#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/02/2011 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαζί με το πολιτικό σύστημα καταρρέει και το απεργιακό παράρτημά του



Φαίνεται ότι μαζί με το πολιτικό μοντέλο της μεταπολίτευσης τείνει να αυτοκαταστραφεί και το απεργιακό παράρτημά του.

Αυτή η μεγαλειώδης διαδήλωση, άρτια οργανωμένη από το παρωχημένο συνδικαλιστικό και παλαιοκομματικό κατεστημένο, είχε παλμό, είχε όμως και αδυναμίες.  Έμοιαζε με μια σοβιετική κινηματογραφική υπερπαραγωγή, που όμως προβάλλεται σε ένα multiplex.

 

Γίναμε μάρτυρες γεγονότων, που έχουμε βαρεθεί, μας έχουν κουράσει, μας έχουν απογοητεύσει:

 

Η απεργία αυτή καθ’ αυτή δεν απασχολεί καθόλου το καθεστώς, δεν κομίζει κανένα όφελος στους απεργούς, παρά περισσότερο μειωμένες αποδοχές, σε ένα περιβάλλον γενικής φτώχειας
Οι γνωστοί – άγνωστοι βρίσκουν πάντα τον τρόπο να προκαλέσουν τους καθιερωμένους τραμπουκισμούς και να προσφέρουν έτοιμη παπαγαλίνη για τα δελτία της επόμενης ημέρας
Η πάνοπλη και πολύπειρη πλέον αστυνομία διαλύει προληπτικά την πορεία, κάνοντας άσκοπη χρήση παράνομων χημικών απέναντι σε φιλήσυχους πολίτες, που απλά διαδηλώνουν νόμιμα την ανέχειά τους

 

Η χθεσινή πορεία μας γέμισε και μερικές επιπλέον απορίες:

 

Πολίτες ανέφεραν ότι οι μπαχαλάκηδες κατέφθασαν στην πλατεία παρέα με τα ΜΑΤ, πράγμα που βεβαίως όλοι το ξέρουμε εδώ και χρόνια, αλλά κανένας δεν το παραδέχεται επισήμως.
Ο κ. Αλαβάνος χρησιμοποιήθηκε έξυπνα από το καθεστώς, προκειμένου μια κατά τα άλλα πιθανή κατάληψη της πλατείας, να εκφυλιστεί σε χάπενινγκ μιας ολοένα και γραφικότερης αριστεράς
Το μπλοκ του ΠΑΜΕ, συμπεριφέρθηκε σαν εκδρομή νηπίων, με μόνο του μέλημα, μη τυχόν νομιμοποιήσει την άλλη αριστερά.  Προσπέρασε τρέχοντας το σύνταγμα και χάθηκε στο βάθος

 

Και όμως, αυτή τη φορά είχε κατέβει κόσμος απλός, ακομμάτιστος με γνήσια αγανάκτηση.  Και αντί να βρει εκεί στους δρόμους συναγωνιστές, βρήκε το alter ego του καθεστώτος, βρήκε ένα σύστημα που είναι καταδικασμένο να χαθεί στη λήθη.  Ήρθε αντιμέτωπος με τα πλακάτ των επαγγελματιών συνδικαλιστών και με τα χημικά των προστατών του πολίτη. Αντιμέτωπος με τη μυρωδιά της φορμόλης ενός υποταγμένου συστήματος και με τον αυταρχισμό μιας κυβέρνησης έτοιμης να χρησιμοποιήσει κάθε μέσο που θα παρατείνει την ήδη απονομιμοποιημένη εξουσία της.

 

Αυτή ήταν μάλλον η τελευταία πορεία της μεταπολίτευσης, γιατί τώρα:

 

Έχουμε την εμπειρία των αυτοοργανωμένων κινημάτων που ανέτρεψαν τους τυράννους τους
Ξέρουμε πια ότι οι απεργίες δεν πτοούν το καθεστώς, το συνθλίβουν όμως κινήματα βάσης, όπως το ‘’δεν πληρώνω’’
Απέχουμε συνειδητά από τα βραδινά δελτία
Ενημερωνόμαστε εναλλακτικά από το διαδίκτυο
Αυτοοργανωνόμαστε φιλικά, χωρίς σωτήρες, κομματάρχες και κομισάριους
Επιλέγουμε ειρηνικές δράσεις που τσακίζουν τα νεύρα του καθεστώτος
Στόχος μας να φύγει η επικίνδυνη κυβέρνηση και να ανακτήσουμε τα κλεμμένα, την αξιοπρέπεια και την πόλη μας

 

Δεν απογοητευόμαστε από τη χθεσινή παράσταση.  Το πλήθος του κόσμου έστειλε το μήνυμα που έπρεπε, όπως θα το έκανε μια δυσμενής δημοσκόπηση.  Αυτό είναι μια πρώτη νίκη.

 

Πολύ σύντομα θα έρθει η ώρα που θα πάμε στην πλατεία, χωρίς συνδικαλιστικά, παλαιοκομματικά και αναρχικά βαρίδια.  Έχουμε το βάρος των αριθμών και τη δύναμη της ηθικής.  Έχουμε απέναντί μας τη δράκα των συνδικαλιστών, τους επαγγελματίες αριστερούς και την ελίτ των τραπεζιτών.  Είναι αυτονόητο ότι θα νικήσουμε.

 

Μείνετε συντονισμένοι.

 

Κακοφωνίξ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. άσχετος avatar
    άσχετος 24/02/2011 07:17:09

    Η επανάσταση θα αρχιση σε ατομικό επίπεδο, ο καθένας μας θα βελτιώσει τον
    εαυτούλη του.

  2. aekaz12345 avatar
    aekaz12345 24/02/2011 07:35:34

    Εχεις απολυτο δικιο,μονο εμεις πρεπει να παρουμε την κατασταση στα χερια μας,εχθες ηταν μια παρωδια,οι ματατζηδες ειναι και αυτοι πολιτες σε ανεχεια οταν ερθουν μαζι με τον απλο λαο,τοτε θα κερδηθει η μαχη.Ο κοσμος ακομα αντεχει γιατι εχει αποθεμα,οταν φθασουμε οριακα τοτε οι καταστασεις θα ειναι οδυνηρες.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ aekaz12345 24/02/2011 10:40:31

      Η συνειδητή επιλογή προυποθέτει κριτική σκέψη και ελευθερία βούλησης.
      Οι μονάδες καταστολής εξ'ορισμού δεν πρέπει να διαθέτουν αυτά δύο.
      Πρέπει να εκτελούν τις εντολές που τους δίνονται χωρίς να σκέφτονται αν αυτό που κάνουν είναι καλό ή κακό, ηθικό ή μη.
      Μετά από αρκετό χρόνο εκπαίδευσης και καθημερινής τριβής, αυτό τους έχει γίνει βίωμα.
      Αρα μην περιμένεις ποτέ να συνασπιστούν σε μια διαμαρτυρία με τον απλό λαό.
      Κι αν κάποιοι το κάνουν θα αποτελέσουν εξαίρεση.

  3. Tem avatar
    Tem 24/02/2011 07:45:13

    Συμφωνώ απόλυτα με τις δράσεις που προτείνονται. Θα έχουν όμως αποτέλεσμα απέναντι σε ένα καθεστώς που προσπαθεί να κρατηθεί με κάθε τρόπο στην εξουσία ?

  4. spiros avatar
    spiros 24/02/2011 07:45:31

    Πολύ καλό. Κάποτε ο κατευθυνόμενος συνδυκαλισμός πρέπει να εκλείψει. ΄Η εκμετάλλευση των κρτικοδίαιτων συνδικαλισμών ισοδυναμεί με καμουφλαρισμένο στρατό επίθεσης στα συμφέροντα του εργαζόμενου . Το διαδύκτιο πρέπει να διαδραματίσει τον ρόλο του γιατί κανένα ΜΜΕ δεν πρόκειται παραδόσει τα όπλα εφόσον δέχεται αυτόματα τον θάνατό του. Τέλος τα εκδοτικά συγκροτήματα εφόσον καταρρέουν . Τώρα θα δείξουν την άλλη όψη του νομίσματος.

  5. Tem avatar
    Tem 24/02/2011 08:00:30

    "Πολύ σύντομα θα έρθει η ώρα που θα πάμε στην πλατεία, χωρίς συνδικαλιστικά, παλαιοκομματικά και αναρχικά βαρίδια. Έχουμε το βάρος των αριθμών και τη δύναμη της ηθικής". Απόλυτα σωστό. Πολύ φοβάμαι όμως ότι οι καλοπληρωμένοι πρασινοφρουροί ματατζήδες θα παραμονεύουν και πάλι.......

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Tem 24/02/2011 08:15:16

      Προτείνω την ίδρυση κινήματος με τρεις συνιστώσες:
      α. Δεν πληρώνω δεν πληρώνω
      β. Δε δουλεύω δε δουλεύω
      γ. Δε μαμάω δε μαμάω

      • pizza avatar
        pizza @ ΣΟΝ ΠΕΝ 27/02/2011 21:18:54

        Το πρωτο το εχει ηδη ιδρυση το κρατος. Χρωσταει τα εντερα του και δεν πληρωνει. Τωρα ο κοσμος εμαθε και δεν πληρωνει και αυτος.

  6. ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΦΕΡΑΙΟΣ 24/02/2011 08:30:27

    Άσχετε..και μετά θα πάμε στον παράδεισο?
    Η κόλαση και ο παράδεισος εδώ στην γη βρίσκονται.

    "θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία"...

  7. βαγόνι avatar
    βαγόνι 24/02/2011 08:34:06

    Σωστά,
    Γιατί να αμύνεται η μισθωτή εργασία, αφού ο παραδοσιακός
    συνδικαλισμός παρακμάζει;
    ' Εχει,όμως,νόημα η άμυνα της "μεσαίας τάξης" : ο κορπορατισμός
    των φαρμακοποιών,των γιατρών-ιδιαίτερα οι συνταγές τους-,τα
    πλαφόν των μηχανικών και των δικηγόρων και πολλών παρόμοιων
    κοινωνικών ομάδων....η ουσία,δηλαδή, του κοινωνικού αμορτισέρ
    ανάμεσα στους καταθέτες της Ελβετίας και τους μισθωτούς ή τους
    ανέργους.....Κι' άν θέλουν παρηγοριά, μπορούν να συμμετέχουν στα
    "κοινωνικά κινήματα" του τύπου "δεν πληρώνω, δεν πληρώνω....."
    Μιά χαρά: ένα είδος κοινωνικών ΜΚΟ κρούσης,τελείως "διαφορετικών"
    απο αυτές του ΓΑΠ, αφού-ως γνωστόν, αυτός φταίει για όλα κι' όχι το
    άμοιρο και αθώο σύστημα.
    Κι'όσο για το συνδικαλισμό.....έ, θα βρεθεί κι' ένας updated Μακρυθεοδωρισμός,
    τί διάολο εκεί θα κολλήσουμε!

  8. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 24/02/2011 08:46:36

    Σ Ω Σ Τ Ο Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/02/2011 09:15:57

    Το πιο δυναμικό κομμάτι της χθεσινής πορείας ήταν οι νεοδημοκράτες , από τα keyboards βέβαια. Θα έβγαιναν κατά χιλιάδες στους δρόμους, αλλά δεν είχαν βάλει υπενθύμιση στο iphone.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Γιώργος 24/02/2011 11:49:13

      Πολύ καλά οι περισσότεροι ΝΔ η πιο υπεύθυνη αντιπολίτευση των τελευταίων χρόνων, οι ΝΔ που κατέβηκαν είναι της Τράγκιας ΝΔ που σαν αυτόν πότε πότε στηρίζει και ΠΑΣΟΚ.

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ Σοσιαληστής 24/02/2011 13:21:00

        N' αγιάσει το στόμα σου. Έχουν βγάλει δυο πιθαμές γλώσσα κάτι ΝΔκράτες νέας κοπής που ενημερώνονται από τον Φράγκα, τον Χίο, τον κανάλι του Κουρή κλπ. Το θέμα είναι να γλιτώσουμε από την Τρέμη, όχι να γλιτώσουμε από την Τρέμη και να αναδείξουμε την...Espresso, τη Χώρα και την Αυριανή.

        • firiki2010.wordpress.com avatar
          firiki2010.wordpress.com @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 16:43:16

          Αστραπόγιαννε,
          Αψογος!!!

        • Misha avatar
          Misha @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 17:02:53

          Να αναδείξετε την Καθημερινή και την Εστία...
          Τον Παπαχελά και τον Βερέμη που είχε βάλει υπεύθυνο της Παιδείας ο ΚΑΚ.
          Μετά να μοιράσετε στις τοπικές το 50% των μνημονιακών νομοσχεδίων που ψηφισε η ΝΔ για να αποδείξει πόσο υπεύθυνη ήταν όταν καταψήφιζε και κατηγγειλε το κατοχικό μνημόνιο!!!

          Στα κόμικ σε κάτι τετοια αλλοπροσαλλα σκηνικά έλεγαν «Ουγκ», «Ζντούπ» ή «σντόινγκ»

    • Γιώργος C avatar
      Γιώργος C @ Γιώργος 24/02/2011 13:51:14

      Έλα ντε κοίταξε να δεις που οι ΝΔκράτες δεν κατέβηκαν με τους ΠΑΣΟΚους Παπασπύρο και Παναγόπουλο(οι οποίοι ήταν εκ των βασικών διοργανωτών των "Δεκεμβριανών" δίνοντας με τις πορείες τους κάλυψη στους κουκουλοφόρους να κάψουν την Αθηνα).

  10. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 24/02/2011 09:50:41

    Μετά τη συνάντηση Μέρκελ-Παπανδρέου στο Βερολίνο ειδησεογραφικά φάνηκε ότι η Γερμανία δεν θεωρεί πλέον ευρωπαϊκό το πρόβλημα του ελληνικού χρέους και ότι λύση δοθεί θα έρθει μέσα από το συνολικό πακέτο, στο οποίο θα καταλήξει η ΕΕ, όταν θα καταλήξει!
    Αν όμως έφερε κάτι στην επικαιρότητα η συνάντηση Μέρκελ- Παπανδρέου αυτό είναι οι μεγάλες ανισότητες και οι συγκρουόμενες ανάγκες που υπάρχουν στο εσωτερικό της ΕΕ μεταξύ των μεγάλων κρατών με παραδοσιακά ισχυρή οικονομία και των μικρότερων, όπως η Ελλάδα, με προβλήματα αναπτυξιακής υστέρησης και χρέους.
    Βέβαια, το πρόβλημα δεν είναι σημερινό, το καινούριο στοιχείο εδώ και ένα χρόνο είναι η κρίση χρέους της ευρωζώνης που όπως όλα δείχνουν διευρύνει την ασυμμετρία και συγκαλύπτει τα βασικά αίτια της κρίσης.
    Το ερώτημα λοιπόν που ανακύπτει είναι γιατί μετά από 30 έτη συνεχούς παρουσίας στους θεσμούς της εε φτάσαμε να μην έχουμε στα χέρια μας τίποτε χειροπιαστό και τα 2/3 του πληθυσμού της χώρας να βυθίζονται στην φτώχεια και την εξαθλίωση, με άλλα λόγια έχουμε φτάσει σε σημείο κανένας τομέας της οικονομίας να μην μπορεί να απορροφήσει το ανθρώπινο δυναμικό και να έχουμε μετατραπεί σε χώρα εξαρτημένη πλήρως από τις εισαγωγές και τα δανεικά.
    Σε αυτό το post θα προσπαθήσω να δείξω ότι τα προβλήματα που βιώνουμε δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αποτυχία ενός μεγάλου τμήματος του πολιτικού προσωπικού να διαχειριστεί επ’ ωφέλεια της κοινωνίας τη συμμετοχή μας στην κοινότητα και από την άλλη πλευρά, η λειτουργική αδυναμία του γραφειοκρατικού κατεστημένου της ευρωπαϊκής ένωσης να δημιουργήσει, (μόνο με κανόνες), ανάπτυξη και οργάνωση της οικονομίας και της κοινωνίας σε χώρες- μέλη της εε με ύστερη ανάπτυξη, όπως η χώρα μας.
    Όπως όλοι γνωρίζουμε η Ελλάδα προσχώρησε στην εοκ το 1981, σε αυτή την πορεία πάντα ακολούθησε τις διάφορες κατευθύνσεις που κατά καιρούς πρότειναν οι Βρυξέλλες, είτε αυτό λέγονταν αποβιομηχάνιση, είτε μείωση του αγροτικού πληθυσμού, είτε ιδιωτικοποίηση του κράτους, είτε λιτότητα για την είσοδο στο ενιαίο νόμισμα , είτε προσπάθεια για να φτάσει τους όρους του σύμφωνου σταθερότητας, κ.α.
    Παράλληλα, μέσω των προγραμμάτων ΜΟΠ και ΚΠΣ λάβαμε τεράστια ποσά ως πρόσθετη οικονομική ενίσχυση για την αναδιάρθρωση της ελληνικής οικονομίας. Η απουσία όμως χρηστής διαχείρισης βοήθησε οικονομικά μόνο τους κάθε λογής «νταβατζήδες» που για να πετυχαίνουν τους στόχους τους έχουν κόψει και ράψει στα μέτρα τους ακόμη και το θεσμό της δημοκρατίας. Σε αυτό το σημείο ένα αναμφισβήτητο δεδομένο, άξιο προσοχής, είναι ότι από την εποχή ακόμη της προσχώρησης στην εοκ και, με μεγαλύτερη ένταση την περίοδο από το '95 και έπειτα η διακυβέρνηση του ΠαΣοΚ συνέδεσε την οικονομική πολιτική της με εξελίξεις που σηματοδότησαν την έναρξη περιόδων λιτότητας και την εξόντωση κλάδων οι οποίοι βοηθούσαν την παραγωγική δραστηριότητα και κατ’ επέκταση την ύπαρξη συναφών μικρομεσαίων επιχειρήσεων. Σήμερα, όπως προκύπτει εξάλλου από την πραγματικότητα που βιώνουμε όλοι, η νέα αλλαγή παράγει αποτελέσματα που φτωχοποιούν την κοινωνία και περιθωριοποιούν τη χώρα.
    Την ίδια στιγμή η απάντηση της εε και για τα προβλήματα του παρελθόντος και για τα σημερινά είναι δεσμευτικοί κανόνες που ευνοούν τη λιτότητα και αναπτύσσουν νέες μορφές ανισοτήτων .
    Με αυτά και με άλλα φτάσαμε να έχουμε υπαχθεί ως χώρα στις ρυθμίσεις του ΔΝΤ και να διαβάζουμε στο γερμανικό περιοδικό Spiegel ότι 600 δις ευρώ καταθέσεις Ελλήνων πολιτών βρίσκονται σε τράπεζες του εξωτερικού
    Από την άλλη πλευρά, εγώ κ' εσύ είμαστε εκ των πραγμάτων υποχρεωμένοι να δουλεύουμε σα σκλάβοι το υπόλοιπο της ζωής μας για να αποπληρώσουμε τα ελλείμματα που δημιούργησε η κρίση και ένα χρέος που εγώ κ’ εσύ δεν έχουμε καμιά ευθύνη για την ύπαρξή του.
    Μήπως τελικά εγώ κ’ εσύ χρειάζεται να βάλουμε στην άκρη τις πολλές και χωρίς απόδοση υποσχέσεις τύπου «λεφτά υπάρχουνε» και να αρχίσουμε να δημιουργούμε το δικό μας πλαίσιο;
    εσύ αποφασίζεις… αν θέλεις να μείνεις πρόβατο στα πράσινα λιβάδια ή να μετεξελιχθείς σε "κυνηγό" του λύκου,

    • saltcity avatar
      saltcity @ o βουνίσιος 24/02/2011 11:02:37

      +1000

    • JOHN avatar
      JOHN @ o βουνίσιος 24/02/2011 11:43:22

      Σωστος,μπραβο!!!!!!!!!!!!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ o βουνίσιος 24/02/2011 12:05:17

      Πολύ καλό το κείμενό σου. Να τονίσουμε όμως τις ευθύνες των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του '80 (με πρωθυπουργό τον Ανδρέα Παπανδρέου) για τη μη χρηστή διαχείριση των κονδυλίων από τα ΜΟΠ, την οποία ορθά επισημαίνεις.
      Δυστυχώς, λεφτά από τα ΜΟΠ σπαταλήθηκαν ακόμα και για να τσιμεντοστρωθούν πλατείες χωριών και γνωρίζω συγκεκριμένη περίπτωση στην Κάρπαθο. Χώρια όσα πήγαν σε τσέπες επιτηδείων.
      Η τεράστια ευθύνη του ΠΑΣΟΚ είναι ότι δεν φρόντισε να δημιουργηθεί ένα σωστό και εξορθολισμένο πλαίσιο για τη διαχείριση των κονδυλίων αυτών με προοπτική την αναδιάρθρωση της οικονομίας και την ανάπτυξη της χώρας.

  11. Misha avatar
    Misha 24/02/2011 10:00:16

    Ναι καλά...
    αν περίμεναν οι κλεφταρματωλοί του 21 να γίνουν άγιοι για να ξεκινήσουν την επανάσταση, θα ήμασταν όλοι γιουσουφάκια σε χαρέμια σήμερα...

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 24/02/2011 12:22:09

      misha
      ΗΕπανάσταση του 21 είχε ΗΓΕΣΙΑ.
      Είχε τη Φιλική Εταιρεία με μερικες εκατοντάδες χιλιάδες ΟΡΚΙΣΜΕΝΟΥΣ.
      Είχε τις παρακαταθήκες των διακηρύξεων του Ναπολέοντα για την αυτοδιάθεση των Εθνών.
      Είχε την παρακαταθήκη του διαφωτισμού και της Γαλλικής επανάστασης.
      Είχε τον Κολοκοτρώνη.
      Εμείς τί έχουμε.
      Σου απάντησα σε ανάλογο σχόλιό σου σε σχόλιό μου που δεν είδες .
      Το παραθέτω για να δεις την άποψή μου.
      Από factorx στις 21/02/2011
      misha
      Μανιάταρε Σον Πεν
      Αν νομίζεις πως δημοκρατία είναι να καθορίζουν τις τυχες μας τα επίπεδα των σπρέντς, δλδ ουσιαστικά οι επιθυμίες των διεθνών τοκογλύφων τύπου Σόρος, μάλλον οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους.
      Το πολίτευμα μας είναι η «ελεύθερη αγορά», κάτι σαν χούντα με αόρατους δικτάτορες.
      Καμμία σχέση με δημοκρατία, με δημοπρασία ίσως.
       ΣΟΝ ΠΕΝ είπε:
      22/02/2011 στις 9:35 am
      misha
      Δε διαφωνώ με την περιγραφή της “Δημοκρατίας” μας ούτε με τη δυνατότητα επαναστατικής ανατροπής.
      Όμως σε τί περιβάλλον θα γίνει.
      Σε περιβάλλον ενός Ελληνικού απομονωτισμού?
      Ποιά εναλλακτική λύση προτείνεται από τους “εγχώριους επαναστάτες” αυτή τη στιγμή?
      Ποιό επαναστατικό πνεύμα διακινείται αυτή τη στιγμή?
      Με ποιό περιεχόμενο?
      Άλλο από το “στάχτη και μπούρμπερη” ή ” γαία πυρί μιχθείτω”
      δε γνωρίζω.
      Η ανατροπή του παγκόσμιου οικονομικού στάτους απαιτεί την πρωτοπορία μιας μεγάλης μητροπολιτικής δύναμης.
      Εμείς αν μπορούμε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να γονιμοποιήσουμε τις όποιες νέες ιδέες με τις δικές μας, αν έχουμε τέτοιες.
      Συ είπας σε προηγούμενο σχόλιό σου, σχετικό με τη γαιοστρατηγική νομίζω προς το ΒΙΣ, ότι το παιγνίδι δεν παίζεται με …γιούργια και έφερες το παράδειγμα των Σέρβων στο Κοσυφοπέδιο.
      Το μόνο ανοιχτό πεδίο πρωτοπορίας που έχει η Ελλάδα να διανύσει, αν έχουμε μυαλό, είναι εκείνο της εκπαιδευτικής αναγέννησης.
      Είμαστε οι κτήτορες μιας ανεπανάληπτης πνευματικής κληρονομιάς.
      Ο κόσμος θα υποδεχόταν με μεγάλη δίψα την αναγέννηση των Ανθρωπιστικών επιστημών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και
      σήμερα αποτελούν το μοναδικό ασφαλή δρόμο εξόδου από τον κυνισμό, τον υλισμό και το νεοπαγανισμό που μας κατακλύζει.
      Σε συνδυασμό μάλιστα με την Ορθόδοξη εσωτερικότητα, που κάνει τα σημερινά υλικά υποκατάστατα της ευτυχίας να φαίνονται γυάλινες χάντρες , δίνεται η δυνατότητα στη Ελλάδα να ανάψει πάλι τη λαμπάδα μιας νέας ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗΣ δύναμης αμφισβήτησης του παγκόσμιου κατεστημένου.
      Δύσκολο? Ναι.
      Είναι όμως ο μόνος δρόμος.
      Δεν έρχεται ποτέ καμία αλλαγή χωρίς ιδεολογική και κυρίως ΗΘΙΚΗ πλατφόρμα.

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/02/2011 13:41:52

        ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.
        Δεν έρχεται ποτέ καμία αλλαγή χωρίς ιδεολογική και κυρίως ΗΘΙΚΗ πλατφόρμα.

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 25/02/2011 12:58:07

          Γειά σου Ελένη, φιλιά στο Γιώργο.

      • petros avatar
        petros @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/02/2011 13:44:58

        Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα πάρα πολλές ομοιότητες με το 21. Η βασικότερη ότι ξένοι πάντα ρυθμίζουν τα πάντα για τους μικρούς λαούς και αυτό είναι φυσικό και νομοτελειακό. Το τι δρόμο έιχε πάρει και γιατί η επανάσταση του 21 ιδίως από όταν ανακατεύτηκαν οι πολιτικοί το ξέρουμε, άλλο αν δεν μας αρέσει. Ήταν συγκυρία που ελευθερωθήκαμε τελικά (δες Ναυαρίνο). και τλωρα για συγκυρίες ψάχνουμε. Έτσι ήταν, είναι και θα είναι η μοίρα των μικρών. Πάρτε το απόφαση ....

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/02/2011 14:37:18

        Σον Πεν
        δεν διαφωνώ για την αναγκαιότητα μια ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ. Το αντιθετο !
        Γι αυτό και προσπαθούμε με τις μικρές μας δυνάμεις να τραβήξουμε προς την πλευρά του λαού και την τωρινή ηγεσία της ΝΔ.
        Ωστόσο οι Φιλικοί δεν βασίσθηκαν σε κάτι νεφελώδες, πάτησαν πάνω στις υπαρκτές εστίες αντιστασης: Σούλι, Μάνη, κλεφταρματωλοί, ρωμιοί ναυτικοί και πειρατές.
        Η όποια πατριωτική ηγεσία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ένα λαό αγωνιζόμενο, όχι καναπεδάτο. Αυτός ο λαός θα την βοηθήσει να πετύχει και στις διαπραγματεύσεις της με τους ξένους επιβήτορες.Όπως ακριβώς συνέβη με τον Τάσσο.
        Η στάχτη και η μπούλμπερη δεν είναι λύση , ενίοτε όμως είναι ένα εξαιρετικό διαπραγματευτικό όπλο της χώρας αλλά και κατάσταση από όπου αναδύονται οι ηγέτες.
        Αν οι καιροί απαιτούν μια νέα ΕΟΚΑ ας την κάνουμε!

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 24/02/2011 14:40:54

          Δυστυχώς δεν λειτουργεί το συστημα ειδοποιήσεων με email γι αυτό και δεν είδα την απάντηση σου. Ευχαριστώ για την υπόμνηση!

      • thanasis avatar
        thanasis @ ΣΟΝ ΠΕΝ 24/02/2011 17:10:59

        η επανασταση θα ειναι 100000 κοσμος να παει
        στο συνταγμα ειρηνικα και να κατση απεναντι
        απο την βουλη σε μια σιωπηλη καθιστικη
        διαμαρτυρια

  12. Misha avatar
    Misha 24/02/2011 10:02:11

    Κακοφωνίξ

    Συνυπογράφω! Ωραία τοποθέτηση!

    • neotera avatar
      neotera @ Misha 24/02/2011 14:23:29

      Ναι, αλλά δεν αρκεί. Μεταξύ μας χρειάζονται και τύποι σαν τον Παλαιοκώστα με τους φίλους του απαραιτήτως... ))

  13. kinesis avatar
    kinesis 24/02/2011 10:05:44

    Πολύ σωστές διατυπώσεις σε αυτό το άρθρο. Είμαι της ίδια γνωμης. Η αντίδραση πρέπει πλέον (και έχει αρχίσει), να εκφράζεται με άλλους τρόπου (όπως δεν πληρώνω). Για να διαδηλώσεις δεν είναι ανάγκη πλέον να κατέβεις στο Σύνταγμα και για έναν άλλο λόγο. Έτσι και αλλιώς κανείς δεν είναι στη Βουλή για να δει τη συγκέντρωση. Όμως, αν όλοι απλά, σταματούσαμε τις δουλειές μας για 3-4 ώρες, και βγαίναμε, όλοι μα όλοι, στη μέση του δρόμου, μπροστά από το σπίτι ή τη δουλειά μας, παντού σε όλη τη χώρα, μη αφήνοντας να περάσει κανείς και προς όποια κατεύθυνση, ίσως τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/02/2011 10:19:19

    ΚΑΙΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ. ΜΠΡΑΒΟ. ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΡΕΙΕΣ-ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΟΝΑΧΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΩΝ Ο Υ Δ Ε Ν Ω Φ Ε Λ Ο Υ Ν. ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ.ΕΙΡΗΝΙΚΗ Κ Α Τ Α Λ Ε Ι Ψ Η ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ. ΜΕ ΑΙΤΗΜΑ : ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ Η ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ Ε Κ Λ Ο Γ Ε Σ Τ Ω ΡΑ.

    • Ikaros avatar
      Ikaros @ ΓΙΩΡΓΟΣ 24/02/2011 11:09:58

      Συμφωνώ με τον Γιώργο. Την επόμενη φορά προεργασία για ειρηνική κατάληψη της Πλατείας Συντάγματος από δεκάδες χιλιάδες διαδηλωτές για ώρες, μέρες αν αντέχουμε. Καμμία πρόκληση στα ΜΑΤ, καμία βία, κανενα μπουκάλι. Όλοι ωκλαδόν, οργανωμένα, με περιφρούρηση στις παρυφές του μαζικού sit -in, νερό, καφές, σαντουιτς και υποστρώματα. Καταγραφή με κάμερες σε όλες τις παρυφές της συγκέντρωσης της συμπεριφοράς των ΜΑΤ και live stream σε διάφορα blogs και διεθνή μέσα. Αν τα ΜΑΤ επιτεθούν απρόκλητα στους καθισμένους διαδηλωτές καταγράφεται και φεύγει για παντού. Ο κόσμος ξαπλώνει και δεν φεύγει, ας δούνε όλοι τα ΜΑΤ του συστήματος να σέρνουν (αν μπορουν) εκατοντάδες διαδηλωτές που δεν αντιστεκονται με βία. Να δούμε τότε ποιός θα έχει το ηθικό και πολιτικό πλεονέκτημα στην ελληνική και ξενη κοινη γνώμη, δούμε τότε τον βαθμό αγανάκτησης των ελλήνων πολιτών που παρακολουθούν και μαθαίνουν τα γεγονότα...

      • KK avatar
        KK @ Ikaros 24/02/2011 14:09:19

        Ωραία τα λες, αλλά με το που θα σου φέρουν στο Σύνταγμα 50-100 χουλιγκανάκια με τις πέτρες και τα μολότωφ, και θα αρχίσουν να πέφτουν τα χημικά, να δεις πως θα εξαφανισθεί όλος ο κόσμος σε χρόνο DT.
        Οι άνθρωποι είναι μετρ στην πρόκληση χάους, άσε που θα έχεις και τα κανάλια να δείχνουν τόξα και βέλη .. από το Jambo!

        • Misha avatar
          Misha @ KK 24/02/2011 18:06:17

          Έτσι είναι.
          Χτες αρκετοί κράξαμε τα 15χρονα με τις σφεντόνες και τις κουκούλες που έδιναν την αφορμή στους μπάτσους να επιτίθενται.
          Πώς θα τους αποκλείσεις την πρόσβαση σε μια τεράτσια διαδηλωση;
          Το ΚΚΕ το κανει αλλά εξαφανίζεται με «βήμα ταχύ» και δεν μένει μπροστά στο Σύνταγμα.

  15. rokos avatar
    rokos 24/02/2011 10:24:24

    παιδιά δείτε πως παρουσίασε το cnn την διαδήλωση (πολύ καλύτερα από το ΒΒC)
    http://edition.cnn.com/video/#/video/business/2011/02/23/intv.greek.strike.austerity.cnn?iref=allsearch


    και δείτε και το σκάνδαλο δρούτσα : θα διδάξει λέει προσωπικά τη δημοκρατία (που εφαρμόζει σε μας) στους αιγύπτιους και λύβιους, και ζητάει την άδεια των αμερικάνων για να το κάνει!

    http://edition.cnn.com/video/#/video/world/2011/02/18/ctw.intv.droutsas.cnn?iref=allsearch

    • mymoodgm avatar
      mymoodgm @ rokos 24/02/2011 16:50:21

      Θεε μου τι γελοίοι!!!!!!!!!!

  16. Έρεβος avatar
    Έρεβος 24/02/2011 11:01:15

    "Πολίτες ανέφεραν ότι οι μπαχαλάκηδες κατέφθασαν στην πλατεία παρέα με τα ΜΑΤ"

    Καλό θα είναι να τραβάμε και καμμιά φωτογραφία τους χεράκι-χεράκι με τα ΜΑΤ και να την αναρτούμε στα blogs. Να τελειώνει σιγα-σιγά και αυτή η ιστορία.

    Αλήθεια αυτούς που έκαψαν ζωντανούς στην τράπεζα τους υπαλλήλους τους βρήκαν; Όχι ακόμα εε;

    Στην γύρω περιοχή θα υπήρχαν ίσα με 10 κάμερες. Χάλασαν όλες μαζί εεε;
    Κοίτα σύμπτωση!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Έρεβος 24/02/2011 11:16:35

      Εχεις καμιά αμφιβολία ότι, αν πετάξει απλός πολίτης, όχι μολότωφ, αλλά απλή πέτρα σε τράπεζα, μέσα σε δευτερόλεπτα θα έχει συλληφθεί, αν όχι από τα ΜΑΤ,τουλάχιστον από τους ασφαλίτες με πολιτικά που υπάρχουν μέσα σε όλες τις πορείες ;

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Κάποιος 24/02/2011 11:30:25

        Καμμία απολύτως!

    • Tem avatar
      Tem @ Έρεβος 24/02/2011 11:58:32

      Αυτούς όμως που έκαψαν ζωντανούς στην τράπεζα τους υπαλλήλους τους είδαν πολλοί. Εκαψαν , κινήθηκαν ανενόχλητοι και εξαφανίστηκαν. Είναι απολύτως σαφές το τι συνέβη....

  17. Purimak avatar
    Purimak 24/02/2011 11:09:37

    Θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να γκρεμίσουμε τη χούντα του πασοκ......

  18. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/02/2011 11:23:07

    Λες και ακούω την λαϊκιστική υστερία του Τράγκα ένα πράγμα.

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/02/2011 11:24:14

    "Έχουμε την εμπειρία των αυτοοργανωμένων κινημάτων που ανέτρεψαν τους τυράννους τους "

    Ποιά εμπειρία λέτε, της μειοψηφίας του 1% των διαδηλώσεων της Αιγύπτου που έφερε τελικά στρατιωτική χούντα στη χώρα( και θα οδηγήσει μάλλον σε ένα διεφθαρμένο καθεστώς Μεταπολίτευσης αντίστοιχο του δικού μας που εγκαθίδρυθηκε εδώ μετά την δικτατορία);

    Κατά τ αλλα συμφωνώ.

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/02/2011 11:29:41

    Kakofonix,
    έγραψες ως ...Kαλώς-φωνίξ!

  21. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/02/2011 11:35:21

    Η όποια "επανάσταση" τι νόημα έχει σε μια νόμιμη εκλεγμένη κυβέρνηση μου το εξηγεί κάποιος παρακαλώ;

    Εντάξει και εγώ αντιπασόκος είμαι αλλά το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα ρέπουμε στην αρλουμπολογία του Αλαβάνου και του Τράγκα.

    Αντε και πέφτει το ΠΑΣΟΚ τι θα γίνει ύστερα; Θα βρεθούν χρήματα «Λεφτά υπάρχουν» θέλουμε την χρεοκοπία;

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Σοσιαληστής 24/02/2011 15:31:38

      Καλά, τώρα, ¨νόμιμα" εκλεγμένη είναι, αλλά ο λαός την εξέλλεξε νόμιμα με άλλο πρόγραμμα από αυτό που εφαρμόζει...

      Αυτή η πιπίλα της χρεοκοπίας....

    • Misha avatar
      Misha @ Σοσιαληστής 24/02/2011 15:56:24

      Χρεωκοπία=Μνημόνιο
      Όλα τα άλλα είναι βλακώδης καθεστωτική προπαγάνδα που δεν την πιστεύει ούτε ο Πρετεντέρης πια

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Σοσιαληστής 24/02/2011 16:40:28

      "Απαντήσεις" πήρες. Υποψιάζομαι ότι δεν έλυσαν τις απορίες σου. Ουτε τις δικές μου!

      • pizza avatar
        pizza @ firiki2010.wordpress.com 27/02/2011 21:16:52

        ουτε και τις δικες μου

  22. ένας παληός επαναστάτης avatar
    ένας παληός επαναστάτης 24/02/2011 11:41:10

    Δεν χρειάζετε να κατέβουμε στις πλατείες γιά να ρίξουμε την κυβέρνηση.Μένουμε όλοι στα σπίτια μας καί δεν πάμε στις δουλιές μας γιά όσο καιρό χρειαστεί. Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται αφεντικά. Αυτοί χωρίς εμάς δεν μπορούν να ζήσουν . Εμείς μπορούμε.Έτσι απλά καί ειρηνικά. Χωρίς ντουντούκες καί δακρυγόνα.

  23. exikias avatar
    exikias 24/02/2011 11:46:06

    O Ellinas einai mathimenos sto raxati einai kaloperasakias kai den allazei tipota ayti einai i nootropia mas (den mou aresei) alla den allazei kati me ayto mia dimosia thesi an sas prosferane tha ti dexosastan kai tha ta ksexnousate ola opws eipe kai o asxetos stin arxi an den ftiakseis prwta ton eayto sou de ginete tipota ,, peite mou se pio sistima aksiwn pisteyei o ellinas simera??????
    na vgalei lefta , na vgalei lefta, na vgalei pio polla lefta zilofthonas kai fovera egwistis
    ....... Ola ta alla einai koufia logia allazoume prwta emeis kai meta allazoun ola..

    • Jimmy Daras avatar
      Jimmy Daras @ exikias 24/02/2011 16:51:32

      exeis apolyto dikaio se osa grafeis gia ton ellina.
      kai exeis poio dikaio otan grafeis oti prwta prepei na allaksi o ellhnas kai meta ta leme.

  24. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/02/2011 11:51:18

    Κάνει προγραφές για το νέο πολιτικό σχηματισμό ο Αλαβάνος ταυτίζεστε πλήρως οπότε τρέχτε να προγραφείτε.

  25. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 24/02/2011 11:52:39

    Μάλισταααα! Αφού όλη μέρα χθες τα γνωστά "προοδευτικά-αγωνιστικά" παπαγαλάκια ξιφούλκησαν εναντίον των συνομίλητών τους χαρακτηρίζοντάς τους ως ταγματασφαλίτες και ταξιάρχους, μή απαντώντας όμως επί της ουσίας, σήμερα όλοι παραδέχονται τα αυτονόητα: κανένα αυθεντικό λαϊκό κίνημα δεν πρόκειται να αναπτυχθεί όταν το πρόσταγμα της όποιας κοινωνικής διεκδίκησης το έχει ο Αλέκος, η Αλέκα, ο Αλέξης, οι μπαχαλάκηδες και τα κομματόσκυλα των συνδικαλιστικών οργανώσεων.
    Νομίζετε ότι ένας πραγματικός Έλληνας θα στοιχηθεί πίσω από τον γηραίο κάτοικο Πεντέλης που υποστήριξε το σχέδιο Ανάν; Νομίζετε πως θα στοιχηθεί πίσω από την γραφική groopie του Στάλιν; Ή μήπως θα ακολουθήσει τις επιταγές του μοσχοαναθρεμένου νεανία της Κουμουνδούρου; Ίσως καλύτερα να δώσει ένα χέρι στήριξης στον Παναγόπουλο και τον Παπασπύρο, την επιτομή των Πασοκάνθρωπων, ξεχωριστού κλάδου στο δέντρο της ανθρώπινης εξέλιξης. Όχι βέβαια.
    Σήμερα η πλειονότητα των δια ζώσης συνομιλήτων μου, λένε πόσο πολύ θα ήθελαν να βερθούν και αυτοί μέσα σ' ένα λαϊκό ποτάμι, αλλά και πόσο δίκιο είχαν τελικά που χθές δεν πήγαν στην πορεία όπου κυριάρχησαν για άλλη μια φορά οι γνωστοί επαγγελματίες "πορειάκηδες": ΠΑΜΕ, συνιστώσες, εξάρχεια, εργατοπατέρες κλπ.
    Σε απλά ελληνικά, όποιος θέλει να δημιουργήσει συνθήκες αληθινής λαικής κατακραυγής που θα συνατράξουν συθέμελα το σαθρό, καθεστωτικό παρακράτος που μας κυβερνά πρέπει να κάνει το εξής: την επόμενη φορά που θα προκηρύξει απεργία επίσημος συνδιακλιστικός φορέας ή κάποιος "προοδευτικός" βραχίονας της Αριστεράς και της Προόδου, πρέπει να τη σαμποτάρει με όλες του τις δυνάμεις και να μην πατήσει ούτε στο 1 χιλιόμετρο μακριά από το σημέιο συγκέντρωσης. Στο καπάκι πρέπει διαδικτυακά να κινητοποιηθούν όλες οι αυθεντικές, λαικές δυνάμεις και να ορίσουν απεργία και διαδήλωση ακριβώς την επόμενη ημέρα για να καταδείξουν ότι η ηγεμονία της Αριστεράς της Προόδου, της Αρπαχτής, της Πεντέλης, του "ταρτάρ", του Cohiba, του Βurberry και των σταλινικών καταλοίπων, στις κινηματικές διαδικασίες, τελείωσε μία και καλή. Τότε θα δέιτε πόσοι θα κατέβουμε στους δρόμους, πόσες ελληνικές σημαίες θα κρατάμε στα χέρια μας και ΠΟΣΕΣ ημέρες θα παραμέινουμε στο Σύνταγμα φυλώντας σαν τα μάτια μας τον Άγνωστο Στρατιώτη. Οι υπόλοιποι μπορείτε να παραμείνετε συνοδοιπόροι των μπαχαλάκηδων και του Λαζόπουλου.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 12:10:37

      ++++++

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 12:12:50

      Περίμενε Αστραπόγιαννε να κατεβεί κανείς αριστερός (με την εξαίρεση αυτών του Άρδην και της Ρήξης) να διαμαρτυρηθει τώρα με τον "αντιρατσιστικό" νόμο που μας έρχεται και θα διώκεσαι αυταπάγγελτα και θα επιβάλει τη δικτατορία της "πολιτικής ορθότητας" με την αρωγή εισαγγελέα...
      Εδώ θα φανεί ποιος είναι η χρυσή εφεδρεία της Νέας Τάξης.

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ ΒΙΣ 24/02/2011 12:38:13

        Αγαπητέ, για εμένα η εφεδρεία που περιγράφεις είναι ξεκάθαρη εδώ και χρόνια, ας μην γίνω κουραστικός. Το θέμα είναι να ανοίξουν τα στραβά τους μερικοί άλλοι, οι οποίοι νομίζουν ότι αν συμπαραταχθούν σήμερα με αυτή την εφεδρεία για να ρίξουν τον Αμερικανόέλληνα, θα μπορέσουν μετά να κυβερνήσουν. MEGA λάθος. Αν νομιμοποιήσεις, έστω και από ανάγκη, αυτή την εφεδρεία σήμερα, όταν ο ίδιος βρεθείς στην κυβέρνηση να αναμένεις να καούν και τα τσιμέντα. Και μετά ως άλλοι "πεφτοσυννεφάκηδες" θα αναρωτιούνται τί πήγε στραβά.

    • Misha avatar
      Misha @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 15:12:25

      Αστραπόγιαννε

      Χθες ήμασταν δεκαδες χιλιάδες έλληνες που δεν κατεβήκαμε με κομματικες σημαίες. Αν τολμούσες να αφήσεις την αφ υψηλού κριτική, θα μας έβλεπες.
      Όπως θα έβλεπες και την μυριοστή επανάληψη του έργου «Oι Μad Max της ΕΛΑΣ και οι κουκουλοφόροι ασφαλήτες παίζουν τις κουμπάρες».
      Τα υπόλοιπα είναι αποτυχημένες απόπειρες δικαιολόγησης τής χρόνιας αγκυλοποιητικής καναπεδίασης (sic) από την οποία πάσχει ένα μεγάλο μερος των, εν συγχυσει διατελούντων πλέον, ευρωλιγουριστών.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 24/02/2011 15:34:16

        Δεν είμαστε ευρωλιγούρηδες όσοι έχουμε ενστάσεις. Και εγώ και άλλοι εδώ έχουμε προτείνει άλλους τρόπους διαμαρτυρίας, διαμαρτυρίας εξωτερικής εννοώ, όχι του καναπέ. Αλλά πώς να το κάνουμε, όταν βλέπω σημαίες του ΠΑΜΕ, του Ανταρσύα και του ΣΥΡΙΖΑ να κυριαρχούν, δεν πρόκειται να κατεβώ στον δρόμο ο κόσμος να χαλάσει.

    • Γιάννης Κ. avatar
      Γιάννης Κ. @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 15:25:39

      Αμήν! Τέρμα πια με τις απεργίες των βολεμένων του κομματικού κράτους.

  26. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/02/2011 12:08:35

    Αυτά που γράφει ο Κακοφωνίξ είναι διαπιστώσεις πολύ μεγάλου μέρους της ελληνικής κοινωνίας και έχω επανειλημμένα επισημάνει την ανάγκη οργάνωσης μεγάλων ειρηνικών συγκεντρώσεων χωρίς κομματικές ή συνιδικαλιστικές ταμπέλες.

  27. Γιώργος- Θησείο avatar
    Γιώργος- Θησείο 24/02/2011 12:44:32

    Ένα σχόλια σχετικά με τους συνδικαλιστικούς στρατούς τύπου ΠΑΜΕ που ειπώθηκαν. Τώρα, που έχει γίνει της πιάτσας η λέξη "επικαιροποίηση¨, μήπως όλοι αυτοί οι κύριοι, εάν ήταν συνεπείς και αγνοί ιδεαλιστές, ΄θα έπρεπε να "επικαιροποιήσουν" και αυτό το φολκλοριστικό σύνθημα "Εμπρός Λαέ μην σκύβεις το κεφάλι...", κ.λπ.? Γιατί εχθές για την κυβέρνηση, που μας έχει ξεσκίσει δεν ειπώθηκε τίποτε. Ίσως και αυτό να ήταν μέσα στον σχεδιασμό των κρατούντων. Ασ΄ τους να φωνάζουνε, αλλά εμάν μην ακουμπούνε. Ειλικρινά χάρηκα τα συνθήματα της "Σπίθας", που παρόλο που δεν ήταν και πολλοί, ήταν όμως πηγαίοι και αυθόρμητοι με συνθήματα του στύλ "Ψωμί, παιδεία, ελευθερία, η χούντα δεν τελείωσε το '73", αλλά και "Κάτω η χούντα του Πασόκ". Αλλά αυτά είναι λόγια που πονάνε, και κάποιοι ξέρουν και τα κουκουλώνουν.

  28. nikosw avatar
    nikosw 24/02/2011 12:46:15

    Στον αγώνα μαζί και στη μάσα χώρια!

  29. xenios avatar
    xenios 24/02/2011 12:46:53

    Χθες περπάτησα από Πεδίον του Άρεως μέχρι το Σύνταγμα.
    Στο Πεδίον του Άρεως άκουγαν τους πράσινους συνδικαλιστές, όχι πάνω από 500 άτομα.

    Ο πολύς κόσμος ήταν 50-100 μέτρα πιο εκεί.
    Ο πάρα πολύς κόσμος, δεν είχε σημαίες, δεν είχε χρώματα, δεν είναι σύμβολα, ήταν σιωπηλός, αλλά πολύ, μα πάρα πολύ αγριεμένος.

    Βλέπω και εγώ ότι έρχεται η ώρα, ενός γενικού ξεσηκωμού, όχι από τα πράσινα κόκκινα ροζ και κίτρινα παπαγαλάκια, αλλά από τον απλό κόσμο.
    Ποιος θα μπορούσε να είναι αυτός, που θα κατευθύνει σωστά, αυτό το τεράστιο πλήθος. Τις νοικοκυρές, τους συνταξιούχους, τους ανέργους, τους μισθωτούς της πείνας; Τα θύματα δηλαδή της πιο αλλοπρόσαλλης κυβέρνησης που είχε η Ελλάδα, με την απελευθέρωση της.

    Φοβάμαι μπας και κάποιος εκμεταλλευτεί αυτόν τον κόσμο, μπας και τον οδηγήσει σε λάθος δρόμο, για να υπερασπίσει τα δικά του ιδιοτελή συμφέροντα.

    Θα μπορούσε ένα ξεκίνημα, να γίνει μέσα απ' αυτή την διαφορετική ενημέρωση, είτε λέγεται μπλοκ, φόρουμ ή ιστοσελίδα. Όπως για παράδειγμα ξεκίνησε στην Αίγυπτο, μέσα από τους φορείς κοινωνικής δικτύωσης.

    Εγώ, για παράδειγμα, θα χαιρόμουν αν χθες, το Antinews, μας είχε προτείνει, ένα σημείο συνάντησης. Εγώ μετά χαράς, θα το μετέφερα στον δικό μου χώρο και ίσως να βρισκόμαστε πολλοί.

    Θα χαιρόμουν επίσης, αν πολλοί χώροι του διαδικτύου μαζί, συμφωνούσαμε για μια κοινή παρουσία, για μια διαμαρτυρία. Θα μπορούσαμε να περιχαρακώσουμε τον χώρο μας, από τους «γνωστούς αγνώστους». Ούτε κουκουλοφόροι, ούτε ευκαιρία για προβοκάτσια, από τους κυβερνητικούς.

    • Misha avatar
      Misha @ xenios 24/02/2011 15:50:44

      ++++

  30. skeptomenos avatar
    skeptomenos 24/02/2011 13:08:30

    Κύριοι
    Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνει ο Καραμανλής, ήταν το ξήλωμα του παρακράτους. Αν το δούμε διαχρονικά αυτό εξυπηρετεί πάντα το ΠΑΣΟΚ. Το παρακράτος αυτό. επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ δρα για την καταστολή των κινητοποιήσεων, ενώ επί κυβερνήσεων ΝΔ πυροδοτεί εντάσεις.

  31. ο ξένος avatar
    ο ξένος 24/02/2011 13:13:45

    Οι μέρες θυμίζουν τις μέρες πριν τη χούντα, όταν το πολιτικό σύστημα αδυνατούσε να κυβερνήσει τη χώρα. Όσοι επικροτούν καψίματα αστυνομικών βρίσκονται σε απόλυτη σύγχυση, γιατί μετά τα ΜΑΤ υπάρχουν σφαίρες.
    Θέλετε ανατροπή της κυβέρνησης; Η ΝΔ, πάντως, όχι. Αν κληθεί να κυβερνήσει ο Σαμάρας, την ίδια κατάσταση θα έχει να αντιμετωπίσει. Τα υπόλοιπα κόμματα, τα γνωστά. Παλιοκατάσταση.

  32. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 24/02/2011 13:19:31

    Kακοφωνιξ

    "Μαζί με το πολιτικό σύστημα καταρρέει και το απεργιακό παράρτημά του"

    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι στο "πολιτικό σύστημα" δεν εμπεριέχεται και η Ν.Δ ?

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ ΣΟΝ ΠΕΝ 25/02/2011 09:50:42

      Εμπεριέχεται.
      Κατά μεγάλο μέρος του στελεχιακού δυναμικού.
      Δεν εμπεριέχεται η βάση του κόμματος, που αποτελεί το πιο υγιές κομμάτι της κοινωνίας.

  33. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 24/02/2011 13:31:01

    Άλλα αντ'άλλων πάλι. Ακόμη μια προβληματική πορεία όπου ακούγονται βαρύγδουπες λέξεις όπως "καθεστώς","καταστολή" κοκ... χωρίς ούτε καν να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να αναλύσει την οικονομική και πολιτική συγκυρία της Ελλάδας.

    Η Νέα Δημοκρατία προσπαθεί να καπελώσει τις διαδηλώσεις, εντελώς τυχοδιωκτικά, προβάλλοντας εαυτόν ως καλή εναλλακτική(μπούρδες δηλαδή) μη βλέποντας πως εάν γίνει κυβερνηση θα έχει να αντιμετωπίσει τα ίδια τραγικά φαινόμενα. Με τη διαφορά πως για αυτά θα ευθύνεται το παρακράτος του ΠΑΣΟΚ...

    Ο Θεός να βάλει το χέρι του,δεν έχει απομείνει και τίποτα άλλο..

  34. papia avatar
    papia 24/02/2011 13:32:58

    οταν θά πεσει και άλλη πείνα θα δούμε εαν θα γράφεις αυτές τις ανοησίες.
    Τα λες έτσι γιατί εχεις γεματο το στομάχι και πιστέυεις πως θα την γλυτώσεις από την κρίση. Τα αφεντικά σου θα φύγουν εσύ εδώ θα μείνεις.

  35. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/02/2011 13:35:13

    Θα μου επιτρέψετε κάποια σχόλια, αφού αυτό το άρθρο είναι πολύ πιο ψύχραιμο και ευρύτερης αντίληψης από τα συνηθισμένα αντιπασοκικά άρθρα.

    Πιστεύει κανείς πραγματικά ότι η ΝΔ θα φέρει τη λύση στο πρόβλημα τής χώρας; Είμαι φανατικός αντι-ΠΑΣΟΚτσής, πιστεύω ότι το ΠΑΣΟΚ κατέστρεψε την Ελλάδα με ένα μίγμα μαφιόζικης αλληλοπροστασίας, λαϊκισμού και τυχοδιωκτισμού, αλλά αντικειμενικά ΔΕΝ θεωρώ ότι η ΝΔ μπορεί να αντιμετωπίσει την κρίση.

    Ο Σαμαράς μού εμπνέει εμπιστοσύνη, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Πίσω από τον Σαμαρά, με τον βαθύτατα εθνικό και δημοκρατικό λόγο, βλέπω τους συνήθεις υπόπτους τής ΝΔ, όλους αυτούς τους κοτζαμπάσηδες και τους τοπάρχες που διέλυσαν την κυβέρνηση Καραμανλή, που βρήκαν ευκαιρία στα 5,5 χρόνια τής ΝΔ να κυνηγήσουν τους εσωκομματικούς τους εχθρούς με αήθεις μεθόδους και να αρπάξουν όσα άρπαξαν οι ΠΑΣΟΚτσήδες μέσα σε 20 χρόνια.

    Για την κατάντια τής χώρας φταίει πρωτίστως ο Ανδρέας Παπανδρέου που τής έκοψε τα πόδια, και μετά ο Σημίτης που δανείστηκε χωρίς φειδώ για να δημιουργήσει την Αθήνα-βιτρίνα τού 2004. Το 80% τού χρέους μας είναι τόκοι από πασοκικά δάνεια που αυγάτισαν όπως οι ψείρες.

    Ο Καραμανλής, όμως, και η ΝΔ, φάνηκαν πάρα πολύ λίγοι και πάρα πολύ αδιάφοροι για τις πληγές τής χώρας. Δεν πήραν μέτρα παρά μόνο τα εξήγγειλαν κατά τη διάρκεια τής προεκλογικής εκστρατείας τού 2009, ενώ έκαναν ό,τι μπορούσαν για να βγουν οι ίδιοι λάδι και να παραγραφούν τα γαλάζια σκάνδαλα. Από τον Μάιο έκλεισε τη Βουλή ο Καραμανλής για να τελειώνει μια ώρα αρχίτερα με τις παραγραφές.

    Αυτά τα πράγματα είναι ασυγχώρητα.
    Και ο κόσμος που ψηφίζει ΝΔ, ένας κόσμος με γνήσια δημοκρατική συνείδηση και ηθικό ανάστημα απείρως ανώτερο από αυτό των ΠΑΣΟΚτσήδων που ακολουθούν τον ηγέτη τους όπως οι χούλιγκαν τον "πρόεδρα", τιμώρησαν τη ΝΔ. Ο ένας στους τρεις ψηφοφόρους τής ΝΔ το 2004 δεν την ψήφισε το 2009.

    Πώς μπορεί η σημερινή ΝΔ να με πείσει ότι αν βγει στην κυβέρνηση θα κάνει διαφορετικά πράγματα από αυτά που κάνει η δοσίλογη κυβέρνηση ΓΑΠ; Με τον Αλογοσκούφη που φούσκωσε τεχνητά το ΑΕΠ μας και με τον Παυλόπουλο που ανάγκαζε τους γέροντες να στήνονται στα αστυνομικά τμήματα από τις 3 το πρωί για να βγάλουν ταυτότητα; Με τον Κακλαμάνη και τον Αβραμόπουλο που ρήμαξαν την υγεία; Ή με τον Νοταράκη που όσο ήταν στο Λονδίνο εκθείαζε το Μνημόνιο;

    Για να μη με κατηγορήσετε για Ντορικό, δηλώνω ότι τρέφω τόση συμπάθεια για τη Ντόρα, τον Μάνο, τον Ανδριανόπουλο και τον Μητσοτάκη, δηλαδή για τους νεοφιλελεύθερους, όση και για τα όρνεα που το μόνο που τα νοιάζει είναι πότε θα πεθάνει το ζώο που έβαλαν στο μάτι προκειμένου να το ξεκοκκαλίσουν.
    Η παρούσα κρίση οφείλεται κατά κύριο λόγο στις νεοφιλελεύθερες πολιτικές που ρήμαξαν χώρες όπως η Αργεντινή, πολιτικές που εφαρμόζει το ΠΑΣΟΚ από το 1993 κι εδώ. Αν ο Μητσοτάκης δεν έπεφτε το 1993, θα είχε απλώς εφαρμόσει μια πιο επιθετική νεοφιλελεύθερη πολιτική ξεπουλήματος, και αντί να έχουμε κρίση το 2011, θα την είχαμε ήδη από το 2001.

    Η αλλαγή τού λογότυπου δεν αρκεί. Χρειάζονται βαθιές τομές που η ΝΔ δεν έχει κάνει. Περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει η ΝΔ. Με πολύ σκεπτικισμό, βέβαια, γιατί όποιος έχει καεί στον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι.

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ Στέργιος 24/02/2011 15:25:33

      +1000

      • saltcity avatar
        saltcity @ Apollonios 24/02/2011 19:02:09

        +1001
        Άψογος. Πιστεύω ότι αν καταφέρει ο Σαμαράς να μας πείσει ακριβώς για αυτά που περιγράφεις θα έχει γίνει ένα τεράστιο βήμα εμπρός για ΟΛΟΥΣ μας. Είμαστε πάρα πολλοί που περιμένουμε συγκεκριμένες κινήσεις για να μας κερδίσει η Ν.Δ. . Τότε και μόνον τότε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Στέργιος 24/02/2011 15:37:31

      Στέργιε έχω διαφωνήσει σε αρκετά άλλα μαζί σου, αλλά το κείμενό σου αυτό το προσυπογράφω.++++++++++++

    • vel avatar
      vel @ Στέργιος 24/02/2011 17:29:48

      σωστός!!

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ Στέργιος 25/02/2011 09:55:08

      Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε τη λύση από κανένα κόμμα.
      Εμείς θα επιβάλουμε στα κόμματα τις λύσεις.
      Ο Σαμαράς τυχαίνει να είναι ο κατάλληλος άνθρωπος την κατάλληλη στιγμή.
      Κάποια στιγμή (αν δεν το έχει κάνει ήδη) θα επιλέξει ανάμεσα στην ισορροπημένη διαχείριση της εξουσίας παρέα με τα λαμόγια ή την ολική ανατροπή από τη βάση.

      • saltcity avatar
        saltcity @ kakofonix 25/02/2011 13:28:02

        Μόνο που η κατάλληλη στιγμή είναι ΤΩΡΑ, όχι αφού μας χρεωκοπήσουν (επίσημα). Για να το κάνει χρειάζονται τεράστια κοχόνες.Τέλος. Αν πάντως το κάνει (που αμφιβάλλω) θα είναι μαζί του όλη η Πατρίδα.

  36. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 24/02/2011 13:39:34

    Όπα, μας την έπεσαν και κνίτες.

    Για άκου να σου πω, η κατάσταση είναι ήδη πολύ άσχημη για όλους μας. Γεμάτο στομάχι...εσύ λιμοκτονείς δηλαδή;

    Τα πράματα είναι απλά, πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές ,είναι φανερό αυτό και όσοι δεν το βλέπουν ειναι ηλήθιοι, το σύστημα έχει καταρρεύσει και με τις βλακείες ορισμένων τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα, γκε γκε;

  37. karenin avatar
    karenin 24/02/2011 14:02:43

    Το ζητούμενο της διαμαρτυρίας, και τα αιτήματα των κινητοποιήσεων καθορίζουν πάντα το ποιός θα ξεσηκωθεί και ποιοί θα συμμετάσχουν Αν π.χ
    κύριο αίτημα είναι να πέσει το Πασοκ, και να έρθει στην κυβέρνηση η ΝΔ, αυτό αφορά μόνο τους οπαδούς της και όσους άλλους έχουν πειστεί. Αν όμως
    είναι να βροντοφωνάξουμε ΦΤΑΝΕΙ ΩΣ ΕΔΩ, και να στείλουμε ένα ηχηρό μήνυμα στην τρόικα και στους εδώ πρόθυμους υπηρέτες τότε μας αφορα όλους. Στο φινάλε το τελικό και κατά βάθος αίτημα είναι να έχουμε ενα αξιοπρεπές αστικό κράτος με σύχρονη και αποτελεσματική λειτουργεία και αυτό δεν μπορεί, ούτε είναι στα καθήκοντα της αριστεράς να το εξασφαλίσει. Αλλά για να μην υπάρχουν παρανοήσεις ενα τόσο απλό αίτημα μόνο επανάσταση δεν χρειάζεται για να επιτευχθεί.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ karenin 24/02/2011 17:15:56

      Το "ΦΤΑΝΕΙ ΩΣ ΕΔΩ" δεν λέει τίποτε από τη στιγμή που δεν συνφωνούμε - και ειναι προφανές ότι δεν συμφωνούμε- στο που θα πάμε μετά το "ΕΔΩ". Εαν μου πεις "θα δούμε" θα σου πω ότι δεν μου φτάνει για να συμπαραταχθώ με Τσίπρες, Σπίθες, Αλαβάνους και διάφορους άλλους κολλημμένους. Και το θέμα δεν είναι ότι δεν φτάνει σε μένα, δεν φτάνει και σε μρικά εκατομμύρια άλλους.
      Συμπαράταξη, συμπόρευση, συνέργειες μπορεί να υπάρξουν ΜΟΝΟ βάσει μιας συγκεκριμένης θετικής εναλλακτικής πρότασης.
      Το να αποκτήσουμε ένα αξιοπρεπές και αποτελεσματικό κράτος όπως λες δεν χρειάζεται επανάσταση. Χρειάζεται όμως προσπάθεια, συνεννόηση, συνέπεια, υπευθυνότητα, καθαρό μυαλό και άλλα τέτοια που δεν είναι το forte μας.

      • engineer avatar
        engineer @ firiki2010.wordpress.com 24/02/2011 20:15:06

        +++++++! Πέστα ρε φιρίκι!

        Κι εγώ ένας από τους εκατομμύρια άλλους είμαι!

  38. thanos avatar
    thanos 24/02/2011 14:21:18

    Μπορεί να είσαι Κακοφωνίξ, αλλά τα γράφεις περίφημα!

  39. ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ avatar
    ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ 24/02/2011 14:35:10

    Από τις πιο εύστοχες αναλύσεις σου φάκτορα.

  40. kinesis avatar
    kinesis 24/02/2011 15:21:43

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά, δυστυχώς, αυτοί που κατέβηκαν χωρίς σημαίες, ήταν συγκριτικά λιγότεροι από αυτούς με τις σημαίες. Οπότε, καπελώθηκαν και πάλι. Γι' αυτό, πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος αντίδρασης, περισσότερο αποτελεσματικός. Εγώ έκανα μία πρόταση πιό πίσω αν την δεις.

    • Misha avatar
      Misha @ kinesis 24/02/2011 15:28:36

      ήμασταν λιγότεροι από τους κομματικούς αλλά ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από κάθε άλλη φορά.
      Δίπλα-διπλα και με ανθρώπους από τον ΣΥΡΙΖΑ ,και διαδηλωτές από το ΚΚΕ που δεν έφυγαν , και αναρχικούς, κι από την Κερατέα, κι από το «Δεν πληρώνω»...

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ Misha 24/02/2011 15:44:22

        Θα ήθελες να μας πεις τα αιτήματα των αναρχικών, των Συριαζάιων και των ΚΚΕδων; Γιατί άλλο να θες να διαλύσεις την παρούσα κυβέρνηση και άλλο με πρόφαση τη σημερινή κυβέρνηση να θες να διαλύσεις την αστική δημοκρατία. Φαντάζομαι πώς καταλαβάινεις τη διαφορά. Κι εγώ μ' αυτούς που θέλουν να διαλύσουν την αστική δημοκρατία δεν μοιράζομαι ούτε λερωμένο σώβρακο. Εγώ θέλω αστική δημοκρατία που λειτουργεί. Όχι τοπικές συνελέυσεις της Πέρα Παναγιάς.

        • Misha avatar
          Misha @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 15:49:22

          Όταν έχεις κατοχή στη χώρα σου ή χούντα, δεν διαπραγματεύεσαι ποιος θα αναλάβει το υπουργείο Εσωτερικών όταν ελευθερωθεί ο τόπος.
          Παλεύεις να μας αδειάσουν τη γωνιά οι τροϊκανοί με τα εξαπτέρυγα τους και διαμορφώνεις τη στάση σου κατά περίπτωση στις νέες συνθήκες που θα προκύψουν.

          • Αστραπόγιαννος avatar
            Αστραπόγιαννος @ Misha 24/02/2011 16:03:54

            Θα μου απαντήσεις ευθέως σε αυτό που σε ρώτησα ή θα συνεχίσεις να πετάς, μονίμως, το μπαλάκι στην εξέδρα;
            Το ίδιο έκανες και χθες όταν σου υπενθύμισα τους νεκρούς της Marfin. Μου απάντησες ότι δήθεν εγώ γούσταρα που πέθανε ένα αγέννητο παιδί από χημικά των Ματατζήδων στην Κερατέα. Για να το ξεκαθαρίσουμε εγώ δεν γούσταρα που πέθανε αυτό το παιδάκι. Ελπίζω να βρεθεί ο ένοχος και να τιμωρηθεί παραδειγματικά. Εσύ θα μας απαντήσεις αν μέσα στο επαναστατικό σου οίστρο, δικαιολογείς τις "παράπλευρες" απώλειες; Απλά και ξεκάθαρα πράγματα: χωρά η επανάσταση των 3 Αλ. αθώα θύματα, ναί ή ού; Εν ονόματι της πτώσης του ΓΑΠ μπορούμε μετρήσουμε νεκρούς; Ναί ή ού;

            Για να καταλάβουμε επιτέλους με τί σόι άνθρωπο μιλάμε.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 24/02/2011 17:08:28

            Ασε τις προβοκατόρικες αθλιοτητες και το μπατσικό στυλάκι για τη ΓΑΔΑ.
            Το τι συνέβη στη Μαρφίν και ποιος ευθύνεται για το κακό που έγινε είναι απολύτως σαφές πια, μετά και την έκθεση της επιθεώρησης Εργασίας.
            Ψάξε στο διαδίκτυο,διαβασε τη και τα ξαναλέμε.

            Το τι θα συμβεί όταν ο κόσμος ξεσηκωθεί, το έχει γράψει η ιστορία ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΟΠΟΥ ΠΑΤΗΣΕ ΤΑ ΒΡΩΜΟΠΟΔΑΡΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΝΤ.
            Από την Αργεντινή και τον Ισημερινό μέχρι τη Ρουμανία και την Αιγυπτο προσφατα.
            Είναι νομοτέλεια και deja vu.
            Ας όψονται όσοι παρέδωσαν την χωρα.

      • thanasis avatar
        thanasis @ Misha 24/02/2011 17:14:54

        το ψωμι και η φτωχεια χτυπαν το πορτοφολι
        της μεσαιας ταξης και στις σημερινες
        συνθηκες ολοι σιγα σιγα θα αφησουμε
        τα λαβαρα και θα βγουμε στους δρομους

        • pizza avatar
          pizza @ thanasis 27/02/2011 21:34:14

          Καλα ρε Μisha γιατι δεν του απαντας ευθεως. εχει δικιο. Ολο το μπαλακι στην εξεδρα πετας.

  41. Misha avatar
    Misha 24/02/2011 15:38:19

    ΒΙΣ
    ΄«ίνα μη μιανθώσι...»

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ Misha 24/02/2011 17:25:35

      Τι θα συμβεί; Γιατί δεν το λες; Ντρέπεσαι; Ντρέπεσαι να πεις τη λέξη "νεκροί"; Ντρέπεσαι να πεις τη λέξη "αίμα"; Ντρέπεσαι να πεις ότι στη Marfin μια συναγωνίστριά σου τσίριζε "κάψτε τα όλα" ενώ μέσα βρίσκονταν άνθρωποι; ; Πες το με τ' όνομά τους. Αφού απ' έξω, απ' έξω το θεωρείς αναπόφευκτη εξέλιξη της επανάστασης που έρχεται. Τουλάχιστον βρες τα κότσια να το παραδεχτείς. Τί καταφέυγεις σε Ρουμανίες, φτηνούς χαρακτηρισμούς για τους συνομιλητές σου και...παραπομπές στο Διαδίκτυο. Πες το, ντε.

      • Misha avatar
        Misha @ Αστραπόγιαννος 24/02/2011 18:26:28

        Οι νεκροί από την εξαθλίωση του ΔΝΤ είναι καθημερινή πραγματικότητα , κε ανακριτά της ΓΑΔΑ.
        Τεσσερεις έμποροι αυτοκτόνησαν προσφατα στο Βόλο (νομιζω δημοσιεύθηκε και στο ΑΝΤΙ).
        Η πολιτική αυτή προκαλεί εξαθλίωση , αίμα και νεκρούς με τον ένα η με τον άλλο τρόπο: ΜΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ και 17 ΕΝΟΠΛΕΣ ΛΗΣΤΕΙΕΣ γινονται καθημερινά.
        Οποτε ασε την προσχηματική ψευτοέγνοια για τα 4 θύματα της Μαρφίν και δες τον πραγματικό υπεύθυνο τοσο στη συγκεκριμένη περιπτωση όσο και στο ευρυτερο πλαίσιο.
        Και ασφαλώς στο αγώνα ενάντια στη ΝΕΑ ΚΑΤΟΧΗ , οι τράπεζες (ως δομή και νοοτροπία, όχι ως ανθρωπινο δυναμικό) είναι εχθρός μας , όπως ήταν και οι μαυραγορίτες στην κατοχή.

        • pizza avatar
          pizza @ Misha 27/02/2011 21:35:39

          ακομη δεν απαντας

  42. παν avatar
    παν 24/02/2011 16:42:57

    Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    http://www.youtube.com/watch?v=EFba5qQR-EM

    • Tem avatar
      Tem @ παν 24/02/2011 17:10:54

      αυτοί απλά παρελαύνουν και φεύγουν.....

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ παν 24/02/2011 17:31:37

      Η γκιόσα με το γυαλί είναι ο "κόσμος"?

      • papado avatar
        papado @ εναςάσχετος 24/02/2011 17:49:45

        ρατσιστικες και σεξιστικες αποψεις βλεπω.....απο ποτε πρεπει οι διαμαρτυρομενοι να περνανε face control;;Συγγνωμη που δεν φοραει αμπεχωνο και δεν ειναι ταγαρι για να εξυπηρετει το δικο σου ιδεατο προφιλ

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ papado 24/02/2011 19:00:08

          Από τότε που οι διαδηλωτές πρέπει να τους δίνουν λογαριασμό για τον τρόπο που διαδηλώνουν και για τα συνθήματα που λένε.

          • papado avatar
            papado @ εναςάσχετος 24/02/2011 19:53:11

            Καντε οτι θελετε...ακολουθειστε την πορεια σας .Εμεις θα ακολουθησουμε την δικη μας....Η ιστορια θα δειξει ποιος θα δικαιωθει

  43. kiki avatar
    kiki 24/02/2011 17:06:27

    @ κακοφωνιξ,
    εξαιρετο, ελπιζω να ειναι ετσι.
    Και ενα παραλειπομενο να το διασκεδασουμε λιγο,
    Εκει μπροστα στο Μνημειο καθομουνα και υπαρχει ενας ευτραφης εργατικος ανθρωπος ο οποιος ξεφωνιζει διαφορες υβρεις προς την Μ.Βρετανια, γιατι βλεπουμε οτι υπαρχουν καμερες που μας καταγραφουν , καποια στιγμη εμφανιζονται οι Οικολογοι Πρασινοι και εγκαθηστανται μπροστα του, δεν ακουσα ακριβως τι ειπαν μεταξυ τους, του κυριου και ενος απο τους πρασινους,παντως ο κυριος αναψε, του ειπε σε εντονο υφος, πρασινος και παναθηναικος εισαι ρε, η απαντηση θετικη, και κοντεψε να ξεσπασει ενας τρικουβερτος καυγας μεταξυ ολυμπιακου και παναθηναικου.ευτυχως σταματησε με τις φωνες μου και αλλων, αει παρατατε μας πια με το ποδοσφαιρο, εδω ηρθατε να λυσετε τις διαφορες σας, εδω για αλλο ηρθαμε.
    Αυτα και εις αλλα με υγεια.
    Κακοφωνιξ, ειμαι απογοητευμενη.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ kiki 25/02/2011 09:57:53

      Όλοι είμαστε απογοητευμένοι, αλλά κάπου εκεί στο βαθύ πάτο μπορεί να γίνουν αλλόκοτα πράγματα. Κάτι κινείται...

  44. gourna avatar
    gourna 24/02/2011 17:07:44

    Ιστορικής εμπειρίας το ανάγνωσμα... (προς εξαγωγή χρήσιμων-χρηστικών συμπερασμάτων)

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Ο όρος "επανάσταση" που θα αναφέρεται στο παρακάτω κείμενο,ερμηνεύει τη συνένωση κατακερματισμένων ομάδων (υποομάδων) με σκοπό την κατάλυση του επικρατούντος συστήματος ή μέρους αυτού με τρόπο που προκύπτει από τις εκάστοτε επικρατούσες συνθήκες (επανάσταση με τα όπλα-επανάσταση με την άρνηση συμμόρφωσης κλπ)

    1.Καμιά επανάσταση δεν έγινε με το ζόρι !! Κυρίως,η εξαθλίωση (πνευματική-κοινωνική-οικονομική) ήταν πάντα ο καλύτερος φίλος της επανάστασης.

    2.Καμία επανάσταση δεν ξεκίνησε έχοντας ήδη οργανωμένο το μεταεπαναστατικό περιβάλλον (σύστημα διαχείρισης,αξίες κλπ) !!

    3.Καμία επανάσταση δεν έγινε ,στηριζόμενη αποκλειστικά σε μια μόνο τάξη (οικονομική-κοινωνική-πνευματική-μεσαία - κατώτερη κλπ) πολιτών.

    4.Καμιά επιτυχημένη επανάσταση δεν απέφερε αυτόματα τη μαγική λύση μέσα στο διαμορφωμένο _απ'αυτή_ νέο περιβάλλον. Αντίθετα , οι μεταβατικές μετα-επαναστατικές κοινωνίες (και ειδικά στην Ελλάδα) ήταν πάντοτε μοιραία αναγκασμένες να υποστούν τις διαμάχες των προεπαναστατικών ομάδων (υποομάδων) και των ηγετών τους για τη νομή της νέας εξουσίας (ή αν θέλετε πιο ευγενικά : της νέας "διοίκησης"....)

    5.Καμία επανάσταση δεν προσέφερε ένα ρόδινο μεταβατικό σκηνικό ,μετά το αίσιο τέλος της.Αντίθετα,η πλειοψηφία (για μια ακόμη φορά!!) των πολιτών έπρεπε να
    υπομείνει τα πάνδεινα .Φτώχια,πείνα,κακουχίες,καθημερινή μάχη για επιβίωση (τις περισσότερες φορές "πατώντας επί πτωμάτων" και 'εχοντας αποδομήσει με σκληρό τρόπο οποιαδήποτε έννοια ηθικής περιβάλλει τον όρο "άνθρωπος" και "συνάνθρωπος").

    6. Και...ΝΑΙ!!! ...ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ δεν έγινε χωρίς Κολοκοτρώνη!! (ή κολοκοτρωναίους στην ανάγκη),όσο κι αν αυτό στενοχωρεί υπέρμαχους αλλά και αρνητές παντός είδους -ισμών....

    7.Και βέβαια, είναι αυτονόητο ότι ο Κολοκοτρώνης της επανάστασης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αναλάβει τον ιστορικό του ρόλο, εάν είναι εν ενεργεία τιμητής ή υπέρμαχος του κρατούντος (υπό ανατροπή) συστήματος....

    ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ: H γνώση,η παιδεία (σε αντίθεση πολλές φορές με την εκπαίδευση) και η μόρφωση (πολύπλευρη αυτομόρφωση και όχι αυστηρή εξειδίκευση) αποτελούν πάντοτε ένα ασφαλές αποκούμπι για την εξαγωγή συμπερασμάτων με κριτική σκέψη σε ζοφερές και ομιχλώδεις περιόδους προεπαναστατικών κοινωνιών...Ας είναι καλά το διαδίκτυο...



    4.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ gourna 24/02/2011 19:46:16

      Οι επαναστάσεις ξεσπάνε συνήθως όταν δεν υπάρχει άλλος τρόπος αλλαγής της "διοίκησης" ή σε περιόδους που η "παλαιά διοίκηση" ξεσφίγγει τα λουριά προσπαθώντας να μεταλλαχθεί. Το "περισσότερη εξαθλίωση άρα περισσότερες πιθανότητες για μια επανάσταση" δε νομίζω ότι ισχύει. Οι επαναστάσεις προφανώς δεν έχουν οργανωμένο το μετεπαναστατικό περιβάλλον αλλά αν αυτό δεν στηθεί πάνω στις επαναστατικές αξίες αυτό μάλλον σημαίνει ότι στην πορεία... την πάτησαν. Οι επαναστάσεις εκτός απο Κολοκοτρώνηδες προυποθετουν και... Οθωμανούς.
      (Πολύ πρόχειρες και σκόρπιες σκέψεις περί επανάστασης σ΄ ένα σχόλιο "τροφή για σκέψη"- ας όψεται το "τσίκνισμα")

  45. papado avatar
    papado 24/02/2011 17:52:41

    γυναικες και μανες σαν και την κυρια αυτη εδιωξαν το δντ απο την Αργεντινη που κατεβηκαν με τις κατσαρολες και εξεγερθησαν .Οχι οι δικιες σου συντροφισες

  46. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 24/02/2011 19:14:59

    Και κοίτα τι καλά που είναι η Αργεντινή τώρα ε; Ακόμα και απο το ΔΝΤ μπορεί να υπάρξουν οφέλη για την Ελλάδα.
    Οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν πει τίποτα υπερβολικό μέχρι στιγμής, απεναντίας.
    Τώρα εαν εσύ και κάποιοι σαν εσένα δεν έχετε ιδέα για τι πράμα μιλάμε, αυτό είναι κάτι διαφορετικό.

    • Misha avatar
      Misha @ Γιάννης Κ. 25/02/2011 10:25:19

      Αρρωστάκι είσαι. Τα είπε μέχρι και η Βασούλα προχτές.Εσεις οι οπαδοί του ΔΝΤ ακόμα να καταλάβετε τι συμβαίνει;

  47. Μαρκος Μαυρής avatar
    Μαρκος Μαυρής 24/02/2011 21:07:52

    "Πολύ σύντομα θα έρθει η ώρα που θα πάμε στην πλατεία, χωρίς συνδικαλιστικά, παλαιοκομματικά και αναρχικά βαρίδια. Έχουμε το βάρος των αριθμών και τη δύναμη της ηθικής. Έχουμε απέναντί μας τη δράκα των συνδικαλιστών, τους επαγγελματίες αριστερούς και την ελίτ των τραπεζιτών. Είναι αυτονόητο ότι θα νικήσουμε."

    Αγαπητε Κακοφωνίξ,
    Συμφωνωντας απολυτα μαζι σου θα ηθελα να προσθεσω τουτο: Ας αποδεχτούμε επιτέλους τη αυτονόητη δύναμη του δίκιου μας και ας αγκαλιάσουμε τον συνάνθρωπο μας που συντάσσεται μαζί μας γιατί αναγνωρίζει ότι το πρόβλημα του είναι και δικό μας
    Τιποτα αλλο δεν θα μπορουσα να προσθεσω ουτε και να σχολιασω!

  48. Gerasimos Valsamis avatar
    Gerasimos Valsamis 25/02/2011 00:26:19

    Όταν οι Έλληνες ΞΕΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ δεν χωρούν ταυτότητες...
    by G.V. on Τετάρτη, 23 Φεβρουαρίου 2011 στις 4:05 μ.μ.
    Δεν έχω εικόνα για όλη την Κεφαλονιά. Ξέρω όμως και είδα, εκεί που χτυπάει η καρδιά της. Το Αργοστόλι. Έκλεισαν τα Πάντα. Και όταν λέμε τα ΠΑΝΤΑ κυριολεκτούμε. Από τις αλυσίδες των ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΏΝ SUPER MARKET, τα βενζινάδικα, Τράπεζες, Δημ. Υπηρεσίες, Δημαρχείο, μικρομάγαζα, μέχρι και τα περίπτερα. Τίποτε, όλα κλειστά. (έλαμψαν δια της λειτουργίας τους μόνον το LIDL, o Γερμανός και δυό τρείς καφετέρειες που περίμεναν τον κόσμο να τον υποδεχθούν μετά και το τέλος της πορείας.
    Αν και αυτό δεν έχει ματαγίνει σύμφωνα με τους παλαιότερους, το πιό συγκλονιστικό ήταν, ότι για πρώτη φορά όλοι οι φορείς, συνδικάτα κλπ από όλες τις κοινωνικές τάξεις και πολιτικά κόμματα, συμμετείχαν χωρίς το πατρονάρισμα των συνήθως 'υπόπτων'. Ακόμη και οι αναρχικοί και αντιεξουσιαστές. Ήταν συγκλονιστικό. Κι όμως δεν ήταν όνειρο. Χωρίς κομματικές σημαίες και πλακάτ. όλοι κάτω και πίσω από ένα και μόνο Πανώ που όριζε τον κοινό αγώνα και στόχο. Όλοι κάτω και πίσω από ΜΙΑ σημαία. Την Γαλανόλευκη. Μόνο μία ομιλία, που εξέφραζε τους πάντες. Ο κόσμος μοναδικός για τέτοιο εγχείρημα.
    Αλλά, υπάρχει και η εξαίρεση για να επιβεβαιώνει τον κανόνα. Το ΠΑΜΕ, ξέχωρα έκαμε την δική του πορεία.

    • Misha avatar
      Misha @ Gerasimos Valsamis 25/02/2011 10:24:10

      Gerasimos

      Αυτή είναι απάντηση-κόλαφος σε όσους υποκρίνονται πως δεν κατεβαίνουν στο δρόμο γιατί δεν τους αρέσει να είναι μαζί με αριστερούς ή δεξιούς ή αναρχικούς .
      Μαζικά, ενωτικά να διώξουμε τον Ολετήρα!

  49. ΘΑΚΗΣ avatar
    ΘΑΚΗΣ 25/02/2011 02:07:18

    Πολλές ...απ-όψεις!Εντ' μεταξύ τον άλλο μήνα η Χώρα-Πατρίδα μας γίνεται και επίσημα ...χώρος (αφού σαν τέτοιος θα κυβερνιέται από το ...εξωτερικό!) που δένεται στο άρμα της Γερμανίας και τα Ευρωπαικά σχέδια της για τον μηχανισμό των ¨αδύνατων κρατών-καντονίων¨... Το δολάριο την ...βόλεψε,οι τοκογλύφοι (αγορές) επελαύνουν και στην (πρώην) Πατρίδα μας τελειώσαμε και με τον ¨συνδικαλισμό¨ της 30τιας( πέθανε στην χθεσινή πορεία!) Τα δάνεια (οι τόκοι των τόκων στην ουσία) θα εξοφληθούν μέχρι λεπτού σύμφωνα με την υπόσχεση στους Γερμανούς προχθές του ...ακατανόμαστου(!) ξεπουλώντας ότι έχουμε και δεν έχουμε ακόμα(το μέλλον δηλ.πετρέλαια κλπ) και ο ρόλος του λαού θα είναι η καλύτερη εξυπηρέτηση των ...τουριστών!Τι μπορεί να το αλλάξει;Όχι βέβαια ο κάθε ...Σαμαράς και σίγουρα κανένα πολιτικό κίνημα η κόμμα γιατί δεν υπάρχει τέτοια πολιτική ωριμότητα στον λαό αφού ξέρετε (είδατε) τι θα γίνει αν γίνουν έστω και αύριο εκλογές... Η Eπανάσταση; Ναι , μόνο αυτή αλλά από ποιούς;Eδώ είμαστε (υποτίθεται) κάπως πιο ενημερωμένοι και παρ΄όλα αυτά έχουμε ο καθένας την δικιά του γνώμη για το πως , που και πότε !(εγω θα έλεγα σαν περίληψη όσων διάβασα την Τρίτη που θα (ξανα)μαζευτούμε έξω από τον Σκάι να πάμε όλοι μας και να μην αφήσουμε ούτε δημοσιοκάφρο ούτε ¨προσκυνημένο¨ υπάλληλο να μπει και να βγει από το κτήριο ..!Και αυτό να γίνει σταδιακά σε όλα τα (ξε)πουλημένα βοθρο-κάναλα... πόσο αποφασισμένοι πραγματικά είμαστε γι΄αυτό; Και ποιό το αποτέλεσμα χωρίς οργάνωση , χρήματα , όπλα και συμμάχους ;) Δυστηχώς δεν είμαστε στο ΄73 (είναι πολύ πιο ...προχωρημένοι πια οι εχθροί!) , ούτε είμαστε Αραβική-μουσουλμανική χώρα που οι νέοι είναι το 70% του πλυθησμού και όχι το 25% του δικού μας! Επομένως το μόνο που μας απομένει ( και πραγματικά είναι το μόνο στο οποίο ...ίδρωσε - και πάρα πολύ - το αυτί τους , την ...άκουσαν!) είναι το ¨δεν πληρώνω - δεν (ξανα) πληρώνω ... Οργανώνοντας μια δικονομική ¨εκστρατεία¨ - ομάδα με δικηγόρους , δικαστές , συνταγματολόγους ώστε να αισθάνεται ο καθένας ότι ¨έχει κάλυψη ¨ όταν δεν πληρώσει άδικους φόρους και χαράτσια ( και ο ΦΠΑ άδικος φόρος είναι , μην το ξεχνάτε όπως κάνουν αυτοί ηθελημένα , ενώ πάντα αναφέρεται προεκλογικά ότι δεν θα αυξηθεί και τώρα έχει ανέβει ...τέσερεις(4) φορές!) θα το ακολουθήσει ΑΜΕΣΑ όλος ο κόσμος που έχει εξαθλιωθεί ..! Ηδη τώρα σε όποιο μαγαζάκι ψωνίζεις σε ρωτάνε ¨θέλεις απόδειξη;¨ και αν τους πεις ¨όχι¨ κόβουν από την τιμή! Γιατί να πληρώσουν ΦΠΑ σε αυτούς τους απατεώνες αφού δεν ξέρουν (η μάλλον επειδή ξέρουν!) που πάνε τα χρήματά μας ; Και δεν μιλάω αν επεκταθεί στις τράπεζες για πότε θα ...(τους) φύγουν από τα ίδια τα αφεντικά τους εφόσον έτσι θα διαλύσει ότι προσπαθούσαν επι τριάντα χρόνια να κάνουν στην Ελλάδα (κυρίως την ψυχή μας) δίνοντάς τους όλα τα όπλα: εξουσία,χρήματα, ανελέητη προπαγάνδα , βοήθεια (εσωτ-εξωτ.) και αυτοί αποδειχθούν ΤΟΣΟ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ! Θα τους αποκλείσουν και από τις καταθέσεις τους στην Ελβετία και τι θα κάνουν; θα δουλέψουν ; Δεν το ξέρουν το ...άθλημα , θα ψοφήσουν από την πείνα αυτοί , ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ !!! Να είστε σίγουροι πως με αυτήν την επιλογή μας θα αλλάξουμε πολλά πράγματα και σκέψεις Παγκόσμια και θα ¨ζυμωθεί¨η μετα - επαναστατική πορεία της Πατρίδας μας με καινουργιες δυνάμεις και αρχηγούς

  50. ΘΑΚΗΣ avatar
    ΘΑΚΗΣ 25/02/2011 02:26:30

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΕΣ ! ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ , Ο ΛΑΟΣ ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ( ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΗΚΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΨΗΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ! ) ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ !!!

  51. pavlos avatar
    pavlos 26/02/2011 10:29:35

    Παιδια συμφωνω απολυτα με το αρθρο.Την Τεταρτη ημουν απο αυτους που παρεμειναν στην πλατεια.Φυσικα παρεμεινα απο μονος μου οπως οι περισσοτεροι.Ο κοσμος που παρεμεινε ηταν απο διαφορα μπλογκς .Τον τσε Αλαβανο προσωπικα ουτε που τον πηρα χαμπαρι.Ηταν ενα πρωτο βημα για μενα.Φυσικα δεν ανηκω ουτε ανηκα πουθενα.Απλα βαρεθηκα την γκρινια .Κατι πρεπει να κανουμε.Πρεπει να οργανωθουμε μονοι μας και ανεξαρτητα.Υπαρχουν 4-5 πραγματα που μας ενωνουν ολους.Πρεπει να θεσουμε ως στοχους και να δρασουμε.Καλα τα λετε και σε αυτο το μπλογκ αλλα πρεπει να κανουμε κατι.Παντως ενα μαθημα που πηρα την Τεταρτη ηταν οτι μολις γινει το πρωτο ντου απο τα ΜΑΤ οι ανεγκεφαλοι πανε για κλεφτοπολεμο στα προπυλαια.Τοτε ειναι η καταλληλη στιγμη για να παμε στο συνταγμα.
    Δεν ειμαι ο μονος που πιστευει στην αυτοοργανωση μας....Ειναι καλη στιγμη για να ξεκινησουμε.......Σκεφτειτε το ....

  52. Brankaleon avatar
    Brankaleon 27/02/2011 11:00:10

    ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ" ΧΑΟΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΚΡΥΨΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, Η ΜΟΝΗ ΔΙΕΞΟΔΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΑΟΤΙΚΟΤΗΤΑ.
    ΠΟΙΑ;, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΜΑΣ, ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩ, ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΟΤΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ.
    Η ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.

  53. kinesis avatar
    kinesis 28/03/2011 20:19:34

    Όλοι τους, πράγματι, δεν μας λένε την αλήθεια. Χρειάζεται, όμως, να την ακούσουμε από κάπου; Είναι τόσο δύσκολο να την αναγνωρίσουμε μόνοι μας;
    Φαίνεται πως τελικά ναι. Γιατί δυστυχώς, όλοι μας, έχουμε αναλωθεί σε λόγια και δεν διαθέτουμε τίποτε για πράξεις. Δε χαλάμε τη ζαχαρένια μας. Και μη μου ανταπαντήσετε ότι έχω άδικο.
    Κοιτάζουμε απλά γύρω μας και "βλέπουμε".