#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2010 21:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας θέλουν «πρόβατα». Θα το δεχθούμε;



« Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος .Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος. Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός. Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα ,αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου ...»

 Μπέρτολ Μπρεχτ

Το παραπάνω αφιερώνεται σε όσους πιστεύουν ότι η λαίλαπα μέτρων που ανακοίνωσε το ΠΑΣΟΚ δεν τον αφορά. Σε όσους νομίζουν ότι οι αγορές, οι γιάπηδες της Κομισιόν και τα εδώ «γιουσουφάκια» που χαίρονται με τη φτώχεια των άλλων, θα σταματήσουν μόνο στο δημόσιο τομέα.

Οι επιταγές των Βρυξελλών και του ΔΝΤ είναι ξεκάθαρες. Πνίξτε κάθε αντίσταση στην Ελλάδα, διαλύστε όποια αντίδραση των εργαζόμενων, ξεζουμίστε μέχρι τελικής πτώσεων τους μη έχοντες.

Είναι κάτι σαν πείραμα, η Ελλάδα να μπει στον Προκρούστη σαν δοκιμή για τις χώρες που θα ακολουθήσουν. Βρετανία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ιρλανδία και Ιταλία έπονται, κι ας μην επιχαίρουν με τα παθήματα της χώρα μας.

Από την άλλη, ο εφησυχασμός, ο καναπές και ο ωχαδελφισμός που …παραμένουν και μετά την 3η του Μάρτη, πρέπει να εκλείψουν αυτήν την στιγμή.

Δεν έχει σημασία αν στην κυβέρνηση είναι το ΠΑΣΟΚ, ή  ΝΔ και ποιος φταίει περισσότερο. Σημασία έχει ότι ο κόσμος πρέπει ενεργά να αντισταθεί στην πιο αντιλαϊκή πολιτική των τελευταίων 50 χρόνων.

Μια πολιτική που σκοπό έχει μόνο να εισπράξει, αλλά και που δεν δίνει κανένα όραμα για το μέλλον.

Κανένα αναπτυξιακό μέτρο, καμιά προσπάθεια για να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας. Ο... Μεσαίωνας είναι κοντά.

Όταν θα μείνουν εκατοντάδες χιλιάδες άνεργοι, όταν θα κλείσουν μικρομεσαίες επιχειρήσεις κι όταν χιλιάδες στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια θα αρχίσουν να σκάνε τότε η κρίση θα χτυπήσει την πόρτα μας.

Ας είμαστε έτοιμοι να αντισταθούμε στην «πράσινη Θάτσερ»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2010 21:30:14

    Mήπως μπορεί να εξηγήσει κάποιος πως γίνεται


    1.
    η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να διατηρεί για 10ο συνεχόμενο μήνα τα επιτόκια σε επίπεδα ρεκόρ [1%]

    2.
    ο πρόεδρος της ΕΚΤ Jean-Claude Trichet να δηλώνει ότι η οικονομική ανάκαμψη στη ζώνη του ευρώ είναι σε καλό δρόμο, αν και είναι πιθανό να παραμείνει άνιση,"

    3. Οι αναλυτές στην Ευρώπη να μιλούν για πλεονάζουσα ρευστότητα.

    ΚΑΙ
    1.
    η χώρα μας [σήμερα] να δανείζεται από τις αγορές με 6.2%

    2. οι ελληνικές τράπεζες να έχουν σταματήσει να χορηγούν δάνεια ακόμη και σε υγιείς επιχειρήσεις…

    κ.α.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ o βουνίσιος 04/03/2010 21:40:49

      Για αυτό σχολιάζω και στην ανάρτηση της υποβάθμισης της Deutsche Bank, αύριο ΔΝΤ και άσε την Μέρκελ, τον Ρεν, και τον Τρισέ να παίζουν.
      Αλλά θα έπρεπε να έχεις έστω μια "πράσινη Θάτσερ" και όχι τον "επιθεωρητή Κλουζώ"

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ o βουνίσιος 04/03/2010 21:47:52

      Γιατι εμεις ειμαστε στη κοκκινη ζωνη της χρεωκοπιας και αρα επικινδυνοι.Οσο για το αν αυτα θα συμβουν και αλλου μπορει ναι αλλα μπορει και οχι.Η Αργεντινη χρεωκοπησε και η Χιλη εχαιρε ακρας υγειας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ o βουνίσιος 04/03/2010 21:55:56

      και τι κάνουμε;
      Δανειζόμαστε από αυτούς που μας βρίζουν με 6,3% ενώ δίπλα (για δικούς τους σκοπούς το δέχομαι) σε δανείζουν με 3,5%;
      Το πρόβλημα της χώρας φίλε μου δεν είναι οικονομικό αλλά πολιτικό.
      Η οικονομία μπορεί να πάει καλά ή χάλια.
      Η αντιμετώπιση του καλά ή του χάλια μετρά.
      Φαντάσου πχ να ήταν ο ΚΚ ο κανονικός ή ο ΑΓΠ.
      Θα είχαν πάει στο ΔΝΤ όχι μόνο ως επιλογή, αλλά για λόγους αξιοπρέπειας (τους πληρώνουμε για να μας βρίζουν) και για λόγους πίεσης.
      Αλλά έχουμε τα πράσινα άλογα να τρέχουν στους ανεμόμυλους των ΑΠΕ.
      Οπότε πληρώνουμε ακριβά και μιλάει ο Πρωθυπουργός της χώρας μας με υπαλλήλους των Βρυξελλών....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ o βουνίσιος 04/03/2010 22:10:54

      Δεν τους ξερεις τους ορους του ΔΝΤ.Πρεπει να εχεις μια αντικειμενικη ενημερωση για να σταθμισεις τα πραγματα.
      Το επιτοκιο ειναι 6%.Με το ΔΝΤ θα ειναι 4%.Aξιζει αυτο το 2% διαφορα;
      Στα 50 δις που θα δανεισθουμε φετος σημαινει 1 δις παραπανω χρεος.
      Τι ειναι 1 δισ καπελο στα 50 αν το ΔΝΤ σου πει κοψε και το 13ο μισθο και απολυσε 20.000 υπαλληλους;
      Βεβαια οι οροι του ΔΝΤ δεν θα ειναι τοσο σκληροι οσο συνηθως γιατι και αυτοι θα παιξουν ενα παιχνιδι κυρους αναλαμβανοντας χωρα της ευρωζωνης.Αλλα δεν τους ξερουμε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ o βουνίσιος 04/03/2010 22:22:17

      Όσο έκοψε από μισθούς δηλαδή ...
      Με μια προσφυγή της χώρας στο ΔΝΤ:

      -γίνεται υποτίμηση του € και του χρέους σου
      -δείχνεις σε όσους σε βρίζουν ...πόσα απίδια πιάνει ο σάκος

      Η χώρα δανείζεται με 6,3% και δίπλα σε δανείζουν με 4$.
      Για λόγους ιδιοτέλειας σκοπιμότητας ή συμφέροντος.
      Αλλά εσύ δανείζεσαι με 6,3% από αυτούς που σε βρίζουν;
      Θα σου κάνουν τι;
      Δεν θα σε στηρίξουν πολιτικά; ...όπως τώρα;
      Θα σου βγάλουν σε δημοσιεύματα ποιους λάδωναν;
      Μήπως και εκεί είναι το πρόβλημα;

      Ας το επαναλάβω:
      Μια υποτίμηση του € πχ κατά 10% για εμάς σημαίνει μείωση του χρέους κατά 10%
      Αρκεί αύριο ο ΓΑΠ να μην πάει στην κα Μέρκελ, αλλά στο ΔΝΤ.
      Να δανειστούμε σε § και να τσακίσουμε το €
      Κέρδισες μόνο και μόνο από την συναλλαγματική διαφορά και τσακίζεις όσους θέλουν την Κέρκυρα και την Ακρόπολη.
      Με το ΔΝΤ κάνεις την Μέρκελ να τρέχει.
      Ασε που αρχίζεις να πληρώνεις πχ από τις δανειακές σου υποχρεώσεις όλες πλην Γερμανίας αν δεν κάτσει να μιλήσουμε όχι για αποζημιώσεις κλπ αλλά για τα κατοχικά δάνεια που έχουν υπογράψει εκπρόσωποι της Γερμανίας
      και για να σου συνεχίσω, οδηγείς εσύ ως χώρα το € σε υποτίμηση, αναπροσαρμόζεις εσύ ως χώρα το χρέος σου και κάθεσαι και τους βλέπεις να τρέχουν…

      Γιατί φίλε μου δεν μιλάμε πλέον για € ή $ μιλάμε για εθνική αξιοπρέπεια
      Ας δανειζόμαστε λοιπόν από αυτούς που θέλουν την Ακρόπολη και την Κέρκυρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ o βουνίσιος 04/03/2010 22:42:36

      Αμφιβαλλω αν εχουμε τοσα περιθωρια.Η υποτιμηση του ευρω ευνοει αυτους που εχουν εξαγωγικες βιομηχανιες δηλ τους Γερμανους παλι,οχι εμας.Αλλα δεν ξερω αν μπορουμε και να το επηρεασουμε.
      Δηλαδη αν εμεις δανεισθουμε σε δολλαρια γιατι θα πεσει το ευρω;
      Σταγονα στον ωκεανο ειμαστε.Τωρα το ευρω πεφτει εξ αιτιας μας λογω κινδυνου χρεωκοπιας μας.Αλλα αν παμε στο ΔΝΤ η χρεωκοπια αποκλειεται.
      ΕΧω την αισθηση οτι και η Μερκελ προτιμα να παμε στο ΔΝΤ για να μας ξεφορτωθει αλλα για λογους κυρους δεν το λεει.Ο Οτμαρ Ισσινγκ και αλλοι Γερμανοι το ειπαν παντως.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ o βουνίσιος 04/03/2010 22:49:57

      Θα υποτιμηθεί, υποχωρήσει ή πέστο όπως θες γιατί η οικονομία είναι πολιτική πάνω από νούμερα.
      Ακυρώνεις το οικοδόμημα των Βρυξελλών.
      Ο περιορισμός των επιλογών είναι από τον περιορισμό των πολικών μας και των επιλογών τους.

      Τι θα χάσουμε εμείς;
      Ρωτώ: πολιτική στήριξη; κόστος δανεισμού; πολιτική επιρροή;
      Γιατί τη χάνω τώρα ως χώρα ξέρω

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ o βουνίσιος 05/03/2010 11:43:49

      Δε θα πέσει το ευρώ σε περίπτωση προσφυγής στο ΔΝΤ όσο ελπίζεις Ιθαγενή.

      Σ αυτό έχει δίκιο ο ψυχραιμία.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2010 21:36:23

    Y.Γ.

    Η Τράπεζα της Αγγλίας και σήμερα διατηρεί τα επιτόκια σε επίπεδα ρεκόρ, 0,5 τοις εκατό

  3. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 04/03/2010 21:41:15

    @ Factor X

    Επειδή ως επαρχιακός γιατρός τα είδα με τα μάτια μου, πείτε μου.

    Ποιές είναι οι προτάσεις της ΝΔ για τα υψηλά (> 35.000 Ευρώ το χρόνο) και τα μεγάλα εισοδήματα; Που είναι; Γιατί δεν υπάρχουν πουθενά στο δίκτυο;

    Ποιές είναι οι προτάσεις της ΝΔ για τον επιτυχή εντοπισμό όλων αυτών των εισοδημάτων - διότι πολλά είναι άδηλα από λαμογιές και στηρίζονται από τοπικά κυκλώματα στην επαρχία, όπου έχει πάψει να φτάνει το κράτος; Και που βασίζονται και στο ότι, ακριβώς όπως η μαφία, τα κυκλώματα υποκαθιστούν το αδρανές κράτος;

    Ποιές είναι οι προτάσεις της ΝΔ για τη φορολογία των υπεράκτιων (offshore)
    εταιρειών;

    Εαν ξέρετε κάποιον, να τις δώσει να ξέρουμε τι ανταπάντηση υπάρχει στα λαμβανόμενα μέτρα,

    Όλα τα άλλα κόμματα έχουν προτείνει : φορολογία του μεγάλου εισοδήμτραο;. Εκτοός από τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ.

    Εκτός εαν η ΝΔ θέλει να εκτεθεί το ΠΑΣΟΚ πρώτα. Αυτό όμως δεν έχει νόημα, αφού έτσι κι αλλοιώς το ΠΑΣΟΚ τα παίρνει τα μέτρα.

    Υπάρχει κάποιος λόγος που να είναι αληθινός (π.χ. να μη φύγει το χρήμα ή πως στηρίζουν την αγορά ή ο λόγος είναι απλά κυρίως ταξικός ή σχετικός με έναν νεοφιλελεύθερο δογματισμό;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Giorgos_T 04/03/2010 21:49:58

      Δε νομιζω οτι ειδικα ο Σαμαρας εχει καποιο ταξικο νεοφιλελευθερο δογματισμο.Μαλλον μερικα πραγματα δε γινονται στην ευρωζωνη.
      Υπαρχει πληρης ελευθερια κινησης κεφαλαιων.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 04/03/2010 22:10:11

      @ ψυχραιμια

      δεν έγινα σαφής,

      Κάθε διευθυντής πολεοδομίας ή γιατρός ή οτιδήποτε, δημόσιος ή ιδιώτης που λαδώνεται είναι καλυμμένος από την ΕΕ;

      Ή όλα αυτά που έχουν τόσοι -Λιακουνάκοι, Κοκκάληδες, Αλαφούζοι, Βαρδινογιάννηδες, ;

      Οι κανονισμοί ισχύουν για τα δικαίως απόκτημένα εισοδήματα.

      Ας κάνει πόθεν έσχες για κάθε Έλληνα με κινητή ή ακίνητη περιουσία άνω των 40.000 ευρώ. Και ας λάβει υπόψη όλες τις γονικές παροχές...

      κανένα από αυτά δεν τα απαγορεύει η ΕΕ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Giorgos_T 04/03/2010 22:15:17

      Πας σε θεματα δικαιοσυνης.Κατα την αποψη μου η Ελλαδα χρειαζεται μια επιχειρηση Ντι Πιετρο -καθαρα χερια οπως στην Ιταλια.
      Βεβαια στην Ιταλια τους δικαστες τους στηριξε η υγιης ιδιωτικη πρωτοβουλια (Φιατ κλπ) για να καθαρισει τα λαμογια που την εβλαπταν.
      Εδω δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο πραγμα.Και μη ξεχναμε οτι τα "νεα τζακια" του ΠΑΣΟΚ ανεβηκαν και με τα εξασφαιρα της 17Ν.Αυτη η σοσιαλιζουσα ολιγαρχια ειναι γκανγκστερ κανονικοι.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 05/03/2010 00:00:42

      @ ψυχραιμια

      Τα είπες όλα με μια φράση:

      Κατα την αποψη μου η Ελλαδα χρειαζεται μια επιχειρηση Ντι Πιετρο -καθαρα χερια οπως στην Ιταλια.

      Υπάρχουν κι άλλες υγιείς δυνάμεις στον τόπο.

      Κι ένας ολόκληρος λαός από πίσω. Άνθρωποι απλοί, παιδιά με τόσα προσόντα, άνθρωποι του πνεύματος.

      Μπορούμε ψυχραιμια

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Giorgos_T 05/03/2010 11:46:48

      Που είναι οι άλλες υγιείς δυνάμεις ρε Γιώργο ?

      Εγώ βλέπω διαχρονικά 80% στο δικομματικό φαγοπότι.

  4. anonymous avatar
    anonymous 04/03/2010 21:41:17

    Μετά την κατάργηση των δασμών σε παγκόσμιο επίπεδο, οι οποίοι δασμοί βασικά καθιστούσαν πολλά εισαγόμενα αγαθά ακριβά και κατ επέκταση ασύμφορα, όλα τα κράτη και συγκεκριμένα οι παραγωγικές τους τάξεις βρίσκονται σε πίεση και σε μια κατάσταση όμοια με το λάστιχο.
    Σου λένε πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός συγκρινόμενος με τον κινέζο. Αυτό σου το λένε σήμερα. Αύριο σου λένε ότι πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός συγκρινόμενος με το Βραζιλιάνο.
    Αυτό σε βάζει σε μια διαδικασία συνεχούς πίεσης και μεγάλης ανασφάλειας, σαν εργαζόμενο γιατί δεν ξέρεις τι θα σου ξυπνήσει αύριο. Αν είχαμε δασμούς και διμερείς εμπορικές συμβάσεις αφενός δε θα είχαμε χάσει την παραγωγή μας αφετέρου ο κόσμος θα ήταν πιο ήρεμος και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

    Με απλά λόγια το μοντέλο της παγκοσμιοποίησης απέτυχε και βαίνουμε ολοταχώς προς την ολοκληρωτική καταστροφή η οποία θα επηρεάσει σε πρώτη φάση τις φτωχές λαϊκές μάζες σε όλα τα κράτη.

  5. ΙΔ avatar
    ΙΔ 04/03/2010 21:49:49

    Πρώτον η τράπεζα τηs Αγγλίαs τυπώνει μόνη τηs το χαρτονόμισμά τηs.Όσο για εμάs η Ελληνική κυβέρνηση δεν μπορεί να δανεισθεί απο την κεντρική ευρωπαική τράπεζα. Έχουν ανακαλύψη το κόλπο οι εμπορικέs τράπεζεs να δανείζονται απο την ευρωπαική τράπεζα και αυτέs στη συνέχεια να δανείζουν τα κράτη.

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2010 21:59:20

    @ΙΔ Οι διαφορές στα μεγέθη είναι τεράστιες και δείχνουν είτε έλλειψη πολιτικής υποστήριξης από την ΕΕ, είτε κερδοσκοπικά κτλ παιχνίδια με δική μας ανοχή, είτε άγνοια
    εγώ διαφορετικά δεν μπορώ να το εξηγήσω.

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 04/03/2010 22:06:11

    Η Ισπανια με χρεος οσο και το δικο μας δανειστικε με 3% επιτοκιο οταν εμεις δανειστηκαμε με 6,4%.Κατι δεν παει καλα με τους δικους μας και ο Αντωνης εκανε καλα που ζητησε η εξεταστικη να πιασει και το 2010.Ο Γαπ την πατησε γιατι φοβηθηκε τους κερδοσκοπους.Κυριε Παπανδρεου τι φοβηθηκατε οτι δεν μας δανεισουνε λεφτα οι κερδοσκοποι;Μα η δουλεια τους αυτη ειναι να δανειζουν σε αυτους που θελουν.Οτι εμεις υποκυψαμε στις ορεξεις τους και σφαξαμε μισθους καλα να παθουμε.Και κατι ακομα .Τον Γεναρη που πηραμε το πρωτο δανειο δανειστικαμε με 6,2%. Σημερα με ολα αυτα τα μετρα και τις περικοπες δανειστικαμε χειροτερα με 6,4!!.Αρα οι δανειστες ουτε απο μετρα καταλαβενουν ουτε απο τιποτα.Την πατησες Γιωργακη.Οι βρυξελλες με το κολπο αυτο να βαλουν χερι στο δημοσιο θελανε και το πετυχαν.

  8. redteam avatar
    redteam 04/03/2010 22:08:28

    Φάκτορα κάτι προς διόρθωση. Η ρήση που ξεκινάς το κομμάτι είναι του προτεστάντη πάστορα Μάρτιν Νιμάιλερ που φυλακίστηκε από τους ναζί και όχι του Μπέρτολ Μπρέχτ.
    Αντιθέτως στον Μπρέχτ ανήκει το θαυμάσιο - για την περίσταση - ποίημα:
    "Αυτοί που αρπάνε το φαΐ απ' το τραπέζι
    κηρύχνουν τη λιτότητα.
    Αυτοί που παίρνουν όλα τα δοσίματα
    ζητάν θυσίες.
    Οι χορτάτοι μιλάν στους πεινασμένους
    για τις μεγάλες εποχές που θά' ρθουν"

  9. aris53m avatar
    aris53m 04/03/2010 22:14:18

    ..."Από την άλλη, ο εφησυχασμός, ο καναπές και ο ωχαδελφισμός που …παραμένουν και μετά την 3η του Μάρτη, πρέπει να εκλείψουν αυτήν την στιγμή"...

    εδώ ακόμα και το ΚΚΕ έχει περιριστεί σε δηλώσεις στην tv. περιμένεις τους από τους άλλους?

  10. tiramola avatar
    tiramola 04/03/2010 22:18:57

    θεωρώ δεδομένη την προσφυγή στο ΔΝΤ πολύ σύντομα , ίσως και μέχρι τέλους του μήνα.
    Η έλευσή του θα προκαλέσει κλονισμό σε αυτό το άθλιο πολιτικό έκτρωμα που λέγεται ΕΕ.Η σφαίρα επιροής του Δ΄Ράιχ θα περιοριστεί και θα τους προκαλέσει εκνευρισμό.
    Κατά πάσα πιθανότητα το Ελληνικό πρόβλημα και η εξέλιξή του θα προκαλέσει διαλυτικές τάσεις στην ΕΕ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/03/2010 22:36:27

      τιραμόλα! εσύ είσαι ή σου έκλεψαν το νικ;!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/03/2010 22:37:08

      Ή καλλιεργείς εντέχνως το «φταίνε οι Γερμανοί;» πονηρούλη...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 04/03/2010 22:52:41

      Εγώ είμαι...
      θα κοιτάξω να εκμεταλευτώ τη κρίση.Θα δουλεύω περισσότερο , θα αντικαταστήσω τις τσιπούρες με γαύρο , θα σταματήσω να χρησιμοποιώ μετανάστες για μερεμέτια(θα τα κάνω μόνος μου) και έτσι θα βοηθήσω πολλαπλώς στη σωτηρία της χώρας αφού και οι λαθρομετανάστες θα φύγουν για άλλες πολιτείες...
      Εσύ θα εκμεταλευτείς την κρίση?

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 04/03/2010 23:10:36

      Θα κόψεις τους λαθρομετανάστες? Τους συμπατριώτες σου? Δεν είναι πατριωτική στάση αυτή τιραμόλα. Είσαι εκτός κομματικής γραμμής.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/03/2010 23:30:31

      ααα... η εκμετάλλευση της κρίσης... Δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι να εκδηλωθεί.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ tiramola 04/03/2010 23:30:51

      tiramola
      Τι θα έλεγες να κόψουμε από αύριο τα Γερμανικά προϊόντα; Να πάψουμε να ψωνίζουμε απο τα μαγαζιά τους;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tiramola 04/03/2010 23:41:10

      Εδώ δεν μπορεί να κόψει τους λαθρομετανάστες και τους μετανάστες τα Γερμανικά προιόντα θα κόψει;

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 04/03/2010 23:47:34

      Πέτρο δεν μου πάει πλέον να αγοράσω τίποτα ευρωπαικό , οχι μόνο Γερμανικό.
      Όχι βέβαια επειδή κάποιος μαλάκας είπε να πουλήσουμε έδαφος για να ξεχρεώσουμε , ούτε επειδή η Γερμανική πολιτική σκηνή έχει σήμερα κύριο εκφραστή τον άθλιο Βεστερβελε και τον ρεφορμιστή Σούλτς.
      Επειδή απλώς δεν μιλάμε για μία κοινωνική Ευρώπη αλλά για μια Ευρώπη με ένα νεοφιλελεύθερο διευθυντήριο καταπίεσης αυτών που παράγουν για να φουσκώνουν οι τσέπες αυτών που αγοράζουν και πουλάνε χρήμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 04/03/2010 23:52:26

      Τιραμόλα, αγωνίσου κι εσύ για τον "σοσιαλισμό". Δεν βλέπεις που σε οδηγεί?
      Οι Γερμανοί δεν σου φταίνε γιατί κάνουν πλάκα με τους Πασοκους που ήθελαν να πουλήσουν την ακρόπολη το 1999-2000. Ξέρουν πως ήρθαν να τα φάνε όλα και τους στρίμωξαν. Όμως το GAP έβγαλε όλο το μίσος του στους Έλληνες.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ tiramola 04/03/2010 23:58:05

      τιραμόλα
      Πάντα έτσι ήταν η Ε.Ε. Απλά τώρα έβγαλαν τη μάσκα. Και προσπαθώ να καταλάβω το λόγο. Δηλαδή τι συμφέρον έχουν(οικονομικό εννοώ) αν μας εξαθλιώσουν;

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 05/03/2010 00:05:01

      Υπό διαφορετικές συνθήκες ίσως και να μας στήριζαν ή οποιον χρειαζόταν.Τώρα κοιτάνε τη χώρα τους ο καθένας και φυσικά οι Γερμανοί.
      Δεν θα καταφέρουν για πολύ όμως πίσω από την Ελλαδίτσα να κρύβουν το δικό τους πρόβλημα.
      Εδώ θα είμαστε και δεις στο κοντινό μέλλον.
      Το μοντέλο τρίζει...

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2010 22:35:52

    Απορία
    ο μεγαλύτερος δανειστής των υsa τείνει να γίνει η Ιαπωνία, εκεί δανείζουν πιο φθηνά;

  12. donaE avatar
    donaE 04/03/2010 22:51:30

    Κατι κινειται απο χθες.Αρχισανε να το πιστευουν ακομα και οι οπαδοι του Πασοκ.
    Βεβαια το σοκ θα γινει οταν αρχισουν οι καθυστερησεις στα στεγαστικα του καθενα.Αυτο ποναει ...

  13. Τασος avatar
    Τασος 04/03/2010 22:57:19

    Ρε παιδιά δεν ξέρω από οικονομικά. Μπορεί κάποιος να με εξηγήσει τί είδους μέτρα εννοεί ο Ρεν για τον ιδιωτικό τομέα? Οι περικοπές στο δημόσιο το καταλαβαίνω ότι μένουν στην τσέπη του κράτους. Τί όφελος θα έχει το κράτος αν ο 14 μισθός μείνει στην τσέπη του βιομήχανου?

    • tiramola avatar
      tiramola @ Τασος 04/03/2010 23:04:46

      Έχεις ακούσει Τάσο περί προβλήματος έλλειψης ανταγωνιστικότητας?
      Δεν μπορεί αλλού να πληρώνουν οι καπιταλιστές 50 δολλάρια μηνιάτικο και εσύ να παίρνεις 800 ευρώ...
      Ή θα γίνεις Κινέζος ή κόψε το σβέρκο σου...
      ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ Α Ν Τ Α Γ Ω Ν Ι Σ Τ Ι Κ Ο Ι

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Τασος 04/03/2010 23:11:38

      Αν θυμηθείς το σοσιαλισμό μου...
      σε περιμένω να ρθείς...
      με ένα τραγούδι του δρόμου και τη Θάτσερ προτυπό μου...
      το καλοκαίρι που πέφτουν τα σπρέντ
      με φώς να τη δεις...

  14. Orestios avatar
    Orestios 04/03/2010 23:05:22

    Από τον Μάιο τα πρόβατα θα κοιτούν τον ουρανό.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 04/03/2010 23:13:45

      Ορέστιε έχεις σκεφτεί την επόμενη μέρα?
      Ξέρεις να μαζεύεις χόρτα?
      Να αρμέγεις και να κυνηγήσεις μιά προβατίνα με κατάληξη τη σούβλα?
      Τέρμα τα Farmville στο Facebook.
      Εικονική πραγματικότητα τέλος...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 04/03/2010 23:34:26

      Τιραμόλα, αθώε τιραμόλα.
      Μπορείς απλά να πείς πως σε κορόιδεψαν τα λόγια ενός απατεώνα.
      Όλα θα γίνουν όπως πρέπει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 04/03/2010 23:51:27

      Λες Ορέστιε να μας γλυτώσουν ο Σαμαράς με τον κόκκινο Πάνο , την Παπακώστα και τον Γιακουμάτο?
      ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 04/03/2010 23:54:35

      Τιραμόλα, περιμένεις να σε σώσει το GAP? χαχαχαχαχα
      Περίμενε λίγο ακόμη. Ίσως να κλείσει το εργοστάσιο καλωδίων. Και τότε .........

      Τα πρόβατα θα δούν τον ουρανό τον Μάιο. Μέχρι τότε θα κοιμούνται σαν τα χρυσόψαρα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 05/03/2010 00:13:46

      Μου αρέσουν οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ ιδιαίτερα μετά από την 03/03/2010
      Τέλος η εικονική πραγματικότητα λοιπόν;
      Η εικονική πραγματικότητα:

      -03/09/74
      -03/10/09
      -01/01/10
      -03/03/10

      πρέπει να αποφασίσεις πρώτα από όλα ποια εικονική πραγματικότητα τελειώνεις.
      Αν δε υπονοείς ότι πρέπει να γίνω Κινέζος των 50$ από τα 800 € δεν υπάρχει πρόβλημα να σου θυμίσω μόνο ότι στην Κίνα τους λαδιάρηδες τους εκτελούν, δεν θα μείνουν και πολύ του "βαθέως ΠΑΣΟΚ".
      Αν δε κάποιοι φόραγαν παντελόνια θα το έλεγαν όχι την 03/10/2009 γιατί δεν ξέρανε τα καημένα, τα στοιχεία και τους κορόιδεψαν οι κακοί, αλλά όταν προχωρούσαν:

      -στην κατάρτιση και ψήφιση του προϋπολογισμού
      -όταν πάγωναν τους μισθούς πάνω από 2,000
      -όταν έδιναν αύξηση στις συντάξεις
      -όταν μείωναν τους μισθούς
      -όταν πάγωναν τις συντάξεις.

      Προσωπικά λοιπόν εμένα μου αρέσει ο γαύρος αλλά να μην πληρώνω τους δικού σας αστακούς, γράφε:

      -δεν έχουν χρήματα τα Ταμεία; από το 1993 στο Ταμείο Πρόνοιας οι κυβερνήσεις δεν έχουν δώσει ούτε ένα € από τις εισφορές που κρατούν
      -θα δανειστεί φέτος 50 δις; 51 δις είναι οι αποκρατικοποιήσεις από το 1996 έως σήμερα.Δεν σου μιλάω για ΚΠΣ κλπ αλλά για ζεστό χρήμα, ξέρεις μήπως που πήγαν;
      -1,2 δις κόβει από μισθούς; 2 δις είναι η εξοπλιστική προίκα των ναυπηγείων, 1,5 δις στην Πειραιώς και άλλα τόσα στο Λιμάνι
      -αυξάνει τους φόρους ΦΠΑ και βενζίνη; οι φρεγάτες κοστίζουν περισσότερα
      -200,00,000 € χάνει το Κράτος από την μείωση του παράβολου από 1500 στα 700 ευρώ και παράλληλα νομοθετεί αμειβόμενη επιτροπή 300,000 € για την Ιθαγένεια
      -από 2000 - 2007 η ανάπτυξη έτρεχε με 4% αλλά στους μισθούς πήγε το 2%. Ξέρεις που είναι τα υπόλοιπα;
      -καταργήθηκε η φορολόγηση της Εκκλησιαστικής περιουσίας το 2003, μειώθηκε σταδιακά ο φορολογικός συντελεστής στο 25% των επιχειρήσεων (από 45% που ήταν το 1996) αλλά πρέπει να βάλω εγώ πλάτη;
      -700 δις τα κέρδη των Τραπεζών 2000 - 2010 αλλά έπρεπε να δώσω 28 δις το 2009 για να με δανείζουν με 6,3% και να μου ζητούν θυσίες.

      Θα μπορούσα να σου γράφω για ώρες αλλά το πρόβλημα δεν είναι εκεί.
      Βρίσκεται ότι βγαίνεις και ζητάς να γίνω Κινέζος για να ξανά διαχειριστείς τις οικονομίες μου την δουλειά μου τον ιδρώτα μου.
      Μα τα έφαγες αγάπη μου και όχι μία φορά
      Στο τούνελ είμαι από το 1987 έως το 2010 και σαν δικαιολογία πάντα φταίει ο προηγούμενος και πρέπει να γεμίσω τον δίσκο που θα βγάλεις και να πληρώσω μόνο εγώ.
      Και να το δεχτώ.
      Να πληρώσω για εμένα τα παιδιά μου τι χώρα.
      Γιατί;
      Για να γίνω Κινέζος;
      Είστε η πρώτη και η μοναδική Κυβέρνηση που μείωσε το εισόδημα των εργαζομένων με μείωση μισθού.

      ΥΓ

      Θέλεις;
      Πάρε λοιπόν, glk.gr θα γλιτώσει από το Υπουργείο Πολιτισμού 8,500,000 € από μισθοδοσία.
      10,000,000 € είναι η επιχορήγηση του Μεγάρου Μουσικής.
      Πρέπει να κόψεις 1,500,000 από μισθούς λοιπόν για να έρθεις ίσα βάρκα ίσα γιαλό (ααα όλες οι επιχορηγήσεις είναι 134,000,000 €)
      Να γίνεις εσύ Κινέζος λοιπόν.

  15. tiramola avatar
    tiramola 04/03/2010 23:08:15

    Θα πω και στο φίλο μου το Βλάση που μας διαβάζει να μην τολμήσει να αυξήσει το καπουτσίνο γιατί θα το κλείσει το μαγαζί.
    Πρέπει να γίνει και αυτός ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ!!!!!

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ tiramola 04/03/2010 23:18:32

      http://www.youtube.com/watch?v=mxqKF3KzCLk

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 04/03/2010 23:45:29

      Νά 'σαι σίγουρος. Θα σε ακούσει!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tiramola 04/03/2010 23:51:01

      Μην τον πληγώνεις το παιντί ακόμα δεν προσαρμόστηκε στα νέα μέτρα του Γιωργάκη.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2010 23:19:57

    Φάκτορα,

    χωρίς υπερβολή, τη συγκεκριμένη ανάρτηση τη θεωρώ "θούριο". Όχι τόσο για το περιεχόμενό της, αφού ο στοιχειωδώς αντιλαμβανόμενος τι συμβαίνει γύρω του μπορεί να καταλάβει και τι τον περιμένει, όσο για την ιδιότητά της να αναδεικνύει ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ.

    Όσο νωρίτερα το καταλάβουμε ΟΛΟΙ αυτό, τόσο καλύτερα. Γιατί ΟΛΟΙ, είτε με την απάθεια, είτε με το φόβο, είτε με την ευδαιμονική χαύνωση, είμαστε συνυπεύθυνοι που αφήσαμε και αφεθήκαμε να καταλήξουμε έτσι.

  17. laz avatar
    laz 04/03/2010 23:35:43

    μα εδω δινουντ οση δημοφιλια στον γιωργακη δεν τα βλεπετε?
    δεν βλεπετε τα γκαλοπ ποση διαφορα δινουν στο πασοκ...το ερωτημα απαντηθηκε

  18. ΙΔ avatar
    ΙΔ 04/03/2010 23:41:04

    Βουνίσιε.Η κεντρική ευρωπαική τράπεζα είναι ανεξάρτητη δεν δίνει λογαριασμό στο διευθυντήριο των Βρυξελών.Και για να καταλάβειs το πρόβλημα.Πχ η εθνική που δάνεισε σήμερα το δημόσιο με 6.4 τοιs εκατό δανέιστηκε απο την ευρωπαική τράπεζα με 1 τοιs εκατό δίνονταs σαν ενέχυρο ομόλογα του Ελληνικού δημοσιου. Καλό Έ.

  19. decodex avatar
    decodex 04/03/2010 23:41:55

    ΔΝΤ; Αρχίζει και διαφαίνεται ότι πλέον η Ελλάδα υποβαθμίστηκε από χώρα ατίθασων και απρόβλεπτων σε μία πρότυπη ΜΠΑΝΑΝΙΑ και το χαμογελάκι έσκασε στο πρόσωπο του Κίσινγκερ (και της παρέας του Μπρεζίνσκι).
    Εάν πάμε στο ΔΝΤ αμέσως θα σκάσουν μύτη οι economic hitmen και η ζημιά στη χώρα θα είναι ανεπανόρθωτη.
    Δεν νομίζω ότι αυτοί που κυβερνούν τώρα θα μπορούν να διαπραγματευτούν με τέτοιους ανθρώπους. Εδώ ήρθε η πιτσιρικαρία της Ευρώπης και έκανε κουμάντα...βλέποντας τη μαλθακότητα μας.
    Σήμερα έχουμε συχνές αφίξεις νεο-γότθων και νεο-κίμβρων και τα κάναμε μαντάρα. Κάποτε μόνο όταν ερχόταν ο Χόλμπρουκ στην Ελλάδα μερικοί τα έκαναν πάνω τους.
    Μετά από τα προκαταρτικά της 9ης Μαρτίου θα αρχίσουν να σκάνε και οι τσαμπουκάδες καουμπόυδες.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/03/2010 23:51:57

    Λέτε ό Πατροκοσμάς νά ήξερε τί έλεγε;

    ?|}+>`~

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/03/2010 23:57:09

    Sorry,έπαιζα μέ τά πλήκτρα.Ψάχνω νά βρώ τήν δασεία,αλλά φεύ,δέν μπορώ,κάτι μού ξεφεύγει.Στήν τεχνολογία είμαι τούβλο.

    Ηθελα νά γράψω πώς ό Πατροκοσμάς έλεγε πώς θά έρθη καιρός,πού οί πλούσιοι θά φτωχήνουν καί οί φτωχοί θά πεθάνουν από τήν πείνα.Λέτε τελικά νά ήξερε τί έλεγε;

    • zonitis avatar
      zonitis @ Kὀριννα 05/03/2010 09:25:08

      Εσυ τι λες; Δεν ηξερε; :-)

  22. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 04/03/2010 23:57:51

    εγώ πιστεύω πως είμαστε "μια χαρά" κ πως μας έχουν όλοι στα "ώπα-ώπα" γιατί αν παρομοιάσουμε τα λεφτά που μας δανείζουν με ναρκωτικά τότε η χώρα μας είναι απο τα καλλίτερα πρεζάκια για τις τράπεζές τους... ο καλλίτερος πελάτης τους

  23. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 05/03/2010 00:29:07

    1.Κατάργηση του συμφώνου σταθερότητας με παράλληλη κηδεία του μονεταρισμού ως σύστημα που μας οδήγησε εδώ σε λιγότερο από 30 χρόνια.
    2.Κυκλοφορία νέων ευρώ (κόψιμο νομίσματος).
    3.Παραγωγικές επενδύσεις που θα δοθούν από τα διάφορα κράτη σε επιχειρηματίες.
    4.Μέσω των νέων ευρώ,επενδύσεις σε δημόσια έργα από το κράτος(α λα Κέϋνς)
    5.Επιβολή δασμών σε προϊόντα από Κίνα,Ινδία και άλλες χώρες.
    6.Επαναφορά του κανόνα του χρυσού.
    7.Κατάργηση των παραγώγων που ουσιαστικά με αέρα κοπανιστό καταστρέφουν σε χρόνο dt ολόκληρες οικονομίες χωρών,νομίσματα,μετοχές κλπ(και ει δυνατόν κατάργηση και των offshore).
    Με λίγα λόγια επιστροφή στον (πολύ πιο) υγιή καπιταλισμό του 1960.
    Εννοείται φυσικά ότι αυτά τα μέτρα πρέπει να συζητηθούν διεξοδικά και να εφαρμοσθούν ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ.
    Αν όλα αυτά σας φαίνονται εξωφρενικά,εξηγήστε μου τότε την αιτία του χάους στο οποίο βρίσκεται η Ελλάδα,η Μ.Βρεττανία,Οι ΗΠΑ,οι PIGS καθώς κι οι περισσότερες χώρες του δυτικού κόσμου που ακολούθησαν το μοντέλλο του νεοφιλελευθερισμού.

  24. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 05/03/2010 01:15:34

    Εκτός από τα πρόβατα, σφάξανε κι άλλους:

    http://www.cnn.com/2010/POLITICS/03/04/turkey.armenia/index.html

    Τhe House Foreign Affairs Committee narrowly passed a measure Thursday recommending that the United States recognize the 1915 killings of ethnic Armenians in Ottoman Turkey as genocide.

    The measure passed 23-22 and will now head to the full House.

    In response, Turkey ordered its ambassador to the United States home for "consultation," foreign ministry spokesman Burak Ozugergin told CNN.

  25. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 05/03/2010 03:55:59

    Τούτες τις ώρες, όπως εδώ και αιώνες, κάνουμε αυτό που κάνει κάθε λαός σε παρόμοιες περιπτώσεις. Αγανακτούμε, εγκαλούμε σε απολογία τις ηγεσίες του τόπου, απειλούμε.
    Αν είχαμε ίσως ωριμάσει σε τέτοιες καταστάσεις θα σαστίζαμε βουβά, διότι θα αναγνωρίζαμε πως διαχρονικά φέρουμε το κυριότερο ποσοστό ευθύνης για όσα συμβαίνουν στον τόπο. Προς το παρόν, ζούμε ακόμα ως μέγεθος στη σφαίρα του «ανεύθυνου». Όλη μας η οπτική και κάθε μας επιχειρηματολογία, προσπαθεί να εστιάσει κυρίως στις ευθύνες που βρίσκονται στην κορυφή της πυραμίδας, παριστάνοντας τους φουκαριάρηδες και τους ριγμένους.
    Ένα περίεργο πράγμα αυτό με τον λαό. Έχει καθιερωθεί μια περίεργου τύπου ασυλία. Δεν επιτρέπεται να τον κατηγορήσεις, να τον εγκαλέσεις, να τον κακοχαρακτηρίσεις, να ρίξεις πάνω του τον φακό. Είναι ο καλός του έργου. Πόσο μάλλον δε, όταν αποτελεί ιστορική του εξάρτησή ο ρόλος του Βασιλάκη Καϊλα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Kurosaki Ichigo 05/03/2010 11:35:59

      το βουβο σάστισμα υπάρχει εκεί έξω... ο απλός λαός προηγείται ημών των αγανακτισμένων, νογάει το ποσοστό ευθύνης όλων μας για όσα συμβαίνουν στον τόπο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kurosaki Ichigo 05/03/2010 14:01:32

      Την αποκλειστική ευθύνη για όλη τον εκτροχιασμό την φέρει η κυβέρνηση GAP γιατί με ψεύδη υφάρπαξε την ψήφο.
      Το παραμυθάκι της συλλογικής ευθύνης του λαού αλλού.
      Συλλογική ευθύνη φέρει μόνο η παρέα GAP. Αυτή που υποσχέθηκε να βγάλει την χώρα από την κρίση και όπως διαπιστώνουμε όλοι έκανε τα πάντα για να βυθίσει την χώρα από την ώρα που εκλέχθηκε.

  26. t avatar
    t 05/03/2010 06:16:01

    http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1255449/We-cash-Corfu-German-MPs-suggest-Greece-sell-islands-Acropolis-pay-debt.html#ixzz0hF96iHmc
    .

  27. l
    l' ami du peuple 05/03/2010 06:36:18

    Αποσταθεροποιεί η Ελλάδα την Ευρωπαϊκή Ένωση;

    Ημερομηνία δημοσίευσης: 03/03/2010

    Του ΘΑΝΑΣΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

    Δεν είναι αυτή καθεαυτή η περίπτωση της Ελλάδας εκείνη που προκαλεί αποσταθεροποίηση της Ε.Ε./ Ευρωζώνης αλλά, ότι η κατάσταση της Ελλάδας είναι εκείνη που, απλώς, αναδεικνύει με δραματικό τρόπο την ανορθολογική, την παθογενή θεμελίωση της σημερινής Ε.Ε.

    Η χρεωκοπία, η κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας στο φόντο της διεθνούς καπιταλιστικής οικονομικής κρίσης ανέδειξε με δραματικό τρόπο τις παθογένειες του κοινωνικοοικονομικού μοντέλου που οικοδομήθηκε στη χώρα ύστερα από τη μεταπολίτευση. Μοντέλο που συνειδητά, συστηματικά και μεθοδευμένα εξέθρεψαν τα κόμματα του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ. που κυβέρνησαν τη χώρα, μαζί με την επιχειρηματική ολιγαρχία, τους μεγάλους προμηθευτές του δημοσίου, τους διοικητές των ΔΕΚΟ, και γενικά τα ισχυρά λόμπι, την ανώτατη νομενκλατούρα του ευρύτερου δημόσιου τομέα (διοικητικά συμβούλια εταιρειών του δημοσίου, συνεταιρισμών σε ανώτατο επίπεδο, ‘επιτροπές’, κυβερνητικοί συνδικαλιστές….). Το εν λόγω μοντέλο χαρακτηριζόταν -ειδικά και περιοριστικά για το θέμα στο οποίο κυρίως εστιάζουμε στο σημείωμα αυτό - από :

    Τεράστιες οικονομικές ανισότητες μεταξύ τάξεων και στρωμάτων καθώς και παράλογες εισοδηματικές ανισότητες μεταξύ των διαφόρων κατηγοριών εργαζομένων. Μάλιστα, σε κάποιες περιπτώσεις σε τέτοιο βαθμό ώστε η σύνθετη, υψηλής εξειδίκευσης εργασία να αμείβεται ουσιωδώς χαμηλότερα από την απλή, ανειδίκευτη ή χαμηλής ειδίκευσης εργασία. Η ίδια λογική των κραυγαλέων ανισοτήτων θεμελίωσε και το συνταξιοδοτικό σύστημα έτσι ώστε η άνιση σχέση υψηλότερης / χαμηλότερης σύνταξης να είναι πρωτοφανής σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Το κορυφαίο, ωστόσο, ήταν η πλήρης παράδοση του δημοσίου στους προμηθευτές του δημοσίου και τους κατασκευαστές των μεγάλων έργων που κυριολεκτικά στράγγισαν με κάθε τρόπο και με την πλήρη συνενοχή των κυβερνώντων τα δημόσια ταμεία.

    Θεμελίωση ενός φορολογικού συστήματος, επίσης, ακραία άνισου και προκλητικού με ουσιαστική φορολογική ασυλία του πλούτου και απίστευτη απομύζηση των εισοδημάτων από εργασία (φοροαπαλλαγές, φοροαποφυγή, φοροκλοπή, σχέση άμεσων/έμμεσων φόρων, μη τιμαριθμοποίηση κλιμακίων, κ.λπ.). Μάλιστα, κατά το μεγαλύτερο μέρος του, το σύστημα αυτό είχε ενδυθεί ενδυμασία …νόμιμη! Έτσι θεμελιώθηκε η μεγαλύτερη παραοικονομία στην Ε.Ε., πλούτιζε άνομα ή νόμιμα, πάντως αθέμιτα, η οικονομική ολιγαρχία και όχι μόνο, ενώ ταυτόχρονα το δημόσιο φτώχαινε και αδυνατούσε να παίξει οποιονδήποτε σοβαρό κοινωνικό ρόλο (αναδιανομή, δημόσια αγαθά, πρόνοια, υγεία, παιδεία, ασφάλεια, κ.λπ.).

    Κατασπατάληση του γλίσχρου δημοσίου χρήματος με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους για ίδιον όφελος των κυβερνώντων (με την ευρεία έννοια) καθώς και για εξασφάλιση της διαιώνισής τους στην εξουσία (ρουσφέτια, διαπλοκή, διαφθορά, πελατειακό σύστημα εν γένει). Έχοντας πλήρη συνείδηση της κατάχρησης που κατ’ εξακολούθηση διέπρατταν φρόντισαν να έχουν το ακαταδίωκτο θεσμικά και κοινοβουλευτικά κατοχυρωμένο.

    Απόλυτη αντιπαραγωγική χρησιμοποίηση των πόρων που εισέρρεαν από την Ε.Ε. με αποτέλεσμα η συμμετοχή των πόρων αυτών στη διαμόρφωση του ΑΕΠ να είναι μηδαμινή, πάντως, μακράν χαμηλότερη στην Ε.Ε. (κάτω του 1%).

    Καμιά αναπτυξιακή λογική στις επενδύσεις που περιορίζονταν σε έργα κατασκευών (και μάλιστα, εν πολλοίς, κατασκευών πολυτελείας για τους ολυμπιακούς αγώνες) χωρίς μέριμνα για τη μεταποίηση. Μάλιστα, έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν να προωθήσουν την ιδιωτική κατανάλωση και τη ρεμούλα αντί να χρησιμοποιήσουν την ευκαιρία των χαμηλών επιτοκίων για παραγωγικές επενδύσεις και ανασυγκρότηση της παραγωγικής βάσης της χώρας.

    Ταύτιση της ανταγωνιστικότητας με το χαμηλό κόστος εργασίας χωρίς καμιά εστίαση στις νέες τεχνολογίες, τις καινοτομίες, την ποιότητα, την εκπαίδευση και την έρευνα.

    Ασύδοτη, ολιγοπωλιακή διάρθρωση των αγορών, αχαλίνωτη κερδοσκοπία σε βάρος παραγωγών και καταναλωτών, απουσία δικτύων διανομής και εμπορίας από τους παραγωγούς, απουσία ή απαξίωση ελεγκτικών μηχανισμών του κράτους.

    Έτσι, η συνέπεια ήταν η οικονομία να υπονομευτεί μέχρι χρεωκοπίας, η πολιτική και το δημόσιο να υποταχθούν στην οικονομική ολιγαρχία, η κοινοβουλευτική δημοκρατία να γίνει κοινοβουλευτική ολιγαρχία και να συγκεντρωθεί ο πλούτος σε λίγα χέρια ενώ, αντίστοιχα, η φτώχεια να διαχυθεί στους πολλούς.

    Στο σημείωμα αυτό δεν έχω σκοπό να αναφερθώ στα μέτρα της κυβέρνησης για την αποκατάσταση της δημοσιονομικής ισορροπίας, στο ποιος, κυρίως, θα πληρώσει, στην απουσία της αναπτυξιακής διάστασης, στην απουσία εναλλακτικής πρότασης της αριστεράς κ.λπ. Θα σχολιάσω μόνο και αποκλειστικά το ερώτημα αν η κατάσταση της ελληνικής οικονομίας (αλλά και των άλλων νότιων χωρών της Ε.Ε.) οδηγεί σε αποσταθεροποίηση της Ε.Ε. και της Ευρωζώνης ειδικότερα.

    Υποστηρίζω ότι δεν είναι αυτή καθεαυτή η περίπτωση της Ελλάδας εκείνη που προκαλεί αποσταθεροποίηση της Ε.Ε./ Ευρωζώνης αλλά, ότι η κατάσταση της Ελλάδας είναι εκείνη που, απλώς, αναδεικνύει με δραματικό τρόπο την ανορθολογική, την παθογενή θεμελίωση της σημερινής Ε.Ε.

    Ακριβώς, φαίνεται, πλέον, καθαρά ότι ένα κοινό νόμισμα χωρίς κοινή οικονομική πολιτική, στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια. Μια Ε.Ε. που δεν θεμελιώνεται σε ομοσπονδιακή οργάνωση, σε πολιτική ένωση και κοινούς μηχανισμούς ελέγχου και παρέμβασης είναι μετέωρη. Μια Ε.Ε. στην οποία δεν υφίσταται η αλληλεγγύη του όλου και των μερών αλλά επικρατεί κυρίως ο παρτικιουλαρισμός, εκ των πραγμάτων, το γεγονός αυτό συνιστά υπονόμευση του ενιαίου χαρακτήρα της. Έτσι, στην πρώτη σοβαρή κρίση όλοι στρέφονται εναντίον όλων και ο καθένας φροντίζει για τον εαυτό του. Η ποικιλότητα των οικονομικών πολιτικών, η απουσία ενιαίων κεντρικών οργάνων, αναδεικνύουν τη ρηχότητα της ‘Ένωσης’, της ‘Ενοποίησης’, και την έκπτωσή της σε κοινή αγορά, σε ένα μεγάλο παζάρι. Σήμερα, φαίνεται πόσο σημαντική ήταν η συζήτηση για το αν έπρεπε να προηγηθεί το ‘βάθεμα’ της ενοποίησης και να ακολουθήσει η διεύρυνση ή αντίστροφα. Σήμερα, φαίνεται πόσο δικαιώνεται η θέση του βαθέματος έναντι της διεύρυνσης. Οι αποφάσεις για διεύρυνση χωρίς βάθεμα έχει υπονομεύσει αποφασιστικά το εγχείρημα της ενοποίησης, το έχει καταστήσει αβέβαιο, μετέωρο και ρευστό. Είναι ακριβώς αυτό που ήθελαν οι Αμερικανοί και το παρακολούθημά τους, η Βρετανία, ώστε να αδυνατεί η Ε.Ε. να διαδραματίσει ρόλο παγκόσμιο, να ανταγωνιστεί σοβαρά τις ΗΠΑ. Σήμερα, εισπράττουν τους καρπούς. Το ευρώ δέχεται και θα δεχτεί ακόμη ισχυρότερο χτύπημα όταν εκτυλιχθεί περαιτέρω η κρίση σε Ισπανία και Πορτογαλία έτσι ώστε να παραμείνει το δολάριο ακλόνητο και αδιαμφισβήτητο παγκόσμιο νόμισμα. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι το παρόν και το μέλλον της αμερικανικής οικονομίας εξαρτάται από την παγκόσμια πρωτοκαθεδρία του δολαρίου. Την εδραίωση αυτής ακριβώς της πρωτοκαθεδρίας έχει προσφέρει η Ε.Ε. με την επιλογή της μη ομοσπονδιακής συγκρότησής της και της ανυπαρξίας κοινής οικονομικής (και όχι μόνο) πολιτικής. Τα περί αποσταθεροποίησής της από την Ελλάδα είναι άλλοθι, δεν εντοπίζουν την πραγματική αιτία και συγκαλύπτουν τις ευθύνες του κυρίαρχου άξονα που παίρνει τις μεγάλες αποφάσεις. Αντί λοιπόν να δίνουν μόνο μαθήματα και να φωνασκούν θα ήταν πιο παραγωγικό να αξιολογούσαν αυτοκριτικά τις αποφάσεις τους για να διαπίστωναν την πλήρη αποτυχία τους.

  28. l
    l' ami du peuple 05/03/2010 06:40:54

    απο τη προχθεσινη αυγη, συγνωμη για τη παραλειψη

    καλημερα σε ολους και

    avanti popolo pantiera rosa

  29. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 05/03/2010 07:51:18

    καλημέρα
    @φίλε του λαού τα είπες όλα (μέσω της αυγής ,έστω)
    το ζήτημα είναι ότι :με τελικό στόχο το ευρώ και την Ε.Ε. η Ελλάδα σαν πιο αδύναμος κρίκος δέχεται πρώτη την επίθεση ....αν η Ε.Ε. θέλει να γίνει τελικά 'ΈΝΩΣΗ" είναι προφανές και άμεσο το ερώτημα:τί κάνει;
    Ασ αφήσουμε τις κραυγές μεταξύ μας....
    Το άρθρο τα λέει όλα....το μελον μας είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ

  30. Dimi avatar
    Dimi 05/03/2010 08:09:31

    Γνωμικά της Angela Merkel:

    «Υπεράνω όλων, είναι σημαντικό να υπογραμίσουμε ότι εμείς, μπορούμε να διατηρήσουμε την ευημερία μας στην Ευρώπη, μόνον εάν ανήκουμε στις πιό καινοτόμες περιοχές του κόσμου. Στην Ευρώπη, είναι ιδιαίτερα σημαντικό να έχουμε καλές σχέσεις με όλους όσους επιδεικνύουν πολιτική υπευθυνότητα, διότι μόνο συλλογικά, μπορεί να οικοδομηθεί η Ευρώπη.»

    «Above all, it is important to point out that we can only maintain our prosperity in Europe, if we belong to the most innovative regions in the world. In Europe, it is particularly important that we build good relations to everyone who holds political responsibility, because Europe can only be built together.» ~Angela Merkel

    Ο ιπτάμενος πολυθεσίτης πρωθυπουργός, μπορεί ν'αντιληφθεί γιά ποιούς λόγους η Angela Merkel το παίζει «Σφίγγα» σε ότι αφορά: (α) τη στήριξή της στην Ελλάδα, την Πατρίδα της Ευρώπης (β) την άκομψη αποφυγή καταδίκης της, των Γερμανικών ΜΜΕ γιά τον διεθνή διασυρμό της Ελλάδας.

  31. pikis avatar
    pikis 05/03/2010 10:09:33

    Ακόμα περιμένετε να σας σώσουν πολιτικοί που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους; Ούτε τον καφέ τους δεν ξέρουν να φτιάξουν. Αν δώσεις 800 ευρώ σε έναν βουλευτή να βγάλει τον μήνα θα τα φάει σε 2 ημέρες.

  32. Νίκος avatar
    Νίκος 05/03/2010 12:31:33

    Παρατηρηση 1η: Το εικονιζομενο ζωο ΔΕΝ ειναι προβατο αλλα κριαρι. Κερατα γαρ. Ρωτηστε και ενα βοσκο ντε. Εχει σημασια, καθ' οτι τα κριαρια αντιστεκονται σθεναρα, γι' αυτο τα σφαζουν πρωτα, για να μην ξεσηκωθουν απο τις οιμωγες των ηδη σφαγιασθεντων προβατων.

    Παρατηρηση 2η: Θα αντισταθουμε.

    Παρατηρηση 3η: Μαλλον η ΕΕ αποσταθεροποιει την Ελλαδα σε πρωτη φαση. Τα ειπε ολα ο "φιλος του λαου".

  33. GP avatar
    GP 05/03/2010 21:40:04

    Μήπως να πάρουμε όλοι α ματάκια μας να φύγουμε από τη χώρα να μείνουν οι πολιτικοί και οι μετανάστες μόνοι τους να μην ενοχλούμε κιόλας;;