#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως πρέπει να κάνουμε και εμείς έναν …εκβιασμό;




 

Επειδή εδώ και ένα χρόνο μας έχουν ταράξει στους εκβιασμούς και τις απειλές.

Μας έχουν αξιολογήσει ως …σκουπίδια.

Μας έχουν υποχρεώσει να πάρουμε  μέτρα και …χιλιόμετρα.

Μας προσβάλλουν καθημερινώς με ανείπωτες εκφράσεις και ανυπόστατες κατηγορίες.

Επειδή  ξενίζονται όταν είμαστε …υπάκουοι και μας λοιδωρούν όταν κάνουμε τους ..ανυπάκουους.

Μήπως ήρθε καιρός να τους κάνουμε και εμείς ένα γερό …χουνέρι;

Για παράδειγμα να καταψηφίσει σύσσωμη η Βουλή το Μεσοπρόθεσμο.

Ομόφωνα, όλα τα κόμματα μαζί!

Να πετάξουν στα σκουπίδια αυτό το κείμενο εξαθλίωσης του ελληνικού λαού και υποδούλωσης της χώρας.

Και να τους πούμε κάτι πολύ απλό: Θα φτιάξουμε εμείς ένα πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής που το αντέχει η χώρα.

Που σέβεται τους πολίτες και την ιστορία της.

Και θα δεσμευτούμε να το υλοποιήσουμε εντός αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων!

Όλοι μαζί!

Έστω  όσοι δεχθούν!

Για να δούμε τότε πως θα αντιδράσουν οι …εταίροι μας;



Όφις Ιοβόλος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/06/2011 11:18:39

    Έκανε και η μύγα κώκο κι έχ*σε τον κόσμο όλο!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 15/06/2011 12:41:57

      Τι βλέπω, Θείο; Αυξήθηκαν οι "11" πανεπιστημιακοί που υπέγραψαν χθες το κείμενο-ντελάλη της τρόικας;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 15/06/2011 12:54:12

        Πανεπιστημιακοί που δεν ζητούν νέα Πανεπιστήμια στο Άνω και Κάτω Γαïδουροχώρι (να ζήσουν και οι τοπικές καφετέριες), με τους αντίστοιχους νέους διορισμούς ;
        Δεν το πιστεύω!

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Ο Θείος 15/06/2011 13:14:04

          Ωραίος! Δηλαδή όσοι δεν υπέγραψαν το δήθεν κείμενο κατά του λαϊκισμού ζητούν πανεπιστήμια στο Γαίδουροχώρι...
          Θέλεις μία λίστα καλών και άξιων πανεπιστημιακών που δεν υπέγραψαν το γελοίο κείμενο;
          Και γιατί ο Βερέμης, που τρώει από εκατό μεριές εδώ και εκατό χρόνια (παιδαγωγικά ινστιτούτα και δεν συμμαζεύεται, όλη η ροζ αριστεροφιλελεύθερη κλίκα σου εκεί μέσα), δεν υπέγραφε κείμενο κατά του λαϊκισμού όταν ο ΚΚ έλεγε ότι χρειάζονται μέτρα και ο ΓΑΠ έβλεπε λεφτά παντού;
          Καλύτερα να γνωρίζεις πότε χρειάζεται να μιλάς....
          Την κλίκα σου, Θείο, τους παλιούς Εσωτερικάκηδες, την έχουμε φάει στη μάπα από το 1974, κατέχετε όλα τα πόστα, ήδη από την εποχή του γερο-Καραμανλή, από Υπουργεία μέχρι εκδοτικούς οίκους και ΜΜΕ και τα έχετε κάνει...μούτ (αν δεν ξέρεις τη λέξη, ρώτα κανένα γνωστό σου Αρβανίτη).
          Βαρεθήκαμε πια, δεν είστε μέρος του συστήματος, είστε ΤΟ σύστημα, είστε το ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ, και δεν δικαιούστε (διά) να ομιλείτε...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΒΙΣ 15/06/2011 13:47:16

            Για πές μου για τον "σύμμαχό" σας τον Κασιμάτη, τι ωραία που ταίριαζε στα επωφελή με το φίλο του τον Ανδρέα!
            Για άλλους "αντιμνημονιακούς" συνεταίρους σας - ων ουκ έστι τέλος: Από τον Ζουρ(λι)άρη μέχρι τους Λονδρέζους τρότσκες καθηγητές "αγωνιστές του δολλαρίου" και τη λοιπή σάρα και μάρα των φραξιών Τσίπρα, Αλαβάνη και Λαφαζάνη!
            Το παλιό "Εσωτερικό" σας πείραξε! Αντί να κυττάτε με ποιούς κάνουν λυκοσυμπράξεις οι δικοί σας.
            Το κράτος αυτό το αποτυχημένο ήταν πάντα το βαθύ ΠΑΣΟΚ και η βαθειά ΝΔ. Το ίδιο είναι: Για να τρυπήσεις ένα νόμισμα, πρέπει να τρυπήσεις και την κορώνα και τα γράμματα.
            Βλέπεις άλλωστε και μόνος σου, με τους "Κασιμάτηδες": Το βαθύ ΠΑΣΟΚ και η βαθειά ΝΔ στην κρίσιμη ώρα είναι πάλι μαζί.
            Έ πάντα υπάρχουν και οι "χρήσιμοι ηλίθιοι".
            Να τους χαίρεστε, ευχαριστώ, από το "Συμπίλημα" δεν θα πάρω τίποτε .

          • jk avatar
            jk @ Ο Θείος 15/06/2011 15:26:21

            Τα ελικόπτερα δε θα σας σώσουν...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ jk 15/06/2011 16:06:43

            Μην χαίρεστε, δεν πρόκειται να σας αφήσουμε γιατί θ' αλληλοφαγωθείτε μετά μεταξύ σας, οι ακροδεξιοί και ακροαριστεροί λυκοφίλοι.
            Δεν χρειαζόμαστε καννίβαλους σε Ευρωπαικό έδαφος.

    • anetos avatar
      anetos @ Ο Θείος 15/06/2011 13:22:29

      Θύμωσε ο αγάς και έκοψε τα ....

    • Νικηφoρος Φωκας avatar
      Νικηφoρος Φωκας @ Ο Θείος 15/06/2011 13:29:33

      Αγαπητε ''ΘΕΙΕ'' ,

      Καλα θα κανετε να απευθυνεται τις λαικες ρησεις σας προς τους 'ευρωπαιους φιλους' μας , δηλαδη στους απογονους των βησιγοτθων, γαλατων, βικινγκ , κελτων κλπ οι οποιοι με τον απαραμιλλο πολιτισμο που δημιουργησαν χιλιετιες τωρα καταφεραν ακριβως (και μονο) αυτο που αναφερατε ... ενα παρασιτικο κωλο που μας απειλει...

      Ομως η ΕΛΛΑΔΑ ξυπναει σιγα-σιγα..... και οταν ξυπναει το θηριο οι μυγες πανε στο διαβολο μαζι με τα οπισθια τους..

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 15/06/2011 11:24:58

    ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ.

  3. man8os avatar
    man8os 15/06/2011 11:31:48

    Ενα καλεσμα καταψηφισης στους βουλευτες του πασοκ. Καταψηφιστε και καμια ποινικη ευθυνη δε θα σας βαραινει γιατι αποκαταστησατε την νομιμοτητα. Υπερψηφιστε το κειμενο και ερχεται η ωρα σας!

  4. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 15/06/2011 11:38:11

    Ηρθε μάλλον η ώρα σου Αντώνη Σαμαρά! Πρόσεξε πρέπει να έχεις και να δείξεις πως έχεις χοντρά ..καρύδια. Φόβισε με το καλημέρα τους Ευρωπαίους , πάρε τον αέρα τους , πες τους πως θα κρατήσεις από το...μνημόνιο ότι κρίνεις ότι συμφέρει τον Ελληνικό Λαό αλοιώς δωσε τους βνα καταλάβουν ότι θα χάσουν τα αυγά με τα πασχάλια!!
    Σούπεσε ο κλήρος ή θα γίνεις ο Μέγας ή θα σβήσεις άδοξα αν δεν τολμήσεις !!!
    Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.

  5. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 15/06/2011 11:43:19

    Δεν μπορεί να γίνει αυτό με έναν εξαρτημένο πρωθυπουργό στην κεφαλή της χώρας

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 15/06/2011 11:48:29

      Σωστόςςςς! Ο άνθρωπος είναι σε αποστολή, και δεν πρόκειται να σταματήσει πουθενά. Είναι οικονομικός δολοφόνος χωρίς εισαγωγικά!

  6. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 15/06/2011 12:01:50

    Υπάρχουν συνολικά 14 βουλευτές οι οποίοι μετρήθηκαν από συνεργάτες του Παπανδρέου που θα καταψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο και ας πέσει η κυβέρνηση. Ο Παπανδρέου κατέρρευσε.

    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_15.html

  7. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 15/06/2011 12:22:29

    Ερώτημα : Ποιος θα ηγηθεί στις επόμενες εκλογές του ΠΑΣΟΚ ; Ο Μπένυ ;

    Ο Συνταγματολόγος , στυλοβάτης του άρθρου 28 του Συντάγματος . το οποίο αποτελεί κάτι σαν το ¨Ψήφισμα της Υποτέλειας¨ προς τις ¨Μεγάλες Συμμαχικές Δυνάμεις¨ του 1825 ;

    Παρατήρηση : Σήμερα Γιουχάρεται ( τελειώνει ) και ο Πρόεδρος της ¨Σοσιαλιστικής -Διεθνούς¨ του Κεφαλαίου , του Ετσεβίτ , του Πέρες και του Κλίντον ...

    Παράκληση : Φάκτορα βρες την φωτογραφία του ¨Πρωθυπουργικού Ελικοπτέρου ¨ όπως το φωτογράφησαν στα Καλάβρυτα ... , είναι η μόνη ¨αυθεντική¨ .

    Θεέ μου ¨ακούω Ελικόπτερο να πετάει ¨ , αλλά μάλλον της Αστυνομίας ή του ¨Sky- Ηνωμένες Αμερικανό - Γερμανικές -Συμμαχικές Δυνάμεις ¨ ( Αλέξης- Τέλλογλου ) θα είναι.

    • Κρης avatar
      Κρης @ ΝΤΑΝΤΟΝ 15/06/2011 13:05:44

      Νάτο το …ελικόπτερο
      h**p://www.antinews.gr/2011/05/29/103441/

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 15/06/2011 13:34:10

      ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ πολιτικών 1821 - με τους πολιτικούς του 2011

      1) τώρα Κάρολος Παπούλιας -- τότε Ανδρέας Ζαϊμης (αυτός που ο ιστορικός Αμβρόσιος Φραντζής καταγράφει πως ως προύχοντας κωλυσιέργησε κατά της επανάστασης)

      2) τώρα Γιώργος Παπανδρέου -- τότε Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος (Φαναριώτης στην καταγωγή. Πουλημένος στην μεγάλη δύναμη της εποχής τους άγγλους τους πολιτικούς πρόγονους των ΗΠΑ, αυτός που συνωμότησε για τη δολοφονία του ήρωα στρατηγού Γ. Καραϊσκάκη).

      3) πριν λίγο Κώστας Καραμανλής -- τότε Γεώργιος Κουντουριώτης (ως πρωθυπουργός της επαναστατημένης Ελλάδας δεν κατόρθωσε να κάμει πράξη την ενότητα. Επί πρωθυπουργίας του ξέσπασε ο εμφύλιος, για τον οποίο δούλεψε από το παρασκήνιο μεθοδικά ο Μαυροκορδάτος και η φατρία του).

      4) τώρα Γ. Καρατζαφέρης -- τότε Θεόδωρος Νέγρης (Ο χαρακτήρας του ήταν αλλοπρόσαλλος και ανυπόμονος. Φαναριώτης στην καταγωγή. Σε αντίθεση με το παρουσιαστικό του, ήταν πάρα πολύ έξυπνος και δόλιος, αντιπροσωπεύοντας επαρκώς το φαναριώτικο πρότυπο. Οι φιλοδοξίες του, σε συνδυασμό με την ανυπομονησία του, τον οδήγησαν σε σύγκρουση με τον επίσης φιλόδοξο Μαυροκορδάτο καθώς και με άλλες πολιτικές φυσιογνωμίες της εποχής).

      5) τώρα Ντόρα Μπακογιάννη - τότε Ιωάννης Κωλέττης (αυτός που αποτελούσε μαζί με Κουντουριώτη και Μαυροκορδάτο τη φατρία που "δούλεψε" για την υπονόμευση με κάθε μέσο των ηρώων στρατιωτικών δηλαδή του Καραϊσκάκη, του Θ. Κολοκοτρώνη, του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη κ.α.)

      6) τώρα Αντώνης Σαμαράς -- τότε Ιωάννης Καποδίστριας (Χωρίς ανάγκη πολλών συστάσεων. Πέραν του ότι κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον ανταγωνισμό των τότε μεγάλων δυνάμεων εις όφελος της ανεξαρτησίας της πατρίδας και της κατοχύρωσης της αναγνώρισης του νεοσύστατου ελληνικού κράτους, αποτέλεσε έναν πατριώτη πολιτικό που καλλιέργησε όσο μπορούσε το σπόρο της εθνικής αξιοπρέπειας χωρίς δουλειές και εξαρτήσεις. Δολοφονήθηκε από την φατριά των Μαυρομιχάληδων καθ' υπόδειξη των άγγλων).

      Συμπέρασμα: η Ιστορία διδάσκει. Δολοφονία (πολιτική ή πραγματική) του ηγέτη που θα βγάλει τη χώρα από την υποτέλεια δεν θα έχουμε στη σημερινή εποχή. Για έναν και μόνο λόγο. Γιατί τώρα ο λαός έχει μάθει. Οι φατρίες ξεδοντιάστηκαν. Ο ρόλος των ξένων δυνάμεων είναι πια ξεκάθαρος. Οι τοπικοί προύχοντες της εποχής (η διαπλοκή) καταρρέει. Ο λαός μπορεί να αποκτήσει, με δυσκολία και αγώνα βέβαια, αλλά μπορεί πια να αποκτήσει την εθνική του ανεξαρτησία και αξιοπρέπεια.

      Το σημερινό μήνυμα της εθνικής αξιοπρέπειας και ανεξαρτησίας είναι αυτό:

      Επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου με στόχο την απεμπλοκή μας από αυτό.

  8. geopan avatar
    geopan 15/06/2011 12:29:10

    Κράτα ρε Γιώργο γερά!!Πάμε δυνατά,δεν μας σκιάζει φοβέρα καμμιά!!

  9. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 15/06/2011 12:42:34

    Νομίζω ότι αρκετούς βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τους κρατάει γερά η πρωθυπουργική κομπανία, γιατί ξέρει τις βρωμοδουλειές τους. Π.χ. κ. Γκερέκου Βοσκοπούλου, θα πήγαινε φυλακή για φοροδιαφυγή, αν δεν είχε την κάλυψη του κόμματος. Βέβαια και αυτό να γλιτώσει, την περιμένουν οι συμπατριώτες της οι Κερκυραίοι...

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 15/06/2011 12:48:21

    Εκλογές 10 Ιουλίου να τελειώνουμε με δαύτους!

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 15/06/2011 13:05:47

    H EΛΛΑΔΑ ανήκει σε Έλληνες οι οποίοι δεν υπολογίζουν και τη ζωή τους για την ΠΑΤΡΙΔΑ , όλοι οι υπόλοιποι με τους κατά καιρούς γνωστούς προδότες και ΕΞΩ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.

  12. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 13:07:43

    Εγώ προτείνω να κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας, γιατί όταν ψηφίζαμε (θα έπρεπε να) γνωρίζαμε ποιους στέλνουμε στην Βουλή (από ποιά να αρχίσεις και σε ποιον να τελειώσεις) και με ποιο σύστημα (της στρούγκας με τον ιδιοκτήτη στην καρακοσμάρα του(sic!), τους μαθητευόμενους τσομπάνους στις business και τις αρπαχτές και τους υποαπασχολούμενους βοηθούς τους με max 4χρονο συμβόλαιο να μαζεύουν τα ψίχουλα και να το παίζουν τίμιοι) θα λειτουργούσαν και που μπορούσαν να οδηγήσουν την χώρα !. Άρα το όλο πολιτικό σύστημα ήταν φτιαγμένο και ραμμένο για "go to" Hell dummies !. Αυτή είναι η οδυνηρή αλήθεια. Μόνο αν κατανοήσουμε την πραγματική αιτία (που είναι το πολιτικό σύστημα που θεοποιούσε (sic!) τον ελέω λαού προσωρινό ιδιοκτήτη της επιχείρησης=χώρας ) μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο "αύριο", σαν πολίτες και σαν πολιτεία της εε, εάν μας ανεχτούν φυσικά !.
    Υ.Γ. Οι “Αγανακτισμένοι” της Κορίνθου ”απέλυσαν” τους βουλευτές του νομού.
    Ισχύει πιστεύω για όλους τους ανεξαιρέτως, αν έχουν τσίπα συνείδησης αφού ούτε από τις πιέσεις των δανειστών μας δεν προσπάθησαν να κάνουν πραγματική κάθαρση και βάζουν να τα πληρώσει η κομματοκρεατομάζα τους, εδώ που φτάσαμε !.

  13. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:08:59

    Όλοι οι καθοδηγητές γνώμης ζητούν από τους λαούς τους να φέρονται «πολιτισμένα» σε ανθρώπους που αντιλαμβάνονται το «πολιτισμένα» ως αδυναμία, κατωτερότητα, φυχομαχία, μαλθακότητα, ΠΡΟΚΛΗΣΗ για εκμετάλλευση.

  14. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:09:23

    Ο πανάρχαιος κανόνας που εφαρμόζει ο ισχυρός και κατανοεί ο αδύναμος είναι πολύ απλός: ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ. Αυτόν τον κανόνα δεν τον εφαρμόζουν μόνο «βάρβαροι», όπως θέλει να μας πείσει το σύστημα. Είναι αυτός στον οποίο στηρίχθηκε η δημιουργία των ανθρώπινων κοινωνιών, στον οποίο στηρίζεται εύρυθμη λειτουργία των κρατών, στον οποίο στηρίζεται η ίδια η ύπαρξη του Νόμου. Το παγκόσμιο σιωνιστικό καθεστώς τον εφαρμόζει επίσης διεστραμμένα και επιλεκτικά εναντίον μας προς όφελός του. Και τα κάθε είδους φερέφωνα του καθεστώτος προσπαθούν να πείσουν τους λαούς τους να τον ξεχάσουν. Οι Έλληνες οφείλουν να τον θυμούνται. Εάν θέλουν να επιβιώσουν.

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/06/2011 13:36:39

    Δεν κυττάτε τα χάλια σας, απόγονοι του Γιαγκούλα και του Μπαμπάνη!
    Ακόμα νοσταλγείτε το Δήλεσι!
    Και καλύτερα αφήστε ήσυχη την Ανατολική Ρωμαική Αυτοκρατορία: Εκείνοι και καλά οικονομικά είχαν, και διεθνείς συμμαχίες κάνανε, και τα πριγκιπόπουλά τους παντρεύονταν με Γαλλίδες, Σέρβους, Ρωσίδες (= Ρώς = Βίκιγκς), με Βούλγαρους ή Μογγόλες "γαλαζοαίματους".
    Εσείς δεν αντέχετε ούτε τα κουρέλια σας, αποτυχημένοι loosers!

    • Νικηφoρος Φωκας avatar
      Νικηφoρος Φωκας @ Ο Θείος 15/06/2011 13:42:45

      Μαλλον εισαι εν ευθυμια... καθως δεν εχεις την απαραιτητη διαυγεια (ελαχιστη) να δεις οτι εκει που απευθυνεσαι ειναι ο τοπος και οι ανθρωποι που γεννησαν ΟΛΕΣ τις επιστημες, την μουσικη, το θεατρο, τον αθλητισμο, ενω αφησαν για τους αλλους λαους μονο να ανακαλυψουν της.....μυγας τον κωλο..

      Οταν συνελθεις συνεχιζουμε.

    • Ένας avatar
      Ένας @ Ο Θείος 15/06/2011 13:44:06

      Ποιο είναι το πρόβλημά σου άνθρωπέ μου.
      Εν πάσει περιπτώσει αφού σου πέφτουμε τόσο μπας κλας άδιασέ μας τη γωνιά.

      (προφανώς και δεν λογαριάζεις τον εαυτό σου για Έλληνα. το πολύ πολύ γενίτσαρος)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ένας 15/06/2011 13:50:58

        Εσείς δηλαδή οι δύο, λόγου χάριν, νομίζετε ότι "μετέχετε της Ελληνικής παιδείας";
        Μάλλον κατά Ταλιμπάν ή Χαμάς μεριά, βλέπω εκλεκτικές συγγένειες.

        • Ένας avatar
          Ένας @ Ο Θείος 15/06/2011 14:36:50

          Στο τι μετέχουμε εμείς προφανώς δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις.

          Αποκαλύπτεις όμως τον προβοκατόρικο και μισαλλόδοξο ρόλο σου καιρό τώρα στο antinews.

          Το να αυτοθαυμάζεσαι βέβαια εσύ μπορεί να υποκρύπτει και ψυχιατρικό πρόβλημα.

          Άντε πήγαινε να κάνεις παρέα στο Χατζημαρκάκη τώρα, τον άλλο γεννίτσαρο και άδειασέ μας τη γωνιά.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ένας 15/06/2011 14:55:27

            Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις φιλικές συμβουλές, αλλά ο γιατρός δεν μου συμβούλεψε ταξίδι. Έχω δισκοκήλη και οι πολλές ώρες οδήγηση και ακινησία (μέχρι του Χατζημαρκάκη, άς πούμε), θα μου κάνουν κακό.

          • Ένας avatar
            Ένας @ Ένας 15/06/2011 14:58:12

            Έλα. Μπορείς και καλύτερα.

            Ή η φτηνή ειρωνεία είναι κομμάτι της γερμανικής παιδείας;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 15/06/2011 14:05:52

      Αυτό που παρουσιάζετε ως δήθεν "Ελλάδα" και "Ελληνικό" είναι η παρακμή κάθε Ελληνικής γνησιότητας, η "πτωχή πλήν τιμία Ελλάς", δηλαδή η γνωστή και ως Ψωροκώσταινα.
      Αυτή η Ελλάδα που θέλετε, "όπου και να ταξιδέψω με πληγώνει" (Σεφέρης).
      Αντι να βρίζουμε τους άλλους (ως αναπλήρωση για τις δικές μας ανεπάρκειες), το μόνο που αξίζει είναι να δημιουργεί κανείς, στον καιρό του. Για να είναι κανείς συνεχιστής του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη ή των Ανθέμιου και Ισίδωρου, πρέπει να δημιουργεί στον καιρό του.
      Τα λοιπά είναι μόνον ψυχολογική παρηγοριά και δεν αφορούν κανέναν. Λόγια χωρίς ουσία.

      • Νικηφoρος Φωκας avatar
        Νικηφoρος Φωκας @ Ο Θείος 15/06/2011 14:20:31

        Δεν νομιζω να αξιζεις καποια περαιτερω απαντηση , ο σκοπος σου ειναι κατι παραπανω απο προφανης... αυτες τις βλακειες που αναμασας τις ειχε πει και ενας αλλος ηλιθιος στο παρελθον (φαλμεραγερ) αλλα οι σφαλιαρες και οι κλωτσιες που εφαγε απο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που τεκμηριωσαν ακριβως τα αντιθετα, εμειναν παροιμιωδης στην Ιστορια ...

        Εγω εδω σταματω , μπορεις να συνεχισεις ελευθερα μονος σου , αλλωστε η βλακεια ειναι αηττητη.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 15/06/2011 14:32:12

        Φίλε, άν περιμένεις από φονταμενταλιστές αντιδυτικούς - αντιευρωπαίους να διαψεύσουν τον Φαλμεράυερ, θα περιμένεις πολύ!
        «Κρειττότερόν εστιν ιδέναι εν μέση τη Πόλει φακιόλιον βασιλεύον Τούρκων ή καλύπτραν λατινικήν». Το είπαν και τό 'καναν. Τέλος πάντων, ο καθείς και τα όπλα του.

        • Ένας avatar
          Ένας @ Ο Θείος 15/06/2011 14:39:37

          Έλα πήγαινε να κάνεις παρέα στο Χατζημαρκάκη τώρα και άσε τις ομαδικές προσβολές "πολιτισμένε άνθρωπε".

  16. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 15/06/2011 13:38:49

    Και πολυ λιγα ειπες φιλε ΒΙΣ, και πολυ λιγα !

  17. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 15/06/2011 13:44:19

    Έφτασε η ώρα: Αντώνη το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω! Μην υποχωρείς στις πιέσεις καθάρισε το κόμμα και βγάλε μπροστά νέους ανθρώπους.

    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_8281.html