#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2011 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κολλημένος με το Μαξίμου…



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Κυνικός, αδίστακτος, χωρίς αρχές και στοιχειώδη τσίπα. Πήγε να κάνει, αυτό που λένε οι ρέκτες του κατς «αεροπλανικό» και κόντεψε να ξεχαρβαλώσει το σύμπαν. «Τα ‘μαθες τα νέα πατέρα; Κόντεψα ν’ ανατινάξω την Ελλάδα και την ευρωζώνη». Κι όλο αυτό γιατί; Για να μείνει στα κόλπα, να θρονιαστεί λίγο ακόμη. Τι κι αν Φράγκοι κι Αλαμανοί τον κλωτσούσαν σαν αδέσποτο σκυλί; Τι κι αν στο θλιβερό πρόσωπο του καταρρακώθηκε η Πατρίδα; Κατάπιε αμάσητο το δημοψήφισμα, ξερόβηξε και βγήκε να εγγυηθεί το …μέλλον. Έρμο μέλλον. Όχι, Γιώργο, δεν ψιλοβρέχει. Άλλο πράγμα είναι.

Με δέος έβλεπα τα ανθρωπάκια που όρθια τον χειροκροτούσαν χθες. Είναι τόσο περιδεείς και μεταλλαγμένοι από την κολοβή αλλά καλά αμειβόμενη εξουσία τους, που έχει καμφθεί και το βασικό ένστικτο πολιτικής επιβίωσης τους. Θέλω να δω σήμερα τα μεσάνυχτα ποιοι θα κατεβούν μαζί του στο μπούνκερ της καγκελαρίας για την τελική Πτώση. Χθες για πρώτη φορά είδα να τον πελεκάνε οι πάντες από τηλοψίας. Σοβαροί αναλυτές, επιχορηγημένοι μισέλληνες καθηγητάδες, από αυτούς που πριν κάνανε σέρβις στο δαρμένο παιδί από την Μινεσότα μαζεύοντας υπογραφές, αντζέντηδες σκουπιδιαραίων και τρόφιμοι πρεσβειών, όλοι του ρίχνανε πέτρες και χαρακτηρισμούς, μαζί με τους σοβαρούς του χώρου. Και παραδόξως είχαν δίκιο. Όταν βέβαια βλέπεις τους αρουραίους να καβαλάνε την κουπαστή και να κάνουν το σπορ του Γκρεγκ Λουγκάνις μεσοπέλαγα, σημαίνει ότι το πλοίο πάει για το βυθό να μαζέψει πεταλίδες.

Σήμερα θα φανεί αν κάποιοι στο ΠΑΣΟΚ θέλουν να υπάρξει συνέχεια, αν θέλουν να επιβιώσουν τσακισμένοι ως αντιπολίτευση αλλά πάντως να επιβιώσουν ή αν το κόμμα που ίδρυσε το 1974 ως μαϊμού ΕΑΜ ο Ανδρέας Παπανδρέου, θα σβήσει ως διαλυμένη νεοφιλελεύθερη «Κόζα Νόστρα». Διότι ξέρετε κι η «Κόζα Νόστρα» («η υπόθεση μας») αλλιώς ξεκίνησε στην Σικελία. Από οργάνωση αυτοάμυνας ενάντια στις αυθαιρεσίες των ευγενών, πέρασε στις ληστείες βενζινάδικων, τους εκβιασμούς, την μαστροπεία και το λαθρεμπόριο και κατέληξε στο εμπόριο ναρκωτικών, τα στημένα δημόσια έργα και προμήθειες του δημοσίου, τον παράνομο τζόγο, τις δολοφονίες και την διαφθορά πολιτικών και του εν γένει κράτους. Όλες οι καλές ιδέες, αδέρφια, τελικά κάποτε φθίνουν.

Στο ΠΑΣΟΚ ξέρουν πως στις επόμενες εκλογές, με το Γιώργο αρχηγό και την πολιτική του για κυβερνητική πρόταση προς τον το Λαό, θα φάνε τόσο φούμο, που ο Ίντι Αμίν Νταντά θα μοιάζει ξανθός και γαλανομάτης μπροστά τους. Το θέμα είναι ποιος φόβος θα επικρατήσει. Ο φόβος του πολιτικού αφανισμού κάτω από το μουλαρίσιο πείσμα του μνημονιακού τουρίστα ή ο φόβος για οιμωγές περί «αποστασίας»; Θα φανεί αν η υποταγή στην «υπόθεση τους» είναι ισχυρότερη από το κάλεσμα της υπόθεσης του Έθνους αλλά και το ένστικτο πολιτικής αυτοσυντήρησης ενός εκάστου.

Ο Γιώργος, παίδες, είναι κολλημένος με το Μαξίμου, μη δυνάμενος να απεξαρτηθεί με τις δικές του δυνάμεις. Σε άλλες εξαρτήσεις ουσιών στο στερητικό σύνδρομο παθαίνουν σπασμούς κλπ. Ο Γιώργος στο ενδεχόμενο και μόνο να στερηθεί την εξουσία, παθαίνει κρίσεις μνησικακίας και κωφότητας. Άλλα του λένε, άλλα ακούει, άλλα καταλαβαίνει. Του λένε παραιτήσου κι ακούει συναίνεση. Το «παραιτήσου» με τη «συναίνεση» ούτε ρίμα δεν κάνουν αλλά στην ποιητική του βαλκανικού «σοσιαλισμού» όλα για τον Γιώργο καταλήγουν στο ρεφραίν του σπουδαίου Βασίλη Καρρά: «δεν πάω πουθενά, πουθενά, εδώ θα μείνω».  Εδώ κάηκε όλη η Ελλάδα και όλη η Αθήνα, μέχρι να το ξαναπάρει η φαμίλια το μαγαζί, χώρια το παραμύθι που πούλησε με το καντάρι και θα φύγει έτσι;

Ο άνθρωπος που κάνει τον σταυρό του σαν να παίζει μπαγλαμά και βάζει τα κεριά ανάποδα στο μανουάλι έχει ανατραφεί με αρχές που ασπάζεται παιδιόθεν άπασα η οικογένεια, η βασική των οποίων είναι ότι η ζωή είναι ωραία, όταν είναι κερασμένη από άλλους.  Ε, λοιπόν τέρμα το τζάμπα. Κι είδες, ρε Γιώργο, ούτε η νταντά σου η Έλσα δεν θα σε ψηφίσει. Go home.

Επειδή ξέρετε πόσο διπλωμάτης δεν είμαι, θα σας πω ωμά την άποψη μου. Ό,τι κι αν κάνουν, κωλοτούμπες, αεροπλανικά, όσο κι αν μαζεύουν ρετάλια του ανεπάγγελτου νεοφιλελευθερισμού σε κάμαρες για ίντριγκες, όσα ψέματα, κυνισμό, αμοραλισμό κι αν δείξουν για να κόψουν τον δρόμο στον Αρχηγό της μεγάλης Κεντροδεξιάς, αυτό που φοβούνται δεν θα το αποφύγουν. Τα παραδείσια πτηνά των ΜΜΕ με το γαμψό ράμφος, που ο λαός καλεί παπαγαλάκια, αφού ήδη το γύριζαν το τραγούδι στο τσάμικο και λένε την αλήθεια, απίστευτο αλλά λένε την αλήθεια, σύντομα θα ξεκινάνε τα δελτία και τους σχολιασμούς τους με την φράση «Ο Πρωθυπουργός, κ. Αντώνης Σαμαράς…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 04/11/2011 15:25:12

    σηψη παρακμη και δολοπλοκια
    ο Παπανδρεου θα φυγει, οπως και να εχει , απλα παιζει με τα νευρα μας και οσο παιζει τοσο διαγραφει το χειροτερο τελος για εκεινον και για το οικοπεδο που κληρονομησε απο τον πατερα του

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2011 15:25:25

    Καλόοοοο......

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/11/2011 15:26:28

    Φαήλο, να θέσει ΤΩΡΑ η ΝΔ θέμα για το ότι ο άθλιος ΓΑΠ επικαλέσθηκε στους Ευρωπαίους τον κίνδυνο πραξικοπήματος δήθεν, για να δικαιολογηθεί. Δεν ορρωδεί προ ουδενός το ανώριμο κακομαθημένο. Δεν μπορεί να μας συκοφαντεί και άλλο, να μας παρουσιάζει σαν Μπανανία, όπου κάθε λίγο γίνονται πραξικοπήματα. Να μιλήσει η ΝΔ για το θέμα αυτό ΤΩΡΑ!

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΒΙΣ 04/11/2011 15:34:10

      Σωστο!!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΒΙΣ 04/11/2011 16:11:45

      Και εγώ απορώ που η ΝΔ δεν το έχει κάνει πρώτο θέμα , χατήρια του κάνουμε? Τα φίδια τα πατάς κάτω μέχρι να τα λιώσεις!

      Είναι αδιανόητο ,σηκώνει είδικό δικαστήριο: Αν ήταν αλήθεια ,γιατί δεν ενημερωσε τη Βουλή! Αν ήταν ψέματα, τότε συνομότησε συνειδητά για να βλάψει τη χώρα!

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ ΒΙΣ 04/11/2011 16:18:09

      Συμφωνώ, το θέμα για ντεμέκ χούντα έχει δημοσιευτεί σε πολλές ευρωπαϊκές εφημερίδες. Δεν πρέπει να μείνει έτσι αυτό.

      • mx avatar
        mx @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 04/11/2011 17:08:08

        ....des kai tin imerisia diatagi kwstarakou gia na katalabeis....

  4. man8os avatar
    man8os 04/11/2011 15:33:38

    Σωστος, αλλα οι διαπιστωσεις δεν αρκουν. Μετα απο οσα εκανε και 7 μερες επιπλεον προθυπουργιας του θα εχουν ανυπολογιστες συνεπειες.
    Ειναι ανεπιθυμιτος σε καθε ξενο κρατος και στο εσωτερικο λαομισητος.

  5. δημητρης avatar
    δημητρης 04/11/2011 15:34:54

    κ. Φαηλο: Καλα ολα αυτα αλλα για την υπογραφη αλλα λογια ν αγαπιωμαστε;

    • Μara avatar
      Μara @ δημητρης 04/11/2011 18:12:43

      Δημήτρη, μην βιάζεσαι.... Τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται...

  6. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 04/11/2011 15:36:02

    Η οικογένεια που, κατά τη μακαρίτισα τη Βλάχου, "...πήρε από την Ελλάδα πολύ περισσότερα από αυτά που πρόσφερε...", έχει κοινά χαρακτηριστικά:
    Από το "Πιστεύομεν και εις την λαοκρατίαν", περάσαμε στο "Τσοβόλα δώστα όλα" και καταλήξαμε (;) στο "Λεφτά υπάρχουν"!
    Τα πάντα για την άλωση και νομή της εξουσίας!
    'Οποιος πιστεύει ότι ο Giorgos θα φύγει μόνος του και αναίμακτα είναι απλά ανιστόρητος!
    Τα καθεστώτα αυτού του τύπου φεύγουν με κρίση!
    Τις κοινωνική, οικονομική, πολιτική, τις βιώνουμε ήδη!
    Απομένει η εθνική!

  7. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 04/11/2011 15:37:37

    Νομίζω πως το πρόβλημα δεν είναι ο ΓΑΠ, αυτός έτσι ή αλλιώς τελειωμένος είναι. Το πρόβλημα είναι ο Βενιζέλος και οι υπόλοιπες ύαινες. Πολύ φοβάμαι ότι θα μας κατσικωθούν στον σβέρκο μέχρι το 2013 και τότε πάλι με κάποιο τέχνασμα θα υποκλέψουν την ψήφο του Ελληνικού λαού. Έχουν άλλωστε αποδείξει ότι είναι εξαιρετικά ανθεκτικοί σε τέτοιους κλυδωνισμούς. Αυτό δείχνει και η προσπάθειά τους να ρίξουν όλα τα βάρη στο άμοιρο το παιδάκι κι αυτοί να εμφανιστούν ως αθώες περιστερές. Και η τακτική των καναλιών (χθες το βράδυ είδα λίγο το δελτίο ειδήσεων του MEGA και έμεινα άφωνος) σ᾿ αυτό αποσκοπεί: παντού κατηγόριες για τον ΓΑΠ προσωπικά, όχι για το υπόλοιπο ΠΑΣΟΚ. Είδατε ή ακούσατε να κατηγορεί κανείς για ανικανότητα τον Βενιζέλο ή κανέναν από την υπόλοιπη συμμορία;
    Εν κατακλείδι, είμαι επιφυλακτικός, γιατί τα τελευταία 30 χρόνια πολλά έχουν δει τα μάτια μου.
    Και σας παρακαλώ, δεν είμαι κανένα παπαγαλάκι του ΠΑΣΟΚ ούτε προσπαθώ να ενσπείρω την ηττοπάθεια. Απλώς θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου με σας.

    • anna avatar
      anna @ Νίκος Δραγασιώτης 05/11/2011 18:08:18

      πόσο δικιο εχεις

  8. SOTPAP avatar
    SOTPAP 04/11/2011 15:40:24

    μην υποτιμά κανείς το ΠΑΣΟΚ
    δεν λειτουργεί μόνον ο ΓΑΠ ως καθεστώς, όλο το ΠΑΣΟΚ λειτουργεί έτσι
    και να φύγει ο ΓΑΠ, το ΠΑΣΟΚ δεν αλλάζει και την εξουσία να χάσουν , θα βρουν τρόπο να επανακάμψουν αν τους το επιτρέψουμε
    αυτό να το καταλάβουν κάτι δικά μας κουτορνίθια που πιστεύουν ότι μπορούν να μιλήσουν ειλικρινά και τίμια μαζί τους για το καλό της πατρίδας
    δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι αυτοί ενδιαφέρονται μόνο για την πάρτη τους, κι όχι για την πατρίδα;

  9. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 04/11/2011 15:42:05

    Επιβεβαιώνεται η πληροφορία ότι ολονυχτίς αλλά και σήμερα το πρωί μαζεύουν (και καταστρέφουν) έγγραφα από Μαξίμου και Υπουργεία;

  10. SATO avatar
    SATO 04/11/2011 15:42:22

    Αμήν, Φαήλο. Φοβάμαι ότι αυτές οι πράσινες κατσαρίδες είναι ακριβώς αυτό. Κατσαρίδες. Γνωρίζεται φαντάζομαι την ανθεκτικότητα των εν λόγω παρασίτων. Ελπίζω το εντομοκτόνο του φιλότιμου(φίλου της Τιμής) του Έλληνα να τους ξεκάνει επιτέλους μετά από 5 νεκρούς ,αίμα ,χημικά, αυτοκτονίες και τόση απελπισία που έφεραν για να υπηρετήσουν τα Αφεντικά τους.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ SATO 04/11/2011 15:57:22

      Αγαπητέ μου, σήμερα (κυριολεκτικά, 4-11-2011) υπάρχουν (υπερβολικά πολλοί) συμπολίτες μας που τους ανησυχεί Ενα και μόνο Ενα:

      "Οι άλλοι καραδοκούν στη γωνία να "μας" (sic) πάρουν την Εξουσία!"


      Το άκουσα ουκ ολίγες φορές αυτές τις μέρες...

      Δεν σωζόμαστε με τίποτα, δυστυχώς...

  11. Μάκις Στεφανάτος avatar
    Μάκις Στεφανάτος 04/11/2011 15:43:46

    Συμφωνώ, μόνο που είναι η μισή αλήθεια κατά την δική μου άποψη. Η άλλη μισή είναι με το τί έλεγε ο Σαμαράς μέχρι προχθές περί μνημονίων, παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας κλπ. κλπ.

    Μετά την πεπονόφλουδα που τού έριξε ο ΓΑΠ, απορώ πως θα δικαιολογήσει την τωρινή του κωλοτούμπα. Ή μήπως ο περιορισμός της εθνικής κυριαρχίας (εκτός των άλλων) δεν περιλαμβάνεται στην νέα δανειακή σύμβαση την οποία δηλώνει πρόθυμος να κυρώσει?

    Κρίμα γιατί ήμουν απ΄αυτούς που πίστεψα στο πατριωτικό του ύφος...Εύχομαι να κάνω λάθος.

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Μάκις Στεφανάτος 04/11/2011 16:30:27

      Φυσικά και κάνεις λάθος αγαπητέ και δημιουργείς παράσιτα στη συχνότητα.

      Εσύ αυτά κατάλαβες από αυτά που είπε ο Σαμαράς στη Βουλή χτες?

      Τα είπε τόσο ξεκάθαρα που πιο λιανά δεν γίνεται.

      Μάλλον κυκλοφορεί η γρίπη του ΓΑΠ,τα συμπτώματα της οποίας είναι ότι ο εγκέφαλος υπεισέρχεται σε τέτοια κατάσταση,όπου ότι και να του λέει ο άλλος, αυτός επεξεργάζεται μόνο αυτό που θέλει.Κάτι σαν μίνι εγκεφαλικό δηλαδή.

      Δυστυχώς οι επιστήμονες έχουν δηλώσει ότι η ασθένεια είναι ανίατη προς το παρόν...

  12. eco avatar
    eco 04/11/2011 15:52:45

    Νοοτροπία Καντάφι.
    "Είναι δική μας η χώρα, δικός μας ο λαός. Δεν φεύγουμε".
    Ομαλά σε εκλογές τώρα.
    Ο ΓΑΠ οδηγεί τα πράγματα στα άκρα.
    Ο κόσμος πεινάει και είναι εθνικά λαβωμένος.
    Ας φύγει ομαλά για να ξεκινήσουμε όλοι μαζί την ανασυγκρότηση της χώρας. Όλοι οι Έλληνες μαζί μετά από εκλογές στον τόπο που γεννήθηκε η Δημοκρατία.

  13. GSV avatar
    GSV 04/11/2011 16:15:31

    O ΓΑΠ δεν πεφτει γιατι δεν θελει το ιδιο του το κομμα να πεσει. Ναι ναι ετσι εχουν τα πραγματα... Εαν πραγματικα το ηθελαν, ολοι αυτοι που διαλαλουν δεξια και αριστερα την δυσαρεσκεια τους, θα ειχαν παραιτηθει, δειχνοντας στον ελληνικο λαο οτι διαθετουν μια απειροελαχιστη τσιπα επανω τους. Δικαιολογιες του τυπου: του δινουμε ευκαιρια να φυγει με αξιοπρεπεια ειναι για αυτους που τρωνε κουτοχορτο. Εξαλλου μας εχει συνηθισει το ΠΑΣΟΚ σε εσωτερικους διαξιφισμους οι οποιοι οταν ερχεται η ωρα της ψηφοφοριας παραμεριζονται για το 'εθνικο-πακοκικο' συμφερον. Απο κωλοτουμπες αλλο τιποτα.

    Το παιχνιδακι ηταν και ειναι στημενο απο την αρχη. Ο σκοπος ενας. Να διπλωσουμε τον Σαμαρα. Να εκβιασουμε τη συναινεση διχως να μεταβαλουμε το πολιτικο σκηνικο. Δυστυχως, επετευχθη σχετικα ευκολα. Βιαστηκε ο προεδρος να του δωσει το αλλοθι. Τωρα ποιος τον πιανει τον ΓΑΠ. Μετα το κραξιμο στις Καννες, αφησαν να εννοηθει οτι υπηρχε ο φοβος πραξικοπηματος, μεθοδευμενα αλλαξαν και την στρατιωτικη ηγεσια για να ενισχυσουν την αποψη αυτη, η ΝΔ επεσε στη λουμπα και τωρα ποιος τον πιανει. Ανανεομενος ο Γιωργης θα παρει μια ψηφο εμπιστοσυνης ΝΑ! και θα μας υποσχεθει οτι στο μελλον θα συζητησουμε για συγκυβερνηση η οποια προφανως και δεν θα επιτευχθει διοτι ο ΓΑΠ δεν παραιτηται. Μολις εχθες βαπτισε τον εαυτο του και το κομμα ως κυβερνηση εθνικης σωτηριας και δωστου χειροκροτημα απο κατω. Καμια δεκαρια κρατουσαν τα προσχηματα με τα χερια σταυρωμενα. Εγω ξερω οτι οταν εισαι δυσαρεστημενος ως βουλευτης, γιουχαρεις δεν χειροκροτας. Το αποτελεσμα ενα. Η ΝΔ θα εχει μεινει με τη μουτζουρα οτι θα ψηφισει τη δανειακη, διοτι εαν δεν το κανει θα κατηγορηθει απο το ΠΑΣΟΚ για πολιτικο καιροσκοπισμο και αλλα λογια να αγαπιομαστε..... το οποιο δυστυχως θα αποτυπωθει στις δημοσκοπησεις. Ο σκοπος ενας. Η τεχνη του πολεμου παντα επικαιρη και ουσιαστικη. Εφοσον δεν μπορεις να αντιμετωπισεις τον αντιπαλο στα ισια, επικεντρωσου σε πραξεις δολιοφθορας.

    Το ΠΑΣΟΚ οσο θα ειναι πισω στις δημοσκοπησεις και σε ποσοστα εξαφανισης θα ειναι και ενωμενο και δυνατο. Ξερουν αυτοι. Φτιαγνουν και απο μια σαπουνοπερα που και που, με βουλευτες δυσαρεστημενους οι οποιοι με δακρυα στα ματια αναγκαζονται να ψηφισουν και ο λαος τρωει το κουτοχορτο......Εξαλλου δειχνει και πολιτικη υγεια αυτο. Οτι να, τα σκληρα μετρα που ψηφιζουμε μας βρισκουν και εμας αντιθετους. Βρε αμα δεν θες να ψηφισεις παραιτησαι και κρατας την εδρα ως ανεξαρτητος. Ακου εκει με πονο ψυχης ψηφιζω.

    Βιαστηκε ο Σαμαρας να συναινεσει στη δανειακη, απο τη στιγμη που δεν εχει διαμορφωθει ακομα η τελικη της μορφη.Απο τη στιγμη που δεν ξερουμε τι στο καλο θα γραφει μεσα. Ο ΓΑΠ εχει αποδειχθει επταψυχος. Δεν μιλαμε για γαντζωμα στη καρεκλα. Μιλαμε οτι ΓΑΠ και καρεκλα εχουν γινει ενα σωμα.

    Μακαρι να διαψευθω και το βραδυ να εχουμε αλαγη σελιδας.

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/11/2011 16:16:03

    Ἐγὼ ἔχω περιέργεια ἂν θὰ τὴν πάρει σήμερα τὴν ψῆφο ἐμπιστοσύνης. Ἂν οἱ βουλευτὲς τοῦ τὴ δώσουν, θὰ παρουσιάσουν τὴν ἔσχατη ξεφτίλα τῆς ἀνθρώπινης ἀξιοπρέπειας- πρῶτα θὰ γελάσω μὲ τὸ κατάντημά τους, καὶ μετὰ θὰ πέσω σὲ κατάθλιψη.

    Ἡ δὲ φαρσοκωμωδία "ψηφίστε με γιὰ νὰ πέσω μόνος μου μετὰ" παίρνει ἄχγιστα τγία. Ὅποιος πασόκος περιμένει σωτηρία ἀπὸ τὸν Βενιζέλο... καλά...

    Ὁ Μάρτιος εἶναι μακριά. Ρίχτε τους τώρα.

    • mx avatar
      mx @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/11/2011 17:35:03

      .....oloi osoi enai stin parousa bouli tha dwsoun tin lysi "swtirias" tis xwras pou tha taytizetai me tin politiki tous epibiwsi....

      den exoun dwsei alla deigmata grafis gia na elpizei kaneis gia kati diaforetiko...alla tha tous xeperasoun oi exelixeis...

  15. johny avatar
    johny 04/11/2011 16:17:01

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ Ο ΛΑΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ....

  16. Avanti avatar
    Avanti 04/11/2011 16:22:36

    Ας ελπίσουμε ότι πολύ σύντομα θα απολαύσουμε το " Κύκνειο άσμα " του ΓΑΠ τουλάχιστον για προσωρινή τέρψη μιάς και τα πράγματα είναι ιδιαιτέρως δύσκολα. Και να ΘΥΜΙΣΩ: " ΜΕΜΝΗΣΟ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ " (Ηρόδοτος V.105).

  17. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/11/2011 16:28:47

    Το πασοκ δεν τα κανει ολα αυτα επειδη απλα θελει να μεινει στην εξουσια.
    Τα κανει γιατι δε θελει με τιποτα να βγει η νδ στην εξουσια. Ξερει οτι θα πεσει συντομα και το μονο που προσπαθει ειναι να διαβαλλει τον σαμαρα ωστε να ερθει οσο πιο αποδυναμωμενος γινεται στην εξουσια και να πεσει γρηγορα.
    και το βλεπω να γινεται...

  18. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 04/11/2011 16:41:48

    Ανερμάτιστος, χωρίς αρχές, συμπλεγματικός , με απωθημένα , που όλη αυτή η κατάσταση που προκάλεσε, τον τρέφει και τον ηδονίζει. Αλλοίμονο στη χώρα και σε μας.....Οσο συνειδητοποιώ σε τι κατάσταση έχει φέρει τη χώρα, τόσο καταλαβαίνω και τη θέση του Α.Σ. και τους χειρισμούς του....... Χειρότεροι όμως , είναι όλες αυτές οι κότες που παριστάνουν τους βουλευτές. Εχουν αλλοτριωθεί τόσο πολύ από τα πολλά και άκοπα λεφτά και προνόμια , που δεν θα κάνουν τίποτα . Συν τοις άλλοις, τους έχει δεμένους με εκβιασμούς και απειλές ,που οποιαδήποτε λύση μοιάζει αδύναμη από την ούτως ή άλλως ανύπαρκτη αντίστασή τους. Μακάρι να είμαι εγώ αυτή που θα διαψευσθεί απόψε , αλλά δεν θα του κάνουν τίποτα. Θα του δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης και αυτός έχοντας κερδίσει χρόνο , δεν θα φύγει. H oικογένεια το κόμμα το θεωρεί τσιφλίκι της , το μόνο που τους νοιάζει είναι η καρέκλα με κάθε , μα ΚΑΘΕ κόστος! Απ΄αυτόν και το σύστημα ΠΑΣΟΚ , δεν θα γλυτώσουμε εύκολα.......Και τα χειρότερα , δεν τα έχουμε δει ακόμα.......

  19. Αθ. Παπαδόπουλος, Πρόεδρος ΝΟ.Δ.Ε., Ontario, Canada avatar
    Αθ. Παπαδόπουλος, Πρόεδρος ΝΟ.Δ.Ε., Ontario, Canada 04/11/2011 17:00:55

    Γιά σου Μεγάλε!
    Τα είπες και πάλι υπέροχα. Ιδιαίτερα πετυχημένο το:
    «Ο άνθρωπος που κάνει τον σταυρό του σαν να παίζει μπαγλαμά και βάζει τα κεριά ανάποδα στο μανουάλι έχει ανατραφεί με αρχές που ασπάζεται παιδιόθεν άπασα η οικογένεια, η βασική των οποίων είναι ότι η ζωή είναι ωραία, όταν είναι κερασμένη από άλλους»!.
    Δυστυχώς όμως φίλε Φαήλο το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο ΓΑΠ αλλά όλο το γενιτσαριό των φανατικών πασόκων που εξέθρεψε και συντηρεί το ΠΑΣΟΚ. Ήταν και είναι μεγάλα τα συμφέροντα των νέων τζακιών τα οποία προώθησε και εγκαθίδρυσε ο Ανδρέας. Και ήταν πολλοί αυτοί που τα ‘έτρωγαν μαζί’ τα τελευταία 30 χρόνια σε όλα τα στρώματα της κοινωνίας δεν ήταν μόνο οι διαλεγμένοι πολιτικοί και μεγαλοεπιχειρηματίες. Ο Καραμανλης, σαν μεγάλος πατριώτης, προσπάθησε να εφαρμόσει την πολιτική της ήπιας προσαρμογής, αλλά εις μάτην. Η ανταπόκριση από το ΠΑΣΟΚ και συνοδοιπόρους ήταν καμένη γη. Τώρα που η μισή ΝΔ θέλει να κρεμάσει τον Σαμαρά γιατί δεν ακολούθησε πιο επιθετική αντιπολιτευτική πολιτική, ο ΓΑΠ ανερυθρίαστα βγαίνει κάθε λίγο και λιγάκι και ζητάει ‘υπεύθυνη στάση από την αντιπολίτευση’. Παρόλα αυτά εγώ πιστεύω ότι και ο Σαμαράς, ο οποίος είναι επίσης μεγάλος πατριώτης, δεν θα επιδιώξει την ρεβάνς. Η διαφορά όμως τώρα είναι ότι δεν έχουμε πλέον χρόνο για ατέλειωτες διαβουλευσεις, συζητήσεις και χαϊδέματα αυτιών, και ο Αντώνης πρέπει να κινηθεί με μεγαλύτερη ταχύτητα και αποφασιστικότητα. Όπλα του, η διαφάνεια και η αξιοκρατία. Στην πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Όπως βρέθηκε ο τρόπος να εκλεγεί ο Πρόεδρος της ΝΔ (και οι Πρόεδροι των ΝΟΔΕ) από την βάση, έτσι πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες ρυθμίσεις ώστε να εκλεγούν και οι υποψήφιοι βουλευτές από την βάση. Και για να εξηγούμενα, δεν φιλοδοξώ να είμαι υποψήφιος βουλευτής στις επόμενες εκλογές.

  20. Απορία avatar
    Απορία 04/11/2011 17:01:42

    Γαζώνεις πάλι κ. Κρανιδιώτη όπως και κάθε φορά.
    Το ότι ο Σαμαράς θα είναι σύντομα πρωθυπουργός και αυτό είναι βέβαιο.

    Από τις Κάννες όμως και μετά έχω αρχίσει να "φοβάμαι".
    Με τι διαπραγματευτικά χαρτιά θα συμμαζευτεί το χάος που θα παραληφθεί.

    Τους είδες τους φραγκο-ούνους;
    Μας έχουν γραμμένους εις τα παλαιότερα. Και ακόμα δεν ξεφόρτωσαν όλο το χρέος μας και δεν έχουν βγάλει πλήρως άκρη με τις διάφορες επισφάλειες που υπάρχουν.

    Σε ένα χρόνο από τώρα που εξαιτίας των όρων της νέας δανειακής σύμβασης, η χώρα θα βρίσκεται μεταξύ Μεξικού και Σουαζιλάνδης και που οι ξένοι θα έχουν ξεφορτωθεί τις "αμαρτίες" μας, τι θα γίνει; Τι άλλο θα μας ζητηθεί να κάνουμε για να παραμείνουμε σε αυτή τη σύφιλη του ευρώ;

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Απορία 04/11/2011 17:16:58

      Να έχετε υπόψιν για τους φραγκο-ούνους και όσοι έχουν ζήσει σε αυτές τις χώρες το επιβεβαιώνουν,είναι ότι βγάζουν την αγριάδα και την επιθετικότητά τους όταν ενισχύεται η έμφυτη ανασφάλειά τους.

      Οι τύποι αυτοί επειδή οι τράπεζές τους έχουν χαμηλά επιτόκια,έχουν πολλά από τα λεφτά τους σε μετοχές και αμοιβαία κλπ.

      Ξέρετε πόσα λεφτά χάσανε αυτές τις μέρες από το κατρακύλισμα των χρηματιστηρίων τους?Πάρα πολλά!!!

      Και τώρα που η Ιταλία είναι στον προθάλαμο του Μηχανισμού Στήριξης,η ανασφάλεια αλλά και η επιθετικότητά τους θα αυξηθεί.

      Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης από το νέο πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά.Διαπράγματευση βέβαια όπου διαισθάνομαι ότι θα πέφτουν κορμιά και οι απειλές θα πάνε σύννεφο.

      Βέβαια επειδή οι φραγκο-ούνοι είναι και αυτοκαταστροφικοί και το αποδεικνύουν οι πολυάριθμοι πόλεμοι καθώς και 2 παγκόσμιοι,οι χειρισμοί πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί.

  21. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 04/11/2011 17:37:16

    Είτε θα πέσουν σήμερα σαν καλά παιδάκια, είτε θα ανοίξουν βεντέτα με τον ελληνικό λαό. Σιχαθήκαμε πια τις ληστείες και τους εκβιασμούς, μας μαύρισαν την καθημερινότητα, δεν πάει άλλο.

  22. katalytikos avatar
    katalytikos 04/11/2011 17:47:54

    No passaran ή επι το Ελληνικότερο No Papandreou son

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/11/2011 17:50:34

    H τραγωδία για την Ελλάδα είναι ότι ακόμα και σήμερα, που ο κάθε Ελληνας αγωνιά γιά την πατρίδα του και την ύπαρξή του, εσείς κ. Φαήλο αντί να περιμένετε τα δελτία ειδήσεων να ξεκινάνε με το "Η Ελλάδα σώθηκε..." πανηγυρίζετε γιατί θα ξεκινάνε με το "Ο πρωθυπουργός κ.Αντώνης Σαμαράς ...".
    Κρίμα γιά την Ελλάδα και τους Ελληνες...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δημήτρης 04/11/2011 21:29:52

      Όταν γίνει αυτό που λέω στην κατακλείδα του άρθρου μου, τότε θα μπορεί η Πατρίδα να αρχίσει να έχει ελπίδες να σωθεί.
      Η χώρα δεν θα ψσωθεί μπαίνοντας στον αυτόματο και σίγουρα θα χαντακωθεί αν συνεχίσουμε με αυτήν την απίθανη κλίκα.
      Ο αγώνας που θα δώσουμε χρειάζεται να δοθεί από Ηγεσία που ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ και θα έχει φυσικά και σχέδιο.
      Και ναι, θα πανηγυρίσω γιατί το πρώτο φως θα είναι η Ελληνική Ηγεσία.

  24. Mara avatar
    Mara 04/11/2011 18:30:28

    Κολλημένος με το Μαξίμου??? Δεν νομίζω.
    Κολλημένος με την διεθνή συμμορία, όπου ανήκει είναι.
    Την συμμορία των Στρος Καν, Σόρρος, Ρουμπινί κ.α
    Όσο για το τελευταίο καθίκι.... χαρακτήρισε την Ν.Δ. και προσωπικά τον Καραμανλή με τον χειρότερο τρόπο (μιλάμε για οχετό.....).

  25. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 04/11/2011 18:53:30

    Ρε Δημήτρη, sorry κιόλας που παρεμβαίνω, αλλά η πατρίδα είτε σώζεται είτε καταστρέφεται από συγκεκριμένα πρόσωπα, με συγκεκριμένες συμπεριφορές, με συγκεκριμένες στοχεύσεις κτλ. Άρα προφανώς και η ιστορική τομή, η αναχαίτιση του πολιτικού αυτοκτονικού αμοραλισμού, η πορεία προς την εθνική ανάσταση, θα πραγματωθεί από πρόσωπα. Ξέρεις, επειδή μικρή χώρα είμαστε, είναι άαααααααλλο πράγμα το να ξεκινάνε τα δελτία με το «Η πρωθυπουργός κα Ντόρα Μπακογιάννη» ή «Ο πρωθυπουργός κ Ευάγγελος Βενιζέλος» και άλλο το Αντώνης Σαμαράς. Η διαφορά είναι αβυσσαλέα… Πώς το λέει και η γραφή, μεταξὺ ἡμῶν καὶ ὑμῶν χάσμα μέγα ἐστήρικται (Λουκάς 16.19).

  26. apis22 avatar
    apis22 04/11/2011 19:43:37

    +1.000

  27. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 04/11/2011 21:03:33

    Μην υποτιμάς την γνώμη των άλλων φίλε. Οι δανειακές συμβάσεις και τα μνημόνια που εφαρμόζονται στην Ελλάδα δεν πρόκειται να έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Η θέση αυτή δεν είναι μόνο δική μου, το υποστήριζε μέχρι πρότινος και ο Α. Σαμαράς. Θα μπορούσα πολλά να πώ με βάση την οικονομετρία και σε συνάρτηση με την κατάσταση της χώρας, αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί. Το αδιέξοδο θα αποδειχτεί σε λίγους μήνες, αλλά τότε θα είναι μάλλον αργά...

  28. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2011 21:08:29

    Άλλο η δανειακή σύμβαση κι άλλο οι εφαρμοστικές πολιτικές, αυτό που λέμε Μνημόνιο.

  29. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2011 21:20:27

    Άλλο η δανειακή σύμβαση κι άλλο οι εφαρμοστικές πολιτικές και η εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας, την οποία ο Αντώνης δήλωσε ότι ΔΕΝ αποδεχθεί. Ξέρεις τι θα πει ΔΕΝ στην ελληνική γλώσσα.
    Η χώρα έχει ταμειακά αποθέματα ως τις 15/12. Με τα αεροπλανικά κόλπα; του ΔΕΘ βρέθηκε επίσης στο χείλος του γκρεμού με άρνηση εκταμίευσης της 6ης δόσης κι απειλές εκπαραθύρωσης από το Ευρώ.
    Επομ΄πενως ο Αντώνης ΟΡΘΑ εξέπεμψε επείγον μήνυμα ότι είναι ευρωαπαϊκή δύναμη σταθερότητας κι επιδιώκει την κύρωση της συμφωνίας και την εκταμίευση της 6ης δόσης. Θέλει δε γρήγορα εκλογές για να διαπραγματευτεί και ν' αγωνιστεί να αλλάξουν οι εφαρμμοστικές πολιτικές, που έπονται της δανειακής σύμβασης, επιδιώκοντας αναπτυξιακή συνταγή για τους ίδιους δημοσιονομικούς στόχους. Π.χ., το να ξοδεύουμε λιγότερα ως κράτος από όσα είναι τα έσοδα μας (=πρωτογενές πλεόνασμα) είναι αυτονόητος στόχος.
    Τί απ'[ όλα αυτά δεν καταλαβαίνεις;
    Ο " Τσε Γκεβάρα" Τσίπρας κι η Αλέκα, να μας πουν από που θα δανειστούμε ώστε το κράτος να μην κατεβάσει ρολά τις 15/12. Να μας πουν ο πατέρας μου κι ο πατέρας σου, μετά από 35 χρόνια δουλειάς, κρατήσεις κλπ, ποια μέρα να περάσουν από την Κουμουνδούρου ή τον Περισσό για να πληρωθούν την σύνταξη τους άπό τις άλλες, άγνωστες πηγές δανεισμού, πόυ αυτοί ξέρουν και δεν ξέρουμε εμείς.
    Ο στόχος που υπηρετεί την Ελευθερία ε΄'ιναι η αυτάρκεια της Πατρίδας. Επειδή απέχουμε πολύ από αυτόν, με κατεσρεμμένη παραγωγική βάσςη, ως τότε χρειάζονται αληθινές πολιτικές κι όχι τζάμπα επαναστατιλίκι.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2011 21:51:37

      κυριε κρανιδιωτη

      Ποιες πολιτικες πλεον υπαρχουν απο το ζαπειο 2 που μπορουν να εφαρμοσθουν?
      ποιο ειναι αυτο το ρημαδιασμενο μειγμα πολιτικης που μπορει να εφαρμοσθει και δεν θα εμπεριεχει περικοπες, μειωση μισθων, ελαστικοτερες μορφες εργασιας?

      απο την στιγμη που ειναι επιλογη του κυριου σαμαρα να πορευθει μεσα απο την Ε.Ε πως θα ανακαμψουμε εχοντας ενα σκληρο νομισμα που κανει τις εισαγωγες απο τριτες χωρες ελκυστικες και την εγχωρια παραγωγη πανακριβη.

      τοσα χρονια επιβιωσαμε λογω φθηνου δανεισμου λογω ευρω. απο την στιγμη που πλεον αυτο δεν υφισταται πως θα επιβιωσει αυτο το συστημα?


      το αρθρακι ειναι λουκουμακι οπως παντα αλλα πλεον η αντιπολιτευση τελειωσε εχει ερθει να κυβερνησετε ή να απαντατε σαν κυβερνηση

  30. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2011 21:25:52

    Αγαπητέ Θανάση, σ' ευχαριστώ πολύ.
    Και μόνο που βλέπω από που μας διαβάζεις και γράφεις, ανατριχιάζω.
    Συμφωνώ με τις διαπιστώσεις σου.
    Η πρόταση σου σωστή,. αρκεί να διασφαλισυεί ότι δεν θα υπάρξει χειραγώγηση από τοπικές "κλίκες". Πιστεύω δε ότι όλες οι υποψηφιότητες θα πρέπει να τίθενται ως προτάσεις προς τον Πρόεδρο κι εκείνος να έχει τον τελικό λόγο.

  31. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 04/11/2011 21:30:23

    Και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις κύριε Κρανιδιώτη, έχει γεμίσει το Twitter με πληροφορίες ότι πριν από λίγο το ψηλό παιδί από την Μινεσότα μουλάρωσε και ΔΕΝ παραιτείται...
    Με την καρέκλα θα πέσει..

  32. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/11/2011 22:29:05

    Όσο αργεί να φύγει τόσο μεγαλύτερη φθορά θα έχει.

  33. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/11/2011 00:52:28

    Είδαμε λοιπόν το πράσινο πτηνοτροφείο να κάθεται προσοχή.
    Θα κάνουν κυβέρνηση "εθνικής αποτέτοιας" με τον Μπουμπούκο και την ...Ντόρα. Κατακαημένη Ρούμελη...
    Λοιπόν, παίδες δεν έχω πλέον αμφιβολία. Η ιστορία αυτή θα τελειώσει ανεβαίνοντας την Μεσπγείων δεξιά...

  34. eco avatar
    eco 05/11/2011 00:59:42

    εκλογές τώρα.
    Μπραβο στον Σαμαρά που δεν συμμετείχε στο σημερινό θέατρο.
    θα πάνε στον πάτο όλοι μαζί ΓΑΠ και ΣΙΑ

  35. periklis avatar
    periklis 05/11/2011 09:09:25

    Να δημοσιευτεί το άρθρο και στη "Δημοκρατία" . Επίσης να διδάσκονται τα 3 τελευταία άρθρα του Φαήλου σε σχολές Δημοσιογραφίας σαν νέο είδος "πολιτικής λογοτεχνίας". Ο Κρανιδιώτης δίνει "Φαντασία στην αντιπολίτευση ". ΑΝτε γρήγορα να δώσει " φαντασία στην εξουσία"

  36. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/11/2011 12:19:43

    Σε κάθε περίπτωση, χωρίς της εκλογές το σημερινό χάος, δεν θα είναι τίποτα στο χάος που θα δημιουργηθεί στην χώρα αν ακούσουμε την πρόταση του πρωθυπουργού.

  37. axristos avatar
    axristos 05/11/2011 12:55:58

    Θα προτείνει πρωθυπουργό την Μαργαρίτα ο ίδιος των εξωτερικών ο αδελφός Νίκος πολιτισμού και ο αδελφός Αντρίκος Επενδύσεων περίσσεψε κανένας? Τουλάχιστον αν κυβερνάνε στο προσκήνιο

  38. ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 05/11/2011 15:37:01

    κ. Φαήλο Κρανιδιώτη, τα επιχειρήματα σας είναι επιπέδου υπαστυνόμου β'. Προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την πολιτική της κυβέρνησης αμφισβητώντας τον πατριωτισμό του Γ.Παπανδρέου, που παρεπιπτόντως δεν επέλεξε ο ίδιος να είναι Έλληνας της διασποράς, χωρίς ωστόσο να επικεντρώνεστε στις ευθύνες της Ν.Δ. που έφθασε τη χώρα στο χείλος της καταστροφής και πιστέψτε με δεν είναι ο ανεπάγγελτος νεοφιλελευθερισμός, εύκολη και φασιστική υπεκφυγή. .Η αυτοκριτική στη Ν.Δ. τελείωσε με την αλλαγή της ηγεσίας και με την αποκρυστάλλωση των νέων εσωκομματικών συσχετισμών.Στοιχηματίσατε στη δικαιολογημένη φθορά της κυβερνητικής πλειοψηφίας χωρίς να παρουσιάσετε μια σοβαρή αντιπρόταση.Υπόσχεστε στους πάντες τα πάντα.Μοναδική σας ιδεολογική πυξίδα είναι ο λαικισμός, η αναλήθεια και πρόσφατα ο ακροδεξιός "αυτοχθονισμός". Στο δίκτυο 21 έχετε ράψει τα κυβερνητικά σας κουστούμια, αλλά μην ξεχνάτε' ο λαός δεν συγχωρεί.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 05/11/2011 21:50:19

      Καταρχήν ηρέμησε, παιδί μου. Το πολύ προοδευτιλίκι κι άλλα μονήρη πάθη τυφλώνουν και θα χαλάσουν την άσπιλη νεοφιλελεύθερη επιδερμίδα σου.
      Μα δεν κατηγορώ τον πολυαγαπημένο σου ότι είναι Έλληνας της διασποράς. Διαπιστώνω ότι δεν σκέφτεται ελληνικά, δεν πονάει τον τόπο και το λαό. Για το πως σκέφτεται το σόϊ του για την Ελλάδα υπάρχει το φοβερό παλαιό τεύχος της "Νεμέσεως" της Λιάνας Κανέλλη με την οικογενειακή αλληλογραφία με κολλητούς στο Αμέρικα, έμπλεα περιφρόνησης για την Ελλάδα και τους Έλληνες.
      Αποδεδειγμένα πλέον ο Κ. Καραμανλής είπε την αλήθεια και η ιδεοληπτική κλίκα που υπερασπίζεσαι είπε εν γνώσει της ψέμματα κι οδήγησε την χώρα στο Μνημόνιο και τώρα με τον τυχοδιωκτισμό περί δημοψηφίσματος στο χείλος του γκρεμού, προφανέστατα εξυπηρετώντας αλλότρια συμφέροντα, πέραν της εξουσιομανίας τους. Θα διερευνηθεί επίσης αν και ποιοί κερδοσκόπησαν και σίγουρα ο Λαός και οι εκπρόσωποι του δεν θα αφήσουν να πάνε σπίτι τους σφυρίζοντας κλέφτικα. Έχουμε τοίχους, δέντρα κλπ.
      Την σοβαρή αντιπρόταση να την διαβάσεις στις ομιλίες και δηλώσεις του Αντώνη Σαμαρά και στις ανακοινώσεις του κόμματος. Μην διαβάζεις μόνο Παπαχελά, είναι κι ανθυγιεινό. Από συμπόνια στο λέω.
      Όταν με λένε "ακροδεξιό" κλπ κάτι φλώροι, ντιντήδες και λοιπές μνημονιακές δυνάμεις, ειδοποιώ την μάνα μου, το λέει στον σκύλο μου κι αυτός στην ουρά του για τα περαιτέρω. Σας φιλώ στον αυχένα. Υμέτερος.

  39. Δικερως avatar
    Δικερως 05/11/2011 20:14:18

    Kρανιδιωτη,ειμαι ο λαος που δεν συγχωρει.
    Δι'αυτο και σε συγχαιρω τα μαλιστα δια τα γραφομενα.
    Επισης συμμετεχω εις στην πλειοψηφια των ποπουλιζοντων,οπου παρεπιπτοντως ως κυριον χαρακτηριστικων εχουσι την οξεια και αμειλικτην μνημη.
    Εξ'αυτων συμπεραινεται και η επικινδυνοτης ημων δια τους αγελοποιημενους,λογω ελλειψεως ατομικοτητος,κοινωνικως υπερυσχυοντες μωρους.
    Μετα τιμης
    Aνθυπαστυνομος,ΣΤ'
    Λεμπεσιος Ευαγγελεσης

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δικερως 05/11/2011 21:53:11

      Κύριε Υπαστυνόμε, σας μερσώ, που λέει κι ο Ζήκος. Υπολήπτομαι τα μάλα την Χωροφυλακή που είχε και πολεμική Σημαία, αλλά ομοίως και την Αστυνομία Πόλεων που ήταν πιο κυριλέ κι ατσαλάκωτη.

  40. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/11/2011 22:04:10

    Περί Χωρφυλακής, ανάγνωσμα ΑΑ: «Οι λησταί στα πρόθυρα των Αθηνών», του Μ. Καραγάτση. Και επίκαιροοοοοοο….

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τιγράνης 05/11/2011 22:22:46

      Τιγράνη φίλε μου, καίτοι λάτρης του Καραγάτση, δεν το ξέρω! Είναι μυθιστόρημα; Εκδόσεις;

  41. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/11/2011 22:34:25

    Μυθιστόρημα, εκδόσεις Εστία. Δημοσιεύτηκε σε συνέχειες στη Βραδυνή το 1952. Ο ίδιος ο... Μίτια δεν το εξέδωσε ποτέ ολόκληρο, το δύσκολο έργο της ανασύνθεσης των αποσπασμάτων το ανέλαβε και το ολοκλήρωσε ο Θανάσης Νιάρχος το 1999. Αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κανείς, ο παραλληλισμός της πολιτικής κατάστασης του τότε με το τώρα είναι αξιοσημείωτος.

  42. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/11/2011 23:06:18

    Αδερφέ δεν ξέρεις πόσο σε ευχαριστώ! Απλώς απορώ πως μου ξέφυγε...

  43. Τιγράνης avatar