#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2013 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κράτος Ιερισσού

[caption id="attachment_207427" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: "Έθνος""][/caption]

Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αντιδρά σε ότι δεν του αρέσει και ειδικά όταν πιστεύει ότι μια επένδυση θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στον τρόπο ζωής του και στον τόπο του. Το ίδιο ισχύει φυσικά, από την ανάποδη, και για όσους θέλουν μια επένδυση και διαμαρτύρονται ότι κάποιοι προσπαθούν να την εμποδίσουν.

Το λέμε αυτό διότι στην υπόθεση με το χρυσό στις Σκουριές και τα επεισόδια που έγιναν σήμερα, εντελώς ξαφνικά, συνέβη το εξής παράδοξο. Πριν μερικές ημέρες έγινε μια μεγάλη διαδήλωση υπέρ της επένδυσης και δεν κουνήθηκε φύλλο, δεν άνοιξε ρουθούνι. Άνθρωποι πήγαν με τις οικογένειές τους, φώναξαν, απαίτησαν και πήγαν στο σπίτι τους. Ούτε εγκάθετους του κάθε Μπόμπολα θα πεις ανθρώπους που θέλουν να βγάλουν το ψωμί τους, ούτε λιγότερο ευαίσθητους για το περιβάλλον και κυρίως για την υγεία των παιδιών τους.

Αντίθετα, σήμερα έγινε ο κακός χαμός, όχι όμως αυτός που μεταδίδουν ορισμένοι που θέλουν να δημιουργήσουν κλίμα και να φτιάξουν μια ατμόσφαιρα πολέμου. Τι έγινε λοιπόν σήμερα; Πήγαν οι αστυνομικοί να βρουν επτά άτομα που κατηγορούνται ότι συμμετείχαν στην περιβόητη επίθεση των κουκουλοφόρων στο εργοτάξιο στις Σκουριές και ξεσηκώθηκαν οι αντίθετοι με την επένδυση. Εμπόδισαν την αστυνομία να πάει, άναψαν τα αίματα και δεν ήθελε και πολύ να ξεφύγει η κατάσταση. Ωστόσο, όπως μας λένε οι πληροφορίες μας από την περιοχή, ούτε πνιγμένα παιδιά από δακρυγόνα υπάρχουν, ούτε αποκλεισμένοι μαθητές στα σχολεία, ούτε τίποτε. Ομάδα 300 ατόμων έκοψε την είσοδο της Αστυνομίας στο... ανεξάρτητο κράτος της Ιερισσού, άναψαν φωτιές και έκαψαν λάστιχα με αποτέλεσμα η κατάσταση να γίνει αποπνικτική.

Και φυσικά, μέλη του ΣΥΡΙΖΑ στην περιοχή, που επί χρόνια κάνουν επαναστατική γυμναστική, διέδωσαν ότι η χούντα της Αθήνας δέρνει, πνίγει παιδιά και δημιουργεί ένα καθεστώς απόλυτης ανομίας. Η υπόθεση πήγε στη Βουλή, έγινε το έλα να δεις και έτσι σήμερα ζούμε το «δράμα» της Ιερισσού.

Κάποιοι πιστεύουν ότι ήταν αναμενόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο. Οι καθοδηγητές της περιοχής επιζητούν ένα θύμα, ένα νεκρό ώστε να ξεσηκωθεί η περιοχή, αφού δεν το καταφέρνουν με άλλο τρόπο. Είναι το γνωστό κόλπο της Αριστεράς να θυματοποιείται από μόνη της ώστε να επιβάλει το δικό της νόμο.

Η επένδυση των Καναδών ή του Μπόμπολα στην περιοχή δεν ξέρουμε αν πρέπει να γίνει, αν υπάρχει σκάνδαλο ή αν είναι προς όφελος του ελληνικού κράτους. Θα μπορούσε να είναι όλα αυτά μαζί αλλά δεν είμαστε ούτε δικαστές, ούτε κυβέρνηση να λύσουμε τα προβλήματα αυτά. Ωστόσο, περιστατικά όπως η καταδρομική επίθεση πριν μερικές εβδομάδες και η «σώνει και καλά» σύγκρουση με την αστυνομία σήμερα, είναι καταδικαστέα. Αν έχει γίνει σκάνδαλο ας πάνε στα ευρωπαϊκά και τα παγκόσμια δικαστήρια οι αντιδρώντες. Δεν έχουν, όμως, κανένα δικαίωμα να ανακηρύσσουν ανεξάρτητο κράτος την Ιερισσό και σαν άλλα Ζωνιανά να μη μπορεί να επιβάλει το νόμο η Αστυνομία. Αν μπορούν να το κάνουν, να ξέρουμε ότι ζούμε σε κοινωνία ζούγκλας κι όχι σε ευνομούμενο κράτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Justice avatar
    Justice 07/03/2013 17:18:48

    Τί εννοείς λέγοντας "...σαν άλλα Ζωνιανά να μη μπορεί να επιβάλει το νόμο η Αστυνομία...";

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Justice 07/03/2013 17:51:55

      Τι δεν κατάλαβες;
      Εξίσωση των κατοίκων που αγανακτούν και ζητούν το δικαίωμα να ζήσουν χωρίς τον καρκίνο και τα δηλητήρια του Μπομπολιστάν στο χώρο τους με τους ποινικούς.Απλό!

      • Μεταλλωρύχος avatar
        Μεταλλωρύχος @ Lichnee 07/03/2013 18:38:06

        Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις ? είσαι ειδικός και μιλάς για δηλητήρια ? και ποιοι κάτοικοι ξεσηκώνονται ? όλοι οι υπόλοιποι τι ήμαστε εξωγήινοι ?
        Η τρομοκρατία που δεχόμαστε καθημερινά εμείς οι εργαζόμενοι και οι οικογένειές μας από αυτούς που αντιδρούν δεν μετράει καθόλου έτσι δεν είναι ψευτοδημοκράτες ?
        Στο τέλος η αστυνομία σήμερα πήγε στην Ιερισσό για να συλλάβει 7 άτομα για την τρομοκρατική ενέργεια που έγινε στις Σκουριές. Αν είναι ένοχοι ή αθώοι θα το κρίνει η δικαιοσύνη.

        • Φιλιππος αθηναιος avatar
          Φιλιππος αθηναιος @ Μεταλλωρύχος 08/03/2013 01:24:50

          δουλειες δε θα δημιουργηθουν. οποιος το λεει αυτο απλα λεει ψεματα η ειναι αφελης. για 1500 θεσεις θα χαθουν 50 χιλιαδες!!!! μεσα στα επομενα χρονια. υπαρχουν και μελετες που το αποδεικνυουν. και επειδη οι περισσοτεροι δεν εχετε ιδεα τι εστι εξορυξη χρυσου, αυτο σημαινει πως η χαλκιδικη θα γινει ελευσινα. αν η εικονα της ελευσινας ειναι ωραια για σας εγινε.

  2. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 07/03/2013 18:01:34

    Και για ποιο λόγο είπαμε ότι δεν διεξάγουμε ένα δημοψήφισμα για να τελειώνουμε?

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Ρύκιος 07/03/2013 18:08:58

      Τι λες;Ρισκάρεται η "επένδυση";
      Είναι μεγάλες οι μίζες...

      • Ρύκιος avatar
        Ρύκιος @ Lichnee 07/03/2013 18:17:42

        Εκτιμώ (προσωπική και αυθαίρετη εκτίμηση) ότι εφόσον το συμφωνημένο τίμημα είναι το γελοίο ποσό τον 11(?) εκατομμυρίων για κοιτάσματα πολλών ΔΙΣ, η διαφορά (που είναι πολλά ΔΙΣ) μοιράζεται μεταξύ των "επενδυτών" και "μιζών"
        Ποιος μου το δίνει αυτό το δικαίωμα, να εκτιμώ αυθαίρετα τέτοια εξωφρενικά πράγματα?
        Μα το ίδιο το κράτος, που με θράσος υπογράφει συμφωνία η οποία προβλέπει δημόσιο όφελος 11 εκατομμύρια αντι πχ royalties, ποσοστά δηλαδή, όπως σ όλον τον δυτικό κόσμο

  3. Γιάννης Μ. avatar
    Γιάννης Μ. 07/03/2013 18:11:53

    Θα συμφωνούσα με την πρόταση το θέμα η "διαφορά" να διευθετηθεί από τα δικαστήρια εάν ... μέχρι την λήψη της οριστικής απόφασης και με εντολή της κυβέρνησης ανασταλούν ΟΛΕΣ οι εργασίες.
    Σε αντίθετη περίπτωση αγαπητέ αρθογράφε είναι σαν να υποστηρίζουμε ότι όταν κάποιος επιχειρήσει να δηλητηριάσει το νερό που πίνουμε θα στραφούμε σε δικαστικά μέτρα ανεξαρτήτως του ότι η βλάβη θα είχε ήδη γίνει και δεν θα μπορούμε να πιούμε ΝΕΡΟ στο ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Γιάννης Μ. 08/03/2013 17:34:06

      ΕΥΓΕ

  4. Ν.Κ. avatar
    Ν.Κ. 07/03/2013 18:12:26

    Μετά την Κερατέα και τους Παπουτσή-Πάγκαλο έχουμε Δένδια-Πάχτα στην Ιερισσό.

  5. mimikos avatar
    mimikos 07/03/2013 18:15:22

    .......εκτος κ αν εισαι ο Μπομπολας...

  6. WY avatar
    WY 07/03/2013 18:24:30

    ##Αν μπορούν να το κάνουν, να ξέρουμε ότι ζούμε σε κοινωνία ζούγκλας κι όχι σε ευνομούμενο κράτος.##

    Στήν Δημοκρατία τού ΣταλινοΣυριζιστάν,έκ τού/τών αποτελέσματος/-ων, KΑΙ τό επιθυμούν ΚΑΙ τό επιδιώκουν αλλά ΚΑΙ- κυρίως- μπορούν!!!!!

  7. DIMX avatar
    DIMX 07/03/2013 18:42:40

    εισαι σιγουρος οτι καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη ;

    • euagelos avatar
      euagelos @ DIMX 07/03/2013 22:19:03

      καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη
      εκτός του μπάτσου και του βουλευτή

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ euagelos 08/03/2013 21:45:04

        και του ελληνα δημοσιογραφου

  8. Lichnee avatar
    Lichnee 07/03/2013 18:46:33

    Κατά ένα τρόπο -λόγω επαγγέλματος- είμαι ειδικός και ξέρω ότι το κυάνιο είναι δηλητηριώδες.Αν εσύ που το εισπνέεις και το δίνεις και στην οικογένειά σου δεν το θεωρείς,θα σε δω σε ένα - δύο χρόνια με αναπνευστική ανεπάρκεια,πνευμονική ίνωση ή καρκίνο του πνεύμονα στο ιατρείο μου.
    Η τρομοκρατία που εισπράττεις είναι ένα θέμα.ΟΚ.
    Στρατιωτάκι είσαι δεν πρέπει να βαράνε εσένα.Αλλά πάλι και το τσομπανόσκυλο όταν φυλάει τα πρόβατα δεν το δαγκώνει ο λύκος αντί για τον τσομπάνο;Λυπηρόν.
    Όσο για τους συλληφθέντες,αν είναι εμπλεκόμενοι στην υπόθεση θα αποφασίσουν άλλοι.Τα ΜΑΤ και τα χημικά στο προαύλιο του σχολείου τι ρόλο βαρούσαν;Α,ναι δεν είναι και αυτά δηλητήρια όπως το κυάνιο...Και μετά ξύπνησες.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Lichnee 07/03/2013 21:37:50

      "Κατά ένα τρόπο -λόγω επαγγέλματος- είμαι ειδικός και ξέρω ότι το κυάνιο είναι δηλητηριώδες.Αν εσύ που το εισπνέεις και το δίνεις και στην οικογένειά σου δεν το θεωρείς,θα σε δω σε ένα – δύο χρόνια με αναπνευστική ανεπάρκεια,πνευμονική ίνωση ή καρκίνο του πνεύμονα στο ιατρείο μου." Σοβαρές και τεκμηριωμένες απόψεις."Εσύ που το δίνεις στην οικογένειά σου ... και θα σε δω σε μερικά χρόνοα... Έτσι πρέπει να προχωρήσουμε ως κοινωνία , με αυτό το τρόπο σκέψης να κρίνουμε και να αποφασίζουμε. Τι να πω; Δεν είναι καθόλου δύσκολο να εξηγήσω γιατί ο τόπος έφτασε σε τέτοπιο χάλι. Με τέτοια μυαλά που κουβαλάμε δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για το μέλλον μας...

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Στρυμών 07/03/2013 23:39:04

        Καλά εσύ ονειρέψου την ουτοπία σου.
        Πρέπει να είναι όμορφα στον κόσμο σου...

        • eksothen avatar
          eksothen @ Lichnee 08/03/2013 14:33:06

          Πολυ νταηλικι δεν πουλας βρε φιλε;;
          Να ξερεις, ενδεχομενως ΔΕΝ το ξερεις, οτι οτα γινεται αντιπαραθεση σε ενα θεμα εκαστος παρουσιαζει την δικια του γνωμη αποψη και την τεκμηριωνει με επιχειρηματα.
          Εχοντας διαβασει αρκετα απο τα σχολια σου, δεν βλεπω τιποτα απο αυτα. Τελικα μηπως πουλας κατι και θελεις να βρεις αγοραστες;;

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ eksothen 08/03/2013 18:19:14

            Δεν νομίζω ότι είμαστε φίλοι.Δεν πουλάω τίποτα.Με τον τρόπο που γράφετε πάντως θα μπορούσατε εσείς να πουλάτε προστασία.

      • μαρβ avatar
        μαρβ @ Στρυμών 08/03/2013 13:25:19

        πραγματικα δεν καταλαβαινω..
        τι εννοεις?
        σε τι διαφωνεις?στον τροπο?στην ουσια?αντιπροτεινεις κατι?
        πως πρεπει να προχωρησουμε?με εμπιστοσυνη στους παντες?

  9. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 07/03/2013 18:47:54

    πεθαίνω στα γέλια με τους ισχυρισμούς (πρώτα στην κερατέα, τώρα στις σκουριες) ότι η συγκεκριμένη περιοχή είχε απερίγραπτο κάλος... σόρρυ, δεν είχε ούτε η μία ούτε η άλλη.

    πέφτω στα γόνατα απο τα γέλια διαβάζοντας για τους καρκίνους κλπ. δεν ήξερα αντι ότι έχεις γίνει φόρουμ επιδημιολογίας...

  10. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 07/03/2013 18:59:17

    Ε...εντάξει κύριε Ειδικέ...Μόνο που στην περίπτωση της Χαλκιδικής δεν χρησιμοποιείται κυάνιο στην επεξεργασία..
    Δεν ξέρω αν έχει τόση σημασία αυτό όμως.
    Μια ασήμαντη λεπτομέρεια είναι μάλλον.
    Κατά τα άλλα ,καλό είναι το δημοψήφισμα, καλή η τοπική κοινωνία αλλά οι απόψεις όσων κατοικούν και εργάζονται εκεί δεν έχουν καμιά σημασία μπροστά στην δική μας άποψη για το...καλό τους.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ορεσείβιος 07/03/2013 19:45:32

      ΟΚ.Κοίταξε λίγο πιο κάτω που ρωτάω για τη διαδικασία.
      Και,φυσικά και έχουν σημασία και οι απόψεις των εργαζόμενων.
      Προσωπικά δεν είμαι κατά της εξόρυξης.
      Η επεξεργασία όμως θα μπορούσε να γίνει αλλού,σε ακατοίκητη περιοχή.Όχι να καταστραφεί όλο το δάσος και να γίνει καταβόθρα χημικών όλη η Β.Χαλκιδική επειδή κάποια,νεοφιλελεύθερα Ντοράκια θέλουν να υποστηρίζουν το Μπομπολιστάν -με το αζημίωτο φυσικά-.

    • ole avatar
      ole @ ορεσείβιος 09/03/2013 18:44:11

      έλεος πια...δεν υπάρχει χρυσός χωρίς κυάνιο...ξυπνάτε...εκτός αν πάμε για παγκόσμια πατέντα στην Χαλκιδική και δεν το ξέρουν οι άλλοι οι βλάκες...
      (πόσοι είπαμε διαδήλωσαν σήμερα στην Θεσσαλονίκη;)

  11. Lichnee avatar
    Lichnee 07/03/2013 19:01:39

    Many cyanides are highly toxic. The cyanide anion is an inhibitor of the enzyme cytochrome c oxidase (also known as aa3) in the fourth complex of the electron transport chain (found in the membrane of the mitochondria of eukaryotic cells). It attaches to the iron within this protein. The binding of cyanide to this cytochrome prevents transport of electrons from cytochrome c oxidase to oxygen. As a result, the electron transport chain is disrupted, meaning that the cell can no longer aerobically produce ATP for energy.
    -Nelson, David L.; Cox, Michael M. (2000). Lehniger Principles of Biochemistry (3rd ed.)

    Tissues that depend highly on aerobic respiration, such as the central nervous system and the heart, are particularly affected. This is an example of histotoxic hypoxia.
    The most hazardous compound is hydrogen cyanide, which is a gas at ambient temperatures and pressure and can therefore be inhaled. For this reason, an air respirator supplied by an external oxygen source must be worn when working with hydrogen cyanide. Hydrogen cyanide is produced when a solution containing a labile cyanide is made acidic, because HCN is a weak acid. Alkaline solutions are safer to use because they do not evolve hydrogen cyanide gas. Hydrogen cyanide may be produced in the combustion of polyurethanes; for this reason, polyurethanes are not recommended for use in domestic and aircraft furniture. Oral ingestion of a small quantity of solid cyanide or a cyanide solution as little as 200 mg, or to airborne cyanide of 270 ppm is sufficient to cause death within minutes.
    -Biller, José (2007). Interface of neurology and internal medicine

    Γέλα με την ψυχή σου τώρα.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Lichnee 07/03/2013 19:49:19

      Απόφαση έγκρισης των περιβαλλοντικών όρων:
      "Παράγραφος δ1.2 ...Για την παραγωγή χαλκού, χρυσού και αργύρου από τα συμπυκνώματα χαλκού - χρυσού Σκουριών και χρυσοφόρων πυριτών Ολυμπιάδας να εφαρμοστεί στο εργοστάσιο μεταλλουργίας στο Μαντέμ Λάκκο η μέθοδος της ακαριαίας τήξης, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 5.5.2 της 91 σχετικής ΜΠΕ, αποκλειόμενης της χρήσης κυανίου ή ενώσεών του κατά τη λειτουργία της μεταλλουργίας.

      Παράγραφος δ2.324 ...Για την παραγωγή χαλκού, χρυσού και αργύρου από τα συμπυκνώματα χαλκού - χρυσού Σκουριών και χρυσοφόρων πυριτών Ολυμπιάδας να εφαρμοστεί η μέθοδος της ακαριαίας τήξης, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 5.5.2 της σχετικής ΜΠΕ, αποκλειόμενης της χρήσης κυανίου ή ενώσεών του κατά τη λειτουργία της μεταλλουργίας. "

      • katalytikos avatar
        katalytikos @ MAYRO XABIARI 07/03/2013 21:51:23

        Η επένδυση της Ελληνικός Χρυσός ΑΕ έχει ως στόχο την παραγωγή συµπυκνωµάτων µολύβδου (γαληνίτη), ψευδαργύρου (σφαλερίτη), πυριτών και χαλκού/χρυσού, ταυτόχρονα µε την παραγωγή µεταλλικού χρυσού, χαλκού και αργύρου, µέσα από καθετοποιηµένη διαδικασία εξαγωγής των µετάλλων.

        Η εξόρυξη και η μεταλλουργική επεξεργασία για την παραγωγή των παραπάνω προϊόντων σε παγκόσμιο επίπεδο, είναι μακράν η πλέον ρυπαίνουσα δραστηριότητα. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η χρήση ή όχι του κυανίου για την παραγωγή χρυσού. Είναι εκατοντάδες οι ρύποι που συνοδεύουν αυτού του είδους τις δραστηριότητες και μάλιστα με την ίδια επικινδυνότητα.

        Ακαριαία τήξη (flash smelting): Σε παγκόσμιο επίπεδο χαρακτηρίζεται ως DEMONSTRATION METHOD.

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ Lichnee 07/03/2013 22:20:21

      δε μπορώ να σου πω γιατί (μιας και ανέφερες δουλειά) αλλά συνεχίζω να γελάω. καλό το wiki. κανένα paperακι θα διαβάσεις;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Γιάννης Αυλακιώτης 08/03/2013 18:45:15

        Δεν έχω σκοπό να αρχίσω να παραθέτω και paper.
        Το wiki το επέλεξα γιατί είναι πιο ευκολονόητο για τους περισσότερους.Αν εσείς θέλετε μελέτες,μπορώ να σας στείλω με PM.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Lichnee 08/03/2013 12:06:20

      Τελικα εσυ εισαι γιατρος της πλακας. Επειδη εγω εχω διδακτορικο σε Χημικη Μηχανικη, θα ηθελα να σταματησεις να μας ριχνεις ασχετα αποσπασματα απο τα βιβλια στο ραφι σου σχετικα με το ποσο επικινδυνο ειναι το HCN - αυτο το ξερουμε εδω και δεκαετιες αν οχι και εκατονταετιες απο την ανακαλυψη του (Υπενθυμιζω Zyklon B, gas chambers στην Αμερικη). Εγω θελω να μου απαντησεις, σαν "ειδικος" που εισαι: (1) Οι ιθυνοντες της επιχειρησεις λενε οτι δεν θα χρησιμοποιησουν HCN. Εσυ τους αποκαλεις ψευτες? ή (2) Εστω και εαν δεν χρησιμοποιησουν HCN εσυ υπαινισσεσαι οτι αυτο θα παραχθει ετσι και αλλιως? Οποτε θα ηθελα να μου εξηγησεις την χημικη αντιδραση που θα οδηγησει στην παραγωγη του.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ anonymous 08/03/2013 18:31:00

        Ανώνυμε,"ειδικός" κατά μια έννοια στις επιπτώσεις του.Εκτός και αν ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να τις αντιμετωπίσεις και εσύ με την ίδια τεχνογνωσία.
        Πάμε στις ερωτήσεις σου:
        -"(1) Οι ιθυνοντες της επιχειρησεις λενε οτι δεν θα χρησιμοποιησουν HCN. Εσυ τους αποκαλεις ψευτες?"
        Όχι.Μια πιο άμεση απάντηση από το”Δεν είπαμε ότι δεν θα χρησιμοποιήσουμε κυάνιο γιατί δεν το χρειαζόμαστε” ζητώ.
        -"(2) Εστω και εαν δεν χρησιμοποιησουν HCN εσυ υπαινισσεσαι οτι αυτο θα παραχθει ετσι και αλλιως?"
        Όχι.Ζητώ όπως και στην 1η ερώτηση μια πιο ξεκάθαρη απάντηση από αυτήν που παρέθεσα.

  12. καλοπαιδο avatar
    καλοπαιδο 07/03/2013 19:05:54

    Εχεις παει στο δασος πανω απο τις Σκουριες κ.Αυλακιωτη?
    Ενα τελειο δασος , με 95% υγρασια οπου οι γερμανοι σε ολο το πολεμο βομβαρδιζανε το δασος για να το καψουνε,επειδη μεσα κρυβοταν ανταρτες και κοσμος απο τα γυρω χωρια, και το δασος δεν καιγοτανε με τιποτα!!!
    Οσος χρυσος βγηκε απο κει σε 2.000 χρονια,θα τον βγαλει η καναδικη εταιρεια χ100 φορες μολις σε 10 χρονια.....Το καταλαβαινεις αυτο το πραγμα? αντιλαμβανεσε την τεραστια καταστροφη της περιοχης?
    Τωρα που μιλαμε ξερεις τι τεραστια καταστραφη εχει ηδη γινει?

    Για 1200 θεσεις εργασιας θα δηλητηριασουμε 50.000 ανθρωπους και θα καταστρεψουμε τι μιση βορεια χαλκιδικη.
    Για 11 εκκατομυρια ευρω...Αυτος που υπεγραψε αυτη τη παραχωρηση δεν πρεπει να φυλακιστει?

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ καλοπαιδο 07/03/2013 19:29:21

      Καλόπαιδο

      Συμφωνώ η περιοχή είναι μοναδικής ομορφιάς.

      Πολλοί που κάνουν τους ξερόλες δεν ξέρουν ότι οι Καναδοί θα εκμεταλλευτούν τα στείρα μικτών θειούχων που είναι εκατοντάδες χρόνια στην περιοχή.

      Η επεξεργασία του μεταλλεύματος είναι ιδιαίτερα ρυπογόνα και καταστροφική για μια περιοχή που συνορεύει με το στολίδι του Αγιου Ορους.

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ καλοπαιδο 07/03/2013 22:29:49

      δουλειά έχετε;

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ καλοπαιδο 07/03/2013 22:32:34

      δάσος με υγρασία; όπως κάθε δάσος δηλαδή.

  13. giannis avatar
    giannis 07/03/2013 19:06:11

    Δημοψήφισμα τώρα από τους δημότες όμως που ζουν και εργάζονται στα όρια του δήμου Αριστοτέλη και δεν μισθοδοτείται ή συνταξιοδοτείται από το δημόσιο,

  14. katalytikos avatar
    katalytikos 07/03/2013 19:08:34

    Μια πρόταση πριν η κατάσταση ξεφύγει εντελώς.
    1: Πάγωμα διαδικασιών εξόρυξης.
    2: Έλεγχος των διαδικασιών παραχώρησης των μεταλλείων μέχρι και το σημερινό ιδιοκτησιακό καθεστώς, αλλά και των αδειοδοτήσεων (περιβαλλοντικών , κ.ά). Αφού ολοκληρωθεί το πόρισμα της δικαιοσύνης και φωτισθούν τα σκοτεινά σημεία, εάν προκύψουν ευθύνες (ποινικές, αστικές, κλπ) σε συγκεκριμένα φυσικά πρόσωπα, φορείς, εταιρείες κλπ να αποδοθούν και να παραπεμφθούν για τα περαιτέρω.
    Μετά το πόρισμα της δικαιοσύνης.
    3: Σύσταση επιτροπής με εκπροσώπους όλων των πλευρών και των απόψεων και με το συντονισμό προσώπου κοινά αποδεκτού.
    4: Αναλυτική ενημέρωση - διαβούλευση έτσι ώστε ελεύθερα να ακουσθούν όλες οι απόψεις. Αρχικά η διαβούλευση – ενημέρωση να ξεκινήσει σε τοπικό επίπεδο και να επεκταθεί και σε περιφερειακό ή ακόμη και σε εθνικό επίπεδο, αφού η εξόρυξη χρυσού αφορά πολλές περιοχές της Β. Ελλάδος.
    5: Διεξαγωγή δημοψηφίσματος οι λεπτομέρειες του οποίου (έκταση, ερωτήματα, κλπ) θα καθορισθούν στη φάση της διαβούλευσης και με ευθύνη της επιτροπής.
    Χρόνος ολοκλήρωσης των παραπάνω 6-8 μήνες.

  15. Μεταλλωρύχος avatar
    Μεταλλωρύχος 07/03/2013 19:14:32

    Επειδή εγώ ΕΙΜΑΙ ειδικός και όχι στρατιωτάκι όπως απαξιωτικά με αποκαλείς για μια φορά ακόμα γράφω ότι ΔΕΝ θα υπάρχει εμπλουτισμός με Κ Υ Α Ν Ι Ο.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Μεταλλωρύχος 07/03/2013 19:22:17

      Καλά,σου είπα να έρθεις σε 1-2 χρόνια να μου το ξαναπείς αυτό.
      Τις παθήσεις που περιμένουν εσένα και όλους όσους δουλεύουν εκεί καθώς και τις οικογένειές τους,σου τις απαρίθμησα πριν.

  16. Lichnee avatar
    Lichnee 07/03/2013 19:24:03

    Hydrogen cyanide is produced by the combustion or pyrolysis of certain materials under oxygen-deficient conditions.

    Cyanide is mainly produced for the mining of gold and silver: It helps dissolve these metals and their ores. In the cyanide process, finely ground high-grade ore is mixed with the cyanide (concentration of about two kilogram NaCN per tonne); low-grade ores are stacked into heaps and sprayed with a cyanide solution (concentration of about one kilogram NaCN per ton). The precious metals are complexed by the cyanide anions to form soluble derivatives

    Αυτή δεν είναι η διαδικασία; (χοντρικά πάντα,την ιατρική της εργασίας στο πανεπιστήμιο την έκανα).

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Lichnee 07/03/2013 19:41:49

      Αστο γιατρέ...Αλλού γιαλού είναι..
      Δεν χρησιμοποιούν κυάνιο στην χαλκιδική. Μην επιμένεις στο θέμα αυτό.
      Αλλα τρομερά και φοβερά βρες να φοβήσεις τον κακό μεταλωρύχο που δεν ενοεί να καταλάβει το καλό του.
      Πάντως το κυάνιο δεν τον τρομάζει..

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ ορεσείβιος 07/03/2013 20:11:37

        Δεν επιμένω,ρωτάω.
        Αυτό που ξέρω είναι η έκθεση του ΑΠΘ για το θέμα αυτό και φυσικά τις επιπτώσεις του κυανίου στην υγεία και στο περιβάλλον.
        Παραθέτω link h*p://www.oikoen.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=617:2011-03-12-23-56-56&catid=53:2009-06-05-19-48-46&Itemid=84

        Διάβασα με ενδιαφέρον για την "ακαριαία τήξη".Θα καθήσω το βράδυ που θα έχω χρόνο να δω σε περισσότερο βάθος το θέμα.Σαν κάτοικος Θράκης όπως καταλαβαίνεις έχω και εγώ τις ανησυχίες μου και γνωρίζοντας τις πρακτικές τις Μπομπολιάδας ανά την Ελλάδα έχω και τις επιφυλάξεις μου.Μην ξεχνάς ότι εμείς επόμαστε.
        Διάβασέ τες αν θες πιο επάνω.

    • eksothen avatar
      eksothen @ Lichnee 08/03/2013 14:26:21

      Να δειχνεις λιγο σεβασμο σε ανθρωπους που θελουν στα σοβαρα να σχολιασουν για θεματα που τους ενδιαφερουν και το copy & paste, και την τακτικη αυτη για να εντυπωσιασεις νομιζω ταιριαζει σε κανενα indymedia. Ok, my aglofonic 'friend'.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ eksothen 08/03/2013 18:16:06

        Δεν θέλησα να εντυπωσιάσω κανέναν και το site που αναφέρεις δεν κάνω καν τον κόπο να το γράψω γιατί με χαβούζες δεν ασχολούμαι.
        Δεν πιστεύω ότι πρόσβαλα κανένα σχολιαστή και δεν έδειξα σεβασμό.Έλεος με την american way πολιτική ορθότητα που φαίνεται να αγαπάτε κύριε...Απλά έλεος!

  17. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 07/03/2013 19:40:00

    Για ένα ευρώ θα δεχόσουν να αποψιλωθεί και να γίνει νταμάρι μια έκταση όση η Λευκάδα ή μια έκταση μεγαλύτερη από την Κω;

    Τόσα κέρδισες σαν Έλληνας, από την επένδυση.

    • euagelos avatar
      euagelos @ Balafara Hunter 07/03/2013 22:21:41

      άμα ήταν να μου δώσουν ενα ευρώ θα το σκεφτόμουν. Αλλά σε άλλες τσέπες θα πάει κι αυτό

  18. periclis avatar
    periclis 07/03/2013 19:57:46

    ΙΔΕΑ για τον παχτα.προτεινω αφου η επενδυση ειναι καλη και θα δωσει δουλεια σε 3000 εργατες της περιοχης να φερουμε και τα χημικα αποβλητα της ευρωπης για να βρουν δουλεια και οι υπολοιποι 5000 της περιοχης.θα μειωσουν την ανεργεια και θα αυξησουν τον δεικτη απασχολησης. επισης μπορειτε να κανετε και ενα εργοστασιο επεξεργασιας πυρηνικων αποβλητων που θα βρουν δουλεια τουλαχιστον αλλοι 5000 που θα ανανεωνονται καθε 3-4 χρονια. σε μερικα μετα χρονια θα εχουμε λυση ολα τα προβληματα. παρακαλουνται η εργαζομενοι της εταιρειας να πινουν μονο εμφιαλωμενο νερο,να μην καλλιεργουν λαχανικα,και να μην βγαζουν ποτε τις μασκες.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ periclis 08/03/2013 11:45:30

      μην τους βάζεις ιδέες περικλή. είναι ικανοί να πάρουν το ποστ σου και να διαλαλούν ότι ο Ελληνικός λαός συμφωνεί και με αυτή την επένδυση

  19. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 07/03/2013 20:11:55

    Άλλη κερατέα μας ξεπετάχτηκε. Όταν σε λίγο καιρό λαδώσουν οι "ντόπιοι" το έντερο τους (ποικιλοτρόπως), όλα θα είναι μέλι γάλα. Όπως στην κερατέα. Ξανακούστηκε τίποτα? Ο χυτα μετατοπίστηκε λίγες εκατοντάδες μέτρα και όλα οκ.

    • mara avatar
      mara @ Θησειώτης 07/03/2013 20:59:26

      Καμία σχέση με την Κερατέα. Διάβασε στην έκθεση του ΑΠΘ τις επιπτώσεις που θα έχει στο περιβάλλον, στην ατμόσφαιρα, στα παράκτια και το σημαντικότερο όλων αυτών στην ΥΓΕΙΑ.
      ΥΓ Η ζημιά δεν θα είναι μόνο για τους ντόπιους που θα " λαδώσει το έντερό τους όπως λές με τίμημα την υγεία τους αλλά για όλη την ευρύτερη περιοχή "που θα στεγνωσει το εντερό της απο θέσεις εργασίες που θα έχουν χαθεί απο άλλες επαγγελματικές δραστηριότητες.

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ Θησειώτης 07/03/2013 21:21:06

      Δυστυχώς Θησειώτη, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

    • KERA avatar
      KERA @ Θησειώτης 09/03/2013 14:24:41

      Αυτό που μετατοπίστηκε στην ΚΕΡΑΤΕΑ ήταν μόνο το εργοστάσιο σε συνολική έκταση 50 στρεμμάτων. ΧΥΤΑ δεν θα γίνει ποτέ, δεν τα άρπαξε κανείς και ο σύριζα δεν είχε καμία σχέση με τον αγώνα των κατοίκων.
      Καλή τύχη στα παιδιά που κάνουν τον αγώνα τους στην Ιερισσό....

  20. Lichnee avatar
    Lichnee 07/03/2013 20:14:23

    Αντί απάντησης
    h*p://www.oikoen.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=617:2011-03-12-23-56-56&catid=53:2009-06-05-19-48-46&Itemid=84

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Lichnee 07/03/2013 20:36:58

      "αποκλειόμενης της χρήσης κυανίου ή ενώσεών του κατά τη λειτουργία της μεταλλουργίας."

      Είναι ΟΡΟΣ. Σημαίνει ότι αν δεν εφαρμοστεί, η εγκατάσταση σφραγίζεται.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 00:05:10

        Ναι βρε Χαβιάρι αλλά για το "β. Νέες εγκαταστάσεις επεξεργασίας μεταλλεύματος και απόθεσης αποβλήτων στην περιοχή του Μαντέμ Λάκκου" στην παράγραφο 6.5 στο link που παρέθεσα δεν δόθηκε ποτέ κάποια απάντηση...

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Lichnee 08/03/2013 09:58:37

          Δεν νομίζω ότι είναι δουλειά μου να δόσω παράγραφο - παράγραφο απάντηση στις αιτιάσεις της επιτροπής του ΑΠΘ. Είναι γνωστό ότι στο ΑΠΘ υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις και μάλιστα ειδικότερων στο θέμα, όπως και από άλλα πανεπιστήμια. Το σημαντικό για μένα είναι ότι οποιαδήποτε κενά και να έχει η ΜΠΕ, στους εκδοθέντες όρους έχει μπει ρητά η απαγόρευση χρήσης κυανιούχων. Με τις αντιδράσεις που υπάρχουν μάλλον είναι στη σφαίρα του απίθανου να γίνει χρήση και να μην το πάρει χαμπάρι κανένας. Αν κάνουν χρήση, σφραγίζεται την επόμενη μέρα, τόσο απλά. Άκουγα τον Τέλογλου χθες να λέει ότι πουθενά στην ευρώπη δεν σταμάτησε εξαγωγή χρυσού για περιβαλλοντικούς λόγους. Αυτό για μένα σημαίνει ότι υπάρχουν τρόποι. Δεν μπορούμε να σταματάμε μια ανθρώπινη οικονομική δραστηριότητα διότι υπάρχουν ανησυχίες περιβαλλοντικές. Ψάχνουμε και βρίσκουμε τρόπους να εξαλείψουμε αυτές τις επιπτώσεις. Εδώ έχει γίνει θέμα πολεμικής και χτίσιμο καριερών και υψηλής πολιτικής. Αν είστε ειδικός όπως λέτε, είμαι σίγουρος ότι σας απωθεί ο πολιτικός "χειρισμός" θεμάτων που είναι καθαρά τεχνικής και επιστημονικής φύσεως.

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 18:21:48

            Δεν ζήτησα από εσένα να απαντήσεις βρε χαβιάρι.Η εταιρία με μακροσκελέστατη ανακοίνωση απάντησε σε αυτήν την έκθεση σε όλα τα σημεία εκτός από αυτό.Η μόνη αναφορά που έγινε ήταν μια δήλωση:"Δεν είπαμε ότι δεν θα χρησιμοποιήσουμε κυάνιο γιατί δεν το χρειαζόμαστε".Δεν ξέρω...Φτάνει μια προφορική διαβεβαίωση;Μακάρι να φτάνει.

      • leonidas avatar
        leonidas @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 18:35:43

        Α ωραία, τώρα ησυχάσαμε. Κι αυτό τον όρο ποιος θα τον ελέγξει αν εφαρμόζεται; Το πουλημένο κράτος; Οι κάθε λογής ελεγκτές που τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι;

        Όταν οι πολίτες δεν εμπιστεύονται τους θεσμούς, αυτά συμβαίνουν.

  21. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 07/03/2013 20:14:46

    Αφού ο σύριζα λέει ότι θα γίνει με χρήση κυανίου η εξόρυξη, τι προσπαθείς να πεις τώρα; Οι κόκκινοι φασίστες θα σου πουν ότι ο ήλιος βγαίνει από την δύση, αν αυτό τους εξυπηρετεί. Θα ήθελα και ένα σχολιάκι βέβαια από τους ελληνόφωνους της αριστεράς, για τις διαφημίσεις της εταιρίας εξόρυξης στην κομματική τους εφημερίδα πριν 2 χρόνια.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Θησειώτης 07/03/2013 20:17:40

      Η μόνη σχέση που έχω με τον (Τ)Siriza και την ΑΝΤΑΡCIA είναι όταν σκίζω τις αφίσες τους που βρωμίζουν τη γειτονιά μου.Ψάξε άλλο μπαμπούλα για εμένα. :)

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Lichnee 08/03/2013 07:58:40

        πάσο

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Lichnee 08/03/2013 10:26:21

        Γιατρε μαλλον εχεις δικιο για τους χρυσοκανθαρους γενικως...Φαινετα οτι ειναι γνωστες καποιων αποφασεων οτι η χωρα θα γινει χωρος βοθρολυματων και αποσυρονται σιγα σιγα σε αλλους παραδεισους για να χαρουν τον ερωτα τους με το...χρημα. Εμεις θα μεινουμε ΕΟΖητουλες κα τριτοκοσμικοι ιθαγενεις.

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ Lichnee 08/03/2013 11:11:53

        δυστυχώς αγαπητέ lichnee τώρα τελευταία πολλοι νδκρατες κολλήσαν την ασθένεια των συριζαίων. είναι επικίνδυνη ασθένεια και φαίνεται πως είναι μεταδοτική. όπως ο συριζαίος βλέπει αυτόν που δεν συμφωνεί μαζί του σαν φασίστα, χρυσαυγίτη ( με τους ρυθμούς που ακούω αυτές τις λέξεις πιστευώ πως πρέπει να υπάρχουν 20 εκατ. χρυσαυγίτες στην Ελλάδα) έτσι και πολλοι νδ κρατες τώρα τελευταία βλέπουν σαν συριζαίους, τρολ, βαλτούς κτλ όσους διαφωνούν μαζί τους. με προχειρους υπολογισμούς πρεπει να υπάρχουν 15 εκατ συριζαίοι στην χώρα μας
        τα περιβαλλοντικά τα γνωρίζετε εσείς. εμένα μου φτάνουν αυτοί που υπέγραψαν την επένδυση για να κρίνω αν είναι οκ ή όχι : τσοχατζό, παπακ, παχτας ( χωρίς σχόλια)

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Lichnee 08/03/2013 18:17:38

        Συμφωνώ κ.Νικολάου.
        Καποιοί όταν κάναμε αγώνες για τη ΝΔ,οι περισσότεροι από εδώ μέσα δεν ήταν καν στο πλάνο.Κρίμα και ντροπή.

  22. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 07/03/2013 20:15:30

    Δύο σκέψεις:

    1) Είναι γελοία η δαιμονοποίηση μιας μετάλλευσης που συμβαίνει από τον Όμηρο και την εποχή του χαλκού
    2) Η αξιωματική αντιπολίτευση δεν γνωρίζει άλλο τρόπο διαλόγου

  23. element avatar
    element 07/03/2013 20:33:09

    Ανάπτυξη με κάθε τίμημα. Όπως ο Εθνάρχης, που μέσα σε 5 χρόνια άφησε να γκρεμιστούν όλα τα νεοκλασικά της Αθήνας (παγκόσμια πρωτοτυπία) και δόμησε το κράτος των εργολάβων.
    Εγώ πάλι, ο ανόητος, νόμιζα ότι ο Σαμαράς κοιμάται με τον Ελύτη κάτω από το προσκεφάλι του και ότι θα προτιμούσε μια ανάπτυξη που να σέβεται απόλυτα την ιερότητα του ελληνικού τοπίου.
    Απορώ πως αυτός ο άνθρωπος μας πουλήθηκε ως λάτρης του Ελύτη. Προφανώς το σημείο που λέει "όπου ακούς πολλή τάξη ανθρώπινο κρέας μυρίζει" κι εκείνο που λέει "παλιοτόμαρα μιας ευτυχίας τετάρτου ή πέμπτου ορόφου" για όσους θεωρούν το ελληνικό τοπίο προς αντιπαροχή, ξέχασε να τα διαβάσει..

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ element 07/03/2013 21:19:23

      '' ...Είναι η βαρβαρότητα. Την βλέπω να΄ρχεται μεταμφιεσμένη, κάτω από άνομες συμμαχίες και προσυμφωνημένες υποδουλώσεις. Δεν θα πρόκειται για φούρνους του Χίτλερ ίσως, αλλά για μεθοδευμένη και οιονεί επιστημονική καθυπόταξη του ανθρώπου. Για τον πλήρη εξευτελισμό του. Για την ατίμωσή του....'' Οδυσσέας Ελύτης

      Ας περιμένουμε την εξέλιξη των γεγονότων αγαπητέ/ή element. Μπορεί και να ανατραπούν τα δεδομένα. Mπορεί και να αποδειχτεί καλός μαθητής του Ελύτη, ο κ. Αντώνης Σαμαράς........

    • euagelos avatar
      euagelos @ element 07/03/2013 22:23:18

      Μπορεί να μην έχει τον Ελύτη κάτω από το προσκεφάλι, αλλά το Μακιαβέλι τον έχει σίγουρα

  24. Balkanios avatar
    Balkanios 07/03/2013 20:41:09

    Ναι, κράτος η Ιερισσός! Πως γίνεται αυτό? Το κάνει το υδροκέφαλο κράτος των Αθηνών εδώ και πολλά χρόνια, απ τα χρόνια της απελευθέρωσης και της ενσωμάτωσης της περιοχής στη μητέρα πατρίδα. Μόνο που τελικά η σχέση της αποδεικνύεται σχέση μητριάς - παιδιού. Το λέω, γιατί πότε το κράτος που ενδιαφέρεται για τα τμήματα του και τους κατοίκους του ενδιαφέρθηκε για το μέρος αυτό (όπως ίσως και άλλα μέρη, άλλωστε δεν διεκδηκεί αποκλειστηκότητα η Ιερισσός και η βόρεια χαλκιδική); Τι άλλαξε στα τόσα χρόνια για τους κατοίκους αυτούς; Εφόσον είναι τουριστικός τόπος κατεξοχήν με το άγιο Όρος δίπλα του πότε φρόντησε να φτιάξει υποδομές κατάλληλες (δρόμους, εγκαταστάσεις λιμενικές, τουριστικές υπηρεσίες, αρχαιολογικά μουσεία, ιατρικές υπηρεσίες και άλλα που ίσως δεν έχω υπ΄όψιν μου); Το μόνο που πρόσφερε είναι αυτά που συνηθήζει να παράσχει ένα κράτος για να θυμήζει την εκεί περουσία του στους κατοίκους, εφορία, αστυνομία, λιμενικό και ένα κέντρο υγείας και αυτά υπολειτουργούν, αν δεν φυτοζωούν κιόλας, και φυσικά σχολεία. Αυτές είναι οι "πλούσιες" υποδομές και το ενδιαφέρον του κράτους; Πώς λοιπόν να είναι ευχαριστημένοι οι άνθρωποι αυτοί απ το κράτος - μητριά που τους θυμήθηκε ύστερα απ την ανησυχία και τη διαμαρτυρία τους για την εν λόγω "επένδυση"; Ποια ήταν η συμπαράσταση του κράτους - μητριά όταν ο σεισμός έπληξε ανεπανόρθωτα την περιοχή; Ποιος θα τους βεβαιώσει ότι δεν θα πληγούν αυτοί και η περιοχή τους; Γιατί αν κρίνουμε ότι όλα θα αποκατασταθούν όπως πριν, τότε τι να πούμε για το χάος που αφήνουν πίσω τους οι εργολάβοι όταν τελειώσουν τα δημόσια έργα που αναλαμβάνουν και το κράτος δεν ενδιαφέρεται για την αποκατάστασή τους; Δυστυχώς, δεν είναι καλά πράγματα αυτά που γίνονται, όμως να προσέξουν όλοι, και κυρίως οι διευθύνοντες, το κράτος που υποτίθεται ότι προασπίζει το συμφέρον των πολιτών και των περιουσιών τους, όχι μόνο να τους φορολογεί σαν Σουλτάνος και να διαφορεί γιαυτούς!!!

  25. Tassos avatar
    Tassos 07/03/2013 21:04:08

    Τα χρυσωρυχεία είναι χιλιάδες ανά τον κόσμο. Ατυχήματα έχουν γίνει σύνολο κανα 2-3. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει να γίνει η επένδυση για να εξαθλιωθεί ο κόσμος ακόμη περισσότερο. Για τους κρετίνους να πω ότι αν τηρούνται οι περιβαντολλογικοί όροι μπορούν να υπάρχουν διυλιστήρια στο κέντρο των πόλεων, πχ Ρότερνταμ.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Tassos 08/03/2013 00:58:46

      +1000

  26. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 07/03/2013 22:01:31

    ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΝΑ ΔΩ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΛΕΣ. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ.....ΠΑΧΤΑ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ...........ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

    • eksothen avatar
      eksothen @ Σαρακατσανος 08/03/2013 16:50:58

      Ποσο λαθος εισαι, χωρις το, 'φιλε' μου.
      Εαν δεν με απατα η μνημη μου, η συμφωνια και τα συμβολαια καθοριστηκαν και υπογραφτηκαν επι πατσοκ. Ανακατεμενοι ειναι ο σημιτης, ο Τζοχα-τζοπουλος, ο παπακωσταντινου, βεβαιως ο παχτας, και μερικα αλλα αριστερα μπουμπουκια. Τοτε το μονο κομμα που εκανε ενστασεις και διαμαρτυρηθηκε ηταν η νουδου. ΟΛΑ τα αλλα 'ευαισθητα' 'προοδευτικα' και ακρως 'δημοκρατικα' αριστερα κομματιδια ουτε λεξη ουτε ενα κιχ.
      Τωρα ομως ανακαλυψαμε την Ατλαντιδα;;; Εγω βλεπω κομματοσκυλα να εχουν μαζευτει εκει στα συγκεκριμενα χωρια με τους επαγγελματίες 'αγωνιστες' και 'επαναστατες' να επιδιωκουν ενα ανταρτικο και να πραττουν λες και τα χωρια διεπονται απο αλλους νομους, ειναι ανεξαρτητα και οχι στην Ελληνικη επικρατεια, με το προσχημα 'να σωσουμε' την Χαλκιδικη, πως το διαφημιζεται;; 'SOS Halkidiki'. Ενω ο αποτερως σκοπος ειναι να πεισετε αφελεις, τα ψηφαλακια κια να πραξετε πολιτικη αντιπαραθεση. Αυτο κανεντε ΠΑΝΤΑ, πολιτικη του πεζοδρομιου!!!
      Τα ψεμα και η αποπλανηση εχει και τα ορια της, μη 'φιλε' μου!!!!!

  27. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 07/03/2013 22:26:46

    Στην Στοκχόλμη ο βιολογικός καθαρισμός είναι μέσα στην πόλη...Τεχνικές λύσεις έχουν εφαρμοστεί που ελαχιστοποιούν τις δυσμενείς επιπώσεις.
    Εχουμε τις πιό βρώμικες πόλεις, πετάμε ένα σωρό σκουπίδια στους δρόμους ,στα πάρκα στα βουνά και στα ποτάμια.
    Μόλις όμως ακούσουμε για μια εγκατάσταση στα άγρια βουνά μας πιάνει όλους ο πόνος για την καθαριότητα και το περιβάλλον..
    Ασχετοι και επικίνδυνοι..για τον εαυτό τους οι ντόπιοι που δουλεύουν, χωρίς καμιά πληροφόριση ούτε μια στοιχειώδη ανάγνωση των δεδομένων ο γιατρός απέριψε την επένδυση λόγω κυανίου ,δια τηλεμετρίας...
    Καλή και σεβαστή η ευαισθησία γιατρέ μου όμως ας είμαστε λίγο περισσότερο προσεκτικοί.Ελπίζω να μην αντιμετωπίζετε με τον ίδιο τρόπο και τους ασθενείς σας...Διάγνωση χωρίς εξέταση καν..
    Για ιδεολογικούς ,πολιτικούς ή ακόμη και επειδή έτσι μας αρέσει μπορούμε να απορίπτουμε μια αποψη, η επιστημονική όμως τεκμηρίωση είναι άλλο πράμα.
    Το να χρησιμοποιούμε την ειδίκευση μας δεν αρκεί, αυτό πρέπει να φανεί στην πράξη..Αραγε πόσοι έχουν επισκεφθεί το λατομείο αυτό ?
    Στο χάρτη του γκούγκλ το έχουν εντοπίσει ?
    Τα μαντεμοχώρια και την Ιερισσό?
    Ποιοί αποτελούν τοπική κοινωνία και προτείνουμε να αποφασίσουν με δημοψήφισμα? Οι τόσοι εργαζόμενοι εκεί που μένουν?
    Αν τα ορυχεία ήταν κρατικά ή είχαν πληρωθεί ακριβότερα θα ήταν αποδεκτή επιστημονικά η παρέμβαση?
    Απορίες.

    • DIMX avatar
      DIMX @ ορεσείβιος 07/03/2013 23:32:06

      οτι πεις Μπαμπη μου.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ DIMX 08/03/2013 10:04:33

        Το πέταμα εξυπναδίστικων υποτιμητικών (για σας) χαρακτηρισμών στους διαφωνούντες με σας, και μάλιστα για ένα θέμα που είναι ούτως ή άλλως τόσο πολύπλοκο που μόνο στρατευμένοι σε αλλότριους σκοπούς μπορούν να αισθάνονται ασφαλείς στις απόψεις τους, δε σας τιμά.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ορεσείβιος 07/03/2013 23:33:56

      Ἐγῶ ἀγαπητέ ὀρεσείβιε δέν γνωρίζω πού βρίσκεται τό λατομεῖο,οὔτε κάν,τό χωριό κοντά στό ὁποῖο γίνονται οἱ ἐξορύξεις,οὔτε καί εἰδικός περί τῶν περιβαλλοντικῶν ἤ τῶν μεταλλευτικῶν θεμάτων εἶμαι.Ὅμως στό ἄκουσμα καί μόνο τῆς ἐνδεχόμενης καταστροφῆς-μικρῆς ἤ μεγάλης-τοῦ φυσικοῦ περιβάλλοντος,ὅσο μακρυά ἀπό τόν τόπο μου κι ἄν βρίσκεται,ἔστω καί ἄν πρόκειται περί ἐπιφυλάξεων,μέ βρίσκουν τελείως ἀντίθετο στή συνέχιση τῶν ἐργασιῶν!
      Δέν μπορῶ νά δεχθῶ τή λογική,ἐδῶ δέν προσέχουμε τίς πόλεις-χωριά-κοινωνίες πού ζοῦμε καί τίς καταστρέφουμε μέ τά σκουπίδια μας,μᾶς μάρανε ἡ ἐξόρυξη χρυσοῦ στίς Σκουριές Χαλκιδικῆς;Ὁ νοικοκύρης,ὁ ἄνθρωπος μέ ἀρχοντιά,παντοῦ πρέπει νά εἶναι προσεκτικός.Ταῦτα δέ ἔδει ποιῆσαι,κακεῖνα μή ἀφιέναι...
      Οἱ ἀπορίες δέ πού θέτετε πρός προβληματισμόν εἶναι ἐπουσιώδεις.Διότι ἄν τά πράγματα ἔστω κι ἄν ἦταν ἔτσι ὅπως ἀναρωτιέστε,θά ἄλλαζε κάτι στήν ἐν δυνάμει καταστροφή τοῦ περιβάλλοντος ἀπό τίς ἐργασίες ἐξόρυξης; Ἡ οὐσία δέν ἀλλάζει,ἤ εἴμαστε ὑπέρ τῆς διαφύλαξης τῆς ἀκεραιότητας τοῦ φυσικοῦ περιβάλλοντος,τῆς φύσης πού μᾶς δίνει ζωή ὅταν αὐτή ἀπειλεῖται,ἤ ὄχι! Ναί μέν ἀλλά,δέν χωροῦν ἐδῶ...

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Κυθήριος Τ. 08/03/2013 00:11:58

        Κυθήριε,μακρυά από τον κ@ο μας και όπου θέλει ας μπει λέμε στη Θράκη...
        Αυτή είναι η λογική του βουνίσιου...

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Κυθήριος Τ. 08/03/2013 10:48:26

        Αγαπητε μου Κυθηριε καλημερα, συμφωνω και προσθετω οτι οταν κανεις πεσει απο τα συννεφα ποναει περισσοτερο απ οτι απ τον τριτο οροφο....και αυτο πλησιαζει.
        Ας παρακαλεσουμε τη Παναγια που ειναι και κοντα εκει, αλλα και για ολα τα μερη μας, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ, ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ για ολα, μπας και γλυτωσει τιποτα....
        Τη Γοργοϋπηκοο.....

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Ρηνα 08/03/2013 11:32:14

          Kαλημέρα Ρήνα μου,
          ''...οἵτινες πληρωθήσονται εἰς τόν καιρόν αὐτῶν.''...

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ ορεσείβιος 08/03/2013 00:02:47

      Αγαπητέ τι σχέση ο βιολογικός με το μεταλλουργικό εργοστάσιο.


      Η περιεκτικότητα είναι 2 με 2,5 γραμμαρα χρυσού σε 1 τόνο.

      Που σημαίνει ότι όλη η άλλη ποσότητα είναι άχρηστο υλικό.

      Πήγαινε μια επίσκεψη στην Λάρκο για να καταλάβεις τι σημαίνει μεταλλουργία.

      Μόνο που εδώ μιλάμε για πολύ χειρότερη περίπτωση με διαφορά.

      Διαβάζω παραπάνω για περιβαντολογικές μελέτες και λοιπά.

      Δηλαδή αν η εταιρεία παρεκλίνει της προτεινόμενης μεταλλουργικής διαδικασίας που θα παρεκλίνει για να αυξήσει την αποδοτικότητα της επένδυσης θα τους ελέγξει η δ.νση βιομηχανίας της Νομαρχίας Χαλκιδικής και θα τους τιμωρήσει.

      Συγκρίνονται οι υπηρεσίες και η κοινωνική οργάνωση και η επιχειρηματική συνέπεια της Σουηδίας με την Ελλάδα.

      Η περιοχή είναι πανέμορφη και μπορεί να ζήσει και με άλλους τρόπους.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ορεσείβιος 08/03/2013 00:10:01

      Δεν με διάβασες νομίζω ή μάλλον κατάλαβες ότι ήθελες.Δεν απέρριψα τίποτα δια τηλεμετρίας.
      Τα απόβλητα απέρριψα.
      "Προσωπικά δεν είμαι κατά της εξόρυξης.
      Η επεξεργασία όμως θα μπορούσε να γίνει αλλού,σε ακατοίκητη περιοχή.Όχι να καταστραφεί όλο το δάσος και να γίνει καταβόθρα χημικών όλη η Β.Χαλκιδική "
      λέω πιο επάνω.
      Όσο για τη διάγνωση,αν βρεθείς προς Ξάνθη,πέρνα να το συζητήσουμε από κοντά.Είμαι πάντα ανοικτός σε διάλογο.

  28. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/03/2013 22:56:51

    Τελικά, για περιβαλλοντικούς λόγους, έχουμε κλείσει τα περισσότερα μεταλεία και έχουμε καταστήσει μη ανταγωνιστικά τα υπόλοιπα. Τα μεταλλεία του Παρνασσού και της Οίτης υπολειτουργούν και η Λάρκο καταφέρνει να είναι, πρακτικά ζημιογόνα, αν και έχει μονοπωλιακή παρουσία στην Ευρώπη σε στρατηγικό μέταλλο (παγκόσμια πρωτοτυπία).
    Ουδέν καλόν αμιγές κακού. Εν προκειμένω, υπάρχει άλλη επενδυτική πρόταση, που να είναι κερδοφόρα για την Ελληνική Οικονομία και να ικανοποιεί τις περιβαλλοντικές ευαισθησίες των αρνητών της παρούσας; Αν όχι, δεν μπορεί να ονομάζεται (κατ' αυτούς) Εθνικός Πλούτος, το κοίτασμα της Χαλκιδικής (και, αναλόγως, πολλά άλλα). Ας το ξεχάσουμε, λοιπόν, και ας συνηθίσουμε τη πείνα μας, αφού όσα δεν τρώει το στόμα μας, θα τα απολαμβάνει το βλέμμα μας...

  29. cobalt avatar
    cobalt 07/03/2013 22:57:47

    Σοβαρή επένδυση. Με 11 μύρια.
    Ο Τσίριζα, τσίριζα είναι, τη δουλειά του κάνει.
    Κάποτε ήταν καλοί οι "συντροφοι" της εταιρείας Ελληνικού χρυσού, με τις διαφημίσούλες τους. Τώρα δεν είναι, γιατί βρήκαν άλλη πόρτα για να μπούνε στο παχνί.
    Αλλά όχι και να δουλευόμαστε μεταξύ μας οι υπόλοιποι. 11 εκατομμύρια επένδυση για μεταλλεία χρυσού;

    Και το πρόβλημα των ντόπιων απ' ότι ξέρω, είναι που "η επένδυση" θα γίνει στο δάσος, δίπλα στις πηγές νερού απ' όπου παίρνουν νερό για τα ζώα και τις καλλιέργειές τους. Αυτό φοβούνται, μη χαλάσουν οι πηγές και πικραθούν τα νερά. Τους καθησύχασε κανείς; Όχι.
    Τους πετάξανε κάτι αφ' υψηλού μελέτες, κάτι κομματικές απόψεις και φύγανε αφήνοντας πίσω διαταγάς.
    Οι ντόπιοι φοβούνται για το βιός τους και η υψηλή πύλη μάχεται με τις σκοτεινές δυνάμεις του τσίριζα για την ψυχή του ανόητου λαού.

    Παρακολουθείτε από την πρώτη στιγμή την υπόθεση των μεταλλείων. Τι είναι αυτό που σας έκανε να ενδυθείτε τον χιτώνα του αγωνιστή κατά της επένδυσης;

    "Οταν το 2007 ήρθε στους δήμους της περιοχής προς έγκριση το επενδυτικό σχέδιο ανάπτυξης της εταιρίας, όλοι οι φορείς του τόπου κλήθηκαν να γνωμοδοτήσουν μαζί με τον δήμο. Ηρθαν τότε οι κάτοικοι και με παρακάλεσαν να τους βοηθήσουμε στον αγώνα τους για να μην καταστραφεί ο τόπος τους, τα νερά τους, η υγεία τους και οι υπάρχουσες θέσεις εργασίας τους (μελισσοκομικές, αγροτικές, κτηνοτροφικές κ.λπ.), οι οποίες είναι πλήρως εναρμονισμένες με την κοινωνική, πολιτιστική και περιβαλλοντική πραγματικότητα της περιοχής, δηλαδή να μην καταστραφεί το μέλλον των παιδιών τους. Δεν μου επιτρεπόταν να αδιαφορήσω σε καμία περίπτωση. Οφειλα να δω αν έχουν δίκαιο ή όχι και να λάβω ξεκάθαρα θέση υπέρ αυτών που είχαν δίκαιο. Ο Χριστός είπε: «Οίδα σου τα έργα ότι ούτε ψυχρός ει ούτε ζεστός· όφελον ψυχρός ης ή ζεστός. Ούτως ότι χλιαρός ει, και ούτε ζεστός ούτε ψυχρός, μέλλω σε εμέσαι εκ του στόματός μου» (Αποκ. γ΄ κεφ. 15-16 στχ.). Κατάλαβα ότι πρόκειται περί α) ενός μείζονος οικονομικού σκανδάλου, που μπροστά του ωχριούν η Siemens, τα υποβρύχια, το Καλλίδρομο, τα ομόλογα κ.λπ., και β) ότι πρόκειται περί ενός αδιαμφισβήτητου περιβαλλοντικού εγκλήματος, που θα ερημοποιήσει την περιοχή, που ήδη έχει υποστεί μη αναστρέψιμη, ανυπολόγιστη βλάβη. Για εμένα πλέον ήταν μονόδρομος η συμπόρευσή μου με αυτούς που αγωνίζονται για την επικράτηση του δικαίου, της προστασίας του περιβάλλοντος και όχι με όσους στοχεύουν στην κερδοσκοπία με την καταστροφή του περιβάλλοντος. Αυτό ήταν υποχρέωσή μου πνευματική και κοινωνική, υπαγορευόμενη από τον Νόμο του Ευαγγελίου και του Συντάγματος, που απαιτεί την κοινωνική αλληλεγγύη."
    π. Χριστόδουλος Αγγελόγλου, πνευματικός και εφημέριος του Ι.Γ. Ησυχαστηρίου «Παναγία, η Φοβερά Προστασία»

    Ό,τι πεί ο παπάς.

  30. parsifal avatar
    parsifal 07/03/2013 23:04:39

    Το "Κράτος Κερατέας", η αποκλεισμένη λεωφόρος, τα καμμένα αστυνομικά οχήματα και χωματουργικά μηχανήματα, η Α. Αττική σε τετράμηνη οδική ομηρία ηταν καλά ;

  31. mara avatar
    mara 07/03/2013 23:06:39

    Oλοι εσείς που υπεραμύνεσθε αυτής της "επένδυσης" θα ήθελα να μου πείτε μήπως δεν έχω καταλάβει τελικά τι κερδίζει η χώρα απο αυτή;

  32. Easy κι εύκολα avatar
    Easy κι εύκολα 07/03/2013 23:08:14

    Το πρωί, 6 άτομα πήγαν στην Αστυνομία Πολυγύρου για να δώσουν κατάθεση για την καταδρομική επίθεση στις Σκουριές. Η Αστυνομία, -πανέξυπνη-, τους συνέλαβε, τους έβαλε σε αυτοκίνητα και με την συνοδία 6 διμοιριών ΜΑΤ, τους οδήγησε πίσω στην Ιερισσό, για κατ' οίκον έρευνες.

    Αυτοί, όμως, που έκαναν την καταδρομική επίθεση και έκαψαν τα πάντα, έχοντας τους σεκιουριτάδες στα γόνατα, δεν είναι παίξε γέλασε παιδάκια. Έτσι, συνόδευσαν τα παιδιά στον Πολύγυρο, είδαν ότι τι συνέβη, ειδοποίησαν τους δικούς τους και έγινε ότι έγινε.

    Απορία: έχετε ξαναδεί έρευνα κατ' οίκον με την συνοδεία ΕΚΑΜ; Ούτε στην 17Ν! Ποτέ και πουθενά. Αν ήταν αναγκαία, τα πράγματα έχουν ξεφύγει εκεί πάνω. Αν δεν ήταν, μιλάμε για απύθμενη ανευθυνότητα, ένεκα επίδειξης δύναμης.

  33. roadrunner avatar
    roadrunner 07/03/2013 23:40:11

    Διάβασα στα σχόλια, και τις δυο, αντίθετες απόψεις σχετικά με το εάν χρησιμοποιείται ή όχι, για την εξόρυξη του χρυσού, δηλητηριώδες κυάνιο,
    το οποίο θα μολύνει την περιοχή της Ιερισσού. Συμπέρασμα, λοιπόν, δύσκολο να βγάλω.
    Κρατώντας επιφύλαξη για την πιθανότητα να εμπλέκεται όντως επικίνδυνο δηλητήριο στην εξόρυξη,
    η νοοτροπία : «θέλω ανάπτυξη ναι, αλλά όχι στη γειτονιά μου»,
    δεν δικαιολογείται από υποκειμενικά επιχειρήματα του στυλ: «η περιοχή έχει φυσικό κάλλος» . Απλά, γιατί σχεδόν κάθε περιοχή της Ελλάδας, έχει φυσικό κάλλος για τους ντόπιους κατοίκους.

    Από την άλλη πλευρά, σχεδόν σε όλες τις περιοχές, όπου εγκαθίσταται μια οποιαδήποτε παραγωγική μονάδα, υπάρχει μικρού ή μεγάλου βαθμού περιβαλλοντική επιβάρυνση.
    Μήπως, δεν επιβαρύνθηκε τοπικά το περιβάλλον και η ατμόσφαιρα στο Αλιβέρι ή την Πτολεμαϊδα ή τη Μεγαλόπολη, επ’ ωφελεία όλων των κατοίκων της Ελλάδας
    ( των Σκουριών Χαλκιδικής συμπεριλαμβανομένων), που χρησιμοποιούσαν το ηλεκτρικό ρεύμα, που παραγόταν στα εργοστάσια ; Εάν η εγκατάσταση και η έναρξη λειτουργίας, των τριών αυτών εργοστασίων, ξεκινούσε στις ημέρες μας, και οι κάτοικοι των περιοχών, την εμπόδιζαν σθεναρά όπως στις Σκουριές, με ποιον τρόπο η χώρα θα είχε εξασφαλίσει την ενέργειά της ;
    Ή μήπως δεν επιβαρύνεται το περιβάλλον και ο υδροφόρος ορίζοντας σε κάθε περιοχή με εκτεταμένες αγροτικές καλλιέργειες, λόγω της εντατικής χρήσης φυτοφαρμάκων, λιπασμάτων; Ή μήπως δεν επιβαρύνεται κάθε περιοχή κοντά σε αεροδρόμιο, σιδηροδρομικό σταθμό, ή λιμάνι λόγω καυσαερίων και άλλων αποβλήτων ;
    Αν αυτή η νοοτροπία, του "όχι σε όλα", με περιβαλλοντικό πρόσχημα, από τους ντόπιους κάθε περιοχής, υπήρχε από τη δεκαετία του 1950, ούτε η ΔΕΗ δεν θα υπήρχε. Με όλες τις συνέπειες, που αυτό θα είχε, σε άλλους παραγωγικούς τομείς. Ούτε αγροτική ανάπτυξη, ούτε συγκοινωνιακές-μεταφορικές υποδομές, ούτε τηλεπικοινωνιακές υποδομές, ούτε βιοτεχνίες, ούτε οικοδομικές κατασκευές, ούτε μεγάλα έργα.
    Και τι τελικά θα ήμασταν ; Μια παρθένα χώρα, τεράστιου φυσικού κάλλους,
    με κατοίκους –ημιάγριους, που τρέφονται με χόρτα , άγρια φρούτα του δάσους , ακρίδες και στο τσακίρ κέφι και μέλανα ζωμό ;

  34. Η φαιδρά πορτοκαλέα avatar
    Η φαιδρά πορτοκαλέα 07/03/2013 23:56:30

    Χωρίς να είμαι διεκδικώ δάφνες ειδικού περί τη μεταλλευτική δραστηριότητα, δηλώνω πάντως ότι έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον κ. Πάχτα και τους χειρισμούς του. Εφόσον αυτός είναι υπέρ, πάσα συζήτησις λήγει. Πολλώ δε μάλλον που έχει και τη θερμή συνηγορία του Αδώνιδος.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Η φαιδρά πορτοκαλέα 08/03/2013 10:58:29

      Χαχαχα εγραψες παλι πορτοκαλια μου!!!!!

  35. stamoschios avatar
    stamoschios 08/03/2013 00:41:39

    Ευτυχώς στις δύσκολες μέρες που όλοι ξέρουμε ότι έρχονται, στο επερχόμενο ξακαθάρισμα λογαριασμών με την αριστερά, θα έχουμε και εμείς οι δεξιοί τον σιδηρούν μας βραχίονα. ΔΕΞΙΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ.

    • Ψυχραιμία avatar
      Ψυχραιμία @ stamoschios 08/03/2013 15:42:14

      Εσύ φιλαράκο έχεις πολύ μεγάλη εγκεφαλική διαταραχή.

  36. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 08/03/2013 01:33:43

    H εξαθλιωση δημιουργει και δινει κινητρα στον ΣΥΡΙΖΑ . Θα ηθελαν να το παιξουν νεοι (ΤΣ)ιπρ(ΑΒΕΣ). Οταν κατεστρεψαν με την λανθασμενη πολιτικη τους χρονια τωρα καθε βιομηχανια που υπηρχε στην Ελλαδα θα σταματησουν στα μεταλλεια της Χαλκιδικης? Ας μη γελιωμαστε. Καταγγελουν καθε επενδυση , πολεμουν καθε πιθανη αναπτυξη. Δυστυχως η Ελλαδα πλεον ειναι η κερκοπορτα της Ευρωπης . Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι περι αυτον προτιμουν οι Ελληνες να φυγουν και να δουλεψουν σε στοες αλλων χωρων παρα στην χωρα τους. Προτιμουν να καιγεται η Αθηνα , η Χαλκιδικη , να καταστρεφονται τα Πανεπιστημια, να σαμποταρεται ο Τουρισμος μονο και μονο για να κυβερνησουν. Να ονομαζουν παιδια 25ονους ληστες τραπεζων και τρομοκρατες και να εχουν οπαδους 45χρονους συνταξιουχους. Να προσπαθουν να κυβερνησουν οι ανθρωποι που δεν εχουν ουτε ενα ενσημο, οι ισοβιοι συνδικαλιστες και οι ισοβιοι φοιτητες. Καλο θα ηταν Φακτωρα να ασχοληθεις και με την σταση των ΜΜΕ στο θεμα των μετ. χρυσου και οχι μονο. Βλεποντας τα καναλια ο χρονος υπερ των αντιθετων στην επενδυση ειναι 99%. Η φωνη των αλλων δεν ακουγεται και δεν παιζει πουθενα. Πολλες ελληνοφρενεις εκπομπες στο ραδιοφωνο ζητουν να ανοιξουν κεφαλια και να χυθει αιμα. Οι δημοσιογραφοι δεν αφηνουν να ακουστουν αντιθετες αποψεις γιατι το φρεσκο αιμα και το ωμο κρεας πουλαει. Τα περιοδικα πλεον εχουν ξεφυγει . Ο κοσμος ζαλισμενος δεν ξερει τι να κανει. Οι γονεις δεν ξερουν πως να προστατεψουν τα παιδια τους. Και φυσικα ολα αυτα μας κανουν να ξεχναμε τις μπαρουφες περι επιστροφης στην δραχμη (βλ. Βουλγαρια σημερα και Ρουμανια) , τα περι μακαρι να ειμαστε Αργεντινη (βλεπε σημερα τι γινεται εκει), τα χαλαρα ταξιδακια στην Βραζιλια ( ψηφισαν εναντιον μας στο ΔΝΤ) , τις δηλωσεις περι επανακρατικοποιησεων , τις υποσχεσεις για διορισμους στο Δημοσιο και τις συνεχομενες κωλοτουμπες . Παγια πολιτικη τους ειναι οχι σε ολα. Που ειναι τα σχεδια, το οραμα, η ηρεμια , η κατανοηση του τι μας εφερε σε αυτην την κατασταση? Φτηνος Παπαδρεισμος και φτηνος ψηφιακος πλεον Αυριανισμος. .........

  37. pasokos avatar
    pasokos 08/03/2013 02:03:53

    Με όλο το σεβασμό σε όλες τις απόψεις που εκφράστηκαν στο forum. Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της συγκεκριμένης επένδυσης γιατί δεν έχω γνώση του θέματος (π.χ. σύμβαση με το κράτος, royalties, περιβαλλοντικός αντίκτυπος, κλπ).. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι υπέρ της επένδυσης είναι ο Πάχτας!

  38. ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΙΡ/ΘΕΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΙΡ/ΘΕΣ 08/03/2013 08:20:02

    Αγαπητέ roadrunner, εκτίμησα τήν ψύχραιμη τοποθέτησή σου . Θά ήθελα νά διατύπωνα τά εξής ερωτήματα : τότε πού κατασκευάστηκαν οι μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στήν Μεγαλόπολη, στό Αλιβέρι, στήν Πτολεμαϊδα , είχαν γίνει οι στοιχειώδεις περιβαλλοντολογικές μελέτες ;- πάντα λαμβάνοντας υπ'όψιν τά δεδομένα τών τότε εποχών . Τά οφέλη πού σωστά επισήμανες ότι προέκυψαν γιά όλη τήν χώρα , μήπως τά καρπώθηκαν στό πολλαπλάσιο κάποιοι λίγοι εκλεκτοί επιχειρηματίες ; πόσο ακριβοπληρώνουμε μιά ζωή τίς στοιχειώδεις υποχρεώσεις τού κράτους πρός τούς πολίτες του (:μετρό, αεροδρόμιο, εθνικές οδοί, ηλεκτρική ενέργεια) ώστε κάποιοι νά κερδοσκοπούν ; γιά νά μήν μνημονεύσω τό αναφερόμενο εξευτελιστικό οικονομικό αντάλλαγμα εκχώρησης τών ορυχείων τού Σκουριών.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΙΡ/ΘΕΣ 09/03/2013 00:18:00

      Αγαπητέ Βασίλη, θα ήθελα να σου απαντήσω στο πρώτο, αλλά δυστυχώς δεν έχω επίσημα στοιχεία, για την ύπαρξη περιβαλλοντολογικών μελετών του 1950-60, που με ρωτάς. Όμως συνδυάζοντας ότι : α) τα διάφορα οικολογικά κινήματα (στο εξωτερικό) εμφανίστηκαν μετά το 1960 και ότι β) ο πιο παλιός νόμος που έχω υπόψη μου, σχετικά με τις μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων έργων, είναι του 1977, μάλλον δεν πρέπει να υπήρχαν τέτοιες μελέτες.

      Για τα υπόλοιπα:
      Σίγουρα το ιδανικό είναι, να είμαστε στον κόσμο αυτό, τόσο αλαφροπάτητοι – (περιβαλλοντικά), ώστε να παραδώσουμε απαράλλαχτη τη φύση, που μας κληροδότησαν οι πρόγονοί μας, σε πολυάριθμες μελλοντικές γενιές (ευχή). Σηκώνει βέβαια πολύ συζήτηση, το θέμα της περιβαλλοντικής ευαισθησίας και πως θα διαφυλάξουμε τον φυσικό μας κόσμο, αλλά και πως θα πετύχουμε συνθήκες ασφαλούς και ποιοτικής ζωής, για όλους.

      Μου κάνει εντύπωση όμως, πόσο χοντροκομμένα, μπλέκουν κάποιοι (πολλοί), την περιβαλλοντική ευαισθησία τους, με την κερδοσκοπία και την ανισοκατανομή του πλούτου. Έχω ακούσει το επιχείρημα: «πολλές εξορύξεις μολύνουν το περιβάλλον ή/και τους εργαζόμενους-περίοικους (παράδειγμα, τα ορυχεία στο Βέλγιο), αλλά τουλάχιστον εκεί, οι αμοιβές των εργαζομένων (ίσως και του κράτους) είναι τόσο μεγάλες, που αξίζει τον κόπο» !!! Δηλαδή, φαίνεται ότι η περιβαλλοντική ευαισθησία πολλών θεραπεύεται, αν το κέρδος από την εκμετάλλευση/κακοποίηση της φύσης, κατευθυνθεί στις δικές τους ή γειτονικές τσέπες.

      Λοιπόν για να τα βάλουμε σε μια σειρά: ένα ανεξάρτητο θέμα είναι η περιβαλλοντική ευαισθησία.
      Διακρίνονται λοιπόν, δυο περιπτώσεις, είτε είσαι κόμμα, είτε πολιτικός φορέας, κοινωνία, άτομο: α) Είτε έχεις ειλικρινή περιβαλλοντική ευαισθησία , οπότε δεν προχωράς σε καμία εξόρυξη, καμία εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου, αν αυτή επιβαρύνει, ή β) δεν την έχεις.

      Η περιβαλλοντική ευαισθησία δεν υφίσταται, όταν συναρτάται από το, αν το ορυχείο χρυσού θα το εκμεταλλευτεί η καναδέζικη εταιρεία ή μεταλλευτικά κολχόζ . Άρα πολλοί από τους φωνασκούντες (πχ syriza), δεν την έχουν στην πραγματικότητα την οικολογική συνείδηση, αλλά υποκρίνονται, γιατί θα την ξεπερνούσαν την ευαισθησία τους αυτή, με ένα ευνοϊκότερο deal, με διαφορετικούς οικονομικούς όρους εκμετάλλευσης του χρυσού.

      Εάν και εφόσον ξεπεράσουμε το θέμα "περιβαλλοντική ευαισθησία" (είτε γιατί δεν την έχει κάποιος, είτε γιατί έχει εξασφαλίσει ότι δεν επιβαρύνει η επένδυση) , το επόμενο θέμα, που πρέπει να εξετάζεται χωριστά και ανεξάρτητα,
      είναι οι οικονομικοί όροι εκμετάλλευσης του χρυσού (ή της οποιασδήποτε επένδυσης). Αλλά εκεί, θα κρίνει κανείς με καθαρά οικονομικά-πολιτικά κριτήρια, χωρίς να μπλέκει μέσα και το περιβάλλον.

  39. Τρεις λαλούν.... avatar
    Τρεις λαλούν.... 08/03/2013 08:59:34

    Όπως σε όλες τις επιλογές σε αυτή τη ζωή, υπάρχουν τα ¨υπέρ¨ και τα ¨κατά¨ επιχειρήματα. Νομίζω ότι για τον μέσο άνθρωπο που δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος τα πράγματα είναι μάλλον απλά. Τα έσοδα από την επένδυση είναι τέτοια ώστε να δικαιολογούν την ανάληψη του ρίσκου και τους κινδύνους? Αν η απάντηση ναι, να γίνει βρε παιδιά! Απλά γιατί δεν έχουμε την πολυτέλεια σαν χώρα να κόβουμε συντάξεις και να λέμε όχι σε έσοδα. Από τη στιγμή όμως που το οικονομικό αντίτιμο είναι ... (δυστυχώς) για γέλια, τί το κουβεντιάζουμε? Αν δεν μπορούμε να πουλήσουμε ακριβά το τομάρι μας και να διαπραγματευτούμε το χρυσό, τα πετρέλαια κ.ο.κ. σαν χώρα.. και σχεδόν τα χαρίζουμε... βράσε όρυζα.
    Όσο για τις αντιδράσεις των κατοίκων... είναι πολύ φυσικό κάποιοι (οι περισσότεροι? οι λιγότεροι? αυτό δεν το ξέρω) να αντιδρούν. Πόσοι θα αντιδρούσαν όμως αν το οικονομικό αντιτιμο για το κράτος ήταν μεγάλο και υπήρχαν εγγυήσεις εκ μέρους του ότι ένα "σεβαστό" κομμάτι από αυτό θα το επέστρεφαν στην περιοχή και στους κατοίκους μέσω προγραμμάτων και επενδύσεων προκειμένου σε οικονομικό επίπεδο μελλοντικά το κέρδος της περιοχής να είναι μεγαλύτερο από τη ζημία?

    Μέσος άνθρωπος.. απλές σκέψεις.....

  40. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 08/03/2013 09:22:31

    Ο διαβολικός Πάχτας άκουσα ότι είναι υπέρ της αποκριάς και μάλιστα θα κάνει και εκδηλώσεις...
    Βρομάει η υπόθεση αποκριά αδέρφια...

    Εχει χαθεί κάθε ίχνος λογικής, όχι απο τους ντόπιους που καλώς ή κακώς κινούνται με τα συμφέροντα τους , αλλά απο τους εκ τηλεμετρίας ειδικούς και ειδήμονες..
    Είναι κακή η επένδυση επειδή πήραμε ως κράτος λίγα λεφτά...Αν παίρναμε περισσότερα θα ήταν καλή και δεν έβλαπτε το περιβάλλον?
    Είναι κακή η επένδυση ,θα πεθάνουμε απο το κυάνιο,όσοι δουλεύουν εκεί είναι άσχετοι δεν ξέρουν το καλό τους κλπ κλπ..Ασχετο το γεγονός όμως ότι κυανιο δεν θα χρησιμοποιηθεί..
    Η τοπική κοινωνία διαμαρτύρεται...Η τοπική κοινωνία εργάζεται ...Πόσες τοπικές κοινωνίες υπάρχουν? Η Θεσσαλονίκη, ο βαγγελάκης ο εκ καστορίας ορμόμενος και ωρυόμενος ,ο αναρχικός κατά δήλωση του, είναι και αυτός τοπική κοινωνία?
    Να κάνουμε δημοψήφισμα? Ποιοί θα ψηφίσουν? Οι θρακιώτες εκ ξάνθης, ο βαγγελάκης εκ καστοριάς και οι θεσσαλονικείς δικαιούνται?Οι κάτοικοι των μαντεμοχωρίων που κατοικούν στην περιοχή και εργάζονται θα ψηφίσουν κιόλας?
    Να ξαναδούμε την περιβαλλοντική μελέτη...Ποιοί? Οι ειδικοί? Αυτοί που έχουν ελέξει τι ήταν?
    Λίγα τα λεφτα που παίρνουμε ...Ποιός εμπόδισε τον κάθε φιλάνθρωπο να δώσει περισσότερα και να πάρει στα χέρια του χρυσορυχείο...Πόσοι ενδιαφέρθηκαν να το αγοράσουν? Και αν πάρουμε περισσότερα λεφτά θα εξαλειφθεί το κυάνιο?
    Να γίνει σε ακατοίκητη περιοχή η επένδυση...Μα στα άγρια βουνά είναι τα λατομεία ,σε δάσος όπου δεν επειτρέπεται φυσικά η δόμιση.
    Το δάσος έχει 95 τοις εκατό υγρασία ,γιατί να το καταστρέψουμε...Προφανώς και δεν πρόκειτια για μαγκρόβιο δάσος ούτε για ελώδη περιοχή αλλά αυτό δεν έχει σημασία ,φαίνεται και ακούγεται τρομακτικό το 95...
    Καταστροφή των κτηνοτρόφων,μελισσοκόμων απο τα λατομεία...Απο την απαρχή της ανθρώπινης ιστορίας τα λατομεία υπηρχαν και λειτουργούσαν, όπως και η κτηνοτροφία και η μελισσοκομία.

    Τα επιχειρήματα περί φυσικής και αισθητικής ομορφιάς τα αφήνω ασχολίαστα..Στην χώρα που καταδικάζεται συνεχώς για το απέραντο σκουπιδαριό της, εκεί όπου σηκώνουμε επανάσταση για να μην γίνει ακόμη και σταθμός μεταφόρτωσης αποριμμάτων σε κοντέινερ αλλά δίπλα στο σπιτι μας έχουν ολόκληρη χωματερή ,φαντάζουν λίγο αστεία.
    Τα πλάνα που έδειχνε η τουβού απο την ιερισσό, ήταν γεμάτα με έναν ωραίο κατάμαυρο καπνό,υγιεινό φυσικά και επαναστατικό, πλήρης ευεργτικών σωματιδίων απο καύση των λάστιχων, έναν ωραίο σκουπιδότοπο με λογής μπάζα και σκουπίδια ακριβώς στην είσοδο του χωριού,ένα τοίχος που εμπόδιζε τις κατοχικές δυνάμεις να συλλάβουν τους υπερασπιστες του αισθητικού κάλους.
    Την ίδια ώρα εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες ,κάτοικοι εργάζονται πανω στο βουνό στα καταραμένα λατομεία...Δεν πειράζει όμως...Στην θεσσαλονίκη ,η τοπική κοινωνία θα δείξει την δύναμη της...
    ..
    Οταν ο καραμανλής ο παλιός έλεγε ότι είμαστε ένα απέραντο φρενοκομείο ήξερε καλά με τι έχει να κάνει...Εδώ μέχρι και ο αλέξης φίλησε το εικόνισμα του καραμανλή , για να δείξει εν πράξεις ότι η τρέλλα ποτε΄δεν έφυγε απο τον τόπο αυτό.
    Προσκύνημα στο εικόνισμα του καραμανλή μαζί με τους καραμανλικούς και επανάσταση κατά των κατοχικών δυνάμεων που ήταν μαζεμένες στο εικονοστάσι.
    Δεν είμαστε ένα απέραντο και αιώνιο φρενοκομείο? Και μάλιστα χωρίς γιατρούς..Οι ασθενείς γίνονται γιατροί, φύλακες,΄πουλάνε τρέλλα.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ορεσείβιος 08/03/2013 18:38:40

      Επειδή αναφέρεσαι σε εμένα θα απαντήσω μόνο στα επίμαχα σημεία.
      -"αλλά απο τους εκ τηλεμετρίας ειδικούς και ειδήμονες".Όταν παρουσιαστεί δηλητηρίαση εκ κυανιούχων σκευασμάτων (ακόμα και ασχέτων με το εν λόγω αντικείμενο,σπάνιο,1 φορά το έχω συναντήσει) έλα να τα αντιμετωπίσεις αφού είμαι εκ τηλεμετρίας.
      -"Είναι κακή η επένδυση ,θα πεθάνουμε απο το κυάνιο,όσοι δουλεύουν εκεί είναι άσχετοι δεν ξέρουν το καλό τους κλπ κλπ..Ασχετο το γεγονός όμως ότι κυανιο δεν θα χρησιμοποιηθεί.."
      Όπως είπα και σε κάποιον προλαλήσαντα,δεν μου φτάνουν προσωπικα οι διαβεβαιώσεις της εταιρίας.Αν σου φτάνουν εσένα,ΟΚ.Εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου και θα τις έχω εκτός και αν παρουσιαστούν ακλόνητα αντικειμενικά στοιχεία και όχι μαρτυρίες και δηλώσεις.
      -"Να κάνουμε δημοψήφισμα? Ποιοί θα ψηφίσουν? Οι θρακιώτες εκ ξάνθης, ο βαγγελάκης εκ καστοριάς και οι θεσσαλονικείς δικαιούνται?Οι κάτοικοι των μαντεμοχωρίων που κατοικούν στην περιοχή και εργάζονται θα ψηφίσουν κιόλας?"
      Φυσικά και ΜΟΝΟ οι κάτοικοι.Σε όλους τους άλλους απλά δεν πέφτει λόγος.Κατανοητό;Φυσικά και οι εργαζόμενοι.Είναι κάτοικοι της περιοχής.

  41. mimikos avatar
    mimikos 08/03/2013 09:46:51

    το δελτιο συμβαντων της αστυνομιας λεει οτι επεσαν καπνογονα στο προαυλιο χωρο του σχολειου .....οποτε οι πληροφοριες σου ειναι λαθος αγαπητε.....

  42. πολιτης avatar
    πολιτης 08/03/2013 10:23:16

    το θεμα της επενδυσης του χρυσου στη χαλκιδικη πρεπει να αντιμετωπιζεται με σοβαροτητα νηφαλιοτητα και τεκμηριωση τοσο απο την πολιτεια οσο κι απ τους κατοικους της περιοχης.
    η σχεση κοστους-οφελους πρεπει να περιλαμβανει εκτος απο το εσωτερικο κοστος στης επενδυσης απαραιτητα και το εξωτερικο κοστος αυτης.
    ειναι εντελως λαθος να γινεται συζητηση για το οικονομικο σκελος και να μην συνυπολογιζονται με τα αντιστοιχα οικονομικα ισοδυναμα (αποτιμηση σε χρημα) οι επιπτωσεις στο περιβαλλον, στις λοιπες δραστηριοτητες της περιοχης, στις τοπικες κοινωνιες κλπ.

    ειναι αποπροσανατολιστικο και υποπτο να υπαρχουν αντιπαλα στρατοπεδα. ο αγωνας ειναι κοινος. το καλο των τοπικων κοινωνιων πρεπει να συμβαδιζει με το γενικοτερο καλο. δεν νοειται να λεμε εκατερωθεν το περιβοητο ελληνικο ρητο "κοψε το σβερκο σου". πρεπει να καταστει σαφες οτι μονο ολοι μαζι μπορουμε.
    λυσεις υπαρχουν αρκει να θελουμε να τις διαμορφωσουμε απο κοινου παραμεριζοντας τις μονομερειες και την ιδιοτελεια.
    επισης ειναι σαφες οτι καθε προσπαθεια αξιοποιησης ορυκτου πλουτου θα επιφερει με βεβαιοτητα αλλοιωσεις στο περιβαλλον. το ζητουμενο ειναι οτι η ανταποδοτικοτητα των εξορυκτικων δραστηριοτητων προς την τοπικη κοινωνια και την εθνικη οικονομια πρεπει να ειναι μεγαλυτερες απο την επιπτωση, καταληγοντας σε θετικο ισοζυγιο.
    η διαβουλευση με τους αντιδρουντες για κατανοηση των αιτιων αντιδρασης , με επεξηγηση και διαφωτισμο των οποιων σκοτεινων σημειων απ τη μια και συναμα η ενσωματωση αιτηματων ευλογων και τεχνικα εφικτων για βελτιωση των ορων εκμεταλλευσης με την ελαχιστοποιηση της περιβαλλοντικης οχλησης ειναι μονοδρομος.
    παραδειγματος χαριν δεν αντιλαμβανομαι την εμμονη για παραχωρηση τοσων μεγαλων εκτασεων δασους και δεν προκρινεται η υπογεια εκμεταλλευση η οποια θα αυξησει μεν το κοστος εξορυξης αλλα θα μειωσει δραματικα τις επηρεαζομενες δασικες εκτασεις.
    τελος ενα θεμα που θεωρω οτι δεν εχει απαντηθει επαρκως ειναι η οικονομικη ωφελεια της ελληνικης πολιτειας απο το ολο εγχειρημα. διοτι ενταξει τα κερδη της εταιριας θα ειναι τεραστια, αλλα θα ειναι αντιστοιχα και τα οφελη της χωρας? δεδομενου οτι η υποθεση αυτη εχει ξεκινησει με σκανδαλωδως ευτελες τιμημα εκχωρησης (11 εκ. ευρω !!!!) πρεπει να δοθουν αμεσα απαντησεις που να πειθουν. τα ανταποδοτικα οφελη της εταιριας στις τοπικες κοινωνιες θα πρεπει να ειναι αντιστοιχα τοσο των κερδων οσο και της ζημιας που θα υποστει η περιοχη.
    μεχρι να διασφαλιστουν, διευθετηθουν τα παραπανω καθε συνεχιση της προσπαθειας στο ιδιο μοτιβο μονο ζημια μπορει να προκαλεσει και κανενα θετικο αποτελεσμα.

    • Τρεις λαλούν.... avatar
      Τρεις λαλούν.... @ πολιτης 08/03/2013 11:07:29

      Έτσι ακριβώς... Πολύ φοβάμαι όμως αγαπητέ ότι πλέον το πλοίο του οικονομικού ωφέλους της εξόρυξης του χρυσού στη Χαλκιδική έχει πλέον σαλπάρει... Φαντάζομαι (χωρίς να γνωρίζω) οτι προκειμένου να ξαναμπεί στα τραπέζι της διαπραγμάτευσης η σύμβαση της Χαλκιδικής θα πρέπει να αναζητηθούν και ευθύνες για αυτούς που αρχικά παραχώρησαν τα δικαιώματα.. σχεδόν δωρεάν! Εν ολίγοις κάποιος θα πρέπει να καταγγείλει την αρχική σύμβαση παραχώρησης και να αναζητήσει ευθύνες (ποινικές? άλλες? και αυτο δεν το ξέρω) και με τα σημερινά δεδομένα αυτό αποκλείεται....

      • Τρεις λαλούν.... avatar
        Τρεις λαλούν.... @ Τρεις λαλούν.... 08/03/2013 11:14:19

        Το παραπάνω σχόλιο μου βασίζεται στην λογική παραδοχή ότι πρώτα διαπραγματεύεσαι το όποιο οικονομικό όφελος.. και μετά παραχωρείς δικαιώματα εξόρυξης....

      • leonidas avatar
        leonidas @ Τρεις λαλούν.... 08/03/2013 18:48:45

        Και ποιος μπορεί να είναι αυτός ο κάποιος; Η κυβέρνηση αποκλείεται γιατί δεν θέλει να κριθεί πως στρέφεται κατά των επενδύσεων. Η αντιπολίτευση που πολύ θα το ήθελε δεν έχει τη δυνατότητα. Η δικαιοσύνη δεν έχει τέτοιες αρμοδιότητες. Άρα;

  43. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 08/03/2013 11:43:33

    Είναι πάντως ενθαρρυντικό ότι τόσοι συμπατριώτες μας είναι τρομερά ευαίσθητοι σε περιβαλλοντικά θέματα. Είναι δείγμα ανώτερου πολιτισμού ότι τόσοι άνθρωποι είναι διατεθειμένοι να χάσουν ώρες από τη δουλειά ή την ξεκούραση τους να διαβάσουν σελίδες επί σελίδων μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων, να καταναλώσουν άπειρες εργατοώρες για γίνουν ειδικοί μέσω wiki σε θέματα μεταλλείων και ρύπων, να διαδηλώσουν, να αναπνεύσουν τον καπνό από καμένα λάστιχα, να φάνε δακρυγόνα αυτοί και τα παιδιά τους, να κάνουν νυχτερινές επιδρομές σε εγκαταστάσεις εταιριών, να διακινδυνεύσουν σύλληψη και φυλάκιση, κλπ

    Κι εγώ είμαι τρομερά άτυχος, γιατί τόσα χρόνια μπροστά μου βρίσκω μόνο τους άλλους. Αυτούς που ανοίγουν το παράθυρο του αυτοκινήτου και πετάνε τη σακούλα στο δρόμο μέσα στα Τέμπη, αυτούς που φεύγουν από την παραλία και την αφήνουν σαν να πέρασε από κει ο Τσέγκις Xαν των PVC και των PET. Αυτούς που ανέχονται άναρχους σκουπιδότοπους έξω από τα χωριά τους ή κρεμασμένους στις πλαγιές πάνω από τη θάλασσα, αυτούς που προσθέτουν στο βουνό των σκουπιδιών της απεργίας των υπαλλήλων καθαριότητας, αυτούς που άμα βρουν τζάμπα νερό το αφήνουν να τρέχει σαν Νιαγάρας, αυτούς που θα πάρουν περισσότερες πλαστικές σακούλες από τα σούπερ μάρκετ από όσα αντικείμενα ψώνισαν, αυτούς που βαριούνται να ξεχωρίσουν τα σκουπίδια και να πετάξουν ότι ανακυκλώνεται στους ειδικούς κάδους, αυτούς που θα ταΐσουν τα παιδιά τους πέντε μέρες στις εφτά υγιεινά φαγητά από τα φαστφουντάδικα, αυτούς που θα πετάξουν στα σκουπίδια τις καμένες λάμπες φθορισμού και τις μπαταρίες, αυτούς που προτιμάνε δεκαπέντε ανεξέλεγκτες χωματερές 10 χιλιόμετρα από το σπίτι τους από ένα ΧΥΤΑ στα 7 χιλιόμετρα, αυτούς που θα πάρουν το μάστορα να τους φτιάξει στο σπίτι τους καλό "απορροφητικό" βόθρο που να φτάνει ως τα υπόγεια ύδατα για να μη χρειάζεται αηδίες όπως σηπτικές δεξαμενές και αδειάσματα και κουραφέξαλα, αυτούς που όταν είναι δική τους η τουριστική "επιχείρηση" θα κοιτάξουν πως να ξεφορτωθούν τα λύματα και τα σκουπίδια στη θάλασσα. Δε μιλάω για την Ιερισσό βέβαια, είμαι σίγουρος ότι εκεί κάνουν μόνο στεγανές δεξαμενές κοντά στη θάλασσα και τις αδειάζουν κάθε 15 μέρες, να μη μολύνουν με τα λύματα, είναι γνωστή η περιβαλλοντική τους ευαισθησία.

    Που θα πάει όμως, κάποια στιγμή θα σταθώ κι εγώ τυχερός και θα σας συναντήσω κι εσάς που ενδιαφέρεστε τόσο για το περιβάλλον.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 12:56:27

      Το πιο εύστοχο σχόλιο.

    • akenaton avatar
      akenaton @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 13:31:53

      Πολύ καλό και κυρίως, αληθινό σχόλιο.

    • ΕΚάΤΗ avatar
      ΕΚάΤΗ @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 13:41:25

      Αυτοί που συναντάτε, είναι η πλειοψηφία του ένδοξου Γραικυλιστάν. Οι χειροκροτητές του λεφτά υπάρχουν, οι μαϊμουδοσυνταξιούχοι, οι μικρολαμόγιοι, οι άξεστοι, οι απολίτιστοι, οι οπαδοί, οι σημαιοκυμματιστές μικροσυμφεροντολόγοι, οι κάθε είδους ασυνείδητοι που διαμορφώνουν με την ψήφο τους την πραγματικότητα που βιώνουμε εμείς οι ...μειοψηφούντες.
      Για να γίνουμε περισσότεροι και να συναντιόμαστε ...συχνότερα, θα πρέπει να περάσει πολύς καιρός. Μην αμφισβητείτε όμως την εξέλιξη. Κάποια ημέρα θα είμαστε σίγουρα ΕΜΕΙΣ, οι περισσότεροι.

    • Τρεις λαλούν... avatar
      Τρεις λαλούν... @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 14:09:19

      Έχετε απόλυτο δίκιο.. Οι Έλληνες δεν χαρακτηρίζονται από περιβαλλοντική συνείδηση... Αυτό δεν ακυρώνει όμως το γεγονός ότι υπάρχει πιθανότητα μεγάλου κινδύνου για την υγεία των κατοίκων στην περιοχή. Ούτε το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε με μία κατάσταση στην οποία φαίνεται ότι τα κέρδη είναι ελάχιστα για όλους και η πιθανότητα ζημίας τεράστια.. Ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα σακί.. Η ταμπακιέρα δεν είναι η πιθανή οικολογική καταστροφή αλλά το ότι ρισκάρουμε μία οικολογική καταστροφή χωρίς να έχουμε εξασφαλίσει το μέγιστο κέρδος και για τους κατοίκους της περιοχής και για το κράτος....

    • WY avatar
      WY @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 14:17:17

      ΕΥΓΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ένας παλιός φίλος avatar
      ένας παλιός φίλος @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 16:28:41

      Είστε εκτός θέματος, ή απλά χρησιμοποιείτε σοφιστίες. Άλλως δεν δικαιολογείται πως εξισώνετε την έλλειψη περιβαλλοντικής συνείδησης ορισμένων με την αναγκαιότητα να προχωρήσει με το στανιό μια "επένδυση" για την οποία υπάρχουν πλέον ανοικτά αμφιβολίες για την νομιμότητα και ηθικότητά της και για την οποία υπάρχει αληθινή ανησυχία. Αλλά δε βαριέστε, εκ του ψευδωνύμου φαίνεται πως δεν συναγελάζεστε με τον απλό λαό και άρα δεν έχετε πρόβλημα σωρηδόν να τον λοιδωρείτε σε κάθε περίπτωση (κάποια πιο διάσημη παλία μιλόυσε για παντεσπάνι). Πάντως μη στέλνετε τη μπάλα στην εξέδρα. Δεν μπορείτε να πείσετε με επιχειρήματα του τύπου "αφού κάποιοι πετάν σκουπίδια στο δρόμο, φάτε στα μούτρα την "επενδυσάρα" των 11 εκατομμυρίων χωρίς να ξέρετε τις επιπτώσεις και χωρίς να δικαιούστε δια να ομιλείτε".

      Το ότι μετατρεπόμαστε σε τριτοκοσμική χώρα και κοινωνία δεν φαίνεται τόσο από την καλπάζουσα φτώχεια, όσο από τον τρόπο με τον οποίο κάποιοι οραματίζονται την "ανάπτυξη" και από τον τρόπο που λαμβάνονται οινσχετικές αποφάσεις.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ ένας παλιός φίλος 08/03/2013 19:09:14

        Λυπάμαι αλλά χάσατε πλήρως το νόημα των όσων λέω. Δεν καταλάβατε γρι κοινώς. Πιθανώς αναμενόμενο, αν κρίνω από την ευκολία με την οποία καταλήγετε σε συμπεράσματα, λαμβάνοντας υπόψη από το ... λαμπρό συλλογισμό σας για το ψευδώνυμο.

        • ένας παλιός φίλος avatar
          ένας παλιός φίλος @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 20:54:27

          Ενίσταμαι, αγαπητέ! Νομίζω, ότι έχω καταλάβει τη συνολική σας θέση πάρα πολύ καλά. Εκτός κι αν σεις είσθε άλλο Μαυρο Χαβιάρι από αυτό που έχει γράψει. κι άλλες φορές επί του θέματος. Τέλος πάντων και σε ετούτο το θέμα υπάρχουν 2 τρόποι γενικής αντιμετώπισης. Ο πρώτος είναι να δουμε το ζήτημα ιδεολογικά και να λάβουμε θέση που απλά να ικανοποιεί επι της αρχής τις ιδεολογικές μας διόπτρες (νεοφιλελεύθερες νομίζω εν προκειμένω, αλλά μπορεί να είναι και κομμουνιστικές, ριζοσπαστικοριστερές κλπ). Ο άλλος είναι να εξετάσουμε το θέμα με το πρίσμα της κοινής λογικής, θέτοντας ερωτήματα όπως πολύ εύλογα έθεσαν άλλοι εδώ μέσα, όπως πχ ποιος υπέγραψε τη σύμβαση και τι φερεγγυόοτητα έχει, ποιος θα ελέγχει την επιχέιρηση, τι δάσος θα καταστραφεί, τι κόστος θα έχει μακροπρόθεσμα σε σχέση με το όφελος, αν θέλουμε τέτοια "ανάπτυξη" κλπ κλπ. Δυστυχώς, σε περίοδους κρίσης θάλλει ο πρώτος τρόπος ανάλυσης. Εξ ου και (όχι εσείς), κάποιοι σχολιαστές λαμβάνουν την οπαδίστικη και μακρία από κάθε πραγματικότητα θέση "δεξίος υπέρ της εξόρυξης, αριστερός κατά"!!!! Εγώ τέτοιον ιδεολογίστικο οπαδισμό τον απορρίπτω. Σε κάθε περίπτωση επαναλαμβάνω αυτό που είπα και παραπάνω και είναι και το ζουμί: ότι ο τρόπος που λαμβανονται οι αποφάσεις περί την ανάπτυξη είναι τριτοκοσμικός, και τούτο το 'όραμα' ανάπτυξης δεν μας αξίζει.

          ΥΓ: τα περί του ψευδωνύμου σας δεν ήταν κακοπροάιρετα, ήταν σαρκαστικό μεν, αλλά απλό εγχείρημα λογοπαιγνίου. Απολογούμαι αν προσβληθήκατε.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ MAYRO XABIARI 08/03/2013 18:40:17

      Όταν δεις εμένα να ανοίγω το παράθυρο και να πετάω σακούλα στα Τέμπη,θα δεχτώ την πρόκληση.Μέχρι τότε δεν έχω να πω τίποτα. :)

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Lichnee 08/03/2013 19:28:32

        Οὔτε μένα ἀφορᾶ αὐτό τό σχόλιο Lichnee,γιατί θά ἦταν πράγματι ὑποκρισία ἀπό τή μιά νά ἀνησυχῶ γιά τίς περιβαλλοντικές ἐπιπτώσεις στίς Σκουριές,καί ἀπό τήν ἄλλη νά πετῶ τά σκουπίδια ἀπό τό παράθυρο τοῦ αὐτοκινήτου..
        Πάρα πολλοί βέβαια τό κάνουν αὐτό χωρίς συνείδηση,δυστυχῶς...

  44. Νεος Καππαδόκης avatar
    Νεος Καππαδόκης 08/03/2013 14:00:14

    Ευτυχώς κάποιες ψυχραιμότερες φωνές αρχίζουν να εμφανίζονται για επανεξέταση της επένδυσης.

    Μου κάνει εντύπωση που στη κυβέρνηση χαρίζουν με τόση άνεση στο σύριζα μεγάλες περιοχές με τυπικά συντηρητικά χαρακτηριστικά.

    Τα μεταλεία χρυσού είναι η πιο επιβαρυντική εξόρυξη για το περιβάλλον. Υπάρχουν εκθέσεις καθηγητών που αναφέρουν αναλυτικά τη βλάβη που θα γίνει σε όλο τον υδροφόρο ορίζοντα.
    Η Μπιρμπίλη γιατί δεν υπέγραφε και υπέγραψε ο Παπακωνσταντίνου την πρώτη εβδομάδα που ανέλαβε ΥΠΕΚΑ?

    Η επιλογή από το σαιτ φωτογραφίας από το ΕΘΝΟΣ πολύ εύγλωττη επιλογή.

  45. δαρειος avatar
    δαρειος 08/03/2013 14:55:46

    Μας έχουν βάλει να τρωγόμαστε.
    Σε κάθε άλλο κράτος ανεπτυγμένο η κυβέρνηση θα είχε δημοσιεύσει με έγγραφα όλα τα στοιχεία για την επένδυση περιβαλλοντολογικές μελέτες, αδειοδοτήσεις , έσοδα του κράτους από την επένδυση ,αξία μεταλλείων αναμενόμενη παραγωγή από την εταιρεία,κ.τ.λ. έτσι ώστε ο μέσος πολίτης να έχει άποψη για ένα τόσο αμφιλεγόμενο θέμα. Δεν πρέπει με τίποτα μια επένδυση να προκαλέσει καταστάσεις εμφυλίου σε μια στιγμή που χρειαζόμαστε ενότητα και νηφαλιότητα.
    Αυτά περιμένουμε απο τη δεξιά παράταξη καθαρές πολιτικές όλα στο φώς, έτσι ώστε ο πολίτης να αποκτήσει ξανά την εμπιστοσύνη του σε αυτό που λέγετε κράτος.

  46. Μικελίνα avatar
    Μικελίνα 08/03/2013 15:46:39

    Αυτά περιμένουμε απο τη δεξιά παράταξη καθαρές πολιτικές όλα στο φώς, έτσι ώστε ο πολίτης να αποκτήσει ξανά την εμπιστοσύνη του σε αυτό που λέγετε κράτος, γράφεις Δαρείε.

    Η δεξιά παράταξη κάνει καθαρές πολιτικές και στο δείχνει ξεκάθαρα, αλλά εσύ ή δεν ξέρεις να διαβάζεις τι αποφασίζει ή δεν θέλεις να το δεις (και πιθανόν να το πιστέψεις, άρα να συνειδητοποιήσεις το λάθος σου): με πράξη νομ. περιεχομένου επιτρέπει στους μεγαλοπρομηθευτές (μεταξύ τους φαντάζομαι και ο έλληνας συμμετέχων στην επένδυση των Σκουριών, των 11 εκατομμυρίων) να πληρώνονται από το δημόσιο χωρίς προηγούμενη ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα. Το κατάλαβες, ή να στο ξαναγράψω; Ναι, ναι, είναι τόσο εξόχως απρόβλεπτο και επείγον το θέμα (όπως ακριβώς προβλέπει το σύνταγμα για τις πρ. νομ. περ.), που έπρεπε να διευθετηθεί με πρ. νομ. περιεχομένου. Και φυσικά ισχύει μόνο για τους μεγαλοπρομηθευτές και όχι για τα μαγαζάκια που χρωστάνε στο ΤΕΒΕ, στο οποίο περίπου στο 50% ανέρχονται οι καθυστερούντες να πληρώσουν ασφαλισμένοι.

    Έτσι το κράτος αποκτά σιγά σιγά την εμπιστοσύνη των επενδυτών και χάνει ταχιά ταχιά την εμπιστοσύνη των πολιτών. Αν εσύ δεν θέλεις να το δεις, πάω πάσο. Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις και στα δώρα που φέρνει τα Χριστούγεννα ο Άγιος Βασίλης ελεύθερα και να ελπίζεις ότι θα μας σώσουν οι Νεφελίμ...

  47. Μικελίνα avatar
    Μικελίνα 08/03/2013 15:52:57

    Πάντως αν αλλάξουνε τα πράγματα στον τοπικό δήμο (δημοτικές εκλογές) και στην συγκυβέρνηση (εθνικές εκλογές) και άρα δεν υπάρχει πλέον πολιτική κάλυψη, τότε ίσως κάποιος δικαστής απαγγείλει κατηγορίες (π.χ. για απιστία) στον τρίτο που υπέγραψε για το έργο. Τότε θα είναι το μοναδικό έργο στην ιστορία της Ελλάδας και με τους τρεις υπογράψαντες υπουργούς/υφυπουργούς υπόδικους. Εύγε Ελλάς με τα απίθανα ρεκόρ σου!

  48. Kostas G avatar
    Kostas G 08/03/2013 15:54:45

    Ο αρθρογράφος καλά τα κατάφερε. Εγραψε το άρθρο και δημιούργησε μία εκατοντάδα σχολίων εμφανίζοντας την μία πλευρά της υπόθεσης. Παρασύρθηκε όμως, προφανώς γιατί δεν έχει πεισθεί ούτε ο ίδιος άν η επένδυση είναι προς όφελος του ελληνικού κράτους και εξωτερίκευσε την ανησυχία του στην τελευταία παράγραφο και χρησιμοποίησε την σημιτική έκφραση "όποιος έχει στοιχεία να πάει στον Εισαγγελέα" την οποία μετασχημάτισε σε "άν έχει γίνει σκάνδαλο άς πάνε στα ευρωπαικά και στα παγκόσμια δικαστήρια οι αντιδρώντες". Η ουσία της υπόθεσης εκεί είναι. Εχει γίνει σκάνδαλο? Ξεπουλήθηκε η παραχώρηση των μεταλλείων? Αυτό πρέπει να ερευνηθεί πρώτα.
    Οπωσδήποτε τα μεταλλεία χρυσού είναι η πιό επιβαρυντική εξόρυξη για το περιβάλλον. Αλλο όμως είναι να επικαλείσαι το δημόσιο συμφέρον και τότε να κουβεντιάζεις τις περιβαλλοντικές επιβαρύνσεις, να πείθεις και ακόμα και να εξαναγκάζεις την αποδοχή της επένδυσης παίρνοντας μία πολιτική απόφαση και άλλο να προσπαθείς να προστατέψεις και να επιβάλλεις μία επένδυση προς όφελος άλλων και οχι του ελληνικού κράτους.

    • Kanaris avatar
      Kanaris @ Kostas G 08/03/2013 17:23:02

      «Έχει γίνει σκάνδαλο? Ξεπουλήθηκε η παραχώρηση των μεταλλείων»
      Κάποιος μπορεί να ξεκινήσει από το:
      h++p://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD_%CE%9A%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%82_2003
      Μετά, αν έχει πρόσβαση σε περισσότερα στοιχεία ας διαφωτίσει και εμάς. Πάντως από τα λεγόμενα του wiki ούτε τα 11Μ€ εισπράξαμε τελικά.

  49. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 08/03/2013 18:00:58

    Αντε με το καλό να τα κλείσουμε τα ρημάδια τα λατομεία...Μετά και τα ακόμη πιο ρυπογόνα εργοστάσια στην Πτολεμαίδα ..
    Να γκρεμισουμε και τα κωλοφράγματα που καταστρέφουν τα ποτάμια οικοσυστήματα..
    Σκεπάστε και το κωλομετρό στην Θεσσαλονίκη που μας χαλάει τις δουλιές, διώξτε και τους κινέζους που ήρθαν να το παίξουν πειρατές στα λιμάνια μας...
    Δεν έχουμε ανάγκη κανέναν..
    Ολοι θα καθόμαστε και θα πληρωνόμαστε...Δεν εχει σημασία απο ποιόν...Θα βρεθεί κάποιος φιλόζωος να μας συμαζέψει...Δεν μπορεί να αφήσουν μια ολόκληρη χώρα να τρώει βελανίδια όταν έδωσε τα φώτα του πολιτισμού...
    Το τρελοκομείο ξετρελάθηκε..

  50. Common Sense avatar
    Common Sense 08/03/2013 20:52:50

    Λοβοτομημένοι αριστεροί σύντροφοι κατέχοντες την απόλυτη αλήθεια. Για να είστε συνεπείς με την λογική σας ξεκινήστε μετά τις Σκουριές το επόμενο καταστροφικό project σας. Την βύθιση του πλοίου που ερευνά για υδρογονάθρακες στην Ελλάδα (αν και μάλλον δεν το προλάβατε..). Η εξόρυξη του πετρελαίου από τα μεγάλα βάθη του Ιονίου και Κρητικού πελάγους και με δεδομένες τις άγριες αυτές θάλασσες θα προκαλέσει ΣΙΓΟΥΡΗ οικολογική καταστροφή, βλέπε Αλάσκα, κόλπος Μεξικού κλπ. Μπλοκάρετε όποια εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου της χώρας γιατί ενέχει κινδύνους για το περιβάλλον, που δεν υπολογίζουν οι υπανάπτυκτες χώρες όπως ο Καναδάς, Αυστραλία, Νορβηγία... Πείστε το αγαθό/αφελές κοινό/ψηφοφόρους σας ότι επειδή η Ευρώπη περνά κρίση, υπάρχει κάποιο άλλο μέρος του πλανήτη που οι άνθρωποι απολαμβάνουν καλύτερες κοινωνικές παροχές, ασφάλεια, ποιότητα ζωής...Προτείνεται την Β. Κορέα, Κούβα, Βενεζουέλα (υπανάπτυκτη χώρα με διαπιστωμένα αποθέματα πετρελαίου μεγαλύτερα της Σαουδικής Αραβίας...!!!)

  51. kapar13 avatar
    kapar13 08/03/2013 21:05:31

    Μπόμπολας κύριοι (και κυρίες)...
    Ο επιχειρηματίας παντός καιρού και πάσης κυβερνήσεως!
    Και η Αλέκα να κάνει αύριο αυτοδύναμη κυβέρνηση με 80% ο Μπόμπολας πάλι στα πράγματα θα είναι (εξάλλου νομίζω ότι από την Σοβιετική Εγκυκλοπαίδεια ξεκίνησε την μεγαλειώδη πορεία του).

  52. Κορίνθιος avatar
    Κορίνθιος 09/03/2013 00:45:39

    Η ουσία είναι μια:
    Ποιός υπέγραψε να πουληθεί ο χρυσός αξιας 2-10 δις € έναντι...10 εκατομμύρια;;;;;
    Μα ποιός άλλος....
    Ο άνθρωπος της λίστας που προόσφατα αποφασίστηκε ομόφωνα να παραπεμπτεί.
    Ο κηπουρός του Γιωργάκη.
    Και αντί μετά απο αυτό να ακυρωθεί η ανάθεση και να γίνει νεός διαγωνισμός, στέλνουν τα ΕΚΑΜ και τα ΜΑΤ να κάνουν τους πραιτωριανούς των λαμογιών

    • maquis avatar
      maquis @ Κορίνθιος 09/03/2013 15:35:45

      Eτσι για σύγκριση: 11.000.000 ευρώ αγόρασε η Εurobank το σπίτι του γνωστού Κωστόπουλου στη Φιλοθέη το 2012. Παρακαλώ συνεχίστε τη συζήτηση.

  53. mimikos avatar
    mimikos 09/03/2013 10:50:17

    χαιρομαι που υπαρχουν δεξιοι με καθαρα μυαλα...Μικελινα σωστα! ολοι εσεις που συμφωνειται με την επενδυση απαντηστε μου αν θα ειχατε προβλημα να γινει διπλα απο το σπιτι σας.....σας εκθετει η κυβερνηση ομως με το παγωμα της επενδυσης στην θρακη

  54. ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ 10/03/2013 02:46:59

    Θεώρημα της Νεο-Αριστεράς: Όσο χειρότερα γι' αυτούς, τόσο καλύτερα για εμάς!!!

  55. Απορών avatar
    Απορών 25/03/2013 22:20:17

    ποιος από όλους σας θα μου λύσει την απορία.
    Οι υπέρ του περιβάλλοντος γιατί καπνίζουν τσιγάρα που γράφουν επάνω στο πακέτο ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, Οταν καπνίζουν δεν μολύνουν το περιβάλλον, τον εαυτόν τους και τους γύρω τους;

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Απορών 27/03/2013 13:52:45

      Αυτά να τα πεις σε καπνιστές και καπνίζοντες.Υπάρχουν και οι μη. :)