#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2010 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλα ερωτηματικά για την πρόταση της Τράπεζας Πειραιώς



Οι συγχωνεύσεις τραπεζών, ιδιαίτερα σ' αυτήν την κρίσιμη οικονομική περίοδο, είναι θεμιτές και προφανώς βοηθούν στην εξυγίανση του τραπεζικού συστήματος. Βοηθούν επίσης να σωθεί ο κόσμος και οι καταθέσεις του από τον κίνδυνο μιας χρεοκοπίας. Και επειδή στην Ελλάδα από τράπεζες να φάνε και οι κότες κι από πιθανότητες χρεοκοπίας το ίδιο, το να συγκεντρώνονται τραπεζικοί όμιλοι είναι κάτι παραπάνω από επιθυμητό.

Αυτό, όμως, ισχύει όταν γίνονται με όρους διαφανείς, με τη θέληση και του αγοραστή και του αγοραζόμενου και το βασικότερο, με κέρδος και για τις δύο πλευρές. Mutual Benefit Agreement, που λένε και οι Σύμμαχοι. Ιδίως όταν σε ορισμένες τράπεζες βασικός μέτοχος είναι το ελληνικό δημόσιο, δηλαδή ο ελληνικός λαός, δηλαδή εμείς οι ηλίθιοι.

Όταν τα deals γίνονται για να σωθούν επιχειρηματίες που πρόσκεινται στην κυβέρνηση,  ή άλλοι που θέλει η κυβέρνηση να προσεγγίσει, τότε θα πρέπει να ασκείται έντονη κριτική.

Το παρασκήνιο λοιπόν της πρόταση Σάλλα για εξαγορά του 77% της Αγροτικής (ποσό 372 εκατ. ευρώ) και του 33% του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (ποσό 329 εκατ. ευρώ) είναι έντονο. Κι αν αληθεύουν όσα ακούγονται στην αγορά τότε ίσως είμαστε μπροστά σε διεργασίες οι οποίες πρέπει να καταστήσουν ιδιαίτερα προσεκτική την κυβέρνηση όσον αφορά τις αποφάσεις που θα λάβει.

Θέμα 1: Αληθεύει ότι σε δημοσιεύματα έγκριτων ξένων οικονομικών εφημερίδων περί κάποιων τραπεζών από χώρες μέλη της ΕΕ οι οποίες δεν κατάφεραν να αντλήσουν ρευστότητα από την ΕΚΤ φωτογραφίζονταν και η Πειραιώς; Κανείς δεν μπορεί να το πει με βεβαιότητα, όμως, αν ισχύει ότι η τράπεζα αντιμετωπίζει προβλήματα ρευστότητας και πήγε να δανειστεί από το πακέτο διάσωσης τραπεζών που έχει η ΕΚΤ για ώρα ανάγκης, τότε πώς μπορεί να κάνει προτάσεις εξαγοράς άλλων τραπεζών;

Θέμα 2: Αληθεύει ότι πριν από μερικές ημέρες υπήρξε συμφωνία διατραπεζικού δανεισμού μεταξύ της Πειραιώς και του ΤΤ με την πρώτη να παίρνει ρευστό εκατοντάδες εκατ. ευρώ από τη δεύτερη; Μάλιστα το ΤΤ που ελέγχεται από την κυβέρνηση, ήταν το τελευταίο σωσίβιο της Τράπεζας Πειραιώς, καθώς άλλες τράπεζες έκλεισαν την πόρτα τους; Και γιατί η κυβέρνηση -αν έχει γίνει όντως κάτι τέτοιο- συναίνεσε στη σωτηρία της Πειραιώς δίνοντας το πράσινο φως στη διοίκηση του ΤΤ να δώσει αυτό το δάνειο;

Θέμα 3 : Αν το παραπάνω σενάριο είναι αληθές, πώς η Πειραιώς κάνει τώρα πρόταση για εξαγορά του 33% του ΤΤ έναντι 329 εκατ. ευρώ και με premium στην υπό διαπραγμάτευση μετοχή της τάξης του 29%; Δηλαδή με τα δανεικά που πήρε θα πάει να εξαγοράσει το ΤΤ;

Θέμα 4: Θεωρεί τόσο άθλια τράπεζα την ΑΤΕ ώστε να κάνει πρόταση για εξαγορά του 77% έναντι 372 εκατ. ευρώ με discount 50%; Ξέρουμε ότι η ΑΤΕ δεν είναι ΤΤ, έχει χρέη, ζημιογόνες εταιρείες κ.λπ. Έχει όμως και όλους τους αγρότες πελάτες ενώ πριν μία εβδομάδα περιήλθε στα χέρια της περίπου 10% της Αττικής Οδού το οποίο αποτιμάται στα 110 εκατ. ευρώ. Άρα, μήπως είναι ελάχιστο το τίμημα που προσφέρει;

Θέμα 5: Είναι αλήθεια ότι στις 30 Ιουνίου η Πειραιώς πήρε 2,2 δισ. ευρώ από αδιάθετα (ύψους 15 δισ.) των 28 δισ. ευρώ που έδωσε το κράτος για την ενίσχυση των τραπεζών; Πώς λοιπόν έρχεται να κάνει εξαγορές κρατικών assets όταν παίρνει βοήθεια η οποία μάλιστα πρέπει να κατευθύνεται στην ενίσχυση της ρευστότητας της αγοράς κι όχι σε εξαγορές;

Θέμα 6: Αληθεύει ότι επικρατεί αναβρασμός μεταξύ των χιλιάδων εργαζόμενων του ΤΤ που δεν μπορούν να χωνέψουν πώς θα έλθει μια τράπεζα που φέρεται να έχει τεράστια προβλήματα ρευστότητας, να αγοράσει ένα “μαζεμένο” μαγαζί;

Θέμα 7: Μήπως αυτό είχε στο μυαλό του ο κ. Σάλλας γι' αυτό και διέθεσε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ προκειμένου να φιλοξενήσει πάνω από 60 δημοσιογράφους στη Νότια Αφρική; Θα μπορέσουν να γράψουν τώρα όλοι αυτοί ελεύθερα για την πρόταση της Πειραιώς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rizospastikos avatar
    rizospastikos 15/07/2010 13:23:57

    Θεμα 8:
    Τι δουλεια ειχε ο Παναγιωτοπουλος να μιλησει υπερ των συγχωνευσεων (εστω και με αστερισκο) στη παρουσα χρονικη στιγμη??

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ rizospastikos 15/07/2010 15:01:21

      Η ΝΔ έχει 105Μ ενέχυρα στην ΑΤΕ και 15Μ στην Πειραιώς. Συνεπώς, η αξιοπιστία της ΝΔ και προσωπικά του Σαμαρά θα κριθεί μέσα στις επόμενες ημέρες από τη στάση που θα κρατήσουν στο ξεπούλημα της ΑΤΕ και ΤΤ στο Σάλλα. Ας το έχουν υπόψη τους τα 800.000 νέα μέλη του κόμματος.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 15/07/2010 13:26:30

    Αρχίζει το ξεπούλημα της Δημόσιας περιουσίας με συνοπτικές διαδικασίες.Αυτή είναι και η ουσία του μνημονίου, η πλήρης αποδιάρθρωση της ελληνικής οικονομίας...

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Γιώργος 15/07/2010 13:39:53

      Σαν να ακούω Πασόκο ν μιλάει για τον ΟΤΕ και την ΟΑ. Ξεπούλημα είναι η συγχώνευση; Και μάλιστα της ΑΤΕ που έχει και ζημιές;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mitsosms 15/07/2010 14:52:45

        Ααααα, έχει ζημιές οι ΑΤΕ! Ε, τότε να την σκοτώσουμε για 300 εκατομμυριάκα στον Σάλλα! Δε ντρέπεστε ρε λίγο να συνεργείτε σε αυτό το τεράστιο έγκλημα εις βάρος της χώρας; Άλλο να ΧΑΡΙΖΕΙΣ ουσιαστικά στο χρεωκοπημένο πασοκάνθρωπο Σάλλα τα φιλέτα του ελληνικού τραπεζικού συστήματος και άλλο να κάνεις μια αποκρατικοποίηση γιατί κρίνεις ότι αυτό συμφέρει το κράτος!

        Στον Κορυδαλλό όμως θα βρεθούν τα φιλαράκια σου ο ΓΑΠ και ο Παπακ έτσι και τολμήσουν να το κάνουν! Γιατί αυτό δεν είναι ιδιωτικοποίηση είναι πολύ χειρότερο από αυτό για το οποίο φωνάζατε εσείς στο Βατοπαίδι.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ mitsosms 15/07/2010 16:44:24

        Μεσούσης της οικονομικής κρίσης, όταν οι τιμές των μετοχών όλων των εταιρειών έχουν πιάσει πάτο, μόνο ξεπούλημα μπορεί να το πει κανείς.
        Αν ενδιαφέρεσαι να μεγιστοποιήσεις το όφελος από τη πώληση εταιρειών του Δημοσίου, περιμένεις να βελτιωθεί το οικονομικό κλίμα, να ορθοποδήσουν οι τράπεζες και μετά συζητάς την ιδιωτικοποίηση.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 15/07/2010 18:23:05

        @Επώνυμος 300εκ είναι η αξιολόγηση των διεθνών οίκων για την ΑΤΕ. Άσε λοιπόν τις μεγάλες κουβέντες. Όλοι βλέπουν θετικά την κίνηση. Θα σε συμβούλευα να το θεωρήσεις σίγουρο. Θα γίνει είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο.

    • Misha avatar
      Misha @ Γιώργος 15/07/2010 14:56:30

      mitsosms

      Σα ν ακουω το Μητσοτάκη , την κόρη του, τον Μπάμπη και το Μάνο ....
      Ανάπτυξη του βαμπιρισμού και της υποχρεωτικής αιμοδοσίας...

      • anonymos avatar
        anonymos @ Misha 15/07/2010 21:03:48

        Ξέχασες τον χαβαλε-ολέ

  3. nasos avatar
    nasos 15/07/2010 13:29:01

    Επίσης ο Σάλλας μοιράζει αφειδώς διαφήμιση ενώ πρόσφατα έδωσε και (θαλασσο)δάνειο 25 εκ ευρώ στην Ελευθεροτυπία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 15/07/2010 13:33:42

      Στην Ελευθεροτυπία που στηρίζει με λύσσα ΠΑΣΟΚ?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nasos 15/07/2010 15:04:01

      Στο Θέμο να δεις, που αυτός του έδωσε το δάνειο για να αγοράσει το πρώτο Θέμα από το Μπόμπολα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 15/07/2010 15:11:32

        χο! χο!
        Το σύστημα ΠΑΣΟΚ-ΜΜΕ προσπαθεί να αρπάξει περιουσία των Ελλήνων για να την ξεκοκκαλίσει

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Επώνυμος 15/07/2010 15:17:23

        Καημό τόχω ρε Ορέστιε να γελάσεις και μια φορά "Χε χε"...
        Ο Άγιος Βασίλης είσαι?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 15/07/2010 15:19:52

        Με τον καημό θα μείνεις. ROFL

  4. ataktos avatar
    ataktos 15/07/2010 13:31:51

    http://www.youtube.com/watch?v=fVE1B_k6-Rk&feature=PlayList&p=F9606C5FAD8A2E4C&playnext_from=PL&playnext=1&index=51

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ ataktos 15/07/2010 13:50:36

      Αυτό σημαίνει ''Γλυκιά μου ο Θεός δεν βοηθάει'';

  5. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 15/07/2010 13:48:05

    Εύλογα όλα τα ερωτήματα.
    Και το κυριώτερο όλων ότι μια "καχεκτική τράπεζα" πάει να αγοράσει ένα φιλέτο (Τ.Τ)
    Εγώ πιστεύω ότι είναι το ραπανάκι να ανοίξει η όρεξη και ύστερα, ομού μετα Σάλλα όλοι στην ΕΤΕ (αφού πρώτα εκείνη ξεφορτωθεί την τουρκική θυγατρική της FinansBank)
    Για να δούμε.
    Σαν ιδέα η "ισχύς εν τη ενώσει", καλή ιδέα και πρός το οικονομικό συμφέρον της Χώρας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ατσαλάκωτος 15/07/2010 15:05:45

      Αααα, για αυτό φαγώθηκαν όλοι να πουλήσει η Εθνική τη Finansbank!

      Ατσαλάκωτε, πώς θα σου φαινόταν να εξαγοραζόταν ο Σάλλας για λιγότερα από αυτά που δίνει σήμερα; Του δάνεισε προ ημερών 700 εκ. το Ταμιευτήριο και τώρα πάει να το εξαγοράσει με τα λεφτά του;;; Αυτό εσένα δεν σου φαίνεται σκάνδαλο ούτε τόσο δα λιγάκι, όσο πατάει η μύγα;

      Κάτι δεν μας λες καλά ατσαλάκωτε. Κάτι δε μας λες καλά... Μόνο να γίνει η δουλειά σας...

  6. ZARKO avatar
    ZARKO 15/07/2010 14:01:26

    Η ''Πράσινη τράπεζα'' από ότι φαίνεται ήταν στα σκαριά εδώ και μήνες όπως φαίνεται. Οι νέες κάρτες που υποχρεώθηκαν να χρησιμοποιούν οι υπάλληλοι της Πειραιώς από ότι έμαθα ήταν πράσινες, οικολογικές και με την επιγραφή ''green banking''. Ποιος ξέρει τι άλλο ετοιμάζεται;

  7. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 15/07/2010 14:04:52

    AN "Αληθεύει ότι πριν από μερικές ημέρες υπήρξε συμφωνία διατραπεζικού δανεισμού μεταξύ της Πειραιώς και του ΤΤ με την πρώτη να παίρνει ρευστό 700 εκατ. ευρώ από τη δεύτερη"....

    ..ΓΙΑΤΙ, ΤΟ ΤΤ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΤΗΣ Τρ. Πειραιώς ;;;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ χελιδόνι 15/07/2010 15:11:04

      Μα είναι κρατικό το ΤΤ! Θα κάνει αυτό που θα του πει το κράτος! Και το μεγάλο ζητούμενο εδώ, είναι, τι θα πει το κράτος!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 15/07/2010 15:23:12

        Σαν τί περιμένεις να πεί το ΠΑΣΟΚ?

  8. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 15/07/2010 14:09:26

    Μπράβο σδτον ΔΟΛ σώθηκε από τη χρεωκοπία..... τώρα ο Ψυχάρης θα πάρει σίγουρα δάνειο από το νέο σχήμα και θα σωθεί το "ιστορικό" συγκρότημα της διαπλοκής....

    Πρετεντέρη τυχεράκια......

  9. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 15/07/2010 14:11:12

    Το οικονομικό συμφέρον της χώρας ειναι συνυφασμένο, όπως περίτρανα αποδεικνύει η παρούσα κατάσταση με τον αυστηρό διαχωρισμό του ιδιωτικού κεφαλαίου και της ιδιωτικής πιστης απ' την δημόσια περιουσία. Αλλιώς αν οι μεγάλοκαρχαρίες μας μεσολαβούν για ν' αποκτήσουν δημόσιους πόρους "μπιρ παρά" με την έγκριση των πολιτικών που βρίσκονται στη δούλεψή τους μαζί με τους δημοσιοκάφρους, προκειμένου να τους "σπρώξουν" (ποιούς ? τους δημόσιους πόρους, την περιουσία μας, ντέεε! ) στη διεθνή αγορά, ΤΟΤΕ χ... ψηλά κι αγνάντευε, ανεξαρτησία, δημοκρατία, ελευθερία, τάξη κι ασφάλεια στην τελική...
    ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ http://neotera.wordpress.com 15/07/2010 14:13:39

      Μην είναι σοσιαλισμός; Μπου αχαχαχαχα

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ZARKO 15/07/2010 15:17:35

        Μη γελάς γιατί θα μας βγει σε ξινό, αγαπητέ Ζάρκο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ZARKO 15/07/2010 15:22:06

        Σοσιαλισμός είναι να σώζωνται προβληματικές εταιρίες με τα λεφτά του κράτους.
        Γιατί γελάς?
        Που βλέπεις τον καπιταλισμό εδώ?

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ ZARKO 15/07/2010 15:22:41

        Αφού είναι για γέλια. Τώρα δε που αισθάνεται και περισσότερο σοσιαλιστής, άστα να πάνε...

  10. Tάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Tάσος,Θεσσαλονίκη 15/07/2010 14:14:55

    Θεωρίες συνομοσίας Νο 8,η αγορά θα γίνει με αραβικά χρήματα
    Νο 9,με τουρκικά χρήματα
    Νο 10 με χρήματα της μαφίας
    Νο 11 απο σιωνιστές
    Νο 12 απο μασσόνους...
    ....................συνεχίζεται

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Tάσος,Θεσσαλονίκη 15/07/2010 14:16:40

      ...από τον Κοσκωτά, που τους δίδαξε πως γίνονται οι εξαγορές τραπεζών.

  11. demosthenes avatar
    demosthenes 15/07/2010 14:19:53

    η παρα πολυ απλα κλασικο φαγοποτη δημοσιας περουσιας

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ demosthenes 15/07/2010 15:18:22

      Μπα, δεν είναι "κλασικό". Είναι πολύ πιο προχωρημένο αυτό. Είναι για σεμινάριο. Οποιοσδήποτε άλλος πέρασε ωχριά μπροστά τους...

  12. ataktos avatar
    ataktos 15/07/2010 14:22:43

    factorx- αι αι πάλι βάλθηκες να μας λουλανης ..δλδ .ποιος θα ξεπληρωσει τα χαμηλότοκα και επιδοτούμε δάνεια... για τα φωτοβολταϊκά ¨ έργα ¨τον ..χρυσον . μάνατζερς της τράπεζας .. μήπως η Μπιρμπίλι,Σαλλας κλπ έλεος γίνονται αυτά πουθενά

  13. Anestis avatar
    Anestis 15/07/2010 14:34:51

    Πραγματικά εδώ πρόκειται για κλαυσίγελο. Είναι κανείς να τραβάει τα μαλλιά του μόνο και μόνο απ' το Θέμα 5 που θέτεις. Πως είναι δυνατόν τράπεζα που δανείζεται απ' το δημόσιο για να ενισχύσει τη ρευστότητά της να έρχεται με επιθετική πρόταση εξαγοράς δύο φιλέτων. Πέραν του ότι πολύ σωστά επισημαίνεις η πρόταση για την Αγροτική είναι εξευτελιστική (372 εκ !!!). Για να ενισχύσω τον προβληματισμό σου πάντως σου λέω ότι προ δέκα ημερών, μιλώντας με διευθύντρια μεγάλου υποκαταστήματος της Εθνικής για την κατάσταση έτσι όπως διαμορφώνεται στο τραπεζικό σύστημα και για τις ενδεχόμενες εξελίξεις, η γυναίκα μου είπε ότι εδώ και αρκετό καιρό η Πειραιώς έχει σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας γι' αυτό η Εθνική τη "βοηθάει" οικονομικά δίνοντας της αρκετά μεγάλα ποσά, χωρίς να μου διευκρινίσει με ποια μορφή. Μου είπε επίσης ότι δύσολα θα αντέξει (η Πειραιώς) το stress test.Τέλος για τους παροικούντας την Ιερουσαλήμ είναι γνωστές οι σχέσεις του Σάλα με το ΠΑΣΟΚ και τον ιδρυτή του παλιότερα, αλλά και με πολλά σημερινά πρωτοκλασάτα στελέχη. Είναι χωρίς αμφιβολία ο δικός τους άνθρωπος, ο άνθρωπος του ΠΑΣΟΚ στον τραπεζικό κλάδο κι ήταν αναμενόμενο να γίνει παιχνίδι μ' αυτόν. Αυτό που δεν ξέρουμε έιναι τι παιχνίδι είναι αυτό που σκαρώνουν. Πάντως σίγουρα δεν πρόκειται για πρόταση της Πειραιώς για εξαγορά. Περισσότερο μου φαίνεται για επιχείρηση σωτηρίας του Σάλα μέσα από δυο ωραία δωράκια. Ίδωμεν. Πάντως ξαναλέω ΔΕΝ είναι αυτό που φαίνεται !

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Anestis 15/07/2010 14:36:15

      Η ΑΤΕ δεν είναι φιλέτο...

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Σοσιαληστής 15/07/2010 14:45:22

        Είναι μαγαζί γωνία στον καλύτερο δρομο, απλώς θέλει λίγο σκούπισμα το πεζοδρόμιο.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Σοσιαληστής 15/07/2010 14:55:41

        ποσο κοστολογείς τα ακίνητα στν Πανεπιστημίου;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:14:21

        Μια χαρά φιλετάρα είναι η ΑΤΕ.

      • neos agrotis avatar
        neos agrotis @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:20:17

        H ΑΤΕ ειναι για τα μπάζα και δεν εχει καμμία σχεση με αυτό που ορίζεται ωσ τράπεζα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:24:37

        Έτσι σου είπαν?

      • A. avatar
        A. @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:30:45

        H ATE είναι μια χαρά. Το χαρτοφυλάκιό της έχει όσα προβλήματα επέλεξαν οι εκάστοτε κυβερνήσεις να δημιουργήσουν στην ψηφοθηρία του. Μην ξεχνάτε ότι μόνο ο Λάμπρου έκανε αρκετό κόσμο πλούσιο με το αζημίωτο εκεί μέσα.

        Από τις 3 τράπεζες, (Πειραιώς, ΤΤ και ΑΤΕ0, η Πειραιώς είναι η πιο σκάρτη.

        Από τις 4 ιδιωτικές, η Πειραιώς πιο κοντά στα πρόθυρα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:37:58

        Φιλετάρα είναι... Απλώς θέλει λίγο νοικοκύρεμα και 1 δις ευρώ αύξηση μετοχικού κεφαλαίου (όλοι οι άλλοι έκαναν τα τελευταία κρίσιμα χρόνια, εκτός από την ΑΤΕ).

        Σκέψου μόνον τα ακίνητα και τις θυγατρικές που έχει...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:40:40

        Την οποία αύξηση μετοχικού κεφαλαίου αρνήθηκε η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, ή κάνω λάθος?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:45:41

        Δεν το παρακολούθησα επακριβώς, Ορέστιε, αλλά σίγουρα έπρεπε να είχε γίνει νωρίτερα, και επί Καραμανλή. Το έβλεπαν ότι ήθελε κεφαλαιακή ενίσχυση. Αν όμως τότε ήθελε μία φορά, τώρα θέλει δέκα, μετά τις εξελίξεις με τις αποτιμήσεις των ομολόγων και τα προβληματικά δάνεια, που κλονίζουν τις ελληνικές τράπεζες.

        Πέρυσι δηλαδή δεν είχε και τόσο ανάγκη, αλλά φέτος με την κατάρρευση των αποτιμήσεων των ομολόγων και τη δραματική αύξηση των προβληματικών δανείων, τη χρειάζεται για τα καλά πια.

        Άλλη μια σοβαρή ολιγωρία της κυβέρνησης ΓΑΠ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:48:28

        Θα μας απαντήσει κάποιος από την Ιπποκράτους????????

      • ataktos avatar
        ataktos @ Σοσιαληστής 15/07/2010 16:15:39

        επώνυμε -Παρακαλώ ...μην του τα λες όλα ... ακόμα αντέχει λίγο

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 15/07/2010 16:29:13

        Και τότε είχε πόσο η μετοχή?

  14. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/07/2010 14:35:14

    Ποια ερωτήματα πρόκειται για άλλη μια μέγιστη ΠΑΣΟΚική αλητεία.

  15. Anestis avatar
    Anestis 15/07/2010 14:38:07

    Είναι ληστή. Ψαξτο λίγο.

  16. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/07/2010 14:39:18

    Ότι άφησε ο Κινέζος σε εκκρεμότητα θα το αποτελειώσουν τώρα.

    Όσο για μας 100 φορές εμπορική (Γάλλοι) και Κύπρου δεν δίνουμε ούτε σεντ στην αλητοελιτοκρατία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Σοσιαληστής 15/07/2010 15:39:42

      Μωρέ ακόμη και ο Κινέζος αποδεικνύεται ότι είχε κάποιες αναστολές, ενώ αυτός εδώ δεν έχει καμία! Δεν θα μπορούσα ποτέ να το πιστέψω ότι ακόμη κι ο Κινέζος θα μου φαινόταν πιο ηθικό στοιχείο από τούτον εδώ... Ότι δηλαδή θα βρισκόταν άνθρωπος λιγότερο με μικρότερη πολιτική ηθική από του Κινέζου...

      O tempora o mores...

  17. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 15/07/2010 14:43:55

    Μεγάλη ακίνητη περιουσία... και πολλά κληροδοτήματα από παλιούς και μεγάλους αγρότες.......

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2010 15:00:31

    ΤΤ 12 δις καταθεσεις
    ΑΤΕ 23 δις καταθεσεις

    Πειραιως = ΠΑΣΟΚ πριν 1 μηνα ο Σαλας βγηκε να στηριξει τις ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ Πρασιναδες... μην ξεχναμε ΕΤΒΑ,ΧΙΟΣ κλπ Χρηματηστιριακες εποχης ΟΝΕ κλπ φταξιμο αριθμων για να μπουμε με το σπαθι του Σημιτη...

    Το τιμημα πρεπει να ειναι σε δις Ευρω για τα ποσοστα του κρατους προς εξαγορα.

    Οι υπολοιποι μετοχοι εχουν δικαωμα να πουλησουν σε οποια τιμη πουλησει το κρατος εαν αυτη θεωρηθει συμφερουσα....

    Δε γραφω αλλα διοτι το ολο ζητημα το θεωρω αστειο.

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2010 15:41:14

      Γράψε, γράψε! Δεν είναι αστείο, είναι πραγματικότητα!

      Εδώ πέρα δίνουμε μάχη αυτή τη στιγμή για το αυτονόητο!

      Έχει εξαγοράσει ο Σάλλας τους δημοσιογράφους και θα τους δεις όλους στα δελτία των οκτώ να λένε τι ωραία τι καλά! Και αύριο τα πρωτοσέλιδα!

      Γράψε! Γράφτε όλοι! Να σώσουμε ότι μπορούμε!

      Οργανωμένο το έγκλημα, παιδιά! Οργανωμένο!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 15/07/2010 15:46:32

        Και όχι μόνο οι δημοσιογράφοι αλλά και κάποιοι εκπρόσωποι τύπου που σε ερωτήσεις απαντούν άλλ' αντ' άλλων. Σαν να μην περίμεναν το έργο.

        -Πώς σας φάνηκε το χιόνι?
        -Λευκό!!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 15/07/2010 15:52:08

        Μάλλον το περίμεναν Ορέστιε, μάλλον το περίμεναν...

        Φίδια στον κόρφο του τρέφει ο Σαμαράς...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 15/07/2010 15:57:25

        Η χειρότερη δήλωσή του, μεταξύ άλλων. Απορώ αν έχει καταλάβει τί έχει παιχτεί. Γιατί αν το γνώριζε τότε τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 15/07/2010 16:05:02

        Πριν ακόμα δωθεί απάντηση από την κυβέρνηση το βάφτησες σκάνδαλο...
        Φαντάσου να έχουμε τις επόμενες μέρες αντιπρόταση από την Eurobank ή την ΑΛΦΑ.
        Θα γίνεις μαλλιά κουβάρια...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 15/07/2010 16:10:27

        Εμ, βέβαια, τιραμόλα, εμ βέβαια. Καταρχάς την είχαν από χθες την επιστολή και την ανακοίνωσαν σήμερα. Αυτό είναι ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ σκάνδαλο, ειδικά όταν πρόκειται για θέμα χρηματιστηριακού ενδιαφέροντος. Δεύτερον, το έριξαν τώρα δοκιμαστικά να δουν τις αντιδράσεις του λοιπού τραπεζικού συστήματος και αν θα μπορέσουν να τις μαζέψουν. Αυτό τους καίει, όχι τίποτε άλλο. Νομίζεις δηλαδή εσύ ότι θα έστελνε ο Σάλλας, ο πασοκάνθρωπος Σάλλας, τέτοια επιστολή χωρίς προηγούμενη συνεννόηση; Και έπειτα, μη νομίζεις, καταλαβαίνουν κι αυτοί τι κάνουν και μαζεύζονται λιγάκι πριν πατήσουν τη σκανδάλη, ο φόβος φυλάει τα έρμα, που λένε.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 15/07/2010 16:12:01

        Φαντάσου να είχε συμβεί το αντίθετο, να έκανε πρόταση εξαγοράς το ΤΤ ή η ΑΤΕ για την Εργασίας...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 15/07/2010 16:14:21

        Την παλιά Εργασίας εννοείς ή μπερδεύεσαι και εννοείς την Πειραιώς;

        Αυτό θα ήταν πιο φυσιολογικό, με δεδομένο ότι η Πειραιώς θεωρείται διεθνώς ως χρεωκοπημένη. Για την ακρίβεια, αυτό θα ήταν ΤΟ φυσιολογικό.

        Αλλά είπαμε: Δεν θέλουν να χάσουν το πλυντήριό τους οι κύριοι και κοιτάνε να το σώσουν.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 15/07/2010 16:16:19

        Γράψε λάθος

      • tiramola avatar
        tiramola @ Επώνυμος 15/07/2010 16:18:20

        Ποιοί ξεπλένουν χρήματα στην Πειραιώς?

      • ataktos avatar
        ataktos @ Επώνυμος 15/07/2010 16:20:04

        tiramola -είμαστε στην Αρναία... όπου ακόμα σερβίρουν .. τσίπουρο με φιστίκια

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 15/07/2010 18:41:50

        Το ΤΤ για την Εργασίας; Έχεις χάσει 1 ή δύο επεισόδια νομίζω.

        Πρόκειται για σκάνδαλο. Η Πειραιώς είναι η πιο αδύνατη ιδιωτική τράπεζα. Το ΤΤ, άσχετα από το ιδιοκτησιακό του, είναι δυνατό και (σε αντίθεση με την Πειραιώς) έχει δυνατή καταθετική βάση. Η ΑΤΕ έχει ένα σωρό προβλήματα στο χαρτοφυλάκιό της, αλλά μάλλον θα τα διαγράψουν πριν γίνει η μεταβίβαση. Η ΑΤΕ έχει και σημαντικά πάγια, που τώρα θα αξιολογηθούν χαμηλά και αργότερα θα αξίζουν.

        Η Πειραιώς τα καταφερε με την πολυμετοχική της βάση όσο το ΧΑ ανέβαινε. Πυραμίς. Ποιός θυμάται τον κ. Σάλλα στο εξώφυλο οικονομικού περιοδικού να προφητεύει τον δείκτη στα 8000 επί Σημίτη;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2010 18:53:57

      Δε θα ξαφνιαστω με τπτ πλεον.. μεχρι και μπροστινοι να κρατουν κομματια πισινων για να πανε ολοι ταμειο μεσα στην αναμπουμπουλα του μπουρδελου ΔΝΤ-ΠΑΣΟΚ-ΕΛΛΑΣ

      Εαν ερχοταν ξενη τραπεζα ν αγορασει 34% ΤΤ με 12δις καταθεσεις και με το χαμηλοτερο δανειακο ανοιγμα_κουβα, με ΕΛΤΑ με ταμεια μεσα και 250-νομιζω καταστηματα στην αγορα ποσα θα εγινε??

      Η ΑΤΕ επι Λαμπρου ελαμπε !!!! χαχααα με τον Πανταλακη χρονια κολητο του Σαλλα θα ξαναλαμψει για αλλων το ωφελος.

      Μου θυμιζουν αγοραπωλησιες ποδοσφαιρου και λαγους και κατσικια. Ευτυχως πλεον υπαρχει το ΑΝΤΙΝΕΑ !!

      ΠΠ

  19. pavlina avatar
    pavlina 15/07/2010 15:29:17

    Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι όλοι εχουν αφεντικά. Κια μεταξύ αυτών και ο Σαμαράς. Αντί να υψώσει το ανάστημά του και να καταδικάσει αυτό τη συμφωνία, που εξ αρχής είχε ληφθεί μεταξύ κυβέρνησης και Σάλλα και υπηρέτησε από την πρώτη στιγμή ο Πανταλάκης (ως πρώην στέλεχος της Πειραιώς) , έβαλε τους δικούς του (Παναγιωτόπουλο, Σταϊκούρα) να στοιχηθούν στη γραμμή του Παπανδρέου. Είναι απαράδεκτος και αν δε γνωρίζει ας διαβάσει το προεκλογικό πρόγραμμα της Νέας Δημοκρατίας. Τώρα κρίνεται πόσο μεγάλος ηγέτης είναι. Τί περιμένει; Να βγει πάλι ο Καραμανλής να "απλώσει την μπουγάδα"; Γιατί για όσους δε θυμούνται ο Καραμανλής ήταν αυτός που επί Σημίτη μπλόκαρε τις κινήσεις της Πειραιώς, που από τότε εκδηλώθηκαν. Εάν ο Σαμαράς δε κάνει τίποτα και τώρα - που από ότι φαίνεται δεν κάνει- ας πάει σπίτι του, γιατί βαρεθήκαμε πια με αυτά τα ανθρωπάκια στην πολιτική ζωή του Τόπου. Η μόνη ελπίδα είναι να αντιδράσουν οι ίδιοι οι αγρότες, αν και εν μέσω θέρους δύσκολα. ήδη, πάντως επικρατεί αναβρασμός σε πολλούς νομούς. Έμαθα ότι έκαναν κατάληψη στη Δωδώνη, μέρίδιο της οποίας κατέχει η Αγροτική. Μόλις πάρει την Τράπεζα ο Σάλλας ξέρουν οι αγρότες ότι θα δουν την τιμή του γάλακτος από 30 λεπτά που την αγοράζει σήμερα η εταιρεία, θα πάει στα δεκαπέντε και άντε γεια....
    Πέραν αυτού, η μισή αγροτική γη είναι υποθηκευμένη στην Αγροτική, ενώ στους αγρότες δίνοντας δάνεια με ειδικό επιτόκιο και σε κάποιες περιπτώσεις με την εγγύηση του ελληνικού Δημοσίου. Μιλάμε για έναν τομέα "ευαίσθητο" , για ένα μεγάλο "εθνικό κεφάλαιο" τον οποίο ο Αντώνης Σαμαράς, αν συνεχίσει να ανοίγει τον δρόμο στον απατεώνα Σάλλα, χάνει οριστικά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ pavlina 15/07/2010 19:34:31

      Έχεις απόλυτο δίκιο στις επισημάνσεις σου και ο Αντώνης δείχνει εδώ να μην αντιλαμβάνεται πόσο σημαντικό είναι να έχει συνεχώς, σταθερά και συνειδητά μαζί του τις υγείς δυνάμεις του τόπου.

      Τα σαπροκάναλα της διαπλοκής δεν πρέπει να τα φοβάται, γιατί έτσι κι αλλίως τον στοχοποιούν, έτσι κι αλλιών τον υπονομεύουν, έτσι κι αλλιώς δεν τον θέλουν. Επιτέλους, τι ζητάει από τη ζωή του, να ζήσει το ψώνιο του να γίνει πρωθυπουργός ή να προσφέρει κάτι σε αυτόν τον έρμο τόπο και να τον γράψει αύριο η ιστορία (αύριο, όχι η σημερινή που π.χ. τον αρχιπροδότη Καραμανλής και τους επίσης αρχιπροδότες Μακάριο και Ελ. Βενιζέλο τους περνάει για "εθνάρχες") με χρυσά γράμματα ως τον άνθρωπο που έβγαλε από τη μιζέρια το ελληνικό κράτος;

      Επιτέλους, ας προσπαθήσει και ας χάσει. Τον ξαναβγάλαμε στην επιφάνεια ΕΜΕΙΣ, ως τον ηγέτη που θα δώσει πνοή στο όραμά μας για τον Ελληνισμό, στο διαχρονικό και υποσυνείδητο όραμα που υπάρχει σε κάθε Έλληνα, και αυτός τώρα θα υποχωρήσει στους "δυνατούς" (κατά τη βυζαντινή ορολογία) που θέλουν να τρώνε συνεχώς από τις σάρκες αυτού του έθνους;

      Ε, όχι, Αντώνη. Δεν είναι αυτός ο ιστορικός σου ρόλος. Δεν είναι να γίνεις άλλος ένας πρωθυπουργός-εντολοδόχος του ντόπιου και διεθνούς παρακράτους. Δες σε παρακαλω, διάβασε το "Παραμύθι χωρίς όνομα" της προγιαγιάς σου, για να δεις εκεί ποιος είσαι, τι καλείσαι να κάνεις, πού πρέπει να βασιστείς, από πού έρχεσαι και πού πηγαίνεις.

      Εμείς θα σταθούμε δίπλα σου στον αγώνα για το σωστό, αλλά δεν έχουμε τίποτε να κάνουμε με κάποιον που θα αφήσει τους "δυνατούς" να γίνουν πιο "δυνατοί" και να συνεχίσουν να καταδυναστεύουν αυτή τη χώρα και τις υγιείς δυνάμεις της.

      Μπροστά και μη φοβάσαι. Ο καλός Θεός είναι μαζί μας.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Επώνυμος 16/07/2010 12:28:08

        Ποιός Καραμανλής είναι "αρχιπροδότης"; Ο παλαιός, που πίνει τώρα τσίπουρο παρέα με τον Μακάριο και τον Λευτέρη το Κρητικάτσι, ή ο νέος, που δεν λέει κουβέντα, κρατάει κρυμμένα στη Ραφήνα μυστικά και ντοκουμέντα;
        Άν είναι ο παλιός, λυπάμαι που το λέω, αλλά πριονίζετε το κλαδί που πάνω του κάθεστε και φέρνει χυμούς από τι ρίζες. Όχι πώς μου πέφτει λόγος, ούτε στηρίζω τίποτε δικό μου στο κλαδί αυτό, αλλά δεν είναι λύση να ξεθεμελιώνει ο καθένας τα πάντα από τη δική του πολιτική παράδοση.

    • Anestis avatar
      Anestis @ pavlina 15/07/2010 21:22:50

      Παυλίνα προσυπογράφω 100% !!!
      Είμαι απ' αυτούς που πίστεψαν και στήριξαν λυσαλέα το Σαμαρά παρ' ότι αριστερογενής και τη βραδιά της εκλογής πανηγύριζα μόνος μου έξαλλα, υπό το απορημένο βλέμμα της γυναίκας μου.Πρώτη φορά που πήγα σε πολιτική συγκέντρωση (είμαι 40αρης) ήταν στου Σαμαρά στο Ζάππειο μαζί με τη 10χρονη κόρη μου. Ήμουν έτοιμος να τον ψηφίσω αλλά διαπιστώνω ανεπάρκεια, αδράνεια, δυσκινησία, αντί για κινήσεις που θα δείχνουν στόφα μεγάλου ηγέτη. Κερασάκι στην τούρτα (δύο μάλιστα) ήταν σήμερα η υποσ΄τηριξη Κακλαμάνη του οποίου μάλιστα έπλεξε το εγκώμιο αλλά και η στάση στο θέμα της Πειραιώς !! Έλεος !! Σήμερα ο τόπος χρειάζεται ΡΗΞΕΙΣ, ΤΟΜΕΣ, όχι ισορροπολαγνία από έναν ακόμα μετριοπαθή πολιτικό που θα προσπαθήσει με τη θεωρία του ώριμου φρούτου να κυβερνήσει κάποια στιγμή. Οι τομές απαιτούν ηγέτες που θα τις υλοποιήσουν κι όχι πολιτικές μετριότητες που θα συμβιβαστούν.
      Ρωτάω;
      Δεν έπρεπε ο Σαμαράς να καταγγείλει στη Βουλή το μνημόνιο ως πράξη Εθνικής προδοσίας επικεντρώνοντας στον γνωστό επαχθή όρο;; (αλλά και σε άλλους πολλούς)
      Δεν θα έπρεπε να "απειλήσει" τους βουλευτές των άλλων κομμάτων θέτοντάσ τους προ των ευθυνών τους για το τι πρόκειται να υπογράψουν;;;
      Δεν θα 'πρεπε να "καλουπώσει¨ τον πατριδοκάπηλο Βορίδη λέγοντάς του ότι ακριβώς "επειδή πατρός τε και μητρός κλπ τιμιοτέρα εστί η πατρίς" γι' αυτό δεν την ξεπουλάμε υπογράφοντας το μνημόνιο και να τον στείλει για τσάϊ αντι να κέθεται να τον ακούει να λέει τις παπαρολογίες του και να τον χειροκροτά η Ντόρα.
      Γιατί ανέχτηκε αυτές τις σουρεαλιστικές σκηνές όπου οι προδότες συναγωνίζονταν σε πατριωτική φρασεολογία και αλληλοχειροκροτούνταν την ίδια ώρα που πρόδιναν την πατρίδα τους;;;
      Γιατί δεν καταγγέλει στην Βουλή το παιχνίδι που γίνεται στη Θράκη με το προξενείο για το οποίο έχει βουίξει ο κόσμος;;
      Γιατί δεν καταγγέλει την ενδοτική πολιτική του ΓΑΠ στο θέμα του Αιγαίου;;;
      Γιατί δεν καταγγέλει την πολιτική του ΓΑΠ στο θέμα των Σκοπίων και τις συνεννοήσεις του κάτω απ' το τραπέζι;;; (παρεπιπτόντως καλωςόρισε ο Ρόντος)
      Γιατί δεν κύρηξε ανένδοτο και να κατεβάσει τον κόσμο στο δρόμο με στόχο την ανατροπή της επικίνδυνης κυβέρνησης Τσολάκογλου;; Και μην ακούσω τίποτα για υπεύθυνη πολιτική ηγεσία !! Ποιος είπε ότι οι υπέυθυνοι πολιτικοί όταν ξεπουλιέται οι πατρίδα τους αυτοί παρουσιάζουν σχέδια (μακροπρόθεσμα) δράσης με σκοπό μια μικροανάκαμψη αντί ως ηγέτες με π@@@@@@ια να προσπαθήσουν παντίω τρόπο για τη σωτηρία της πατρίδας τους. Τέλος πάντων, ο Σαμαράς είχε κι έχασε την ιστορική ευκαιρία και (κυρίως και πρώτα απ'όλα) τη χώρα να σώσει κι αυτός ν' αναδειχθεί σε μεγάλο ηγέτη. Φαίνεται όμως ότι αυτό το φρούτο δεν φύεται πλέον και στην εκτίμησή μου για τον Αντώνη λάθεψα. Αυτά ήθελα να γράψω κάποια στιγμή στον Φαήλο (που λέγεται ότι είναι συνεργάτης του) και του ζήτησα τρόπο να επικοινωνήσω μαζί του. Ελπίζω να τα διαβάζει από δω μπας και τα μεταφέρει. Τι άλλο να πω...

  20. nov11 avatar
    nov11 15/07/2010 15:43:54

    Το πέντε(5) είναι η ταμπακιέρα.
    ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ(ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ+28δις+10φεύγα..) 'ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ' ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΕΣ 'ΜΑΙΜΟΥ '!!
    Στην αρχη της κρίσης εδώ δεν γράφτηκε πως ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΕΙΧΑΝ ΑΞΙΑ 23 δις στην περίπτωση που θα τις αγόραζε το κράτος;
    Η ΚΡΙΣΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΙΜΟΥΔΟΦΡΑΓΚΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΜΕΓΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΔΝΤΜΑΙΜΟΥ-ΕΛΙΤ!!!
    ΑΡΜΕΓΜΑ ΣΤΗ ΝΙΟΣΤΗ!!
    Ο ΚΑΝΑΠΕΣ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΕΕΕΣ ΚΑΙ 'ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΠΑΤΡΙΔΑ '!!!!!

  21. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 15/07/2010 15:53:07

    Φρίκη. Τίποτε άλλο.


    «Σχολιάζοντας, το Γραφείο Τύπου του ΛΑ.Ο.Σ., την πρόταση που αφορά στην συγχώνευση Πειραιώς, Τ.Τ. & Α.Τ.Ε., επισημαίνει τα εξής: Μετά από τις επίμονες εισηγήσεις του Προέδρου του ΛΑ.Ο.Σ., κ Γ. Καρατζαφέρη, το εγχώριο τραπεζικό σύστημα προχωρά προς συγχωνεύσεις. Η αρχή έγινε με την πρόταση για συγχώνευση της Πειραιώς με το Τ.Τ. και την Α.Τ.Ε. Η κυβέρνηση, η οποία στην αρχή ήταν επιφυλακτική, υιοθετώντας όμως στη συνέχεια την πρόταση Καρατζαφέρη, πρέπει τώρα να επιταχύνει τις διαδικασίες»

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιάννης Σ. 15/07/2010 19:35:07

      Οργανωμένο το έγκλημα. Ποιος το περίμενε. Ε, ρε, ποιος το περίμενε τέτοιο τρελό κόλπο...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Επώνυμος 15/07/2010 19:37:45

        Μας αδειάσανε όλοι. Σαμαράς-Καρατζαφέρης κλπ. Δεν υπάρχει πια δύναμη αντίστασης. Μόνο καπέλωμα των αντινεοτάξ με στόχο την αδρανοποίησή τους.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 15/07/2010 19:51:58

        Παιδιά, ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί. Ο Σαμαράς ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΑΚΟΜΗ. Μπορεί ο φαιδρός και εμφανώς διαπλεκόμενος Παναγιωτόπουλος να έσπευσε να προκαταβάλει το κόμμα του και να το φέρει προ τετελεσμένου, αλλά η ανακοίνωση Σταϊκούρα αφήνει περιθώρια αντίστασης και τουλάχιστον θίγει το πολύ σημαντικό θέμα του αγροτικού κόσμου.

        Όμως το πρόβλημα είναι ότι ο Σαμαράς κάνει ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ! Και ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο ο αγροτικός κόσμος (που είναι κι αυτό βέβαια πρόβλημα), όσο η καθαρά ευνοιοκρατική μεταχείριση προς μία ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ που τυχαίνει να ήγείται από τον κατεξοχήν πασοκάνθρωπο στο τραπεζικό σύστημα.

        Το σκάνδαλο δηλαδή της ΔΩΡΙΣΗΣ αυτών των δύο τραπεζών στο Σάλλα, το Βαρδινογιάννη και όσους άλλους είναι στην Πειραιώς.

        Αυτό είναι που είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ και σε αυτό το ζήτημα αυτή τη στιγμή οι ενδείξεις που βλέπουμε από τη δημόσια αντίδραση της ΝΔ είναι απαισιόδοξες.

        Πρέπει όμως να πιέσουμε.

        Αν στη Ρηγίλλης διαβάζουν το antinews, τότε υπάρχει ελπίδα.

        Πρέπει να πιέσουμε όσο μπορούμε!

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 15/07/2010 20:02:50

        Φίλε Επώνυμε, είχα στενή, πολύ στενή, φιλία με μεγαλοστέλεχος της ΝΔ παλιότερα.Παιδί του κόμματος από εποχής ΕΡΕ, νεολαιος του γέρου Καραμανλή και τα λοιπά.
        Μού έλεγε τι παιζόταν στο μαγαζί.Χτυπούσαν τηλέφωνα «όξω από δω» και βαράγανε προσοχές.
        Το ίδιο θα γινει και τώρα .Θα πεί ο Χρυσανθος κι ο Φαήλος «μα και μου», και θα ανταπαντήσει ο Αβραμό με τον γλόμπο επίτροπο «ημείς ανήκομεν εις την Ευρωπην, και η ΕΕ μάς λεει να καμομεν συγχωνεύσεις και να είμεθα υπάκουα παιδιά διότι υπεγράψαμεν και Λισσαβώνα και μνημόνιον εις την Ευρωβουλήν».
        Κι ο Σαμαράς θα υποκύψει...Σιγά μην ακούσει τον Φαήλο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 15/07/2010 20:09:32

        Μίσα, το ίδιο ακριβώς παίχτηκε και με το Μνημόνιο. Και ο Σαμαράς πήγε με εμάς. Γι' αυτό και δεν απελπίζομαι ΑΚΟΜΗ.

        Και τότε μάλιστα ήταν λιγότερο προφανές ότι εκείνη ήταν η σωστή επιλογή. Το όχι, δηλαδή. Υπήρχε και η πίεση "για τη σωτηρία της χώρας", υπήρχε και η φιλολογία και έμμεση πίεση για υπερψήφιση με τους 180, οπότε στην πραγματικότητα το όχι τότε ήταν πιο δύσκολο από τώρα, που είναι πολύ πιο προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά.

        Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι εδώ οι σχέσεις μικροδιαπλοκής και επείγουσας "σωτηρίας" ορισμένων οικονομικών παραγόντων της Πειραιώς είναι πιο άμεσες από ότι τότε με το Μνημόνιο. Εκεί δεν ξέρω τι πιέσεις μπορεί να δεχτεί ο Αντώνης.

        Αν μπορεί κάποιος από το αστικό πολιτικό σύστημα (για να το πω με αυτή τη μαρξιστική ορολογία) να πει ένα δυνατό Όχι στο σύστημα και να μη βαρέσει τις προσοχές που λες, αυτός είναι μόνον ο Αντώνης. Ας ελπίσουμε να το πει κιόλας.

        Πιστεύω ότι η φωνή του λαού που ακούγεται εδώ στο antinews είναι πολύ, πάρα πολύ σημαντική. Πρέπει να την αφουγκραστεί, για το καλό το δικό του, αλλά πρώτο από όλα για το καλό της χώρας.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Γιάννης Σ. 15/07/2010 20:08:18

      και ο Καραφυρερ .. κομμουνιστής ..χαζοσε το τέκνο

    • Misha avatar
      Misha @ Γιάννης Σ. 15/07/2010 20:18:55

      Oι δωσίλογοι σταθερά στον ιστορικό τους ρόλο.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Misha 15/07/2010 20:34:29

        και τα επώνυμα .. πάντα ίδια ... σόι το βασίλειο

  22. petros avatar
    petros 15/07/2010 16:01:32

    Μπράβο. Ούτε ο Μητσοτάκης-Μάνος- Ανδριανόπουλος δεν τα κατάφεραν τόσο καλά. Αμφιβάλλω εάν θα τα κατάφερνε και η ... Θάτσερ. Υπέγραψε και η Πασκ-Γσσε το πάγωμα μισθών, έρχονται και οι ελεύθερες απολύσεις. Λογικό, αφού η ΠΑΣΚΕ στη ΓΣΕΕ και στην ΑΔΕΔΥ έχει το 50%. Τις καλύτερες ιδιωτικοποιήσεις τις κάνουν σοσιαλιστικές κυβερνήσεις που ελέγχουν τους εργατοπατέρες, με ψήφους πρώην εργατοπατέρων.

    Αντε με το καλό να ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ, ο ΟΣΕ και τα ΜΜΜ Αθήνας. Τελικά θα τον λένε Μητσανδρέου ή μήπως θα λέμε τον άλλον Γεωργοτάκη ; Ιανός νεοφιλελευθερισμού με ψήφους σοσιαλιστών. Η χρεοκοπία μιας ιδεολογίας ή μήπως ο καιροσκοπισμός της εξουσίας ; Είδατε,λοιπόν, πως χειραγωγείτε ένας λαός ; Μέσα σε 10 μήνες αφήνει ακυβέρνητη τη χώρα να φτάσει στα πρόθυρα χρεοκοπίας και- με το πρόσχημα της χρεοκοπίας- κάνει όσα δεν πρόλαβε να κάνει ο Μητσοτάκης στη τριετία του, με τις ψήφους και τα χειροκροτήματα των εργατοπατέρων, εντός και εκτός Βουλής ! Κακώς,λοιπόν, η Θεοδώρα ετοιμάζει κόμμα. Κάλλιστα μπορεί να ενταχθεί στο κόμμα του νεοφιλελεύθερου Ιουστιανιανού ... Α, και άνοδος Χρηματιστηρίου... Αντε , βάλτε τις οικονομίες σας βρε κουτά... Πρώτα ο τραπεζίτης !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ petros 15/07/2010 19:23:12

      Ο πατέρας του, είχε λανσάρει τον αμίμητο όρο "Μητσοθατσερισμός" για να αποτυπώσει μονολεκτικά τα έργα και τις ημέρες του Δρακουμέλ στην εξουσία (ξεπούλημα ΑΓΕΤ κ.λπ). Τώρα, ο επίγονος πασχίζει ο ίδιος να αποκτήσει τον επονείδιστο τίτλο "Μητσανδρέου"...

  23. azxc avatar
    azxc 15/07/2010 16:04:35

    μόνο η προσφάτως κτηθείσα συμμετοχή μέσω Αττικατ στην Αττική οδό είναι 100+ εκ. ευρώ για την ΑΤΕ

  24. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/07/2010 16:19:16

    Γνωρίζει κανείς γιατί κόπηκε σήμερα η τιμή του ΤΤ? Αυξηση; σπλιτ;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 15/07/2010 16:52:42

      Ετσι έτσι Μούγκα πρώτο θέμα το Deal, αρε αυτά είναι... ρολόι πάει η δουλειά.

  25. nov11 avatar
    nov11 15/07/2010 17:55:40

    Οι ΔΡΟΜΟΙ για την ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ είναι ΔΥΟ
    ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ μόνο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ!

  26. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 15/07/2010 18:05:49

    To υποστήριξε ο Χατζηλαλάκης. Είναι, σίγουρα πλέον, φουστιά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 15/07/2010 18:35:43

      Όλα τα ΜΜΕ σαν εξαπτέρυγα β' βαθμού παιανίζουν για τον "θρίαμβο".
      Τον Τυρταίο δεν μας δείχνουν όμως.

      • Maya avatar
        Maya @ Orestios 15/07/2010 18:57:35

        Αναγούλα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 15/07/2010 19:08:49

        Λάθος! Άννα Γούλα
        http://www.youtube.com/watch?v=XlC_BvuMGTs&feature=related

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 15/07/2010 19:13:46

        Περισσότερη Άννα Γούλα εδώ
        http://www.youtube.com/watch?v=o8AtLHUdCXY

      • Maya avatar
        Maya @ Orestios 15/07/2010 19:32:48

        Άννα Γούλα φορ πρέζιντεντ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 15/07/2010 19:55:53

        Αννα Γούλα στη Βουλή!

        http://www.youtube.com/watch?v=AtUXIUCgYJc&feature=related

  27. F avatar
    F 15/07/2010 18:20:31

    Κρατικό σωσίβιο γιὰ τὴν διάσωση τῆς Πειραιῶς. Σκανδαλάρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ F 15/07/2010 18:36:52

      Όχι μια Τράπεζα αλλά και ένα κομματικό στέλεχος.
      Νόμιμο? Και ηθικό!

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/07/2010 19:19:11

    Ειδικά στο θέμα υπ' αριθμόν 7, νομίζω ότι την απάντηση την πήραμε όλοι απόψε, με τις θριαμβολογίες από τα σαπροκάναλα της διαπλοκής.

  29. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 15/07/2010 20:14:28

    ρίξτε μιά ματιά κι εδώ

    http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=85630

  30. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/07/2010 20:24:15

    Στο ζήτημα της αντίδρασης της ΝΔ υπάρχει και ένα ακόμη ζήτημα.

    Εύκολα λέμε εμείς εδώ μέσα ότι η Πειραιώς στην ουσία είναι χρεωκοπημένη, αλλά αυτό δεν μπορεί να το πει και τόσο εύκολα ανοιχτά η ΝΔ. Πρέπει να πει ίσως ορισμένα στοιχεία τα οποία οδηγούν προς αυτή την κατεύθυνση, όμως θέλει προσοχή για να μη δώσει στόχο και αποδομηθεί εύκολα η αντίδρασή της.

    Η αντίδραση στο ζήτημα "ξεπούλημα-αρπαχτή" πρέπει δηλαδή να είναι "χειρουργική" χωρίς να δίνει πατήματα για να κατηγορηθεί για οτιδήποτε ο Σαμαράς και, παράλληλα, πρέπει να είναι και πολύ πειστική προς το λαό, μια που σήμερα τα σαπροκάναλα της διαπλοκής πανηγύριζαν, οπότε πρέπει να πείσει γιατί αντιδράει ο Σαμαράς τώρα πια.

  31. nov11 avatar
    nov11 15/07/2010 20:29:43

    Ο Χριστοδουλάκης πίσω από το deal της Πειραιώς!!!!!!!
    Είναι σύμβουλός της!!!!!
    ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ !!!!!
    NO COMENTS......!!!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ nov11 15/07/2010 20:31:37

      καλά σε αυτούς δεν υπάρχει το .. ασυμβίβαστο....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nov11 15/07/2010 20:32:25

      Λινκ;

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ Επώνυμος 15/07/2010 20:41:42

        Τσάμπιονς Λινκ....
        αχαχαχα
        καλή μ@λ@κι@ ε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ nov11 15/07/2010 20:39:11

      χαχαχαχαχαχαχαχαχα
      Με βάση αυτή την πληροφορία μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως είναι καράστημένο.

  32. nov11 avatar
    nov11 15/07/2010 20:34:54

    press.gr

  33. anonymos avatar
    anonymos 15/07/2010 21:07:31

    Η Πειραι'ως πάει για φαλιμέντο και προσπαθούν να την σώσουν. Ολοι βγάλτε τα λεφτά σας από την Πειραιώς

  34. vripas avatar
    vripas 15/07/2010 21:11:06

    just for the record: Η ΠΕΙΡΑΙΩΣ εχει και το 6% της ΚΥΠΡΟΥ

  35. Dragon avatar
    Dragon 15/07/2010 21:16:49

    Οικονομολόγος δεν είμαι αλλά πως γίνεται να γίνει δεκτή η πρόταση εξαγοράς της ΑΤΕ με 0,53€ ανά μετοχή όταν σήμερα έκλεισε στο 1,14; Το έγκλημα κατά της Ελλάδας συνεχίζεται και ο Σαμαράς συναινεί. Ντροπή. Για τα μάτια του κόσμου ήταν το ΟΧΙ στο μνημόνιο (φάνηκε άλλωστε όταν δεν δέχτηκε την πρόταση για ανάγκη υπερψήφισης του μνημονίου με 181 ψήφους)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Dragon 15/07/2010 21:27:14

      ΔΕΝ συναίνεσε ακόμα και ας μην παίζουμε το παιχνίδι του συστήματος που και πριν το μνημόνιο προσπαθούσαν να εμφανίσουν δεδομένη τη συναίνεσή του.

      Παιδιά, ο Αντώνης έχει αποδείξει ότι μας ακούει. Τα "ήξεις αφήξεις" της ανακοίνωσης Σταϊκούρα περιείχαν ΜΙΑ μόνον θέση και αυτή ήταν το ευαίσθητο ζήτημα του αγροτικού κόσμου. Ε, αυτή η παράμετρος είναι κατά της συγχώνευσης. Και για τα υπόλοιπα, αφήνει το ζήτημα ανοιχτό.

      Μέχρι στιγμής ο Αντώνης έχει αποδείξει και κάτι άλλο: Ότι αντιδράει στους δικούς του χρόνους, όχι με την αυτοκαταστροφική λογική Καραμανλή "δεν αντιδρώ εν θερμώ", αλλά με τη σώφρονα λογική "δεν αντιδρώ πριν εξετάσω όλες τις παραμέτρους". Αυτό μπορεί να μας κάνει μερικές φορές δύσπιστους (και πώς να μην είματε με τόσα που έχουμε δει), αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι είναι, μακροπρόθεσμα, συνταγή ολοκληρωτικής επιτυχίας.

      Εγώ όσο περνάει η ώρα γίνομαι και πιο αισιόδοξος για την αντίδραση Αντώνη.

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 15/07/2010 21:54:57

        Mία θα μπορούσε να είναι η πειστική απάντηση:
        «Αν κύριοι του ΓΑΠ προχωρήσετε στο ξεπούλημα, την επόμενη μέρα κατατίθεται πρόταση εξεταστικής επιτροπής και το θέμα παραμένει ανοιχτό για Ειδικό Δικαστήριο σε επόμενη φάση.»

        Όπως ακριβώς συνέβη και με το χρηματιστήριο.
        Κατόπιν ξύπνησα ...

        Τι ακούει φίλε Επωνυμε; Του τηλεφωνουσατε και ζητούσατε Κακλαμάνη στην Αθηνα; Μη περιμένεις τίποτα από τη ΝΔ στην παρούσα φάση.Το ΟΧΙ στο μνημόνιο ακόμα να το καταπιεί ο κομματικός δεινόσαυρος, γι αυτό αρχισε τα απανωτά ΝΑΙ.

      • tina avatar
        tina @ Επώνυμος 15/07/2010 21:57:00

        Και πολυ καλά κάνεις.Εχει εκ των έσω πληροφόρηση και ξέρει να περιμένει πριν αντιδράσει.Αυτη τη στιγμή παίζεται τρελλό παρασκήνιο.Μια πρόταση ειναι.Περιμένει την απάντηση της κυβέρνησης,περιμένει το τελικό σχήμα και με επιχειρήματα θα τοποθετηθεί.Αν ήταν αφοριστικός σήμερα,εμένα προσωπικά θα με απογοήτευε.Σε τι θα διέφερε απο την παπαρήγα;
        ΥΓ.Πολλοι"γνώστες"λένε οτι ο Σάλλας λειτούργησε σαν λαγός της κυβέρνησης που επίμονα ζητάει συνεργασίες.Υπομονή λοιπόν και περισσότερη εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Αντώνη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 16/07/2010 07:37:08

        @ Επώνυμος και tina

        Θα ήθελα και εγώ να είμαι αισιόδοξος, και "διάβασα" και εγώ χθες τη δήλωση Σταϊκούρα κατά τον ίδιο τρόπο. Ωστόσο, όταν η ίδια η κυβέρνηση κάνει το λάθος να μπει στο τριπ της συζήτησης (δια στόματος Πεταλωτή) και δεν κόβει εκεί τη συζήτηση έστω και μόνο για το γεγονός ότι ο Σάλλας θέλει να αγοράσει το ΤΤ με το ποσό που... δανείστηκε από αυτό (!), δεν είναι δυνατόν η ΝΔ να ακολουθεί επαμφοτερίζουσα στάση αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να συντελεστεί σκάνδαλο αντίστοιχο του μεγέθους (της κατ' αναλογίαν εποχής) του σκανδάλου Κοσκωτά.

        Να μη μιλήσουμε και για την ίδια τη φύση των δύο τραπεζικών ιδρυμάτων και την κοινωνική διάσταση του θέματος, αλλά αυτή τουλάχιστον έσπευσε η ΝΔ να την εντάξει κάτω από την "ομπρέλα" της επιχειρηματολογίας της. Δεν είναι όμως μόνο εκεί η ουσία. Η ουσία είναι ότι μιλάμε για ΚΑΡΑΣΚΑΝΔΑΛΟ που κυοφορείται, και μπροστά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο ΟΦΕΙΛΕΙΣ να παίρνεις ξεκάθαρη θέση.

  36. thanos avatar
    thanos 15/07/2010 21:42:51

    Προ ενός ή δύο μηνών η τραπεζική πιάτσα ¨βοούσε¨ από τις φήμες ότι η "Εθνική τράπεζα" και το "Τ.Τ." με άνωθεν εντολές ΕΣΩΣΑΝ την τράπεζα "Πειραιώς".
    ΤώρΑ ΠΩς ΈΝΑ-ΔΥΟ μήνες αργότερα επεστρεψε για να αγοράσει η Πειραιώς είναι ένα από τα ελληνικά (παπανδρεϊκά) μυστήρια κόλπα.

  37. neotera avatar
    neotera 15/07/2010 22:15:33

    Για μεταπωλητή σε μεγάλο ξένο όμιλο τον έχω τον Σάλλα και τον βλέπω να μοιράζει προμήθειες μαμούθ καθώς όλο το σύστημα πασόκ και όχι μόνον δείχνει να συμφωνεί... Ιδιωτικοποιούν δημόσια περιουσία μέσω δικού τους ανθρώπου και την σπρώχνουν στη φτήνια για ν' αρπάξουν τιτάνια μίζα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ neotera 15/07/2010 22:21:04

      Σε ξένο ή σε Ευρωζωνικό όμιλο; Υπάρχει διαφορά, σε ξένο δεν περνά με τίποτε από τον Τρισέ. Υπάρχει απαγορευτικό. Το άλλο, πιθανότατο φαίνεται.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Sic transit gloria mundi 15/07/2010 22:26:13

        Aποκλείεις κερδοσκοπική προβιά;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 15/07/2010 22:39:59

        Καθόλου, χελιδόνι.
        Αυτές οι δουλειές, εδώ και παντού στον πλανήτη, σχεδόν ποτέ δεν είναι εντελώς "καθαρές". Κέρδος μεταπώλησης!
        Άν πάει τελικά το ΤΤ ή και η Α, π.χ. στην Paribas ή στην Santander (απολύτως αποδεκτό από ΕΚΤ), κάτι θα "βγάλει" και η Πειραιώς! Έστω και από την άνοδο της μετοχής! Δεν "έβγαλε" η Μαρφίν μεταπολώντας ΟΤΕ στην Deutsche Telekom?
        Αλλά πιό πιθανό φαίνεται, να πάει μετά η Πειραιώς όλη (μαζί με τις συμμετοχές της στο ΤΤ και Α) σε μεγάλο όμιλο, π.χ. Paribas ή Τράπεζα Santander.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 15/07/2010 23:33:29

        Ουφ, τι θέλω και το λέω, τυχαία για BNP Paribas! Υπάρχει αρκετή γνωριμία και συνεργασία.
        h**p://www.piraeusbank.gr/ecpage.asp?id=291712&nt=78&lang=1
        Η τραπεζική δικτύωση σην Ευρωζώνη είναι πολυ πιό μεγάλη απ' ότι φανταζόμαστε. Μή πάω όμως και στη Santander, δίπλα είναι η Pamplona, και μόλις πέρασε η μέρα του Αγίου Φερμίν, βγήκαν οι ταύροι στους δρόμους.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Sic transit gloria mundi 15/07/2010 23:34:30

        ο τυχερος ευρωπαιος - θα παρει ΤΤ
        και σε συσκευασια δωρου ΠΕΙΡΑΙΩΣ και ΑΤΕ.. (καποιος πρεπει να τα παρει και αυτα απλα με τον ανθρωπο μας ξερουμε ο'τι το ΤΤ θα παει εκει που πρεπει)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 15/07/2010 23:42:38

        ...και κλάμα ο εμίρης και ο σαμουράι, άν γίνει έτσι, ταχύτατο (συν)πρωτεύον!
        Ο σαμουράι θα μείνει με το σπαθί μετέωρο, κι ο Βάσκος από το Santander θα ναι καβάλα στον ταύρο. Άγιε Φερμίν, της γειτονικής Παμπλόνα, βοήθειά μας!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Sic transit gloria mundi 15/07/2010 23:59:39

        ΤΤ = ρευστότητα
        ΑΤΕ= γη

        Συγχώνευση, ιδιωτηκοποίηση, μεταπώληση κατι σαν χειραγώγηση, ισάξια του μνημονίου...
        Οι κερδοσκόποι πάντα με προβιά...
        Οταν το σχέδιο ολοκληρωθεί, θα αποκτήσουν κι όνομα, αλλά τότε ο αη-φανούρης θα΄ναι..αναρμόδιος!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 16/07/2010 00:10:10

        Εντός Ευρωζώνης αυτές οι αγοραπωλησίες είναι εξαρχής απολύτως "εντός συνθηκών", κανένα μνημόνιο δεν χρειαζόταν για να γίνουν. Όπως και η αγορά γής ή ακινήτων.
        Το deal θέμα τιμής, προσφοράς και ζήτησης. Κανείς δεν πουλά ή αγοράζει άν δεν θέλει ή χρειάζεται. Και οι μεσάζοντες επιτρέπονται, άν και είναι γενικώς μισητοί και κατά το δυνατόν τους αποφεύγουν οι συναλασσόμενοι. Μερικές φορές όμως τους αντιμετωπίζουν ως "αναγκαίο κακό".

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Sic transit gloria mundi 16/07/2010 00:15:22

        Εν τέλει,όμως, ενδιαφέρει ο τελικός αποδέκτης κι όχι τα ενδιάμεσα στάδια...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 16/07/2010 00:23:57

        Ο Βάσκος βασικός μέτοχος της Santander ή ο Γάλλος της Paribas (υποθετικό παράδειγμα λέω), ως τελικός αποδέκτης του ΤΤ, σε τι θα διαφέρει από τον Γάλλο της Εμπορικής ή της Γενικής (που έχουμε σήμερα); Σε τίποτε, άν τελικά γίνει μεταπώληση.
        Ή ακόμη, από τον Έλληνα της ΕΤ που έχει την Τουρκική Finanzbank;
        Αλλά μιαν υπόθεση κάνουμε μόνο, ότι γίνεται μεσολάβηση, ψάχνοντας να βρούμε που βρήκαν τα λεφτά για να κάνουν πρόταση οι Πειραιώτες. Θα δείξει...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 16/07/2010 00:28:52

        Συγγνώμη η Santander είναι στην Ομόσπονδη Ισπανική χώρα της Κανταβρίας, δίπλα ακριβώς στη χώρα των Βάσκων! Αλλά η Pamplona με τους ταύρους είναι πολύ κοντά, στη Ναβάρρα.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ neotera 16/07/2010 00:44:40

      Οι μεταπωλητές ..αναλώσιμοι είναι..το ξέρουν.
      Ο τελικός αποδέκτης ενδιαφέρει...
      Εκείνος ζωγραφίζει και τα νέα τοπία...

  38. rally monkey avatar
    rally monkey 15/07/2010 23:40:33

    η Πειραιως ηταν αδυνατο να επιβιωσει μονη της
    που βρηκε λεφτα να κανει προσφορα (για τους απ'εξω τουλαχιστον) μεγαλο ΜΥΣΤΗΡΙΟ
    το μυστηριο δε θα παραμεινει 'μυστηριο' για πολυ
    ο αφεληνισμος του τραπεζικου κλαδου μπορει να ερθει και πλαγιως
    ΤΤ ειναι ΤΟ φιλετο
    ΑΤΕ δεν την λες ακριβως φιλετο αλλα ηταν αλλος ο ρολος της
    η προσφορα πακετο υποτιμα και το ΤΤ και την ΑΤΕ
    η κινηση για συγχωνευσεις στον κλαδο ειναι ΘΕΤΙΚΟ και ενδειξη οτι ο τραπεζικος κλαδος ειναι ζωντανος, σημαινει ο'τι τα τραπεζικα χαρτια αξιζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΣΟ εφοσον υπαρχει αγοραστης
    το προβλημα δεν ειναι οι συγχωνευσεις αλλα ΠΟΙΟΙ εκτιμουν τις προσφορες για τα κρατικα μεριδια
    το προβλημα δεν ειναι τα ΜΕΤΡΑ αλλα αυτοι και το πως μας οδηγησαν εκει
    φυσικα το προβλημα ειναι ο'τι εξακολοθουν να ασκουν εξουσια

    ο Σαμαρας δεν καταλαβε ποιο ακριβως ειναι ΤΟ προβλημα
    παγιδευτηκε και θα καταληξει απολογητης του ΓΑΠ

    ποιος θα σε παρει σοβαρα αν πεις ο'τι ο κλαδος ΔΕΝ χρειαζεται συγχωνευσεις
    ΚΑΝΕΝΑΣ - εκτος και αν μιλας στους εξωγηινους

    γιαυτο focus στο προβλημα - τι εχουν κανει μεχρι τωρα και τι συνεχιζουν να κανουν αφου τους το επιτρεπουμε
    (η δολιοφθορα 'Τ+10' - παλι στις πισω σελιδες - δεν εχουν αλλη γραμμη υπερασπισης εκει - αρχισαν να τα φορτωνουν στη ΤτΕ - το θεμα μονο του ειναι ικανο να τους στησει στον τοιχο)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ rally monkey 16/07/2010 00:04:55

      "Που βρήκε τα λεφτά";
      Όταν μιλάμε για πιθανή συναλλαγή σε κλίμακα ευρωζώνης, τα λεφτά όντως υπάρχουν!
      Π.χ. (μόνον ως παράδειγμα τις αναφέρω, το επαναλαμβάνω), σύνολο ενεργητικού BNP Paribas (2009) 2,29 τρις ευρώ.
      Σύνολο ενεργητικού Τράπεζας Santander 1,1 τρις ευρώ.
      Για σύγκριση: Εθνική Τράπεζα, ενεργητικό 115 δις ευρώ.
      (από h**p://www.bankingnews.gr).
      Αυτό το "παιχνίδι" έχει πιά ως τεραίν την Ευρωζώνη, για να μη πώ ΕΕ σύν Ελβετία. Η κλειστή Ελλαδοκεντρική οπτική και οι αντίστοιχοι λογαριασμοί δεν έχουν πιά νόημα.

  39. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 15/07/2010 23:54:55

    ΤΤ=

  40. ευτυχια avatar
    ευτυχια 15/07/2010 23:58:20

    Φίλοι μου, το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει ακάθεκτο την γνωστή πολιτική του: χαρίζει κρατική περιουσία στους ανθρώπους του και εν προκειμενω στον καραΠασοκτσή Σάλλα, ο οποίος αφού φιλοδωρήθηκε με την αείμνηστη Μακ-Θρακ κι αφού ΚΑΝΕΙΣ της επόμενης Κυβέρνησης δεν είπε λέξη για το τεράστιο σκάνδαλο της απορρόφησης μιας πολύ μεγαλύτερης Τράπεζας απο μια ψείρα (όπως ήταν τότε η Πειραιώς) εν μέσω του άλλου σκανδάλου του Χρηματιστηρίου σε εξευτελιστικές τιμές και με λεφτά που είχαν βγεί απο την Διατραπεζική και με insider trading, επαναλαμβάνουν τό ίδιο τώρα ανενόχλητοι και πολύ θρασύτεροι.
    Ας όψεται ο Μητσοτάκης που τους έκανε ανθρώπους χαρίζοντας τους την Πειραιώς.
    Αλλά το να δανείζεσαι 500 εκ απο το ΤΤ και να δίνεις 700 για να αγοράσεις το τεράστιο αυτό ίδρυμα με την Αγροτική δώρο, δεν είναι οτι πιο large ξέρω.
    Δηλαδή ο ξυπόλητος Σάλλας δεν παρακαλάει απλώς για την σωτηρία του που εδώ και ενα χρόνο οι αναλυτές την βγάζουν στα κόκκινα μια και επενδυσε τρισημισυ φορές τα κεφάλαιά της στα Βαλκάνια (βλεπε θαλασσοδάνεια)αλλά διεκδικεί τα μισά ελληνικά ακίνητα και όλη την αγροτική γή της Ελλάδος.Οταν θα μας πουλήσουν σκλαβους στην Αραπιά, θυμηθείτε να βγούμε στους δρόμους και ν αντιδράσουμε.Κι αν το επιτελειο του Σαμαρα θέλει περισσότερα στοιχεία, εδω είμαστε.

  41. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/07/2010 00:01:26

    Η τεχνική είναι ακριβώς της ίδιας σύλληψης με την αγορά της Τράπεζας Κρητης απ τον Κοσκωτά.Κι ο Κοσκωτάς έμεινε τόσα χρόνια μέσα, ενω ο Σάλλας, ξεσάλωσε. Εδω είναι ΠΑΣΟΚ-δεν είναι παιξε,γέλασε

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ευτυχια 16/07/2010 00:27:30

      Ο Κοσκωτάς μπογιατζής, πανέξυπνος όμως, ήτανε κι αφέθηκε να χρησιμοποιηθεί για πειραματόζωο. Σήμερα τόσο εκείνος, όσο κι η πενταμελής του οικογένεια ευημερούν, με ένα επίπεδο ζωής, που μπογιατζής στο αστόρια, ούτε στον ύπνο του δε θα τολμούσε, να δει.

      Το πείραμα πέτυχε.
      Η τεχνική βελτιώθηκε.
      Το αποτέλεσμα το βλέπουμε σήμερα, σε όλα τα επίπεδα...πολιτική, επιχειρήσεις, τράπεζες, ΜΜΕ, ποδόσφαιρο... όλα σήμερα, είναι απόρροια, του σπόρου που φύτεψαν, όσοι επένδυσαν στο πείραμα της περιόδου Κοσκωτά!

      Το παρακάτω πλέον πρέπει να ανησυχεί!

  42. ataktos avatar
    ataktos 16/07/2010 07:52:34

    αυτό στην σημερινή κατάσταση το λέμε .. πανικός!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 16/07/2010 07:59:29

      και έχω στο μυαλό μου ... την κυβέρνηση ΓΑΠ

  43. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 16/07/2010 09:30:33

    Συμφωνω απόλυτα με την ανάρτηση. Μάλλον το ΤΤ είναι αυτό που θα έπρεπε να αγοράσει την ΠΕΙΡΑΙΩΣ και όχι το αντίστροφο! Να θυμίσω επίσης την προσφιλή τακτική του Σάλλα να επιτίθεται όταν αισθάνεται οτι βρίσκεται σε μειονεκτική θέση! Κατι ανάλογο δεν έκανε πριν 3 χρόνια οταν διέρευσε οτι ο Βγενόπουλος ετοιμάζόταν να κάνει επιθετική εξαγορά στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ? Με το που διέρευσε η πρόθεση του Βγενόπουλου, ο Σάλλας έτρεξε να καταθέσει πρώτος προσφορά μέσω της ΕΚ για εξαγορά της MARFIN POPULAR BANK για να υποχρεώσει τελικά σε 5ετή "εκεχειρία" τον Βγενόπουλο! Για σκεφτείτε το...

  44. panos33 avatar
    panos33 16/07/2010 13:27:56

    με δανεικα απο το ΤΤ(καταθεσεις,αγροτικες επιδοτησεις ολων ημων) στην τσεπη η πειραιως(βαρδινογιαννης δηλ)αγοραζει ΑΤΕ,ΤΤ(δηλ.δυο κουμπαραδες γεματους καταθεσεις).καθηστε αναπαυτικα γιατι θα εχει και συνεχεια,με τα ΛΕΦΤΑ που εδωσε η ΕΘΝΙΚΗ για την εξαγορα της FINANCE Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ πλευρα θα αγορασει την ΕΘΝΙΚΗ μιας και ο δρομος για τις συνχωνευσεις ανοιξε διαπλατα......μεγαλες στιγμες
    προβλεπονται.

  45. margor avatar
    margor 16/07/2010 13:34:12

    O Σάλλας είναι ο λαγός για να ακολουθήσει τάχα η καλύτερη προσφορά απο τους διεθνείς ομίλους του Λάτση. Παιχνίδια με την κρατική περιουσία για να μη βάλουν το χέρι στην τσέπη να σώσουν τις χρεωκοπημένες τους τράπεζες.

  46. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/07/2010 17:25:10

    Ασε που λογαριαζουν χωρις τη γκανιοτα-ΔΝΤ... !!

    ΠΠ