16/03/2009 02:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρατικοποιήστε μια μεγάλη τράπεζα


_____________________________________________________________________________________________
Έχουμε ξαναπεί πολλές φορές ότι το παιχνίδι παίζεται με τις Τράπεζες. Και ότι «είναι  πολιτικά και ιδεολογικά τυφλός, όποιος δεν «βλέπει» πως σήμερα οι κατεστημένες τάξεις σειράς χωρών ξεπερνούν ακόμα και τον ...Κέυνς και στρέφονται κατά της ασυδοσίας των ιδιωτικών Τραπεζών για να διασωθούν οι ίδιες» (βλ πχ Η σύγκρουση των ελίτ και η πολιτική).

Έχουμε γράψει επίσης ότι εκεί που έχει φτάσει το Χρηματιστήριο με 14,52 δις ευρώ αγοράζεις όλες τις τράπεζες. Δεν λέμε να φτάσει η κυβέρνηση μέχρις αυτού του σημείου. Όμως στην μερική κρατικοποίηση μιας μεγάλης τράπεζας (όνομα και μη χωριό) μπορεί να προχωρήσει άμεσα. Με «κοινές» μετοχές που θα αγοραστούν στα σημερινά ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα τιμών και θα πουληθούν ύστερα από ένα ή δύο χρόνια, σε υπερδιπλάσια τιμή, μειώνοντας το δημόσιο χρέος.

Αυτή η μεγάλη τράπεζα που θα τεθεί υπό κρατικό έλεγχο, θα μπορεί στη συνέχεια να προχωρήσει σε στρατηγική συνεργασία με δύο ακόμα κρατικά τραπεζικά ιδρύματα, την Αγροτική και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, με άμεσο στόχο τη μείωση των τοκοχρεολυτικών δόσεων σε όλες τις κατηγορίες των υφισταμένων δανείων. Οι υπόλοιπες τράπεζες θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν, αλλιώς θα χάσουν μερίδιό αγοράς, αφού ο υπό δημόσιο έλεγχο τραπεζικός όμιλος, θα χρησιμοποιήσει τη ρευστότητά του, για να αγοράζει δάνεια από τις άλλες τράπεζες χρεώνοντας χαμηλότερο επιτόκιο.


Το πρόβλημα δεν λύνεται με νέα πανάκριβα δάνεια, αλλά με μείωση κόστους στα υφιστάμενα δάνεια.

Έτσι θα εξυγιανθούν κι οι ίδιες οι τράπεζες, αφού θα μειωθούν οι επισφάλειες και οι δανειολήπτες θα μπορούν ανετότερα να εξυπηρετήσουν τις υποχρεώσεις τους.

Έτσι τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις θα βρεθούν με περισσότερα διαθέσιμο εισόδημα και είτε θα αποταμιεύσουν περισσότερα (οπότε θα αυξηθούν τα ρευστά διαθέσιμα των τραπεζών) είτε θα καταναλώσουν περισσότερα (οπότε θα κινηθεί άμεσα η οικονομία και θα ξεπεραστεί η δυσπραγία της αγοράς).

Παρόμοια μέτρα τα σχεδιάζουν ήδη σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και στις ΗΠΑ. Και αργά ή γρήγορα θα τα πάρουν πολλοί. Είναι λοιπόν προτιμότερο να τα πάρουμε γρήγορα, παρά αργά. Προλαβαίνοντας τα χειρότερα και όχι αφού τα υποστούμε.

N.Z.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. andrea avatar
    andrea 16/03/2009 02:23:32

    στου κουφού την πόρτα ....

  2. anetos avatar
    anetos 16/03/2009 07:06:17

    είναι μια πολύ... μα παρά πολύ απλοϊκή προσέγγιση...αν η λύση ήταν η επιστροφή στον κρατισμό και στην χρεοκοπημένη λογική του ελληνικού κράτους θα ήταν όλα εύκολα.
    Και μην μου πες τι έχω να προτείνω ..? ποιος ξέρει ? σίγουρα όχι το προηγούμενο

  3. Αλογοσκουφιτσα avatar
    Αλογοσκουφιτσα 16/03/2009 07:12:49

    Δεν εχει μια η χωρα μας, οπως και ο Ανωμυμος διατυπωνει. Ευτυχως με τα μερικα δις συνταξιμα των Αυστραλων ομογενων δε θα πεθανουν οι συνταξιουχοι του ΙΚΑ για μερικα μηνακια της πεινας.
    Αντε και δειτε την αληθεια.
    Ειμαστε αναξιοπιστοι οικονομικα και πολιτικα.
    Ολοι στο ακουσμα του ονοματος μας μας αποστρεφονται.
    Γι αυτο φωναζουμε ναι σε μια νεα εκλογικη ετυμηγορια του λαου.

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/03/2009 07:58:32

    Παιδιά έλεος, οι κυβερνήσεις γίνονται για να βολεύονται μερικοί στις χρυσοφόρες θέσεις ειδικά των Τραπεζών. Βέβαια με την Ν.Δ. στην κυβέρνηση βολεύτηκαν κυρίως τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ, οπότε η πρόταση είναι υλοποίηση της πολιτικής ΠΑΣΟΚ με κυβέρνηση Ν.Δ.

  5. leon avatar
    leon 16/03/2009 08:41:42

    Αυτη την εβδομαδα θα επισκεφτει την χωρα μας ο Φρεντυ Κρουγκερ (Ο Πωλ Κρουγκμαν ηθελα να πω). Ο εξαιρετος και νομπελιστας αυτος οικονομολογος θα μιλησει σε ομαδα φοιτητων για μια ωρα (το προγραμμα ειναι τοσο σφιχτο που δεν εχει ωρα ουτε να υπογραψει βιβλια του), μετα θα εχει συναντηση με τον Πρωθυπουργο και τον Παπαθανασιου για να τους δωσει τα φωτα του και μετα νεα διαλεξη σε οικονομικα στελεχη (αυτη τη φορα επι πληρωμης με το διολου ευκαταφρονητο ποσο των 1200 ευρω κατα ατομο!).
    Αλλος ενας εξαιρετικος οικονομολογος ο οποιος βεβαια ελαμψε δια της απουσιας του στην πληροφορηση των πολιτων για την επερχομενη κριση. Βεβαια εινα απο τους ελαχιστους που κατηγορησε τον εαυτο του που δεν ειδε την κριση να ερχεται και δεν πληροφορησε εγκαιρα τον κοσμακη. Ομως το Νομπελ το πηρε στα οικονομικα και οχι στην αυτογνωσια.
    Τελος παντων, ο εν λογω κυριος εγραψε το 2009 (μετα χριστον) ενα βιβλιο που λεγεται "Η οικονομικη κριση του 2008" και τωρα ερχεται να μας δωσει τα φωτα του για τον τροπο που θα βγουμε απο αυτη. Ειναι της πεποιθησης πως πρεπει το δημοσιο να προχωρησει σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ κρατικοποιηση Τραπεζων. Δηλαδη παιρνουμε την Πειραιως για παραδειγμα, την εξυγιαινουμε και την παραδιδουμε στον επιχειρηματια ετοιμη για χρηση. Ειναι ο ιδιος ανθρωπος που σε συνεντευξη του δηλωσε πως τα χρηματα απο το Νομπελ τα εχει σε εναν ασφαλη τραπεζικο λογαριασμο γιατι "υπαρχει ενας πολυ δυσκολος κοσμος εκει εξω".

    Οσοι πιστοι προσελθετε. Εγω στο εφιαλτη στον δρομο με τις λευκες δεν θα μπορεσω να παραστω...

    Υ.Γ. Η νεα λιστα του Forbes βγηκε. Δυστυχως μονο ο Λατσης ειναι μεσα σε αυτη. Εχει πεσει βεβαια δραματικα λογω και της καθετης πτωσης των μετοχων της Eurobank, αλλα μπορει να αισθανεται καλα εφοσον οι υπολοιποι δεν βρισκονται πλεον μεσα σε αυτη, και εμεις εθνικα υπερηφανοι που ενας ελληνας συγκαταλεγεται στην λιστα με τους πλουσιοτερους ανθρωπους του πλανητη. Δεν μας πειραζει διολου που σε αυτη τη λιστα μπηκε στην 700στη θεση ο αρχηγως των καρτελ των ναρκωτικων και μαλιστα παρουσιαζεται και σαν ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ!

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/03/2009 10:05:50

    4 βδομάδες τώρα ο Κύρτσος προπαγανδίζει την κρατικοποίηση της Εθνικής.

    Ποιοι μεγαλοεπιχειρηματίες λοιπόν έχουν πάει φαλιμέντο και θέλουν δάνεια με κρατική εντολή, δανεικά κι αγύριστα, σαν τα θαλασσοδάνεια της 10ετίας του 70, που άφησαν την Εθνική το μεγαλύτερο "νεκροταφείο ακινήτων" από τις κατασχέσεις άχρηστων "κουφαριών" ;

    Το "άθλημα" της εποχής ήταν η δανειοδότηση με υποθήκευση άχρηστο-απαξιωμένο-αποσβεσμένο ακίνητο και η "εξαγωγή" των χρημάτων στην Ελβετία.

    [Την ίδια περίοδο άξιοι, έντιμοι, οραματιστές, καινοτόμοι επιχειρηματίες, "στέγνωναν" από ρευστότητα και "μαράζωναν" γιατί δεν τους χορηγείτο λίγο κεφάλαιο κινήσεως ή χρηματοδότηση εγκαταστάσεων.]

    Εγκαταλελειμένα βιομηχανοστάσια, "οικόπεδα" στη μέση του Πουθενά, άχρηστοι αποθηκευτικοί χώροι, διαλυμένα μηχανήματα, κατασχέθηκαν για να τηρηθούν τα προσχήματα νομιμότητας και να μην πάνε φυλακή όσοι είχαν υπογράψει για χορηγήσεις σε ανθρώπους και εταιρείες με ελλιπείς εμπράγματες ή άλλες εγγυήσεις.

    Ο "επιχειρηματίας" άφηνε εργαζόμενους, Δημόσιο, ΙΚΑ και προμηθευτές απλήρωτα και αναχωρούσε. Μετά μερικά χρόνια, όταν οι οφειλές είχαν ξεχασθεί, παραγραφεί, διαγραφεί ή τακτοποιηθεί με ελάχιστα, επανερχόταν στην πιάτσα με άλλο σχήμα ή βιτρίνα.

    Κάτι μού λέει ότι το ελληνικό "κεφάλαιο", τρομάρα τους, κατσαπλιάδες της πεντάρας με ψεύτικα κοχίμπα αλλά με περισσό θράσος, ακολουθεί την πεπατημένη.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2009 10:28:47

    To Ελληνικο Κρατος δεν ηταν ποτε και δεν θα γινει Επιχειρηματιας. Αφηνει τα λαμογια να ασκουν αυτο το επαγγελμα.
    Πως να γινει οταν οι 300 δεν εχουν ουτε 1000 ενσημα ολοι μαζι???
    Οι καθηγητες οικονομολογοι ξερουν πολυ καλα τι σημαινει χρεωνω και πιστωνω, αλλα δεν λειτουργουν αυτονομα. Εχουν χορηγους !!!! μην γελιομαστανε.
    Βγαζει ο αλλος εκθεση και καλα αντικειμενικη? Ελληνας/Αγγλος/Γαλλος/Αμερικανος ?? μας δουλευουν.

    Το Νομπελ της παπαριας που ακουμε απο ολους αυτους εδω και 8 μηνες ποιος θα το παρει?? και καλα δεν ηξεραν και δεν προεβλεψαν?? ΟΙ μαθητες γιατι τους ακουνε στα αμφιθεατρα και δεν τους γιαουρτωνουν? μη λερωθει το Νομπελ?

    Συμφωνω με το αρθρο και εχουμε προτειναι και αλλα μετρα κατα καιρους. Εμεις οι αδαεις και ασχετοι !
    Τοξικα ομολογα και μαλακιες. Ο ενας τα πασσαρε στον αλλον ως debt και ολοι μαζι χαιροσαντε, και δωστου κοκα κολες και δωστου καλλυντικα και αυτοκινητα και σπιτια. Αφηστε μας ρε λαμογια.

    Οποιος δεν εχει δει το δολλαριο ( χαρτονομισμα ) που επανω του λεει πλεον "this note is legal for all debts national and private" !!! ενω το παλιο ελεγε εξαργυρωση στο ταμειο επι τη εμφανισει..

    ΑΥΤΑ

    ΠΠ

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/03/2009 10:30:04

    Η πρόταση είναι τόσο λογική και επιτακτική όσο φαίνεται αλλά μπαίνει εμπόδιο η ανυπαρξία εμπιστοσύνης μεταξύ κρατικών λειτουργών και πολιτών και η μηδενική ρευστότητα των κρατικών ταμείων .

    Ουδέν πρόβλημα όμως !

    Βήμα 1ο : Ανοίγουμε έναν λογαριασμό στη Eurobank κατά προτίμηση επ'ονόματι "θα σας γαμήσουμε μόνοι μας" .

    Βήμα 2ο : Υπολογισμοί : 11.000.000 κάτοικοι δια (πόσα δις χρειάζονται για μια από δαύτες?) 4 δις = 363.63 ευρώ

    Βήμα 3ο : Φτιάχνουμε καταστατικό :
    α) Κάθε πολίτης έχει δικαίωμα μιας μετοχής αξίας 363.63 και μιας e-ψήφου σε κάθε e-ΔΣ που θα παίρνονται αποφάσεις
    β) Αν κάποιος πολίτης δεν έχει να δώσει 363.63 νοικιάζει το δικαίωμα του σε άλλον που θέλει αλλά κρατά το δικαίωμα για αγορά της μετοχής όταν τα βρει με 363.68
    γ) Όλες οι πράξεις της τράπεζας δημοσιοποιούνται κατά γράμμα και ελέγχονται από όλους .
    γ) Οι σημαντικές αποφάσεις τίθενται προς e-ψηφοφορία με την απλή αναλογική αφού έχουν δημοσιευθεί όλες οι παράμετροι .

    Βήμα 4ο : Κάνουμε μόνοι μας ότι λέει ο Ν.Ζ. χωρίς τα κρατικά λαμόγια και αναχρηματοδοτούμε και το δημόσιο χρέος άμα λάχει όπως ο Βγενόπουλος (χαχαχα) γιατί μέχρι τότε θα τους έχουμε κλείσει όλους τους υπόλοιπους και θα είμαστε οι μεγαλύτεροι μάγκες στην ιστορία της ανθρωπότητας .

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2009 10:36:51

    μας κουρδιζεις βρε greekpoliticalreview 12.

    με δεδομενο οτι μας διαβαζει πολυς κοσμος σχετικος και ασχετος, πιστευω οτι η λυση σου σε συνδιασμο με του ΝΖ μπορει να δουλεψει μονο μεσα απο ενα πολιτικο φορεα που θα κατεβει στις εκλογες !!!!

    Να κανουμε κομμα το ειπα του ΒΑσιλη !!!!

    ΠΠ

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/03/2009 10:51:23

    Με φίλε ΠΠ δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι δεν υπάρχουν πολιτικοί φορείς πια ?

    Ενοποιημένα χαρτοφυλάκια είναι τα κόμματά μας τη σήμερον . Καιρός δεν είναι να φτιάξουμε κι εμείς το δικό μας ?

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/03/2009 11:20:00

    Τό γάρ πολύ τής .. υποκριτικής κουτοπονηριάς, γεννά ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑΝ...
    Παράδειγμα ο κ.ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, at 11:28 am :
    " ...To Ελληνικο Κρατος δεν ηταν ποτε και δεν θα γινει Επιχειρηματιας....". Αφ' ενός, μέν αλλά :
    "... Συμφωνω με το αρθρο και εχουμε προτειναι και αλλα μετρα ....", αφ' ετέρου.
    Άντε βρές άκρη. Άβυσσος. Αντιπαρέρχομαι.
    Τό γιατί, όσα προτείνει ο Αρθρογράφος, (καί περιέργως υιοθετεί επανειλημμένως τό εδώ αφεντικό), είναι ανεφάρμοστα καί λαϊκίζοντα, τό εξηγούν κάλλιον εμού, πολλοί σχολιαστές.
    Μερικοί δέ, ευγενέστεροι, τά χαρακτηρίζουν "..μα παρά πολύ απλοϊκή προσέγγιση…".
    Όμως, έρχονται καί ...επανέρχονται. Γιατί ? Γιατί ?

  12. Ένας παλιός... avatar
    Ένας παλιός... 16/03/2009 11:45:13

    Όλη αυτή η διαδικτυακή αντιπαράθεση εδώ, όπως και σε άλλα μπλοκ, μολονότι δίνει από πρώτη όψη μια γεύση του κοινός λεγόμενου ιδεολογικού «μπάχαλου» και αλληλοσπαραγμού, με μια ποιο προσεκτική παρατήρηση, όμως, φανερώνει, την νέα δυναμική που αναπτύσσεται…
    Έχω την αίσθηση ότι ένας νέος - συλλογικός αυτή τη φορά- Θεμιστοκλής εμφανίζεται. Με μόνη τη διαφορά ότι τα ξύλινα τύχη τώρα θα αντικατασταθούν από το πληκτρολόγιο, με τις μάχες να δύνονται στη …«θάλασσα» του WEB.

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/03/2009 12:05:55

    Εγώ δεν καταλαβαίνω από που προέρχεται αυτή η ουτοπική άρνηση πολλών σχολιαστών για οποιαδήποτε τέτοιου είδους μέτρα .

    Δυο είναι τα τινά : Ή φοβούνται ,δικαιολογημένα, τα κρατικά λαμόγια και άρα αρνούνται οποιαδήποτε κρατική χείρα (επικροτούν όμως τα 28 δις??) ή είναι μελλοντικοί δικαιούχοι bonus (τα οποία όμως πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τα πάρουν και γι αυτό άδικα φωνάζουν) .

    Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν όμως αν θέλουμε να σταματήσουμε την επιβεβαιωμένη πολιτική των τραπεζών οι οποίες , δηλωμένα, έχουν πάρει απόφαση για προσπάθεια αύξησης των κερδών τους εν μέσω πιστωτικής κρίσης (!) δίχως να νοιάζονται για τις συνέπειες των άλλων κλάδων έχουμε να προτείνουμε κάτι άλλο ?

  14. Robin Hood avatar
    Robin Hood 16/03/2009 14:48:27

    "Κρατικοποιήστε μια μεγάλη τράπεζα, προσωρινά".
    Μετά από 8 - 10 χρόνια την ξαναπουλάτε σε ιδιώτες σε τιμή μετοχής πενταπλάσια.
    Τό' πε τό' πε και ο Κρούγκμαν. Έτσι ακριβώς.
    Κι αυτός σίγουρα δεν είναι παπαγάλος.
    Μάλλον καλά τα λέει.
    Εντάξει, ο νεόκοπος "μέντορας" του καταλληλότερου κουφός είναι. Ακούει άλλος κανείς;

  15. Paul Krugman avatar
    Paul Krugman 16/03/2009 16:10:53

    I was not saying “nationalize all the banks”; I was saying do what the Swedes did — in tandem with a guarantee on bank liabilities, take the banks with zero or negative capital into receivership.

    It’s really important that you do this: if you offer a blanket guarantee on the assets of a bank that’s already underwater, you
    (a) are very likely to take a large hit on taxpayers’ money, without any share in the upside
    (b) create a huge moral hazard/looting incentive.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 16:20:50

    Και την Κρήτης δεν την κρατικοποίησαν κάποτε με Επιτροπείες κλπ; Τι έγινε τελικά;

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/03/2009 16:52:27

    ΟΠΑ!

    "Συνάντηση Καραμανλή - Ρότσιλντ", (ΝΕΤ)

    Συνάντηση με τον τραπεζίτη Ντέιβιντ ντε Ρότσιλντ, πρόεδρο του Ομίλου Ρότσιλντ είχε το μεσημέρι ο πρωθυπουργός, παρουσία και του υπουργού Οικονομίας Γιάννη Παπαθανασίου.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 17:06:10

    Προειδοποιήθηκε ο Ρότσιλντ να κρύψει τα ασημικά;

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2009 21:41:20

    22+23

    Σωθηκανε και οι 2 με τη συναντηση αυτη !!! χαχαχαχαχαααα

    Ο μεν δεν εχει τρεξει ουτε για Σουπερμαρκετ(ΚΚ)
    ο αλλος
    μας τρεχει οικογενειακως εδω και 100 χρονια +.

    Πολυ γελιο ! τι ακουν κ αυτοι οι τοιχοι του Μαξιμου και δεν ξεφτιζουν...

    ΠΠ