Λάθος η τακτική της ΝΔ απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ
01/11/2014 11:33
Του Βασίλη Ζήση
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λάθος η τακτική της ΝΔ απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ

Υπάρχουν ψηφοφόροι (και νεοδημοκράτες) που θα ψηφίσουν Σύριζα για να μηδενιστεί το κοντέρ. Για να ανέβει στην εξουσία κι αυτός, να πέσει αναπόφευκτα και να πάμε για άλλα από την αρχή.

Στις ευρωεκλογές είχαμε επισημάνει ότι ένα από τα βασικά λάθη της ΝΔ ήταν ότι αντιμετώπισε τον ΣΥΡΙΖΑ σαν “αριστερό-επαναστατικό” κόμμα και όχι σαν ένα μικροαστικό κόμμα μαζικοποιημένο από πρώην ΠΑΣΟΚους, δημόσιους υπαλλήλους αλλά και λούμπεν στοιχεία που επεδίωκε να γίνει αποδεκτό από την αστική και μικροαστική τάξη, αλλά και από τους δανειστές..

Τον αντιμετώπισε δηλαδή σαν κάτι λίγο πιο δεξιά από την ΑΝΤΑΡΣΥΑ και τα Εξάρχεια. Και συνεχίζει να το κάνει...Ούτε έδωσε ποτέ σημασία στην απόρριψη του ΣΥΡΙΖΑ και του ΤΣΙΠΡΑ από ένα μεγάλο κομμάτι της Αριστεράς.

Ποιον όμως ενδιαφέρει σε συνθήκες βαρύτατης κρίσης αν ο Τσίπρας κάνει τον σταυρό του και 5-6 γνωστοί και γραφικοί ήταν μάρτυρες υπεράσπισης στις δίκες της 17Ν και του ΕΛΑ;

Με αυτήν την τακτική τα αποτελέσματα τα είδαμε. Η ΝΔ κατάφερε μόνο να συγκρατήσει ένα συντηρητικό κομμάτι των ψηφοφόρων και απέτυχε να μειώσει την εκλογική επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ. Αντιθέτως την ... ενίσχυσε. Γιατί η κρίσιμη μάζα των ψηφοφόρων που έδωσε την νίκη στον ΣΥΡΙΖΑ πολύ λίγο ενδιαφερόταν για τις θέσεις του. Ήθελαν μόνο κάτι να αλλάξει επιτέλους από τους προηγούμενους που τους “κατέστρεψαν”.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και σήμερα. Αποτελεί βαρύτατο λάθος να πιστεύουν στην ΝΔ ότι το ρεύμα προς τον ΣΥΡΙΖΑ δικαιολογείται με ιδεολογικούς, πολιτικούς και παρόμοιους λόγους. Ποια ιδεολογία έχει ο ΣΥΡΙΖΑ για να συνεπάρει τον κόσμο; Το αστείο πρόγραμμά του ποιον μπορεί να προσελκύσει;

Μεγάλος μέρος , αν όχι η πλειοψηφία των νέων ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ, τον επιλέγουν επειδή καταστράφηκαν από την πολιτική των προηγουμένων και λένε “άντε να δούμε κι αυτός τι θα κάνει». Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που παραμυθιάζονται με την παροχολογία.

Υπάρχουν ψηφοφόροι (και νεοδημοκράτες) που θα ψηφίσουν Σύριζα για να μηδενιστεί το κοντέρ. Δεν περιμένουν να τους σώσει ο Τσίπρας. Έχουν καταλάβει πόσο άσχετος είναι. Αλλά θέλουν να ανέβει στην εξουσία κι αυτός, να πέσει αναπόφευκτα και να πάμε για άλλα από την αρχή.

Το ίδιο λάθος αποτελεί και η πίστη στη ΝΔ ότι μόνο οι παροχές από το πλεόνασμα μπορούν να αλλάξουν το κλίμα. Τι να το κάνουν το πλεόνασμα οι χιλιάδες των ανέργων, εκείνοι που έκλεισαν τα μαγαζιά τους, όσοι καταστράφηκαν;

Απαιτείται λοιπόν μια νέα στρατηγική και θα επανέλθουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. no justice avatar
    no justice 01/11/2014 12:17:13

    Αυτη ακριβως ειναι η ψυχολογια του κοσμου αυτη τη στιγμη, και αναρωτιεμαι πως οι της συγκυβερνησης δεν βλεπουν το πασιφανες, κατι που σημαινει οτι ζουν σ'ενα αποστειρωμενο, εκτος καθημερινοτητας κοσμο. Ο κοσμος βλεπει οτι κυνηγουν φτωχους και κακομοιρηδες για μερικα ευρω,οτι κινδυνευουν τα σπιτια τους απο τους κυβερνητικους[κι οχι απο τη συμμαχια Σταλιν-Χιτλερ],οτι νομοθετουν για κατασχεσεις απο 500 ευρω,οτι υπογραφουν για πληστηριασμους για τα σπιτια του κοσμακη κοψοχρονια λες και ηταν δικα τους, και τα λαμογια παραμενουν στο απυροβλητο και κανουν παρελασεις για το θεαθηναι στα δικαστηρια. Ειλικρινα ακουω ΝΔ αηδιασμενους και σας ειχα επισημανει απο πολυ καιρο οτι ο ΕΝΦΙΑ θα ξεχειλεισει το ποτηρι,οπερ και εγενετο. Ας το καταλαβουν καποιοι,οι περισσοτερς τηλεορασεις εκλεισαν!

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ no justice 01/11/2014 20:53:59

      "οι περισσοτερες τηλεορασεις εκλεισαν" Τα είπες όλα φίλε μου. Και όσοι επέλεξαν τους διάφορους Πρετεντέρηδες για εκπροσώπους τους , ας ψάχνουν τώρα να δούν τι έφταιξε...

  2. GregA avatar
    GregA 01/11/2014 12:30:25

    Η μόνη ρεαλιστική μέθοδος είναι η δημιουργία ελπίδας. Όχι ελπίδας ότι τα πράγματα, με ένα μαγικο τρόπο θα επανέλθουν στο 2007, αλλά ότι υπάρχει μέλλον σε αυτή τη χώρα. Ότι θα ξαναδημιουργηθούν επιχειρήσεις που θα προσλάβουν κόσμο και θα συμβάλλουν στην μείωση της ανεργίας, στην εξαγωγή, στην υποκατάσταση των εισαγωγών. Δεν πρέπει να είναι στόχος η εξεύρεση των 180 για να μείνει ο Βενιζέλος στην καρέκλα του, διότι με τις προώρες εκλογές, εαν μπει στη βουλή, θα γίνει μεταβατικά περιθώριο, μέχρι να εξαφανισθεί εντελώς από το πολιτικό σκηνικό. Στόχος πρέπει να είναι η παραγωγή πολιτικής, αναπτυξιακής πολιτικής κι όχι ελλειματολάγνας φορομπηχτικής πολιτικής και διεκδίκησης της δάφνης από τη τρόϊκα για το ποιός είναι ο κατά τεκμήριο πιό πιστός και δογματικός νεοφιλελεύθερος. Εν κατακλείδι είναι λάθος να προβληματιζόμαστε για τη τακτική αντιμετώπισης του σύριζα, εξάλλου τώρα πια μάλλον είναι αργά, ειδικά εάν οι εκλογές γίνουν το πρώτο εξάμηνο του 15. Απλά έπρεπε από την αρχή της κυβερνητικής θητείας να εφαρμόσουμε το πρόγραμμά μας, αυτό που ορίζει το DNA της παράταξης, να είμαστε δηλαδή ο εαυτός μας και όχι κάτι ανάμεσα σε μετεξέλιξη του πασοκ και μέκκα κάθε νεοταξίτη και νεοφιλελέ που διψά για κυβερνητική εξουσία. Αυτό είναι που έδιωξε και διώχνει τον κόσμο. Αυτό άνδρωσε τα χρυσαύγουλα και δίνει δυναμική στο σύριζα. Αυτό ήταν το μεγάλο λάθος και σε αυτή τη συνταγή επιμένουμε λίγο πριν τη παράδοση της εξουσίας. Το κόμμα αυτό ανδρώθηκε με βάση τη μεσαία τάξη. Αυτήν που αποτελεί το μόνιμο στόχο της κυβερνητικής πολιτικής τη τελευταία πενταετία και δίνεται η εντύπωση ότι δεν θα σταματήσει η πρακτική αυτή μέχρι τη πλήρη ισοπέδωσή του μόνου δημιουργικού τμήματος της Ελλάδας. Όταν όμως θα έχει οριστικά συντριβεί η μεσαία τάξη, ποιός θα οικοδομήσει την επόμενη μέρα; Μήπως οι κρατικοδίαιτοι και/ή οι διαπλεκόμενοι "επιχειρηματίες" που μένουν αλώβητοι ακόμη και σήμερα; Μήπως οι δημόσιοι υπάλληλοι, η ιερή αγελάδα η προστασία της οποίας μεταγγίσθηκε από το πασοκ μαζί με τον κυβερνητισμό; Ναι ο τσίριζα θα είναι μια μεταβατική διαχειριστική σημαία ευκαιρίας. Ναι μπορεί να παραμείνει για λίγους μήνες στην εξουσία. Ναι θα διαλύσει τα πάντα. Εμείς όμως τι κάνουμε; Ετοιμαζόμαστε για την επόμενη μέρα και πως; Με τα μάτια στον τσίριζα; Μήπως έχει έρθει η ώρα της αναδιοργάνωσης για την επίθεση; Χωρίς βαρίδια, χωρίς χρέη σε κανέναν και χωρίς ανεξόφλητα γραμμάτια. Ο τσίριζα ναι, θα πέσει μόνος του, εμείς είμαστε ή θα προλάβουμε να είμαστε έτοιμοι για να αναλάβουμε την καυτή πατάτα μεθαύριο; Αυτός πρέπει να είναι ο προβληματισμός μας και η αγωνία μας και όχι η αντιμετώπιση της ήττας. Το εαν θα είναι μεγάλη ή μικρότερη ελάχιστα απασχολεί. Η ουσία είναι το ξεκαθάρισμα από τα βαρίδια της κυβερνητικής περιόδου και ο ξεκάθαρος ιδεολογικός προσανατολισμός.

    • Σικινο; avatar
      Σικινο; @ GregA 01/11/2014 14:18:07

      ΣΥΡΙΖΑ αγαπητέ/ή.. ΣΥΡΙΖΑ, όχι ...τσίριζα... Το τσίριζα ταιριάζει στη ΝΔ και τον βενιζελό-τσουρμο της αποτυχίας, της καταστροφής και της εξαθλίωσης του τόπου. Αυτοί ...τσιρίζουν... αλλά δεν θα τους σώσει το ...τσίριγμα...

      • GregA avatar
        GregA @ Σικινο; 01/11/2014 16:57:45

        Εαν δεν ακούς το τσίριγμα του συριζα, είναι μάλλον δικό σου το πρόβλημα. Εγώ το ακούω και με ενοχλεί αφάνταστα. Με ενοχλεί που στον προθάλαμο της εξουσίας κάθε μέρα ένα από όλους θα προβάλλει μια αστική πρόταση για τη λύση του προβλήματος και την ίδια ώρα σε κάποιο άλλο κανάλι κάποιος άλλος θα προτείνει μια άλλη "ρισοσπαστική" λύση που κάνει την επανάσταση του 17 να μοιάζει με παιδική εκδρομή. Εγώ θα προτιμούσα να είχαν συνεννοηθεί πρώτα και μετά να κοινοποιούσαν τις θέσεις τους. Δεν μπορεί να είσαι συνέχεια και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ, δυστυχώς. Όαο για η κυβέρνηση, έχεις δίκηο και αυτή τσιρίζει γιατί δυστυχώς αφομοίωσε σε χρόνο DT τις βενιζελοπασοκικές πρακτικές, εφαρμόζοντάς τες με εκπληκτική συνέπεια. Η πραγματική ΝΔ υπηρέτησε τον τόπο έως το '81 και μετά παρέδωσε μια εξαιρετική οικονομία και μια ομαλή κοινωνία στον καταστροφέα Ανδρέα, τον προάγγελο του σήμερα, ο οποίος διέλυσε τα πάντα αλλοιώνοντας τις αξίες μας και τα ιδανικά μας.

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ GregA 03/11/2014 14:44:53

          "Η πραγματική ΝΔ υπηρέτησε τον τόπο έως το '81" ?? Τι μας λες ρε άνθρωπε ?? Ζούσες πραγματικά τότε ή λες ότι σου κατέβει ??

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Σικινο; 02/11/2014 20:34:16

        TSIRIZA in English αγαπητε.

  3. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 01/11/2014 12:30:39

    Μετά την απομάκρυνση εκ της κάλπης όλα εδώ πληρώνονται. Και τα λάθη και οι μαγκιές. Ανεύθυνοι πολίτες,όπως και πολιτικοί δεν υπάρχουν. Δεν θα μας φταίει όμως μετά η μέρκελ ,οι τούρκοι, οι Αλβανοί, ούτε καν ο Λαφαζάνης και ο ρούντυ. Δεν είμαστε μικρά παιδάκια να μας μαζεύει κάποιος παιδονόμος και να μας βάζει να ψηφίζουμε "σωστά". Οσο για το κοντέρ που θα μηδενίσει είναι ένας απλοικός εύηχος όρος και εντελώς ακίνδυνος. Αν είναι να μηδενίσει το κοντέρ, τι ωραία τι καλά λοιπόν.. Με χέρια και πόδια δραχμαζάνη να ψηφίσουμε. Το κακό είναι ότι θα μηδενίσουμε ως χώρα. Και επειδή οι περισσότεροι κατοικούν στην χώρα αυτή, θα μηδενίσουν και αυτοί μαζί με το κοντέρ Υπάρχει όμως η κυρία Γιάννα, η χαλυβούργαινα, ως αποκούμπι...Με καλές παρέες και διασυνδέσεις. Θα ασχολείται μετά με τα συσσίτια και την διανομή της ξένης βοήθειας, ως άλλη Φρειδερίκη, μού μετά του κλίντονος, του συνταξιούχου, εξ αμερικής. Πάντα ένας θείος από το αμέρικα φέρνει την βοήθεοα.. Υπέροχα. Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον. Θα τους ψηφίσουμε λοιπόν..Βρήκαν την λύση και στο χρέος, όπως είπε ο σοφός Σταθάκης..Ευρωομόλογα....Πως δεν το σκέφτηκε κανείς ηλίθιος στην Ιταλία και στην Γαλλία αυτό? Πρέπει πάλι εμείς οι έλληνοι να τους δώσουμε τα φώτα του πολιτισμού? Απλή είναι η λύση των προβλημάτων μας. Πατάει το κουμπί το τσακάλι ο τσακαλώτος και αρχίζουν να πέφτουν ευροομόλογα σωρηδόν. Τα μαζεύουμε και αρχίζουμε να μοιράζουμε παράδες σε όποιον περνά από την γειτονιά, δικά μας είναι? Πού να φτουρίσει η νουδού μπροστά στο μεγαλείο της ιδέας αυτής? Κυριακή εκλογές, δευτέρα μεσημέρι το πολύ, ο τσάκαλος τσακαλώτος μοιράζει τον παρά. Γιούργια αδέρφια στον νταβά με τα κουλούρια. Και μετά ξυπνήσαμε βιαίως όλοι μαζί, και ο τσακαλώτος χώρια. Ο σόιμπλες ο άτιμος μας πέταξε έναν κουβά νερό στα μούτρα , μας έδωσε και την σκούπα και αρχίσαμε να σκουπίζουμε τα ψηφοδέλτια που είχαν σκορπίσει πανηγυρικά.. Ο τσάκαλος την έκανε Λονδίνο, το κοντέρ μηδένισε και ο Γλέζος ζήτησε..εκλογές γιατί το κοντέρ του ήταν χαλασμένο. Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει...Ο σοφός λαός μίλησε... Μα τα ενοούσαν όλα αυτά στ΄αλήθεια?

    • Δημήτρης Κ.. avatar
      Δημήτρης Κ.. @ ορεσείβιος 01/11/2014 12:50:35

      O Σταθάκης πρότεινε τη λύση που εφάρμοσε ο Bernanke στις ΗΠΑ και πέτυχε για δεύτερη φορά μετά το 1929. Εσύ όμως αγαπητέ ορεσείβιε εφηύρες την ΑΠΟΛΥΤΗ και ΑΝΕΞΟΔΗ λύση!... Απλά βρίσκουμε τη μέθοδο να κάνουμε το λαό να ψηφίζει αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό και καθαρίσαμε. Κι αν δεν το κάνει καλά να πάθει, αφού φταίει δε φταίει, είτε σωστά είτε λάθος ψηφίσει, πάντα αυτός πληρώνει το λογαριασμό στο τέλος, μιας και οι "άλλοι" τα έχουν έξω...

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Δημήτρης Κ.. 01/11/2014 20:45:32

        Μα γιατί ανησυχείτε φίλτατοι? Αν ο Σταθάκης βρήκε την λύση θα την εφαρμόσει κιόλας. Εξ άλλου αυτό είναι λύση του προβλήματος, να μπορείς με τις πράξεις σου να διαμορφώσεις τις εξελίξεις. Διαφορετικά ο σοφός λαός το λέει ξεκάθαρα. Με πορδές δεν βάφονται αυγά. Αν ο Σταθάκης διαθέτει το χαρτί, τις μηχανές και τις σφραγίδες θα τυπώσει ευροομόλογα όπως ο μπάρνεκυ και θα σωθούμε όλοι..Μάλιστα θα τρέχουν και οι καυμένοι γαλλοιταλοί να πάρουν από τα σταθάκεια ομόλογα. Μήπως όμως έχουμε ξεχάσει κάτι και εμείς και ο Σταθάκης? Μηπως δεν έχουμε μελάνη και τελικά τα πολύτιμα χαρτιά θα χρησιμεύσουν δια τον καθαρισμό οπισθίων? Κατά τα άλλα , η ψήφος είναι σεβαστή όπως και το αποτέλεσμα της. Με σοβαρότητα γίνεται η επιλογή . ΔΕν ισχύουν μετά τα νομίζαμε και μας ξεγέλασε. Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί πιά, ούτε πολίτης ούτε πολιτικός ότι τον ξεγέλασε ο όφις. Όλα τα χαρτιά είναι ανοιχτά στο τραπέζι και διαλέγουμε όποια θέλουμε.

    • ιδ avatar
      ιδ @ ορεσείβιος 01/11/2014 14:49:09

      O λαός δηλαδή είναι σοφός μονο όταν ψηφίζει ΝΔ. Τι κι αν φτάσαμε εδώ που φτάσαμε τι κι αν η χωρα εχει βυθιστει στη φτωχεια κα την ανεργια,τι κι αν κυβερνουν οι ίδιοι που κυβερνουσαν 40 χρονια και μας καταντησαν ετσι με τη διαφορά ότι τώρα είναι δυο σε ένα εμείς πρέπει να παραμείνουμε σοφοί και να ξαναψηφίσουμε τους ίδιους για να μη γίνεις και συ ρακαίνδυτος σαν και μας.

      • sender avatar
        sender @ ιδ 01/11/2014 17:56:27

        Αν συμφωνείτε,ότι το Πασόκ κατέστρεψε την χώρα,τότε περιμένετε να το ξαναβρείτε στο παλιό,γνωστό του πόστο,με το νέο του όνομα.Αν δεν συμφωνείτε,τότε είσαστε πασόκ,και περάσατε αβρόχοις ποσί τις φρικτές δεκαετίες του σοβιέτ αλά ελληνικά.Το κακό και το άδικο με την ΝΔ είναι,ότι ανέλαβε εργολαβικά τον ρόλο του εθνοσωτήρα,επωμιζομένη(συνήθως εκβιαστικά,εκ των πραγμάτων)και το νοσηρό αποτέλεσμα των πειραματισμών της κάθε λογής(ας πούμε) αριστεράς.Το πρόβλημα με τους πολίτες,που απαρτίζουν την ΝΔ,είναι η ατέρμονη υπομονή(στα όρια του μαζοχισμού)που καλούνται να επιδείξουν για το καλό της πατρίδας.Η ψυχολογία τους είναι χάλια,γιατί όλες οι θυσίες τους,σαν σισύφειο μαρτύριο,πάνε για την σωτηρία μιας χώρας,που την κατέστησε αγνώριστη η μόνιμη πλέον ψευδο-σοσιαλιστική,ψευδο-προοδευτική,καθεστωτική εξουσία.Προκλητική,έτοιμη να φθάσει στα άκρα εκβιάζοντας,με την ανάμνηση του εμφυλίου,πατριώτες που αγαπούν την πραγματική πρόοδο και την ειρήνη.Γι'αυτό ακόμα μια φορά,οι πολιτικοί της ΝΔ έχουν τεράστια ευθύνη αν τραυματίζουν,τον κομματικό και εθνικό αυτόν φορέα,με διχαστική συμπεριφορά.

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 01/11/2014 12:41:14

    Γεια σου γίγαντα Βασίλη! Όπως ακριβώς τα λες είναι. Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Μακάρι να σε διαβάσουν όποιοι πρέπει.

  5. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 01/11/2014 13:09:30

    Δυστυχώς για την αξιοπρέπεια του ελληνικού λαού η διαχείριση της εξουσίας περιλαμβάνει και τον όρο "χειραγώγηση των ανώριμων κοινωνιών". Οι τακτικισμοί των πολιτικών ηγεσιών, ο χρόνος και η διάρκεια των πολιτικών γεγονότων, τα πρόσωπα και οι δηλώσεις σχεδόν πάντα συνυπολογίζουν τη σκοπιμότητα της χειραγώγησης μιας κοινωνίας ανίκανης να αντιληφθεί την πραγματικότητα, να διορθώσει λάθη και να ευημερήσει. Αυτή τη σκοπιμότητα εξυπηρετεί και η ύπαρξη του ΣΥΡΙΖΑ. Η ελληνική κοινωνία εγκλωβισμένη από τα πολιτικά κόμπλεξ της αριστεροσύνης αδυνατεί να συνειδητοποιήσει ότι τίποτα δεν χορηγείται δωρεάν και επιπλέον κανείς πλέον δεν μπορεί να εξαναγκάσει άλλους να πληρώσουν για σένα. Ο ΣΥΡΙΖΑ εκπροσωπεί την άρνηση των παραπάνω προτάσεων και εκφράζει τη μεγαλύτερη μερίδα του ελληνικού λαού, ενός λαού ο οποίος έχει στηρίξει τις φρούδες ελπίδες του στον οικονομικό όρο "αναδιανομή του εισοδήματος" που τόσο αναχρονιστικός είναι. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα υφαρπάξει την ψήφο για να δώσει έμπρακτα το μάθημα που μόλις προανέφερα. Το ερώτημα είναι: θα γίνει κατανοητό ή θα χρειαστεί κι άλλο; Σας θυμίζω ότι αυτό θα είναι το τέταρτο. Προηγήθηκαν ο Ανδρέας, ο Σημίτης και το αποκορύφωμα όλων, ο μέγιστος των δασκάλων... ο ΓΑΠ.

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 01/11/2014 14:24:02

    Ουδέποτε! η αδαής κατάλαβα, με Ποιά Εχέγγυα; τα προγνωστικά, αδιαμφισβήτητα βγάζουν το δασκαλεμένο μειράκιο, πρωθυπουργό. Ουδέποτε! Αδιόρθωτοι ποικιλώνυμοι, προβάλλουν το ανύπαρκτο έργο τους, μέσω φυλλάδας η οποία, χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά της, σε ό,τι κινείται και αναπνέει επί της Γης. Και η οποία φυλλάδα, ψηφοθηρικά παίζει τα ρέστα της, παρέχοντας στους οικονομικά ανήμπορους και στους ασθενείς, Δωρεάν λέει, νοσοκομειακή περίθαλψη, ιατρικές εξετάσεις, τράπεζες αίματος (Ιδιωτικού Δικαίου οι Οντότητες), μέχρι και καροτσάκια μπεμπέ.. Largess, τους προσφέρει. (Η ελπίδα, ως παγκοσμίως γνωστόν, πεθαίνει τελευταία)!. Την ώρα της κάλπης, όμως, θα λάβει την απάντηση Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ. Όμως! μία ματιά μόνο στην Ισλανδία, στη μακρινή αυτή χώρα-πρότυπο, η οποία, αν και με συντριπτική πλειοψηφία (93,2%) έναντι του μόλις (1,8%) «Ναι», ψήφισε «ΟΧΙ» στο Δάνειο ΔΝΤ, εν τούτοις, όχι μόνο Δάνειο ΔΝΤ πληρώνει, αλλά και, “Ξεπληρώνει πρόωρα 909 εκατομμύρια Δολλάρια, στο ΔΝΤ.” (άρθρο: antinews.gr/"Oικονομία/Έγινε το πρώτο βήμα για την έξοδο της Ελλάδας από το μνημόνιο").Όσο λοιπόν νωρίτερα οιαιθεροβάμονες αφυπνιστούν, τόσο το καλύτερο για τους ίδιους και την Ελληνική κοινωνία, κατ’ επέκταση. “Δέντρα του Χρήματος”, ΔΕΝ γεννήθηκαν ακόμα. H Eλλάδα, νέους πειραματισμούς και άλλα"δίχαλα στο σβέρκο", ΔΕΝ θέλει, ΔΕΝ αντέχει, ΔΕΝ μπορεί.

  7. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 01/11/2014 14:25:08

    Τό 'πιασες μάγκα. Ναι! Και δεξιοί θα ψηφίσουμε το ΣΥΡΙΖΑ για διάφορους λόγους. Σου παραθέτω ορισμένους: 1. Έτσι κιαλλιώς, ως τώρα που ψηφίζαμε διξιά τί καταλάβαμε; Αφού οι αριστεροί κυβερνούσαν και με τις δεξιές κυβερνήσεις...Κουίζ: το 1981, όταν πρωτοβγήκε το ΠΑΣΟΚ, τί ποσοστά είχαν οι συνδικαλιστές του Δημοσίου της ΠΑΣΠ και ΠΣΚ ;;; Ήταν ΠΡΩΤΟΙ. Ποιοί δηλαδή τους διόριζαν όλους αυτού; ΠΡΙΝ το 1981;;;; 2. Το πιο όμορφο έρχεται τώρα: ο Mr. Polo-Ralph-Lauren-Alex θα βγει, θα τα κάνει σκατά, και μετά θα επαληθευθεί ο Ανδριανόπουλος που είχε πει σε άσχετο χρόνο ότι όταν συμβεί και αυτό, τότε θα αρχίσει η πραγματική επανάσταση. Γιατί ο λαός θα έχει απογοητευθεί από τη δεξιά, από το κέντρο και από την αριστερά. ΤΕΛΕΙΟ ΥΠΕΡΟΧΟ-ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΧΑΟΣ... Το φοβάστε; Εγώ όχι. Ωστόσο, τότε θα δημιουργηθούν οι συνθήκες διάλυσης της ελίτ...θα διαλυθούν οι Έλληνες επίγονοι των συνεργατών των ΝΑΖΙ και των κομμουνιστών...θα διαλυθούν μια για πάντα οι ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ....όταν ΚΑΙ ο Alex αποτύχει, θα έρθει εμφύλιος, από τον οποίο θα αναδειχθεί ο επόμενος Έλληνας ηγέτης...άρα, ας ψάχνουμε όχι τον επόμενο Έλληνα ηγέτη, αλλά τον μεθεπόμενο...αυτός θα παραλάβει πραγματικά μία χώρα όπως ήταν μετά το 1949... Ως τότε όμως έχουμε δρόμο... Σας τρόμαξα λίγο; Κάπως έτσι παίζεται το σκάκι...δυστυχώς...

    • M.V avatar
      M.V @ Τί να λέμε; 01/11/2014 18:46:33

      Αυτό δεν είναι ...σκάκι. Εκτός και αν μιλάμε γι ασκήσεις αρχάριων, ατάλαντων κι εξόχως ερασιτεχνών …κοράκων. Ούτε καν με κακότυχο τάβλι δεν μοιάζει αυτό που περιγράφετε... Οι μηδενιστές, οι εμπαθείςκαι οι μισαλλόδοξοι, οι αποκλεισμένοι στο ζοφερό παρελθόνόπου και ανήκουν, κάνουν παρέα με τα φαντάσματά τους κι ούτε κατά διάνοια δεν είναι ικανοί όχι να…σχεδιάσουν ή να οραματιστούν, μα ούτε και να μιλήσουν για το μέλλον. Είναι τυφλοί, στερημένοι ενστίκτου, διαίσθησης κι ευαισθησίας. Προβάλλουνε μόνο με μίσος τις ευχές-κατάρες που τυραννούν το θολωμένο μυαλό τους και βαυκαλίζονται πως …΄΄ξέρουν αυτοί’’. Δεν τρομάξαμε καθόλου λοιπόν. Γελάσαμε και γελάμε ακόμη…. Η ζωή εξελίσσεται με φαντασία και είναι απρόβλεπτη. Είναι ικανή ν΄ανατρέψει προγράμματα, πολύπλοκα σχέδια, δυσοίωνους χρησμούς … Πάντως συγκρούσεις, αίματα, εμφυλίους, μην ονειρεύεστε. Θα σας μπαγλαρώσουμε νύχτα, όλους εσάς τους πολεμοχαρείς, απ΄όλα τα …στρατόπεδα και θα ξημερωθείτε με τους συναδέλφους σας Τζιχαντιστές, για να σας …αναλάβουν όπως σας αξίζει. Βάλτε μυαλό. Εν Ελλάδι ούτε παρόν, ούτε και μέλλον σας επιτρέπουμε. Πάρτε το απόφαση. Θα τη βρούμε κι αυτή τη φορά την έξοδο από το Λαβύρινθο, όπως κάναμε πάντα. Μπορεί να ματώσαμε, μα δε θ’ αφανιστούμε. Δε θα σας κάνουμε τη χάρη....

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ M.V 02/11/2014 02:08:48

        Χαίρομαι. Θα 'θελα ν' αρχίσουν οι Έλληνες να βλέπουν το κόσμο με κυάλια ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ εμβέλειας. Τί έχουμε και θέλουν ΑΥΤΟΙ εκεί ΕΞΩ; ΟΡΥΚΤΑ!!!!!! Γιατί τα θέλουν; Για να επιβιώσουν οι κοινωνίες τους: μάθατε πως 10000 ΈΛληνες εν μέσω κρίσης θα αγοράσουν τη Δευτέρα το καινούριο iPod;;;) Από εκεί ξεκινούν ΟΛΑ.. Τα υπόλοιπα...στο πανί...σαν κινηματογράφος.. Ωραία πράματα.... ΥΓ. για ένα ποτάκι βγήκα ρε μάγκες...ένας-ένας...και ο Τσίπρας θα γίνει Πρωθυπουργός κλπ. και θα αναμένουμε τον μεθεπόμενο πρωθυπουργό...και όχι ΔΕΝ θα είναι απο τα τζάκια...τα τζάκια θα τελειώσουν...ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΝΥΜΑ...ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ: τρεις οικογένειες ήταν και εμείς 10 εκατ. μαλάκες...ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ...όσοι ήταν υπό τις φτερούγες τους θα ψοφήσουν...ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! έστω ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΔΑΦΩΝ...θα έρθει και το Νέο Γουδί...)

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Τί να λέμε; 02/11/2014 07:57:59

          "για ένα ποτάκι βγήκα ρε μάγκες" Σχήμα λόγου, ε;

        • Ποταμίσιος Χάνος avatar
          Ποταμίσιος Χάνος @ Τί να λέμε; 02/11/2014 09:55:07

          1) ''...έστω ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΔΑΦΩΝ...θα έρθει και το Νέο Γουδί...'' Πολύ ...large σε βρίσκω βρε κομπάρε. Σα να μιλάς για τα χέρσα χωράφια του παππού σου. Δεν πέφτει λόγος όμως ευτυχώς σε κάτι μόμολα σαν εσένα, που άμα δούνε ποτέ τα δύσκολα θα την κάνουνε αστραπή για τα ...εξωτερικά. Μη νοιάζεσαι. Υπάρχουν Έλληνες και μιά χαρά μπορούμε να εμποδίσουμε, τους άρπαγες ψυχασθενείς. 2) ''μάθατε πως 10000 Έλληνες εν μέσω κρίσης θα αγοράσουν τη Δευτέρα το καινούριο iPod;;;'' Δεν μας εκπλήσσει. Σιγά που δεν υπάρχουν 10.000 (και περισσότεροι) κλεφτοκοτάδες, φοροφυγάδες, πλαδαροί γόνοι, μαντάμ σουσούδες, ανάμεσά μας! Εδώ υπάρχουνε σαλταρισμένα UFO σαν εσένα, που ονειρεύονται εμφυλίους και Εθνικές καταστροφές. Δε θα μας περισσεύανε οι νεόπλουτοι, οι φαντασμένοι κι οι χασομέρηδες; Μιά φάρα είσαστε όλοι εσείς, άλλοι στα μίζερα υπόγεια και άλλοι στα χλιδάτα ρετιρέ. Εξωτερικά διαφορετικά, μα από μέσα πανόμοιοι! Ραγιαδόψυχοι, φιλοτομαριστές, ευρωφονιάδες και παντελώς ανεγκέφαλοι.

          • Τί να λέμε μπρε; avatar
            Τί να λέμε μπρε; @ Ποταμίσιος Χάνος 02/11/2014 10:48:59

            Μη βλέπεις με τα μάτια σου. Να βλέπεις με τα "μάτια τους"...σημασία έχει τί λέω ή γράφω εγώ; Ποιός είμαι εγώ; Ένα μικρό κουνουπάκι...σου γράφω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτονται "κάποιοι εκεί έξω"...αν νομίζεις πως θα μπορέσεις να τους σταματήσεις με τις αμπελοφιλοσοφίες σου και τις άρες-μάρες-κουκουνάρες κοιμάσαι...σε "κόβω" 65άρη νεόκοπο επαναστάτη του γλυκού νερού...μη πω της γλυκιάς offshore...όπως οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ....ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! τελειώσατε...δημογραφικά και πολιτικά. Είσαι γέρος...και ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ. ΥΓ. 1. Αλήθεια, τα Δωδεκάνησα πώς βρέθηκαν στα χέρια μας;;;;; Δανεικά είναι "κομπάρε"...επειδή κάναμε εξυπηρετησούλες...με το ΟΧΙ του Μεταξά...γκε-γκε; Ανά πάσα στιγμή μπορεί τα δανεικά να επιστραφούν. ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ... ΥΓ. 2. Ποιός ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ μεγαλοστελεχάτος εκ Κρήτης ορμώμενος εν μέσω κρίσης αγόρασε οικόπεδο φιλέτο, πολλά ευρουλάκια λέω, σε πόλη της Κρήτης;;;;; Α, ρε κομμουνισμός που τους χρειάζεται...τύπου Βόρειας Κορέας....να έρθει παιδιά αυτός ο κομμουνισμός: καλοδεχούμενος...ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! Θα κλαίνε όλοι οι "όψιμοι" αριστεροί...

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Τί να λέμε μπρε; 02/11/2014 12:48:00

            Τώρα μιλάει το hangover.

          • Τί να λέμε μπρε;;; avatar
            Τί να λέμε μπρε;;; @ ΙΚΟ 02/11/2014 17:20:09

            Ετοιμάσου για τη σύγκρουση νοτίως και μετά βλέπουμε...έρχεται...Σύγκρουση μικρής σε δια΄ρκεια και σε γεωγραφική έκταση, αλλά ικανή να αλλάξει το ρου της Ιστορίας....κάποιοι το έχουν ήδη καταλάβει στην ΑΘήνα. Μεταξύ αυτών και ο Τσίπρας...το πήρε το μήνυμα...μέσω Αβραμό...και της χώρας του άστρου του Δαυίδ...να θυμάσαι αυτό το σχόλιο...όπως και εσείς κύριε Ζήση...

          • Ποταμίσιος Χάνος avatar
            Ποταμίσιος Χάνος @ Τί να λέμε μπρε; 02/11/2014 18:27:34

            Λοιπόν που λες μπάρμπα κώνωπα που το …ξενύχτησες με …χαμομηλοβότκα on the rocks κι ακόμα σήμερα τα΄χεις χαμένα, Δεν μ΄ενδιαφέρουνε τα…"μάτια τους". Η …οπτική των σαρκοβόρων γυπών, είναι εξ αρχής δεδομένη. Ούτε και η δική σου γεροντοπλάνα εμφυλιοπόλεμη φασιστική τσίμπλα, μπορεί να μας προσφέρει κάτι. Ανήκεις σ΄ένα μαύρο παρελθόν, που άδικα εύχεσαι να ξαναζήσεις, έστω και σαν κωμωδία…Σ΄έχει αφήσει πίσω η ζωή και δεν το πήρες ακόμα χαμπάρι. Y.Γ. 1. Μασούλα ήσυχα σε μιά γωνιά τη συνταξούλα σου κι άσε στην άκρη τους …επαναστατικούς παιάνες και τις Μεταξίτικες λάγνες αναφορές. Τύψεις για το ότι ροκανίζεις αυτά που θα λείψουνε από όλους εμάς τα εγγόνια σου, δεν έχεις σίγουρα, σαν κάθε εγωπαθές, ξεμυαλισμένο, ραμολιμέντο. Υ.Γ. 2. Φθονερέ φασιστάκο, τι σε νοιάζει εσένα τι απέκτησε ποιος; Ποινικοποιήθηκε μήπως το νόμιμο έχειν και δεν το μάθαμε; Το φιλετάκι το αγόρασε ο Χ με χρήματα προερχόμενα εκ καταχρήσεως δημοσίου χρήματος; Μήπως από εμπόριο ναρκωτικών ή από εκμετάλλευση λευκής σαρκός; Έχεις στοιχεία; Από το να παρουσιάζεσαι ως ξεμυαλισμένος, παράφρων υπερήλικας που ξερογλείφεται και μιζεριάζει γιατί δεν έχει αυτός ευρά, ενώ διαθέτει πολλά ο απέναντι, τράβα σε κάποιον Εισαγγελέα να καταγγείλεις. Τόσο πολύτιμες πληροφορίες, μην τις κρατάς μόνο για εμάς εδώ μέσα… Χαχαχαχαχα! Πόσο πιο αστείος πια; Πιες τώρα ένα χαμομήλι ακόμα, να στρώσεις.

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ Ποταμίσιος Χάνος 02/11/2014 20:53:18

            Συριζάκι;;;;; Με payroll χοντρό υποθέτω... Σου προτείνω, και ρώτα τους εντεταλμένους σου στο ΣΥΡΙΖΑ, γιατί σταμάτησε ο Mr. Alex να φορά Polo Ralph Lauren μπροστά σε κάμερες και φωτογραφικές μηχανές; ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΑΞΕ; Μήπως πως τους πήρε κάποιος χαμπάρι...Είσαι πολύ εύκολο θύμα για τρόλισμα...πες τους να βάλουν κανέναν πιο έμπειρο... Όπως επίσης ρώτα γιατί δεν εμφανίζεται πια με τα γνωστά γκατζετάκια του...γιατί και σε αυτό πήραν το μήνυμα: ώπς γίνεται ένας αριστερός ηγέτης να χρησιμοποιεί προϊόντα κατασκευασμένα σε sweat shops;;;;; Το κατάλαβαν πως κάποιος τους πήρε χαμπάρι.... Τα περί φασίστα κλπ...δεν με αγγίζουν. Μπλα-μπλα... Όμως μου έκανε εντύπωση το πόσο εύκολα δέχεσαι το γεγονός πως ένα μεγαλοστέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ είναι ΖΑΜΠΛΟΥΤΟ...να τα πεις στις καθαρίστριες ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!....είπαμε: οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ είναι αριστεροί στην ιδεολογία, αλλά δεξιοί στην τσέπη... ΣΟΥ ΕΧΩ ΕΚΠΛΗΞΗ: θα σας ψηφίσουμε εμείς οι δεξιοί ! Μετά τα λέμε...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Τί να λέμε; 01/11/2014 19:47:55

      Στις ασκήσεις επί χάρτου που κάνεις , σου διαφεύγει η σημαντικότερη παράμετρος : ο αστάθμητος παράγων . Αυτός που τινάζει τα σχέδια των κοντόφθαλμων στον αέρα . Εσείς οι αγανακτισμένοι δεξιοί ( ; ) , προσέχετε τι εύχεστε , γιατί η ζωή παίζει πολύ περίεργα παιχνίδια ....

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Τί να λέμε; 01/11/2014 20:25:46

      Ποιοι θα το κάνουν αυτό το restart στο 1949, "Τί να λέμε";
      Τα "παλληκάρια" αυτά, μόλις ο Ντράγκι κλείσει την κάνουλα των ATM, θα κλάσο@ν πατάτες...
      Άν δουν και κανένα αμερικάνικο αντιτορπιλλικό στ΄ανοιχτά στο Φαληρο, άν ακούσουν και ένα σμήνος απο οπλισμένα Γαλλικά "Μιράζ" και Εγγλέζικα "Τορνέιντο" πάνω από την Εκάλη και το Ψυχικό, θα ψάχνουν για στεγνά σώβρακα και δεν θα βρίσκουν...
      Δεν τα καταφέρνερε και πολύ αγαπητέ/η στην ψυχανάλυση των συμπολιτών κι ομοιδεατών σας, αυτό κατάλαβα...

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Τί να λέμε; 01/11/2014 20:53:31

      Xα, χα,χα Ηγέτης ο Μιχαλολιάκος...Απο λυκόπουλο θα γίνει πρόσκοπος. Ιγέρθιτου ρέεεε...

    • sender avatar
      sender @ Τί να λέμε; 02/11/2014 00:28:02

      ''Τι να λέμε'',το χάος που ονειρεύεστε θα προσφέρει στο πιάτο την χώρα μας για γεύμα σε νηστικούς γείτονες.Και αυτό που θα προκύψει,ναι θα σας τρομάξει πραγματικά.Αυτή η αυτιστική θεώρηση της κατάστασης θα μας καταστρέψει.Η Ελλάδα δεν είναι μέσα σε μια βάρκα,μοναχή.Βρίσκεται σε ναυμαχία.Αλλά όταν χάνουμε μέσα στη μιζέρια την μεγάλη εικόνα,χάνουμε την προοπτική.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ sender 02/11/2014 01:24:44

        απολύτως σωστός.. πρέπει ομως να το εχει εμπεδώσει και ο κυβερνήτης και να φροντισει να μην στασιάσει το πλήρωμα.. το πληρωμα συνήθως τραβάει κουπί και δεν βλέπει τη μεγάλη εικόνα ..και τι πιο πολλες φορές εκ των πραγματων δεν γίνεται και να τη δει.. αλλά πρεπει να είναι μαζί σου

        • sender avatar
          sender @ rally monkey 02/11/2014 02:27:34

          Συμφωνώ,αλλά συνήθως αυτοί που επαναστατούν δεν είναι οι φτωχοί κωπηλάτες που έχουν την σοφία της καρδιάς,αλλά κάτι μισθοφόροι βολεμένοι(και είναι και πολλοί),που αλλάζουν την ρότα και τον καπετάνιο κατά το μικροσυμφέρον τους κι'ας τους πετάξει στα βράχια.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Τί να λέμε; 02/11/2014 01:02:24

      Ούτε εμείς ως Ελληνες θα θελήσουμε να γίνουμε αυτόχειρες, ούτε η Ευρώπη ως όλον θα θελήσει να ακρωτηριασθεί. Άν κουνηθούν κάποια κινούμενα ή υποκινούμενα πιόνια, εδώ είμαστε: Οι "κουνημένοι" θα "πάθουνε μάτ" και θα σταλούν να κάνουν παρέα με το Ισλαμικό Κράτος, στο φυσικό τους χώρο.

  8. mara avatar
    mara 01/11/2014 14:55:27

    Ετσι ακριβως είναι. Οπως τα γράφεται. Ουδόλως τους ενδιαφέρει η ιδεολογία του Τσίπρα κι αν κάνει το σταυρο του. Βασικά δεν τους ενδιαφέρει τίποτα πλέον, ότι στραβο και να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ κι αυτό φαίνεται όλο και περισσότερο το τελευταιο διαστημα. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να φύγει το παλιό. Γι αυτό ακριβώς αυτο δεν ανατρέπεται με τίποτα,

  9. Hunter avatar
    Hunter 01/11/2014 15:51:32

    ΣΥΡΙΖΑ θα ψηφίσουν μόνο όποιοι δεν έχουν τίποτε για να τους πάρει ο Τσίπρας... Για να (ξανα)πιστέψει ο κόσμος στη Ν.Δ θα πρέπει να ξεκινήσουν γενναίες ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, όχι απλά να δοθούν παροχές και επιδόματα 100-200 Ευρώ... Είναι φυσικό ότι θα θιχτούν παραδοσιακά "τζάκια" (και ψηφοφόροι) της Ν.Δ από αυτές τις μεταρρυθμίσεις αλλά εδώ είναι η ευκαιρία του Σαμαρά να δείξει ότι η Δεξιά δεν είναι μόνο για άνωθεν του Φάρου Ψυχικού...

    • maram avatar
      maram @ Hunter 01/11/2014 17:57:50

      Συριζα θα ψηφίσουν όχι μονο αυτοι που έχασαν τα πάντα, αλλά και αυτοί που έχασαν πολλά με την ελπίδα ότι θα περισώσουν ότι τους απέμεινε. Αν θεωρείτε ότι αυτοι είναι λίγοι πρέπει να σας ενημερώσω ότι είναι τοσο πολλοι όσο δεν φαντάζεστε. Oσο για τις μεταρρυθμίσεις μάλλον ξεχνάτε τα συμφωνηθέντα που φωνάζουν σε όλους τους τόνους ότι θα τηρήσουν.

      • Hunter avatar
        Hunter @ maram 02/11/2014 17:32:46

        Άλλο "έχασαν τα πάντα" και άλλο "ξοδέψαν τα πάντα"... Αυτοί που "ξοδέψαν τα πάντα" είναι τόσο πολλοί όσο δεν φαντάζεστε... Τα συμφωνηθέντα με την τρόικα είναι αυτές οι έρμες οι ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ οι οποίες δεν μπορούν να ξεκινήσουν διότι με κάθε μεταρρύθμιση θίγονται τα συμφέροντα κάποιων ντόπιων "οπλαρχηγών" (βλ. ΔΕΚΟ, ΑΔΕΔΥ, ΟΛΜΕ, ΔΣΑ, φαρμακευτικές εταιρείες, οργανώσεις μεγαλογιατρών και 800 άλλα συνδικάτα της συμφοράς).

        • Δημήτρης Κ. avatar
          Δημήτρης Κ. @ Hunter 03/11/2014 14:23:01

          "Εβγαλαν τα πάντα στις Ελβετίες" θες να πείς φίλε Hunter. Τράστια διαφορά. Διότι αν "ξόδευαν τα πάντα" εντός Ελλάδος, η Ελλάδα δεν θα έμπαινε ποτέ στα PIIGS και στα μνημόνια και θα είχε τουλάχιστο 2Α απο τους "οίκους" και όχι C=σκουπίδια...

        • mara avatar
          mara @ Hunter 03/11/2014 17:29:32

          Δεν ξέρω τι εννοείτε ξοδεψαν. Μηπως εννοείτε αυτους που πήραν τα στεγαστικά δάνεια πληρώνοντας δόση το 30% του εισοδηματός τους ,που με την τεράστια συρρίκνωση των μισθών τώρα είναι το 70% με συνέπεια την αδυναμία αποπληρωμής. Μήπως εννοείτε τους συνταξιούχους που ξόδευαν την συνταξή τους μη φρονίζοντας για το αύριο; ή τους 1.5 εκ ανέργους που σπατάλησαν το μισθό τους; Aν εννοείτε αυτούς όντως είναι τόσο πολλοι. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που επένδυσαν, δεν ξόδεψαν όπως λέτε και είχαν την ατυχή έμπνευση να δημιουργήσουν ακίνητη περιουσία που και με τον ανεκδιήγητο ΕΝΦΙΑ τους την κατέστρεψαν σαν να τους τιμωρούν. Εκτός αν εννοείτε ότι τα λεφτά πρέπει να γίνονται μασουρι. Οσο για τις μεταρρυθμίσεις ποιος θα μίλαγε αν έκαναν αυτές που αναφέρετε; Kανένας. Αναρωτηθείτε λοιπόν για δεν τις κάνουν ενω έχουν πειράξει όλες τις κοινωνικές ομάδες ακόμα και τις πιο ευπαθείς. Μήπως σε αυτές ανήκουν οι ίδιοι;

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 01/11/2014 16:32:14

    “Το σκάκι είναι το παιχνίδι που κατεξοχήν τιμά την ανθρώπινη ευφυΐα” ~Βολταίρος http://bit.ly/1qffFGL { TheChessWorld }

  11. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 01/11/2014 17:54:28

    Θέλουν να ανέβει στην εξουσία ο Τσίπρας να αποτύχει και αυτός, και πάλι από την αρχή....Η λογική του κλασσικού βολεμένου Νεοέλληνα είτε είναι του δημοσίου είτε είναι κρατικοδίαιτος δήθεν επιχειρηματίας. Μάλλον πάνω από την Πατρίδα ο καθένας βάζει το προσωπικό του συμφέρον αγνοώντας το μέλλον των επόμενων γενεών και μετακινείται σαν τη διαδρομή κολιάτσου- παγκράτι....

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/11/2014 19:39:11

    Δεν είναι θέμα τακτικής αλλά συμφέροντος.Η ΝΔ δεν μπορουσε να κάνει παρά αυτά που έκανε εφ όσον ήθελε να παραμείνει η χώρα στην ευρωζώνη.Ανάπτυξη δεν ήταν δυνατή πριν ολοκληρωθεί η εσωτερική υποτίμηση.Υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα που ακολουθείται και εκτείνεται σε διάρκεια 4-5 ετών.Ή αυτό ή φεύγεις από την ευρωζώνη.Ελαφρότητες λεφτά εδώ και τώρα δεν υπάρχουν.Τούτου δοθέντος η ΝΔ έκανε αυτό που έπρεπε να γίνει και με το παραπάνω. Πολλοί όμως που χρωστάνε και πιστεύουν ότι θα χαρισθούν τα χρέη τους ή και να μη χαρισθούν θα είναι ευκολότερο να τα πληρώσουν σε δραχμές έχουν συμφέρον να ψηφίσουν σύριζα.Υπάλληλοι του δημοσίου που φοβούνται απολύσεις επίσης.Τα περί τακτικής δεν έχουν νόημα.Ο κόσμος θα ψηφίσει ανάλογα με το τι τον συμφέρει ατομικά και αυτός που θα βγει θα αποφασίσει.

    • George N avatar
      George N @ ψυχραιμια 01/11/2014 20:07:42

      Η ΝΔ ήταν εκεί το 2012 και κράτησε την χώρα στο Ευρώ. Χωρίς ιδέες, χωρίς στελέχη που να καταλαβαίνουν τις αγορές, την ιδιωτική οικονομία, βυθισμένη στον κρατισμό μεγέθυνε αναίτια την κρίση και προκάλεσε αχρείαστο πόνο στον Ελληνικό λαό. Ουσιαστικά ρισκάρει να προκαλέσει με αυτόν τον τρόπο την έξοδο από το Ευρώ μια και παραδίδει στο πιάτο την κυβέρνηση στον ΣΥΡΙΖΑ. Από την άλλη ίσως αυτά τα 2,5 χρόνια που πέρασαν να αποδειχθούν ικανά για μια ωρίμανση του ΣΥΡΙΖΑ ώστε να μην αμφισβητηθούν στρατηγικές επιλογές της χώρας. Όσο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που ακολουθείται, σε μια χώρα με 1,3 εκ ανέργους κάποια στελέχη της ΝΔ θα έπρεπε να απαντήσουν γιατί συμβαίνει αυτό: http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2014/10/daily-chart-19 Κανείς ψυχραιμία δεν μπορούσε να είχε την απαίτηση να κάνουν μαγικά. Η κρισιμότητα των περιστάσεων όμως απαιτούσε στοιχειώδη αποτελεσματικότητα.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ψυχραιμια 01/11/2014 20:17:21

      Γιατί ψυχραιμία δεν προχωρά η εσωτερική υποτίμηση; Μόνον ένα εμπόρευμα υποτιμήθηκε: η μισθωτή εργασία των μη προστατευμένων τομέων (με τα μεγάλα τμήματα των προνομιούχων "πελατών" σε ασφαλισμένα πολιτικά στεγανά). Αυτό είναι ασύμμετρη, δήθεν "εσωτερική υποτίμηση", πράγμα που δημιουργεί ακραία στρέβλωση και διαφοροποιεί την Ελλάδα - φοβάμαι και την Ιταλία - απο άλλες χώρες με δημοσιονομική ή χρηματοπιστωτική κρίσης (Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία, Κύπρο, Ολλανδία, Σλοβενία). Αυτό ακριβώς εμποδίζει την επανεκκίνηση.

    • GregA avatar
      GregA @ ψυχραιμια 02/11/2014 11:07:28

      Ωραία η θεωρία σου. Ανάπτυξη δεν μπορεί να υπάρχει πριν ολοκληρωθεί η εσωτερική υποτίμηση. Και τι είναι η ανάπτυξη; Κρέας που το βάζεις στη κατάψυξη και το ξεπαγώνεις όταν πρόκειται να μαγειρέψεις; Για σένα εσωτερική υποτίμηση είναι η διάλυση του παραγωγικού ιστού για 4 - 5 χρόνια και μετά τη ξαναφτιάχνεις σαν να είναι τουβλάκια lego ; Στη δική μας περίπτωση δεν μιλάμε για ανακοπή της αναπτυξιακής πορείας, αλλά για εξολόθρευση της παραγωγής. Το '09 δεν είναι ότι σταμάτησε η ανάπτυξη, αυτή είχε ήδη ανακοπεί από το '07, αλλά ότι ξεκίνησε η βίαιη διάλυση του παραγωγικού μας ιστού. Η Ελληνική οικονομία έγινε θυσία στον Μολώχ των Γαλλικών και των Γερμανικών τραπεζών. Απλά οι διάφοροι "υπουργοί" οικονομικων, πρόχειρα και με ασύστολη ενδοτικότητα εκτέλεσαν αλλότρια σχέδια σε βάρος της οικονομίας και της κοινωνίας. Υπήρχε η δυνατότητα να γίνει η εσωτερική υποτίμηση, με ταυτόχρονη διατήρηση του παραγωγικού ιστού και χωρίς κοινωνική ισοπέδωση, εφόσον η παραμονή στην Ευρωζώνη ήταν αυτοσκοπός. Και όχι η ΝΔ δεν έκανε αυτό που έπρεπε να γίνει, μπορούσε πολύ καλύτερα και αποτελεσματικότερα, αλλά άστο αυτό τώρα, δεν είναι της παρούσης. Σημασία έχει να ετοιμαστούμε για το μέλλον, το μεθαύριο, μετά την παρένθεση τσίπρα.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ GregA 03/11/2014 15:13:25

        "Το '09 δεν είναι ότι σταμάτησε η ανάπτυξη, αυτή είχε ήδη ανακοπεί από το '07, αλλά ότι ξεκίνησε η βίαιη διάλυση του παραγωγικού μας ιστού." Ποιος ακριβώς ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ιστός διαλύθηκε ρε παιδιά. Απλά κατέρρευσαν οι μικρές (εμπορικές) εταιρίες και όλες εκείνες που πουλούσαν φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες. Οι εταιρίες που παρήγαγαν προϊόντα που ήταν ανταγωνιστικά στο διεθνές περιβάλλον δεν έπαθαν τίποτα.

  13. rally monkey avatar
    rally monkey 01/11/2014 19:42:31

    να μηδενιστεί το κοντέρ .. με 1.5δις έξω απο ΔΥ μόνο .. δεν μασάμε.. φυσικά ΣΥΡΙΖΑ Τα 'χουμε ξαναπει η μάχη χάνεται στην δεξιά πτερυγα, με τη ΝΔ να χάνει ενα 15% των ψηφοφόρων που θα μπορουσαν να είναι εν δυνάμει δικοί της, αλλά το ξεκαθάρισαν οτι εκεί κανει τζιζ..οποτε εμεινε να παλεύει για λαμόγια και λούμπεν στοιχεία

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 01/11/2014 20:07:23

    Πράγματι έχει λάθος η ΝΔ. Δυστυχώς το λάθος έχει πολύ μεγαλύτερη έκταση. Ολόκληρο το υπάρχον κομματικό σύστημα και το παραδοσιακό πολιτικό προσωπικό συμπεριφέρεται λανθασμένα. Από την αρχή της κρισης. Αυτό το κομματικό σύστημα (που ζει πια ως ζόμπι), είναι από μόνο του ένα λάθος. Έχουν να αντιμετωπίσουν ένα τενεκεδοκούτι που έχει μέσα βόμβα και από το 2008 το κλωτσάνε και το πασάρουν ο ένας στον άλλο. Ο "Κωστάκης" στο "Γιωργάκη", ο "Γιωργάκης" όταν κατάλαβε τι έχει μέσα, έρριξε στον τενεκέ ένα ψηλοκρεμαστό σούτ (δημοψήφισμα), βρήκαν τον "Λουκά" (όχι το Λουκανίδη) και αυτός έκανε κοντρόλ στον αέρα, η τυφλή πάσα (2 εκλογές 2012) πήγε στον Αντώνη και στο Βαγγέλη να κάνουν το ένα-δύο. Έγινε και μια κόντρα με τον Φώτη. Και τώρα θέλουν να "πουλήσουν" το πονηρό κουτί στον Αλέξη; Θελει να "ψωνίσει από σβέρκο" ο Αλέξης; Εκ πρώτης όψεως δείχνει να τρελαίνεται, έτοιμος για τρίπλες με το επικίνδυνο τενεκεδοκούτι. Είναι έτσι όμως, όπως φαίνεται; Εν πάσει περιπτώσει, όλο αυτό το νηπιακό παιχνίδι 2008 - 2014 είναι γι ενήλικες πολιτικούς ένα ανορθολογικό γκροτέσκο. Οι σοβαροί "πολιτικοί παίχτες", αντι για κλωτσοπατινάδες και στραβοκλωτσιές, θα κυττούσαν πρώτα να με κοινή προσπάθεια να εξουδετερώσουν τη βόμβα μέσα στο κουτί. Και μετά, όταν το γήπεδο θα ήταν ασφαλές, θα συνέχιζαν τον αγώνα, τον σκληρό πολιτικό ανταγωνισμό, με πραγματική μπάλα και όχι με τενεκέ-βόμβα, σε ασφαλές γήπεδο. Αυτό θα ήταν πολιτικός ορθολογισμός, σκληρών αλλά ορθολογιστών αντιπάλων. Απεναντίας βιώνουμε τον απόλυτο πολιτικό ανορθολογισμό, ενός κομματικού συστήματος, που το μόνο που του απομένει πια να κάνει, είναι να θάψει το πτώμα του. Για να μη μολύνει άλλο την κοινωνία. Συμπέρασμα: "Δεν υπάρχει τίποτε σωστό μέσα στο λάθος".

    • George N avatar
      George N @ Uncle Stgm 01/11/2014 21:01:42

      Κορυφαία στιγμή σας! Για το συμπέρασμα : ισχύει επίσης ότι και "two wrongs don't make a right"

  15. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 01/11/2014 20:08:59

    Προκαλεί τεράστια λύπη το γεγονός ότι σε μια περίοδο και σε μια περιοχή που έντονα μυρίζουν γεωπολιτικές αλλαγές, η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ασχολείται αποκλειστικά με τα δάνεια, τους δανειστές, τα φράγκα, τα απωθημένα με την κατσίκα του γείτονα, τις οικονομικές θεωρίες και ελάχιστοι με το υπαρξιακό μέλλον της πατρίδας. Δεν ξέρω τελικά ποιος θα είναι ο σωτήρας και ποια είναι πραγματικά η σωτηρία αλλά πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά θα αφορούν μια πατρίδα μικρότερη. Και ακόμα και η επίτευξη του απόλυτου οικονομικού θαύματος , η μετατροπή του κράτους μας σε παράδειγμα επιχειρηματικότητας και οικονομικής ευημερίας με έστω και ένα μέτρο γής λιγότερο, θα αποτελεί ντροπή απέναντι στους προγόνους μας αλλά και στα παιδιά μας. Ας σκεφτεί ο καθένας πόση Ελλάδα θέλει και ας αποφασίσει πως θα πορευτεί.

    • George N avatar
      George N @ Σπαθάριος 01/11/2014 20:39:59

      Αυτό που λέτε αποτελεί υπαρκτό κίνδυνο. Και όχι μόνο για ένα μέτρο. Από την άλλη η πλήρης συμφωνία κυβέρνησης και αντιπολίτευσης υπάρχει μονάχα σε ένα σημείο. Στον ουσιαστικά μηδενισμό των εξοπλιστικών δαπανών. Δείχνει και τις προτεραιότητες της Ελληνικής κοινωνίας που μοιάζει να είναι σε μια αντίστοιχη φάση με την μεσοπολεμική Γαλλία. Από το "vertu budgetaire" :-) μέχρι την άνοδο του Popular Front και το "por qua" . Κάποιες φορές λησμονιέται ότι δικά σου είναι μονάχα όσα μπορείς να υπερασπίσεις. Και δυστυχώς η Ιστορία βρίσκει τρόπο να το υπενθυμίσει και ακόμα πιο δυστυχώς, ποτέ αναίμακτα.

  16. toxo avatar
    toxo 01/11/2014 20:43:45

    Εάν ήμουν δημοσιογράφος,αυτούς που λένε ότι είναι Δεξιοί και θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ,θα τους ρωτούσα ποιούς δύο-τρείς υποψηφίους της εκλογικής τους περιφέρειας "σταύρωσαν",βέβαιος ων ότι κατά 95% δεν θα ήξαιραν,απλώς γιατί προσποιούνται τους Δεξιούς.Εδώ,λόγω ψευδωνύμων,δεν μπορεί να γίνει η ως άνω ερώτηση,αλλά το συμπέρασμα είναι το ίδιο.Απλώς οι ΝΔκράτες έκαναν αποχή,εξ ου και η ποσοστιαία διαφορά υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ παρά την ποσοτική του μείωση.Και κάτι γιά τους Δικαστικούς:Αν είχαμε Δραχμή και γινόταν υποτίμηση 50%,η αντίστοιχη μείωση των αγοραστικών δυνατοτήτων των μισθωτών,θα ήταν νόμιμη και συνταγματική ή όχι;

  17. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 01/11/2014 20:52:34

    Ποιος τσίπρας και κορυαφέξαλα...Αλαβάνος μας χρειάζεται.. Πολύ κράτησε αυτό το ανέκδοτο με το κρατιδιστάν στη γωνιακό οικόπεδο που θέλει να λέγεται ευρώπη. Αφρική και πολύ μας πάει...Με μάγους και μαγικά ξόρκια, σωτήρες εξ ανατολής ,ψεκαστικά και επαναστάσεις με σφυριά και δρεπάνια.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ορεσείβιος 01/11/2014 21:00:57

      Πάει αυτός. Τον έφαγε ο Μπουμπάρακας, είδε φως στην "Πλατεία Ταχριρ" και μπήκε... Πιθανότατα μπερδεψε τον Μπάρακα με τον Μπου-μπάρακα, όπως ο άλλος ο βουλευτής (ή υφυπουργός) που μπέρδεψε τον κύριο με την ...κυρία Κρούγκμαν. Για νόμπελ Πολιτικής ευρυμάθειας και οι δύο. Μιλάμε για πολιτικό προσωπικό, όχι αστεία...

  18. Νέστωρ avatar
    Νέστωρ 01/11/2014 20:56:19

    Ολότελα παράλογο σκεπτικό. Για να λύσεις ένα πρόβλημα, κατ' αρχάς πρέπει να βρεις την αιτία του. Και εν συνεχεία να την εξαλείψεις. Η Ελλάδα μέχρι το 1981 καλά τα πήγαινε, όχι τέλεια, αλλά καλά. Και τότε, οι κεντροαριστεροί και οι αριστεροί έφεραν τον μαρξιστοσοσιαλισμό στο γκουβέρνο και διέλυσαν τον τόπο. Η Ελλάδα βυθίστηκε από το γιγάντωμα του κράτους, την νανοποίηση του ιδιωτικού τομέα, την ασυδοσία των συνδικαλιστών και τον τσαμπουκά των πρασινοφρουρών και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων. Η αιτία του Ελληνικού προβλήματος είναι η αριστερή πολιτική που ξεκίνησε το 1981 με το Πασόκ και την οποία η ΝΔ δεν μπόρεσε να αναστρέψει, κυρίως διότι δεν κατάφερε να παράξει πολιτικό λόγο που να καταδείχνει την ορθότητα των θέσεών της, δηλαδή λίγο αλλά αυστηρό κράτος και πολλή και ελεύθερη οικονομία. Ο Τσίπρας, προφανώς είναι τα ίδια και χειρότερα με το παλαιοΠασόκ (του 1981, το μαρξιστοειδές). Πώς είναι δυνατόν να νομίζει κάποιος νουνεχής άνθρωπος ότι το πρόβλημα της Ελλάδας θα το λύσουν αυτοί που έχουν τις ίδιες ιδέες και θα ακολουθήσουν τις ίδιες πρακτικές με εκείνους που το δημιούργησαν; Ψηφίστε Τσίπρα, και θα το λύσετε ριζικά το πρόβλημα, στέλνοντας την Ελλάδα οριστικά στον τάφο...

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/11/2014 21:07:49

    Δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω που θα μπορούσε να κάνει η ΝΔ και δεν έκανε.Είναι αδιάφορο εάν δεν το καταλαβαίνει ο καθένας που επλήγη. 1) Δημοσιο : η μισθοδοσία του Δημοσίου έπεσε 35% περισσότερο από την εσωτερική υποτίμηση.Απλά για να βγει το πρωτογενές πλεόνασμα έπρεπε και αυτό να γίνει και φόροι να μπουν. 2) @ Θειος : στην κανονική υποτίμηση γίνεται πάγωμα μισθών ενώ ανατιμώνται όλα τα αγαθά λόγω πτώσης του νομίσματος.Στην εσωτερική πέφτουν οι μισθοί ενώ οι τιμές καθόλου ή λιγότερο.Τρόπος να γίνει οποιαδήποτε υποτίμηση και να μείνει ίδιο το βιοτικό επίπεδο δεν υπάρχει. 3) Ούτε στρατιωτικές δαπάνες μπορούν να γίνουν στον παλιό βαθμό.Η εξωτερική πολιτική κάθε χώρας πρέπει να προσαρμόζεται στις δυνατότητές της.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ψυχραιμια 01/11/2014 21:44:57

      Στην "εσωτερική υποτίμηση" πέφτουν οι μισθοί ενώ οι τιμές καθόλου ή λιγότερο; Αυτό δεν είναι εσωτερική υποτίμηση. Όλες οι οικονομικές θεωριες λένε το ίδιο: Μισθοί εργασίας και τιμές αγαθών είναι αμφότερα τιμές εμπορευμάτων στην αγορά. Επηρεάζονται αφενός απο την προσφορά και ζήτηση και αφετέρου απο προστατευτικές (δηλαδή πολιτικές) παρεμβάσεις: "Επαγγέλματα εκτός ανταγωνισμού", κατευθυνόμενη μισθολογική πολιτική, στοχευμένες δημόσιες δαπάνες. Όταν έχεις ένα τομέα της αγοράς να υποτιμάται και την υπόλοιπη όχι, αυτό απλά είναι στρέβλωση. Έχεις "πολιτικά προστατευμένες ζώνες", δηλαδή επαγγελματικές ομάδες εκτός αγοράς και εκτός διαπραγμάτευσης και συσχετισμού δυναμεων μεταξύ κοινωνικών εταίρων. Ακραιφνείς Νεοκλασικοί, Κευνσιανοί και μαρξιστές συμφωνούν σ' αυτό. Είναι από τα λίγα όπου υπάρχει ομοφωνία. Κοντολογίς: Το εκπνέον κομματικό σύστημα προστατεύει κοινωνικές ομάδες εις βάρος άλλων. Προσπαθεί να διατηρήσει ένα αποτυχημένο κοινωνικό συμβόλαιο. Τους το λένε όλοι οι μη έχοντες συμφέρον απο τη διατήρηση, ότι αυτό είναι μη λειτουργικό και σε τελευταια ανάλυση ανέφικτο. Θα καταρρεύσει. Απλώς παρατείνουν το βασανιστήριο των outsiders για να σώσουν τους insiders. Θα καταρρευσει όλο μαζί, δεν λειτουργεί.

    • George N avatar
      George N @ ψυχραιμια 01/11/2014 22:36:31

      Α. Στην μείωση του μισθολογικού κονδυλίου πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν και ο αριθμός των δικαιούχων. Το 35% αφορά το σύνολο του κονδυλίου ή την μέση μείωση μισθού? Το πρώτο θα ήταν εικονικό λόγω του μεγάλου αριθμού συνταξιοδοτήσεων. Β. Υπάρχει πλέον του μισού εκατομμυρίου συντάξεων γήρατος σε συνταξιούχους κάτω των 65. Οι μισοί από αυτούς είναι κάτω των 60. Το μέσο μηνιαίο εισόδημα είναι 1200 ευρώ ενώ στους 26-50 με σύνταξη γήρατος τα 1232 ευρώ! Η ετήσια συνολική δαπάνη είναι 7,5 δις. Γ. Τα έσοδα από ΕΝΦΙΑ θα είναι 2,65 δις για να καταλάβουμε αν η υπερφορολόγηση είχε νόημα. Δ. Οι δαπάνες για εξοπλισμούς είναι 0,5 δις ανά έτος και αυτό είναι για CAPEX αλλά και ΟPEX! Ε. Η κατάκτηση της Ελλάδας η πλέον μη φιλική χώρα για επενδύσεις κατά τον Economist οφείλεται στον πτωχευτικό κώδικα και στην (μη) απονομή δικαιοσύνης. Δεν είναι αδιάφορο για τους άνεργους του ΙΤ (που κυρίως επλήγησαν) να το κατανοήσουν. Έχουν κάθε δίκιο αν τους φαίνεται ακατανόητο. Και σίγουρα δεν έχει να κάνει με την "εσωτερική υποτίμηση" Ζ. Το πρόβλημα είναι ακριβώς στο ότι "Δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω που θα μπορούσε να κάνει η ΝΔ" Οφείλει -αν της έχει μείνει χρόνος- να κάνει πολλά παραπάνω.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ψυχραιμια 02/11/2014 02:49:21

      Να το πω πιο απλά με παραδειγμα: Όσο και άν ρίξεις τους μισθούς, με τέτοια εκτός ανταγωνισμού "παράπλευρα κόστη" στην παραγωγική διαδικασία, κανείς ποτέ σοβαρός επενδυτής δεν θα επενδύσει στην Ελλάδα. Θα προτιμήσει να επενδύσει στη ...Δανία ή άλλη Σκανδιναβική χώρα, με πολλαπλάσιους μισθους αλλά πολύ μικρότερα (και κυρίως προβλέψιμα) παράπλευρα κόστη. Παραδείγματα παράλογουν παράπλευρου κόστους στην Ελλάδα για το επιχειρείν; Κόστος ενέργειας. Μεταφορικό (γιατί άραγε, σε αντιθεση με Κινέζους, Γερμανούς και άλλους που ξέρουν αδιαφορούμε για τον διακρατικό σιδηροδρομο φορτίων;). Διοικητικό - δικαστικό κόστος (φυσικά ο χρόνος είναι σκληρότατο και πολύ ζεστό χρήμα !!!!). Κόστος "αναπαραγωγής" του εργαζόμενου προσωπικού (τεράστιο πραγματικό κόστος συστήματος εκπαίδευσης, συστήματος περίθαλψης), πανάκριβο και μη αποδοτικό ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό, πραγματική καταβόθρα πόρων... Αντίθετα, η Σκανδιναβική χώρα με το υψηλό μισθολογικό κόστος, έχει: Φτηνή ενέργεια και μεταφορές, ταχύτατη διοικητική και δικαστική διεκπεραίωση επιχειρηματικότητας (χωρίς πολιτικά ή υπηρεσιακά "λάδια"), λειτουργικά και ασφαλή "συστήματα αναπαραγωγής του εργαζόμενου" που παρέχονται με αξιοπιστία απο το κράτος (χωρίς φροντιστήρια, φακελλάκια και πανάκριβα παρανοσοκομειακα), αξιόπιστα ασφαλιστικά συστήματα... Που θα πάει ο σοβαρός επενδυτής; Στην Ελλάδα με το χαμηλό μισθολογικό κόστος, στη Βουλγαρία ή Ρουμανία με το ακόμη χαμηλότερο, στην Ιταλία με το αρκετά ψηλότερο απο την Ελλάδα - που όλοι αυτοί οι επενδυτικοί προορισμοί έχουν ένα κοινό, τα μεγάλα παράπλευρα κόστη; Ή μήπως στη Σκανδιναβική χώρα, με το πολύ υψηλότερο εργασιακό κόστος, αλλά με συμπιεσμένα, ελεγχόμενα και προβλέψιμα παράπλευρα κόστη; Μάλλον προφανής η απάντηση... Και μάλλον προφανές γιατί μια στρεβλωμένη δήθεν εσωτερική υποτίμηση (μόνον της εργασίας), ποτέ δεν θα φέρει σοβαρές και μακροπρόθεσμς ιδιωτικές επενδύσεις.

  20. KT avatar
    KT 01/11/2014 21:08:28

    Γράψ' τα "Χρυσόστομε"! Άραγε υπάρχει κανείς σοβαρός στη ΝΔ (δεν μιλάω για το επικοινωνιακό επιτελείο της ούτε για "πρωινούς καφέδες" και πολιτικούς σχεδιασμούς) να διαβάζει και κυρίως να κατανοεί τέτοιες παρεμβάσεις ή τα πρωτοσέλιδα της ΕΣΤΙΑΣ; Προφανώς όχι, γι' αυτό και ουσιαστικά στρώνουν το χαλί στον Σύριζα.

  21. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/11/2014 21:31:35

    Δεν συναινώ στο λάθος,είπε κάποτε ο Αντώνης. Τώρα,αρκετοί το πήραν τοις μετρητοίς...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κυθήριος 01/11/2014 21:42:34

      Πάντως,όποιος θέλει να πάρει μια εικόνα από το πώς θα κυβερνήσει ο Τσίπρας αν βγεί,δε χρειάζεται παρά να δεί τα πρώτα δείγματα γραφής της διοίκησης Δούρου στην Περιφέρεια και ειδικότερα,πώς αντιμετώπισε το θέμα με τις καθαρίστριες. Θα τρίβουν πολλοί τα μάτια τους μετά τις εκλογές και θα ακουστούν πολλές κατάρες για κομμένα χέρια σύριζα παρά η ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ,μα θά 'ναι αργά...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κυθήριος 01/11/2014 23:55:33

        Καλό μήνα, Κυθήριε. Για τον έρμο Νομό Αττικής, κάποιο ταπεινό, αντιπλημμυρικό Έργο, μήπως είδες; μήπως άκουσες; να γίνεται λόγος για την υλοποίησή του; ή ότι πρόκειται να υλοποιηθεί σε εύθετο (αόριστο) χρόνο, μήπως; Τι γράφει στο Άβαταρ;

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ η Dimi 02/11/2014 00:07:54

          Δεξί κλικ πάνω στο avatar και αναζήτηση εικόνας στο google.

      • Αντιγόνη avatar
        Αντιγόνη @ Κυθήριος 02/11/2014 09:17:34

        Αγαπητέ Κυθήριε, ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ (και) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ -ΕΥΤΥΧΩΣ- ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ, ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ. Τι ακριβώς … επιθυμούσατε εσείς να κάνει δηλαδή η κ. Δούρου; Σαν πρώτο δείγμα γραφής της να ...προσλάβει τις καθαρίστριες που διεκδικούν τις θέσεις τους στο ΥΠΟΙΚ; Αυτός είναι γελοίος και καταδικασμένος πια, πολιτικάντικος μικροκομματισμός. Όποιος σκέπτεται έτσι νοσηρά από εδώ και πέρα αλλά και ψηφίζει προσδοκώντας μιά θέση στην τεμπελοκοιλάδα, είναι εκτός από ανόητος, και εγκληματικά αμετανόητος. Το χορτάρι ξεράθηκε και τα προβατάκια οφείλουν να πάψουνε να αποτελούν άθλιο κοπάδι. Οι δε πολυπρόθυμοι προβατοπλάνοι τσοπάνηδες, είναι ξεπερασμένοι ήδη απ΄τη ζωή.

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Αντιγόνη 02/11/2014 09:33:14

          Το θέμα έχει λυθεί από τις ίδιες τις καθαρίστριες. Καλημέρα σας.

          • Αντιγόνη avatar
            Αντιγόνη @ ΙΚΟ 02/11/2014 10:02:15

            Σωστό κι αυτό. Καλή σας ημέρα.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Αντιγόνη 02/11/2014 11:44:28

          Αυτά αγαπητή μου να τα πείτε στην κ.Δούρου,που πρίν βγεί,έβγαζε αγκαλιά μαζί τους φωτογραφίες και μάλιστα αλυσοδεμένη,τόσο κοντή μνήμη έχετε,δεν τα ενθυμείσθε;.. Καλώς εποίησε τώρα,το πρίν κατακρίνω...

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Κυθήριος 02/11/2014 12:50:39

            Κυθήριε, συμπαρίστατο στον αγώνα τους, δεν έταζε διορισμό τους στην Περιφέρεια. Γιατί μου τα μπερδεύεις;

      • Δημήτρης Κ. avatar
        Δημήτρης Κ. @ Κυθήριος 02/11/2014 11:17:54

        Aγαπητέ Κυθήριε, λες ο Τσίπρας να χάσει το 3% του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι συνολικά πλέον οι αριστερές συνιστώσες του που θα γίνουν "κοψοχέρηδες", και να κερδίσει το 20% της ΝΔ εφαρμόζοντας την πολιτική Σαμαρά?

  22. chp avatar
    chp 01/11/2014 21:40:36

    Το άρθρο προσπαθεί να κατανοήσει την λογική του ψηφοφόρου.Λογω δημοσιογραφικής οπτικής γωνίας έχουμε επικοινωνιακού τύπου προσέγγιση του θέματος . Τέτοιου είδους προσεγγίσεις αγνοούν πολλές φορές την πραγματικότητα εν μέσω κρίσης .Υπερτονίζουν βασικές μεν παραμέτρους ,οι οποίες όμως ατροφούν όταν η πραγματικότητα είναι αμείλικτη και πολύ σκληρή. Ολα τα νούμερα δείχνουν ότι συνεχίζεται το επονομαζόμενο σπιράλ του θανάτου της Ελληνικής οικονομίας αλλά και κοινωνικής συνοχής. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση πχ με την αναλογία συνταξιούχων /εργαζομένων ,με την πτώση της ζήτησης κ.α η οικονομία να ανακάμψει. Το αν θα "φάμε ξύλο ή όχι" σε περίπτωση αλλης πολιτικής έχει κάθε μέρα μικρότερη σημασία ,λόγω της αίσθησης του αδιεξόδου . Στην τραπεζαρία του πλοίου τα κρασιά ρέουν άφθονα Υψηλές αμοιβές ,"μελέτες" ,ΕΣΠΑ ,ΜΚΟ κα είναι ένα χορταστικό μενού για τους 500.000 κομματικούς αριστοκράτες.Οι συνοριοφύλακες του Κολωνακίου φροντίζουν να μην τους φέρουν σε επαφή με την πλέμπα. Αυτή είναι η κατάσταση της φούσκας ,η οποία συνεχώς μεγαλώνει.Γινόμαστε ερασιτέχνες οικονομολόγοι προσπαθώντας να μετρήσουμε το διαμέτρημα της αλλά ..όλο και χάνεται μακριά . Ε ,λογικό δεν είναι κάποτε να σπάσει ?Να θρυμματιστεί και η ΝΔ ? Οπου πέρασε το ΔΝΤ τα παλιά κόμματα μπήκαν στο χρονοντούλαπο .Απλώς ο Σαμαράς είχε την έξυπνη ιδέα να είναι πρό το 2012 αντιμνημονιακός και κέρδισε χρόνο. Πίστευε μάλλον ότι σε κάποια φάση θα άλλαζαν τα πράγματα στην Ευρώπη ,δυστυχώς δεν του βγήκε. Ετσι είναι η ζωή . Το αν θα μέινει καιρό ο Τσίπρας ή όχι εξαρτάται από τις συνθήκες και από την τύχη που μπορεί να έχει ή να μην έχει . Η έκπληξη μου είναι ότι όλοι μιλάτε για 2-6 μήνες και ότι είναι άσχετος . Μα ο ποιό δουλευταράς πρόεδρος της Αμερικής ήταν ο Καρτερ και θεωρήθηκε αποτυχημένος. Ενώ ο Ρεηγκαν ήταν ένας κακός ηθοποιός ,δεν δούλευε πολύ και νίκησε την ΕΣΣΔ !. Οι επιλογές του Τσίπρα θα τον κρίνουν και όχι κατι άλλο Είναι πράγματι δύσκολο να πετύχει αλλά έχει ικανότητες , προς θεου . Αυτοί που κερδίζουν άλλωστε είναι πάντα οι μαχητές ,οι υπολοιποι συνήθως βρίζουν .

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/11/2014 22:03:03

    @ Νεστωρ Η Ελλάδα τα πήγαινε καλά μέχρι το 1981 αλλά αυτό δεν οφειλόταν σε κάποια πίστη των οπαδών της δεξιάς στη φιλελεύθερη οικονομία. Η επίσημη ιδεολογία της παράταξης ήσαν "εθνικόφρονες" και όχι "φιλελεύθεροι".Απλά υπήρχε μια μισοαριστοκρατία που κυβερνούσε και ακολουθούσε ορθόδοξη οικονομική πολιτική παρά τη δυσφορία των λαικών στρωμάτων.Μέχρι το 1974 ειδικά η Ελλάδα είχε το μικρότερο δημόσιο τομέα στην Ευρώπη και πολύ φυσιολογικά τον ταχύτερο ρυθμό οικονομικής ανάπτυξης.Ωστόσο το συγκεκριμένο σύστημα δεν είχε εμπεδωθεί ως επιτυχημένο στη λαική συνείδηση. Μετά το 1981 και την άνοδο του Πασόκ άρχισε η παρακμή της ελληνικής οικονομίας που καλύφθηκε από κατανάλωση με δάνεια αλλά η ΝΔ δεν ήταν σε θέση να ανατάξει την κατάσταση πολύ απλά γιατί ο ίδιος ο κόσμος της δεν πίστευε στο φιλελευθερισμό και η παλιά μισοαριστοκρατία είχε παραμερισθεί από τα νέα τζάκια των πασόκων.Εν τω μεταξύ και το ενδιαφέρον των ξένων για την καλή κατάσταση της Ελλάδος μετά το 1990 ατόνησε καθώς έχασε τη στρατηγική της σημασία για τη Δύση. Εδώ μέσα δεν έχεις δει τόσους και τόσους που κατά τα άλλα ψηφίζουν ΝΔ να βγάζουν αφρούς κατά του φιλελευθερισμού;Μην περιμένεις λοιπόν πολλά.

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ ψυχραιμια 01/11/2014 22:58:43

      Διάβασε πάλι την Ιδρυτική της Διακήρυξη και θα καταλάβεις το γιατί. Αυτοί που "αφρίζουν" με ότι έχει σχέση με τα άκρα είναι οι κανονικοί, η πλειοψηφία μέσα στην πολυσυλλεκτικότητά της.

      • Σπαθάριος avatar
        Σπαθάριος @ ΙΚΟ 02/11/2014 18:31:48

        ".... η ελεύθερη οικονομία στην οποία πιστεύει η Νέα Δημοκρατία δεν ημπορεί να αποκλείσει την διεύρυνση του οικονομικού τομέως τον οποίο ελέγχει το κράτος. Και η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν ημπορεί να βρει την δικαίωσή της χωρίς παράλληλη συμμετοχή των ευρυτέρων λαϊκών τάξεων στην κατανομή του εθνικού προϊόντος. Κάθε πολίτης της χώρας αυτής πρέπει να γίνει εργάτης μαζί και νομεύς της οικονομικής ευημερίας˙ και να αισθάνεται ήσυχος για το μέλλον του και για το μέλλον των παιδιών του....." Αυτό αναφέρει η Ιδρυτική διακύρηξη και σε αυτό πρέπει να μείνει πιστή η Ν.Δ. Η ελεύθερη οικονομία των αγορών για τις αγορές δεν εμπεριέχεται στην ιδεολογία της παράταξης και πρέπει να εξοβελιστεί μαζί με τους θιασώτες της που μόνο κακές υπηρεσίες προσφέρουν.

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Σπαθάριος 02/11/2014 19:25:05

          Απολύτως σύμφωνοι, πλην του εξοβελισμού. Αν είστε παλιός, σας καλώ να θυμηθείτε τον άκρως φιλελεύθερο Στέφανο Μάνο ως Υπουργό Δημοσίων Έργων, στην Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Καραμανλή. Υπήρξε ένας εξαιρετικός, ένας πολύ αποτελεσματικός Υπουργός και βέβαια χωρίς ίχνος νεοφιλελευθερισμού στην πολιτική του. Πώς θα μπορούσε άλλωστε, υπό τέτοιον Πρωθυπουργό;

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ ΙΚΟ 02/11/2014 19:47:27

            Για την ακρίβεια, ο Σ. Μάνος ήταν Υφυπουργός Δημοσίων Έργων, με Υπουργό τον Νικόλαο Ζαρντινίδη.

          • Σπαθάριος avatar
            Σπαθάριος @ ΙΚΟ 02/11/2014 19:53:09

            Είμαι, δυστυχώς, αρκούντος παλαιός ώστε να θυμάμαι . Σωστή η παρατήρηση αλλά θα παραμείνω στην άποψή μου για δυο λόγους. Πρώτον γιατί σήμερα οι κύριοι αυτοί προσπαθούνκαι έχουν σημαντικά επιτύχει, να αλλοιώσουν την ιδεολογία της παράταξης και να εξοβελίσουν αυτοί τους εναπομείναντες πιστούς Δεύτερον γιατί η Επιθετική άμυνα απέναντι σε αυτή τους την προσπάθεια είναι η μόνη λύση ώστε η παράταξη να παραμείνει σε αξιοπρεπή ποσοστά και να διαδραματίσει το ρόλο που μόνο αυτή μπορεί , λόγο της παρουσίας μας και είναι η διατήρηση της όλης πατρίδας στις εποχές των γεωπολιτικών διαφοροποιήσεων στην περιοχή. Μπορεί να με χαρακτηρίσει κάποιος κινδυνολόγο αλλά στις σημερινές συνθήκες η εξουσία στα χέρια του 15μελούς των διεθνιστών θα μικρύνει την Πατρίδα . Θα χρησιμοποιήσω άλλο ένα κομμάτι από την διακήρυξη «….-Ότι δεν θα φεισθεί κόπων και θυσιών για να καταστήσει την Ελλάδα ισχυρή και απρόσβλητη. Με εκσυγχρονισμένες τις Ένοπλες Δυνάμεις η ανεξαρτησία της Ελλάδος θα κατοχυρωθεί. Και θα είναι σεβαστή από όλους, χωρίς την ανάγκη άλλων προστατών εκτός από τους συλλογικούς οργανισμούς στους οποίους θα μετέχει με την ελεύθερη βούλησή της και σύμφωνα με τα πάγια συμφέροντα του Ελληνισμού, στα οποία περιλαμβάνεται και η μοίρα της Κύπρου. …» Τι πιστεύεις ότι λένε και γι αυτό ;

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Σπαθάριος 02/11/2014 21:12:38

            Με ενδιαφέρει τι πολιτική εφαρμόζει η Παράταξή μου. Με ενδιαφέρει η πιστή τήρηση των αρχών και αξιών της Ιδρυτικής Διακήρυξης. Προσπαθώ όμως, να τους έχω μαζί μου -μειοψηφικό ρεύμα απόψεων- ώστε, με βάση την πολυσυλλεκτικότητα, να καθιστώ την Παράταξή μου μεγάλη και κυβερνώσα. Αν είναι ικανοί, τους αναθέτω τομείς ευθύνης που η ιδιαίτερη άποψή τους δεν θα επηρεάζει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα. Εξ ου και το παράδειγμα του Σ. Μάνου.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 01/11/2014 23:04:15

      .. φιλελεύθερος με εθνική συνείδηση είναι ανύπαρκτο είδος στην Ελλάδα, οποτε γιατί προκαλεί εκπληξη το γεγονος.. απ΄έξω "εξορθολογισμός" βασει θεωριών (οι περισσοτεροι είναι ημιμαθείς) και στο βάθος μισελληνισμός κατα περίπτωση είναι τόσο εθνομηδενιστες όσο και καποιοι του συριζα αν όχι χειρότεροι.. μια παραλλαγή τους βεβαια είναι οτι αν και τους προκαλεί αλλεργία δεν εχουν προβλημα με το να εξακολουθεί να υφίσταται το Ελληνικό κράτος στο βαθμό που εξυπηρετεί τα συμφέροντα των ξένων (που συνηθως τους σπονσοράρουν)

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ ψυχραιμια 02/11/2014 18:10:16

      Οι διαφορές μεταξύ εθνικοφρόνων και φιλελευθέρων είναι εσωτερικές διαφορές, της δεξιάς πολυκατοικίας, που θα έλεγε και ο Καρατζαφέρης. Υπάρχουν, και είναι λυπηρές. Ναι, οι σκέτα φιλελεύθεροι είναι διεθνιστές, κοσμοπόλιταν τους λέω, και δεν έχουν σχέση με τη δεξιά αλλά μόνο με την κονόμα. Θεός τους το χρήμα και ουδέν έτερο. Ωστόσο, την Ελλάδα ΔΕΝ την φουντάρησαν αυτοί, αλλά οι σοσιαλμαρξιστές του παλαιοΠασόκ. Την Ελλάδα την έριξε έξω το κρατικό υπερχρέος, όχι οι τράπεζές της, όπως παρά λίγο τις ΗΠΑ. Συνεπώς, όποιες εσωτερικές διαφορές κι αν υπάρχουν στην δεξιά πολυκατοικία, οι διαφορές αυτές είναι ασήμαντες μπροστά στην καταστροφική λαίλαπα που λέγεται μαρξιστοσοσιαλαριστερά, σε ό,τι περιτύλιγμα κι αν διακινείται στην αγορά. Και είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ κάποιος πραγματικά δεξιός, εννοώ που να ξέρει τί πρεσβεύει, είτε είναι πρώτα πατριώτης και μετά φιλελέ, είτε αντιστρόφως (αν δεν είναι πατριώτης, δεν είναι δεξιός), να προτιμήσει τον Σύριζα "για να γίνει ρησέτ". Αυτή είναι μεγάλη λόλα, με περικεφαλαία και λοφίο. Η χώρα ΔΕΝ χρειάζεται ρησέτ, να προχωρήσουν οι μεταρρυθμίσεις χρειάζεται, αυτές που συρρίκνωσαν το κράτος κατά 40%, που λιγόστεψαν τις δικοικήσεις στο δημόσιο, τους διευθυντάδες, τις δαπάνες στην υγεία. Και η σημερινή κυβέρνηση αγωνίζεται να τα περάσει αυτά, κι αν δυσκολεύεται, η αριστερά φταίει και ο κόσμος που την στηρίζει και που βγάζει δημοσκοπικά πρώτο το συνονθύλευμα αυτό που λέγεται Σύριζα. Είναι τραγική η μοίρα της Ελλάδας να είναι όμηρος στα χέρια τέτοιων πολιτών. Αδίστακτοι λεηλάτες του δημόσιου και του ιδιωτικού χρήματος. Έπαψε το Πασόκ να κάνει ντελίβερι, και πήγαν μαζικά στον Τσίπρα. Τί ρησέτ; Θα την κατεδαφίσουν την Ελλάδα οριστικά και αμετάκλητα. Αυτό ΔΕΝ μπορεί να το θέλει ουδείς δεξιός. Μόνον οι αριστεροί το θέλουν αυτό, άλλωστε από καταβολής της η αριστερά αυτό θέλει, την κατεδάφιση του αστικού κράτους. Υπάρχουν αστοί που θα παίξουν το παιχνίδι των ταξικών τους εχθρών; Αν ναι, τότε θα έχω δίκιο για την αποτυχία της ΝΔ να περάσει με πειστικό τρόπο την ιδεολογία της. Έλληνες αστοί, αποκτήστε ταξική συνείδηση άμεσα, διότι αλλιώς σας βλέπω να καταντάτε προλετάριοι του κερατά (με την μεταφυσική του έννοιά αυτό το τελευταίο)...

  24. MCA avatar
    MCA 02/11/2014 10:08:59

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα κεντροαριστερό ευρωπαϊκό κόμμα. Ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Θα κινηθεί μέσα στα πλαίσια που οριοθετεί η ΕΖ. Η ψηφοφόροι του στην συντριπτική πλειοψηφία είναι πρώην ΠΑΣΟΚ. Σε περίπτωση εκλογών θα σταυρώσουν μετριοπαθείς υποψηφίους. Το σενάριο του δραχμαζάνη δεν παίζει πάνω από 10%.Πιθανότερο σε αυτήν τη περίπτωση είναι να καταρρεύσει ο Τσίπρας παρά να βγούμε από ευρώ. Ας θυμηθούμε για το πως ο ΓΑΠ αποχώρησε με συνοπτικές διαδικασίες. Θα ξαναέχουμε δηλαδή ΄΄σενάριο Παπαδήμου΄΄σε σκληρότερη μορφή. Συμμαχίες βουλευτών από διάφορα κόμματα χωρίς απαραίτητα την συμφωνία των αρχηγών τους.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ MCA 02/11/2014 12:17:12

      γιατί πρεπει να βρεθεί οπωσδήποτε μονο ένας για να σε βγαλει απο την Ευροζώνη.. η έξοδος είναι διαδικασία.. ο ΓΑΠ σε έβαλε σε μη αναστρεψιμη πορεία χρεωκοπίας και εισηγαγε το GREXIT εννοια αδιανοητη πιο πριν (εντος/εκτος Ελλάδος) .. δηλ. μετα την απομάκρυνση απο την εξουσία παραγραφονται και οι ευθύνες ?.. ο Τσιπρας πάλι με τα μισα απο αυτα που λέει θα καταστησει την τελικη εξοδο αναποφευκτη .. το αν θα είναι τελικα ο πρωθυπουργος της εξόδου και θα κανει και την πρωτη αναληψη σε δραχμές απο το ΑΤΜ υπο τα φλας των φωτορεπορτερς.. εκει είναι το θέμα μας?

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ rally monkey 02/11/2014 13:21:25

        Ποιοι εβαλαν τον ΓΑΠ να προκαλεσει το GREXIT; (γιατι μη μου πειτε οτι συνελαβε και εξετελεσε το σχεδιο alone......) Ε, επειδη το σχεδιο εμεινε μισοτελειωμενο και ο Σαμαρας χαλασε καποιων τον προγραμματισμο, ερχεται τα γελαστο παιδι να το αποτελειωσει, γιατι δεξιος πατριωτης πολιτικος, οσα και να εχουν προσυμφωνηθει, δεν το φτανει μεχρι τελος....το σχεδιο. Δεν του παει η καρδια, πως το λενε; Πρεπει η "δουλεια" να γινει με αλλους που δε χαμπαριζουν απο τετοιους συναισθηματισμους..... ΥΓ Αλλωστε ειχαν προσφατο το παραδειγμα με τον ΚΚ.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Ρηνα 02/11/2014 19:49:54

          ..έτσι ακριβώς, γι'αυτό δυσανασχετώντας ξαναψηφίζεις Σαμαρα.. κι ας είναι το κόμμα γεμάτο με "στελέχια" της συμφοράς.. τουλαχιστον εχεις μια ιδέα σε τι Θεό πιστεύει αυτός που κρατάει το τιμόνι.. αυτό είναι το καλύτερο το οποιο μπορεί να περιμενει ο ψηφοφόρος (οταν δεν ψηφίζει για την τσέπη) .. εμπιστευεσαι οτι αυτός που θα εκλεγεί θα κανει το καλυτερο δυνατό με βαση τις κοινές (ελπίζεις) αρχές και πιστεύω.. τις ακριβείς συνθηκες και πιέσεις που δεχεται ουτε μπορει να τις φανταστεί ο απλος ψηφοφορος.. το προσωπο του Καραμανλή στο τελος της θητείας του δινει μια ιδέα ..

          • Δημήτρης Κ. avatar
            Δημήτρης Κ. @ rally monkey 03/11/2014 14:05:03

            .Περιέργως τα ίδια πιστεύουν για τον Τσίπρα όσοι τον ψηφίζουν φίλε rally monkey και επι πλέον πιστεύουν οτι αυτός δεν έφαγε τίποτε μαζί με τον Πάγκαλο. Αυτά που λες συμβαίνουν με όλους τους πιστούς σε κάτι ή σε κάποιον γενικά.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Δημήτρης Κ. 03/11/2014 23:50:31

            δεν αμφιβάλλω, η διαφορά βρισκεται στο αξιακό σύστημα.. που θα πηγαινε δημοσκοπικά ο Τσιπρας αν υποθεσουμε πως μιλούσε για..θυσίες για να να σωθεί η χώρα

      • MCA avatar
        MCA @ rally monkey 02/11/2014 14:56:13

        Μα πως θα κάνει αυτά που λέει,ειδικά με τις σημερινές συνθήκες μέσα στο πλαίσιο της ΕΖ; Απλά δεν γίνεται.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ rally monkey 02/11/2014 16:58:51

        Ρεαλιστικά, ποτέ δεν υπήρξε πραγματικό ενδεχόμενο Grexit. Υπήρξε βέβαια ενδεχόμενο bing bang (διαλυση Ευρωζώνης), άνοιξη -καλοκαιρι 2012, όταν οι αγορές πέταξαν έξω Ισπανία - Ιταλία (και άν γινόταν bing bang, θα γινόταν γι αυτό το λόγο). Απλως συνέπεσε με τις Ελληνικές διπλές εκλογές. Στην κρίση της Ευρωζώνης, η Ελλάδα, άν και η πιο άρρωστη οικονομία, λόγω "όγκου οικονομίας" είναι αμελητέα ποσότητα. Γι αυτό ούτε μπορεί να "εκβιάσει" (Alexis forget it) ούτε ποτέ τέθηκε πραγματικά θέμα εξόδου (μόνον απο Βαυαρούς, αλλά αυτοί είναι πνεύματα της μπύρας και ψιλο-εξοδιστές απο τη Γερμανική Ομοσπονδία). Δεν υπάρχει ζήτημα εκβιασμού oύτε grexit, υπάρχει ομως ζήτημα πολιτικού συντονισμού με τις άλλες χώρες σε κρίση και πολιτικού συντονισμού με άλλες πολιτικές οικογένειες. Εδώ η κυβέρνησή μας βαθμολογείται με 0 (η "συνιστώσα της ΠΑΣΟΚ", θα έλεγα με -1) . Η εκδοχή του ΣΥΡΙΖΑ που απαιτεί μια άλλη συνεπή ενωτική Ευρωπαική πολιτική, έχει ήδη στρατηγικό πλεονέκτημα.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Uncle Stgm 02/11/2014 19:19:30

          ποσο επιλεκτική ενημέρωση ή ποσο μπορει να εθελοτυφλείς Θείο ωστε να υποστηριζεις 2014 ο'τι "δεν υπηρξε πραγματικό ενδεχομενο GREXIT".. Aν αρχισουμε να παραθέτουμε μαρτυρίες της περιόδου ..θα γραψουμε σεντόνι.. ποιο πρόσφατος ο Μπαρόζο, Μπινι-Σμαγχι, Σαρκοζί, Γκάιθνερ, στρατιές "πηγών" και "αξιωματούχων".. (με τους Βαυαρους και το IFO δεν ασχολούμε καν..) μόνο ο Θεός ο ιδιος δεν εχει βγει να το δηλώσει.. και οπωσδήοτε και τοτε θα βγουν κάποιοι να το αμφισβητήσουν.. και δεν μιλάμε για ενδεχόμενο.. μιλάμε στο παρα-5'.. και για να εξηγουμαστε.. απο την πλευρά μας απλά χρόνος κερδήθηκε.. οσο για την "συνεπή ενωτική πολιτική" είναι πατεντα συριζα αυτό ? δεν εχω ακουσει κανεναν απο την ΝΔ να λεει κατι διαφορετικό .. δεν έχουμε καταλάβει ακόμα σαν λαός οτι σημασία δεν έχει ΤΙ λένε αλλά ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που τα λένε .. ξαναρίξτε Γιωργάκη μια χαρά τα λεει κι αυτός

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ rally monkey 02/11/2014 22:17:08

            Για ποιό λόγο Grexit; Τι θα κέρδιζαν οι εχοντες συμφέροντα, και μεταξύ μας, την πραγματική εξουσία; Δηλαδή οι διαχειριστές των μεγάλων χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων - και οι επόπτες τους - στην Ευρωζώνη, αλλά και πέρα απο τον Ατλαντικό, και κατά Σαγκάη μεριά; Θυμίζω τους όγκους: Δημόσιο χρέος Ελλάδας 340, Ισπανίας 1.700. Ιταλίας 2.200. Τα νούμερα μιλάνε. Ο Μπίνι Σμάγκι ήταν ο Νο 2 του Τρισέ και έκανε τοτε τη δουλειά του καλά: Ψάρωνε όσους είχαν τρελές "Βαυαρέζικες σκέψεις", διέσπειρε τρόμο στις τράπεζες, τρομαξε μέχρι και ο Άκερμαν της DB, πέταξε με "συνδικαλισμό" έξω απο το Direktorium της EKT τον σκληρό Γερμανό επικεφαλής οικονομολόγο και Ordoliberale. Και ήρθε στη θέση του ο ...Σοσιαλδημοκράτης Άσμουσεν. O Μπαρόζο χα χα....(για τις πορτογαλικές και ισπανικές τράπεζες νοιαζόταν, ανακεφαλαιοποίηση + συνδικαλισμος στην Κομισιόν) Ο Γκάιθνερ άκουγε τον Μπερνάνκι κι εκείνος τον Στίγκλιτς (που άκουγε τη φωνή του Κέυνς). Τι ήθελες να κάνει; Διέσπειρε τρόμο..."Grexit και μετά boom". Και όταν ήλθε η ώρα του πραγματικου boom and finish (καλοκαίρι 2012 με Ισπανία-Ιταλία εκτός αγορών), όλα τα σώβρακα των μεγάλων CEO και των πολιτικών της νεοφιλελεύθερης ευρωδεξιάς που χαράζουν πολιτική ήταν ήδη κατουρημένα. Τότε έβγαλε ο Ντράγκι τη "Χοντρή Μπέρθα"... Ο τρομος του Grexit ήταν ενα πλαστικό σκιάχτρο. Θα έλεγα ότι και ο Γκάιθνερ και ο Τρισέ με τον Μπίνι Σμάγκι το δούλεψαν αριστοτεχνικά επι 2 χρόνια. Τα τηλέφωνα έπεσαν στην ώρα τους, από Ουάσιγκτων, Πεκίνο, αλλά και από "ευαγή ιδρύματα" τύπου GS, DB, Paribas, UBS κτλ Ο Παπαντρέας ήταν αναλογικά εξίσου αμελητέα ποσότητα όσο το Ελληνικό χρέος ως δις ευρώ, γι αυτό τον ξεφορτώθηκαν τόσο εύκολα. Ξεχάστε τις έμμονες ιδέες, ψάξτε λίγο τα νούμερα...

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Uncle Stgm 02/11/2014 22:29:24

            Αν και τα βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία, τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι. Αλλωστε, τα έχει γράψει και ο Σμάγκι, στο βιβλίο του.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Uncle Stgm 02/11/2014 22:49:35

            Το βιβλίο του Σμάγκι σε pdf:Austerity: European democracies against the wall http://www.ceps.eu/system/files/LBS%20Austerity_0.pdf "...Η κρίση έδειξε ότι για να αποφύγουμε τις υπερβολικές αποκλίσεις μεταξύ των χωρών και να για αντιμετωπίσει η Ευρώπη τους κλυδωνισμούς που την εκθέτουν στον κίνδυνο του κατακερματισμού, πρέπει να ληφθούν περισσότερα μέτρα για την ολοκλήρωση της οικονομικής και νομισματικής ένωσης. Είναι απαραίτητη η προσαρμογή των θεσμικών οργάνων για να δυναμώσουν οι μηχανισμοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις στην ΕΕ, με ταυτόχρονη ενίσχυση της δημοκρατικής τους νομιμοποίησης..." O Σμάγκι μιλά με πολύ μεγαλύτερη πολιτική σαφήνεια απο τους περισσότερους Ευρωπαίους πολιτικούς.

          • MCA avatar
            MCA @ Uncle Stgm 02/11/2014 23:33:25

            Δηλαδή Θείε όλα αυτά που γράφουν οι ΄΄μεγάλοι'', ότι είχαν την Ελλάδα για φούντο εκτός ΕΖ είναι ψέματα; Τα νούμερα ίσως λένε άλλα, αν δεν κάνω λάθος όμως οι Γερμανοί δεν τα είχαν μελετήσει σωστά και ήθελαν να μας διώξουν για παραδειγματισμό, μια και όπως λέτε είμαστε αμελητέα ποσότητα. Τόση εμπιστοσύνη έχετε στην εξυπνάδα τους; Αμφιβάλετε ότι μπορεί να μας έδιωχναν και μετά να χτυπούσαν το κεφάλι τους στον τοίχο; Αλλά τότε θα ήταν αργά για αυτούς αλλά και για εμάς.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ MCA 03/11/2014 00:21:13

            Δεν έχω καμμιά απολύτως εμπιστοσύνη στην εξυπνάδα της νεότερης γενιάς δεξιών Γερμανών πολιτικών (κάτω των 60). Δεν διαφέρουν πολύ απο τα "τσάγια" απέναντι. Γερμανιστί θα τους έλεγα αδίστακτα Dummkopf, ή να το πω αλλοιώς IQ κατσικιού. Τούς έβαλαν πάγο οι ενεργώς ασχολούμενοι με την πραγματική οικονομία Γερμανοί (αλλά και αρκετοί απο τράπεζες) και μάλλον ξέχασαν εκείνες τις συζητήσεις απο το τραπέζι της μπυραρίας... Εν τω μεταξύ, το αντι-ευρώ νεο δεξιό κόμμα των Εναλλακτικών στη Γερμανία, (AfD) ασχολείται επιτυχώς με το διαδικτυακό ...εμπόριο χρυσού... Για τόσο GAGA δεξιούς μιλάμε, στη Γερμανία, τι εμπιστοσύνη να έχεις. Ίσως πάλι φταίει η μπύρα, θα δείξει...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ MCA 03/11/2014 00:25:42

            Στην πραγματικότητα, δεν αποφασίζουν αυτοί πάντως, οι πολιτικοί και οι πανεπιστημιακοί άκαπνοι οικονομολόγοι και νομικοί. Αποφασίζουν οι βιομήχανοι και οι CEO του χρηματοπιστωτικού, εκεί είναι η πραγματική εξουσία σε καθεστώς νεοφιλελεύθερης διαχείρισης. Αυτοί είναι διάφορα κακά έως κάκιστα, όχι όμως βλάκες ή μονομανείς...

          • MCA avatar
            MCA @ Uncle Stgm 03/11/2014 00:35:39

            ΟΚ, αλλά από ότι φαίνεται είχαν ξεχάσει να ενημερώσουν τους πολιτικούς για τις αποφάσεις τους.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Uncle Stgm 03/11/2014 00:53:07

            ..σε ξαναδιαβασα Θείο και προσπαθώ, δεν βλέπω όμως να προσθετεις κατι καινουργιο, ολοι αυτοί οι τυποι εχουν αναφερθεί στα γεγονοτα της περιοδου με ορους που δεν επιδέχονται παρερμηνείες.. και βασικό δεν ανηκουν όλοι στο ιδιο στρατόπεδο.. οπότε το ζητημα "GREXIT" εχει λιγο-πολύ "τριγωνοποιηθεί" και ιστορικά.. τωρα αν καποιοι δικοί μας επιμένουν να βρισκονται στον κόσμο του μαλμπορο αλλο ζητημα (υποπτο κατ' εμε) ρωτάς "για ποιό λογο GREXIT".. σου λέω πηγαινε το ένα βημα πιο πέρα.. "για ποιό λόγο Ελληνική κρίση"? η λυση στο προβλημα κρατικού χρεους για χωρα μεγέθους Ελλάδας (εντός ευροζώνης και χωρις προβλημα στις τραπεζες), οπως είπε και ο Ρ.Προντι "μπορουσε να λυθεί σε 10 λεπτά"..γιατι πηρε τις διαστασεις που πηρε άραγε.. συμφωνουμε πως οταν μιλάμε για Ελλάδα τα νουμερα δεν παιζουν σε πρωτο πλάνο και το ίδιο το ευρώ ακομα "με τα νουμερα δεν εβγαινε απο την αρχή" (Ζ.Ντελορ) .. το ευρώ είναι κατ'εξοχήν "πολιτικό προτζεκτ".. και σ'αυτό φαντάζομαι θα συμφωνείς .. το ποιοι θα ζησουν και ποιοί θα πεθάνουν στην πορεία μετεξέλιξής του δεν φαίνεται να είναι γραμμένο κάπου προς το παρόν.. (ισως σε 40 χρονια μαθουμε για καμμια υποσημείωση σε χαρτοπετσέτα της Μέρκελ) η μάχη συνεχιζεται.. και η Ελλάδα εχει the benefit of the doubt ..τα στρατόπεδα δεν ειναι ευδιακριτα οπως στην εποχή του Ναπολέοντα ..οι συσχετισμοί ειναι ρευστοί και εντός των χωρών.. και στην Ελλάδα ισως περισσοτερο απο παντού .. το πιονι μπορεί να αφεθεί να πέσει ..πρεπει να επιλέξουμε προσεκτικά τις συμμαχίες μας ..αν μπορούμε ..και να αντιμετωπιζουμε με καχυποψια αυτους που θελουν να σε πάνε πιο κοντα στην ακρη.. γιατι και καλα "το κοστολογησαν" και δεν υπαρχει κινδυνος.. αλλα απο εκει αν πεσεις στη θάλασσα.. έπεσες..

          • Δημήτρης Κ. avatar
            Δημήτρης Κ. @ Uncle Stgm 03/11/2014 14:07:58

            Ξανά Chapeu! θείε...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ rally monkey 02/11/2014 22:34:10

            Τον Γιούργκεν Στάρκ πεταξαν έξω απότο Direktorium και απο τη θέση του επικεφαλης οικονομολόγου ο Τρισε με τον Μπίνι Σμάγκι. Τον εξανάγκασαν σε παραίτηση (τέλος 2011) και μπήκε "καπέλο" ο Άσμουσεν (τωρα είναι στο υπουργείο εργασίας της ΟΔΓ ως SPD). Επικεφαλής οικονομολόγος έγινε ο Βέλγος Peter Praet Υπήρξε φοβερή ίντριγκα μέσα στην ΕΚΤ τέλος 2011 αρχές 2012. Μετά βγήκε ο "δράκος με το κανόνι". Τυχαίο;

        • Δημήτρης Κ. avatar
          Δημήτρης Κ. @ Uncle Stgm 03/11/2014 14:06:22

          "Η εκδοχή του ΣΥΡΙΖΑ που απαιτεί μια άλλη συνεπή ενωτική Ευρωπαική πολιτική, έχει ήδη στρατηγικό πλεονέκτημα." Θείε σου ξανα-βγάζω το καπέλλο.

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ MCA 03/11/2014 07:41:12

      Ο Σύριζα ΔΕΝ είναι ευρωπαϊκό κεντροαριστερό κόμμα, είναι μαρξιστοκομμουνιστικό κόμμα λατινοαμερκάνικο. Πουθενά στην Ευρώπη τέτοιο αρλουμπολόγημα δεν πιάνει διψήφια ποσοστά. Μόνο στις χώρες του τρίτου κόσμου. Οι ίδιοι που ψήφιζαν το παλαιοΠασόκ του Ζιβάγκο με τα αδέλφια του τον Καντάφι και τον Φιλιμπέρ Τσιρανανά, οι ίδιοι ψηφίζουν Τσίπρα. Η μόνη τους φιλοδοξία, να αρπάξουν ότι υπάρχει προς αρπαγή και μετά ας έρθει το χάος. Το οποίο χάος, ο Ζιβάγκο το προκάλεσε και τα τσιράκια του. Τί ευρωπαϊκό κόμμα... Εκτός αν εννοείς ευρωπαίους τον Χόνεκερ και τον Τσαουσέσκου... Η βόρεια Αφρική και η Μέση Ανατολή είναι πολύ κοντά μας. Δείτε τί συμβαίνει εκεί και αντιληφθείτε ότι συγκριτικά είμαστε στον Παράδεισο. Μην επιλέξετε την κόλαση, πιό καλά είναι εδώ, ρωτήστε και τον Αδάμ και την Εύα...

      • Δημήτρης Κ. avatar
        Δημήτρης Κ. @ Νέστωρ 03/11/2014 13:51:45

        Eλα όμως που τώρα έχει και παρέα, το Podemos στην Ισπανία...

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/11/2014 10:45:12

    @ MCA Εσύ το λες αυτό.Το τι θα κάνει είναι άγνωστον.Η ακριβής περιγραφή του είναι ότι πρόκειται για κομμουνιστικό κόμμα με πολλούς κεντροαριστερούς ψηφοφόρους που περιμένουν να κάνει πασόκικη πολιτική ενώ τα στελέχη του δεν την πιστεύουν αλλά δεν ξέρουν και πως να συμβιβάσουν αυτά που πιστεύουν με τη σημερινή πραγματικότητα.

    • MCA avatar
      MCA @ ψυχραιμια 02/11/2014 11:03:20

      Αν δεν συμβιβαστούν στην πραγματικότητα απλά θα παραδώσουν την εξουσία. Χωρίς λεφτά μαγκιές δεν γίνονται. Δεν είμαστε στο 1981.

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ MCA 02/11/2014 12:01:09

        Δε θα μπούμε σε περιπέτειες για να αντιληφθεί ο ΣΥΡΙΖΑ ποια είναι η πραγματικότητα και να δει αν μπορεί τελικά να συμβιβαστεί με αυτήν. Όποιος δεν έχει αντίληψη της πραγματικότητας και των περιορισμών είναι με βεβαιότητα ακατάλληλος να κυβερνήσει. Και αντί να ζητάει εκλογές για να πάρει την εξουσία και να την εγκαταλείψει μετά επειδή ... δεν ήξερε, να κάτσει να μάθει πρώτα, γιατί δεν έχουμε περιθώρια για πειραματισμούς.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ MCA 02/11/2014 13:25:01

        Ως προς την εξουσία , με τις πρακτικές που ακολουθούν , είσαι βέβαιος ότι αν αποτύχουν θα την παραδώσουν ;;

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Diamond Angel 02/11/2014 13:58:52

          Ε, τώρα, τι υπερβολές είναι αυτές;! Αγαπητή μου, ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ασήμαντα ερείσματα στην κοινωνία. Στην πραγματικότητα είναι ένα κόμμα του 3-4%. Το ~35%, που θα πάρει στις εκλογές θα είναι αποτέλεσμα των δικών μας κακών κυβερνητικών επιλογών-πολιτικών. Το ποσοστό αυτό θα αποτελείται διαστρωματικά, απ' όλες τις κοινωνικές τάξεις, από δημοκρατικούς πολίτες σαν εσάς και εμένα. Δεν έχετε λόγους να ανησυχείτε για ενδεχόμενες εκτροπές, παρά μόνον για τις κυβερνητικές επιλογές πολιτικής δράσης, που θα αναλάβει.

        • MCA avatar
          MCA @ Diamond Angel 02/11/2014 14:05:01

          Χωρίς 151 βουλευτές τι μπορούν να κάνουν; Α, εννοείται με μη δημοκρατικές πρακτικές. Ε, όχι δεν το πιστεύω.Φαίνεται υπερβολικό.

        • Ποταμίσιος Χάνος avatar
          Ποταμίσιος Χάνος @ Diamond Angel 02/11/2014 18:40:53

          Δηλαδή, τι; Θα ζήσουμε ...δικτατορία 2015?? Πόσες αδικαιολόγητες φοβίες πια; Μετά περιμένουμε να δούμε προκοπή..... Ψυχραιμία, ορθή κρίση, απούσες.

  26. Μίτσις  Τσικαντής avatar
    Μίτσις Τσικαντής 02/11/2014 11:14:51

    Η Συγγρού δεν έχει καταλάβει ότι ο πραγματικός αντίπαλος δεν είναι το τσιπράκι αλλά ο Ελληνικός Λαός τον οποίον πρέπει να προσεγγίσει , να πλησιάσει και να τον στηρίξει τις δύσκολες αυτές στιγμές που η Πατρίδα μας περνά

  27. g.m. avatar
    g.m. 02/11/2014 13:08:28

    Ίσως από τις καλύτερες αναλύσεις που έχω διαβάσει. Η πρόταση "υπάρχουν αρκετοί που θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ για να μηδενιστεί το κοντέρ" με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Δεν σου κρύβω ότι ώρες ώρες φλερτάρω και εγώ με αυτή την ιδέα. Ίσως χρειάζεται να οδηγηθούμε σε θεσμική κατάρρευση για να ξεκινήσουμε από την αρχή και να γίνουμε συνοδοιπόροι στη δημιουργία του καινούργιου. Ένα άλλο λάθος στρατηγικής που κάνει η ΝΔ είναι το εξής: αντιμετωπίζει το ΣΥΡΙΖΑ με όρους εκλογών του 2012. Δεν έχει καμία σχέση το σήμερα με το διακύβευμα 2 χρόνια πριν. Πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τρομάζει, τουλάχιστον δεν τρομάζει τόσο όσο το 2012, καθώς αυτά που φοβόμασταν τα βιώνουμε λίγο έως πολύ. Το ίδιο ισχύει και για την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας. Όταν η ίδια η ΕΕ δεν είναι καθόλου σίγουρο αν επιβιώσει ή ποια μορφή θα πάρει, γιατί να αποτελεί στο μυαλό κάποιου διακύβευμα η παραμονή σε ένα νομισματικό καθεστώς Ferari που δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε; Η παρούσα κυβέρνηση έχει να επιδείξει αρκετές επιτυχίες. Ωστόσο, σε γενικές γραμμές απέτυχε. Απέτυχε στις μεταρρυθμίσεις, που θα ωφελούσαν το σύνολο και όχι τους λίγους. Απέτυχε στο να δώσει ένα χέρι βοηθείας στην αγορά και ειδικά στους μικρομεσαίους, που αναστενάζουν από την κρίση ρευστότητας. Απέτυχε στο να περιορίσει περαιτέρω τις κρατικές δαπάνες. Απεναντίας με την υιοθέτηση σκληρών φορολογικών μέτρων, όπως ο ΕΝΦΙΑ, έβαλε ταφόπλακα στις προσδοκίες όσων πίστεψαν σε αυτή την κυβέρνηση. Η θεσμική κατάρρευση, λοιπόν, δεν φοβίζει πλέον όσο φόβιζε. Αντιθέτως ίσως αποτελέσει και επιλογή για να τα κάνουμε πάλι όλα από την αρχή.

  28. Κώστας avatar
    Κώστας 02/11/2014 14:48:56

    Ο κόσμος της ΝΔ δεν αντέχει άλλο να βλέπει τον Βενιζέλο στην εξουσία.....Προχθές Λαικοί Δεξιοί φίλοι σε συζήτηση δήλωσαν ότι θα ψηφίσουν Συριζα απλά για να μην συνεχίσει να κυβερνά ο Βενιζέλος και το Πασοκ.......Φοβάμαι όμως ότι είναι κίνηση χωρίς επιστροφή.....

  29. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/11/2014 16:46:19

    Το άρθρο του κ. Ζήση, για ότι αφορά τα της ΝΔ, έθεσε τον δάκτυλον επι τον τυπον των ήλων. Όμως η συζήτηση των σχολιαστών, με λίγες εξαιρέσεις, ως συνήθως "φαλτσάρει". Αντί να γίνουν σχόλια για το τι πρέπει να κάνει η ΝΔ (π.χ. εσωτερική υποτίμηση αλλά όχ στρεβλή) και ποια η πραγματικη αντιπαράθεση με τον ΣΥΡΙΖΑ (επιστροφή στο 2007 - ανέφικτη - ή επανεκκίνηση με νέο κοινωνικό συμβόλαιο), διαβάζουμε πάλι τα συνήθη ιδεολογήματα: η κλασική αδυναμία του πολιτικοποιημένου Έλληνα δεξιού να σκεφτεί στρατηγικά και τακτικά συν παλαιο-εμφυλιοπολεμικοί και παλαιο-Διχαστικοί διπολισμοί του Μεσοπολέμου. Τη μιά ο διάολος είναι το ΠΑΣΟΚ, την άλλη ο ΣΥΡΙΖΑ. Το ίδια ταμπεραμέντο είχαν οι Βενιζελικοί και οι Λαικοί το 1930. Θλίψη. Με σκληρούς κομματικούς φονταμενταλισμούς δεν γίνεται πολιτική εξουσίας, αλλά μόνο διαμαρτυρίας. Δυστυχώς, το πολιτικά ανεπαρκές κομματικό σύστημα διαμορφώνει οπαδούς (δεξιούς, κεντρώους και αριστερούς) καθ' εικόνα και ομοίωση του. Μόνη παρηγοριά: οι οπαδοί όλο και λιγοστεύουν.

  30. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/11/2014 17:57:29

    Και πάλι αποδεικνύεται ότι η ανατροπή των συσχετισμών εν μέσω της κρίσης δεν είναι "Ελληνική ιδιομορφία": Το κομμάτι της Ευρωζώνης που περνά κρίση (Νότος) αναπτύσσει και κοινές πολιτικές τάσεις. Μετά την ενίσχυση του ΣΥΡΙΖΑ, μετά την περισυνή ανατροπή των συσχετισμών στην Ιταλία, πρώτο κόμμα σε δημοσκόπηση στην Ισπανία το νεο-αριστερό Podemos: http://news.in.gr/world/article/?aid=1231360320 Τα πράγματα βαίνουν φυσιολογικά: στη δημοκρατία λειτουργει η αρχή της εναλλαγής και δεν υπαρχουν αδιεξοδα.

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Uncle Stgm 03/11/2014 13:46:26

      Aλλη μια φορά δικαιώνεσαι θείο. Σαφώς και ήξερες εσύ στις Ευρωεκλογές γιατί ψήφισες Σύριζα.

  31. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/11/2014 18:28:59

    Η (παρακινδυνευμένη) πρόβλεψή μου: Με ΝΔ, με ΣΥΡΙΖΑ ή με τον Φούφουτο αυτοπροσώπως να σχηματίζει κυβέρνηση, δεν θα υπάρξει καμμιά θεσμική κατάρρευση. Όλα θα βαίνουν "καλώς" (δυστυχώς εναντίον μας, όσο η κυβερνώσα Ευρώπη δεν αλλάζει πολιτική). Μόνο άν σπάσει ο πολλαπλός σωλήνας τροφοδοσίας με ορρο της ΕΚΤ (με τα κανάλια target2, LTRO, τιτλοποιημένα κτλ) θα έχουμε θεσμική καταρρευση. Άν σπάσει, θα σπάσει απο υπερφόρτωση μεγάλης χώρας. Φοβού την Ιταλία...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Uncle Stgm 02/11/2014 19:24:47

      Η διαρθωτική οικονομική κατάρρευση μάλλον οδηγεί και σε θεσμική κατάρρευση, αφού οι θεσμοί λειτούργησαν στο πλαίσιο της προγενέστερης διάρθρωσης της ελληνικής οικονομίας. Βρισκόμαστε ακόμα σε φάση αργής μετάβασης σε άδηλο επί του παρόντος μέλλον, η οποία μάλλον θα "φάει" πολλές κυβερνήσεις ακόμα.

  32. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 02/11/2014 19:22:49

    Η ανάσχεση της πτωτικής πορειας της ΝΔ επιτυγχανεται μονο με σημαντικες πρωτοβουλιες του κου Σαμαρα. Αναληψη των ευθυνών του με αποπομπή των συνεργατών του, που κατέλυσαν τις αρχές της ΝΔ και οδήγησαν σε ανάλγητες πολιτικές μακράν των οσων διακήρυτταν επι των Ζαππείων. Παραίτηση απο την αρχηγια της ΝΔ αμέσως μετα και πριν την κηρυξη εθνικών εκλογών. Εκλογή νεου Προέδρου ΝΔ απο το εκλογικό σώμα με πλήρη δέσμευση των υποψηφίων για τήρηση των θέσεών τους μετεκλογικά. Ανανέωση των ψηφοδελτίων, απόσυρση επαγγελματιών βολευτών, κληρονόμων βουλευτικών εδρών, υποψηφίων του life style κλπ. Αλλιως η μονη λυση που δημιουργει ελπίδες, εστω φρούδες κατα κάποιους είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Προτιμώ να ελπίζω και να απογοητευθώ απο ενα αρχηγο της Αριστεράς παρα να ειμαι βουτυγμένος μέσα στην παρανοια των ερμαφρόδιτων δεξιών συνεργατών του κου Σαμαρα και του διεφθαρμένου Βενιζέλου. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

  33. sender avatar
    sender 02/11/2014 19:32:19

    Νόμιζα ότι το κοντέρ είχε μηδενισθεί με το μνημόνιο.Τώρα που πάει να ξεκολλήσει,πάλι επιστροφή στο μηδέν;μόνο να περιμένουν όλοι,ότι το σαραβαλάκι θα τα τινάξει πάνω που θα βάζουν όπισθεν.

  34. Eva avatar
    Eva 02/11/2014 20:24:37

    Ο νεοδημοκρατης δεν θα ψηφίσει συριζα.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Eva 03/11/2014 01:16:22

      TRUE!!! συριζέικη προπαγάνδα at its highest! Προσπαθοῦν νά μᾶς πείσουν ὅτι εἶναι τάχατε ΝΔς ἀλλά τόσο ἀπογοητευμένοι πού θά ρίξουν συριζα γιά νά μηδενισθῆ τό κοντρόλ τῆς οἰκονομίας (πάντα ἡ προσωπική εὐμάρεια on mind) καί οὐδόλως ἐνδιαφέροντε γιά τήν ΠΑΤΡΙΔΑ πού ὅλως παραδόξως ἔχει γίνει TRENDY word στά χείλια ὅλων τῶν ἀπάτριδων μιᾶς καί ἀντιλήφθηκαν ὅτι αὐτή ἡ λέξη ἑλκύει ψηφοφόρους!!!

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Eva 03/11/2014 14:15:44

      Δίκιο έχεις Εύα. Δεν θα ψηφίσουν όλοι οι νεοδημοκράτες Συριζα. Ομως θα τον ψηφίσουν αρκετοί νεοδημοκράτεσ αυτή τη φορα γιατί δεν θα επανορθωθούν σχεδόν καθόλου οι ζημιέσ που έπαθαν και οι υπόλοιπεσ που σίγουρα θα πάθουν όσο αργούν οι εκλογές...

  35. Bulsara avatar
    Bulsara 04/11/2014 12:32:56

    Καμία τακτική ή στρατηγική δεν θα έχει έννοια αν την όποια ανάλυση δεν την ξεκινήσουμε από την αρχή, όχι από τη μέση ή το τέλος της. Αυτό σημαίνει να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους: Ποιοί χρεοκόπησαν τη χώρα μας ; Ονομαστικά ! Όχι με θεωρίες κουκουλώματος και συσκότισης. Αν αυτό δεν γίνει τότε ποτέ δεν θα υπάρξει η λύση του νεοελληνικού δράματος, η κάθαρση ! Γιατί η έξοδος από τη χρεοκοπία δεν μπορεί να γίνει από εκείνους που μας χρεοκόπησαν. Και τότε μη σας ξενίσει αν την απάντηση τη δώσει ο ... (πέστε τον και τσίριζα ή χαρούμενο αλέξη, αλλά αυτοί εξ όσων γνωρίζω δεν μας κυβέρνησαν όπως θα έλεγε και ο σχολιαστής της παράταξης Πρετεντέρης).

  36. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 12/11/2014 09:22:16

    Πολύς κοσμάκης σήμερα βλέπει ότι "τη" βγάζει δεν "τη" βγάζει με ψωμάκι (πολλές φορές με το βερεσέ μλοκάκι του συνοικιακού φούρνου), με ελίτσες και….. μέσα στο σπίτι. Η φτώχεια πάντα κρύβεται στο σπίτι… Χρωστάει ο κοσμάκης δώθε - εκείθε και ταπεινώνεται καθημερινά από πολλά και διάφορα. Πράγματι η συγκυβέρνηση (ανεξαρτήτων προθέσεων) δεν τα καταφέρει να κατανοήσει και να απαλύνει τα πάμπολλα εσωτερικά προβλήματα. Πολλές φορές πελαγοδρομεί και αυτό είναι το επικίνδυνο....και θα πληρωθεί ανάλογα.. Στην αντίπερα ο άσχετος, δημαγωγικός και αυθαδέστατος Τσιπροσύριζας, τάζει στους "πάντες τα πάντα"….. Και αφού η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...... Καταλαβαίνετε.......