Κορίτσια, ο Πρωτόπαπας!
04/04/2014 07:54
του Φαήλου Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κορίτσια, ο Πρωτόπαπας!

Αδέρφια, τον θυμάστε τον Πρωτόπαπα, την πασοκάρα τον συνδικαλιστή τραπεζικό (;), που τον είχαν κι υπουργό ο Σημιταράς ο Κουρδοφάγος κι ο ΓΑΠ; Αυτόν ντε, που μετεξελίχθηκε, ξύρισε τη σοσιαλιστική μουστάκα, έβγαλε τα ζιβάγκο και κυκλοφορούσε με κάτι γυαλιστερά κουστουμάκια, σαν τραγουδιστής, την εποχή που χτίζανε τον ουρανοξύστη του χρέους; Ε, λοιπόν, πρώτον, ζει και, δεύτερον, μου την έπεσε το πρωί από τον ΒΗΜΑ FM, λέγοντας, πως πρέπει να απομακρυνθώ από το Ευρωψηφοδέλτιο, γιατί του πέφτω πολύ δεξιός, να ‘ούμε.Νωρίτερα από τον ίδιο σταθμό, ο άνθρωπος που έχει μονίμως ξινισμένη έκφραση γιατί του βρωμάνε οι ιδέες του ή τον χτυπάνε τα παπούτσια, ο Σκουρλέτης, ωιμέ, αυτός του κόμματος των αριστερών εκατομμυριούχων, με είπε «ακροδεξιό».

Έγινε όμως και κάτι άλλο που με κατέθλιψε και ποτάμι κύλησαν τα δάκρυα μου στη μαύρη γης, που πατάνε τα πόδια της Ρένας του Άκη και της Αφροδίτης Αλ Σαλέχ. Στην iefimerda του Χρήστου Ράπτη δημοσιεύτηκε χθες άρθρο, που καταλήγει ως εξής:

«Θέμα εκκαθάρισης όμως και του περιβάλλοντος του πρωθυπουργού από ακροδεξιά στοιχεία θέτουν και στελέχη που προέρχονται από την κεντροδεξιά πτέρυγα του κόμματος. Κορυφαίος υπουργός αυτής της πτέρυγας έλεγε σήμερα το πρωί «Ο Σαμαράς δεν θα αμφισβητηθεί εσωτερικά όμως πρέπει τώρα να ξεκαθαρίσει το περιβάλλον του. Δεν μπορεί πχ να συνεχίσει να κάνει κουμάντο στη ΝΔ ο Φαήλος Κρανιδιώτης. Αυτά πρέπει να τα δούμε και να τα δούμε τώρα».

Λοιπόν, παίδες, είμαι έξω φρενών. Έχω τέτοια εξουσία και δεν το ξέρω; Και σεις, τόσοι φίλοι, ένας να μην μου το σφυρίξει, παλιοζαγάρια; Τώρα που το έμαθα, με εντολή μου να κεραστούν άπαντες ένα μαντολάτο και στον ανύπαρκτο «υπουργό» και τον Χρήστο Ράπτη από ένα ληγμένο σάμαλι.

Αυτό που γίνεται, αδέρφια, είναι παλιό έργο. Μόνο την «Αλίκη στο Ναυτικό» έχουν παίξει περισσότερες φορές.

Παίζει Χρυσή Αυγή; Παίζει θέμα Μπαλτάκου; Πριν τις διαφημίσεις έχει πάντα κούνημα δακτυλακίου της πεφωτισμένης αριστεράντζας και από κάτι ρέστα παλαιολιθικού ΠΑΣΟΚ προς την επάρατον δεξιάν. Τι θα λέμε, τι δεν θα λέμε, ποιους επιτρέπεται να έχουμε στελέχη κι υποψηφίους. Μόνο τι θα φοράμε, τι θα τρώμε και πως θα απαυτώνουμε δεν μας λένε. Ευτυχώς, γιατί μερικά συντρόφια έχουν πολύ περίεργα γούστα σε όλα.

Μπορείς να είσαι δεξιός αλλά πρώτα πρέπει να σε εγκρίνει η Κουμουνδούρου κι η Χαριλάου Τρικούπη, γιατί το έχουμε ξαναπεί, έτσι την θέλουν την Δεξιά. Μουρόχαυλη, ενοχική, φοβική. Σούζα. Να υιοθετεί κι η ίδια για τον εαυτό της τις ψυχωτικές ανοησίες, τις ιδεοληψίες που διακινούν τα ορφανά του Στάλιν, με το φαρδύ – πλατύ κράτος, τις δανειάρες που φαγώθηκαν σαν παϊδάκια κι όλα τα ωραία της αριστερής επικυριαρχίας, που έκαναν την οικονομία κρανίου τόπο, τα πανεπιστήμια χώρο εκφασισμού, ψευτοπροοδευτικής τρομοκρατίας, τον συνδικαλισμό εχθρό των αληθινών συμφερόντων των εργαζομένων και τις εθνικές ιδέες, τον πατριωτισμό και όσα σέβεται κι αγαπάει ο Έλληνας, σάκο του μποξ και πτυελοδοχείο του κάθε ψευτοδιεθνιστή, του κάθε ανόητου, που νομίζει πως είμαστε χώρος κι όχι χώρα, πληθυσμός κι όχι Έθνος.

Ένα θλιβερό αποτέλεσμα της χρυσαυγειάδας, είναι οι κατά κύματα επιθέσεις των φωταδιστών της ανακυκλωμένης αριστεράντζας σε όποιον δεν έχει την δικιά τους ιδεοληπτική ψώρα. Ύπουλα και συκοφαντικά ταυτίζουν κάθε εθνική ιδέα, θεωρία και πράξη με την Χρυσή Αυγή, τον νεοναζισμό, τον φασισμό και τον ρατσισμό. Κατ’ αυτούς οι Έλληνες ή είναι σαν του λόγους τους ή χρυσαυγίτες.

Θα συνιστούσα δε στα συντρόφια στο ΠΑΣΟΚ να ασχοληθούν να κερδίσουν τον δυσοίωνο αγώνα για την πολιτική τους επιβίωση, αποφεύγοντας την παράφωνη χορωδία με τους συριζαίους σε υβριστικές επιθέσεις.

Ο Σαμαράς έκανε μια αξιοπρεπή συμφωνία, οι δράκοι που εξήγγειλαν ο ΣΥΡΙΖΑ/Βίλα Αμαλία/JP Morgan και οι υπό διάλυση ΑΝΕΛ, ψόφησαν πριν έρθουν. Στην Βουλή ο Αλέξης αυτοεξευτελίστηκε και βρέθηκε ευθυγραμμισμένος με την ΧΑ.

Τα spreads σταθερά πέφτουν, ήδη στα 450 (!), η χώρα ετοιμάζεται να βγει στις αγορές, να γίνει πάλι μια φυσιολογική χώρα. Οι ελληνικές Τράπεζες άρχισαν κι αυτές να βγαίνουν στις αγορές. Όλοι οι τυχοδιώκτες, όλοι οι γύπες που περιμένουν στο κλαρί την Ελλάδα να ψοφήσει και να γλείψουν ένα κόκκαλο εξουσίας, βλέπουν πως απομακρύνεται το μπάχαλο που θέλουν με κόκκινα μάτια και την γλώσσα έξω. Τώρα ευελπιστούν να σκοντάψει η χώρα σε cd υποκλοπών, προϊόντα κακουργηματικών πράξεων. Πόσο αφορούν τον λαό όλα αυτά; Καθόλου. Και για να τελειώνουμε, το ξαναλέω αργά και καθαρά προς τους διάφορους ψευτοπροοδευτικούς κατσαπλιάδες, που περιφέρονται ως ψιλοκομμισάριοι και μοιράζουν πιστοποιητικά πολιτικών φρονημάτων: πείτε ό,τι θέλετε, αρκεί να μην πείτε πως είμαι σαν τα μούτρα σας.

Ο ολοκληρωτισμός ανήκει στην αριστερά, όσο και στην άκρα δεξιά. Έχουν την ίδια πίστη στη βία. Την γουστάρουν. Έχουν την ίδια επιδίωξη για μπάχαλό και κοινωνικό πόλεμο, για υποκατάσταση των θεσμών από μαύρο ή κόκκινο κατσαπλιάδικο. Όχι εμείς.

Κι αφού σας τσούζει τόσο πολύ, κυρ Σκουρλέτη μου και λοιποί συγγενείς, τι είμαι εγώ και πολλοί άλλοι, τόσοι πολλοί που θα το μάθετε στις 25 Μαΐου, και τάχα δεν μπορείτε να κάνετε τις διακρίσεις ανάμεσα στο άκρο, που τόσο έχετε ανάγκη για να ετεροκαθορίζεστε, και στην σοβαρή Δεξιά ή Κεντροδεξιά, πείτε την όπως σας βολεύει, να τι σημαίνει να είσαι Δεξιός:

(Διαβάστε αν θέλετε και το επόμενο άρθρο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GJ avatar
    GJ 04/04/2014 09:16:33

    Ζει ακόμα αυτό το τέρας της πολιτικής μας ζωής?!?! Θαύμα!!! Δηλαδή όποιος δεν είναι μαζί τους είναι εναντίον τους έτσι? Κατάλαβε τώρα εσύ τρόπο σκέψης και πολιτικό ανάστημα!!!

  2. Anast.t avatar
    Anast.t 04/04/2014 09:25:11

    Για να γίνει φυσιολογική χώρα η Πατρίδα μας,κ.Κρανιδιώτη, ειδικά η Πατρίδα μας, ειδικά, δεν πρέπει κανείς "Θεσμός" της να συναλλάσεται ή να συνομιλεί με νεοναζί, κάτω από καμία ιδιότητα και για κανέναν απολύτως λόγο, ποτέ. Τα λεφτά για μία φυσιολογική Ελλάδα δεν παίζουν κανέναν ρόλο... Ειδικά για την Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι ζωντανή Ιστορία και όχι επιχείρηση. Καλημέρα σας.

  3. Darki avatar
    Darki 04/04/2014 09:59:17

    Καπου τους ενοχλεις χε χε.Και μονο που τους βλεπω να σκουζουν,θα σε ψηφιζα.Οχι επειδη σε πολυξερω,αλλα επειδη ξερω αυτους.Γκουντ φελας ,πουλεγε κι ο Καραισκακης.Γραφτους.καλο σου κανουν.

  4. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 04/04/2014 10:08:06

    Βούτυρο στο ψωμί τους... Ηταν θέμα χρόνου το αυτογκολ της Δεξιάς Αυτό που εχει σημασία,ειδικά στην συγκυρία της +κυβέρνησης,είναι οτι σε κάθε ευκαιρία το Πασόκ εκθέτει τον Σαμαρά.Προστατεύει τα στεγανά του,δεν ξεχνά τον στόχο (αύξηση ποσοστών) και τα στελέχη του πολλές φορές νιώθεις ότι κάνουν αντιπολίτευση. Η ΝΔ πολλές φορές προστάτεψε τον αρχηγό και τα στελέχη του Πασόκ στα πλαίσια της κυβερνητικής εμπιστοσύνης

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/04/2014 10:15:38

    Φαήλο, αν γνωρίζεις παλιούς τραπεζικούς υπαλλήλους, ειδικά στελέχη που είχαν ανώτερη θέση (διευθυντές, κλπ), ρώτησέ τους για τον κ. Πρωτόπαπα, για το ποιόν του, και για το πόσο πολύ έχει δουλέψει (τον κόσμο) στη ζωή του.

    • smanos avatar
      smanos @ ΒΙΣ 04/04/2014 15:20:57

      εγώ από συγγενή και μάλιστα αριστερών πεποιθήσεων. άστα, τα χειρότερα λέει για αυτόν!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΒΙΣ 06/04/2014 20:08:55

      ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΠΑΠΠΑΣ ? ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ? ΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΣΚΑΒΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΑΦΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ η ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΑΣΕΙ ΜΥΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ?

  6. Aegean times avatar
    Aegean times 04/04/2014 10:24:04

    Μόνο να φρίξει μπορεί κάποιος ακούγοντας τον κύριο Πρωτόπαπα, μάλιστα αυτόν που μας κουνάει το δάχτυλο και θεωρεί τον εαυτό του ακρογωνιαίο λίθο της δημοκρατίας και γι αυτό θα αποφασίσει ποιοί θα συμπεριληφθούν στις λίστες των ευρωβουλευτών, τακτοποίησαν τα του οίκου τους και τώρα αυτός ήρθε και αναλαμβάνει εργολαβίες άλλων κομμάτων. Ομως κύριε Κρανιδιώτη πρέπει να δικαιολογήσουμε την στάση του, διότι όταν η ΝΔ έπρεπε όλους αυτούς να τους έχει ξεδοντιάσει, τότε που έπρεπε, και γι αυτά που έκαναν, έπαιζε μαζί τους τις κουμπάρες και μιά δεκάρα η βιολέτα, για τότε μιλάω που όπως είπατε χτίστηκε ο ουρανοξύστης του χρέους, που έβαλαν και το χεράκι τους πολλοί από την ΝΔ και κουβάλησαν πολλά μπετά με το αζημίωτο. Ετσι λοιπόν σήμερα είναι όλοι τους ελεύθεροι και ωραίοι, χωρίς μια εξεταστική επιτροπή, χωρίς τίποτα, και δεν έχουμε τι άλλο να πράξουμε από το να τους έχουμε κορώνα στο κεφάλι μας μην τυχόν θυμώσουν ή μήπως τους θίξουμε τα σοσιαλιστικά τους ιερά και όσια, γιατί μπορεί να πέσει η κυβέρνηση ... και να μην σωθεί η χώρα.

  7. Darki avatar
    Darki 04/04/2014 10:32:43

    Τωρα,σοβαρα μιλωντας.Σε καθε κομμα εξουσιας,(που παει για 150 βουλευτες μην ξεχνιομαστε)υπαρχουν τα ακρα.Οχι ακραιοι,αλλα που διαφοροποιουμενοι ελαχιστα απο τις επισημες γραμμες του κομματος μαζεουν κανα ψηφαλακι απ τις παρυφες των αλλων,ομορων συνηθως κομματων.Λιγο δεξα ο Μπαλτακος,λιγο αριστερα η Ντορα.Λιγο αριστερα ο Μπιστης,λιγο δεξα ο Μπενυ.Δεν ειναι κακο,ειναι μια θεμιτη πρακτικη.Αλλα οι ανωτερω ψαρευοντες δεχονται την μηνι,την οργη των οχτρων.Για το εξης απλο:TOYΣ ΤΡΩΝΕ ΨΗΦΑΛΑΚΙΑ.Σε αυτον τον αχαρο ρολο τοποθετω τον Φαηλο:Μαζευει ψηφους.Ας δουν τα κομματα αυτους που τα φερνουνε,και να σταματησουν να νταντευουν αυτους που διωχνουνε.Απλα πραγματα.

    • Darki avatar
      Darki @ Darki 04/04/2014 10:54:27

      Και τελειωνοντας.Ακομα κι η Καλλονη πρεχει ναχει κανα δυο Μυτηλινιους μεσα.Για το ξακαρφωμα.Πως αλλιως θα λεγοτανε ομαδα της Λεσβου.Ε κι η ΝΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΧΕΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΔΕΞΙΟΥΣ ΜΕΣΑ.Ετσι για το ονορε χε χε.Δεν μπορω να αναφερθω σε αλλα κομματα.Πιο πολλους κομμουνιστες εχει ο Συριζα,παρα το ΚΚΕ.Πιο πολλους σοσιαλιστες εχει η ΝΔ ,παρα ολοι οι αλλοι μαζι.

  8. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 04/04/2014 10:46:05

    Φαήλο, παραδέξου το: είσαι ακροδεξιός. Και, ξέρεις γιατί; Επειδή έχεις ΑΠΟΨΗ και ΤΣΑΓΑΝΟ και ΑΓΑΠΑΣ τον τόπο σου.

  9. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 04/04/2014 11:02:45

    Χαχαχα. Δεν πειραζει Φαηλο. Αρκει που ειναι στην βουλη οι δημοκρατες με τις δηλωσεις περι λυντσαρισματος, περι εκτελεστικων αποσπασματων , περι κρεμαλας στο Συνταγμα κλπ. Αρκει που εχουν φιλους τους ΄πιτσιρικους΄και τους Κουρηδες. Αρκει που οι ελληνοφρενεις εκπομπες μιλουν και υβριζουν. Αρκει που οι παντογνωστες και πανεπιστημονες δημοσιογραφοι βγαζουν ΄κουρασμενους΄πρωθυπουργους και πατροναρουν κομματα της δραχμης. Κατ΄ονομα εχουμε δημοκρατια , κατ΄ουσιαν εχουμε δικτακτορια των ΜΜΕ , δικτακτορια του συστηματος των συντεχνιων που αργοπεθαινει, δικτακτορια αυτων που υποστηριζουν την βια απο ΧΑγητες εως μπαχαλακηδες εμπρηστες και δολοφονους. Keep walking ....

  10. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 04/04/2014 11:12:42

    1ον .η δημοκρατικες αντιληψεις φαινεται οτι τρεχουν απο τα λαμε πατζακια του. 2ον.κυριε κρανιδιωτη θα θεωρουα πιο χρησιμη τη παρουσια σας στο Ελληνικο κοινοβουλιο θα ηταν απολαυστικο το θεαμα κρανηδιωτη στο βημα και τσιρυζα απο κατω.

    • ΤΑΚΗΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ @ ΝΙΚΟΣ Π 07/04/2014 11:08:26

      σε κανα κορυδαλό με τους "συναγωνιστές" μπορεί να τον δεις

  11. sos avatar
    sos 04/04/2014 11:16:24

    Φαήλο, συμφωνώ μέχρι κεραίας. Έχουν βγει τα πασοκάκια με το δεξιόμετρο και "γερά να φύγει η δεξιά". Αυτά δεν πρέπει να μένουν αναπάντητα!

    • ellhn1453 avatar
      ellhn1453 @ sos 05/04/2014 13:07:36

      τελικα στο χρονοντουλαπο της ιστοριας θα μπει το ιδιο το πασοκ

  12. Στην άλμη avatar
    Στην άλμη 04/04/2014 11:42:42

    Πεφτω απ' τα σύννεφα... Μα να πεί τετοιο πράγμα ο άξιος και διορισμένος πρόσφατα διοικητής της Πανγαίας; Και μιας και πιάσαμε τους αποκαταστημένους από την ΝΔ πασόκους, εκείνος ο Παπουτσης της WB να έχει κάνει καμια δήλωση;

  13. Darki avatar
    Darki 04/04/2014 11:59:54

    Ωραιοτατος. Κρανιδιώτης: Δεν χωρούν προσωπικές στρατηγικές Το μέλος της πολιτικής επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Φαήλος Κρανιδιώτης, μίλησε στον realfm 97,8 και την εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου, για την υπόθεση Μπαλτάκου και τον απόηχο που έχει δημιουργηθεί. «Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον να βλέπω ότι μας υποδεικνύουν κάποιοι ποιους θα έχουμε υποψήφιους, τι θα πιστεύουμε, χρησιμοποιώντας τον γνωστό συκοφαντικό λόγο, όπου βαφτίζουν οποιονδήποτε έχει εθνικό λόγο και δεν είναι σαν τα μούτρα τους, ως ακροδεξιό και φασίστα», σχολίασε αρχικά ο κ. Κρανιδίώτης και συνέχισε: «Το τι είναι ο καθένας φαίνεται από τα κείμενά του, από τις πράξεις του, από τη ζωή του. Το τι λέει ένα απολίθωμα του κρατικοδίαιτου σοσιαλισμού και υπουργός της εποχής, όταν χτίζανε τον ουρανοξύστη του χρέους, αυτός είναι ο κ. Πρωτόπαπας, οπότε ας ασχοληθεί με τα δικά του και ας αφήσει τη Νέα Δημοκρατία να ασχοληθεί με τα του οίκου της». «Εγώ διαχωρίζω την ηγεσία η οποία, άλλο αν το αρνούνται, είναι εθνικοσοσιαλιστές, αυτό που εμείς αποκαλούμε ναζί γιατί σε αυτά πιστεύουν, με τον πολύ τον κόσμο, ο οποίος είναι τσαντισμένοι, απογοητευμένοι ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ και κάποιοι είναι και τις αριστεράς», πρόσθεσε. «Είναι άνθρωποι τους οποίους τους απογοητεύσαμε. Δεν είναι ούτε ρατσιστές, ούτε ναζιστές. Τους θέλω πίσω», σχολίασε. «Το λάθος του Μπαλτάκου ήταν πρώτον αυτά που έλεγε και δεύτερον σε αυτόν τον οποίο τα έλεγε. Αν έχεις διαφωνίες και ενστάσεις με οποιαδήποτε πολιτική και έχεις θεσμικό ρόλο τα λες στον αρχηγό σου, στα αρμόδια όργανα. Αν έχεις διαφορές τέτοιες οι οποίες είναι σε πλήρη αντίθεση με την πολιτική που ασκείται τότε παραιτείσαι. Προσωπικές στρατηγικές, δεν χωράνε», είπε ακόμα ο κ. Κρανιδιώτης. «Αν η Νέα Δημοκρατία θέλει να πυροβολήσει τα πόδια της και να φανεί στη βάση μας, ότι αποφασίζει το 5-6% το ποιους θα βάλουμε υποψήφιους, εγώ το αποκλείω. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να επικρατήσει ένας τέτοιος εκβιασμός από τους ανθρώπους του ΠΑΣΟΚ», σχολίασε ακόμα ο κ. Κρανιδιώτης. «Φαίνεται ότι ο κ. Μπαλτάκος έχει μια πλήρη διαφωνία με την πολιτική της κυβέρνησης. Είναι σαφές, από αυτά τα οποία λέει, ότι ήταν μια προσωπική στρατηγική», υποστήριξε. «Δεν απογοητεύομαι τόσο εύκολα. Μου περιποίει μεγάλη τιμή, το σύνολο της αριστεράς, να ασχολείται με εμένα. Πάει να πει ότι κάνω καλά τη δουλειά μου», τόνισε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Darki 04/04/2014 12:58:07

      Είναι μία πολύ καλή και λογική τοποθέτηση. Επιτέλους! Μέσα στη "μπαλτακειάδα" μία σοβαρή φωνή!

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ ΒΙΣ 04/04/2014 13:10:19

        Επειδή φαίνεται ότι ο Φαήλος έχει λόγο καθαρό, επειδή είναι αυτοδημιουργητος γιαυτό εχει γίνει στόχος απο όλες τις παρατάξεις. Γιαυτό του εκαψαν το γραφείο και ευτυχώς οχι τον ιδιο. Γιατι θελουν κοτες και οχι ατομα με προσωπικοτητα.

    • smanos avatar
      smanos @ Darki 04/04/2014 15:29:44

      μετά το μπαλτάκο εάν χάσουμε και το φαήλο, το μόνο που θα μας μείνει είναι η ...πολιτική ορθότητα... και μετά, καληνύχτα Ελλάς

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/04/2014 13:23:27

    Φαήλε, μην τσιμπάς, τους πρωτόππαπες, δεν θα τους θυμάται ούτε η ίδια τους η μάνα. Επειδή σιτίζονται κυρίως από ξένους αισθάνονται άτρωτοι, γι' αυτό και σκύλιασαν μέσω των ναζί, και σε συνέργεια με ανεγκέφαλους τύπου μπαλτάκου, να αποδομήσουν τον Σαμαρά και μ' αυτόν την Ελλάδα.

  15. roadrunner avatar
    roadrunner 04/04/2014 15:12:24

    "...Τώρα που το έμαθα, με εντολή μου να κεραστούν άπαντες ένα μαντολάτο...." Χα, χα, χα.... ... με ένα μαντολάτο θα τη βγάλετε Φαήλο, με τόοοσηηη εξουσία που σας ανακοίνωσαν ότι είχατε ;;;; Τέλος πάντων... τι να πεις... όταν ξυπνάει από τη χειμερία νάρκη και βγαίνει από την κρυψώνα του, ένα άτομο σαν τον Πρωτόπαπα, για να απαιτήσει Φαήλο, τη δική σου υποχώρηση, τότε κάτι ή μάλλον κάποιος άλλος, κρύβεται από πίσω... Έχει και κάτι φίλους ο Πρωτόπαπας, νυν βουλευτές συριζαίους, πρώην συντρόφους τραπεζικούς συνδικαλιστές, με παχιές καταθέσεις εκατομμυρίων, που πολύ θα ξαλάφρωναν αν σταματούσες να τους τσιγκλάς κάθε τρεις και λίγο και να τους χρεώνεις την υποκρισία του αριστερού με τις δεξιές τσέπες... ονόματα δεν λέμε...

  16. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 04/04/2014 15:35:34

    Φαήλο , Σε στηρίζουμε !! "Χαίρε υποκρισίας ύψος δυσθεώρητον".. Όλοι τους στεντορεία τη φωνή και εν ενί στόματι και καρδία κατηγορούν και ενοχοποιούν πλέον την ιδεολογία της ΝΔ. Οι δυστυχείς δεν αντιλαμβάνονται ότι γίνονται καταγέλαστοι και χλευάζονται από την οικουμένη σύμπασα.. Παρακολουθώ καθημερινως το forum και θλίβομαι βαθύτατα που επιβεβαιώνομαι για τον διαλυτικό ρόλο του Πασοκ στα κυβερνητικα δρώμενα.. Εχω διαφωνήσει με αρκετούς φίλους από το forum σχετικώς .. Πρέπει να απαλλαγούμε από το καρκίνωμα του Πασοκ.. Τελεία και παύλα..

  17. Νικήτας avatar
    Νικήτας 04/04/2014 17:35:17

    Οι ψευτοπροοδευτικοί είχαν καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια να βάλουν στην γωνία όποια εθνική φωνή έσκαζε. Και η λέξη δεξία ταυτιζόταν με την οπισθοδρόμηση. Οι χρυσαυγίτες δε με τα γνωστά καραγκιοζιλίκια και τις καρικατούρες τους βόλευαν στην απ΄ευθείας ταύτιση της σημαίας με τον φασισμό. Μέχρι χτές όμως. Γιατί βγήκαν στην δεξιά παράταξη αντρίκιες φωνές που το ναι είναι ναί και το όχι όχι. Ψυχωμένες δηλαδή με στέρεα εθνική ιδεολογία και οπλισμένοι με μόρφωση και νηφαλιότητα υποστήριξαν το προφανές , την εθνική φωνή της δεξιάς που κόντευε να λησμονηθεί. Με την έλευση του προέδρου και τις ιδέες που έφερε μαζί του φύσηξε αυτός ο άνεμος και είδαμε Γεωργιάδη , Μπαλτάκο , Κρανιδιώτη και άλλους που δεν μασάνε και κρατάνε σταθερή πορεία χωρίς να χαμπαριάζουν απο τα κύματα τύπου πρωτόπαπα , τράγκα , και λοιπού κατεστημένου ιδίως δε των επαγγελματιών δημοκρατών του σύριζα. Και μπορεί να γίνονται λάθη και να υπάρχουν άτυχες στιγμές - δηλωτικές όμως του αναρχοεπαναστατικού χαρακτήρα που χρειάζεται η χώρα - όμως τα πρόσωπα έχουν αποδείξει την αξία τους και την σταθεροτητά τους. Υπομονή και κουράγιο - όσο εύκολα και αν λέγεται αυτό όταν σου καίνε το γραφείο - γιατί δυστυχώς για τους πρωτοπαπάδες ο λαός δεν τους κάνει πλέον τα χατήρια και αυτός ξέρει και επιβραβεύει την ηγεσία που ταυτίζεται μαζί του. Ο ελληνικός λαός διψάει για σύμβολα και πατρίδα γιατί του τα στέρησε το παραπάνω κατεστημένο και τα γέμισε ενοχή. Ακόμα και η άνοδος της χρυσής αυγής οφειλόταν κατά την αποψή μου στο άκουσμα του εθνικού ύμνου και λιγότερο στα υπόλοιπα. Είδαν έθνος τα διψασμένα πρόβατα και πήγαν. Χώρο που άφησε ελεύθερο η νέα δημοκρατία και βρήκε η φιλοναζίστική ηγεσία της μαύρης νύχτας. Οι φωνές αυτές που βγαίνουν απο την μόνη παράταξη που δικαιωματικά της ανήκουν ιδεολογικώς πρέπει να δυναμώσουν και να πάρουν και άλλους μαζί τους ώστε η πολιτική κατάσταση να βρεί ερείσματα εκεί που έβρισκε αιώνες τώρα ο Ελληνισμός : Στην ψυχή του.

  18. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 04/04/2014 17:51:21

    Κ. Κρανιδιώτη, "Μή μιλᾶς, μή γελᾶς, κινδυνεύει ἡ ῾Ελλάς", τό εἶπε ὁ "δημοκράτης τῆς ἀριστερᾶς καί τῆς προόδου, πρώην πράσινος ὑπουργάρα καί συνδιλικαστής Πρωτόπαππας! Look who is talking!!!!!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Φωτεινή 04/04/2014 18:08:07

      ᾿Από τήν τσατίλα μου "συνδικαλιστής" "Πρωτόπαπας" ἕνα "π";;

  19. δημης avatar
    δημης 04/04/2014 18:27:11

    +++++++++++++++++ Ξυδάκι για τον Κύριο.... Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ από το 1974 παραδώσαμε την ΝΟΜΙΜΟΦΡΟΣΥΝΗ -ΠΡΟΟΔΟ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑ στην Αριστερά . Αυτές τις νοοτροπίες τις πληρώνουμε σήμερα...

  20. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/04/2014 19:40:44

    Κύριε Κρανιδιώτη Είναι αλήθεια ότι εσείς και σχεδόν όλοι όσοι σας σχολίασαν θεωρούν ότι έχετε σωστές απόψεις για κάποια πράγματα. Το σίγουρο όμως είναι ότι μεγάλη μερίδα ψηφοφόρων (πιστεύω και μελών) της ΝΔ πιστεύουν ότι είστε ακραίος σε πολλά πράγματα. Επειδή πιστεύω ότι τα μέλη (και οι ψηφοφόροι) δεν είναι πρόβατα ούτε ψεκασμένοι, δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη από "πεφωτισμένους" σαν κι εσάς για να δημιουργήσουν τη "σωστή" άποψη. Αν λοιπόν η πλειοψηφία του κόμματος δεν σας εγκρίνει (π.χ σαν ακροδεξιό) τότε καλύτερη υπηρεσία θα προσφέρετε στην παράταξη και στον τόπο αν αποσυρθείτε από το προσκήνιο τουλάχιστον. Έτσι πιστεύω, δεν ξέρω αν το βλέπετε κι εσείς έτσι.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ηλίας 04/04/2014 20:33:23

      Στο σχόλιό σου, ταιριάζει γάντι η παροιμία «μας χρώσταγαν, μας πήραν και το βόδι». Η βάση δεν θεωρεί τον Φαήλο ακροδεξιό. Αντιθέτως, κάτι άλλους, με μηδαμινό έρεισμα, τους θεωρεί (καλώς ή κακώς) μη δεξιούς, ξένο σώμα και καπελωματίες/ξενιζόμενους. Σύμφωνα με τη δικιά σου λογική, αυτοί θα έπρεπε να φύγουν από μόνοι τους, στην καλύτερη περίπτωση, ή να πάρουν πόδι, στη χειρότερη. Κάτι μου λέει όμως ότι δεν θα σου άρεσε κάτι τέτοιο.

    • airman avatar
      airman @ Ηλίας 04/04/2014 20:37:54

      Μια και ανήκετε στην πλειοψηφία των μελών και των ψηφοφόρων του κόμματος, είναι σεβαστές τόσο οι διαπιστώσεις όσο και οι προτροπές σας. Θα μας επιτρέψετε όμως να εξακολουθήσουμε ως μειοψηφία να στηρίζουμε κι εμείς την παράταξη. Σας ευχαριστούμε για την ανοχή σας!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ηλίας 04/04/2014 20:43:12

      Η πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν δεκαετίες τώρα ,σε αρμονική συνεργασία ,η Αριστερά και η Διαπλοκή ,μας έχουν κάνει να μη βλέπουμε τα πράγματα απλά: Δεξιός = Πατριώτης ΑκροΔεξιός = Πολύ Πατριώτης! Ολα τα άλλα είναι κουραφέξαλα τελικά.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ηλίας 04/04/2014 20:47:59

      @ ῾Ηλίας, Σοῦ ξεφεύγουν Χριστιανέ μου ἤ εἶσαι βαλτός;;; Σοῦ γράφει μία ἀπό τήν βάση τῆς ΝΔ/ΕΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  21. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 04/04/2014 21:24:19

    Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας όπως πάντα ΕΝΟΧΙΚΗ ΔΕΞΙΑ.....Στο κάθε κλεφτρόνι του Πασοκ εμείς δώσαμε και δίνουμε ακόμη δικαιώματα και ασυλία να επιβιώνουν και να είναι πάντα στον αφρό. Δεν ανέχομαι στις επερχόμενες εκλογές στην περιοχή μου για ανάδειξη περιφερειάρχη ο επικεφαλής δικός μας υποψήφιος να πλαισιώνει το ψηφοδέλτιο με παλαιοπασόκους στην πλειοψηφία του ψηφοδελτίου.....Δυστυχώς Φαήλο έχουμε ταυτιστεί με ότι πιο βρώμικο πέρασε από τη χώρα και εννοώ το Πασόκ. Εδώ έχει και ευθύνες ο Σαμαράς γιατί βλέπουμε εδώ και δυο χρόνια μια κρατικίστικη αντίληψη και διακυβέρνηση που θυμίζει το βαθύ Πασόκ της ρεμούλας και της προστασίας της πελατείας του κράτους. Έτσι όμως έγινε η φθορά της παράταξης και εμείς οι παλαιοί Δεξιοί....έχουμε χάσει τη μπάλα. Φτάσαμε στην κατάντια να μας ταυτίζουν με το Πασοκ και να μας κάνει και υποδείξεις ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης περί δεξιών ακραίων στοιχείων. Αν δεν αλλάξει πολιτική ο Πρόεδρος και δεν ξεφύγει από τον κρατισμό που θυμίζει εποχές Πασοκ, τότε φίλε Φαήλο το κόμμα θα συρρικνωθεί ακόμη περισσότερο με απρόβλεπτες καταστάσεις.

  22. Λούκιος avatar
    Λούκιος 04/04/2014 22:49:01

    Φαήλο μόλις κρίνουν ότι ο ρόλος σου ως ανάχωμα προς την ΧΑ τέλειωσε θα σε αδειάσουν στεγνά.Ο σχολιαστής 19.40 έχει δίκιο,η ιδεολογία μας δεν είναι πια η κυρίαρχη στην σημερινή ευνουχισμένη ΝΔ.εύχομαι κάποτε να ξανασυναντηθούμε.

  23. Ιωάννης Τ avatar
    Ιωάννης Τ 05/04/2014 07:24:35

    Αγαπητέ Φαήλο φταις και εσύ. Δεν είσαι καθόλου sic σύμφωνα με τις αριστερές προδιαγραφές. Τους καρφώνεις όπου τους βρεις και τους τα λες χύμα και τσουβαλάτα. Και έλεος πια ούτε πληθυντικό δεν χρησιμοποιείς. Είσαι ένας από αυτούς, στους οποίους δεν έπιασε η πλύση εγκεφάλου της δεκαετίας του 80 και 90 που με την άθλια αριστερή παιδία πήγαν να μας αποχαυνώσουν και να μας κάνουν σαν τα μούτρα τους. Καλά να πάθεις λοιπόν, και λίγα σου λένε. Και ένα τελευταίο, ενώ δεν είχα σκοπό να ψηφίσω ΝΔ στις ευρωεκλογές για να χτυπήσω με τον τρόπο μου το καμπανάκι ότι κάτι δεν πάει καλά, θα ψηφίσω μόνο και μόνο για να σε σταυρώσω.

  24. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/04/2014 08:18:57

    Η Ελλάδα για να αναγγενηθεί ΠΡΕΠΕΙ να απαλλαγεί από το εγκληματικό ιδεολόγημα που καλλιέργησε ο Παπανδρεϊσμός κι ο Πασοκισμός. Ο παπανδρεοπασοκισμός είναι το φαρμάκι που τρώει τα σωθικά του Έθνους. Πρόκειται για την ανύψωση σε κυρίαρχη ιδεολογία, νοοτροπία και συμπεριφορά των πιο ταπεινών, διεστραμμένων και ποταπών ενστίκτων της κοινωνίας. Πρόκειται για τη εκπόρνευση των πάντων, ιδεών, αξιών και προσώπων. Πρόκειται για την "αλλαγή" της Ελλάδος σε φρενοκομείο, σε οίκο ανοχής. Ο παπανδρεοπασοκισμός είναι ο μέγιστος κίνδυνος κι εχθρός της Ελλάδος. Τα σιχαμερά ανθρωποειδή της ράτσας του παπανδρεοπασοκισμού, όπως πρωτοπαπάδες, παπαντωνίηδες, λαλιώτηδες, διαμαντοπούλες, βασούλες, ρεπάδες, σημίτηδες (μη γράφετε τα επώνυμά τους με κεφαλαία) είναι οι περιφερόμενοι βρυκόλακες του Έθνους. Δυστυχώς αυτό το φαρμάκι είναι σαν τον ιό της λέπρα. Έχει μολύνει τα μπουμπούκια κι αριστερά και δεξιά της χαβούζας. Αυτό το φαρμάκι ο καρκίνος της Ελλάδος. Η Ελλάδα έχει ανάγκη την Αριστερά και τη Δεξιά. Έχει ανάγκη αρχών, αξιών και σοφρωσύνης. Η Ελλάδα των μη βολεμένων, των δημιουργικών, των επιστημόνων, των επιχειρηματιών, των παραγωγικών. Η Ελλάδα των κυνηγημένων και ταπεινωμένων ξενιτεμένων. Η Ελλάδα των αγροτών που δεν έκαναν τις επιδοτήσεις 4Χ4, ούτε δαντελένια εσώρουχα Perla. Για αυτή την Ελλάδα οφείλουμε, Φαήλο, να αγωνιστούμε.

    • npcomplete avatar
      npcomplete @ Μανιάτης 05/04/2014 11:53:47

      Αγαπητέ Μανιάτη, η "αλήθεια" είναι, ότι πριν έρθουν οι "παπανδρεοπασόκοι", όλα στην Ελλάδα ήταν μια χαρά. Ούτε "απατεώνες" είχαμε ούτε εμφυλίους περάσαμε. Είχαμε μια θαυμάσια αριστερά και μια εξίσου θαυμάσια δεξιά, μια σοβαρή αστική τάξη και αγρότες που δεν είχαν τίποτε να ζηλέψουν από κείνη την σειρά "το μικρό σπίτι στο λιβάδι ή κάπως έτσι". Να σου θυμίσω ότι έχουν περάσει κάποιες μέρες από την πρωταπριλιά ...

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ npcomplete 05/04/2014 15:22:44

        Όχι, δεν ήταν πολλά μια χαρά. Η αστική τάξη ήταν μεταπρατική. Ο Κωνσταντίνος Κραμανλής έδινε τιτάνιες μάχες μαζί της. Πολλά τα προβλήματα ήδη από το 1827. Θεσμικά, νοοτροπιών και δομικά. Ο καθηγητής Κ. Τσουκαλάς έχει πολύ καλές αναλύσεις για την δομκή και θεσμική εξέλιξη του νεοελληνικού Κράτους. Η Αριστερά και η Δεξιά που ξέρουμε. Με τα ηρωικά τους και τα τραγικά τους. Ρουσφέτι υπήρχε. Διαπλοκή, πελετειακό Κράτος. Όμως, από το 1974 ξεκίνησε προσπάθεια ισχυροποίησης των θεσμών της κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας. Τι έκανε ο παπανδρέου; Πήρε τα συνθήματα της Αριστεράς και τα εκπόρνευσε. Παρέλαβε το έργο του Κωνσταντίνου Καραμανλή και το έκανε οίκο ανοχής. Πώς; Εφαρμόζοντας πολιτικές που ικανοποιούσαν τα ταπεινά και ποταπά ένστικτα των ανθρώπων και τις κοινωνίας μας. Δλδ. την αρπαγή, την τσαπατσουλιά, την απάτη κο - ήταν μαγκιά να κλεβουμε την ΕΟΚ -, ισοπέδωσε τους θεσμούς του Κράτους, ανέχθηκε τη διαπλοκή, τη διαφθορά όσο κανένας πολιτικός. Τι περιμένεις από μια Κοινωνία, όταν ο ηγέτης της δυο βήματα πριν τάφο παντρεύεται μια Μιμή;! Δεν είναι ηθικολογία αυτό. Είναι Ηθική.

        • gikon avatar
          gikon @ Μανιάτης 06/04/2014 08:06:58

          "Όμως, από το 1974 ξεκίνησε προσπάθεια ισχυροποίησης των θεσμών της κοινοβουλευτικής Δημοκρατία". Το ιστορικά σωστό είναι ότι η προσπάθεια αυτή ξεκίνησε το 1955 και ότι από το 1974 έως το 1980 εγκαθιδρύθηκε πραγματική Δημοκρατία, η καλλίτερη που γνώρισε ποτέ, ο τόπος. Έκτοτε και ενίοτε, δυστυχώς, πάσχει η εφαρμογή.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ gikon 13/04/2014 07:57:06

            Συμφωνώ με την παρατήρησή σου.

  25. kritwn avatar
    kritwn 06/04/2014 03:12:14

    Αγαπητέ κύριε Κρανιδιώτη. Στο καλό και να μας γράφετε. Δεν θα μας λείψετε καθόλου. Συμπαθούντες τη ΧΑ έπρεπε να έχουν εκδιωχθεί από τη ΝΔ προ πολλού. Και είστε ένας από αυτούς, πάντα στον πολιτικό σας λόγο κλείνατε το μάτι σε αυτό το έκτρωμα. Καιρός να αποχωρήσετε. Το ότι αυτό γίνεται με πρωτοβουλία Βενιζέλου δείχνει πόσο παραλυμένο είναι τελικά το κόμμα. Μας έχει κουράσει ο διχαστικός σας λόγος. Ο οποίος εν τέλει δεν χρησιμεύει και σε τίποτα. Οι διαφορές μας με τους αριστερούς θα λυθούν σε επίπεδο πολιτικών επιχειρημάτων. Όχι σε επίπεδο προθέσεων με εμπρηστική ρητορική και προσωπικές επιθέσεις. Ένας δεξιός που απορεί τη σχέση μπορεί να έχετε όλοι εσείς με τη ΝΔ του αειμνήστου Καραμανλή.

    • gikon avatar
      gikon @ kritwn 06/04/2014 08:26:13

      Ο τραχύς πολιτικός λόγος του Φ.Κ δεν μου πολυαρέσει (υποκειμενισμός) όμως, η αλήθεια είναι ότι δεν κλείνει το μάτι στην Χ.Α αλλά σε πολλούς ψηφοφόρους της. Σε ανθρώπους που δεν έχουν καμιά σχέση με τα ιδεολογήματα της ηγεσίας της αλλά αγανακτισμένοι με τα πράγματα, την προτίμησαν ήδη εκλογικά ή την προτιμούν δημοσκοπικά για να εκφράσουν, με τον πιο λανθασμένο τρόπο, την διαμαρτυρία ή ακόμα και την οργή τους.

      • kritwn avatar
        kritwn @ gikon 06/04/2014 12:37:49

        Με το μπαρδόν, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το παραμύθι με τους ψηφοφόρους της ΧΑ και τα αγνά αισθήματα τους. Μετά τις αποκαλύψεις των τελευταίων μηνών, όποιος εξακολουθεί να επιλέγει ΧΑ δεν μπορούμε να λέμε ότι είναι παραπλανημένος. Οι ψηφοφόροι της ΧΑ είναι θιασώτες της βίας. Μπορεί αυτό να μην τους κάνει αυτομάτως ναζί αλλά σίγουρα δεν τους λες και δημοκράτες. Δεν θα πάμε εμείς πιο δεξιά για να τους φέρουμε πίσω. Αυτοί θα γίνουν πιο δημοκράτες. Αν θέλουν. Αν δεν θέλουν έχει κι αλλού πορτοκαλιές. Με 30% αποχή και 20% αναποφάσιστους υπάρχει τεράστια δεξαμενή εν δυνάμει ψηφοφόρων. Η υπόθεση Μπαλτάκου αν έδειξε κάτι είναι ότι η παραφιλολογία περί υιοθέτησης μερικών από τις θέσεις της ΧΑ για προσεταιρισμό των ψηφοφόρων της ήταν τελείως λάθος. Όσο πιο πολύ γέρνουμε προς το μέρος τους τόσο τους νομιμοποιούμε. Ο Μπαλτάκος έπαιξε ένα ανόητο παιχνίδι και κάηκε. Και μαζί με αυτόν κάηκε και το κόμμα, ελπίζουμε όχι ανεπανόρθωτα. Όλα αυτά που συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες είναι προϊόν δικών μας λαθών. Δεν φταίει ούτε ο Σύριζα, ούτε ο Βενιζέλος. Ο δε, Βενιζέλος ως πολιτικό ον που είναι (και καλό θα ήταν να πάψουν μερικοί από εδώ μέσα να τον υποτιμούν), βρήκε μια ευκαιρία και την άρπαξε από τα μαλλιά - με αποτέλεσμα να φαίνεται τώρα πως το ΠΑΣΟΚ καθορίζει το ευρωψηφοδέλτιο της ΝΔ. Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί κλείναμε το μάτι στη ΧΑ και τώρα ήρθε ο λογαριασμός. Και γιατί έχουμε επιτρέψει σε ακραίους να καθορίζουν τον δημόσιο λόγο της ΝΔ. Ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουμε στο 15% για να καταλάβουμε πόσο λάθος είναι αυτή η ρητορική. Όποιος είναι αγανακτισμένος ας πάει να ψηφίσει Σύριζα, Ανταρσύα, ΚΚΕ, Καμμένο κλπ. Επιλογές δόξα τω Θεό υπάρχουν αρκετές. Η ψήφος στη ΧΑ είναι επιδοκιμασία της βίας και της εγκληματικότητας. Απλά και ξεκάθαρα. Δεν μπορούμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας πλέον γιατί έχει κόστος αυτή η τακτική.

        • gikon avatar
          gikon @ kritwn 06/04/2014 13:10:54

          Πλήρης ταύτιση απόψεων. Στο σχόλιό μου, δεν μπήκα στην πολιτική ουσία, διευκρίνισα μόνο, αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι από τη ρητορική του, επισημαίνοντας μάλιστα ότι δεν μου πολυαρέσει.

  26. Λούκιος avatar
    Λούκιος 06/04/2014 17:46:16

    Αγαπητέ το κόμμα απομακρύνθηκε τα τελευταία χρόνια από τις ιδεολογικές και αξιακές του αναφορές και όχι αυτοί οι κατά συντριπτική πλειοψηφία πρώην ψηφοφόροι του, των οποίων το μέγα ''αμάρτημα''είναι η έλλειψη ''προσαρμοστικότητος''.

  27. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 06/04/2014 17:48:01

    Αγαπητέ Φαήλο, Το λάθος δυστυχώς είναι και δικό σου, φυσικά και όλων ημών που ανεχόμαστε τους αποδεδειγμένους αντιδημοκράτες που εδώ και χρόνια έχουν αναδειχθεί σαν τοποτηρητές της δικής τους "δημοκρατίας" της δημοκρατίας των πρασσινοφρουρών, της δημοκρατίας των τραμπουκισμών τόσο στα συνδικαλιστικά όργανα όσο και στα πανεπιστήμια, της δημοκρατίας της νομικής υποστήριξης και κάλυψης των τρομοκρατών, της δημοκρατίας του αποκλεισμού λόγω του πολιτικού σου φρονήματος! Αυτοί είναι οι υποτιθέμενοι προοδευτικοί δημοκράτες Πρωτόπαππας και Σκουρλέτης θέλουν να σε αποκλείσουν όχι γιατί εσύ συμπεριφέρθηκες με λόγια ή και πράξεις αντίθετα στο δημοκρατικό πολίτευμα, τουλάχιστον δεν έχω κάτι τέτοιο υπόψη μου, αλλά διότι αυτοί σαν υποτιθέμενοι γκουρού της δημοκρατίας ορίζουν και τα όριά της! Δηλαδή σε αποκλείουν από το δικαίωμα να υπηρετήσεις τη δημοκρατία ! Πες τους λοιπόν ότι η δημοκρατία είναι το πολίτευμα της έκφρασης ελεύθερων ιδεών και πιστή τήρηση των νόμων όποιος λειτουργεί εντός του πλαισίου των δημοκρατικών θεσμών δεν μπορεί να αποβάλλεται χωρίς τελεσίδικη απόφαση της εκτελεστικής εξουσίας. Θέλω εν κατακλείδι να ρωτήσω τους Πρωτόπαππα και Σκουρλέτη πόσες φορές δεν εναρμονίσθηκαν με τους νόμους της δημοκρατίας μας?

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/04/2014 12:37:36

    Αποσύρεται τελικά ο Φαήλος. http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231309531

    • ΚΜ avatar