Μήπως ήρθε η ώρα να φύγει ο Βαρουφάκης;
10/03/2015 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως ήρθε η ώρα να φύγει ο Βαρουφάκης;

Δεν μπορεί να κρατά το σχοινί, λίγο πριν τον γκρεμό ένας άνθρωπος όπως ο Βαρουφάκης.

Η επίθεση που εξαπέλυσε ο Β. Σόιμπλε κατά του Γ. Βαρουφάκη είναι ασφαλώς καταδικαστέα. Δεν λες αυτά που αισθάνεσαι μπροστά στις κάμερες. Υπάρχει ο σεβασμός στον αντίπαλο, υπάρχουν οι κανόνες ευπρέπειας στη διπλωματία.

Αν ήξερε ο Σόιμπλε τι του έχουμε... σούρει εμείς οι Έλληνες και πολλοί από τους πολιτικούς τότε θα είχε... μπουκάρει με τανκ. Βεβαίως, είναι απαράδεκτη παρέμβαση στα εσωτερικά μιας χώρας να ζητά κάποιος από μια κυβέρνηση να βάλει τον έναν ή τον άλλο υπουργό ή να απολύσει κάποιον που οι ξένοι δεν γουστάρουν. Επομένως ούτε οι Γερμανοί, ούτε οι Αμερικανοί, ούτε κανείς άλλος δεν μπορεί να απαιτεί να διωχθεί κάποιος υπουργός, ακόμη κι αν αυτός είναι ο... Βαρουφάκης.

Όμως, ο Σόιμπλε δεν είναι κάποιος τυχαίος που του ανεβαίνει το σάκχαρο και πετάει ύβρεις από εδώ κι από εκεί. Αυτά που είπε ο Γερμανός για τον Βαρουφάκη είναι όλα όσα πιστεύουν στην Ευρώπη για τον υπουργό Οικονομικών. Και είναι όσα πιστεύουν και στην Ελλάδα οι σοβαροί άνθρωποι που ξέρουν πέντε δράμια οικονομίας.

Μέσα σε 45 ημέρες ο κ. Βαρουφάκης έχει καταφέρει να κάνει άσπονδους εχθρούς. Δε φταίει το ντύσιμό του, το ξυρισμένο του κεφάλι ή τα περίεργα αλλά τέλεια αγγλικά του. Δεν φταίει καν ότι μοιάζει αντισυμβατικός εν μέσω κοστουμαρισμένων και σφιγμένων τεχνοκρατών της Ευρώπης. Αυτό που φταίει βασικά και απειλεί να τινάξει ακόμη και την Ελλάδα στον αέρα είναι ότι δεν έχει ιδέα από διαπραγματεύσεις. Δεν έχει ιδέα από πραγματική οικονομία, από συζητήσεις επί πραγματικών καταστάσεων και νούμερων. Και παράλληλα είναι προκλητικά αλαζών. Πηγαίνει στις συνεδριάσεις και κοροϊδεύει τους εταίρους του. Ρίχνει «δεκάρικους» λόγους χωρίς κανένα νόημα και το πιο βασικό: Ενώ δίνει τα χέρια και υπογράφει συμφωνίες τελικά αυτοαναιρείται την επόμενη ώρα. Νομίζει ότι αυτός είναι τέλειος και πανέξυπνος και οι κουτόφραγκοι θα μείνουν άναυδοι με το μυαλό του.

Έχει φέρει σε πολύ δύσκολη θέση όλη την Ευρώπη με τις ανόητες προσεγγίσεις του, με τις δεκάδες συνεντεύξεις του που λέει διαφορετικά πράγματα ή που του φταίνε οι ρεπόρτερ και κάνει στο τέλος μαθήματα δημοσιογραφίας.

Ο κ. Βαρουφάκης έχει σοβαρό πρόβλημα απλά γιατί δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στην Ελλάδα. Όταν θα το καταλάβει και ο Τσίπρας που τον επέλεξε ίσως να τον διώξει γρήγορα και να σώσει τα προσχήματα. Όμως, βασικός υπεύθυνος του απίστευτου μπάχαλου είναι ο ίδιος ο Βαρουφάκης και πλέον η μόνη λύση για να μπορέσει να προχωρήσει πιο πέρα η χώρα είναι να σηκωθεί και να φύγει. Ή να τον διώξουν. Βεβαίως, όταν μια κυβέρνηση αναγκάζεται να βγάλει δηλώσεις στήριξης σε έναν υπουργό τότε η απομάκρυνση είναι κοντά...

Αν ο κ. Τσίπρας ήταν το ιστορικό ατύχημα που έγινε για τη χώρα, ο κ. Βαρουφάκης τείνει να γίνει ιστορικό ατόπημα για μια χώρα που πρέπει να σωθεί. Δεν μπορεί να κρατά το σχοινί, λίγο πριν τον γκρεμό ένας άνθρωπος όπως ο Βαρουφάκης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 10/03/2015 21:40:00

    Όχι απλά είναι η ώρα του... Άργησε πολύ. Για να φύγει από μόνος του ο Βαρουφάκης, μικρές οι πιθανότητες. Ο ΥΠΟΙΚ δείχνει αποφασισμένος να διασύρει την Ελλάδα τόσο, ώστε στο τέλος να ικετεύει για τα πιο σκληρά μνημόνια. Δεν έχει και τίποτε να ζηλέψει σε καταστροφική εμμονή από τον ΓΑΠ (που ακόμη δεσμεύει δημόσιους πόρους και χώρους που δεν δικαιούται, αρνούμενος να εγκαταλείψει ακόμη και το γραφείο του στην Βουλή, όπως ζητήθηκε από τους πρώην πρωθυπουργούς.) Μένει να διαπιστώσουμε αν έχει ο Τσίπρας το σθένος να αντικαταστήσει τον Βαρουφάκη...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 10/03/2015 21:56:08

      Από το λίγο που παρακολούθησα τον Τσίπρα στη Βουλή,δε βλέπω να έχει την διάθεση να τον διώξει.Για να φύγει μόνος του βέβαια,ούτε λόγος...

      • Eva avatar
        Eva @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/03/2015 07:48:37

        Οταν τελειώσει τη δουλειά του θα τον διώξει, προς μεγάλη ανακούφιση ΟΛΩΝ και θα επιβραβευτει γι αυτό.

        • airman avatar
          airman @ Eva 11/03/2015 08:07:36

          Αν είναι να "επιβραβευτεί" ο Αλέξης που θα διώξει το minister V, αφού πρώτα τελειώσει τη δουλειά του, τότε δε βλέπω ανακούφιση. Αν είναι να "επιβραβευτεί" ο minister V αφού διωχθεί έχοντας τελειώσει πρώτα τη δουλειά του, πάλι δε βλέπω ανακούφιση. Μόνη ανακούφιση θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον η επιβεβαίωση ότι η "δουλειά" γίνεται από το γραφείο του Δραγασάκη και ο minister V παίζει πλέον το ρόλο "σάκου του μποξ". Όχι ότι το γραφείο του Δραγασάκη θα φέρει τα πράγματα στα ίσα, αλλά σίγουρα θα χαμηλώσουν οι τόνοι και οι φανφάρες. Ρε που καταντήσαμε, να συμβιβαζόμαστε με κάτι λιγότερο από τον όλεθρο!

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ roadrunner 11/03/2015 11:54:54

      Θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν οι πρωθυπουργοί της τελευταίας πενταετίας περί του πόσο εύκολο είναι να πάρουν πρωτοβουλία για την αντικατάσταση του ΥΠΟΙΚ.

  2. aris. aold avatar
    aris. aold 10/03/2015 23:17:13

    Τι νούμερα να πάει ο Βαρουφάκης στο Eurogroup, αφού γνωρίζει ότι δεν βγαίνουν και απαιτείται τρίτο μνημόνιο με νέα δημοσιονομικά μέτρα που δεν θέλουν και δεν μπορούν να πάρουν. Για αυτό το έχει ρίξει στην τρελή μαζί με τον Τσίπρα. Ο Σύριζα παίζει δυνατά από ότι φαίνεται το γεωπολιτικό χαρτί της χώρας όπου κανείς δεν θέλει μια δραματική αποσταθεροποίηση στην Ελλάδα. Ετσι προς το παρόν εξαναγκάστηκε η Γερμανία να μην τραβήξει την πρίζα και αποφάσισε να δώσει χρόνο στο πως θα χειρισθεί το ζήτημα. Η κυβέρνηση έχει επιλέξει φουλ κόντρα με την Γερμανία. Δηλώσεις Κοτζιά πολύ ποιο επιθετικές από του Βαρουφάκη και διεκδίκηση Γερμανικών αποζημιώσεων. Γνωρίζει πολύ καλά ότι δεν έχει να περιμένει τίποτα θετικό από την Γερμανία η οποία δεν στήριξε τον Σαμαρά με τον Τσίπρα θα διαπραγματευθεί. Η μόνη σωτηρία για τον Σύριζα είναι να δεχτεί η Γερμανία μιας μορφής διαπραγμάτευση πέρα από τις νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων που έχει προαποφασίσει. Ακόμα και σε αυτήν την ιδανική για τον Συριζα περίπτωση υπάρχει ένα ερωτηματικό αν η κυβέρνηση έχει αποφασίσει τι θέλει τελικά, και αν αυτό μπορεί να το στηρίξει στην βουλή και στην κοινωνία. Ο εκνευρισμός Σοιμπλε μάλλον λειτουργεί αρνητικά για τον ίδιο και θυματοποιεί τον Βαρουφάκη. Είναι ο εκνευρισμός κάποιου που είναι προσηλωμένος στα νούμερα με κάποιον που θεωριτικολογεί γιατί δεν τον συμφέρουν τα νούμερα. Αν δεν μας δουλεύουν και οι δύο τα πράγματα είναι άγνωστο που θα οδηγήσουν. Οι μεν περιμένουν να εξαντλήσουν την κυβέρνηση οικονομικά και οι δε κάθε μέρα που περνάει και δεν έχουμε bank run και πτώχευση νοιώθουν ότι ενισχύονται.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ aris. aold 11/03/2015 09:39:37

      +++ μιά πολύ στοχαστική προσέγγιση!... άς φρόντιζε η "Δύση" να μήν ανέθετε-εκ των πραγμάτων-δυσβάστακτους ρόλους στους Γερμανούς, που δεν επαρκούν για τόσο διευρυμένη επιρροή....Μεσευρώπη και πολύ τους πάει...! Σ'ότι μας αφορά: είναι προφανής η ανεπάρκεια της αριστεράς για τόσο περίπλοκη σύγκρουση...δεν έχει όμως τη μέγιστη ευθύνη...την τελευταία εικοσαετία, τα λεγόμενα"αστικά" κόμματα ακολούθησαν ένα αδιέξοδο δρόμο, ενώ ο διεθνής συσχετισμός μετά το '90 είχε αλλάξει δραματικά.... στην τελευταία πενταετία, ή χώρα είχε ανάγκη απο κυβερνήσεις"εθνικής ενότητος και συνεργασίας"....αντί γι'αυτό,είδαμε μικροκομματισμό... ούτε είναι μικρή η ευθύνη συγκεκριμμένων κοινωνικών ομάδων και συσπειρώσεων...η στροφή έπρεπε να γίνει χθές...έστω τώρα...δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για διαμάχη "αριστεράς"-δεξιάς"....άσε που είναι και προσχηματική και μικρόνους, σ'αυτή την συγκυρία!

      • Naruto avatar
        Naruto @ βαγόνι 11/03/2015 11:02:37

        Η Γερμανική ανεπάρκεια σαν προϊστάμενος της Ευρώπης είναι δεδομένη και απορώ με την στάση των Αμερικάνων που ενώ διακυβέυονται καίρια συμφέροντά τους ασκούν μόνο παρασκηνιακή επιρροή . Να μην ξεχνάμε οτι η Γερμανία είναι κράτος υποτελές στην Αμερική χωρίς ίχνος πολιτικής ανεξαρτησίας .

  3. Fotini avatar
    Fotini 11/03/2015 00:32:28

    ῎Ε ὄχι καί τέλεια ᾿Αγγλικά μέ ᾿Αμερικάνικη προφορά! Trust me!

  4. Φρουρός avatar
    Φρουρός 11/03/2015 00:48:03

    Ανάξιοι άνθρωποι στα υψηλά αξιώματα. Αλήθεια που νομίζετε ότι θα καταλήξουμε; Αλλά από την άλλη αυτοί μας αξίζουν, τέτοιος λαός που είμαστε, με τόσο χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Τίποτα σ΄αυτή τη ζωή δεν είναι τυχαίο. Μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας.

  5. iconology2009 avatar
    iconology2009 11/03/2015 09:02:52

    Ο φαιδρός αυτός άνθρωπος δεν έχει ιδέα από πολιτική. Έγινε πολιτικός μόλις πριν ενάμισυ μήνα. Δεν έχει ούτε την ελάχιστη υποψία πώς ασκείται μια διαπραγμάτευση ΣΤΑ ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Νομίζει ότι είναι τηλεπαιχνίδι όπου περνάνε οι συνήθεις επικοινωνιακές εξυπνάδες που θαμπώνουν εξαρτημένους τηλεθεατές. Ο ανερμάτιστος Τσίπρας τον διάλεξε με αυτούς τους όρους γιατί αυτό μπορούσε να εκτιμήσει στη τηλεπερσόνα. Υ.Γ. Ποια τέλεια αγγλικά; Όπως και στα ελληνικά του, όπως και στα οικονομικά του το ίδιο και στα αγγλικά του: κάθε δυό προτάσεις και ένα επιφώνημα χασμωδίας.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ iconology2009 11/03/2015 12:00:30

      Έτσι. Έτσι. Φέρτε μας πίσω τον Χαρδούβελα που την κατέχει την τέχνη καλά....

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 12:28:12

        Μπορεί ο Χαρδούβελας να είναι ένας άπειρος από την πολιτική τεχνοκράτης αλλά δεν έκανε του κεφαλιού του. Ακολουθούσε πολιτικές ντιρεκτίβες από αυτούς που τον διόρισαν σ'αυτό το πόστο και ποτέ δεν εξέθεσε τη χώρα με τις ανόητες αυτοσχεδιαστικές πιρουέτες της ψινάκειας υφής τηλεπερσόνας στην οποία έχει ανατεθεί ένας τόσο κρίσιμος ρόλος σε μια τέτοια δραματική περίοδο. Εγώ δεν αμφισβητώ ότι αυτή η κυβέρνηση πρέπει να διαπραγματευτεί σ'αυτή τη συγκυρία με τους δανειστές-έχει πρόσφατη νομιμοποίηση και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό-απλά ζητάω, όπως και συριζαίοι ακόμη, να ανατεθεί αυτός ο ρόλος σε σοβαρότερο άτομο-ο Δραγασάκης είναι μια τέτοια περίπτωση. Αν μη τι άλλο ο άνθρωπος και κάποια υπουργική πείρα είχε και είναι πολιτικός από τα γενοφάσκια του. Πάντως απολίτικες τηλεπερσόνες με αμφιλεγόμενο πολιτικό στίγμα και στιγματισμένο βιογραφικό είναι εντελώς απρόσφοροι και για τη συγκυρία και για το αντικείμενο. Για κανένα τηλεσόου ίσως ναι. Γιατί όχι;

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ iconology2009 11/03/2015 17:04:08

          Χαρδούβελοι, υπάρχουν πολλοί. Φιλότιμοι υπάλληλοι, ευγενικοί συνομιλητές, υποχωρητικοί ...τεχνοκράτες. Δεν χρειαζόμαστε όμως κάτι τέτοιο τώρα πια, εκεί που έχουμε φτάσει..... Ο κ. Δραγασάκης, είναι ο ψύχραιμος ενορχηστρωτής αγαπητέ, πίσω από τις κουϊντες! Ο ...βιρτουόζος ταλαντούχος καλλιτέχνης που ανέτρεψε με την προσωπική του σφραγίδα τους όρους του παιχνιδιού, είναι αυτός που ΕΠΙΛΕΧΤΗΚΕ για τη συγκεκριμένη αποστολή. Είτε αρέσει, είτε όχι. Καλύτερα δε, να μην πολυαρέσει σ΄αυτή την άγρια φάση των αισχρών εκβιασμών. Έτσι, θα είναι στα σίγουρα τσεκαρισμένα επωφελής και η δράση του, υπέρ των συμφερόντων του Ελληνικού λαού και μόνον.

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 18:22:54

            Αντε παλι. Μιλατε για αγρια φαση αισχρων εκβιασμων. Ποιοι το κανουν αυτο? Οι χωρες που τους ζηταμε δανεικα για να συνεχισουμε να διοριζουμε 40 χιλ ΔΥ? Για να ξανανοιξουμε την αμαρτωλη ΕΡΤ που οι μισθοι ολων τους ηταν απιστευτα υψηλοι? Για να επιδοτουμε παλι τα καγιεν στην επαρχια? Το συμφερον του λαου ειναι να του πουν αληθειες και οχι να επενδυουν στο μισος εναντιον των δανειστων μας. Το συμφερον ειναι να ζητησουν συγνωμη για τις υποσχεσεις που εδωσαν και οχι να τον σπρωχνουν στον γκρεμο. Αν ειχαν τσιπ(ρ)α δεν θα δεχοντουσαν τα αυτοκινητα και θα επεστρεφαν τις καταθεσεις στους στην Ελλαδα. ΨευτοΒαρουφακηκες μαγκιες δεν ειναι ευκολο να περασουν.

      • Fotini avatar
        Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 13:10:35

        Δέν τραβᾶ ὁ χαρδούβελης, δέν ἔχει πεῖρα τηλεπερσόνας. :)

        • Βουστροφηδόν avatar
          Βουστροφηδόν @ Fotini 11/03/2015 16:52:13

          Εκτός όοολων των άλλων, δεν είχε ούτε μυαλό, ούτε φωνή, ούτε κι @@. Να τα λέμε κι αυτά :)

  6. in medias res avatar
    in medias res 11/03/2015 10:10:41

    1. Είναι περισσότερο από προφανές ότι, όσο ζητούν από τον Τσίπρα να τον αλλάξει, δεν πρόκειται να το κάνει. Μάλλον θα έπρεπε να μας προβληματίζουν οι συνεχείς ειρωνείες Σόϊμπλε, ο οποίος μόνο "ανόητα αφελής" δεν είναι και ο οποίος καταλαβαίνει ότι, με το να επιτίθεται στον Βαρουφάκη, μάλλον τον κρατάει στη θέση του ... 2. Αντικειμενικό γεγονός ανεπίδεκτο αμφισβητήσεως, αλλά επιδεκτικό ενδεχομένως ερμηνειών, είναι το ότι επί όλων των κυβερνήσεων, στα χρόνια της κρίσης, ο Υπουργός των Οικονομικών προέρχεται από τον χώρο του ΠΑΣΟΚ.

  7. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 11:55:19

    Ας είμαστε λογικοί. Η πολιτική που ασκεί ο εκάστοτε Υπουργός Οικονομικών, είναι η πολιτική που επιλέγει να ασκήσει η εκάστοτε νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση της Ελλάδας. Κανείς δεν αυτοσχεδιάζει ανεξέλεγκτα, κανένας δεν αυθαιρετεί, ούτε κι εκφράζει αποκλειστικά τις προσωπικές του απόψεις. Η άποψή μου είναι ότι ο κ. Γιάνης Βαρουφάκης, είναι ό,τι καλύτερο έτυχε στον Ελληνικό λαό, όσον αφορά τη θέση του ΥΠΟΙΚ της χώρας. Μία νοερή σύγκριση με τους προηγούμενους ''συναδέλφους'' του που είχαν αναλάβει να …υπερασπιστούν τα συμφέροντά μας στο παρελθόν, αρκεί για να καταδείξει τη σαφέστατη διανοητική και γνωσιακή του υπεροχή, καθώς και το αδιαμφισβήτητα ιδιαίτερο ταλέντο του τόσο στο χειρισμό του λόγου όσο και στην παράθεση των επιχειρημάτων. Όλα αυτά τα σπάνια και πολύτιμα στοιχεία που συνθέτουν την προσωπικότητά του, τον καθιστούν ''επικίνδυνο αντίπαλο'' για τους κοντόφθαλμους, ιδιοτελείς Γερμανούς λογιστές και τα άβουλα πιόνια τους, μιας και η πολιτική αντιπαράθεση καθόλου δεν τους συμφέρει. Προτιμούν την στεγνή αντιπαράθεση των αριθμών, που τους επιτρέπει να αφανίζουν ανθρώπινες ζωές, στο όνομα της τοκογλυφικής αριθμητικής. Έτσι, πασχίζουν άδικα πληρώνοντας δημοσιεύματα και κάνοντας συνεχείς νευρωτικές δηλώσεις , ν΄ αποδομήσουν τον ...αλλόκοτο εχθρό που λειτουργεί αντισυμβατικά και δεν διστάζει να αποκαλύψει δημοσίως τον ύποπτο ρόλο των γραβατωμένων υπηρετών της Ευρωπαϊκής οικονομικής ελίτ, που δρούν εις βάρος των λαών που τάχα εκπροσωπούν. Oι Έλληνες και ο Βόλφανγκ Σόϊμπλε, δε γίνεται να …εξυπηρετούνται, ούτε να είναι ευχαριστημένοι ταυτοχρόνως, από τη δράση και τις τακτικές του ίδιου ανθρώπου. Δε φταίει ο κ. Βαρουφάκης που δεν είναι …συμπαθής. Φταίει που ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. Αυτή η ώρα ήρθε λοιπόν. Να δούμε την αλήθεια. Δεν είναι ούτε φίλοι μας, ούτε και θέλουν το καλό μας. Είναι δεσμώτες που σε αγαστή συνεργασία με εκλεγμένους ντόπιους και υπερπρόθυμους κολαούζους, φρόντισαν να μας εγκλωβίσουν και να μας εκβιάζουν σήμερα αισχρά. Όταν η θηλιά στο λαιμό σου δεν λύνεται, πρέπει να κόβεται προτού σε πνίξει; Αυτό είναι το μόνο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε.

    • Αρης avatar
      Αρης @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 13:16:17

      Επιτέλους ..και μια φωνή πατριωτικής λογικής

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Αρης 11/03/2015 16:40:53

        Ελπίζω να έχουμε την ίδια γνώμη όταν υποχρεωθεί ο πρωθυπουργός να τον πετάξει κλωτσηδόν για να διασωθεί ό ίδιος και η κυβέρνηση του. Να βρίζουμε τον Αλέξη και να εξυμνούμε, που δεν θα γίνει, τον αλ μπαρούφ...Η μοίρα των υπουργών οικονομικών αυτή είναι...Αν τα καταφέρει ο μπαρούφ να την κάνει πριν έρθουν τα δύσκολα θα γλυτώσει, αλλιώς η μοίρα του είναι προδιαγεγραμμένη...Παπακωνσταντίνου δεν τον λέγανε αυτόν που είχε αναλάβει τον τότε αντίστοιχο ρόλο? Καλά κρασιά....

        • Βουστροφηδόν avatar
          Βουστροφηδόν @ ορεσείβιος 11/03/2015 16:49:33

          ''Η Μυλωνού τον άντρα της, με τους πραματευτάδες'' κατακαημένε ορεσείβιε. H απελπισία σου σε οδηγεί να συγκρίνεις σάπιες πατάτες, με ζαχαρωτά. Άκυρος.

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Βουστροφηδόν 11/03/2015 17:21:07

            Εμείς οι Έλληνες είμαστε οι πραματευτάδες και μυλωνού η μέρκελ με τον καροτσέρη σόιμπλε προφανώς. Αν είναι έτσι , συγγνώμη για την άγνοια μου....Να μην μπορώ να το αντιληφθώ ? Σ΄ευχαριστώ που το υπενθύμισες και με έβγαλες από την πλάνη μου. Δηλαδή να βγούμε πια στους δρόμους και να πανηγυρίσουμε αφού εμείς είμαστε οι πραματευτάδες? Θα αναρτήσω και σημαία στο μπαλκόνι. ΥΓ. Όταν ο αλ μπαρούφ φύγει για να σωθεί ο αλέξης να βγάλω τη σημαία από το μπαλκόνι? Εχω μπερδευτεί λίγο, ο αλέξης πήρε την εντολή η ο αλ μπαρούφ? Μήπως να βάλουμε την ζωή που έχει και βαρύ ίσκιο να διαπραγματευτεί με τους μυλωνάδες της Γερμανίας?

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ ορεσείβιος 11/03/2015 17:52:18

            Βγάλε τη Γερμανική σημαία που έχει καρφωθεί στον εγκέφαλό σου και όλα θα διορθωθούν αυτομάτως φ΄'ιλε μου. Μετά, απλά κάνε το σταυρό σου ΕΜΕΙΣ, οι αμυνόμενοι Δαυίδ, να σωριάσουμε με τη σφεντόνα μας τον άπληστο Γολιάθ. Άντε τώρα ή ν΄αρμέξεις ή να μάσεις κανα βλήτο κι άσε τις αναλύσεις σε άλλους, πιο ειδικούς. Ο καθένας στο είδος του κι ο εξυπνάκιας ο άπαιχτος μαγκίτης, μόνο στον καφενέ του χωριού του. Καληνύχτα κομπάρε. Σήκω λιγάκι στα δυό πόδια σου, ίσως να νιώσεις λιγάκι καλύτερα.

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Βουστροφηδόν 11/03/2015 18:10:58

            Τα πρόβατα θέλουν άρμεγμα καθημερινά , μόλις τελειώσω , θα ανεβάσω την σημαία στη στάνη και θα ρίξω και δυό ντουφεκιές στον αέρα αφού νικήσαμε τους Γερμαναράδες. Πρέπει και εσείς στις πόλεις να βγείτε στους δρόμους και να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την νίκη του έθνους...Όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια. Αν πιστεύεις στη νίκη να βγείς στο δρόμο και να βροντοφωνάξεις, δεν χωρά οι πατρίδα ανθρώπους που δεν πιστεύουν ότι τους διαλύσαμε τους εχθρούς του έθνους. Μετά το δραματικό παράδειγμα, με τους πραματευτάδες, εγώ ανένιψα και είδα επιτέλους το φώς το αληθινό.. ΕΦΥΓΕ Η ΤΡΟΙΚΑ ΑΔΕΡΦΕ...ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΡΑΔΑ ΤΩΡΑ.. Πρέπει να το πιστέψουμε όλοι... ΝΙΚΗΣΑΜΕ.

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ ορεσείβιος 11/03/2015 18:41:40

            Πρόσεξε όμως ποιά σημαία ανεβάζεις, στο αγορασμένο με τις κάργα επιδοτήσεις Kagien σου βρε κουμπαρούλη. Αυτή που τόσα χρόνια κυματίζεις με πάθος, αυτό το βρωμερό κιτρινοκοκκινόμαυρο ξεσκονόπανο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δύστυχε η ΕΛΛΗΝΙΚΗ. Άντε τώρα πίσω στα τυριά στα γάλατα και στις μυζήθρες κι άσε, πανηγυρίζεις μετά, που θα κερδίσει κι ο Ολυμπιακός. Πάντως μην αδημονείς, συγκρατήσου λιγάκι και θα' ρθει σίγουρα ο κουμπάρος με το μέλι. Είναι αναπόφευκτο. Κι ας σε πονάει.

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Βουστροφηδόν 11/03/2015 19:49:46

            Ασε τα σάπιε και βγές στο σύνταγμα για τα πανηγύρια...Τέλος η τρόικα και οι γερμανοτσολιάδες, τώρα έχουμε τετράδα βελγική και αλεμανοευζωνικό... Το ίδιο είναι? ΥΓ. Ντάτσουν έχω στα πρόβατα, δεν το αλλάζω με τίποτε.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ορεσείβιος 11/03/2015 20:53:39

            Θα μου πείς,τί σε νοιάζει κι επεμβαίνεις,αλλά κοίτα να δείς,η ίδια μιλά παρακάτω με τη μπλέ θαλασσίτσα με το ''σείς'' και με το ''σάς'' και η ίδια απευθύνεται σ' εσένα με άλλο όνομα μ' αυτό τον πεζοδρομιακό τρόπο κι ύστερα κατηγορεί άλλους για υποκριτές.Ποιά,ο ορισμός της υποκρισίας...Αντε από κεια χάμω... Δε βαριέσαι όμως κανείς δεν είναι τέλειος...

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/03/2015 21:46:52

            Εδώ καράβια χάνονται βαρκούλες αρμενίζουν... Μην μου στεναχωρείς την επανάσταση κυθήριε... Αφες τα παιδία να παίζουσιν επαναστατικά και πληκτρολογιακά.

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/03/2015 17:17:16

            Πάντα πετάγεσαι σαν τον ...πεπιεσμένο αέρα εσύ, καθότι ποτέ δεν διαθέτεις δική σου άποψη. Διαθέτεις μόνο προβληματική ψυχοσύνθεση. Σε νοιάζει λοιπόν, σε νοιάζει και σε κόφτει κατακαημένε. Σου είναι πολύ δύσκολο να κρατηθείς-κρυφτείς-συμμαζευτείς. Τα συμπλέγματα, τα κόμπλεξ και η μιζέρια, σε τραβάνε από τα μαλλιά (όσα σου απέμειναν) και σε αποκαλύπτουν ως γραφικό; Ως νούμερο; Ως ατραξιόν; Όπως και να το πούμε πάντως, έχεις πολύ μεγάλη πλάκα. :) Συνέχισε να μας διασκεδάζεις. Μη σταματάς.

          • Βαρουφηδόν avatar
            Βαρουφηδόν @ Βουστροφηδόν 12/03/2015 19:17:43

            Μπά κούκλα μου,δεν έχω τόση πλάκα όση εσύ,γιατί εγώ βγαίνω με ένα όνομα,άντε δύο,εσύ βγαίνεις με πεντακόσια. Αλλά μεγαλύτερη πλάκα έχεις που αναλόγως την περίσταση βάζεις και το όνομα,και μία κάνεις τη σοβαρή,την άλλη κάνεις την κουλτουριάρα με τα άπαντα που σερβίρεις και την άλλη χυμάς σαν ύαινα. Έχεις πλάκα επίσης γιατί για ό,τι μ' έχεις κατηγορήσει μέχρι τώρα,αποδεικνύεις ότι τα έχεις εσύ,γι' αυτό και προσπαθείς να τα φορτώσεις σε άλλους. Και κυρίως αρχιυποκρίτρια,που το παίζεις σοβαρή. Από εκεί φαίνεται πόσο χοντρό πρόβλημα έχεις καϋμένη. Μακάρι να σε πάρουν όλοι χαμπάρι,για να μη μας το παίζεις κι έξυπνη... Δεν θα ασχολιόμουν άλλο μαζί σου,γιατί δεν αξίζεις μία,αλλά μη μας περνάς και για μ....ες αμολώντας καθε τρείς και λίγο πόσο ''ευλογημένοι'' και ''τυχεροί'' είμαστε με τα νούμερα που μας φορτώσετε για να μας κυβερνήσουν δήθεν...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Βουστροφηδόν 12/03/2015 19:46:35

            Η περίπτωσή σου πάντως ομολογώ,χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης. Δε μπορεί να είσαι μόνο τόσο καλή ηθοποιός.Κάποιο σύνδρομο σε τυραννάει εσένα. Είσαι υποκρίτρια μέχρι εκεί που δεν παίρνει,αλλά...και κάτι άλλο συμβαίνει μ' εσένα. Είναι λυπηρό να σπάει πλάκα κανείς μαζί σου,δεν πρέπει,βοήθεια χρειάζεσαι. Μόνο μη μας περνάς σε παρακαλώ και για μ.....κες.Μας φορτώσατε τους άσχετους να μας κυβερνήσουν, μη θες και νας πείσεις ότι έχουν και ικανότητες γι'' αυτό!! Υποτιμάς τον εαυτό σου. Για νούμερο; άστο,έχεις ήδη γίνει... Περαστικά...και καλή μετάνοια σε όλους μας. Και σε σένα..μη πάς να ξεφύγεις..:)

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/03/2015 20:06:16

            ok. ok. Συμπόνοια στην αυτοκριτική ενός δύστυχου που στέκεται απέναντι στον καθρέφτη του και παραληρεί. Ακούς φωνές και βλέπεις ήσκιους; Σου κλείνω λοιπόν άμεσα ραντεβού ΔΩΡΕΑΝ για ψυχοθεραπεία, έστω κι εντός ωραρίου ''εργασίας σου'' (λέμε τώρα), αυτής της τεμπελοαπασχόλησής σου τέλος πάντων, που εμείς τα κορόϊδα πληρώνουμε. Υ.Γ Περαστικά δεν σου εύχομαι, γιατί δεν τα πιστεύω. Τον εξορκισμό αλήθεια τον δοκίμασες ή κι εκεί ακόμα κοροϊδεύεσαι; :) Καλά κρασιά, έτσι κι αλλιώς.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Βουστροφηδόν 12/03/2015 20:33:42

            Δεν παίζεσαι λέμε. Να σου πώ ένα μυστικό; Όταν μιλάς άφηνε λίγο ανοιχτό το στόμα,μη καταπιείς το δηλητήριό σου...Αρχιυποκρίτρια που το παίζεις σοβαρή.Κανένα κουλτουριάρικο...άπαντο δεν έχεις για την περίσταση να μας φτιάξεις τη διάθεση; Για ψυχοθεραπεία είσαι εσύ,αλλά κι εγώ έχω ανάγκη την απαντοθεραπεία σου :) Αφού αρχικουβαρντού μου φραγκάτη ντερμπεντέρισσα με πλερώνεις,ρίξε κάτι τις παραπάνω να ρίξω κάνα ξορκιστήρι και για πάρτυ σου. Για δυό και πάνω πιάνει καλύτερα :) Να ξέρεις όμως ότι τα νούμερα που μας φορτώσατε θα τα πληρώσουμε όλοι μας πολύ άσχημα. Και για σένα ποσώς με κόφτει,για την Πατρίδα μου και εμάς τους υπόλοιπους κλαίω... Άντε γειά..

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/03/2015 22:09:22

            Σάμπως έχεις και κάτι καλύτερο να κάνεις από το να σεργιανάς τη στερημένη Κατίνα που έχεις μέσα σου, στο ιντερνέτ; Τα χάαααπια σου και γρήγορα :) Τρελό κοκτέϊλ μόνο μπορεί να σε κουλάρει εσένα. Συμπόνοια κρατικοδίαιτε χλέμπουρα. Τι ανάγκη όμως έχεις εσύ; Πουλάς τρελίτσα και σε πλερώνουμε, σε περιθάλπτουμε και σε συνταξιοδοτούμε. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. Πόσους κηφήνες μπορούμε πια να θρέψουμε; Μας καταστρέψατε τεμπελόσκυλα. Άϊντε που φωνάζει ο κάθε ξάπλας για να τρομάζουν οι νοικοκυραίοι που ζορίζονται αληθινά. Σας ξέρουμε πολύ καλά. Δεν μας εκπλήσσεις έρμε. Πάνε τώρα σε κάποιον πιο ειδικό να σε κοιτάξει. Εσένα σε πλερώνει το δημόσιο (δηλαδή όλοι εμείς), ακόμα ΚΑΙ γι αυτό. Μη σε χάσουμε από πελάτη. Καληνύχτα ...τριχασμένη προσωπικότητα, Κυθ-Τσεμπερο-Νιόβε. :)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Η επόμενη κίνηση 12/03/2015 22:32:38

            Άφού βρε άρρωστη αξύριστη με πλερώνεις γιατί να χάσω τέτοιο κελεπούρι. Μαγκιά μου να ζορίζεσαι εσύ για να σου ξαπλαροπληκτρολογάω αυτά που σ' αρέσουνε για να ξεχνάς την θλιβερή σου κατάντια. Αλλά Αντιγονάκι, κι εδώ πέφτεις έξω,δεν ξέρεις τίποτα για μένα,αντιθέτως να κλαίς τη δική σου κατάντια γιατί γι' αυτήν θα φταίς μάλλον μόνο εσύ,αφού έχεις τόσο ανάγκη να βρίζεις για να γεμίσεις τον άδειο εσωτερικό σου κόσμο. Να ξέρεις όμως ότι τις ψυχοθεραπευτικές σου ανάγκες θα πρέπει να τις πληρώσεις μόνη σου,οι ελεημοσύνες τελειώσανε δυστυχισμένη... Κι επειδή εγώ ξέρω ποιός είναι ο νυκοκυραίος και ποιός όχι,άντε κι εσύ να δουλέψεις μπάς και σωθεί ο τόπος λίγο από τον όλεθρο. Κάνατε τη πατάτα και μας φορτώσατε τα είδωλα για να μας πάνε στο πάτο,τουλάχιστον δουλέψτε κι εσείς άχρηστα κουλτουροαριστεράκια να το σώσουμε το καράβι.... Τα πολλά λόγια και τις μάσες αφήστε τις για καμμιά άλλη ζωή,πιό παραμυθένια...

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/03/2015 22:48:07

            Καληνύχτα δύστυχη Κυθ-Τσεμπερο-Νιόβη. Πολύ λίγη ''βοήθεια'' θες κι αποκαλύπτεσαι :). Δεν αντέχεις καθόλου στην ''πίεση'' πτωχή και στερημένη. Αμέσως στο σεργιάνι τα άπειρα συμπλέγματα. Δώσεεε.Γελάααμεεεε. (Θα δείξω όμως συμπόνια κι από εδώ και πέρα, δε ρίχνω άλλο αλάτι στις πληγές σου. Τραγούδα σόλο, και μακριά από τα αιχμηρά αντικείμενα).

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Η επόμενη κίνηση 12/03/2015 23:18:13

            Έχεις πλάκα λέμεε. Άντε,φόρα τώρα τα κίτρινα γάντια σου,πιάσε τον πάρη το μερακλή αγκαλιά (αν μπορείς),ρίξε στο ποτάμι τα φαρμάκια σου κι άσε τα κακόμοιρα τα βόδια σου να ξεκουραστούνε στο παχνί τους.Ξεκουράσου κι εσύ,αύριο τα ζεύεις πάλι και συνεχίζεις το όργωμα στις ασάφειες του ταραγμένου σου εγκεφάλου. Περαστικά αντιγονούλα,λύσου τώρα,μπορείς και μόνη σου.. :)

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/03/2015 09:53:22

            Μη με παρακαλάς. Όχι, δε ρίχνω άλλο αλάτι στις πληγές σου. Εγώ δεν παρασύρομαι. Αποφασίζω ψύχραιμα κατά περίσταση, πότε είναι OFF ο κάθε πίθηκας :). Με τις υγείες σου, ακόμα μιά φορά. Μην παίζεις άδικα όμως άμοιρε, εκεί που πάντοτε θα χάνεις. Τι τα θέλεις τα δύσκολα, αφού δεν νογάς, ούτε αυτό.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Η επόμενη κίνηση 13/03/2015 21:21:51

            Δε νογάω εγώ,δε νογάς κι εσύ,άστα να πάνε είμαστε. Δε κάνουμε βρε στριμμένο άντερο καμμιά ανακωχή μέρες που είναι...,δεν ξέρεις,μπορεί αύριο να πεθάνω εγώ ή εσύ ,να μη έχουμε και βάρος στη ψυχή μας...

          • Fotini avatar
            Fotini @ Βουστροφηδόν 12/03/2015 00:05:52

            Τί μοῦ θυμίζεις τώρα, "῎Εξω οἱ βάσεις τοῦ θανάτου" πού ἀνανεώνανε SOFA μέ τόν ΥΠΕΞ τοῦ ἀνδρέα. Καί τά πλήθη νά φωνάζουν "῾Η ῾Ελλάδα ἀνήκει στούς ῞Ελληνες". Χεῖρα βοηθείας στήν ῎Αλυτη ἤ κατ᾿ εὐθείαν ἀπεσταλμένος ἀπό τήν Κουμουνδούρου;; :)

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ Fotini 12/03/2015 17:20:20

            Κατευθείαν απεσταλμένος από την Ανδρομέδα. Εξωγήϊνος κι εγώ, σαν εσένα θεία Φώτω. :)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Βουστροφηδόν 12/03/2015 19:35:15

            Κόφτο δεξιά,να βγείς κατευθείαν στον Πλανήτη των πιθήκων :)

    • Fotini avatar
      Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 13:19:40

      Θαυμάσια τά πάει ὁ V, προερχόμενος ἀπό τό πασοκ καί οἰκονομικός σύμβουλος τοῦ γαπ (τόν ὁποῖον ψηφίσατε μαγεμένη ἀπό τό "λεφτά ὑπάρχουν") ἀφοῦ ὁλοκληρώνει τό πλάν β τοῦ γαπ. ῾Η παναρίτη πῶς τά πάει;; Μᾶλλον θά βοθήση στήν ὁλοκλήρωση τοῦ πλάν β!!!!!!!!!!!!!!!!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Fotini 11/03/2015 14:06:41

        Φάε λοιπόν κι εσύ στη μάπα αγαπητή Φωτεινή μαζί μ' εμάς τον ''ό,τι καλύτερο έτυχε στον Ελληνικό λαό'' ! Το ωραίο είναι ότι τρώμε κι αυτούς που μας τους φόρτωσαν ακούγοντάς τους να προσπαθούν να μας πείσουν και για το ιδιαίτερο ταλέντο στο χειρισμό του λόγου και στην παράθεση επιχειρημάτων του εν λόγω ανειδίκευτου..., η παράνοια συνεχίζεται...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 11/03/2015 14:25:04

        @ Fotini : Είναι μονάχα η προσωπική μου γνώμη αγαπητή Φωτεινή και δεν είμαι καθόλου...μαγεμένη :-). Απλά δεν είμαι μιά τυφλοφανατική οπαδός, ώστε ν΄αδυνατώ να διακρίνω τις διαφορές ποιότητας στις συμπεριφορές των πολιτικών. Ψύχραιμα όοοολοι θα κριθούν μέσα στο χρόνο, από τα αποτελέσματα των πράξεών τους. Ο κ. Βαρουφάκης, ασκεί την εγκεκριμένη από την Ελληνική κυβέρνηση πολιτική. Μην προσωποποιείτε την ευθύνη λοιπόν αφελώς, όπως υστερόβουλα πράττει ο κ. Σόϊμπλε γιατί έτσι τον βολεύει.Ό,τι κι αν πράττει ο κάθε ΥΠΟΙΚ Π Α Ν Τ Α, εκφράζει αποκλειστικά, τις κυβερνητικές επιλογές.

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 15:14:25

          ᾿Ενίοτε χρειάζεται νά σκέφθεσθε μέ τήν λογική καί ὄχι μέ τό θυμικό. Μέχρι νά κριθῆ ὁ V καί ἡ κυβέρνηση, φοβᾶμαι ὅτι ἡ Πατρῖδα θά βλέπη τά κουρέλια της. ῾Ο σόιμπλε εἶναι ἀντιπαθητικός στούς περισσότερους ῞Ελληνες, ἀλλά ἡ οὐσία εἶναι ὅτι χρειαζόμαστε τά χρήματα του. Τό νά προκαλοῦμε αὐτούς πού μᾶς δανείζουν μᾶλλον βλάπτει παρά ὠφελεῖ. ᾿Εάν βεβαίως ὑπάρχουν ἐναλλακτικές προτάσεις γιά τήν χρηματοδότηση τῆς ῾Ελλάδας, πρέπει νά τό ἀκούσωμε ἀπό ἐπίσημα χείλη. ῾Η θολοῦρα πού βλέπομε ὅλοι, θά φέρη τήν τέλεια καταιγίδα! ῎Αν ἥμουν τυφλοφανατική ὁπαδός, δέν θά συμφωνοῦσα σέ πολλά μαζί σας, ἀγαπητή Βασίλισσα. :)

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 11/03/2015 16:36:45

            1) Ωραία, με τη φωνή της λογικής λοιπόν. Η κάθε κυβέρνηση εφόσον επιλεγεί από την πλειοψηφία (ανεξάρτητα με τις διαφωνίες της μειοψηφίας), παίρνει το χρόνο της ώστε να κριθεί. Οι διαφωνούντες ΠΑΝΤΑ θα βλέπουνε ''καταστροφές'', εκεί που οι συμφωνούντες θα βλέπουνε μόνο, θετικά βήματα. Αναπόφευκτο. 2) Αυτοί που μας δανείζουν με το αζημίωτο, μας προσβάλλουν αισχρά, μας εκβιάζουν και μας υποτιμούν συστηματικά και αν εσείς δεν το εισπράττετε προσωπικά ως απρέπεια και πρόκληση, είναι ίσως επειδή δεν ζείτε στην Ελλάδα αγαπητή. Η αφ΄υψηλού και εκ μακρών θεώρηση, παραμορφώνει την πραγματικότητα και αλλοιώνει τα συναισθήματα. 3) ''Κι ο ...άγιος φοβέρα θέλει'' λέει ο σοφός μας λαός, με τη δουλοπρέπεια πολλοί βολεύτηκαν, κανένας όμως δεν εκτίμησε τον δουλοπρεπή..... 4) Ψυχραιμία, ο χρόνος θα φωτίσει την αλήθεια και θα κατευνάσει τις κινδυνολόγες κραυγές. Λιγότερη εμπάθεια και περισσότερη προσπάθεια να δούμε καθαρά, μέσα από τη θολούρα που σκόπιμα επικρατεί. Αγαπητή Φωτεινή και να διαφωνούμε, τι πειράζει; :-)

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 17:43:27

            Τί νά πῶ, δέν ἐμπιστευθήκατε τόν ΑΣ. Τώρα θά εἴμαστε ἐκτός μνημονίου. ᾿Εξ ἄλλου, αὐτό δέν ἄρεσε στούς δανειστές γι αὐτό προέκυψε συριζα. . .

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 11/03/2015 18:01:01

            Η Ιστορία, δεν κρίνεται ούτε αποσπασματικά, ούτε επιλεκτικά. Όλα έχουν αρχή, μέση, κατάληξη. Την εμπιστοσύνη την κερδίζει η ειλικρίνεια και η απόλυτη συνέπεια λόγων-έργων. Κι έτσι, σας έχω ήδη απαντήσει....

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 22:01:16

            ᾿Ακριβῶς αὐτή πού διαθέτει καί ὁ τσίπρας, ἐμπιστοσύνη καί εἰλικρίνεια!!

    • George N avatar
      George N @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 15:19:47

      Πως γίνεται να υπερέχει γνωσιακά και στην παράθεση επιχειρημάτων όταν έχει ταυτόχρονα πει ότι: A. Το χρέος είναι βιώσιμο και εξυπηρετήσιμο με μόλις 1,5% πρωτογενές πλεόνασμα Β. Ότι αυτό το χρέος παρόλα αυτά χρειάζεται "έξυπνη" αναδιάρθρωση Γ. Οτι η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένη Μπορεί να μην είναι νευρωτικές οι πιο πάνω δηλώσεις αλλά μοιάζουν πάρα πολύ με αλληλοσυγκρουόμενες.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ George N 11/03/2015 16:43:39

        Α. Προσχηματική η ρήση και το ξέρετε καλά. Β. Αν είναι να αποφύγουμε τη λέξη τζιζ που ακούγεται ως ''κούρεμα'', τι σας πειράζει; Γ. Η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένη κύριε. Οι πολίτες της είναι χρεοκοπημένοι, εξαθλιωμένοι κι εκβιαζόμενοι. Τι ακριβώς δεν εννοείτε αλήθεια;

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 17:47:02

          Πλάν β, ὑπάρχει γιά τού "ἐξαθλιωμένους" ῞Ελληνες;; Διαπιστώσεις τέρμα, ἐναλλακτικές προτάσεις χρειαζόμαστε. . .πρίν 45 μέρες!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 11/03/2015 18:05:15

            Μη βιάζεστε πια τόσο οι αιφνιδίως αυστηρότατοι κριτές :-)! Για το γκρέμισμα, χρειάστηκαν 40 ολόκληρα χρόνια. Για το κτίσιμο, πόσο χρονικό περιθώριο αλήθεια εγκρίνετε; Αρκεί την κάθε μέρα που περνάει, να γίνονται μερικά ουσιώδη και σημαντικά βήματα.

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 21:57:35

            ῎Αλλα λέγατε πρίν τίς ἐκλογές. ῞Ετοιμο πρόγραμμα κοστολογημένο, τό νεώτερο πρόγραμμα, γιατί τά προηγούμενα περιελάμβαναν ΣΧΙΣΙΜΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ! Μᾶς ἔχετε μπερδέψει. Πολλή θολοῦρα, ἀνακατασκευές δηλώσεων, καί μπρά ντέ φέρ. Τί ἀκριβῶς σκοπεύουν νά πράξουν παραμένει ὁρμητικά κλειστό γιά τούς ἱθαγενεῖς. Γνωρίζομε μόνο γιά τήν πρόσληψη 40.000 ΔΥ καί ἄνοιγμα τῆς ΕΡΤ, δλδ πῶς θά δημιουργήσουν τό πελατειακό κράτος. ῾Η χῶρα βουλιάζει, ἡ οἰκονομία ἀσφυκτιᾶ, οἱ Τοῦρκοι κάνουν ἐπίδειξη τῶν δυνάμεων τους, κί σεῖς προτείνετε ὑπομονή καί ψυχραιμία. ῾Υπομονή λοιπόν μέ τήν δημιουργική ἀσάφεια! Εἶσθε λογική;;;

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ Fotini 12/03/2015 17:24:16

            Ηρέμησε καλή μου κυρά. Πιο επίμονη κι από το Λαφαζάνη, τον Λαπαβίτσα και τον αδέκαστο το σύντροφο Μητρόπουλο κατάντησες, με την επιμονή σου να εφαρμοστεί κατά γράμμα το πρόγραμμα των Συριζαίων! Άσε τους ανθρώπους να αποτύχουν με την ησυχία τους. Μην τους τσιγκλάς. Μπα σε καλό σου.

        • George N avatar
          George N @ Άλυτη Εξίσωση 11/03/2015 18:41:35

          Ξέρετε αυτά τα λέει σε υπουργούς οικονομικών, όχι σε συζήτηση σε καφενείο. Εχει μια διαφορά. Και μάλλον έτσι δεν τους "τουμπάρει"αλλά σύντομα θα έχουμε και την απάντηση. Την μόνη χρεοκοπία που βλέπω εγώ είναι μιας νοοτροπίας. Στην αμηχανία στα πρόσωπα συναντώ, δειλά για την ώρα, την αναγνώριση ότι μια ολόκληρη κοινωνία πήρε την ζωή της λάθος. Εσείς όμως είστε τόσο σίγουρος/η για το ότι φταίξανε οι άλλοι/όλοι οι άλλοι, τόσο σίγουρος/η ότι ξέρετε τα σωστά βήματα που αξίζει να σας παρακολουθήσει κανείς και να εύχεται να αποδειχθεί ο ίδιος τελείως λάθος. Αναρωτιέμαι όμως, στην απευκταία περίπτωση που η ζωή σας διαψεύσει, αν τότε θα βρείτε το κουράγιο να το ομολογήσετε στον εαυτό σας.