#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως αρχίζει να γυρίζει;



Η αλήθεια είναι πως όταν ο  Σαμαράς ανέλαβε την πρωθυπουργία της χώρα, οι πιθανότητες ήταν εναντίον του.

Ας πάμε, λίγο, ένα χρόνο πίσω:

Η οικονομική κατάσταση της χώρας ήταν τραγική.

Η πτώχευση της χώρας και η έξοδός της από το ευρώ εθεωρείτο, περίπου, βεβαία.

Η κοινωνία βρισκόταν (και παραμένει) στα έσχατα όρια αντοχής της.

Το διεθνές περιβάλλον ήταν εχθρικό.

Το πολιτικό σκηνικό ρευστό.

Μέσα σ' αυτό το εφιαλτικό σκηνικό, ο Σαμαράς  ανέλαβε να ηγηθεί μιας τρικομματικής κυβέρνησης με πολλές φυγόκεντρες δυνάμεις και εγγενείς αδυναμίες.

Το εγχείρημα, έμοιαζε ακατόρθωτο.

Σχεδόν, ένα χρόνο μετά:

-Τα περίφημα spreads (που δείχνουν την εμπιστοσύνη των αγορών) από τις 3200 μονάδες, έπεσαν στις 842.

-Η Morgan Stanley προτείνει στους πελάτες της να αγοράζουν, πλέον, ελληνικά ομόλογα επειδή το στοίχημα ανάκαμψης της χώρας  δείχνει να κερδίζεται.

- Η Έκθεση του ΔΝΤ, για πρώτη φορά, κάνει λόγο για σημάδια αισιοδοξίας.

-Ακόμα και ο συνήθης άγγελος κακών ειδήσεων, ο γνωστός  Σόϊμπλε,  …βλέπει βήματα προόδου.

-Για πρώτη φορά από την έναρξη της κρίσης, το ισοζύγιο της απασχόλησης το πρώτο τετράμηνο του 2013 ήταν θετικό κατά  20.460 θέσεις εργασίας. Την αντίστοιχη περυσινή περίοδο οι απολύσεις ήταν περισσότερες κατά 32.691.

-Μεγάλοι ξένοι κολοσσοί, δείχνουν να εμπιστεύονται, εκ νέου, τη χώρα.

-Η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών προχωράει.

-Το δημόσιο αρχίζει να εξοφλεί σταδιακά τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του προς το δημόσιο.

-Κάποιας μορφής φορολογικές ελαφρύνσεις  είναι σχεδόν έτοιμες.

-Το χρηματιστήριο φαίνεται , επίσης, να κινείται.

-Οι αποκρατικοποιήσεις αρχίζουν να ξεκολλούν.

-Η κοινωνία επιδεικνύει μια αξιοθαύμαστη καρτερικότητα και δεν ενδίδει στις σειρήνες του λαϊκισμού.

-Η Ελλάδα, για πρώτη φορά είναι πιθανόν να έχει θετικό ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών και πλεόνασμα στον προϋπολογισμό της!

-Ο Πρωθυπουργός ετοιμάζεται  για ένα εντυπωσιακό μαραθώνιο εξωστρέφειας (Κίνα, ΗΠΑ, Ρωσία…)

Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, είναι ζήτημα χρόνου να έρθει και η πρώτη αναβάθμιση που θα προετοιμάσει το δρόμο για την  πρώτη δειλή έξοδο στις αγορές κατά το παράδειγμα της Πορτογαλίας

Βέβαια τα πράγματα παραμένουν εξαιρετικά ρευστά, αλλά μήπως, τελικά, το «παιχνίδι» γυρίζει;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 09/05/2013 07:41:48

    Αν καταφέρουμε και πουλήσουμε τη ΔΕΠΑ/ΔΕΣΦΑ σε κάποιον άλλον εκτός από τους Ρώσους, τότε θα έχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα προόδου. Δεν το βλέπω. Μπορεί μεν τα σημάδια των αγορών να είναι θετικά, των μεταρρυθμίσεων όμως, δεν είναι. Γιατί ακόμα ένα Σοβιέτ έχουμε, όχι Ελεύθερη οικονομία.
    Τα βήματα που πρέπει να γίνουν δεν απαιτούν ούτε μισό ευρώ. Αντίθετα, θα φέρουν λεφτά στο κράτος. Όμως, κοιτάμε το εφήμερο πολιτικό κόστος. Τη Θάτσερ την διάβασε κάποιος να τους το πει;

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ tpe 09/05/2013 14:16:19

      Και γιατί να πωληθεί η ΔΕΠΑ/ΔΕΣΦΑ "σε κάποιος άλλον εκτός από τους Ρώσους" τη στιγμή που γεωπολιτικά αλλά και λόγω τιμήματος, μόνο Ρώσοι πρέπει να την πάρουν. Εχει κανείς παράπονο από τον Ιβάν Σαββίδη και τις κινήσεις του στην Βόρειο Ελλάδα;

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Βατάτζης 09/05/2013 15:25:10

        Αν έχω πρόβλημα με όποιον παρουσιάζεται ως Μεσσίας, Ολιγάρχης, αγοράζει τα πάντα, χτιζει "εκκλησίες", αγοράζει ομάδες, του φιλάνε το χέρι κτλ κτλ;;;

        Αν αυτή είναι η ερώτηση, τότε ΝΑΙ! Έχω πρόβλημα-προβληματάρα... και όχι παράπονο...
        Γιατί τα δαμε κι αλλού αυτά να γίνονται. Δεν έφυγε ο Πανίκας για να αποκτήσουμε άλλο "πατερούλη" στυλ Σωκράτη εξ άλλης πρώην κομμουνιστικής "δημοκρατίας"!

  2. antinewsistas avatar
    antinewsistas 09/05/2013 07:56:11

    Το παιχνίδι το γύρισε ο Σαμαράς μάγκες και όποιος αντέξει! Τώρα θέλω να δω τι θα λεν οι επαναστάτες της δραχμής. Η οικονομική σταθερότητα αρχίζει και διαπιστώνεται. Η κοινωνία βέβαια μετράει τις αντοχές της αλλά λίγο υπομονή ακόμα χρειάζεται.

    • anti-anti avatar
      anti-anti @ antinewsistas 09/05/2013 14:20:19

      Περαστικά σου..

    • takisz avatar
      takisz @ antinewsistas 09/05/2013 18:10:38

      Ο Χριστος να σε φωτισει να δεις τι γινετε στη κοινωνια φιλε μου....βαθια νυχτωμενος!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ antinewsistas 09/05/2013 21:51:00

      Εἴπαμε,χρησιμοποιοῦμε καί τά δυό χέρια,μήν πάθουμε καί καμμιά ἀγκύλωση...

  3. GO avatar
    GO 09/05/2013 07:59:20

    Και η γη γυρίζει και δεν πέφτουμε.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 09/05/2013 08:13:06

    Αν καταφέρει να ρίξει ΦΠΑ και φτιάξει σωστά και δίκαια τον ενιαίο φόρο ακινήτων θα έχει κάνει τεράστιο βήμα.

    • Πετρος avatar
      Πετρος @ Γεώργιος Τ. 09/05/2013 16:10:31

      Σαν να βιαστηκες για τον ΦΠΑ...

  5. Μας γλύτωσε η Κύπρος avatar
    Μας γλύτωσε η Κύπρος 09/05/2013 08:43:22

    Ο κόσμος έχει καταλάβει ότι δεν υπάρχουν υπερδανεισμένοι μάγκες.Μόνο με δουλειά ,συνεργασία,προσπάθεια θα πάμε μπροστά. Τα "αέρα πατέρα Συριζοκαμμενοχρυσαύγιτκα τσιρίγματα "είναι για εντυπωσιασμό και μόνο. Χωρίς ουσία!Για υτό τρέξτε όλοι να δουλέψουμε ο καθένας στον τομέα του!!

    • B.Q avatar
      B.Q @ Μας γλύτωσε η Κύπρος 09/05/2013 13:24:01

      ...Και τα 2.000.000 άνεργοι (+ ...) στον δικό τους!!

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ B.Q 09/05/2013 14:10:40

        Μαυρο χιουμορ ....!Συγκρινε τα ..μυρια με τους δεικτες παραοικονομιας,μαυρης εργασιας ,δομικης ανεργιας ,απασχολησης μεταναστων ,ανασφαλιστης εργασαις κλπ και μετα ελα να μου πεις για τα 2.000.000 αεργους !

        • Σπορέας avatar
          Σπορέας @ Ραβινος 09/05/2013 14:25:54

          Και ποιος φταίει για όλα αυτά?
          Εκείνος ο κρετίνος ο Perry Como που τραγούδησε την Glendora ...

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Σπορέας 10/05/2013 12:03:31

            Φάκτορα μπορεί να ξέρεις από 6τάχυτα, αλλά "τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα" του Νικολαΐδη δεν το έχεις διαβάσει και μάλλον δεν έχεις δει ούτε την ταινία.

            Η ατάκα με τον Perry Como είναι χαρακτηριστική όπως χαρακτηριστικό είναι ότι οι χαρακτήρες αποκαλούνται μεταξύ των "κουρέλια".
            Αν και διαφωνώ με τις θέσεις του Σπορέα, η απάντησή μου δεν ήταν καθόλου επιτιμητική.

          • factorx avatar
            factorx @ Σταύρος 10/05/2013 13:00:56

            1.πως είσαι τόσο σίγουρος;
            2Γιατι με μπλέκεις σε μια συζήτηση [πυ δεν συμμετέχω;

        • B.Q avatar
          B.Q @ Ραβινος 09/05/2013 15:13:56

          Το αποτέλεσμα μετράει. Οι ...βολικές εξηγήσεις, περισσεύουν. Πανηγυρίζουν μόνο οι φοροφυγάδες, οι ευνοημένοι, οι έχοντες και οι χοντρόπετσοι.

          • agathios avatar
            agathios @ B.Q 09/05/2013 15:29:57

            "Γι αυτό τρέξτε όλοι να δουλέψουμε ο καθένας στον τομέα του!!".... χαχαχα... τι είναι αυτά που λες? τον ρώτησες τον B.Q. εάν θέλει να δουλέψει? τον ρώτησες που του έκοψες το αραλίκι του Δημοσίου σαν επαγγελματική αποκατάσταση?

          • B.Q avatar
            B.Q @ agathios 09/05/2013 20:53:06

            Πες μας τι πίνεις μόνο. Μη μας δίνεις. Έτσι κι αλλιώς, δε θέλουμε...

          • ΠΑΛΛΗΞ avatar
            ΠΑΛΛΗΞ @ B.Q 10/05/2013 04:51:14

            B.Q μόνο σε ενα ποστ έκανες σήμερα 20 ποσταρίσματα, από παλιά σου ποστ προκείπτει ότι "δουλεύεις" καπου, είτε το αφεντικό σου είναι Μακακας και δεν βλέπει πόσες ώρες περνάς στο antinews ή όντως ΕΙΣΑΙ αραχτός στο δημόσιο...σιγουρα θα βρεις και κάποια δικαιολογία τύπου είμαι σε άδεια κτλ κτλ αλλά ένα θα σου πω... ΨΗΦΙΣΕ ΤΣΙΠΡΑ να δεις άσπρη μέρα γιατι θα σφιξουν κι άλλο οι κ***ι στο μαγαζάκι σας.

          • B.Q avatar
            B.Q @ ΠΑΛΛΗΞ 10/05/2013 08:33:10

            Είστε πολύ...δυνατός στην αριθμητική. Μπράβο. Τα 20 σχόλια -που σας ενόχλησαν, είναι τα μόνα που έγραψα σήμερα. Γράφω δε αλλά και σκέπτομαι, με ταχύτητα διαφορετική από τη δική σας. Μη με κατηγορείτε και μη με φθονείτε γι αυτό. Αυτοβελτιωθείτε, απλά. Καλημέρα σας.

          • B.Q avatar
            B.Q @ ΠΑΛΛΗΞ 10/05/2013 08:56:51

            Α, τώρα που με .....τρομάξατε, ποιόν Τσίπρα; Αυτός είναι άνθρωπός σας. Θα ψηφίσω ΚΚΕ μ-λ, για να σας τακτοποιήσει όπως σας πρέπει όλους εσάς τους εκ συμφέροντος φανατικούς,καθεστωτικούς ....υπασπιστές της συμφοράς.

        • Περικλής avatar
          Περικλής @ Ραβινος 09/05/2013 15:30:08

          Μέτρα και αυτούς που δεν καταγράφονται ως άνεργοι ενώ είναι (ελεύθεροι επαγγελματίες, νέοι, επιχειρηματίες) και μετά έλα να μου πεις για μαύρη εργασία.

  6. χ.κ avatar
    χ.κ 09/05/2013 08:45:46

    O Σαμαράς είναι πολιτικός με διεθνή εμβέλεια. Ο άνθρωπος και μυαλό έχει και ξέρει που θέλει να το πάει. Αν τον αφήσουν τα κανάλια που λένε μόνιμα πράγματα αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης θα πάμε άριστα.
    Ξέρει ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ. Η οικονομία είναι ψυχολογία 50% και βάλε. Το γυρίζει το παιχνίδι και οι τυχάρπαστοι πολιτικάντιδες της δραχμούλας σύντομα θα βλέπουν ποσοστά 3-5% και όχι τα 20αρια που ονειρεύονται._

  7. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 09/05/2013 08:45:50

    Οι αγορές, τά spreads, η Morgan Stanley, τό ΔΝΤ, ο Σόϊμπλε καί οι ξένοι κολοσσοί εκτιμούσαν επίσης καί τούς κκ Σημίτη, Τσοχατζό, Παπαντωνίου καί τίς 'λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις τής προόδου καί τού εκσυγχρονισμού'.......


    .

    -Μεγάλοι ξένοι κολοσσοί, δείχνουν να εμπιστεύονται, εκ νέου, τη χώρα.

    -Η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών προχωράει

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ ειδωλοκλάστης 09/05/2013 12:59:13

      Περισσεύουν οι τελευταίες δυό γραμμές στό παραπάνω..

      Μέ τήν ευκαιρία, επισημαίνω ότι οι 'εταίροι' όχι μόνο μάς έπιασαν κώτσους καί μάς κατάκλεψαν αλλά μάς δουλεύουν κιόλα!
      Αυτό προκύπτει από τό παρακάτω κείμενο, όπου ο κος Blanchard, κορυφαίος οικονομισάριος τού ΔΝΤ, επιμένει ότι γνωρίζει ελάχιστα γιά τήν "ταμπακέρα", τή διαφορετική μεταχείριση δηλαδή τών "αγορών" σέ υπερχρεωμένες χώρες πού έχουν διατηρήσει τό δικό τους νόμισμα σέ σχέση μέ άλλες, λιγότερο χρεωμένες, πού τό έχουν απωλέσει.

      The sustainable level of debt
      The rate of fiscal consolidation depends, upon other things, on what we think a sustainable level of debt is. Many countries are going to be managing levels of debt close to 100% of GDP for many years to come. There is a standard list of textbook answers as to why high debt is costly, from lower capital accumulation to the need for higher, distortionary taxes. I suspect the costs are elsewhere. I see two main costs:

      The first is debt overhang;
      The higher the debt, the higher the probability of default, the higher the spread on government bonds, and the harder it is for the government to achieve debt sustainability. But the adverse effects do not stop there. Higher sovereign spreads affect private lending spreads, and in turn affect investment and consumption. Higher uncertainty about debt sustainability, and accordingly about future inflation and future taxation, affects all decisions. I am struck at how limited our understanding is of these channels. Reduced form regressions of growth on debt can take us only so far.

      The second related cost is the risk of multiple equilibria;
      At high levels of debt, there may well be two equilibria, a ‘good equilibrium’ at which rates are low and debt is sustainable, and a ‘bad equilibrium’ in which rates are high, and, as a result, the interest burden is higher, and, in turn, the probability of default is higher. When debt is very high, it may not take much of a change of heart by investors to move from the good to the bad equilibrium.

      I suspect that this is partly at work behind the Italian and the Spanish bond spreads. In this context, Martin Wolf (IMF 2013) asked a provocative question: ‘why are the spreads so much higher for Spain than for the United Kingdom’? Debt and deficits are actually slightly lower in Spain than in the United Kingdom. No doubt, the overall economic situation of Spain is worse than in the United Kingdom’s, but does this explain fully the difference in spreads? Could the answer lie in the difference in monetary policy? In the case of the United Kingdom, investors expect the Bank of England to intervene if needed in order to maintain the good equilibrium, whereas they believe the European Central Bank does not have the mandate to do so? These are central questions, which we need to study more.

  8. Γεωργία avatar
    Γεωργία 09/05/2013 09:01:00

    Αδέξιε Δεξιέ, τα οικονομικά στοιχεία που έχουμε «επιτύχει» τα τελευταία χρόνια έχουν καταγραφεί ως τα χείροτερα που έχει κάνει πότε κράτος σε καιρό ειρήνης.
    Η ανεργία, η ύφεση και το χρέος είναι σε τέτοια ύψη που ακόμα δεν έχουν ξεσπάσει ως πραγματικές οικονομικές μεταβλητές στην κοινωνία.
    Δεν έχει γυρίσει τίποτα ακόμα.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Γεωργία 09/05/2013 09:03:28

      Οι πραγματικές οικονομικές μεταβλητές που έχουν ξεσπάσει στην κοινωνία, είναι αυτή της διαφθοράς, φοροδιαφυγής, εισφοροδιαφυγής, υπερφορολόγησης και γραφειοκρατίας. Αυτά ζούμε σήμερα.

      • agathios avatar
        agathios @ Γεωργία 09/05/2013 13:30:11

        δηλαδή εχθές δεν ζούσες διαφθορά, φοροδιαφυγή, εισφοροδιαφυγή, υπερφορολόγηση και γραφειοκρατία? Τώρα εμφανιστήκανε αυτά τα φαινόμενα?

        • B.Q avatar
          B.Q @ agathios 09/05/2013 15:55:25

          ..Όνομα και πράγμα τελικά!

        • Γεωργία avatar
          Γεωργία @ agathios 09/05/2013 23:06:38

          Τώρα χειροτέρεψαν και κυρίως δεν έχεις πλέον τα έσοδα από αυτούς που στήριζαν τα έσοδα της οικονομία: τους ευσυνείδητους ΕΕ , τους μισθωτούς και συνταξιούχους.

  9. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 09/05/2013 09:04:19

    Φάκτορα παραμύθια της χαλιμάς είναι όλα ,η ιστορία μας άλλα λέει ,μόλις θα φτάσουμε στην πηγή να πιούμε νερό ,θα κλοτσήσουμε την στάμνα γιατί έτσι γουστάρουμε να ούμ .Θα μας σβερκωθεί κανένας Τσίπρας και άντε στο καλό ξανά φαγοπότι οι μεταλαγμένοι πρασινοφρουροί.
    Η πλάκα θα είναι ότι την στάμνα θα την κλοτσήσουν τα καλόπαιδα εκ των έσω

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αντάμ Παπαντάμ 09/05/2013 09:58:06

      πολύ αινιγματικό το τελευταίο - πάντως αν εννοείς τους εσαεί γκρινιάρηδες ΝΔτες, πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις άδικο...

      • chrisss avatar
        chrisss @ δρόμος 09/05/2013 19:04:15

        +1 και στους 2

  10. Lichnee avatar
    Lichnee 09/05/2013 09:15:06

    Δηλαδή..."λεφτά υπάρχουν" τελικά;

  11. EviT avatar
    EviT 09/05/2013 09:18:53

    Ρε παιδιά όλα αυτά τα "καλα" που "συμβαίνουν" που είναι στην καθημερινότητα μας; Γιατί εχω άραγε την αίσθηση ότι οι δανειστές λένε μπαρουφες; Ολα αυτά τα λένε για να δείξουν ότι δεν έκαναν λάθος με το πειραματόζωο Ελλάδα. Γιατί πριν το φιάσκο που λέγεται Κύπρος δεν είχαν τις ίδιες απόψεις;

    • B.Q avatar
      B.Q @ EviT 09/05/2013 09:30:54

      To ψέμα όταν ''φτιασιδωθεί'' σωστά και καταφέρεις να το .....''πιστέψουν'' πολλοί, αποκτά -για λίγο- τη δυναμική της αλήθειας κι έτσι παραπλανώντας τους, κερδίζεις χρόνο. Άλλοι αυτόπ το χρόνο τον εκμεταλλεύονται .....εποικοδομητικά κι άλλοι απλά τον σπαταλούν με...γενναιόδωρη αυταρέσκεια.....

      • agathios avatar
        agathios @ B.Q 09/05/2013 13:34:14

        γιατί το επιβεβαιώνουν οι δείκτες φίλτατε... είναι ανόητο να περιμένεις να πιστέψουμε ότι ΑΠΟΡΕΙΣ επειδή δεν έχεις δει την βελτίωση στην καθημερινότητα... μόλις ένα χρόνο μετά την χρεωκοπία της χώρας... ίσως μάλιστα να μην θέλεις να επιτύχει το 'πείραμα'...

        • Σπορέας avatar
          Σπορέας @ agathios 09/05/2013 14:29:48

          Στου κασίδη το κεφάλι δηλαδή?

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ agathios 09/05/2013 15:03:22

          Φάτε δείκτες, φάτε δείκτες!

        • B.Q avatar
          B.Q @ agathios 09/05/2013 15:16:48

          Δε θέλω να είμαι ''πείραμα'' agathios!! Αρνούμαι να με παίζουνε στα ζάρια και να παλεύουν να με πείσουν πως μου αρέσει κι οτι είναι και ...μονόδρομος. Ακατανόητο;

  12. ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ avatar
    ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ 09/05/2013 09:20:44

    ΤΩ ΟΝΤΙ ΑΔΕΞΙΟΣ..
    ΜΑΣ ΕΠΕΙΣΕΣ!!!

    • agathios avatar
      agathios @ ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ 09/05/2013 13:34:36

      τα τρολ δεν πείθονται...

      • B.Q avatar
        B.Q @ agathios 09/05/2013 15:56:39

        Νέος εδώ, ή new mask βρε ...agathios?

  13. tpe avatar
    tpe 09/05/2013 09:40:39

    Μην ακούτε τις σειρήνες των θεωριών συνωμοσίας. Πραγματικά τα νούμερα είναι αυτά που λένε. Ο Γερμαναράς θα μας πέταγε από το Ευρώ πριν ένα μόλις χρόνο, μην το ξεχνάμε. Ο Σαμαράς έκανε 5 βασικά πράγματα κι η κατάσταση έστρωσε. Πολιτικά είναι κυρίαρχος και θα κερδίσει περισσότερους πόντους όσο περνάει ο καιρός. Όχι πολλούς γιατί ο Βαγγελάκης μόλις δει τον Σαμαρά να ξεφεύγει θα τον ρίξει.

    Το θέμα μου, για να επιστρέψουμε στην ουσία του άρθρου, είναι το μέλλον. Ο Σαμαράς το γύρισε το παιχνίδι, έχουμε ισοπαλία. Θα το κερδίσουμε όμως;
    Αν δεν υποχρεώσει (λέω τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα), να επιστρέφεται η άδεια του φαρμακοποιού στο κράτος και ταυτόχρονα περιορίσουμε τον αριθμό των εισακτέων στις φαρμακευτικές στον απολύτως απαραίτητο αριθμό, τότε θα έχουμε κερδίσει πολλά ως ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

    Αν, επιτέλους, σε αυτή αποφασίσουμε να δημιουργήσουμε ένα σταθερό πολεοδομικό σχέδιο, χωροταξικό σχέδιο κοκ, θα έχουμε κερδίσει περισσότερα.

    Αν μάλιστα κάνουμε τα δικαστήρια να βγάζουν αποφάσεις εντός λίγων ημερών (ξέρετε, υπάρχει κάτι που λέγετε Η/Υ!) και να εκδικάζονται οι υποθέσεις εντός ενός έτους, τότε θα πλησιάσουμε ακόμα περισσότερο αυτό που ονομάζεται ΚΡΑΤΟΣ.

  14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/05/2013 09:57:03

    δεν εχετε καταλαβει οτι η κατρακυλα τωρα αρχιζει.να θυμισω 2-3 πραγματακια;
    ληξη κλαδικων συμβασεων,μετενεργειας,επιδοματων στον ιδιωτικο τομεα
    εφαρμογη νεου φορολογικου απο φετος
    συνεχιση χαρατσιου μεσω δεη
    -40% ο τζιρος των καταστηματων το πασχα
    κρατικα εσοδα μηδαμινα
    χρεωκοπημενα ασφαλιστικα ταμεια
    κατασχεσεις και πλειστηριασμοι για χρεη προς την εφορια
    ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ;
    εχετε καταντησει εμετικοι με την προπαγανδα σας

    • leak avatar
      leak @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/05/2013 10:59:20

      Σωστός ο Δημήτρης

    • euagelos avatar
      euagelos @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 09/05/2013 11:26:01

      Ωραίοι είναι! Θυμίζουν άλλες αξέχαστες εποχές, εξίσου "τιμημένες"! Για να μη ξεχνάει κανείς ότι αυτός ο τόπος έχει "βαριά κληρονομιά".

  15. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 09/05/2013 10:16:15

    Για να μην το κουράζουμε: Συμφωνώ με όλες τις κυρίες που έγραψαν παραπάνω (Γεωργία, EviT, B.Q) και τον "δημήτρης".
    Οι υπόλοιποι που συμφωνείτε με τον αρθρογράφο...

    • agathios avatar
      agathios @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 09/05/2013 13:37:20

      αμοιβαίο είναι...

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 09/05/2013 13:57:56

      +1000000000000000000000000000

  16. cresswell avatar
    cresswell 09/05/2013 10:19:52

    Ναι, έτσι είναι. Σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις, όσοι έχουν ακίνητη περιουσία, αποδίδει δεν αποδίδει κάτι, οσονούπω θα πληρώσουν μαζί ΦΑΠ 2011 & 2012 (με τα μέτρα του ΓΑΠ), χαράτσι του 2013 (και κάτι ψιλά από 2012), και προγραμματίζεται(!) ο εναιαίος φόρος ακινήτων για το 2014. Επίσης, την έκτακτη(!!!!) ειφορά του μεσοπρόθεσμου, και την ωραιότατη φορολογία που κατήρτισε ο Στουρνάρας πέρυσι.

    Ναι, γυρίζει το παιχνίδι. Για ποιον όμως δεν ξέρω. Τα ποσά που βεβαιώνονται δεν θα εισπραχθούν ποτε, αυτό είναι δεδομένο. Και δεν πρόκειται βέβαια να "κουρευτούν" ποτέ.

    Τι νόημα έχουν όλα αυτά που γράφει ο Αδέξιος Δεξιος. Θα ξαναβγεί στις αγορές μία χώρα με μη βιώσιμο χρέος και καταχρεωμένους τους πολίτες της.

    Ε, και;

  17. B.Q avatar
    B.Q 09/05/2013 10:29:09

    :-) Αφιερωμένο εξαιρετικά, πρός κάθε κατεύθυνση :
    h**p://www.youtube.com/watch?v=R5qXE3d64ro
    Η Αργώ-Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος Ποίηση : Άλκης Αλκαίος
    ''...Μην ψάχνεις το χρυσόμαλλο το δέρας
    Κολχίδα δεν υπάρχει τώρα πια ,
    παιχνίδια είμαστε της κάθε μέρας.
    Πάμε στον κόσμο υπέροχα μονάχοι,
    μ ένα παλιό τραγούδι χαρωπό.
    Το τραγουδάνε οι θαλασσομάχοι
    και λέει στο γλυκό του τον σκοπό,
    πως μάταιο ταξίδι δεν υπάρχει.''

    • nikias avatar
      nikias @ B.Q 10/05/2013 22:24:14

      Eξαιρετικό !
      Πού πας και τα ξετρυπώνεις όλα τα ωραία !

  18. blue nile avatar
    blue nile 09/05/2013 10:33:10

    Λίγο αισιόδοξη η ανάρτηση.
    Ότι γίνονται πολλά θετικά, γίνονται...
    Όμως είναι σα να περπατάμε εκεί που πρέπει να τρέχουμε.
    Να μου πείτε πάλι καλά σε σχέση με το βάλτο της περυσινής άνοιξης.
    Το μεγάλο στοίχημα για την κυβέρνηση παραμένει ένα.
    Ο περιορισμός της ύφεσης.
    Όλα τα άλλα όπως η έξοδος της χώρας στις αγορές όπου θα δανειοδοτείται με ψηλό επιτόκιο ή το πρωτογενές πλεόνασμα που βασίζεται στο ότι το δημόσιο δεν πληρώνει αυτά που πρέπει, μικρή σημασία έχουν.
    Γιατί όσο μεγαλώνει η ύφεση το δημόσιο θα έχει υστέρηση εξόδων, επιχειρήσεις θα κλείνουν, η καθημερινότητα για τον πολίτη θα γίνεται πιο αφόρητη και οι τράπεζες θα μπαίνουν μέσα περισσότερο λόγω της αύξησης των κόκκινων δανείων.
    Και προπάντων να μην έρθουν άλλα μέτρα που θα μειώσουν κι άλλο το ΑΕΠ ...
    Ίδωμεν...

  19. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 09/05/2013 10:35:03

    μόνο ένας τυφλός δε βλέπει τη διαφορά και τον εφιάλτη που ζούσαμε καθημερινά όταν γκρεμιζόταν το σύμπαν και καταστρεφόταν το κράτος κάθε 3 μήνες.
    ναι ακόμα δεν έχει περάσει στον πολίτη η στροφή που έγινε αλλά θα γίνει και αυτό, κάποτε πρέπει να καταλάβουμε πως η προσωπική μας ευημερία περνά απο την πρόοδο της χώρας

    • Apostolos Vlahos avatar
      Apostolos Vlahos @ Βούλα Ελευθεριάδου 09/05/2013 11:38:35

      Στο Στρουμφοχωριό ίσως. Στην πραγματικότητα που ζούμε όχι.

      • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
        Βούλα Ελευθεριάδου @ Apostolos Vlahos 09/05/2013 14:28:28

        μήπως θέλεις ένα δωράκι?

        • B.Q avatar
          B.Q @ Βούλα Ελευθεριάδου 09/05/2013 14:44:39

          Φοβού τα Στρουμφ και δώρα φέροντα..... :-)

          • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
            Βούλα Ελευθεριάδου @ B.Q 09/05/2013 16:54:24

            σωστά! :)

          • nikias avatar
            nikias @ B.Q 10/05/2013 22:25:13

            1000000000000000000000000++++++

    • mara M. avatar
      mara M. @ Βούλα Ελευθεριάδου 10/05/2013 03:06:26

      To κράτος καταστρεφόταν κάθε τρείς μήνες που έπρεπε να πάρουμε τις δόσεις με ωμούς εκβιασμούς και εκφοβισμούς θέλετε να πείτε, όταν χρειαστεί να πάρουν κι άλλα μέτρα να είστε σίγουρη πάλι το ίδιο έργο θα δούμε.
      "Η προσωπική ευημερία περνά απο την πρόοδο της χώρας"
      Πως ακριβώς με μισθούς 300 ευρώ, με εργασιακό μεσαίωνα, με ανεργία, λουκέτα στις επιχειρήσεις, διάλυση της υγείας,του κοινωνικού κράτους, των ασφαλιστικών ταμείων; Aν εσείς αυτό το λέτε ευημερία και πρόοδο εγώ λέω ότι πιάσαμε πάτο αν και θέλουμε λίγο ακόμα για να φτάσουμε ακριβώς εκεί τηρώντας τα μνημόνια που ψηφίσαμε: "H Eλλάδα πρέπει πλησιάσει το επίπεδο των βαλκανικών χωρών και αυτών της ανατολικής Ευρώπης".
      Καλή πρόοδο.

  20. Δρυς avatar
    Δρυς 09/05/2013 10:51:42

    Δε μπορούμε να κοιτάμε μερικώς τα δεδομένα. Χρειάζεται σφαιρική αντίληψη. Ναι, τα πράγματα είναι αυτά που αναφέρει ο Α.Δ., αλλά με τι κόστος; Αλλιώς να συγκρίνουμε και το τώρα με την Ελλάδα των Ολυμπιακών αγώνων του Σημίτη....ναι την περίοδο εκείνη της μεγάλης ισχυρής Ελλάδας, όπως επίσης της ρέμουλας και των δανεικών.

  21. φιδης avatar
    φιδης 09/05/2013 10:58:46

    Γυρίζει μόνο όταν οι πολίτες μιας χώρας ζουν καλύτερα, όχι όταν τα νούμερα είναι καλύτερα.

    Όταν το βιωτικό επίπεδο συνεχώς μειώνεται και με προοπτικές εντελώς δυσοίωνες προφανώς τίποτα δεν γυρίζει.

    Φυσικά γυρίζει για αυτούς που έχουν τα λεφτά τους στην Ελβετία και πλεόν θα μπορούν να στήνουν επιχειρήσεις με μισθούς το πολύ 300 ευρώ και ένα πολύ ευνοϊκό περιβάλλον...

  22. Α avatar
    Α 09/05/2013 11:11:33

    Ακόμα στο μήπως είμαστε;
    Για ν΄απαντήσεις σ΄αυτό, ας σκεφτεί κάποιος το ¨εφιαλτικό¨ σενάριο που θα κέρδιζε τις εκλογές ο Τσίπρας.
    Και ας υποθέσουμε ότι κατάφενε να σχηματίσει πολυκομματική κυβέρνηση (χλωμό!!!). Αυτή η κυβέρνηση θα ήταν πολυ… πολυ … πολυ κομματική, αν λάβει υπόψιν του κανείς τις πολυάριθμες συνιστώσες του, που η μία διαφωνεί με την άλλη, που δεν διστάζουν να διαφοροποιούνται δημόσια , να γελοιοποιούνται και να εξεφτελίζονται. Το αντιπαρέρχομαι και αυτό.
    Ας πάμε επί της ουσίας της πολιτικής – διαχείρισης της κρίσης.
    Εκεί ο ΜΕΓΑΛΟΣ παίκτης – τζογαδόρος θα …. έπαιζε ρέστα.
    Θα έσκιζε τα μνημόνια, θα τους κλείδωνε όλους τους δανειστές σ΄ένα δωμάτιο και δεν θα τους άφηνε να βγούν ούτε για κατούρημα …. (μπορεί και να τους μαστίγωνε) …. αν δεν έκαναν το χατήρι του Τσίπρα, δηλαδή αν δεν συμφωνούσαν να δίνουν τα λεφτά τους αλλά εδώ στην Ελλάδα, να τα ξοδεύουμε σε παχυλούς μισθούς, σε πολυδάπανα νοσοκομεία, πανεπιστήμια κλπ χωρίς ποιοτική προσφορά, και άλλα ευτράπελα του οικονομικού συστήματος του πρόσφατου παρελθόντος.
    Φαντάζεστε ότι μετά από αυτά, οι δανειστές θα κ@λωναν και θα μας έκαναν τα χατήρια, ή θα μας έδιωχναν κακείν κακώς ( χειρότερα απ΄ότι τον ΓΑΠ ατις Κάννες), θα σταματούσαν ή όχι τον δανεισμό, θα κλέιναν ή όχι την πρόσβασή μας στα κοινοτικά κονδύλια, εν τέλει θα είχαμε σήμερα ευρώ ή δραχμή;
    Επειδή οι απαντήσεις είναι προφανείς , δεν θα συνεχίσω.
    Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι είμαστε πολύ τυχεροί που σήμερα κυβερνάει ο Σαμαράς, που θα μας βγάλει από την κρίση μεθοδικά, με δυσκολίες και θυσίες αλλά θα μας βγάλει….
    Και να το θυμηθείτε, τον Σαμαρά θα τον γράψει η ιστορία με χρυσά γράμματα, αυτό δεν είναι ούτε υπερβολή ούτε φαντασίωση. Είναι απλός ρεαλισμός.

  23. George avatar
    George 09/05/2013 11:27:02

    Είναι νομοτελειακό ότι κάποια στιγμή θα γυρίσει. Η επιτυχία δεν κρίνεται στο αν θα γυρίσει αλλά στο πόσο γρήγορα θα ανέβει. Δηλαδή από τις επενδύσεις. Το αν θα βγει το Ελληνικό κράτος συμβολικά στις αγορές, γιατί πραγματικά για τουλάχιστον δεκαετία δεν παίζει, έχει να κάνει με την δυνατότητα δανεισμού των μεγάλων ελληνικών επιχειρήσεων που όμως είναι ήδη υπερχρεωμένες. Άρα επενδύσεις παίζουν μόνο απ' έξω και με ανύπαρκτο κράτος δικαίου και απίστευτη γραφειοκρατία δύσκολα θα έρθουν. Μήπως δεν ανέβει? ίσως είναι η πιο κρίσιμη ερώτηση.

  24. Geros avatar
    Geros 09/05/2013 11:40:32

    Συμφωνώ με τον αρθρογράφο , ο Σαμαράς μοιάζει να κατορθώνει αυτό που οι περισσότεροι από εμάς πριν ένα χρόνο έβλεπαν ως ακατόρθωτο.
    Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως , η χώρα γυρίζει σιγά σιγά σε μια πιο φυσιολογική κατάσταση αλλά υπάρχει μια μεγάλη μερίδα Ελλήνων που και εκείνη την προ κρίσης φυσιολογική κατάσταση την θεωρούσαν , καταστροφή , απίστευτη κρίση , διάλυση των πάντων και απόλυτη δυστυχία.
    Τώρα με το internet είναι εύκολο να ανατρέξει κανείς στις ειδήσεις που επικρατούσαν στα ΜΜΕ πριν μερικά χρόνια , θα ανακαλύψει ότι στις "παλιές καλές μέρες" η κοινωνία στέναζε , τα εργασιακά δικαιώματα καταργούνται , οι μισθοί ήταν πείνας , η κυβέρνηση έπαιρνε βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα, η νέοι αναφέρονταν ως χαμένη γενιά , ο κόσμος έβραζε από οργή , η αγορά έπεφτε , τα λουκέτα έπαιρναν μορφή επιδημίας , οι φοροεπιδρομές διαδέχονταν η μια την άλλη και τα παιδιά είχαν δικαίωμα να καταστρέφουν για μέρες την πρωτεύουσα της χώρας γιατί όπως μας ανέλυαν οι διαμορφωτές την κοινής γνώμης "δεν είχαν μέλλον".
    Σε πια φυσιολογική ζωή θα γυρίσουμε λοιπόν?
    Οι αγανακτισμένοι του σήμερα είναι οι αγανακτισμένοι του χτες , είναι οι μόνιμα αγανακτισμένοι!
    Και μέσα σε αυτό το site αυτοί οι σχολιαστές που αναλύουν πως έκανε το μνημόνιο την ζωή τους κόλαση έχω την αίσθηση ότι ζούσαν σε κόλαση και πριν το μνημόνιο. Δηλαδή για αυτούς δεν υπάρχει ανάκαμψη στον ορίζοντα.
    Είμαι σίγουρος ότι αν πάρουμε μια μια τις περιπτώσεις αυτών των ανθρώπων δεν θα βρούμε χειρότερες μοίρες από τους μη αγανακτισμένους , πολύ πιθανόν να έχουν το σπιτάκι τους , να είναι χωμένοι στην ασφάλεια που προσφέρει το δημόσιο και σε γενικές γραμμές δεν τους κόβω να είναι σε απόγνωση. Αν δούμε από τα σχόλια τους θα παρατηρήσουμε ότι πάντα ξέρουν κάποιον που περνάει χάλια ή πιστεύουν ότι ή κοινωνία γενικά περνάει χάλια , όχι αυτοί!
    Η δυστυχία λοιπόν είναι μέσα τους και θα μείνει μέσα τους και να πέσουν τα spreads ακόμα περισσότερο (θα λένε ότι οι κακές αγορές κάποια συνωμοσία κάνουν πάλι), και να πάει η ανεργία στο 7% (θα λένε ότι είναι δώρο άδωρο μιας και οι μισθοί είναι πείνας) , και να δοθούν αυξήσεις στις συντάξεις (εδώ συνήθως διαιρούν το ποσό στις μέρες του μήνα , π.χ. μια αύξηση 5% στις συντάξεις των 500 ευρώ γίνετε "μια ελεημοσύνη ογδόντα λεπτών την μέρα". Αντίθετα την όποια επιβάρυνση την υπολογίζουν σε ετήσιο επίπεδο , π.χ. μια επιβάρυνση φόρου 5% σε μηνιαίο εισόδημα 500 γίνετε "κλοπή τριακοσίων ευρώ τον χρόνο), και να ανεβεί στις 3500 μονάδες το χρηματιστήριο (θα λένε ότι ο καζίνο - καπιταλισμός κάνει πάλι party).
    Αυτός κατά την γνώμη μου είναι ο διχασμός που τελικά δεν πρόκειται να μας αφήσει να πάμε μπροστά. Μια μεγάλη μερίδα του λαού μας δεν θέλει να ακολουθήσει τον δρόμο που εμείς οι υπόλοιποι τον βλέπουμε σαν ανάπτυξη. Αναγκαστικά νομίζω θα πρέπει να ακολουθήσουμε και τον δικό τους δρόμο , θα είναι καταστροφικός κατά την γνώμη μου αλλά δεν βλέπω τρόπο να το αποφύγουμε.
    Δεν είναι δυνατόν σε δημοκρατίες να τραβάς τον λαό για πάντα να ακολουθεί δρόμους που δεν θέλει να πάει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Geros 09/05/2013 12:57:06

      Και λοιπον;Θα προσγειωθουν αποτομα.Θα ψηφισουν αυτον που νομιζουν οτι θα φτιαξει τα πραγματα και με το παραπανω βουλιαγμα θα τον βριζουν μετα.
      Υστερα απο οσα εγιναν με τον ΓΑΠ δεν εχει νοημα να λεμε τα ιδια.
      Το πολυ πολυ μας μενει ενας γυρος ακομη με τον Τσιπρα και μετα οι Ελληνες θα καταλαβουν οτι δεν δικαιουνται κατι παραπανω απο τους υπολοιπους λαους.Θα βγαλουν το σκασμο θελουν δε θελουν και θα καταλαβουν πως λειτουργει ο κοσμος.

      • B.Q avatar
        B.Q @ ψυχραιμια 09/05/2013 13:49:37

        ''Θα βγαλουν το σκασμο θελουν δε θελουν και θα καταλαβουν πως λειτουργει ο κοσμος.''
        Πές τε τα ψυχραιμια!!!!! Άντε από κει πέρα οι βρωμοδούλοι που κάνουν και τους δύσκολους. Με ένα ξεροκόμματο και το σκασμό. Σε λίγο να δείτε, θα καταφέρουμε να έρθουνε προς το ...σχιστό και τα μάτια τους!
        Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά όμως..... :-)

      • Geros avatar
        Geros @ ψυχραιμια 09/05/2013 14:13:35

        Αυτό λέω και εγώ , μας μένει ένας γύρος με Τσίπρα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα κρατήσει ένα-δυο χρόνια μόνο.
        Όπως μας έχει δείξει το παράδειγμα της Βενεζουέλας (αλλά και η Ελλάδα του Αντρέα) το μοντέλο του Σοσιαλιστικού Λαϊκισμού μπορεί να πάει μακριά.
        Εκτοξεύεται ο πληθωρισμός? πετάς ένα "ξένα κέντρα επιβουλεύονται την χώρα μας" και οι χαχόλοι το καταπίνουν , δεν τα θυμάσαι?

        • B.Q avatar
          B.Q @ Geros 09/05/2013 14:42:13

          Δε λέτε αυτό. Λέτε τελείως ...άλλο εσείς. Δεν ''σας'' μένει απλά ένας ακόμη γύρος. (Γύρος χοιρινός, μπορεί.... ) :-). Η ζωή, που αδυνατείτε να καθυποτάξετε φασιστικά ''σας'' προκαλεί, αλλά δε γίνεται να ανταποκριθείτε, γιατί μιλάτε άλλη γλώσσα από το αύριο.
          Προσπαθείτε να ερμηνεύσετε το παρόν και να ....προβλέψετε το μέλλον, κολλημένος σαν πεισματάρης ...Γέρων, στο ΠΑΡΕΛΘΟΝ !!!!
          Ε, θα χάσετε!! Δεν έχετε απολύτως καμία τύχη.
          Υπομονή.....

          • Geros avatar
            Geros @ B.Q 09/05/2013 15:09:46

            Αν μιλούσατε λιγότερο παραληρηματικά θα είχα καταλάβει τι θέλετε να πείτε και θα σας απαντούσα.
            Έχω αρχίζει να πιστεύω ότι από ένα σημείο της μέρας και μετά τα τσούζετε , για αυτό άλλα σχόλια σας βγάζουν νόημα και άλλα όχι.
            Άνθρωπος που αποκαλεί τον άλλο .... αντιλαϊκό λαϊκιστή είναι δυνατόν να μην είναι τύφλα?

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 09/05/2013 16:06:58

            Άλλη μία βολική-παρανοϊκή-επιθετική ''εξήγηση'' , που μόνο εσείς και 2-3 άλλοι ομοϊδεάτες σας εδώ μέσα, επιλέγετε ως ...απέλπιδα άμυνα. Χαμένοι εντελώς στην κοσμάρα σας!!βΜην το..παλεύετε όμως άδικα, δεν πρόκειται να ...καταλάβετε τίποτε, γιατί ανήκετε ψυχή τε και σώματι ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ!! : -)
            Αν είστε (που είστε), κακόμοιρος Νεοφιλελεύθερος, είστε και αντιλαϊκός λαϊκιστής κι ας χτυπιέστε όσο θέλετε. Σταματήστε να ακούτε επί τέλους το γιατρό !! Πιείτε και καμιά ρακή (εκτός προγράμματος), για να στανιάρετε!!! :-)

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 09/05/2013 16:09:34

            Πιείτε ρακή !!! Είναι φάρμακο. Μην τον ακούτε το γιατρό. Θα σας βοηθήσει ν΄αντιληφθείτε αυτά που ΔΕΝ αντιλαμβάνεστε ως...ξενερουά!! :-)

          • Geros avatar
            Geros @ B.Q 09/05/2013 17:33:36

            ΕΙΜΑΙ! ΕΙΜΑΙ! Σταματήστε και γίνομαι και αντιλαϊκός λαϊκιστής και χιονοδρόμος στην Σαχάρα και κουλός καλαθοσφαιριστής.
            Έλεος!

            Υ.Γ. Ρακί λοιπόν , respect! Εγώ σας είχα για τίποτα γλυκερά γυναικεία .....

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 09/05/2013 20:43:17

            Eίδατε πόσο ...λάθος με μετράτε :-) ?? Θαύμα!! Θαύμα!! Η ρακή και κουλούς (σαν εσάς) ανασταίνει!!!

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 09/05/2013 20:46:21

            @ Geros, για να μαθαίνετε, έστω και στα...γεράματα : ''Ρακή = Παραδοσιακό πιοτό της Κρήτης που παράγεται με απόσταξη σταφυλιών που έχει προηγηθεί αφαίρεση του μούστου ή στο πατητήρι ή με μηχανικό τρόπο. Είναι αλκοολούχο άχρωμο ποτό 19-23 και 24 ακόμα βαθμών. Κακώς σε πολλά γλωσσάρια κρητικά γράφεται με γιώτα (ρακί), δεν είναι το ρακί αλλά η ρακή. (φρ.) Έλα να πιούμε μια ρακή.''

          • Κυθήριος Τ. avatar
            Κυθήριος Τ. @ Geros 09/05/2013 21:58:41

            Στά Κύθηρα τή λέμε καί τσιπούρα καί ἡ 24άρα εἶναι ὅ,τι πρέπει!

        • B.Q avatar
          B.Q @ Geros 09/05/2013 14:59:25

          '' Δεν είμαι σίγουρος ότι θα κρατήσει ένα-δυο χρόνια μόνο.....'' Μετά όμως, καλή ψυχή ! :-)

    • B.Q avatar
      B.Q @ Geros 09/05/2013 13:16:10

      Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια και οι τρελά βολεμένοι κι επιλεκτικά μύωπες, πάντα θα λαλούν παράφωνα και θα χορεύουν τρεκλίζοντας καλώντας τους μη ...συναισθανόμενους την ευτυχία που ξεχειλίζει από παντού τριγύρω :-) να συμμετάσχουν στη γιορτή, άλλες φορές παραληρώντας και άλλοτε κατηγορώντας τους οτι ''Η δυστυχία είναι μέσα τους και θα μείνει μέσα τους '', ας παρακολουθήσουμε ένα πολύ χρήσιμο βίντεο που συνοψίζει τα δεδομένα, ώστε να αποδειχτεί ποιός τελικά προσπαθεί (ανεπιτυχώς) να κοροϊδέψει, ποιόν :
      3 χρόνια Μνημόνια κοινωνικής καταστροφής (Δημοσιεύθηκε στις 23 Απρ 2013)
      h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aWzNNUoVZvE#!

      • foros1 avatar
        foros1 @ B.Q 09/05/2013 13:54:16

        ακριβως! τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
        ασε τους βολεμενους να αλληλοσυγχαιρονται μεσα στην εικονικη τους πραγματικοτητα...

        • Geros avatar
          Geros @ foros1 09/05/2013 15:00:52

          @foros1
          Εσύ ένα πουλάκι μου είπε ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος εκπαιδευτικός.
          Δηλαδή ανήκεις στους εξαθλιωμένους εσύ?
          Άλλος ένας επαγγελματίας αγανακτισμένος (βολεμένος μέχρι τα μπούνια) εμφανίστηκε!
          Σας ξετρυπώνω έναν έναν ατιμούλικα!

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 09/05/2013 17:14:31

            Φοβερός πραγματικά. Τίποτε δεν σας ξεφεύγει εσάς Γέροντα!! Που να ήσασταν και 45 χρόνια νεότερος! Τύφλα να ΄χε ο Γκέμπελς μπροστά στο μεγαλείο σας!!

          • akenaton avatar
            akenaton @ B.Q 09/05/2013 17:20:13

            Μάλλον δεν πρόκειται για τον αυθεντικό Γέρο αγαπητή βασίλισσα! Δεν είναι το στυλ του αυτό!

          • Geros avatar
            Geros @ akenaton 09/05/2013 17:51:39

            Όχι , εγώ ήμουνα.

            Έχω βαρεθεί πια όλες αυτές τις δακρύβρεκτες ιστορίες για εμάς τους βολεμένους που δεν μπορούμε να καταλάβουμε τον πόνο της κοινωνίας.
            Ξέρεις τι κατάλαβα? Υπάρχει και δυστυχία και πόνος και απόγνωση που έφερε η κρίση μεν αλλά η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που λένε τις δακρύβρεχτες ιστορίες ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ.
            Ο νέος που μάχεται για την επιβίωση καθημερινά κάνοντας δουλειές του ποδαριού τις περισσότερες φορες ανασφάλιστος δεν κλαίγεται! Μάχεται!
            Ο πενηντάρης που απολύθηκε και στην ηλικία του δεν μπορεί να βρει καμία δουλειά και τα παιδιά του είναι ακόμα εξαρτημένα από αυτόν δεν κλαίγεται! Μάχεται!
            Ποιος μας έχει πεθάνει στην κλάψα?
            Ο δημόσιος υπάλληλος , ο εισοδηματίας , ο φαρμακοποιός που του κόψαν δυο προνόμια και κάνει λες και τον σφάζουν , ο ιδιοκτήτης φούρνου ...

            Αυτοί που με την ΚΛΑΨΑ πέτυχαν ότι πέτυχαν ΚΛΑΙΝΕ.
            Αυτοί που με ΑΓΩΝΑ πέτυχαν ότι πέτυχαν ΜΑΧΟΝΤΑΙ.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Geros 09/05/2013 19:42:31

            Κατάλαβα! Αγανακτήσατε κι εσείς αγαπητέ μου! Δεν έχετε κι άδικο, το είχα πάθει κι ελόγου μου στην πλατεία της πόλης μου με τους "αγανακτισμένους". Λόγω μικρής κοινωνίας, όλοι ξέραμε ότι μάλλον βολεμένοι - ξεβολεμένοι ήταν παρά πραγματικοί αγανακτισμένοι που είχαν πραγματικό πρόβλημα επιβίωσης. Όλες οι ΔΕΚΟ, καθηγητές, δάσκαλοι, ΔΥ, εκεί παρόντες σε ημερήσια βάση. Άνεργος; Άπορος; Καταστραμμένος μικρομεσαίος; Σπάνιο πράγμα για την πλατεία, κυριολεκτικά εξωτικό πτηνό!

          • Περικλής avatar
            Περικλής @ Geros 09/05/2013 19:58:40

            ++++

          • Κυθήριος Τ. avatar
            Κυθήριος Τ. @ Geros 09/05/2013 22:01:49

            Ἐξαρτᾶται τήν πλατεία ἀγαπητέ Akenaton...

          • ΠΑΛΛΗΞ avatar
            ΠΑΛΛΗΞ @ Geros 10/05/2013 05:09:23

            ΕΤΣΙ Geros! ΠΟΝΑΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ..ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ

          • γελωτοποιος avatar
            γελωτοποιος @ Geros 10/05/2013 16:42:27

            ακριβως γεροντα!!!!!!!!
            μονο στην κλαψα βρισκουν λογο υπαρξης..

          • B.Q avatar
            B.Q @ akenaton 09/05/2013 17:56:03

            Αγαπητέ μου Ακενατών, είναι ο ...γνωστός σ' εμένα Γέρων, με τον οποίον ανταλάσσουμε ενίοτε...φιλοφρονήσεις :-) !! Καλό σας απόγευμα ....

      • Geros avatar
        Geros @ B.Q 09/05/2013 14:07:55

        Εσείς μου έχετε πει για τον εαυτό σας ότι δεν είσαστε άνεργη αλλά δουλεύετε (Ο Θεός να την κάνει δουλειά όλη μέρα στο antinews είσαστε και ποιος ξέρει σε πόσα άλλα site) από το σπίτι. Δηλαδή και εσείς βολεμένη είσαστε , το 90% των εργαζομένων θα θεωρούσαν ότι τους έπεσε το ΛΟΤΤΟ αν δούλευαν όπως εσείς , να μην μιλήσω για τους ανέργους ....
        Είσαστε και εσείς λοιπόν μια ΔΗΘΕΝ δυστυχισμένη και επαγγελματίας αγανακτισμένη.
        Και καλά να δεχτώ ότι είσαστε ευαίσθητη ψυχή (ποιητής Φαμφάρας γαρ ...) και δυστυχείτε με την δυστυχία γύρω σας , μπορείτε να μου πείτε στον κοινωνικό σας περίγυρο ποιοι είναι οι δυστυχισμένοι και πως δυστύχησαν να το συζητήσουμε?

        • B.Q avatar
          B.Q @ Geros 09/05/2013 14:54:32

          Βρε Γέροντα, δε βαρεθήκατε να λέτε όλο τα ίδια και τα ίδια; Όλο λάθος....μαντεψιές είσαστε όταν βολεύει να υποθέσετε το ....status του διαφωνούντα μαζί σας! Η δουλειά μου πραγματοποιείται μέσω PC. Συγνώμη που έχω ευχέρεια χρήσης και σας απογοητεύω. Να σας πληροφορήσω δε, αν δεν υπέπεσε στην αντ΄ληψή σας (όλο Πρετεντέρη, Τρέμη και κ.Μπάμπη πια), οτι υπάρχουν εργαζόμενοι στον Ιδ.Τομέα ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ επί πολλούς-πολλούς μήνες. Τα λοιπά αστεία που περιγράφετε από αδιαντροπιά και εγωπάθεια σχετικά με τη δυστυχία των συνανθρώπων σας, που σας ενοχλεί ακόμη και να σας τη θυμίζουν, δε θα τα σχολιάσω, γιατί μιά χαρά σας χαρακτηρίζουν. Περαστικά.
          Ου γαρ έρχεται μόνον! :-)

          • B.Q avatar
            B.Q @ B.Q 09/05/2013 15:30:24

            Α! Κι επειδή η υπερβάλλουσα αλαζονεία σας (και όχι μόνον) σας εμποδίζει να αντιληφθείτε τα αυτονόητα, στο Φαρισαϊκό ερώτημά σας : ''μπορείτε να μου πείτε στον κοινωνικό σας περίγυρο ποιοι είναι οι δυστυχισμένοι και πως δυστύχησαν να το συζητήσουμε?'', δεν χρειάζονται και πολλές εξηγήσεις. Όταν ένας εργαζόμενος απολέσει την εργασία του (την μόνη πηγή εσόδων του) και οι πιθανότητες εξεύρεσης νέας εργασίας είναι ακριβώς ίσες με αυτές που έχει να ταξιδέψει στο διάστημα, απλή η συνταγή της δυστυχίας που ο νους σας δεν...χωρά!! Μπέρδεμα;

          • Geros avatar
            Geros @ B.Q 09/05/2013 17:53:53

            Δεν μάντεψα τίποτα , εσείς το έχετε πει , τώρα όμως που μάθαμε για την αγάπη στο ρακί κατανοούμε ....

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 09/05/2013 21:08:20

            ‘Εστω ΚΑΙ στα γεράματα, πείτε το και πιείτε το ΣΩΣΤΑ! Πόσο ξενέρωτος πια!!!! Γνήσιος…Νεοφιλελεύθερος χλεχλές! :-)

          • B.Q avatar
            B.Q @ B.Q 09/05/2013 21:09:58

            Η Ρακή. Όχι ''το'' ρακί....
            Κι εμείς επιβεβαιώσαμε τη στέρηση που σας σημάδεψε....

          • GO avatar
            GO @ B.Q 10/05/2013 09:49:39

            Κι αν επιμένετε στο ηλικιακό, κάντε χρονικό συνδυασμό και αφιερώστε του την πρώτη εκτέλεση:
            www.youtube.com/watch?v=nSmpbGHe8oE

            ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΡΟΣΟΧΗ!!!:
            Μην αναμείξετε στα γράμματα της λέξης του τίτλου κάποιο δίψηφο φωνήεν, που μπορεί να δημιουργήσει παρεξηγήσεις.

          • GO avatar
            GO @ GO 10/05/2013 11:46:33

            Προηγείται το σχόλιο:
            Πού τα βλέπετε τα γεράματα;
            Για αφιερώστε του το ακόλουθο www.youtube.com/watch?v=QdBrm7enBNM

          • GO avatar
            GO @ GO 10/05/2013 13:19:35

            Ε, τι σχέση έχει η πρότασή σου, με θέματα ηλικιακά; Με γέρο
            ή μπαμπ(ου)ίνο;

          • B.Q avatar
            B.Q @ GO 10/05/2013 17:57:20

            Η πρότασή μου, έχει και παραέχει απόλυτη σχέση, με όλους όσους ψυχοπνευματικά ΔΕΝ γερνούν ποτέ!

      • Οίστρος avatar
        Οίστρος @ B.Q 09/05/2013 22:55:59

        +1000.000.000.000 , ειδωλοκλάστη !

        • ειδωλοκλάστης avatar
          ειδωλοκλάστης @ Οίστρος 10/05/2013 12:56:59

          Σάς μερσώ μπιέν.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Geros 09/05/2013 14:31:07

      Καταπληκτικό το σχόλιό σας! Τα έχω σκεφθεί πολλές φορές κι εγώ αυτά. Είμαι όμως λίγο πιο αισιόδοξος αυτή τη φορά, για τους εξής λόγους: Πρώτον, στα χρόνια του Μνημονίου, σε αντίθεση με παλιότερα, η γκρίνια είχε πραγματική βάση. Αρα, σήμερα ίσως και να γίνει αισθητή η βελτίωση. Δεύτερον, οι χαμηλές δημοσκοπικές επιδόσεις του Τσίπρα δείχνουν ότι ο κόσμος είναι σαφώς πιο ώριμος από ό,τι το 2009 ή το 1981. Τρίτον, η βελτίωση θα είναι τόσο μεγάλη (κατά την δική μου προσωπική εκτίμηση), που θα είναι αδύνατον να μην έχει ηχηρή αντανάκλαση στα προσωπικά οικονομικά του καθενός μας, όταν θα μεταφερθεί από τους αριθμούς στην πραγματική οικονομία.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Geros 11/05/2013 11:36:18

      Αγαπητέ Γέρο,
      Φούσκα ήταν η προ κρίσης "φυσιολογική κατάσταση". Τρισάθλια φούσκα, με πολύ αέρα, με λεπτό πλαστικό. Μη διατηρήσιμη, όπως όλες οι φούσκες.
      Ακριβώς, "καταστροφή , απίστευτη κρίση , διάλυση των πάντων και απόλυτη δυστυχία".
      Η τρόμπα μας έφερε εδώ. Δηλαδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς που ψηφίζαμε τους "τρόμπες". Που όχι μόνον αυτοηδονίζονταν, αλλά πέρασαν έτσι πολύ καλά. Και μερικοί άλλοι περνουν ακόμα και τώρα καλυτερα.
      Ποτέ ξανά "χρυσές" δεκαετίες 1990 - 2008, που μεταξύ των άλλων γεννούν και "Χρυσά αυγά".

  25. Ρηνα avatar
    Ρηνα 09/05/2013 12:27:11

    1) Το στοιχημα ηταν η πτωχευση να ειναι συντεταγμενη για να αποφευχθουν σε μια Ευρωπαϊκη χωρα οι ακροτητες της Αργεντινης και ο κλυδωνισμος του ευρω.
    Αυτο μεχρι στιγμης επετευχθη, αλλα το βουλιαγμα στη κινουμενη αμμο συνεχιζεται...
    2)Αν σταματησουν οι λαμογιες και παταχθει η φοροδιαφυγη των εχοντων και τα εσοδα διοχετευθουν στη σωστη κατευθυνση στηριξης, μπορει και να γυρισει το κλιμα, ακομα τιποτα προς αυτη τη κατευθυνση , γι αυτο και οι περισσοτεροι δεν καταλαβαν κανενα γυρισμα.
    3)Το να πιασουμε περισσοτερο πατο και να θεωρηθει οτι ο Σαμαρας κυβερνησε 2 χρονια, εγινε πρωθυπουργος, παμε γι αλλα και να παραδοσει την εξουσια, δεν μου λεει απολυτως τιποτα.
    4}Ολα πρεπει παραλληλα να κυλησουν ομαλα στη γειτονια μας γιατι ενας ασταθμητος παραγοντας εμας θα μας καταντησει φτερο στον ανεμο...

  26. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 09/05/2013 13:06:29

    Αδέξιε δεξιέ,
    Χριστός Ανέστη.
    Πιστεύω στις καλές προθέσεις του Σαμαρά και στον τιτάνιο αγώνα που κάνει.
    Όμως τα παιδιά μου όπως και χιλιάδες άλλα αυτό το Πάσχα το πέρασαν πολύ φτωχικά όταν πολλές οικογένειες αρπακτικών, λαμόγιων και φοροφυγάδων γύρω τους δεν ήξεραν που να πρωτοσκορπίσουν τα κλεμμένα χρήματά τους και έπιναν στην υγειά των κορόιδων.
    Δεν έχει αποκατασταθεί το αίσθημα δικαίου στην κοινωνία.
    Είμαστε πολλοί αυτοί που δε φάγαμε κι όμως πληρώνουμε τη νύφη.
    Δυστυχώς.

  27. Bohemian avatar
    Bohemian 09/05/2013 13:26:37

    στο 27% η ανεργία
    65% στους νέους
    όντως, άρχισε να γυρίζει
    locomondo κατάσταση

  28. el greco avatar
    el greco 09/05/2013 13:43:26

    Η λήξη της μετενέργειας φέρνει (μετά τον Μάιο) κατάρρευση των ήδη μειωμένων μισθών στον ιδιωτικό τομέα.Τίποτα δεν γυρίζει ,ο τροχός έχει κολλήσει στο σημείο που την "πληρώνει" ο φτωχός.

  29. Σπορέας avatar
    Σπορέας 09/05/2013 14:46:54

    Σημερινό άρθρο της "Δημοκρατίας".

    ΧΘΕΣ κυκλοφόρησαν οι «Financial Times» με ένα άρθρο που λέει ότι «το ελληνικό δράμα δεν θα έχει happy end». Επειδή οι κυβερνήσεις που διαχειρίστηκαν την κρίση επέλεξαν να ισοπεδώσουν τη μεσαία τάξη και να αφήσουν τους έχοντες και κατέχοντες στο απυρόβλητο!

    Στοιχηθείτε κύριοι...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Σπορέας 09/05/2013 15:45:11

      Ας μάθουμε να διαβάζουμε πίσω από τις γραμμές του διεθνούς τύπου.

      Οι FT πρωτοστάτησαν στις συκοφαντίες κατά της Ελλάδος επί ΓΑΠ. Αυτό δείχνει και ποιου είδους συμφέροντα εξυπηρετούν. Δεν θα ήταν λογικό να αλλάξουν στρατόπεδο και τακτική.

      Κάνουμε το λάθος να θεωρούμε αυτά τα διεθνή έντυπα ως εξ ορισμού δήθεν "έντιμα". Καθόλου δεν είναι έτσι. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι η κατάσταση είναι χειρότερη ακόμη και από τον ελληνικό τύπο, διότι εκεί σε ξεγελάει μια τεράστια σοβαροφάνεια.

      Προς το παρόν, αυτοί που "στοιχίζονται" είναι οι ξένοι αγοραστές στο ελληνικό χρηματιστήριο, που προφανώς έχουν διαφορετική άποψη από τους Financial Times και ρισκάρουν μάλιστα τα χρήματά τους για να το επιβεβαιώσουν.

  30. panos avatar
    panos 09/05/2013 15:08:11

    Οσο η πολιτικη ελιτ προκειμενου να διατηρησει το πελατειακο κρατος αλωβητο,εχει βρει την ευκολη λυση της μειωσης μισθων και συνταξεων και της υπερφορολογησης των ακινητων,ενω δεν εχει να προτεινει καποιο πλανο αναπτυξης βασισμενο στην πραγματικοτητα κι οχι σ' εκθεσεις ιδεων,μαλλον δεν γυριζει..

  31. Διογένης avatar
    Διογένης 09/05/2013 15:32:08

    Καταρχάς δεν αρχίζει να γυρίζει, έχει ήδη γυρίσει, για όσους γνωρίζουν τι συζητιέται πίσω από τις πόρτες στα διεθνή χρηματοπιστωτικά κέντρα. Επίσης, να ενημερώσω τον αγαπητό αρθρογράφο, ότι το spread από την ώρα που έγραψε το άρθρο του κατέβηκε άλλες 10 μονάδες και είναι ήδη στις 815,4 μονάδες, σύμφωνα με την ιστοσελίδα kerdos.gr (ενημέρωση ιστοσελίδας: 1:48 μ.μ., πιθανότατα εννοεί ώρα κεντρικής Ευρώπης). Θα πέφτει συνέχεια, διότι τώρα δόθηκε το "σύνθημα" και ποιο το πιάνει...

    Δεύτερον, τα νούμερα των οικονομικών δεικτών δημοσιονομικής προσαρμογής είναι εντυπωσιακά, και μάλιστα εν μέσω ύφεσης, που μειώνει κατακόρυφα τα δημόσια έσοδα και αυξάνει επίσης κατακόρυφα τις κοινωνικές δαπάνες. Τα περί "στάσης πληρωμών" του κράτους, χάρη στην οποία δήθεν ανακάμπτει είναι για τους επαγγελματίες γκρινιάρηδες: Στάση πληρωμών έχουμε από το 2010 και τα νούμερα ήταν απελπιστικά. Τώρα έχουμε πάλι κάποια (αρκετά μικρότερη) στάση πληρωμών στα όσα έχουν να πληρώνονται για το 2013 (τα μόνα που επηρεάζουν το φετεινό έλλειμμα), αλλά τα νούμερα είναι πολύ καλύτερα. Άρα, βελτίωση υπάρχει και είναι ανεξάρτητη από την στάση πληρωμών. Μάλιστα, τόσο μεγαλύτερη είναι η βελτίωση, όσο μικρότερη είναι η στάση πληρωμών σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.

    Τρίτον: Περί λήξεως μετενέργειας και ρυθμίσεων συλλογικών συμβάσεων κλπ. Καμία επιχείρηση που πηγαίνει καλά δεν αφήνει δυσαρεστημένο οικονομικά-μισθολογικά το προσωπικό της. Αυτό είναι βασική αρχή του καπιταλισμού και μας το εξήγησε από την δεκαετία του 1920 ο Φορντ γιατί συμβαίνει - διότι πολύ απλά ήθελε, χρειαζόταν καταναλωτές για τα αυτοκίνητά του και αυτό δεν γινόταν με μισθούς πείνας. Οι Συλλογικές Συμβάσεις, μετενέργειες και όλα αυτά τα περίεργα ήταν τρόποι για να αμείβεται ο Έλληνας εργαζόμενος πέρα από την πραγματική παραγωγικότητά του. Δεν υπήρχε τίποτα χειρότερο, κατά τη γνώμη μου, από αυτό και ένα από τα ελάχιστα καλά του Μνημονίου ήταν ότι κατήργησε αυτές τις ρυθμίσεις που στρέβλωναν και στρεβλώνουν ακόμη σοβαρά την αγορά εργασίας και την διάθεση των Ελλήνων εργαζομένων να εργαστουν σοβαρά και με αποτέλεσμα. Εργαζόταν σοβαρά οι άνθρωποι από φιλότιμο και μόνον και όχι επειδή είχαν υποχρέωση. Πατούσαν πάνω στα "δικαιώματά τους" που ήταν αρκετά αναντίστοιχα με τις υποχρεώσεις τους. Δεν είναι από νεοφιλελευθερισμό που το βλέπω έτσι, είναι καθαρά λόγω της αναντιστοιχίας δικαιωμάτων-υποχρεώσεων των εργαζομένων. Προσωπικά είμαι χαρούμενος που καταργούνται. Φθάνουμε στο σημείο καμπής που λέει "ο μη εργαζόμενος μηδέ εσθιέτω", που θα κακοκαρδίσει αρκετούς που δεν πολύ-εργάζονταν και έτρωγαν όσο αυτοί που εργάζονταν σκληρά. Οι τελευταίοι, βασικά, δεν έχουν να φοβούνται τίποτε. Τα αφεντικά αγαπάνε πάντοτε και στο τέλος αναγκάζονται να καλοπληρώσουν για να τους κρατήσουν όλους αυτούς που εργάζονται σκληρά.

    Τέταρτον: Υπάρχει το βασικό επιχείρημα ότι η βελτίωση δεν έχει περάσει στην πραγματική οικονομία. Αυτό είναι βέβαια αλήθεια κατά 95% (μόνον κατά 95% και όχι κατά 100%, διότι υπάρχει ήδη μια μικρή βελτίωση και στην πραγματική οικονομία), αλλά θα ήταν παράλογο και αντικειμενικώς αδύνατον, η βελτίωση των αριθμών να περνούσε με τη μία στην πραγματική οικονομία. Ως προς αυτό το επιχείρημα, που είναι το πιο σοβαρό από όλα, ισχύουν τα ακόλουθα:

    α) Καμία βελτίωση στην πραγματική οικονομία δεν είναι δυνατή μέσα στα μνημονιακά πλαίσια, χωρίς την βελτίωση των αριθμών. Πρέπει να βελτιωθούν οι αριθμοί για να μειωθούν πρώτα κάτοιοι εξοντωτικοί φόροι και να αρχίσουν μετά να αποκαθίστανται σταδιακά και ορισμένες σοβαρές αδικίες, από αυτές που έφεραν πολλούς ανθρώπους στο "αμήν". Τίποτε δεν γίνεται χωρίς βελτίωση των αριθμών. Άρα, μετά συγχωρήσεως, βγάλτε το σκασμό όσοι γκρινιάζετε για την βλετίωση των αριθμών, διότι χωρίς αυτό δεν περπατάει τίποτε.

    β) Μια συνεπής αντιμνημονιακή πολιτική θα είχε πολύ καλύτερα αποτελέσματα και το επεσήμανε τελευταία ακόμη και ο γνωστός Γερμανός "σοφός" Χανς Βέρνερ Ζιν. Δυστυχώς το πολιτικό προσωπικό και η οικονομική ελίτ της χώρας, αλλά και μεγάλο μέρος των πολιτών, δεν ήταν διατεθειμένοι να εφαρμόσουν μια πολιτική ανοικτής κήρυξης χρεωκοπίας και ίσως επιστροφής στην δραχμή. Εκ των υστέρων, πολλοί συμπολίτες μας το βλέπουν ίσως διαφορετικά. Αλλά τότε, τον Μάιο του 2010, τα πράγματα ήταν λιγότερο σαφή και ο ΓΑΠ δυστυχώς ήταν μακράν πρώτος στις δημοσκοπήσεις, μαζί με το ΠΑΣΟΚ. Και όλα τα ΜΜΕ τον στήριζαν στην καταστροφική επιλογή του Μνημονίου.

    γ) Από την στιγμή που για όποιους λόγους δεν έγινε επί της ουσίας εφικτή η αντιμνημονιακή πολιτική, η πολιτική βελτίωσης των αριθμών καθίσταται, λοιπόν, η μόνη οδός για την βελτίωση της πραγματικής οικονομίας. Αυτό, θα μου πείτε, το ακούμε από το 2010, το απάνεμο λιμάνι του ΓΑΠ κλπ. Όμως δεν είναι το ίδιο. Την ίδια πολιτική των περικοπών κλπ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι εφάρμοζαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις Παπανδρέου και Παπαδήμου, όμως δεν είχαν τα ίδια αποτελέσματα. Γιατί; Μα διότι ήταν και οι δύο κυβερνήσεις χρεωκοπίας. Ο μεν ΓΑΠ μισούσε την Ελλάδα και τους Έλληνες και ηδονιζόταν να συκοφαντεί την χώρα για να εξυψώνει το ποταπό του εγώ, ο δε Παπαδήμος τον πήραν για να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά και την έκανε άχρωμα και άοσμα, χωρίς να προσφέρει ποτέ το παραμικρό στην χώρα. Έμεινε, λοιπόν, η ατμόσφαιρα χρεωκοπίας και ήττας της περιόδου Παπανδρέου.

    δ) Με τον Σαμαρά τα πράγματα άλλαξαν από την πολύ αρχή. Υπήρξε αίσθηση σταθερότητας, κυβερνητικής και οικονομικής, που άρχισε νωρίς να φέρνει καρπούς. Και οι άλλοι υποτίθεται ότι εφάρμοζαν το Μνημόνιο, αλλά με κουτοπονηριές διάφορες προσπαθούσαν να κοροϊδέψουν τους ξένους, με αποτέλεσμα την περαιτέρω μείωση της αξιοπιστίας της χώρας. Αυτό που ο ΓΑΠ καταβαράθρωσε σε επτά μόλις μήνες από τότε που ανέλαβε την εξουσία, ο Σαμαράς βήμα βήμα το επανακτά και μάλιστα πολύ αποτελεσματικά. Όταν είδε ότι δεν υπήρχε σοβαρό περιθώριο επαναδιαπραγμάτευσης των όρων του Μνημονίου, δεν έπιασε τις κουτοπονηριές των Πασόκων, αλλά κατάλαβε ότι η μόνη του επιλογή ήταν να κάνει έντιμα ό,τι του λένε οι δανειστές. Αυτό πραγματικά άλλαξε την εικόνα αξιοπιστίας της Ελλάδας. Και εκτός των άλλων, του έδωσε την δυνατότητα να τους πείθει και για πράγματα, που παλιότερα ήταν αδύνατον να πεισθούν. Ας θυμηθούμε μόνον ότι υπήρχε μνημονιακή υποχρέωση για αποχώρηση πολύ περισσότερων Δημοσίων Υπαλλήλων. Το ότι αυτό άλλαξε σε ένα σχεδόν συμβολικό αριθμό αποχωρήσεων και μάλιστα όχι από τον στενό, αλλά από τον ευρύτερο δημόσιο τομέα (όπου τυπικώς δεν ισχύει η μονιμότητα) αποτελεί σοβαρή επιτυχία του Σαμαρά, που καθόλου δεν έχει προβληθεί προς τα έξω.

    ε) Σταδιακά αποκαθίστανται οι χρηματοδοτικές ροές προς την οικονομία. Αυτό είναι αποτέλεσμα της ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ, που αποκαθιστά σταδιακά η πολιτική Σαμαρά. Χρηματοδοτικές ροές σημαίνει α) λιγότερα φέσια, άρα λιγότερη διάχυση της κρίσης, β) περισσότερες επενδύσεις, άρα περισσότρες θέσεις εργασίας, σήμερα κακοπληρωμένες, αύριο πιο καλοπληρωμένες, γ) δημιουργία νέου χρήματος, άρα, περισσότερου πλούτου και ακόμη περισσότερης βελτίωσης των δημοσίων οικονομικών.

    στ) Το κυριότερο όλων, είναι ότι η βελτίωση των αριθμών καθιστά ορατή την επιστροφή της χώρας στις αγορές, άρα, την ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ και την λήξη της ομηρίας της χώρας από τους δανειστές, των γνωστών εκβιασμών πριν από την κάθε δόση και την αγωνία για το πού και πόσο μακριά μπορεί να οδηγήσει η υποτέλεια της χώρας. Όλους τους αντιμνημονιακούς, δεν ήταν οι οικονομικές περικοπές και η φορολογία που μας ενοχλούσαν τόσο, αλλά οι συνθήκες υποτέλειας που διαμορφωνόταν στην χώρα και στον ψυχισμό της, η μονιμοποίηση αυτού που ξεκίνησε ο ΓΑΠ. Τώρα, η υποτέλεια είναι ορατό πλέον να ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ. Και σε οικονομικό και σε πολιτικό επίπεδο.

    Αυτός είναι ο λόγος που λέω ότι, υπό τις δεδομένες συνθήκες, η καλύτερη αντιμνημονιακή πολιτική αποδεικνύεται η πιστή τήρηση του Μνημονίου, υπό τον τρόπο που το κάνει ο Σαμαράς. Χωρίς να αμφισβητεί την λογική του Μνημονίου, κατ' ανάγκη, αλλά κερδίζοντας κρίσιμους όσο και αδιόρατους πόντους υπέρ της χώρας εκεί που χρειάζεται και πρέπει, χωρίς να το καταλαβαίνουμε καλά-καλά εμείς οι υπόλοιποι, αλλά ούτε καν η κυβέρνηση.

    Προσωπικά βρίσκω υπερβολικά απαισιόδοξη την εκτίμηση Στουρνάρα για επιστροφή στις αγορές στο τέλος του 2014 και πιστεύω ότι αυτό θα γίνει αρκετά νωρίτερα. Θα είναι νομοτελειακό. Εκτός αν συμβεί κάτι συγκλονιστικά απρόοπτο.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Διογένης 09/05/2013 17:34:06

      '' Ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Διογένης είχαν μια μακρά συζήτηση με μεγάλη σημασία που σώθηκε από τον Δίονα τον Πλουσαραίο. Σε αυτή, ο Διογένης εξηγεί στον Αλέξανδρο πότε ένας Βασιλέας είναι ωφέλιμος. Ο Διογένης αποδίδει την ωφελιμότητα ενός βασιλιά στο “Εάν είναι ωφέλιμος στο λαό”. Για να δώσει ένταση σε αυτόν τον ισχυρισμό του, λέει : “Εάν κατακτήσεις όλη την Ευρώπη και δεν ωφελήσεις το λαό, τότε δεν είσαι ωφέλιμος. Εάν κατακτήσεις όλη την Αφρική και την Ασία και δεν ωφελήσεις το λαό, πάλιν δεν είσαι ωφέλιμος. Ακόμα και εάν περάσεις τις στήλες του Ηρακλέους και διανύσεις όλο τον ωκεανό και κατακτήσεις αυτή την ήπειρο που είναι μεγαλυτέρα της Ασίας και δεν ωφελήσεις το λαό, πάλι δεν είσαι ωφέλιμος γιατί δεν ωφελείς το σύνολο”.
      Συμπέρασμα :
      Άλλο το...πνεύμα του Διογένη κι άλλο του...Ρόναλντ Ρήγκαν!!

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ Διογένης 09/05/2013 21:41:59

      Μιλάμε για πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο, αμπελοφιλοσοφία και ιδεολογήματα.

    • George avatar
      George @ Διογένης 09/05/2013 22:15:39

      Επιστροφή στις αγορές μόνο συμβολικά. Αναχρηματοδότηση του χρέους μας προς τις άλλες χώρες του Ευρώ από τις αγορές δεν νοείτε. Είναι μεγάλο, και ακόμα και με χαριστικά επιτόκια μη βιώσιμο, επίσης ανήκει σε μια χώρα που κούρεψε μόλις το 2012 τους προηγούμενους πιστωτές της. Πέρα από συμβολικές πράξεις (πρωτογενές πλεόνασμα, ένα πετυχημένο ομόλογο κτλ) η πραγματική οικονομία πως θα κινηθεί? Ελειψη επενδύσεων, γραφειοκρατία, φόροι, συνταξιοδοτικό, (μή )απονομή δικαιοσύνης, NPL δάνεια και άλλα σηματοδοτούν παραμονή στον πάτο. Σε αυτά η κυβέρνηση μέχρι τώρα έχει αποτύχει.

    • mara Μ avatar
      mara Μ @ Διογένης 09/05/2013 23:19:30

      @διογένης
      Βγήκαμε στις αγορές δεν το μάθατε;

      • B.Q avatar
        B.Q @ mara Μ 10/05/2013 08:39:16

        Ναι. Βγήκαμε, Στις λαϊκές αγορές όμως, για ντοματίτσες, λαχανάκια ..Βρυξελλών και λοιπά ζαρζαβατικά.

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ mara Μ 10/05/2013 11:23:18

        Όσο και να ειρωνεύεστε, το πραγματικά θετικό νέο, πέρα από τα επιμέρους, είναι ότι ο λόγος για τον οποίο μπήκε η Ελλάδα στο Μνημόνιο ΕΚΛΕΙΠΕΙ. Άρα, σύντομα θα βγούμε, αναγκαστικά, από το Μνημόνιο, με ό,τι θετικό αυτό συνεπάγεται. Ανάκτηση της εθνικής κυριαρχίας, οικονομική ανάπτυξη, λήξη της ομηρίας-κηδεμονίας κλπ.

        Και ναι, όταν λήξει το Μνημόνιο, πράγμα που θα συμβεί σύντομα, θα είναι επειδή θα βγούμε στις αγορές.

        Η πραγματικότητα είναι αυτή, είναι θετική, αλλά δεν είναι εξ αντικειμένου δυνατόν να μεταφραστεί ΑΚΟΜΑ σε αποτελέσματα στην τσέπη των ανθρώπων.

        Όμως τώρα πια είναι ορατό το να έχουμε, στην επόμενη φάση, τα αποτελέσματα στην τσέπη των ανθρώπων.

        Ήταν δηλαδή τα ίδια τα πράγματα πέρυσι τέτοιον καιρό;;;

        • periopos avatar
          periopos @ Διογένης 10/05/2013 12:07:38

          Όχι βέβαια!
          Πέρυσι είχαμε μικρότερη ανεργία, μεγαλύτερα εισοδήματα, περισσότερες ενεργές επιχειρήσεις, μικρότερη φορολογία, κ.λ.π.
          Επίσης είχαμε την ίδια ύφεση, τον ίδιο τρόπο επιλογής διοικητών και λοιπών εκπροσώπων, το ίδιο αποτέλεσμα στην διελεύκανση των λιστών των φοροφυγάδων, τα ίδια χρέη του Δημοσίου προς τον ΙΤ, και πάνω από όλα τον ίδιο έγκυρο τρόπο ανακοίνωσης δεικτών και μεγεθών.

          Όντως εκλείπουν οι λόγοι που είμαστε στο Μνημόνιο.
          Απλά θα βγούμε με καθυστέρηση, μέχρι να το καταλάβουν και αυτοί που μας έβαλαν.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ periopos 10/05/2013 17:30:20

            Ναι, αλλά δεν είχαμε το ίδιο έλλειμμα. Το έλλειμμα των δημοσίων οικονομικών της Ελλάδας ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ και αυτό είναι που λέω.

            Τα άλλα είναι για επαγγελματίες γκρινιάρηδες.

          • periopos avatar
            periopos @ Διογένης 11/05/2013 11:46:16

            Τίποτα δεν εξαφανίζεται, παρά μόνο από τους μάγους και αυτό είναι ομαδική παραπλάνηση.
            Το έλλειμμα δεν εξαφανίζεται, απλά αλλάζει μορφή.
            Από δημόσιο γίνεται ιδιωτικό.
            Το έλλειμμα, στο μεγαλύτερο ποσοστό, μειώθηκε από το κούρεμα, από την χρονολογική επέκταση του χρέους, και από την μείωση των επιτοκίων.
            Σε μικρότερο δε, από την επιλεκτική μείωση των δαπανών του κράτους, από την οριζόντια περικοπή μισθών και συντάξεων (άλλες φορές σωστά και άλλες λανθασμένα), από την μείωση των εισαγωγών λόγω εσωτερικής υποτίμησης, κ.λ.π.
            Αντίστοιχα μειώθηκαν τα έσοδα του κράτους, μειώθηκε το ΑΕΠ, αυξήθηκαν τα χρέη του Δημοσίου.
            Έτσι το ποσοστό του χρέους μας ως προς το ΑΕΠ, παραμένει σε επίπεδα δυσανάλογα των μέτρων που μείωσαν το έλλειμμα.
            Τώρα, που τα περιθώρια εύρεσης εσόδων μέσα από την φορολογία των πολιτών στερεύουν, όπως επίσης και η περαιτέρω μείωση δαπανών, μένει να καταγραφούν τα από εδώ και πέρα στοιχεία, και με την προϋπόθεση ότι είναι αληθινά, που θα δείχνουν κατά πόσον η μείωση είναι περιστασιακή, ή μόνιμη.

        • B.Q avatar
          B.Q @ Διογένης 10/05/2013 12:42:28

          Δεν είναι οτι δε θα΄θελα πολύ να σας πιστέψω, είναι μόνο που αυτά τα παραμύθια που εξιστορείτε τόσο φιλότιμα, δεν είναι -δυστυχώς- πειστικά.......

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ B.Q 10/05/2013 17:31:43

            Αν δεν είναι πειστικά, τότε το φταίξιμο είναι δικό μου που δεν μπορώ να σας πείσω. Ελπίζω να επιβεβαιώσει αυτά που γράφω η πραγματικότητα - άλλωστε, scripta manent: Ή εγώ θα γίνω ρεζίλι, ή εσείς θα αναγκαστείτε να πείτε "μπράβο σου Διογένη που μας τα έλεγες".

            Δεν είναι μόνο από εγωισμό που ελπίζω στο δεύτερο... Έτσι δεν είναι;

  32. MD avatar
    MD 09/05/2013 16:01:47

    Τώρα που ανοίξανε και όλα τα κλειστά επαγγέλματα θα έρθει η ανάπτυξη! Και να μην ξεχνάμε και την κατάργηση της μονιμότητας στο δημόσιο! Όλα τα για την ανάπτυξη! Πέσανε και οι τιμές και τα 300 ευρώ που βγάζω το μήνα μου φτάνουν και μου περισσεύουν! Φορολογίστε με και άλλο σας παρακαλώ! Πως αλλιώς θα έρθει η ανάπτυξη; Α και η ανάκαμψη επίσης!

  33. Sceptic avatar
    Sceptic 09/05/2013 16:08:34

    Ζητωωωωωω ευτυχώς το γύρισε ο πρωθυπουργός...αλλά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί το αφεντικό επιμένει να μου κόψει όλα τα επιδόματα από την άλλη εβδομάδα....

    • B.Q avatar
      B.Q @ Sceptic 09/05/2013 16:20:32

      Τι τα θέλετε τώρα κι εσείς τα βρωμοεπιδόματα; Μη στέκεστε πια εμπόδιο στην ανάπτυξη, την ανάκαμψη, την Ιδ.πρωτοβουλία, την παραγωγικότητα, τη μείωση του δημόσιου ελλείμματος, την ανταγωνιστικότητα και την ευημερία (των εχόντων)!!!! Εξ αιτίας των υπερφίαλων απαιτήσεών σας οδηγηθήκαμε προ της καταστροφής.
      Σκάστε επί τέλους ΑΠΛΗΣΤΟΙ ΛΕΧΡΙΤΕΣ!! { :-) }

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ B.Q 09/05/2013 17:07:56

        Αυτο που την εποχη της ευημεριας ηταν ευκολο να διαχειριστει η ΝΔ, το παντρεμα των αρκουντως εως υπερβολικα ευκαταστατων, με τους μισθοσυντηρητους της λεγομενης Λαϊκης Δεξιας που ειχαν τις πεποιθησεις τους οχι απο μεγαλοσυμφεροντα αλλα απο τους γονεις που πιστευαν στη πατριδα και πολεμησαν γι αυτην, αυτο λοιπον το "χασμα π ανοιξε ο σεισμος της κρισης, δεν θα γιομισει ευθυς ανθη" αλλα αγκαθια και τριβολια που δεν θα ειναι διαχειρισιμα. Και μαλιστα απο ενα κομμα που εχει αποδειξει τις μεγαλες του γκαφες στα επικοινωνιακα θεματα, ποσο μαλλον οταν αυτα γινονται ουσιαστικα. Προεκλογικες εμφανισεις με μεγαλοβιομηχανους να αγορευουν υπερ του κομματος, διωχνουν κατα χιλιαδες αυτους που προσπαθουν τα βουλευτακια να μαζεψουν κατ εντολην λιγους λιγους.....
        Επι πλεον οταν υπαρχουν πια κι αλλες επιλογες που πολλοι θα πανε μονο και μονο για να εκδικηθουν. Δυστυχως ετσι σκεφτεται ο κοσμος και το κλεισιμο σε γυαλες δεν ωφελει, ισα ισα που συνηθιζουν την ιδεα των μεγαλων αλλαγων και προετοιμαζονται για τη μεγαλη ζαρια....Α και λιγοτερη προκλητικοτητα θα ηταν καλυτερη απ αυτους που δεν τους εχει αγγιξει η κριση η απλως λιγοστεψαν τα κερδη τους.
        Γραφει μια Δεξια που γερασε μεσα στα κομματικα γραφεια και εχουν δει πολλα τα ματια της.

    • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
      Θόδωρος 17.06.2012 @ Sceptic 09/05/2013 23:33:57

      Εσύ έχεις τα λεφτά του μπαμπά... Τι σε νοιάζει?

      Δεν αλλάζετε όμως, ρε παιδί μου, το στυλ είναι πάνω κάτω το ίδιο..
      Δεν είστε και "ξύλινο" ΚΚΕ αλλά απέχετε πολύ από τον λόγο που θα πείσει κάποιον, ο οποίος βλέπει λίγο πιο καθαρά...
      Ας είναι καλά οι ΔΥ που "κρεμάστηκαν" πάνω σας..
      Τώρα όμως που δεν θα μπορείτε να τους "προστατέψετε", θα ξαναγυρίσουν στα παλιά τους "γλυψίματα"..

      Άκου αυτό που θα σου πω και σκέψου το:
      Δεν καταφέρνετε τίποτα, γιατί ούτε κι εσείς είστε καθαροί! Από την ίδια πάστα είμαστε όλοι! Μια ράτσα, ένας λαός!

      Συνεχίστε, άντε να πάρετε καμιά μονάδα ακόμα "στο μέτρο και στο βαθμό"...

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ Θόδωρος 17.06.2012 09/05/2013 23:34:46

        Τα παραπάνω προς sceptic..

      • sceptic avatar
        sceptic @ Θόδωρος 17.06.2012 10/05/2013 00:01:15

        Ντάξει Τέο ,θα το πω στο αφεντικό ότι όλοι στην ίδια ράτσα ανήκουμε, για αυτό σε παρακαλώ μην με κόψεις κιάλο το μεροκάματο...

  34. Θατσερικος avatar
    Θατσερικος 09/05/2013 17:14:49

    ΣΑΜΑΡΑ προχωρα και φτιαξε μια νεα ελλαδα και ασε τους αλλους να σκουζουν τα στοιχεια μιλουν απο μονα τους πρωτογενης πλεονασμα,σταδιακη μειωση ανεργιας,εντυπωσιακη πτωση των τιμων,αλματωδης αυξηση του τουρισμου,μειωση του χαρατσιου(και πληρης απαλλαγη απο το χαρατσι για εισοδηματα κατω απο 6.500 ευρω),το κρατος πληρωνει τις ωφειλες στην ωρα του,και το κυριοτερο η ψυχολογια του κοσμου εχει αλλαξει προς το καλυτερο το φετινο πασχα θυμισε παλιες εποχες πηγα σε 3 νησια και γινοταν πανικος

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Θατσερικος 12/05/2013 02:37:38

      Ούτε πτώση τιμών.
      Ούτε πτώση ανεργίας.
      Ούτε παταξη φοροδιαφυγής μεγάλης κλίμακας.
      Για να λέμε τα πράγματα όπως είναι.
      Αν χτυπουσε τουλάχιστον ένα από τα τρία θα έλεγα ότι ίσως μπορούσε και να γυρίσει...
      Αναμφίβολα παντως έχουμε ισορροπήσει σε σχεση με το που βρισκομασταν ενα χρονο πριν.
      Η θέση όμως είναι ασταθής και αν δεν υπάρξει δράση θα εχουμε συντομα δυσάρεστες ανατροπές.

  35. Dimitris avatar
    Dimitris 09/05/2013 18:04:04

    Μην τσιμπάτε...
    Η ευφορία και η δήθεν αλλαγή του οικονομικού κλίματος είναι τεχνητές και κατευθυνόμενες από Γερμανία μεριά, όπου η Μέρκελ θέλει να πείσει την κοινή γνώμη ότι το "case study" Ελλάδα της βγαίνει. Οι εκλογές του φθινοπώρου πλησιάζουν.

    Το ΧΑΑ κινείται μπας και τσιμπήσουν άλλη μια φορά την "μαρίδα" και μπεί στις ΑΜΚ των τραπεζών.

    Στην πραγματική οικονομία δεν κινείται τίποτα. Σήμερα ανακοινώθηκε ανεργία 27% αυξημένη κατά 0.3% σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση.

    Άμεσες ξένες επενδύσεις ούτε για δείγμα.

    Στις αποκρατικοποιήσεις ακόμα και η "φιλετάρα του ΟΠΑΠ" με δυσκολία έφυγε σε "σκοτωμένη" τιμή.

    Σοβαρές μεταρρυθμίσεις ελάχιστες και υπουργικό συμβούλιο παιδική χαρά.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Dimitris 09/05/2013 22:05:05

      Εντάξει, ας πούμε ότι είναι "τεχνητή" η βελτίωση του κλίματος μέχρι τον Οκτώβριο. Ακόμη και έτσι να είναι, τι μας πειράζει; Ήταν καλύτερα όταν πήγαινε η Μέρκελ στον αγώνα Ελλάδας-Γερμανίας για να δώσει αίμα στον λαό και να ευνοηθεί εκλογικά;

      Η μαρίδα θα μπει έτσι κι αλλιώς στις αμκ, αλλά δεν θα μπει μόνον η μαρίδα, μπαίνουν και πολλοί μεγάλοι.

      Για τον ΟΠΑΠ έχετε απόλυτο δίκιο. Πλην όμως η "φιλετάρα" είναι τέτοια σήμερα. Αν φύγει από την προστατευτική αγκαλιά του κράτους, ποιος εγγυάται ότι θα είναι "φιλετάρα" και αύριο; Πιστεύω ότι αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που δεν υπήρξε ενδιαφέρον από άλλους και μείναμε σε αυτήν την ιμή. Δυστυχώς τα ίδια θα συμβούν και στο μέλλον.

  36. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 09/05/2013 18:11:44

    4 άνθρωποι αυτοκτόνησαν εδώ στα μέρη μου τις τελευταίες 2 μέρες απο οικονομική απελπισία και όχι για άλλο λόγο. Ο ένας μάλιστα, στο δίπλα χωριό, Αρώνι.
    Συνεχίστε να φτιασιδώνετε τα ψέμματα, να διαστρέφετε την αλήθεια των κατορθωμάτων της συγκιβέρνησης, να δώ ακόμα ΠΟΣΟ χρόνο θα κερδίσετε.

    • ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ avatar
      ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ @ Ρύκιος 09/05/2013 18:29:03

      ΓΡΟΙΚΑ ΜΩΡΕ!!!

    • B.Q avatar
      B.Q @ Ρύκιος 09/05/2013 21:05:21

      Αααααα!!! Σας παρακαλώ!! Μην τα λέτε αυτά στους εφησυχασμένους...ΑκενατωνΓέροντες! Οι άχρηστοι, οι προβληματικοί και οι ερωτικά απογοητευμένοι μόνο αυτοκτονούν στην ευδαίμονα Ελλάδα. Οι άλλοι...μάχονται και δεν έχουνε χρόνο ν΄ αγανακτήσουν ούτε και να επαναστατήσουν. Έρπουν πειθήνια και υποταγμένα, με μόνο στόχο την άθλια επιβίωση. Έτσι έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Δεν ενοχλούν. Κάτι σαν το ΚΚΕ της Αλέκας και του Αλέκου ένα πράγμα....

    • Geros avatar
      Geros @ Ρύκιος 09/05/2013 23:10:58

      Αυτοκτόνησε ένας 26χρόνος επειδή είχε προσφάτως χωρίσει με την κοπέλα του.
      Μια 35χρόνη λόγω των προβλημάτων που αντιμετώπιζε με τον πρώην άντρα της (άφησε και σημείωμα) και με ιστορικό σε απόπειρες αυτοκτονίας.
      Ένας 72χρόνος που οι συγγενείς του όταν ρωτήθηκαν είπαν πως δεν μπορούν να φανταστούν τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτό χωρίς να κάνουν ούτε νύξη για οικονομικά προβλήματα.
      Και τέλος ο 70χρόνος κοντοχωριανός σας για τον οποίο δεν κατάφερα να αλιεύσω καμία πληροφορία που να ρίχνει φως στους λόγους.

      Εσείς 4 τραγικά γεγονότα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ και σε αντίθεση με τα γεγονότα και αυτά που είδαν το φως της δημοσιότητας τα μετατρέψανε σε "νεκρούς του μνημονίου".
      Κατηγορείτε εσείς κάποιους ότι "φτιασιδώνουν ψέματα"? Εσείς που το σχόλιο σας είναι ο ορισμός της ψευδής είδησης και της παραπληροφόρησης?

      Είναι απίστευτο το πόσο εύκολα καταπίνουν μερικοί τα ψέματα αρκεί να είναι αρκετά μελοδραματικά!

      • B.Q avatar
        B.Q @ Geros 10/05/2013 08:47:26

        Μην είστε κολλημένος και φανατικός τόοοοσο πολύ πια!! Στις 4.000 αυτοκτονίες, άντε ένα ποσοστό να οφείλεται στους λόγους που αναφέρετε. Και πάλι καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι για τα Ελληνικά δεδομένα οι αυτοκτονίες, λόγω της επιβολής των μνημονίων και των αρνητικών επιπτώσεων στην ψυχολογία και τη ζωή των πολιτών, διαμορφώνουν αρνητικά το τοπίο. Όσο και να το ...αναλύσει κανείς το ζήτημα διαστρεβλώνοντάς το, τίποτε δε σώζεται.

        • Geros avatar
          Geros @ B.Q 10/05/2013 09:40:17

          Ας δούμε ποιος διαστρεβλώνει τι.

          Ο κύριος ποιο πάνω αναφέρθηκε στις τέσσερις απανωτές αυτοκτονίες που συνέβησαν στην Κρήτη μέσα στις γιορτές και τις απέδωσε στην οικονομική κρίση, "από οικονομική απελπισία" έγραψε.
          Του απέδειξα ότι διαστρεβλώνει την πραγματικότητα.

          Εσείς στο σχόλιο σας αναφέρεστε σε "4.000 αυτοκτονίες" , είναι αν δεν κάνω λάθος οι περίφημοι "νεκροί του μνημονίου" , σωστά?
          Λοιπόν η πραγματικότητα είναι ότι στην Ελλάδα παρατηρήθηκε μια αύξηση στις αυτοκτονίες από την έναρξη της κρίσης σε ποσοστό μεταξύ 20%-30%. Αν λάβουμε υπόψιν ότι στην Ελλάδα αυτοκτονούν γύρο στους 400 ανθρώπους τον χρόνο ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ, πως στο καλό είναι δυνατόν να φτάσουμε στο νούμερο 4.000 ΑΥΞΗΣΗ αυτοκτονιών στα 3 χρόνια???
          Είπαμε οι αριθμοί για εσάς δεν είναι το παν αλλά δημοτικό έχετε πάει υποθέτω, καθίστε και βγάλτε πόση είναι η ΑΥΞΗΣΗ των αυτοκτονιών σε νούμερα.
          Ούτε 4.000 , ούτε 3.000 , ούτε 2.000 , ούτε 1.000 , είναι 200-300 άτομα ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ.
          Θα μου πείτε , και αυτοί λίγοι είναι? Όχι φυσικά , είναι δράμα και είναι ντροπή για την κοινωνία μας που δεν τους βοήθησε , αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι όταν μιλάτε για 4.000 νεκρούς λέτε ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΗ ΨΕΜΑΤΑ.
          Ψέματα που δημιουργούν εντυπώσεις , ψέματα που παραπληροφορούν , ψέματα που σκοπό έχουν μέσω της αγανακτήσεως να φέρουν ανάξιους πολιτικούς στην εξουσία.

          Φυσικά αν είμαι δίκαιος μαζί σας πρέπει να παραδεχτώ ότι ούτε εσείς το βγάλατε από το μυαλό σας αυτό το νούμερο , ούτε εσκεμμένα διαδίδεται το ψέμα. Έχει ειπωθεί από πολιτικούς , από δημοσιογράφους , έχει αναπαραχθεί με κάθε τρόπο και έτσι έφτασε σε εσάς.
          Αν σας ενδιαφέρει πως ξεκίνησε ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ των 4.000 νεκρών του μνημονίου σας ενημερώνω ότι ξεκίνησε από παρανόηση του όρου "περιστατικά αυτοκτονιών" , η Ελληνική Αστυνομία με αυτόν τον όρο περιγράφει αυτοκτονίες ΚΑΙ απόπειρες. Κάποιοι δημοσιογράφοι το τσίμπησαν και το αναμετέδωσαν ως αυτοκτονίες. Φυσικά αρχικά το νούμερο ήταν πολύ μικρότερο αλλά σε κάθε αναμετάδοση όπως γίνετε συνήθως σε ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ το νούμερο μεγάλωνε , ώσπου έφτασε στο 4.000 που εσείς αναφέρατε.

          • Αρχιμήδης avatar
            Αρχιμήδης @ Geros 10/05/2013 10:29:43

            H ουσία αγαπητέ Γέρο είναι αυτή που παραδέχεσαι τελικά εσύ ο ίδιος όταν λές:
            "είναι 200-300 άτομα ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ.
            Θα μου πείτε , και αυτοί λίγοι είναι? Όχι φυσικά , είναι δράμα και είναι ντροπή για την κοινωνία μας που δεν τους βοήθησε"...
            200-300 νεκροί χωρίς μάχη και παράδοση της χώρας ανευ όρων...Λίγο είναι? Σκέψου να είμασταν και μεις γέρο μου ανάμεσά τους, ή ανάμεσα στους 200 έστω των επόμενων χρόνων? Το διανοήθηκες?

          • Geros avatar
            Geros @ Αρχιμήδης 10/05/2013 14:43:21

            Εγώ αγαπητέ έχω νιώσει οβίδες να περνάνε πάνω από το κεφάλι μου και να σκάνε λίγο πιο πέρα , έχω δει τον θάνατο να έρχεται και όλα ξαφνικά να γίνονται σε αργή κίνηση γύρω μου , έχω δει τα όνειρα εφήβων να τελειώνουν με μια σφαίρα και ξέρω τι γλυκιά είναι η ζωή, δεν είμαι στους υποψήφιους 200-300 πιστέψτε με.
            Ο άνθρωπος όταν η ζωή του κινδυνεύει δεν αυτοκτονεί , μαγκώνεται στην ζωή σαν την πεταλίδα στον βράχο , οι πιο φτωχές χώρες του κόσμου έχουν τα χαμηλότερα ποσοστά αυτοκτονιών.
            Τι θέλω να πω με αυτά? Πιστεύω ότι όπως κάποτε οι βαριοί χειμώνες αποτελείωναν τους γέρους .... σαν και τους λόγου μου , έτσι και το πρώτο αεράκι της κρίσης που φύσηξε έκανε τους ήδη ασταθείς να κάνουν αυτό που τους ήταν γραφτό να κάνουν. Με μια έννοια η αύξηση των αυτοκτονιών είναι απόδειξη ότι η κρίση είναι επιφανειακή , σε μεγάλες κρίσεις οι αυτοκτονίες πέφτουν.
            Φυσικά και θεωρώ ότι είναι ντροπή η αύξηση των αυτοκτονιών αλλά δεν είναι ντροπή του ... Τόμσεν , είναι ντροπή του κοινωνικού περίγυρου αυτών των ανθρώπων που ενώ υπάρχουν φάρμακα που βοηθούν τους καταθλιπτικούς αυτοί κρύφτηκαν πίσω από το δάχτυλο τους και άφησαν αρρώστους ανθρώπους αβοήθητους.
            Σαν τα παιδιά του φαρμακοποιού (του ευκατάστατου φαρμακοποιού) που αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα που αντί να πάνε να κρυφτούν κάτω από καμιά πέτρα που άφησαν τον άνθρωπο τους αβοήθητο , μου κάναν και δηλώσεις στα κανάλια για το πόσο κοινωνικός αγωνιστής ήταν ο μακαρίτης , ντροπή ...

          • γελωτοποιος avatar
            γελωτοποιος @ Geros 10/05/2013 16:59:46

            !!!!! γερο εχεις ρεντα σημερα..

          • Αρχιμήδης avatar
            Αρχιμήδης @ γελωτοποιος 10/05/2013 22:37:38

            Φυσικά και ο πεζός που τον πατάει Νταλίκα φταίει που πέθανε...

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 10/05/2013 11:07:52

            Kαλή σας ημέρα. Το πρόβλημά σας είναι αυτό ακριβώς. Ζουμάρετε αποκλειστικά στους αριθμούς, τους επεξεργάζεστε ''καταλλήλως'' ....Νεοφιλελεύθερη αδεία, παλεύοντας να παρουσιάσετε την πραγματικότητα σύμφωνα με τις επιθυμίες σας και απόλυτα εναρμονισμένη με την προσωπική σας οικονομικοκοινωνική κατάσταση. Φυσικά και χρησιμοποιούμε τον αριθμό 4.000, ως αυτόν που δημοσίως αναφέρθηκε. Τα ...στατιστικά στοιχεία που εσείς ...προτιμάτε γιατί βολεύουν, είναι τόσο αξιόπιστα όσο και τα ποσοστά της ανεργίας 27% τάχα ενώ έχει ξεπεράσει το 32%, ( όπου οι μετρήσεις πραγματοποιούνται επί των επιδοτούμενων από τον ΟΑΕΔ και μόνον). Είτε λοιπόν 4.000 είτε 3.000 οι θυσιαζόμενοι στο βωμό των Τροϊκανομνημονιακών επιταγών, είναι απαράδεκτη απώλεια και συντριπτική ήττα για όλους μας.
            Η επιλεκτική ...καταμέτρησή τους δε σύμφωνα με το ''επιθυμητό'', μιά απολύτως προσβλητική διαδικασία.

      • Ρύκιος avatar
        Ρύκιος @ Geros 10/05/2013 09:15:16

        Αν θέλετε να ξεφύγετε από τα φτιασιδωμένα ψέματα, πρέπει να παρακολουθείτε και απ αλλού ειδήσεις, όχι μόνο από τις ..."εγκεκριμμένες πηγές" πληροφόρησης.
        Η δημοδιογράφος Κατερίνα Πολύζου είχε προχθές έκτακτη εκπομπή αναφορικά μ αυτό το θέμα, στη Νέα Τηλεόραση Κρήτης. Υπάρχουν οι εκπομπές της σε αρχείο, ψάξτε, δείτε και παλιότερες αν θέλετε, δεν είναι κακό...

  37. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 09/05/2013 18:13:32

    Βιάζεσαι πάρα πολύ αγαπητέ.Παρά τα θετικά στοιχεία και τα θετικά σχόλια,βιάζεσαι!!
    Οι αριθμοί αρχισαν να ευημερούν,οι άνθρωποι;
    Και μια πρόταση...αν είσαι τόσο σίγουρος και αισιόδοξος γράψε το ονοματεπώνυμο σου για να ''χρεωθείς'' και την επιτυχία.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Μεγάλες στιγμές 09/05/2013 18:59:27

      όπως εσύ, ας πούμε, που σχολιάζεις με το ονοματεπώνυμό σου, ε;

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Αδέξιος Δεξιός 09/05/2013 19:37:01

        Εγώ δεν είμαι δημοσιογράφος,ούτε μπλόγκερ,ούτε αναλυτής.Και ευχαρίστως να κάνουμε την αρχή κάποια στιγμή και να ''υπογράφουμε'' τα σχόλια μας.
        Δεν επιτίθεμαι πάντως,ούτε απέχω πολύ πολιτικά απο τις απόψεις σου.Να σε προλάβω θέλω στα άλματα αισιοδοξίας

        • Αδέξιος Δεξιός avatar
          Αδέξιος Δεξιός @ Μεγάλες στιγμές 09/05/2013 23:10:23

          ούτε εγώ είμαι δημοσιογράφος, ούτε μπλόγκερ, ούτε αναλυτής!
          αλλά στην περίπτωσή σου ισχύει το δάσκαλε που δίδασκες...

  38. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 09/05/2013 18:37:04

    '' O άνθρωπος που δουλεύει συνεχώς από τις 6.οο το πρωϊ μέχρι τις 2- 2.30 τη νύχτα , που δεν ξέρει τι θα πει αργία ή Κυριακή , που έχει βάλει σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό του ( ακόμα και για θέματα υγείας του ), που στερεί την παρουσία του από την οικογένειά του ,( με ότι αυτό συνεπάγεται ), που πήρε και συνεχίζει να παίρνει, το παιχνίδι ( και τις ευθύνες του ) επάνω του , που δεν στέκεται καθόλου και έχει γνώση για κάθε τομέα , ο άνθρωπος αυτός είναι βέβαιο, ότι το παιχνίδι το γυρίζει ! Γιατί έχει ταχθεί σε αυτό το σκοπό και δεν υπολογίζει τίποτε άλλο ! Θέλει όμως κάποιο χρόνο μέχρι τα αποτελέσματα να φτάσουν στην κρίσιμη μάζα και ν'αρχίσει και αυτή να τα βιώνει . Aυτό το κρίσιμο χρονικό διάστημα είναι και το αδύναμο σημείο , γιατί οι '' καλοθελητές '' στο όνομα του λαού ( πάντα ), θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την πίεση και τις δυσκολίες που βιώνουμε και να κατευθύνουν τα πράγματα προς το συμφέρον τους .... Φάγαμε το βόδι , είναι κρίμα να τα στηλώσουμε τώρα που μένει η ουρά ....

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Diamond Angel 09/05/2013 23:37:38

      Συνήθως η αγελάδα κλωτσάει την καρδάρα,όταν γεμίσει..

  39. theo1611 avatar
    theo1611 09/05/2013 20:14:28

    Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή.

    ΥΓ: Εσείς έχετε διαπιστώσει ότι την έχουμε βάλει? Τη δουλειά εννοώ, όχι το ξεβόλεμα και τις οριζόντιες θυσίες! Άρα από που κι ως πού αρχίζει να γυρίζει?

  40. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 09/05/2013 21:06:21

    1. Δεν πρόκειται να γίνει κανένα μεγάλο "μπαμ", ούτε "μπουμ", ούτε "πατατράκ"! Αν ήταν να γίνει θα γινόταν λίγο πριν ή λίγο μετά τις περσινές εκλογές.
    Ο κόσμος -παρόλο που το νιώθει-νιώθουμε στο πετσί μας και στην τσέπη μας- δεν έχει πια άλλες δυνάμεις, άλλο πείσμα.
    Και γιατί κουράστηκε και γιατί κατάλαβε. Κατάλαβε και τι γινόταν και γιατί βαρέθηκε τους λαϊκιστές και τα φούμαρα. Τα λαϊκιστικά φούμαρα και οι π@π@ριες ακούγονται ωραία αλλά δυστυχώς δεν τρώγονται.

    Ξέρετε τι είπε ένας συνάδελφος σε έναν συνδικαλιστή στον χώρο εργασίας μου (φάμπρικα) τις προάλλες: "Σας βαρεθήκαμε, ρε! Ή συνεισφέρετε και βοηθήστε να τελειώνουμε, ή στα τσακίδια! Χαραμοφάηδες!" Και είναι συνάδελφοι 25 χρόνια..

    2. Αφού δεν έγινε η "επανάσταση", η καθεστικύια τάξη των λαμογιών, δεν έφυγε και είναι εδώ. Μόνο έτσι μπορούσε να φύγει, με το ζόρι. Αφού δεν έγινε, δεν θα γίνει.
    Ελπίζουμε ο ΑΣ να μας φέρει κάπου κοντά εκεί που ήμασταν πριν την προδοσία.

    Και θα το ξαναπώ: ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ κατοχύρωση των αλλαγών στο Δημόσιο και στην επιχειρηματικότητα. Με 180+ βουλευτές να αλλάζει μόνο, όποια κυβέρηση και να είναι τα επόμενα χρόνια. Τελικά αποδεικνύεται ότι ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ δεν αλλάζει εύκολα!

  41. fe avatar
    fe 09/05/2013 21:19:32

    Mπαραζ ελπιδων και υποσχεσεων τις τελευταιες μερες.Την θεση μου για τις πολιτικες που εφαρμοζονται τις εχω πει και τις θεωρω λαθος.Το πραγμα θα παει ετσι μεχρι τις γερμανικες εκλογες απο οτι φαινεται.Ελπιζω και ευχομαι να εχω εγω λαθος και πραγματι να δουμε κατι τους επομενους μηνες.Ολοι γνωριζουμε οτι ειναι ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΡΤΙ αυτο που παιζεται.Απο φθνινοπωρο βαλτε ζωνες ασφαλειας!!

  42. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 09/05/2013 22:18:23

    Κάνετε το ίδιο λάθος νομίζω αγαπητέ φίλε, όπως και η τρόϊκα, μιλάτε με αριθμούς που δεν έχουν καμία -ή σχεδόν καμία- ουσιαστική σχέση με την ελληνική πραγματικότητα. Είναι μαύρα νούμερα γραμμένα σε λευκό χαρτί. Κάποιοι λίγοι μόνο από τους αριθμούς, όπως τα ποσοστά της ανεργίας για παράδειγμα, όχι μόνο παραμένουν τραγικοί, αλλά επιδεινώνονται μήνα με το μήνα και δε φαίνεται κάτι να μπορεί, ικανοποιητικά, να ορθώσει ένα τείχος σε αυτή την πορεία. Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει πως η κατάσταση έχει αρχίσει να γυρίζει. Κι αυτό διότι εξακολουθούν να υπάρχουν αγκυλώσεις, ατολμία, ασυνεννοησία και καταστροφικά συμφέροντα.
    Είμαι ψηφοφόρος αριστερών πεποιθήσεων, ωστόσο εύχομαι από την καρδιά μου στον κύριο Σαμαρά να πετύχει, διότι κάποιος πρέπει επιτέλους να τα καταφέρει. Το άρθρο σας με βρίσκει και σε καλή προσωπική στιγμή διότι δουλεύω ξανά (στον ιδιωτικό τομέα) με καλή αμοιβή μετά από δυόμιση και πλέον χρόνια ανεργίας, που σε κάποιες της φάσεις είχε αντίκτυπο χειροπιαστής πείνας και φτώχιας σε εμένα και στην οικογένειά μου. Αισιοδοξώ, πάντα πρέπει να βλέπεις μπροστά. Όμως, κοιτώ γύρω μου και δε βλέπω κάτι να αλλάζει. Να γυρίζει, όπως λέτε κι εσείς. Βλέπω και ακούω διαρκώς ανθρώπους θλιμμένους, απογοητευμένους, να μη μπορούν πια, πρακτικά, να ζήσουν. Και ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι. Γι΄αυτό και έχω την αίσθηση πως τα όσα γίνονται από πλευράς της κυβέρνησης είναι μπαλώματα. Κάνουν λίγα, προχωρούν πολύ αργά και η πραγματικότητα δυστυχώς, κάθε μήνα τους προλαβαίνει. Και με μπαλώματα δεν αντιμετωπίζεται μία κατάσταση μιας χώρας που αιμορραγεί από εκατό μεριές. Εκτός και αν τα μπαλώματα αφορούν το να περάσει ο χρόνος ως τις γερμανικές εκλογές και μετά, ο σώζων εαυτόν σωθήτω.

    • Α avatar
      Α @ Δ.Π. 10/05/2013 09:05:17

      Σε σας άλλαξε όμως κάτι και πολύ βασικό μάλιστα! Βρήκατε δουλειά μετά από 2,5 χρόνια ανεργίας όπως είπατε. Αυτό δεν σημαίνει ότι αλλάζει κάτι; Όχι μόνο για σας, αλλά αφού έγινε για σας θα γίνει και για άλλους.
      Ας αισιοδοξήσουμε και λίγο, ακούγοντας παραδείγματα σαν το δικό σας. Καλή τύχη σε σας και την οικογένειά σας!

      • αιρετικός avatar
        αιρετικός @ Α 10/05/2013 10:50:20

        Συγγνώμη άγνωστέ μου Α. αλλά παίρνω αφορμή από το σχόλιό σου στην πιστεύω ειλικρινή εξομολόγηση του Δ.Π. ...Νισάφι με την τεχνητή αισιοδοξία...Αισιοδοξία από που? Πόθεν εκπορευόμενη? Γιατί δεν βλέπουμε την πραγματικότητα? Γιατί ένας άνεργος βρήκε δουλειά μετά από 2,5 χρόνια...Ε, όχι...Η αλήθεια είναι ότι γίνονται μπαλώματα και η Κυβέρνηση δεν έχει βρει βηματισμό...Η προχειρότητα και η αυταρχικότητα στη νομοθέτηση, η ασυνεννοησία των υπουργών, οι διαμάχες για διορισμούς ημετέρων στους Δημόσιους Οργανισμούς δυστυχώς δείχνουν ότι δεν υπάρχει το κατάλληλο πολιτικό προσωπικό αυτές τις κρίσιμες στιγμές...Κι αυτό είναι το στοιχείο που οδηγεί δυστυχώς σε απαισιοδοξία για την εκμετάλλευση του γενικότερου ευρωπαϊκού σκηνικού...Θα κάνει ο Α.Σ. την υπέρβαση? Θα επιλέξει αξιοκρατικά τα ικανά πρόσωπα και όχι τους τρικομματικούς κλακαδόρους...Θα παρακάμψει διπλωματικά τις αρρυθμίες ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ...Εκεί παίζεται το παιχνίδι...

        • Α avatar
          Α @ αιρετικός 10/05/2013 11:56:57

          καθόλου τεχνητή δεν είναι η αισιοδοξία, ιδιαίτερα αν ακούμε ή βλέπουμε χειροπιαστά παραδείγματα.
          Εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι όλα λύθηκαν και είναι καλά. Ισχυρίζομαι όμως ότι είμαστε στον σωστό δρόμο. Τα προβλήματα ιδίως της ανεργίας δεν λύνονται με μαγικό τρόπο ούτε από τη μια μέρα στην άλλη. Πάντως λύνονται αν είσαι στη σωστή κατεύθυνση, κι αυτή δεν είναι άλλη από αυτό που κάνει σήμερα ο Α. Σαμαράς, δηλ. που προσπαθεί να προσελκύσει επενδύσεις, που προωθεί τις αποκρατικοποιήσεις, που ανακεφαλαιοποιεί τις τράπεζες, που απελευθερώνει τα επαγγέλματα, που θέλει να εξαλείψει την γραφειοκρατεία.
          Όσο για τους παρασιτικούς - ημέτερους, αυτοί πάντα υπήρχαν, αλλά σιγά σιγά το ίδιο το σύστημα που διαμορφώνεται θα τους πετάξει εκτός. Και πάλι ο Σαμαράς πρώτος μίλησε για αξιοκρατία και αξίους και αξίες και αυτά προσπαθεί να καταφέρει μέσα και από την αλλάγή της παρηκμασμένης νοοτροπίας.
          Το αν αναγκάζεται να συγκυβερνά σήμερα με ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ, σ΄αυτό δεν φταίει αυτός , φταίμε εμείς ο λαός που στις εκλογές ψηφίσαμε όπως ψηφίσαμε. Παρ΄όλα αυτά είναι αξιοθαύμαστο, πως μπορεί υπό τις χειρότερες οικονομικές, πολιτικές, κοινωνικές συνθήκες, να βρίσκει τη χρυσή τομή, μέσα από τον συγκερασμό απόψεων τριών διαφορετικών κομμάτων και να πορεύεται με επιτυχία τολμώ να πω αυτή η κυβέρνηση.

          • B.Q avatar
            B.Q @ Α 10/05/2013 12:21:49

            Προς τι ο μέγας θαυμασμός αλήθεια;
            Tρία ...κόμματα, μία πολιτική!! Η απόλυτη εφαρμογή των Τροϊκανομνημονιακών ΕΝΤΟΛΏΝ.
            Εύκολο!! Δε γίνεται να κάνεις... λάθος.

          • B.Q avatar
            B.Q @ B.Q 10/05/2013 12:45:46

            :-) Και να θέλεις, ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ να κάνεις...λάθος.

          • αιρετικός avatar
            αιρετικός @ Α 10/05/2013 13:41:53

            Μήπως αγαπητέ Α. θα χρειαζόταν και λίγη περισσότερη τόλμη να καταργήσει τις φοροαπαλλαγές των σκαφάτων, να ελέγξει όλους τους εμπλεκόμενους στις λίστες φοροδιαφυγής, να πει όχι στους διορισμούς κομματόπαιδων στο Δημόσιο με μισθούς-πρόκληση και να μειώσει επιτέλους τα "μισθά" των προσφερόντων στο έθνος μας πολιτικών πατέρων και μητέρων?

          • αιρετικός avatar
            αιρετικός @ αιρετικός 10/05/2013 13:43:28

            ενν. ο Πρωθυπουργός

  43. nikos avatar
    nikos 09/05/2013 22:53:34

    Η ροή του ποταμού της ιστορίας δεν γυρίζει πίσω. Το κράτος Έθνος στην Ευρώπη έχει τελειώσει. Η Ελίτ θα χρησιμοποιήσει την μοχθηρία και τον φθόνο μεταξύ των λαών της Ευρώπης για να κατεβάσει πιό χαμηλά το βιοτικό τους επίπεδο πρίν καταργήσει τα εθνοκράτη. Γιατί ο τεμπέληδες οι Νότιοι να έχουν σπίτι χωράφι εξοχικό ήλιο και γαλάζιο ουρανό; Γιατί οι Γερμανοί να έχουν τόσο υψηλά μεροκάματα; Γιατί ο Ευρωπαίος γείτονας να έχει γάιδαρο; Όσο για τους "δείκτες" μην χαίρεστε ...φυλάξτε τα ματάκια σας!

  44. mara M. avatar
    mara M. 09/05/2013 22:58:39

    Αυτό που εννοείται ότι γυρίζει, είναι βασισμένο εξ'ολοκλήρου σε περικοπές μισθών συντάξεων και γενικώς αφαίμαξη του ελληνικού λαού και βεβαίως σε στάση πληρωμών του δημοσίου προς τους ιδιώτες. Πόσο νομίζετε θα κρατήσει; Μάλλον μέχρι το Σεπτέμβριο που θα γίνουν οι Γερμανικές εκλογές.

  45. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 09/05/2013 22:59:27

    Πράγματι κάτι άλλαξε.Στην θέση της Μπιρμπίλος στον Ο.Ο.Σ.Α αναπληρωτής
    ο Παπαχρήστος.Ήταν λένε οι εφημερίδες προσωπική επιλογή του Πρωθυπουρ-
    γού ο αρχιπασόκος.Βάσει ποίων προσόντων άραγε;Θα μας πει κάποιος;Ή θα τρελλαθούμε όλοι στο τέλος;
    Όσο για όλα τ'άλλα δύσκολο να βρει κάποιος πως άλλαξε κάτι!
    Όσο για το άρθρο,το να ελπίζουμε ότι κάτι γυρίζει ή πιθανόν να γυρίσει , δεν κάνει κακό! Η ελπίδα ως γνωστόν πάντα πεθαίνει τελευταία.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Χωρις Μασκα 10/05/2013 23:45:44

      Στη θέση της Μπιρμπίλως ο Πρεβελάκης.
      Ο Παπαχρήστου αναπληρωτής στην θέση του νυν αναπληρωτή. Ο Παπαχρήστου, γυιός αριστερού γιατρού στην Άρτα σαν τον θείο της νυν υφυπουργού υγείας στα Γιάννενα που στηρίξανε στα άγρια χρόνια τις φτωχικές οικογένειες του τόπου μας - Ο Γιατρός -αυτό ήταν το όνομα για τον Σκοπούλη στα Γιάννενα- με φρόντισε προσωπικά ως φιλάσθενο παιδάκι χωρίς να πάρει ποτέ χρήματα από τον πατέρα μου, φτωχό αριστερό αγρότη που τον θεωρούσε και ήταν φίλος του. Όπως έπραττε και ο πατέρας του Παπαχρήστου στην Άρτα και ο πατέρας του Σαμαρά με τις φτωχικές οικογένειες στον τόπο του.
      Ο Παπαχρήστου ήταν με τον Σαμαρά στην οικονομική επιτροπή της Βουλής πριν γίνει υπουργός πολιτισμού. Ο Παπαχρήστου έχει συνεπή στάση υπέρ της ανάπτυξης και κατά της λιτότητας και είναι ο καταλληλότερος για τον ΟΟΣΑ ως αναπληρωτής του εξαίρετου Πρεβελάκη.
      Η πολλή κοματίλα βλάπτει, αλλά ευτυχώς ο Σαμαράς έχει σκοπό να είναι πρωθυπουργός όλων των Ελλήνων και συνεπής Αξιοκράτης και Αριστοκράτης.
      ΥΓ. Ο Παπαχρήστου εκλέχτηκε βουλευτής του ΚΚΕ το 85 και έφυγε διαφωνώντας με την τότε κυβερνητική συνεργασία: αυτό το στοιχείο δείχνει άνθρωπο Αρχών και Αξιών πέρα από τα εφήμερα και τα επίπλαστα. Ξαναβγήκε βουλευτής με το πασόκ και διαφωνώντας με το Μνημόνιο διαγράφτηκε από τον ΓΑΠ. Τότε που και ο Σαμαράς διαφωνούσε για τους ίδιους λόγους με τον Μνημόνιο και είχε απόλυτο δίκηο. όπως είχε απόλυτο δίκηο και όταν αποφάσισε να τους γυρίσει τα χαρτιά "μιλώντας την γλώσσα τους" και τους τα γύρισε!!

      • Χωρις Μασκα avatar
        Χωρις Μασκα @ Β.Κ.Σ. 12/05/2013 00:58:54

        Την αξιοκρατία δεν βλέπω στην συγκεκριμένη περίπτωση.
        Άμα είναι να γινόμαστε βουλευτές κ.λ.π,κ.λ.π. για την προσφορά των πατεράδων μας που ήταν μιά γεννιά που πέρασε πολλά και πρόσφερε πολύ περισσότερα,τότε να στείλω το βιογραφικό του πατρός μου μπας και γίνω κι εγώ κάτι σ 'αυτή την χώρα.Σε συνδυασμό με το δικό μου βιογραφικό, πιστεύω θα έχω κάποια τύχη. Όσο για τον Σαμαρά αν και είμαι αριστερών προδιαγραφών,γι'αυτά που λες τον ψήφισα και όχι μόνο.Έδωσα αγώνα .Για την αξιοκρατικότητα και την καλή του γεννιά. Όσο για την κομματίλα,σου την επιστρέφω.Πιστεύω ότι τα κόμματα μας έχουν προκαλέσει μεγάλη ζημιά γιατί δεν υπήρξαν ποτέ εν Ελλάδι ζωντανοί και Δημοκρατικοί οργανισμοί.
        Όσο για τον χαρακτηρισμό "Πασόκος"που σε πείραξε ,
        ναι θεωρώ ότι με μιά έκφραση απλή περιγράφει κάποιος ότι πιό σάπιο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή σ'αυτή τη χώρα ,αν εξαιρέσεις την Χρυσή Αυγή.Λυπάμαι αν σου
        έθιξα πιθανόν τον προηγούμενο χώρο σου.

  46. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 09/05/2013 23:03:19

    ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ.........ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ. ΟΤΑΝ Ο ΦΠΑ ΠΑΕΙ ΛΙΓΟ.........ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ. ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΟΥΜΕ 50 ΔΙΣ.......ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ- ΠΑΚΗ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ........ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΥΡΕΛΟΥ......ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ 52 ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.....(MALL-OUTLET-MAC ARTHOYR ) ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΕΣ........ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΜΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ 40% ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΡΟΝΑΚΙΑ......ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ, ΓΙΑΥΤΟ ΔΙΝΩ ΠΙΣΤΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ΕΤΩΝ........

  47. Απορών avatar
    Απορών 09/05/2013 23:54:47

    Ίσως βιάζομαι, αλλά αφού τελειώσει όλο αυτό που ζούμε σήμερα θα πρέπει κάποιος να γράψει ένα paper με θέμα τις αυτοκτονίες στην εποχή του μνημονίου.
    Χωρίς να αμφισβητώ τα τεράστια προβλήματα που υπάρχουν λόγω της πτώχευσης της χώρας (και όχι λόγω του μνημονίου η δανειακή σύμβαση του οποίου μας δίνει τη δυνατότητα να προσγειωθούμε πιο μαλακά από μια άτακτη χρεοκοπία), έχω την αίσθηση ότι τα προβλήματα αυτού του είδους δεν οδηγούν σε αυτοκτονίες.
    Οι πόλεμοι και η κατοχή μας έχει δείξει ότι ο κόσμος όταν δεν έχει χρήματα και ακόμα και όταν πεινάει δεν αυτοκτονεί, αντιθέτως αναπτύσσει όσο ποτέ άλλοτε το ένστικτο της επιβίωσης και ιδιαίτερα αν έχει οικογένεια δεν τολμάει να σκεφτεί να την αφήσει πίσω του χωρίς στήριγμα. Ιδιαίτερα σήμερα που αν μη τί άλλο υπάρχει ένα στοιχειώδες δίκτυ προστασίας (π.χ. συσσίτια εκκλησίας και ΟΤΑ, επιστροφή της αλληλεγγύης, χιλιάδες αν όχι εκατομύρια ανθρώπων που αδυνατούν να πληρώσουν και άρα αδυναμία μαζικών κατασχέσεων και καταστολής - είναι φανερή η ανοχή του κράτους) είναι αδιανόητο να θεωρούμε ότι κάποιος αυτοκτονεί επειδή... πεινάει!
    Με δεδομένο ότι οι αυτοκτονίες έχουν αυξηθεί γύρω στο 30-50% και ακόμα είμαστε πολύ χαμηλότερα από τους μέσους ευρωπαϊκούς όρους, έχω την υποψία ότι το φαινόμενο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην τρομολαγνεία των ΜΜΕ. Με λίγα λόγια, πέρα από όσους αυτοκτονούν λόγω κλινικής κατάθλιψης ή ακόμα περισσότερο διπολικής διαταραχής κτλ. τώρα προστέθηκε και ένα ποσοστό όσων οριακά βρίσκονταν σε αυτά τα όρια και εκδηλώθηκαν τα συμπτώματα λόγω της τρομοκρατίας των ΜΜΕ, συγκεκριμένων κομμάτων και τηλεπερσόνων που έκτισαν καριέρα πουλώντας πόνο και πανικό.
    Ναι, είναι τραγικό να χάνει κανείς τη δουλειά του, ναι είναι τραγικό να φοβάται ότι μπορεί να χάσει το σπίτι του, ναι είναι τραγικό ότι μπορεί και να "πεινάσει", αλλά στην αυτοκτονία οδηγεί το αίσθημα της πλήρους αδυναμίας και της έλλειψης κάθε προοπτικής σε βάθος δεκαετιών και επερχόμενης συνολικής κατάρρευσης.
    Η Ελλάδα έχει περάσει και πολύ πιο δύσκολα οικονομικά. Έχω ακούσει για κομμουνιστές που τους σκότωσε ο στρατός, έχω ακούσει για πολίτες που τους σκότωσαν οι κομμουνιστές, έχω ακούσει και για ανθρώπους που αυτοκτόνησαν επειδή είχαν ψυχικές νόσους. Δεν άκουσα ούτε μια φορά να αυτοκτόνησε κάποιος επειδή... πεινούσε!
    Η ευθύνη των ΜΜΕ και των δημοσιογραφίσκων της κακιάς ώρας θεωρώ πως είναι τεράστια, όχι μόνο για της αυτοκτονίες αλλά και για τη γενική φοβία που κυριαρχεί με αποτέλεσμα κανείς να μην τολμάει πλέον να κάνει την παραμικρή επένδυση ή ακόμα και αγορά... Πιστεύω, αν μάλλον φιλελεύθερος, ότι αν δεν υπήρχε η ιδιωτική τηλεόραση την κρίση θα την ξεπερνούσαμε στο μισό χρονικό διάστημα...

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Απορών 10/05/2013 08:29:41

      Ἀγαπητέ Ἀπορών,ἡ ἀπουσία σου ὅλο αὐτό τόν καιρό ἦτανἰδιαιτέρως αἰσθητή.
      Γιά τό θέμα πού θίγεις,πολύ σωστά,νομίζω καί μιά ἀπό τίς ἐρμηνείες πού μποροῦν νά δοθοῦν στό ἄν αὐτοκτονοῦν κάποιοι ἐπειδή πεινοῦν,εἶναι ὅτι πολλοί μέ τό νά ἀδυνατοῦν νά εἶναι φερέγγυοι στίς ὑποχρεώσεις τους,ἤ μέ τό νά μήν μποροῦν νά παρουσιάζονται στήν κοινωνία πού ζοῦν μέ τή στάση πού εἶχαν συνηθίσει τόσα χρόνια,αἰσθάνονται ὅτι ἔχουν χάσει τήν ἀξιοπρέπειά τους καί ἤ ὑπέρμετρης εὐαισθησίας ἤ ἔξαψης τοῦ ἐγωϊσμοῦ,ὑποβοηθοῦντων,ἀποφασίζουν καί δίνουν τή χειρότερη λύση στά προβλήματά τους...

      • Απορών avatar
        Απορών @ Κυθήριος Τ. 10/05/2013 15:14:42

        Αγαπητέ Κυθήριε, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Υποχρεώσεις, δουλειές... τί να κάνουμε... Ναι το αντιλαμβάνομαι αυτό, φαίνεται να έχει σχέση με την εικόνα που έχει ο καθένας για τον εαυτό του κτλ. δεν είναι η "πείνα" καθαυτή. Ο Άντλερ έχει προσφέρει πολλά στη διευρεύνση του ρόλου της εικόνας που έχει ο καθένας για τον εαυτό του στην αίσθηση αξιοπρέπειας και ισορροπίας. Οι πατέρες της Εκκλησίας ενδεχομένως θα έλεγαν ότι είναι αποτέλεσμα του εγωισμού του ανθρώπου...
        Συμφωνούμε νομίζω λοιπόν... Για αυτό αναφέρομαι αρχικά στο αίσθημα πλήρους αδυναμίας να επιστρέψει κανείς εκεί που θεωρούσε ότι ήταν που δημιουργούν τα ΜΜΕ. Μπορεί κάποιος δηλαδή να φτάσει να αυτοκτονήσει επειδή π.χ. είχε 5 σπίτια και έχασε τα 3 και την πόρσε, ενώ άλλος με 2 σπίτια θα ένιωθε ο πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου. Δεν είναι θέμα "πείνας" δηλαδή...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Απορών 10/05/2013 15:44:28

          Συμφωνοῦμε ἀπόλυτα,εὐχαριστῶ!

          • Απορών avatar
            Απορών @ Κυθήριος 11/05/2013 00:21:32

            Εγώ ευχαριστώ!

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Απορών 10/05/2013 23:07:28

      οι περισσότερες αυτοκτονίες συνδέονται με το κίνητρο εξασφάλισης της οικογένειας μέσω της σύνταξης και ταυτοχρόνως μείωσης του κόστους διαβίωσής της λόγω του εκλειπόντος.
      Έχουν αυξηθεί τα οξέα στεφανιαία επεισόδια και δη στους μεσήλικες, όπου ήδη είναι καταγεγραμμένη υψηλή θνητότητα της νόσου -ένδο και εξωνοσοκομειακή- και η επίδρασή της στην θνησιμότητα του γενικού πληθυσμού. (όπως και των αγγειακών εγκεφαλικών επεισοδίων).
      Στο πανελλήνιο καρδιολογικό συνέδριο του 2012 υπήρχαν σχετικές ανακοινώσεις.
      Στο medline μέχρι στιγμής είναι πενιχρές οι δημοσιεύσεις, σίγουρα όμως τα επόμενα χρόνια θα έχουμε καθαρή εικόνα.
      h**p://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Greece+economic+crisis

      • Απορών avatar
        Απορών @ Β.Κ.Σ. 11/05/2013 00:26:28

        Μα αν δεν υπάρχουν ανήλικα τέκνα πως συνεχίζει να υπάρχει σύνταξη; Η στεφανιαία είναι άλλη υπόθεση. Κατά την ταπεινή και έως τώρα μη τεκμηριωμένη γνώμη μου, οι αυτοκτονίες οφείλονται στην έξαρση των κυκλωμάτων τοκογλυφίας όπως πολύ σωστά υπέδειξε ο Θόδωρος 17.06.2012 κάτι που είχε αρχίσει προ μνημονίου και τώρα περιορίζεται και στο ψυχολογικό κλίμα που δημιούργησαν κάποιοι δημοσιογραφίσκοι και πολιτικοί που παρουσίαζαν την κατάσταση ως αδιέξοδη και ως ξενική κατοχή. Αυτοκτονεί κανείς όταν δεν βλέπει καμμία διέξοδο, όταν απελπίζεται σε συνδυασμό με κάποια ψυχική νόσο... όχι όταν "πεινάει"!

        • Β.Κ.Σ. avatar
          Β.Κ.Σ. @ Απορών 11/05/2013 02:35:24

          Ο νεοέλληνας έχει γίνει τραγικά ιδιοτελής -αμύνεται μ΄ αυτό που μπορεί, εν προκειμένω θυσιάζοντας την ζωή του -απαλλάσσει την οικογένειά του από το κόστος διαβίωσής του, κερδίζει νωρίς την σύνταξη για την οικογένεια/σύζυγο και ταυτοχρόνως ενεργοποιεί το προφανώς αδιάφορο μέχρι εκείνη την στιγμή συγγενικό του περιβάλλον -αυτοκτονούν άνθρωποι που δεν έχουν πρωτίστως ψυχικό στήριγμα αλλά και υλικό. Ακόμα και χωρίς ανήλικα τέκνα σύνταξη λαμβάνει η σύζυγος, που με αυτήν θα στηρίξει τα ενήλικα άνεργα τέκνα.
          Φυσικά μέσα στις αυτοκτονίες συμπεριλαμβάνονται και αυτές οι περιπτώσεις που αδυνατούν να διαχειρισθούν την κατάρρευση του προηγούμενου κρατικοδίαιτου ή λαμογιοποιημένου μοντέλου. Όταν είχε συμβεί το συμβάν με τον Φαρμακοποιό είχα αηδιάσει με την αριστερή ρητορική, σε παραπέμπω στο τότε σχόλιό μου:
          http://www.antinews.gr/2012/04/08/155274/#comment-950793
          Αξίζει όμως πολύ και η συζήτηση που έγινε εν θερμώ επί του συμβάντος, από την οποία βγαίνουν ενδιαφέροντα συμπεράσματα για την διερεύνηση και την αποτίμηση του φαινομένου:
          (με απευθείας παραπομπή στα κρισιμότερα σχόλια, το οποίο φυσικά ήταν του sic transit gloria mundi)
          http://www.antinews.gr/2012/04/04/154657/#comment-947874
          http://www.antinews.gr/2012/04/04/154722/#comment-948364
          Για να συμβάλλω στην συζήτηση προσθέτω και την κυνική ερμηνεία του συγκεκριμένου συμβάντος από έναν φίλο μου, με την οποία συμφωνώ απολύτως, και η οποία φυσικά μπορεί να γενικευθεί τηρουμένων των αναλογίων σε όλες τις "μνημονιακές" αυτοκτονίες που προστέθηκαν στις ήδη αυξημένες μιας έκπτωτης με τα χρόνια καταναλωτικής κοινωνίας μετανθρώπων:
          "Ως πράξη έχει βαγκνερικό υπόβαθρο: αγνότητα, αυταπάρνηση και θεατρικότητα σε μία μόνο κίνηση. Ο πρωταγωνιστής εκβιάζει το χειροκρότημα των πολλών, τη στιγμή που βυθίζεται ολοκληρωτικά στην ατομικότητά του. Οι Γερμανοί ως παλιές καραβάνες του βαγκνερισμού θα το εκτιμούσαν. Ότι το εκτιμούν και τόσοι Έλληνες είναι ένα σημάδι ότι εκγερμανιζόμαστε ολοταχώς. Και πάλι λάθος Γερμανία σπεύδουμε να αντιγράψουμε."

          • Απορών avatar
            Απορών @ Β.Κ.Σ. 11/05/2013 20:40:20

            Έχετε πολύ δίκιο στις επισημάνσεις σας, ωστόσο θεωρώ ότι αφορούν κυρίως στις αυτοκτονίες που είναι σκηνοθετημένες, όπως για παράδειγμα του φαρμακοποιού. Μια διερεύνηση της περιουσιακής του κατάστασης έχει πολύ ενδιαφέρον... Υπάρχουν ωστόσο και πολλές αφανείς αυτοκτονίες χωρίς να παίρνουν δημοσιότητα (μιλώ για τις επιπλέον πέραν των αναμενομένων) τις οποίες αποδίδω στην απελπίσια και στο κλίμα που δημιουργείται από τα ΜΜΕ και τους καταστροφολόγους αντιμνημονιακούς. Για μερίδα των αυτοκτονιών η επισήμανσή σας χτυπάει στόχο όμως! Πρόκειται για πολύ βαθειά ερμηνεία του φαινομένου αυτής της μερίδας.

  48. μακεδων avatar
    μακεδων 10/05/2013 00:04:50

    Με Ρουπακιωτη δεν γυρίζει τίποτα

  49. ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ 10/05/2013 00:30:00

    Έως τις Γερμανικές εκλογές η Φράου θα είναι χαλαρή με τον Αντώνη.
    Αυτό βέβαια θα του στοιχίσει απ' την άλλη μεριά του Ατλαντικού που ήδη τον θεωρούν Γερμανόφιλο.
    Όλα αυτά που λέτε-λεμε δεν θα έχουν καμιά σημασία αν δεν συμβούν δυο πράγματα:
    1. Εμφανέστατη τάση μείωση της ύφεσης κάτω της προβλεπόμενης κατά μια μονάδα.
    2. Σαφέστατες ενδείξεις ότι το πρόγραμμα ΔΝΤ- ΤΡΟΙΚΑ βγαίνει χωρίς άλλες παρεμβάσεις Δημοσιονομικού χαρακτήρα.
    Αν δεν τα έχουμε αυτά τα στοιχεία έως το ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2013 η άλλη πλευρά του ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ θα δείξει τα δόντια της στην ΜΕΡΚΕΛ αναγκάζοντας την για υποχρεωτικό κούρεμα του Ελληνικού Χρέους.
    Και εκεί θα πέσουνε κορμιά...
    Και όλα αυτά υπό την αίρεση ότι κάτι δεν θα στραβώσει έως τότε.
    Από εκεί και πέρα μπορούμε να μιλάμε με σχετική σιγουριά αν κάτι γυρίζει
    και δεν είναι …ο γύρος.

  50. akenaton avatar
    akenaton 10/05/2013 00:52:43

    Οι "αυτοκτονίες εξαιτίας του μνημονίου" έχω την αίσθηση πως θα αποδειχτούν άλλος ένας αστικός (λαϊκός) μύθος της κρίσης. Με όσα ακούγονται και γράφονται σωρηδόν καθημερινά στην χώρα, ακόμη και άνθρωποι σχετικά ασφαλείς οικονομικά, αρχίζουν να παρουσιάζουν ψυχικές διαταραχές. Πόσο μάλλον άτομα επιρεπή ψυχολογικά, που αντιμετωπίζουν και οικονομικά προβλήματα. Μια επιστημονικά τεκμηριωμένη έρευνα στο πεδίο αυτό συμφωνώ πως θα είχε να παρουσιάσει ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

    • Απορών avatar
      Απορών @ akenaton 10/05/2013 02:25:12

      Μα καταρχήν αν εξετάσει κανείς τα ποσοτικά στοιχεία, ανακαλύπτει ότι δεν πρόκειται ούτε καν για διπλασιασμό, ο οποίος διπλασιασμός οριακά θα μας έφερνε στο μέσο ευρωπαϊκό επίπεδο, αλλά για ποσοστό της τάξης του 30-40%. Δεν πρόκειται για νούμερο το οποίο μπορεί να συσχετιστεί με τις χιλιάδες ανέργων ούτε απόρων, αλλά μόνο με τις οριακές περιπτώσεις που περίμεναν ένα κλίμα γενικής κατάθλιψης προκειμένου να εκδηλώσουν συμπτώματα ψυχικής νόσου.
      Το εξοργιστικό είναι ότι αυτοί που θεωρώ ότι προκάλεσαν το φαινόμενο είναι αυτοί που το χρησιμοποιούν κατά κόρον επιτείνοντάς το!

      • Geros avatar
        Geros @ Απορών 10/05/2013 08:32:25

        Δεν νομίζω ότι έχουμε αύξηση του 30%-40% αγαπητέ , από ότι είχα ψάξει η αύξηση είναι γύρω στο 20% αλλά ως συνέχεια μιας αυξητικής τάσης που προϋπήρχε της κρίσης.
        Δημιουργήθηκε ο μύθος των δυο χιλιάδων , τριών χιλιάδων και μερικές φορές ακούς και τεσσάρων χιλιάδων "νεκρών του μνημονίου" . Επειδή οι αστικοί μύθοι και η δημιουργία τους είναι το χόμπι μου το έψαξα και είδα ότι ο μύθος αρχικά δημιουργήθηκε από παρανόηση της σημασίας του όρου που χρησιμοποιεί η αστυνομία , του "περιστατικά αυτοκτονιών". Περιστατικά αυτοκτονιών σημαίνει στην ορολογία της αστυνομίας αυτοκτονίες και απόπειρες μαζί , μερικοί τον μετέφρασαν ως νεκρούς και έτσι ξεκίνησε το παραμύθι.
        Ήταν αρκετά μελοδραματικό και οι επαγγελματίες αγανακτισμένοι το τσίμπησαν αρχίζοντας να προσθέτουν στο αρχικό νούμερο ανάλογα με το πόσο ... αγανακτισμένοι ήταν εκείνη την μέρα.

        • Aρχιμήδης avatar
          Aρχιμήδης @ Geros 10/05/2013 14:09:18

          Το κακό Γέρο μου είναι οτι παραδέχτηκες μόνος σου οτι υπάρχουν τουλάχιστο 200 Ελληνες αυτοκτονήσαντες λόγω μνημονίου.
          Παραδέχτηκες επίσης οτι ακόμα και 200, "είναι δράμα και είναι ντροπή για την κοινωνία μας που δεν τους βοήθησε”…

          • Απορών avatar
            Απορών @ Aρχιμήδης 10/05/2013 15:27:56

            Το "λόγω μνημονίου" δεν σημαίνει τίποτα. Στη στατιστική επιστήμη, "λόγω μνημονίου" θα σήμαινε ότι αν δεν είχαμε μνημόνιο θα είχαμε -200 αυτοκτονίες, αλλά εγώ θεωρώ ότι θα είχαμε +5000. Οπότε είναι αντιεπιστημονική η φράση "λόγω μνημονίου".

          • dim avatar
            dim @ Απορών 11/05/2013 21:48:59

            Αν δεν είχαμε μνημόνιο θα είχαμε εκατοντάδες χιλιάδες θανάτους από χίλιους δύο λόγους που θα συνδέονταν με την εξαθλίωση που θα υφίστατο η χώρα... Διότι αν δεν είχαμε μνημόνιο, με την έννοια που το λέει η αντιπολίτευση, αυτό θα σήμαινε δραχμή, εξαθλίωση, εθνικές καταστροφές... Υπολόγισε μετά τους θανάτους από λεηλασίες, ληστείες μετά φόνου, εμφύλιο από την άνοδο των δύο άκρων, εθνικές καταστροφές, φτώχια του 70% και όχι του 30% του πληθυσμού κλπ κλπ κλπ..., και μετά ας έρθουν αυτοί που λένε για "αυτοκτονίες λόγω του μνημονίου" να τα ξαναπούμε...

          • Απορών avatar
            Απορών @ dim 11/05/2013 23:20:51

            Μα είναι τραγικό: γλιστρήσαμε και πέσαμε από το αεροπλάνο και κατηγορούμε το μνημόνιο για το ότι πέφτουμε! Δεν μπορώ να καταλάβω τι λογική είναι αυτή...

          • dim avatar
            dim @ dim 12/05/2013 03:30:51

            Στα άκρα και τους λαϊκιστές δε θα βρεις ποτέ λογική...

            Θα βρεις στους πρώτους μεν δογματισμό και μίσος, στους δε δεύτερους, εσκεμμένη διαστρέβλωση της πραγματικότητας προς υφαρπαγή ψήφων...

        • Απορών avatar
          Απορών @ Geros 10/05/2013 15:04:13

          Αγαπητέ γέροντα, 20% με 40-50% δεν έχει διαφορά: και τα δύο είναι τάξεις μεγέθους που προφανώς συσχετίζονται με τις οριακές περιπτώσεις ψυχικών νόσων. Αν ήταν λόγω των μέτρων θα έπρεπε να μιλάμε για ποσοστά 1000%-10000%, οπότε συμφωνούμε, και το 40-50% που γράφω δεν το υπολόγισα, χονδρικά με το μάτι το έβγαλα μετά από μια ματιά στα σχετικά νούμερα.
          Όταν είδα εγώ τα στατιστικά κατάλαβα ότι είχαμε το μέσο όρο αυτοκτονιών, στη συνέχεια είχαμε την προαναφερόμενη μικρή αύξηση και οι αναφορά σε 4000 αυτοκτονίες συμπεριλαμβάνει ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ(!) (δηλαδή συνυπολογίζουν όλους όσους ήταν δεδομένο ότι αυτοκτονούσαν από ψυχικές νόσους) + την μικρή προαναφερόμενη αύξηση (την οποία αποδίδω στα ΜΜΕ) και όλα αυτά επί 3 ή επί 4 ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΩΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ! "Κάθε χρόνο αυτοκτονούν 5000 άτομα από το μνημόνιο!". Ντροπή...
          Και ένας δεν τόλμησε να τους πει: "όντως υπάρχει μια μικρή αύξηση των αυτοκτονιών, αλλά με τον τρόμο που σπείρετε εσείς το προκαλείτε!".

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ akenaton 10/05/2013 08:06:08

      Η τεκμηριωμένη έρευνα που ζητούσες άπιστε Θωμά akenaton: http://www.healio.com/psychiatry/suicide/news/online/%7B69483171-C5EB-4FE8-8DF2-D4BA6B5DB576%7D/Austerity-in-Greece-linked-to-serious-mental-physical-health-decline

      Η έρευνα δημοσιεύεται στο American Journal of Public Health (ακαδημαϊκό περιοδικό)...σε συνεργασία με το Univesity of New Mexico...

      • akenaton avatar
        akenaton @ Τί να λέμε; 10/05/2013 12:34:31

        Γιατί άπιστος Θωμάς; Τέλος πάντων. Εϊναι μια έρευνα που υπολογίζει την αύξηση στις αυτοκτονίες το επίμαχο διάστημα στο 16,2%. Λίγο λιγότερο από ότι λέει ο Geros πιο πάνω. Με δεδομένο αυτό, καταλαβαίνετε πως νούμερα όπως 3000 ή 4000 αυτοκτονίες είναι εξωπραγματικά. Επίσης, εξακολουθεί να ισχύει το ερώτημα του απορούντα, αν η αύξηση οφείλεται αυτή καθεαυτή στην οικονομική ανέχεια ή στην γενικότερη περιρρέουσα ατμόσφαιρα απελπισίας και αδιεξόδου που καλλιεργείται από διάφορες πλευρές.
        Ξεμπερδεύοντας με τα νούμερα, θα έλεγα πως, και μόνο ένας συμπολίτης μας να αυτοκτόνησε εξαιτίας οικονομικών προβλημάτων που προέκυψαν από την κρίση, εγώ προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και το στηλιτεύω. Άλλωστε, αν ψάξετε στα γραπτά μου, θα διαπιστώσετε πως ίσως το κυριότερο το οποίο επιμένω μετά μανίας να ζητώ από την κυβέρνηση, είναι η διατήρηση του κοινωνικού ιστού και η προστασία των πιο αδύναμων πολιτών. Θα συνιστούσα σε όσους φίλους με "βγάζουν στην σέντα" σε κάθε ευκαιρία να διαβάσουν πρώτα και κανένα κείμενο που υπογράφω. Ελπίζω, μετά από τούτη την έρευνα που παραθέσατε, όσοι εξ υμών χρησιμοποιείτε συχνά τα αθώα θύματα της κρίσης που αυτοκτονούν κατά χιλιάδες στην διαλεκτική σας, να είστε τουλάχιστον πιο συγκρατημένοι αριθμητικά.

        • Τί να λέμε; avatar
          Τί να λέμε; @ akenaton 10/05/2013 13:49:49

          1. Σε αυτά τα νούμερα ίσως ΔΕΝ περιλαμβάνονται αρκετές περιπτώσεις τις οποίες η Αστυνομία για ευνόητους λόγους ΔΕΝ ανακοινώνει...όπως επίσης και το ποσοστό του αλκοολισμού που δεν είναι εύκολα μετρήσιμο...
          2. Αν η αύξηση 16% αφορούσε την τιμή στο ηλεκτρικό ρεύμα θα θεωρούνταν σημαντική; Αν ο πληθυσμός της χώρας ήταν 100 εκατ. θα θεωρούνταν μεγάλο το νούμερο; Εξαρτάται λοιπόν τί μετράς λοιπόν...
          Η ουσία είναι πως υπάρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ αύξηση στις αυτοκτονίες.
          Εκεί που κάνουν λάθος όσοι ερμηνεύουν αυτήν την αύξηση είναι πως μπερδεύουν τη γεννεσιουργό αιτία του φαινομένου (causal factor) με παράγοντες που έμμεσα επηρέασαν το φαινόμενο (indirect factors):
          ΓΕΝΝΕΣΙΟΥΡΓΟΣ ΑΙΤΙΑ: κατάρρευση ενός σάπιου, απηρχαιωμένου κρατικοδίαιτου οικονομικού μοντέλου
          ΕΜΜΕΣΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ: Μνημόνιο...

          Η αύξηση των αυτοκτονιών είχε προβλεφθεί από το 2007. Τότε ουδείς το περίμενε...μόνο χλευάζανε...ας πρόσεχαν...

          • dim avatar
            dim @ Τί να λέμε; 12/05/2013 03:41:17

            Όσοι μιλάνε για αύξηση των αυτοκτονιών, έχουν άραγε συνειδητοποιήσει ότι θα μιλάγαμε για ασύλληπτα ποσοστά αύξησης των απωλειών ζωής αν "δεν είχαμε μνημόνιο" ??? Αν δηλαδή δεν είχαμε τη χρηματοδότηση? Και άρα επιστρέφαμε ατάκτως στη δραχμή? Και άρα στην εξαθλίωση, τη πτώση 70% του βιοτικού μας επιπέδου και του ποσοστού φτώχιας? Και άρα την άνοδο των άκρων σε καιρούς εξαθλίωσης? Και άρα εμφύλιο και εθνικές καταστροφές? Ας αφήσουν λοιπόν τον λαϊκισμό όσοι μιλάνε για αύξηση στις αυτοκτονίες...

      • Απορών avatar
        Απορών @ Τί να λέμε; 10/05/2013 15:24:27

        Αγαπητέ Τί να λέμε, η εργασία αυτή έχει ποσοτικά και όχι ποιοτικά στοιχεία και αναφέρεται γενικότερα στην υγεία. Ωστόσο, "The 1-month prevalence of major depression doubled between 2008 and 2009 from 3.3% to 6.8%, " από αυτό καταλαβαίνω ότι ενώ η μείζονα κατάθλιψη διπλασιάστηκε (από 3,3% σε 6,8%, δηλαδή αύξηση 100%) οι αυτοκτονίες δεν διπλασιάστηκαν καν αντιστοίχως (αύξηση 16,2%). Άρα, οι ψυχικές νόσοι φαίνεται να υπερεπαρκούν για την ερμηνεία του φαινομένου και οι ψυχικές νόσοι δεν έχουν σχέση με την "πείνα" αλλά με το κλίμα που κάποιοι δημιουργούν.

        • mara M. avatar
          mara M. @ Απορών 10/05/2013 19:35:01

          Η κατάθλιψη πλέον είναι η νόσος της Ελλάδας. Στη διετία 2009-2011 αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες κατά 22%,τα αιτηματα ανθρώπων προς υποστήριξη κατα 30%. Η νοσηλεία παιδιών λόγω κατάθλιψης κατά 10-15%. Ακόμα και σε ασθενείς που υπάρχει γενετική ή βιολογική προδιάθεση χρειάζεται το ερέθισμα να εκδηλωθεί. Θα πρέπει να γνωρίζεται ότι στην πλειοψηφία των ασθενών εμφανίζεται σε συνθήκες μεγάλης πίεσης. Ψυχο-κοινωνικοί παράγοντες, αγχώδεις καταστάσεις, δυσλειτουργικός τρόπος ζωής, οικονομικά προβλήματα,ανεργία, απόγνωση κ.α Μην αθωώνεται το μνημόνιο εφόσον είναι υπεύθυνο για την βίαιη ανατροπή της ζωής τους και μην θεωρείται δεδομένο ότι θα είχαν νοσήσει υπό άλλες συνθήκες.

          • mara Μ avatar
            mara Μ @ mara M. 10/05/2013 22:02:40

            γνωρίζετε, αθωώνετε

          • Απορών avatar
            Απορών @ mara Μ 11/05/2013 00:19:39

            Μην ανησυχείτε για τα τυπογραφικά λάθη, κάνω και εγώ συνέχεια τέτοια όταν γράφω γρήγορα και τα βλέπω μετά και γελάω...

          • Απορών avatar
            Απορών @ mara M. 11/05/2013 00:18:29

            Αγαπητή mara M., σωστά πολλά από όσα λέτε, ωστόσο επιμένω στα εξής:
            1. Η μεγάλη πίεση κατά κύριο λόγο θεωρώ ότι οφείλεται στην τρομολαγνεία των ΜΜΕ και των αντιμνημονιακών δυνάμεων καθώς παρουσιάζουν την κατάσταση ως μια αδιέξοδη ξενική κατοχή απέναντι στην οποία είμαστε τελείως αδύναμοι να αντιδράσουμε, ενώ αυτό που κάνουμε τώρα είναι δράση προς ανατροπή της παλαιάς καθεστυκίας τάξης πραγμάτων που μας έφερε ως εδώ και θα έπρεπε να γεννάει ελπίδα και όχι κατάθλιψη.
            2. Το μνημόνιο δεν χρειάζεται να το αθωώσω εγώ, είναι εξ ορισμού αθώο. Έχουμε μια συλλογική σύγχιση αιτίας αιτιατού: Ξαφνικά ενώ περπατούσαμε με μαγιό στην παραλία και απολαμβάναμε τον ήλιο (φθηνό δανεικό χρήμα) άρχισε να βγάζει ψύχρα (άνοδος των spread / αδυναμία διατήρησης ελλειμάτων) και με το που έγινε αυτό βρέθηκε κάποιος και μας έδωσε ένα λεπτό ρούχο να φορέσουμε (μνημόνιο) μέχρι να αλλάξει ο καιρός. Το να κατηγορούμε το μνημόνιο και αυτόν που μας το έδωσε για το κρύο είναι αστείο! Καθόμαστε και λέμε τί απαίσιο αυτό το λεπτό ρούχο και δημιουργούμε την ψευδαίσθηση ότι αν το πετάξουμε και μείνουμε με το μαγιό δεν θα κρυώνουμε επειδή πριν χωρίς το ρούχο δεν κρυώναμε. Συγγνώμη αλλά είναι λογικό αυτό; Βρείτε μου ένα πιο ζεστό ρούχο από το μνημόνιο και θα είμαι ο πρώτος που θα πω να το φορέσουμε. Αλλά μην κατηγορείτε το μνημόνιο ενώ μας φταίει το ψύχος!

          • mara M. avatar
            mara M. @ Απορών 11/05/2013 12:42:15

            Αγαπητέ μου απορών σε κανέναν που αισθάνεται ασφαλής δεν έχουν τη δυνατότητα τα ΜΜΕ να του προκαλέσουν οτιδήποτε. Οταν εξυπηρετείς το δάνειό σου όταν εργάζεσαι όταν έχεις τη δυνατότητα να συντηρήσεις την οικογένειά κανένας δεν μπορεί να σε πείσει για τον αντίθετο. Οταν όμως να μεγάλο μέρος του λαού δεν μπορεί να ανταπεξέλθει όχι σε εξυπηρέτηση δανείων αλλά στην καθημερινότητα δεν χρειάζεται κανένα ΜΜΕ να τον τρομοκρατήσει, Το βιώνει, και είναι πολύ πιο σκληρό απο τα λόγια. Αφήστε που η πλειοψηφία της ενημέρωσης προσπαθεί να μας πείσει ότι το μνημόνιο είναι μονόδρομος.
            2.Το παράδειγμα με την παραλία εγώ το ερμηνεύω διαφορετικά. Δεν έπιασε ψύχρα έπιασε καταιγίδα και οι ιθύνοντες του τόπου ντυμένοι με αδιάβροχα μάζεψαν τους κολλητούς τους σε ασφαλές σημείο και στην πλειοψηφία του κόσμου όχι δεν έδωσαν λεπτό ρούχο να φορέσει αλλά του αφαίρεσαν και το μαγιό. Δεν είναι λοιπόν η ψύχρα και ο κακός μας ο καιρός είναι η επιλογές μας.

          • Απορών avatar
            Απορών @ mara M. 11/05/2013 20:29:33

            1. Το μνημόνιο δεν είναι μονόδρομος, απλά η εναλλακτική (το να μείνουμε γυμνοί) είναι πολύ χειρότερη.
            2. Στο παράδειγμά σας αναφέρεστε στη στάση του πολιτικού και επιχειρηματικού κόσμου της Ελλάδας. Δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό με το μνημόνιο.
            3. Φυσικά και δεν είναι ο κακός μας ο καιρός, το παράδειγμα μου θα ήταν πιο σωστό αν με κάποιο τρόπο προκαλούσαμε οι ίδιοι τη βροχή, γιατί αυτό κάναμε...
            4. Δεν αμφισβητώ τις δυσκολίες που περνάμε όλοι, και εγώ είχα τεράστιες μειώσεις στα εισοδήματα μου και φυσικά δεν συγκρίνεται με την ανεργία. Υποστηρίζω, ωστόσο, ότι από ιστορικά δεδομένα και όντως σχετικά ατεκμηρίωτα, στην αυτοκτονία οδηγεί η αίσθηση πλήρους αδυναμίας και αδιεξόδου και όχι οι δυσκολίες της ζωής καθώς έχουμε περάσει πολύ χειρότερες.

        • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
          Θόδωρος 17.06.2012 @ Απορών 10/05/2013 19:37:16

          Αγαπητοί σχολιαστές σχετικά με το θέμα σας, να ρωτήσω:

          Στο θέμα του αριθμου των αυτοκτονιών που εύστοχα αναλύετε, ξέρετε αν συμπεριλαμβάνονται κι αυτοί που είχαν "ανοιχτεί" σε τράπεζες Ή ΣΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ που τώρα εκβιάζουν αυτούς ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ, με αποτέλεσμα τώρα να βρίσκονται σε ασφυκτικό αδιέξοδο?

          Περιλαμβάνονται αυτοί οι επιπόλαιοι και άπληστοι συμπολιτές μας που πήραν στο λαιμό τους και τις οικογένειες τους?

          • Απορών avatar
            Απορών @ Θόδωρος 17.06.2012 10/05/2013 19:54:33

            Αγαπητέ Θεόδωρε, στα νούμερα συμπεριλαμβάνονται όλες οι περιπτώσεις προφανώς... αναδεικνύεις μια διάσταση πολύ ενδιαφέρουσα: τους εκβιασμούς των κυκλωμάτων τοκογλύφων οι οποίοι μπορεί να οδηγήσουν σε απόγνωση. Ωστόσο, θα πρέπει να διαχωρίσουμε τις τράπεζες γιατί άλλο πράγμα είναι να σου τηλεφωνεί κάποιος από το πρωί μέχρι το βράδυ και έστω και να κινδυνεύεις να σου κατασχέσει ένα περιουσιακό στοιχείο, και άλλο να απειλεί τη σωματική σου ακεραιότητα ή μελών της οικογενείας σου.
            Γενικότερα δεν έχω πρόβλημα με την "τοκογλυφία" καθαυτή (αν και όποτε έχω βοηθήσει κάποιον δεν ζήτησα ποτέ τόκο έστω και το τραπεζικό) γιατί τη θεωρώ ως μια συμφωνία μεταξύ συναινούντων ενηλίκων και δεν θα χρησιμοποιούσα με ευκολία όρους όπως "άπληστοι".
            Ωστόσο, αυτό που συνήθως ακολουθεί, δηλαδή οι εκβιασμοί κτλ. αναμφισβήτητα μπορεί να οδηγήσει στην αυτοκτονία και πολλές περιπτώσεις οφείλονται στην εξάπλωση των κυκλωμάτων αυτών...

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ Απορών 10/05/2013 21:32:13

            Ακριβώς αυτήν την πλευρά ήθελα να αναδείξω, αγαπητέ Απορών!

            Διότι όταν αναφέρεται ο αριθμός τάδε "των θυμάτων του μνημονίου", δημιουργεί αμέσως τις στοχευμένες αρνητικές εντυπώσεις, που επιδιώκει άλλωστε. Στη χώρα της υπερβολής, ούσα από αρχαιοτάτων χρόνων άλλωστε.

            Αλλά όντως είναι όλοι από τα θύματα αθώοι?

            Το "άπληστοι" κατ' εμε ταιριάζει στην άμετρη και αλαζονική συμπεριφορά πολλών -επιχειρηματιών κυρίως- που έχουν θεοποιήσει το κέρδος.
            Ωπ, εδώ προδόθηκα!..

            Να 'σαι καλά, φίλε Απορών.

          • Απορών avatar
            Απορών @ Θόδωρος 17.06.2012 11/05/2013 00:21:10

            Συμφωνούμε... όταν μάλιστα οι δανειζόμενοι κυκλοφορούσαν με τις καγιέν και τις lexus... Απλά προσπαθώ να συγκρατούμαι... καταλαβαίνετε...

        • Τί να λέμε; avatar
          Τί να λέμε; @ Απορών 11/05/2013 00:40:12

          Μετά Χριστόν προφήτες...αναλύσεις επί αναλύσεων...και ο Χριστός να επανεμφανιζόταν, οι "αναλυτές" θα τον διέψευδαν...εύχομαι κάποιοι δικοί σας να μην αυτοκτονήσουν...καθώς υπάρχουν και τα Post Traumatic Disorders...δεν ε΄χουμε τελιώσει με την κρίση. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ ΑΚΟΜΗ...

          ΥΓ. "...οι ψυχικές νόσοι φαίνεται να υπερεπαρκούν για την ερμηνεία του φαινομένου..." ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ για κομματικές σκοπιμότητες..ΝΤΡΟΠΗ! Ξαφνικά οι Έλληνες, ΕΣΕΙΣ ΤΟ 75% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΑΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ, αποκτήσατε ψυχικές νόσους;
          Τις προάλλες μιλούσα με φίλο επιχειρηματία: μου έλεγε πως οι μισοί από τους εργαζόμενούς του παίρνουν ψυχοφάρμακα...ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΑΙΡΝΟΥΝ;

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ Τί να λέμε; 11/05/2013 12:33:47

            Παίρνουν.

            Και προσπάθησε να ξαναβρεις την ψυχραιμία σου. Ηρέμησε, με κραυγές δεν βγαίνει τίποτε.

            Τι προτείνεις για να μειωθούν οι αυτοκτονίες και να ξαναποκτήσουν οι απελπισμένοι συμπατριώτες μας την ελάχιστη τουλάχιστον επιβίωση τους?

            Να κάνεις πρόταση όμως, όχι αφορισμούς και κατάρες και αντιγραφές από τα Journal of Public Health των άκριτων (τι μανία κι αυτή, τα οικονομικά νούμερα δεν αρέσουν, τα στατιστικά χωρίς την παραμικρή κρίση αρέσουν) στατιστικών των συντρόφων γιατρών του ΑΠΘ..

          • Απορών avatar
            Απορών @ Τί να λέμε; 11/05/2013 20:35:28

            Αγαπητέ Τί να λέμε, αντιλαμβάνομαι το θυμό σας, ωστόσο πως θα σας φαινόταν αν σας έλεγα ότι δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ προ μνημονίου (και ενδεχομένως και κατόπιν); Φαίνεται να είστε πεπεισμένός ότι τα κινητρά μου είναι ιδιοτελή (και κομματικά) αλλά σας διαβεβαιώ ότι κάνετε λάθος. Τα σχόλια που κάνω τα κάνω επειδή θεωρώ ότι συμβάλλουν στο γενικό "καλό" και για αυτό τα κάνω, χωρίς να θεωρώ ότι σίγουρα έχω και δίκιο.

  51. Απορών avatar
    Απορών 10/05/2013 02:35:51

    Γιατί θεωρείτε ότι η Γερμανία δεν είναι ήδη αποφασισμένη υπέρ του OSI? Δεν έχει κανένα λόγο να είναι κατά πέρα από τις εκλογές:
    1. Με το μνημόνιο Νο.1 ξεφορτώθηκε η DB (αλλά και η BNP Paribas για να μη ξεχνιόμαστε) τα μεγαλύτερο μέρος των ελληνικών ομολόγων (πλέον ξέρουμε και ποιοι τα αγόρασαν...).
    2. Με το μνημόνιο Νο.2 μοίρασε το χρέος μας αναλογικά σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες λες και όλες είχαν τα πλεονάσματά της.
    3. Το μόνο με το οποίο είχαν να ασχοληθούν πλέον ήταν το διπλό μας έλλειμα: τρεχουσών συναλλαγών και δημοσιονομικό, τα οποία πλέον διορθώθηκαν.
    4. Το μόνο εμπόδιο για το OSI είναι η γερμανική κοινή γνώμη που την αφιόνισαν με την Bild κτλ. και η οποία νομίζει ότι αποκλειστικά αυτή πληρώνει τα σπασμένα δεν μπορούν εν όψει εκλογών να τη μεταστρέψουν εύκολα.
    Οπότε μετά από τις γερμανικές εκλογές δεν βλέπω κανένα λόγο οι Γερμανοί να μη θέλουν το OSI εφόσον αυτοί θα χάσουν ένα αναλογικό μερίδιο το οποίο δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα έπρεπε να πληρώνουν για τα ελλείματά μας και για τα ομόλογά μας όσο τα είχε η DB.
    Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα κακών Γερμανών που πρέπει να τους πιέσουν οι Αμερικάνοι κτλ. Όλα πολύ καλά σχεδιασμένα τα βρίσκω και η Ελλάδα ενδεχομένως να βρεθεί και μπροστά από τις υπόλοιπες χώρες στο νέο τοπίο ανόδου των BRICS. Αν δεν μας είχε τύχει αυτό το "κακό" θα ανησυχούσα ενδεχομένως πολύ περισσότερο για το μέλλον σε βάθος 10ετίας... Τώρα ανησυχώ μόνο για την ανεργία αλλά αυτό είναι αναμενόμενο αποτέλεσμα της ύφεσης που φέρνει η εσωτερική υποτίμηση και είναι κάτι που θα το υποστούν όλες οι χώρες της ΕΕ αργά η γρήγορα μπροστά στο νέο τοπίο που διαμορφώνεται από την άνοδο των BRICS και το φθηνό εργατικό δυναμικό και την ανερχόμενη αστική τάξη που υπάρχει εκεί... οπότε όσο το γρηγορότερο τόσο το καλύτερο...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Απορών 10/05/2013 16:38:59

      αγαπητέ φίλε "Απορών"
      τα σχόλια σας είναι εξαιρετικά.
      Γιατί δεν τα συγκεντρώνετε υπό την μορφή ενός άρθρου για να ενημερωθούμε όλοι;
      Σας ευχαριστώ πολύ.

      • Απορών avatar
        Απορών @ Κώστας Ροδινός 10/05/2013 17:18:09

        Αγαπητέ κ. Ροδινέ, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αν και νομίζω πως υπερβάλλετε... Δεν νομίζω πως έχω να συνεισφέρω κάτι τόσο σημαντικό, συνήθως γράφω όταν νιώθω να "βγαίνω από τα ρούχα μου", για αυτό και τα σχόλιά μου είναι αποσπασματικά και με πολλά "τυπογραφικά" λάθη αφού συνήθως είναι πολύ βιαστικά γραμμένα.
        Ευχαριστώ για την πρόσκληση, με τιμάτε, αλλά για ένα άρθρο απαιτείται χρόνος και εκ των υστέρων υποστήριξη (με απαντήσεις στα σχόλια) τον οποίον προς το παρόν δεν διαθέτω. Επιπλέον, κάποιες απόψεις μου είναι ιδιαίτερα "αιρετικές" σε σχέση με την κοινή συνισταμένη (στο βαθμό που υπάρχει) του antinews και νιώθω πως δεν ταιριάζω και τόσο ως αρθρογράφος του, καθώς οι πολιτικές καταβολές μου είναι αρκετά διαφορετικές, πράγμα που απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη υποστήριξη (κοιτάξτε τί τράβηξε ο akenaton!).
        Ωστόσο, θεωρώ πως εδώ αναπτύσσεται ένας αρκετά εποικοδομητικός διάλογος σε σχέση με τη γενικότερη ερημιά ιδεών και την ασυναρτησία που κυριαρχεί και ενδεχομένως μελλοντικά, Θεού θέλοντος και... χρόνου επιτρέποντος, να αξιοποιήσω την πρόσκληση αν παραμείνει ενεργή. Σας ευχαριστώ πολύ!

        • γελωτοποιος avatar
          γελωτοποιος @ Απορών 10/05/2013 22:34:17

          αγαπητε Απορων, λετε '' Επιπλέον, κάποιες απόψεις μου είναι ιδιαίτερα “αιρετικές” σε σχέση με την κοινή συνισταμένη (στο βαθμό που υπάρχει) του antinews''... γι'αυτο ακριβως πρεπει να γραψετε, εχετε κεντρισει και το δικο μου ενδιαφερον και θα ηθελα πολυ ν'ακουσω τις αποψεις σας για την οικονομια,(να παρει μιαν ανασα κι ο Ακενατον..)

          • Απορών avatar
            Απορών @ γελωτοποιος 11/05/2013 01:06:10

            Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Για να σας λύσω την απορία θα έλεγα ότι σε ιδανικές συνθήκες θα συντασσόμουν με την προσωποκεντρική κοινοτική παράδοση του τόπου μας, όπως ενδεχομένως να τη συνέχιζε ο Καποδίστρια (και στοιχεία της οποία ανιχνεύονται στην Ελβετία) και όπως έχει σκιαγραφηθεί από τους μεγάλους θεωρητικούς Ίωνα Δραγούμη και Σωτήριο Μητραλέξη (αγαπητέ Σωτήριε δυστυχώς δεν πρόλαβα να σχολιάσω το σχετικό άρθρο) και η οποία ανιχνεύεται επίσης σε κάποιες από τις καλύτερες προτάσεις αναρχικών θεωρητικών.
            Ωστόσο, δυστυχώς ζούμε σε άλλο πλαίσιο στο οποίο θα έλεγα ότι θεωρώ απαραίτητη τη στροφή μας από τον κολλεκτιβιστικό φασισμό στον οποίον μας γαλούχησε το ΠΑΣΟΚ (έχει ενδιαφέρον το πόσο συμπίπτει η οικονομική πρόταση του φασισμού με όσα έκανε το ΠΑΣΟΚ στην Ελλάδα άλλο αν τα ονόμαζε σοσιαλισμό) σε μια μορφή utilitarian (ωφελιμιστικού) / consequentialist (συνεπειοκρατικού;) φιλελευθερισμού (ναι αυτό που οι προπαγανδιστές ονομάζουν νεοφιλελευθερισμό) γιατί θεωρώ ότι μας ταιριάζει ως ιδιοσυγκρασία αλλά και επειδή λόγω της παγκοσμιοποίησης δεν έχουμε άλλη επιλογή! Ο κευνσιανισμός σε εθνικό επίπεδο θα μεταφράζεται απλώς σε διόγκωση του ελλείματος τρεχουσών συναλλαγών, οπότε πολύ ωραία η θεωρητική συζήτηση των κρατιστών αλλά τί νόημα έχει αν δεν εξετάσουμε τις συνέπειες; Έτσι, σε ευρωπαϊκό επίπεδο θεωρώ ότι ο κευνσιανισμός έχει να προσφέρει ακόμα (ιδιαίτερα αν αποφασιστεί μια πολιτική άμυνας απέναντι στην άνοδο των BRICS) αλλά για σε εθνικό επίπεδο αυτές οι ιδέες θα είναι απλά καταστροφικές. Απορώ πως δεν το βλέπουν αυτό όσοι μιλάνε με ευκολία για το μεταπολεμικό κευνσιανό οικονομικό θαύμα (ενώ τότε μιλούσαμε για ένα κλειστό οικονομικό σύστημα λόγω του ανατολικού μπλοκ) και επίσης με εντυπωσιάζει και το πως πετιούνται στο τραπέζι ονόματα όπως ο Friedman και ο Keynes χωρίς να αναφέρεται το πλαίσιο για το οποίο προτείνεται η κάθε πολιτική: σε εθνικό επίπεδο; σε ευρωπαϊκό επίπεδο; κτλ... Και φυσικά είμαι υπέρ των πιο πρωτοποριακών "νεο"(sic)-φιλελεύθερων προτάσεων όπως το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, ένα ελάχιστο δίκτυ προστασίας υπέρ των αδυνάτων (π.χ. στέγη / τροφή / υγεία).
            Από τα ανωτέρω ελπίζω να καταλαβαίνετε πως από τη μια υποστηρίζω τον akenaton και από την άλλη συμπαθώ ιδιαιτέρως τον κ. Μητραλέξη (ως παραδείγματα των δύο τάσεων τους αναφέρω και τους ζητώ συγγνώμη).
            Τέλος, να πω ότι δυστυχώς θεωρώ ότι λόγω του πασοκισκού φασιστοπατερναλισμού, ο κοινοτισμός και η επίκληση της ιδιαιτερότητας του ελληνισμού κτλ. ενέχει τον κίνδυνο της κολλεκτιβιστικής υποστροφής και να χρησιμοποιηθεί όλο αυτό για την εδραίωση ενός επαίσχυντου κρατισμού με τον οποίο ο κοινοτισμός δεν έχει καμμία σχέση, για αυτό και είμαι αρκετά επιφυλακτικός απέναντι σε παρόμοιες προτάσεις.

          • αιρετικός avatar
            αιρετικός @ Απορών 11/05/2013 14:44:48

            Μα, μία, τόσο περιπλεγμένη, οικονομική αντίληψη, αγαπητέ Απορούντα, είναι αυτοκτονική!...

          • Απορών avatar
            Απορών @ αιρετικός 11/05/2013 20:41:05

            Περιπεπλεγμένη; Εγώ γιατί τη βρίσκω πολύ ξεκάθαρη; Ενδεχομένως να φταίει ότι ήταν πολύ συνοπτική...

          • Β.Κ.Σ. avatar
            Β.Κ.Σ. @ Απορών 11/05/2013 16:11:17

            από τις πιο γόνιμες παρεμβάσεις που έχουν κατατεθεί εδώ μέσα, εκ γενέσεως του αντινιούζ. Προσωπικά οι δέκα συγκεκριμένες αράδες με βοήθησαν πολύ να συνειδητοποιήσω πως δεν είμαι εν τέλει διχασμένη προσωπικότητα...
            Ευχαριστώ πολύ και για την παρρησία με την οποία καταλήγεις στην τελική επιλογή, με βοηθάει να την διαχειρισθώ και προσωπικά ως ορθολογικά επιλεγχθείσα αλλά μη αποδεχθείσα συναισθηματικά...

          • Απορών avatar
            Απορών @ Β.Κ.Σ. 11/05/2013 20:47:28

            Αχ, τώρα με κάνετε να θέλω να αναλύσω ακόμη περισσότερο τη θέση μου και ο χώρος δεν βοηθάει. Η ουσία είναι ότι έχουμε 3 στάδια οικονομικής οργάνωσης, το κολεκτιβιστικό (κρατισμός κάθε μορφής), το ατομοκεντρικό (φιλελευθερισμός) και το κοινοτιστικό. Δανείζομαι τη συλλογική από το Θεόδωρο Ζιάκα. Συνεπώς ο κοινοτισμός συμπεριλαμβάνει τα καλύτερα στοιχεία του κολεκτιβισμού αλλά και του ατομοκεντρισμού, ωστόσο εφόσον ζούμε στον καπιταλισμό όπου το υπερσυγκεντρωτικό κράτος ελέγχει τα πάντα δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός αν περάσουμε από βαθιές ατομοκεντρικές αλλαγές καταργώντας μεγάλα τμήματα του κράτους. Στη συνέχεια θα μπορούσαν στο πλαίσιο ενός ατομοκεντρικού πλαισίου να αναπτυχθεί υγιής κονοτισμός από τα κάτω (π.χ. από τις ενορίες, ή σε επίπεδο χωριών συνεταιρισμών κτλ.) το χαρακτηριστικό του οποίου θα ήταν η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ, αυτό που διαφοροποιεί δηλαδή τον κοινοτισμό από τον κρατισμό (που χαρακτηρίζεται από τη ΜΗ ΣΥΝΑΙΝΕΤΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ). Με άλλα λόγια δεν μπορεί να υπάρξει κοινοτισμός ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ κάτι που αν παραγνωριστεί οδηγεί σε κολεκτιβιστική / κρατικιστική υποστροφή. Και δυστυχώς, στην Ελλάδα επανήλθαμε σε ένα κολεκτιβιστικό πλαίσιο με την κατάργηση των κοινοτήτων από το νεοελληνικό κράτος και ιδιαίτερα με την πασοκοποίηση του κράτους, οπότε η φιλελευθεροποίηση είναι απαραίτητο προστάδιο για τον ποθούμενο κοινοτισμό... Μεγάλη συζήτηση... Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

          • γελωτοποιος avatar
            γελωτοποιος @ Β.Κ.Σ. 12/05/2013 00:07:13

            Συμπάσχω μαζί σας..όχι διχασμένη προσωπικότητα, διπολική διαταραχή φοβόμουν..να σαι καλά φίλε Απορών, αρκετά αναρχικές οι απόψεις σας:)

          • Απορών avatar
            Απορών @ Β.Κ.Σ. 12/05/2013 00:51:15

            Διόρθωση: όπου "στον καπιταλισμό" εννοούσα στον "εθνοκρατισμό" δηλαδή στο πως συγκροτήθηκαν οι συλλογικότητες στη νεωτερικότητα. Επίσης, "συλλογιστική" αντί "συλλογική".

            Προς γελωτοποιό:
            κάποιοι αναρχικοί θεωρητικοί έχουν πολύ ενδιαφέρον καθώς παρόλο που κινούνται από τον ακραίο ατομοκεντρισμό έως τον ακραίο κολεκτιβισμό, εντούτοις παραμένουν σταθεροί στο πρόταγμα της ελευθερίας και κάτι τέτοιο θέλω να πιστεύω ότι είναι που πέτυχε ο ελληνισμός στην πράξη δια της Ορθοδοξίας (βλ. κοινοτισμός, μοναστικές κοινότητες κτλ.) και μάλιστα σε πρακτικό και όχι απλά θεωρητικό επίπεδο. Δυστυχώς όμως, για να το ξαναπετύχουμε θεωρώ απαραίτητο το πέρασμα από ένα στάδιο φιλελευθεροποίησης, αλλιώς φοβάμαι πως ο κοινοτισμός θα μας προκύψει άκρατος κρατισμός, φαινόμενο που είδαμε και στην ΕΣΣΔ (αν και εκεί εξαρχής ήταν καταδικασμένη η προσπάθεια λόγω των μαρξιστικών καταβολών των πραξικοπηματιών μπολσεβίκων).

  52. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 10/05/2013 07:58:10

    Ορίστε, ούτε καν ακούτε τι πραγματικά σας λέει ο άλλος. Τι να πεις..

    Ο καιρός σας ξεπερνάει και πάλι. Μείνετε στη γκρίνια και στη μιζέρια σας.. Εμείς προχωράμε παρακάτω να ζήσουμε σε έναν ΔΥΤΙΚΟ πολιτισμό.
    Θα αγωνιστούμε μέχρι τέρμα γι' αυτό κι ας πονέσουμε!

    Άλλωστε εσείς πάντα θα περιμένετε στη γωνία.. Αν είναι ξαναρχόμαστε :) :) ;)

    • Sceptic avatar
      Sceptic @ Θόδωρος 17.06.2012 10/05/2013 08:46:39

      Για πολιτικό ή πολιτευόμενο σε κόβω ... κλασική απάντηση άρες μάρες κοκουνάρες...

  53. B.Q avatar
    B.Q 10/05/2013 12:36:17

    Αν θέλετε να γίνουμε λίγο...Retro, έχω σαφώς καλύτερη πρόταση, διαχρονικά επαναστατική. Ποιά...Δαλιδά τώρα;
    Edith Piaf - Μίκης Θεοδωράκης - Όμορφη πόλη
    h**p://www.youtube.com/watch?v=jNRd-cHLvvc

  54. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 10/05/2013 14:00:54

    Σιγά μη μας αναβαθμίσανε οι "οίκοι" και δεν το πήραμε ακόμα χαμπάρι...

  55. ΝΠ avatar
    ΝΠ 10/05/2013 19:56:39

    Απορών: Είναι όντως εξαιρετικά τα σχόλιά σας.
    Απόψεις τεκμηριωμένες,κόσμιες.
    Το οξυγόνο της δημοκρατίας...

    • Απορών avatar
      Απορών @ ΝΠ 11/05/2013 00:27:52

      Αν και θεωρώ ότι υπερβάλλετε, σας ευχαριστώ πολύ!

  56. yellow avatar
    yellow 10/05/2013 20:07:09

    Τα περίφημα spreads (που δείχνουν την εμπιστοσύνη των αγορών) από τις 3200 μονάδες, έπεσαν στις 842.
    -- > Αύριο βγαίνω στις αγορές. Στα πόσα μπαίνω είπαμε ;

    Η Έκθεση του ΔΝΤ, για πρώτη φορά, κάνει λόγο για σημάδια αισιοδοξίας.
    --> Τζάμπα είναι η αισιοδοξία, γιατί όχι. Αν στηριζόταν και σε στοιχεία ...

    Η Morgan Stanley προτείνει στους πελάτες της να αγοράζουν, πλέον, ελληνικά ομόλογα επειδή το στοίχημα ανάκαμψης της χώρας δείχνει να κερδίζεται.
    --> Ασφαλώς δείχνει να κερδίζεται μέχρι την επόμενη κάμψη...

    Ακόμα και ο συνήθης άγγελος κακών ειδήσεων, ο γνωστός Σόϊμπλε, …βλέπει βήματα προόδου.
    --> Ασφαλώς! Είναι ο μόνος που δεν έχασε αυτή την περίοδο ... Άλλωστε ως προστάτης των συμφερόντων μας ...

    Για πρώτη φορά από την έναρξη της κρίσης, το ισοζύγιο της απασχόλησης το πρώτο τετράμηνο του 2013 ήταν θετικό κατά 20.460 θέσεις εργασίας. Την αντίστοιχη περυσινή περίοδο οι απολύσεις ήταν περισσότερες κατά 32.691.
    --> Που να πάει και αυτή η ανεργία ... στο 100%? Ήδη είναι στο 67....

    Μεγάλοι ξένοι κολοσσοί, δείχνουν να εμπιστεύονται, εκ νέου, τη χώρα.
    --> Τουλάχιστον! Michelin, Fage, 3E, και άλλες που με .. 200 Ευρώ μερακάματο θα ... ξαναγύριζαν πάραυτα!

    Η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών προχωράει.
    --> Εκείνη του Δεκεμβρίου που έφερε -κατά τους δημοσιογράφους- κίνηση και ρευστό στην οικονομία;

    -Το δημόσιο αρχίζει να εξοφλεί σταδιακά τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του προς το δημόσιο.
    --> E;;

    Κάποιας μορφής φορολογικές ελαφρύνσεις είναι σχεδόν έτοιμες.
    --> Ασφαλώς! Το καταργημένο "χαράτσι" έγινε ελαφρότερο κατά 15%...

    Το χρηματιστήριο φαίνεται , επίσης, να κινείται.
    --> Μια πάνω, μια κάτω, μια σταθερά. Έτσι είναι τα χρηματιστήρια... Καθρέπτης της πραγματικής οικονομίας. Όπως επί Σημίτη ....

    Οι αποκρατικοποιήσεις αρχίζουν να ξεκολλούν.
    --> Πουλήθηκε ο ΟΠΑΠ!! (Και εγώ θα κατάφερνα να τον πουλήσω μισοτιμής0 Μας περιμένει και η ΕΥΔΑΘ

    Η κοινωνία επιδεικνύει μια αξιοθαύμαστη καρτερικότητα και δεν ενδίδει στις σειρήνες του λαϊκισμού.
    --> Αν κρίνω από τις αντιδράσεις στο άρθρο σας. Σίγουρα ναι! ;-)

    Η Ελλάδα, για πρώτη φορά είναι πιθανόν να έχει θετικό ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών και πλεόνασμα στον προϋπολογισμό της!
    -Μόλις σήμερα άκουσα για έλλειμα ή η ιδέα μου ήταν; Μάλλον θα πληρώθηκαν οι αναπηρικές συντάξεις για αυτό ...

    Ο Πρωθυπουργός ετοιμάζεται για ένα εντυπωσιακό μαραθώνιο εξωστρέφειας (Κίνα, ΗΠΑ, Ρωσία…)
    --> Βλέπε Κατάρ ....

    Καλό είναι να πιστεύεις σε ... αρκούδες

  57. Κ. avatar
    Κ. 11/05/2013 22:53:11

    Αλήθεια μπήκε πάτος στο βαρέλι;;;;;;;Ο Σοιμπλε φαίνεται άφησε πίσω του τον περσινό (;) παροξυσμό περί βαρελιών και ως άγγελος( "... κακών ειδήσεων, ο γνωστός Σόϊμπλε, …βλέπει βήματα προόδου") ήρθε να σώσει τους Έλληνες.....Ομως ο Σόιμπλε δεν είναι ο μόνος. Και δεν βρίσκεται μόνο στην Γερμανία -η ιστορία διδάσκει-.... μείζον θέμα κι αυτό!!Το ερώτημα είναι εμείς ως κοινωνία προτιμούμε να ακούμε τον Γερμανό υπουργό οικονομικών να λέει πως η κατάσταση μπορεί να γυρίζει ή θέλουμε όντως να γυρίζει;;Εύκολη η απάντηση δύσκολη η πράξη.Δεν κάνω έκκληση για "λαικη πάλη", "ξεβρόμισμα του συστήματος" ή οποιεσδήποτε άλλες καιροσκοπικές τακτικές που εφαρμόζονται στο όνομα του ελληνικού λαού.....Ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα και η γραφειοκρατία μαίνεται, η αναξιοκρατία μαίνεται, η διαφθορά, ο ωφελιμισμός... ούτε εμείς αλλάξαμε.Θα οικοδομηθεί ένα κράτος ευημερίας από τον Σαμαρά ή τον οποιονδήποτε πάνω σε ένα αποσαρθρωμένο χωρίς προοπτικές αλλαγής από πάσα κατεύθυνση; Ακόμα κι αν γυρίζαμε σελίδα αυτή θα ήταν προς τα πίσω.Πριν λοιπόν επαναστατήσουμε ξυλοκοπώντας και ληστεύοντας ή ξαπλώσουμε στον καναπέ μας βλέποντας ειδήσεις στο mega ας αφυπνιστούμε και κάνουμε αυτοκριτική.Ίσως και να αναθεωρήσουμε.

  58. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 12/05/2013 05:07:29

    Μακάρι να γυρίσει γιατί δεν μας βλέπω καλά! Μα καθόλου καλά (μιλάω για τους πολίτες). 5 χρόνια ύφεσης είναι πάρααα πολλάααααα.

    ΥΣ: Εδώ "-Το δημόσιο αρχίζει να εξοφλεί σταδιακά τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του προς το δημόσιο." μήπως ήθελες να πεις προς τους ιδιώτες;