#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2010 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κρίνονται όλοι, ακόμα και ο Καραμανλής»



Στην διαδικασία αναγέννησης της ΝΔ «κρίνονται όλοι,  ακόμα και ο Καραμανλής».

Αυτή είναι η ουσία των δηλώσεων που έκανε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς μετά τη συνάντησή του με τον Αλέξη Τσίπρα

Βλ. Σαμαράς: δεν θα εξαιρεθεί κανένας από την αξιολόγηση

Πρόκειται για μια ηγετική κίνηση βεληνεκούς για τους εξής λόγους:

Πρώτον: Βγάζει εκτός ΝΔ κάθε τιμαριούχο, βαρώνο, προύχοντα και γενικά τα τζάκια

Δεύτερον : Βάζει την κοινωνία στο κόμμα και ως εκ τούτου και στην Βουλή.

Τρίτον: Απαλλάσσει τη ΝΔ από τα «βαρίδια» χωρίς να την βάλει σε φθοροποιές διαδικασίες αναζήτησης στοιχείων, καταγγελιών, συζητήσεων, διαρροών κλπ σχετικά με την ενοχή του καθενός που έβλαψε την παράταξη.

Τέταρτον: Δεν εξαιρείται απολύτως κανένας από την διαδικασία αυτή, ακόμα και ο Καραμανλής

Πέμπτον: εγγυητής αυτής της διαδικασίας είναι ο ίδιος ο Σαμαράς, εντολοδόχος της βάσης της ΝΔ στην οποία και μόνο απολογείται.

Ιδού τι δήλωσε στους δημοσιογράφους:

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Σαμαρά, είπατε, χθες, ότι οι βουλευτές θα πρέπει να καταθέσουν αίτηση, για να είναι βουλευτές στις επόμενες εκλογές, όποτε και αν γίνουν αυτές. Θα πρέπει να καταθέσει αίτηση και ο κ. Καραμανλής;

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ: Η διαρκής αναζήτηση νέων υποψηφίων και η διαρκής αξιολόγηση των πάντων, αυτός είναι ο ρόλος αυτής της Επιτροπής Αξιολόγησης. Από κει και πέρα, υπάρχει και το Καταστατικό. Η θέση αυτή που πήραμε είναι μια θέση ότι αυτή η διαρκής αξιολόγηση ισχύει για τους πάντες.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Πρόεδρε, η κίνηση αυτή ισχύει και όταν πρόκειται για τους βουλευτές;

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ: Οι βουλευτές, με βάση το Καταστατικό, περνάνε, τελικά, από την κρισάρα του Πολιτικού Συμβουλίου και του Αρχηγού του κόμματος, ο οποίος και έχει καταστατικά την υποχρέωση να αποφασίσει αυτός μόνος του. Την αξιολόγηση όλων των υποψηφίων καταστατικά είμαι υποχρεωμένος να την κάνω στο τέλος εγώ.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Δεν εξαιρείται κανένας;

Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Απολύτως κανένας δεν εξαιρείται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 18/05/2010 20:23:21

    Οι νυν βουλευτές να πάψουν να είναι a priori εκ νέου υποψήφιοι. Κάθε περίπτωση να κρίνεται εκ του μηδενός με αξιοκρατικά κριτήρια. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα αναντικατάστατους. Μπορούμε και χωρίς Κιλτίδηδες, Γιακουμάτους και Έλσες Παπαδημητρίου..

    • Trelos avatar
      Trelos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/05/2010 19:12:13

      Φίλοι μου, μην πιστεύετε τίποτα.. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έχουν ακριβώς την ίδια πολιτική και ο λαός θα είναι χαμένος όποιο από τα δύο κόμματα βρίσκεται στην εξουσία ανεξαρτώτως προσώπων. Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο τρικ που εφαρμόζεται σε πολλές χώρες: Όταν τα πράγματα ζορίζουν, προσφέρεται το ψευτοδίλλημα της αλλαγής από το ένα εκ των δύο μεγάλων κομμάτων, που είναι ακριβώς το ίδιο με το προηγούμενο και καθοδηγούμενο από τις ίδιες δυνάμεις, με αποτέλεσμα οι λαοί να παραμυθιάζονται και να οδηγούνται εκ νέου στο αδιέξοδο!!! Προσοχή, μην κάνουμε ξανά τα ίδια λάθη... ας δούμε τη φάκα αυτή τη φορά!!

  2. firiki2010 avatar
    firiki2010 18/05/2010 20:33:36

    Δεν υπάρχει δηλαδή κανένα πρόβλημα από το γεγονός ότι η ιστορία "ποιοι είναι βαρίδια, ποιοι δεν είναι?" θα σέρνεται μέχρι να γίνουν εκλογές? Δεν θα έχουμε παράταση της εσωστρέφειας?
    Αν τυχόν ενδιαφέρει η altera pars
    http://firiki2010.wordpress.com/

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 18/05/2010 20:38:42

    Καλό θα ήταν,πάντως, να υπάρξει νέος τρόπος πλησιάσματος κόμματος-κοινωνίας, πέρα από τις πατροπαράδοτες εκδηλώσεις των τοπικών, που δίεπονται από αρτηριοσκληρωμένες πρακτικές.
    Ο Αντώνης απευθύνεται σε διευρυμένο κοινό. Είναι στο δικό του χέρι, να κατορθώσει, να το αφομοιώσει σε μιά κοινή μεγάλη παρέα με κοινές πατριωτικές αρχές, ιδανικά κι όνειρα...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ χελιδόνι 19/05/2010 08:02:48

      Το Ίντερνετ μπορεί να είναι ο πολιορκητικός κριός στην προσπάθεια προσέγγισης ιδιαίτερα των δυναμικών κοινωνικών στρωμάτων κάτω των 50 ετών.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/05/2010 09:23:37

        Το θέμα είναι να τους λέει κάτι, το Ίντερνετ δουλεύει υπέρ του Αντώνη κι από μόνο του, χωρίς να κάνει κάτι γι' αυτό ο ίδιος.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ χελιδόνι 19/05/2010 09:48:16

      Νομίζω, ότι μέσα από τη δημιουργία ομάδων με κοινά ενδιαφέροντα και διαπροσωπικές επαφές, θα καταφέρει καλύτερα να ενδυναμώσει το ποτάμι που γίνεται χείμαρος...
      Ναι, το ιντερνετ είναι η αρχή, αλλά δεν αρκεί. Η μονομανία με το διαδίκτυο άλλωστε, οδηγεί στην απομόνωση και την κατάθλιψη.
      Οι τυφλές κοματικές εντάξεις ανήκουνε στο παρελθόν.
      Η ατομικότητα έχει ενισχυθεί.
      Η ένταξη σε φρέσκα παρεικά σχήματα απαιτεί κοινό τόπο αναφοράς σε συγκεκριμένες πλέον θεματικές ενότητες.
      Ενότητες-μαγνήτες, ανοιχτές σε όλους και κυρίως στους ανήσυχους κάθε ηλικίας, απογοητευμένους, αναποφάσιστους, συνειδητοποιημένους...
      Ο Αντώνης ξέρει από ομάδες άλλωστε και σίγουρα η δυναμική του προσωπική παρουσία εκεί, θα λειτουργεί όχι μόνο καθοδηγητικά, αλλά καθοριστικά...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 19/05/2010 11:27:03

        Workshops on a local level....

  4. zame avatar
    zame 18/05/2010 21:10:44

    πως το ειπε σημερα ο Λαζοπουλος... μας τελειωσε το μετα-πολιτευτικο.
    και άρχισε το Μετά-πολιτικό

  5. καλεσανος avatar
    καλεσανος 18/05/2010 21:13:25

    Δεν θα συγχωρησω ποτε στον Καραμανλη οτι δεν εκανε απολυτως τιποτα και ας τον ψηφισα 2 φορες και με τα δυο μου χερια.

  6. laz avatar
    laz 18/05/2010 21:22:55

    καλο αυτο που δειχνει σχεδον απιστευτο

  7. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 18/05/2010 21:28:55

    Εμένα μου άρεσε το "τρίτον". Στρουθοκαμηλισμός. Μπορεί να δούμε στέλεχος και το αφεντικό του ΣΔΟΕ που διαπραγματευόταν τη συγκάλυψη του Θέμου με αντάλλαγμα το DVD του Ζαχόπουλου.

  8. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2010 21:36:37

    Τους διέγραψε χωρίς να τους διαγραψει

  9. Alex avatar
    Alex 18/05/2010 21:44:13

    Καλα ορισμενοι Αντικαραμανλικοι μη βιαζεστειτε να βγαλετε συμπερασματα και αρχισετε να ζητατε τη κεφαλην επι πινακι του Κ.Κ

    • trellakias avatar
      trellakias @ Alex 19/05/2010 16:43:54

      Πες τα ρε φίλε, ήμαρτον πια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/05/2010 22:02:43

    Μπορεί κάποιοι εκεί στη Ρηγίλλης να αντιληφθούν ότι η διαρκής εσωστρέφεια αποθαρρύνει τον κόσμο και λειτουργεί εις βάρος της ενότητας;
    Δηλαδή πόσο καιρό θα κάνουν αυτοκάθαρση;
    Αν ξέρουν ποιοί έφταιξαν, γιατί τους κρατάνε ακόμα;
    Αν δεν ξέρουμε, τι περιμένουν για να τους βρούν;
    Εδώ η κοινωνία βράζε και Ν.Δ. κάθε βράδυ βγάζει ...εσωκομματικές ειδήσεις;
    Είδατε τον Αβραμόπουλος απόψε στο ALTER;
    Μια στο καρφί και μια στο πέταλο!
    Προσωπική πολιτική έκανε!
    Και κάτι τελευταίο:
    Εχω μια περιέργεια να δώ ποιά ...επιτροπή θα αξιολογήσει τον ...Καραμανλή;
    Τι θα ..αξιολογήσει στον Καραμανλή; Την ...κορμοστασιά του ή το βιογραφικό του;
    Ελεος πιά!
    Η Ν.Δ. λειτουργεί με την ατζέντα που καθορίζουν τα ΜΜΕ, αντι να καθορίζει η ίδια την ατζέντα.
    Αυτή η πολιτική είνα αυτοκαταστροφική.

    • mara avatar
      mara @ Κώστας Ροδινός 18/05/2010 22:15:11

      Για άλλη μιά φορά σε βρίσκω ΠΑΝΣΩΣΤΟ!!!!΄(λές και διάβαζες την σκέψη μου)

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ mara 19/05/2010 05:43:43

        @ Κώστας Ροδινός

        "Τι θα ..αξιολογήσει στον Καραμανλή; Την …κορμοστασιά του ή το βιογραφικό του;
        Ελεος πιά!"

        Ditto, Κύριε Ροδινέ!

        Τουλάχιστον ἡ οἰκογένειά μου στάθηκε μέ τίς ὧρες στήν οὐρά γιά νά ψηφίση Σαμαρά πιστεύοντας ὅτι εἶναι ἡ συνέχεια τοῦ Καραμανλῆ σέ ἦθος καί ἰδεολογία.

    • Jim avatar
      Jim @ Κώστας Ροδινός 18/05/2010 22:25:36

      Δυστυχώς η παράταξη είναι εγκλωβισμένη στην εσωστρέφεια...κάποιοι χαίρονται και για τις επαφές με τους Τσίπρα/Παπαρήγα...όλα τα είχε η Μαριορή οι εξωκοινοβουλευτικοί τις έλειπαν.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 05:52:30

      Κ.Ροδινέ

      Πιό στρογγυλός κι απ' τον κύκλο ο Βρωμόπουλος.

    • wolf avatar
      wolf @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 09:46:40

      Φίλε Ροδινέ, αυτά είναι πράγματα που έχουμε πει και έχουμε γράψει έδω και μήνες!!!
      Πρέπει να καταλάβουν στη Ρηγίλλης -ολοι, μηδενός εξαιρουμένου- ότι ο φαύλος κύκλος εξάρτησης από τα ΜΜΕ δε βγάζει πουθενά.
      Ο δρόμος είναι ένας και ξεκάθαρος.
      Αυτός που οδηγεί σε επαφή με τον απλό πολίτη, αναγκάζοντας τα ΜΜΕ να τρεξουν να πάρουν την είδηση και να είναι και μπαγιάτικη όταν την παίξουν.
      Τελεία και παύλα.

  11. Rigas Feraios avatar
    Rigas Feraios 18/05/2010 22:04:00

    Να μην ζηλεύεις κανέναν απο εκείνους που κερδίζουν με αδικίες,αλλά να τιμάς εκείνους που με δικαιοσύνη ζημιώθηκαν.

  12. Σοφία avatar
    Σοφία 18/05/2010 22:04:19

    Ο Κώστας ο Καραμανλής έχει διασυρθεί όσο κανένας άλλος πολιτικός! Τουλάχιστο απ'όσο θυμάμαι εγώ! Η σιωπή του αντί να μας κάνει τόσο εύκολα να τον απαξιώνουμε, ας μας υποψιάσει! Ο πρόεδρος πολύ καλά είπε ότι όλοι πρέπει να κρίνονται και να αξιολογούνται! Επιτέλους κάθαρση!!!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Σοφία 19/05/2010 06:23:37

      Σοφία
      Τον αγαπήσαμε όσο κανένα άλλον πρόεδρο,περισσότερο ακόμη κι απ'τον Εθνάρχη.
      Γιατί εκείνος ήτανε ο αυστηρός "πατέρας" ενώ ο Κώστας είχε και το ανθρώπινο.
      Ποτέ η παράταξη και η Ελλάδα δε στήριξε τόσες προσδοκίες σε πολιτικό τα τελευταία χρόνια.
      Ειδικά επειδή προερχόταν από μιά περίοδο διαπλοκής και αδιαφάνειας και με εκείνο το "επανίδρυση"του κράτους,τα είπε όλα.
      Φίλοι μου κομμουνιστές με εξορίες και πασόκοι τον ψήφισαν ελπίζοντας στο μαγικό αυτό σύνθημα.
      Ολοι είχαν καταλάβει πώς αχίλειος πτέρνα της ανάπτυξης ήταν το διεφθαρμένο και αντιπαραγωγικό κράτος και το σύνθημα έπεσε σε φλέβα.
      Και όσοι δεν τον ψήφισαν-η ψήφος ήταν ακόμη τατουάζ-ήλπισαν στον Καραμανλή.
      Κι ύστερα ήλθαν οι...μέλισσες.
      Τα μηνύματα πήγαιναν κι έρχονταν και όλοι περιμέναμε την αντίδραση του Καραμανλή που εμπιστευόμαστε.
      Κι εκείνος δεν αντιδρούσε.
      Και αρχίσαμε να μιλάμε για...χρόνο Καραμανλή.
      Για τη σωφροσύνη του να μην αντιδρά ...εν θερμώ.
      Και αντιδρούσε πάντοτε...εν ψυχρώ όταν είχε πλέον και επικοινωνιακά προεξωφληθεί κάθε ενέργεια.
      Επί μήνες περιμέναμε μετά το στραπάτσο των ευροεκλογών του 2009 να αντιδράσει.
      Κάναμε την πυθία για να καταλάβουμε τί συμβαίνει και πριν προλάβουμε να καταλάβουμε μας οδήγησε στη συντριβή των τελευταίων εκλογών,φορτώνοντας την παράταξή του με νέο "Κυλώνειον άγος".
      Βέβαια προσέφερε νίκες στην παράταξη και την ένωσε μετά από μεγάλη περίοδο εσωστρέφειας.
      Ομως η Ιστορία γιά τους πολιτικούς είναι αδυσώπητα αυστηρή.
      Μετρά μόνο τελικό αποτέλεσμα.
      Και χρεώνει αυτοτελώς στους αρχηγούς και τα λάθη των συνεργατών τους.
      Τώρα περιμένουμε ακόμη να λύση την σιωπή του.
      Περιμένουμε ματαίως μιά λογική εξήγηση της αποτυχίας του που την φόρτωσε στις πλάτες μιάς παράταξης που τον λάτρεψε.
      Μιά εξήγηση που θα τη λυτρώσει και που βεβαίως δεν υπάρχει.
      Δυστυχώς και για εκείνον και γιά εμάς.
      Καληνύχτα κύριε Πρόεδρε.

      • Σοφία avatar
        Σοφία @ ΣΟΝ ΠΕΝ 19/05/2010 07:15:10

        Είναι πολύ όμορφα αυτά που γράφεις! Πραγματικά με άγγιξες! Πειράζει που εγώ ελπίζω ότι θα δικαιωθεί; Δέθηκα μαζί του! Τον πόνεσα! Θυμάμαι την προεκλογική περίοδο, μόνος του χωρίς τους υποψηφίους στην εξέδρα να προσπαθεί να στείλει το μήνυμα ότι προσπάθησε, αλλά ήταν αδύνατο να τα καταφέρει! Δε διεκδικώ το αλάνθαστο! Άλλωστε η παράταξη έχει νέο ελπιδοφόρο πρόεδρο! Όμως περιμένω και ελπίζω ότι θα βοηθήσει και εκείνος!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 19/05/2010 07:42:13

        Σοφία πραγματικά νομίζω ότι περιέγραψες επακριβώς και τα δικά μου συναισθήματα.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 19/05/2010 07:55:08

        Σοφία
        Στην πολιτική πρέπει να είμαστε πραγματιστές αν δεν θέλουμε να την απαξιώνουμε.
        Τούς πολιτικούς πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με αυστηρότητα.
        Δεν είναι εργοδότες μας,υπηρέτες μας είναι και διαχειριστές επ'αμοιβή της περιουσίας μας.
        Τους δίνουμε την ευκαιρία να αποδείξουν ότι αξίζουν την εμπιστοσύνη μας.
        Αν δεν την αξίζουν κάνουμε πέτρα την καρδιά -υπάρχει και συναισθηματική επένδυση-και πάμε γι'άλλα.

      • oxoxo avatar
        oxoxo @ ΣΟΝ ΠΕΝ 19/05/2010 10:19:01

        Καλά, τι άλλη "λογική εξήγηση" περιμένετε; Δεν αντιληφθήκατε ότι οι πολίτες στείλαν την κυβερνητική ΝΔ (2004-2009)στα αζήτητα διότι κατήντησε στην πράξη η συνέχεια του προ του 2004 κυβερνητικού ΠΑΣΟΚ με περιτύλιγμα μεσαίου χώρου; Για αναλογιστείτε πόσα, εκτός από τα μεγαλοσχήμονα, μεσαία και κατώτερα στελέχατα της παράταξης ρίχτηκαν στο φαγοπότι της εξουσίας αντί της προσπάθειας "επανίδρυσης" του κράτους; Αν ανάμεσα σ' αυτά δείτε φίλους, συναγωνιστές, συγγενείς ίσως και τον εαυτό σας μην τρομάξετε. Αφυπνιστείτε. Όπως λένε και στο χωριό της γυναίκας μου "τέτοια στρούγγα τέτοιο μαξούλι"! Η πολυτελής επιγραφή ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ δεν ήταν αρκετή από μόνη της.

  13. nina avatar
    nina 18/05/2010 22:13:23

    ναι όλοι κρίνονται αρχηγέ μου. γι΄αυτό είπατε όχι στην αναδρομική ισχύ για τη κατάργιση του νόμου περί ευθύνης υπουργών? τότε να εφαρμόσετε και σησάχθεια γιά τα χρέη των ελλήνων στο δημόσιο και στις τράπεζες.αλλά η μεγάλη σας μέριμνα είναι να καθαρίσετε τα λαμόγια τους υπουργούς όλων των κυβερνήσεων. Ωραία ξεκινά την κάθαρση η ΝΔ και την ακολουθεί κατά πόδας και το ΠΑΣΟΚ. ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!

  14. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 22:23:35

    @Ροδινός: δεν βλέπεις την μεγάλη καλαματιανή ...ντρίμπλα. Τους άδειασε όλους.
    Και τα ΜΜΕ που θα κάθονται τώρα να μαντεύουν και να παίζουν το παιχνίδι του
    Και τα βαρίδια που θα τρέχουν ή να παρακαλάνε ή να κρυφτούν
    Και τους δικούς του που θα στρωθούν τωρα στην δουλειά

    Και δεν έκανε και ...τίποτα. Τους διέγρεαψε χωρίς να τους διαγράψει που λεέι και ο Φάκτορας

    Κολάς στον Κωστάκη, σε καταλαβαίνω. Σιγά μην τον διαγράψει. Don't worry. Του λεει απλώς να κάνει ο,τι ο Σημιτάκος: Αποχωρω για το καλό σας.

    Προτιμας να γίνουν εξεταστικές και να τρεχουμε να απολογούμεθα για τον φίλο του Ριρή;

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 22:36:50

      Όχι και Κωστάκης! Ας τα λένε κάποιοι άλλοι αυτά!! Κωστάκης δεν είναι για μένα και για πολλούς άλλους! Ο Κ.Κ δεν είναι βαρίδιο! Είναι παρακαταθήκη! Έπειτα ξέρετε κανένα που να μην έκανε λάθη; Αν πάλι ξέρετε κάτι παραπάνω από εμάς για τον Καραμανλή πείτε μας να το ξέρουμε! Την κριτική του Θέμου, του Φίμωτρου και των άλλων δεν τη δέχομαι!!!

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Σοφία 19/05/2010 05:55:39

        Μαζί σου, Σοφία! Ἡ ραχοκοκκαλιά τῆς ΝΔς εἶναι Καραμανλικοί! Ἄν ἐδῶ οἱ bloggers εἶναι τέως ΠΟΛΑΝ νά μᾶς τό ποῦν νά τό ξέρωμε γιά νά πράξωμε ἀναλόγως.

        Ἀπό τήν μιά βρίζομε τά ΜΜΕ καί ἀπό τήν ἄλλη ἀκολουθοῦμε τίς ὑποδείξεις τους καί δεχόμαστε τίς κριτικές τους!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Σοφία 19/05/2010 11:01:38

        Παρακαταθήκη ο Κώστας Καραμανλής?
        Συγνώμη ρε Σοφία αλλά τόσο οπαδός?

        Γιαυτό δεν πρόκειται να δείτε κυβέρνηση ούτε σε 50 χρόνια...

    • mara avatar
      mara @ Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 22:43:16

      Συγγνώμη... Αδέξιε δεξιέ,
      O Kαραμανλής ίσος... με τον Σημίτη??? (αυτό και αν είναι κατάντια)
      Να αποχωρήσει για το καλό όλων μας??? Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.
      Τα ΜΜΕ παίζουν το παιχνίδι του??? ή εκείνος παίζει το δικό τους???
      Την συνέντευξη ας πούμε στην REAL, του αρχιπροπαγανδιστή, τί την ήθελε??? Τί του προσέφερε??? Θέλεις να σου πω τί???
      Αρκετοί φανατικοί Σαμαρικοί, μετά από αυτό, να τον κοιτάνε με μισό μάτι... Αυτό κατάφερε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 10:56:29

      Aδέξιε,
      Εγώ είμαι από το Βορρά, από τον Εβρο!
      Δεν καταλαβαίνω από ...καλαματιανές ντρίπλες

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 15:13:13

        Ροδινέ, έχει δίκιο ο Αδέξιος περί ντρίμπλας και περί των αποτελεσμάτων της. Δεν βλέπω όμως να ισχύουν οι υποθέσεις του περί Καραμανλή. Πολύ απλά, γιατί ο Σαμαράς κάνει παιχνίδι μαζί με τον Καραμανλή (χρόνια τώρα). Το ανέλυσε σε άλλο σχόλιο ο Επώνυμος. Συνδυασμένα θα παίξουν μπάλλα, ιδίως όταν θα αποφασίσουν ότι ήρθε η ώρα να μιλήσει ο Καραμανλής. Και τότε θα βγει πολύ ζουμί...

        Παρεμπιπτόντως, επειδή χρησιμοποιούμε ποδοσφαιρική ορολογία και λέγεσαι Κώστας και είσαι από τον Έβρο και έχεις κάνει Αμερική και είσαι ΝΔ και έχεις δηλώσει και γαύρος, δεν πιστεύω το αδερφάκι σου να είναι Παοκτζής! (ή μήπως...)

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 15:18:56

        Δυστυχώς!
        Επομένως, καλά είπα από την αρχή οτι το IQ είναι Αλεπούς!

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 16:10:06

        Εντάξει, identity confirmed. Ακόμα περιμένω τηλεφώνημά σου μήνες τώρα (γμτ, κάπου έχασα τον αριθμό του κινητό σου). Ξέρεις, συχνάζω σε ψηλά βουνά και με είχες πάρει τηλέφωνο πριν 6-7 μήνες γι' αυτό το λόγο, για να ανεβούμε μαζί. (πιστεύω να σου έδωσα το στίγμα μου). Πάρε τηλέφωνο να βρεθούμε.

  15. Jim avatar
    Jim 18/05/2010 22:30:03

    **δεν βλέπεις την μεγάλη καλαματιανή …ντρίμπλα. Τους άδειασε όλους.**

    Από το πολύ λιβάνισμα μονο καλο δεν πρόκειται να βγει, ο Αντώνης αρχίζει να χάνει και πόλους από τους πολίτες που τον υποστήριξαν στις εσωκομματικές, αυτό λέει πολλά.

    Ο Αβραμόπουλος από ότι φαίνεται τραβάει δική του γραμμή διαχωρίζοντας την θέση του...Αντώνη, ή ξυπνάς ή σβήνεις.

  16. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2010 22:37:50

    @Ροδινός: Κώστα εσυ δεν έλεγες (σε πρόσφατο άρθρο) οτι η εσωστρέφεια ειναι αναποφευκτη γι αυτό το διάστημα; Τι θες να κάνει απο την στιγμή που όλος ο κόσμος ακούει "Καραμανλή" και βρίζει - καλώς ή κακώς; Εγω συμφωνώ απολύτως με όσα γράψαμε με το γράμμα του Προφήτη στον Παπαχελά. Όμως ο Καραμανλής πρέπει επιτέλους να μας εξηγήσει γιατί εξάτμισε στην κυριολεξία εκείνο το +5& που πηρε το 2004, γιατί δεν έκανε κάθαρση, γιατί δεν πείραξε τον Κόκκαλη, για τους νταβταζήδες, για τον Ρουσόπουλο και όλα τα σχετικά. Και κυρίως γιατί μας φόρτωσε τον Γιώργο - να έμενε να έδινε την μαχη οπως του είπε ο Αντώνης. Γιατί λοιπόν να μην αξιολογηθεί και ο Καραμανλής; Απο τη ΝΔ όμως, οχι απο το ΠΑΣΟΚ που δεν εχει κανένα δικαίωμα να παριστανει τον εισαγγελέα

    • NTINOS avatar
      NTINOS @ Factorx 19/05/2010 00:27:36

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΑΚΤΟΡΑ,Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΑΤΙΚΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ,ΤΗΣ ΒΑΣΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.
      Οι Θεοί στα κόμαματα τελειώσαν,οι δημογέροντες επίσης,ειναι καιρος για σκληρη εργασια με νέο κόσμο και νεες θέσεις και σχέδια.
      Η κομματοκρατια και οι ΒΑΡΩΝΟΙ και βαρωνοσποροι ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ.

  17. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 22:46:27

    @mara: Να μην κάνουμε σε παρακαλώ απλουστευτικές συγκρίσεις. και γιατ΄λι δηλαδή να μην αποχωρήσει ο Καραμανλής; Επειδή έχει όνομα - συμβολο; Τον τιμώρησε ο κόσμος ή οχι τον Οκτώβριο; Ηταν τεράστιο λάθος του οι πρόωρες; εκλογές η οχι; Γιατί το έκανε; Για ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥς ΛΟΓΟΥΣ

    • mara avatar
      mara @ Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 23:08:42

      Αδέξιε δεξιέ,
      Και γιατί πρέπει να αποχωρήσει δεν μου λές.
      Ισχυρίζεσαι ότι, τον τιμώρησε ο κόσμος τον Οκτώβριο.
      Όχι κατηγορηματικά.
      Τον τιμώρησε το σύστημα (επηρεάζοντας βέβαια τον κόσμο για να ψηφίσει ανάλογα...) με την υπερπροπαγάνδα εναντίον του και υπέρ του Γιωργάκη.
      Τον πόλεμο που δέχθηκε ο Καραμανλής καθ΄όλη την διάρκεια που κυβερνούσε, δεν τον έχει δεχθεί κανένας πολιτικός, τουλάχιστον της μεταπολίτευσης (για τους γνωστούς λόγους...).
      Ήταν τόσο λυσσαλέα η πλύση εγκεφάλου από όλους εναντίον του, που ήταν αδύνατον να σταθεί άλλο. Γι΄αυτό αποφασίσε τις πρόωρες εκλογές γιατί έτσι κι αλλιώς ήταν αναποφεύκτες.
      Σκοπός τους ήταν να τον ξεφτιλίσουν μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε άλλο.
      Ε! λοιπόν δεν τους έκανε την χάρη, γι΄αυτό χτυπιούνται τώρα και λυσσάνε ακόμα πιό πολύ.
      Το τέλος για τον Καραμανλή δεν έχει γραφτεί ακόμα....
      Μην βιαζόμαστε να το γράψουμε εμείς.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ mara 19/05/2010 06:29:27

        Βιαστείτε γιατί χανόμαστε.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 06:03:06

      Αδέξιε Δεξιέ,

      Βλέπω ὅτι τά ΜΜ"Ε" ἔχουν κάνει πλῦσι ἐγκεφάλου καί σέ σένα. . .

  18. GAETANO avatar
    GAETANO 18/05/2010 22:48:19

    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ?
    ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΡΟΣΗΜΟ ΑΝΤΩΝΗ . ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΚΑΛΑ . ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΗΣ ΠΡΑΞΗ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΕΤΕΛΑΣΤΑΙ . ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ . ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΓΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ .

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GAETANO 19/05/2010 00:33:52

      Τι να καθαρίσει κανονικό ξεμπάζωμα χρειάζεται με τόσα πατσαβούρια εκεί μέσα.

  19. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 22:49:13

    @mara συνεχιζω γιατι πάτησα enter κατα λαθος. Για προσωπικούς λόγουτς εφυγε. Θέλεις να δεχθω οτι εκβιαζόταν; Μάλιστα. Ο Φάκτορας το φωναζε μηνες. Οτι υπαρχει dvd; Μαλιστα. Ε και; ΤΙ είναι υπεράνω όλων; Ο ευατός ή η Πατρίδα; Τον Ρουσόπουλο γιατι τον αφηνε να κυβερνά και κατέστρεωψε τα πάντα; Του τον επιβάλαν; δεν ε΄χιε κριτήριο; βαριόταν να δουλέψει;

    • Alex avatar
      Alex @ Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 23:10:59

      Για στακα ρε φιλε που λεγαμε μικροι...ειχε δηλαδη αλλη επιλογη με το ΓΑΠ ενα χρονο πριν να εκβιαζει εκλογες με αφορμη το Παπουλια και με 151?? Μπορουσε να κυβερνησει που το 1% των μετρων που πηρε ο ΓαΠ να επερνε ο Κ.Κ θα ειχαν βγει ολοι στα κεραμυδια να ουρλιαζουν με τα ΜΜΕ της διαπλοκης στη πρωτη γραμμη....ΕΛΕΟΣ πια με αυτη την ιστορια....

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Alex 19/05/2010 06:31:09

        Μου θυμίζει Ελ Σιντ.

    • mara avatar
      mara @ Αδέξιος Δεξιός 18/05/2010 23:31:24

      Aδέξιε δεξιέ,
      Το γιατί έφυγε, χωράει πάρα πολλές ερμηνείες...
      Μπορεί να είναι αυτές που αναφέρεις. Μπορεί όμως και όχι.
      Μην αποκλείεις και άλλα ενδεχόμενα...
      Καμμιά φορά η υποχώρηση μπορεί να είναι και μέθοδος τακτικής...
      Προσωπικά πιστεύω ακράδαντα ότι, παίζεται ένα πολύ υψηλού επιπέδου γεωπολιτικό παιχνίδι για πολύ ευφυείς και δυνατούς παίχτες, που με μεγάλη δυσκολία μπορούμε να το συλλάβουμε (ίσως μόνο κάτι ψιλά... και περισσότερο από διαίσθηση).
      Είμαι λοιπόν σίγουρη εντελώς διαισθητικά ότι ο Καραμανλής είναι ένας από τους βασικούς παίχτες...
      Θά δείξει...

      • Alex avatar
        Alex @ mara 19/05/2010 00:16:51

        Δεν πιστευω σε γεωπολιτικους ορους κτλ...Απο το 2007 με 152 ουσιαστικα μονο διαχειρηση μπορουσε να κανει και οχι ουσιαστικη πολιτικη. Με το καθε Τατουλη Μανωλη και τα συναφη να απειλουν με παραιτηση ουσιαστικα ηταν μια καταδικασμενη κυβερνηση...Το μεγαλο λαθος του Κ.Κ ηταν το 2004 και η ηπια προσαρμογη μη ξεχναμε οτι η Ν.Δ σαν κομμα επασχε και λιγο απο το συνδρομο της ΄΄Δεξιας παρενθεσης΄΄ που κληροδοτηθηκε απο τη περιοδο 90-93. Καταναλωθηκε λοιπον η πρωτη περιοδος με αργους ρυθμους σε ατερμονες διαλογους και με πολυ λιγοτερες μεταρυθμισεις απο οσες επρεπε να ειχε κανει συν οτι ολη η κεβερνηση παρασυρθηκε απο το ευνοικο διεθνες οικονομικο περιβαλλον το οποιο υπηρχε και ολα ηταν σχετικα ροδινα..Αντιθετα στα Εθνικα θεματα που εκαιγαν περισοτερο εκεινη τη περιοδο πηγαινε πολυ καλυτερα. Το 2007 ομως με το νομο Σκανδαλιδη μη το ξεχναμε αυτο ( Πολιτικος καιροσκοπισμος 2η φορα εις βαρος της Ν.Δ) η πλειοψηφια ηταν ισχνη αλλα οι αναγκες για επιταχυνση των μεταρυθμησεων μεγαλυτερη μη ξεχναμε τη κριση στα πετρελεοειδη που προηγηθηκε της χρηματοπιστωτικης.Ειχε ομως εκτος της θεσμικης αντιπολιτευσης και την εσωκομματικη με το Τατουλη καβαλαρη στο αλογο και προστατευομενο των ΜΜΕ της διαπλοκης. Τον Τατουλη που οσο καιρο ηταν υφυπουργος ΔΕΝ μιλησε ποτε και δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ. Μολις τον απεσυρε ομως ηταν λαλιστατος και εβλεπε μονο στραβα!!! Βαλε και το Μανωλη μεσα και εδεσε το γλυκο μετα ηρθε και το Βατοπαιδι που εσκασε σαν θεμα απο τον νυν υποδικο πλεον Κοντομηνα (ALPHA) το τραγικο λαθος της ΔΕΘ το 2008 τα Δεκεμβριανα και τη χαριστικη βολη η υποθεση με το τηλεγραφημα απ την Ουρουγουαη για το Καραβελα (Ντορα Ντορα εισαι εδω? αυτην καλυψε ουσιαστικα ο Κ.Κ)
        Προσωπικα εκτιμω τον Κ.Κ σαν πολιτκη προσωπικοτητα με πολλα χαρισματα, ηγετη αλλα ειδικα μετα το 2007 εκτος την ενδεια του κομματος σε στελεχη πληρωσε και μερικες ξεροκεφαλιες του και εμμονες του.Σαν παραδειγμα αναφερω το μη ανασχηματισμο ουσιαστικα στα 5,5 χρονια που κυβερνησε. Η ρουτινα σε προσωπα και νοοτροπιες εφερε γκρινια και στο τελος αδρανεια. Θυμηθητε μονο τα λιγα νεα προσωπα ποθ αλλαξε προς το τελος ποσο καλη δουλεια εκαναν. Πχ Χατζηδακης με την Ολυμπιακη, Σπληλιοτοπουλος στο παιδειας, Σαμαρας πολιτισμου (Εγκαινεια Μουσειου)!Αν αλλαζε ποιο συχνα και φρεσκαρε την ομαδα ισως θα ηταν καλυτερα καποιοι δεν θα εβγαζαν ριζες στις καρεκλες και στο τελος αδρανεια και οι υπολοιποι θα ηταν πιο παραγωγικοι πολιτικα γιατι θα ειχαν κινητρο εισοδου στο κυβερνητικο σχημα....αυτα ΄΄Εξ απαλων ονυχων'' που λεει και ο Γ.Α.Π...χεχεχε μπορω να αναφερω 10 σωστα και αλλα τοσα λαθη του Κ.Κ απλα θελω να επισημανω οτι η ψυχραιμη και χωρις κριτικη ειναι η καλυτερη που πρεπει να γινει, αν εν βρασμο το κομμα παει σε συνεδριο και θελει να δειξει νεο με ισοπεδωτικους ορους μονο και μονο για την Επικοινωνια και Οχι για την ουσια στο τελος θα γινει μια τρυπα στο νερο...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 10:58:17

      Το ενδεχόμενο να έφυγε επειδή δεν ήθελε να ...προσκυνήσει, παίζει ως ...αδέξιο σενάριο;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 15:21:38

        Όποιος δεν θέλει να προσκυνήσει δεν φεύγει αγαπητέ...Πέφτει μαχόμενος...
        Άλλη ώρα, άλλη ανάλυση...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 15:23:47

        Οι μάχες δίνονται σε πολλά πεδία και οι άσκοπες μάχες δημιουργούν μεγάλες καταστροφές.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 15:36:06

        Σωστό, όταν διαλέγεις τις μάχες και το πεδίο που θα δοθούν...έχω την εντύπωση ότι δεν επέλεξε σωστά.Γνώμη μου. Η τιμιότητα είναι μεγάλη αλλά δύσκολη αρετή. Μπορούσε τίμια και όμορφα να απευθυνθεί στους έλληνες πολίτες και να πει την ΑΛΗΘΕΙΑ. Ακόμα δεν την έχουμε μάθει, φοβάμαι.
        Άμποτε...

  20. Κώστας avatar
    Κώστας 19/05/2010 00:05:11

    O Καραμανλής κρίθηκε ως ηγέτης τον Σεπτέμβριο του 2008, στη ΔΕΘ.Μία τραγική στιγμή για τον τόπο και την παράταξη ήταν εκείνος ο Σεπτέμβρης.
    Το έργο του δεν μηδενίζεται. Αλλά δεν είναι και υπεράνω κριτικής.
    Θα παραμείνει για πάντα συμπαθείς στους παραταξιακούς ψηφοφόφορους.
    Αλλά μέχρι εκεί...

    • Kurosaki Ichigo avatar
      Kurosaki Ichigo @ Κώστας 19/05/2010 00:25:43

      Δεν κρίθηκε μόνο στη ΔΕΘ. Κοίτα και αυτό το παράδειγμα: http://ermippos.blogspot.com/2010/05/2.html

      Οι αγιαστούρες στο πρόσωπό του είναι για τους βαμμένους, ασ’ τους να χτυπιούνται. Είτε πρόκειται για φανατικούς παραταξιακούς είτε για -δικαίως ή αδίκως- δογματικούς αντι-ΠαΣοΚους. Είναι άπειρα όσα θα μπορούσε να καταλογίσει κανείς ενάντιων του ΠαΣοΚ και σίγουρα υπάρχουν ορισμένα καλά στοιχεία στην διακυβέρνηση Καραμανλή, αλλά όχι και ορισμένοι να αρνούνται να κοιτάξουν πέρα από τη μύτη τους ή να στρογγυλεύουν και να αποπειρώνται άχαρα να ωραιοποιήσουν πράγματα πασιφανή και εξόφθαλμα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Κώστας 19/05/2010 06:13:34

      Αὐτοί οἱ παραταξιακοί ψηφοφόροι εἶναι ἡ πλειοψηφία τῆς ΝΔς. Ἄν ὁ Καραμανλής ἀποκλεισθεῖ, ἡ ΝΔ θά πάη σέ μονοψήφιο ἀριθμό!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Κώστας 19/05/2010 06:22:32

      Ἀλλά μήν ξεχνᾶς τίς φωτιές καί τά Δεκεμβιανά 2008!

  21. GreenHorses avatar
    GreenHorses 19/05/2010 00:32:42

    Εγώ θα σταθώ στην απαράδεκτη και εκτός τόπου και χρόνου παρουσία του Αβραμόπουλου σήμερα στο Αλτερ, πέρα της κάκιστης παρουσίας και όσων επιεικώς απαράδεκτον είπε θα σταθώ μόνο στα θέματα εξωτερικής πολιτικής, με αυτό τον άνθρωπο θα πάει ο Σαμαράς για ΥΠΕΞ;

    Αυτός όπως τον κόβω είναι χειρότερος από την Ντόρα. Είναι δυνατόν συνεχώς να επαναλαμβάνει ότι όλα ήταν καλά στην επίσκεψη Ερντογάν; Εγώ επαναστάτησε και η αριστερά και ο τζίμης 3 πουλάκια κάθονται.

    Μεγάλο βαρίδι Αντώνη κόψε του το βήχα γιατί δεν θα έχεις καλά ξεμπερδέματα.

    Απαράδεκτος από όλες τις απόψεις, η χειρότερη παρουσία τομεάρχη ever.

  22. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 19/05/2010 01:07:08

    1. Η εντός εισαγωγικ΄ων φράση "Ολοι κρίνονται, ακόμα και ο Καραμανλής" δεν ελέχθη ποτέ.
    2. Ο Καραμαλής και σφάλματα έκανε και δεν είναι υπεράνω κριτικής
    3. Εάν ο Καραμανλής στις 5.10 δήλωνε ότι θα ήταν υποψήφιος και πάλι είτε από το Συνέδριο είτε από τη βάση με οποιονδήποτε αντίπαλο (αν υπήρχε ) θα έπαιρνε 80%
    4 Η κατάσταση της παράταξης σήμερα θα ήταν πολύ καλύτερη γιατί ο Καραμανλής θα μπορούσε να υπερασπιστεί και να δικαιολογήσει τις επιλογές του κάτι που για πολλούς λόγους δυσκολεύεται να κάνει η σημερινή ηγεσία.
    5 Ο Καραμανλής δεν μιλά γιατί το να μιλήσει θα έμοιαζε άδειασμα του Σαμαρά. Ο Καραμανλής θα μιλήσει όταν θα θεωρήσει ότι αυτό δεν θα βλάψει τηνπαράταξη . Συμπεριφέρεται σαν "στρατιώτης" πραγματικός.
    6 Την Καλαματιανή ντρίμπλα δεν την καταλαβαίνω. Θα έχουμε τώρα να ασχολούμαστε μέχρι τις εκλογές "ποιοι πλήγωσαν την παράταξη" και ποιοι είναι τα "βαρίδια" αντί να αποφασισθεί ποιοί είναι ,να περιθωριοποιηθούν και να τραβήξουμε μπροστά. Δεν είμαι της άποψης ότι οι μισοί στη ΝΔ είναι άχρηστοι και πρέπει να απομακρυνθούν αλλά αφού ετέθη το θέμα και μάλιστα κατ΄ επανάληψη από την ηγεσία πρέπει και να το ξεκαθαρίσει.
    7 Κάποιοι λένε να αποχωρήσει ο Καραμανλής. Γιατί? Επειδή έχασε? Επειδή συνετρίβη στις εκλογές? Πολύ λεβέντικη αντιμετώπιση! Λες και θα μπορούσε να κερδίζει συνέχεια! Λες και δεν έχει ευθύνες όλη η παράταξη! Η στάση αυτή είναι χαρακτηριστική της έλλειψης παραταξιακής αλληλεγγύης , έλλειψη που πάμπολλες φορές έχει τονίσει ο "ψυχραιμία". Μόνο που αυτή την έλλειψη παραταξιακής αλληλεγγύης (αλληλεγγύη βασισμένη σε κοινότητα ιδεών και οχι συμφέροντα και μικροκομματικά "νταραβέρια") την πληρώσαμε κατ΄ επανάληψη και την πληρώνουμε και πάλι. Επειδή όμως τώρα τα πράγματα είναι πιο ζόρικα θα την πληρώσει ακριβά και ο τόπος στον οποίο αν συνεχίσουμε έτσι δεν θα μπορέσουμε να δώσουμε - όταν κληθούμε - πειστική εναλλακτική λύση διότι κάνουμε ότι μπορούμε για να ΑΥΤΟΥΠΟΝΟΜΕΥΘΟΥΜΕ.

  23. Στυλιανός Στυλιανούδης avatar
    Στυλιανός Στυλιανούδης 19/05/2010 01:57:39

    Η ιστορία πάντα κρίνει τους ηγέτες κατά τη διάρκεια της περιόδου διακυβέρνησής τους! Σε κάθε καταστροφική εξέλιξη όπως και σε κάθε ιστορική επιτυχία στη ζωή και ανάπτυξη ενός λαού αυτός που χρεώνεται είναι ο κυβερνών κατά το χρόνο του συμβάντος.

    Σε καταστροφικές στιγμές που καταγράφηκαν δια μέσου των αιώνων στην ιστορία, σχεδόν όλοι οι ηγέτες προσπάθησαν να μοιράσουν την ευθύνη στους προγενέστερους.

    Η Άλωσις της Πόλης, ίσως το πιο καταστροφικό γεγονός στη μακρόχρονη ιστορία του Έθνους, είχε αίτια που θα μπορούσαν να αποδοθούν σε λάθη προγενέστερων Αυτοκρατόρων αλλά την ιστορική εξολόθρευση του Έθνους την χρεώθηκε σωστά ο τελευταίος Αυτοκράτωρ, ο Κωνσταντίνος ο Παλαιολόγος!

    Στο θυμητικό των λαών σε περιπτώσεις συμφοράς χρεώνετε πάντοτε ο ηγέτης, ο κυβερνών, ο Πρόεδρος, ο Πρωθυπουργός διότι πάντοτε υπάρχει θέμα σωστής και υπεύθυνης ηγεσίας και θέμα χειρισμού! Υπάρχει σωρεία παραδειγμάτων στην ιστορία των εθνών όπου χαρισματικοί, υπεύθυνοι και ειλικρινείς προς το λαό τους ηγέτες με σωστό χειρισμό αποσόβησαν στο παραπέντε σίγουρη εθνική πανωλεθρία.

  24. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/05/2010 05:27:11

    Καταρχάς, να διευκρινίσω για τον εαυτό μου ότι ψήφισα ΝΔ με βαριά καρδιά το 2004 (για να φύγει ο Σημίτης), δεν ψήφισα ΝΔ το 2007 και ψήφισα ΝΔ με τα δυο χέρια το 2009 στις βουλευτικές. Δεν ποτέ ψήφισα ΝΔ στις Ευρωεκλογές (ούτε του 2004, ούτε του 2009), ούτε στις βουλευτικές του 2000, ούτε του 1996. Δηλώνω "Νεοδημοκράτης" μόνον από τότε που εξελέγη ο Αντώνης και ποτέ δεν δήλωσα "καραμανλικός", αντιθέτως, σήμερα δηλώνω ανοιχτά "σαμαρικός". Ξεκινάω έτσι για να δείξω ότι στο πρόσωπό μου δεν συντρέχει αυτό που είπαν κάποιοι παραπάνω για "βαμμένους παραταξιακούς ψηφοφόρους".

    Η στάση της ανάρτησης απέναντι στον Καραμανλή είναι πέρα για πέρα λάθος. Ελπίζω και θέλω να μην φανερώνει και αντίστοιχη στάση του Σαμαρά.

    Βέβαια, θα πρέπει να πούμε ότι δεν τα γνωρίζουμε όλα. Παίρνουμε θέση με βάση αυτά που γνωρίζουμε. Αλλά επειδή ο κόσμος θα διαμορφώσει άποψη με βάση αυτά που γνωρίζει, υποχρεούμαστε απέναντι στους εαυτούς μας να διαμορφώσουμε άποψη με βάση αυτά που γνωρίζουμε, ελπίζουντας να μάθουμε και αυτά που δεν γνωρίζουμε για να προβούμε στις απαραίτητες διορθώσεις.

    1) Τον Αντώνη τον στηρίξαμε όχι επειδή πέσαμε στη μαρμίτα με το σαμαρικό ζωμό όταν ήμασταν μικροί, αλλά επειδή δημιουργήθηκε κατά την εκλογή του ένα γνήσια πατριωτικο κίνημα που έβλεπε στο πρόσωπό του να εκπροσωπούνται όλα όσα δεν μας έδωσαν οι παλαιότεροι πολιτικοί (συμπεριλαμβανομένου ακόμη και του Καραμανλή του Β΄). Αντίστροφα, τους Μητσοτάκηδες τους πολεμήσαμε, όχι επειδή πέσαμε μικροί στη μαρμίτα με τον αντιμητσοτακικό ζωμό (να συμπλήρώσω ότι ψήφισα ΝΔ και το 1993), αλλά επειδή διαπιστώσαμε στην πορεία ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι εθνικά επικίνδυνοι.

    2) Ο ίδιος αυτός λόγος είναι που ώθησε εμένα και πάρα πολλούς από το 33% να στηρίξουμε με όλη μας την καρδιά τον Καραμανλή. Δεν ήταν ο καλύτερος κυβερνήτης που πέρασε, ήταν όμως ο πρώτος που μπόρεσε να πετάξει αποτελεσματικά από πάνω του την προβειά της ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ που φορούσε στο παρελθόν το σύνολο των πολιτικών μας (με την εξαίρεση Καποδίστρια και Μεταξά, που είχαν κι αυτοί άδικο τέλος). Λόγω της μοίρας που του επεφύλαξαν οι εχθροί του έθνους (και παρά τα αρκετά επί μέρους λάθη), ο Καραμανλής αποτελεί σήμερα ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Τον μισούν οι εχθροί της χώρας (εσωτερικοί και εξωτερικοί) και τον εκτιμούν όλοι όσοι έχουν καταλάβει το παιχνίδι της Νέας Τάξης. Συμπυκνώνεται δηλαδή η στήριξή μας στον Καραμανλή σε όλα αυτά που είχε γράψει ο Προφήτης.

    3) Ένας ακόμη λόγος για να τον αγαπούμε, είναι γιατί έμμεσα και πολύ διακριτικά έδωσε τα δυο-τρία στοιχεία που δεν είχε ο Αντώνης για να μπορέσει να εκλεγεί. Καταρχάς, ο Καραμανλής είναι που τον έφερε πίσω στη ΝΔ. Αν δεν ήταν τόσο χεσμένος με τους Μητσοτάκηδες, θα τον είχε φέρει και νωρίτερα. Αλλά αυτός τον έφερε, αυτός τον υπουργοποίησε πάλι, αυτός τον ξανα-ανέδειξε από το πουθενά. Και, ναι, αυτός έστειλε (αν και όχι ανοιχτά ο ίδιος, το "σύστημα Καραμανλή" το έκανε) και 73 βουλευτές στην ομιλία στο Ίδρυμα Καραμανλή και τον ανέδειξε, για πρώτη φορά τότε, αντίπαλο πόλο διαδοχής απέναντι στη Ντόρα. Κυρίως όμως, τον ανέδειξε μέσα από το πάτημα του κουμπιού της εκλογής από τη βάση, που όσο και να χτυπιόταν ο Αβραμόπουλος, αν δεν το υιοθετούσε ο Καραμανλής δεν περνούσε με τίποτα. Αποφασιστική ήταν και η στήριξη-"νομιμοποίηση" που έδωσαν στο Σαμαρά οι άνθρωποι του στενού καραμανλικού περιβάλλοντος, κυρίως οι Μολυβιάτης, Αχιλλέας και Λιάπης (όσο και αν δεν μας αρέσει για τον τελευταίο). Ο "προδότης" Σαμαράς είχε απόλυτη ανάγκη σε εκείνο το χρονικό σημείο την "καραμανλική νομιμοποίηση" για να γίνει αρχηγος της ΝΔ.

    4) Ένας βασικός λόγος για να υποστηριχθεί σήμερα ο Καραμανλής είναι, για να μπορέσει να ανατραπεί η εξωφρενική προπαγάνδα του Παπανδρέου ότι "για τη σημερινή κατάσταση της οικονομίας, το ΔΝΤ κλπ., φταίει ο Καραμανλής". Η αλήθεια είναι ότι για τα υψηλά ελλείμματα που άφησε ο Καραμανλής φταίει η διεθνής κρίση και ΟΧΙ ο ίδιος ο Καραμανλής. Και για το χρέος φταίει το ΠΑΣΟΚ που, όχι μόνον το έφτιαξε, αλλά μέσα από το σύστημά του, που συνέχισε να υπάρχει την περίοδο 2004-2009, πολέμησε λυσσαλέα κάθε προσπάθεια που θα μπορούσε να συμβάλει στη δραστική μείωσή του. Αν σήμερα φάμε σα χάνοι την προπαγάνδα ότι "η πενταετία Καραμανλή κατέστρεψε τη χώρα", τότε δημιουργούμε ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΚΕΙΝΗ ΒΑΣΗ πάνω στην οποία θα σταθεί ο Παπανδρέου για να μπορέσει να διεκδικήσει τις επόμενες εκλογές. Του χαρίζουμε δηλαδή το άλλοθι που τόσο απεγνωσμένα έχει ανάγκη για να αποποιηθεί των ευθυνών του για την καταστροφική πορεία που έχει σήμερα η χώρα, έστω και σε ένα (μεγάλο) τμήμα μη σκεπτόμενων ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ, έστω και ως πρόφαση στα διαπλεκόμενα ΜΜΕ. Του "χαρίζουμε", σε μεγάλο βαθμό, το πολιτικό κόστος των εξωφρενικών μέτρων. Αντιλαμβανόμαστε τι κάνουμε;

    5) Είτε μας αρέσει, είτε όχι, ο Καραμανλής βρίσκεται πολύ ψηλά στη συνείδηση πολλών, των περισσοτέρων Νεοδημοκρατών. Δεν είναι τυχαία η αποθέωσή του, κάθε φορά που μπαίνει σε κομματικό ακροατήριο. Αν τυχόν το κομματικό αυτό ακροατήριο αντιληφθεί ότι ο υπάρχει σύγκρουση Σαμαρά-Καραμανλή, τότε θα ψυχρανθεί αναγκαστικά με έναν από τους δύο. Με ποιον; Για μένα, το πιθανότερο είναι να ψυχρανθεί με τον Αντώνη. Ο Αντώνης θα μπορέσει να υπερβεί τον Καραμανλή, μόνον όταν κυβερνήσει. Όσο δεν έχει ακόμη κυβερνήσει, δεν έχει δώσει στο Νεοδημοκράτη τη χαρά της δικαίωσης, δεν θα μπορέσει να καταγραφεί στη συνείδηση του Νεοδημοκράτη ως ίσος ή ανώτερος του Καραμανλή.

    6) Λόγω της υποστήριξης που του έδωσε ο Καραμανλής με διάφορους τρόπους, ο Σαμαράς κινδυνεύει να καταγραφεί και ως αχάριστος, αν τώρα πάει να τον κάνει πέρα, στη δική μου τουλάχιστον συνείδηση. Δεν είναι σωστό αυτό. Δεν πρέπει να συμβεί. Δεν είπαμε να συγκυβερνήσει τη ΝΔ με τον Καραμανλή, ούτε βέβαια ξέρουμε αν διεκδικεί κάποιο ρόλο ο Καραμανλής, για τώρα ή για το μέλλον, όμως αυτό μπορεί να λυθεί με διαφορετικό τρόπο. Να το πούμε απλά, συνεχίζοντας τη σκέψη του "5", ο Σαμαράς δεν έχει (ακόμη) το αναγκαίο κομματικό μέγεθος για να υποσκελίσει τον Καραμανλή. Ο Καραμανλής δεν είναι Ντόρα για να τον κάνει πέρα, ο Καραμανλής είναι ο φυσικός κληρονόμος αυτής της παράταξης, είτε μας αρέσει είτε όχι. Και φυσικά δεν μας αρέσει, αλλά αυτή τη στιγμή είναι ένα αντικειμενικό γεγονός.

    7) Για να μπορέσει να υπερβεί την "καραμανλικότητα" της ΝΔ, ο Αντώνης είναι ανάγκη να χτίσει εκεί που άφησε ο Καραμανλής και όχι να γκρεμίσει. Ο Καραμανλής ο Β΄ διακρίθηκε για τη διόρθωση πολλών λαθών του θείου του. Από το Κυπριακό και το Μακεδονικό, μέχρι την ένταξη των Μητσοτάκηδων στη ΝΔ και την εκδίωξη Σαμαρά (που ξεκίνησε με πρωτοβουλία του Γέρου Καραμανλή, μην ξεχνούμε). Αναμφίβολα, ο ΚΚ ο β΄ είχε πατριωτικότερη συνείδηση από το θείο, που ανδρώθηκε σε εποχές σαφώς υψηλότερου βαθμού υποτέλειεας απέναντι στους ξένους. Ο Γέρος Καραμανλής όμως είχε και ένα άλλο πλεονέκτημα: Κυβέρνησε σε μια χώρα που κυριαρχούνταν απο τη δεξιά. Ο ΚΚ ο β΄ κυβέρνησε σε μία χώρα που κυριαρχείται από το "σύστημα ΠΑΣΟΚ", ένα σύστημα που κρατάει τη χώρα τεχνητά στην υποτέλεια στους ξένους, για να συντηρείται (ενώ η υποτέλεια προ του 1974 ήταν λιγότερο τεχνητή, ΠΙΣΤΕΥΕ ο κόσμος τότε ότι οι Αμερικανοί εξυπηρετούν, θέλουν να εξυπηρετούν τα ελληνικά συμφέροντα). Σε αυτό το κυρίαρχο σύστημα ΠΑΣΟΚ, ο Καραμανλής όρθωσε ανάστημα και παραλίγο να το νικήσει. Δεν τα κατάφερε, αλλά, όπως λέει και το Ρεσάλτο "είναι ακόμη ζωντανός και αυτό είναι το σημαντικότερο". Το ξέρουν κι αυτοί, γι' αυτό λυσσάνε τόσο πολύ εναντίον του. Μια μέρα θα τους δώσει το τελειωτικό χτύπημα.

    8) Αυτό το "τελειωτικό χτύπημα" εμείς ξέρουμε ότι θα δοθεί μέσω του Αντώνη. Όμως ο Αντώνης δεν πρέπει να υποτιμήσει την αξία Καραμανλή στον αγώνα που έχει αναλάβει. Είναι ο σημαντικότερός του σύμμαχος. Ο μόνος άνθρωπος που έχει υποστεί τη Νέα Τάξη στο πετσί του, στον ίδιο βαθμό με αυτόν. Δεν είπαμε να βασιστεί στον Καραμανλή, λέμε όμως ότι πρέπει να αλληλοϋποστηριχθούν. Σωστά είπε κάποιος παραπάνω για τον Αβραμόπουλο. Θλιβερή η εμφάνισή του στο Αλτερ. Τι να λέμε ρε παιδιά, είναι βαρίδιο ο Καραμανλής και δεν είναι βαρίδιο ο Αβραμόπουλος; Και γιατί να είναι "βαρίδιο" ο Καραμανλή; Επειδή έτσι τον εμφανίζουν σήμερα τα ξελιγωμένα Μέσα; Επειδή τέτοιον τον χρειάζεται ο Γιωργάκης Παπανδρέου για να επιβιώσει πολιτικά και να συνεχίσει να καταστρέφει τη χώρα; Μην τρελαθούμε! Ο Αντώνης παίζει το παιχνίδι τους, χωρίς να το καταλαβαίνει. Δεν είναι σε φάση που η ΝΔ έχει ας πούμε 45% στις δημοσκοπήσεις, ώστε να έχει τέτοια άνεση να χτυπήσει τον Καραμανλή. Αν δεν το κάνει από ευγνωμοσύνη (να υπερασπιστεί τον Καραμανλή), ας το κάνει τουλάχιστον από υπολογισμό.

    9) Στην περίπτωση που ο Καραμανλής κοιτάζει να υπονομεύσει τον Αντώνη (αν δηλαδή αυτό συμβαίνει και δεν το ξέρουμε), είτε από διάθεση επιστροφής, είτε από πούρο εγωισμό, τότε ο Αντώνης και πάλι δεν ακολουθεί τη σωστή τακτική. Εκεί είναι που πρέπει να δείξει ότι είναι ΗΓΕΤΗΣ και δεν φοβάται κανέναν, ούτε τον Καραμανλή. Να του δείξει ότι "κι αν ακόμη εσύ με υπονομεύεις, εγώ θα σε τιμάω". Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, να κοιτάξει να τον εκθέσει στον κόσμο της παράταξης για ΑΥΤΟ, για την υπονόμευση δηλαδή. Όχι για κάτι που θα στραφεί τελικά εναντίον του στο όλο πολιτικό παιχνίδι (για τη δήθεν δηλαδή "καταστροφή της χώρας"). Ζηλεύει άραγε τον Παπανδρέου και το πώς φέρθηκε στο Σημίτη; Μα, Σημίτης είναι ο Καραμανλής; Αχαμνός λογιστάκος; Ο ένας είναι η προσωποποίηση της υποτέλειας, ο άλλος η προσωποποίηση του αγώνα. Ψεύδος και λαμογιές ο ένας, αγώνας για το καλύτερο ο άλλος. Κι ας μην τα κατάφερε τελείως. Κάτι κατάφερε. Κυρίως, έβαλε κάποιες βάσεις για την ανατροπή ορισμένων πραγμάτων. Αποδείχθηκε λίγος, αλλά το "λίγος" ήταν σαφώς καλύτερος από το τίποτα και το μείον στο οποίο μας φέρνουν οι Σημίτηδες και οι Γιωργάκηδες.

    10) Η ουσία είναι ότι ο αντινεοταξικός αγώνας ξεκίνησε από τον Καραμανλή και ο Αντώνης απλώς πήρε τη σκυτάλη. Την πήρε από έναν δρομέα που πλέον δεν μπορούσε να τρέξει άλλο. Αν συνεχίσει ο νέος αυτός δρομέας κοιτάζοντας πίσω του και λέγοντας "μα γιατί δεν έτρεξε γρηγορότερα ο προηγούμενος", τότε δεν θα μπορέσει να τρέξει ο ίδιος όσο γρήγορα χρειάζεται. Είναι σύμμαχοι στον ίδιο αγώνα ο Καραμανλής και ο Αντώνης και πρέπει να το καταλάβει ο Αντώνης. Αν δεν το θέλει ο Καραμανλής να είναι σύμμαχοι, αυτό είναι άλλο. Εμείς τώρα βλέπουμε τον Αντώνη να μην το θέλει. Και αυτό είναι τεράστιο λάθος αυτοϋπονόμευσης. Δεν είναι καν "δωράκι" αυτοϋπονόμευσης στους αντιπάλους, είναι τεράστια αυτοϋπονόμευση. Για όλους τους λόγους που προαναφέραμε. Κυρίως, γιατί δικαιώνει την Γιωργακική προπαγάνδα που τόσο λυσσαλέα πετάνε στο πόπολο τα Μέσα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Επώνυμος 19/05/2010 06:43:22

      @ Επώνυμος

      ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ γιά τήν τέλεια ἀνάλυσί σου! Σέ διαβεβαιῶ ὅτι ὅλοι οἱ ΝΔατισσες/τες (πλήν Ντορικῶν) αἰσθάνοντε ἔτσι ἀκριβῶς!

    • mara avatar
      mara @ Επώνυμος 19/05/2010 08:27:51

      Επώνυμε,

      Έτσι ακριβώς είναι όπως τα γράφεις!
      Προσωπικά δεν ψήφισα Καραμανλή το 2004. Θεωρούσα αδιανόητο αυτό που είχε κάνει με την υποψηφιότητα του Γ. Τζανετάκου για την υπερνομαρχία το 2002. Δεν ξέρω αν ήταν απειρία ή ήταν δάκτυλος... μητσοτακικός να τον χρήσει υποψήφιο ξέροντας ότι για τον κόσμο της Ν.Δ. ήταν κόκκινο πανί, αλλά με την κίνηση του αυτή έβαλε στο πολιτικό παιχνίδι τον Καρατζαφέρη παίρνοντας τότε, το εκπληκτικό ποσοστό του 13%.
      Γι΄αυτό το λόγο δεν περίμενα τίποτα από αυτόν.
      Η στροφή μου υπέρ του ξεκίνησε ξαφνικά όταν τον είδα τί στάση κράτησε παρά τις αφόρητες πιέσεις στο σχέδιο Ανάν.
      Από τότε άρχισα να τον παρακολουθώ προσεχτικά βλέποντας ότι οι κινήσεις του στα εθνικά θέματα ήταν πολύ μελετημένες, αριστοτεχνικές και χαρακτηρίζονταν από βαθύ πατριωτισμό, συμπεριλαμβανομένου και την βοήθεια στην εκλογή Σαμαρά.
      (Η ανάρτηση με στεναχώρησε και με προβλημάτισε συγχρόνως, κυρίως επειδή μου κάνει λίγο... γκάλοπ...)

    • Spm avatar
      Spm @ Επώνυμος 19/05/2010 10:25:33

      Επώνυμε, ούτε ο Factor, δε γράφει έτσι!!!
      Συμφωνώ με το άρθρο σου. Συγχαρητηρια.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Spm 19/05/2010 11:37:44

        μμμμμμμμ

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Spm 19/05/2010 11:39:36

        Παραμένεις όμως το μέτρο σύγκρισης, Φάκτορα!

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Επώνυμος 19/05/2010 10:43:30

      Εσυ καλα τα λες επόνυμε αλλα ο κωστάκης μασουλάει τις μπριτζόλες του και μετά κοιμάται. Τι είναι αυτά που ακούω; Αφηστε τον στην ησυχια του.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Επώνυμος 19/05/2010 10:50:06

      Ναι αλλά ο Σαμαράς όλο συγγνώμη και συγγνώμη είναι κι έχει δώσει τα πάντα βορά στο ΠΑΣΟΚ.
      Τι να λέμε τώρα;

    • nick avatar
      nick @ Επώνυμος 19/05/2010 11:05:54

      Επώνυμε, συγχαρητήρια για την εκπληκτική σου ανάλυση.
      Σε μια φράση σου συνοψίζεται όλο το παιχνίδι που παίζεται γυρώ από τον Κ. Καραμανλή:
      "ο Καραμανλής αποτελεί σήμερα ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Τον μισούν οι εχθροί της χώρας (εσωτερικοί και εξωτερικοί) και τον εκτιμούν όλοι όσοι έχουν καταλάβει το παιχνίδι της Νέας Τάξης."

      Στήριξα Σαμαρά με όλες μου τις δυνάμεις. Πρέπει να καταλάβει ο Πρόεδρος όμως, ότι έχει τους ίδιους εχθρούς που είχε και συνεχίζει να έχει ο Καραμανλής. Ποιους προσπαθεί να ικανοποιήσει όταν μιλάει ουσιαστικά εναντίον του Καραμανλή? Τους νταβάδες? Αυτοί θα είναι εναντίον του ότι και να κάνει, ακόμα και αν τον διαγράψει.

      Όσο γιο το τελευταίο, θέλω να πιστεύω ότι δεν έχει περάσει καν από το μυαλό του Αντώνη. Πιστεύω ότι αναγνωρίζει σε ποιον οφείλει την εκλογή του...

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Επώνυμος 19/05/2010 21:47:03

      Αγαπητέ Επώνυμε ένα βαθύ ευχαριστώ κι από μένα. που δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου νέα δημοκρατία αλλά ξέρω πως ο Καραμανλής είναι ο καλύτερος πρωθυπουργός, μακράν από όλους, της μεταπολίτευσης. Τα κριτήρια είναι αυστηρώς εθνικά και ηθικά και αδιαπραγμάτευτα. Και είναι ο μόνος που μπορεί να τα σηκώσει στις πλάτες του. Νομίζω πως ο Σαμαράς οφείλει να σε διαβάσει, όπως και τον Προφήτη και τον Αρχαιοπτέρυγα και για να μη μακρηγορώ, όλους, είστε τόσοι πολλοί τελικά που έχετε καταστήσει το Αντινέα συνώνυμο με το μέλλον και την ελπίδα της πατρίδας μας. Να είστε καλά αδέρφια.

    • καχυποπτος avatar
      καχυποπτος @ Επώνυμος 20/05/2010 13:57:28

      Επωνυμε, καπως ετσι εγινε και με μενα. Με βαρια καρδια ψηφισα ΝΔ το 2004 κ 2007 μονο κ μονο για να αποτιναξουμε τα τσιμπουρια του Σημιτη.
      Οντως ο Καραμανλης δεν τους εκατσε στα σχεδια τους, δουλεψε πιστευω για τη χωρα, στο βαθμο που ισως μπορουσε. Ειχε οπως θυμαστε πολυ υψηλα ποσοστα δημοτικοτητας κ εκει ακριβως τον χτυπησαν με το Βατοπαιδι τα ΜΜΕ. Δεν τους ψηφισα το 2009, γιατι σκεφτηκα οτι χαρη σε εμας τους ΟΦΑ (?) μπορει να επαιρναν μεν τις εκλογες ομως αντι για ΚΚ Β' Πρωθυπουργο της χωρας μπορει, χαρη στην "καλη" δουλεια των ΜΜΕ, να βλεπαμε τη Ντορουλα.
      Εχασε την ευκαιρια η Ντορουλα να παρει τα ευσημα της Νεας Ταξης, δεν πειραζει, θα τα παρει ο ΓΑΠ. Ελπιζω να παρει και τα δικα μας, σε ειδος.

  25. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/05/2010 05:38:34

    Αδέξιε, Φάκτορα και άλλους επικριτές,

    1. Κατ' αρχήν δε βλέπω καμμιά ντρίπλα. Προς χαρακίρι μου φαίνεται.
    2. Τα κόμματα έχουν ιστορία και η ιστορία περιλαμβάνει και λάθη.
    3. Τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε και όχι για να τα διαγράφουμε.
    4. Οσοι υιοθετούν αυτήν την ισοπεδωτική κριτική κατά του Καραμανλή, απλώς ρίχνουν νερό στο μύλο του ΠΑΣΟΚ και ενισχύουν την επιχειρηματολογία του.
    5. Οσοι επίσης βλέπουν μόνο τα λάθη του Καραμανλή και όχι τα θετικά του, τότε η κριτική δεν είναι καλόπιστη και καταντάει εμπάθεια.
    6. Προσωσπικά αρνούμαι να δεχθώ τη πολεμική των νταβατζήδων που πολέμησαν και συνεχίζουν να πολεμούν τον Καραμανλή. Αυτό και μόνο με κάνει να τον υπερασπίζομαι
    7. Τέλος, γιατί στα άλλα κάποια στιγμή θα αναφερθώ εκτενέστερα, όσοι νομίζυν ότι η ...διαγραφή του Καραμανλή ή ...βολική αποχώρηση του, θα βοηθήσει τον Αντώνη Σαμαρά και τη Ν.Δ. μάλλον ιδέα δεν έχουν πώς σκέφτεται η βάση της Ν.Δ.

  26. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/05/2010 05:41:29

    Το σχόλιο του Επώνυμου το διάβασα αφού είχα τελειώσει το προηγούμενο δικό μου.
    Συμφωνώ μαζί του

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 10:30:18

      Eίτε διαγράψουν τον ΚΚ τον Β',είτε δεν τον προτείνουν ξανά γιά βουλευτή,είτε..,είτε...,είτε,δεν θα ηρεμήσουν και δεν θα πάψουν να τον λοιδωρούν,όσο υπάρχει.Το γιατί όλ'αυτά, έ ,σας θεωρώ μεγάλα παιδιά πλέον,γιά ν'αρχίσετε να υποψιάζεστε.Ο Κώστας,φοβίζει.Και είναι πολλοί αυτοί που αγωνιούν και τρέμουν και μόνον που τον σκέφτονται.ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ του από προσώπου γής,θα ξαναβρούν τον ύπνο τους ορισμένοι.Δεν πιστεύω ότι ο ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ Αντώνης Σαμαράς,θα σκεφθεί ποτέ του,να μήν τιμήσει τουλάχιστον τον ΠΑΤΡΙΩΤΗ, ΚΚ τον Β΄.Αν παρ'όλ'αυτά,(άνθρωποι είμαστε)χάσει τα λογικά του και ακυρώσει τον προκάτοχό του,τότε πιστεύω ότι έρχεται νομοτελειακά να κάτσει η παράταξη στο 5-10 %(ποσοστά ΠΟΛΑΝ).Τότε, θ'αναπολούμε τις δημοσκοπήσεις που έδιναν,18% και 20 %.
      Αυτά τα γράφω,έχοντας μόνο παραταξιακή συνείδηση,έχοντας πάντα ψηφίσει την παράταξη και όντας μακρυά από το κόμμα ήδη από το 1977. Εχω ολοκληρωτική και πλήρη απέχθεια σε τζάκια,ομίλους,καμαρίλες,ίντριγκες και δολοπλοκίες.Τον ΚΚ τον Β΄,τον αμφισβήτησα όταν τον είδα γιά πρώτη φορά, νέο βουλευτή.Είναι αυτονόητο το τι μου πέρασε απ'το μυαλό,τότε.Αργότερα,όταν προτάθηκε γιά την ηγεσία του κόμματος, σκέφθηκα 'γιατί όχι;;'.Ομως από το 1999 και μετά,επείσθην ότι η παράταξη επιτέλους απέκτησε αρχηγό.
      Σίγουρα κατά την διακυβέρνησή του,έκανε σωρεία λαθών κι ασύγγνωστες αστοχίες σε επιλογές συνεργατών ΕΔΩ,ασφαλώς ΔΕΝ εννοώ τον Θ.Ρουσόπουλο,που κατά την ασήμαντη και ταπεινή μου άποψη, μόνο προσέφερε στο κόμμα.Δεν πήρε.)Λάθη δεν κάνει μόνον,αυτός που παραμένει άπρακτος και θεατής.
      Ο ΚΚ,ο Β΄,είναι σίγουρα το πιό σπιλωμένο,το πιό λοιδωρημένο,το πιό λασπωμένο,το πιό πετροβολημένο πολιτικό πρόσωπο του αιώνα μας.Αυτό και μόνον,εμένα μου αρκεί,γιά να τον στηρίζω από δώ και στο εξής,ακόμα περισσότερο.
      Δεν είναι στις προθέσεις μου να παριστάνω τον συμβουλάτορα.Με τι προσόντα εξάλλου; Αλλά,σας καλώ όλους να σκεφθείτε,ότι πάνω απ'όλα και πέρα από κόμματα,τούτη την άσχημη ώρα,εκτελούνται σχέδια και προγράμματα,γιά σμίκρυνση (μέχρις εξαφάνισης),της Ελληνικότητας.Η αρχή έγινε από την κατακρεούργηση της γλώσσας και των παραδόσεών μας.Ακολούθησε η αμφισβήτηση της Ορθοδοξίας και η χλεύη της Εκκλησίας μας.Επειδή όμως αυτά φαίνεται πως δεν αρκούν,αρχίζει οσονούπω κι ο 'τεμαχισμός' της πατρίδας μας.Το όνομα Henry Kissinger,σας θυμίζει κάτι;
      Τελειώνοντας,ας ευχηθώ να επικρατήσει στη σκέψη των συνΕλλήνων,όλων των κομμάτων,η αγωνία γιά την τύχη της πατρίδας.Προσωπικά επιλέγω να ρίξω το νερό στο χώμα (μπάς και φυτρώσει το άνθος της λογικής)παρά στον μύλο του Πασόκ και των αμαρτωλών αβανταδόρων του.
      ΥΓ:Τόχω ξαναγράψει και Θυμηθείτε με.Το κεφάλαιο ΚΚ,ο Β΄,μόλις τώρα ανοίγει.

      • nancy avatar
        nancy @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/05/2010 13:03:47

        Μακάρι Σπάρτακε, μην ξεχνάμε οτι είναι άνθρωπος, οχι Θεός. Οι ύαινες παραφυλάνε να σε ξεσκίσουν πρίν ακόμα πέσεις κάτω, και όταν πέσεις σε ξεσκίζουνεν όλες μαζί. Ηταν βέβαια μεγάλο λάθος το οτι έδωσε ευκαιρίες σε συνεργάτες που πρόδωσαν τη γραμμή του, ίσως στα οικον.θέματα του ξέφυγαν οι στόχοι, αλλά, παραμένει σοσιαληστής στην ΠΡΑΞΗ. Αυτό αποδεικνύει η αναγνώρησή του απο μισθωτούς και συνταξιούχους και όχι απο ποδηγέτες της γνώμης. ΄Οποιος διαφωνεί... ας διαφωνεί.

  27. nina avatar
    nina 19/05/2010 06:15:15

    @επωνυμε.
    Ψηφίσαμε τον ΚΚ β΄ γιατί πιστέψαμε ότι υπάρχει καλύτερη ελλάδα και τη θέλουμε. Μας έδωσε τις υποκλοπές, το βατοπαίδι ,το νόμιμο και ηθικό, τα πτυχία της Νατάσας,το Ζαχόπουλο,την έδρα ΚΚ στο Ταφτς, τον παυλόπουλο, τον κομιστή,κλπ.
    Για να μή τον αδικώ όμως κράτησε αντρίκια πατριωτική στάση στα εθνικά( σχέδιο Ανάν.Σκοπιανό) και έκανε μιά εξαιρετική συμφωνία με τους ρώσους για το Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη.
    Ο Αντώνης δεν ήταν προδότης πολλοί δεξιοί παρακαλούσαμε κάθε μέρα να πέσει ο Μητσοτάκης.και άν ανατρέξεις στις δηλώσεις των βουλευτών τότε θα δείς ότιμόνο από προσωπικό συμφέρον δεν τον ριχνανε για να μή χάσουν τη μάσα.
    Ακόμη και η κυβέρνιση Σημίτη ήταν καλύτερη από τον Μητσοτάκη γιατί αυτός έβαλε τις τρικλοποδιές σε όλα τα εθνικά και μας φόρτωσε με τη διγλωσία του το σκοπιανό.όλοι οι υπόλοιποι απλώς συνεχίσανε την πολιτική Μητσοτάκη πλήν Καραμανλή.Παρ όλα αυτά ο ΚΚβ΄δεν απαλάσσεται των ευθυνών. Μας παραμύθιασε και όχι δεν αποτελεί εθνικό κεφάλαιο.ένας πρωθυπουργός που ποδηγετείτε από την πρώτη μέρα της κυβέρνισής του δεν μπορεί να αποτελεί εθνικό κεφάλαιο. φθάνει λοιπόν μ΄αυτή την καραμελίτσα και άν θελησει να επιστρέψει θα ξεφτυλιστεί τελείως. Μην προσπαθείς λοιπόν να τον παρουσιάσεις σαν εθνικό κεφάλαιο. άστο καλύτερα. ο ΚΚ β¨δεν έχει επιλογή .αναγκαστικά θα στηρίξει το Σαμαρά γιατί ξέρει ΄'οτι ο αντώνης είναι κύριος και το έχει αποδείξει. Δεν κάνει χάρη στον Αντώνη το καραμανλικό μπλόκ , απλώς είναι η σανίδα σωτηρίας του ο Αντώνης.Σήμερα να γίνει μιά δημοσκόπιση ο ΚΚ και οι συν αυτώ βουλευτές της ΝΔ θα πάρουν κάτω από τη βάση.αυτή είναι ηιστορία .όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού για να ελεγχθεί όσο περισσότερο γίνεται ονέος αρχηγός από το σύστημα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nina 19/05/2010 06:53:57

      Η διαφορά μας είναι ότι εγώ ποτέ δεν πίστεψα ότι ο Καραμανλής θα έφερνε την αλλαγή που επαγγέλονταν το 2004. Γι' αυτό, αν για πολλούς ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη η πολιτεία του, για μένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, γιατί περίμενα λιγότερα. Όσοι περιμένατε περισσότερα, να σας το πω απλά, τρώγατε παραμύθι. Ήταν φανερό από την αρχή ότι ο άνθρωπος δεν είχε τη δυνατότητα να κάνει το τιτάνειο έργο που ελπίσατε ότι θα έκανε. Εμένα δεν μου πέρασε ούτε καν ως σκέψη από το μυαλό ότι υπήρχε περίπτωση να το έκαμνε.

      Για τα υπόλοιπα που λες, πολλά είναι σωστά, αλλά δεν αναιρούν αυτά που λέω εγώ. Ναι, το "καραμανλικό μπλοκ" ήταν που χρειαζόταν τον Αντώνη και όχι ο Αντώνης το καραμανλικό μπλοκ. Και τεράστιο λάθος του που κρατάει πολλούς από αυτούς στη Ρηγίλλης. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είχε ανάγκη την "καραμανλική νομιμοποίηση" στην κούρσα προς την αρχηγία που όχι το "καραμανλικό μπλοκ", αλλά έμμεσα και σιωπηρά ο ίδιος ο Καραμανλής του έδωσε. Είχε την ανάγκη του Σαμαρά ο Μολυβιάτης; Μην τρελαθούμε. Κάποιοι καρεκλοκένταυροι τον είχαν ανάγκη και δυστυχώς ο Αντώνης αντί να κάνει πέρα τους καραμανλικούς καρεκλοκένταυρους, κάνει πέρα (;) τον Καραμανλή. Και είναι διαφορετικό το πώς σκέφτεται ο κόσμος και διαφορετικό το τι κάνουν οι κομματικοί. Εγώ μίλησα για τον κόσμο, όχι για τους κομματικούς που δεν με νοιάζει σε τελική ανάλυση.

      Το ερώτημα δεν είναι τι θα γίνει σε μια δημοσκόπηση. Στις δημοσκοπήσεις οι άνθρωποι πολλές φορές απαντούν με κριτήρια της στιγμής. Αν ρωτήσεις μια ερωτευμένη γυναίκα πώς αισθάνεται που είδε τον καλό της με άλλη, θα σου πει ότι τον μισεί, αλλά αυτό το μίσος προέρχεται από έρωτα. Αν ο καλός της αφήσει την άλλη, το πιο πιθανό είναι να του κάνει μερικά "γυμνάσια" και να τον συγχωρήσει. Έτσι και οι Νεοδημοκράτες. Αισθάνονται σήμερα προδομένοι από τον Καραμανλή (κυρίως από τη σιωπή του και τον εκούσιο διασυρμό του όλον αυτόν τον καιρό), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έπαψαν να ταυτίζουν τον Καραμανλή με τη ΝΔ, να είναι "ερωτευμένοι", να το πούμε έτσι, με τον Καραμανλή. Αν ο Καραμανλής αλλάξει στάση, θα αλλάξει και η στάση των Νεοδημοκρατών απέναντι στον Καραμανλή. Η ταύτιση Νεοδημοκρατών και Καραμανλή μπορεί να αλλάξει μόνον στο απώτερο μέλλον και αφού ο Αντώνης γίνει πρωθυπουργός. Το θέμα είναι να γίνει (ο Αντώνης πρωθυπουργός).

      Ο Καραμανλής είναι εθνικό κεφάλαιο όχι για αυτά που δεν έκανε, αλλά για τα λίγα που έκανε. Κυρίως, για το ότι στο τέλος δεν ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ, αν και υπήρξαν πολλές ταλαντεύσεις στην πορεία. Αν εξαιρέσουμε τον Αντώνη, δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ πολιτικό που δεν προσκύνησε. Για αυτό, ο Αντώνης δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει πέρα κάποιον που δεν προσκύνησε. Ο Καραμανλής δεν κατάλαβε τι είναι η Νέα Τάξη, παρά μόνον όταν έπεσαν να τον φάνε. Και τότε ήταν που δεν προσκύνησε και αυτό ήταν το κυριότερο γεγονός που τον έκανε εθνικό κεφάλαιο.

      Αλλά και μόνον που έφερε τον Αντώνη είναι αρκετός λόγος για να τον μισούν αιώνια!

      Μην διχάζετε αυτή την παράταξη. Δεν έχει την πολυτέλεια. Είναι σε εντελώς λάθος πορεία αυτός ο τρόπος σκέψης. Μικρονοϊκός τρόπος σκέψης κομματικού μαγαζιού. Δεν εκλέξαμε για αυτό τον Αντώνη.

  28. pikras avatar
    pikras 19/05/2010 06:37:42

    Ροδινέ βαρέθηκα να επιβραβεύω τις παρεμβάσεις σου!

    Αρχίζω να πιστεύω ότι το χαρακίρι είναι συνειδητή πλέον
    επιλογή της σημερινής ηγεσίας της ΝΔ.

    Γιατί τέτοια απογοήτευση;

    Μήπως γίνεται κατάχρηση της καθολικής εμπιστοσύνης και της λευκής επιταγής που έδωσε η κοινωνία στον Σαμαρά;

    Γιατί την ατζέντα των θεμάτων της πολιτικής την καθορίζει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ σέρνεται;

    Με τόσα καταστροφικά λάθη για τον τόπο, μέσα σε ένα επτάμηνο, το ΠΑΣΟΚ αντί να βρίσκεται στο καναβάτσο, παρουσιάζεται -υπαιτιότητά μας -με .."ηθικό" πλεονέκτημα!

    ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΡΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΧΕΥΣΗ!

  29. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 19/05/2010 06:52:33

    19 μαϊου σημερα.....θα ειχαμε στάση πληρωμων και 100 ευρω μισθό, αν ολη η βουλη ψήφιζε οχι. ευτυχως πασοκ και λαος πραξαν με ευθύνη σε αντίθεση με τις νεανικές τρελιτσες του τσιπρα και της νδ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ CRAZY DOCTOR 19/05/2010 06:55:19

      Βασικά, 19 Μαΐου δεν θα πληρώνονταν οι δανειστές μας για το δάνειο που έληγε σήμερα. Οι μισθοί και οι συντάξεις θα πληρώνονταν κανονικά.

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ Επώνυμος 19/05/2010 08:53:27

        και μετά?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 19/05/2010 09:21:08

        Δεν υπάρχει "μετά", υπάρχει πριν. Δύο διέξοδοι, με προϋπόθεση και των δύο ότι έχεις τα κότσια να πεις "όχι" στο ΔΝΤ. Αν θέλεις να πάρεις λεφτά από την Ευρώπη και με δεδομένο ότι θέλουν αυτοί εκεί να σώσουν τις τράπεζές τους (όχι εσένα) τους λες "λεφτά θα πάρω μόνον αν δεν έχει το ΔΝΤ μέσα" και η άλλη (που προτιμώ εγώ), αν θέλεις να τα καταφέρεις μόνος σου, είναι να επαναλάβεις τη μορφή δανεισμού της 28ης Ιανουαρίου 2010: Να συμφωνήσεις δηλαδή placement με τους κυριότερους δανειστές σου - τράπεζες στις τιμές αγοράς, να τους κάνεις αναδόχους, να αγοράσουν αυτοί την ελάχιστη ποσότητα που θέλεις, να έχεις κατακόρυφη μείωση του spread λόγω της επιτυχίας του δανεισμού και στη συνέχεια έναρξη του ενάρετου κύκλου εμπιστοσύνης. Παράλληλα, παίρνεις μόνος σου σκληρά μέτρα, αλλά όχι τόσο σκληρά ώστε να κόβεις συντάξεις. Π.χ., καταργείς κάτι υπηρεσίες τύπου συνηγόρου του πολίτη και όλες, ΟΛΕΣ τις χρηματοδοτήσεις των ΜΚΟ, επιχορηγήσεις, επιδοτήσεις κλπ. Όποιος θέλει τέχνη, επιχειρήσεις, κλπ., να την κάνει μόνος του. Καταργείς κάθε γραφειοκρατία και παίρνεις φαλάγγι τους ισχυρούς (για τους οποίους η γραφειοκρατεία είναι άλλοθι). Δανείζεσαι 12 δις ευρώ παραπάνω για να ξοφλήσεις ΟΛΑ τα χρέη του κράτους προς τον ιδιωτικό τομέα και η οικονομία παίρνει πάλι μπρος - σώζοντας έτσι και τις τράπεζες. Με τα 12 δις που θα δώσουν ανάσα στην αγορά, ο ένας ξοφλάει τον άλλον και γλιτώνει ο κοσμάκης τη χρεωκοπία. Έχεις ανάπτυξη και πληρώνει ο κόσμος φόρους. Αν δεν ρίξεις το έλλειμμα με αυτόν τον τρόπο, να μου γράψεις.

        Όλα αυτά προϋποθέτουν ΕΝΑ πράγμα: Να έχει τα κότσια να πεις ΟΧΙ στις διεθνείς τράπεζες. Που φυσικά ο ΓΑΠ δεν το έχει με τίποτα. Έτσι φτάσαμε στα σκληρά μέτρα.

        Εναλλακτικές υπάρχουν πάντοτε. Οι μονόδρομοι είναι τεχνητά εφευρήματα των λαμογιών.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 19/05/2010 09:24:59

        Σου απάντησα, αλλά αργεί να βγει το σχόλιο, μάλλον επειδή έγραψα τη "μαγική" λέξη spre@d.

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ Επώνυμος 20/05/2010 08:11:15

        μονο με μπροσταρη την ψυχη της οννεδ ,τον βουλγαρακη, μπορει να πιασει το 45%

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ CRAZY DOCTOR 19/05/2010 07:48:34

      Τι λέει, σήμερα δεν έχει προγνωστικά για τα ποσοτά της ΝΔ?

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ TopGunZ 19/05/2010 08:53:43

        45%

  30. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 19/05/2010 07:14:50

    Καλημέρα,
    συζητάμε για το αν θα πρέπει να κριθεί ο ΚΚ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ήδη κρίθηκε και αποδοκιμάστηκε έντονα από το εκλογικό σώμα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πρώην υψηλόβαθμοι υπουργοί του- ας πρόσεχε ποιους εμπιστευόταν- του είπαν να πάει να...Το να κριθεί από τον Αρχηγό του κόμματος επομένως, έχοντας μια συντριπτική εκλογική ήττα στην πλάτη του και αναπάντητη τη μομφή της χειρότερης διακυβέρνησης που γνώρισε ο τόπος, ούτε προσβολή συνιστά ούτε αποδοκιμασία. Εϊναι μια πολύ φυσιολογική συνέπεια και χωρίς προδιαγεγραμμένο αποτέλεσμα. Να τον ακούσουμε, αυτό περιμένουμε. Και δεν τον θεωρώ κατηγορούμενο, για να απολογηθεί, αλλά οφείλει εξηγήσεις σε εμάς, που ακόμα ασχολούμαστε με τα πράγματα και εναντιωνόμαστε στο καθεστώς ΓΑΠ, τη στιγμή που οι άλλοι ψηφίζουν ΝΑΙ ή θα ήθελαν να ψηφίζουν ΝΑΙ στα μέτρα του ΓΑΠ. Και εν πάσει περιπτώσει πιστεύει κανείς όταν ο ΓΑΠ τον ειρωνευόταν από κοινοβουλίου και έλεγε "Δεν τον βλέπω, πού τον κρύβετε, δεν πρέπει να έρθει να μας μιλήσει;" φταίει η αξιολόγηση Σαμαρά; Δηλαδή δεν τον πειράζει το κράξιμο και η περιφρόνηση, τον πειράζει μια αντικειμενική διαδικασία αξιολογησης που ισχύει για όλους;

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Bodinus1576 19/05/2010 08:20:39

      Επίσης: Αναρωτηθήκαμε μήπως η μαζική προσέλευση στις 29.11.09 είχε και την έννοια ότι ο κόσμος ήθελε αλλαγή ηγεσίαςς

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Bodinus1576 19/05/2010 16:12:08

        Ο κόσμος ήθελε και θέλει αλλαγή ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ της ηγεσίας, ατομικά και συλλογικά. Γιαυτό δεν είναι θέμα προσώπων, αλλά ταύτισης ή μη των προσώπων (όλων μαζί και καθενός χωριστά) με τις διακηρυγμένες επιδιώξεις για τις οποίες ψηφίσθηκε η ΝΔ το 2004: κάθαρση, επανίδρυση του κράτους, ήθος, και συμβολή στην ανασυγκρότηση του διαρραγέντος κοινωνικού ιστού. Με βάση την απάντηση σ'αυτό το ερώτημα κρίνεται το κάθε στέλεχος, και οι αρχηγοί, από τους ψηφοφόρους. Απόδειξη στα λεγόμενά μου είναι ότι και οι σημερινές κινήσεις του κυβερνητικού ΠΑΣΟΚ με τα ίδια κριτήρια εξετάζονται και βαθμολογούνται από τους πολίτες.

  31. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/05/2010 07:37:09

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....Η ΖΩΗ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΙΟΣ ΕΦΤΑΙΞΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ...ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΡΙΤΙΚΗΣ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ....ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΕΙΝΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ....ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΗ ΜΟΝΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ Ν.Δ. ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ...ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΜΩΣ ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΡΕΦΟΥΝ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΝΑΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

  32. socrates avatar
    socrates 19/05/2010 08:33:36

    Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να γυρίσουμε στα βασικά.
    Όσο θέλει και μπορεί λέει ο λαός.
    Δεν είναι όλα θέμα προθέσεων, είναι και προσωπικών δυνατοτήτων.
    Δεν υπάρχει καλόπιστος άνθρωπος από οποιοδήποτ επολιτικό χώρο που να μην αναγνωρίζει τις καλές προθέσεις του Κώστα Καραμανλή, τελιά και παύλα.
    Επίσης όμως δεν υπάρχει "ελεύθερο μυαλό" που να μην αναγνωρίζει ότι ο Κ.Κ. δεν ήταν καλός μάνατζερ, ήταν μάλιστα ιδιαίτερα κακός στην επιλογή καπάτσων και άξιων συνεργατών. Δεν είναι δυνατόν με 152 βουλευτές να έχεις Γραμματέα του κόμματος ένα Ζαγορίτη (που κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να χωρίσει δύο γαϊδάρων άχυρα) και εκπρόσωπο της κυβέρνησης ένα Αντώναρο (που πάλι κατά τη γνώμη μου έχει επικοινωνιακές δυνατότητες παγοκολώνας). Δεν είναι δυνατόν να αφήνεις τον κάθε γραφικό βουλευτή να βγαίνει στα κανάλια και να σε εξεφτελίζει, μη γνωρίζοντας ούτε κάν τους βασικούς κανόνες της πολιτικής επικοινωνίας.
    Παραδείγματα έχουμε πολλά, αλλά η αλήθεια είναι μία.
    Ο Κ.Κ. είχε καλές προσθέσεις, αλλά δεν μπορούσε να δώσει περισσότερα.
    Όπως είχε πεί κάποιος παλιότερα "ο Κώστας είναι ο τύπος που βγαίνεις μαζί έξω το βράδυ, γελάς, ευχαριστιέσαι, το ρίχνεις έξω, τρώς, πίνεις μαζί του και μετά πάς στο σπίτι και κοιμάσαι ευτυχισμένος.
    ΣΕ ΑΥΤΟ Ο Κ.Κ. ΔΕΝ ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ "ΣΤΕΓΝΩΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΟΥ".
    Άρα, δεν μπορείς να ζητάς από κάποιον να σου δώσει πιό πολλά από όσα μπορεί.
    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι ακόμη ένα ερωτηματικό.
    Ξεπάστρεψε όμορφα το μητσοτακέϊκο και εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της Ντόρας στο έπακρο.
    Το τωρινό πρότζεκτ όμως είναι πολύ πιό δύσκολο.
    Η εύκολη λύση του να κρατήσει ισορροπίες είναι μακροπρόθεσμα και η πιό επικίνδυνη για τη Νέα Δημοκρατία.
    Εάν διώξει τους περισσότερους από τους παλιούς (όπως έκανε ο Γιώργος μετά το 2007) κινδυνεύει να πάνε με τον καρατζαφέρη και θα του κάνουν ζημιά, λόγω της τεράστιας υποστήριξης που αυτός έχει από τους καναλάρχες.
    Εάν δεν τους διώξει, κινδυνεύει να κουβαλάει την εσωστρέφεια για πολύ πολύ καιρό.
    Με τον Καραμανλή δεν έχει κανένα πρόβλημα, απεναντίας πιστεύω ακράδαντα ότι τον συμβουλεύεται σε μερικά θέματα.
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι η θέση του Αντώνη Σαμαρά είναι πάρα πολύ δύσκολη.
    Είναι make or break.
    Εάν πάρει τη σωστή απόφαση τα κερδίζει όλα και γρήγορα.
    Εάν όχι τα χάνει όλα σιγά-σιγά.

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/05/2010 09:50:51

    Όταν περάσει το ποσοστό αυτό η ΝΔ στις δημοσκοπήσεις θα σου κοπεί το γέλιο.

  34. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 19/05/2010 09:56:15

    http://dhmopshfisma.blogspot.com/2010/05/blog-post_4994.html
    Το ΠΑΣΟΚ ετοιμάζει νέες λαμογιές για να κερδίσει τις επόμενες εκλογές κι εμείς τσακωνόμαστε για το αν πρέπει να διαγραφεί ο Καραμανλής ή όχι...

  35. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 10:14:06

    Είναι απο τις λίγες φορές που ο Τραγκας λέει την αλήθεια:

    Τον Καραμανλή τον ανέδειξε ο λαός και εκείνος διέρρεε στους δημοσιογράφους πόσο κουρασμένος είναι και ότι αυτή είναι η χειρότερη δουλειά που έχει κάνει ποτέ.

    Ξερεις τι μου έλεγε ο Καραμανλής, όταν του έλεγα να επιστρέψεις στο κόμμα; «Άστο, ρε Γιώργο, έχουμε 10 πηγαδάκια, να τα κάνουμε 11;»

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 10:41:51

      Άμα παίρνεις "γραμμή" απ' τον Τράγκα, την κατά ιδία δήλωση "μεγαλύτερη πόρνη της ελληνικής δημοσιογραφίας", χαιρετίσματα.

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Προφήτης 19/05/2010 10:54:44

        Ασε ρε μεγάλε - είπα η μονη φορά που λέει αλήθεια

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Προφήτης 19/05/2010 11:05:02

        Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό; Ότι είναι η πρώτη φορά που λέει αλήθεια; Μήπως λέει μισή αλήθεια; Μήπως αυτή ήταν η γνώμη του Καραμανλή κάποια χρόνια παλιότερα και σταμάτησε να είναι όταν είδε την υπονόμευση από τους Μητσοτάκηδες και κάλεσε τον Αντώνη για ενισχύσεις;

    • mara avatar
      mara @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 11:00:00

      Ο Καραμανλής διέρεε στους δημοσιογράφους ότι κουράστηκε??? ή ο ΑΡΧΙΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ Χατζηνικολάου, απομόνωσε μία φράση του Καραμανλή από την συνέντευξη (που πολύ κακώς είχε δώσει στον αχρείο) και την έκανε σημαία, για να τον πλήξει.
      Το ίδιο λάθος έπραξε και ο Σαμαράς δίνοντας συνέντευξη σε αυτό το νεοταξίτικο όργανο του κερατά...
      Περίεργο φλέρτ... με τα ΜΜΕ βλέπω να έχει ο Αντώνης και δεν μ΄αρέσει καθόλου, ειδικά σε συνδυασμό με το περιεχόμενο της ανάρτησης.
      Μπαίνει επικινδύνως για παιχνίδι... στο δικό τους γήπεδο...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mara 19/05/2010 11:07:57

        Πέστα ρε Μάρα! Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ, αλλά δεν ήθελα να το γράψω τόσο ανοιχτά.

        Δεν θέλει κανένα άνοιγμα σε "αυτούς", Αντώνη. ΜΟΝΟ πόλεμο. Αργά ή γρήγορα θα πάρεις με το μέρος σου όλη την Ελλάδα.

        Όποιος είδε χθες Λαζόπουλο, κατάλαβε πολλά για πώς σκέφτονται άνθρωποι αριστερών πεποιθήσεων σε σχέση με τον Αντώνη.

        Και όποιος βλέπει τι γίνεται στο ΠΑΣΟΚ, καταλαβαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι αύριο θα εκφραστούν και αυτοί (όπως και εμείς), μέσω του Αντώνη.

        Λίγο ακόμη θέλει Αντώνη και να μην πανικοβληθείς από τις δημοσκοπήσεις. Ο κόσμος θέλει να βγεις μπροστά, για να σε ακολουθήσει. Προς το παρόν δεν του προτείνεις τίποτα. Για αυτό είσαι ακόμη πίσω. Όταν το κάνεις αυτό, θα τους σαρώσεις.

        Για να το κάνεις όμως αυτό, δεν θέλει ούτε μία υποχώρηση, ούτε μία παραχώρηση προς αυτούς. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Αύριο θα σε κάνουν να την πληρώσεις πολύ ακριβά, ακόμη και τη μία παραχώρηση.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ mara 19/05/2010 11:14:00

        Καλά να δούμε τι θα λες βρε Επώνυμε όταν ψηφίσουν υπερ του νομοσχεδίου για τις ΑΠΕ...

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ mara 19/05/2010 11:16:36

        Συμφωνώ. Ο Λαζόπουλος είχε αναφερθεί θετικά στον Σαμαρά και όταν ο Σααμαράς είχε δηλώσει ότι δεν θα κάνει ισορροπίες με κανένα. Ο Λαζόπουλος επικρότησε τον Σαμαρά και αμέσως μετά αναφέρθηκε στον ΓΑΠ, λέγοντάς του "Γιώργο, αυτή η κυβέρνηση που έχεις έχει πέσει, αλλά εσύ δεν το ξέρεις". Βέβαια υπάρχει και η δημοσκόπηση Αλαφουζόλ με το ΠΑΣΟΚ του Άντι, του Τζεφ και του Νικ στο 45%.

      • mara avatar
        mara @ mara 19/05/2010 11:31:06

        Να τα γράφεις ανοιχτά επώνυμε, γιατί τα γράφεις και πολύ καλά. Σιγά μην φοβηθούμε κιόλας.
        Τα εκτός έδρας... παιχνίδια είναι άκρως επικίνδυνα...
        Προς το παρόν, στην έδρα μας....
        (και οπαδοί θα έρθουνε... και θύρα... καλή θα φτιάξουμε!!!!)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mara 19/05/2010 11:35:25

        Τι θα λέω; Το ψήφισαν ήδη. Τεράστιο λάθος. Αν ο Αντώνης ήξερε τι παίζεται, είμαι βέβαιος ότι δεν θα το ψήφιζε. Δυστυχώς, δεν ήξερε. Αποδεικνύει αυτό για μια ακόμη φορά την ανεπάρκεια του επιτελείου του και τη δολιοτητα πολλών της Ρηγίλλης.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ mara 19/05/2010 11:42:15

        "Για να το κάνεις όμως αυτό, δεν θέλει ούτε μία υποχώρηση, ούτε μία παραχώρηση προς αυτούς. ΟΥΤΕ ΜΙΑ."

        Η πρώτη παραχώρηση σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δηλαδή.

        Η δικαιολογία "δεν ήξερα με συγχωρείτε , τα παράπονά σας στους συμβούλους μου." είναι για το νηπιαγωγείο.

  36. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 10:15:29

    "όταν του έλεγα να επιστρέψεις στο κόμμα" - απευθύνεται στον Σαμαρά

  37. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/05/2010 10:33:37

    Από καιρό είχα αποφασίσει να γράψω ένα άρθρο για τον Καραμανλή, αλλά πάντα με προλάβαινε η επικαιρότητα. Υστερα περίμενα ότι θα μιλήσει κάποια στιγμή, οπότε θεωρούσα περιττή τη δική μου συνηγορία. Όχι ότι την έχει ανάγκη.
    Ας ξεκινήσουμε,λοιπόν,:
    1.Ο Καραμανλής είναι ο πλέον κατασυκοφαντημένος πολιτικός αρχηγός. Ακόμα από τον καιρό που εξελέγη αρχηγός της Ν.Δ. Ποιος δε θυμάται εκείνο το πρωτοσέλιδο του «Βήματος», με τη Ντόλυ.
    2.Το σύστημα, επειδή προφανώς ο ίδιος το είχε γραμμένο, τον πολέμησε όσο ελάχιστους και αυτό για μένα λέει πολλά.
    3.Το 2000,που θα ήταν η μεγάλη του στιγμή, του έκλεψαν την νίκη. Αφ΄ ενός το σύστημα ΠΑΣΟΚ που ήθελε το Σημίτη για τα έργα της Ολυμπιάδος και επειδή ήταν πρόσφατο το έγκλημα του Χρηματιστηρίου. Αφ’ ετέρου το «σύστημα Μητσοτάκη» που ήλπιζε ότι θα μπορούσε να τελειώσει με τον Καραμανλή και να προωθήσει Σουφλιά ή Μπακογιάννη. Αιχμή του δόρατος αυτού του εσωτερικού μετώπου, ο κ.Αβραμόπουλος, με εκείνη τη συνάντηση στο Διόνυσο, όπου εξέθεσε ανεπανόρθωτα τον Καραμανλή στα μάτια της κοινής γνώμης. Να λοιπόν ένας που πλήγωσε την παράταξη και αυτή τη στιγμή παριστάνει τον ..τιμητή.
    4.Το 2004 κέρδισε τις εκλογές, αλλά τι τον περίμενε; 1. Όλα τα Ολυμπιακά έργα στο κόκκινο.Η χώρα κινδύνευε να γίνει ρεζίλι διεθνώς. 2. Σε μια βδομάδα είχε να αντιμετωπίσει το σχέδιο Αναν με όλο τον κόσμο εναντίον του. Παπαδόπουλος, Μολυβιάτης και Καραμανλής κράτησαν την Κύπρο, ελεύθερο κράτος. Μόνο για αυτό δεν μετάνιωσα ποτέ που τον ψήφισα. 3) Την ανεργία στην Ελλάδα στο 12%. 4) Κληρονόμησε και χιλιάδες συμβασιούχους του ΠΑΣΟΚ. Θα μπορούσε εύκολα να κάνει ότι ο Παπανδρέου το Φθινόπωρο, αλλά δεν το έκανε. 5) Έναν προϋπολογισμό που προέβλεπε πλεόνασμα, αλλά στο τέλος αποδείχθηκε ότι είχε έλλειμμα. 6) Με κρυφά χρέη δισεκατομμυρίων και προεισπράξεις μελλοντικών εσόδων του δημοσίου. Να μη συνεχίσω, γιατί θα κουράσω.
    5.Το 2007, ορθώς έκανε εκλογές επειδή έβλεπε ότι ερχόταν η μεγάλη διεθνής κρίση. Του προέκυψαν οι καταστροφικές πυρκαγιές και η κολοβή πλειοψηφία των 152. Τατούλης, Μανώλης και Γιαννόπουλος, έγιναν παράγοντες και καθόριζαν την ατζέντα της επικαιρότητας. Από τη στιγμή που δεν προκάλεσε εκλογές, το παιχνίδι είχε χαθεί και το τέλος ήταν προδιαγεγγραμένο.

    Γιατί κατηγορείται ο Καραμανλής;
    1.Κατηγορείται από το ΠΑΣΟΚ,ότι αύξησε το δημόσιο χρέος.
    Ας δούμε ποια είναι η αλήθεια:
    Kατ’ αρχήν η κυβέρνηση Σημίτη προεισέπραξε μελλοντικά έσοδα του δημοσίου. Να μερικά παραδείγματα.
    -Με το άρθρο 14 του νόμου 2801 του 2000 η κυβέρνηση προεισέπραξε έσοδα του ελληνικού δημοσίου 4.000.000.000 ευρώ.
    -Στις 13 Δεκεμβρίου 2001 εκχώρησε στην εταιρεία «ΑΙΟΛΟΣ» 355.000.000 ευρώ και τα εισέπραξε τότε για το 2004 έως 2019; .
    -Το 2000 προεισέπραξε έσοδα των κρατικών λαχείω, 650.000.000 ευρώ
    -Προεισέπραξε επίσης μελλοντικά έσοδα του Γ΄ Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης, 2.000.000.000 ευρώ.
    -Να μην αναφερθώ στο SWAP της Goldman Sachs.

    Οσον αφορά στο χρέος:
    Κατηγορείται ο Καραμανλής ότι πρόσθεσε χρέος 100.000.000.000 ευρώ, την περίοδο 2004 - 2009. Πρόσφατα, μιλώντας στη Βουλή ο Μανώλης Κεφαλογιάννης κατέθεσε στη Βουλή έναν πίνακα όπου φαίνεται πως το ΠΑΣΟΚ ευθύνεται για τα 278 δισεκατομμύρια ευρώ του χρέους και η Ν.Δ. και όλες οι Κυβερνήσεις μετά την κατοχή στα 13,7 δις. ευρώ!
    Προκάλεσε μάλιστα τον κ. Παπακωνσταντίνου αν τον διαψεύσει ό,τι θα παραιτηθεί! Τι έκανε ο κ. Παπακωνσταντίνου; Τη νήσσαν!
    Από τα 100 δις του χρέους, του οποίου καταλογίζει η σημερινή Κυβέρνηση στη Νέα Δημοκρατία:
    -τα 62 δισεκατομμύρια είναι τόκοι. Από το 2004 έως το 2009 πληρώσαμε 62 δισ ευρώ για τόκους.
    - πληρώσαμε 10 δισεκατομμύρια ευρώ, το οποία μας είπε η Ευρωπαϊκή Ένωση ότι δεν είχε γράψει στους Προϋπολογισμούς το ΠΑΣΟΚ από το 1996 έως το 2004,
    -15 δισε προμήθειες των ενόπλων δυνάμεων.
    -6 δισ ευρώ για τους ισολογισμούς των νοσοκομείων, τα οποία μας υποχρέωσε η Ε.Έ. και φέραμε νόμο μετά το 2004 για να νομιμοποιήσουμε τους ισολογισμούς των νοσοκομείων και να πληρωθούν αυτά τα 6 δισεκατομμύρια

    Όλα αυτά αθροίζουν 93 δισεκατομμύρια!

    Η Κυβέρνηση Καραμανλή δημιούργησε πρωτογενές έλλειμμα 7 δις!!!!!!!!!!!!!!


    2.Ότι δεν πήρε μέτρα ενώ ερχόταν η κρίση
    Λυπούμαι, αλλά όσοι το λένε αυτό, ξέρουν από οικονομικά, όσο εγώ, από …καλλιτεχνικό πατινάζ!Ο Καραμανλής το 2008 έκανε την κίνηση που έσωσε τη χώρα. Ποια ήταν κ κίνηση αυτή; Ηταν η πρώτη κυβέρνηση που εγγυήθηκε τις καταθέσεις μέχρι 100 000 ευρώ και διέθεσε το 10% του ΑΕΠ ,δηλαδή 28 δις για τη στήριξη των Τραπεζών γιατί ήξερε ότι κατάρρευση των τραπεζών σήμαινε κατάρρευση του ασφαλιστικού συστήματος της χώρας.
    Ξεχνάνε κάποιοι ότι το διάστημα που η Γερμανία είχε ύφεση 4.5% και η Ισπανία ανεργία 20%, η Ελλάδα μέχρι την Ανοιξη του 2009 είχε θετικό ρυθμό ανάπτυξης.
    Η στρατηγική του Καραμανλή ήταν διορατική και απόλυτα σωστή. Τι έλεγε: Αν πάρω μέτρα λιτότητας, εν μέσω παγκόσμιας κρίσης, θα οδηγήσω τη χώρα στην ύφεση. Αρα, περιμένω να μπεί η Ευρώπη σε αναπτυξιακή τροχιά και τότε παίρνω μέτρα. Για αυτό και προκήρυξε εκλογές το 2009, με συγκεκριμένη ατζέντα μέτρων. Αν τα μέτρα που πρότεινε στη ΔΕΘ, είχαν ληφθεί τον Οκτώβριο, η Ελλάδα θα είχε αποφύγει την ταλαιπωρία της λαίλαπας Παπανδρέου.
    Να θυμίσω επίσης ότι τα Χρηματιστήριο από την Απρίλη του 2009,μέχρι τον Οκτώβριο έκανε ένα απίστευτο ράλυ και ο Καραμανλής παρέδωσε μια Ελλάδα με τα spreads κάτω από τις 200 μονάδες.

    Για τα λάθη του Καραμανλή έχουν γραφεί αμέτρητοι …φιλιππικοί, δεν έχει λόγο να τα επαναλάβω.
    Προφανώς και έκανε λάθη. Οποιος κυβερνά κάνει λάθη.
    Αν θέλετε να επισημάνω μερικά, να το κάνω:
    1.Μέγα λάθος που επανέφερε όσους είχε διαγράψει ή αρνήθηκαν να δώσουν τη μάχη του 2000. Σουφλιάς, Αβραμόπουλος, Τατούλης κλπ
    2.Λάθος δεύτερο που αναγνώρισε στη Μπακογιάννη καθεστώς συνι ιδιοκτησίας.
    3. Λάθος τρίτο που ανέχθηκε το Ρουσσόπουλο να κυβερνά αν’ αυτού.
    4.Λάθος τέταρτο που επέτρεψε φαινόμενα Βουλγαράκη, Λιάπη, Ζαχόπουλους κ.λ.π.
    5.Λάθος πέμπτο, που ανέχθηκε ανίκανους καθηγητές σαν τον Παυλόπουλο
    6.Λάθος τεράστιο που δεν τροποποίησε νωρίτερα τον εκλογικό νόμο και δεν έκανε επαναληπτικές εκλογές το 2007.
    7.Λάθος που επέτρεψε σε τύπους σαν τον Μανώλη και τον Γιαννόπουλο να τον αποδομούν δημοσίως.
    8.Λάθος, που επέτρεψε στον Σουφλιά να κάνει τα προσωπικά του παιχνίδια με τους εργολάβους.

    Εξωτερική Πολιτική.
    Ξεχνάμε, επίσης, ότι ήταν ο μόνος Πρωθυπουργός, μετά τον αείμνηστο Καραμανλή, που ακολούθησε ανεξάρτητη και αδέσμευτη πολιτική. Πολύ σύντομα:
    1.Ανοιγμα στη Ρωσία με τη διπλωματία των αγωγών.
    2.Ανοιγμα στην Κίνα
    3.Όχι στο σχέδιο Αναν
    4.Βέτο στη Σύνοδο του Βουκουρεστίου για τα Σκόπια.
    5.Αρνηση να φέρει στη Βουλή το νομοσχέδιο για του λαθρομετανάστες

    Ο Καραμανλής έδωσε έντιμα μια μάχη και την έχασε. Θα μπορούσε εύκολα να γαντζωθεί στην καρέκλα του μέχρι τον Μάρτιο του 2010 και να έπεφτε, αλλά έχει κανένας αμφιβολία ότι θα είχε καεί η Ελλάδα, αν έπαιρνε τα μέτρα που ανακοίνωσε τον Σεπτέμβριο;

    Οσοι, λοιπόν, ευκαίρως – ακαίρως καταφέρονται κατά του Καραμανλή, μάλλον διαβάζουν μονοδιάστατα τη θητεία του.

    Και όσοι, επίσης, νομίζουν ότι διώχνοντας τον Καραμανλή από τη Ν.Δ. η παράταξη έχει καλύτερη τύχη, μάλλον δεν έχουν ιδέα πως σκέφτεται η βάση της Ν.Δ. και είναι βαθιά νυχτωμένοι.

    Είμαι απολύτως βέβαιος ότι ο Αντώνης Σαμαράς δεν σκέφτεται έτσι.
    Γιατί τον θεωρώ εξαιρετικά ευφυή για να μην αντιλαμβάνεται τα προφανή.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 10:53:42

      ΄"Ξέχασες" να γράψεις και άλλα δύο λάθη...
      Το ένα ήταν η φράση ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό καλύπτωντας τον Βουλγαράκη που τώρα θα τον ξετινάξει το ΣΔΟΕ και το δεύτερο που έκλεισε νύχτα τη βουλή γλυτώνοντας από τη φυλακή όλα τα λαμόγια συνεργάτες του...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tiramola 19/05/2010 11:24:34

        Τiramola,
        Οχι παραπληροφόρηση σε εμένα. Αλλού..

      • μας δουλεύουν avatar
        μας δουλεύουν @ tiramola 19/05/2010 12:55:08

        Τιραμόλα, άσε την παραπληροφόρηση, εδώ ο κόσμος είναι ψαγμένος. Κοίτα καλύτερα να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα του Γιώργου και άσε τις παιδικές εξυπναδίτσες.
        Πχ. έχεις συνειδητοποιήσει ότι πληρώνουμε την ακριβότερη βενζίνη στην ευρώοη των 27; Πέρυσι τέτοια εποχή είχαμε τη φθηνότερη, αν θυμάσαι (που είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΑΣΑΙ).
        Όσο για τον οποιοδήποτε Βοπυλαγαράκη καλά θ ακάνει να τον ξετινάξει το ΣΔΟΕ και εάν είναι φάουλ, να πληρώσει ακόμη και με φυλακή. Εάν όμως δεν είναι θα δικαιούται μία συγνώμη από όλους εσάς τους εισαγγελείς που έχετε μάθει να προδικάζετε χωρίς να έχετε όλα τα δεδομένα.
        Τί λέω τώρα και εγώ ο τρελλός έ;
        Συγνώμη από πασόκους!

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 10:53:56

      Μιλάς εκ μτου ασφαλούς - με γενικολογίες. Εγω θα σου κάνω μια και μόν ο ερώτηση και αν μπορρεις να μου απαντάς:
      Ο Καραμανλής βασισε την προεκλογική του εστρατεία στον αγώμνα κατά της διαπλοκης με συμβολο τον Κόκκαλη. Ο Ζορμπάς έστησε τον Κόκκαλη στην πόρετα της φυλακής - και μαζί του και την Ζημενς αν τον αφηναν να συνεχίσει (μην το αμφισβητείς γιατι εχω αμεση γνωση).Μολις ο Καραμανλής εγινε πρεωθυπουργός εδωσε στον Κοκκαλίνο την χαριστικη συμβαση μαμουθ του ΟΠΑΠ και έστειλε την δικογραφία Κόκαλη στην Βουλή. Την ίδια εποχή ο Κόκκαλης τα βρίσκει με τους Βραδινογιάννηδες και ο Ζορμπάς πάει στα αζήτητα με αποτέλεσμα να πάθουν τη νίλα του αιώνα με τα ομόλογα.
      Ερωτηση κρίσεως: Τίνος φίλος ήταν ο ΡΟυσόπουλος;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 11:03:26

        Αδέξιε,
        Ο Ζορμπάς έστησε τον Κόκκαλη;
        Για αυτό είναι σήμερα στο στρατόπεδο του Παπανδρέου;
        Για τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω επειδή ουδέποτε ασχολήθηκα.
        Πολιτική ανάλυση κάνω. Επιχειρήματα επ' αυτών;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αδέξιος Δεξιός 19/05/2010 11:34:12

        Ο Καραμανλής ανέχτηκε τη συνέχιση του συστήματος ΠΑΣΟΚ, μέρος του οποίου ήταν και ο Κόκκαλης. Φυσικά και ήταν από τα λάθη του. Ήθελε τεκτονικό σεισμό. Η άλλη επιλογή ήταν πτώχευση της Ιντρακόμ και θυγατρικών, διενέργεια των παιχνιδιών του ΟΠΑΠ με άλλον πάροχο μέχρι να αποκτήσει δική του υποδομή ο ΟΠΑΠ και άλλες κινήσεις που ήθελαν ρήξεις περισσότερες από αυτές που ήθελε να κάνει ο Καραμανλής. Εδώ κυκλοφορεί ο Τσοχατζόπουλος ελεύθερος, ο Κόκκαλης είναι το θέμα; Είναι συνολική η ήττα Καραμανλή από τη διαπλοκή και ηττήθηκε επειδή την ανέχθηκε. Δεν την έφαγε και τον έφαγε. Αλλά ποτέ δεν έγινε Σημίτης, να τους φτιάξει από μόνος του. Με μία εξαίρεση, το Μπόμπολα, που τον έφτιαξε ο Σουφλιάς ακόμη περισσότερο με την ανοχή Καραμανλή.

        "Εκ του ασφαλούς με γενικολογίες". Δεν έχω δει πιο συγκεκριμένο κείμενο και δεν ανατρέπεις ούτε μία από τις "γενικολογίες" του κειμένου.

        Και με το Ρουσόπουλο, τελικά, ποιο είναι το πρόβλημά σας. Ο άνθρωπος έκανε μια χαρά τη δουλειά που του ανέθεσαν. Το Βατοπαίδι αποδεικνύεται κάθε μέρα "μη σκάνδαλο" και αν έχουν το θάρρος (έχουν;) να το παλέψουν σωστά οι της ΝΔ, θα πέσει πολύ γέλιο με τις παραπομπές.

        Το κακό Αδέξιε Δεξιέ είναι ότι από το 1980 και μετά ετεροκαθορίζεται αυτή παράταξη, ανάλογα με την ατζέντα των αντιπάλων της. Δεν είναι καιρός να σταματήσει αυτό; Είναι η χρυσή ευκαιρία τώρα. Ας μην ακολουθήσουμε για μια ακόμη φορά τα ίδια κόμπλεξ.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 10:59:20

      πω πω να κανουμε ερανο για να του στήσουμε άγαλμα του ΚΚ στον παρθενώνα. Βάζω 1 ευρώ.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Lalakis 19/05/2010 11:40:42

        Αν έχεις επιχειρήματα, να τα δούμε ευχαρίστως. Το ευρώ σου να το στείλεις στο Ταμείο του Πετσάλνικου

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Lalakis 19/05/2010 11:40:51

        Κράτα το για τα εισιτήρια του ΓΑΠ και της κουστωδίας του...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Lalakis 19/05/2010 14:49:00

        Το λαλάκις είναι σύντμηση του Χατζηλαλάκη ,του τραλαλάκη ή του σκατουλάκη;;;Οτι κι αν ισχύει, μιλάμε γιά άξιο μέλος της γνωστής παρέας ,που τρυπώνει εδώ μέσα και κοπρίζει με το μυαλό,τη γλώσσα και την πένα.Της παρέας των σούργελων,που μπέρδεψε το δρόμο γιά το τρωκτικό,το Press και το φίμωτρο και είδε φώς κι ανέβηκε στ'αντινέα.Των εξαθλιωμένων μισθοφόρων της Ιπποκράτους.Τι άλλο να πεί κανείς ,εκτός από ...το γάρ πολύ της θλίψεως.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 11:06:20

      Κώστα ,

      τα λάθη που αναφέρεις είναι ουσιαστικά όλο του το υπουργικό συμβούλιο φίλε μου !

      Με λίγα λόγια μας λες ότι όλοι του οι υπουργοί με ευθύνη του ίδιου του ΚΚ έκαψαν με τις επιλογές τους και τις προσωπικές τους πολιτικές τη χώρα , και επιμένεις να τον υποστηρίζεις για όλα τα υπόλοιπα.

      Είναι ή δεν είναι παράλογο ?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ greekpoliticalreview 19/05/2010 11:31:27

        Επειδή κάποια στιγμή πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
        Ο Ρουσσόπουλος ήταν λάθος εξ υπαρχής (εννοώ ως Υπουργός επικρατείας) Ο Στρος Κάν όταν έγινε Υπουργός η γυναίκα του Αν Σινγκλέρ παραιτήθηκε από τη δημοφιλέστερη εκπομπή της Γαλλικής τηλέορασης. Η κα Ζαχαρέα έλεγε τις ειδήσεις του MEGA και έκανε μεταγγραφές.
        Ο Σουφλιάς, όπως απεδείχθη, ακολουθούσε προσωπική στρατηγική το ίδιο και η Μπακογιάννη.
        Ο Παυλόπουλος απεδείχθη απλά ανίκανος.
        Για το Βουλγαράκη τα είπα.
        Δυστυχώς,όμως, αυτό ήταν το πολιτικό προσωπικό της Ν.Δ.
        Τη δεύτερη τετραετία που θα μπορούσε να κάνει τομες, προέκυψαν οι 152.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ greekpoliticalreview 19/05/2010 11:38:01

        Έ ? ? Με συγχωρείς αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις ,

        ήταν ή δεν ήταν προσωπικές επιλογές υπ' ευθύνη του πρωθυπουργού της Ελλάδος ΚΚ για 5,5 χρόνια όλοι αυτοί ?

        Υπουργούς διόρισε Κώστα μου όχι κλητήρες για να λες εσύ "αυτό ήταν το προσωπικό τι να κάνουμε τώρα?" , υπουργούς που πήραν αποφάσεις οι οποίες εγκρίθηκαν από τον ίδιο και οι οποίες επηρέασαν τη ζωή των συμπολιτών μας.

        Μου βγάζεις ανίκανο όλο το υπουργικό συμβούλιο (και ειδικά σε υπουργεία ζωτικών συμφερόντων) και στο τέλος μου λες ότι αυτός ήταν ικανός ενώ ούτε καν τους έδιωξε σε κάποιο σημείο των 5,5 χρόνων.

        Ξαναρωτώ λοιπόν : είναι ή δεν είναι παράλογη η επιχειρηματολογία τούτη ?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ greekpoliticalreview 19/05/2010 12:06:20

        Δηλαδή εσύ το 2004 μπορούσες να προβλέψεις το 2004 οτι Βουλαράκης, Ρουσσόπουλος και λοιποί, θα συμπεριφέρονταν όπως συμπεριφέρθησαν;
        Εγώ όχι!
        Το ότι καθυστέρησε να του αλλάξει. Ναί.
        Ομως, "μηδενί δίκην δικάσης πριν αμφοίν μύθον ακούσης"

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ greekpoliticalreview 19/05/2010 12:33:00

        Καλά κατάλαβα Κώστα , κι εσύ κατάλαβες (πιστεύω) αλλά κωλύεσαι..

        Άλλα μέτρα κι άλλα σταθμα σύγκρισης για τον ΓΑΠ κι άλλα για τον ΚΚ για να μην μας τον πουν μπούλη και ανίκανο.Δυστυχώς γι αυτό η χώρα κατρακυλάει διαρκώς.

        Άλλα μέτρα για τους δικούς μας κι άλλα για τους δικούς τους.

        ΥΓ Το 2006/2007/2008/2009 δεν ελέγχθηκε και δεν κρίθηκε κανένας τους από τον πολιτικό προιστάμενό τους κύριο πρωθυπουργό ΚΚ ??

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ greekpoliticalreview 19/05/2010 13:18:14

        Κύτταξε φίλε,
        επειδή έχουμε ανταλλάξει επιχειρήματα πολλές φορές.
        Δεν κωλύομαι να πω αυτά που πιστεύω και αυτό,είμαι βέβαιος, το έχεις ήδη διαπιστώσει.
        Αρνούμαι,όμως, να δεχθώ οποιαδήποτε ισοπεδωτική επιχειρηματολογία ή κριτική.
        Το έγραψα πολλές φορές. Μόνο το ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν, να έλεγε. Μόνο για το βέτο του Βουκουρεστίου, εγώ δε θα μετάνιωνα που ψήφισα Καραμανλή γιατί πιστεύω ότι είναι δυό πολύ σημαντικές πολιτικές παρακαταθήκες.
        Στην πολιτική έχω μάθει να κρίνω τα μεγάλα. Οχι οτι δεν είναι πολύ σημαντικές και οι λεπτομέρειες.
        Ο Καραμανλής έκανε τραγικές επιλογές σε επίπεδο προσώπων. Ούτε ο ίδιος διαφωνεί επ' αυτού.
        Και προς αποφυγήν συνειρμών, τον Καραμανλή τον συνάντησα μια φορά στη ζωή μου όταν είχε πρωτοεκλεγεί Βουλευτής, επειδή έχει γράψει ένα εξαιρετικό βιβλίο για τον Βενιζέλο.
        Πέραν αυτών, θεωρώ όλη τη συζήτηση περί αξιολόγησής του από επιτροπή ή και για απομάκρυνσή του από τη Ν.Δ. επιζήμια για την παράταξη.
        Το τελευταίο λόγο βέβαια στην ιστορία αυτή θα τον έχει δικαιωματικά ο ίδιος όταν επιλέξει να μιλήσει.
        Και θα μας λυθούν πολλές απορίες και ΄πολλοί δεν θα έχουν που να κρυφτούν...

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ greekpoliticalreview 19/05/2010 13:33:48

        Εγώ σ'εμπιστεύομαι φίλε Κώστα , και πιστεύω ότι αυτά που γράφεις τα πιστεύεις , με το κωλύεσαι δεν υπονοώ ότι κρύβεις κάτι αλλά το ότι επειδή πιστεύεις τόσο πολύ σε αυτά που λες δεν βλέπεις ορισμένα άλλα που βλέπω εγώ , όπως π.χ ότι ασέλγησε στο πτώμα Ελλάδα που άφησε το Πασόκ.

        Ασέλγησε Κώστα μου ο ΚΚ στη χώρα , ακόμα κι αν δεν ήταν αυτός που τραβάει τώρα από το ΑΤΜ τα κλεψιμέικα.Ασέλγησε ο ίδιος γιατί επέτρεψε σε άλλους να ασελγήσουν.

        Κι αν μέσα σε όλο αυτόν το ορυμαγδό σκανδάλων και παραλείψεων έκανε και μεγάλες κινήσεις σε κάποιους τομείς (για εμένα π.χ μεγαλύτερης βαρύτητας κίνηση ήταν η συννένωση σε 3 των ταμείων παρά οι αποδεδειγμένες εξωτερικές του επιτυχίες) αυτό δεν τον απαλλάσει από το δεδομένο της ασέλγειας στο πτώμα της χώρας και των πολιτών της.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ greekpoliticalreview 19/05/2010 14:04:31

        Αυτό, όπως θα έλεγε και ο Πολύδωρας, είναι θέμα... συναρτησιακής υφής!

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ greekpoliticalreview 19/05/2010 15:15:13

        Είδες που καταλαβαινόμαστε , έστω και μέσω...Πολυδωρικών υπεκφυγών ?

    • mara avatar
      mara @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 11:10:21

      Κώστα Ροδινέ,

      Άριστη ανάλυση!!!
      Με μία μικρή επιφύλαξη μόνο, για την τελευταία παράγραφο.

  38. tiramola avatar
    tiramola 19/05/2010 10:36:44

    Ρίξτε μιά ματιά σήμερα στο ΒΗΜΑ που δημοσιεύει την έκθεση-καταπέλτη για τα γαλάζια όργια στα ΕΛΤΑ από το 2005 έως 2009 για να καταλάβετε γιατί αυτή η χώρα διαλύθηκε και ζητήστε από τον αρχηγό σας τουλάχιστον να κάνει τη βρώμικη δουλειά σε ότι αφορά τον χώρο του αντί να ρίχνετε μόνο το ανάθεμα στην άλλη παράταξη....

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ tiramola 19/05/2010 13:01:21

      Τώρα δικαιολογείται το επίπεδο των σχολίων.
      Διαβάζεις το Βήμα, αυτό τα λέει όλα.
      Λοβοτομή μέσω οράσεως.
      Μη αναστρέψιμη περίπτωση.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μας δουλεύουν 19/05/2010 13:04:17

        Βέβαια το ΒΗΜΑ τα λέει όλα!
        Οπως σήμερα για παράδειγμα ότι τη θέση της Γκερέκου θα την έπαιρνε ο Αηδόνης!
        Αν, να μην το ξεχάσω και εκείνο το φανταστικό ρεπορτάζ από τη συνάντηση Καραμανλή - Ερντογάν τον περασμένο Ιούνιο

      • tiramola avatar
        tiramola @ μας δουλεύουν 19/05/2010 13:16:35

        Διάβασε εσύ τον αντικειμενικό ΕΤ , no problem...
        Τα πραγματικά περιστατικά όμως είναι επίμονα τα ρημάδια...

      • tiramola avatar
        tiramola @ μας δουλεύουν 19/05/2010 13:18:33

        Κώστα οι κουμπάροι γιατί δεν συναντήθηκαν στην πρόσφατη επίσκεψη Ερντογαν , είναι τσακωμένοι?

    • anonymous avatar
      anonymous @ tiramola 19/05/2010 13:24:25

      Ενώ εσάς ήταν παρθένες. Μήπως μπορείς να μας μιλήσεις για τον άντρα της Διαμαντοπούλου; Το βίο και την πολιτεία του;

      Ο ΚΚ ένα λάθος έκανε που δεν καταπολέμησε τη διαφθορά και γι αυτό έχασε. Δεν ξέρω κι αν μπορούσε.

  39. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 19/05/2010 10:39:02

    δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί συζητάτε εδώ. δεν ζω ατην ελλάδα και δεν έχω ιδέα από αυτά τα περί διχασμού και "αντιπαλότητας" μεταξύ αντώνη και κκ. εγώ ζω στην κύπρο και πρόσφατα έμαθα την ύπαρξη αυτού του σάιτ που είναι αρκετά ενημερωτικό (ίσως και από τα καλύτερα που ξέρω) και πραγματικά απολαμβάνω τις συζητήσεις που κάνετε. έχω να καταθέσω το εξής: επί σχεδίου ανάν η στάση του κκ ήταν αυτή που έκανε μεγάλη μερίδα των κυπρίων να ψηφίσουν "όχι" (και σας πληροφορώ ότι η πίεση υπέρ του "ναι" ήταν αφόρητη). Η δυσφορία στο πρόσωπο του κκ όταν βγήκε να κάνει δηλώσεις μετά τις διαβουλεύσεις κλπ των εμπλεκόμενων, καθώς και η στήριξη στον αείμνηστο τάσσο παπαδόπουλο διέλυσαν κάθε αμφιβολία για το τί είδους σχέδιο ήταν αυτό το "ανάν". Το "όχι", καθώς και η μη διάλυση της κυπριακής δημοκρατίας μετά το "όχι" (από τα διάφορα κοράκια) οφείλεται στον κκ και μόνο γι αυτό το λόγο, για μένα, ο κκ είναι εθνικό κεφάλαιο.
    Μόνο με τον μεταξά μπορεί να συγκριθεί ο κκ παρά τα όποια λάθη του.
    κι ο τάσσος έκανε πολλά λάθη και τελικά έχασε τις εκλογές (ενώ μπορούσε να συσπειρώσει τους "οχιάδες" κάτω από τον μανδύα του και να βγει αυτοδύναμος από την πρώτη κυριακή των εκλογών). Πιστεύω ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τόσο εύκολα έναν ηγέτη σαν τον κκ που είχε να αντιμετωπίσει όλους τους εχθρούς της ελλάδας, το πασοκικό κατεστημένο, την υπονόμευση εκ των έσω (μητσοτάκηδες και λοιποί). καλύτερα να κάνετε αυτοκριτική γιατί δεν τον ψηφίσατε ξανά και όχι να του φορτώνουμε τον gap τώρα. υπάρχει μια τάση να του χρεώνουμε την εκλογή του gap. ε όχι ρε παιδιά δε φταίει ο κκ επειδή οι χαζοί ψηφοφόροι ψήφισαν αυτό το ανθρωποειδές που ούτε στην ουγκάντα δεν θα εκλεγόταν. Και μην ξεχνάμε ότι ο μεταξάς μπορούσε να στέλνει τους υπονομευτές του εξορία και να διαλύσει οποιοδήποτε εσωτερικό εμπόδιο. ο κκ δεν μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο.
    Πιστεύω πως αν επανεκλεγόταν ο κκ, σήμερα η ελλάδα θα είχε μπει σε πολύ καλό δρόμο και θα έλυνε τα οικονομικά προβλήματα πολύ εύκολα. αυτά ήθελα να πω για τον κκ. ο αντώνης ακόμα φαίνεται φοβισμένος. χρειάζεται καιρό. πριν διεκδικήσει πρωθυπουργίες θα πρέπει να πάρει τις προφυλάξεις του ώστε να μην την πάθει όπως ο κκ από τα μμε τους νταβάδες και λοιπούς.
    αλλά από ό,τι βλέπω η παράταξη είναι ακόμα έρμαιο των μμε. ο αντώνης σε καθε ευκαιρία απολογείται για την προηγούμενη κυβέρνηση και για "λάθη του παρελθόντος". πάντα μου άρεσε ο αντώνης (από την εποχή που έδειρε τον υπεξ της ιταλία για το σκοπιανό, όταν ήταν κι ο ίδιος υπεξ) αλλά μου φαίνεται ότι έχει πέσει στην παγίδα να παίζει τον ρόλο του απολογητή. Η επικοινωνιακή του πολιτική είναι χάλια. Είχε στα χέρια του ένα πολύ δυνατό χαρτί, το ψέμμα του γαπ για το δντ και δεν το χρησιμοποίησε.
    Ενώ το πασοκ που φταίει για τα σημερινά χάλια και έχει φλομώσει στα ψέμματα τον ελληνικό λαό, όχι μόνο δεν απολογείται αλλά κυβερνάει με έπαρση κιόλας. και κάνει ότι θέλει. έχει επιβάλει δικτατορικό καθεστώς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 16:54:54

      Καλώς ώρισες, φίλε από την Κύπρο. Είδες, για νάσαι "φρέσκος", προβάλλεις (ίσως και άθελά σου) μια καινούργια οπτική γωνία, που οι "συνήθεις ύποπτοι" της εδώ παρέας δεν έχουν αρκετή απόσταση για να συνειδητοποιήσουν: το κοινωνικό υπόβαθρο των πολιτικών ενεργειών. Σε ποιό κοινό απευθύνονται οι πολιτικοί, από ποιό κοινό κρίνονται? Σε ποιούς απηύθυνε τη δραματική του έκκληση ο ΚΚ ?

      Να σας θυμίσω: στη κοινωνία που επί 30 χρόνια εκμαύλιζε, συνειδητά και εξόχως μεθοδικά το ΠΑΣΟΚ, μέσω της διάλυσης της παιδείας, της αναξιοκρατίας, του ηθικού ξεπεσμού των ταγών, της επικράτησης καταναλωτικών προτύπων και της νοοτροπίας του "όσα φάμε..."κλπ.

      Όταν λοιπόν λες πως το πασοκ φταίει για τα σημερινά χάλια, εγώ στα χάλια βάζω όλα αυτά, για να ζυγίσουμε καλύτερα σε τι περιβάλλον αγωνίσθηκε ο ΚΚ να ανοίξει δρόμο για την ανάταξη της βαρύτατα τραυματισμένης κοινωνίας. Ίσως ο Σαμαράς να είναι πιό τυχερός σ'αυτό: λίγο η κρίση, λίγο οι μαζικές οιμωγές των ΜΜΕ που πρέπει, για να στηρίξουν το αστέρι τους τον ΓΑΠ, να στιγματίσουν τις συλλογικές μας συμπεριφορές, δήθεν αυτοκριτικά, ..., ο δρόμος είναι σήμερα πιό στρωμένος από το 2004 ή το 2007.

      Όσο για τα περί "διχασμού ή αντιπαλότητας" ΚΚ-ΑΣ, πιστεύω κι εγώ πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, δεν μου προκύπτει καμμία ανάγνωση διάθεσης αποκλεισμού ή διαγραφής από τις δηλώσεις Σαμαρά.

  40. Παραταξιακός avatar
    Παραταξιακός 19/05/2010 10:59:18

    Να τελειώνουμε κάποτε. Καλοκαίριασε.

    Τον Καραμανλή τον στηρίξαμε όσοι το στηρίξαμε δύο φορές. Την επομένη των εκλογών και τις δύο φορές εξαφανίστηκε στην νιρβάνα του και στα σκάνδαλα των όποιων εκλεκτων του.

    Και επί πλέον αντί να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ εξαντλώντας την 4 ετία της νωπότατης λαϊκής εντολής, φρόντισε πολύ νωρίς να την ξαναφρεσκάρει.

    Αλλά ήταν πλέον αργά για όλους.

    Τώρα τι "αναθέρμανση" είναι αυτή υπέρ του Κ. Καραμανλή δεν καταλαβαίνω μα τω θεώ.

    A και κάτι άλλο.
    Διαβάζω συχνά " δεν ψήφισα ΝΔ, δεν ψηφίζω ΝΔ αλλά στηρίζω...δεν πεινάω αλλά λέω να τσιμπήσω κάτι..."

    βρε μπας και;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Παραταξιακός 19/05/2010 17:00:56

      νομίζω πως οι πραγματικοί παραταξιακοί στηρίξανε τον ΚΚ πολύ περισσότερο από δύο φορές. Τι ακριβώς θέλεις να πεις εσύ?

  41. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2010 11:38:42

    Δηλαδή τι έπρεπε να πεί; Οτι "δεν κρίνεται ο Καραμανλής"; Πλάκα κάνετε;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Factorx 19/05/2010 11:42:42

      Μπορούσε να πει "Ένας πρώην πρωθυπουργός, και μάλιστα με το εκτόπισμα και την προσφορά του Κώστα Καραμανλή, που ήταν και ο μακροβιότερος Πρόεδρος του κόμματός μας, κρίνεται από την Ιστορία και όχι από κομματικές επιτροπές". Που θα ήταν και το σωστό.

      Είναι δυνατόν, εδώ που τα λέμε, να βάζεις πρώην πρωθυπουργό να κάνει αίτηση σε επιτροπές; Δεν ταιριάζει ρε παιδιά, δεν ταιριάζει.

      • Παραταξιακός avatar
        Παραταξιακός @ Επώνυμος 19/05/2010 11:49:44

        Για την προσφορά δεν ξέρω, το εκτόπισμα θα έλεγα ναι, είναι όντως μεγάλο.
        Ιδιαίτερα στην πισίνα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 19/05/2010 11:56:58

        Φοβερό χιούμορ!
        Σε ποια επιθεώρηση γράφετε για παρακολουθήσουμε την παράσταση;

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Επώνυμος 19/05/2010 12:04:22

        Αγαπητέ Επώνυμε,
        αποδέχομαι το ρόλο της Ιστορίας ως κριτή, αλλά επειδή τον ΚΚ τον έκρινε το εκλογικό σώμα, όπως είχε, στις 4.10.09 και αυτή τη στιγμή αυτό μετράει και επίσης επειδή τον κρίνουν ή κατακρίνουν αν θες και κάθε μέρα, καλό θα ήταν στο ενδιάμεσο, μέχρι να τον κρίνει η ιστορία, να μας πει και αυτός πως το βλέπει το πράγμα. Τη συμπάθειά μας προς τον ΚΚ για τις προσπάθειες που κατέβαλλε, μη την αφήνουμε να μετατραπεί σε αγιογραφία. Στην τελική ήταν ο Πρόεδρος της πολιτικά υπεύθυνης κυβέρνησης. Η εκτίμηση για το πρόσωπο ΚΚ δεν πρέπει να μεταφράζεται αυτόματα σε εκτίμηση για τον Πρωθυπουργό ΚΚ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 19/05/2010 12:15:46

        Ουδεμία άποψη έχω για τον ΚΚ ως πρόσωπο, τον οποίον άλλωστε δεν γνωρίζω. Η εκτίμησή μου για αυτόν είναι καθαρά ως πρωθυπουργό.

        Μιλάμε τώρα ότι οι επιτροπες είναι για το ποιοι θα κατεβούν βουλευτές, ε; Το έχουμε καταλάβει για ποιο πράγμα μιλάμε;

        Θα βάλουμε το Μανώλη και το Μιχαλολιάκο και άλλα "καταξιωμένα στελέχη" να κρίνουν τον Καραμανλή αν κάνει για βουλευτής; Μην τρελαθούμε ρε παιδιά! Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει!

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Επώνυμος 19/05/2010 12:24:15

        Πώς όμως τότε θα εμπαιδωθεί στην κοινωνία το μήνυμα ότι όλοι είναι ίσοι, όλοι κρίνονται και ότι τα αξιώματα δεν είναι αιώνια; Πώς θα πείσουμε την κοινωνία ότι αιχμή του δόρατος είναι η ιδεολογία μας και όχι τα πρόσωπα; Δεν μιλώ για απαξίωση, αλλά για κρίση. Το πρόβλημά σου είναι ότι θα τον κρίνουν ο Μιχαλολιάκος με τον Μανώλη; Συμφωνώ ότι σε επίπεδο στελεχών μπορούμε και καλύτερα, πολύ καλύτερα, αλλά όπως ήταν οκ όταν δίνανε ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση ΚΚ εξίσου οκ είναι και τώρα. Στην τελική εμείς τους ψηφίσαμε.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Επώνυμος 19/05/2010 12:57:35

        Δε μας αρέσει θέλεις να πεις ή δεν το σηκώνουμε.
        Οχι ότι είναι σωστό.
        Θυμάσαι τον Κράξι?

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Factorx 19/05/2010 11:56:37

      αν φτάσουμε στο σημείο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τιν κκ με μητσοτάκηδες κλπ καλύτερα να χαιρετίσουμε τον πλάτανο.
      κι αν υπάρχουν νεοδημοκράτες που εκφέρουν απόψεις σαν του "παραταξιακού" εξηγούνται πολλά.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 11:57:03

        τον κκ

      • Παραταξιακός avatar
        Παραταξιακός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 12:36:50

        αναρχοδεξιέ

        βγες ως την γωνία να δεις αν έρχομαι. κι αν έρχομαι πες μου να σε προσπεράσω.

        Εγώ ψηφίζω ΝΔ από πάντα. Ταξιδεύω με έξοδα δικά μου, σε εθνικές οδούς καραμανιόλες ελέω "τεμπέληδων", μένω σε ξενοδοχείο με έξοδα δικά μου και για 2 χιλιόμετρα δικαιούμαι μόνον 1 ημέρα άδεια και χρεώνομαι κανονική την επόμενη.

        Κι όλα αυτά, γιατί;
        Να ψηφίσω κάποιον που την επομένη θα εξαφανιστεί.
        Να ψηφίσω κάποιον που δεν θα κάνει τίποτα απ' όλα όσα υποσχέθηκε στα όρνια των προεκλογικών συγκεντρώσεων.
        Να ψηφίσω κάποιον που όλο "νωπά" ζητούσε, του τα δίναμε και ξανάπεφτε στο λήθαργο.

        Κι ένα τελευταίο, ο Καραμανλής εκλέχτηκε Πρωθυπουργός από μάς. Την πλέμπα που λέτε πολλοί εδώ.Τον τιμήσαμε ξανά και ξανά. Ελπίσαμε κι εκείνος το μόνο που φρόντισε είναι να μας σπρώξει στην θανατηφόρα αγκαλιά του ΠΑΣΟΚ.

        Από την στιγμή όμως που δεν είναι Πρωθυπουργός είναι ένας άνθρωπος κοινός και αξίζει ίσης μεταχείρισης με όλους τους άλλους.

        Αναρχοδεξιέ, ψηφίζεις; γιατί πολύ αμφιβάλω μ' αυτό αναρχο....μπροστά.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:10:59

        παραταξιακέ φυσικά και ψηφίζω νδ και ψήφισα και σαμαρά.

        πώς μας έσπρωξε στην αγκαλιά του πασοκ?
        μας είπε ο καραμανλής να ψηφίσουμε πασοκ? εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
        η μόνη αγκαλιά στην οποία μας έσπρωξε είναι αυτή του σαμαρά.
        από αυτά τα απαξιωτικά που λες για τον καραμανλή βγαίνει το συμπέρασμα ότι μάλλον ψήφισες πασοκ μεγάλε αποκαλύπτικες.

      • Παραταξιακός avatar
        Παραταξιακός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:16:31

        αναρχοδεξιέ

        οχι αγάπη μου εγώ πάντα ψήφισα ΝΔ και το λέω. Δεν πάω από δω κι απο κει.

        Μας έσπρωξε στην αγκαλιά του ΠΑΣΟΚ με την έννοια ότι προκύρηξε εκλογές πριν προσπαθήσει να διορθώσει την πολιτική στα τρία χρόνια που του απέμεναν.

        Αν είχα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ τώρα θα ήμουν "κουλός", και δεν είμαι.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:29:01

        έλα τώρα ο άνθρωπος δεν μπορούσε να κάνει τπτ απολύτως. ήταν δεμένος. σε παραπέμπω και στην πρόσφατη συνέντευξη του θοδωράκη (ναι αυτουνού). ο καραμανλής μας ζήτησε να του δώσουμε αυτοδυναμία με 180+ έδρες (λέω ένα νούμερο) για να απαλλαγεί από ντόρες, σουφλιάδες, παυλόπουλους κλπ για να μπορέσει να κάνει παιχνίδι και τελικά τον ξαποστείλαμε (όχι εσύ κι εγώ, οι συνήθεις χαζοί). και τώρα τον κατηγορούμε κι από πάνω? έλεος

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:33:05

        και να συπληρώσω κάτι που δείχνει τη μαγκιά του καραμανλή και την εξυπνάδα του: φρόντισε ακόμα και για την ήττα. αφησε διάδοχο τον αντώνη δεν άφησε το κόμμα στο έλεος της αλόγας.

      • Παραταξιακός avatar
        Παραταξιακός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:40:39

        Οχι και τον κατηγορούμε. Απλά πέρασε η σειρά του.
        Προσωπικά αν θες να ξέρεις μου ήταν πολύ συμπαθής.

        Είναι παρελθόν όμως πως να το κάνουμε. Άλλος έχει τώρα σειρά και οφείλουμε να τον στηρίξουμε.

        Και σιγά μη μας έσπρωξε αυτός στην αγκαλιά του Αντώνη. Μόνοι μας πήγαμε.
        Αυτός την ψυχή ανάποδα μας έβγαλε.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:52:33

        ποιος έφερε τον σαμαρά στο κόμμα?
        τσπα, ο καραμανλής είναι πάρα πολύ έξυπνος και σπουδαίος ηγέτης. είναι ο άνθρωπος που βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση (σχέδιο αναν).
        ένας λαός (ελλαδοκυπριακός) που ξαπόστειλε τον τάσσο και μετά το καραμανλή είναι άξιος της μοίρας του.
        εδώ ολόκληρος μεταξάς κι έμεινε στην ιστορία σαν ένας απλός δικτατορίσκος. τον καραμανλή δεν θα απαξιώσουμε ε?

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 19/05/2010 13:54:32

        α και ξέχασα και το ότι έσωσε την ελλάδα από την παρολίγο αναβολή των ολυμπιακών αγώνων..

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Factorx 19/05/2010 12:45:09

      Εδώ έχει εξαιρεθεί πάσης κομματικής κρίσης ο επίτιμος περιβόητος κύριος Μητσοτάκης, ο οποίος βρίσκεται κάτω από κάθε πέτρα ....

      Θα ήταν προτιμότερο, ο Αντώνης μας, να καλέσει τον Κώστα Καραμανλή, να μιλήσει για όλους και για όλα ειλικρινά..
      Να μιλήσει για τις υποκλοπές, τον Ζαχόπουλο, τις πυρκαγιές, τα Δεκεμβριανά, τα μύρια όσα χουνέρια του στήσανε τέλος πάντων...

      ...και μετά ας τον κρίνουμε!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ χελιδόνι 19/05/2010 17:08:05

        είσαι σε θέση να γνωρίζεις ότι δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο ?

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 19/05/2010 19:14:53

        ...δημοσίως εννοώ!

  42. Μούσα avatar
    Μούσα 19/05/2010 12:23:24

    @Bodinus1576
    Αυτο το ηλίθιο εκλογικό σώμα που έκρινε με βάση το προσωπικό συμφέρον,που επηρεάστηκε απο τα νταβαντζοΜΜε για ψευτοσκάνδαλα Βατοπαιδίου κ.τ.λ,που λειτούργησε με βάση το θυμικό, που ηθελε μεσα σε 5 χρόνια να διορθωθούν ολα ενω το πασοκ κατεστρεφε 30 χρόνια και δεν εδωσε μια ακομα ευκαιρία στον Καραμανλή,
    καλύτερα να πάει να κάνει χαρακίρι.
    Για τους κοψοχέρηδες του ΠΑΣΟΚ δεν λεω τιποτα, αν ηταν δυνατόν μονο να εξοστρακιστούν απ την χώρα.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Μούσα 19/05/2010 12:26:41

      Αν πρόσεξες έγραψα "όπως είχε". Επίσης πιστεύω ότι οι εκλογές του 2009 ήταν πράξη εκπόρνευσης του ελληνικού λαόύ, καθώς ήταν οι μόνες εκλογές που δεν είχαν ούτε ένα ιδεολογικό σύνθημα, έστω για τα προσχήματα (π.χ. αλλαγή, κάθαρση, επανίδρυση κοκ) παρά μόνιμη ιαχή "Λεφτά υπάρχουν"

  43. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2010 12:31:22

    Επώνυμε, Μπράβο !
    Προσωπικά δε ευχαριστώ κιόλας, που γράφεις αυτά που πιστεύω.

    Πιστοποιείται εκ των πραγμάτων ότι ο πολιτικός χώρος της ΝΔ δεν διαθέτει τις πολιτικές εκείνες ικανότητες (ιδεολογία, ανάγνωση κοινωνίας, πολιτική οξυδέρκεια, διεισδυτικότητα, ευελιξία, αποφασιστικότητα, τσαγανό αν θέλεις) που απαιτούνται για να αντιπαρατεθεί έμπρακτα στους πολιτικούς απατεώνες και μισέλληνες που αυτοαποκαλούνται "σοσιαλιστικό κίνημα".

    Ο Σαμαράς φαίνεται να έχει επιλέξει την τακτική του "ώριμου φρούτου", συνδυασμένη με επικοινωνιακή μέριμνα.
    Γι' αυτό ακριβώς, επειδή η περιρρέουσα πολιτική ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο πασοκισμός με τα ΜΜΕ του επικεντρώνεται στις «ευθύνες Καραμανλή», ο Καραμανλής προβάλλει για τον Σαμαρά «βαρίδι».

    Γι’ αυτό δεν υποστηρίζεται σθεναρά ο ΚΚ, όπως θα απαιτείτο από θέση αρχής. Φοβάμαι θα το πληρώσει. Η υποχώρηση σε αρχές πάντα πληρώνεται.
    Γιατί αν βρίσκεται εδώ, βρίσκεται επειδή ακριβώς, ιστορικά, και με προσωπικό τίμημα, είχε αποδείξει ότι δεν κάνει εκπτώσεις αρχών.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Προφήτης 19/05/2010 13:10:50

      Παρ'ότι δε με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η τοποθέτηση Σαμαρά,
      αν και θεωρώ ότι δικαίως ο Καραμανλής έκαψε οριστικά το χαρτί του,επιτρέψτε μου να ρισκάρω μιά άποψη.
      Νομίζω ότι έγινε φραστική γκάφα-λόγω πραγματικής κόπωσης- που δεν μπορούσε να μαζέψει(δεν έχει καθήσει επι 5 μήνες).
      Περιμένω να διορθώσει στο αμέσως επόμενο διάστημα,όχι βεβαίως με λόγια αλλά με έργα.

  44. Γιαννης avatar
    Γιαννης 19/05/2010 12:35:06

    Συντακτες του blog ψαξτε σας παρακαλω συναδελφο σας blogger ο οποιος σημερα εχει αρθρο 'πρεπει να μπει φυλακη ο Καραμανλης'(ο χ'μαρκακης το ειπε),τι ρολο παιζει ο συγκεκριμενος κυριος?
    Παιδια ας σταματησει επιτελους αυτος ο διαλογος περι ευθυνων της ΝΔ και ειδικοτερα του ΚΚ γιατι ειναι το τελειοτερο αλλοθι σε αυτους που οδηγησαν την χωρα στο σημειο αυτο αλλα και μελλοντικα στην αναδιαπραγματευση του χρεους.Σιγουρα εχουν γινει λαθη αλλα υπαρχει και η δικαιοσυνη,τα αρμοδια οικονομικα οργανα(ΣΔΟΕ) που θα βγαλουν αποτελεσματα και μην ξεχναμε ολα ξεκινησαν απο τα χτυπηματα στο Ρουσσοπουλο(κατα την γνωμη μου μακραν ο καλυτερος εκπροσωπος τυπου της ΝΔ)κανενας δεν του μιλαγε και δεν εκανε χαρες στους δημοσιοκαφρους(ετσι τουλαχιστον φαινεται εκ των υστερων).
    Ειναι δυνατον να πεφτουμε στην παγιδα των αεριτζηδων και να ακουμε τυπους να μιλανε για τον ΚΚ επι προσωπικου απαξιωτικα εντελως(Τραγκας:μπουχεσας,Παπαγιαννης εμμισθος επι Δουκα,Ντασκας,Βλαχος και λοιποι)και να μην συκωνονται και τα τσιμεντα?Ως ποτε?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιαννης 19/05/2010 17:15:54

      Ο Χ'μαρκάκης είναι στέλεχος του ΠΑΣΟΚ με γερμανική υπηκοότητα και μέλος του εκεί κοινοβουλίου. Τα εγχώρια ΜΜΕ και οι τηλεοπτικοί αστέρες τους είναι πασίγνωστα για την αντικειμενική τους άποψη.

  45. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 19/05/2010 12:51:01

    Δε μου πέφτει λόγος για το τί θα κάνει ο Σαμαράς με την αυτοκάθαρση, ούτε σκοπεύω να υποδείξω ο,τιδήποτε, αλλά νομίζω ότι έτσι όπως μπήκε η ανάρτηση πρέπει να διαχωρισθούν δύο θέματα: το πρώτο αφορά την αποτίμηση του «έργου» της ΝΔ ως κυβέρνησης 2004-2009 και το άλλο τη σχέση της με τον προηγούμενο ηγέτη. Γιατί αν τα δύο συζητηθούν ομού προκύπτουν οι αντιφάσεις που ορθώς εντοπίζει πιο πάνω ο gpr και οι εύκολες αλλά ατελέσφορες πολώσεις. Η διάκρισή αυτή δεν είναι τέχνασμα αλλά μεθοδολογικά αναγκαία.

    Το θέμα της αυτοκριτικής της νδ-διακυβέρνησης έχει τεράστια πολιτική σημασία και ΔΕΝ συνδέεται με πρόσωπα αλλά με την αξιολόγηση της πολιτικής που ακολουθήθηκε. Αν η ΝΔ είναι ανίκανη για μια τέτοια διαδικασία κακό του κεφαλιού της: θα μείνει αναγκαστικά στο σημειωτόν και θα οδηγηθεί αναπόφευκτα στη λογική του «ώριμου φρούτου».

    Το θέμα Καραμανλή έχει πρωταρχική σημασία για την ενότητα του κόμματος και τη σχέση συνέχειας/ασυνέχειας σε επίπεδο ηγεσίας, συμβολισμών και πειστικότητας. Ο Σαμαράς έχει δύο επιλογές: να το «ξεχάσει» απομονώνοντάς το ως «ιερό» και «όσιο» της παράταξης ή να θυσιάσει τον ΚΚ.

    Στην πρώτη μπορεί να ελπίζει στην ισχυροποίησή του στο κραταιό ακόμη καραμανλικό στρατόπεδο και στην αποδυνάμωσή του προϊόντος του χρόνου, ώστε να ξεδιπλώσει (αν έχει) τη δική του πολιτική πρόταση με εξουδετερωμένο αλλά σιωπηλό σύμμαχο τον έτσι κι αλλιώς ασπόνδυλο πλέον «καραμανλισμό».

    Στη δεύτερη επιλογή τα παίζει όλα για όλα με τα δύο ενδεχόμενα ανοικτά: συρρύκνωση μιας απαλλαγμένης από το παρελθόν και τα χρήσιμα βαρίδιά της ΝΔ ή φυγή προς τα εμπρός και το άγνωστο maximum.

    Νομίζω πως θα καταλήξει στην πρώτη επιλογή ...

  46. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2010 13:23:48

    Πιστεύω πρέπει να γίνει ανάρτηση το σχόλιο-ανάλυση του Επώνυμου http://www.antinews.gr/?p=46314&cpage=1#comment-451683
    για να δώσει ερέθισμα για περαιτέρω προβληματισμό.

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Προφήτης 19/05/2010 13:28:41

      Και του κ.Ροδινού εαν γίνεται
      http://www.antinews.gr/?p=46314&cpage=1#comment-451801

  47. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 19/05/2010 13:38:42

    Το δίλημμα που τίθεται είναι σε επίπεδο αρχών και όχι προσώπων.
    Εχεις ένα αρχηγό επί 12 χρόνια , κερδίζει δύο εκλογικές αναμετρήσεις, κυβερνάει τον τόπο 5,5 χρόνια και στην τρίτη αναμέτρηση -εν μέσω διεθνούς κρίσης και με το σύνολο των ΜΜΕ, που σταθερά τον υπονόμευαν διακριτικά, ανοιχτά πλέον εναντίον του - χάνει με μεγάλη διαφορά. Και τότε αυτοί που τον στήριζαν ,οι ψηφοφόροι του ανακαλύπτουν ότι είναι "άχρηστος", ότι αποτελεί "βαρίδι" και ότι πρέπει να "θυσιασθεί. Αν αυτός δεν είναι οππορτουνισμός τότε τι είναι? Αν δεν είσαι διατεθειμένος να σταθείς αλληλέγγυος με αυτόν που ψήφισες πριν 7 μήνες,τι είσαι? Λεβέντης?
    Την ηγεσία με την οποία πορεύθηκες 12 χρόνια δεν την πετάς, δεν την λοιδωρείς δεν την απαξιώνεις επειδή (έτσι νομίζεις ότι) βολεύει. Είναι θέμα αρχής και όπως είπε πιο πάνω ένας φίλος τις εκπτώσεις σε θέματα αρχής τις πληρώνεις και μάλιστα ακριβά.
    Δεν μπήκα καθόλου σε θέματα τακτικής. Η τακτική απαξίωσης του Καραμανλή είναι υπονομευτική ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ γι αυτό και την ακολουθούν οι ... εκτός παράταξης. Στο μέτρο που την τακτική αυτή υιοθετεί και η παράταξη απλώς ΑΥΤΟΥΠΟΝΟΜΕΥΕΤΑΙ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ firiki2010.wordpress.com 19/05/2010 13:41:05

      Ετσι ακριβώς!

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ firiki2010.wordpress.com 19/05/2010 14:48:20

      Συνεχίστε να έχετε τον Καραμανλή σάν σύμβολο και θα καλοπεράσετε γι'αυτό πάτε για 10%
      Παραδεχτείτε επιτέλους τα λάθη σας οτι κρεμαστήκατε τόσα χρόνια σε λάθος άνθρωπο, σε λάθος αρχηγό σε άνθρωπο που δέν άξιζε να κυβερνήσει την Ελλάδα. Δέν είναι κακό να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας όσο μεγάλα και άν είναι η αναγνώριση μας διορθώνει η επιμονή σε αυτά μας οδηγεί στην καταστροφή.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κεραυνός 19/05/2010 14:50:40

        Ενώ ο Παπανδρέου κάθε μέρα δικαιώνει την επιλογή σας!

  48. victoria avatar
    victoria 19/05/2010 13:45:18

    Η ταπεινή προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο Σαμαράς με τη φράση αυτή ήταν απλώς δίκαιος έναντι όλων και δεν υπαινίσσεται μένος για Καραμανλή.
    Μπορεί να μην τον έπαιρνε να τον στηρίξει πιο δυναμικά γιατί η κάποια δίκαιη απογοήτευση των Νεοδημοκρατών ενώθηκε με τη μεγάλη προπαγάνδα των Πασόκων για την πενταετία 2004-2009, και θα τον λιντζάρανε οι πάντες. Το ξέρουμε. Και την κοινή γνώμη των Νεοδημοκρατών την ήθελε μαζί του για κάθαρση γιατί αυτό υποσχέθηκε, αλλά χωρίς να μπει ποτέ σε διαδικασίες αδειάσματος και κωλοτούμπας Ντόρας "εγώ τα είχα πει, αλλά παραπάνω δεν μπορούσα για να μη ..ρίξω τον Καραμανλή".
    Σε πιο ώριμη φάση όπως τώρα, αρχίζουν να ακούγονται και οι άλλες φωνές όπως του κ. Ροδινού, του Επώνυμου και του Προφήτη..
    Ο Σαμαράς δεν ψάχνει να 'θάψει' τον Καραμανλή. Και δεν θα το κάνει.

  49. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/05/2010 14:42:39

    Πιστεύω πώς εἶναι δύσκολο νά κρίνουμε τόν Καραμανλή.Δέν εἴμασταν στήν θέσι του.
    Τί ἆρα γε ἀντιμετωπίζει ἕνας πρωθυπουργός; ἀπειλές ἀπό ἐξωτερικούς ἐχθρούς,καί ἴσως ἐπί προσωπικοῦ ἐπιπέδου;
    πόλεμο,ἀπό τά ΜΜΕ καί τά ἄλλα παντοδύναμα διαπλεκόμενα;
    πόλεμο ἀπό τόν ἴδιο τόν περίγυρό του ἀπό τόν ὁποῖο δέν μποροῦσε νά ἀπαλλαγῆ;
    Ἡ τελευταῖα του κίνησι πάντως ἦταν ἔξυπνη.
    Μέ ἕν σμπάρο δυό τριγώνια:ἔβαλε τόν Ἀντώνη ἀρχηγό καί ἔπαθε ἐγκεφαλικό ἡ Οἰκογένεια καί τιμώρησε τόν ΓΑΠ μέ τό νά τόν βάλη στήν θέσι τοῦ Πρωθυπουργοῦ.
    Γιατί τιμωρία εἶναι καί θά φανῆ στό τέλος,ὅταν θά συνωστίζεται γιά νά προλάβη νά φύγη.
    Στό τέλος πῆρε τήν ἐκδίκησί του.
    Τιμωρηθήκανε καί ὅσοι ψηφίσανε ΠΑΣΟΚ,διότι γιά λίγα Εὐρώ πουλήσαν τήν Πατρίδα.
    Μόνο γιά τά ὄχι του,τοῦ βγάζω τό καπέλλο.

    • nick avatar
      nick @ Kὀριννα 19/05/2010 16:02:34

      Έτσι είναι, ακριβώς έτσι...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Kὀριννα 19/05/2010 16:53:05

      Κόριννα, δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω, ειδικά στο θέμα των όχι.

  50. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 19/05/2010 14:53:57

    Εγώ για τον Παπανδρέου τα λέω Ροδινέ συνέχεια, και έχω προς το παρών υποσχεθεί να μήν τον ξαναψηφίσω άν δέ δείξει κάτι καλύτερο στο μέλλον.

  51. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/05/2010 15:25:08

    "Τέταρτον: Δεν εξαιρείται απολύτως κανένας από την διαδικασία αυτή, ακόμα και ο Καραμανλής"

    Έτσι που το θέτεις είναι ωσάν ο Καραμανλής να είναι ένοχος για κάτι και ο Σαμαράς να προσπαθούσε μέχρι πρότινος να τον καλύψει.

    Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

  52. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 19/05/2010 16:05:10

    victoria, Γιώργο
    Οπως καταλαβαίνετε εντός εισαγωγικών ΄ φράση του τίτλου "Ολοι κρίνονται ,ακομα και ο Καραμανλής δεν ελέχθη ποτέ" Επίσης ουδέποτε ο Σαμαράς έπιασε τον Καραμανλή στο στόμα του. Στην ερώτηση του δημοσιογράφου για τον Καραμανλή , ο Σαμαράς απάντησε το αυτονόητο: "Δεν εξαιρείται κανένας" Δεν νομίζω ότι έχει διάθεση απαξίωσης του Καραμανλή ο Σαμαράς, εκτός αν κάποιοι υποστηρικτές του (?) τον πείσουν ότι από την "θυσία" Καραμανλή περνάει η λύση των προβλημάτων της ΝΔ.

    • mara avatar
      mara @ firiki2010.wordpress.com 19/05/2010 16:49:41

      firiki2010,

      Την σωστή απάντηση στην ερώτηση του δημοσιογράφου την δίνει παραπάνω ο Επώνυμος άριστα.
      Λυπάμαι αλλά αυτή δεν ήταν τυχαία... απάντηση που έδωσε ο Σαμαράς. Είναι σαν να κλείνει το μάτι στα ΜΜΕ με νόημα... "εδώ είμαι... παίξτε με... σας κάνω το χατήρι και βάζω τον Καραμανλή στο περιθώριο, όπως ακριβώς θέλετε...".
      Μου μυρίζει συναλλαγή.
      Ειλικρινά ελπίζω να κάνω λάθος.

  53. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 19/05/2010 16:32:42

    ειμαι τίμιος.....ειμαι τίμιος ...ειμαι τίμιος....ειμαι τίμιος. αυτο το στυλάκι το εκαψε ο υπερτραφής εξαφανισμένος πρώην πρωθυπουργός μας

  54. anonymous avatar
    anonymous 19/05/2010 16:33:09

    Για ποιους κτυπά η καμπάνα...

    Το ερώτημα «για ποιους χτυπά η καμπάνα» απασχολεί πλέον την κοινοβουλευτική ομάδα του κόμματος. Πρόσωπα που είναι «αντιτουριστικά» λόγω της αυξημένης ευθύνης τους στα πεπραγμένα της «νέας διακυβέρνησης» θεωρείται ότι διανύουν την τελευταία κοινοβουλευτική τους θητεία όπως οι κ.κ. Προκόπης Παυλόπουλος, Δημήτρης Σιούφας, Γιάννης Παπαθανασίου, Αλέξανδρος Κοντός, Κώστας Κιλτίδης. Άλλωστε ο κ. Σαμαράς είπε ότι θα αξιολογηθούν όλοι για την προσωπική αλλά και την πολιτική τους παρουσία.

    Φυσικά δεν τίθεται καν θέμα για όσους είναι εκτός Βουλής όπως οι κ.κ. Γιώργος Βουλγαράκης, Γιώργος Αλογοσκούφης, Ευάγγελος Μπασιάκος και γενικότερα όσων τα ονόματα εμπλέκονται σε δύσοσμες υποθέσεις του παρελθόντος που διερευνώνται τώρα από την Βουλή. Το ερώτημα για αυτούς είναι αν θα διαγραφούν από το κόμμα.

    Μία ακόμη κατηγορία βουλευτών που δεν νιώθει πλέον και τόσο ασφαλής είναι εκείνοι που πρόσκεινται στην κυρία Ντόρα Μπακογιάννη.

    Η απόφαση του κ. Σαμαρά εντάσσεται στην γενικότερη τακτική του να «γυρίσει σελίδα» και να δημιουργήσει την «καινούργια ΝΔ» όπως έχει επανειλημμένως πει στις ομιλίες του.

    Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει μέσω των εσωκομματικών εκλογών για το συνέδριο αλλαγή και στον κομματικό μηχανισμό και στα πρόσωπα που θα στελεχώσουν την επόμενη Κεντρική Επιτροπή και τις περιφερειακές οργανώσεις.

    Προς το παρόν βέβαια αυτά είναι στην σφαίρα των προθέσεων της ηγεσίας. Είναι ανοικτό αν θα τα μπορέσει να τα υλοποιήσει και τι αντιδράσεις θα συναντήσει από το «βαθύ καραμανλικό κόμμα» που έχει αρχίσει να ανησυχεί και να κινείται.

  55. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/05/2010 16:37:17

    Σπάρτακε,
    ὑποψιάζομαι γιατί φοβοῦνται ἀκόμη τὸν ΚΚ,σχεδόν εἶμαι βέβαιη γιά ποιόν λόγο,
    ὅμως εἶναι πράγματα πού δέν μποροῦν νά γραφοῦν.
    Ἁπλῶς τά συζητοῦμε οἰκογενιακῶς ἤ μεταξύ φίλων μέχρι πού νά φέρη ὁ χρόνος τήν ἀλήθεια στό φῶς.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kὀριννα 19/05/2010 19:25:49

      Κόρρινα,είναι απλό.Ο Καραμανλής,είναι Πατριώτης και μάλιστα Μακεδόνας.Σαν γνήσιος Πατριώτης,μιλάει τη γλώσσα της αλήθειας μόνον.Κι αυτήν την αλήθεια την φοβούνται οι δειλοί.Γιατί αυτή η αλήθεια πονάει.Πονάει και τους 'απέναντι', πονάει και τους...'δώθε'.Ισως τους δεύτερους ακόμα πιό πολύ.
      Σοφή μου Κόρρινα,συγχώρεσέ με που επιμένω και θα με θυμηθείς:Το κεφάλαιο Καραμανλή,μόλις τώρα ανοίγει.Ομως ,δεν μούμεινε έλεος γι αυτούς που θα περάσουν λευκές νύχτες.

  56. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2010 16:55:52

    εχω βαρεθει τα μυστικα και τα τυπου "σε κρατω με κρατας και μι μιλας". Ας ξεφυγουμε απ αυτη τη χολερα πια. Οποιος εχει κατι να πει να το πει να τελειωνουμε, διαφορετικα οποιος δεν μιλα δεν ειναι ελευθερος αλλα καποιος τον κρατα απο καπου. Δεν χωρα κομματικη πειθαρχια και τα πιστευω της παραταξης και ντιν νταν ντον... διπλα στη διαφανεια. ο ενας ειναι αδερφη, ο αλλος εχει γκομενες, η αλλη εχει εραστη αλβανο κλπ κλπ και ολοι μαζι πελατες των χορηγων τους.

    ΓΑΠ ο Μιζοφορακος ειπε οτι τα πηρατε παλι ως κομμα μετα τον Οκτωβρη!!! οχι μονο ο Τσουκρατος της μαιμους.. Θα του κανεις μυνηση για τη ΝΕΑ ΑΥΤΗ κατηγορια να ερθει εδω να δικαστει??? Αντωνη το ιδιο ισχυει και για εσενα.

    Αναμενω

    ΠΠ

  57. trellakias avatar
    trellakias 19/05/2010 17:24:54

    Μόλις πριν από λίγο καιρό φίλε εσύ ήσουν που προφανώς "εθνικά υπερήφανος" από το μεγάλο ποδηλάτη έγραφες για την νεοδεξιά πολιτική του καραγκιόζη (συγν. πρωθυπουργού, ήθελα να πω). Το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως όλοι εσείς που πιαστήκατε λαλάκες και ψηφίσατε τον αμερικανοτραφή γιόκα της κυρίας τσαντ, βγάζετε μια ατελείωτη κακία και θυμό προς τον Κ. Καραμανλή.
    Από την μία δεν μπορείτε να πιστέψετε πως ο "τετραπέρατος γιός του εξορισμένου" με τα άπταιστα ελληνικά και τον καθάριο τρόπο σκέψης μας βγήκε τόσο ΛΙΓΟΣ, ΨΕΥΤΗΣ, ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ με μόνο σκοπό την υφαρπαγή της ψήφου για την ικανοποίηση της μητρός του να τον δει κάποια μέρα πρωθυπουργό, και από την άλλη ο Κ. Καραμανλής που πολεμήθηκε από το σύστημα όσο κανένας άλλος, με ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ και γνώση για το πρόβλημα που ερχόταν αλλά τον αφέντη σου σε πλήρη και παράλληλη πορεία με τα συμφέροντα των αμερικανών προστατών του, και κάθετη και πλήρη άρνηση σε οποιαδήποτε πρόταση του έλληνα πρωθυπουργού!
    Τώρα για την συνάντηση των κουμπάρων, είχε πάει να συναντήσει τον δάσκαλο του...... Ζεμπέκικου, του Τζεμ, εκεί που είχε πέσει η σημαία των Ιμίων που φύσηξε ο αέρας κατά την Παγκάλια μωρεία, σκέψη ήθελα να πω.........

  58. nancy avatar
    nancy 19/05/2010 17:26:53

    Aς σταματήσουμε να αναπαράγουμε γνώμες και κρίσεις μισθοφόρων της Ιπποκράτους..
    Παιδιά, στοχοποιουνε τον Καραμανλή, δεν το καταλαβαίνετε?

  59. δρόμος avatar
    δρόμος 19/05/2010 17:31:07

    Το ενδιαφέρον σου μπορεί και να σημαίνει ότι θα ψηφίσεις ΝΔ στις επόμενες εκλογές (αν παραδεχθεί τα λάθη της), μια που ο ΓΑΠ δεν θα εξαγνισθεί τόσο σύντομα ?

  60. δρόμος avatar
    δρόμος 19/05/2010 17:33:54

    Καλά Κόριννα, αυτό το "συνωστίζεται" είναι όλα τα λεφτά!

    • Kurosaki Ichigo avatar
      Kurosaki Ichigo @ δρόμος 19/05/2010 23:46:07

      Γιατί, το "εἴμασταν" σου χτυπάει λιγότερο στο μάτι?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 20/05/2010 00:02:10

      δεν καταλαβαίνω την απορία σου, μάλλον είναι αργά...

  61. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/05/2010 17:35:21

    Nancy,
    Επειδή ακριβώς τον στοχοποιήσανε γιαυτό αντιδρώ.
    Ακουσες σήμερα τι είπε αυτό το τέκνο της ...διασποράς εκ Γερμανίας;

  62. nancy avatar
    nancy 19/05/2010 17:41:30

    κ.Ροδινέ, το έχω διαβάσει εδώ και 4-5 μήνες. Τα πράγματα δεν είναι καλά, ας τόχουμε υπ όψιν..

  63. δρόμος avatar
    δρόμος 19/05/2010 17:42:16

    νομίζω ότι κάνεις λάθος. Κάθε αξιολόγηση έχει δύο δυνατές εκδοχές: θετική και αρνητική. Πώς πιστεύεις ότι αξιολογεί, όχι μόνον ο Σαμαράς, αλλά και ο ελληνικός λαός, την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ πολιτική προσφορά του ΚΚ ? Η απόρριψη των ψηφοφόρων αφορούσε την κυβερνητική πρακτική της ΝΔ, όχι τον ίδιο. Και φυσικά, "αρχηγικά" προσόντα όπως π.χ. η ικανότητα επιλογής συνεργατών, δεν πρόκειται να αξιολογηθούν, γιατί δεν πάει για αρχηγός τώρα.

  64. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 19/05/2010 17:47:27

    Τα πάντα είναι πιθανά, προς το παρών σκέφτομαι αποχή ή κάποιο μικρό κόμμα.

  65. Κώστας avatar
    Κώστας 19/05/2010 18:21:17

    Υπάρχει λοιπόν συμφωνία, πως ο ΚΚ δεν είναι υπεράνω κριτικής.Αλλά το περιεχόμενο της κριτικής διαφέρει.
    Υπάρχει ομοφωνία ως προς τις αδιαμφισβήτητες επιτυχίες του σε θέματα εξ.πολιτικής: Αγωγοί, Ρωσσία,σχ. Ανάν, Βουκουρέστι.
    Απο κει και πέρα...Πώς είναι δυνατόν σε μια κυβέρνηση οι υπουργοί που κατέχουν κομβικά πόστα, να είναι όλοι αποτυχημένοι, αλλά ο πρωθυπουργός να μη φέρει ευθύνη:
    -Υπουργείο Εξωτερικών:Ντ.Μπακογιάννη:υπόθεση Καραβέλα, συνομιλίες με Αλι Μπαμπατζάν και προκλητική επίσκεψη του τελευταίου στη Θράκη μετά την ολοκλήρωση των επαφών του στην Αθήνα και την Ελλάδα σε ρόλο κονφερασιέ της Τουρκίας στα ευρωπαικά σαλόνια....
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=854609
    "Τελευταίο κρούσμα, το πρόσφατο σχέδιο Νόμου που αφορά την διαχείριση των μουσουλμανικών Βακουφίων στην Θράκη και το οποίο κατατέθηκε στις 7/12/2007 στη Βουλή.
    Πέρα από την ταπεινωτική συγκυρία που επιλέχθηκε (επίσκεψη του Τούρκου Υπουργού Εξωτερικών Αλί Μπαμπατζάν) για την προώθηση της «τακτοποίησης» ενός χρόνιου τουρκικού αιτήματος, το ίδιο το κείμενο έχει δύο μεγάλες υποχωρήσεις.
    Πρώτον αφαιρέθηκε από τον παλαιό νόμο (1091/1980) η «αρχή της διακρατικής αμοιβαιότητας». Έτσι, τα απομεινάρια της Ρωμιοσύνης στην Πόλη, την Ίμβρο και την Τένεδο εγκαταλείπονται στις δικαστικές τους περιπέτειες!
    Και δεύτερον συγκροτούνται 3 μόνον Διαχειριστικές Επιτροπές για τα δεκάδες βακούφια των πόλεων της Θράκης, επιτροπές που θα αποτελέσουν (ειδικά στην Κομοτηνή) ένα νέο κέντρο τουρκικής παρέμβασης. Είναι το τελειωτικό χτύπημα στο φιλειρηνικό ισλάμ και η καθιέρωση του εθνικιστικού κεμαλικού ισλάμ"
    http://www.greekamericannewsagency.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=2548&catid=1:2010-01-19-17-32-13&Itemid=7

    -Υπουργείο Εσωτερικών: Προκόπης Παυλόπουλος. Τι να πρωτο θυμηθεί, τι να ξεχάσει κανείς; Τον Δεκέμβρη του 2008; Την πρωτοφανή ακηδία νοικοκυρέματος του Δημοσίου; Το θάψιμο της "επανίδρυσης";

    -Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας: Γ. Αλογοσκούφης. Ας ξεχάσουμε το 2009.Η κρίση ελλείματος ήταν πανευρωπαικό φαινόμενο και τα συμπέρασματα δύσκολο να εξαχθούν. Η δε κρίση δανεισμού αποκλειστικό ΓΑΠειο κατόρθωμα. Ας πάμε πιο πίσω....Οι προυπολογισμοί των ετών 2005,2006,2007,2008 υπάρχουν και ανευρίσκονται στο Διαδίκτυο.Εκεί παρατηρεί κανείς πως κάθε χρόνο οι δαπάνες για μισθοδοσία των ΔΥ αυξάνονται κατά 7-10%,κάθε χρόνο! Αν αυτό ονομάζεται ήπια δημοσιονομική προσαρμογή, τότε οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους... Η υπόθεση του δομημένου ομολόγου εξάλλου, αποτελεί προσωπικό όνειδος του εν λόγω υπουργού και η προσπάθεια προεργασίας της δουλειάς είχε αρχίσει με συναντήσεις πριν το 2004.Μια υπόθεση στίγμα για τον ίδιο προσωπικά.

    -Υπουργός άνευ Χαρτοφυλακίου κλπ:Ρουσόπουλος. Τα λόγια είναι περιττά...

    Με τους βασικούς υπουργούς αποτυχημένους πως νοείται πρωθυπουργός χωρίς βασική, βαριά, ευθύνη; Τα κατορθώματα του λοιπού υπουργικού/ υφυπουργικού κατιμά (Ρεγκούζας,Μαγγίνας,Λιάπης, κλπ)τα αφήνω στην άκρη γιατί είναι θλιβερά και να τα θυμάται κανείς.

    Ο Κώστας Καραμανλής δεν αξίζει μηδενισμού. Σαν πρόσωπο. Ηταν και παραμένει συμπαθής, οι δε επιτυχίες στην εξ.πολιτική του πιστώνονται προσωπικά. Η κυβέρνηση Καραμανλή όμως είναι άλλο πράγμα. Περιλαμβάνει και άλλα πρόσωπα, που δυστυχώς υπήρξαν επιλογές του και ήταν υπό τον συντονισμό του. Τώρα αν η αντίθεσή μας στην μαύρη προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ μας φτάνει στο σημείο να τον αναγορεύουμε σε "εθνικό κεφάλαιο", τότε λυπούμαι αλλά τίποτα δεν διδασκόμαστε από τα λάθη μας. Θυμίζω απλά πως ανάλογα επιχειρήματα παρηγοριάς(περί "εθνικού κεφαλαίου")επικαλούντο και τα ορφανά του σημιτικού εκσυγχρονισμού, για τον ολετήρα της Ελλάδας, τον άνθρωπο που έστρωσε τη Λεωφόρο του Κατήφορου), τον Σημίτη.

    Ο ΚΚ χρειάζεται στην επόμενη Βουλή. Και δεν μηδενίζεται το έργο του. Αλλά και δεν εξωραίζονται τα ατοπήματα και τα βαριά λάθη του, ο δε Σεπτέμβρης του 2008(Δεθ) σήμανε το τέλος της προσωπικής του σχέσης(όπως έλεγε και ο ίδιος) με τους πολίτες .

    (Και το μπακογιάννειο καινοφανές "στήριξε τον Αντώνη", μόνο ως αστείο ακούγεται. Ποιός από τους 800.000 άκουγε ή καταδεχόταν να πάρει γραμμή από το καραμανλικό περιβάλλον; Ποιος επηρεάστηκε από τον Αχ. Καραμανλή, τον Π.Μολυβιάτη, τον Αγγέλου κλπ; Δυο-τρεις χιλιάδες άτομα μπορεί...)

  66. ΧΥΜΑ avatar
    ΧΥΜΑ 19/05/2010 19:12:28

    Το 33% στις βουλευτικές μήπως;

  67. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 19/05/2010 20:38:44

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Δεν εξαιρείται κανένας;
    Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Απολύτως κανένας δεν εξαιρείται.
    Παρακολούθησα τη ‘φυτευτή’ ερώτηση για να εξαχθεί το ποθούμενο που κατέκλυσε το βράδυ τα νταβατζοδελτία των’8’: και ο Καραμανλής στην αξιολόγηση.
    Και με μεγάλη οδύνη βλέπω σήμερα, στο χώρο διαλόγου μας, αυτήν την ανάρτηση. Με τίτλο που λες και τον έγραψαν οι νταβάδες: «Κρίνονται όλοι, ακόμα και ο Καραμανλής»
    Και παρακάτω:
    Τρίτον: Απαλλάσσει τη ΝΔ από τα «βαρίδια» χωρίς να την βάλει σε φθοροποιές διαδικασίες αναζήτησης στοιχείων, καταγγελιών, συζητήσεων, διαρροών κλπ σχετικά με την ενοχή του καθενός που έβλαψε την παράταξη.
    Τέταρτον: Δεν εξαιρείται απολύτως κανένας από την διαδικασία αυτή, ακόμα και ο Καραμανλής
    Πέμπτον: εγγυητής αυτής της διαδικασίας είναι ο ίδιος ο Σαμαράς, εντολοδόχος της βάσης της ΝΔ στην οποία και μόνο απολογείται.

    Άναυδος δανείζομαι τη φράση μιας συνομιλήτριας: η ανάρτηση με στεναχώρησε και με προβλημάτισε συγχρόνως. Και με απογοήτευσε, προσθέτω.
    Διέτρεξα όλα τα σχόλια να δω την 'υγεία' των αντιδράσεων.
    Και παρηγορήθηκα διαπιστώνοντας πως η μικρόνοια μειοψηφούσε, οι Ηρακλείς του στέμματος θλιβεροί, αλλά λίγοι. Εκφράζω την πιο βαθειά ευγνωμοσύνη μου (για την παρηγοριά που μου πρόσφεραν) στους ‘συνομιλητές’:
    Επώνυμος , Κώστας Ροδινός(ιδιαίτερα για το ‘άρθρο’ Κ.Κ.), Φωτεινή,Wolf,Σοφία, mara, firiki2010.wordpress.com, nick , ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ, pikras, δρόμος, nancy , αναρχοδεξιός, Μούσα , Προφήτης, Γιαννης.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Νίκος Α 19/05/2010 21:27:31

      Τη λέξη "Νταβάδες" να την πεις στον Καραμανλή που άλλα μας έλεγε στον Μπαιρακτάρη και άλλα έκανε μετά. Στον κ. Κόκκαλη επίσης για τις συμβασεις που πηρε απο τον ΟΠΑΠ επι Καραμανλή, στον κ. Μπομπολα για τις συμβάσεις που του εδινε ο Σουφλιάς.

      και περαστικά σου

      • Fotini avatar
        Fotini @ Factorx 19/05/2010 22:25:47

        Factorx,

        Do you always have to have the last word????

      • nick avatar
        nick @ Factorx 19/05/2010 22:43:47

        Αγαπητέ Φάκτορα,
        θεωρώ οτι το antinews είναι ένα εξαιρετικό site, που ξυπνάει συνειδήσεις. Αλλά πρέπει να σου πω οτι κι εμένα με στενοχώρησε η ανάρτηση αυτή. Πιο πολύ γιατί έμοιαζε με είδηση που θα μπορούσα να διαβάσω στην Ελευθεροτυπία, Τα Νέα, το Έθνος και όλες τις φυλλάδες του συστήματος. Επίσης, θεωρώ οτι η απάντηση που δίνεις στον Νίκο Α., είναι υπερβολική σε βαθμό που μοιάζει με επιχείρημα μεγαλοδημοσιογράφου του συστήματος. Εσύ αλλιώς μας έχει συνηθίσει.
        Στον Καραμανλή και μόνο για τα μεγάλα ΟΧΙ του αξίζει σεβασμός.-
        Λάθη έκανε, αλλά ποιός δεν κάνει? Μόνο αυτοί που δεν κάνουν τίποτα.
        Στα λέει αυτά ένας καραμανλικός που στήριξε και στηρίζει με όλες του τις δυνάμεις τον Α. Σαμαρά.
        Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι ό,τι και να πουμε εμείς, ο Αντώνης γνωρίζει καλύτερα από εμάς...

      • Φιλοκρούστης avatar
        Φιλοκρούστης @ Factorx 19/05/2010 22:51:17

        Νίκος Α. says

        ""Με τίτλο που λες και τον έγραψαν οι νταβάδες""

        Ναι Φάκτωρα ήσουν υπερβολικός. Κακώς, έπρεπε να τον καλέσεις για ποτό.

    • Παραταξιακός avatar
      Παραταξιακός @ Νίκος Α 19/05/2010 21:40:11

      Αχ βρε Νίκο Α.

      Είπα να μην ασχοληθώ άλλο με τα περασμένα, αλλά όταν βλέπω τέτοια σχόλια δεν μπορώ ν'αντισταθώ.

      Δεν σε έχω ξανανταμώσει εδώ και με το καλησπέρα να βρίσεις όσους διαφωνούν.

      Μικρόνοια; Υγεία αντιδράσεων;

      Τι σε στενοχωρεί πιο πολύ. Η μικρόνοια αυτών που τον κρίνουν, επί πεπραγμένων ( ΜΗ πεπραγμένων για ν'ακριβολογούμε)ή το ότι κάποιοι δικαιολογημένα πλέον δεν μπορούν άλλο να χαϊδεύουν τ'απαλά αυτάκια των συν τω Ντόρα;

      Νίκο Α. χώνεψέ το.
      Αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας είναι ο Αντώνης Σαμαράς.

      Θα το ξαναπώ. Ο Κ. Καραμανλής ΕΙΧΕ την ευκαιρία του δις.
      Λυπάμαι.

  68. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 19/05/2010 20:56:24

    Κάποιοι όταν μιλούν για τον Καραμανλή πρώτα θα πρέπει να πλένουν το στόμα τους με σαπουνι και νερο. Ο καλυτερος πρωθυπουργος απο το 81 και μετα ηταν γι αυτο και για τα ΜΜΕ ειναι ο πιο μισητος. Ποτε δεν θα σταματησω να πιστευω σε αυτον τον ανθρωπο που αποτελει το μεγαλυτερο πολιτικο διαμαντι της χωρας. Ντροπη σε οσους μιλουν απαξιωτικα γι αυτον απλα ντροπη. Μακαρι να επιστρεψει, σε 10 χρονια τον βλεπω και παλι προεδρο της ΝΔ.

    Επισης, οσοι εχετε ελπιδες για Σαμαρα μην ενθουσιαζεστε. Πρωτον δεν ειναι Καραμανλης, και δευτερον με τη πλυση εγκεφαλου που εχει υποστει ο αφελέστατος ελληνικος λαος η ΝΔ δεν θα ξανακυβερνησει για τα επομενα 20 χρονια τουλαχιστον.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Λαχανάς 19/05/2010 21:00:54

      Μην ορκίζεσαι.

    • mara avatar
      mara @ Λαχανάς 19/05/2010 21:24:26

      Τα χειρότερα είναι μπροστά μας. Ο λαός δεν πρόκειται να μείνει αφελής για πολύ καιρό. Ο Σαμαράς δεν κινείται τόσο γρήγορα όσο το απαιτούν οι καιροί. Ωστόσο δείχνει ότι θέλει να παίξει εθνικό ρόλο.
      Διατηρώ επιφυλάξεις αν θα τα καταφέρει και όσο περνάει ο καιρός δυστυχώς μεγαλώνουν. Ελπίζω να κρατηθεί και να μην λυγίσει.
      Αλλιώς... τί να πώ? Υπάρχει και θεός! Δεν θα μας αφήσει έτσι...

      • Λαχανάς avatar
        Λαχανάς @ mara 19/05/2010 21:39:18

        mara μια ματια στα ΜΜΕ αρκει για να καταλαβεις οτι η ΝΔ φταιει για ολα τα κακα της Ελλαδας ενω το ΠΑΣΟΚ κανει τιτανιες προσπαθειες να τα φτιαξει. Βημα, Νεα, Εθνος, Ελευθεροτυπια, Μεγκα, Αλτερ και οτι αλλο θες. Το τρελο? Αυτα ειναι τα ΜΜΕ με την μεγαλυτερη αναγνωσιμοτητα/θεαματικοτητα!

        Ο ελληνικος λαος ειναι αφελης. Δεν μπορει να γινει τιπτ αλλο απο την παραμονη του ΠΑΣΟΚ στην εξουσια για τουλαχιστον 20 χρονια. Αυτο που πετυχε ο Καραμανλης το 2004 σε ενα τετοιο περιβαλλον ηταν θαυμα και μονο ενας τοσο ικανος ανθρωπος θα μπορουσε να το κανει.

        Bottom line, Καραμανλης δεν προκειται να ξανατυχει στη ΝΔ, οσο κι αν συμπαθειτε τον Σαμαρα.

        Αυτο που πρεπει να γινει αμεσα ειναι να βγει και να μιλησει για τα παντα, ωστε να καθαρισει το ονομα του και να συνεχισει να εχει πολιτικο μελλον. Γιατι αλιμονο μας αν δεν εχει μελλον ενας τετοιος ανθρωπος. Αλλα ειπαμε, οι βλακοελληνες το αξιζουν αυτο που περνουν τωρα. Δυστυχως την πληρωνουμε και ολοι εμεις που πιστεψαμε και πιστευουμε στον Κωστα Καραμανλη.

      • mara avatar
        mara @ mara 19/05/2010 21:53:08

        Λαχανά,
        Θα ξυπνήσει ο λαός μην αμφιβάλλεις γι΄αυτό. Πολύ πιο γρήγορα από ότι φαντάζεσαι και τότε να είσαι σίγουρος ότι θα είναι πάρα πολλοί που θα αναζητήσουν τον Καραμανλή.
        Όταν δε αποφασίσει να μιλήσει, τότε είναι που θα ψάχνουν πολλοί κρυψώνες για να χώσουν τα τομάρια τους...

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Λαχανάς 20/05/2010 11:53:04

      σε πειραξαν τα πολλα λάχανα;

  69. Trelos avatar
    Trelos 19/05/2010 21:40:27

    Είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι θα σωθούμε από έναν... Σαμαρά; Ακόμη και ο καλύτερος να είναι, που δεν είναι, πώς θα ήταν δυνατόν κάτι τέτοιο; Μην είμαστε αφελείς.. Μαύρο και στους δυο μεγάλους, αλλιώς θα έρθουν πιο μαύρες μέρες από αυτές που βρίσκονται μπροστά μας..

  70. Alex avatar
    Alex 19/05/2010 22:39:05

    Φακτορα γινεσαια αδικος....

  71. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/05/2010 23:00:11

    Ο Καραμανλής κατασυκοφαντείται ότι χρέωσε τη χώρα και την οδήγησε σε πτώχευση.

    Παρέθεσα κάποια στοιχεία που κατέθεσε ο Μανώλης Κεφαλογιάννης δυο φορές στη Βουλή. Μια φορά στη συζήτηση για τον Προϋπολογισμό και εκ νέου όταν συζητείτο η συμφωνία για το ΔΝΤ.

    Προκάλεσε μάλιστα τον Παπακωνσταντίνου, αν τον διαψεύσει, θα παραιτηθεί.
    Και προφανώς ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν τον διέψευσε.

    Ας δούμε ποια είναι η αλήθεια:
    Kατ’ αρχήν η κυβέρνηση Σημίτη προεισέπραξε μελλοντικά έσοδα του δημοσίου. Να μερικά παραδείγματα.
    -Με το άρθρο 14 του νόμου 2801 του 2000 η κυβέρνηση προεισέπραξε έσοδα του ελληνικού δημοσίου 4.000.000.000 ευρώ.
    -Στις 13 Δεκεμβρίου 2001 εκχώρησε στην εταιρεία «ΑΙΟΛΟΣ» 355.000.000 ευρώ και τα εισέπραξε τότε για το 2004 έως 2019; .
    -Το 2000 προεισέπραξε έσοδα των κρατικών λαχείω, 650.000.000 ευρώ
    -Προεισέπραξε επίσης μελλοντικά έσοδα του Γ΄ Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης, 2.000.000.000 ευρώ.
    -Να μην αναφερθώ στο SWAP της Goldman Sachs.

    Δηλαδή η Κυβέρνηση Σημίτη αφαίρεσε από την επόμενη κυβέρνηση, την Κυβέρνηση Καραμανλή δηλαδή 7.000.000.000 ευρώ από έσοδα του δημοσίου!

    Οσον αφορά στο χρέος:
    Κατηγορείται ο Καραμανλής ότι πρόσθεσε χρέος 100.000.000.000 ευρώ, την περίοδο 2004 – 2009.

    Το ΠΑΣΟΚ στα χρόνια που κυβέρνησε φόρτωσε τη χώρα με 278 δισ ευρώ του χρέους!
    Η Ν.Δ. και όλες οι Κυβερνήσεις μετά την κατοχή στα 13,7 δις. ευρώ!


    Για τα 100 δις που καταλογίζει η σημερινή Κυβέρνηση στη Νέα Δημοκρατία:
    Να ποιά είναι η αλήθεια:
    -Από το 2004 έως το 2009 η κυβέρνηση Καραμανλή πλήρωσε 62 δισ ευρώ για τόκους.

    -Πλήρωσε 10 δισ ευρώ, το οποία σύμφωνα με Ευρωπαϊκή Ένωση οι κυβερνήσεις Σημίτη, δεν είχαν εγγράψει στους στους Προϋπολογισμούς από το 1996 έως το 2004,
    -πλήρωσε 15 δις σε προμήθειες των ενόπλων δυνάμεων.
    -πλήρωσε 6 δισ ευρώ για τους ισολογισμούς των νοσοκομείων, για τα οποία η Ε.Ε. υποχρέωσε την Κυβέρνηση Καραμανλή να φέρει νόμο μετά το 2004 για να νομιμοποιηθούν οι ισολογισμοί των νοσοκομείων και να πληρωθούν αυτά τα 6 δισ.

    Σύνολον 93 δις,

    Αυτά τα στοιχεία είναι στα πρακτικά της Βουλής και στην ιστοσελίδα του Μανώλη Κεφαλογιάννη.
    Και ρωτάω τώρα εγώ: Γιατί δε βγαίνει κάποιος από το ΠΑΣΟΚ να τα διαψεύσει!
    Και γιατί η Ν.Δ. δεν ξεμπροστιάζει την πασοκική απάτη;

    • mara avatar
      mara @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 23:54:03

      Γιατί προφανώς δεν θέλει σύγκρουση και οξύτητα. Τώρα για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό??? Είναι κάτι που ολίγον... πρέπει να προβληματίζει.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ mara 20/05/2010 07:45:41

        Mara,
        Πρέπει να προβληματίζει...πάρα πολύ!

  72. Κώστας avatar
    Κώστας 19/05/2010 23:09:40

    Κύριε Ροδινέ, λέτε "γιατί η Ν.Δ. δεν ξεμπροστιάζει την πασοκική απάτη;"

    Σας παραθέτω το απόσπασμα της συνέντευξης Σαμαρά στα Νέα:

    "-Δημοσιογράφος:Ενα βασικό ερώτημα που τίθεται σε εσάς σήμερα από πολλές πλευρές: Η Ν.Δ. παρέλαβε δημόσιο χρέος 180 δισ. ευρώ και παρέδωσε σε πεντέμισι χρόνια 300 δισ. Γιατί;

    -Αντώνης Σαμαράς:Τα μισά περίπου από αυτά είναι μόνον οι τόκοι εξυπηρέτησης των προηγουμένων δανείων που άφησαν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ! Πράγματι, οι τόκοι αυτών των πεντέμισι ετών έφταναν τα 11-12 δισ. ετησίως. Κάντε τον πολλαπλασιασμό επί πεντέμισι για να καταλάβετε. Αλλά δεν ήταν τα μόνα:

    - Υπήρχαν και πληρωμές αμυντικών εξοπλισμών που είχαν παραγγελθεί επί ΠΑΣΟΚ και τα πλήρωσε η Ν.Δ.

    - Πληρώθηκαν και χρέη των νοσοκομείων που δημιουργήθηκαν επί ΠΑΣΟΚ πριν από το 2004 και τα πλήρωσε η Ν.Δ., καθώς και τα χρέη σε ασφαλιστικούς οργανισμούς. Χρέη που κι αυτά δημιουργήθηκαν επί ΠΑΣΟΚ, πληρώθηκαν επί Ν.Δ. και χρεώθηκαν κι αυτά στη Ν.Δ.!

    - Οπως υπήρχαν και παροχές που έγιναν το τελευταίο τρίμηνο επί ΠΑΣΟΚ- έκαναν παροχές ώς την 31η Δεκεμβρίου του 2009!- και όλα αυτά τα χρεώνουν στο έλλειμμα του 2009, άρα και στο «συσσωρευμένο χρέος της Ν.Δ.»...

    Αν τα αφαιρέσετε όλα αυτά, θα διαπιστώσετε ότι στα πεντέμισι χρόνια της διακυβέρνησής της η Ν.Δ. δεν δημιούργησε από τη δική της χρήση καθαρό πρόσθετο χρέος πάνω από 7-8 δισεκατομμύρια. Ολα τα υπόλοιπα είναι υποχρεώσεις που τις κληροδότησε το ΠΑΣΟΚ. Για να μη σας πως και το άλλο: σε όλες τις προσπάθειες που έκαναν οι κυβερνήσεις της Ν.Δ. να μειώσουν την ελλειμματικότητα του προϋπολογισμού, το ΠΑΣΟΚ ήταν τότε αντίθετο. Οπως για παράδειγμα η Ολυμπιακή: τέσσερα σχέδια «εξυγίανσης»- όλα επί ΠΑΣΟΚ- απέτυχαν, προσθέτοντας στο χρέος της χώρας δισεκατομμύρια. Ενα εκατομμύριο την ημέρα έβαζε μέσα η παλαιά Ολυμπιακή το Ελληνικό Δημόσιο. Από αυτή τη μαύρη τρύπα απαλλάξαμε τον προϋπολογισμό παρά τις λυσσώδεις αντιδράσεις του ΠΑΣΟΚ. Και τώρα μας ζητούν και τα ρέστα."
    ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας 20/05/2010 07:44:29

      Το είπε σε μια συνέντευξη στα ΝΕΑ, ε και λοιπόν;
      Πόσοι το ξέρουν ακόμα και μέσα στη ΝΔ.;
      Δυστυχώς, η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, ακόμα και οπαδοί της Ν.Δ. έχουν πειστεί οτι ο Καραμανλής χρεωκόπησε την Ελλάδα!

      Τη στγμή που η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετικη!

      Το ζητούμενο δεν είναι να το λέμε αραιά και πού.
      Για ένα τόσο σοβαρό θέμα το κόμμα έπρεπε να λειτουργήσει αποφασιστικά. Να τυπώσει ένα φυλλάδιο, να το δανείμει στις εφημερίδες, στα διόδια, στις λαϊκές, να κάνει ένα spot για το διαδίκτυο. Μπορούσε να χίλια δυο πράγματα.

      Δεν το έκανε γιατί κάποιοι αφελείς νόμισαν ότι τους βόλευε η απαξίωση του Καραμανλή.

      Θυμάσαι πώς αντέδρασε το ΠΑΣΟΚ όταν ο Αλογοσκούφης έκανε την απογραφη;

      Ο Παπανδρέου και οι βουλευτές του χαλούσαν τον κόσμο.

      Ο Σημίτης και οι υπουργοί του έγραψαν άρθρα στις ξένες εφημερίδες, έστειλαν επιστολές στου Πρωθυπουργούς της ΕΕ. Εβαλαν το σύστημά τους να ωρύεται οτι διασύρεται η Ελλάδα. Αρνήθηκαν να το αποδεχθούν.

      Γιατί ήξεραν πως, άν η κριτική του Αλογοσκούφη περνούσε τον κόσμο, το ΠΑΣΟΚ δε θ σήκωνε ποτέ κεφάλι.

      Στη Ν.Δ. κάποιοι διαγνωνίζονταν ποιός να ...πρωτοθάψει τον Καραμανλή.

      Υστερα παραπονούνται γιατί υστερούν τις δημοσκοπήσεις.

  73. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 19/05/2010 23:36:34

    Δυστυχως Κωστα αυτη η αδρανεια της ΝΔ ειναι εγκληματικη. Οπως εγκληματικη ειναι και η σιωπη Καραμανλη.

  74. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 19/05/2010 23:54:52

    Για τον Καραμανλή, ο καθένας μας κάνει την κριτική του ανάλογα με τις προσδοκίες, που είχε επενδύσει στο πρόσωπό του. Ανήκω σε εκείνους που θα ήθελαν να του στείλουν μια αγκαλιά λουλούδια, μόλις δημοσιοποιήθηκε η περίφημη δήλωσή του στου Μπαϊρακτάρη! Όσοι δεν βρήκαμε ανοικτά τα ανθοπωλεία εκείνη τη νύχτα, γλυτώσαμε τον έλεγχο της συνείδησής μας, αφού εν τέλει η προσδοκία μας εκείνη δεν δικαιώθηκε ποτέ, όπως και οι προσδοκίες μας για την κάθαρση και την επανίδρυση του κράτους!
    Τον χαρήκαμε όμως και νοιώσαμε περηφάνια, για τους χειρισμούς του σε θέματα υψίστης εθνικής σημασίας, όπως η στάση του στο σχέδιο Ανάν, το βέτο του στο Βουκουρέστι και η προσέγγισή του με τον Πούτιν, που είχε σαν αποτέλεσμα και τον αγωγό.
    Με λίγα λόγια, έξω πηγαίναμε καλά και μέσα από το κακό στο χειρότερο! Και λέω στο χειρότερο, γιατί βλέπαμε έναν πρωθυπουργό, όχι μόνον να μην υλοποιεί τις δεσμεύσεις του αλλά να συγκυβερνά τη χώρα με την Ντόρα και ολίγον Σουφλιά καθώς και τους γνωστούς επιτελείς του Μαξίμου!
    Επειδή όμως «τα στερνά τιμούν τα πρώτα» ο πρώην πρωθυπουργός είναι μοιραίο να κρίνεται σήμερα εκ του αποτελέσματος! Και στον κόσμο της Ν.Δ έχει μείνει η πικρίλα από το φευγιό του και την παράδοση της χώρας στα νύχια του Γιώργου και της παρέας του. Δεν θα επικαλεστώ ποτέ το «αμαχητί», γιατί έδωσε μόνος του έναν απέλπιδα προεκλογικό αγώνα του οποίου όμως γνώριζε εκ των προτέρων την κατάληξη! Και όταν ήρθε η συντριβή, παρέδωσε και το μονόπετρο, σε εκείνη που προσπαθούσε χρόνια ολάκερα να γίνει χαλίφισσα στη θέση του!
    Άλλη λοιπόν θα ήταν η υστεροφημία του, αν δεν άκουγε κανέναν και αν από τη Διεθνή Έκθεση ανακοίνωνε τα αναγκαία μέτρα για την οικονομία, τα νομοθετούσε αμέσως και παρέμενε στην πρωθυπουργία ως την εκλογή προέδρου τον Μάρτιο.
    Και η χώρα ενδεχομένως να μην έφτανε στο ίδιο σημείο που έφτασε με τα μαγειρέματα της τωρινής κυβέρνησης που είχε «προαποφασίσει» να μας βάλει στο στόμα του λύκου και ο νυν πρωθυπουργός θα εκτίθετο εάν αποφάσιζε να παίξει με τους θεσμούς, ενώ η χώρα θα βρισκόταν σε προσπάθεια σωτηρίας της.
    Ο Καραμανλής θα έπεφτε ασφαλώς, αλλά θα έπεφτε ηρωικά και όχι πετώντας τα όπλα! Περιμένω εναγωνίως λοιπόν να βγει και να μιλήσει, γιατί η στάση αυτή δεν αρμόζει σε έναν πολιτικό που αγαπήθηκε πολύ και τιμήθηκε τόσο!

  75. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 20/05/2010 01:45:42

    Ας επανιδρυθη τωρα πια στο συνεδριο της η ΝΔ, διχως να αφηση χωρο για τον ΚΚ σε ρολο Κινγκινατου, να παραμεριση το σαθρο επιτελειο του και να τους αποδοκιμαση αν τολμησουν να δικαιολογηθουν, να διαγραψη τους υπαιτιους σκανδαλων, να θεση σε αναστολη κομματικης ιδιοτητος τους λοιπους εμπλεκομενους, να προτεινη μετρα για τα επικαιρα προβληματα, και να ζητηση προταση μομφης για τον ΓΑΠ και ειδικο δικαστηριο για το οικονομικο επιτελειο του.

  76. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 20/05/2010 08:25:39

    ο καραμανλης κριθηκε.......33% -κανα δυο εκατομμυρια ελληνες- τον βρηκαν ικανο να ξανακυβερνησει και τον ψηφισαν

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ CRAZY DOCTOR 20/05/2010 08:47:41

      Κάτι επί της ουσίας έχετε να συνεισφέρετε, εκτός απ' αυτές τις ...φοβερές εξυπνάδες που λέτε;
      Ας πούμε κάποιο ...λογικό επιχείρημα για τα θέματα που συζητάμε;
      Γιατί οι αφορισμοί και οι γενικόλογες αναφορές υποδηλώνουν ένδεια επιχειρημάτων.

  77. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/05/2010 10:25:44

    Αν ριχθεί ο Καραμανλής στον λάκκο με τα λιοντάρια, ετοιμαστείτε για εικοσαετία ΠΑΣΟΚ...
    Γιατί όλο το ανάθεμα θα πέσει σ αυτόν και το ΠΑΣΟΚ θα την βγάλει λάδι, ενώ κατά 90% ευθύνεται για το σημερινό χάλι της Ελλάδας.
    Σαφώς και η ΝΔ έχει τις ευθύνες της, αλλά όχι και να αναλάβει ολόκληρη την ευθύνη για να αθωωθεί το ΠΑΣΟΚ, που διέλυσε και διαλύει την χώρα.

    • mara avatar
      mara @ Γιώργος 20/05/2010 11:51:09

      Μέχρι στιγμής, ο Καραμανλής "ξεσκίζεται" στην κυριολεξία από όλους, με τον πιό ελεεινό τρόπο και η Ν.Δ. παρακολουθεί το εμετικό αυτό θέαμα, ως "στρατιωτάκι, ακούνητο, αμίλητο, αγέλαστο".
      Ας το σκεφτεί ο Σαμαράς, μία και δύο και εικοσιδύο... φορές πριν πάρει την τελική του απόφαση για συμμετοχή στο σπρώξιμο του Καραμανλή στον λάκκο.... (έναντι... δεν ξέρω ποιού ανταλλάγματος...)
      Σε μία τέτοια περίπτωση να είναι σίγουρος ότι, οι περισσότεροι από εμάς που κάναμε απίστευτο αγώνα με όλες μας τις δυνάμεις για να τον δούμε αρχηγό, Θα κλείσουμε το φώς... θα κλείσουμε την πόρτα... και θα πούμε ένα μεγάλο ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ... Ν.Δ.
      Ε! ΟΧΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΜΑΣ!

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ mara 20/05/2010 14:51:58

        Προς mara
        Ωραία διώξτε τον Σαμαρά που με σκληρό αγώνα καταφέρατε να τον βγάλετε άνετα με μεγάλη πλειοψηφία αρχηγό και κάντε αρχηγό ξανά το μεγάλο ιερό σας κειμήλιο τον Καραμανλή.
        Άν πάρτε στις εθνικές εκλογές πάνω απο 10% ...
        Απορώ άν υπάρχουν πολλοί στο κόμμα σου που σκέφτονται σάν εσένα.

      • mara avatar
        mara @ mara 20/05/2010 15:08:05

        Κεραυνέ,

        "Άλλα λέει η θειά μου... άλλα ακούν τα αυτιά μου..."
        Ότι θέλεις καταλαβαίνεις. Δεν θα στη χαλάσω...

  78. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/05/2010 13:24:19

    Στις λίστες όλοι οι νυν βουλευτές

    Ο πρόεδρος της ΝΔ έκλεισε το θέμα των υποψηφιοτήτων ξεκαθαρίζοντας ότι η ειδική επιτροπή ελέγχου δεν θα αφορά τους ήδη εκλεγμένους βουλευτές και κατά συνέπεια ούτε και τον Κ. Καραμανλή.


    Τέλος στην αναταραχή που προκλήθηκε στο εσωτερικό της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ δίνει ο Αντ. Σαμαράς, διευκρινίζοντας ότι ο έλεγχος των υποψηφιοτήτων από την ειδική επιτροπή που θα συγκροτήσει δεν αφορά τους νυν βουλευτές και κατά συνέπεια ούτε τον τέως πρωθυπουργό, Κ. Καραμανλή. Αυτήν τη διάσταση έδωσε στη δική του δήλωση ο ίδιος ο κ. Σαμαράς, κατά τη διάρκεια δείπνου που είχε το βράδυ της Τρίτης σε γνωστό εστιατόριο στο Παγκράτι, με ομάδα βουλευτών της ΝΔ.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, στη συνάντηση, η οποία κρατήθηκε μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, το θέμα της ειδικής αυτής επιτροπής ετέθη από τους βουλευτές. Ο κ. Σαμαράς έσπευσε να επισημάνει ότι ο έλεγχος θα αφορά τα νέα πρόσωπα που θα θελήσουν να μετάσχουν στους εκλογικούς συνδυασμούς της ΝΔ στις επόμενες εκλογές και πρόσθεσε πως για τους νυν βουλευτές ισχύει η υπάρχουσα πρόβλεψη του καταστατικού. Δηλαδή, η επικύρωση των συνδυασμών θα γίνει από το Πολιτικό Συμβούλιο και η τελική έγκριση από τον ίδιο τον πρόεδρο της ΝΔ, όπως προβλέπεται. Οπως εξήγησε, ο ίδιος έχει την τελική ευθύνη για την κατάρτιση των συνδυασμών και αυτό θα συνεχίσει να ισχύει.
    Η διευκρίνιση αυτή του κ. Σαμαρά θέτει ουσιαστικά τέλος στην ένταση η οποία προκλήθηκε από τη δήλωση που είχε κάνει το πρωί της Τρίτης (σε ερώτηση για τον τέως πρωθυπουργό), ότι κανείς δεν εξαιρείται από τη διαδικασία ελέγχου. Μετά τη συγκεκριμένη τοποθέτηση, μάλιστα, πολλοί έσπευσαν να μιλήσουν για ρήγμα στις σχέσεις Σαμαρά - Καραμανλή, κάτι το οποίο όμως δεν επιβεβαιώθηκε, καθώς λίγες ώρες αργότερα ο πρόεδρος της ΝΔ «έκλεινε το θέμα».
    Το δείπνο
    Στο δείπνο παρέστησαν βουλευτές που στήριξαν την υποψηφιότητα της κυρίας Μπακογιάννη κατά την εσωκομματική εκλογή, και συγκεκριμένα οι Κυρ. Μητσοτάκης, Μ. Βαρβιτσιώτης, Μιχ. Παπαδόπουλος, Κ. Χατζηδάκης, Ν. Δένδιας, Στ. Καλογιάννης, καθώς και ο γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ, Κ. Τασούλας.
    Η πρόσκληση προφανώς δεν απευθύνθηκε τυχαία στα συγκεκριμένα στελέχη και είναι σαφές ότι το δείπνο εντάσσεται στο πλαίσιο των «ανοιγμάτων» που κάνει ο κ. Σαμαράς προς τους βουλευτές που δεν ανήκουν στον στενό πυρήνα των συνεργατών του.
    Η συζήτηση επικεντρώθηκε στην πορεία της οικονομίας και στην εφαρμογή των μέτρων που είχε αποφασίσει η κυβέρνηση. Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης εξήγησε για μία ακόμη φορά τους λόγους που τον οδήγησαν στο να πει «όχι» στα μέτρα και επέμεινε ότι η ΝΔ πρέπει να προβάλει -και να παρουσιάσει με συγκεκριμένα στοιχεία- το διαφορετικό μείγμα οικονομικής πολιτικής που έχει ήδη εξαγγείλει.
    Συνάντηση Αντ. Σαμαρά - Αρη Σπηλιωτόπουλου
    Τον Αντώνη Σαμαρά ζήτησε και είδε αργά χθες το απόγευμα ο πρώην υπουργός Αρης Σπηλιωτόπουλος, ο οποίος το τελευταίο διάστημα βρίσκεται στο επίκεντρο μίας συντονισμένης -όπως ο ίδιος επισημαίνει- προσωπικής επίθεσης. Σύμφωνα με πληροφορίες, το θέμα αυτό ετέθη μεταξύ άλλων στη συζήτηση των δυο πολιτικών και ο κ. Σπηλιωτόπουλος είπε μάλιστα στον πρόεδρο της ΝΔ ότι δεν αποκλείει στην επίθεση που δέχεται να έχουν εμπλακεί και στελέχη μέσα από το κόμμα.
    Ο κ. Σαμαράς απέρριψε κατηγορηματικά το ενδεχόμενο να υπάρχει ανάμειξη προσώπων μέσα από τη ΝΔ και τον διαβεβαίωσε ότι έχει την απόλυτη στήριξή του.
    Γιάννης Σαραντάκος
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=12482965

    Aν αληθεύει η είδηση, ένα έχω να πω..ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ...

    ΥΓ. Κάποιος ας το διαψεύσει παρακαλώ.

  79. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 20/05/2010 13:38:23

    Πιστεύω πώς δέν εἶναι καθόλου εὐκολο νά εἶσαι πατριώτης Πρωθυπουργός σέ μιά χῶρα προτεκτοράτο σάν τήν Ἑλλάδα,γι΄αὐτό δέν κρίνω ἀρνητικά τόν Καραμανλή.
    Ἴσως καί ὁ Σαμαρᾶς νά πηγαίνη μέ βῆμα χελώνας,ὥστε νά μή τήν πάθη σάν τόν προκάτοχό του.
    Θά τά ἐξετάζουμε ὅλα καθ΄ὁδόν,ἄς μή βιαζόμαστε.

  80. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/05/2010 13:42:48

    Αν δει κανείς το σημερινό εξώφυλλο των ΝΕΩΝ, θα καταλάβει πως ο Καραμανλής συν τω χρόνω δικαιώνεται πανυγηρικά.
    Εξάλλου, όπως λένε, "πολλές φορές μετανοιώνεις επειδή μίλησες, ποτέ όμως επειδή έμεινες σιωπηλός".

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Γιώργος 20/05/2010 15:30:12

      Είμαι από τους επικριτικούς απέναντι στον ΚΚ, κυρίως γιατί εξαφανίστηκε χωρίς να δώσει εξηγήσεις αφήνοντας να ταυτιστεί η σιωπή με ενοχή. Βλέποντας όμως σήμερα ΠΑΣΟΚ και αριστεροπροοδευτικούς βουλευτές να τρέχουν πίσω από τους Ρώσους για τον αγωγό Μπουργκάς- Αλεξανδρούπολη, αναλαμβάνοντας μάλιστα να πιέσουν και την Βουλγαρία να "τρέξει" το πράγμα και να εξυμνούν και την COSCO, στην οποία προσβλέπουν και για στρατιωτική συνεργασία, την ίδια που θέλαν να διώξουν στις 05.10.09, οφείλω να πω, χωρίς να θέλω να τον καθαγιάσω, "Μράβο χοντρούλη" έβλεπες μπροστά, βγες τώρα να τους ξεμπροστιάσεις αφυπνίζοντας τον κόσμο, γιατί αν κάτι έχει εκνευρίσει τον κόσμο είναι η απουσία καιη σιωπή του ανθρώπου, που είχε τις τύχες της χώρας στα χέρια του.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Bodinus1576 20/05/2010 15:31:27

        Αυτή είναι πιστεύω καη η έννοια της κρίσης ούτε λατρεία ούτε απόρριψη, αλλά αποτίμηση πεπραγμένων.

  81. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/05/2010 15:37:46

    Καλά, δεν πήρε κανείς είδηση ότι ο Σαμαράς ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ τις εξαγγελίες περί "κρίσεων" των υποψηφίων; ΟΛΟΙ οι νυν βουλευτές, λέει, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ υποψηφιοι στις επόμενες εκλογές;
    ΟΡΙΣΤΕ;;;;ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΤΕ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ;;;;;ΟΛΟΙ;;;; ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΤΕ ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ;;;
    ΤΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΣΚΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΔΙΠΛΩΣΗ;;;
    ΝΤΡΟΠΗ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ηλίας 20/05/2010 15:41:47

      Ηλία,
      Νομίζω ότι το καταστατικό της Ν.Δ. λέει ότι όλοι οι εν ενεργεία βουλευτές είναι αυτοδικαίως υποψήφιοι.
      Η διάταξη,όμως,είναι χαλαρή.
      Ούτε ολοι είναι (το είδες και το 2009),ούτε όλοι πρόκειται να είναι.
      Η σκέψη για την αξιολόγηση των υποψηφίων βουλευτών είναι καλή.
      Οι υπερβολές που ακούστηκαν είναι το πρόβλημα.

  82. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/05/2010 15:45:26

    Σε ποιες υπερβολές αναφέρεσαι; Στο ότι τελειώσαμε με τις βαρωνίες τα τιμάρια, τα τζάκια και τους προύχοντες της δεξιάς; Σε αυτές αναφέρεσαι; Γιατί ο ηλίθιος είχα την εντύπωση ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ. Τι βλάκας που είμαι τελικά ε;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ηλίας 20/05/2010 15:47:58

      Προφανώς όχι!
      Υπερβολή είναι να αξιολογηθεί από επιτροπή ο Καραμανλής!

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Κώστας Ροδινός 20/05/2010 15:52:48

        Για τους άλλους δλδλ είμαστε οκ; Ρε κόλλημα με τον Καραμανλή που υπάρχει. Πάει ο ΚΚ. Τέλειωσε. Οι άλλες βαρωνίες δε μας ενοχλούν δλδ; Το βαρβιτσιωτακεϊκο, το μητσοτακεικο, το κεφαλογιαννεικο, το εβερτοκεικο;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 20/05/2010 15:54:44

        Οτι θέλεις καταλαβαίνεις!
        Διάλογος δεν γίνεται έτσι!

  83. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/05/2010 16:10:37

    Σου ζητώ συγνώμη γιατί γράφω υπό το καθεστώς εγκεφαλικού από τότε που διάβασα τα περί εξαιρέσεως των νυν βουλευτών από τη διαδικασία της αξιολόγησης.
    Σου λέω λοιπόν το εξής. Στη Β αθηνών λοιπόν θέτω στην "επιτροπή αξιολόγησης" του κόμματος την υποψηφιότητα μου υπό κρίση.Οι νυν λοιπόν βουλευτές στην εκλογική αναμέτρηση του 2013 θα είναι:
    ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ
    ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
    ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
    ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ ΒΥΡΩΝ
    ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΒΟΥΛΟΣ
    ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

    [Πες μου πότε σταμάτησες να γελάς, γιατί εγώ δεν μπορώ να σταματήσω!!]

    Και θα ανταγωνιστώ εγώ λοιπόν σε αυτή την "επιτροπή", ΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΉ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΠΟΥ Η ΤΡΙΧΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΡΙΧΙΑ, τα τζάκια και τις βαρωνίες!!!
    Αν δεν καθαρίσει η κόπρος του Αυγεία ΑΠΟ ΤΩΡΑ, ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΑ.
    ΠΕΤΑΞΕ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ηλίας 20/05/2010 16:42:45

      Στη Β ΑΘηνών είναι 45 υποψήφιοι,άν θυμάμαι καλά!
      Στις τελευταίες εκλογές,δεν έβρισκαν υποψήφιους!
      Μην ανησυχείς!
      Θα επιλεγείς!

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Κώστας Ροδινός 20/05/2010 16:45:13

        Αγαπητέ μου το θέμα δεν είναι να επιλεγώ εγώ. Το θέμα είναι να μην επιλεγούν αυτοί!

        [για να φανταστείς ψήφισα Τουρνά και Βρακά]!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 20/05/2010 16:48:34

        Αν επιλεγείς εσύ, μπορεί να αποκλειστούν αυτοί!
        Γιατί με τον Τουρνά τι πρόβλημα έχεις; Μια χαρά τραγούδια έγραψε!
        Βρακά; Δεν ξέρω τι είναι!

      • mara avatar
        mara @ Κώστας Ροδινός 20/05/2010 21:58:26

        O Bρακάς είναι ένας σμήναρχος της ε.α. που πήρε ένα ψεκαστικό αεροπλάνο, παραβίασε το εναέριο χώρο της Αλβανίας το ΄94 και έριχνε προκηρύξεις εθνικιστικού περιεχομένου σε πόλεις της Βορείου Ηπείρου που ζεί ελληνική μειονότητα.

  84. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 20/05/2010 20:48:21

    O Kαραμανλής δεν τελείωσε. Κάποια μέρα θα επιστρέψει ως πρόεδρος γιατί μόνο αυτός ειναι ικανός να φέρει πάλι τη ΝΔ στην εξουσία. Σαν τον ΚΚ δεν είναι κανείς καταλάβετέ το. Με δεδομένο βέβαια ότι τις επόμενες εθνικές εκλογές τις έχει κερδίσει ήδη το πασοκ (βλ. αλλοιωση εκλογικου σωματος, ΜΜΕ) αυτο θα αργήσει να γινει αλλα θα γινει. Αυτο που προεχει ομως ειναι να βγει να μιλησει αμεσα.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Λαχανάς 21/05/2010 02:52:34

      Πέσμας τέτοια είναι το καλύτερο επιχείρημα να ψηφίσω Νέα Δημοκρατία στις επόμενες εκλογές.

  85. nina avatar
    nina 20/05/2010 21:04:31

    @Λαχανά
    τί πίνεις αγόρι μου και δεν μας δίνεις μπας και τα δούμε και μείς όπως εσύ και σταματίσουμε να αυτομαστιγωνόμαστε κάθε μέρα?

  86. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 20/05/2010 22:01:09

    Είμαι φανατικός οπαδός του κορυφαίου πρωθυπουργού που είχε η Ελλάδα εδώ και τρεις δεκαετίες.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Λαχανάς 21/05/2010 06:41:48

      Πώς να αποδεχθούμε ΕΜΕΙΣ ότι το πολιτικό μας ίνδαλμα,ήταν φούσκα?

      Η ψυχολογική εξήγηση πάντα πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν.

  87. Concerned avatar
    Concerned 21/05/2010 00:48:56

    ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΕΤΣΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ; ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ!Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΗ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ, ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΑΠΟΘΕΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ... ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΚΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ... ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΓΩΓΟ! ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ (ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ...) ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΣΤΗ ΝΔ; ΠΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΤΗ ΝΔ ΤΟ 97, ΣΤΗ ΜΕΤΑ ΕΒΕΡΤ ΕΠΟΧΗ- ΝΑΙ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΕΛΑΓΟΔΡΟΜΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΑΝ; ΚΥΡΙΕ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΕΣΤΕ ΦΤΑΣΑΤΕ ΤΗ ΝΔ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΤΟ 17 %! ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

  88. 2926 avatar
    2926 04/07/2010 13:24:12

    Με πλήγωσε ένας άγνωστος..

    Είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που ένας παντελώς άγνωστος σε εμένα και εννοώ προσωπικά, με έχει ''πληγώσει'' όπως λένε τα κανάλια, για την

    ακρίβεια έχω θυμώσει και στεναχωρηθεί με την έξοδος του από τα πολιτικά πράγματα της χώρας σε αντίθεση με τις προσδοκίες που ο ίδιος είχε δημιουργήσει.

    Ο πρώην πρωθυπουργός ανέλαβε με ΄΄τσαμπουκά'' την πρωθυπουργία, κέρδισε το Euro 2004, διοργάνωσε φοβερούς Ολυμπιακούς αγώνες και αμέσως μετά έφερε το

    νομοσχέδιο για τον βασικό μέτοχο, κάτι που χτύπαγε βαθιά την λεγόμενη διαπλοκή στην χώρα αυτή.
    Και όταν λέω βαθιά το εννοώ και οποιοσδήποτε με ελάχιστη γνώση της αγοράς θα συμφωνήσει μαζί μου. Αρκεί να ψάξει στο βάθος του χρόνου για πιέσεις μέσω

    εφημερίδων, τηλεοράσεων και άλλων για ανάληψη δημοσίων έργων, την μεγαλύτερη πληγή της χώρας ίσως διαχρονικά και με ένα γενναίο ποσοστό ευθύνης στην

    μετέπειτα χρεοκοπία της Ελλάδας.
    Εν πάσι περιπτώσει ένας άνεμος αλλαγής φύσηξε στην χώρα εκείνο τον Σεπτέμβρη του 2004 και όλοι μιλούσαν για μια πραγματική αλλαγή πλεύσης.

    Τι συνέβη μετά?.....

    Ήρθε το στραπάτσο της απόρριψης του νομοσχεδίου από την ΕΕ. Έπειτα και για έναν απροσδιόριστο λόγο όλα άρχισαν να στραβώνουν.

    Κάνοντας μια παύση να σκεφτώ γιατί έγινε αυτό πέφτω επάνω στο βιογραφικό του Κώστα Καραμανλή. Σπουδές και διδακτορικό στις πολιτικές επιστήμες. Κατόπιν

    ενασχόληση με τα ''κοινά'' της νεολαίας της Ν.Δ από το 1974 εώς και το 1989, οπού εκλέγεται για πρώτη φορά βουλευτής. Από κει και πέρα καταλαμβάνει τα έδρανα

    της βουλής ανελλιπώς ως και σήμερα ως βουλευτής, πρόεδρος του κινήματος και τέλος πρωθυπουργός.

    Η αλήθεια είναι ότι οποιοσδήποτε σοβαρός μάνατζερ δεν θα προσλάμβανε έναν άνθρωπο σαν το Καραμανλή στην επιχείρηση του το 2004 με μόνη επαγγελματική εμπειρία

    τα συνδικαλιστικά της ΟΝΝΕΔ!. Και όμως έγινε το απίστευτο, τον προσέλαβαν οι πολίτες σαν πρωθυπουργό της χώρας!

    Πολλοί νιώθουν άσχημα για το επίθετό τους αλλά νομίζω κανείς τόσο όσο ο πρώην πρωθυπουργός....

    η συνέχεια στο.......
    http://29-26.blogspot.com/2010/06/blog-post_26.html