#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2010 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση του Mεσονυκτίου



Δημοσιεύουμε την σύνθεση της νέας κυβέρνησης εδώ:http://www.antinews.gr/?p=60772.

Αν θα ήθελε κανείς να κάνει τις πρώτες εκτιμήσεις για τον ανασχηματισμό που επέλεξε να κάνει τελικά ο κ. Γ. Παπανδρέου είναι ότι πρόκειται για μια κυβέρνηση … βαθιά νυχτωμένη. Μια κυβέρνηση για τα “μαύρα μεσάνυχτα” , στην κυριολεξία, όπως γράφουμε προηγουμένως αφού ο Πρωθυπουργός κατάφερε να την σχηματίσει στις ... 1:30 τα ξημερώματα ύστερα από ένα νέο (και εξίσου απίστευτο με το προηγούμενο των υποψηφιοτήτων για τις αυτοδιοικητικές εκλογές) θρίλερ διαπραγματεύσεων, παζαριών και απειλών, που διασύρει τη νέα κυβέρνηση ήδη από το ξεκίνημά της.

Ο ανασχηματισμός καθυστερούσε λόγω των συγκρούσεων στην ηγετική ομάδα του Μαξίμου (Ραγκούσης – Πάγκαλος – Παμπούκης) για την κατανομή ισχύος, τις απαιτήσεις άλλων υπουργών για τους υφυπουργούς τους και φυσικά την απροθυμία άλλων να μετακινηθούν και άλλων να υπουργοποιηθούν. Τελικά βρέθηκε ένα εγκαφαλικό σχήμα που στέλνει “αδιάβαστες” τις εξαγγελίες για μικρό και ευέλικτο σχήμα.

Μερικές καταρχήν παρατηρήσεις τώρα: Η νέα κυβέρνηση αποτελείται από 48 μέλη (έναντι 37 της προηγουμένης). Ο Γ. Παπακωνσταντίνου παραμένει «τσάρος» της οικονομίας. Αμετακίνητοι οι Θ. Πάγκαλος, Χ. Παμπούκης, Ευ. Βενιζέλος, Αννα Διαμαντοπούλου, Δημ. Ρέππας, Τίνα Μπιρμπίλη και Παύλος Γερουλάνος. Εκτός η κ. Κατερίνα Μπατζελή (υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης) οι υφυπουργοί Οικονομίας κ.κ. Αρναουτάκης και Μπόλαρης και ο υφυπουργός Δικαιοσύνης Απ. Κατσιφάρας

Το σχήμα που επέλεξε ο πρωθυπουργός δείχνει ότι πρόκειται για μια κυβέρνηση των κολλητών, των αρεστών και των υπηρετών του Μνημονίου. Οι περισσότεροι επελέγησαν γιατί ήταν καλοί στρατιώτες, δεν φώναξαν, δεν αντέδρασαν στη λαίλαπα του ΔΝΤ και τελικά ανταμείφθηκαν γι’ αυτό. Το πολύ – πολύ να πούμε ότι μπήκε και ο μονίμως δυσαρεστημένος Χρ. Παπουτσής για να τον κάνουν να πάψει να μιλά.

Υπερυπουργοί είναι δύο. Ο Γ. Ραγκούσης, κολλητός του κ. Παπανδρέου, άνθρωπος που ξέρει να λέει «ναι» σε όλα, αν και θεωρείται ικανός άνθρωπος. Ο δεύτερος είναι ο Μ. Χρυσοχοϊδης ο οποίος αναβαθμίστηκε για δύο λόγους. Πρώτος εξαργύρωσε την επιτυχία της σύλληψης του Επαναστατικού Αγώνα, αν και η τρομοκρατία είναι εδώ. Δεύτερον στα γκάλοπ είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, κάτι που χρειάζονται στο Οικονομίας και Ανάπτυξης με τις τιμές να καλπάζουν και τα οικονομικά να πηγαίνουν κατά διαόλου.

Τρίτο συμπέρασμα είναι ότι ο Θ. Πάγκαλος έχει φάει «καπέλωμα» κι ας λέει ό,τι θέλει. Ο Ραγκούσης είναι πλέον πάνω από αυτόν, έχει τεράστιες αρμοδιότητες, μπαίνει και βγαίνει όποτε θέλει από το Μαξίμου, συνομιλεί όποτε θέλει με τον Γ. Παπανδρέου.

Άλλοι κολλητοί και κ.λπ. που βολεύτηκαν είναι: Ο Δ. Δρούτσας που αναβαθμίζεται και εξαργυρώνει τα εύσημα από Αμερικανούς και Τούρκους. Και ο νοών νοήτω. Επίσης, ο Αν. Λοβέρδος μετακινείται από το καυτό υπουργείο Εργασίας αφού διέλυσε το Ασφαλιστικό και πάει στο Υγείας που γίνεται και άθλησης και διατροφής. Να φανταστούμε ότι θα έχει στις αρμοδιότητές του να μας κάνει όλους «κορμάρες» και «φέτες» όπως ο πρωθυπουργός και να μας μάθει όλους… κανό. Γιες μεν και ο Σ. Ξυνίδης ο οποίος πάει στη Θεσσαλονίκη. Η Μ. Ξενογιαννακοπούλου, άλλη στρατιώτης και υπάκουη στον πρωθυπουργό, δεν «τσαλακώνεται» φεύγοντας από το Υγείας και πηγαίνοντας στο Εξωτερικών. Κολλητός από παλιά και ο Δ. Δόλλης, πάει στο Εξωτερικών. Η άλλη κολλητή, Τ. Μπιρμπίλη μένει στην κυβέρνηση, αν και πολλοί λένε ότι ψαλιδίζονται οι αρμοδιότητές της, αλλά τουλάχιστον έχει χαρτοφυλάκιο. Αναβαθμίζεται επίσης ο Γ. Κουτρουμάνης σε αναπληρωτή υπουργό Εργασίας, προφανώς διότι ως συνδικαλιστής διέγραψε την ιστορία του και πέρασε τον πιο αντι-ασφαλιστικό νόμο της χώρας.

Όσο για τη Λ. Κατσέλη, πάει στο Εργασίας μιας και ο πρωθυπουργός επέλεξε να την απομακρύνει από εκεί που οι τράπεζες την «έτρωγαν» μετά το νόμο για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά. Αν και μάλλον υποβαθμισμένη πάει στο Εργασίας αφού θα έχει και καπέλο Κουτρουμάνη και θα πρέπει να τα βάλει με τους συνδικαλιστές σε μια τόσο κρίσιμη φάση. Μάλλον θα χάσει και τα Ασφαλιστικά Ταμεία.

Δύο βουλευτές από την Αθήνα, ο Σκανδαλίδης και η Αποστολάκη, που πιθανότατα ειδικά η δεύτερη να μην ξέρει τι είναι «φρεζάρισμα», πηγαίνουν να σώσουν τους αγρότες. Το τι θα καταφέρουν ο χρόνος θα το δείξει.

Επανέρχεται σε θέση υφυπουργού ο Ντίνος Ρόβλιας. Υπενθυμίζουμε μόνο ότι δύο μήνες μετά την ορκωμοσία του, δηλαδή τον Δεκέμβριο του 2009, αποπέμφθηκε όταν βρέθηκαν σημειώματά του που ζητούσε ρουσφέτια και μεταθέσεις.

Ένα συμπέρασμα, επίσης, είναι ότι ο Γ. Παπανδρέου έκανε τόση φασαρία για να διώξει ουσιαστικά την Μπατζελή. Όλοι οι άλλοι μετακινήθηκαν, σαν το παιχνίδι με τις καρέκλες που όποιος προλάβει κάθεται. Τόσος χαμός για το τίποτε ή ώδινεν όρος, έτεκεν μυν. Άλλαξε ο Μανολιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Τέλος, ο πρωθυπουργός δεν ήταν που ήθελε ολιγομελή σχήματα για να λειτουργεί καλά η κυβέρνηση. Γιατί μέσα σε 11 μήνες ξέχασε τις υποσχέσεις του. Γιατί κατήργησε το υπουργείο Ναυτιλίας και τώρα το επαναφέρει; Γιατί παίρνει χαρτοφυλάκια από υπουργεία, τα πάει σε άλλα κι έτσι… τζόγος να γίνεται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/09/2010 22:24:01

    Ερώτημα: αν ο Σαχινίδης αναβαθμιστεί σε αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών, ο Παπουτσής θα του ζητάει κονδύλια για το υπουργείο του;

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 22:37:08

    Κυβερνηση βρυκολακων ετοιμαζει; μηπως να αναψουμε λιβανι;

  3. panos avatar
    panos 06/09/2010 22:46:00

    η επαναφορα του της Ναυτιλιας (με αλλο ονομα οπως ακουγεται) ειναι πραγματικα ενδιαφερουσα. Τους πηρε ενα χρονο να καταλαβουν οτι χρειαζεται ενω στο μεσοδιαστημα εχουν παραλυσει ολες οι υπηρησιες του. Συγχαρητηρια κε Παπανδρεου!!! Θα ηθελα ομως ειλικρινα να μαθαινα ποιος ηταν ο διατοντας αστερας-συμβουλος του οποιου τη γνωμη ακουσατε!!! Ακομα πιο πολλα συγχαρητηρια σε εκεινον. Πραγματικα τρομερες συμβουλες.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ panos 06/09/2010 22:53:49

      θαλάσσιων μεταφορών λέει... Οργανώνουν καλύτερα τις οδούς ...διαφυγής από τη χώρα! Νύχτα ήρθαν, νύχτα θα ξεκουμπιστούν.

      • panos avatar
        panos @ vardarskian 06/09/2010 23:07:44

        εν τω μεταξυ, το υπουργειο το παιρνει ο κος Διαμαντιδης. Θυμαστε ποιος ειναι αυτος. Που οταν εσκασε το σκανδαλο Τσιτουριδη στην πρωτη κυβερνηση Καραμανλη και αρχισαν να λενε για αρκετους πολιτικους που ειχαν κανει το ιδιο, ειχε βρεθει να εχει μεταθεσει, "νομιμα" τον ενα του τον υιο απο ενα ΤΕΙ της Κοζανης ή της Ηπειρου στο Πανεπιστημιο (ναι Πανεπιστημιο) Πειραια. Ο λογος ηταν καποιο προβλημα υγειας, του πατερα αν δεν κανω λαθος, και επειδη δεν υπηρχε παρεμφερες ΤΕΙ στην Αθηνα, ε το παιδι μεταπηδησε στο Οικονομικο Πειραια (αν θυμαμαι καλα). Ολα αυτα νομιμα.

  4. vardarskian avatar
    vardarskian 06/09/2010 22:57:52

    Για κοίτα εκπλήξεις! παραμένει ακόμα Εθνικής το Άμυνας!

  5. diasapollon avatar
    diasapollon 06/09/2010 23:01:52

    Στον άλλο ανασχηματισμό θα επαναφέρουν και το υπουργείο Μακεδονίας.
    Η πλήρη αποτυχία σε δράση.

  6. ΑΛΗΘΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΗΘΙΝΟΣ 06/09/2010 23:04:35

    Σαν να μου φαίνεται ότι αυξήθηκαν τα υπουργεία και οι "καρέκλες" αλλά μόνο αυτό άλλαξε!!τα πρόσωπα όχι!!! αρα η κατρακύλα στην άβυσσο!!!θα συνεχιστεί!! Πάντως κάτι πρέπει να μην πηγαίνει καλά με αυτούς !!ακόμα πιστεύουν ότι μας κάνουν καλό!!!Θεέ βοήθα μας!!!διώξε τους!!!

  7. neotera avatar
    neotera 06/09/2010 23:05:12

    Ο γιωργάκης ανακοίνωσε ότι επίκειται ανασχηματισμός μετά τη συνάντηση με τον αμερικάνο πρεσβευτή. Η κυβέρνηση έχει επιπλέον οργουελικά χαρακτηριστικά, σαν το υπ. "διατροφής". Ο ελληνικός λαός αντιμετωπίζεται όπως στο 1984 ως πληθυσμός στο εξής σκλαβωμένος σε στρατόπεδο αναμόρφωσης. Οπου νά ΄ναι τίθεται σε ισχύ σχετικός κανονισμός για την "καθημερινότητά" μας...

  8. ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ avatar
    ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ 06/09/2010 23:05:42

    O ΠΕΤΑΛΩΤΗς ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ?

  9. panos avatar
    panos 06/09/2010 23:27:35

    !!!twra 8a kanei anakonwsh???????giati den thn kanei stis 3 pou exei kai tsonta?

  10. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/09/2010 23:31:38

    "Ριζικός" ανασχηματισμός λένε τα ΜΜΕ της ΠασοκοΣοβιετίας, όλη αυτή η φασαρία για να κάνουν ...αποτρίχωση από την Μπατζελή...

  11. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/09/2010 23:38:44

    Οσο σκέφτομαι οτι ο γελοίος Κουσελάς, το απομεινάρι του εξίσου γελοίου Πρωτόπαππα, είναι υφυπουργός της Ελλάδος, τρελλαίνομαι.

  12. panos avatar
    panos 06/09/2010 23:38:50

    na thn h ka ntalara....xaxaxaxa

  13. attilas avatar
    attilas 06/09/2010 23:40:08

    Pragmatika, den exo ksanadei tetoio pragma. Prokeitai gia baxalo kai proxeirotita efamili me ekeini ton teleutaion minon tou karamanli. Afonos me ta onomata ton upourgeion (...diatrofis kai athlisis). Alla ki eseis, 'ikanos o soublatzis tis parou'. eleos.

  14. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 07/09/2010 00:02:05

    Αφιερωμένω στην "Νεα" κυβέρνηση..

    youtube.com/watch?v=s19GWKsg8YE

    Ρε το ΓκΑΠ: Τη νύχτα περπατει, λάσπες, σκατά και υπουργούς πατεί...

  15. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/09/2010 00:10:39

    το νέο σχήμα δείχνει ότι, τουλάχιστον για φέτος,
    τέρμα οι νέοι φόροι, τέρμα οι μεταρρυθμίσεις.
    Μάλλον ετοιμάζονται για βουλευτικές εκλογές στο πασοκ.

    • Greekx avatar
      Greekx @ o βουνίσιος 07/09/2010 01:45:01

      "Μάλλον ετοιμάζονται για βουλευτικές εκλογές στο πασοκ"
      Λες να τις κερδίσουν;; για να ετοιμάζουμε βαλίτσες σιγά σιγά....

  16. OLVIOS avatar
    OLVIOS 07/09/2010 01:46:32

    Μήπως ο γίγαντας της Πολιτικής Χρυσοχο'ι'δης έφυγε από το Υπουργείο επειδή θα "πέσει" πολύ ξυλίκι αυτήν την χρονιά και πρέπει να προφυλαχθεί για "μελλοντικές χρήσεις"...???

  17. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 07/09/2010 03:45:53

    μαλιστα κυριε μαλιστα κυριεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!

    20 000 000 Ελληνες και οι επιλογες αρχιζουν απο

    Midwest Fittest Boyish Baldius Best Tan

    next

    Tony Roommate Collegius in waiting RipeFruitus

    next

    miss Gullag ina Stalinova Democratina agnostinen

    next

    Chip rush let the sheeple be chipped and come unto me

    next

    Von Black Brainus perfecto combed neurons

    και τελειωνουν στους

    miss Dracoulina con Daddy con Offspringos inummerosas
    para compania aristeria travestida

  18. Αγροφυλακας avatar
    Αγροφυλακας 07/09/2010 04:11:44

    Θα ήμουν γραφικός αν έλεγα ότι μερικά από τα νέα (αυτό δεν αποκλείει να ισχύει το ίδιο και για αρκετά από τα παλαιά) μέλη της κυβέρνησης δεν έχουν καμιά σχέση με τον τομεα που τους ανατέθηκε να διαχειριστούν. Για να αρχίσω από τους αγρούς που η μοίρα μου έταξε να φυλάω, τι σχέση εχει η Αποστολακη με την Ελληνική γεωργία, αυτή στα ‘συνολάκια’ ειδικεύθηκε. Επίσης, μήπως ξέρει κανείς τι σχέση έχει η κ. Νταλαρα με τους μετανάστες, και τις ανάγκες τους; Δεν λέω, ωραίες κυρίες, αλλά εδώ μιλάμε για τομείς με πολλά προβλήματα που περιμένουν εναγωνίως πολιτικές λύσεις, και όχι φρου, φρου, και αρώματα. Δεν φταίει όμως μόνο ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ. Τι άλλο μπορoυσε να γίνει όταν η επικρατούσα αντίληψη είναι να απαξιώνουμε την συμμετοχή μας στα κόμματα εξουσίας και να πολιτικοφιλοσοφουμε εκ του ασφαλούς στις καφετερίες και στα blogs (τα καφενεία δεν μετράνε πλέον). Αυτό το υλικό είχαν και ο Καραμανλης, και ο Παπανδρέου μπροστά τους με αυτό δούλεψαν. Ξέρω ότι πατάω πολλούς στον κάλο, αλλά δεν ηρθαμε εδώ για να περνάμε καλά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αγροφυλακας 07/09/2010 08:05:10

      Η υφυπουργοποίηση του "αλουμινόχαρτου" Αποστολάκη φανερώνει περίτρανα την πολιτική ομηρεία στην οποία έχει τεθεί εκ των πραγμάτων ο ΓΑΠ. Μετά τις απανωτές χλαπάτσες τις οποίες εισέπραξε από πρωτοκλασσάτους για τις υποψηφιότητες δήμων και περιφερειών, αναγκάζεται τώρα άρον-άρον, για να τηρήσει ισορροπίες και να δημιουργήσει ευκαιριακές συμμαχίες, να "πιαστεί από τα μαλλιά του" (που δεν έχει) κάνοντας υφυπουργό μια βουλευτή η οποία το 2007, στην αλήστου μνήμης συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής ομάδας, φώναζε "να τον ρίξουμε τώρα" (αναφερόμενη στον ίδιο) προς τον Σημίτη και το Βενιζέλο. Ποιος ηγέτης με πυγμή θα ανέσυρε από την πλήρη αφάνεια κάποια η οποία είχε επιδείξει στο πανελλήνιο μια τόσο αλγεινή και κατινίστικη συμπεριφορά σε βάρος του;

      • Κάγκουρας avatar
        Κάγκουρας @ Αυριανιστής 07/09/2010 08:09:16

        Έτσι ακριβώς. Όλη η φασαρία έγινε για την καλτάκα.

  19. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 07/09/2010 05:07:43

    Κοπιασε, κοπιασε προσκοπακι
    ελα κοντα στους λεοντες
    μαζι τους να καθησεις

    τρεις γενιες λυκοπουλο
    να δουμε τι γνωριζεις
    σου διδαξαν καλα οι
    προηγουμενοι την τεχνη

    των προβατων την συγκομιδη
    και την αθορυβη σφαγη
    η σου αφησαν κενα που
    πρεπει τωρα να κλεισουν

    κοιταξτε σοφοι γεροντες
    τα χερια μου πριν λιγο καιρο
    δεν βλεπατε που ενωμενα
    σχηματιζαν κυκλο

    οι αμνοι ειναι τωρα
    στον δικο σας τον κλειο
    δεν ειδατε και αργοτερα
    που ενωσα τις παλαμες

    ολα ειναι τωρα σε
    μια απεραντη φυλακη
    τι την χρειαζονται την πως
    την λεν την βιζ
    να παν απο την μια
    πτερυγα στην αλλη?

    Σας φερνω νεα ευχαριστα
    απ’ τα αλλα τα λυκοπουλα
    τα αδελφια τα κρυφα
    που στη σπηλιο στοα

    μοιραζομαστε ολες τις
    χαρες και λυπες, πως
    θα μπορουσα μονο μου
    εγω ενα λυκακι

    που εχω γρυλλισμα στρεβλο
    ολα να τα μαζεψω
    μου εδωσε χερι χερι φοβερο
    και ο συνωνοματος μου

    απο κοντα πολυ κοντα
    ανυπολογιστη η συμβολη
    του CHIP RUSH στο μαρκαρισμα
    καθολου δεν ανυσηχει για chip rash
    για CHIP CRASH ουτε να ακουει

    επαινος επαινος
    αρχοντες μου ο επαινος
    ποτε δεν ειναι αρκετος
    για το υπεροχο κοριτσι

    την διοπτροφορα λυκαινα
    την Γκουλαγκ
    μεγαλο τμημα μαζεψε και αυτη
    και το κρατα πειθηνιο

    την κυνηγετικη εντολη
    δεν μονοπωλησα αφεντες
    στον Τονυ τον υπαρχηγο
    οφειλουμε μεριδιο πελωριο

    μπροστα στα ποδια σας
    τα παραδιδω και ειν’
    ετοιμα να δεχθουν
    οτι εσεις προσταξτε

    ακου λυκοπουλο καλα
    την εφερες την αποστολη
    σε αισιο περας,πηγαινε
    τωρα περα απ’τον ωκεανο

    και στειλε μια αγελη
    να την ακτινοβολησω
    με γκλαμορους οχι οχι
    αλλα με τον νεο ανιχνευτη

    βαρεθηκα πια το πατροπαραδοτο πορνο,
    τωρα ολα τα προβατα μπρος στον
    Πανθ’ωρα παρελαση θα κανουν γυμνα
    μα τι ειναι αυτο μπροστα στις ραδιουργιες
    που ασταματητα γεννω

    και την νεα μορφη ραδιενεργειας
    που θα εξαπολυσω
    ανθρωποειδο-κινουμενες βομβες ατομικες
    αμεσως θα εχω φτιαξει

    και προτου αποδημησουν τι?
    α ναι ναι καλα λες
    στον Περση να πουλησω
    γιατι να ταλαιπωρειται
    αδικα του εχω ετοιμη λυση

    και οπως ξερεις αργοτερα
    θα πρεπει να τον βομβαρδισω
    γιατι ωφειλε να γνωριζε καλα
    οτι με τον Ανομολογητο
    μπισνες ποτε δεν ανοιγεις

    TRIP
    FROM UNDERLAND TO

    SHIELD LAND WEST TO
    SHIELD LAND EAST TO
    SHIELD LAND NORTH TO
    SHIELD LAND AND VINELAND TO
    SHIELD LAND NEW BACK TO

    UNDER LAND AND OVERLAND WORLDWIDE

    AND ON THE GROUND
    THE FLEECE ALWAYS ON

  20. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 07/09/2010 05:13:06

    Υψηλοτατοι Μνημονιοι
    Ουδεν νεωτερον απο ΝοτιοΑνατολικον Διαμερισμα

    Στρατοπεδα, Φουρνοι,και Θαλαμοι υπερβαινουν τον διαταχθεντα
    ρυθμο

    Ολοκληρωση Σχεδιου ταχυτερη επιθυμιτης ημερομηνιας

    Με ΝεοΤαξικη Ευπειθια Κυριολεκτικως Δικος Σας
    Ανωτατος Δωσιλογος οφ φιρστ ορντερ
    Νεοποχιτακογλου Δραγωνης

  21. aengus avatar
    aengus 07/09/2010 05:14:04

    Ο Παπουτσής θα μας προστατεύει. Ασφάλεια 100%. Όπως Σάμινα.

    • Ηνιοχος avatar
      Ηνιοχος @ aengus 07/09/2010 07:50:14

      Ασφαλεια μπορει να ειναι λιγο χαμηλα με 100%

      αλλα ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ 100000000000000000000000000%

      οταν ηταν στην Ευρωπαικη Επιτροπη επιτροπος

      εκαναν τετοια 'χρηστη διοικηση' συσσωρευσης πλεονασματικων

      δισεκατομμυριων εν τσεποις που εγραψαν ιστορια

      απελυσε ολη την τοτε Επιτροπη ο Ντελορ

      αυτα ειναι στανδαρντ παγκοσμιου επιπεδου

      μας κορδωνοντε και οι φτωχομπ...δες

      ΡουσοπουλοΒουλγαροΤζοχαΜαντελαιοι

      • aengus avatar
        aengus @ Ηνιοχος 07/09/2010 10:52:54

        Στη χώρα του προέδρου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, στη χώρα του «θα ματώσουμε για τη διαφάνεια», στη χώρα που με απόφαση της Κομισιόν και με νόμο του ΠΑΣΟΚ η επικράτεια ξαναγεμίζει με κουλοχέρηδες, στη χώρα που το «μαύρο χρήμα», από ναρκωτικά, εμπόριο λευκής σαρκός και κάθε είδους βρωμοδουλειά, μπορεί να «νομιμοποιηθεί» έναντι ενός ευτελούς αντιτίμου της τάξης του 5%…σε αυτή τη χώρα είναι που ο κ. Μαντέλης κυκλοφορεί από χτες ελεύθερος πληρώνοντας για εγγύηση το ποσό των 200.000 ευρώ, ούτε το μισό ποσό δηλαδή από εκείνα τα «μαύρα» που βρέθηκαν στο λογαριασμό του από τις ...«χορηγίες» της «Ζήμενς». Αν μη τι άλλο πρόκειται για εξέλιξη που επιβεβαιώνει με τον πιο αδιάψευστο τρόπο ότι «το μαχαίρι (της υποκρισίας, του κυνισμού και του εμπαιγμού) έφτασε (ήδη) στο κόκαλο»!

  22. aixmiros avatar
    aixmiros 07/09/2010 05:31:15

    ακου υπουργος αθλησης.......χαχαχαχα
    μεγαλε ΓΑΠ...

  23. aixmiros avatar
    aixmiros 07/09/2010 07:07:08

    ΟΣΟ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΜΙΛΕΝΑ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ....ΤΟΣΟ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΑΠ ..ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ..Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΝ Α.ΝΤΑΛΑΡΑ ΣΤΟ ΥΠ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ...
    ΑΧ ΚΑΤΑΚΑΥΜΕΝΕ ΕΡΓΟΖΟΜΕΝΕ ΤΙ ΣΟΥ ΜΕΛΛΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ...ΝΑ ΣΕ Π.....ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝ!!!

  24. armageddon avatar
    armageddon 07/09/2010 07:39:17

    ΒΑΡΑ ΜΠΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΕΝΑ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΚΕΙΠΤΗΣ
    ΣΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ...

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ armageddon 07/09/2010 11:44:31

      …Η εικόνα ενός πρωθυπουργού να διαπραγματεύεται με τους υφισταμένους του για τις τοπικές εκλογές και τελικώς να εισπράττει αρνήσεις, είναι ήκιστα κολακευτική…Μετά την εικόνα του Παπανδρέου να διαπραγματεύεται τη γαλλική βοήθεια προς την Ελλάδα... παραγγέλνοντας φρεγάτες από τον Σαρκοζί, μετά την εικόνα του Παπανδρέου να βγάζει απέναντι στην Μέρκελ το... πιστόλι του ΔΝΤ (!), μετά την εικόνα του Παπανδρέου να ανακοινώνει ως «φύλαρχος» μετά τη συνάντηση με τον Ομπάμα ότι οι «ιθαγενείς» με τους κομμένους μισθούς και τις κομμένες συντάξεις δε θα χρειάζονται πλέον... βίζα για να πετιούνται για ψώνια στο Μανχάταν, μετά την εικόνα του Παπανδρέου να μιλάει ο Ερντογάν για «κάζους μπέλι» κι εκείνος να απαντά για... διήμερες εκδρομές στα ελληνοτουρκικά παράλια, μετά την εικόνα του Παπανδρέου να ομιλεί περί «περιορισμού της εθνικής κυριαρχίας» και την υπαγωγή της Ελλάδας σε καθεστώς «επιτήρησης», δεν υπάρχει τίποτα - μα τίποτα - που θα μπορούσε να σκιάσει στα μάτια μας την εικόνα που αποπνέει το κύρος και η στόφα αυτού του μεγάλου ηγέτη...

      • Minnie avatar
        Minnie @ ένας Άμλετ 07/09/2010 11:57:34

        Ενω η εικονα ολοκληρης της αντιπολιτευσης μας συγκλονιζει και μας εμπνεει με τον στιβαρο της λογο... μας κατακλυζουν οραματα και προοπτικες για ενα καλυτερο αυριο, ενα λαμπρο μελλον για την πατριδα και τα παιδια μας...

        Μην με παρεξηγεις, συμφωνω απολυτα με οσα λες.
        Την εναλλακυικη δεν βλεπω, οσο καλοπροαιρετα κι'αν προσπαθω.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 07/09/2010 12:42:59

        @Minnie

        Δεν σε παρεξηγώ καθόλου. Το ξέρω ότι είσαι καλοπροαίρετη. Αλλά ταυτόχρονα πιστεύω ότι «το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη». Αν εμείς πιέσουμε, καταβαραθρώνοντας την «κυβέρνηση» του Μνημονίου, θα αντιληφθούν άπαντες ότι δεν παίζουμε, ότι μπορούμε να θυμώνουμε πολύ και να το εκδηλώνουμε με πράξεις. Θα είναι ένα σκληρό μάθημα-μήνυμα προς όλους, που θα τους αναγκάζει να ζοριστούν και να σοβαρευτούν. Μόνο έτσι θα δρομολογηθούν θετικές εξελίξεις. Ας έχουμε όραμα εμείς. Αυτοί θα ακολουθήσουν.

      • Minnie avatar
        Minnie @ ένας Άμλετ 07/09/2010 12:57:31

        Δεν το συζητω, πρωι-πρωι θα ειμαι στην καλπη και θα ριξω το μηνυμα μου.

        Αυτο που με τσακιζει ειναι οτι, οπου κι'αν κοιταξω -περα απο τον γελοιο θιασο που ισχυριζεται οτι μας κυβερναει-, πουθενα δεν βλεπω εναν ανθρωπο με τα κοτσια να υψωσει φωνη για την Ελλαδα, τα πιστευω μας, τις παραδοσεις μας, την περηφανια μας, την γλωσσα μας, την σημαια μας, τις αξιες μας.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 07/09/2010 13:01:57

        ΥΓ. Αν εμείς δεν δείξουμε ότι διαθέτουμε υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια, γιατί να μας σεβασθούν τα κατοχικά ανδρείκελα; Και γιατί να μας υπολογίσουν οι κάθε λογής μπακαλόγατοι και κολαούζοι της πολιτικής, όταν εμείς περιμένουμε «εναλλακτική λύση» για να σταματήσουν να κάνουν εμάς και τα παιδιά μας κιμά για τα σκυλιά τους; Ας «εκβιάσουμε» τις λύσεις, αγαπητή Minnie.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 07/09/2010 13:05:45

        @Minnie.

        Έτσι, για να αποδείξουμε ότι για «την περηφανια μας, την γλωσσα μας, την σημαια μας, τις αξιες μας» μπορούμε να υψώσουμε φωνή πρώτοι εμείς…

      • Minnie avatar
        Minnie @ ένας Άμλετ 07/09/2010 13:08:19

        Μαζι σου κι'εγω.
        Απλα διαπιστωνω με βαθεια απογοητευση οτι οι οποιοι δυναμει "ηγετες" μας ειναι απελπιστικα κατωτεροι των προσδοκιων μου.

    • Roulis avatar
      Roulis @ armageddon 07/09/2010 13:51:45

      Για ποιον πρωθυπουργο ακριβως μιλαει ο armageddon?Να σαι καλα παλικαρι μου,γελασαμε ΚΑΙ παλι!!!

  25. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 07/09/2010 07:49:25

    το προηγουμενο σχημα εσωσε την ελλαδα απο την πτωχευση...το καινουργιο θα φροντισει για την αναπτυξη

  26. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 07/09/2010 07:49:59

    τι θα λεγατε να εκανε υπουργους τον αλογοσκουφη και κωστακη?

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ παπαδοπαιδι 07/09/2010 09:46:43

      φφφφφφφφφφφφφύσα!

  27. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/09/2010 08:07:44

    Νιώθω ὑπέρμετρη χαρὰ γιὰ τὸν διορισμὸ τῆς κ. Νταλάρα. Ἐπιτέλους, μιὰ γυναίκα καταφέρνει νὰ κερδίσει μόνη της καὶ χωρὶς ἄλλες ἐξαρτήσεις ἢ σχέσεις τὴν κορυφή, αὐτοδημιούργητη, σὲ πεῖσμα τοῦ σοβοῦντος φαλλοκρατισμοῦ. Τὰ δίκαια καὶ τίμια εὖγε στὴν αὐτόφωτη!

    • Vass avatar
      Vass @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/09/2010 08:13:18

      Εὖγε και στον ΓΑΠ πού τήν διάλεξε.

      • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
        ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ Vass 07/09/2010 15:40:01

        Τον Πανταγιά που αποπέμφθηκε, όταν ο κ.Νταλάρας του ζήτησε να μεσολαβήσει για να μην πληρωθεί πρόστιμο δρχ.102 εκατ. που του είχε επιβάλει το ΣΔΟΕ, το ρώτησε κανείς? Αρχαία Ιστορία θα μου πείτε... Προφανώς το πλήρωσε το πρόστιμο τελικά ο κ.Νταλάρας και έχει τακτοποιήσει όλα τα οικονομικά του για να υπουργοποιηθεί τελικά η σύζυγος. Ή ΟΧΙ????....

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Vass 07/09/2010 15:44:46

        Μεγάλε Τζιμάκο, λέω εγώ!

  28. Vass avatar
    Vass 07/09/2010 08:10:21

    Τεράστιος ΓΑΠ. Ανασχηματισμός εν κρανίω.
    Είναι αλήθεια ότι το υπουργείο υγείας θα ονομάζεται και διατροφής και άθλησης;

  29. Enzo avatar
    Enzo 07/09/2010 08:15:19

    ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΤΑ ΚΑΜΩΜΑΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ!

  30. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 07/09/2010 08:16:41

    Ελλειψη σχεδιου ποιος μιλαει για ελλειψη?
    Υπαρχει και ειναι αριστοτεχνικο

    -αφανισμος εθνους με ολα τα συνακολουθα
    -αφανισμος μεσαιας ταξης
    -κοσμοπλημμυρα εξαθλιομενων λαθρο για εκμηδενιση
    εργατικης ταξης

    εξισωση μεσαιας και εργατικης ταξης με τους λαθρο
    σε ολα τα επιπεδα πολιτιστικο/πνευματικο/οικονομικο

    αφου δεν ειχαμε την αρετη και τολμη ως εθνος και κοινωνια
    να δειξουμε αλληλεγγυη μεταξυ μας αυτοχθονων

    τωρα θα μαθουμε την αλληλεγγυη των Υπερποντιων Τυραννων
    και τοποτηρητων με υποδειγμα τους λαθρο

    οχι αναβασις οπως ευελπιστουσαν εκκολαπτομενα λαμογια
    στην Μεγαλη του Γεννους Σχολη Λαμογιων

    αλλα καταβασις στο Νεο Καρατσι, Νεα Ντακκα, Νεο Ισλαμαμπαντ
    Νεα Καμπουλ, Νεο Λαγος, Νεα Μπογκοτα

    Πρωην Ενδοξου Ελλαδος νυν ΜΕΣΟΓΕΙΟΑΦΡΙΚΑΝΟΑΣΙΑΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
    ΠΕΕ ΜΑΑΕ

    SIGNATURE OF PRESIDENT OF THE
    FORMER GLORIOUS HELLAS
    CURRENTLY MEDITERANEOAFRICOASIAN UNION
    MUCHO MAS MUCHO CARGADO

    DISHONORABLA EXCELLANDA DRAGOSOREPOUNI

  31. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 07/09/2010 08:24:37

    ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΔΑΚΡΥ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΥΜΦΟΡΑ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 07/09/2010 08:28:53

      Εξαίρετος φίλε μου ΑΔΥΝΑΜΕ ΚΑΚΕ!
      Μια σταλαγματικά ποίησης ήταν πάντα παρηγοριά σε όλες τις δύσκολες στιγμές του λαου μας.
      Οι ποιητές μας μας κράτησαν κάποτε.

  32. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 07/09/2010 08:24:59

    Κυβέρνηση με οργουελιανά χαρακτηριστικά: Υπουργείο Διατροφής! Στον επόμενο "δομικό" ανασχηματισμό: Υπουργείο Διασκέδασης, Ύπνου κτλ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Διοτίμα 07/09/2010 08:32:58

      Η προσθήκη Διατροφής δεν είναι αθώα.
      Θα επιχειρήσουν να επιβάλλουν τον Codex Αllimentarius, την απαγόρευση της ιδιωτικής αγροτικής καλλιέργειας και της ιδιωτικής κτηνοτροφίας.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ αλλενάκι 07/09/2010 08:42:15

        Yeap.Το codex είναι ήδη πρόγραμμα υποστηριζόμενο από τον ΠΟΥ.
        You know...τζαστ λαικ epidimia grippis...!!!

        Ξαναλέμε τα ίδια αλλά δεν πειράζει...έστω και ένας κάθε φορά να ανοίγει τα μάτια του καλό είναι.
        Διατροφή σημαίνει μαζική καλλιέργεια, μεταλλαγμένα, εμβολιασμοί, ενισχυμένα αντιβιοτικά στην κτηνοτροφία, έλεγχος του νερού και απαγόρευση προσωπικής καλλιέργειας.
        Όλα τα παραπάνω γίνονται παράλληλα και με πρόσχημα τις κλιματικές αλλαγές, την "αποφυγή" επιδημιών και την χρηματιστηριακά τεχνητή έλλειψη τροφής.
        Το κάπνισμα και η παχυσαρκία συνδέονται άμεσα σαν πολλαπλασιαστές της προπαγάνδας.

        Στην αμερική ήδη απαγορεύτηκε (σε κάποια πολιτεία) η συλλογή βρόχινου νερού και η αποθήκευσή του.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 07/09/2010 09:06:25

        Μη βάζουμε στην ίδια μοίρα τα μέτρα κατά του καπνίσματος με τα υπόλοιπα (με τα οποία, φυσικά, διαφωνώ).

        Ο παχύσαρκος ή ο καταναλωτής λιπαρών βλάπτει μόνο τον εαυτό του και κανέναν άλλον, ενώ ο καπνιστής σε κοινόχρηστους χώρους βλάπτει κι άλλους.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ αλλενάκι 07/09/2010 09:57:41

        Χαχαχαχαχα...ρε συ Αυριανιστή είσαι πολύ παλικάρι ρε φίλε!!!

        Κι εδώ δλδ πάλι το ποίημα με τα δικαιώματα των αντικαπνιστών;;;Εδώ λέμε για συστήματα μαζικού ελέγχου ανθρώπων και πόρων και εσένα σε τρώει το δικαίωμα του αντικαπνιστή;;;

        'Άντε χαλάλι...συμφωνούμε σε άλλα πράγματα.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ αλλενάκι 07/09/2010 11:38:11

        @Αυριανιστής

        Έκανα μια βόλτα στο «ημιεπίσημο» ιστολόγιο της Δ.Α., την «Αρ. Στρουθ.», και είδα τις εύστοχες και ευπρεπείς παρεμβάσεις σου. Πρόσεξα επίσης τη χυδαιότητα με την οποία σου απάντησαν. Έχουν γεννήσει τέρατα οι «ροζ» θεωρητικοί του δωσιλογισμού…

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ αλλενάκι 07/09/2010 12:03:51

        τσιλιβίθρα καλά το λες, έστω και ένας ακόμη κάθε φορά καλό είναι ... να εγώ τώρα, που δεν είχα πάρει πρέφα ότι θα βγούνε στην παρανομία ο μαϊντανός και η ρίγανη που έχω στο μπαλκόνι, λέω να φωνάξω τον αρμόδιο υπουργό να φυτέψω εκείνον αντ'αυτών.

      • Minnie avatar
        Minnie @ αλλενάκι 07/09/2010 12:18:33

        Θα συναντιομαστε στις ερημιες για να ανταλλαξουμε κολοκυθακια με κολιαντρο.
        Θα το λεμε αντισταση.

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 07/09/2010 15:53:34

        Tsilivithra

        Στο Κολοράντο απαγορεύθηκε η αποθήκευση βρόχινου νερού, γιατί θίγονται τα συμφέροντα των ιδιωτών που εκμεταλλεύονται τις πηγές πόσιμου νερού!!!

        American Dream!!

        Εμείς πότε θα γίνουμε Δύση επιτέλους;
        Πότε θα πουλήσουμε το Μόρνο και τη ΔΕΗ για να εκσυγχρονιστεί η Ψωροκώσταινα;
        Κι αυτά τα νησακια, τα ξερά και άνυδρα με 10 κατοικους το καθένα τι τα χρειάζομαστε; Για μπελάδες με τους γείτονες;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ αλλενάκι 07/09/2010 16:49:29

        Μisha

        Το δημοσίευμα που είχα στο μυαλό μου ανέφερε για κάτι μλκς που προσπαθούσαν να πείσουν τον κόσμο ότι η αποθήκευση βρόχινου νερού στερεί τη γη από ικανή υδροφορία...κοντολογίς ότι κάνουν κακό στη γη που μαζεύουν νερό.
        Μλκς καμαρωτές.

        Φυσικά το σχέδιο αποσκοπεί σε ολοένα και περισσότερη ιδιώτευση και κεντρική διαχείριση πόρων από μεγάλες εταιρίες όπως λες κι εσύ.Απλά πρέπει πρώτα να πειστεί ο κόσμος ότι -και καλά- είναι για το καλό του.
        Για το καλό του τα αναγκαστικά εμβόλια, οι φόροι για τους ρύπους, η στέρηση προσωπικής ελευθερίας για περισσότερη "αφάλεια" κοκ.

        Εδώ θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε και σε πιο σχετικές αναρτήσεις.

    • Misha avatar
      Misha @ Διοτίμα 07/09/2010 08:42:19

      Allenaki

      Η ΝΔ δεν είναι αθωα στο θέμα αυτό.
      Προωθούν ΑΜΚΑ, e-ID,αποδειξεις μέσω ατομικού barcode,απαγόρευση καπνίσματος και έρχεται ο κώδικας διατροφής που λες...
      Η δικτατορία της παγκόσμιας-ηλεκτρονικής διακυβέρνησης είναι ante portas.Kαι προωθείται με κεντρικό σχεδιασμό και από την ΕΕ αλλά και από τα δύο κομματα εξουσίας.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 07/09/2010 08:46:02

        Προσθέτω και την απαγόρευση των μετρητών που είναι προ των πυλών στα πλαίσια δήθεν του ελέγχου του μαύρου χρήματος.
        Στην Αγγλία το ID Card το κατέρριψαν και δεν το δέχθηκαν.
        Εδώ δεν ξέρουν καν τι είναι.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 07/09/2010 09:00:30

        Mα ήδη χορηγήθηκε πιλοτικά σε τσιγγάνους!Και εχει ανακοινωθεί ήδη για το 2011 για όλους μας.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 07/09/2010 09:10:26

        Ποιο σατανικό μυαλό επέβαλλε το ηλεκτρονικό μάντρωμα στον πιο νομαδικό λαό του κόσμου!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 07/09/2010 10:17:39

        Ορίστε και ένα πρόσφατο παράδειγμα του τι μπορεί να συμβεί όταν οι άνθρωποι αντιδρούν στις «παράνομες» κυβερνητικές πολιτικές.

        βίντεο

        h**p://revolutionarypolitics.tv/video/viewVideo.php?video_id=12305&title=first-signs-of-civil-war-begin-in-the-us--sheriff-tony-demeo-threatens-force-against-federal-agents

        «It began with one Sheriff speaking with other Sheriffs about their oaths to uphold the constitution. A new movement is growing in this country in support of limited government, constitutional principles, states rights and a stronger role for sheriffs to play against federal abuse of power. In this 3-part video interview with Tony DeMeo, Sheriff of Nye County, Nevada, he explains that he is a Constitutional Sheriff and that authority for public office holders is derived from the people

        In his own words Sheriff Tony DeMeo describes an incident where federal agents of the BLM threaten him with arrest while the Sheriff issues his own threats of an armed response if illegal seizures of private property in his county continue. Imagine if BLM authorities went ahead with their "normal" operations of seizing cattle found on public property in direct opposition to Sheriff Tony DeMeo warnings? We would witness a standoff with dire consequences.»


        BLM (Bureau of Land Management)
        From Wikipedia:

        “The BLM's stated mission is to sustain the health, diversity and productivity of the public lands for the use and enjoyment of present and future generations.”

        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Bureau_of_Land_Management

        …………………………………………………….


        Κοντολογίς είναι ένα περιστατικό όπου ο σερίφης αντιστέκεται στις «παράνομες» τακτικές ενός κυβερνητικού επιτελείου που θεωρεί ότι καταπατούν τα συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών.

        Κτάλαβες φίλε Αυριανιστή πως πάει το πράγμα;;
        Εδώ η αστυνομία είναι δασκαλεμένη από το κράτος να προσάγει πολίτες που αρνούνται να πληρώσουν τα διόδια παίρνοντας το μέρος της ιδιωτικής εταιρίας!!!!

        Κι εσύ δεν βλέπεις το δάσος και ζητάς από το κράτος να επέμβει και στις πιο μικρές καθημερινές συνήθειες του πολίτη όπως το κάπνισμα.

        Και που είσαι ακόμα…


        Γραφείο Διαχείρισης Γης...πως δεν το σκέφτηκαν τα δικά μας τσακάλια ακόμα;;;
        Να μια καλή ευκαιρία τώρα που θα θέλουν να "σκοτώσουν" γη για να ξεπληρώσουν τους τοκογλύφους.
        Και με ιδιωτική αστυνομία/φύλαξη κιόλας...χαχαχαχα...δλδ ευκαιρία για κομματικές προσλήψεις...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!!!

        Ε ρε γέλια στο ελλαδιστάν...

  33. denkserotipota avatar
    denkserotipota 07/09/2010 08:26:34

    Πότε παίρνουν σύνταξη?
    Πόσο χρόνο πρέπει να κάτσει κάποιος στην καρέκλα?
    Αυτό είναι το ερώτημα.

    Πάντως ΠΟΛΥ ολιγομελές και κυρίως ΠΟΛΥ ευέλικτο σχήμα. Οι καρέκλες φτάνουν? Τα γραφεία?

  34. mys avatar
    mys 07/09/2010 08:30:24

    Φιλαράκια το σύνθημα είναι ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ
    Αυτός είπε λεφτά υπάρχουν και όχι ΔΝΤ και μετά έκανε κολοτούμπα γιατί δεν ήξερε ,δεν ρώτησε ,δεν του είπανε κλπ παπαριές λες και αυτός ήταν εκτός Ελλάδος.
    Ο ίδιος 'έλεγε ότι θα κυβερνήσει με ολιγομελές και ευέλικτο σχήμα και τώρα μετά 9 μήνες κάνει ΞΑΝΆ το αγαπημένο του κόλπο της κολοτούμπας και κάνει υπουργικό σχήμα πολυμελές δυσκίνητο και παλαιοκομματικό.
    Μες τα μεσάνυχτα δεν κατάλαβε ότι ο/η υπουργός που τον αλλάζει σε 9 μήνες γιατί απέτυχε δεν μπορεί να πάει σε άλλο υπουργείο μπας και εκεί πετύχει γιατί την ίδια ώρα εμείς ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ οι μισθωτοί κάθε μέρα γινόμαστε φτωχότεροι και βλέπουμε όλα αυτή την γελοιότητα που παίζεται στις πλάτες μας και στο μέλλον των παιδιών μας και ΠΟΝΑΜΕ.

    ΑΡΑ ΤΙ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ ? ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ

  35. lamοgios avatar
    lamοgios 07/09/2010 08:37:06

    Επειδή καμμιά φορά κοιτάμε ΜΟΝΟ εκεί που μας δείχνουν, εγώ έχω μια απορία.
    Γιατί δεν υπουργοποιήθηκε η Βάσω Παπανδρέου;
    Ποιούς σκελετούς κρύβουν τα ντουλάπια των Γιώργων και του Προβόπουλου;

    http://lamogios.blogspot.com/2010/09/bloggers.html

  36. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 07/09/2010 08:39:26

    Αλί αλί και τρισαλί.
    Το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ, αυτή η σύγχρονη μάστιγα της Ελλάδας, είναι πάλι εδώ, σε πλήρη σύνθεση.

  37. george avatar
    george 07/09/2010 09:23:32

    Κυβέρνηση για τα μαύρα δράγκαλα.... Κλαυσίγελος από όλες τις πλευρές. Υπουργεία καινούργια με νέες ονομασίες. Μεταφορά αρμοδιοτήτων, πολυπληθές κυβερνητικό σχήμα.... Για να αποδώσουν τέτοιου μεγέθους ενέργειες χρειάζεται τουλάχιστον ένα εξάμηνο (υπό κανονικές συνθήκες). Τώρα υπό συνθήκες κρίσης πόσο παραπάνω?

    Από τις πλέον κτυπητές αδυναμίες είναι η συγκέντρωση πολλών συντονιστών (τρεις) και άρα αναφύεται το πρόβλημα του συντονισμού των συντονιστών,
    από τους οποίους ο Ραγκούσης δεν είναι μόνο συντονιστής αλλά κατέχει και συγκεκριμένο χαρτοφυλάκιο (υπουργείο εσωτερικών), με αρκετή δουλειά. Πρέπει να έχει υπερφυσικές ικανότητες για να μπορεί να βρίσκεται σε τρία!!!!! γραφεία συγχρόνως (Μαξίμου, Βασίλης Σοφίας, Κλαυθμώνος).

    Το υπουργείο υγείας τι σχέση έχει με τον αθλητισμό και την διατροφή? Μάλλον επειδή στο μυαλό του ΓΑΠ η καλή υγεία προέρχεται από την καθημερινή άθληση και την σωστή διατροφή. Νομίζω ότι είναι όχι απλά άστοχη κίνηση αλλά προκαλεί γέλιο.

    Τέλος στα οικονομικά υπουργεία, επίσης προσπαθεί να κόψει το καρπούζι στα δύο (ή μάλλον στα τρία) αλλά πως θα του βγει? Γιατί ναι μεν δίνει το χαρτοφυλάκιο του υπουργείου περιφερειακής ανάπτυξης στον χρυσοχοϊδη (για να καπελώσει τους περιφερειάρχες - υπουργούς), αλλά δίνει και στην Κατσέλη διευρυμένο υπουργείο εργασίας!!!!!!! Με θέματα κοινωνικής καινοτομίας, μεταναστευτικής πολιτικής και νέας γενιάς. Α!!! και υφυπουργό την Άννα Ραγκού... εεεε Νταλάρα.

    • george avatar
      george @ george 07/09/2010 09:46:46

      Και για να προσθέσω στο υπουργείο υγείας. Δεν φτάνει που του βάζει επιπλέον αρμοδιότητες, το μετονομάζει κιόλας. Άκου υπουργείο υγείας, άθλησης και διατροφής!!!!

  38. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/09/2010 10:07:02

    Από πότε ο ταβερνιάρης της Πάρου γίνεται υπερυπουργός και εκπονεί πολιτικές για τη μετανάστευση και τη δημόσια διοίκηση, που και σημαντικό χρόνο διαβούλευσης απαιτούν και πνευματικό επίπεδο και επαρκείς γνώσεις; Από πότε η εξαδέλφη γίνεται βουλευτής αφενός μεν και στη συνέχεια Υφυπουργός Εργασίας με αρμοδιότητα τη μεταναστευτική πολιτική; Με ποια κριτήρια και ποιες γνώσεις;
    Υ.Γ. Κύριε Σαραγκούση, όταν ήσαστε φοιτητής στη Θεσσαλονίκη, πόσες ώρες ξοδεύατε ημερησίως στο αμφιθέατρο;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/09/2010 10:08:27

      Ο χαμπουργκεροπώλης της Πάρου εννοείς, όχι ταβερνιάρης...

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ Αυριανιστής 07/09/2010 11:05:52

        Εκανε διάφορες επαφές εκτός Πάρου ήδη από τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας, πλησίαζε ανθρώπους, φορές μέσω γυναικών. Δεν ήταν ένας απλός χαμπουργκεράς, ούτε η Πάρος είναι τυχαίο μέρος, ούτε βεβαίως η Αντίπαρος.

      • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
        Πλούταρχος Λευκαδίτης @ Αυριανιστής 07/09/2010 13:22:12

        Αγαπητέ φίλε/φίλη του http://neotera.wordpress.com,

        καταρχάς επέτρεψέ μου να σε συγχαρώ για το ιστολόγιό σου, που το παρακολουθώ καθημερινά και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Εγώ επιμένω: όσο και να υποστηρίζεις ότι δεν ήταν ένας απλός burger king of Paros, η φριτέζα, η ποδιά και το σανδάλι απέχουν έτη φωτός από την εκπόνηση μεταναστευτικής πολιτικής και τη δημιουργία μιας υγιούς δημόσιας διοίκησης... Άνθρωποι με balls ανά τον κόσμο δεν κατάφεραν να τα φέρουν εις πέρας με πολύ δυσκολότερες καταστάσεις, πώς ο συγκεκριμένος θα τα βγάλει πέρα και με τη δημόσια διοίκηση και με το συντονισμό των ασυντόνιστων;
        Υ.Γ. Κύριε Σαραγκούση, όταν ήσαστε φοιτητής στη Θεσσαλονίκη, πόσες ώρες ξοδεύατε ημερησίως στο αμφιθέατρο;

  39. armageddon avatar
    armageddon 07/09/2010 10:27:28

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΤΟΤΗΤΑ.ΝΕΟ ΣΧΗΜΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ 49 ΜΕΛΗ,ΕΝΑΝΤΙ 38 ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ...

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ armageddon 07/09/2010 15:22:58

      Αν όμως προσθέσεις και τους πραγματικούς υπουργούς στους 49 μουσαντένιους, πόσους μας κάνουν;

  40. Theo avatar
    Theo 07/09/2010 11:11:47

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΣΕΣ ΠΕΡΙΟΔΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΑΠ ΟΥΤΕ ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ MEDRANO ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΩΝ SPREAD(ΑΝΩ ΤΩΝ 1000 ΜΟΝΑΔΩΝ) ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ. Ο ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ(ΑΥΤΟΣ Ο ΠΛΑΔΑΡΟΣ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ) ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ. Η ΦΡΑΣΗ "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ" ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΕΝΗ.

    ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ 8 ΔΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 10ΕΤΗ ΟΜΟΛΟΓΑ. ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΙΣΛΑΝΔΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ. ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ. ΔΗΛ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΝΤΙΣΥΓΜΑΤΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.

  41. Εμμανουήλ avatar
    Εμμανουήλ 07/09/2010 11:33:40

    http://www.youtube.com/watch?v=jRWSzuzW0Qk&feature=player_embedded

    Αυτό το έχετε δεί;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Εμμανουήλ 07/09/2010 12:27:54

      δρόμος says:
      "07/09/2010 at 09:46 Σε πρόλαβαν άλλοι: περίπου την ώρα που έγραφες αυτό το σχόλιο, έσκασαν στην πλατεία Εξαρχείων από το πουθενά μερικές διμοιρίες ΜΑΤ… ο κόσμος στα καφενεία, που παρακολουθούσε το σήριαλ του πολυαναμενόμενου σχηματισμού, άρχισε να ψάχνεται, καθώς ίχνος ταραχής δεν φαινόταν πουθενά, και μετά βάλαν όλοι τα γέλια!!!"


      Μάλλον έτσι είναι ...
      φοβούνται μην ξαναδούνε πορτοκαλλί επανάσταση, τα παιδιά
      (αυτή τη φορά σε βάρος τους)

      ...όλα εδώ πληρώνονται, σαν που έλεγε η γιαγιά μου...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Εμμανουήλ 07/09/2010 12:54:38

      Προσωπικά είμαι πολύ, πάρα πολύ επιφυλακτικός με κάτι τέτοια. Πολλές φορές κάτι τέτοιες πληροφορίες "βρωμάνε" και προβοκάτσια. Δεν ξέρω βέβαια για τη συγκεκριμένη, αλλά νομίζει κανείς μας ότι επικρατεί τέτοιο κλίμα; Ναι μεν ο κόσμος βράζει, αλλά όχι και να "αναμένεται" αυτό που λέει το βίντεο. Προσωπικά, τουλάχιστον, δεν εισπράττω κάτι τέτοιο.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Επώνυμος 07/09/2010 13:05:37

        εγώ όμως ήμουν εκεί, και η σκηνή που περιγράφω είναι χθεσινοβραδυνό ΓΕΓΟΝΟΣ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 07/09/2010 13:18:17

        Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Αν σε κατάλαβα καλά, κι αν όντως "ψάχνονται" με τον τρόπο που λες, τότε μιλούμε όντως για απόπειρα προβοκάτσιας...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Επώνυμος 07/09/2010 13:20:37

        δεν υπάρχει κλίμα εξέγερσης, αλλά οι "κρατούντες" είναι χ@σμένοι, και δεν είναι η πρώτη φορά - το έχουμε ξαναδεί το έργο, στο παρελθόν.

        Αν δεν συμφωνείς, εξήγησέ μου την παρουσία των ΜΑΤ σε μια πλατεία απ' όπου έχουν εξαφανισθεί εδώ και μήνες, μετά την ειρηνική κατάληψή της από τους αυτοονομαζόμενους "κατοίκους" και λοιπούς εξωραϊστικούς παράγοντες, σε αγαστή σύμπνοια με τους μαγαζάτορες.

  42. Stathis avatar
    Stathis 07/09/2010 11:34:01

    «Το Εξπρές του μεσονυκτίου»!
    http://emprosdrama.blogspot.com/2010/09/blog-post_6144.html

  43. manos avatar
    manos 07/09/2010 11:52:13

    ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ

    ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ Η ΥΓΕΙΑ, ΘΑ ΒΑΖΑΝΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΜΟΣΙΑΛΟ

    ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ, ΘΑ ΕΒΑΖΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΑΡΙΤΗ

    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΤΟΥΣ

  44. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/09/2010 12:15:02

    ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΠΟΧΗ ΠΛΑΝΑΤΑΙ ΜΕΓΙΣΤΗΝ ΠΛΑΝΗ.
    Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕ 11 ΜΗΝΕΣ,Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΓΡΑΦΕΙΑΔΩΝ,ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ 4ΕΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ.
    Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΔΟΜΩΝ ΚΑΙ Η ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΑΘΟ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ.
    Ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΑΛΑΙΟΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ.
    Η ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΒΗΣΑΝ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΞΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ.
    ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΝΑΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ.
    ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΛΕΟΝ ΞΕΝΟ ΣΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

  45. Jim Panousis avatar
    Jim Panousis 07/09/2010 12:22:47

    Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου

    Μεθοδικός, σταθερός, πραγματιστής και ήρεμος χωρίς επικοινωνιακούς θεατρινισμούς, με πρόγραμμα και σταθερά βήματα θα βγάζει την πατρίδα μας από την καταισχύνει που την οδήγησαν οι λωποδύτες της δεξιάς.
    Ο Γιώργος τόλμησε με την δεύτερη διοικητική μεταρρύθμιση που θεωρείται από όλους ως η μεγαλύτερη της δεκαετίας, την πραγματική επανίδρυση του κράτους που τόσο κακόπαθε στα χέρια της δεξιάς, συνεπικουρούμενη κι από τους κομμουνιστές.
    Τι κι αν πολεμήθηκε από τους σκοταδιστές και τους κάθε είδους καιροσκόπους της δεξιάς.
    Τι κι αν λυσσαλέα την πολέμησε η παλαιοντολογία του Περισσού, η μεταρρύθμιση έγινε νόμος του κράτους και από τις επόμενες δημοτικές και περιφερειακές εκλογές θα αλλάξει την μορφή της Ελλάδας.
    Το πρωτοκύτταρο της δημοκρατίας μας μεγαλώνει και ισχυροποιείται και δημιουργεί φθόνο για την δεξιά και απέραντο μίσος και οργή για τους κομουνιστές, που μένουν πάλι πίσω, απομεινάρια παρωχημένων εποχών, αλήθεια δεν τους είπε κανείς πως οι αγρότες δεν θερίζουν πλέον με τα δρεπάνια αλλά με τις αλωνιζοθεριστικές μηχανές και σπέρνουν με τρακτέρ 4χ4;
    Οι περικοπές που έγιναν και γίνονται στο δημόσιο τομέα, καλώς έγιναν και γίνονται και αδικαιολόγητα καθυστέρησαν.

    Ο τομέας αυτός θα πρέπει να συρρικνωθεί, με εξαίρεση την παιδεία και την υγεία, στον απολύτως απαραίτητο, κι όχι να πληρώνουμε αργόμισθους και αργόσχολους, οκνηρούς και ράθυμους.
    Να ακολουθεί δε μισθολογικά τον ιδιωτικό τομέα που παράγει και ταΐζει τους αργόσχολους και αργόμισθους γενίτσαρους με την μηδενική παροχή υπηρεσιών ή όπου υπάρχει να είναι η χειρότερη σε όλη την Ευρώπη.

    Στις ΔΕΚΟ, όπως μου έλεγε φίλος υπάλληλος, δεν έχουμε μισθούς αλλά πακέτα , έτσι αποκαλούσανε τις μηνιαίες απολαβές τους, ο δε ιδιωτικός υπάλληλος με τρεις και εξήντα που λένε.
    Κύριε πρωθυπουργέ τσακίστε τις συντεχνίες εκβιασμού, κι αν θελήσουν να έχουν αίμα, να το έχουν, θα είναι το δικό τους.
    Η δεξιά μαζί με τους συνεταίρους της του Περισσού, θα πολεμήσουν τις μεταρρυθμίσεις, η μεν πρώτη διότι αντιλαμβάνεται την θετική απήχηση που θα έχουν στο λαό, οπότε το δικό της όνειρο επανόδου απομακρύνεται για μερικές τετραετίες, οι δε κομμουνιστές, επειδή γνωρίζουν πως κάθε κίνηση που αποβλέπει στην οργανωτική επάρκεια και πρόοδο της χώρας, οδηγεί στην δική τους εξαφάνιση.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Jim Panousis 07/09/2010 12:27:47

      Ave Cesar!!! Οι μελλοθανατοι σε χαιρετουν.!!!!!!

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ Jim Panousis 07/09/2010 13:02:37

      Η Αννα η Νταλάρα είναι ? Σαν και τη Γκερέκου... Οι ωραίες κυρίες δε λυπούνται τον άντρα τους.

  46. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/09/2010 12:25:59

    Διαβαστε την θεση του Παπαχελα. Στο σημερινο αρθρο του με πολυ τεχνη εξακαλουθει να καλλιεργει ενα καθεστως φοβου και αβεβαιοτητας για το μελλον. Ζητα δε απο την ΝΔ συναίνεση για την οικονομία. Με ενα σμπαρο πολλα τρυγονια. Μην μιλατε γιατι χανομαστε..οποιος διαμαρτυρεται ειναι εχθρος του τοπου, χρεοκωπια προ των πυλων, και οτι αλλο μπορει να σκεθφει ο νους των ανθρωπων του μνημονιου. Θα περιμενα ομως να ρωτηση ευθεως τον πρωθυπουργευοντα γιατι τα προηγουμενα χρονια κτυπιοταν σαν το χταποδι εναντιον της ΝΔ γιατι δεν συναινεσε σε τιποτα, και τι τελος παντνων συβμαινει με τον Μαντελη , τον Τσουκατο, και τους λοιπους συγγενεις. Για τον Αγγελου δεν ρωτω γιατι αυτος ως συνεργατης της Δεξιας ειναι εξ ορισμου ενοχος και πρεπει να κρεμαστει.
    Και κατι αλλο Λεφτα για υπουργους 48 τον αριθμο ΥΠΑΡΧΟΥΝ, για τους κοινους θνητους τι υπαρχει;
    Το πετρελαιο θερμανσης τραβαει την ανηφορα για την μισθοδοσια του Υπουργικου συμβουλιου;
    Παντως στην τριτη σελιδα της Καθημερινης διατυπωνονται καποια ερωτηματα για το πληθος των υφυπουργων και τις αρμοδιοτητες τους.
    Ο κ Ροβλιας επανηλθε για να καταπολεμησει το ρουσφετι βεβαιως βεβαιως!!!

    h**p://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_07/09/2010_1292526

    Ανάγκη συναίνεσης για την οικονομία
    Tου Αλεξη Παπαχελα

    Τώρα που περάσαμε τον κάβο του ανασχηματισμού, καλό είναι να σκεφτούμε τι χρειάζεται η χώρα για να ξεπεράσει τον επόμενο μεγάλο κάβο: το ενδεχόμενο να μην πάρει την κρίσιμη τρίτη δόση του πακέτου διάσωσης και να ξαναβρεθεί στο παρά πέντε της χρεοκοπίας. Πολλοί και σοβαροί άνθρωποι θεωρούν ότι ξεπεράσαμε για τα καλά αυτόν τον κίνδυνο και πως πλέον είμαστε εμείς, ως χώρα, που κρατάμε σε ομηρία την Ε.Ε. και το ΔΝΤ και όχι το αντίστροφο. Θα τους συνιστούσα να αρχίσουν να διαβάζουν πολύ προσεκτικά το νέο μπαράζ φθινοπωρινών μελετών και δημοσιευμάτων που επαναφέρουν με σφοδρότητα το σενάριο της αναδιάρθρωσης του χρέους ή της χρεoκοπίας.

    Εν πάση περιπτώσει, αυτό που χρειάζεται περισσότερο απ’ όλα είναι μεγαλύτερη υπευθυνότητα από τον πρωθυπουργό και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Ο κ. Παπανδρέου διόρθωσε τα όποια προβλήματα συντονισμού θεωρούσε ότι είχε η κυβέρνησή του και τώρα πρέπει να λύσει μια δύσκολη εξίσωση: να ξαναβάλει μπρος την οικονομία, να πείσει τις αγορές ότι όντως βάζει μαχαίρι στην κρατική σπατάλη και να υλοποιήσει γρήγορα μεγάλες διαρθρωτικές αλλαγές. Ο πρωθυπουργός έχασε πολύτιμο χρόνο και πολιτικό κεφάλαιο το πρώτο εξάμηνο της θητείας του και τις τελευταίες εβδομάδες η κυβέρνηση μοιάζει να ασχολείται με τη χαλάρωσή της αρχικώς και κατόπιν με τον ανασχηματισμό. Αυτό το έργο τέλειωσε τώρα και όλα δείχνουν ότι η κυβέρνηση θα χρειασθεί να πάρει αποφάσεις που τώρα μοιάζουν, ακόμη, απίθανες: από το μερικό κλείσιμο του ΟΣΕ έως την απόλυση υπαλλήλων του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

    Ο κ. Παπανδρέου έκανε το λάθος, ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης αλλά και τώρα, να μην επιχειρήσει ποτέ να βρει ένα ελάχιστο κοινό τόπο με τους αντιπάλους του. Το ίδιο λάθος κάνει τώρα ο κ. Σαμαράς, ο οποίος κινδυνεύει να εγκλωβιστεί σε μια επικίνδυνη αντιμνημονιακή ατραπό. Είναι ένα θέμα να κάνεις κριτική στους υπερβολικούς φόρους, είναι όμως διαφορετικό ζήτημα να κάνεις τη μάχη κατά του μνημονίου σημαία. Η Ελλάδα χρειάζεται επιτέλους να γίνει λίγο πιο ευρωπαϊκή, να ακολουθήσει την Πορτογαλία ή την Ιρλανδία, όπου αντίπαλοι πολιτικοί ηγέτες ζυγίζουν τα αδιέξοδα της χώρας και συναινούν σε γενναίες αλλαγές και μεταρρυθμίσεις. Οι πολιτικοί μας ηγέτες αγνοούν το φάσμα της χρεοκοπίας και συνεχίζουν να παίζουν πολιτικό φουτμπόλ σαν να μην τρέχει τίποτα. Ο κ. Παπανδρέου οφείλει λοιπόν να σταματήσει τη διχαστική του ρητορεία και να επιδιώξει έστω και τώρα τη συναίνεση. Και ο κ. Σαμαράς οφείλει να εξηγήσει στους ψηφοφόρους τι θα έκοβε και από πού για να λύσει το οξύ δημοσιονομικό πρόβλημα. Τίποτα δεν θα βοηθήσει αυτή τη χώρα να σταθεί στα πόδια της περισσότερο από το να υπάρξει μεγαλύτερη, υπεύθυνη και έμπρακτη συναίνεση των δύο μεγάλων κομμάτων γύρω από ένα πυρήνα δομικών αλλαγών σε όλους τους κρίσιμους τομείς. Γιατί στο κάτω κάτω είναι όλο και λιγότεροι οι φανατισμένοι που νοιάζονται για το αν θα κερδίσουν τα κόμματά τους στις επόμενες εκλογές και πολύ περισσότεροι εκείνοι που αγωνιούν για το μέλλον της χώρας και των παιδιών τους…

  47. pavlina avatar
    pavlina 07/09/2010 13:19:52

    Είναι προφανές πλέον ότι ο Παπανδρέου αναζητά συνενόχους στο "όλον ΠΑΣΟΚ". Δεν αφήνει απέξω κανένα: παλαιοπαπανδρεικούς, νεοπαπανδρεικούς, συμητικικούς κ.λ.π. Όλοι μέσα για να γινουν συνυπεύθυνοι στη λήψη των νέων μέτρων, που σύντομα θα έρθουν για να τσακίσουν ότι έχουν αφήσει μέχρι στιγμής όρθιο.
    Να δούμε μετά ποιος θα μιλήσει...
    Επίσης, ειναι προφανές ότι ο Παπανδρέου δε θα ασχολείται απο δω και πέρα με τα προβλήματα, έχει άλλες υποχρεώσεις... μέσα στον επόμενο μήνα: ΔΕΘ, Όσλο, Νέα Υόρκη και άλλα!
    Θα αφήσει πίσω του όμως τον υπερφιλόδοξο Ραγκούση, τον ψωνισμένο Χρυσοχοϊδη, τον επίσης φιλόδοξο Λοβέρδο, τον παμπόνηρο Παπακωνσταντίνου και τον γνωστό "κωλοτούμπα" Πάγκαλο να το παίζουν "πρωθυπουργίσκοι" και να σπρώχνουν όλοι μαζί τη χώρα στο γκρεμό...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ pavlina 07/09/2010 13:27:06

      μπράβο, είπες τη μαγική λέξη: "συνυπεύθυνοι" - αφού ο Σαμαράς αρνήθηκε να επωμισθεί τον ρόλο, αναγκάζεται ο ΓΚΑΠ, με κρύα καρδιά, να καταφύγει στην ύστατη ελπίδα: το όλον ΠΑΣΟΚ, αυτό που με βδελυγμία ονειρεύεται να εξαφανίσει από προσώπου γης.

  48. tiramola avatar
    tiramola 07/09/2010 13:35:07

    Πάντως βγήκε και ένα θετικό χθες βράδυ.
    Η αποκάλυψη του πόσο νούμερα είναι όσοι παριστάνουν τους δημοσιογράφους με ένα ακουστικό στο αυτί στη μάχη της ενημέρωσης-τηλεθέασης.
    Το πόσες ανακρίβιες-"πληροφορίες" ακούσαμε κατά την διάρκεια των ζωντανών συνδέσεων με την μορφή "έκτακτο γεγονός" δεν περιγράφεται...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 07/09/2010 13:44:25

      Ο Πρετ διόρθωνε τον Χασαπ, ο Καψ και τους δύο, για να αποδειχθεί αργότερα ότι όλοι έλεγαν μπαρούφες.
      Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, αφού έτσι και αλλιώς ο ανασχηματισμός θα ανακοινωνόταν κάποια ώρα, τι τις ήθελαν τις ζωντανές συνδέσεις?
      Άφήστε να δούμε την Πάττυ και τα μαθαίνουμε το πρωί...

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ tiramola 07/09/2010 14:00:18

        Ετσι ειναι τα πραγματα αν ετσι νομιζεις!!!!!

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ tiramola 07/09/2010 13:56:34

      Πάντως η κίνηση κλειδί ήταν η Φώφη στο παιδείας. Μιλάμε ζωγράφισε ο Γιώργος. Θα ψηφίζω πλέον και τα παιδιά του μέχρι τα βαθιά γεράματα...

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Paranoia 07/09/2010 14:05:44

        Ολοι οι εκπαιδευτικοι ετρεξαν πρωι-πρωι στις εκκλησιες και αναψαν κερι για την σωτηρια τους με τον ερχομο της Φωφης(!!!!) στο υπουργειο. Εσωσε το ΕΣΥ θα σωσει και την Παιδεια

      • Misha avatar
        Misha @ Paranoia 07/09/2010 14:08:39

        Παιδιά μεγάλων ανδρών (Αντρέα, Γεννηματά) που γίνονται φαιδρές καρικατούρες σε πολιτικά ριάλιτυ.

        Άκου Φώφη...Τα φοφίκο και τα φουντούνια διαφεντέυουν τον τόπο...

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 07/09/2010 14:48:10

      http://www.youtube.com/watch?v=DOtY8Jl4ypo&feature=player_embedded

  49. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 07/09/2010 13:44:17

    ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!
    ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΙΚ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ (ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ) ΜΕΡΟΣ Α΄
    Του Herrk- από την εφ. «Ρήξη», Φύλλο 66 (στο ιστολόγιο του «Άρδην»)
    …Σε έκθεση του ΟΟΣΑ που διατίθεται ελεύθερα στο Διαδίκτυο, διαβάζουμε συστάσεις προς κυβερνήσεις που θέλουν να διαλύσουν το κοινωνικό κράτος χωρίς να εμποδιστούν από επικίνδυνες λαϊκές αντιδράσεις.
    Ο αναγνώστης ίσως εκπλαγεί, όπως και εμείς, από το πόσο πιστά η ελληνική κυβέρνηση εφαρμόζει τις συστάσεις αυτές. Παραθέτουμε τα κυριότερα σημεία:
    Το κύριο μέλημα μίας κυβέρνησης (είτε αντιπροσωπευτικού-δημοκρατικού είτε αυταρχικού τύπου) που θέλει να πλήξει οικονομικά τις κατώτερες και μεσαίες τάξεις είναι να επιλέξει τα μέτρα εκείνα που πλήττουν περισσότερο, με το μικρότερο δυνατό πολιτικό κόστος: οι ταραχές πρέπει να αποφεύγονται, «διότι η καταστολή τους κοστίζει (μεγαλύτερη εξάρτηση της κυβέρνησης από τον στρατό, κακή εικόνα στο εξωτερικό)». Επιπλέον, «τα αυταρχικά καθεστώτα είναι πιο εύθραυστα», άρα μπορούν να ανατραπούν ευκολότερα και συνεπώς τα μέτρα του ΔΝΤ κινδυνεύουν να μην εφαρμοστούν. Βέβαια, καλού κακού, συνιστάται να εξαιρούνται οι δυνάμεις καταστολής από τις περικοπές στον δημόσιο τομέα. …Όσον αφορά την προπαγάνδα: «Μια κυβέρνηση έχει μία περίοδο χάριτος 4-6 μηνών κατά την οποία η κοινή γνώμη την υποστηρίζει και κατά την οποία μπορεί να ρίξει την ευθύνη για τα μέτρα που θα λάβει στους προκατόχους της. Μετά την περίοδο αυτή, η κυβέρνηση θεωρείται ως ο κύριος υπεύθυνος της κατάστασης. Πρέπει λοιπόν εξαρχής να υπογραμμίσει −υπερβάλλοντας αν χρειαστεί− τις ευθύνες των προκατόχων της και τον ρόλο δυσμενών εξωτερικών παραγόντων. Στη συνέχεια, αφού εφαρμόσει το πρόγραμμα σταθεροποίησης, ο λόγος της μπορεί να είναι πιο αισιόδοξος».
    Σημειωτέον ότι, «εάν μία κυβέρνηση αναλάβει δεσμεύσεις έναντι του ΔΝΤ, κάτι τέτοιο μπορεί να λειτουργήσει υπέρ της, εφόσον τότε θα δύναται να απαντήσει στην αντιπολίτευση ότι η συμφωνία με το ΔΝΤ τη δεσμεύει και δεν γίνεται αλλιώς» (ελληνιστί: μονόδρομος).
    Συνιστάται επίσης «να συμμετέχουν πολλοί ειδικευμένοι οικονομολόγοι στις δημόσιες συζητήσεις για την οικονομική πολιτική ώστε να διαμορφώνεται ευνοϊκό κλίμα».
    Κάτι που βοηθά πολύ είναι οι θεαματικές κινήσεις: κυνήγι φοροφυγάδων, κερδοσκόπων… «Οι κινήσεις αυτές», σημειώνει η έκθεση, «ίσως είναι περισσότερο θεαματικές παρά αποτελεσματικές, ωστόσο το μόνο που μετράει είναι (να βελτιωθεί) η εικόνα της κυβέρνησης».
    Το ιλαρότερο παράδειγμα προπαγάνδας έρχεται από το Μαρόκο του 1985, όπου εν μέσω μέτρων σταθεροποίησης ο βασιλιάς έριξε το σύνθημα «ναι στα μέτρα λιτότητας, όχι στη φτώχεια», που περιέργως καθησύχασε τον κόσμο.
    Εξίσου απαραίτητη είναι όμως και η οικοδόμηση συμμαχιών και η λήψη μέτρων σταδιακά. Διότι «όσο περισσότερο υπάρχουν οργανωμένες ομάδες συμφερόντων, τόσο πιο στενά είναι τα περιθώρια κυβερνητικών ελιγμών». Η κυβέρνηση οφείλει να στρέψει τους αγρότες κατά των δημοσίων υπαλλήλων, τον υπόλοιπο κόσμο κατά των «συντεχνιών» κοκ. Εν γένει θα πρέπει σε κάθε δέσμη μέτρων που λαμβάνει «να στηρίζεται σε συμμαχία των νικητών κατά των χαμένων» μέχρι την επόμενη δέσμη μέτρων όπου οι συμμαχίες αλλάζουν.

  50. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 07/09/2010 13:45:43

    ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΙΚ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ (ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ) ΜΕΡΟΣ Β΄
    Του Herrk- από την εφ. «Ρήξη», Φύλλο 66 (στο ιστολόγιο του «Άρδην»)
    Ειδικά για τις ΔΕΚΟ, ο συντάκτης θεωρεί τους υπαλλήλους τους ως τον κύριο αντίπαλο της κυβέρνησης που μπορεί να καταπολεμηθεί με πολλούς τρόπους: επιμόρφωση πρόσθετου προσωπικού (ώστε να μειωθεί ο αντίκτυπος απεργιών), ιδιωτικοποίηση, κατάτμηση της ΔΕΚΟ σε ανταγωνιστικές επιχειρήσεις…
    Ενδεικτικές και πολύ συγκριμένες είναι οι συστάσεις για το πώς θα περικοπούν εκπαιδευτικές δαπάνες: «Όταν μειώνουμε τις δαπάνες πρέπει να προσέχουμε να μη μειώσουμε και την ποσότητα της παρεχόμενης υπηρεσίας –έστω και αν η ποιότητα πέσει. Π.χ. μπορούμε να μειώσουμε τις πιστώσεις για τα σχολεία ή τα πανεπιστήμια. θα ήταν όμως επικίνδυνο να μειώσουμε τον αριθμό των μαθητών και των φοιτητών. Οι οικογένειες θα αντιδράσουν βίαια αν τους στερήσουμε το δικαίωμα να γράψουν το παιδί τους στο σχολείο. Δεν θα αντιδράσουν όμως σε μία σταδιακή επιδείνωση του επιπέδου της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Σιγά σιγά το σχολείο μπορεί να ζητήσει από τους γονείς να χρηματοδοτήσουν οι ίδιοι μία σχολική δραστηριότητα ή και να την καταργήσει. Αυτό δεν πρέπει να γίνει όμως συγχρόνως και στο διπλανό σχολείο, αν θέλουμε να αποφύγουμε τη γενικευμένη δυσαρέσκεια του πληθυσμού».
    Τέλος ας δούμε πώς απαντά η έκθεση σε δύο ερωτήματα που τίθενται συχνά. Το πρώτο είναι εάν οι απεργίες είναι επικίνδυνες για το καθεστώς. Σύμφωνα με την εμπειρία από χώρες όπου εφαρμόστηκαν μέτρα ΔΝΤ, οι απεργίες δεν είναι επικίνδυνες καθ’ εαυτές, σε αντίθεση με τις διαδηλώσεις. «Οι απεργίες δεν αμφισβητούν το καθεστώς, κάτι που εξηγεί και την έλλειψη στατιστικής συσχέτισης απεργιών και καταστολής». Οι απεργίες γίνονται επικίνδυνες όταν αφήνουν ελεύθερο χρόνο για άλλες πολιτικές δραστηριότητες («οι απεργίες των εκπαιδευτικών δεν ενοχλούν την κυβέρνηση, είναι όμως επικίνδυνες διότι οι μαθητές έχουν χρόνο να διαδηλώσουν») και όταν πρόκειται για γενικές απεργίες.
    Το δεύτερο ερώτημα είναι εάν η επαναστατικότητα ενός πληθυσμού σχετίζεται με το επίπεδο ανάπτυξης. (Όσοι θέτουμε το ερώτημα αυτό υπονοούμε ότι ο καταναλωτισμός έχει αποκοιμίσει τους Έλληνες, στερώντας τους τη δυνατότητα υγιούς αντίδρασης). Η απάντηση της έκθεσης είναι ότι δεν σχετίζεται. Άλλο ένα άλλοθι λιγότερο λοιπόν.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ένας Άμλετ 07/09/2010 14:11:36

      Η εν λόγω έκθεση στα αγγλικά εδώ:
      h**p://www.oecd.org/dataoecd/24/24/1919076.pdf

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/09/2010 15:19:10

        Ευχαριστώ! Πολύτιμο ντοκουμέντο! Μήπως πρέπει να μεταφρασθεί και να παρουσιασθεί ολόκληρη από το Αντινιούζ;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/09/2010 15:25:22

        36 σελίδες δεν είναι εύκολο. Θέλει χρόνο και κόπο. Η ουσία πάντως βρίσκεται στα αποσπάσματα που παρέθεσες πιο πάνω.

  51. Paranoia avatar
    Paranoia 07/09/2010 13:53:52

    Καλά το κολάζ όλα τα λεφτά!...

  52. Aggelos avatar
    Aggelos 07/09/2010 14:06:51

    καλα πως εξηγηταιη εχθροτητα του εθνους για τους νεους υπουργους?αλλαζουν τακτικη τα μμε?
    τι γινεται?

  53. El polo loco avatar
    El polo loco 07/09/2010 14:09:51

    Ανασχηματίζονται, μετασχηματίζονται, ορθολογούνται, εξορθολογούνται, δομούνται, αναδομούνται, επικαιροποιούνται, δεν τους σώζει τίποτε πλέον..

  54. eyvoikos avatar
    eyvoikos 07/09/2010 14:12:33

    νεα κυβερνηση και green horses!!
    η ατιμωρησια συνεχιζεται οι ιδιοι πολιτικοι σχηματισμοι οι ιδιες οικογενειες τα ιδια ατομα οι ιδιες νοτροπιες που μας εφεραν στον πατο ο ιδιος και χειροτερος εμπαιγμος απο τα κατευθυνομενα μμε. Καποιος κοινοβουλευτικος ειχε το θρασσος να δηλωσει οτι δεν μπορει να σπουδασει τα παιδια του και θα πρεπει να...δουλεψει!! Ας ερθει να του εξηγησω πως σπουδαζουν 2 παιδια στο Δημοκριτειο με κουτσουρεμενη συνταξη μετα απο 35 χρονια ξενυχτια!Πουλανε τις ελιες της γιαγιας στο χωριο κυριε η ακομη και το σπιτι τους! Βαρεθηκα να ακουω ανοησιες! Μην τους δινεται βημα και λογο να μας εξοργιζουν και να μας χλευαζουν! Φτανει εως εδω! Οσο για ψηφο μαυρο!! Σιγα να μην χαραμισω μιση μερα της ζωης μου βενζινη και διοδια απο τις σπουδες των παιδιων μου για τα παιχνιδια τους!!

  55. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/09/2010 14:17:44

    h**p://www.megatv.com/megagegonota/default.asp?catid=17525

    Μεταξυ 30΄και 34..δειτε το αξιζει τον κοπο..στην ΝΕΤ δεν ειπαν τιποτα

  56. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 07/09/2010 14:24:39

    Ο ανασχηματισμός δεν έγινε για τους λόγους που νομίζουν οι περισσότεροι. Ο βαθύτερος και ανομολόγητος σκοπός του είναι να εκπαιδεύσει όσο το δυνατόν περισσότερους ΠΑΣΟΚους στη διακυβέρνηση (και κατ' επέκταση στην αρπαγή). Κάτι σαν stage δηλαδή!
    Αυτό έκανε και ο Ανδρέας. Τους άλλαζε ανά εξάμηνο για να αποκτήσουν πείρα. Βλέπετε στην πρώτη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, εκτός από τον Ανδρέα και 2-3 ακόμα, οι άλλοι ήταν εντελώς πρωτόμπαρκοι. Έμαθαν τη δουλειά στου κασίδη το κεφάλι!

  57. athamas avatar
    athamas 07/09/2010 14:55:38

    Τώρα σωθήκαμε!
    Και εγώ αναρωτιόμουν τι έλειπε απ την κυβέρνηση τόσους μήνες και ξεπούλαγε την χώρα.
    Ένας ανασχηματισμός! Αυτό έλειπε!

    Τώρα θα καταργηθούν οι αντιάϊκές αντεθνικές διατάξεις του μνημονίου, θα εξαλειφθεί η ανεργία, θα ανέβουν οι συντάξεις και οι μισθοί, η χώρα θα γίνει οικονομικός παράδεισος για όλους! επιχειρηματίες και εργαζόμενους δλδ, η ζωή μας θα καλυτερέψει και θα αρχίσουμε να βγαίνουμε κάθε βράδυ όλοι έξω για διασκέδαση, ταβέρνες, μπαράκια, κινηματογράφοι, σκυλάδικα και πάσης φύσεως ..διαδκεδάδικα (γλωσσοπλάστη μ'εκανε αυτός ο ανασχηματισμός :lol:) θα κονομάνε τρελλά φράγκα και το κράτος θα κονομάει τρελλούς φόρους μιάς και όλοι θα ευημερούμε γιατί και να μην αποδίδουμε και τα του καίσαρος τω καίσαρι (δλδ τω ΓΑΠ), τα εθνικά μας θέματα θα επιλυθούν οριστικά χωρίς παραχωρήσεις και υποχωρήσεις μιάς και όλοι οι γείτονες θα ζηλεύουν το μοντέλο της χώρας μας και θα θέλουν να μας μοιάσουν και όχι να μας ρημάξουν, ότι σφάλματα έγιναν εντός 30 ημερών θα διορθωθούν, και .. τι ωραία τι καλά!

    Και μετά .. ξυπνήσαμε!
    Και πήγαν αυτοί στο σπίτι τους και εμείς στην χώρα μας!
    Γιατί αν δεν πάνε σπίτι τους όλοι αυτοί χτές η χώρας μας θα ανήκει στους «άλλους» και εμείς θα συνεχίσουμε να είμαστε φιλοξενούμενοι λόγω των φιλάνθρωπων συναισθημάτων που διακατέχουν το ΔΝΤ και την ΕΕ που ανέχονται να μας φιλοξενούν στην πρώην χώρα μας.

    Άντε! αργήσατε πασόκια!
    Α και πού' στε! ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα!
    Δυνατά για να κλείσει καλά!
    Και να μην σας ξαναδούμε κυβέρνηση!
    Δεν λέει. Ούτε με σφαίρες!

  58. Factorx avatar
    Factorx 07/09/2010 15:11:59

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β΄ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    « Ο σοφός λαός μας λέει: ‘’άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς’’.

    Ο πρωθυπουργός αναγνώρισε την αποτυχία της πρώτης κυβέρνησής του και μοίρασε διαφορετικά υπουργεία στα ίδια περίπου πρόσωπα.

    Η ‘’κυβέρνηση του μεσονυκτίου’’ είναι από τις πολυπληθέστερες σε υπουργούς και υφυπουργούς.
    Και είναι αποτέλεσμα προχειρότητας και εσωκομματικών πιέσεων προς έναν πρωθυπουργό που, αντίθετα με τις απαιτήσεις των καιρών, αποδεικνύεται όλο και πιο αδύναμος ».

  59. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 07/09/2010 15:13:07

    Εχετε δει το εργο "Midnight Express?" Περι αυτου η συζητηση...

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 07/09/2010 15:22:30

      Εσύ το έχεις δει?

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ tiramola 07/09/2010 15:55:21

        Τι σκηνη με το τελος του Ριφκι την θυμασαι; Τέλεια!!!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ tiramola 07/09/2010 15:58:47

        h**p://www.youtube.com/watch?v=DSzuKx_o47s&feature=related

  60. Kennan avatar
    Kennan 07/09/2010 15:37:56

    Οι δύο τίτλοι του antinews («Κυβέρνηση του Mεσονυκτίου»- «Άλλαξε ο Μανολιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς»), κυριαρχούν στις δηλώσεις του εκπροσώπου της Ν.Δ., Πάνου Παναγιωτόπουλου. Ένα δεν είναι νίκη του διαδικτύου αυτό; Τότε τι είναι;

  61. provato avatar
    provato 07/09/2010 16:00:53

    Αν θέλετε δείτε το πρωτοσέλιδο των ΝΕΩΝ (8-1-2009) με τίτλο ΄΄Κάλπη-κος ανασχηματισμός΄΄ και υπότιτλο ΄΄ξεχείλωσε στους 43 η κυβέρνησ稨 σε σχέση με το σημερινό για τους ΄΄3+1 άσους του Γιώργου΄΄ και άλλες πομφόλυγες του συγκροτήματος.
    Τώρα δεν έχουμε ξεχείλωμα...
    h**p://2.bp.blogspot.com/_B2p_sAwKE44/SWW_fyLD_cI/AAAAAAAAGoI/jX0eYw3u2ug/s1600-h/82767_b.jpg

  62. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/09/2010 16:18:57

    Σε χιλιάδες εκπαιδευτικούς δεν έχουν καταβληθεί τα δεδουλευμένα – Σε ποιους χρωστάει το Υπουργείο Παιδείας
    h**p://www.alfavita.gr/artro.php?id=8829

    ΤΕΣΣΕΡΙΣ Υπουργους εχει το Υπουργειο. Εαν περισσεψει κατι θα πληρωθειτε. Υπομονη για το καλο της πατριδας!!!!
    Η κ.Υπουργος δηλωσε πρωτα ο μαθητης, οχι πρωτα ο καθηγητης!!!!

  63. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/09/2010 16:27:54

    h**p://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=07/09/2010&id=200411

    ΜΟΛΙΣ 1,6% Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΣΤΟ ΟΚΤΑΜΗΝΟ

    Τρόικα: Κόψτε δαπάνες
    ...........
    1 Να προχωρήσουν άμεσα οι καταργήσεις και οι συγχωνεύσεις φορέων και οργανισμών. Στο μάτι παραμένουν οι ΔΕΚΟ, καθώς η τρόικα εκτιμά ότι στοιχίζουν πολύ στο Δημόσιο και πως πρέπει σε κάθε περίπτωση να συρρικνωθούν. Το ερώτημα είναι αν η συρρίκνωση αυτή θα περιοριστεί σε κατάργηση και συγχώνευση ή αν θα επεκταθεί ακόμα και σε απολύσεις εργαζομένων. Αλλωστε στελέχη της κυβέρνησης έχουν αφήσει κατά καιρούς ανοιχτό το ενδεχόμενο απολύσεων σε περίπτωση κατάργησης θέσεων, δεδομένου ότι οι εργαζόμενοι με συμβάσεις αορίστου χρόνου δεν «καλύπτονται» από το Σύνταγμα.

    2 Να μειώσουν περαιτέρω τη δαπάνη μισθοδοσίας. Ακολουθώντας την αρχική συνταγή, η τεχνική ομάδα της τρόικας θεωρεί ότι υπάρχουν περιθώρια για νέες μειώσεις της δαπάνης αυτής, που ετησίως ανέρχεται στα 19 δισ. ευρώ (χωρίς τα 7 δισ. από τις συντάξεις). Τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό; Σύμφωνα με την ομάδα, θα μπορούσε να μεταφραστεί και σε νέα μείωση επιδομάτων, δηλαδή των αποδοχών.
    .................
    ΜΟΛΙΣ ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ!!!! ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ;; ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ;;

  64. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 07/09/2010 17:06:58

    Τζιμάκο Πανούση σσσσσσσσσσσσσ η γυναίκα του ακατανόμαστου έγινε ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ.
    Π ρ ό σ ε χ ε !!!!!

  65. BlueSky avatar
    BlueSky 07/09/2010 22:37:15

    Ο ακατάλληλος έχει διορίσει τους μισούς έλληνες υπουργούς και τους άλλους μισούς τους καταδίκασε να πεινούν!!