Λέτε να είναι του Μεγάλου Αλεξάνδρου ο τάφος στην Αμφίπολη;
12/08/2014 14:53
Του Strange Attractor
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λέτε να είναι του Μεγάλου Αλεξάνδρου ο τάφος στην Αμφίπολη;

Αποκλειστικό ρεπορτάζ του Antinews από την Αμφίπολη...

Εδώ και λίγο καιρό υπάρχει έντονη κινητικότητα, και σπουδαίο αρχαιολογικό ενδιαφέρον για τη περιοχή της Αμφίπολης Σερρών.

Και όταν μιλάμε για ενδιαφέρον, ότι και να πούμε θα είναι λίγο, διότι αν όλα πάνε καλά, αυτό που συμβαίνει σήμερα στην Αμφίπολη θα προκαλέσει παγκόσμιο επιστημονικό, και όχι μόνο, σεισμό.

Τα μέχρι τώρα δεδομένα έχουν να κάνουν με την ανασκαφή που διενεργείται εδώ και καιρό στον λόφο Καστά από αρχαιολογική ομάδα υπό την επίβλεψη της προϊσταμένης της ΚΗ’ Εφορίας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Κατερίνας Περιστέρη, η οποία τον περασμένο Μάρτιο, στα πλαίσια επιστημονικής συνάντησης, ανακοίνωσε την αποκάλυψη ενός μοναδικού μακεδονικού ταφικού περίβολου.

Πρόκειται για μια συγκλονιστικά όμορφη κατασκευή, μέρος μόνο της οποίας έχει έρθει στο φως, που στην ουσία αποτελείται από έναν πλήρη κύκλο, μεγέθους περίπου 500 μέτρων, που χρονολογείται από τα τέλη του 4ου αι. π.Χ. και που σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από τον ίδιο αρχιτέκτονα που σχεδίασε και κατασκεύασε την Αλεξάνδρεια στην Αίγυπτο.

Στην αρχαιότητα, την κορυφή του κοσμούσε ο περίφημος πλέον Λέων της Αμφίπολης.

Να θυμίσουμε εδώ ότι ο διάσημος βασιλικός τάφος του Φιλίππου στη Βεργίνα έχει συνολικό μέγεθος μόλις γύρω στα 152 μέτρα.

Έτσι λοιπόν, αν οι προβλέψεις ευσταθούν, υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για μια από τις σπουδαιότερες αρχαιολογικές ανακαλύψεις όλων των εποχών.

Κάτι που έχει απασχολήσει ειδικούς και μη επί αιώνες.

Ένα πραγματικό ιστορικό μυστήριο.

Και χωρίς καμιά διάθεση να το γουρσουζέψουμε, αναφέρουμε με κάθε επιφύλαξη πως μέσα στο επόμενο διάστημα, ίσως μιλάμε για τον τάφο του μεγαλύτερου Μακεδόνα ever, και ναι… ίσως η αρχαιολογική σκαπάνη φέρει στο φως την σορό του Μεγάλου Αλεξάνδρου!

Όλα τα μέχρι στιγμής στοιχεία εκεί κατατείνουν, άσχετα αν οι αρχαιολόγοι είναι δικαιολογημένα επιφυλακτικοί και κρυψίνοες.

Λέτε να είναι του Μεγάλου Αλεξάνδρου ο τάφος στην Αμφίπολη; 25963 photo

Και μια τέτοια ανακάλυψη δεν θα μπορούσε να αφήσει ασυγκίνητο τον Αντώνη Σαμαρά που έχει μεγάλη τρέλα με την Μακεδονία, ο οποίος έφτασε αιφνιδιαστικά στη Θεσσαλονίκη σήμερα το πρωί και συνοδεία της συζύγου του και του υπουργού Πολιτισμού Κ. Τασούλα επισκέφτηκε τον χώρο της ανασκαφής όπου ξεναγήθηκε και ενημερώθηκε ενδελεχώς από την κα Περιστέρη. Φυσικά δεν θα μπορούσε να απουσιάζει η αφεντιά μου από ένα τόσο μεγάλο γεγονός.

Η συγκίνηση του Σαμαρά ήταν έκδηλη, και αυτό είναι απολύτως κατανοητό αν αναλογιστούμε τις διάφορες παραμέτρους μιας τέτοιας ανακάλυψης.

Προς το παρόν, και παρά την αισιοδοξία όλων, τα στόματα παραμένουν ερμητικά κλειστά, και μάλλον έτσι θα παραμείνουν μέχρι να αποκαλυφτεί αυτό που κρύβεται πίσω από έναν χωμάτινο τοίχο, ο οποίος θα ανοιχτεί τις επόμενες μέρες.

Ας ελπίσουμε ότι το αποτέλεσμα θα δικαιώσει τους αισιόδοξους, και θα στείλει πολλαπλά μηνύματα όχι μόνο εκεί που πρέπει αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο.

Και επειδή ο Σαμαράς έφυγε με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά, εγώ τουλάχιστον ανήκω στους αισιόδοξους.

Περιμένουμε λοιπόν, εν μέσω καύσωνα, και θερινής ραστώνης, την είδηση που θα ξαναβάλει τη χώρα μας και τη Μακεδονία στο κέντρο του παγκόσμιου ενδιαφέροντος.

[photo_2]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 12/08/2014 15:33:46

    Όλοι οι αρχαιολόγοι της χώρας έπρεπε να έχουν επιστρατευτεί και να βρίσκονται εκεί πέρα με όσα χρήματα χρειαστούν για να ολοκληρώσουν τις ανασκαφές σωστά και γρήγορα. Άμα μπείτε στο GoogleEarth και κάνετε την σύγκριση μεταξύ Βεργίνας και Αμφίπολης θα δείτε ότι ο τάφος στην Αμφίπολη είναι τριπλάσιος σε έκταση. Έφτιαξαν τέτοιο μνημείο για την Ρωξάνη ή τον γιο του Αλέξανδρου; Κάτι μου λέει πως όχι. Για να δούμε... Η αγωνία στο ΚΟΚΚΙΝΟ!!!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Skeptikisths 12/08/2014 17:05:37

      Όχι και όλοι οι αρχαιλόγοι @Skeptikisth ! Αφού μια χαρά τα καταφέρνουν αυτοί που έχουν, ως τώρα εργαστεί στην Αμφίπολη ... Περιμένουμε σίγουρα συγκλονιστικά, τα αποκαλυπτήρια των ευρημάτων.

    • Γιάννης Τ. avatar
      Γιάννης Τ. @ Skeptikisths 13/08/2014 21:58:23

      Μπορείς σε παρακαλώ να αναρτήσεις το σχετικό link από τη google map; Προσπαθώ εδώ και μέρες να εντοπίσω το λόφο του Καστά στην Αμφίπολη, αλλά δεν υπάρχει σχετική σήμανση όπως οι βασιλικοί τάφοι της Βεργίνας. Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων :-)

  2. Χρήστος Ζώης avatar
    Χρήστος Ζώης 12/08/2014 15:37:23

    Η αξία μίας τέτοιας ανακάλυψης θα ήταν ανεκτίμητη,ανυπολόγιστη. Θα μπορούσε από μόνη της να εμπνεύσει ένα νέα κύκλο εξελίξεων για την πατριδα μας. Μακάρι να ζήσουμε την είδηση!

  3. George N avatar
    George N 12/08/2014 15:56:41

    Σορός μάλλον δεν μπορεί να βρεθεί. Λόγω των ταφικών εθίμων της εποχής. Οστά ίσως. Θέλει πολύ προσοχή γιατί μπορεί η χώρα να βρεθεί στο κέντρο του παγκόσμιου ενδιαφέροντος για τους λάθους λόγους. Πέρα από τους συμβολισμούς όμως αυτό που έχει σημασία είναι αν έχει συληθεί ο τάφος ή όχι. Το ότι έχουν χρησιμοποιηθεί τα μάρμαρα είναι κακός οιωνός. Η απουσία αναφορών από την αρχαιότητα -από όσο ξέρω- για ένα τόσο μεγάλο οικοδόμημα έχει επίσης μεγάλη σημασία.

  4. Walter avatar
    Walter 12/08/2014 16:40:10

    Δεν μπορεί να κρύψει ο ελληνάρας τη χαρά του....

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Walter 12/08/2014 18:03:44

      εμ βεβαια, ως γερμανός δεν μπορείς να κρύψεις την κακία σου...άϊντε πίσω στο ραϊχσταγκ...

      • ρεμαλι avatar
        ρεμαλι @ Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 18:20:23

        φαντασου χαρα οταν βρεθει η σωρος του φυρερ τους. Τον εχουν ολοι στο DNA τους. Εχουν τον ναζισμο

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ ρεμαλι 12/08/2014 18:27:31

          χα, χα, χα! φίλη αρχαιολόγος μου έιπε πως μπορεί και να είναι των αρίων που μετανάστευσαν από βορρά προς νότο, εξ' ού και η συγκίνηση των γερμανών εδώ μέσα (σαν του Βάλτερ) αλλά και η κίνηση της χιτκελ (ή μέρλερ) να καλέσει δυτικοβαλακανική σύσκεψη ΔΙΧΩΣ την ελλάδα για τους ψυχοπαθείς σκοπιανούς...

    • my way avatar
      my way @ Walter 12/08/2014 18:30:46

      ...και ο Walter την ανοησία του!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Walter 12/08/2014 20:19:19

      Και ξέρεις,είναι διπλή η χαρά μας,γιατί εσείς δεν έχετε να χαίρεστε για τίποτα...

      • memnon avatar
        memnon @ Κυθήριος 12/08/2014 21:34:36

        χαχαχαχα, ακριβώς.

    • GregA avatar
      GregA @ Walter 13/08/2014 09:31:38

      Μην ανησυχείς, εμείς θα συνεχίσουμε να ανακαλύπτουμε στοιχεία πολιτισμού και όταν εσείς θα έχετε εκλείψει σαν έθνος.

  5. Seagull avatar
    Seagull 12/08/2014 16:41:06

    Η πορεία των ανασκαφών θα δείξει αν πρόκειται για τον τάφο το Μ. Αλεξάνδρου ή όχι. Οπως και να έχει το αποτέλεσμα το εύρημα από μόνο του είναι πολύ σημαντικό και μοναδικό όχι μόνο για τα Ελληνικά δεδομένα. Η καρδιά μας φτερουγίζει, μόνο η ένδοξη ιστορία μας είναι ικανή να μας κάνει να νοιώθουμε υπερηφάνεια.

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ Seagull 12/08/2014 21:05:26

      ετσι μιλανε οι Ελληνες

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/08/2014 16:51:29

    Αν η Πατριδα μας μνημονευτει σε ολο το κοσμο με μια σημαντικη ανακαλυψη, ειναι τεραστια ευκαιρια να μαθουν ολοι οτι η Μακεδονια ειναι περιοχη της Ελλαδας και οτι οι γειτονες μας καπηλευονται το ονομα της. Οι περισσοτεροι στο κοσμο θα νομισουν οτι ανακαλυφθηκε κατι στα ....Σκοπια, γι αυτο Μακεδονια και Ελλαδα θα πρεπει να αναφερονται ΠΑΝΤΑ μαζι. Θεωρω απολυτα ικανο τον πρωθυπουργο να χειριστει με διπλωματικη εξυπναδα ο,τι και να αναδειξει η αρχαιολογικη σκαπανη.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 12/08/2014 20:07:28

      Πολύ σωστά Ρήνα!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Ρηνα 12/08/2014 22:42:15

      σωστό! αυτα τα 2 πρέπει ΠΑΝΤΑ να αλληλοαναφέρονται. αρκεί να μην αρχίσουν τις γκάφες και εκεί...

  7. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 12/08/2014 17:59:10

    Μακάρι να έχουμε καλά νέα!

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 18:01:28

    "μιλάμε για τον τάφο του μεγαλύτερου Μακεδόνα ever..." γράφτε ελληνικά, παρακαλώ. μειώνετε το επίπεδό σας και αυτό των αναγνωστών με το ανακάτεμα ξένων λέξεων... στο θέμα μας. θα περιμένουμε, πριν αισθανθούμε περήφανοι γι΄αυτό που μας κατηγορούν οι ντόπιοι αυτομισούμενοι δήμου και σια, γιατί η απογοήτευση μετά θα είναι μεγαλύτερη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 18:09:41

      Νίκο χαλάρωσε. Για έμφαση μπήκε... ήμουν συγκινημένος.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 12/08/2014 21:24:49

        γειασου στρέϊντζ. χαλαρός είμαι αλλά η πολλή χαλάρωση, αδερφέ, μας έχει χαλαρώσει σαν κράτος, σαν πολίτες, σαν έθνος, σαν γλωσσική οντότητα. συλλογικά στον σημερινό κόσμο είμαστε μια ασημαντότητα. επί του θέματος: ας κρατηθούμε για να δούμε τι είναι. συμφωνώ πως ακόμα και του γιού του να είναι θα είναι σηνατικό, αλλά η ανάλυση μου λέει πως δεν μπορεί να είναι, καθ' ότι, γιατί να κτίσει ο κάσσανδρος τέτοιο μεγάλο και μάλλον περίτεχνο σύμπλεγμα για 2...εκτελεσθέντες αντίζηλους; δεν κολλάει λογικά. μέχρι τότε, ψυχραιμία... πρέπει να ήταν σημαντικό πρόσωπο, όποιος και να ήταν...

    • Λάμας Κωνσταντίνος avatar
      Λάμας Κωνσταντίνος @ Νίκος Αργεάδης 13/08/2014 11:22:40

      Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο θα μπορούσε να μειωθεί το επίπεδο από την χρήση ξένων λέξεων. Η γλώσσα μας είναι ζωντανή πάνω από 2000 χρόνια και αυτό το κατάφερε ακριβώς επειδή ήταν ανοιχτή στις άλλες γλώσσες και επειδή κατάφερε να εξελιχθεί και να προσαρμοστεί. Είμαστε ένας λαός που σταμάτησε να χρησιμοποιεί τη λέξη "ύδωρ" και την έκανε "νερό" επειδή αυτοί που το πουλούσαν φώναζαν νεαρόν ύδωρ. Όλες οι αυτοκρατορίες ήταν πολυεθνικές και του Αλεξάνδρου, και της Ρώμης, και του λεγόμενου Βυζαντίου και προφανώς δεν μιλούσαν όλοι την ίδια γλώσσα, και στην καθημερινότητα τους χρησιμοποιούσαν όσες λέξεις τους έκαναν από τους άλλους πολιτισμούς. Σήμερα ζούμε στην αυτοκρατορία του internet και του cinema και είναι πιο εύκολο από ότι ήταν στο παρελθόν να επηρεαστούμε. Το ότι δεν χρησιμοποιώ τη λέξη διαδίκτυο ή κινηματογράφος δεν με κάνει λιγότερο κατανοητό, ούτε χαμηλώνει το επίπεδο μου ή των λεγόμενων μου. Η γλώσσα μας δεν κινδυνεύει από τις άλλες γλώσσες, αλλά από το ότι η πλειοψηφία τον ανθρώπων που τη μιλάει, τη διαβάζει μόνο στις ετικέτες προϊόντων και τις αθλητικές εφημερίδες και δεν ασχολείται με τη λογοτεχνία και την ποίηση. Όσο για τα ευρήματα έτσι για να πω κι εγώ τη γνώμη μου και να μην είμαι off topic, θέλω να πιστεύω ότι είναι ο τάφος του Αλέξανδρου. Αλλά και να μην είναι, είναι καλό marketing να λέμε ότι μπορεί να είναι. Η apple το κάνει χρόνια με επιτυχία. Αφήνει φήμες να διαρρέουν στο διαδίκτυο και η προσμονή και η περιέργεια των ανθρώπων κάνει την δουλειά γι' αυτούς. Η υποψία και μόνο, είναι εξαιρετική διαφήμιση που μπορεί να κάνει το μνημείο παγκόσμιος γνωστό πριν ακόμα ανοίξει τις πύλες του στο κοινό. Αν τελικά δεν είναι, εκατομμύρια αρχαιολάτρες ανά τον κόσμο που έχουν ήδη επισκεφτεί όλα τα μεγάλα μνημεία της χώρας μας θα έχουν ξανά ένα λόγο "to pay a visit" και χρησιμοποιώ τον αγγλικό ιδιωματισμό γιατί στην Ελλάδα της κρίσης έχουμε ανάγκη από τουρίστες που πληρώνουν για τον αρχαίο πολιτισμό μας και όχι μόνο για το clubbing της Μυκόνου και το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης, χωρίς να υποβιβάζω ή υποτιμώ τους ανθρώπους που μας επισκέπτονται για αυτούς του λόγους. Όμως κατά κανόνα οι πρώτοι είναι πιο ανοιχτοχέρηδες.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Λάμας Κωνσταντίνος 13/08/2014 20:16:19

        μπερδεμένα λίγο όλα αυτά. η συχνή ανάμιξη αγγλικών λέξεων στην γλώσσα μας είναι σύμπτωμα ιθαγενοποίησης και αλλοτρίωσα της. δεν έχω πρόβλημα μα μιλάμε αγγλικά ή ελληνικά, αλλά όχι το μίγμα αυτό της ελλαδοκρεολικής που δείχνει ψυχολογική εξάρτηση.

  9. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 12/08/2014 18:08:50

    Φαντάζεστε να λυθεί το μεγαλύτερο ιστορικό και αρχαιολογικό ερώτημα όλων των εποχών επί πρωθυπουργίας Σαμαρά;

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Ηφαιστίωνας 12/08/2014 18:24:03

      πω, πω! τρέμω! από τον τσωρτσιλ περάσαμε στον μεγαλέξανδρο...λίγο σεβασμό στον α. σαμαρά δεν θα έβλαπτε. κακό του κάνετε παρά καλό...

      • Ξερόλας avatar
        Ξερόλας @ Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 19:59:52

        Κυρ Νίκο για αποστειρωμένος καθηγητάκος μου μοιάζεις που δεν γνωρίζεις τίποτε άλλο εκτός από ελληνικά. Μετά από εκεί το χάος... Για χαλάρωσε. Don't get high by your own supply...

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Ξερόλας 12/08/2014 22:31:34

          χα, χα, χα! ενώ εσύ που είσαι ξερόλας; ε; και αγγλομαθής κοσμοπολίτης, παρακαλώ!

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Ξερόλας 12/08/2014 22:55:01

          πάντως, για να ξέρεις αγαπητέ ξερόλα (φάκτορα), όταν πρωτοπήγα στο κολλέγιο στην αμερική μου αναγνώρισαν 1 εξαμηνο μόνο και μόνο γιατί έκανα 3 χρόνια λατινικά και 6 αρχαία. αυτό τα λέει ΟΛΑ. ενώ στο ελλαδιστάν προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε τους εαυτούς μας παπαγαλίζοντας ξεκάρφωτα αγγλικά σπαρμένα ανάμεσα στα ελληνικά. ξέρεις, είναι ιστορικά διαπιστωμένο ότι οι δούλοι και οι υποταγμένοι θεωρούν την γλώσσα των αφεντικών τους ως ανώτερη και την μαθαίνουν ευλαβικά, για να ευχαριστούν τα αφεντικά τους. αφερίμ...

          • Factorx avatar
            Factorx @ Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 23:46:39

            Όταν σε στριμώχνει κάποιος δεν αρχίζεις να πετάς λάσπη. Ή του απαντάς με επιχειρήματα ή κάνεις την κότα όπως τώρα κατηγορώντας άλλους. Όσον αφορά τις περγαμηνές σου, συγχαρητήρια να σου δώσουμε κουλουράκι. Για πες μας τώρα τι έχεις κάνει και θεωρείς τον εαυτό σου επαναστάτη και ασυμβίβαστο. Προτού μας πεις τέντωσε και το καλσόν σου.

      • Ηφαιστίωνας avatar
        Ηφαιστίωνας @ Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 20:11:04

        Κάτι τύποι σαν εσένα έμειναν στη Μακεδονία να φυλάν τσίλιες και άφησαν άλλους να κάνουν τη βρωμοδουλειά στην Ασία.

        • Ηφαιστίωνας avatar
          Ηφαιστίωνας @ Ηφαιστίωνας 12/08/2014 21:21:20

          Στον Νίκο απάντησα

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Ηφαιστίωνας 12/08/2014 22:44:22

            δεν σε έπιασα ηφαιστίωνα.

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Ηφαιστίωνας 12/08/2014 23:14:44

          Ηφαιστίωνα, check this out, που λένε στο χωριό μου.. Ο μεν Ηφαιστίων φιλαλέξανδρος, ο δε Κρατερός φιλοβασιλεύς. ("Αλέξανδρος" από το έργο του Πλουτάρχου Βίοι Παράλληλοi) ξέρεις πιο έιναι πιο σημαντικό... παρεπιπτόντως, ο κρατερός ήταν κοντοχωριανός από τα μέρη μου, την ορεστίδα.

          • Ηφαιστίωνας avatar
            Ηφαιστίωνας @ Νίκος Αργεάδης 13/08/2014 00:17:22

            Αν θες σου δείχνω από κοντά

  10. άλυτη εξίσωση avatar
    άλυτη εξίσωση 12/08/2014 18:13:18

    Αν είναι ο τάφος του Μεγάλου Αλεξάνδρου, θα ήταν καταπληκτική η συγκυρία να αποκαλυφθεί τώρα, που οι πιέσεις των ΑμερικανοΕυρωπαιοεταίρων για ''βολική'' ''λύση'' του ονόματος των Σκοπίων, γίνονται ασφυκτικές. Και ο τάφος της Ρωξάνης και του μικρού Αλέξανδρου του Δ΄πάντως να είναι, πάλι μας βοηθάει. Μακάρι.

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ άλυτη εξίσωση 12/08/2014 19:03:38

      Πως ακριβως μας βοηθαει στην επιλυση του ζητηματος του ονοματος;; Για εξηγησε μου το σκεπτικο σου. Ρωταω γιατι απο πλευρας τους τα σκοπια εχουν αναγνωριστει απο πληθωρα χωρων ως "Republic of Macedonia" παρα την παντελη ελλειψη αποδειξεων που να τους συνδεουν με το ονομα ή τον Αλεξανδρο δειχνωντας οτι οι υπολοιπες χωρες , "φιλιες" και μη , δεν νοιαζονται για την αληθεια του ζητηματος του ονοματος και τι προβληματα μπορει να δημιουργησει στην Ελλαδα μελλοντικα παρα μονο για την "οπως-οπως" επιλυση του.

      • άλυτη εξίσωση avatar
        άλυτη εξίσωση @ Κυνας 12/08/2014 20:37:57

        Μας βοηθάει στο να φτύσουμε στα μούτρα των καιροσκόπων κι αγράμματων .....εταίρων εκ νέου την αλήθεια, με ακόμη έναν αποστομωτικό τρόπο και να επιμείνουμε αμετακίνητα στις θέσεις μας, ενώ θα τους ''βοηθάμε'' να ''πείσουν'' τους Σκοπιανούς, πως είναι απλά Σλαύοι. Δεν μπορούμε δυστυχώς να επιβάλουμε τη λογική, μπορούμε όμως δοθείσης της (ίσως) νέας ευκαιρίας, να φωταγωγήσουμε περίτεχνα την ανοησία, την αμάθεια και τη χυδαιότητα που διακρίνει τις αιτιάσεις των κίβδηλων ''Μακεδόνων'', ώστε οι υποστηρικτές τους να αισθανθούν τουλάχιστον ηλίθιοι. Καλύτερο από την παθητική παραίτηση και την ηττοπαθή υποταγή. Δεν βρίσκετε;

  11. ρεμαλι avatar
    ρεμαλι 12/08/2014 18:22:20

    Να ειναι της Ολυμπιαδος; Στεκει κατι τετοιο;

    • sender avatar
      sender @ ρεμαλι 12/08/2014 19:30:50

      Οχι,γιατί η Ολυμπιάδα μετά τον λιθοβολισμό της από τον Κάσσανδρο,μάλλον ετάφη στην Πύδνα Πιερίας, χωρίς τιμές.

      • sender avatar
        sender @ sender 13/08/2014 01:04:46

        Οποιος δει από κοντά τον Λέοντα της Αμφιπόλεως,ένα απίστευτο δημιούργημα που προκαλεί δέος,θα συμφωνήσει ότι δεν αρμόζει σε τάφο μητέρας και παιδιού.Το ενοχλητικό είναι οι ακέφαλες σφίγγες(όπως αναφέρεται και από παρατηρητικό σχολιαστή).Δεν αναφέρουν τίποτα σχετικά οι αρμόδιοι.Αν έχει προηγηθεί σύληση,αλλάζουν πολλά δεδομένα και σενάρια.

        • Chris avatar
          Chris @ sender 14/08/2014 22:02:13

          τα κεφαλιά που λείπουν δεν θα πρέπει να ήταν από την αρχή. Δεν φαίνονται σπασμένα. Οι επιτόπου αρχαιολόγοι θα πρέπει να έχουν μια ιδέα για το ποιος/α/οι ειναι θαμμένοι. Έχουν την δυνατότητα να εισχωρήσουμε κάμερες και να πάρουν μια ιδέα. Απ´' ότι φαίνεται ειναι οικογενειακός τάφος. Αν ειναι κι ο Αλέξανδρος, ή, μάλλον ότι έχει απομείνει, θα ειναι το κερασάκι στην τούρτα! Τα κεφαλιά που λείπουν θα πρέπει να έχουν σχέσει με ταφικά έθιμα. Δεν ειναι σπασμένα, κι ο τοίχος, ο πρώτος γιατί θα έχει κι άλλον μετά, πριν την είσοδο, κι αυτός φαίνεται, τουλάχιστον στις φωτογραφίες, αθικτος. υπομονή...

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ ρεμαλι 12/08/2014 19:39:50

      Στην περιοχή, από την άλλη μεριά του Στρυμονικού Κόλπου, στις ακτές της Χαλκιδικής, υπάρχει το χωριό Ολυμπιάδα. Τα τελευταία (20-25) χρόνια ταυτοποιήθηκαν τα αρχαία Στάγειρα στο χωριό αυτό. Παρόλο που οι σημερινοί κάτοικοι είναι προσφυγικής, κυρίως, καταγωγής, υποστηρίζουν ότι με βάση την προφορική παράδοση που βρήκαν από τους ντόπιους, στην περιοχή, και ίσως στο νησάκι απέναντι από το χωριό, είναι θαμμένη η Ολυμπιάδα, εξ ου και το όνομα του χωριού. Νομίζω ότι, το όλο σκεπτικό δεν το δέχονται οι αρχαιολόγοι, μια και δεν υπάρχουν τα επιστημονικά τεκμήρια. Αναμένουμε, λοιπόν...

  12. Ηρακλής Παπαδάκης avatar
    Ηρακλής Παπαδάκης 12/08/2014 19:13:10

    Κανείς δεν είχε,εκείνη την περίοδο, την οικονομική δυνατότητα ( και διάθεση ) να χρηματοδοτήσει ένα τέτοιο έργο εκτός από τον Πτολεμαίο τον Λάγου. Αυτό σημαίνει πολλά και γεννά πολλές ελπίδες !!!

    • Vesper avatar
      Vesper @ Ηρακλής Παπαδάκης 12/08/2014 22:05:09

      Και γιατί να του χτίσει ένα τέτοιο μεγαλοπρεπές ταφικό μνημείο στην Αμφίπολη και όχι στην Πέλλα (ως πρωτεύουσα και ιδιαίτερη πατρίδα του) ή στις Αιγές ως ιερό χώρο? Εκτός κι αν με την ανακάλυψη, προκληθούν και ανατροπές στα τοπονύμια. Εκεί να δείς "αλλαγές"...

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/08/2014 19:59:11

    Ακούστηκε ότι στον τάφο βρέθηκε σκελετός θηλυκού όντος με πτερύγια και ουρά ψαριού, υπολείμματα βραγχίων, κεφάλι κανονικό γυναίκας, άφθονα χρυσά κοσμήματα βασιλικής μεγαλοπρέπειας, και δίπλα υπολείμματα απο αφιερώματα - τροφές: Σαργοί, λαυράκια, ροφοί, αστακοί και καβούρια. Πολλά καβούρια. "Επιχείρηση ανόρθωσης εθνικού φρονήματος με καβούρια", λέγεται αυτό το Σχέδιο ΧΨΖ. Τυχαίο που αυτό το φθινόπωρο στις τσέπες μας θα υπάρχουν καβούρια, πολλά καβούρια; Τυχαίο, πάλι; Δεν νομίζω...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Uncle Stgm 12/08/2014 20:15:15

      Πάντως σαρκάζοντες και σαρκοβόρους Θείους σίγουρα δεν θά 'χει,έχουν μείνει ζώντες όζοντες πολύ νοτιοβαλκανικοαπέχθεια...

      • my way avatar
        my way @ Κυθήριος 12/08/2014 20:18:02

        ...μετά αμπελοφιλοσοφίας ομού.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Κυθήριος 12/08/2014 20:26:48

        Γιατί Κυθήριέ μου; Που το βλέπεις το ανεδαφικό του σαρκασμού μου; Τι να κάνω, να επιχειρηματολογώ σοβαρά, την ώρα που πάνε να μας δουλέψουν με επίχρυσα ωρολόγια και άθραυστα κομπολόγια από teflon;

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Uncle Stgm 12/08/2014 21:29:43

          Να περιμένουμε Θείε,υπομονή χρειάζεται κι όχι όλα να τα βλέπουμε ανάποδα...

    • άλυτη εξίσωση avatar
      άλυτη εξίσωση @ Uncle Stgm 12/08/2014 20:44:10

      ...Θείε δεν τσιμπάμε ούτε στα δολώματα, ούτε στα σχέδια ΧΨΖ τεχνητής ψυχικής...ανάτασης, αλλά ούτε και στη μηδενιστικό, καταθλιπτικό, ενέσιμο αρνητισμό. Δεν βλάπτει να θυμόμαστε συχνά από που ερχόμαστε, ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ....

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ άλυτη εξίσωση 12/08/2014 20:52:08

        Πάντως, δεν πρέπει και δεν μας αξίζει να κατευθυνθούμε στον πάτο, στον πυθμένα, για καβούρια και φύκια: Σαν το ιταλικό κρουαζιερόπλοιο, που όλη του η γέφυρα, αντι να πλοηγεί, χαλβάδιαζε παρτσακλά γκομενάκια και γοργόνες με πλαστικά πτερύγια παραγεμισμένα με σιλικόνη. Για όσους δεν κατάλαβαν, αυτό προσπαθώ να πώ, το κάθε άλλο παρά μηδενιστικο, προφανώς.

        • άλυτη εξίσωση avatar
          άλυτη εξίσωση @ Uncle Stgm 12/08/2014 22:28:12

          Τα καβούρια μας δαγκώνουνε τη φτέρνα και τα φύκια μας στολίζουν τα μαλλιά. Καιρός ν΄αναδυθούμε....

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 12/08/2014 22:31:26

            Ζούνε γοργόνες στη Ν.Ε;

          • άλυτη εξίσωση avatar
            άλυτη εξίσωση @ my way 13/08/2014 07:50:34

            :-) ΜΟΝΟ οι Γοργόνες ΖΟΥΝΕ στη Ν.Ε. Όλοι οι άλλοι, απλά αναπνέουν....

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 13/08/2014 08:56:34

            Στο Παγκράτι ζει μόνο μία!

          • άλυτη εξίσωση avatar
            άλυτη εξίσωση @ my way 13/08/2014 12:53:42

            https://www.flickr.com/photos/126103386@N04/ :-)

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 13/08/2014 13:02:22

            Ολωσδιόλου μακάβριο αλλά δεν με αφορά.

          • άλυτη εξίσωση avatar
            άλυτη εξίσωση @ my way 13/08/2014 16:01:13

            Ε, όχι και μακάβριο καλέ μου my way! Εγώ το βρίσκω ευφάνταστο και έξυπνο.

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 13/08/2014 18:37:24

            Κάνατε φάουλ, εντός της περιοχής του διαλόγου μας. Πέναλτυ!

          • άλυτη εξίσωση avatar
            άλυτη εξίσωση @ my way 13/08/2014 19:38:57

            Να υποστώ την υπέρτατη ποινή λοιπόν! Πέναλτυ, οk., αρκεί να το εκτελέσει ο ...Σαμαράς! Μου κάνει και ο Γιώργος και ο Αντώνης. Κανένα πρόβλημα. Θα το αποκρούσω έτσι κι αλλιώς....

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 13/08/2014 20:25:02

            Αφού αναγνωρίσατε το λάθος σας, δεν θα υποστείτε την εσχάτη των ποινών. Τα πέναλτυ του Α., τα αποκρούουν οι πάντες, είναι χασογκόλης, του Γ. μπορεί. Αν το εκτελούσα εγώ, θα βάζατε μέσον για να το αποκρούσετε.

          • άλυτη εξίσωση avatar
            άλυτη εξίσωση @ my way 13/08/2014 22:24:38

            :-) ''Δεν πρόκειται να είμαι μετριόφρων. Ταπεινός, όσο θέλετε, αλλά όχι μετριόφρων. Η μετριοφροσύνη είναι η αρετή των ξενέρωτων.'' Jean-Paul Sartre,

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ άλυτη εξίσωση 12/08/2014 22:36:58

        έτσι, η πραγματική μας καταντια είναι πως δεν πιστεύουμε τίποτα, μηδενισμός. και έχουμε και τους "μα αφού τους αναγνώρισαν όλοι σαν μακεδονία" να μας ζαλίζουν με την ηττοπαθειά τους. εγώ ένα μόνο θα πω: ελπίζω και εύχομαι να μην είναι η ανακάλυψη σαν το σουξέ στόρυ και την ανάκαμψη...

  14. teoscooter avatar
    teoscooter 12/08/2014 20:38:47

    Και την ατλαντίδα θα βρουν αν είναι να κερδίσουν εκλογές και μπαστακωθούν στις καρέκλες τους..

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ teoscooter 12/08/2014 21:31:43

      Εδώ άλλοι θα φορέσουν τα ράσα πάνω από τα κουμπούρια..

      • άλυτη εξίσωση avatar
        άλυτη εξίσωση @ Κυθήριος 12/08/2014 22:25:19

        ..Παπαφλέσσες δηλαδή? Να΄τηνε κι η επανάσταση!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ άλυτη εξίσωση 12/08/2014 22:39:59

          Μάλλον Παΐσιοι την είδανε παρά Παπαφλέσες...

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 12/08/2014 22:43:52

            Είχε ο Παΐσιος φυσεκλίκια κάτω από τα ράσα του;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 12/08/2014 22:47:35

            Ο κανονικός όχι,αλλά κάποιοι νομίζουν ότι με ένα δεκάλεπτο απομόνωσης έβγαλαν φωτοστέφανο μεγαλύτερο από του original...

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 12/08/2014 22:52:06

            Δεν ήταν φωτοστέφανο, ξεκαθαρίστηκε. Ήταν οφθαλμαπάτη που προκάλεσε η διάθλαση των ηλιαχτίδων, μέσα απ' τα βιτρό.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 12/08/2014 22:56:30

            Ναί,με μπέρδεψε κι εκείνο το καντήλι που κουνιόταν μόνο του πάνω από την εικόνα.

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 12/08/2014 22:58:57

            Αδελφοί, κλείστε την πόρτα, κάνει ρεύμα!

      • my way avatar
        my way @ Κυθήριος 12/08/2014 22:28:22

        Είναι αστείο να πιστεύει κανείς ότι θα κερδίσει εκλογές, παριστάνοντας είτε τον Ιντιάνα Τζόουνς είτε τον ...Παπασούζα.

        • άλυτη εξίσωση avatar
          άλυτη εξίσωση @ my way 12/08/2014 22:31:44

          Γενικά, ''παριστάνοντας'' μας φτάσανε ως εδώ, αλλά δεν παίζει πια... Μπορεί να μην το έχουν ακόμα εννοήσει, αλλά κοντή γιορτή.

          • my way avatar
            my way @ άλυτη εξίσωση 12/08/2014 22:36:36

            Πιο κοντή δεν υπάρχει!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ my way 12/08/2014 22:38:01

          Κι όμως,υπάρχουν τέτοιοι που το πιστεύουν..

  15. Naruto avatar
    Naruto 12/08/2014 21:31:52

    Ενα σενάριο λέει τα εξής . Μετά τον θάνατο του Μ .Αλέξανδρου κατασκευάστηκε ο τάφος του στην Αμφίπολη . Το φέρετρο με την σορό θα μεταφερόταν απο την Βαβυλώνα στην Τύρο με άμαξα και μετά με πλοίο στη Μακεδονία . Πριν όμως φτάσει η πομπή με την σορό στο λιμάνι ο Πτολεμαίος με στρατό επιτέθηκε άρπαξε τον νεκρό και τον έθαψε στην Αλεξάνδρεια . Για τα επόμενα πεντακόσια χρόνια λέγεται οτι ήταν εκεί . Ο τάφος στην Αμφίπολη έμεινε να περιμένει τον Αλέξανδρο μέχρι σήμερα . Αν λοιπόν ο τάφος ειναι άδειος το σενάριο θα έχει πολλές πιθανότητες να περιγράφει την αλήθεια . Δεν αποκλείεται όμως στην Αλεξάνδρεια να ήταν κάποιος άλλος και ο πραγματικός Αλέξανδρος να ειναι θαμμένος στην Αμφίπολη ,μην ξεχνάμε οτι το φέρετρο ήταν απο γυαλί σφραγισμένο και γεμάτο με μέλι σαν συντηρητικό , οπότε και θα ήταν δύσκολο εώς αδύνατον να αναγνωριστεί .

    • George N avatar
      George N @ Naruto 13/08/2014 04:55:55

      Με τον κίνδυνο των υποθέσεων χωρίς σχεδόν κανένα στοιχείο αυτό όντως μοιάζει ως το πιο πιθανό σενάριο - ο κενός τάφος. Εξηγεί επίσης και την σιωπή των πηγών για το μνημείο. Ένα πελώριο οικοδόμημα με τα οστά του Αλέξανδρου μέσα του στην Μακεδονία, θα ήταν το νούμερο ένα αξιοθέατο και στα Ελληνιστικά αλλά και στα Ρωμαϊκά χρόνια. Επίσης είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι τον φέρνανε πίσω και μόνο μετά θα του έκτιζαν τάφο. Το ότι δεν έφτασε όμως δεν σημαίνει ότι δεν έγινε κάποια τελετή εκεί ή ότι δεν υπάρχουν αντικείμενα. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιήθηκε από νεώτερους ηγεμόνες ή μέλη της οικογένειας του Αλεξάνδρου ως η τελευταία κατοικία τους.

    • m.s avatar
      m.s @ Naruto 13/08/2014 10:02:38

      Πράγματι, αυτά αναφέρει ο Στράβων και μάλιστα Λατίνοι συγγραφείς σημειώνουν ότι πολλοί Ρωμαίοι στρατηγοί και αυτοκράτορες προσκυνούσαν στον τάφο του Αλέξανδρου στην Αλεξάνδρεια. Μέχρι τον 4ο αιώνα μχ ο τάφος του Αλεξάνδρου βρίσκονταν εκεί. Το ταφικό μνημείο της Αμφίπολης ίσως σχετίζεται με κάποιο στρατηγό του Αλεξάνδρου ή ακόμα μπορεί να είναι αφιερωμένο στους στρατιώτες που έχασαν τη ζωή τους στην εκστρατεία και δεν επέστρεψαν πίσω στην πατρίδα(;)Οι αρχαιολόγοι βέβαια θα δώσουν τις απαντήσεις. Κάτι που μου έκανε εντύπωση διαβάζοντας τα σχόλια (σε άλλα site) είναι η μισαλλοδοξία ορισμένων και το άγχος τους να μην ακουστεί η Ελλάδα για κάτι σημαντικό.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ m.s 13/08/2014 22:48:56

        Ανάμεσα στους αυτοκρατορικούς επισκέπτες του τάφου του Αλεξάνδρου στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου ήταν: 1. Ο Iούλιος Καίσαρας (45 π.Χ. τεκμηρίωση του Δίωνος Κάσσιου, Σουετόνιου και του Λουκιανού). 2. Ο Οκταβιανός Αύγουστος μετά την νίκη του κατά των ενωμένων στόλων του Μάρκου Αντώνιου και της Κλεοπάτρας στο Άκτιο το 31 π.Χ και την κατάκτηση της Αλεξάνδρειας το 30 π,Χ, προσέφερε στεφάνι στον τάφο του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Οι ξεναγοί του προσφέρθηκαν τότε να τον πάνε και στους τάφους της Πτολεμαϊκής Δυναστείας, αλλά ο Αύγουστος απάντησε "Ήρθα να δώ έναν Βασιλιά, όχι νεκρούς". 3. Oι προσφορές του αυτοκράτορα Τραϊανού απευθύνονταν στον «Ένα και μοναδικό Αλέξανδρο». 4. Ο μη εξαιρετέος Καλιγούλας επίσης επισκεύτηκε το "Σήμα" (= τάφο), αλλά ως παράφρων το διέπραξε και… έκλεψε την πανοπλία του Αλεξάνδρου (σύμφωνα με ορισμένες μαρτυρίες)! 5. Ο Καρακάλλας (300 μ.Χ.) θεωρούσε τον εαυτό του μετεμψύχωση του Μεγάλου Αλεξάνδρου και ήταν ο τελευταίος επιφανής για την επίσκεψη του οποίου στο "Σήμα" έχουμε γραπτές μαρτυρίες. Κατά τους πιο αξιόπιστους ιστορικούς και γεωγράφους της εποχής: Το σώμα του Αλεξάνδρου μουμιοποιήθηκε και τοποθετήθηκε σε χρυσή σαρκοφάγο από τους Πτολεμαίους. Ο γεωγράφος Στράβων επισκέφτηκε τον τάφο τον 1ο αιώνα μ.Χ. Αναφέρει ότι είχε ήδη γίνει αντικατάσταση της χρυσής σαρκοφάγου από γυάλινη (Στράβων, "Γεωγραφικά", 17. C 794) - ή για να είναι ορατή στους επισκέπτες / προσκυνητές η μούμια ή γιατί χρειάστηκαν οι Μακεδονο-αιγύπτιοι Πτολεμαίοι φαραώ (Κλεοπάτρα;) τον χρυσό λόγω έκτακτων πολεμικών δαπανών. Ο Διόδωρος ο Σικελός (18.26.3; 28.2-4) επισκέφτηκε την Αλεξάνδρεια και τον τάφο το 60 μ.Χ και μας δίνει ακριβέστατη, εξαιρετική περιγραφή του. Αυτά ισχύουν σύμφωνα με τη μαρτυρία των διασταυρωμένων γραπτών πηγών.

  16. Naruto avatar
    Naruto 12/08/2014 21:46:25

    Ενα σενάριο λέει τα εξής . Μετά τον θάνατο του Μ .Αλέξανδρου κατασκευάστηκε ο τάφος του στην Αμφίπολη . Το φέρετρο με την σορό θα μεταφερόταν απο την Βαβυλώνα στην Τύρο με άμαξα και μετά με πλοίο στη Μακεδονία . Πριν όμως φτάσει η πομπή με την σορό στο λιμάνι ο Πτολεμαίος με στρατό επιτέθηκε άρπαξε τον νεκρό και τον έθαψε στην Αλεξάνδρεια . Για τα επόμενα πεντακόσια χρόνια λέγεται οτι ήταν εκεί . Ο τάφος στην Αμφίπολη έμεινε να περιμένει τον Αλέξανδρο μέχρι σήμερα . Αν λοιπόν ο τάφος ειναι άδειος το σενάριο θα έχει πολλές πιθανότητες να περιγράφει την αλήθεια . Δεν αποκλείεται όμως στην Αλεξάνδρεια να ήταν κάποιος άλλος και ο πραγματικός Αλέξανδρος να ειναι θαμμένος στην Αμφίπολη ,μην ξεχνάμε οτι το φέρετρο ήταν απο γυαλί σφραγισμένο και γεμάτο με μέλι σαν συντηρητικό , οπότε και θα ήταν δύσκολο εώς αδύνατον να αναγνωριστεί .

  17. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/08/2014 22:48:32

    στα σοβαρά, το λιοντάρι της αμφίπολης μοιαζει με αυτο της χαιρώνιας.

  18. toxo avatar
    toxo 12/08/2014 22:56:14

    Το ότι οι φύλακες(σφιγγες)είναι ακέφαλες,είναι κακή ένδειξη περί του ασυλήτου του τάφου.Βέβαια δεν αποκλείεται να έχουν βρεθεί και να φυλάσονται κάπου με ασφάλεια.Θα περιμένουμε ευελπιστώντας.

  19. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 12/08/2014 23:02:40

    Τω κρατίστω. Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ., (Η υπόδειξή του για το ποιος θα είναι ο διάδοχός του. Τα τελευταία του λόγια…)

  20. νεφέλη avatar
    νεφέλη 13/08/2014 00:23:17

    Μακάρι .... και τότε να δούμε. με τι εξώφυλλα θα κυκλοφορήσουν κάτι χολιδόχα γερμανικά έντυπα...

  21. VATSIMANIS avatar
    VATSIMANIS 13/08/2014 09:39:21

    Ωραίοι είμαστε... Ο ένας τρέχει στο Άγιον Όρος για να πάρει την ευλογία και να χαϊδέψει τους θρησκευόμενους και ο άλλος επισκέπτεται αρχαίους τάφους, εν χορδαίς και οργάνοις, πριν οι επιστήμονες αποφανθούν περί τίνος πρόκειται... Ο θεός να βάλει το χέρι του (εάν δεν μας έχει ήδη σιχτιρίσει...)

  22. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 13/08/2014 13:38:13

    Η σορός του Αλεξάνδρου βρισκόταν καταγαγραμένα από πολλούς Ρωμαίους Ιστορικούς αρχικά στη Μέμφιδα και μετέπειτα στην Αλεξάνδρια όπου μεταφέρθηκε από τον Πτολεμαίο. Μεταξύ άλλων την επισκέφτηκαν ο Ιούλιος και ο Αύγουστος Καίσαρας. Τα ίχνη χάνονται με την επικράτηση των Χριστιανών στα τέλη του 3ου αιώνα μ.χ. Μιλάμε για 600 χρόνια διαφορά με ον συγκεκριμένο τάφο...

  23. Giorgis avatar
    Giorgis 13/08/2014 14:19:15

    Πολύ χλομό να είναι του Μέγα Αλέξανδρου. Μην ξεχνάτε ότι ο Φίλιππος ήταν βασιλιάς μιας μικρής και φτωχής χώρας . Μετά από την εκστρατεία, οι στρατιώτες του Μέγα Αλέξανδρου ήταν ζάπλουτοι. Με το που μπήκανε σε ένα θησαυροφυλάκιο του Πέρση βασιλιά, βρήκαν δεκάδες φορές τον πλούτο την Ελλάδος σε πορφυρά ρούχα μόνο. Έτσι πιθανών να είναι ένας στρατηγός ... αλλά θα δείξει

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ Giorgis 13/08/2014 21:23:58

      μικρης φτωχης; μαλιστα. και πως προετοιμαζε εκστρατεια διχως χρηματα. πρωτοφανες. <Μονο που εδω παιζει ο χρυσος απο το Παγγαιον. Μιλαμε για παρα πολυ πλουτο. Φτωχη πλην τιμια Ελλας. Ελατε τωρα .

  24. sender avatar
    sender 13/08/2014 17:32:52

    Ισως, με ένα αίνιγμα ακόμα,να προκαλούν οι Σφίγγες-φύλακες.Και να βρίσκεται η απάντηση στην ίδια την μορφή τους.Υπάρχουν σαφείς διαφορές(πχ φτερά), μεταξύ της ελληνικής και της αιγυπτιακής Σφιγγός.Αν είναι αιγυπτιακές..

  25. Tassos avatar
    Tassos 13/08/2014 17:38:41

    Και οι τελευταίες ελπίδες να είναι ο Μέγας Αλέξανδρος εξέλειπαν όταν το υποστήριξε ο φιλόλογος- ιστοριοδίφης Σαράντος Καργάκος.

  26. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/08/2014 09:13:39

    Δεν υπάρχει κάποιος να μας εξηγήσει 1. γιατί οι σφίγγες είναι ακέφαλες? 2. γιατί το βάθρο με τις ορθογώνιες πέτρες που κάθονται οι σφίγγες δεν είναι περίτεχνα χτισμένο όπως ο περίβολος? και τέλος 3. Μήπως έχει συληθεί ή αφαιρέθηκαν από την αρχαιολογική υπηρεσία για προστασία μια που τα κεφάλια κάθονται σε βάση πάνω στον ώμο της σφίγγας και δεν είναι συνεχόμενα του κορμού?

  27. Άρτεμις avatar
    Άρτεμις 14/08/2014 12:04:42

    To πρώτο που παρατήρησα βλέποντας τις φωτογαφίες του μνημείου ήταν η κακοτεχνία του τοίχου που φράσσει την πύλη, σε σύγκριση με την τελειότητα του περίβολου. Ο περίβολος έχει εξαιρετική τεχνοτροπία και μοιάζει να χτίστηκε μόλις χθες. Ο τοίχος που φράσσει την πύλη μοιάζει σα βιαστικό μερεμέτι. Αυτό μας λέει πως πιθανό ο τάφος να έχει ανοιχθεί και σφραγιστεί βιασικά. Φυσικά οι περισσότερες πιθανότητες είναι να ανοίχθηκε με σκοπό την τυμβωρυχία, ενώ υπάρχουν και απειροελάχιστες πιθανότητες να ανοίχθηκε για να τοποθετηθεί κάτι μέσα εκ των υστέρων (ή κάποιος...). Η δεξιά αποκεφαλισμένη σφίγγα είναι στα αλήθεια αποκεφαλισμένη; Η τελειότητα της άνω κομμένης επιφάνειας θα μπορούσε να σημαίνει πως το κεφάλι της σφίγγας ήταν από άλλο, ακριβό υλικό (χρυσάφι;) και απλά αφαιρέθηκε.

  28. katsiampakis nikos avatar
    katsiampakis nikos 19/08/2014 01:46:22

    Η ολυμπιάδα έφερε από την Αίγυπτο την Ρωξάνη και τον μικρο Αλεξανδρο και δεν θα έφερνε τον (θεό της ) Αλέξανδρο ? Ο Αλέξανδρος από την Αμφίπολη και μάλιστα την λίμνη κερκινητιδα ως φυσικό λιμάνι για τις εκατοντάδες τον πλοίων του , ξεκίνησε την εκστρατεία του. Άρα έχει σχέση με την αμφιπολη . Σκόπευε μάλιστα να την κάνει και πρωτεύουσα. Επίσης μετά τον θάνατό του και την άνοδο του Κάσσανδρου, αν η Ολυμπιάδα ήθελε να κάνει τον τάφο του Αλέξανδρου στην Μακεδονία, σίγουρα δεν θα το έκανε στην Πέλλα, όπου ο Κάσσανδρος είχε έδρα του πλέον, άλλα κάπου που θα είχε σχέση ο Μ.Αλεξανδρος η θα αγαπούσε ή θα ξεκινούσε κάτι μεγάλο . Σε κάποια τοποθεσία που θα είχε άφθονο μάρμαρο(Θάσος) , άφθονο χρυσό (φίλιπποι καβάλας) πολύ ξυλεία(Παγγαίο) , γρήγορη πρόσβαση για τα υλικά (Στρυμών ) ΠΟυ αλλού ? Ίσως στην Αμφίπολη ? διότι γνωστό είναι ότι στην εποχή εκείνη οι βασιλείς ταριχευμένοι επέστρεφαν με τιμές ίσως και μετά από χρόνια και ταφοταν στην γενέτηρά τους . Αν βγάλουμε από την μέση την Πέλλα λόγο του Κάσσανδρου , που αλλού μπορούσε να είναι ?Επίσης ο λόφος καστα είναι τόσο ψηλά από τον Στρυμόνα , που αποκλείεται να σκεπάστηκε με φερτά υλικά . Μήπως μετά την ταφή του , τον σκέπασαν οι πρόγονοι μας για να μην καταστραφεί ? Να είναι η Ρωξάνη η ο μικρός Αλέξανδρος ? Αποκλείεται . Ποτέ οι Μακεδόνες δεν θα έκαναν τέτοιο τάφο για μια μαύρη γυναίκα και ας ήταν του Αλεξάνδρου. Να είναι η Ολυμπιάδα ? Μπα!! μετά τον θάνατο της και την κατάρρευση της Βασιλείας του Μεγάλου, και χωρίς τα χρήματα από τα βάθη τις Ασίας , αφού η στρόφιγγα είχε κλείσει ποιος θα τολμούσε να κάνει τέτοιο μνημείο και μάλιστα επί βασιλείας Κάσσανδρου ? Άρα πόσοι μένουν να είναι θαμμένοι εκεί ? Ίσως ακόμα και ο Αλέξανδρος να είχε ο ίδιος προνοήσει πριν την αποχώρηση του να κατασκευάσει έναν κενοτάφιο η για τον ίδιο η για τους συντρόφους του . Κανείς δεν ξέρει ακόμα ,αλλά πολύ σύντομα θα μάθουμε . Μερικές σκέψης κάνω και ας βγω ψεύτης. Τα σχόλια σας και οι απόψεις σας, δεκτές όλες, χωρίς παρεξήγηση ,Εγώ δίνω πάντως και ένα ποσοστό 50% να είναι και ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου. Ν.Κατσιαμπάκης

  29. ανωνυμος avatar