Κυβέρνηση οπερέτα
11/07/2015 01:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση οπερέτα

Η ώρα της κρίσης πλησιάζει και δεν θα αργήσει η στιγμή που θα τους πάρουν όλοι χαμπάρι

Πώς τα φέρνει η τύχη και η μοίρα. Μια εβδομάδα πριν ο ΣΥΡΙΖΑ να καίγεται και να κάνει τα πάντα για το «όχι» και τώρα να δίνει μάχη για να κερδίσει όσο το δυνατόν περισσότερα «ναι».

Κι ενώ η χώρα ζει την απίστευτη παράσταση που έχουν στήσει οι Βαρουφάκηδες και οι Ζωές, οι Έλληνες πνίγονται στις ουρές των ΑΤΜ και στα δάκρυα των συνταξιούχων που τρέχουν να πάρουν το 120άρι για να πληρώσουν τα φάρμακα. Αποτέλεσμα της πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ που έχει μάθει να λέει όλο «όχι» αλλά μόνο όταν είναι σε δύσκολη θέση να ζητά ή να απαιτεί ένα εύκολο «ναι». Αποτέλεσμα μιας ψεύτικης υποκουλτούρας που ο κ. Τσίπρας έχει καταφέρει να περάσει σε μεγάλο μέρος του λούμπεν υποπρολεταριάτου της ελληνικής κοινωνίας που με τη σειρά του βγαίνει στις πλατείες, πανηγυρίζει λες και πήρε πρωτάθλημα ο… ΠΑΟΚ.

Και μπορεί ο Τσίπρας να πήρε το «ναι» που πιστεύει ότι είναι «όχι» και υπηρετεί αυτό που του είπε ο ελληνικός λαός, όμως, η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Ποτέ κανένας πρωθυπουργός δεν ήταν σε τόσο μεγάλη ομηρία από τους συντρόφους του. Και ποτέ δεν ήταν σε τόσο δεινή θέση, έξι μήνες μετά να ικετεύει τους Λαφαζάνηδες να μην διαρρήξουν την ενότητα του κόμματος. Ποτέ κανένας αρχηγός κόμματος δεν έβλεπε τους Βαρουφάκηδες να πηγαίνουν εκδρομή και να γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια την πιο κρίσιμη ψηφοφορία της ιστορίας.

Ποτέ κανείς πολιτικός δεν ανέχθηκε τη Ζωή να κάνει απίστευτο καψόνι και να αγνοεί τις εντολές που της έδωσε ο πρωθυπουργός για επιτάχυνση της διαδικασίας.

Πότε κανείς πολιτικός δεν ανέχθηκε απειλές σαν αυτές του Καμμένου, ο οποίος υπονόησε ότι αν φέρει τα μετρά που σχεδιάζει για τις περικοπές στις αμυντικές δαπάνες θα φύγει από την κυβέρνηση.

Λένε ότι ο Τσίπρας είναι πανίσχυρος μετά το δημοψήφισμα. Πρόκειται για ένα τεράστιο ψέμα ή για μια αυταπάτη που δημιουργούν οι Συριζοτρόλ. Διότι ο πρωθυπουργός είναι περισσότερο πληγωμένος από ποτέ.

Υπογράφει ένα Μνημόνιο στα αγγλικά που έρχεται στη Βουλή με ένα νόμο και ένα άρθρο. Οι βουλευτές δεν το διαβάζουν καν και καλούνται σε μια ψηφοφορία – παρωδία να δώσουν λέει έγκριση στον πρωθυπουργό για να διαπραγματευτεί. Μάλιστα, αν κλείσει η συμφωνία θα ξαναμαζευτούν για να ξαναψηφίσουν. Είναι κυβέρνηση οπερέτα και πρωθυπουργός μιας ταπεινωμένης και απαξιωμένης κυβερνητικής πλειοψηφίας.

Δυστυχώς αυτός ο άνθρωπος και ο άλλος που δεν ξέρει καν ελληνικά, ο Τσακαλώτος πάει στις Βρυξέλλες, κι αυτό μας ανησυχεί πολύ. Ειδικά αν ακούς τον δεύτερο να σου λέει ότι είμαστε πολύ καλύτερα απ’ ότι πριν το δημοψήφισμα. Η χώρα έχει καταρρεύσει και αυτός τα βλέπει όλα καλά. Σ’ αυτούς εμπιστευόμαστε την τύχη της χώρας.

Η αγωνία στην Ελλάδα είναι μεγάλη για το τι θα συμβεί σήμερα και αύριο. Κυρίως για το αν είναι σε θέση να πετύχουν μια συμφωνία και να διώξουν τα σύννεφα του Grexit. Ελπίζουμε να το κάνουν και από Δευτέρα έχουμε χρόνο για απόδοση ευθυνών. Η ώρα της κρίσης πλησιάζει και δεν θα αργήσει η στιγμή που θα τους πάρουν όλοι χαμπάρι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 11/07/2015 02:39:11

    Εχει χαθει η δεδηλωμενη. Σουργελα. Φερε συμφωνια ρε τσιπρανδρεου και μετα φτιαξε κυβερνηση εθνικης ενοτηατς. για 4 μηνες φαε το ξυλο της αρκουδας απο ολους και μετα πηγαινε στις εκλογες λεγοντας ποσο καλα ειναι που διατηρησες την Ελλαδα στο μνημονιο. Και αν σε θελει ο Ελληνικος σανος ας σε ξαναψηφισει. χωρα φρενοκομειο

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 11/07/2015 03:06:33

    5 χρόνια έσπερνε ανέμους , Ήρθε η ώρα που θερίζει θύελλες .

  3. Φρουρός avatar
    Φρουρός 11/07/2015 07:33:44

    Aν πριν 6 μήνες έλεγε κάποιος στον Σαμαρά για 3ο μνημόνιο θα το θεωρούσε μεγάλη αποτυχία της κυβέρνησής του. Σήμερα το 3ο μνημόνιο με τους επαχθείς όρους, φτάσαμε στο σημείο να το θεωρούμε Εθνική επιτυχία. Αυτή ήταν η διακυβέρνηση της πρώτης φοράς αριστεράς. Αυτός ήταν ο τραγικός πρωθυπουργός, που θα τον γράψει η ιστορία με μελανά γράμματα. Άλλα 3 χρόνια δυστυχίας μας φόρτωσε η ... περήφανη διαπραγμάτευση, στην καλύτερη περίπτωση που θα φέρουν συμφωνία σήμερα. Γιατί αν δεν φέρουν ... τότε μιλάμε για ολική καταστροφή. Συγχαρητήρια για την προσφορά σας κύριοι Τσιπροκαμμένοι, τα κάνατε μπάχαλο, πιο μπάχαλο δεν γίνεται...

  4. Eva avatar
    Eva 11/07/2015 09:31:34

    Ο κοσμος θα αργησει πολυ να τους παρει χαμπαρι-αν αυτο γινει ποτε. Στα ΑΤΜ λιποθυμανε οι συνταξιουχοι- ΑΛΛΑ το οτι οι κακοι ξενοι εκλεισαν τις τραπεζες ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. Στην ικανοτητα αυτη του κ. Τσιπρα η του συριζα γενικωτερα (να παραπλανα αν θελετε) υποκλινομαι. Πρεπει να πολεμηθουν με τον ιδιο τροπο και χρησιμοποιωντας τα ιδια μεσα. Και αναρωτιεμαι ποσο δυσκολο μπορει να ειναι κατι τετοιο.

  5. argo maniac avatar
    argo maniac 11/07/2015 13:20:29

    Ποτέ δεν ήμουνα φανατικός υπέρμαχος των ομάδων. Ίσως γιατί από μικρό παιδί, στην αρχή από αίσθηση και αργότερα από συνείδηση, έβλεπα οτι σ' αυτές κρυβόταν καλά η ανεπάρκεια, η υστεροβουλία, ο δόλος, η απάτη και καταπιεζόταν έως εξαφάνισης η αριστεία, η αυταπάρνηση, η αρωγή, ο άθλος. Όμως η μόδα προτάσει τις ομάδες, " η εποχή των χαρισματικών ηγετών έχει περάσει ανεπιστρεπτεί λένε", που ανέκαθεν χρησιμοποιούνται ώς εργαλείο των μετριοτήτων. Σήμερα, την εποχή που κυριαρχεί ο ατομισμός σε βάρος της συλλογικότητας, όταν κατ' εξαίρεση οι ομάδες διέπωνται από ομοφροσύνη τότε ευδοκιμούν και το έργο τους είναι ευλογία Θεού. Η ιστορία ωστόσο διδάσκει ότι για τα μεγάλα επιτεύγματα όπως και για τα μεγάλα εγκλήματα οι κύριοι συντελεστές είναι άτομα, προσωπικότητες. Μία απ' αυτές θεωρώ ότι είναι και ο Αντώνης Σαμαράς. Τα επιτεύγματα του είναι τεράστια εάν συλλογιστούμε πού ήταν η χώρα το 2012 και τι χώρα παρέδωσε. Δυστυχώς για τον τόπο για άλλη μιά φορά ο χρόνος, "θα βιώσουμε καλά στο πετσί μας τον εύκολο δρόμο ", θα είναι ο καλύτερος κριτής του. Ίσως όμως ο χρόνος που κερδίσαμε "τρία χρόνια καθυστερούμε τα πάντσερς", αποβεί σε μεγάλο όφελος μας!!! Και όσον αφορά τα λάθη του, "άνθρωπος είναι και όχι Θεός", εάν τα εξετάσουμε υπό το πρίσμα των συσχετισμών δυνάμεων μέσα και έξω απ' την χώρα, "απόφαση του λαού το αποτέλεσμα των εκλογών του 2012", θα διαπιστώσουμε ότι είναι ήσσονος σημασίας και θα τα δικαιολογήσουμε. Φίλοι μου, σήμερα είμαστε πρωταγωνιστές σ' ένα παραμύθι. Και όπως κάθε καλό παραμύθι, έτσι και το δικό μας έχει και δράκο! Η φωλιά του βρίσκεται στα Βαβαρικά όρη. Όμως όπως κάθε καθώς πρέπει δράκος, έχει και εξοχικό στην Ελλάδα! Και όπως πάντα κάνουμε εμείς οι Έλληνες καλύτερα απ' όλους, ήρθε η ώρα ξανά, ενωμένοι να φονεύσουμε τον δράκο που τρομοκρατεί "όλη την Ευρώπη αλλά τελευταία πιο πολύ την χώρα μας". Μετά θα είμαστε ελεύθεροι να πανηγυρίσουμε τη νίκη μας, αφού θα έχουμε εισπράξει την αμοιβή μας για το μεγάλο κατόρθωμα με την μορφή μιάς "λυτρωτικής συμφωνίας". Ζήτω!!! Αντώνη γνωρίζω ότι είσαι σε επαγρύπνηση, η Πατρίδα σε χρειάζεται! Παρεπιπτόντως ο δράκος έχει και όνοματεπώνυμο, και αυτό είναι Ρυξητούχτεν Grexitas !!!

  6. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 11/07/2015 21:54:34

    Oλα τα σούργελα έχουν μαζευτεί στον ΞΥΡΙΖΑ,όλοι οι παρανοικοί,που κατάντησες ΕΛΛΑΔΑ,τι ψήφισες,σχιζοφρενής,παρανοικούς,ανώμαλους,λενινιστές,τροτσκιστές,οπαδοί του κάστρου της βενεζουέλας,ρεβανσιστές,άνθρωποι που θέλουν να διαλύσουν το κράτος,φασίστες της αριστεράς,οπαδοί των ολοκληρωτικού κράτους,κουμουνιστές του τίποτα,βολεψάκιδες,πληρωμένους απτο κόμμα,κοπρίτες,κουμουνιστές του φραπέ και όλο το συνοθύλευμα.................όσοι δεν συμφωνούν μαζι τους είναι εχθροι.............α αλλαξαν και την ΕΡΤ σε ΤV ΜΟΣΧΑ

  7. Δήμητρα Μ. avatar