#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαύρο Καλοκαίρι



Κάποτε τα μπάνια του λαού ξεκινούσαν μέσα στην τρελή χαρά. Ο κόσμος, έχοντες και μη έχοντες, ξεχύνονταν στις παραλίες, άλλος στις βιλάρες του, άλλος στα rooms to let κι άλλος στα κάμπινγκ αφού δεν είχε για να πληρώσει για δωμάτιο.

Όλοι όμως περνούσαν ανέμελες τις καλοκαιρινές διακοπές, χωρίς πολύ άγχος για την επόμενη ημέρα. Όλα κυλούσαν όμορφα, οι άνθρωποι είχαν τις δουλειές τους, πλήρωναν τους φόρους τους, τους λογαριασμούς τους, τα δάνειά τους. Και δε μιλάμε για τους πλουτοκράτες που από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβριο έκαναν βόλτες με τα κότερα στα νησιά περιμένοντας να γεμίσει χιόνι η Αράχοβα για να περάσουν το χειμώνα με σκι.

Μιλάμε για τους ανθρώπους της μεσαίας τάξης ή ακόμη και τους φτωχούς οι οποίοι πριν από πέντε χρόνια ήταν λιγότερο φτωχοί απ’ ότι είναι οι σημερινοί.

Εν πάση περιπτώσει, τα περίφημα μπάνια του λαού που πρώτος καθιέρωσε ο Ανδρέας Παπανδρέου (για να ξεγελά τους πολίτες φυσικά), ήταν αδιατάρακτα. Ούτε τα μελτέμια του Αυγούστου δεν επηρέαζαν τη βόλτα στην παραλία.

Για να μην πούμε ότι τέτοιες ημέρες η Αθήνα ήταν τόσο άδεια που έπαιζες μπάλα στην Πανεπιστημίου και κανείς δε σε ενοχλούσε.

Σήμερα, όλα είναι τόσο διαφορετικά και αυτό το καλοκαίρι ίσως είναι το χειρότερο των τελευταίων ετών. Δεν είναι όμως και η χειρότερη εποχή του χρόνου. Έρχεται το «μαύρο» φθινόπωρο και ο ακόμη πιο «μαύρος» χειμώνας όταν η νιρβάνα του καλοκαιριού θα έχει περάσει και θα έρχονται οι λογαριασμοί και τα μπιλιετάκια της εφορίας.

Όμως, ακόμη και τώρα που ο ήλιος καίει και οι περισσότεροι ξεκλέβουν χρόνο για καμιά βόλτα στη θάλασσα, το κυρίαρχο συναίσθημα είναι η απόγνωση. Σε όλους τους τόνους και με όλες τις μορφές της. Όπου κι αν πας, ακόμη και κάτω από τις ομπρέλες θα ακούσεις να μιλάει ο κόσμος για το πώς θα πληρώσει τις δόσεις, τα δάνεια, τους φόρους, τα χρέη και πώς θα «καβατζώσει» κι αυτό το χειμώνα.

Δεν πάει άλλο, όμως.  Την ίδια ώρα που ακούμε ότι θα μας κοπούν κι άλλο οι μισθοί και οι συντάξεις, ταυτόχρονα περιμένουμε να μας πέσουν στο κεφάλι όλα τα δεινά του κόσμου.

Τις επόμενες ημέρες έρχονται οι λογαριασμοί της ΔΕΗ οι οποίοι θα είναι φωτιά αφού θα περιλαμβάνουν τόσο το χαράτσι στα ακίνητα (την πρώτη δόση) όσο και την αύξηση στο τέλος ΑΠΕ που θα πάει 3-4 ευρώ σε κάθε λογαριασμό.

Θα μας έρθει και η πρώτη δόση της πληρωμής των φόρων για τα εισοδήματα του 2011. Όποιοι έκαναν τη δήλωσή τους και ακούνε το λογιστή τους να τους λέει τι θα πληρώσουν δεν πιστεύουν στ’ αυτιά τους. Έως και πέντε φορές περισσότεροι φόροι για την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων.

Για παράδειγμα, οικογένεια με 2 παιδιά που πλήρωσε πέρυσι 400 ευρώ φόρο, φέτος θα κληθεί να καταβάλει 2.400 ευρώ. Μειώσεις στα αφορολόγητα, τεκμήρια για το σπίτι ή το αυτοκίνητο, μειώσεις στις εκπτώσεις κ.λπ. οδηγούν σε έναν φορολογικό Αρμαγεδδώνα.

Από πού βρε αθεόφοβοι θα βρεθούν τόσα λεφτά να πληρωθούν οι φόροι, ειδικά τώρα που η τρόικα πιέζει να μη δοθεί η δυνατότητα των 7 και 10 δόσεων;

Φυσικά θα έρθουν και τα μπιλιετάκια για το ΕΤΑΚ και τον ΦΑΠ των προηγούμενων ετών ενώ από Οκτώβριο θα βρεθούμε όλοι προ εκπλήξεως όταν θα πρέπει να πληρώσουμε πετρέλαιο θέρμανσης στο 1,40 ευρώ.

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, η τιμή της αμόλυβδης έχει ξεπεράσει το 1,70 ευρώ και οδεύει προς το 1,80 ευρώ ενώ στα νησιά μπορεί να αγγίζει τα 2 ευρώ.

Αυτά κι άλλα πολλά την ώρα που κόπηκαν οι μισθοί για τους περισσότερους πάνω από 30% και κάποιοι απεργάζονται νέο ψαλίδι. Τι να πουν βέβαια και οι συνταξιούχοι αλλά και το 23% των Ελλήνων που δεν έχουν δουλειά;

Πώς λοιπόν να μην έχουμε εθνική κατάθλιψη; Πώς να μη φοβάται το ίδιο το κράτος για κίνημα «δεν έχω ν πληρώσω;». Είναι τόσο δραματική η εικόνα των Ελληνικών νοικοκυριών που πλέον πραγματικά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει αυτό τον χειμώνα ο οποίος θα μοιάζει στη μαυρίλα με τον δραματικό χειμώνα του 1941.

Όλα αυτά ασφαλώς τα βλέπουν όλοι, και οι τροικανοί και η κυβέρνηση και όλοι όσοι εμπλέκονται στην υπόθεση του νέου Μνημονίου. Ίσως να μην πιστεύουν ότι είναι τόσο μεγάλο το μέγεθος της κρίσης. Ίσως να νομίζουν ότι υπάρχει υπερβολή στην ελληνική κοινωνία.

Κάποιοι είναι ίσως μακριά νυχτωμένοι. Τους το λέμε, τους το φωνάζουμε όλοι εμείς που βρισκόμαστε μέσα στην κοινωνία, που αφουγκραζόμαστε την απόγνωση, που μυρίζουμε την εθνική κατάθλιψη. Θα κάνουν λάθος αν δώσουν μια ακόμη σπρωξιά στο γκρεμό.

Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μας έφερε στο χείλος της καταστροφής, ας μην κάνει το λάθος η κυβέρνηση Σαμαρά να μας ρίξει στην άβυσσο.

Γιατί η απόγνωση οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην οργή.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. soκ avatar
    soκ 04/08/2012 07:56:32

    πολύ ''ελαφρυ'' παραδειγμα φορολογησης βάλατε..
    Θα σας παραθέσω το δικό μου!!!! Πολύτεκνος με 4 παιδιά, ελεύθερος επαγγ, και γυναίκα δημόσιο υπάλληλο, που πέρυσι αλλά και κάθε χρόνο έπαιρναν πίσω 1500 ευρώ περίπου λόγω αυξημένων κρατήσεων από την υπηρεσία της συζύγου ως 2ο πρόσωπο στην φορολογική δήλωση, καλλούνται να δώσουν 3100 ευρώ για λιγότερο από πέρυσι κατά 4000 ευρώ εισόδημα!!! . Πέρα από ΕΤΑΚ χαράτσια τέλη κυκλοφορίας και ειδικά τέλη αυτ/του [φυσικά μεγάλο αυτ/το γιατί μιά πολυμελής οικογένεια δεν μπορεί να ''χωρέσει'' αλλού!!] και θέρμανση στην βόρεια Ελλάδα στα ορεινά...σε ένα σπίτι ανάλογο των απαιτήσεων μιας πολυμελούς οικογένειας,,, [τουλάχιστον 3009 λίτρα πετρέλαιο]

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ soκ 04/08/2012 10:41:48

      μια ερωτηση αγαπητε: ως ελευθερος επαγγελματιας εσεις δεν δηλωνατε τιποτε και παιρνατε και επιστροφες;

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Γρυνη 04/08/2012 10:46:34

        Ξέρετε τι σημαίνει ελεύθερος επαγγελματίας;! Μάλλον όχι! Μιά επιχείρηση δεν έχει πάντα κέρδη, κι όταν έχει προπληρώνει για την επόμενη χρονιά. Ας σταματήσει επιτέλους το παραμυθάκι....

        • Γρυνη avatar
          Γρυνη @ σιδεράκιας 04/08/2012 12:35:53

          @σιδερακιας
          εσυ τι λες να μην ξερω τι σημαινει ελευθερος επαγγελματιας, σιδερακια μου;

      • soκ avatar
        soκ @ Γρυνη 04/08/2012 11:02:00

        και βεβαια δηλωνα περιπου 8000 ευρω ενοικια και 2000 αγροτικο εισοδημα, και αλλα 8000 ευρω ενοικια στο ονομα της συζυγου... [το αφορολογητο μας ως πολυτεκνων ηταν 23000 ευρω ]

        • Γρυνη avatar
          Γρυνη @ soκ 04/08/2012 12:40:21

          2000 αγροτικο εισοδημα το χρονο!!!
          πολυς περονοσπορος επεσε στη χρονιά!!!!!!!!
          παντως δηλωση μεχρι το φορολογητο!!!
          παραπανω ουτε σεντ!!
          ομως "μεγαλο" αυτοκινητο... βλεπεις οι αναγκες!!!

          • soκ avatar
            soκ @ Γρυνη 04/08/2012 15:02:26

            κακοβουλο το σχολιο σου !!!!
            Ναι λοιπον δηλωση 2000 αγροτικο γιατι??? Οταν εβαλα τα καλα μου τα λεφτα σε αγροτικες εκμεταλευσεις, χωρις επιδοτησεις γιατι ημουνα αστος, δεν ειδα καμμια συμπαρασταση απο το ανυπαρκτο Αθηναικο κρατος, με αποτελεσμα να απενεργοποιησω την εκμεταλευση μου και να αρκουμαι σε οσα ειχα ...δηλωνοντας κατι γιατι βλεπεις οι αγροτες δεν δικαιουνται να δηλωνουν ανεργοι. Οσο για το μεγαλο αυτοκινητο [επταθεσιο] ναι υπηρχε σαν ΙΧ και οχι σε επιχειρησεις ή σαν αγροτικο!!! για τι αναγκες της πολυμελους οικογενειας γιατι εδω δεν εχουμε επιδοτησημα εισητηρια λεωφοριων και μετρο.....

          • Heaven avatar
            Heaven @ soκ 04/08/2012 15:42:17

            φιλε αγροτη, υπαρχουν επιχειρησεις που δεν τις επιδοτησε ΚΑΝΕΙΣ!!!
            ουτε και ειχαν απαιτηση οι ανθρωποι!
            σημερα αναγκαζονται να κανουν δυο και τρεις δουλειες απο το να περιμενουν επιστροφες απο την εφορια!!
            επιτελους!!!

          • Γρυνη avatar
            Γρυνη @ soκ 04/08/2012 15:45:09

            καθόλου κακόβουλο!
            νιώθω τελείως μ....ας που δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μία ρημάδα επιστροφή!!!

        • akenaton avatar
          akenaton @ soκ 04/08/2012 15:16:43

          Δηλαδή μιλάμε έχετε εισοδήματα 8.000 + 8.000 = 16.000 ευρώ μονάχα από ενοίκια! Όσα περίπου καθαρίζουν δύο μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα το χρόνο! Μήπως δεν θα έπρεπε να κλαίγεστε δημοσίως για την εφορία σας που τη βρίσκω τώρα σχετικά δίκαιη και παλαιότερα που παίρνατε επιστροφή φόρου (!) σκανδαλωδώς ευνοϊκή;;;

          • geo avatar
            geo @ akenaton 05/08/2012 10:59:07

            Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά ξεχάσατε να αναφέρετε ότι η παρακράτηση φόρου στα εισοδήματα της συζύγου αφορά μόνο το εισόδημα από την απασχόλησή της στο δημόσιο (μισθωτές υπηρεσίες) - άρα είναι ουσιαστικά μηδαμινή και η επιστροφή φόρου που λάμβανε τις προηγούμενες χρονιές είναι απόλυτα ενδεικτική των στρεβλώσεων που έχουν επικρατήσει. Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία που έχει επικρατήσει και όσο και αν δεν θέλουμε, ήρθε ο καιρός να πληρώσουμε. Λαός ο οποίος σε ποσοστό 90% δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις του και ζει με τρόπο, αν όχι παρασιτικό, τουλάχιστον μη παραγωγικό, είναι τελειωμένος. Το θέμα είναι τώρα που αναγκαστικά θα μηδενίσει το κοντέρ, να μην σκοτωθούμε μεταξύ μας

          • soκ avatar
            soκ @ geo 05/08/2012 20:12:20

            πολυ σωστα!! η παρακρατηση φορου τα προηγουμενα ετη ηταν πολυ περισσοτερη αλλα με τις μειωσεις μισθων κρατανε πολυ λιγοτερα για να μην γινεται αντιληπτη η τελικη μειωση των αποδοχων στην μηνιαια αποζημειωση... αλλα στο τελικο εκκαθαριστικο της χρονιας,,

          • geo avatar
            geo @ soκ 05/08/2012 22:53:04

            Η παρακράτηση φόρου γινόταν ανέκαθεν και γίνεται και σήμερα με πολύ συγκεκριμένο τρόπο - δεν έχει αλλάξει κάτι και δεν υπάρχει κάποια μυστηριώδης βούληση να αποκρυβούν οι μειώσεις των μισθών - ότι είναι μειωμένη εξαιτίας της μείωσης των μισθών, έχετε απόλυτο δίκιο, τίποτε περισσότερο.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Γρυνη 04/08/2012 14:37:08

        Μπράβο σου, τον ξεσκέπασες. Μερικούς εφοριακούς σαν εσένα να είχαμε και θα ήμασταν μια χαρά τώρα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ soκ 04/08/2012 11:10:02

      Δηλαδή σε μια χρονιά με μειώσεις αποδοχών και αύξηση φόρων είσαι με διαθέσιμο εισόδημα 8000 λιγότερα. Μιλάμε για 700 ευρώ το μήνα κάτω! Αυτά πρέπει να δει το οικονομικό επιτελείο. Μιλάμε για αφαίμαξη. Δεν πάει άλλο...

    • cf avatar
      cf @ soκ 04/08/2012 15:10:09

      Tsk tsk tzampa to ekanes to tetarto telika!!

      • bladerunner82 avatar
        bladerunner82 @ cf 04/08/2012 19:06:54

        ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ-ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ-ΓΑΥΡΙΣΤΑΝ.

        ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΜΑΜΕΛΟΥΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
        ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ,ΖΙΒΑΓΚΟΙ,ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ.
        ΠΟΛΥ ΔΑΚΡΥΒΡΕΧΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ.
        ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ ΛΕΜΕ,ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ,ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ.
        ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΛΟΒΑΚΟΙ ΚΤΛ...

      • soκ avatar
        soκ @ cf 05/08/2012 09:39:04

        αυτο ειναι θεμα αντιληψεων και ιδεολογιας, και οχι οικονομικη επιλογη, σε ενα κρατος που δεν σεβεται αλλα και δεν εχει πολιτικη απεναντι στο μελλον του.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/08/2012 08:10:38

    Oι ξενοι παντως δεν δινουν άλλα λεφτα.Τερμα.Αν δεν σας αρεσει πειτε να κοψουμε δικα μας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ψυχραιμια 04/08/2012 11:11:24

      Μας έπρηξες με τους ξένους! Εδώ καίγεται ο τόπος και εσύ μας λες πως διακιολογούνται οι φονιάδες 2 παγκοσμίων πολέμων που δε μας αποζημιώνουν για τη γενοκτονία και τις κλεψιές τους. Ευτυχώς που έχω ψυχραιμία αλλιώς θα σε άρχιζα...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 04/08/2012 11:43:13

      η δραχμη μπορει να μην τους πειραζει
      η μονομερης διαγραφη του επισημου χρεους ... λες να τους αρεσει ?
      πυρηνικο οπτιον υπαρχει εκατερωθεν
      την τραγικη ηγεσια μας που δεχεται να ειναι μονιμως θυμα εκβιασμου ειναι το προβλημα οχι οι ξενοι

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ψυχραιμια 04/08/2012 14:39:28

      Ποια λεφτά δε δίνουν άλλο; Αυτά που έχουν πάρει πίσω στο πολλαπλάσιο με τους τόκους; Ή αυτά που θα πάρουν τώρα σε δημόσια περιουσία με το ξεπούλημα που έχει αρχίσει και που σύντομα θα γίνει πολύ μεγαλύτερο;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Δημήτρης 04/08/2012 14:52:39

        Αυτα που χρειαζεσαι.Δεν ειναι θεμα αν καλως τα δινουν ή κακως.Το θεμα ειναι οτι αυτοι τα εχουν.
        Εφ οσον δεν εχεις και δεν σε δανειζει κανεις ειτε εφαρμοζεις αυτα που σου λενε ειτε κοβεις δικα σου.

        @ rally monkey

        Και νομιζεις οτι μετα τη χρηση πυρηνικων θα μπορεις να εχεις εξαγωγες;Ή μηπως καθε ελληνικο προιον που θα περναει τα συνορα θα αντιμετωπιζει δικαστικη διεκδικηση απο αυτους στους οποιους θα εχεις πει διαγραφω το χρεος;

        • akenaton avatar
          akenaton @ ψυχραιμια 04/08/2012 15:30:12

          Δεν καταλαβαίνω πως μπορούν κάποιοι να φαντάζονται την χώρα να ευημερεί και να αναπτύσσεται με δραχμές, την ώρα που θα έχει "χτυπήσει κανόνι" 400 δις ευρώ προς όλο τον υπόλοιπο κόσμο!
          Το γαρ πολύ της θλίψεως ......

          • Heaven avatar
            Heaven @ akenaton 04/08/2012 15:52:36

            αγαπητε akenaton,
            ειτε μας αρεσει ειτε οχι το πεπρωμενο φυγειν αδυνατον!
            προς τα εκει παμε ολοταχως, το θεμα ειναι αν βγουμε μονοι και ερημοι χωρις βοηθεια η με βοηθεια και υποσχετικη!!!
            και επισης οταν βγουμε ποιος θα διαχειριστει το χαος μεχρις να ισορροπησει το πραγμα!!!
            παντως εντος ...δεν τραβαμε...

  3. Δρυς avatar
    Δρυς 04/08/2012 08:12:21

    Η αλήθεια ξεκαθαρίζει το τοπίο για όλους μας.

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 04/08/2012 08:22:23

    Δυστυχώς το δεν έχω δεν πληρώνω θα βυθίσει τα έσοδα και η έξοδος από το ευρώ θα γίνει πραγματικότητα ας ενωθούμε όλοι και να κάνουμε τον κίνδυνο και το ρίσκο ευκαιρία.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/08/2012 08:27:42

    Προς όσους ανησυχούσαν για το ομόλογο του Αυγούστου:
    Ο ...Θείος Μάριο, έδωσε τη λύση!

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/08/2012 08:28:59

    Καταθλιπτική μέν, αλλά εξαιρετική η ανάρτηση.
    Αν και αυτά αγαπητέ Ψάλτη δεν τα ...ψέλνουν Σάββατο πρωί!

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/08/2012 08:38:28

    Yποθέτω οτι ο κάτωθεν ευρισκόμενος της αιθερίας υπάρξεως είναι ο Φάκτωρ, αυτοπροσώπως...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 09:49:37

      Λες; Μα αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι προπολεμικός! Εκτός εάν εννοείς το μικρό!!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Δαναός 04/08/2012 10:43:47

        Αφήστε τις μαντεψιές, το παραδέχομαι, εγώ είμαι, απλά έχω θάψει την κοιλιά στην άμμο.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 13:41:40

      Nαί,ἀλλά αὐτό εἶναι πού λένε,ἔφαγε χῶμα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 18:34:10

      Κι από πάνω ο Δαναός (τότε που τον φωνάζαμε Ντολόρες).

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 04/08/2012 18:44:14

        Χα χα χα! Μα τι λέει ο νιος που γέρασε και χρειάζεται φακίρη με βουβουζέλα για να του...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Δαναός 04/08/2012 18:51:12

          Φακίρη με ...Βουβουζέλα;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 18:54:16

            Ναι ειδικά για το Strange! Αυτόν δεν τον πιάνουν τα άλλα πνευστά!!!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Δαναός 04/08/2012 19:07:15

            Eσυ προφανώς θα ...παίζεις τη Βουβουζέλα , για να ξέρεις!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 19:13:50

            Για φακίρηδες είπα! Εσύ αν δεν κάνω λάθος είσαι των κρουστών!!!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 04/08/2012 19:07:38

            Τα πνευστά τα κατέχεις καλά έ Ντολο.... Δαναέ;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Strange Attractor 04/08/2012 19:16:03

            Ναι τα κατασκευάζω και τα δίνω έτοιμα για δοκιμές!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Δαναός 04/08/2012 19:26:48

            όποιος κατασκευάζει,
            δοκιμάζει για να διαπιστώσει το αποτέλεσμα του κόπου τους!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 04/08/2012 19:30:52

            Μα γι αυτό προσέλαβα εσένα για τις δοκιμές, αλλά όταν έβγαλες έρπη πήρα τον Strange!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Δαναός 04/08/2012 19:52:18

            μάστορας που δεν δοκιμάζει δεν είναι μάστορας!
            Σοφία παλαιού!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Δαναός 04/08/2012 19:53:40

            Δοκιμή πνευστών? Έχω κάνα δυο τηλέφωνα υπόψιν, αν ξεμείνεις από εθελοντές.

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δαναός 04/08/2012 19:58:28

            Πόσες δουλειές κάνεις Δαναέ;;;;;;;;;;;;; Θα σε τσακώσει το ΣΔΟΕ...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 04/08/2012 20:01:13

            Κι εσείς για δοκιμή;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Δαναός 04/08/2012 20:03:28

            Δαναός ο ...Πολυτεχνίτης!
            Εχει πάρει μαθήματα από εκείνη την ταινία του Βέγγου, που έκανε το διαιτητή πυγμαχίας!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 04/08/2012 20:07:26

            Για όλους! Στα κρουστά ο Ροδινός:www.youtube.com/watch?v=8KZDs4Jpv-s

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δαναός 05/08/2012 14:54:33

            Βεβαίως μεσιέ/μαντμουαζέλ Γιαβρούμ...με γεύση σταφύλι, είναι πολύ καλός, στο συνιστώ...να αποφύγεις άλλα φρούτα, καίνε το λαιμό....

      • Δήλιος avatar
        Δήλιος @ Strange Attractor 04/08/2012 19:31:54

        http://www.youtube.com/watch?v=QTrOLZd48oU

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δήλιος 04/08/2012 20:13:12

          Εσύ από πού ξεφύτρωσες;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Δαναός 04/08/2012 20:16:51

            οτι ....καλλιεργεί κανένας, θερίζει!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 04/08/2012 20:16:56

            Σε πήραν χαμπάρι παντού. Ακόμη και στην Δήλο. Αν και εσύ είσαι επίτιμος δημότης Τήλου, λόγω "φιλελεύθερων απόψεων του εκεί δήμου".

  8. Enzo avatar
    Enzo 04/08/2012 08:54:06

    Τα εσοδα θα τα παρει ο διαολος φετος.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Enzo 04/08/2012 13:43:45

      Ἔχει καί γι' αὐτόν;

  9. helios avatar
    helios 04/08/2012 09:11:20

    -Ανασύσταση της ΜΟΜΑ και πολλών άλλων μορφών της, οι οποίες δεν θα επικεντρωθούν μόνο στον κατασκευαστικό κλάδο, αλλά και σε άλλους κλάδους και τομείς αναλόγως των αναγκών που έχουν δημιουργηθεί και θα δημιουργηθούν στο μέλλον.


    -Σύνταξη στα 65 για τις γυναίκες και στα 67 για τους άντρες.
    Όσοι λόγω των συνθηκών εργασίας δεν θα μπορούν να εργάζονται στη δουλειά τους μέχρι τα 65 ή τα 67 θα πρέπει να υπάρχει επανεκπαίδευση ώστε να διοχετευτούν είτε σε παρεμφερή κλάδο,είτε σε διαφορετικό κλάδο, είτε σε κοινωνική εργασία(μέχρι να φτάσουν τη συγκεκριμένη ηλικία) .
    Κόψτε επιτέλους τα εφάπαξ και όλες τις συντάξεις που είναι κάτω των 65 ή των 67 ετών (φυσικά θα υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις π.χ ασθενείς). Όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να ξανά δουλέψουν, και αν δεν γίνεται να τους τις κόψεις, για να τις παίρνουν θα πρέπει τουλάχιστον να δουλεύουν κάποιες ώρες μέσα στην εβδομάδα.

    - Αντικατάσταση του επιδόματος ανεργίας με επίδομα εργασίας.Όσο πιο βαριά είναι η εργασία, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το επίδομα εργασίας.

    -Ισχυρά και σοβαρά αντικίνητρα προκειμένου οι επιχειρήσεις να μην προσλαμβάνουν αλλοδαπούς π.χ. υψηλότερη φορολογία / υψηλότερες εισφορές/ υψηλότερα δημοτικά τέλη/περισσότερα ένσημα κλπ….
    π.χ. μείωση των ασφαλιστικών εισφορών για τους Έλληνες κατά 25% και ταυτόχρονη αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών για αλλοδαπούς από χώρες της Ε.Ε. κατά 50% και για αλλοδαπούς από τρίτες χώρες κατά 100%.

    -Ισχυρές μετατάξεις δημοσίων υπαλλήλων.Ακόμη και αν είναι στον τομέα της καθαριότητας(καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή),με τον τρόπο αυτόν θα μπορούσαμε να απαλλαγούμε και από τους εργολάβους και υπεργολάβους ( πολλοί από τους οποίους πλέον είναι αλλοδαποί π.χ. στην καθαριότητα) που τους πληρώνουμε εκατομμύρια ευρώ και που απασχολούν σχεδόν αποκλειστικά αλλοδαπούς.

    -Διοχέτευση 200.000 – 300.000 δημοσίων υπαλλήλων στον ιδιωτικό τομέα (κατά βάση σε επιχειρήσεις με εξαγωγικό χαρακτήρα και όχι μόνο) με το κράτος να αναλαμβάνει το 30% – 40% του μισθού τους στη νέα τους εργασία για τα επόμενα τρία έως πέντε χρόνια. Υπάρχουν ολόκληρες βιοτεχνίες, βιομηχανίες,ξενοδοχεία, όλων των ειδών μαγαζιά και καταστήματα, κατασκευαστικός κλάδος, μεταποίηση, αγροτικός τομέας κλπ… όπου ο έλληνας εργαζόμενος είναι είδος προς εξαφάνιση, θα μπορούσε λοιπόν με αυτόν τον τρόπο να αντικατασταθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό οι αλλοδαποί.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ helios 04/08/2012 10:33:47

      Ναι,θα "διοχετευσεις" τριακοσιες χιλιαδες υπαλληλους στον ιδιωτικο τομεα οταν εγινε εξεγερση αστυνομικων επειδη μετατεθηκαν τριακοσιοι σκετοι απο τη Θεσσαλονικη στη Θρακη.
      Καλο ειναι να μην προτεινονται ουτοπικες λυσεις οταν δεν υπαρχει ισχυρο κρατος.

      • helios avatar
        helios @ ψυχραιμια 04/08/2012 10:50:34

        Αν δεν θέλουν τότε να μπαίνουν σε εφεδρεία για ένα χρόνο (με 70% του βασικού τους μισθού) και μετά να απολύονται. Δεν θα καθόμαστε να πληρώνουμε ανθρώπους χωρίς αντικείμενο εργασίας μόνο και μόνο για να συντηρούμε υπέρογκα ελλείμματα μέσω μιας επαίσχυντης φορολογικής επιδρομής που θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια σε μια αναίμακτη γενοκτονία.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ helios 04/08/2012 11:15:38

          Καταλαβαίνεις τι λες; Που ζει ςεσύ; Το κλείσιμο και η συγχώνευση τόσων δεκάδων υπηρεσιών γιατί γίνεται; Για να πάνε όσοι δεν έχουν αντικέιμενο να βοηθήσουν αυτούς που παλέυουν με μισό προσωπικό απέναντι στον πολίτη.

          Και για να ξεκολλήσεις οριστικά, πλέον είμαστε αρκετά κάτω του Μ.Ο. της ευρωζώνης σε ΔΥ. Αν εξαιρέσεις και τα Σ.Α. είμαστε πολύ κάτω.

          • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
            ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Γεώργιος Τ. 04/08/2012 12:42:46

            Σε συγχαίρω για το κουράγιο και το σιδερένιο στομάχι σου!!!
            Εγώ έχω απηυδήσει και σπάνια πλέον σχολιάζω τέτοιου είδους ΄΄Θεόπνευστες΄΄ ιδέες- λύσεις.

    • Θ th avatar
      Θ th @ helios 04/08/2012 15:27:36

      Η Αποσύσταση των “Τ.Ε.Α”, και η “ενωποίηση” των σωμάτων ασφαλείας, όπως και η αποσύσταση της “ Αγροφυλακής”, απερήμωσαν την Ελληνική ύπαιθρο χώρα.

  10. unfair avatar
    unfair 04/08/2012 09:36:36

    την καλημέρα μου Αριστερέ Ψάλτη,
    μ' αυτά που έγραψες, θυμήθηκα τις γειτονιές μας, που παίζαμε ξέχνοιαστα, αμπάριζα, μακρυά γαϊδούρα, γκαζάκια, με το φυσοκάλαμο, τρώγαμε το γλυκό καρπούζι, το σπίτι μας ανοιχτό, στα αυτοκίνητα τα τζάμια ήταν ανοιχτά, το σοκολατούχο που αγοράζαμε από την ΕΒΓΑ της κυρίας Πόπης, κ ένα σωρό άλλα.
    δεν υπήρχαν τόσες οργανωμένες πλαζ, οι ξαπλώστρες ήταν είδος πολυτελείας, δεν ένιωθα άσχημα, πρέπει να ομολογήσω, πως ήταν όμορφα, έστω κ αν δεν είχα κινητό, έστω κ αν δεν είχα 30 μπλουζάκια με στάμπα.
    Υπήρχε ένα αληθινό χαμόγελο μαζί με την καλημέρα, αυτό το χαμόγελο αφήνω κ σ' αυτές τις γραμμές, ελπίζοντας πως είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ unfair 04/08/2012 11:19:24

      Ευχαριστούμε για το παράθυρο δροσιάς.

  11. lord tanamo avatar
    lord tanamo 04/08/2012 09:53:45

    Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο.Δεν υπάρχει μία ! Απορώ όμως με το γεγονός ότι οι παραλίες είναι ΓΕΜΑΤΕΣ !! Δηλαδή,πρέπει να τους λυπηθώ τώρα όλους αυτούς ;;;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ lord tanamo 04/08/2012 10:26:42

      Συγνώμη κι όλας, αλλά αν είστε κάτοικος Αθηνών, διατεθειμένος να ταλαιπωρηθείτε λίγο για να φτάσετε σε κάποια κοντινή παραλία, υπάρχουν τα Μέσα μαζικής μεταφοράς, που με μικρό σχετικά κόστος προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα. Εγώ πάλι, αν έβλεπα και τις παραλίες άδειες (εκτός από τα εμπορικά καταστήματα, τις ταβέρνες τα μπαράκια κ.λ.π.), και τους Έλληνες να έχουν παραδοθεί και να έχουν χάσει εκτός από το γέλιο τους και τη διάθεση να απολαμβάνουν το καλοκαίρι και τη θάλασσα που μας έχει χαριστεί εκ Θεού ως διέξοδος, τότε θα λυπόμουν αλλά και θα φοβόμουν..... (Βέβαια αν κάποιος είναι άνεργος καιρό, με υποχρεώσεις, οικογένεια και το αδιέξοδο να τον καλημερίζει απ΄το πρωϊ, ντρέπομαι που δεν έχω τίποτε ουσιαστικό να προτείνω.....)

      • Enzo avatar
        Enzo @ BLACKQUEEN 04/08/2012 15:54:56

        στην Αθηνα οι παραλιες ειναι γεματες κωλοβακτηριδια.
        10 χρονια ειμαι εδω και δεν τολμω να μπω μεσα.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Enzo 04/08/2012 16:19:30

          ...Eλάτε τώρα αγαπητέ.... Τόοοοσοι συμπολίτες μας βουτάνε εκεί που φτάνει το εξωτικό μας Τραμ !!!! Από κατάθλιψη και διαμερισματίτιδα πολλοί απέθαναν. Από...κολοβακτηρίδια ακόμη δεν υπάρχουνε αναφορές..... :-))

    • gio avatar
      gio @ lord tanamo 04/08/2012 12:22:14

      Μηπως να το κανουμε φορολογικο τεκμηριο των αριθμων των μπανιων στη θαλασσα? Πανω απο 10 θα πρεπει να εχεις εισοδημα 50.000 κοκ.
      Ωχ Παναγια μου!

  12. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/08/2012 10:10:29

    ...Εγώ θα δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια για την ασπρόμαυρη, εξόχως καλλιτεχνική φωτογραφία και θα αντισταθώ σθεναρά στον παραπέρα σχολιασμό (των κατάμαυρων) μελλούμενων.... Ερώτηση : Τα ...σουρεαλιστικά και πάμπολλα ...παλούκια τα βυθισμένα στην άμμο, που καταστρέφουν τελικά και τον ρομαντισμό του παραθαλασσίου συμπλέγματος, υπονοούν τα επερχόμενα μέτρα;;; Από τη μιά η απογείωση και σε δεύτερο χρόνο η απόλυτη γείωση....... :-))

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 04/08/2012 13:58:55

      BLACKQUEEN,πολύ εὔστοχη ἡ παρατήρησή σου σχετικά μέ τά παλούκια!Ὅπως πολύ σωστά ἀναρωτιέσαι,ὅντως,συμβολίζουν τά ἐπερχόμενα μέτρα,γι' αὐτό ἄλλωστε εἶναι καί βυθισμένα στήν ἄμμο.
      Τά μέτρα δέ πού ἤδη ἔχουν ἐπέλθει,εἶναι τά παλούκια ἐκεῖνα πού τά ἀπολαμβάνουμε ἀλλοῦ μπηγμένα...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/08/2012 16:26:35

        Άμεση επέμβαση του FOTOSHOP εσπευσμένα παρακαλώ!!!! Άλλα ....παλούκια, δεν πρόκειται να γίνουνε αδιαμαρτύρητα αποδεκτά, γι αυτό ας τα μεταμορφώσουμε σε καλοκαιρινές πολύχρωμες ομπρέλες, να τελειώνουμε και με αυτή την απειλητική εκκρεμότητα.... Ούτε μια καλλιτεχνική φωτογραφία δεν επιτρέπεται να απολαύσουμε πια, χωρίς πολιτικοκοινωνικοοικονομικές προεκτάσεις, δραματικές επιπτώσεις και απρόβλεπτες συνέπειες!!! Νισάφι !!!! :-)

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 04/08/2012 17:23:38

          Χα χα,μέχρι τῶρα τό fotothop το χρησιμοποιούσαμε γιά νά διορθώσουμε κακοβαλμένες φάτσες,ἄν ἀρχίσουμε νά τό χρησιμοποιοῦμε καί γιά τά παλούκια...,τότε τό καλοκαίρι εἶναι μαύρο καί ὁ χειμώνας θά 'ναι ἀκόμα πιό μαύρος...
          Πάντως κι ἐγῶ τήν φωτογραφία τήν ἀπόλαυσα,ἄνευ παλουκίων...προσπαθῶ νά μήν τά σκέφτομαι...!

  13. Vee avatar
    Vee 04/08/2012 11:13:12

    "Κάποτε ήταν ένα τζιτζίκι και ένα μυρμήγκι. Το τζιτζίκι είχε φτιάξει την φωλιά του στα κλαδιά ενός δέντρου ενώ το μυρμήγκι στις ρίζες του. Ήταν καλοκαίρι και μόλις ανέτειλε ο ήλιος, το μυρμήγκι ξεκινούσε την εργασία του...."

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Vee 04/08/2012 11:43:29

      .... Ωχ...Κουράστηκα ήδη!!! Εγώ τζιτζίκι, ανυπερθέτως!!!! Το τζιτζίκι είναι πλασμένο να τραγουδάει, το μυρμήγκι να δουλεύει....Καθείς εφ΄ω ετάχθη !!! :-)))

      • Vee avatar
        Vee @ BLACKQUEEN 04/08/2012 12:13:16

        Αγαπητή μου Βασίλισσα σας καταλαβαίνω. Όμως στη Χώρα των Λωτοφάγων έχουν έρθει πιά οι Τρείς Μάγοι με τα "Δώρα", και δεν αστειεύονται καθόλου!

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Vee 04/08/2012 12:54:36

          ...Ξέρετε ή υποψιάζεστε τι πρόκειται να τους κάνουμε εντός ολίγου αυτούς τους 1.003 μάγους με τα...δώρα;;; Πού θα μπουν τα ...δώρα τους αν επιμείνουν να μάς τα προσφέρουν;;; Δε θα σάς το πω εγώ που ακόμα έχω τη δυνατότητα μισή μέρα να κάνω το... μυρμήγκι και μισή να είμαι τζίτζικας....Θα αφήσω να σας το πουν όταν έρθει η κατάλληλη ώρα, άλλοι, πιό θυμωμένοι από εμένα που διατηρώ ακόμη το χιούμορ μου ως ασπίδα (λόγω προνοητικότητας να μην επωμιστώ ευθύνες αθώων)...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 04/08/2012 12:46:47

        ... Επίσης ας σημειώσουμε οτι ΚΑΙ τα τζιτζίκια --των οποίων η εργασία είναι τραγουδιστική--, τώρα που κάνει ζέστη ξεκινούν από τις πολύ πρωϊνές ώρες τη φιλότιμη προσφορά τους στο σύνολο και φτάνουν μέχρι και τις νυκτερινές ώρες (υπερωριακή απασχόληση άνευ αποζημίωσης) όταν οι συνθήκες το απαιτούν...... Τα πάντα εν σοφία εποίησε !!!!!:-))

  14. gio avatar
    gio 04/08/2012 12:00:53

    Συγχαρητηρια για την αναρτηση απηχει 100% την πραγματικοτητα,απλα θελω να προσθεσω πως αν γινει απογραφη του πληθυσμου της χωρας τον Νοεμβριο θα εκπλαγουμε απο τον συνολικο αριθμο Ελληνων και απο το μ.ο ηλικιας , αρκετος κοσμος φευγει σε αλλη γη σε αλλα μερη.

  15. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 04/08/2012 12:05:59

    Ωραία ξεκίνησε η μέρα, ωραία ξεκίνησε το ΣΚ! :P
    Τόση χαρά δεν ξέρουμε πώς να τη διαχειριστούμε.

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 04/08/2012 12:18:32

    Η κεντρική ανάρτηση περιγράφει ορθότατα τη πραγματικότητα.Γι'αυτό που βιώνουμε,αλλά και γι'αυτό που έρχεται,μία λέξη αρμόζει:ΚΟΛΑΣΗ.....

  17. rally monkey avatar
    rally monkey 04/08/2012 12:39:35

    τη στιγμη που διαλεξε τη φωτο ανεβασε το ποστ στην κατηγορια .. εργο τεχνης !

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ rally monkey 04/08/2012 12:57:05

      Ω YES !!!!!!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 04/08/2012 13:00:35

        ...Aν αφαιρέσουμε όμως νοερά ( εγκεφαλικό Photoshop) τα ύποπτα παλούκια, που καταστρέφουν τη μαγεία, μάς απειλούν κι επαναφέρουν βάναυσα στη σκληρή πραγματικότητα......

  18. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 04/08/2012 12:56:25

    Αριστερέ (!!!) Ψάλτη συγχαρητήρια για την ανάρτηση.
    Περιγράφεις με απόλυτη ακρίβεια την παράνοια και απελπισία όλων μας.
    Υποτίθεται όμως ότι όλα αυτά (τα δεινά που περιγράφεις) ήταν σε γνώση των πολιτικών ηγετών μας με λεπτομέρειες και είχαν ήδη προβλεφθεί οι περίφημες ΄΄ισοδύναμες΄΄ λύσεις.
    Όταν κάποιοι έλεγαν ότι ΄΄by the end o June'' θα γίνει χαμός , τους έβαζαν πιπέρι στο στόμα.
    Κάποιοι δήθεν τα ήξεραν και τα είχαν προβλέψει όλα.
    Τώρα τι έγινε; Τους ήρθε ΄΄ξαφνικά΄΄ ο ουρανός στο κεφάλι και παίζουν ΄΄το με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω;''.
    Μακάρι η κραυγή αγωνίας που βγάζει η ανάρτησή σου να πιάσει τόπο, αλλά προσωπικά έχω αρχίσει να απελπίζομαι και πίστεψέ με δεν είμαι στην χειρότερη κατάσταση, αλλά θεωρητικά ανήκω στους ευνοημένους Δ.Υ που στα 45 τους με 20 χρόνια περίπου προϋπηρεσία (10 στον ιδιωτικό και 10 στον δημόσιο) τομέα , ΠΕ (είσοδος με ΑΣΕΠ), με 2 παιδιά παίρνω καθαρά λιγότερα από 1200 €.

  19. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 04/08/2012 13:16:48

    Αριστερέ Ψάλτη.
    Η οργή των Ελλήνων είναι κάτι όπως η ελληνοτουρκική φιλία.
    Ξέρουμε ότι υπάρχει αλλά δεν την έχουμε δει ποτέ.
    Οι Έλληνες οργίζονται προ τετελεσμένων γεγονότων και πάντα για το
    προσωπικό τους συμφέρον.
    Οι Έλληνες οργίζονται,παλεύοντας για ένα καλύτερο μέλλον,χωρίς όμως
    να θέλουν ουσιαστικές αλλαγές προς όφελος όλων,διότι μπορεί να έχει προσωπικό κόστος.
    Οι Έλληνες είναι φωνακλάδες και λένε διάφορα..διότι δεν κινδυνεύουν
    να λογοδοτήσουν,ούτε καν στη συνείδησή τους.
    Οι Έλληνες έχουν απολέσει το φιλότιμό τους,αλλά αυτό δεν τους αποτρέπει
    στο να μιλάνε γι΄αυτό όπως μιλούν οι δημόσιοι υπάλληλοι για ¨κεκτημένα δικαιώματα¨.
    Οι Έλληνες δε χωλοσκάνε για τις γόπες που πατάνε στην άμμο,τα σπασμένα μπουκάλια,τα σερβιετάκια και τις πάνες,αρκεί να είναι πάνω στις ξαπλώστρες και να απολαμβάνουν τις φραπεδιές ,βρίζοντας ταυτόχρονα τον αλήτη που γέμισε την παραλία ξαπλώστρες και ομπρέλες και δεν μπορούν να παίξουν ρακέτες.
    Οι Έλληνες όταν οργίζονται, ήταν ,είναι, και θα είναι, για να έχουν περισσότερα...
    και όχι καλύτερα.(Εξαιρούνται τα αυτοκίνητα γερμανικής κατασκευής,και η ένδυση,υπόδηση).
    Τσιγάρο,φραπέ,φραπουτσίνο εάν θέλετε..και μουχαμπέτι για το πως θα βολευτούν τώρα που έχουν δυσκολέψει τα πράματα.
    Για το 10/20%των Ελλήνων που σκέφτονται και λειτουργούν διαφορετικά..
    Δε θα πω τίποτα..
    Είναι χάσιμο χρόνου και νεύρων..
    Καλή σας μέρα.

    • Εύα avatar
      Εύα @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 04/08/2012 19:45:03

      Άσε μας να ελπίζουμε ότι είναι μεγαλύτερο το ποσοστό που αναφέρεις...αν και δεν είμαι πια τόσο αισιόδοξη...

  20. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 04/08/2012 13:34:38

    Αυτό το μαύρο καλοκαίρι του χαμού η Βουλή μένει κλειστή ως τις 27/8 γιατί άραγε? Δεν υπάρχουν θέματα να συζητηθούν όταν η χώρα είναι στο καμίνι της κρίσης και υπάρχουν συνεχώς εξελίξεις? Ουσιαστικά έχει να λειτουργήσει και λόγω εκλογών επί 4 μήνες ενώ εκκρεμούν ένα σωρό ζητήμτα που "μαυρίζουν" την ζωή του λαού καθημερινά...Θα αρκούσε μία αργία 3 μέρες τον 15αύγουστο, όταν ο περισσότερος κόσμος δεν θα πάει διακοπές προσπαθώντας να βρει λύσεις στα δύσκολα που έρχονται...Ακούει κανείς?

  21. blue nile avatar
    blue nile 04/08/2012 13:44:07

    Κάπου εδώ αναδεικνύεται ένα προεκλογικό έλλειμα του Σαμαρά.
    Θεωρήθηκε σχεδόν δεδομένη η έστω και μερική προθυμία της τρόικας ώστε να αλλάξει το μίγμα εφαρμοζόμενης πολιτικής.
    Εκεί στηρίχθηκε το μεγαλύτερο μέρος του προεκλογικού λόγου μαζί με τη περιγραφή όλων εκείνων που πρέπει να γίνουν και η υλοποίηση τους δεν εφάπτεται της τρόικας.
    Όμως να τώρα που η τροικανή αδιαλλαξία οδηγεί την κατάσταση στην άβυσσο.
    Ο Σαμαράς τι θα λέει; Δεν συμφωνούμε με τα μέτρα αλλά πρέπει να τα εφαρμόσουμε για να μείνουμε στο ευρώ;
    Ποιο είναι το Plan B στην περίπτωση που επιβληθούν νέα μέτρα που επιτείνοντας την ύφεση θα διαλύσουν ότι έχει απομείνει όρθιο στην πραγματική οικονομία;
    Κάτι τέτοιο σε συνδυασμό με την μη υλοποίηση των προεκλογικών δεσμεύσεων για χαμηλοσυνταξιούχους αγρότες και πολύτεκνους θα εκμηδενίσει την κοινωνική ανοχή στην συγκυβέρνηση και πολύ περισσότερο στον ίδιο τον Αντώνη Σαμαρά που θα χρεωθεί τα εφιαλτικά για τον τόπο αποτελέσματα μιας ολέθριας οικονομικής πολιτικής.
    Δεν πρέπει να φτάσει το πράγμα εκεί.
    Ο κόμπος είναι στο χτένι και η κοινωνική έκρηξη είναι αναπόφευκτη.
    Από την άλλη οι τσιπραικές ανοησίες περί μονομερούς καταγγελίας του μνημονίου είναι βέβαιο εισιτήριο για την κόλαση.
    Κάτι άλλο πρέπει να γίνει.
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι την όσο το δυνατόν καλύτερη θωράκιση μας απέναντι στις απειλές περί εξόδου από το ευρώ.
    Την οποία πρέπει να αντιμετωπίζουμε ως πιθανότατο ενδεχόμενο δεδομένου του ότι αν θέλουν οι εταίροι να μας πάνε στη δραχμή εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Το ίδιο και αν τελικά οδηγηθούμε στη δραχμή λόγω της αναποφασιστικότητας τους να δώσουν τις σωστές λύσεις.
    Ας επιδιωχθεί σε πρώτο χρόνο και σε συνδυασμό με τα μέτρα η εκμηδένιση των πρωτογενών ελλειμάτων.
    Δεν νομίζω να απέχουμε πολύ από εκείνο το σημείο.
    Αρκεί τα περιοριστικά μέτρα που θα παρθούν να μην έχουν οριζόντια εφαρμογή και να συμπιέζουν τους ψηλούς μισθούς και συντάξεις.
    Απαραίτητα θα είναι εκείνα τα κίνητρα που θα ξαναγυρίσουν κι άλλες αποταμιεύσεις στις τράπεζες .
    Περεταίρω πρέπει να βρεθούν αποτελεσματικοί τρόποι για την αύξηση των φορολογικών εσόδων.
    Υπάρχουν πολλοί συμπατριώτες μας που έχουν αποταμιεύσεις και με την Κρίση δεν έχουν που να τις διαθέσουν. Αν μπορούσαν με κάποιο τρόπο , φερειπείν με εκπτωτικό κουπόνι, να προπληρώσουν την εφορία της επόμενης χρονιάς με μια έκπτωση της τάξης 7% και πάνω (ώστε αυτή η έκπτωση να τους αποδίδει μεγαλύτερη απόδοση από το να τα έχουν τώρα στις τράπεζες που λόγω αβεβαιότητας έχουν αυξήσει τα προσφερόμενα επιτόκια) νομίζω θα το έκαναν.
    Με αυτά και με άλλα που επιτέλους πρέπει να σκαρφιστούν στο υπουργείο οικονομικών θα μπορέσουμε να εξαφανίσουμε τα πρωτογενή ελλείματα.
    Από εκεί και πέρα όταν το δημόσιο θα μπορεί να καλύψει τα έξοδα του θα υπάρχει άλλος αέρας στις διαπραγματεύσεις .
    Ο Θεός βοηθός και όλες οι ελπίδες εναποτίθενται στις συναντήσεις του Σαμαρά με τους ευρωπαίους ηγέτες...

  22. skopelos avatar
    skopelos 04/08/2012 14:13:09

    ΔΕΙΤΕ Ο ΔΗΜΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΥ ΠΩΣ ΕΛΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
    http://skopelos-news.blogspot.gr/2012/08/blog-post_280.html

  23. NICK avatar
    NICK 04/08/2012 15:26:44

    το πρόγραμμα που είναι υπεύθυνο για το Μαύρο Καλοκαίρι το φετινό και τα επόμενα , το μνημονιακό δηλαδή πρόγραμμα, το έλαβε υπό την "ιδιοκτησία" της η κυβερνηση του κ.Σαμαρά , σύμφωνα με ρητή δήλωση του ίδιου του κ.Σαμαρά.χρειάζεται να γραφτεί ο,τιδήποτε περαιτερω;

  24. The Camel avatar
    The Camel 04/08/2012 15:56:25

    To πράγμα είναι απλό. Οι ζητιάνοι δεν μπορεί να επιλέγουν. Στη συγκεκριμένηπερίπτωση έχουμε κάνει μια συμφωνία με τους πιστωτές. Μας δίνουν δάνεια με αντάλλαγμα να πάρουμε περιοριστικά μέτρα για να μειώσουμε το έλλειμμα και να κάνουμε διαρθρωτικές αλλαγές για να κάνουμε την οικονομία μας πιο ανταγωνιστική.

    Απο την στιγμή που δεν τηρούμε όσα υπογράψαμε δεν μας δίνουν τις δόσεις. Αν λοιπόν δεν θέλουμε να παρουμε τα περιοριστικά μέτρα είτε θα πρέπει να κόψουμε δραχμούλες είτε να βρούμε απο κάπου αλλού δανεικά σε ευρώ αλλα κανείς άλλος δεν μας δίνει. Επομένως, το διλημμα είναι είτε εφαρμογή του προγράμματος με κάποιες παραλλαγές κια να φτωχύνουμε 10%-20% επιπλέον είτε δραχμή και χάος οπότε θα φτωχύνουμε κατα 40%-60% επιπλέον. Αυτές είναι οι επιλογές και δεν είναι καν δικές μας με τις γκάφες της κυβέρνησης Παπανδρέου.

  25. NICK avatar
    NICK 04/08/2012 16:17:18

    και η κυβερνηση Παπανδρεου για επιλογες που δεν είναι καν δικες της αλλά εξαναγκασμένες από τη διεθνη τοκογλυφία έκανε λόγο.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ NICK 04/08/2012 16:26:07

      Μερικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν αυτόν που τους έδεσε από αυτόν που προσπαθεί να τους λύσει.

  26. o deksios avatar
    o deksios 04/08/2012 16:29:33

    μην τα ριχνουμε ολα στους δημισους υπαλληλους..
    καθε μερα γινεται συλληψη και ενος "επιχειρηματια" για χρεη, κυριως απο ΦΠΑ, περί των 500.000 ευρώ με 1 δις ευρω..
    Καθε ημερα ανακαλυπτεται και μια υπερτιμολογηση δημοσιου εργου (κυριως της περιοδου της ολυμπιαδας) 1 δις ευρω...
    1 δις ευρω κοστιζει ενας υπαλληλος ολη τη θητεια του..
    η παθογενεια της χωρας ειναι συνολικη...
    δημοσιοι υπαλληλοι, μεγαλοεργολαβοι, επιχειρηματιες, μικροεπιχειρηματιες, ιδιωτικοι υπαλληλοι, ολοι μαζι συνυπευθυνοι ειμαστε

  27. Stefanos avatar
    Stefanos 04/08/2012 17:38:01

    "Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μας έφερε στο χείλος της καταστροφής, ας μην κάνει το λάθος η κυβέρνηση Σαμαρά να μας ρίξει στην άβυσσο."
    Ακόμη παρακαλάτε να μην κάνει το λάθος η κυβέρνηση Σαμαρά να μας ρίξει στην άβυσσο; Βλέπετε κάτι διαφορετικό από το να πηγαίνουμε ολοταχώς για την άβυσσο;

  28. Αθηνά-Μαρία avatar
    Αθηνά-Μαρία 04/08/2012 17:38:37

    @ Μακεδόνα Θεσσαλονικιέ, με πόνο ψυχής ...θα συμφωνήσω μαζί σου. Ετσι κατάντησε την Ελληνική κοινωνία η χολέρα ΠΑΣΟΚ.

  29. petros avatar
    petros 04/08/2012 18:36:04

    Δυστυχώς, έχει δίκιο.Καμία ελπίδα. Πιστέψαμε ότι θα γίνουν αλλαγές, αλλά
    ακολουθούνται όλα όσα είχε φτιάξει ο κ. Βενιζέλος.Μαύρο καλοκαίρι και ακόμα
    πιο μαύρος ο χειμώνας, όταν κατά μέσο όρο η κάθε οικογένεια θα ακουμπήσει 3000 ευρώ στο Κράτος σε φόρους, ενώ έχει ανέργους, έχει μειώσεις στα εισοδήματα 30-40% και ενώ οργιάζει η φοροδιαφυγή στους γιατρούς και τουριστικά μέρη και νησιά...Λυπάμαι που δεν μπορώ να φύγω στο εξωτερικό
    να σώσω την οικογένειά μου.

  30. bladerunner82 avatar
    bladerunner82 04/08/2012 19:10:31

    ΣΟΙΜΠΛΕ ΤΡΑΒΑ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΛΕΜΕ.

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ ΣΤΟΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΡΑ.

    ΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ....
    ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ,ΤΟ ΖΙΒΑΓΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.
    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ...ΚΡΙΣΗ (ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΩ) ΣΑΣ ΛΕΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΑΑΑ ΜΑΥΡΑ ΛΕΜΕ...

    • geo avatar
      geo @ bladerunner82 05/08/2012 11:01:46

      μα τώρα υπερβάλλετε !!!!!

  31. bladerunner82 avatar
    bladerunner82 04/08/2012 19:28:53

    ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΞΕΝΟΔΟΧΟΙ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ 100% ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ...
    ΕΣΤΩ ΓΙΑ...10 ΜΕΡΕΣ ΛΕΝΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΟΥΑΔΟΡ ΚΑΙ Η ΟΥΓΓΑΡΙΑ.
    ΚΑΝΟΝΙΖΑΝ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ ΕΣΤΩ...10 ΜΕΡΕΣ.

    ΡΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΛΑΨΑ ΚΑΙ ΛΙΠΟΣ ΛΕΜΕ.

    • αγθ avatar
      αγθ @ bladerunner82 05/08/2012 12:03:59

      Έχεις απασφαλίσει, φίλε!
      Σε λίγο θα ...καταδίδεις στις αρχές, όποιον εντοπίζεις να ...βουτάει στη θάλασσα και να μην ...εργάζεται για την ανόρθωση της χώρας!
      Ένα κρυό ντους θα σε χαλαρώσει λίγο, ταλιμπάνε του νέο-σοβιετισμού!

  32. leon praos avatar
    leon praos 04/08/2012 19:55:50

    προκειται για εφιαλτικη πολιτικη απατη των 3 συγκυβερνωντων(τι κριμα να μην την προβλεπει ο ποινικος κωδικας).Γιατι?
    Απλα ,διαβαστε την παραγραφο Α1(την πρωτη-πρωτη)της κυβερνητικης προγραμματικης συμφωνιας.Στο μεταξυ,φοροδιαφυγη,παρεμποριο,εγκληματικοτητα ΣΑΡΩΝΟΥΝ μια λειτουργικα ακυβερνητη χωρα(πλην του να γυριζει κεντρικα τον διακοπτη και να σφαζει μισθους,συνταξεις κτλ)

  33. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/08/2012 20:22:32

    επίτιμος Δημότης Τήλου;
    Αυτό μας το έκρυβε ο αθεόφοβος!
    10 επι πλέον μέρες νηστείας!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 20:27:09

      Ούτε η κα Δαναού δεν το γνωρίζει.....

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 04/08/2012 20:32:33

        Τα χαϊμαλιά που σε κρέμασαν και καμάρωνες τα ξέχασες;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 04/08/2012 20:39:56

        έκανε και παρ' εμπόριο, με τουριστικά είδη, ε;
        Διαρκώς εκπλήσσομαι!

    • Εύα avatar
      Εύα @ Κώστας Ροδινός 04/08/2012 20:42:03

      Τήλου;;; αν κάνει και μπόντι μπίλντινγκ κι αφήνει και μουστάκι..ανησυχώ...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Εύα 04/08/2012 20:51:27

        Παραπάνω σας έδειξα στο y.t. πού ήμουν χθες,αλλά χαμπάρι δεν πήρατε!

  34. nostos avatar
    nostos 04/08/2012 20:45:05

    Σάββατο τα ψάλλουν και μάλιστα ψυχοσαββατο ΚΡ

  35. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/08/2012 20:46:25

    ...Βοdy building στην ηλικία του;
    Θα μείνει στο γυμναστήριο!

  36. Γιαβρούμ avatar
    Γιαβρούμ 04/08/2012 21:02:29

    Κι εσείς του ναργιλέως μανδάμ;

  37. akenaton avatar
    akenaton 04/08/2012 22:07:23

    Πολύ λίπος, πολλή μάσα, πολλή κλαούνα από ανθρώπους που δεν θέλουν να χάσουν τα άνομα προνόμιά τους. Δεν γίνεται τίποτε έτσι. Κάποιος πρέπει να μοιράσει δίκαια τα βάρη, αλλιώς θα κερδίσουν τελικά τα λαμόγια και θα μας βγάζουν τη γλώσσα στην δραχμοελλάδα που ονειρεύονται. Άντε γιατί γρήγορα προβλέπω τη δημιουργία ΤΑΞΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. Και τότε ο "κοινωνικός αυτοματισμός" θα πάρει θεσμική κάλυψη και τίποτε δεν θα μπορεί να αποκλειστεί!

  38. rally monkey avatar
    rally monkey 04/08/2012 22:37:59

    @ψυχραιμια - συμφωνοι - δεν πιστολιαζεις την υφηλιο με 400δις.
    προσεξε ομως .. δεν πιεζουν ολοι οι ξενοι
    ειναι συγκεκεριμενα κρατη που εχουν περασει απο την υπονομευση, στον εκβιασμο και τελικα σε εχθροπραξιες..
    με μια μονομερη αναδιαρθρωση επισημου χρεους επιλεγεις ποιος θα εξυπηρετηθει και ποιος οχι

    (ολα αυτα σε ενα παραλληλο συμπαν οπου η Ελλαδα ηταν ανεξαρτητο κρατος φυσικα...)

  39. rally monkey avatar
    rally monkey 04/08/2012 22:49:09

    πιθανοτατα 'με βοηθεια και υποσχετικη' - πλην ομως μονοι... και αυτο απο μονο του φτανει

  40. rally monkey avatar
    rally monkey 04/08/2012 22:54:46

    προς Θεου.. μη αφαιρεις την πολιτικη διασταση απο το εργο τεχνης..
    χωρις παλουκια θα ηταν τελειως πεζο και μονοδιαστατο

  41. rally monkey avatar
    rally monkey 04/08/2012 23:36:32

    σε πιστευω.. οι διαπιστωσεις σου δεν απεχουν πολλοι απο αυτο που συμβαινει
    το ειχα γραψει και παλιοτερα το προβλημα αν υποτιθεται πως υπηρχε πολιτικη βουληση να λυθει - θα λυνοταν το πολυ σε μια βδομαδα ..
    και μονο με ενα τροπο - με ανθρωπους στο δρομο - πολλους με πιστολια και κλουβες ..
    J Edgar στυλ.. οι ανθρωποι το εχουν δει το εργο πριν απο 80 χρονια και εμεις προσπαθουμε να επαν-εφαυρουμε τον τροχο..

  42. nestrom avatar
    nestrom 05/08/2012 00:51:42

    "...περί των 500.000 ευρώ με 1 δις ευρω.."
    "..1 δις ευρω κοστιζει ενας υπαλληλος ολη τη θητεια του.."

    Φίλε, δεν το έχεις με τα νούμερα.
    Ελπίζω, εκεί στη θέση σου στο δημόσιο, να μην ασχολείσαι με αριθμητική.

    • bladerunner82 avatar
      bladerunner82 @ nestrom 05/08/2012 01:26:26

      ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧ

  43. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 05/08/2012 03:00:39

    Αυτοί είναι οι Έλληνες που ξέρανε........

  44. soκ avatar
    soκ 05/08/2012 07:56:08

    Οι ευρωπαικοι νομοι δινουν την δυνατοτητα σχεδον σε ολα τα επαγγελματα να επωφεληθουν τετοιων δυνατοτητων . Ειαι κακο να φερνεις ευρωπαικα λεφτα στην Ελλαδα??? Ιδιαιτερα οταν επιλεγεις να παυεις να εισαι μιζερος κυφηνας των επαγγελματων παροχης υπηρεσιων ή κρατικοδιαιτος... και μπαινεις στην παραγωγικη διαδικασια που τοσο αποδειχθηκε οτι εχει αναγκη η χωρα μας...!!!!

    • Heaven avatar
      Heaven @ soκ 05/08/2012 15:07:30

      Καλό είναι και απόλυτα θεμιτό τα ευρωπαικά λεφτά! Το θέμα είναι να μην "φαγωθούνε" αλλιώς και όταν τελειώσουν, απλά "απενεργοποιεις την εκμεταλευση σου"!!!!

  45. soκ avatar
    soκ 05/08/2012 07:57:45

    οι επιστοφες προυποθετουν και προκαταβολες, ή κρατησεις.....

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ soκ 05/08/2012 15:03:42

      ...και μειωμενο δηλωμενο εισοδημα!!!
      δεν θα μαθουμε τωρα προσθαφαιρεση!!
      ελεος με την υποκρισία!!!!

  46. soκ avatar
    soκ 05/08/2012 08:03:49

    Πολυ απλη προσθετικη λογικη.... Αφαιρεσε λοιπον ΕΤΑΚ--ΧΑΡΑΤΣΙ--Φορο ακινητων-- συντηρηση κτηριων--και 15 χρονια δουλείας -?ζωης στο εξωτερικο..... Διαθετεις οπως βλεπεις επιλεκτικη-προλεταριακη οικονομικη λογικη...

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ soκ 05/08/2012 15:10:58

      ασε ρε σοκ την πατησες!
      πηγες για μαλλι και βγηκες κουρεμενος!!
      στην επεσαν ολοι οι σχολιαστες!
      φορολογικη συνειδηση ομως... για "επιβεβλημενο" σχολιασμο!!!!!!!

      • soκ avatar
        soκ @ Γρυνη 05/08/2012 20:19:18

        οχι δεν την ''πατησα''..αντιθετως προσπαθω να απαντησω στον σχολιασμο του καθένος κεντριζοντας τους,για να επεξεργαστω την σκεψη και τα αισθηματα του συνολου απεναντι σε σε φορολογουμενο με συγκεκριμενα πραγματικα χαρακτηριστικα. Πολυ ενδιαφερουσες ολες οι αποψεις ...και με πολυ χρωμα!!!

  47. soκ avatar
    soκ 05/08/2012 08:05:37

    Σωστος!!! θα ειχαν κλεισει ολες τις παραγωγικες δραστηριοτητες

  48. yannidakis avatar
    yannidakis 05/08/2012 09:25:03

    "βράβευση τσι μέρας" για το Σάββατο σύμφωνα με την ομώνυμη ενότητα του yannidakis, η παρούσα καταχώρηση του ιστολογίου.
    Το ιστολόγιο είναι πλέον υποψήφιο για την μηνιαία βράβευση "ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ".

    Καληνωρίσματα :[

  49. Heaven avatar
    Heaven 05/08/2012 15:14:57

    όχι απαραίτητα! διότι η υποσχετική σημαίνει ...για λίγο μόνοι, πάντως μέσα στην οικογένεια!!!

  50. Heaven avatar
    Heaven 05/08/2012 15:20:21

    δεν χρειάζεται να εξειδικεύσετε απολύτως τιποτε!
    μια βόλτα απο Ψυχικό και πάνω και θα βγάλετε συμπέρασμα!
    Η κοιτώντας απο το παράθυρο λίγο πριν την προσγείωση στο Βενιζέλος! Τόσες πισίνες ούτε στο Λονγκ Άιλαντ!! (πιστέψτε με, το προσέχω κάθε φορά!!)

  51. Γρυνη avatar
    Γρυνη 05/08/2012 15:21:39

    αγανάκτηση το λενε φιλε αγθ!!!
    ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ!!!!!!