#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2011 15:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη γκάφα του ΒΗΜΑΤΟΣ ξεγυμνώνει την προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ!!!




 Στο ΒΗΜΑ, μάλλον στη βιασύνη τους να στηρίξουν την κυβέρνηση με τις επιστολές Δούκα, διέπραξαν γκάφα ολκής.

Αντιγράφω την επιστολή του κ. Δούκα:

20 Ιουλίου 2004 - «Τα ταμεία είναι άδεια, υπάρχουν κρυφά χρέη»

 

«Όπως διαγράφονται τα ταμειακά έσοδα/έξοδα για την περίοδο Ιανουάριος - Μάιος 2004, το “ταμειακό” έλλειμμα ήταν της τάξεως των 7,4 δισ.

 

Για το εξάμηνο Ιανουάριος- Ιούνιος 2004το “ταμειακό” έλλειμμα αυξήθηκε στα 12,14 δισ. ευρώ.

Όπως και να έχει το θέμα, εκτιμώ πως το δωδεκάμηνο θα είναι σημαντικά υψηλότερο από τα ανοίγματα του εξαμήνου. Δηλαδή, το ταμειακό “άνοιγμα” μπορεί και να ξεπεράσει τα 18 δισ. ευρώ ή το 11% του ΑΕΠ!

Οι υπερβάσεις στις πρωτογενείς δαπάνες θα ξεπεράσουν αυτές που προβλέπονται στον τακτικό προϋπολογισμό κατά 2,9 δισ. ευρώ περίπου.

 

Δηλαδή, οι πρωτογενείς δαπάνες για το 2004 μπορεί να ξεφύγουν και από τις πιο πρόσφατες εκτιμήσεις (32,8 δισ.) και να φθάσουν στα 36 δισ.

 

Και οι δαπάνες για τόκους θα ανέλθουν από τα 9.750 ευρώ στα 10.700 δισ. ευρώ.

 

Δηλαδή, κατά μία κάπως πρόχειρη πρόβλεψη, το έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης για το 2004 μπορεί να υπερβεί και το 6% του ΑΕΠ! - χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη ότι ελάχιστες από τις πληρωμές για εξοπλιστικά προγράμματα εμφανίζονται ως πρωτογενείς δαπάνες.

 

Παραλάβαμε “άδεια ταμεία”!

 

Δηλαδή, παραλάβαμε επίσημο χρέος της κεντρικής κυβέρνησης που στο τέλος του Φεβρουαρίου 2004 ξεπερνούσε τα 186 δισ. ευρώ και κρυμμένες υποχρεώσεις .

 

Σε αυτό το επίσημο χρέος πρέπει να προστεθούν και μη σωστά καταχωρισμένες υποχρεώσεις του Ελληνικού Δημοσίου που υπερβαίνουν τα 8,5 δισ. ευρώ όπως για:

 

* τα φάρμακα (2,2 δισ. ευρώ),

* το ταμείο νομικών (400 εκατ.),

* για τα “νέα τοκομερίδια” (6 δισ., τώρα περίπου 5 δισ.),

*τα χρέη προς την Αγροτική Τράπεζα (800 εκατ.).
*Σε αυτά δεν περιλαμβάνονται υποχρεώσεις του Δημοσίου προς τα ασφαλιστικά ταμεία (της τάξεως των τουλάχιστον 2 δισ. ευρώ) για τις μισθολογικές προαγωγές των συνταξιούχων αξιωματικών των ΕΔ που αποστρατεύθηκαν προ του 2000 (ύψους περίπου 1 δισ.ευρώ) και τα χρέη προς τους ΟΤΑ (1 δισ.)

 

Δηλαδή, κληρονομήσαμε χρέη ύψους τουλάχιστον 199,5 δισ. ευρώ και επιπλέον περίπου 11 δισ. ευρώ δάνεια εγγυημένα από το Ελληνικό Δημόσιο!».

 

Τι μας λέει, λοιπόν, ο κ.  Δούκας;

 

Πρώτον ότι  το 2004 παρέλαβε άδεια Ταμεία!

 

Δεύτερον, το έλλειμμα του 2004 θα ανήρχετο στο 6% του ΑΕΠ, αντί πλεονάσματος που προέβλεπε ο προϋπολογισμός του κ.Σημίτη

 

Τρίτον, ότι το χρέος ήταν 199, 5 δις ευρώ σύν 11 δις ευρώ δάνεια εγγυημένα από το κράτος. Δηλαδή το συνολικό χρέος ανήρχετο στα 210 δις ευρώ!

 

Αν υπολογιστούν και οι δαπάνες για τόκους, που κατά τον κ. Δούκα θα ανέρχονταν σε 10.7 δις ετησίως, τότε το 2009, η Κυβέρνηση Καραμανλή παρέδωσε χρέος:

 

210 δις που κληρονόμησε

 

64 δις για τόκους (6 χρόνια Χ 10.7 δις ετησίως)

 

28 δις που δόθηκαν για τη στήριξη των Τραπεζών.

 

Σύνολον 302 δις!

 

Άρα ποιός χρέωσε τη χώρα;

 

Μήπως πρέπει  το ΒΗΜΑ να ζητήσει συγνώμη από τους αναγνώστες του (και τον ελληνικό λαό), τους  οποίους  παραπληροφορούν ασύστολα ότι η ΝΔ οδήγησε τα χώρα στα πρόθυρα της πτώχευσης;

Κ.Ρ.

 

Υ.Γ Υποθέτω ότι το ΒΗΜΑ θεωρεί γενικώς αξιόπιστο τον κ. Δούκα σε όλες του τις επιστολές, αφού τις φιλοξενεί.Δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος σε μια επιστολή και …αναξιόπιστος στην άλλη!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. michel platini avatar
    michel platini 01/08/2011 15:51:38

    ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΨΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΚΑΤΕΡΕΥΣΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΦΙΛΙΚΟ ΜΜΕ.ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΚΕΜΠΕΛΙΚΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ...

    • madprof avatar
      madprof @ michel platini 03/08/2011 11:13:32

      "agioritis είπε:
      Ποια η σκοπιμότητα του Δούκα;"
      Απάντηση : Να καλύψει αυτά που έκανε, με την παρέα των χρηματιστών=λαμογιών του Λονδίνου, στα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων μέσω των δομημένων ομολόγων! Δεν ξεχνιούνται τα Διαρκή Εγκλήματα.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/08/2011 16:12:52

    Ροδινέ δεν ξέρω από ποια παραλία γράφεις μεταξύ τσαλαβουτημάτων, αλλά είσαι 100% μέσα!
    Σωστότατος.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 01/08/2011 16:47:24

      Strange,
      δυστυχώς ακόμα ψήνομαι στην Αθήνα.
      Ομως μερικές φορές χαλάει ο ....Αβαξ και δεν δύναμαι να παρακολουθώ τις συζητήσεις σας!!
      Πριν φύγω έχω υποσχεθεί στο Δαναό να ανέβω Χαλκιδική.

  3. anonymous avatar
    anonymous 01/08/2011 16:16:19

    Αγαπητέ αρθρογράφε αυτά τα ξέραμε όλοι. Εκείνο που στην ουσία ζητούσαν οι ΠΑΣΟΚοι από τη ΝΔ ήταν να παίξει πάλι το ρόλο της κυβέρνησης Μητσοτάκη. Με το καλημέρα να ξεκινήσει τις περικοπές, να καίνε αυτοί την Αθήνα και σε 3 χρόνια να είναι ξανά στα πράγματα.

    Ο ΚΚ δεν τους έκανε τη χάρη, το πάλεψε, δεν του βγήκε αλλά και πάλι έπεσε μέσα σε 5 χρόνια, διότι δεν καταπολέμησε τη διαφθορά. Αυτό ήταν το βασικό που τον έφαγε.

    Τώρα ας βγάλουν αυτοί το φίδι από την τρύπα.

    • thanos avatar
      thanos @ anonymous 01/08/2011 23:25:48

      Πολύ σωστός!
      Η διαφθορά (κυρίως στη δημόσια διοίκηση) ήταν η αχίλλειος πτέρνα.
      Η προσωπική ευθύνη του Κ.Κ. βέβαια είναι η επιλογή των συνεργατών που έκανε τότε.
      Τα πρωτοπαλίκαρά του τον πρόδωσαν, ονόματα όλοι ξέρουμε.
      Το βασικό όμως είναι να διδαχθεί από τα λάθη του προκατόχου του ο Σαμαράς, γιατί ο αρχηγός είναι δύναμη αλλά η μεγαλύτερή του πρόκληση είναι οι συνεργάτες του (τώρα σκιώδεις μετά υπουργοί).

      • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
        ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ thanos 02/08/2011 12:37:52

        Θα προσέθετα και πλήρης ατολμία για ρήξεις (ισως για να μην εχει την τύχη του ψηλού το 93). Επίσης έλλειψη δημοκρατικών διαδικασιών στο κόμμα. π.χ. παπούλιας, προσωπική απόφαση.

  4. alakran avatar
    alakran 01/08/2011 16:18:27

    Εύγε Κώστα Ροδινέ!

  5. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 01/08/2011 16:24:58

    σωστος.
    μια προταση για τα χουντοκαναλοεφημεριδοραδιοφωνα.
    ταξιτζηδες μην κλεινετε αεροδρομια,λιμανια.
    αποκλειστε τα χουντο μμε,διοδια,γραφεια δοσιλογων βουλευτων που ψηφισαν μνημονιο και μεσοπροθεσμο.
    καντε τους να νιωσουν την ανασα σας, πανω τους...
    ολοι μαζι ενωμενοι.

  6. juliet avatar
    juliet 01/08/2011 16:25:51

    Καλό μήνα ,κ.Ροδινέ
    βαλτός είσαι μεσημεριάτικα να ανάβεις αίματα και κάνει και ζέστη.
    2004 η μεγάλη ευκαιρία να μάθει ο Λαός την ΑΛΗΘΕΙΑ.Να αποδοθεί ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ στους χαμένους του χρηματιστηρίου.Να κάνουνε απολογισμό ασφαλιστικών ταμείων,τι χάσανε ,απο που εδόθηκαν οι εντολές.......είναι πολλά!!Να φωνάξουνε ότι ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ δεν έχει τίποτε μέσα. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ; ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΛΥΨΑΝ;
    Είναι το ίδιο υπεύθυνοι με εκείνους που ρημάξανε την Πατρίδα μας .
    Ο Δούκας λέει την αλήθεια , πιστεύετε ότι ήτανε τυχαίο λάθος;Παιγνίδια του ΔΟΛ,κάτι έχουνε στο νου τους.Μοιάζει κάτι ήξεις-αφήξεις.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 01/08/2011 16:51:38

      Καλό μήνα Juliet!΄
      Πρέπει να ....αποφασίσετε, επιτέλους!
      Γράφω ....διαμαρτύρεστε!
      Δεν γράφω...διαμαρτύρεστε!
      Νομίζω οτι έμπλεξες με τον Strange και τον Δαναό και δεν θα βρείς άκρη!
      Να τους προσέχεις αυτούς τους ....υποχθόνιους τύπους!
      Το λέω εγώ που είναι ...φίλοι μου!

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 16:58:37

        και εγώ της ίδιας συμμορίας είμαι !!!μην ανησυχείς.........

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ juliet 01/08/2011 17:04:34

          A, δηλαδή κύλισε ο τέντζερης...
          Εγώ πάντως το χρέος μου το έκανα!!!
          Σε προειδοποίησα και αμαρτίαν ούκ έχω!!!

          • juliet avatar
            juliet @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 17:18:54

            Ευχαριστώ , εκτιμώ την ενημέρωση .

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 17:42:04

            Βρε αχάριστε, εγώ εκτυπώνω τις αναρτήσεις σου και τις μοιράζω νυχθημερόν όπως παλιά οι κνίτες το Ριζοσπάστη , οι Μ-Λούδες και οι γιαχωβάδες τις φυλλάδες τους στα πεζοδρόμια και στα σπίτια και συ με κατηγορείς; Ορκίζομαι ούτε ίχνος δε θα σου δώσω να πιεις,όταν ανέβεις, απ' τη γράπα που δίνω στους άλλους! Τριπλοβρασμένο θα σου δώσω κατ'ευθείαν απ' τα καζάνια της κολάσεως!!!Για να μάθεις!!!

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 01/08/2011 18:04:31

            Αυτά είναι αποτελέσματα αγάπης και εκτίμησης,κρυφά μεν αλλά με βάθος......και ρίζες.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ danaos 01/08/2011 18:12:25

            Η κατηγορία που βρίσκεται;
            Και οι αρχαίοι είχαν τους ...χθόνιους θεούς!

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 18:21:39

            Ε κάτι θα ξέρεις εσύ λόγω ηλικίας για τους αρχαίους! Η κατηγορία πού βρίσκεται; Μα σ' αυτά που λες παραπάνω για μένα και το Strange!

          • juliet avatar
            juliet @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 18:21:40

            Το καλόπιασμα για τη γράπα;Μάλλον δεν κατάλαβε,την σήμερον οι .....χθόνιοι έχουνε πέραση,και οι θεοί καλοπέραση.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 18:25:00

            Δαναέ.
            Αναμένω το πόνημά σου, τότε που μαζί με τον Stange, δείχνατε στον Παυσανία τις ομορφιές της Ελλάδος.
            Θα έχει ενδιαφέρον η ποιητική απόδοση των περιηγήσεων.

  7. ΛΕΥΘΕΡΗΣ avatar
    ΛΕΥΘΕΡΗΣ 01/08/2011 16:35:28

    Κάποτε πρέπει η ΝΔ, έστω για την ιστορία, να δώσει στην δημοσιότητα υπο μορφή Ζαπείου τί παρέλαβε το 2004 καί τι παρέδοσε το 2009. καί να αναλύσει τεκμηριωμένα ποιός χρέωσε την χώρα καί ποίος ευθύνεται για όλα αυτά που συμβαίνουν σήμερα για να σταματίσει επιτέλους αυτή η ασύδοτη προπαγάνδα των ανθρώπων που παραπληροφορει τον λαό καί ενω είναι οι κύριοι υπεύθυνοι προσπαθούν τώρα θα βγούν καί λάδι από πάνω καί να παρουσιασθούν καί ως εθνοσωτήρες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΛΕΥΘΕΡΗΣ 01/08/2011 16:48:38

      Πολύ σωστή πρόταση.

      • Νίκος Α avatar
        Νίκος Α @ Κώστας Ροδινός 01/08/2011 19:06:26

        ΤΟ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΑ Ν.Δ.:
        Η ΜΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΟΥ Κ.Κ. ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΘΗΤΕΙΑΣ.

        • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
          Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Νίκος Α 01/08/2011 19:12:13

          +++++++++++++++++

        • φωνή avatar
          φωνή @ Νίκος Α 01/08/2011 19:40:21

          Η Ν.Δ. δεν υπερασπίστηκε τον Κ.Κ. λιγότερο απόσο υπερασπίστηκε ο ίδιος τον εαυτό του.

          Όμως, ο νέος Πρόεδρος έχει την ευθύνη να οδηγήσει τον κόσμο της Ν.Δ. προς το μέλλον.

          Η προπαγάνδα μέρα με τη μέρα καταρρέει, ο κόσμος αντιλαμβάνεται τώρα όλο και περισσότερο ποιές ευθύνες αναλογούν σε ποιόν.

          Δεν έχει λόγο η Ν.Δ. να ανοίγει ξανά συζήτηση για το παρελθόν, πράγμα που σίγουρα κάθε φορά που θα συμβαίνει να ξέρουμε ότι θα δημιουργεί εσωστρέφεια την οποία ΜΜΕ , ΠΑΣΟΚ, εξαπτέρυγα θα την εκμεταλλεύονται για να προκαλέσουν φθορά.

          Να ανοίξει, λοιπόν, θέματα για το παρελθόν για να δημιουργήσει εσωστρέφεια, να μετατρέψουν την εσωστρέφεια αυτήν οι γνωστοί του συστήματος σε εσωκομματική κρίση και να κερδίσει από όλο αυτό το ΠΑΣΟΚ;

          Και τι θα έχει κερδίσει η Ν.Δ. όταν σας ξαναλέω ότι το κλίμα έχει αλλάξει από τους πρώτους μήνες που έχασε ο Καραμανλής. Δε φταίει για όλα ο Καραμανλής πλέον, ο Παπανδρέου έχει ξεπεράσει σε δυσαρέσκεια την περίοδο διακυβέρνησης Καραμανλή και η λαϊκή οργή στρέφεται τώρα κυρίως εναντίον του ΠΑΣΟΚ.

          Χάρη θα τους έκανε η Ν.Δ. να ανοίξει τετοια θέματα τώρα. Καθόλου δε μας ευνοεί η συζήτηση για το παρελθόν. Δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι.

          • Νίκος Α avatar
            Νίκος Α @ φωνή 01/08/2011 20:03:44

            "Χάρη θα τους έκανε η Ν.Δ. να ανοίξει τετοια θέματα τώρα. Καθόλου δε μας ευνοεί η συζήτηση για το παρελθόν. Δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι."
            Δεν μιλούμε για συζήτηση για το παρελθόν. Αναφέρουμε τα λάθη μας, για να διδαχθούμε απ΄αυτά. Και η άποψη ότι η συζήτηση για το παρελθόν είναι επιζήμια ίσχυε , θέλω να πιστεύω, και όταν το κόμμα άνοιγε το, ακατανόητο ακόμα, ζήτημα της αυτοκριτικής για την απογραφή του 2004.
            Γράψαμε πριν μήνες:
            "Μάταια φωνάζαμε μερικοί για άθροιση και όχι διαίρεση δυνάμεων. Και, με αίσθημα παράταξης, παραλαβή της σκυτάλης από κει που την έφθασε ο μοναχικός αγώνας του Κ.Κ. Σ΄ αυτή την κατεύθυνση, πιστεύουμε, πρέπει να κινούμαστε όσοι θέλουμε να προσφέρουμε καλές υπηρεσίες στον Αντώνη Σαμαρά και στην παράταξη.
            Όσοι παρακολουθούμε τα γεγονότα, διαβάζουμε εύκολα τον φόβο του συν/σμού για αυτή την συμπαράταξη δυνάμεων. Τρέμουν αυτό το ‘δίδυμο’. Και γι αυτό δεν παραλείπουν, κάθε λίγο, να μιλούν για διάσταση ανάμεσα στον προηγούμενο και τωρινό αρχηγό μας."...

            Το ΠΑΣΟΚ είναι αυτό που είναι. Μόνο με αυτή τη συμπαράταξη μπορεί να αντιμετωπιστεί.
            Όσοι έτρεφαν αυταπάτες ότι θα σιωπούμε όταν το ΠΑΣΟΚ χτυπά τον Κ.Κ. και εμάς θα μας φερθεί ευγενικά πρέπει να τους διαλύθηκαν μετά την προπαγάνδα των τελευταίων ημερών. Και μόλις ξεκόλλησε την πλάτη από τον τοίχο δεν δίστασε να ανομάσει "τον συμφοιτητή και συγκάτοικο", αδίστακτο μικροπολιτικό που περιμένει να γίνει Πρωθυπουργός της Δραχμής.
            Δεν γυρίζουμε εμείς στο παρελθόν. Γυρίζει το ΠΑΣΟΚ και τα συνοδά νταβατζοΜΜΕ (Βήμα) και προσπαθούμε με δύο αναρτήσεις σήμερα να κλείσουμε τα κενά που τόσο επιπόλαια αφήσαμε στο γήπεδό μας για να παίζει ο ΓΑΠ.

          • φωνή avatar
            φωνή @ Νίκος Α 01/08/2011 21:36:24

            Τι διαφορετικό λέμε;

            Και συ λες ότι τη συζήτηση για το παρελθόν την ανοίγουν άλλοι.

            Και ότι θέλετε να κλείσετε κενά για να τελειώνετε με το παρελθόν.

          • Νίκος Α avatar
            Νίκος Α @ φωνή 01/08/2011 22:30:47

            Τι παρανόηση;
            Τα εγκληματικά κενά προσπαθεί να τα κλείσει η Ν.Δ., που άφησε το ΠΑΣΟΚ να παίζει μονότερμα δύο χρόνια ενώ η ίδια το έπαιζε αποστασιοποιημένη ή αυτομαστιγώνονταν.

            Με αφορμή, δε, κάποιο σχόλιο συνομιλητή παρακάτω, που ζητά την καταγγελία του ΔΟΛ, ζητάει νομίζω πολλά. Να τολμήσει δηλαδή η παράταξή μας να καταγγείλει τα νταβατζοΜΜΕ θυμίζοντας, π. χ. , πως στέκονταν δίπλα και στους πιο κραυγαλέους απεργούς (λιμενεργάτες ΟΛΠ, "μπούκες" στη ΔΕΗ κ.λ.π.) και πως προκηλακίζουν σήμερα όποιον διανοείται να δημιουργήσει προβλήματα στην κυβέρνηση - συνεταίρο τους (φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες κ.λ.π.). Και πως σκούζουν για το κακό στον τουρισμό και πως επιλέγουν δηλώσεις τουριστών ότι θα πάνε στην Τουρκία (να ξυπνήσουμε και λίγο τα εθνικά ανακλαστικά του πόπολου ντέ).

    • S.R. avatar
      S.R. @ ΛΕΥΘΕΡΗΣ 01/08/2011 17:37:50

      Παρα πολυ σωστη προταση και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για να ξανακερδιση το ηθικο πλεονεκτημα η Ν.Δ. .... Απορω γιατι δεν εχει γινει ηδη... Κατι ανελυσε ευκαιριακα μια φορα ο Σαμαρας στην βουλη (που ουτε εγω θυμαμαι πως και τι, ακριβως), και μετα σιωπη, λες και το κατεγραψαν ολοι, λες και αντιμετωπιστηκε η πρασινη προπαγανδα οριστικα.... Αν δεν αναλυσουν ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, πως δημιουργηθηκε το χρεος απο το 1981 και μετα, αναλαμβανοντας βεβαια την ευθυνη, στο ποσοστο που μας ανηκει, θα μενει ΑΚΛΟΝΗΤΗ η ρετσινια οτι για ολο το χαλι φταιει η Ν.Δ. και ο Καραμανλης... Αν συνεχισουν να κοιμουνται θα ξυπνησουν απο την ψυχρολουσια των εκλογων.......

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ S.R. 01/08/2011 18:08:59

        Δες εδώ την απάντηση του Αντώνη ΣΑΜΑΡΑ για το χρέος.

        Παρόμοια ανάλυση για το χρέος είχε δώσει και ο Κώστας Καραμανλής πριν πέσει.

        Σαμαράς (19/6/2011 - συζήτηση στη Βουλή για την ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση):

        Ο κ. Σαμαράς χαρακτήρισε τον πρωθυπουργό «πρύτανη συκοφαντίας», σχετικά με τις κατηγορίες ότι η ΝΔ κατά τη διακυβέρνησή της άφησε πίσω χρέος 115 δισ. ευρώ. «Είναι ένα μόνιμο τροπάριό σας που πρέπει να απαντηθεί», τόνισε (απευθυνόμενος στον Γ. Παπανδρέου) ενώ συμπλήρωσε παρουσιάζοντας συγκεκριμένα στοιχεία: «Τα 45 δισ.πήγαν στην αναχρηματοδότηση του χρέους για παλαιότερα δάνεια που είχε πάρει το ΠΑΣΟΚ. Από τα υπόλοιπα 80 δισ. ευρώ το 62,5% πήγε για την εξυπηρέτηση τόκων παλαιότερων δανείων του ΠΑΣΟΚ, το 12,5% για τους εξοπλισμούς, 9% για την κοινωνική ασφάλιση, 3,3% για χρέη νοσοκομείων που αφήσατε εμάς να πληρώσουμε και το 4% για λοιπές υποχρεώσεις. Επομένως, η ΝΔ άφησε πίσω της χρέος όχι 110 δισ. ευρώ, αλλά 7 δισ. ευρώ και όλα αυτά που λέτε είναι τερατολογίες».

        (Σ.Σ. Καλός, ε;)


        h__p://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=53634

        • S.R. avatar
          S.R. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/08/2011 21:46:46

          Ευχαριστω Μανωλη.... Αυτην την αναλυση δεν θα επρεπε να την επαναλαμβανη ο οιοσδηποτε παραγοντας της Ν.Δ. , καθε φορα που προκαλειται στα "δημοκρατικα" καναλια ? Δεν θα πρεπε να την κυκλοφορηση ακομα και σε φυλλαδιο , η Ν.Δ. προκειμενου να αποσειση την ρετσινια? Η λογικη η δικη μου τουλαχιστον αυτο λεει... Κανω λαθος ?

    • tpe avatar
      tpe @ ΛΕΥΘΕΡΗΣ 02/08/2011 13:22:36

      Τόσο καιρό φωνάζω γιαυτό ακριβώς. Μία ρημάδα λίστα με τα δάνεια, πότε τα πήραμε, πόσο μας στοίχισαν χρόνο με το χρόνο κοκ...

  8. Dragan Ciric avatar
    Dragan Ciric 01/08/2011 16:45:56

    το Bήμα είχε βγάλει Πρωτοσέλιδο για την αποτυχία των διαπραγματεύσεων του Καραμανλή σε συνάντηση του με τον Ερντογάν στην Αθήνα το καλοκαιρι του 2009 μόνο που ο Ερντογάν δεν είχε έρθει ποτέ στην Αθήνα λόγω "στομαχικών διαταραχών"..... Βέβαια το "έγκριτο" είχε πληροφορίες για την αποτυχία της συνάντησης πριν αυτή καν γίνει... και σεις τώρα θιχτήκατε για μια επιστολούλα...

  9. ηλιας avatar
    ηλιας 01/08/2011 16:55:41

    Απο τα 302 δις βγαλε τα 64 δις περιπου που ειναι οι τοκοι και που πληρωνονταν λογικα =210+28=238 δις
    Αν βαλλεις και νεα συναφθεντα βραχυχρονια δανεια 11 δις ανα ετος ,238+55=293 δις περιπου...+ 130 δις του γιοργος =323 δις
    Και αν βαλλεις τα αλλα 155 δις αντε τρεχα γυρευε...

  10. spiros avatar
    spiros 01/08/2011 17:52:50

    Όσο ψάχνετε όλο και κάτι καινούριο θα βρείτε. Πάντως μετά το 2010 δηλαδή το μνημόνιο μάλλον δεν θα βρείτε άκρη. Μά τι ύψος μπαμπά!!!!!!!!!!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ spiros 01/08/2011 18:08:36

      Σπύρο,τι νέα απο την ξενητειά;Μόνο ύψος και βαααάθος.

  11. lala avatar
    lala 01/08/2011 17:53:15

    Και η ΝΔουλα τι εκανε για την αντιμετωπιση του χρεους που κληρονομησε?Προσλαμβανε αγροφυλακες τακτοποιουσε τα δικα τους παιδια παιρναν τηλεφωνικα κενρα Ζιμενσ και ξεχνουσαν την πληρωμη τους αγοραζανε λιμνες και διναν παχουλες αυξησεις με σχεδον μηδενικη φορολογια στους φραγκοφονιαδες

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ lala 02/08/2011 12:06:48

      @lala: Νεοοθωμανική πασόκα που σε διόρισε το πασόκ!!;;;;

      • lala avatar
        lala @ BlueSky 02/08/2011 14:59:40

        Μεροκαματο μπορω και βγαζω χωρις να με διορισει κανενας κοπριτης γι¨αυτο δεν εχω να δωσω λογο σε κανεναν για οσα δεν σας αρεσουν

  12. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 01/08/2011 18:04:49

    το μεγαλο λαθος του καραμανλη ηταν αυτο . οταν βγηκε το 2004 επρεπε τα περισσοτερα ιδιωτικα καναλια βαση νομου επρεπε να τα κλεισει.
    τα περισσοτερα ιδωτικα καναλια χρωστανε στο ΙΚΑ και στην εφορια. τοτε γιατι λειτουργουν? γιατι τα πληρωνει η εκαστοτε κυβερνηση? θελλω να πιστευω οτι ο καραμανλης δεν τα πληρωνε. ετσι δεν ειναι? οταν μια επιχειρηση χρωσταει στο ικα και στην εφορια γιατι κλεινει? γιατι δεν την πληρωνει κανενας. επιτρτεπεται ολοκληρη νδ να μην εχει ενα δικο της καναλι? ακομη και ο καρατζαφερης εχει ενα δικο του και μας τα πρειζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 01/08/2011 18:06:26

    Δεν υπήρξε χυδαιότερο συγκρότημα τύπου από τον ΔΟΛ.
    Ο Σαμαράς μίλησε για μάχη ιδεών.
    Ε λοιπόν έχει έρθει προ πολλού η ώρα για ανοιχτή καταγγελία του Συγκροτήματος. Σε στρατηγικό πλαίσιο μόνο κέρδη θα έχει η ΝΔ από μια τέτοια κίνηση. Θα ξεδοντιάσει τα πράσινα μπουλντόγκ που αλυχτάνε από τις σελίδες του Βήματος και των Νέων παριστάνοντας τους σοβαρούς, θα συσπείρωσει ευρύτερα κομμάτια πολιτών που δεν ανήκουν στην Κεντροδεξιά αλλά σιχαίνονται τον επαίσχυντο ρόλο του Συγκροτήματος, θα δείξει αυτοπεποίθηση και θα γεμίσει τους οπαδούς της με ενθουσιασμό, αφού θα έχει υιοθετήσει επιθετική τακτική απέναντι στα προκεχωρημένα φυλάκια του Μνημονίου και του πράσινου καθεστώτος.
    Στην επόμενη αφορμή η ΝΔ οφείλει να καταγγείλει τον ΔΟΛ ως απροκάλυπτα ψευδόμενο και προπαγανδιστικό συγκρότημα τύπου. Η κίνηση να συνοδευτεί από έμπαργκο πληροφοριών και συνεντεύξεων.
    (Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω κάτι ανάλογο έχει γίνει και στην Ισπανία, από το Λαικό Κόμμα. Μπορεί να κάνω και λάθος)

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Κώστας 01/08/2011 22:11:32

      Κώστα σε συγχαίρω, αλλά ζητάς πολλά από ένα κόμμα σαν τη Ν.Δ.

  14. ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ 01/08/2011 18:29:02

    Διαβάζω ότι η ΝΔ εκανε λάθος στο ενα λάθος στο άλλο κλπ. Αυτα είναι για τους αφελείς . Δεν μπορεί να γίνονται τόσα λάθη σε ζητήματα που και ο τελευταίος Ελληνας αντιλαμβάνεται τι δέον γενέσθαι. Είναι τοις πάσοι γνωστό οτι υπάρχουν συγκοινωνούντα δοχεία κυρίως μεταξυ των δύο μεγάλων κομμάτων και όχι μόνο. Επομένως όταν μιλάμε για λάθος υποτιμούμε την νοημοσύνη αυτών που μαε κυβερνάνε, αλλά κυρίως υποτιμούμε τους εαυτούς μας.

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/08/2011 18:36:53

    Τελικά είναι γκάφα, ή σπέρνουν ζιζάνια για να κόψουν στα δυο την παράταξη; Γιατί θα βρεθούν πολλοί και δικαιολογημένα, που θα αναρωτηθούν τί ήταν αυτό που εμπόδισε τον Καραμανλή να ξεκινήσει το νοικοκύρεμα αμέσως μετά τους Ολυμπιακούς και γιατί δεν προχώρησε στην κάθαρση που είχε υποσχεθεί;
    Φοβάμαι αγαπητέ μου αρθογράφε, πως αυτοί δεν κάνουν λάθη στην επικοινωνία. Πρώτα βρίσκουν το στόχο και μετά τον τρόπο που θα τον κτυπήσουν. Είναι επιστήμονες στην προπαγάνδα. Και σήμερα η αδιαμφισβήτητα ενωμένη παράταξη με τον Αντώνη, τους ενοχλεί!
    Αλήθεια η λαλίστατη πρόεδρος της ΔΗ.ΣΥ. γνωρίζει τίποτα περί αυτών, ή έλειπε στο εξωτερικό και δεν ξέρει το τί παρέλαβε η κυβέρνησή της;
    Το ξεμπρόστιασμα λοιπόν που τους κάνεις είναι απαραίτητο, γιατί μας ανοίγει τα μάτια για το πού μπορούν να φτάσουν, προκειμένου να βλάψουν τον ανεβασμένο αντίπαλο. Τον αντίπαλο που με τα όχι του, τους δυσκολεύει στην υλοποίηση των σχεδίων τους. Πετάνε την μπάλα στην κερκίδα της Ν.Δ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Aφροδίτη 01/08/2011 19:02:31

      Αφροδίτη,
      ουδείς αμφιβάλλει οτι αυτές ήταν οι προθέσεις του Συγκροτήματος.
      Ομως, η συγκεκριμένη επιστολή του Δούκα περιγράφει την κατάσταση που κληρονόμησε η Ν.Δ.
      Είναι, λοιπόν, φανερό οτι το χρέος σε μεγάλο βαθμό είναι δημιούργημα των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ.
      Παρ' όλα αυτά η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ακόμα πιστεύει οτι την Ελλάδα την χρεοκόπησε ο Καραμανλής!

      • ΠΑΝΟΣ avatar
        ΠΑΝΟΣ @ Κώστας Ροδινός 02/08/2011 15:25:43

        ΤΗΝ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ,ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Aφροδίτη 01/08/2011 20:42:44

      "τί ήταν αυτό που εμπόδισε τον Καραμανλή να ξεκινήσει το νοικοκύρεμα αμέσως μετά τους Ολυμπιακούς και γιατί δεν προχώρησε στην κάθαρση που είχε υποσχεθεί;"

      Η απάντηση είναι μόλις δύο λέξεις: Βασικός μέτοχος. Νόμιζε ότι είχε άσσο στο μανίκι του και τα σκατώσανε με την ευρωπαική νομοθεσία ανταγωνισμού. Απλά και έμορφα.

  16. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/08/2011 18:52:19

    Συνεργάτες του πρώην Πρωθυπουργού, με αφορμή τις επιστολές του Πέτρου Δούκα , δήλωσαν χαρακτηριστικά:

    «Εμείς με τρόπο υπεύθυνο και αποδοτικό για το συμφέρον της χώρας καλύψαμε τις τρέχουσες δανειακές ανάγκες με όρους ευνοϊκούς για την Ελλάδα και για τους πολίτες και μάλιστα χωρίς τυμπανοκρουσίες. Αντίθετα από το ΠΑΣΟΚ που έκανε λόγο για Τιτανικό και άλλα απίθανα πράγματα, προκαλώντας τεράστια προβλήματα στον δανεισμό, εκτοξεύοντας τα επιτόκια δανεισμού σε δυσθεώρητα ύψη και οδηγώντας τη χώρα στην αγκαλιά του ΔΝΤ».

    πηγή: h__p://www.star.gr/politics/101581/

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/08/2011 18:53:14

      δηλώσεις συνεργατών σήμερα 1/8/2011

      • juliet avatar
        juliet @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/08/2011 19:13:30

        Δυό χρόνια από το πρωί έως το βράδυ τα πληρωμένα ΜΜΕ ,γεμίζουνε τα μυαλά των ακροατών ότι το ΓΑΠ είναι ο σωτήρας που έσωσε την καταχρεωμένη Ελλάδα απο τη δεξιά.
        Αφού χάσανε ,τι κόστος θα είχε την αλλη μέρα να μιλήσουνε και να κάνουνε απολογισμό.Βάλανε το κεφάλι στα σκέλια και τους κόπηκε η λαλιά.
        Τον πασόκο δεν τον πείθεις ποτέ ,περιμένει ότι θα έλθουνε πάλι οι μέρες της επαγγελίας ,οι κακιές συνήθειες δεν κόβονται.

  17. Δ.Μ. avatar
    Δ.Μ. 01/08/2011 19:10:29

    Πολλή αμνησία έχει πέσει εδώ μέσα και είναι επικίνδυνο. Να το προσέξετε.
    Ξεχάσατε τόσο γρήγορα την περίφημη ΑΠΟΓΡΑΦΗ που μας έθεσε σε επιτήρηση;
    Τι απογράφηκε τότε; Οπως επίσης και το κάζο με τις αμυντικές δαπάνες.
    Αλλά το σημαντικότερο όλως είναι ότι ξεχάσατε ότι το Μάρτιο του 2004 κυβέρνηση ήταν η Ν.Δ.. Και κάποιοι φώναζαν ότι με τις προεκλογικές εξαγγελίες γιά κατάργηση του ΣΔΟΕ διαλύθηκε ο εισπρακτικός μηχανισμός. Ούτε ένα μαγαζί δεν έκοβε πλέον απόδειξη.
    Τι θυμήθηκα και εγώ ...
    Επιτέλους πότε θα καταλάβουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι αν τα πρόσωπα είναι πράσινα ή γαλάζια. Οι λάθος πολιτικές επιλογές ΄μας οδήγησαν εδώ. Αυτές που εφάρμοζαν και πράσινοι και γαλάζιοι. Και με την διακριτική ανοχή όποιου ήταν κάθε φορά στην αντιπολίτευση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Δ.Μ. 01/08/2011 22:28:27

      Αυτά που λες εσύ, δεν οδήγησαν σε Μνημόνιο. Μια χαρά δανειζόμασταν μέχρι τον Οκτώβριο του 2009. Αυτά που λέμε εμείς, αντιθέτως, οδήγησαν κατευθείαν στο Μνημόνιο. Το οποίο είναι δικό σας έγκλημα, αποκλειστικά, και προσπαθείτε να φορτώσετε αλλού.

      Και μάλιστα έγκλημα εκ προμελέτης...

  18. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 01/08/2011 19:12:47

    Συγχαρητήρια γιά την Ανάλυση!

  19. Δ.Μ. avatar
    Δ.Μ. 01/08/2011 19:17:59

    Κύριε Ροδινέ,
    απκρύπτετε σκοπίμως ότι το πρόβλημα του ελλείματος αξιολογείται ως ποσοστό του ΑΕΠ και όχι ως απόλυτο νούμερο. Μία χώρα με μεγάλο ΑΕΠ μπορεί να έχει 10πλάσιο χρέος που να είναι ανάξιο λόγου. Μπορείτε να μας παραθέσετε τα ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία της εξέλιξης του ελλείματος ως %ΑΕΠ; Γιατί αναρωτιέμαι, ο σκοπός που αρθρογραφείτε είναι η εξυπηρέτηση κάποιου συμφέροντος (προσωπικού, κομματικού, πολιτικού δεν με αφορά) ή η συνεισφορά στην καλυτέρευση της Ελλάδας από πατριωτισμό;

  20. xbab avatar
    xbab 01/08/2011 19:30:22

    Σεις κ.Ροδινέ έχετε αναδείξει τη "γκάφα" του "Β".
    Γκάφα είναι λίαν επιεικής έκφραση...
    Ο κόσμος όμως, τόσο από τα πρωτοσέλιδα που διαβάζονται στην τηλεόραση, αλλά και στο διαδίκτυο, όσο και αυτών που αγόρασε τη φυλλάδα, έχει σχηματίσει γνώμη.
    Είναι εύκολο τώρα να του την αλλάξεις;
    Η ζημιά έγινε.
    Και φωνή βοώντος εν τη ερήμω.
    Μόνοι τους παίζουν οι νταβατζήδες.
    Και παίζουν κάργα ΠΑΣΟΚ. Ούτε τα σπόρια δεν δίδουν σ' άλλους(καμιά φορά στα εξαπτέρυγα)

  21. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 01/08/2011 19:54:33

    Κε Ροδινε
    συγχαρητηρια για την αναρτηση και καλως να μας ερθετε Χαλκιδικη.
    Επιτελους μια σωστη ματια και στο τυρι και στην παγιδα,κατα ταλλα θα συμφωνησω πληρως με τον μητσο εκ καρδιτσας και θα επαναλαβω χωρις ξεθεμελιωμα του κρατους Πασοκ ουδεις και ποτε θαχει την τυχη να κυβερνησει αυτη την χωρα.

    • danaos avatar
      danaos @ NIK THE GR 01/08/2011 20:01:39

      Χαλκιδική κι εσύ ΝΙΚ; Πού;

  22. Γερμανοτσολιάς avatar
    Γερμανοτσολιάς 01/08/2011 19:58:15

    Ο Καραμανλής χρέωσε τη χώρα ρε... αφού το λέει το MEGA και ο Νικολάκης!!!

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/08/2011 20:13:11

    Δ.Μ.
    Είναι εύκολο να κρύβεται κάποιος πίσω από δυο αρχικά και να λέει ο,τι θέλει, ακόμα και να προσβάλλει τον συνομιλητή του.
    Επι της ουσίας τώρα:
    "Μια χώρα με μεγάλο ΑΕΠ μπορεί να έχει δεκαπλάσιο χρέος το οποίο να είναι ανάξιο λόγου;"
    Καινοφανής θεωρία αυτή!
    Δείτε τι τραβάνε οι ΗΠΑ!

    Δεύτερον, μπερδεύετε το έλλειμμα με το χρέος.
    Πείτε που τι θέλετε να σας απαντήσω.

    Προφανώς όλα επί του ΑΕΠ μετρώνται και συγκρίνονται, αλλά απαντώ με όρους της επιστολής.

    Αν και τα έχω εξηγήσει πολλές φορές, τα επαναλαμβάνω συνοπτικά:
    Η Κυβέρνηση Σημίτη στο προϋπολογισμό του 2004 προέβλεπε πλεόνασμα 1,5% του ΑΕΠ, στο τέλος είχαμε έλλειμμα κοντά στο 6%, σύμφωνα με την επιστολή Δούκα.

    Παρέδωσε χρέος, επισήμως, στο 108% του ΑΕΠ, αλλά με τα κρυφά χρέη, το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ ήταν πάνω από 110%

    Η Κυβέρνηση της Ν.Δ. τον Οκτώβριο του 2009 παρέδωσε ένα έλλειμμα που όδευε προς το 10% και είχε ανακοινώσει μια σειρά μέτρων με στόχο να το συγκρατήσει σε μονοψήφιο αριθμό.
    Σας θυμίζω επίσης οτι τα spreads δανεισμού εκείνη την εποχή ήταν περίπου στις 140 μονάδες!
    Κάθε άλλο παρά χώρας που όδευε προς ...χρεοκοπία!

    Τα μέτρα εκείνα, αν ενθυμείσθε, τα ακύρωσε όλα η ...λαοπρόβλητη κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου. (Τα επανέφερε σχεδόν όλα αργότερα και πρέπει να σας προβληματίσει γιατί ακυρώθηκαν)

    Και όχι μόνο αυτό. Εκανε, εν μέσω κρίσης, και παροχές ύψους 1.5 δις (επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης) και πολλές άλλες λογιστικές αλχημείες τις οποίες έχω εξηγήσει πολλές φορές εδώ.
    Αποτέλεσμα έφτασαν το έλλειμμα στο 15%

    Οσον αφορά στο χρέος:
    Μετά την παγκόσμια οικονομική κρίση του 2008, έφτασε τον Οκτώβριο του 2009 περίπου στο 120% του ΑΕΠ.

    Το ΠΑΣΟΚ σε λιγότερο από δυο χρόνια και με άγρια λιτότητα έφτασε το χρέος πάνω από το 150% του ΑΕΠ (με αυξητική τάση) και το έλλειμμα βρίσκεται σε διψήφιο αριθμό, όσο ήταν περίπου και το 2009 (χωρίς τις αλχημείες Παπακωνσταντίνου)

    Τέλος, όσον αφορά τον σκοπό της αρθρογραφίας μου, μην το αποκλείεται να είναι ίδιος με τον δικό σας!

  24. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 01/08/2011 20:14:36

    Φουρκα παραλια.

    • danaos avatar
      danaos @ NIK THE GR 01/08/2011 20:23:11

      Μόνιμα;

      • NIK THE GR avatar
        NIK THE GR @ danaos 01/08/2011 20:45:40

        Οχι διακοπουλες εσυ?

        • danaos avatar
          danaos @ NIK THE GR 01/08/2011 20:51:21

          Μόνιμα!

  25. agioritis avatar
    agioritis 01/08/2011 20:32:38

    ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΔΟΥΚΑΣ

    Για την αποκατάσταση της αλήθειας. Οι επιστολές που παρουσιάστηκαν δεν ήταν καινούργιες. Ο Δούκας για όσους ξέρουν και κυρίως για όσους θυμούνται τις κουνάει δεξιά και αριστερά επί δυο χρονια. μάρτυς το ιντερνετ. ΄Ψάξτε καλά και θα τις βρειτε. ΄΄Αρα που είναι το καινούργιο; Γιατί παίζεται ως αποκάλυψη το γνωστό; Ποια η σκοπιμότητα του Δούκα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ agioritis 01/08/2011 21:25:38

      Το ερώτημα μάλλον πρέπει να το απευθύνετε στο ΒΗΜΑ, το MEGA, ΤΑ ΝΕΑ, τον ΑΝΤΕΝΝΑ, που ...ανακάλυψαν ένα θέμα, που όπως σωστά επισημαίνετε ήταν γνωστό εδώ και δυο χρόνια.

    • φωνή avatar
      φωνή @ agioritis 01/08/2011 23:16:52

      Βλακείες, μπούρδες για να ανακόψουν τη δημοσκοπική άνοδο της Ν.Δ.
      Πολύ σημασία τους δίνετε.

      Άλλωστε ο Καραμανλής έλεγε να πάρουμε μέτρα και ο Παπανδρέου έλεγε θα σε ρίξω.
      Μετά ο Παπανδρέου είπε λεφτά υπάρχουν και Καραμανλής πάγωμα μισθών και συντάξεων.
      Ο ένας παρέδωσε spreads στις 133 μ.β. ο άλλος να δούμε αν θα παραδώσει selective default ή τίποτα χειρότερο.

      Όλο αποτυχημένες ιδέες έχουν στον ΔΟΛ. Θα μου πεις αν είχαν πετυχημένες θα ήταν τόσο χαμηλά οι πωλήσεις τους και οι τηλεθεάσεις των δελτίων τους;

  26. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 01/08/2011 21:40:28

    Όλοι τα ήξεραν όλα από τον Προβόπουλο, τον Αλμούνια , τις Τράπεζες.
    Από τον καιρό τού Σημίτη που μεταχρονολογούσε τίς δόσεις των δανείων για το 2004 και εφ' εξής και έφτιαχνε τα swaps. Είπε δέκα πράγματα ένας πρώην υφυπουργός , κατέθεσε στην Βουλή τα σχετικά έγγραφα , σχολίασε την πορεία τής οικονομίας από τον Σημίτη και εφ' εξής , έκανε και κάποιες εκτιμήσεις. Όλα γνωστά και πασίγνωστα.
    Τώρα το ΒΗΜΑ και μερικοί ακόμα θαυμαστές (ανιδιοτελείς; δεν το νομίζω...) τού Jeffrey GAP κάνουνε σαν παρθένα που είδε αίμα στο σεντόνι !
    Τάχα γιατί ;; Απλά πράγματα : Να περάσει ένα παραμύθι ότι αφού ήξερε από τότε , άρα την οικονομία την διάλυσε μόνος του ο Κ.Κ. !!!
    Και να ξεχνάμε τις μεταχρονολογημένες δόσεις των δανείων Σημίτη , τα κόλπα μπατσόκ με τα swaps , τούς "λογαριασμούς" τού Γιωργάκη - Jeffrey GAP με τον Σόρος , Goldmann - Saks , Paribas, HSBC τράπεζα Lazard κ.λ.π., την εξάμηνη σπέκουλα στούς σορτάκηδες, την μεθόδευση τού Δ.Ν.Τ. και τρόϊκας για χάρη τού δολλαρίου , τις στρατιές των "συμβούλων" , τα μνημόνια κ.λ.π. κ.λ.π. ;;
    Ο.Κ. Τον διώξαμε τον Κ.Κ.
    Ήλθε ο Γιωργάκης και αποδείχθηκε τρις χειρότερος , λαίλαπα σκέτη φασισμού και αρπαχτής.
    Όλοι οι προηγηθέντες σε κάποιο ποσοστό βέβαι όλοι φταίνε.
    Σίγουρα όμως το OSCAR ανήκει στο μπατσόκ, που κοντεύει δυό χρόνια νέας φάσης εξουσίας και όλο χειρότερα γίνονται όλα τα πράγματα μέρα με την ημέρα...
    (Υ.Γ. Το χρηματιστήριο μητέρα όλων των κόλπων ρεμούλας για τον 21ο αιών , μέχρι σήμερα, εννοείται και πρέπει να μην το μελετάμε ποτέ , ποτέ , ποτέ !!!
    ΔΟΛιότητες ΔΟΛιότατων ΔΟΛΙίων για το ΔΟΛλάριο και τον δοΛακέ του )

  27. ink avatar
    ink 01/08/2011 21:42:37

    Καταπληκτικό πως δεν το είχαμε σκεφτεί οτι δεν χρέωσε ουτε με 1 δις η Ν.Δ.??
    Μήπως μπορεί κάποιος να ειδοποιήσει τον "πρωην καταληλότερο" Κώστα Καραμανλή απο την Βόρεια Ιταλία που κάνει διακοπές να παρέμβει και να επικαλεστεί την παραπάνω αναλυση να απαντήσει στο σύστημα ΠΑΣΟΚ που μας απροσανατολίζει εμάς τους ανύποπτους πολίτες??

  28. Χαχαχα avatar
    Χαχαχα 01/08/2011 22:13:06

    Χαχαχα οι βλακες του βηματος ουτε να υπερασπιστουν τα αφεντικα τους δεν ξερουν...

  29. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 01/08/2011 23:23:39

    Όπως λέει κι ένας φίλος "αυτός ο άχρηστος ο Κ.Κ κατέστρεψε την οικονομία της Ελλάδας, της Πορτογαλίας, της Ισπανίας, της Ιταλίας... και τώρα των Η.Π.Α".

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Δάσκαλος 02/08/2011 00:20:17

      Ε τι άχρηστος τότε...ούτε ο Τσακ Νόρις τέτοια δύναμη πυρός...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ TopGunZ 02/08/2011 07:35:40

        !!!!

  30. Μνημων avatar
    Μνημων 02/08/2011 01:58:36

    ΔΛΔ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΤΟΥ ΛΕΒΕΝΤΗ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΤΟ 2009.ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΚΛΕΨΙΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΑ ΛΙΒΑΝΙΣΤΗΡΙΑ?ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟΦΑΓΟΤΑ ΣΤΟΝ ΑΚΗ ΤΟΝ ΜΑΝΤΕΛΗ ΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ.

  31. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/08/2011 02:08:17

    Τυχερέ !

  32. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 02/08/2011 09:47:27

    Διεπίστωσα κάποια ανορθογραφία / ασυνταξία και επαναλαμβάνω το Υ.Γ. ως εξής :
    Υ.Γ. Το χρηματιστήριο μητέρα όλων των κόλπων ρεμούλας για τον εικοστό πρώτο αιώνα (μέχρι σήμερα) , εννοείται και δεν επιτρέπεται να το μελετάμε
    ποτέ , ποτέ , ποτέ !!!
    (ΔΟΛιότητες ΔΟΛιότατων ΔΟΛΙίων για το ΔΟΛλάριο και τον δοΛακέ του) .

  33. BlueSky avatar
    BlueSky 02/08/2011 11:59:25

    Θα πρέπει κάποια στιγμή κάποιοι βολεμένοι που ξεβολεύτηκαν, γιατί κάναν πολλές μ@λ@κ!ες στον πολιτικό τους βίο, να το βουλώσουν και να μην προσπαθούν με κάθε τρόπο να γίνουν το επίκεντρο της συζήτησης. Ειδικά τώρα που πασοκοφυλλάδες κατάπτυστες και μεγάλα πασοκομμε ψάχνουν με κάθε τρόπο να αποδομήσουν τη ΝΔ, την περίοδο που οι 12 μονάδες διαφορά είναι η μικρότερη που μπορώ να δώσω. Λοιπόν λόρδοι, δούκες ,βαρώνοι, βαρωνέτοι το μπούλο, τέρμα τα αστειάκια με τη ΝΔ. Η ΝΔ έχει άρχηγό εκλεγμένο από τη λαική βάση του κόμματος και εκφράζεται απ' αυτόν και αστειάκια όπως αυτού του ''βήματος'' δεν θα είναι πλέον ανεκτά! Δεν καταλάβατε λόρδοι, δούκες ,βαρώνοι, βαρωνέτοι, ότι σας χρησιμοποιεί το πασοκικό κατεστημένο των μμε, για να πουλήσει πασοκισμό και εκδούλευση στο άθλιο κομματικό συνοθήλευμα του πασοκ, προκειμένου να λάβει τα δανειάκια που θέλει για καταστεί βιώσιμοι;;;
    Τρομάρα σας!!!!

  34. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 02/08/2011 17:56:36

    Για να βοηθήσουμε τήν αντικειμενικότητα τού Βήματος,-πιθανόν να τούς ξέφυγε,-άς προσέξουν μερικά σημεία.΄.Ακόμα και αυτά πού τούς συμφέρουν άν νομίζουν...Ο Δούκας έστειλε μιά επιστολή πού δημοσιεύθηκε σε blog της Θεσ/νίκης(ΤαΧάλια) μετά τήν ψήφιση τού μεσοπρόθεσμου:

    ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΔΟΥΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ OIKONOMIA KAI THN ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ

    Γιατί δεν κινδυνεύουμε με εθνική χρεοκοπία;
    Η Ελλάδα δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το τεράστιο δημόσιο χρέος-

    Σκληρότερα μέτωπα: οι ξένες αγορές και ο δικός μας κακός εαυτός-

    Τα πέντε νέα ρεαλιστικά δεδομένα (τόκοι, σπρεντ, οίκοι αξιολόγησης, Τράπεζες, η ανάγκη για αλλαγές στην Ελλάδα)-

    Η ευκαιρία για την επαναγορά και την μερική απόσυρση δημόσιου χρέους-

    Οι αλλαγές στην Ελλάδα, οι θεσμικές και οι χωρίς δαπάνες



    Το ‘Μεσοπρόθεσμο’ ψηφίστηκε. Οι αγορές θα ηρεμήσουν για ένα μικρό διάστημα μέχρι να δούνε αν το έλλειμμα (έσοδα μείον δαπάνες) θα μειώνεται ουσιαστικά και αξιόπιστα και αν μπορούμε να πετύχουμε ουσιαστικά, διατηρήσιμα και αξιόπιστα πλεονάσματα..

    Ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πως το κύριο μέτωπο ΔΕΝ είναι η ‘Τρόικα’ και οι πιέσεις των Ευρωπαίων. Αυτοί έχουν αντιληφθεί πως πρέπει να βοηθήσουν, στα μέτρα του ‘συνετού’ και χωρίς να επιβαρύνουν συνεχώς τους δικούς τους ‘αγανακτισμένους’ φορολογούμενους. Οι Ευρωπαίοι εταίροι, έχουν αντιληφθεί πως

    (α) η πτώση και η χρεοκοπία της Χώρας μας θα είχε αλυσιδωτές επιπτώσεις για την Ιρλανδία, την Πορτογαλία, αλλά και κυρίως την Ισπανία. Θα πέρναγε η ‘αντίληψη’ ότι και τα πιο προηγμένα κράτη μπορούν να χρεοκοπήσουν! Και

    (β) πως η Ελλάδα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να εξυπηρετήσει χρέος τέτοιων διαστάσεων (βλέπε παρακάτω)!

    Μην υποτιμάμε πως η Ιαπωνία έχει χρέος ύψους 205% του ΑΕΠ της! Βέβαια πληρώνει επιτόκια μόνο 1%, δηλαδή ετήσιο κόστος για τόκους μόνο 2% του ΑΕΠ της, ενώ η Ελλάδα πάνω 7%. Αλλά το κλίμα για τα Ιαπωνικά ομόλογα μπορεί να αλλάξει. Και όταν αλλάξει, θα αλλάξει ξαφνικά. Χωρίς μεγάλη προειδοποίηση! Και τότε; Και η Αμερική δεν πάει πίσω. Το χρέος της αυξάνει με γρήγορους ρυθμούς, το δε κόστος ασφάλισης και περίθαλψης με πολύ ανησυχητικούς ρυθμούς. Ως πότε θα αντέξει; Μέχρι το 2020 τα δημόσια οικονομικά της θα χειροτερεύουν. Την συμφέρει να συγκρατηθεί το πρόβλημα του Ελληνικού δημόσιου χρέους και να ηρεμήσουν οι αγορές!

    Βέβαια, η ‘Ελληναράδικη’ άποψη πως ‘δεν θα τολμήσουν να μην μας δανείσουν γιατί και αυτοί θα υποστούν τις συνέπειες μιας Ελληνικής χρεοκοπίας’ δεν μας αξίζει. Δεν είναι απλά πως και η υποχωρητικότητα έχει τα όριά της. Είναι πως εμείς πρέπει να αλλάξουμε. Δεν μας αξίζει η αναξιοκρατία, η φαυλότητα, η αναποτελεσματικότητα, η έλλειψη επιχειρηματικότητας και δημιουργικότητας. Ο επενδυτικός λήθαργος. Η θέση του ουραγού. Πρέπει να αλλάξουμε!

    Απ’ την άλλη πλευρά, θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό, αν ο αρμόδιος Υπουργός και οι ‘Τροϊκανοί’, συζητούσαν εναλλακτικές προτάσεις και ιδέες με τα κόμματα της Αντιπολίτευσης, με άλλους επιφανείς συμπολίτες μας, με τα μέλη προηγουμένων Κυβερνήσεων που παρά τα λάθη τους έχουν εμπειρία, με επιχειρηματίες κ.α., αντί να διαβάζουμε (και οι πολίτες και οι βουλευτές) τις τελικές προτάσεις τους στις εφημερίδες.

    ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΑ ΜΕΤΩΠΑ είναι οι διεθνείς χρηματοδοτικές αγορές που παραμένουν κλειστές, και Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΑΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ. Η Ελληνική κοινωνία δείχνει ταλαιπωρημένη, συγχυσμένη, αγανακτισμένη, με ‘σπασμένα τα νεύρα’, ξεσπάει στους πολιτικούς, χωρίς όμως να γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να γίνει!

    Όσον αφορά τις διεθνείς αγορές, ακόμα και αν οι Ευρωπαίοι ‘εταίροι’ μας, δεν άκουσαν καμία πίεση σε μας, αυτές (οι αγορές) θα παρέμεναν κλειστές ‘επ’ αόριστον’ και εμείς θα παραμέναμε εξαρτημένοι από την αλληλεγγύη των Ευρωπαίων!
    Τα 5 νέα δεδομένα

    Βρισκόμαστε σε μια εξαιρετικά δύσκολη και κρίσιμη κατάσταση:

    1. Από τα 360 δισεκ. Δημόσιου χρέους, τα 214, προέρχονται από δάνεια που έχουμε πάρει μόνο για να πληρώσουμε τους τόκους (όχι τα χρεολύσια) από το 1975 μέχρι σήμερα! Δηλαδή, το χρέος είναι ένα ‘τέρας’ (όπως το είχε χαρακτηρίσει ο Ανδρέας Παπανδρέου) που αν δεν το τιθασεύσουμε, αυξάνεται και καταβροχθίζει.
    Τα δάνεια αυτά ΔΕΝ ήταν τοκογλυφικά! Το 2004-2007 που ήμουνα αρμόδιος για το δανεισμό, δανειζόμασταν με 0,29% περισσότερο απ’ ότι η Γερμανία, και με ακριβώς το ίδιο κόστος με την Ιταλία!. Τα σπρέντ δανεισμού αντί να μειώνονται, έχουν ανέβει στις 1500 μονάδες βάσης που σημαίνει πως οι αγορές απαιτούν από την Ελλάδα να πληρώνει για τα δάνειά της, τουλάχιστον 15% παραπάνω απ’ ότι η Γερμανία για αντίστοιχες διάρκειες δανεισμού! Τα υψηλά αυτά σπρέντς σημαίνουν πως οι αγορές επιμένουν πως το ρίσκο χρεοκοπίας παραμένει πολύ υψηλό και συνεχίζουν να αρνούνται να μας δανείσουν!

    3. Οι μήνες περνάνε και οι διεθνώς παραδεδεγμένοι Οίκοι Αξιολόγησης (Moody’s, Standard and Poor’s και Fitsch) μας υποβαθμίζουν συνεχώς (και δεν πιστεύουν πως τα μέτρα της Κυβέρνησης πιάνουν τόπο) και μας έχουν κατατάξει βαθειά στη κατηγορία “junk”. Εμείς μεν μπορεί να τους θεωρούμε αναξιόπιστους, αλλά οι αγορές παρακολουθούν και αποδέχονται τις αξιολογήσεις τους.

    4. Ο αδύναμος κρίκος του συστήματος είναι οι τράπεζες! Έχουν τεράστιες ζημιές από τις επενδύσεις τους σε ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου, τουλάχιστον το 20% των πελατών τους δεν αποπληρώνει τα δάνεια που έχει πάρει, ενώ έχουν χάσει τουλάχιστον 50 δισεκ ευρώ καταθέσεις. Η θέση τους είναι δυσχερής και γι΄αυτό έχουν αντλήσει ‘ρευστότητα’ από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα ύψους πάνω από 70 δισεκ ευρώ!

    5. Σίγουρα η Ελλάδα δεν μπορούσε και δεν μπορεί να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο. Με τεράστιο δημόσιο τομέα, με ελλείμματα, με δανεικά. Με τις τεράστιες γραφειοκρατικές αγκυλώσεις, με πόλεμο κατά της επιχειρηματικότητας και δημιουργικότητας! Και φυσικά οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι δεν θα ήθελαν να συνεχίσουν να χρηματοδοτούν νέα ελλείμματα. Πρέπει να δείξουμε ότι πραγματικά κάτι αλλάζουμε...

    Χρειάζεται κινητοποίηση όλων των δημιουργικών δυνάμεων, γιατί αλλιώς, οι επιπτώσεις θα είναι ακόμα πιο βαριές για την παρούσα και τις μελλοντικές γενιές...

    Οι αλλαγές στους εαυτούς μας

    1. Να πιστέψουμε στους εαυτούς μας. Στη δημιουργικότητά μας, στη φιλοπονία μας. Στην ιστορίας μας. Δεν μας αξίζει η θέση του ουραγού. Όταν ήμουν Γενικός Διευθυντής στην Σίτιμπανκ Ελλάδας, υπερείχαμε κατά πολύ από τη Σίτιμπανκ Φρανκφούρτης και Γερμανίας. Σε εργατικότητα, σε επιμέλεια, σε επινοήσεις, σε κερδοφορία. Και ας ήταν οι μισθοί μας χαμηλότεροι. Σταδιακά φτάσαμε πολύ κοντά τους. Δεν μπορεί συνέχεια να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, όπως οι Βυζαντινοί λίγο πριν μας κατακτήσουν οι Τούρκοι!

    ΟΙ Σκοπιανοί έστησαν άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στη κεντρική τους πλατεία και δεν μπορέσαμε να αρθρώσουμε κιχ! Στο Αιγαίο δεν αποτολμάμε να καθορίσουμε τις ζώνες αποκλειστικής οικονομικής εκμετάλλευσης. Γιατί; Γιατί είμαστε οικονομικά αδύναμοι και εξαρτημένοι!

    2. Να εντατικοποιήσουμε την προσπάθεια να δημιουργήσουμε πλεονάσματα στη δημόσια διαχείριση, -δηλαδή να ξοδεύουμε λίγο λιγότερα απ´ όσα εισπράττουμε- ώστε έτσι να μειώσουμε την εξάρτησή μας από τους ξένους και τον δανεισμό...

    3. Να εντατικοποιήσουμε την προσπάθεια για βελτίωση της παραγωγικότητας και για προσέλκυση επενδύσεων... Όσο πιο λίγα παράγουμε, τόσο λιγότερο άνετα θα ζούμε. Η αύξηση της παραγωγής προέρχεται μόνο από τη βελτίωση της τεχνογνωσίας και τις επενδύσεις (και κατά δεύτερο λόγο από το να δουλεύουμε περισσότερο). Αν δεν βελτιώσουμε το επενδυτικό κλίμα και την ελκυστικότητα των επενδύσεων, θα μείνουμε κι’ άλλο πίσω! Με την αύξηση των επενδύσεων θα τονωθεί η οικονομική δραστηριότητα, η επιχειρηματικότητα (και η επιχειρηματικότητα των νέων και η «πράσινη» επιχειρηματικότητα), θα δημιουργηθούν νέες θέσεις απασχόλησης, θα αναδείξουμε την ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ. Χωρίς επενδύσεις και ανάπτυξη δεν θα έχουμε τα έσοδα που θα στηρίξουν τον κοινωνικό ρόλο του κράτους.

    4. 4. Το πολιτικό σύστημα χρειάζεται μια νέα ‘νομιμοποίηση’. Η Κυβέρνηση δεν μπορεί να πείσει ούτε τα δικά της στελέχη και τους βουλευτές της! Η νομιμοποίηση αυτή μπορεί να προέλθει:

    α. από εκλογές, ώστε όλοι να έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν και να γίνουν μέρος και της λύσης (αλλά και του

    προβλήματος)!!

    β. Από την κατάργηση της ασυλίας των βουλευτών, ώστε να μην θεωρούν οι πολίτες πως οι πολιτικοί είναι πολίτες VIP κατηγορίας,

    γ. Από μια μείωση των αποδοχών τους, χωρίς να είναι τόση που θα τους σπρώξει στην αγκαλιά έκνομης χρηματοδότησης,

    δ. Από την δημοσιοποίηση-όχι απλά του ´πόθεν έσχες´ του κάθε υποψηφίου-, αλλά και των πλήρων φορολογικών δηλώσεών τους

    ΠΡΙΝ κατέβουν υποψήφιοι και εκλεγούν. Να κατατεθούν σήμερα και ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ!

    ε. Αλλαγή του πολιτεύματος από πρωθυπουργοκεντρική σε προεδρική δημοκρατία.

    [*για όσους ρωτήσουν "καλά, γιατί δεν τα έκανες εσύ όλα αυτά όταν ήσουν υφυπουργός", η απάντηση είναι απλή:

    1. ακόμα και το 2004, που όλοι ήταν ´μες στη τρελή χαρά´, είχα εισηγηθεί στη Κυβέρνηση ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά και πως πρέπει να πάρουμε πιο δραστικά μέτρα για την ανάταξη της οικονομίας (οι Επιστολές αυτές -του 2004, 2005, 2008, κλπ- έχουν δημοσιευθεί στη Ζούγκλα, στα Επίκαιρα, στη ΡήαλΝιουζ, στο Καρφί, σε μπλόγκς, κ.α.),

    2. Οι ‘Υφυπουργοί, δεν συμμετείχαν ούτε στα Υπουργικά Συμβούλια, ούτε στη Κυβερνητική Επιτροπή, ούτε είχαν το δικαίωμα της νομοθετικής πρωτοβουλίας!

    3. Και όχι μόνο. Όσο ήμουν στο Γενικό Λογιστήριο, κατεβάσαμε το έλλειμμα από 8,1% του ΑΕΠ το 2004, στο 3% το 2007. Το 2007 ‘μετατέθηκα’ στο Υπουργείο Εξωτερικών...

    4. επειδή έβλεπα τις επερχόμενες δυσχέρειες, υιοθετήσαμε τη στρατηγική της δραστικής επιμήκυνσης της μέσης διάρκειας του χρέους. Δανειστήκαμε για 20-ετείς και για πρώτη φορά στην ιστορία της Πατρίδας μας για 30-ετείς και 50-ετείς διάρκειες.... Και ξέρετε με τι κόστος; Μόνο 29 μονάδες βάσης, δηλαδή 0,29% πάνω από το αντίστοιχο κόστος δανεισμού της Γερμανίας!! Όχι 15% παραπάνω όπως απαιτούν οι αγορές σήμερα..... Γι' αυτά τα δάνεια οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ με τρέλαναν στις Επερωτήσεις στη Βουλή, διότι, τάχα, αν δανειζόμασταν μόνο για διάρκειες 1- ή 2-ετών, το επιτόκιο θα ήταν 0,20% φθηνότερο! Αν είχαμε ακολουθήσει τις ανοησίες τους σήμερα θα μας κόστιζε η αναπλήρωση των δανείων αυτών 15% παραπάνω....]

    ΠΟΣΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ;

    • 360 δισ. Ευρώ είναι το χρέος του Ελληνικού Δημοσίου

    • 40 δισ. Ευρώ είναι τα δάνεια διαφόρων φορέων με εγγύηση του Δημοσίου, από τα οποία τουλάχιστον το 80% δεν πρόκειται να αποπληρωθούν και θα επιβαρύνουν όλους μας.

    • 7 δις. ευρώ χρέη προς κατασκευαστικές εταιρείες, προμηθευτές των νοσοκομείων, φαρμακοποιούς, ΟΤΑ, ΚΤΕΛ και άλλους φορείς, για αποζημιώσεις απολυμένων διαφόρων φορέων, για επιστροφές φόρων (ΦΠΑ, κλπ) και το κόστος αναδρομικής χορήγησης επιδομάτων από δικαστικές αποφάσεις!

    ΣΥΝΟΛΟ 407 δισ. ευρώ ΧΡΕΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

    Επιπλέον :

    • 250 δισ. Ευρώ, άνοιγμα των ασφαλιστικών ταμείων, που σημαίνει πως το Δημόσιο θα πρέπει να καταβάλλει από τον Προϋπολογισμό, 14 δισ. ευρώ κάθε έτος για να καλυφθούν τα ελλείμματα αυτά! Ενώ αυτά δεν αποτελούν καθεαυτό ‘χρέος’, είναι ποσά που θα πρέπει να συνεισφέρουν οι φορολογούμενοι για να μπορούν να καλυφθούν οι υποχρεώσεις των ασφαλιστικών ταμείων!

    ΣΥΝΟΛΟ 657 δισ. Ευρώ

    + 270 δισ. Ευρώ, χρέη επιχειρήσεων και ιδιωτών προς τις τράπεζες

    ΣΥΝΟΛΟ ΒΑΡΟΥΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ: 927 δισ. Ευρώ

    • Χρέος είναι αυτό που χρωστάμε σήμερα συνολικά και προέρχεται από την συσσώρευση των ελλειμμάτων διαχρονικά. Συνήθως το χρέος αυξάνεται πιο γρήγορα από το άθροισμα των ελλειμμάτων, γιατί καμιά φορά τα ελλείμματα δεν έχουν συμπεριλάβει όλες τις δαπάνες!

    Σε αυτά δεν περιλαμβάνονται όλα τα διάφορα ‘πακέτα στήριξης’ των τραπεζών, μέρος των οποίων θεωρείται κάποιας μορφής «επένδυση» που θα αποπληρωθεί κάποτε. Προφανώς όμως, ένα πολύ σημαντικό μέρος από αυτό το ποσό μάλλον στο τέλος θα αναληφθεί από το Δημόσιο και τους φορολογούμενους πολίτες.

    ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

    ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ

    • Τώρα που τα σπρεντς είναι στις 1500 μονάδες και τα Ελληνικά ομόλογα ξεπουλιούνται ‘μισοτιμής’ στη δευτερογενή αγορά, σημαντικό μέρος από αυτά μπορεί να επαναγορασθεί -για να αποσυρθεί- πολύ φθηνά, από αρμόδιους φορείς και μηχανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης! Μια νέα Ευρωπαϊκή "Σεισάχθεια".

    Γι’ αυτό θεωρώ πως η διαγραφή μέρους του χρέους μας συμφέρει και τους εταίρους μας. Μεσο-μακροπρόθεσμα είναι λιγότερο ακριβή λύση! Εκεί πρέπει να δώσουμε την έμφαση στις διαπραγματεύσεις με την «Τρόικα». Στο ποσό της απόσυρσης και μείωσης του χρέους μας!

    Δηλαδή, με 100 δισεκ ευρώ, η Ευρωπαϊκή Ένωση θα μπορούσε να αγοράσει 170 δισεκ. χρέος. Αυτά τα 170 θα μπορούσε η Ευρώπη να τα ‘πουλήσει στην Ελλάδα’. Για να μπορέσει να τα αγοράσει η Ελλάδα, η Ευρώπη θα έδινε ένα ειδικό δάνειο 100 δισεκ ευρώ διάρκειας 30 ετών, με 4% επιτόκιο. Και φυσικά μέρος αυτού του ποσού θα μπορούσε να ‘χαρισθεί’ στη Χώρα μας

    ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ

    Χρειάζεται να τονώσουμε την οικονομική ανάπτυξη με πρωτοβουλίες που δεν θα απαιτούν μεγάλες νέες δαπάνες και που δεν θα έχουν ουσιαστικό δημοσιονομικό κόστος.

    Τέτοια μέτρα είναι: Tα χωροταξικά, κυρίως η δυνατότητα του Έλληνα να κτίσει με ορθολογικότερους συντελεστές δόμησης. Η ελάφρυνση της φορολογίας στα ακίνητα, ώστε να γίνουν πιο ελκυστικές οι επενδύσεις σε αυτά. Οι αποκρατικοποιήσεις. Η τόνωση της επιχειρηματικότητας, η απελευθέρωση από τις αγκυλώσεις των αγορών, η ελάφρυνση των κανονιστικών πλαισίων, (που να μην επιτρέπουν αυθαίρετες ερμηνείες από τα όργανα του Κράτους), η πάταξη της γραφειοκρατίας, η βελτίωση της λειτουργίας του δημοσίου, η προσέλκυση ξένων επενδύσεων.

    Παραθέτω κάποιες ιδέες για συγκεκριμένα μέτρα προκειμένου να ανταποκριθούμε στις σημερινές προκλήσεις και να δώσουμε νέα πνοή στην ελληνική οικονομία.

    * Μαζικές αποκρατικοποιήσεις, και εννοώ μαζικές και άμεσες. Έχουν περάσει 19-20 μήνες διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ και οι αποκρατικοποιήσεις βρίσκονται στο μηδέν!

    * Περιορισμός των απολαβών όσων μπήκαν σε ειδικά (καταχρηστικά) προγράμματα πρόωρης συνταξιοδότησης για επιχειρήσεις που έκλεισαν (ναι και επί δικών μας ημερών της ΝΔ).

    * Συνέχιση της απελευθέρωσης των εργασιακών σχέσεων ώστε οι αμοιβές να είναι ανάλογες με την πραγματικότητα κάθε επιχείρησης. Στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ της Κυριακής 8 Μαΐου, περιγράφονται διάφορες παροχές προς τους εργαζομένους που είναι παντελώς εκτός διεθνούς πραγματικότητας: 17,8 μηνιάτικα τον χρόνο, 38 ώρες την εβδομάδα, 197 μέρες τον χρόνο, κάλυψη δαπανών για 6-ημερη εκδρομή, άδεια γήρατος 2 ημερών για όσους είναι πάνω από 50 χρονών, επίδομα εργένη για όσους είναι πάνω από 35 χρονών και δεν έχουν παντρευτεί , επίδομα σίτισης, κ.α.

    * Κάθε επιχείρηση έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες, δυνάμεις και αδυναμίας. Οι κλαδικές και πανελλαδικές συμβάσεις καταδικάζουν τις περισσότερες στην κατάρρευση.

    * Τα ‘συνδικάτα’ να υποχρεούνται να δημοσιοποιούν αναλυτικά κάθε έσοδο και κάθε δαπάνη. Να επαναπροσδιορισθούν τα συνδικαλιστικά προνόμια. Πόσες άδειες το μήνα δικαιούνται, πόσοι συνδικαλιστές έχουν το ‘αμετάθετο', κλπ.

    * Αυστηροποίηση των πειθαρχικών διατάξεων του Υπαλληλικού Κώδικα, ώστε οι ‘κακοί’ υπάλληλοι να αποχωρούν από την υπηρεσία. Όποιος δεν εργάζεται φιλότιμα, όποιος είναι συστηματικά ‘κοπανατζής’ να αποχωρεί από τον Δημόσιο τομέα.

    * Αποποινικοποίηση των ακάλυπτων επιταγών και αντικατάσταση της σχετικής νομοθεσίας μας με κάποια παραλλαγή αυτής των ΗΠΑ.

    * Κατάργηση του πιστοποιητικού φορολογικής ενημερότητας που είναι παγκόσμια ελληνική ευρεσιτεχνία και καταταλαιπωρεί τους συμπολίτες μας. Οι φορολογικές διαφορές των πολιτών με το Δημόσιο δεν μπορεί να είναι φρένο στις προσπάθειές τους.

    * Η ανάταξη της χώρας απαιτεί βελτίωση της παραγωγικότητας. Όσο πιο λίγα παράγουμε, τόσο λιγότερο άνετα θα ζούμε. Η αύξηση της παραγωγής προέρχεται μόνο από τη βελτίωση της τεχνογνωσίας και τις επενδύσεις (και κατά δεύτερο λόγο από το να δουλεύουμε περισσότερο). Αν δεν βελτιώσουμε το επενδυτικό κλίμα και την ελκυστικότητα των επενδύσεων, θα μείνουμε κι’ άλλο πίσω! Με την αύξηση των επενδύσεων θα τονωθεί η οικονομική δραστηριότητα, η επιχειρηματικότητα (και η επιχειρηματικότητα των νέων και η «πράσινη» επιχειρηματικότητα), θα δημιουργηθούν νέες θέσεις απασχόλησης, θα αναδείξουμε την ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ. Χωρίς επενδύσεις και ανάπτυξη δεν θα έχουμε τα έσοδα που θα στηρίξουν τον κοινωνικό ρόλο του κράτους.

    * Κατάργηση των απαγορευτικών διατάξεων σχετικά με τις επενδύσεις από offshore εταιρείες. Οι διατάξεις αυτές, αντί να ενθαρρύνουν, αποτρέπουν τις επενδύσεις στη χώρα μας. Όσες εταιρείες αποδεικνύουν την νομιμότητα της προέλευσης των κεφαλαίων τους, να μπορούν να επενδύουν με το ίδιο φορολογικό καθεστώς που επενδύουν οι εγχώριες.

    * Για την τόνωση της ρευστότητας και των επενδύσεων, κατάργηση του πόθεν έσχες και ελεύθερο επαναπατρισμό κεφαλαίων από το εξωτερικό (με εξαίρεση τους πολιτικούς!)

    * Μείωση του φόρου μεταβίβασης στο 5% (οι εισπράξεις είναι απογοητευτικές ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν συναλλαγές).

    * Μείωση του φόρου κληρονομιάς στο 2%

    * Μείωση του Φόρου μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας στο 0,3% (το σημερινό καθεστώς με τον ΦΜΑΠ είναι ‘σοβιετικού’ τύπου. Οι περισσότεροι που υπάγονται στον ΦΜΑΠ, έχουν ήδη πληρώσει φόρους εισοδήματος και κληρονομιάς μέχρι να αποκτήσουν την σημερινή περιουσία τους! Ο ΦΜΑΠ αυξάνει το marginal cost των επενδύσεων σε ακίνητα και αποτρέπει τις επενδύσεις σε αυτά. Αυτός είναι ένας από τους λόγους κατάρρευσης της αγοράς ακινήτων!)

    * Σταδιακή μείωση των φορολογικών συντελεστών στις επιχειρήσεις. Οι υψηλοί φορολογικοί συντελεστές μαζί με όλους τους άλλους φόρους (ΦΠΑ, ακίνητα, κλπ) αποτρέπουν κάθε νέα επένδυση. Έτσι φθάσαμε στην αστεία κατάσταση, οι επιχειρήσεις να πληρώνουν μέρισμα με τη μορφή ‘επιστροφής κεφαλαίου’ για να αποφύγουν την καταχρηστική φορολόγηση στα μερίσματα!

    * Για κάθε νέα επένδυση να επιτρέπεται στον επιχειρηματία να μπορεί ο ίδιος να καθορίσει τις αποσβέσεις που θα καταγράψει. Να μπορεί για παράδειγμα να αποσβέσει το 100% της επένδυσης τον πρώτο κιόλας χρόνο. * Στο ζήτημα της έκδοσης οικοδομικών αδειών, η απλούστευση των διαδικασιών να μπορεί να επιτευχθεί με την υποβολή μιας απλής δήλωσης από πλευράς του μηχανικού και με την απόλυτη ευθύνη του- σχετικά με τα στοιχεία του οικοπέδου και με την τήρηση των νόμιμων όρων δόμησης και των σχετικών κανονισμών. Η εξακρίβωση των στοιχείων που έχει δηλώσει ο μηχανικός θα διενεργείται σε βάθος χρόνου με αυστηρές ποινές για τους παρανομούντες.

    * Κατάργηση της επιβολής ‘τελών και φόρων υπέρ τρίτων’ (αγγελιόσημο, κλπ), που αυξάνουν το κόστος του τελικού ‘καταναλωτή’. Οι εισφορές να γίνονται με διαφανείς διαδικασίες από τους εργοδότες και τους εργαζόμενους και όχι από την ‘πίσω πόρτα’.

    * Κατάργηση του τέλους € 4.24 μηνιαίως per month από κάθε ‘μετρητή’ της ΔΕΗ, υπέρ της ΕΡΤ. Με τεράστιο κόστος λειτουργίας, τα κρατικά κανάλια εξυπηρετούν τα κομματικά συμφέροντα.

    • Κατάργηση κάθε υποχρέωσης δημοσίευσης ισολογισμών στον τύπο, εφόσον πλέον υπάρχει άμεση πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    • Δραστική μείωση της κρατικής διαφήμισης.

    • Δραστική μείωση της κρατικής επιχορήγησης των ασφαλιστικών ταμείων του ΟΤΕ και της ΔΕΗ.

    • Επιτάχυνση της ολοκλήρωσης του Κτηματολογίου

    • Τέρμα στα αυθαίρετα: Κάθε αρμόδιος υπάλληλος να ‘χρεώνεται’ μια περιοχή που θα την παρακολουθεί συστηματικά δορυφορικά και με επιτόπιους ελέγχους. Οι ποινές για τους παραβάτες να είναι άμεσες και αυστηρότατες. Για τα ήδη διακατεχόμενα ή καταπατημένα ακίνητα και για τα ‘αυθαίρετα’ κτίσματα και τους ‘οικισμούς’ που υπάρχουν για πάνω από 25 χρόνια να θεσμοθετηθεί η ‘τακτοποίησή’ τους, αλλά με την σύμφωνη γνώμη της τοπικής αυτοδιοίκησης και για όσες περιπτώσεις δεν αποτελούν ‘καραμπινάτες' αυθαιρεσίες, κλπ. Από το 2005 είχα καταθέσει λεπτομερείς προτάσεις για το θέμα αυτό που αφορά 300 χιλιάδες φτωχότερους, κυρίως, συμπολίτες μας. Έτσι, εκατοντάδες χιλιάδες συμπολίτες μας θα αποκτήσουν καθαρούς τίτλους ιδιοκτησίας.

    • Μείωση των απαιτούμενων δικαιολογητικών για την έκδοση αδειών κατά 50% μέσα στο επόμενο εξάμηνο.

    • Οι νέοι μας αποφοιτούν από τα λύκεια και τα πανεπιστήμια με ελάχιστη τεχνογνωσία (skills). Προτείνω όλοι οι νέοι και οι νέες από 17-23 ετών να ενταχθούν σε προγράμματα μαθήτευσης (apprenticeship) στα εργοστάσια και τις βιομηχανικές μονάδες της χώρας (όχι σε γραφεία) για δύο καλοκαίρια. Με αμοιβή μόνο χαρτζιλίκι για οδοιπορικά και φαγητό. Έτσι θα αποκτήσουν κάποιες χρήσιμες δεξιότητες και θα καταλάβουν ‘τι θα πει δουλειά’.

    • Εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος για κάθε παραγγελία φαρμάκων, αντιδραστηρίων, ορθοπεδικού υλικού, κλπ. Η σημερινή κατάσταση είναι εκτός ελέγχου, όχι μόνο όσον αφορά τις τιμές, αλλά ακόμη περισσότερο όσον αφορά την ‘κατανάλωση’. Αλλά η περικοπή των δαπανών στα νοσοκομεία και για τα φάρμακα θα αποδειχθεί ανεπαρκής εφόσον δεν υπάρχει κανένα σοβαρό ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης κάθε παραγγελίας φαρμάκων, αντιδραστηρίων, ορθοπεδικού υλικού, κλπ. Η σημερινή κατάσταση είναι εκτός ελέγχου, όχι μόνο όσον αφορά τις τιμές, αλλά ακόμη περισσότερο όσον αφορά την ‘κατανάλωση’. Η έλλειψη ηλεκτρονικού ελέγχου στις παραγγελίες και την κατανάλωση έχουν συμβάλλει στη δημιουργία εστιών διαφθοράς.

    • Περιορισμός της σπατάλης στους δήμους και αυστηρότατος έλεγχος των οικονομικών τους με εισαγωγή ηλεκτρονικών συστημάτων παρακολούθησης, κλπ.

    • Χορηγία Ελληνικής ιθαγένειας σε όσους επενδύουν 2 εκατομ. Ευρώ σε τοποθετήσεις διάρκειας τουλάχιστον 10 ετών (ακίνητα, επιχειρήσεις, χρηματιστήριο, αλλά με εξασφάλιση ότι τα κεφάλαια αυτά θα μείνουν στην Ελλάδα για τουλάχιστον 10 χρόνια)

    • Άμεση επαναλειτουργία του Χρηματιστηρίου Εμπορευμάτων Πειραιά για συναλλαγές σε σιτάρι, δημητριακά, ελαιόλαδο, καπνά, βαμβάκι, κλπ. (σε συνεργασία με Ένωση Ελληνικών Τραπεζών, ΣΜΕΧΑ, ΠΑΣΕΓΕΣ, Πανεπιστήμιο Πειραιά).

    • Διευκόλυνση των προσπαθειών και επενδύσεων για την αξιοποίηση του ορυκτού πλούτου της χώρας.

    • Άμεση αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου των εμπορικών τραπεζών, έστω και σε πολύ συμπιεσμένες τιμές. Σκοπός δεν είναι η προστασία των ιδιοκτητών των τραπεζών, αλλά η μεγαλύτερη δυνατή εξασφάλιση των καταθετών. Αλλά και έλεγχο για τα θαλασσοδάνεια. Εφόσον οι τραπεζίτες ζητούν κολοσσιαία στήριξη από τους Έλληνες και Ευρωπαίους φορολογούμενους, πρέπει να δώσουν λογαριασμό για τα θαλασσοδάνεια που έδωσαν (σε ΜΜΕ και αλλού) και να εξετασθούν οι διαδικασίες που τους επέτρεψαν να δώσουν τέτοια απίθανα δάνεια!

    • Μείωση κατά 30% της επιχορήγησης των πολιτικών κομμάτων. Δεν χρειάζεται να οργανώνουν τόσες φιέστες και να λειτουργούν με τόσο υψηλό κόστος με τα χρήματα των φορολογουμένων. Τα Ελληνικά πολιτικά κόμματα επιχορηγούνται δεκαπλάσια από τα αντίστοιχα Βρετανικά.

    • Να καλέσουμε επιχειρήσεις από όλο τον κόσμο (για παράδειγμα fund managers που αποχωρούν από το Λονδίνο και εγκαθίστανται στη Γενεύη για φορολογικούς λόγους), να εγκαταστήσουν περιφερειακά και GLOBAL HEADQUARTERS στην πατρίδα μας και να εκμεταλλευθούν τα ιδιαίτερα ελκυστικά φορολογικά κίνητρα του Ν. 3427/2005. Είμαι συντάκτης των σχετικών διατάξεων που ήδη αξιοποιούν σπουδαίες πολυεθνικές όπως η C.C.C. και η OLAYAN GROUP.

    * Χρειάζεται να θεσμοθετηθεί ανεξάρτητη αρχή κατά το πρότυπο των αντιστοίχων στο Ηνωμένο Βασίλειο (Tax Commission) στην οποία μπορεί να προσφεύγει ο φορολογούμενος πριν καταφύγει στο δικαστήριο ώστε να μειωθεί ο αριθμός των υποθέσεων στα διοικητικά δικαστήρια. Η ανεξάρτητη αρχή θα έχει στην δικαιοδοσία της τις κατά τόπους Φορολογικές Επιτροπές οι οποίες θα απαρτίζονται από ανθρώπους κύρους με γνώσεις φορολογικού δικαίου που δεν θα έχουν σχέση με το Δημόσιο.

    * Πρέπει να ξεφύγουμε από τυπολατρικές φοροεισπρακτικές πρακτικές που έχουν υιοθετηθεί, συμπεριλαμβανομένου και του ΚΒΣ (Kώδικα Bιβλίων & Στοιχείων), και που απαιτούν σημαντικό κόστος παρακολούθησης και συντήρησης, χωρίς να βελτιώνουν την εισπράξεις του Δημοσίου στην πράξη. Όπως και στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης, το φορολογικό σύστημα πρέπει να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να τηρούν βιβλία και στοιχεία με τρόπο που να αποδεικνύει τις συναλλαγές τους αλλά αυτά τα βιβλία και στοιχεία να τηρούνται κατά την κρίση τους και να αποδεικνύεται το έσοδο και η δαπάνη με τον πιο πρόσφορο τρόπο. Για παράδειγμα, εάν μία επιχείρηση δεν έχει έστω ένα τιμολόγιο διότι αρνείται ο προμηθευτής της να εκδώσει τιμολόγιο, η απόδειξη της πληρωμής (π.χ. με επιταγή ή με υπογεγραμμένη απόδειξή του) να είναι αποδεικτικό στοιχείο της δαπάνης για την επιχείρηση που κατέβαλε την πληρωμή και η εφορία στη συνέχεια να ζητεί εξηγήσεις από τον λήπτη π.χ. της επιταγής για τη μη έκδοση στοιχείου ή για τη μη καταχώρηση του εσόδου στα βιβλία του.

    * Ο συντελεστής δόμησης 200 μ2 ανά 4 στρέμματα, να εφαρμόζεται αναλογικά και για οικόπεδα με μεγαλύτερη επιφάνεια, ώστε να μειωθεί το κίνητρο συνεχούς κατάτμησης που προκαλεί προβλήματα σε οδοποιία, αποχέτευση, ηλεκτροδότηση, αλλά και, ιδιαίτερα, στο φυσικό περιβάλλον.

    * Από τον Σεπτέμβριο του 2007 μέχρι τις 15/09/08 μόνο στην Εισαγγελία Πρωτοδικών κατατέθηκαν 245 χιλιάδες μηνύσεις! Κατατέθηκαν επίσης 236.860 δικόγραφα στο Πρωτοδικείο Αθηνών! (Καθημερινή, 20/02/09).

    Πρέπει να θεσπίσουμε την καταβολή ενός πολύ υψηλού παράβολου [500 ευρώ;] σε όσους καταθέτουν αγωγές και μηνύσεις, δεδομένου ότι το σύστημα απονομής δικαιοσύνης είναι εξαιρετικά δαπανηρό (κάθε αγωγή κοστίζει πάνω από 4000 ευρώ μέχρι την διεκπεραίωση της). Τα έσοδα από τα παράβολα αυτά θα δαπανώνται για τον εκσυγχρονισμό του σωφρονιστικού και του δικαστικού συστήματος. (Τέτοιες προτάσεις μπορούν να συζητηθούν άμεσα με τις ενώσεις δικαστών και εισαγγελέων, και τους συλλόγους δικαστικών υπαλλήλων, οι οποίοι μάλλον το βλέπουν θετικά. Οι «άποροι» να πληρώνουν πολύ λιγότερο!)

    * Να καταργηθούν σταδιακά τα πολυμελή δικαστήρια με μονομελή. Στα πολυμελή δικαστήρια «διαχέεται» η προσωπική ευθύνη του δικαστή και απασχολούνται τελικά πολύ περισσότεροι δικαστές. Οι νέοι δικαστές να φοιτούν ένα χρόνο στη σχολή δικαστών, ένα χρόνο να εξειδικεύονται (να καταρτίζονται θεωρητικά) σε μία ειδικότητα και ένα χρόνο να μαθητεύουν ως «βοηθοί», πλάι σε έναν Εφέτη.

    * Άμεσο ξεκαθάρισμα του θέματος της δυνατότητας έκδοσης αδειών εξερεύνησης για πετρέλαιο σε Ιόνιο, ηπειρωτική Ελλάδα και κάποιες περιοχές του Αιγαίου και διευθέτησης των θεμάτων ζωνών οικονομικής εκμετάλλευσης.

    * Για να μειώσουμε την εξάρτηση από Ρωσικό φυσικό αέριο, και από φυσικό αέριο που έρχεται με αγωγούς μέσω Τουρκίας, θα μπορούσαμε να εισάγουμε υγροποιημένο φυσικό αέριο, να το εξαερώνουμε σε ειδικές μονάδες στην Καβάλα, και να το διοχετεύουμε στο διεθνές δίκτυο αγωγών. Περίπου 40 χιλιόμετρα από τα Ελληνικά σύνορα, διέρχεται ο Βουλγαρικός αγωγός φυσικού αερίου και μπορεί να αποθηκεύουμε στις άδειες πλέον γεωλογικές κοιλότητες της Βουλγαρίας ή στον Πρίνο, ποσότητες ασφαλείας (δημιουργώντας ένα buffer stock για όλη την περιοχή: Αλβανία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Ελλάδα, Σερβία).

    Πρέπει να πιστέψουμε στους εαυτούς μας. Μπορούμε!

    **********************

  35. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 02/08/2011 18:03:22

    ...από την παραπάνω επιστολή τό σημείο αυτο:

    """ ...4. επειδή έβλεπα τις επερχόμενες δυσχέρειες, υιοθετήσαμε τη στρατηγική της δραστικής επιμήκυνσης της μέσης διάρκειας του χρέους. Δανειστήκαμε για 20-ετείς και για πρώτη φορά στην ιστορία της Πατρίδας μας για 30-ετείς και 50-ετείς διάρκειες.... Και ξέρετε με τι κόστος; Μόνο 29 μονάδες βάσης, δηλαδή 0,29% πάνω από το αντίστοιχο κόστος δανεισμού της Γερμανίας!! Όχι 15% παραπάνω όπως απαιτούν οι αγορές σήμερα..... Γι' αυτά τα δάνεια οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ με τρέλαναν στις Επερωτήσεις στη Βουλή, διότι, τάχα, αν δανειζόμασταν μόνο για διάρκειες 1- ή 2-ετών, το επιτόκιο θα ήταν 0,20% φθηνότερο! Αν είχαμε ακολουθήσει τις ανοησίες τους σήμερα θα μας κόστιζε η αναπλήρωση των δανείων αυτών 15% παραπάνω...."""

    ...ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ οι κ.κ τού Βήματος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    """""""""'

  36. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/08/2011 18:28:26

    Παγωτατζή,
    περιμένεις να σου απαντήσουν;

  37. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 02/08/2011 19:26:57

    Αυτοί φυσικά και ΟΧΙ κ. Ροδινέ!
    Είμαι αρκετά παλιός για ναξέρω..
    Αναρωτιέμαι όμως ποιοί να είναι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ πού τόν "τρέλλαναν με τίς επερωτησεις"
    ΔΕΝ ενδιαφέρει κανέναν στήν ΝΔ ,ούτε έστω κάποιον βουλευτή να μάθει για την ηλιθότητα τού "αυριανού" ανταγωνιστή του στίς εκλογές;;;
    Αυτό θα τό περίμενα.......
    Ισως πάλι νά ζητάωπολλά....

  38. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 07/08/2011 00:59:37

    Με λίγες αλχημείες ακόμα θα βγάλετε ότι ο ΚΚ μείωσε το χρέος και ας το πήγε από τα 150 στα 300 δισ. ευρώ μέσα σε 5 χρόνια. Είναι τα κομματικά γυαλιά ή η λιγούρα για εξουσία με τα προνόμια που αυτή συνεπάγεται για τους παρατρεχάμενους αυλικούς; Το σκηνικό το είδαμε σε όλο του το μεγαλείο το 2004 που τα λαμόγια μας πατήσανε και βρεθήκανε σε θέσεις με αρπαχτές μέσα σε μια νύχτα. Τα κορόιδα τρέχαμε για το κόμμα μια 10ετία και οι υπουργοί διορίζανε τις κόρες των συγγενών τους στη Βουλή. Για τους ηλίθιους υπήρχαν τα stage.
    Δεν την ξαναπατάμε αγαπητέ .
    Για την Ελλάδα που επικαλούνται , ας χρεοκοπήσει , οι μη κρατικοδίαιτοι δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα .