Κοκορέτσι, μια πράξη αντίστασης στους γραφειοκράτες των Βρυξελλών
19/04/2014 13:16
του Μικρού Οδυσσέα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοκορέτσι, μια πράξη αντίστασης στους γραφειοκράτες των Βρυξελλών

Χρειαζόμαστε, εκτός από υψηλό αγωνιστικό φρόνημα, δύο συκωταριές με γλυκάδια από αρνί γάλακτος, δύο κιλά έντερα από αρνί γάλακτος...

Το κοκορέτσι είναι παραδοσιακό έδεσμα, σύμβολο του αγώνα ενάντια στα μονοπώλια και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αποτελεί must στις «ψαγμένες» ταβέρνες και ψητοπωλεία, ενώ συνηθίζεται να υπάρχει στο πασχαλινό μας τραπέζι. Το τρώνε άπαντες, συμπεριλαμβανομένων των άθεων και των αντικληρικιστών.

Χρειαζόμαστε εκτός από υψηλό αγωνιστικό φρόνημα:

Δύο συκωταριές με γλυκάδια από αρνί γάλακτος (με ανοικτή ημερομηνία λήξης)

Δύο κιλά έντερα από αρνί γάλακτος που βολτάριζε στο «Ποτάμι» ,λεμόνια από κοντολεμονιά, δύο μπόλιες από αρνί που ψηφίζει Ελιά, σούβλα για κοκορέτσι, ξύλα, κάρβουνα ή ηλεκτρικό φούρνο με βάθος, αλάτι, κόλιαντρο τριμμένο, κύμινο τριμμένο, πιπέρι φρεσκοτριμμένο (πως το τρίβουν όλοι ξέρετε, μην κάνετε τους ανήξερους/ανήξερες)

Προετοιμασία

Το κοκορέτσι χρειάζεται πολύ χρόνο για να ετοιμαστεί. Λίγο λιγότερο από ότι να βγει η χώρα στις αγορές. Πλύσιμο των έντερων σχολαστικό (όχι ντουζάκι) πέρασμα της συκωταριάς στη σούβλα συν το γεγονός ότι οφείλουμε να το ετοιμάσουμε από την προηγούμενη ημέρα για να στραγγίζει το βράδυ πριν το ψήσουμε.

Πρώτα απ’ όλα ετοιμάζουμε τα μπαχαρικά που είναι το άλφα, το ωμέγα κι όλα τα ενδιάμεσα γράμματα. Σε ένα μπωλ, αναμειγνύουμε μπόλικο αλάτι, φρέσκοτριμμένο πιπέρι, κόλιαντρο καθώς και ελάχιστο κύμινο, ίσα για τη μυρωδιά και την ιδεολογική ζύμωση.

Πλένουμε καλά τις συκωταριές και τα γλυκάδια και τα κόβουμε σε χοντροκομμένα κομμάτια. Βάζουμε περισσότερα μαλακά κομμάτια (από πνευμόνι, καρδιά, νεφρά, γλυκάδια) απ’ ότι συκώτια, τα οποία πικρίζουν όταν ψηθούν και δημιουργούν δικό τους γευστικό κόμμα . Στη συνέχεια, περιχύνουμε το μείγμα των μπαχαρικών στα κομμάτια της συκωταριάς και τα τοποθετούμε με χέρια που τρέμουν από συγκίνηση στο ψυγείο.

Παράλληλα, ετοιμάζουμε τις μπόλιες και τα έντερα. Οι μπόλιες θέλουν πέρασμα από χλιαρό νερό για να ζεσταθούν και να καθαρίσουν καλά. Τα έντερα θέλουν εξονυχιστικό πλύσιμο στο εσωτερικό τους. Τα βάζουμε κάτω από την βρύση ώστε να πέφτει νερό απευθείας μέσα τους, μετά τα γυρίζουμε (αν τα καταφέρουμε) και στη συνέχεια τα στραγγίζουμε και τα αφήνουμε σε ένα μεγάλο μπωλ (όχι για κεφτέδες) με μπόλικα κομμένα λεμόνια.

Η δημιουργία

Μόλις είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά, περνάμε στη σούβλα τα γλυκάδια και τα συκώτια εναλλάξ. Από πάνω τυλίγουμε τις μπόλιες ώστε να κρατάνε τα κομμάτια στη θέση τους, και όπου χρειάζεται βάζουμε οδοντογλυφίδες για να γίνει πιο σταθερό.

Έπειτα, δένουμε το μία αντεριά στο άκρο της σούβλας και την πλέκουμε σταυρώνοντας κατά μήκος του κοκορετσιού μέχρι να δούμε ότι δημιουργείται ένα παχύ αλλά σταθερό στρώμα. Στη συνέχεια, πλέκουμε οριζόντια και δένουμε στο άλλο άκρο. Η κίνηση αν δεν γίνει δεξιόστροφα, το κοκορέτσι δεν θα γίνει νόστιμο.

Αν δεν τα καταφέρνετε με την κίνηση που ενώνει όλα τα κομμάτια, θυμηθείτε την αγαστή συνεργασία της Αριστερής Πλατφόρμας με την ηγετική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ και πως εκφράζονται ενιαία με ένα επιδέξιο δέσιμο. Αφήνουμε το κοκορέτσι με τη σούβλα όρθια όλο το βράδυ να στραγγίξει αίμα, δάκρυα και ιδρώτα.

Το ψήσιμο

Ανάβουμε φωτιά και ετοιμάζουμε γερή θράκα. Βάζουμε πάνω το κοκορέτσι αλλά ξεκινάμε το ψήσιμο από ψηλά με αργή περιστροφή.Όταν αρχίσει να βγάζει αφρούς από το εσωτερικό, σημαίνει ότι βράζει εσωτερικά και περιμένει τις ευρωεκλογές για να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του. Τότε, μόλις ροδίσει και το εξωτερικό, κατεβάζουμε το κοκορέτσι μας πιο χαμηλά (Λόλα)και συνεχίζουμε το γύρισμα πιο γρήγορα. Όταν πάψει να βγάζει ζουμί, το κοκορέτσι έχει αλλοτριωθεί και είναι έτοιμο για κόψιμο και σερβίρισμα.

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλες και όλους!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cielo avatar
    cielo 19/04/2014 15:29:25

    Να'σαι καλα, Μ.Ο.! Καλη Ανασταση!

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/04/2014 15:44:08

    Μπόλιες,γλυκάδια κι άντερα,πνεμόνια,νεφρά,συκωταρέα, κοκορέτσι με πλεόνασμα,θα ψήσουμε φέτος Οδυσσέα.. Καλή Ανάσταση Μ.Ο.!

  3. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 19/04/2014 15:55:56

    Σοβαρά τώρα, ξέρετε οτι το κοκορέτσι απαγορεύεται ρητά και κατηγορηματικά απο την Ευρωπαική νομοθεσία. Αν ο Φούχτελ και η Task force αύριο κάνουν έφοδα ανα την Ελληνική επικράτεια θα επιβάλλουν Ευρωπρόστιμα μεγαλύτερα κι απ' το χαράτσι. Πρόκειται πράγματι για μια πολύ σοβαρή απείθεια ενός ολόκληρου λαού της ΕΕ ομαδικά κατά της Ευρωπαικής νομοθεσίας. Και δεν είναι στιγμιαία, αλλά διαρκής και επαναλαμβανόμενη καθημερινά όχι μόνο σε σπίτια αλλά και σε δημόσιους χώρους, ταβέρνες πανηγύρια κλπ. απο το 1985? που θεσπίστηκε ο σχετικός νόμος μέχρι σήμερα, ούτε ένας (1) ! Ελληνας τον εφήρμοσε ποτέ...

    • cielo avatar
      cielo @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 19/04/2014 16:38:20

      Βασει αυτης της ιδιας Ευρωπαικης νομοθεσιας θα επρεπε να απαγορευεται και η παραδοσιακη μας ΜΑΓΕΙΡΙΤΣΑ. Χμμ, κατι μου λεει οτι θα αποδειχθει κομματακι δυσκολο να εφαρμοσθει... και ας πανε οι Εταιροι να κουρευονται! Αει στον κορακα, για να μην πω τιποτα χειροτερο!

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ cielo 19/04/2014 19:33:06

        Mα δεν κατάλαβες φίλε cielo. ΚΑΙ η μαγειρίτσα απαγορεύεται σαφώς απο τον ίδιο νόμο και κυρίως ο πατσάς!...Είμαστε ανέκαθεν αναρχικοί,παράνομοι και ρέμπελοι...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 22/04/2014 11:34:38

      Σοβαρά τώρα. ...εστήκαμε για τον Φούχτελ και τον Τσούχτελ. Και κοκορέτσι θα φάμε και μαγειρίτσα.Αν θέλουν γκουρμέ και φιλέ μινιόν,να πάνε αλλού. Με την ίδια λογική πρέπει να απαγορευτεί και το σούσι!

      • cielo avatar
        cielo @ Lichnee 22/04/2014 12:30:16

        Καθως και το αγαπημενο Fromage de cochon των φιλων Γαλλων. Κοινως πηχτη φτιαγμενη απο γουρουνοκεφαλη βραστη.

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ cielo 22/04/2014 13:24:49

          Για να μην πούμε για το boudin de cochon των Γάλλων που στην ουσία είναι γαρδούμπα απο χοιρινά εντόσθια. Χώρια τα pate τους, που όλα φτιάχνονται απο εντόσθια ζώων. Eχω την εντύπωση οτι μετά απο εμάς και τους Ιταλούς, οι Γάλλοι αν και "βιομηχανικοί", έχουν μια ροπή προς την αναρχία επίσης...

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 22/04/2014 17:44:18

            Δεν είναι θέμα αναρχίας αλλά γαστριμαργίας...και λαιμαργίας! :)

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Lichnee 22/04/2014 18:16:09

            Αν όμως συλληφθείς στη Γαλλία για παράβαση του σχετικού Ευρωπαικού νόμου και αρνηθείς την ενοχή σου προβάλλοντας λόγους γαστριμαργίας...και λαιμαργίας, σίγουρα θα πάς μέσα ως μη αναγνωρίζων τις αρχές=αν-αρχικός!

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 22/04/2014 18:35:57

            Καλά,εσύ μη φας! :P Πάντως έχουμε και είναι τέλειο.Συνοδεία δε και εντόπιου τσίπουρου και σπιτικού τζατζικίου,γίνεται πλήρως δεξιόστροφο,ακριβώς όπως το θέλει ο Μ.Ο.!!!

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Lichnee 22/04/2014 18:50:42

            Δεν κατάλαβες...Τρείς μέρες το απολαμβάνω. Δυστυχώς σήμερα μου τελείωσε. Αλλά θα συμληρώσουμε σε καμμιά ταβέρνα...

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/04/2014 16:24:47

    Να υποθέσω ότι το τιμάς το ίδιο καλά , όσο το γνωρίζεις , Μικρέ...;; Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα !!

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 19/04/2014 17:26:37

    Μικρέ Οδυσσέα είσαι πρώτος,είσαι ένας, Τσε Γκεβάρα με κοκορέτσι δεν έγινε κανένας.

  6. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 19/04/2014 18:06:57

    "Η κίνηση αν δεν γίνει δεξιόστροφα, το κοκορέτσι δεν θα γίνει νόστιμο". Το πιάσαμε το υπονοούμενο σου, Μικρέ Οδυσσέα. Ένταξει, ότι πεις. Αρχηγός δεν είσαι?! Χρόνια πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλους! Και του χρόνου λεύτεροι, παιδιά!..

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2014 19/04/2014 19:11:18

      http://www.youtube.com/watch?v=xhW0YohUoHg "Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει." Οδυσσέας Ελύτης ( 1911-1996 , Ποιητής, Νόμπελ 1979)

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Θόδωρος 17.06.2014 19/04/2014 19:37:24

        Αλλος ,ενας σύγχρονος ποιητής πρώτος στον κόσμο τον 21ο αιώνα, Ελληνας απο την πτωχή Ελλάδα με τους πλούσιους μαικήνες...Οπως όλοι οι πρώτοι στον κόσμο του 21ου αιώνα και στις 7 καλες τέχνες. Τυχαίο? δεν νομίζω...

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 19/04/2014 19:27:17

    Γευστικότατη και λαχταριστή η περιγραφή του "κοκορετσίου" σου Οδυσσέα .... Θα το τιμήσουμε δεόντως και κάτι παραπάνω, αφού είναι και ...πράξη αντίστασης ..στους ξενέρωτους γραφειοκράτες... Καλή Ανάσταση και Χρόνια Πολλά και σε εσένα και σε όλο το Antinews !!

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/04/2014 21:11:52

    και μόνο το γεγονός πως συζητάμε τι επιτρέπουν και τί όχι οι ευρωπέη να τρώμε (ενώ προωθούν τα δικά τους "βρώσιμα" σκουπίδια στους ιθαγενείς) δείχνει σε τί αξιολύπητη εθνική κατάντια πέσαμε. Αφού το λένε οι ευρωπέη μάλλον σωστό θα είναι. Καλή Ανάσταση σε όλους. Η καρδιά μας (πρέπει να) είναι στους συνέλληνες που δεν έχουν να φάνε αυτή την στιγμή...

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar