπαν ,
    αρνηθηκαν γιατι οι εντολες που εχουν απο κατω ειναι αρνητικες για ολους.
    Ολα αυτα εν μεσω απιστευτης στενοτητας,ρευστων,πωλησεων, εκτοξευσης της ανεργιας και εξαφανιση καθε ελπιδας.
    Αν τωρα την πιο κρισιμη ωρα μου στερουν τα οποια οπλα εχω,πως να αγωνιστω?
    Αν αντι να διευκολυνουν την κατασταση,την επιβαρυνουν(διαβασατε φυσικα την δηλωση οτι οποιος δεν μπορεσε να πληρωσει 2 δοσεις απο την περαιωση θα βγαινει στη σεντρα)πως περιμενουμε να δουμε φως?
    Αυτα και αλλα πολλα τα οποια με κανουν να βλεπω σχεδιο εξοντωσης της βασης,του παραγωγικου τομεα,της μεσαιας ταξης.Ειμαστε εμεις στο σταυρο τωρα....και τα σφυρια βαρανε τα καρφια ασταματητα.

  23. kiki avatar
    kiki 22/04/2011 17:32:54

    Καλα και χριστιανικα μερες που ειναι.
    Να συλληφθουν ολοι, να δημευτει η περιουσιας τους ολων, και στο εξωτερικο, και επισης εχουμε σκεφτει να κανουμε λοφο τον Ταυγετο, αρα χρειαζομαστε χερια για κασμα, οπως εχει πει και ο Φαηλος γαρμπιλι, να 165 εργατς ετοιμους δραστηριους δουλευταραδες.
    ετσι θα γλυτωσουμε αν καατεβει ο Ταυγετος και τις ανεμογεννητριες.
    Καλο Πασχα σε ολους σας,
    καλη Ανασταση , στην πατριδα, στις οικογενειες σας και σε εσας.

  24. manos avatar
    manos 22/04/2011 17:43:36

    Χρόνια σου πολλά.
    Μήπως να σκεφθείτε να τον ψηλώσετε τον Ταύγετο?
    Εκεί σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα.
    Μετά θα τους στείλετε να ψηλώσουμε και τον Ψηλορείτη, με τη βοήθεια τοπικών επίορκων.

  25. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 22/04/2011 17:55:43

    ουτε με το ενα ουτε με το αλλο! αν ξεφυγει εστω και ενας απο αυτους εχουμε αποτυχει! να πεσουν ΟΛΟΙ στα χερια μας και να λογοδοτησουν
    καλη ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

  26. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 22/04/2011 18:17:43

    GR ,love it or leave it.

  27. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 22/04/2011 18:31:45

    Η ώρα της Αλήθειας έφτασε, η ώρα της δράσης πότε;;;;

  28. anonymous avatar
    anonymous 22/04/2011 18:33:15

    Tα άκουσε η Νταλάρα στην Σύρο

    Της τα "έψαλλαν" για το μεταναστευτικό
    H Άννα Νταλάρα επισκέφτηκε τη Σύρο και οι κάτοικοι της περιοχής την υποδέχτηκαν με διαμαρτυρίες.
    Την εμφανισή της σε εστιατόριο της Ερμούπολης πραγματοποίησε η Υφυπουργός Εργασίας Άννα Νταλάρα. Μόλις έγινε αντιληπτή η παρουσία της απο κατοίκους, μερίδα παρευρισκομένων στο εστιατόριο την πλησίασαν και εκφράστηκαν εις βάρος της διαμαρτηρίες για το μεταναστευτικό, αλλά και για την όλη της στάση απέναντι στα προβλήματα του λαού.
    Την κατηγόρησαν μάλιστα για απάθεια, αδιαφορία και ανευθυνότητα απέναντι στο μεταναστευτικό ζήτημα της χώρας καθώς και στα εργασιακά προβλήματα των πολιτών.
    “Τους δώσαμε να καταλάβουν ότι η όποια εμφάνιση πολιτικών σε δημόσιο χώρο θα αντιμετωπίζεται με το χλευασμό” είπαν οι διαμαρτυρόμενοι κάτοικοι. Μαζι της ήταν ο σύζηγος της του οποίου η συμπεριφορά έφτασε σε σημείο τραμπουκισμού, όπως καταγγέλλουν πολίτες της Σύρου.
    Newpost

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ anonymous 22/04/2011 18:45:02

      Να και η δράση!! Έστω κι έτσι!

  29. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 22/04/2011 18:50:06

    ΜΕ ΧΩΚ ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΣΟΥΔΑ,ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΣΤΡΤΙΩΤΙΚΗ ΠΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΑΛΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ ΤΟ CONNEKTIKAT.

  30. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 22/04/2011 19:07:30

    7 μηνες γραφουμε αεροπλανα,βαπορια,ελικοπτερα,καικια και ο Jeffrey ειναι ακομη εδω ....τοσο κοτες ειμαστε!!!!!

  31. Φούλης avatar
    Φούλης 22/04/2011 19:26:41

    Θα έρθει ο Σαμαράς και θα διατηρήσει τα επαγγέλματα κλειστά, ήδη ανακοίνωσε πως θέλει τα άχρηστα στρατόπεδα, ίσως και τα ΤΕΙ. Τι να ελπίζουμε από τους αντι-ντιντίδες του Φαήλου, μάλλον τίποτα.

  32. vaggelis avatar
    vaggelis 22/04/2011 20:52:05

    κυριοι φοβουνται να αναγγειλουν μετρα γιατι θα αντιδρασει ο κοσμος Ο γιωργακης εχει δουλεια να κανει ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ καλη ΕΠανασταση σε ολους

  33. moriarty avatar
    moriarty 22/04/2011 23:11:07

    Φίλτατε «ΝΖ», το πρόβλημα δεν είναι οι επιλογές του ΓΑΠ... Το μέγα ζητούμενο είναι οι επιλογές της χώρας. Δυστυχώς, η κομματοκρατία μας έχει ρίξει σε τέτοιο σημείο διάλυσης (ηθική κρίση, διαλυμένη δημόσια διοίκηση, δαιδαλώδες νομικό σύστημα, ανάπηρη δικαιοσύνη), ώστε οι επιλογές αυτές να διαφαίνονται ανύπαρκτες, ιδιαίτερα με τα ίδια φθαρμένα υλικά στο πολιτικό προσκήνιο.

  34. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/04/2011 00:49:36

    Ωραία φώτο..Τίτλος της "Πόντιος ΜΑΤ σε διακοπές στη Σελήνη"

  35. antanistimi avatar
    antanistimi 23/04/2011 01:00:11

    http://www.youtube.com/watch?v=5jHzzEtecwI

  36. stroumfaki avatar
    stroumfaki 23/04/2011 01:39:46

    Ούτε ένας φυλακή δεν θέλω να πάει.... όπως άκουσα πρόσφατα απο έναν οικονομολόγο, η κατάλληλη τιμωρία είναι η εξής:

    1. Παραμονή στη χώρα για πάντα (Δεν θα φύγει κανένας)
    2. Δήμευση όλης της περιουσίας τους, αυτών και των συγγενικών τους προσώπων άμεσα και όλα θα πάνε υπερ δημοσίου. Ούτε ένα ευρώ στη τσέπη.
    3. Και επειδή δεν είμαστε άκαρδοι, όπως και αυτοί, θα τους δίνουμε 400 ευρώ σύνταξη (υπέρ αρκετή, σύμφωνα με αυτούς για να ζήσει ένας συνταξιούχος) και θα τους δώσουμε τη δυνατότητα έτσι να ζήσουν τη ζωή που ονειρεύεται και ο κάθε συνταξιούχος και μισθωτός σήμερα με τα 400-700 ευρώ μισθό.

    Αυτή είναι τιμωρία......

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ stroumfaki 23/04/2011 11:59:30

      H πιο σωστή άποψη για το μέλλον που αξιζουν...

  37. Tem avatar
    Tem 23/04/2011 11:01:17

    πέντε ευρώ σύνταξη την ημέρα και πολλά είναι για τους αλήτες πασόκους πολιτικούς

  38. Twins avatar
    Twins 23/04/2011 17:18:51

    Μην βιαζόσαστε τόσο να ξεγράψετε την Ελλάδα..

    Φαίνεται οτι ή αγορά έχει πιάσει πάτο..και ίσως να είμαστε τώρα στο κατότατο σημείο.... Με οδηγό τις εξαγωγές και με ελπίδα ένα καλό καλόκαιρι για την βαριά μας βιομηχανία τον Τουρισμό ίσως να αρχίσουμε να βλέπουμε ανάκαμψη και θετικά πρόσημα από τον Σεπτέμβριο

  39. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 27/04/2011 22:41:44

    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ... 1)ΑΡΣΗ ΤΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ, ΚΑΙ ΑΡΣΗ ΤΙΣ ΠΕΡΑΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.2)ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ,ΥΠΟΥΡΓΟΙ,ΥΦΙΠΟΥΡΓΟΙ ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ Κ.Α.3)ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΕΙΧΑΝΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ(ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ,ΥΠΑΛ.ΥΠΟΥΡ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Κ.Α).ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ.

  40. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 28/04/2011 21:34:12

    ΤΟ ΠΑΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΕ ΟΙ ΧΑΛΑΡΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΙ ΑΠΟ ΤΟ [ Κ Κ Ε ] ΚΑΙ
    ΑΠΟ ΤΟ [ ΣΥΡΙΖΑ] ΕΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΗ
    ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΔΟ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ
    ΤΗ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΕΑΝ ΠΕ
    ΡΙΜΕΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΙ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ
    ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΗΟΤΗΤΑ ΜΑΛΟΝ ΘΑ
    ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΚΑΜΙΑ [ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ] ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ
    ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟΝ [ ΛΑΟ ] ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΙ.........