Κυλιόμενες δημοσκοπήσεις, «κοιλιόδουλοι» νταβατζήδες!
22/01/2015 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυλιόμενες δημοσκοπήσεις, «κοιλιόδουλοι» νταβατζήδες!

Όταν κάποιοι επιθυμούν οι δημοσκοπήσεις να γίνουν αυτοεκπληρούμενες προφητείες!

Ο νέος «αγαπημένος» της εγχώριας διαπλοκής λαμβάνει τις απαραίτητες υπηρεσίες προώθησης. Το νέο «θύμα», άπειρο κιόλας αναμένεται να είναι μικρής διάρκειας, αλλά έχει το ρόλο του, του έχουν κόψει και ράψει το κοστούμι που του ταιριάζει

Το εγχώριο σύστημα ολιγαρχίας βρήκε ποιος θα υπηρετήσει τα συμφέροντα του, ποιος θα διαιωνίσει την κυριαρχία του, ποιος θα αποκοιμίσει τις μάζες. Κι αυτά, η κεντροαριστερά στο παρελθόν, η αυτοαποκαλούμενη «αριστερά» τώρα, τα προσφέρει καλύτερα.

Η διενέργεια της νέας πανελλαδικής δημοσκόπησης της GPO για το MEGA ξεκίνησε την Τρίτη και ολοκληρώνεται αύριο, Παρασκευή, σε αντιπροσωπευτικό δείγμα 1.200 ατόμων. Τα συνολικά αποτελέσματα της μέτρησης που θα δώσουν την ολοκληρωμένη εικόνα της τελευταίας εβδομάδας πριν τις κάλπες θα μεταδοθούν στο αυριανό κεντρικό δελτίο του MEGA.

Αλλά δεν μπορούσαν να περιμένουν. Έπρεπε να γίνει η εκδούλευση, έστω και με τα κυλιόμενα αποτελέσματα. Να δοθεί αέρας νίκης, αέρας αυτοδυναμίας, στην παντιέρα του ΣΥΡΙΖΑ. Η «πόλωση» λειτουργεί μόνο υπέρ της Κουμουνδούρου, που ανοίγει την ψαλίδα 2%, μέσα σε μόλις τρεις ημέρες φτάνοντας τη διαφορά στις έξι μονάδες.

Οι άλλες εταιρείες δίνουν διαφορά 2-4%, δεν έχουν σωστή μεθοδολογία φαίνεται.

Η συνταγή είναι γνωστή: να αποθαρρυνθούν οι ψηφοφόροι της ΝΔ, ιδίως οι ετεροδημότες, να προσέλθουν στις κάλπες. Έτσι, η δημοσκόπηση θα γίνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Το «πάθημα» του 2012, με exit poll 1% υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ και τελικό αποτέλεσμα 3% υπέρ της ΝΔ, δεν πτοεί τους καναλάρχες.

Την απάντηση μπορεί να τη δώσει για ακόμη μία φορά, ο ελληνικός λαός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fotini avatar
    Fotini 23/01/2015 01:21:42

    Λάθος νά ἐπιτραποῦν δημοσκοπίσεις μέχρι τήν τελευταῖα σχεδόν μέρα πρίν τίς ἐκλογές!

    • airman avatar
      airman @ Fotini 23/01/2015 08:00:37

      Το λάθος είναι να μείνουν στον καναπέ όσοι τις λαμβάνουν υπόψη ως τετελεσμένο αποτέλεσμα. Πολύ θα ήθελαν κάποιοι σήμερα να κυκλοφορούν ως φήμες τα "αποτελέσματα" που ως ευρήματα των δημοσκοπήσεων δημοσιεύονται στα ΜΜΕ. Την Κυριακή το βράδυ ξυρίζουν το γαμπρό! Τώρα αν είναι και κόντρα, θα δείξει!

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 23/01/2015 11:36:12

      Kαθόλου λάθος. Eλευθερία λόγου και δημοκρατία. Ας λένε οι δημοσκοπήσεις ό,τι θέλουν. Καιρός οι άβουλοι και ανεμοκινούμενοι ψηφοφόροι να ενηλικιωθούν βιαίως και να ωριμάσουν. Να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους. Αν είσαι υποκινούμενος, είσαι και άξιος απολύτως, της μαύρης σου της μοίρας. Κανείς δε γίνεται να σε ..γλιτώσει απ΄την ανοησία σου.

      • Fotini avatar
        Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 23/01/2015 14:16:50

        ῎Ας ὡριμάσει ὁ ἐκλεκτός σας πρῶτα! ῞Οσο γιά τά "μμε" μπορεῖ ἐσεῖς νά τά ὑποτιμᾶτε, ἀλλά ἡ 90χρονη μητέρα μου τά ἁσπάζεται (σχῆμα λόγου) :)

      • rasputin avatar
        rasputin @ Άλυτη Εξίσωση 23/01/2015 16:09:03

        Θεωρητικά συμφωνώ . Έτσι έπρεπε να είναι , έλα όμως που αρκετοί επηρεάζονται και χειραγωγούνται . Κάθε ψήφος με ζεστή , χλιαρή ή κρύα καρδιά μετράει το ίδιο στο αποτέλεσμα . Προσπαθούν ξεκάθαρα να προκαλέσουν πλασματική διαφορά και πλασματική αυτοδυναμία . Φοβάμαι ότι αρκετοί θα πέσουν θύμα αυτής της στρατηγικής. Αν οι κάλπες δείξουν διαφορά μικρότερη από τις δημοσκοπήσεις , τότε θα είναι αργά . Φανταστείτε όταν μας λέγανε ότι η διαφορά είναι 4 μονάδες , η πραγματική διαφορά να βρισκότανε στο 1,5%. Θα είναι κρίμα μια μικρή ήττα να μετατραπεί σε βατερλώ , από ένα επικοινωνιακό τέχνασμα για την δήθεν χαμένη ψήφο στη ΝΔ .

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Fotini 23/01/2015 18:08:30

      Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος. Διαφορετικά, θα οργίαζε η παραπληροφόρηση. Δυστυχώς στην Ελλάδα κανένας δεν τιμωρείται όταν παραβιάζει τους νόμους, και μάλιστα τέτοιους νόμους. Με δεδομένη την ισχύ των καναλαρχών, η παραπληροφόρηση θα έδινε και θα έπαιρνε υπέρ, ποιου άραγε; Τα όσα μας λέει το άρθρο είναι ήδη ενδεικτικά...

  2. ΜΑΝΤΗΣ ΚΑΛΧΑΣ avatar
    ΜΑΝΤΗΣ ΚΑΛΧΑΣ 23/01/2015 10:57:33

    Απιστευτης επιπολαιοτητας κινηση απο την κυβερνηση η αρση της απαγορευσης δημοσκοπησεων της τελευταιες 15 μερες.Οσοι ειδαν την παρουσιαση της δημοσκοπησης της marc στον alpha χθες θα καταλαβαν τις συνεπειες αυτης της ανοησιας

    • airman avatar
      airman @ ΜΑΝΤΗΣ ΚΑΛΧΑΣ 23/01/2015 15:03:56

      Όντως και στην "Αυγή" δεν είναι τόσο υπεραισιόδοξοι!

  3. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 23/01/2015 16:42:22

    Νεοδημοκρατες ψηλα το κεφαλι.Οπου κι αν ειμαστε δινουμε τον αγωνα μας μεχρι την τελευταια στιγμη ,πιστοι στις αρχες της παραταξης,πιστοι στην ιδεολογια μας.Τιποτε δεν μας πτοει.Θα κανουμε το καθηκον μας.

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 23/01/2015 18:10:07

    Τίποτε δεν έχει ακόμη κριθεί. Προσπαθούν να επαναλάβουν το 2009, αλλά είναι διαφορετικό το κλίμα σήμερα. Ο κόσμος όντως βλέπει ότι θα υπάρχει πρόβλημα με τον ΣΥΡΙΖΑ ή έστω ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τον ΣΥΡΙΖΑ. Όλο το κλειδί είναι να ψηφίσουν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα. Μπορεί και να γίνει, πού ξέρουμε;... Μακάρι να γίνει. Εγώ βλέπω πολλούς ΝΔτες που είναι πιο φανατισμένους από τους ΣΥΡΙΖΑίους. Αυτό κάτι λέει...

  5. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 24/01/2015 04:03:54

    Αποψε εζησα την απειλη και την τρομοκρατια υπερ του ΣΥΡΙΖΑ. Καποιοι γνωριζοντας οτι δεν ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ εμμεσα με απειλες του τυπου Θα δεις απο Δευτερα τι εχει να γινει αν ψηφισεις ΝΔ...... Αν θα ξαναβρεις δουλεια στον ΙΤ...... Αν θα μπουμε στο σπιτι σου και βρουμε στοιχεια οτι εχεις καταθεσεις .......ΑΣΤΕΙΑ πραγματα ... ΑΛΛΑ ποσοι δεχονται τετοιες απειλες ???? Και ποσοι αντεχουν?????? Αυτα μου τα ειπε υπαλληλος της Τοπ. Αυτοδ. και τα ειπε σε εμενα υπαλληλο του ΙΤ. Ο δε τυπος που μου τα ειπε ειναι τεως ΠΑΣΟΚ νυν ΣΥΡΙΖΑ που δεν γνωριζει τι σημαινει αξιολογηση και φυσικα χωρις μορφωση.