14/05/2009 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας έζωσαν οι μπαταχτσήδες!


________________________________________________________________________________________
Ένας υπουργός οικονομικών, ο κ. Γιάννης Παπαθανασίου, για τον οποίο οι φήμες λένε ότι στο γκαράζ του σπιτιού του βρίσκεται μια Lamborghini, κι ένας πρόεδρος του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών (o κ. Δ. Δασκαλόπουλος) που τώρα δεν είναι βιομήχανος, αλλά έχει 500 εκατ. ευρώ που απέκτησε πουλώντας το «μαγαζί» του πατέρα του, ενεπλάκησαν προσφάτως σε μία έντονη συζήτηση με στόχο να καταδείξει ο ένας τι πρέπει να κάνει η κάστα του άλλου για να περνάμε εμείς καλύτερα!

Σας παρακαλώ πολύ! Είναι σαν να σας λέω ότι προχθές το βράδυ, σε μια φεγγαρόλουστη βεράντα στο μαγικό Portofino, ο κ. Πλατινί τσακωνόταν με τον πρόεδρο της Ρεάλ για το μέλλον του ελληνικού ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου! Μη μας κοροϊδεύετε!

Αφού όλοι σας στο κάτω-κάτω κινείστε για να εξυπηρετήσετε μια personal agenda. Δεν χρειάζεται να υποκρίνεστε ότι ενδιαφέρεστε για το ευρύτερο καλό. Εμείς άλλωστε, στην πλειονότητά μας, καλά περνάμε. Και θα σας το αποδείξω ευθύς αμέσως:

Ελλάς, Μάιος 2009. Η θερμοκρασία κοντά στους 30 βαθμούς Κελσίου (χωρίς υγρασία), η θάλασσα ζεστή, η μπίρα κρύα. Η διάθεση για σκληρή εργασία είναι ελαφρώς μειωμένη και ως εκ τούτου η Βουλή έκλεισε. Άλλωστε, τα σκάνδαλα και τα λεφτά είναι πολλά. Κάποιοι πρέπει να πάρουν κι έναν μήνα off για να προλάβουν να τα κρύψουν.

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ: http://www.euro2day.gr/specials/opinions/132/articles/511850/Article.aspx#bellow

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 15:26:36

    Πολύ σωστά μιλάει ο Κουδούνης.
    Όσο για τη Λέσχη και τον ρόλο της, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
    By the way, αληθεύει ότι φέτος κάλεσαν και την Φ. Γεννηματά; Εμένα πότε θα με καλέσουν άραγε;

  2. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 15:35:43

    Strange Attractor -«Ζήσε Μαϊ να φας τριφήλη» έλεγαν οι παππούδες μας

  3. Αurora avatar
    Αurora 14/05/2009 15:47:00

    To τελευταιο σου κομματι αυτου του αρθρου, Φακτορα, ειναι ο,τι πενα ως τωρα δε βρεθηκε να γραψει
    Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 15:57:38

    Ο Βερελής την έπεσε στην Αριστέα και η Αριστέα του απάντησε καταλλήλως!

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/05/2009 16:09:19

    Και ποια ειναι η Αριστεα ρε παιδι;Ετσι που το γραφεις,νοιωθω μειονεκτικα,γιατι δε γνωριζω το φετεινο βραβειο...Νομπελ.
    Οσο για τη φωτο, το ημισυ, μαλιστα.Τη Λαμπο,την εχω ...βρασμενη.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 16:22:42

    ο φάκτορας όμως όχι, έχει μεγάλο δίλημμα

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 16:34:37

    Με το εν λόγω όχημα μπορείς να βρεις κάμποσες κλώσσες σαν αυτή της φωτό, με την κλώσσα όμως μπορείς να βρεις τέτοιο όχημα; Όχι. Άρα; Επιλέγουμε το όχημα.

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 16:45:44

    Η Αριστέα είναι η μια εκ των 4-5 επί συνόλου χιλιάδων δημοσιογράφων οι οποίοι εδώ και κάποια χρόνια ερευνούν και δημοσιεύουν σκάνδαλα για τα οποία άλλοι πληρώνονται να μην ακουμπάνε παιδί, κατάλαβες ? ή θες και το υπόλοιπο βιογραφικό ?

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 16:47:01

    miami vice

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 17:01:36

    @8 Οι 4-5 ερευνούν τα σκάνδαλα ή οι χιλιάδες άλλοι; Κάντο πιο σαφές για να το καταλάβουμε και εμείς οι παρακατιανοί.

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 17:08:41

    Πόσο πιο σαφές αγαπητέ ?

    Πόσοι δημοσιογράφοι υπάρχουν στο Ελλάντα ?
    Είναι μερικές χιλιάδες ?
    Πόσοι από αυτούς ασχολούνται με έρευνα σκανδάλων?
    Κατ'εμέ όχι πάνω από 10 .

    Πόσοι , από την άλλη , πληρώνονται για να το βουλώνουν ?

  12. ... avatar
    ... 14/05/2009 17:09:06

    αλλενάκι στην Καθημερινή το διάβασα, οπότε δεν ξέρω περισσότερα να σου πω. Ορίστε το λινκ, συγγνώμη που δεν το έβαλα νωρίτερα. Σου απαντώ εδώ γιατί έχει μοντερέισιον στο άλλο ποστ.
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_13/05/2009_279491

  13. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 17:35:42

    Greekpoliticalreview-τόσο καιρό που μπαίνεις εδώ και σχολιάζεις αυτά κατάλαβες .Μπράβο ..

  14. osaperas avatar
    osaperas 14/05/2009 17:43:26

    Τουλάχιστον ο Πλατινί ξέρει κι από μπάλα

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 17:46:08

    Δεν σε πιάνω άτακτε ,

    Καταρχάς τι σχέση έχει μια γενική άποψη για τον κλάδο των δημοσιογράφων με το antinews και τον σχολιασμό μου ?

    Κατά δεύτερον ποιος σου είπε ότι δεν συμπεριλαμβάνω στους 10 τον Β.Ζ και την παρέα του ?

    Τρίτον εσύ αγαπητέ τι είσαι ο συνήγορος της ΕΣΗΕΑ ή του antinews ?

    Καλμάρετε λίγο ρε παιδιά καλοκαίρι έρχεται

  16. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 17:54:15

    Greekpoliticalreview-ότι όλοι οι επαγγελματική κλάδοι λίγο πολύ είναι διαβρωμένη το ξέρουν όλοι π.χ. ο παλιός μου Σ.Δ.Μ./ΔΕΗ αυτή είναι η πραγματικότητα και λυπούμαστε αλλά …το παλεύουμε ανοίγοντας τα bolt neckst .

  17. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 17:56:46

    Ναι οκ είπα το αυτονόητο πριν οπότε αυτό :

    "τόσο καιρό που μπαίνεις εδώ και σχολιάζεις αυτά κατάλαβες .Μπράβο .."

    που κολλάει ?

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 17:58:56

    Η ΔΕΗ πάντως είναι πολύ χειρότερη από την ΕΣΗΕΑ , εδώ και δέκα χρόνια ούτε μια καδένα δεν μπορώ να τους πουλήσω.... χαχαχα

  19. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 17:59:12

    greekpoliticalreview -przepraszam ...

  20. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 18:04:31

    κατέχω την αγγλική και την γαλλική για τα υπόλοιπα νο κοπρέντο οπότε άμα θες το εξηγείς φίλε.

  21. osaperas avatar
    osaperas 14/05/2009 18:06:57

    "Με συγχωρείται" κλασική ατάκα των πολωνών έτσι δεν ειναι άτακτε;

  22. osaperas avatar
    osaperas 14/05/2009 18:07:19

    .Με συγχωρείτε ήθελα να γραψω

  23. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 18:13:42

    osaperas -tak jest ..yes ...

  24. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 18:15:13

    παρεξήγηση τότε , σόρυ κι από μένα για το δεικτικό μου ύφος στο 16 και ευχαριστώ οσαπέρα για την μετάφραση

  25. osaperas avatar
    osaperas 14/05/2009 18:18:55

    @25

    Τίποτε κανένα πρόβλημα.

    Έχω αναλάβει το human resources στο antinews

  26. the player avatar
    the player 14/05/2009 18:19:27

    Παιδιά δεν συνηθίζω να σχολιάζω, αλλά νομίζω ότι ο Κουδούνης είναι καταπληκτικός. Διαβάζω όλα τα άρθρα του στο euro2day. O τύπος γράφει αυτά που δεν γράφει κανείς. Μπράβο του

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 19:24:30

    Ανευρέθη ο ντεσπεράντο Φούρλας ο επονομαζόμενος και μπελαλής.

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 21:25:56

    @... σ' ευχαριστώ, σου απάντησα στο ποστ εκείνο. Είχα κάποιες απορίες.

  29. Helmut avatar
    Helmut 15/05/2009 09:55:53

    Ρε παιδιά τι έπαθαν στο euro2day/in2life?

    Πρώτα η συνέντευξη του Τσίπρα, τώρα την πέφτουν στον Παπαθανασίου και τον Δασκαλόπουλο...

    Είναι δυνατόν το portal των golden boys και γενικά του οικονομικού νεοφιλελευθερισμού να κάνει τέτοια "αριστερά στροφή";

    Ελπίζω τουλάχιστον το συστηματικό γλύψιμο στον Βγενόπουλο και το επίσης συστηματικό θάψιμο του Κόκκαλη να συνεχίσουν απρόσκοπτα...