#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2012 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κερδίσαμε όλοι μαζί μια μάχη, αλλά τώρα ξεκινά ο μεγάλος αγώνας

[caption id="attachment_167011" align="alignnone" width="600" caption="Πανηγυρισμοί στην Συγγρού"][/caption]

Μας λοιδώρησαν όταν γράψαμε για γαλάζιο τσουνάμι. Μας είπαν ότι κάναμε ... κωλοτούμπα όταν γράφαμε ότι είναι εκλογικό ντέρμπι σε μια προσπάθεια να αφυπνίσουμε τους ανθρώπους εκείνους που νόμισαν ότι η μάχη κερδίζεται από τον καναπέ.

Όμως, το antinews είναι εδώ και απέδειξε ότι μπορεί να πετυχαίνει τους στόχους που θέτει. Αλλά το κυριότερο. Να λειτουργεί με βάση το μεγαλύτερο στόχο, αυτόν την πανεθνικής προσπάθειας για τη σωτηρία της Ελλάδας.

Η Νέα Δημοκρατία είναι πρώτο κόμμα με καθαρή νίκη και είναι ο Αντώνης Σαμαράς αυτός που θα πάρει την πρώτη λαϊκή εντολή. Ο «σεισμός» που γράφαμε μόλις τώρα ξεκινά. Και μαζί με τους αναγνώστες του, το antinews θα είναι μπροστάρης στην εθνική προσπάθεια που ξεκινά. Στηρίζοντας όλους όσοι βλέπουν ότι η πορεία της Ελλάδας είναι καθαρά ευρωπαϊκή και ότι η μόνη ελπίδα είναι να υπάρξει ένα πραγματικό γαλάζιο τσουνάμι από όλους τους Ελληνες που θέλουν να αλλάξουν τη μοίρα τους.

[caption id="attachment_167012" align="alignnone" width="600" caption="Ο Σαμαράς περικυκλωμένος από τον ξένο Τύπο στο Ζάππειο"][/caption]

Θα είναι, όμως, το antinews και αυστηρό απέναντι σε όλους όσοι δεν έχουν τον ίδιο βηματισμό με τον Αντώνη Σαμαρά. Αυτός έχει καταλάβει ότι είναι η τελευταία ελπίδα της Ελλάδας για πραγματικές αλλαγές στην κοινωνία και την οικονομία. Αν οι συνοδοιπόροι του δεν τον καταλάβουν θα είμαστε οι πρώτοι που θα τους πούμε να πάνε σπίτι τους και να σταματήσουν να είναι βαρίδια για την πορεία του τόπου προς τα εμπρός.

Αλλά, δεν είναι ώρα για μεμψιμοιρίες, είναι ώρα χαράς για όλους εκείνους που έδωσαν το πράσινο φως για να συνεχίσει να είναι η Ελλάδα στην Ευρώπη. Για όσους πίστεψαν ότι η επαναδιαπραγμάτευση με έμφαση στην ανάπτυξη είναι μονόδρομος.

Και για όσους δεν πίστεψαν στους ψεύτικους παραδείσους που υποσχέθηκε ο Αλέξης Τσίπρας και οι παλαιοπασοκικοί κομματικοί ταγοί του.

Είναι ώρα για πανηγυρισμούς όχι γιατί κέρδισε η ΝΔ, αλλά γιατί νίκησε η Ελλάδα.

Αν θα θέλαμε να κάνουμε ορισμένα βασικά πολιτικά σχόλια θα μπορούσαμε να πούμε τα εξής:

Οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις είναι κυρίαρχες στην ελληνική κοινωνία.

Οι δυνάμεις της ψεύτικης ελπίδας δεν έχουν κανένα δικαίωμα να αμφισβητούν την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας. Κι ούτε πρέπει να τολμήσουν να βγάλουν τον κόσμο στους δρόμους σε ανώφελους αγώνες.

Το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Το μόνο που έχει να κάνει ο Βενιζέλος είναι να πάει σπίτι του αφού πρώτα διαλύσει το κόμμα.

Ανησυχητικό το γεγονός ότι η Χρυσή Αυγή, η οποία κινείται στα όρια της νομιμότητας και σπέρνει λόγους και πράξεις μίσους, αύξησε τα ποσοστά της.

Ξεφουσκώνει ο Καμμένος με τις μπουρδολογίες της αντιμνημονιακής ρητορείας του.
Ιστορικά χαμηλά για το ΚΚΕ που είδε τους μισούς ψηφοφόρους του να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ.

Τέλος, ερμαφρόδιτα σχήματα σαν κι αυτά των Μάνου – Τζήμερου, δεν έχουν καμιά τύχη διότι δεν έχουν καθαρές θέσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 17/06/2012 23:28:06

    Απόψε πανηγυρίζουμε (??) αλλά από αύριο σκληρή δουλειά...
    Για την Ελλάδα μας!!
    Συγχαρητήρια για την συμβολή σου antinews!!!

  2. anonymous avatar
    anonymous 17/06/2012 23:30:06

    Επισημαίνω ότι απέδωσε τα μέγιστα η επίθεση προς την Αριστερά. Περιορίστηκε σε ιστορικά χαμηλά. Εννοώ όλα τα αριστερά κόμματα αθροιστικά.

    • Tassos avatar
      Tassos @ anonymous 17/06/2012 23:54:42

      Σωστός!

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ anonymous 18/06/2012 23:10:05

      27 o Σύριζα και 6 η Δημαρ και 4,5 το ΚΚΕ = 37,5%

      αυτό το θεωρείς ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΧΑΜΗΛΟ ???

      εκτός αν εννοέις μαζί με το πασόκ που είναι τόσο αριστερό όσο είναι αριστερό μπακ ο Χολέμπας

      υ.γ. η στρατηγική απέδωσε όσον αφορά την πρωτιά και αυτό είναι αλήθεια ... από εδώ και πέρα όμως αν δεν βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση ο κόσμος δε γίνεται να αποδέχεται , ες αεί , αυτήν την κατάσταση με την επίκληση της "κακίας αριστεράς" που "δεν πρέπει να έρθει στα πράγματα" ... πρέπει να δωθούν ΑΠΤΕΣ λύσεις ... και το βλέπω πολύ μα πολύ δύσκολο

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2012 23:43:21

    ΠΑΜΕ!

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 17/06/2012 23:43:23

    Οι προθέσεις του Σαμαρά καθώς και η διάρκεια ζωής της κυβέρνησης του θα φανεί από τα πρόσωπα που θα επιλέξει για υπουργούς.

    Αν βγάλει κατεψυγμένα χαλασμένα φαγητά για να μας τα ξανασερβίρει θα δηλητηριαστούμε όλοι μαζί.

    Ας ελπίσουμε ότι την κρίσιμη ώρα θα αλλάξει πορεία και θα γίνει ο πραγματικός Σαμαράς που προσβλέπουμε να είναι.

    Είναι κρίμα να βλέπεις στα εκλογικά τμήματα παραδοσιακούς ΝΕοδημοκράτες να ντρέπονται να λένε ότι ψήφισαν ΝΔ.

    Σχετικά με την ΧΑ.

    Δυστυχώς ο Μιχαλιολάκος δεν είναι Καρατζαφέρης ούτε Καμμένος.

    Δουλεύουν σε βάθος και βγαίνουν επειδή η εγκληματικότητα έχει χτυπήσει κόκκινο κύρια εξ αιτίας της λαθρομετανάστευσης.

    Εάν η νέα κυβέρνηση συνεχίζει να αναλύει το φαινόμενο ΧΑ με βορείων προαστίων αφ υψηλού αναλύσεις τόσο θα φουντώνει η δύναμη της.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aris. A 18/06/2012 00:29:28

      Για τα πρόσωπα δεν ξέρω τι θα κάνει. Πάντως ο Φράγκος κάνει για το Αμύνης. Μακάρι να τον αφήσει.

      Για τη ΧΑ το θέμα είναι απλό. Πρέπει πάση θυσία να καθαρίσει η Πατησίων και η Τρίτης Σεπτεμβρίου τουλάχιστον μέχρι τα Εξάρχεια για να ενωθεί η πόλη. Μετά πρέπει να ξεκινήσουν απελάσεις. Να κάνει επιτροπές εξέτασης ασύλου με νέους νομικούς που θα πληρώνονται με το φάκελο να εξεταστούν άμεσα τα άσυλα και να τους απελάσει και ο λογαριασμός στην ΕΕ.

  5. βορειος avatar
    βορειος 17/06/2012 23:46:36

    Μηδενα προ του τελους μακαριζε, μπορει ναι ειναι στην κυβερνηση 4 χρονια, μπορει και 4 μηνες, ας μην προτρεχουμε λοιπον. Ολα θα εξαρτηθουν απο την ΕΥΗΜΕΡΙΑ και οχι απο την ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

  6. chrisss avatar
    chrisss 17/06/2012 23:53:13

    Συγχαρητήρια, είστε ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην Ελλάδα..είμαι περήφανος που είμαι τακτικός αναγνώστης και σχολιαστής σας από τα πρώτα βήματα..
    ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΤΩΝΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ

  7. Ενας απλός πολίτης avatar
    Ενας απλός πολίτης 17/06/2012 23:57:32

    Η Νέα Δημοκρατία είναι δύναμη ευθύνης και προοπτικής της χώρας μας στην Ευρωπαϊκή οικογένεια!

    Είναι ο ακρογωνιαίος λίθος που εγγυάται την ανάπτυξη της χώρας μας.

    Είναι το θεμέλιο του οικοδομήματος του μέλλοντος.

    Ειδικά στο Βόλο όπου και κατάγομαι η Ν.Δ δέχτηκε τόνους λάσπης και έναν ανηλεή πόλεμο ειδικά από blogs που δε τολμούσαν καν να ανοίξουν τα σχόλιά τους. Τόση δημοκρατικότητα τους κατέχει.

    Ως απλός πολίτης θέλω άμεσα:
    - Ταχύτητα & ευελιξία στις αποφάσεις.
    - Δικαιοσύνη & αξιοκρατία στη διοίκηση
    - Ασφάλεια & άμεση αντιμετώπιση εγκληματικότητας
    - Αμεση καταπολέμηση της γραφειοκρατίας. ΑΜΕΣΗ!!!
    - Σταθερή φορολογία επιχειρήσεων & μέιωση συντελεστών
    - Εθνική Παιδεία & εγγράμματους νέους!! ΠΑΙΔΕΙΑ!!!!
    - Πάταξη της διαφθοράς ΑΜΕΣΑ!!
    - Αξιοπρέπεια , υπερηφάνεια
    - Εθνική ανάταση & καταπολέμηση της μιζέριας
    - Δημιουργικότητα & καινοτομία

    Θέλω μία χώρα με αρχές.
    Θέλω μία χώρα με συνέπεια.
    Θέλω μία χώρα με συνέχεια.
    Θέλω μία χώρα που να τη σέβονται οι λαοί.
    Θέλω μία χώρα που να σέβεται τους λαούς.

    και ... αμέριστη στήριξη στη ιδιωτική πρωτοβουλία ΟΧΙ άλλα κρατικοδίαιτα παχύδερμα σ'αυτόν τον ευλογημένο τόπο. Φτάνει πια ρε παιδιά!!!

    Μπράβο στο Antinews για την στάση του, τα κείμενά του, τη συνεχή σκέψη του και την ελευθερία έκφρασης ιδεών & σχολίων. Να συνεχίσετε τη καλή δουλειά!!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ενας απλός πολίτης 18/06/2012 22:29:45

      Στη Μαγνησια η πρωτια χαθηκε κυριως απ τη τεραστια διαφορα ψηφων ΝΔ και συριζα στη περιοχη της Νεας Ιωνιας (περιοχη με περιπου 26.000 εγγεγραμενους) οπου το αποτελεσμα ηταν περιπου 41%- 18% υπερ του συριζα και συν 4.000 ψηφους ενω η πρωτια στη Μαγνησια χαθηκε για περιπου 3.5000, ( στις 6 Μαιου ηταν πολυ διαφορετικο το αποτελεσμα).

      Αυτο εχει να κανει κυριως με λαθη που εγιναν και αδικιες απ την κεντρικη εξουσια εις βαρος της προσφυγικης ομαδας της Νικης Βολου που εδρευει στη Νεα Ιωνια Βολου και ειναι το καμαρι των εκει Μικρασιατων. Ας το δει καποιος το θεμα γιατι ειναι κριμα...

  8. νο νέιμ avatar
    νο νέιμ 17/06/2012 23:59:56

    Καλησπερα σας,
    απλα θα ηθελα να σας επισημανω οτι κατα τη διαρκεια της ομιλιας του κ.Τσιπρα με τον κ.Γλεζο στα προπυλαια, απο κατω ακουγονταν οι ιαχες,
    "ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ, ο δρομος των λαων" ή κατι τετοιο...
    Μαλλον καποιοι ειναι στο κοσμο τους ακομα στην εμφυλια διαμαχη ή περιμενουν καποια ρεβανς...
    Απλα λογω αναγνωσιμοτητας του σάιτ σας θα μπορουσατε να το αναδείξετε καταλλήλως.
    Υ.Γ. απο κατω ηταν πολλες σημαιες της ΚΟΕ.
    αναζητείστε το ...

  9. Νικος avatar
    Νικος 18/06/2012 00:12:08

    Μια μαχη κερδηθηκε αλλά όχι ο πόλεμος.
    Με απερίγραπτη σιχαμάρα άκουσα τον Αλεξάκη να βγάζει πάλι την ουρά απ'εξω και να προειδοποιεί για σκληρή αντιπολίτευση. Όλοι μπορούμε να φανταστούμε τι σημαίνει αυτο. Ας κάνουμε όλοι μας ότι μπορούμε για να μην ξαναζήσουμε ένα νέο '81. Πάνω από όλα να άλλαξουμε νοοτροπία σαν άνθρωποι, σαν πολίτες και να κοιτάξουμε μπροστά. Το εμείς πάνω από το εγώ. Ας δώσουμε το παράδειγμα όλοι εμείς που βάζουμε την Πατρίδα μας πάνω από όλα.

    Το πρώτο δείγμα γραφής των προθέσων Σαμαρά(θετικό ή αρνητικό) θα είναι το μεγεθος και τα πρόσωπα που θα απαρτίσουν την νεά κύβερνηση και οι άμεσες ενέργειες της σε θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την οικονομική πολιτική.

  10. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 18/06/2012 00:13:00

    Η αρχή έγινε! Μπράβο Αντώνη!

    Τώρα: Σκληρή δουλειά, ανάπτυξη, χτύπημα στην ανεργία. Να βγούμε από τον γολγοθά των τελευταίων 4 χρόνων!

  11. Nik avatar
    Nik 18/06/2012 00:28:45

    Μετά το οικονομικό, μεγάλο θέμα, ίσως το κρισιμότερο διότι εκεί νομίζει ότι υπερέχει η δήθεν αριστερά "της οικολογίας" είναι το περιβαλλοντικό. Εκεί θα κριθεί ο Σαμαράς. Αν πάρει την πεπατημένη των ΜΚΟ έχασε. Εκεί χρειάζεται να δείξει η ΝΔ και ο ίδιος ότι η παράταξη διαθέτει γόνιμα μυαλά, εκτός ΜΚΟ, που μπορούν να αντιληφθούν τα πραγματικά περιβαλλοντικά προβλήματα και να επεξεργαστούν πολιτικές για να τα ξεπεράσουν χωρίς να εξαρτώνται από εισαγόμενα πρότυπα.

    Το ενεργειακό είναι το άλλο πρόβλημα που χρειάζεται "ντόπια" λύση με έξωση των ΑΠΕτζήδων, ορθολογική εκμετάλλευση των εγχώριων πηγών που δίνουν φτηνή και απρόσκοπτη ενέργεια. Χωρίς ενέργεια ανάπτυξη δεν γίνεται. Και να τελειώνουμε επιτέλους με την βλακεία του Κυότο και των πιστώσεων διοξειδίου.

    Αναμένουμε λοιπόν.

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 18/06/2012 00:34:14

    Φάκτορα σ' ευχαριστούμε για τον αγώνα τον καλό!!!

  13. victoria (true) avatar
    victoria (true) 18/06/2012 00:41:53

    Μπράβο antinews. Μπράβο ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά.

  14. Wolf avatar
    Wolf 18/06/2012 00:59:14

    Φακτορα είμαι περήφανος που είμαι Φιλος σου. Συχγαρητηρια για τον αγώνα που εκανες εσυ και το Antinews!!!

  15. Factorx avatar
    Factorx 18/06/2012 01:10:17

    Ποιός έγραψε για "τσουνάμι" και τον έβριζαν όλοι; να το πεις σε παρακαλώ στον φίλο σου - ξέρεις ποιόν

  16. Factorx avatar
    Factorx 18/06/2012 01:11:17

    Μαθαίνω και ότι δεν βγήκε ο Ζώης στην Λάρισα

    • anonymous avatar
      anonymous @ Factorx 18/06/2012 01:25:38

      Κρίμα, αξιόλογο στέλεχος, έστω και με τον Καμμένο.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Factorx 18/06/2012 01:30:47

      Την προδοσία πολλοί αγάπησαν, τον προδότη ουδείς.

    • chrisss avatar
      chrisss @ Factorx 18/06/2012 01:45:42

      Κάτι ακούγεται για Μαρκο-Ζώη..ισχύει;

  17. loretta avatar
    loretta 18/06/2012 01:47:38

    Συγχαρητηρια σε ολους παιδια..και πρωτιστως στον Αντωνη...!! και φακτορες οπως ακριβως το ειπατε...ειμαστε και διπλα τους αλλα και απεναντι τους! καλη συνεχεια ,τωρα αρχιζει ο αγωνας.

  18. The Saint avatar
    The Saint 18/06/2012 01:58:25

    Αν και δεν ψήφισα τον Σαμαρά αυτή τη φορά, (το είχα κάνει την πρώτη) εύχομαι τώρα που βγήκε, να κάνει πράξη όλα οσα έχει πεί ότι θα κάνει.
    Και δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στα εξής που πρέπει να γίνουν ΑΜΕΣΑ

    1) Επαναφορά κατώτατων μισθών και συντάξεων στα όρια που είχε πεί ότι θα κάνει αρχικά.
    2) Εφαρμογη ουσιαστικής πολιτικής γιά το (λαθρο)μεταναστευτικό
    3) Σύντομα σύσταση επιτροπής διερεύνησης, γιά το φαινόμενο Πτώχευση-ΔΝΤ-Μνημόνια. Πώς φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, και ΑΜΕΣΗ ανάθεση ευθυνών και τιμωρία σε όσους πηραν τις αποφάσεις που έβλαψαν τη χώρα. (ασχετα με το τί νόμιζαν ότι έκαναν...)
    Ανάλογη επιτροπή διερεύνησης, γιά το πόθεν έσχες πολλών πολιτικών προσώπων απο όλο το πολιτικό φάσμα, είτε είναι παρόντες στην τρέχουσα βουλή, είτε όχι...
    Απο εκεί και πέρα όλα όσα έχει υποσχεθεί γιά την ανάκαμψη της οικονομίας, ανεργίας κλπ....
    Παρ'ότι ΔΕΝ τον ψήφισα αυτή τη φορά, και τους λόγους τους έχω γράψει, είμαι μαζί του, και ΘΑ είμαι μαζί του απο τούδε και στο εξής, εφ'οσον κάνει πράξη όσα έχει πεί...

    σ.σ. Πρός Φάκτορα
    Είναι γεγονός ότι έκανες μεγάλο αγώνα γιά τον Σαμαρά. Τον πίστεψες ακόμη και όταν -σχεδόν- όλοι ήταν έτοιμοι να ...την κάνουν. Και πολλοί την έκαναν, άλλοι "κρυφοψήφισαν" τη Ν.Δ. διατηρώντας ουσιαστικά τις ενστάσεις τους γιά τα επιλεχθέντα πρόσωπα κυρίως...

    Υποψιάζομαι, ότι όσοι την "έκαναν" ψηφισαν Χ.Α.

    Anyway, αυτόν τον αγώνα πίστης μέχρι τέλους οφείλω να στον αναγνωρίσω δημόσια, και άς έχω διαφωνίες γιά κάποια άλλα πράγματα, που γνωρίζεις.
    Είμαι σίγουρος ότι θα είσαι αυστηρά κριτικός απέναντι σε κάποια σάπια πολιτικά κουφάρια, και θα είμαι/στε μαζί σου, γιατί πλέον πρέπει να στηριχθεί, και να προχωρήσει μπροστά το οικοδόμημα που λέγεται Ελλάδα. Δεν είμαι ανθέλληνας, ούτε κομματικός εγκάθετος, γιά να συρθώ πίσω απο αντισυγκεντρώσεις γιά τα πανηγύρια, ΑΛΛΑ όπως είπε πολύ σωστά κάποιος παραπάνω, "Ολα θα εξαρτηθουν απο την ΕΥΗΜΕΡΙΑ και οχι απο την ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ."

    Είδομεν λοιπόν, και εύχομαι καλη συνέχεια στο έργο σου, το οποίο ΤΩΡΑ πλέον γίνεται ακομη δυσκολότερο.
    Και ένα τελευταίο, να έχουν υπ'όψιν τους εκεί στη Ν.Δ. ότι γιά να επιτευχθεί το αποτέλεσμα το αποψινό, εδώ έγινε ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Σου χρωστάνε χάρη.
    Ενα ακόμη λόγος παραπάνω είναι το πραγματικά πολυ υψηλό επίπεδο των συμμετεχόντων στο blog αυτό, όχι μόνο μορφωτικό, αλλά -και κυρίως- ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ, κάτι το οποίο συνετέλεσε επίσης σημαντικά....
    Πάμε γιά την επόμενη μέρα...

  19. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 18/06/2012 02:03:44

    Σήμερα ανοίγονται θεμέλια. Κι ως συνήθως σφάζεται κουρμπάνι. Ελπίζω να μην το διαχειριστούν άπαντες όσοι σπεύσαντες στο ΖΑΠΠΕΙΟ μετά του ΗΓΕΤΗ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΝΤΩΝΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ

  20. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 18/06/2012 02:35:54

    Μπράβο Antinews! Αντώνη Σαμαρά μαζί σε κάθε βήμα σου για την Ελλάδα!!

  21. akis51 avatar
    akis51 18/06/2012 04:18:27

    Factorx,

    Μπράβο για τις αντοχές και ..ανοχές σας. Αλλά από δω και πέρα περιμένω, ειδικά από σένα, ΑΝΕΛΕΗΤΗ κριτική στα ..βαρίδια τής ΝΔ που ξαναμπαίνουν στην Βουλή και ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ όπως τότε στο ΑΝΤΙ (..καθότι ιδρυτικός αναγνώστης του). Συνέχισε να τιμάς την Δημοσιογραφία !

    Τέλος εύχομαι σε όλους τούς βασικούς αρθρογράφους να συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο να μάς ..κεντρίζουν να σκεφτόμαστε !

    Από ένα νησί στον Ειρηνικό..

  22. dim avatar
    dim 18/06/2012 04:37:43

    Σε μια κοινωνία που βράζει, που το εκλογικό σώμα ήταν κινούμενη άμμος, και όλα ήταν ρευστά, η επικράτηση της ΝΔ και του Αντώνη Σαμαρά είναι άθλος....

    Συγχαρητήρια στον εξαιρετικά αρχηγό μας, στο επιτελείο του (παρά τα όποια λάθη του), στον υπεύθυνο λαό της κεντροδεξιάς, στα στελέχη των συγγενών κομμάτων που συστρατεύτηκαν (Πλευρης, Βελόπουλος, Ανατολάκης, Σταυρίδης, κλπ...), στη Ντόρα που ήταν η μόνη αρχηγός κόμματος που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα (εκ πρώτης όψεως το 2,6% της ήταν κρίσιμο, και ίσως ήταν αυτό που έδωσε και τη νίκη, μένει βέβαια να δούμε και τα επι μέρους αποτελέσματα ανά νομό για να δούμε αν όντως οι ψηφοφόροι της ψήφισαν ΝΔ).

    Μηδενική επιείκια στους κυρίους Μάνο, Καρατζαφέρη, Τζήμερο και Καμμένο, που βάλανε μπροστά απο το εθνικό συμφέρον τον εγωισμό τους (που τελικά αποδείχθηκε ότι τους έβλαψε και προσωπικά, αφού εκ του αποτελέσματος τέθηκαν στο περιθώριο)

    Το είχα πει, σε αυτές τις εκλογές που το διακύβευμα είναι τεράστιο, που συγκρούονται δυο κόσμοι εντελώς διαφορετικοι, ο κόσμος του κρατισμου και της εθνικής μειοδοσίας από την μια, και ο κόσμος της φιλελεύθερης αγοράς και των πατριωτικών αξιών από την άλλη, όποιος δε συστρατευτεί με τη φιλελεύθερη πατριωτική παράταξη δε θα βρεί ούτε τη ψήφο του μέσα στη κάλπη. Τελικά, Μάνος – Τζήμερος και Καρατζαφέρης όντως δε βρήκαν ούτε τη ψήφο τους τελικά (αν και αυτό το 3% που πήραν αθροιστικά μπορεί να ήταν υπό άλλες συνθήκες μοιραίο για τη πατρίδα, και για αυτό δε πρέπει να συγχωρήσει εύκολα ο κεντροδεξιός ψηφοφόρος τη στάση τους αυτή). Ο Καμμένος υπέστη ήττα μεγάλη (έχασε πάνω απο 3 μονάδες μέσα σε 40 μέρες, πράγμα που σημαίνει ότι σε λίγους μήνες δε θα υπάρχει καν ως κόμμα, ειδικά μετά την μη εκλογή (Ζώης) και την αποχώρηση πρωτοκλασσάτων στελεχών του)...

    Η άλλη πλευρά της εξίσωσης έχει πολύ απλή εξήγηση. Όλο το παλαιό, κρατικοδίαιτο ΠΑΣΟΚ μετακόμισε στο Σύριζα (απόδειξη τα χρώματα του χάρτη της Ελλάδας, με όλους τους νομούς που πάντοτε ήταν πράσινοι, τώρα να είναι ροζ)

    Το μόνο ανεξήγητο σημείο σε αυτή την εξίσωση είναι το ποσοστό της ΧΑ. Ειδικά μετά το επεισόδιο Κασιδιάρη θα περίμενε κανείς τα ποσοστά της να πέσουν κατακόρυφα, εντούτοις ανέβηκαν τελικά... Το ότι ενώ έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο σε ζωντανή μετάδοση (ΑΝΤ1 και Πάτρα ως στατιωτική φάλαγγα με κουκούλες και καδρόνια), και παρόλα αυτά διατήρησε τα ποσοστά της είναι δυστυχώς μελανό σημείο για το επίπεδο μας τόσο ως κοινωνία όσο και ως πολιτικό κατάντημα. Ως κοινωνία διότι υπάρχει ένα 7% που πιστεύει τελικά αποδεδειγμένα (αφού επαληθεύτηκε μέσα από δυο διαδοχικές εκλογικές αναμετρήσεις) ότι τις διαφορές μας πρέπει να τις λύνουμε με βία, λοστούς και σιδερογροθιές, και ως πολιτικό σύστημα που αφήσαμε τόσα χρόνια να δημιουργηθούν οι συνθήκες εκείνες (λαθρομετανάστευση, κουκουλοφόροι, Άκηδες κλπ), ώστε να έχουν «άλλοθι» οι τραμπούκοι αυτοί (όπως αντίστοιχα βρίσκουν άλλοθι και το alter ego αυτών, οι τρομοκράτες της 17Ν, του ΕΛΑ, χτυπώντας αξιωματούχους, ακόλουθους κλπ), ότι δήθεν έχουν τη κοινωνική νομιμοποίηση να ασκούν βία για να διορθώσουν το κάθε κακώς κείμενο.....

    Η μόνη λύση για τη δημοκρατία είναι να διορθώσει άμεσα τα κακώς κείμενα αυτά, για να μην έχουν οι σκοτεινοί αυτοί τύποι κανένα «άλλοθι» για να επικαλούνται.... Άμεση πάταξη φοροδιαφυγής, αντιμετώπιση λαθρομετανάστευσης, μηδενική ανοχή σε κουκοκουλοφόρους, τιμωρία διεφθαρμένων πολιτικών....

    Αν όλα τα παραπάνω γίνουνε με δημοκρατικό και υπεύθυνο τρόπο, δε βλέπω το λόγο γιατι να μην το στηρίξουν και τα υπόλοιπα κόμματα στη βουλή.... Πέρα όμως από αυτά, στο κύριο κομμάτι, που είναι το οικονομικό, ο Σαμαράς οφείλει το πρωί κιόλας να συμφωνήσει με τους υπόλοιπους στα εξής:

    1) Συγκρότηση Κυβέρνησης Εθνικής Σωτηρίας, με τον ίδιο πρωθυπουργό, και απο κοινού εκπροσώπηση των πολιτικών αρχηγών στη σύνοδο κορυφής για διαπραγμάτευση (ώστε να μην λένε μετά ότι δε διαπραγματεύτηκε σωστά κλπ, και να είναι όλοι συνυπεύθυνοι) πάνω σε αυτα που θα έχουν ήδη συμφωνηθεί και θα είναι κατά ελάχιστο τα εξής:

    a. Παράταση του χρόνου δημοσιονομικής προσαρμογής στα 5 χρόνια (αντί 2 που είναι τώρα)

    b. Πακέτα για ανάπτυξη άμεσα, ώστε να αποδώσουν στο μεσοδιάστημα που θα τρέχει η παράταση, ώστε να μη χρειαστούν του χρόνου επώδυνα μέτρα, αλλά η προσαρμογή να επιτευχθει από την ανάπτυξη και από τις μεταρρυθμίσεις που ήδη υπάρχουν στο μνημόνιο και που πρέπει έτσι κι αλλιώς να υλοποιηθουν

    c. Καμία νέα μείωση μισθών και συντάξεων

    d. Αύξηση των αδικιών σε χαμηλοσυνταξιούχους και πολύτεκνους, μείωση φορολόγία (που έτσι κι αλλιώς δεν αποδίδει σε έσοδα)

    e. Όποια άλλη πρόταση είναι εφικτή και ρεαλιστική και τεθεί από τους εταίρους στη συγκυβέρνηση (ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, και όποιος άλλος αν συμμετάσχει τελικά)

    2) Ο ίδιος είναι ο πρωτεργάτης των όρων «επαναδιαπραγμάτευση» και «ανάπτυξη» εδώ και 2 χρόνια. Δικαιούται λοιπόν ως πρωθυπουργός να το προσπαθήσει, και να δεσμευτεί, ότι αν δεν τα πετύχει στο επόμενο εξάμηνο, να αποχωρήσει. Αυτό θα είναι μια ειλικρινής και ρεαλιστική πρόταση, αφού αν δεν τα καταφέρει, τότε έτσι κι αλλιώς η χώρα θα καταστραφεί λογω της ύφεσης, ενώ αν τα καταφέρει, κανένας δε θα μπορεί και δε θα πρέπει να τον ‘κουνήσει΄από τη θέση του για τα επόμενα 4 χρόνια....

    3) Θα πάει έτσι στους Ευρωπαίους και θα τους πει: «Η συνταγή δε βγαίνει, φτάσαμε οριακά να πέσουμε στα χέρια των κομμουνιστών, αλλάξτε τη συνταγή, και δώστε παράταση και ανάπτυξη, και εμείς από τη πλευρά μας θα υλοποιήσουμε άμεσα όλες τις διαρθωτικές αλλάγές και τις μεταρρυθμίσεις, αλλιώς σε 5 μήνες θα έχουμε πέσει κι εμείς, και τότε ο κομμουνισμός θα επικρατήσει με 40%»............... Είπαμε, οι Ευρωπαίοι δεν υπήρχε περίπτωση να υποκύψουνε σε εκβιασμό αριστερού κομμουνιστή, για λόγους που έχουμε αναλύσει εδώ και καιρό (ντόμινο απαιτήσεων και από άλλους λαούς μετά κλπ) και μπροστά στο φάσμα των αλλεπάλληλων ελλειμμάτων από όλους τους λαούς μετά, και τη σίγουρη διάλυση του ευρώ σε βάθος χρόνου, θα προτιμούσανε να χάσουνε 1 τρις (6% του ΑΕΠ τους για ένα χρόνο και τέλος), και να θωρακιστούν μέσω του παραδειγματισμού μια και καλή.... Όμως σε έναν Ευρωπαίο ομοϊδεάτη τους, με σωστό σχέδιο και όραμα φιλελεύθερων μέτρων και ανάπτυξης, δε θα φανεί οτι υποχωρούν, αλλά ότι εμπλουτίζουν και χαλαρώνουν κάπως τα χρονικά όρια, και έτσι αντί να χάσουν 1 τρις, θα χάσουν 15 δις + 50 δις (3 χρόνια προσαρμογής που θα καλύπτουν τα ελλείμματα + 50δις για ανάπτυξη), και θα βάλουν στο σωστό δρόμο και τις υπόλοιπες οικονομίες του νότου....

    4) Εφαρμογή όλων των μέτρων που δε χρειάζονται καν έγκριση και διαπραγμάτευση από τη τρόικα (ρύθμιση δανείων, συμψηφισμός οφειλών, λαθρομετανάστευση, ΑΟΖ, αποκρατικοποιήσεις κλπ)

    5) Έτσι ο κόσμος θα δεί οτι οι θυσίες του πιάνουν τόπο, και η στείρα αντιπολίτευση που σχεδιάζει από αυριο ο Τσίριζα θα πέφτει στο κενό, αφού ο υπεύθυνος, δημιουργικός και φιλότιμος λαός θα βλέπει τα αποτελέσματα της στρατηγικής Σαμαρά, και ο Τσίπρας θα μείνει μόνος του με τις συνιστώσες τους και όλους τους παλαιούς πρασινοφρουρούς.....

  23. yianna avatar
    yianna 18/06/2012 08:19:12

    Καλημέρα,
    Δόξα τω Θεώ επικράτησε η λογική και η σύνεση. Πράγματι ο αγώνας μόλις τώρα ξεκινάει, τα προβλήματα είναι εδώ και απαιτούν άμεση λύση.
    Αγωνίστηκε ο Αντώνης Σαμαράς και νίκησε. Άθλος πραγματικός αυτό που πέτυχε. Κέρδισε με καθαρή νίκη, του εύχομαι ο Θεός να είναι δίπλα του, να τον βοηθήσει να σώσει τον τόπο.
    Η πρωθυπουργία του ανήκει, δεν μπορούν τα κόμματα που έχουν υποπολλαπλάσια ποσοστά να θέτουν θέμα πρωθυπουργίας.
    Άξιος! Άξιος! Άξιος

  24. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 18/06/2012 08:50:44

    Η νίκη του Αντώνη Σαμαρά είναι νίκη της Ελλάδος. Μόνος του στην κυριολεξία, έφερε το σταυρό του μαρτυρίου για την παράταξή μας. Πολλοί στην Νέα Δημοκρατία τον περίμεναν στη γωνία την Κυριακή το βράδυ. Δυστυχώς γι' αυτούς το αποτέλεσμα τους εξέθεσε. Πρόεδρέ μας, έφερες σε πέρας ενα τιτάνιο αγώνα που μόνο εσύ μπορούσες. Αγωνίστηκες με θαρρος και δύναμη ψυχής, ξεπερνώντας τα ανθρώπινα όρια. Δεν είχες τη συμπαράσταση των περισσοτέρων στο κόμμα. Είχες όμως τη βοήθεια απ' όλους εμα΄ς τους ανιδιοτελείς. Και αυτό έχει σημασία. Είναι η μεγάλη στιγμή τώρα να πάμε μπροστά με τους αξιους και μόνο τους άξιους, απ' όποιο χώρο και αν προέρχονται, αρκεί να αποδέχονται τις αρχές σου και δικές μας αρχές. Η Ελλάδα με οδηγό εσένα, έχει ενα λαμπρό μέλλον. Αντώνη Σαμαρά θέλομε να παραμείνεις όρθιος και αυστηρός ταυτόχρονα σε όσους προσπαθούν να αμαυρλωσουν την προσπάθειά σου και τον αγώνα σου και αγώνα μας.

  25. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 18/06/2012 09:38:29

    Η νικη ειναι μεγαλη για την ΝΔ.Αν γινουν απο την νεα κυβερνηση αμεσα αποκρατικοποιησεις ΔΕΚΟ, ΟΣΕ, αλλαγη φορολογικου δικαιου συστηματος με οριζοντα 10ετιας, εξοφληση με τα 6,5δις απο ΕΕ των οφειλων του δημοσιου στους ιδιωτες,απορροφηση ΕΣΠΑ για συνεχιση εργων υποδομων{ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ ΛΑΘΡΟ}, εφαρμογη του μνημονιου στο θεμα των μετταρυθμισεων{ μειωση και αναμορφωση εφοριων,κλεισιμο αχρηστων οργανισμων του δημοσιου, περικοπες δαπανων κ.λ.π} ο συριζα θα χασει μεγαλο μερος των προσκαιρων ψηφοφορων του, η χωρα θα δειχνει πως αλλαζει πραγματικα.Με μεγαλη αυστηροποιηση της αντιεγκληματικης νομοθεσιας{πχ συμμετοχη σε ληστεια με καλασνικωφ=ισοβια, πραγματικα ομως και σε αναλογες συνθηκες διαβιωσης του Πασσαρη στην Ρουμανια} ,ολοκληρωτικη καταπολεμηση του παραεμποριου, κεντρα κρατησης σε ολους τους νομους, καταργηση του νομου της ιθαγενειας,δικαστικες απελασεις μαζικα σε συνεννοηση με την ΕΕ,αυστηρη και αποτελεσματικη φυλαξη συνορων ,αυστηρες ποινες σε οσους νοικιαζουν σπιτια και οσους δινουν δουλεια σε λαθρο,η ΧΑ θα εξαφανιστει.Καλημερα σε ολους.

  26. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/06/2012 10:57:11

    Φάκτορα, εγώ πάντως παίρνω "άδεια" από τις επάλξεις για καμιά βδομάδα μπας και πάρω κανά πτυχίο, χαχαχα. Ουφ, πέρασε κι αυτό, λίγο ξεκούραση και ξεκινάμε για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πόλεμο!!!

  27. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 18/06/2012 23:13:56

    Ενα Μεγαλο Μπραβο σε ΟΛΟΥΣ, που αγωνιστηκαμε δυνατα, εντιμα και με παθος (και πολλοι απο μας και με προσωπικο κοστος...) για να φερουμε τη μεγαλη νικη για τη Πατριδα & τη Ν.Δ.

    Απο εδω και περα , οσον αφορα τη Νεα Δημοκρατια εγω θα ηθελα ενοτητα- ενοτητα- ενοτητα, και αποτελεσματικοτητα. Τις οποιες διαφορες μας (που ειναι απολυτα λογικο να υπαρχουν σε ενα κομμα εξουσιας) να τις λυνουμε με διαλογο και επιχειρηματα, και οχι με κραυγες και με αποδοκιμασιες. Ολοι ειδαμε τι διαφορα εγινε μολις ενωθηκε (σε μεγαλο βαθμο) η παραταξη.

    Κι ας υπηρχαν & καποιες μουρμουρες και (δικαιολογημενα πολλες φορες) παραπονα. Πολυ χαρηκα κι ας μην εχω παει ποτε εκει, για τις 4 εδρες στην Ηλεια, και για τα πολυ καλα αποτελεσματα σε Κρητη, Α' Αθηνας, Θρακη και αλλου. Πολυ χαρηκα που η δ-ξανα πηρε ελαχιστους ψηφους, ως απαντηση σε μερικους που εβλεπαν ...σαμποταζ και αλλες αηδιες.

    Αντε τωρα να τελειωνουμε οριστικα με τη φουσκα του παν καμμενου. Εχουμε ενα 5% δικων μας ανθρωπων ακομα εκει, αρα θελει σωστους κι λεπτους χειρισμους. Επισης η κριτικη στη Χ.Α πρεπει να γινει με πολιτικα επιχειρηματα για την ελλειψη θεσεων που εχει για την οικονομια και αλλα θεματα, καθως και με μετρα για τους ''λαθρο'' που θα φερουν αποτελεσμα. Κι οχι με κραυγες και κορωνες περι Β' Παγκ Πολεμου κτλ. Ετσι θα επαναπατρισουμε περιπου ενα 4% που μας αναλογει απο εκει.

    Ξανα ενα μεγαλο μπραβο σε ΟΛΟΥΣ, και προφανως και στο ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ που εδωσε ρεσιταλ...