Κουβέντες καφενείου
17/06/2015 19:09
Του Αριστερού Ψάλτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουβέντες καφενείου

Ο Βαρουφακισμός είναι ό,τι ακριβώς ήθελε η ελληνική κοινωνία του καφενέ που δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει παρά να κατηγορεί, να βρίζει, να μουτζώνει και μετά να βγάζει το άχτι του στην κάλπη ψηφίζοντας τους ίδιους

Η φωτογραφία του Γιάνη Βαρουφάκη από την Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ να κάθεται οκλαδόν ήταν προφανώς μια από τις γνωστές επικοινωνιακές μπαρούφες. Στυλάκι άνετο, πουκαμισάκι έξω από το παντελόνι, και στάση... καφενείου ή από εκείνες τις μέρες στα αμφιθέατρα όπου όλοι κάθονταν κάτω κάνοντας... επανάσταση του ποδαριού.

Ο Βαρουφάκης είναι φανερό ότι φτιάχνει το προφίλ του. Είναι φανερό ότι χαράσσει τη δική του ατζέντα, είτε για να βγάλει λεφτά αργότερα σε διαλέξεις... αντιμνημονιακού χαρακτήρα είτε για να κάνει αντιμνημονιακό κόμμα όταν ο Τσίπρας γίνει Κομανέντσι. Όπως και να έχει κερδισμένος θα είναι ένας πολιτικός που αφού κατάφερε να αναρριχηθεί στην οικονομική επιστήμη αν και ελάχιστος, τώρα κάνει εισπήδηση και στην πολιτική.

Αν θέλουμε να είμαστε εντάξει, το παίζει το επικοινωνιακό παιχνίδια πολύ καλά και του βγαίνει. Ένας δημοσιογράφος της στρατευμένης Αριστεράς, από αυτούς που βγάζουν μεροκάματο από την ανοησία της κυβέρνησης, έλεγε στο Mega όταν κάποιος κατηγόρησε τον Βαρουφάκη: «Ναι αλλά στην Κρήτη είχε 2,5 χιλιάδες κόσμο». Πράγματι, έτσι είναι, πολύς κόσμος, selfies με τον μέγα οικονομολόγο και τη Δανάη Στράτου, τσικουδιές και μπαρούφες για να περνάει η ώρα καλοκαιριάτικα.

Αυτός είναι ο Βαρουφάκης και θα πετύχει, αν ο ελληνικός λαός το θελήσει. Και προς το παρόν τέτοιους θέλει. Για να ακριβολογούμε, μπορεί ο Βαρουφάκης να... απέθανε (από τις διαπραγματεύσεις) αλλά ο Βαρουφακισμός είναι εδώ και έχει μπει για τα καλά στο πετσί του πολίτη.

Αν θέλετε είναι μια συνέχεια της Μεταπολίτευσης. Ένα σύμπτωμα της σαθρής κοινωνίας και του άθλιου πολιτικού συστήματος είναι οι Βαρουφάκηδες της Ελλάδας. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους; Αμφιβόλου σοβαρότητας σπουδές, τζάμπα μαγκιά με τα λεφτά των άλλων, κουβέντες καφενείου, λαϊκισμός του χειρίστου είδους, κανένα πουκαμισάκι έξω, η ξανθιά γκόμενα δίπλα, ουζάκι και καλοπέραση, μια μηχανή για σούζες και μια συμπεριφορά νταβραντισμένου εφήβου που πρώτη φορά βλέπει γυναίκα.

Πόσοι χιλιάδες Έλληνες δεν είναι έτσι; Πόσοι δεν έχουν ως πρότυπό τους τον Βαρουφάκη; Φραπεδιά, χαρτζιλίκι από τον παππού, τεμπελχανία και στο τέλος «φταίνε οι πολιτικοί, οι επιχειρηματίες, τα λαμόγια, οι δημόσιοι υπάλληλοι» και κάθε άλλος σ' αυτή τη χώρα που μπορεί να έχει πετύχει γιατί τρύπησε το παντελόνι του στα θρανία.

Ο Βαρουφακισμός είναι ό,τι ακριβώς ήθελε η ελληνική κοινωνία του καφενέ που δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει παρά να κατηγορεί, να βρίζει, να μουτζώνει και μετά να βγάζει το άχτι του στην κάλπη ψηφίζοντας τους ίδιους. «Σαρξ εκ της σαρκός» είναι ο υπουργός Οικονομικών, απλά βρήκε κι άλλους καφενόβιους στον ΣΥΡΙΖΑ και έδεσε το γλυκό.

Δυστυχώς η Ελλάδα δεν μπορεί να εκσυγχρονιστεί. Δεν μπορεί να «μεταρρυθμιστεί» απλά γιατί οι πολίτες δεν είναι έτοιμοι να αλλάξουν. Να κινητοποιηθούν, να οραματιστούν, να βάλουν στόχους, να επιλέξουν άξιους ηγέτες. Αποθεώνουν τους Βαρουφάκηδες της εύφορης και τεμπέλικης κοιλάδας, αρέσκονται στο να βλέπουν περίπου ως σταρ έναν αντισυμβατικό υπουργό με τα λεφτά του πεθερού και στέκονται στην επιφάνεια, αντί να αποτρέψουν τους πολιτικούς και οικονομικούς φελλούς από το να ορίζουν το μέλλον των παιδιών τους.

Οξύμωρο: Μια χώρα που πεινάει, που έχει ανθρωπιστική κρίση και που ο Βαρουφάκης εμφανίζεται ως ο νέος... ηγέτης του λαού (οποία κατάντια) βγάζει selfies με κινητά και tablet των 1.000 ευρώ. Διότι ο Έλληνας μπορεί να μην έχει ψωμί να φάει αλλά ο φραπές ή το καπουτσίνο και το Iphone δεν του λείπει.

Έτσι, λοιπόν, ας βρούμε κανένα μαντήλι να κλάψουμε για την ηθική, πολιτική και κοινωνική κρίση. Ο Βαρουφάκης θα είναι εδώ να μας θυμίζει ότι στη χώρα αυτή έσονται πρώτοι οι τελευταίοι. Και ότι η Ελλάδα – καφενείο θα αποθεώνει πάντα το ευτελές και θα διώχνει το εξαιρετικό, το σπουδαίο, το άξιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 17/06/2015 19:18:09

    Εύγε. Επί τη ευκαιρία, να συμπληρώσω στα σχόλια που κάνω σε άλλα άρθρα, ότι ο Τσίπρας είναι κατά τη γνώμη μου όμηρος του Βαρουφάκη αυτή τη στιγμή και γι' αυτό πάει προς το παρόν με την επιλογή "ρήξη". Μόλις γίνει η στραβή, όμως, ο Τσίπρας θα τη φορτώσει στον Βαρουφάκη, τον οποίο και θα καρατομήσει άμεσα και θα τον παραδώσει στην πυρά να τον φάνει αμάσητο οι πρώην θαυμαστές του. Προσωπικά νομίζω ότι οι πολιτικές εξελίξεις πρέπει να ερμηνευθούν με κριτήριο τη σχέση Τσίπρα-Βαρουφάκη και τα σχέδια του πρώτου να απαλλαγεί από τον δεύτερο.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Διογένης 18/06/2015 01:14:45

      Διογενη τελικα ειχες δικαιο στην αναλυση σου γι τον βαρουφακη. προσωπικα δεν ειχα γνωμη. αλλα τελικως οντως ο τσιπρας ειναι δεσμιος του βαρουφακη και αυτων που τον εβαλαν εκει. τα οσα συμβαινουν ειναι σε απολυτη συναρτηση του τι κανει ο βαρουφακης! φανταζομαι ποιους εξυπηρετα η ατζεντα αυτη θα φανει στο τελος της πορειας οταν εμεις ειμαστε ειτε νεκροι ειτε αναπηροι

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Παρατηρητής 18/06/2015 12:43:03

        Μεταξύ του The long walk και του Long march εσύ τι θα διάλεγες; Χε! Χε! (<i>όλα από χέρι καμμένα και τα σπίρτα μας βρεγμένα!</i>)

  2. proaristos avatar
    proaristos 17/06/2015 19:52:11

    ...missile

  3. pikeman avatar
    pikeman 17/06/2015 22:54:48

    Θα ήθελα να ζήσω και να δώ το τέλος του. Ένα τεράστιο Εγώ. Ένα πελώριο Εγώ. Αληθινά έχω περιέργεια , τι αποτελέσματα θα είχαν ψυχογραφήματα από ειδικούς αυτών των απίθανων τύπων.

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ pikeman 18/06/2015 17:01:59

      Θα εγραφαν *μη μετρησιμος διοτι ειναι χυμα*

  4. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 18/06/2015 00:26:49

    Εξαιρετικο!

  5. UncleStgm avatar
    UncleStgm 18/06/2015 01:36:20

    O Βαρουφάκης κάνει τη δουλειά του. Επενδύει στο μέλλον. Πολύ θα ήθελα να μεταφράσω στα ελληνικά τα βιβλία που θα γράψει στα αγγλικά αμέσως μετά την απόσυρσή του απο την πολιτική. Κι άς μου δώσει ο εκδότης του μόνο το 0,01 % επί των πωλήσεων. Χώρια που απο το επαρχιώτικο Austin - Texas Univercity, τον βλέπω να παίρνει μεταγραφή στο Yale ή στο Harvard ή στο Columbia Univercity για να σκάσουν από τη ζήλια οι συνάδελφοι... Ξέρετε πως είναι το σταρ σύστεμ στο Αμέρικα, Άν πέσουν και σε μεγαλοαστό καθηγητή, ποιός τον πιάνει... Σιγά μη σκάσει ο Γιάνης άν συμβεί Grexit, Brexit ή Tsiprexit. O γάïδαρος δεμένος, τα ντάλαρς από τώρα προκαταβολή στο λογαριασμό απο τους εκδότες. Για τα βιβλία που θα γράψει, όταν "ελευθερωθεί από το καθήκον" ...

  6. Γιάννης με δύο νν avatar
    Γιάννης με δύο νν 18/06/2015 07:29:25

    Μια μικρή έρευνα που έκανα στο Web of Science, έδωσε ενδιαφέροντα στοιχεία γι' αυτόν το γίγαντα της οικονομικής σκέψης και το "τεράστιο" εκτόπισμά του στους ακαδημαϊκούς χώρους: Βάζοντας το όνομα Varoufakis Y, το web of science έδωσε 22 δημοσιεύσεις με 29 συνολικά αναφορές (συμπεριλαμβανομένων και των αυτο-αναφορών) και h index = 3! Για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με τα παραπάνω στοιχεία, οι 29 αναφορές σημαίνουν ότι το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας έχει κάνει μνεία των δημοσιεύσεων του Βαρουφάκη μόνο 29 φορές, δηλαδή είναι ανύπαρκτος. Το h =3 σημαίνει ότι μόνο 3 από τις δημοσιεύσεις του έχουν αναφερθεί περισσότερες από 3 φορές από άλλους επιστήμονες. Ο άλλος αστέρας των διαπραγματεύσεων ο Τσακαλώτος, έχει λίγο καλύτερα στοιχεία: 17 δημοσιεύσεις στην πρωτογενή βιβλιογραφία και h = 9. Στο χώρο των επιστημών που εγώ υπηρετώ, ένας καλός νέος επιστήμονας που μόλις έχει πάρει το PhD του και έχει κάνει ένα post-doc, έχει συγκρίσιμα νούμερα με αυτά του Τσακαλώτου και ασφαλώς πολύ καλύτερα από του Βαρουφάκη.

    • proaristos avatar
      proaristos @ Γιάννης με δύο νν 18/06/2015 10:30:34

      μπραβο φιλε μου !! επίσης δες και στο research gate 2 publ. 4 citations & 1,95 points, δες το experience στο linkedin (μονο ενα !) επαληθευσε στοιχεια απο το wiki (?) ... κρατάει τις αποστάσεις απο τον ιδιωτικό τομέα.. εκει δεν δινουν sabbatical με διπλές αποδοχές.... στο microsoft academic με 45 publ & 46 citations, στο kapodistrian curriculum αναφερει 1100 citations ! επίσης δες : psy net - ΨΥΧΩΣΙΣ http://www.psynet.gr/index.php/psychoseis/katanoontas-psychosi/154-psychosis-orismos

    • αλεξης1 avatar
      αλεξης1 @ Γιάννης με δύο νν 18/06/2015 11:46:15

      Φίλε Γιάννη, θεωρητικά έχεις δίκιο. Οι περισσότεροι οικονομολόγοι του LSE και του Παν/μίου του Σικάγο, έχουν πολλαπλάσιες δημοσιεύσεις και αναφορές απο τον Βαρουφάκη και τον Τσακαλώτο, αλλά αυτό δεν τους γλίτωσε απ' το να αποδειχθούν βόδια, όπως πολύ σωστά τους απεκάλεσε η Βασίλσσα της Αγγλίας, καθότι απέτυχαν εκεί που ο Βαρουφάκης πέτυχε, και που είναι η ΒΑΣΙΚΗ απαίτηση ικανότητας απο έναν μακροοικονομολόγο: Nα προβλέψει την παγκόσμια κρίση του 2009 που ήταν μεγαλύτερη απο εκείνην του 1929.

  7. αλεξης1 avatar
    αλεξης1 18/06/2015 08:25:03

    Θείε περιγράφεις τον Ανήθικο Νεοφιλελευθεριάζοντα Καπιταλισμό με τα μελανώτερα χρώματα, αλλά αυτός είναι. Τι να κάνουμε αφου δεν έχουμε καλύτερον?

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 18/06/2015 17:06:02

    Το τίποτα μιας σάπιας κοινωνίας , μιας χώρας σε παρακμή... Πολύ σωστό άρθρο !

  9. βράδυ vassi vassilios avatar
    βράδυ vassi vassilios 21/06/2015 23:59:21

    Ολο αυτό το τσούρμο των αργοσχολων, που ψήφισαν οι Έλληνες πολίτες πολύ φοβάμαι πως θα είναι η τελευταία και η φαρμακερή. Οι άνθρωποι δεν έχουν γνώσεις, έχουν βάλει τον αυτόματο πιλότο!!!